Alantoina – właściwości, działanie, zastosowanie, cena

Alantoina – właściwości, działanie, zastosowanie, cenaAlantoina to bezwonny, biały proszek, w naturze pochodna mocznika. Leighann ReneeAlantoina: silna i bezpieczna

Jedną z najsilniej nawilżających, a także złuszczających substancji stosowanych w farmacji i kosmetyce jest mocznik. Alantoina zaś to jego pochodna. Jest ona substancją organiczną, występującą w organizmach roślin, a także niektórych ssaków, gadów i mięczaków. U ludzi kwas moczowy, ze względu na brak odpowiednich enzymów, nie rozkłada się do alantoiny. Jest to jednak substancja całkowicie bezpieczna i nietoksyczna, którą stosować można nawet u tych najbardziej wrażliwych – małych dzieci, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Alantoinę wykorzystywaną w kosmetyce uzyskuje się na drodze syntetycznej (podobnie jak mocznik). Ma postać bezwonnego, białego proszku i dość trudno rozpuszcza się w wodzie. Powszechność stosowania alantoiny wynika z kilku jej cech.

Jak na substancję o silnie nawilżających, leczniczych i naprawczych właściwościach, alantoina pozostaje całkowicie bezpieczna, nietoksyczna, nie wykazuje odczynów alergicznych.

W farmacji alantoina to uznany składnik przyspieszający gojenie się ran, a także pobudzający proces ziarninowania, czyli powstawania tkanki łącznej pokrytej gęstą strukturą naczyń włosowatych.

Alantoina jest skuteczna już w bardzo niewielkich stężeniach, a do tego nie uczula, ani nie ma negatywnego wpływu na zdrowie kobiet w ciąży i karmiących piersią. Wyższe stężenie alantoiny w kosmetyku gwarantuje silne działanie złuszczające. Długotrwały efekt zależy jednak od długości stosowania. Najlepsze rezultaty uzyskamy po wielomiesięcznym, regularnym wcieraniu alantoiny w miejsca, w których naskórek jest suchy i zrogowaciały.

Alantoina, czyli 5-ureidohydantoina, powstaje u roślin motylkowych, takich jak fasola czy bób, u kasztanowca, żywokostu lekarskiego i miodunki plamistej. Jest produktem rozkładu kwasu moczowego lub przemian metabolicznych zachodzących za pośrednictwem bakterii brodawkowych. Należy do grupy ureidów.

Alantoina – właściwości, działanie, zastosowanie, cenaAlantoina to jedna z najsilniej nawilżających i regenerujących substancji wykorzystywanych w pielęgnacji i terapii skóry.rawpixelAlantoina – właściwości, działanie, zastosowanie, cenaWspaniałe właściwości alantoiny czynią z niej skuteczny kosmetyk dla popękanych i suchych stóp. Wes Hicks

Alantoina w kremach, balsamach i tonikach

Alantoina stosowana w kosmetyce występuje jako składnik preparatów łagodzących podrażnienia, przeznaczonych do cery trądzikowej, wrażliwej, problematycznej, z nadmiernie wydzielanym sebum i szybko rogowaciejącym naskórkiem. Dzięki właściwościom keratolitycznym (złuszczającym) doskonale radzi sobie z oczyszczaniem skóry z obumarłych fragmentów naskórka. Jest przede wszystkim składnikiem serum i kremów, ale także normalizujących toników.

Alantoina w pielęgnacji dzieci

Ze względu na skuteczne, a jednocześnie nieszkodliwe działanie, alantoina polecana jest do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Kremy i maści z alantoiną sprawdzą się w przeciwdziałaniu pieluszkowemu zapaleniu skóry (odparzeniom) oraz w opiece nad skórą wrażliwą i atopową. Zwykle są bezpieczne dla niemowląt od 1. miesiąca życia.

Na już powstałe odparzenia stosuje się często alantoinę w połączeniu z tlenkiem cynku, który nadaje preparatom właściwości wysuszające i przeciwbólowe. W zapobieganiu odparzeniom nie zaleca się jednak stosowania kremów z tą substancją, gdyż może przesuszać delikatną skórę dziecka (wskazana jest raczej alantoina z dodatkiem witaminy E).

Alantoina – wpływ na skórę:     

  • ułatwia gojenie      
  • regeneruje uszkodzony naskórek      
  • nawilża      
  • natłuszcza      
  • wygładza powierzchnię skóry      
  • złuszcza martwe tkanki      
  • pobudza proces naskórkowania (odnawiania się naskórka)      
  • pobudza wzrost i podział komórek      
  • wspomaga gojenie się blizn, zwłaszcza blizn po trądziku      
  • chroni przed otarciami i oparzeniami słonecznymi      
  • przeciwdziała łuszczycy i łupieżowi   

Alantoina – właściwości, działanie, zastosowanie, cenaWspaniałe właściwości alantoiny czynią z niej skuteczny kosmetyk dla popękanych i suchych stóp. Jan Romero

Alantoina: właściwości lecznicze

Alantoina to nie tylko doskonale regenerujący kosmetyk. Jej właściwości są na tyle silne, że wykorzystuje się ją również  leczeniu chorób i uszkodzeń skóry. Stosowana jest np. przy łuszczycy, przewlekłych wypryskach, trądziku i innych stanach zapalnych. Pomaga w terapii owrzodzeń i odleżyn.

Przyda się także do łagodzenia oparzeń. Jest skuteczna nawet w przypadku zmian skórnych o nieznanym podłożu. Alantoina w połączeniu z wyciągiem z korzenia tarczycy brazylijskiej sprawdza się w leczeniu trądziku grudkowo-krostkowego.

W duecie z kwasem salicylowym lub nikotynamidem, alantoina pomaga w leczeniu głębokich i bolesnych pęknięć skóry.

Najczęściej stosowana alantoina to ta w postaci maści. Gęsta i tłusta alantoina skutecznie pokrywa skórę, wnika w naskórek oraz chroni. Zwykle maści z alantoiną zawierają również inne składniki, które wspierają procesy lecznicze. Bardzo często jest to D-panthenol, który ma właściwości silnie łagodzące i uśmierzające ból. Maść z alantoiną i D-panthenolem sprawdzi się zwłaszcza przy oparzeniach. Działanie regeneracyjne alantoiny wzmacniają z kolei witaminy A i D. W obrocie dostępna jest też alantoina z dodatkiem kwasu borowego. Kwas borowy wysusza i działa ściągająco. Stosuje się go na infekcje grzybicze oraz stany zapalne skóry, jednak nie należy traktować jej tą substancją w przypadku rozległych ran i oparzeń. Kwas borowy łatwo wnika bowiem w skórę i przejawia wówczas działanie toksyczne. Preparat z kwasem borowym lepiej zastąpić alantoiną z witaminą F (niezbędnymi kwasami tłuszczowymi), który również posiada właściwości przeciwzapalne i gojące. Silne zastosowanie alantoina przejawia wraz z kortykosteroidami, co wykorzystuje się w leczeniu bliznowców.Alantoinę można nabyć również w postaci naturalnej, czyli w formie bezzapachowego, białego proszku. Stosuje się ją wtedy jako zasypkę lub dodatek do kremów czy balsamów. To bardzo popularny składnik domowych kosmetyków naturalnych. Dzięki niewielkiej ilości alantoiny, nasz krem nabierze właściwości łagodzących i regenerujących, a skóra po jego zastosowaniu będzie wyjątkowo miękka i aksamitna.

Alantoina to mile widziany składnik kosmetyków, takich jak kremy do suchych dłoni i stóp, sera głęboko nawilżające, oczyszczające toniki do cer tłustych i trądzikowych czy balsamy o działaniu łagodzącym i ochronnym. Sprawdzi się również jako dodatek do kremów przeciwstarzeniowych.

Alantoina – właściwości, działanie, zastosowanie, cena

Kosmetyki z alantoiną z łatwością przygotujemy w domu. Wystarczy rozpuścić ją w wodzie lub glicerynie, a następnie dodać do kremu, balsamy czy toniku. By gefrorene_wand via Pixabay CC0.

Alantoina: zrób to sam

Przygotowując domowe kosmetyki z alantoiną zwróćmy uwagę na jej rozpuszczalność. Stężenie rozpuszczalne w wodzie wynosi zaledwie 0,5%. A zatem udział alantoiny w kosmetykach nie może być wysoki.

Jeśli dodamy jej za dużo, substancja nie rozpuści się, a my nie tylko będziemy wyczuwali obecność alantoiny w kosmetyku, ale też nie uzyskamy pożądanego działania.

Dla pewności, alantoinę warto na samym początku wymieszać z odrobiną zimnej wody lub gliceryny, co zapobiegnie powstawaniu grudek.

Alantoina to organiczny związek z grupy ureidów, produkt przemian metabolicznych mocznika. W naturze występuje głównie u roślin. W kosmetyce i farmacji wykorzystywana jest alantoina stworzona na drodze syntezy chemicznej. Jest jednak nadal substancją w pełni bezpieczną i nietoksyczną, stosowaną do użytku zewnętrznego. Alantoina służy do pielęgnacji skóry – chroni i nawilża zdrowe tkanki, a także reperuje i uzdrawia komórki dotknięte stanami zapalnymi. To skuteczny składnik kremów i maści łagodzących i złuszczających.

„Alantoina w lecznictwie dermatologicznym”, A. Gręda, L. Ruszkowska, w: „Lek w Polsce”, vol. 25, nr 03’15 (286).„Wykorzystanie mocznika i jego pochodnych w przemyśle kosmetycznym”, A. Kapuścińska, I. Nowak, w: „CHEMIK”, 2014, 68, 2.

„Leki i suplementy współczesnej fizjoterapii”, B. Szczegielniak, J. Szczegielniak, wyd. Elamed, 2016.

Alantoina – krem, maść. Działanie i właściwości

 Alantoina – właściwości, działanie, zastosowanie, cena

Alantoina to popularny składnik maści i kremów do pielęgnacji skóry, preparatów na choroby skórne (owrzodzenia, odleżyny, otarcia), a także kosmetyków. Czym jest i jakim właściwościom zawdzięcza swoje szerokie zastosowanie?

Alantoina – co to jest?

Alantoina to organiczny związek chemiczny, który powstaje w korzeniach roślin motylkowych (takich jak: soja, soczewica, cieciorka, fasola, lucerna) w wyniku procesów metabolicznych, które zachodzą przy udziale bakterii brodawkowych. Alantoina jest wytwarzana także przez mięczaki, gady oraz niektóre ssaki w procesie rozkładu kwasu moczowego.

Alantoina jest składnikiem maści i kremów o działaniu regenerującym, nawilżającym, kojącym i złuszczającym. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Właściwości alantoiny sprawiły, że stała się popularnym i pożądanym składnikiem produktów kosmetycznych i farmaceutycznych.

W preparatach najczęściej jest łączona z witaminami E, A, F i D, które dodatkowo wspomagają jej działanie.

Alantoina nie wywołuje reakcji alergicznych, nie jest też toksyczna, ani w żaden sposób szkodliwa dla skóry. Jej właściwości i zastosowanie opisujemy szerzej w dalszej części tekstu.

Alantoina – właściwości

Alantoina jest dodawana do różnego rodzaju maści i kremów do pielęgnacji skóry. Można ją znaleźć np. w składzie preparatów przeciwtrądzikowych, łagodzących ślady potrądzikowe i blizny, przeciwodleżynowych, gojących oparzenia, czy łagodzących stany zapalne skóry.

You might be interested:  Protezy akronowe – wskazania, zalety, wady, opinie, cena

Wynika to przede wszystkim z tego, że alantoina pobudza regenerację tkanki łącznej, tzn. stymuluje podziały komórkowe oraz wzrost komórek. Łatwo przenika do naskórka, zmiękczając go oraz usuwając jego martwe komórki.

Alantoina ma także właściwości rozjaśniające i między innymi dlatego jest jedną z substancji czynnych maści i kremów do pielęgnacji twarzy, które usuwają przebarwienia.

Zobacz także: Pantenol-D na oparzenia. Lek, krem, maść

Alantoina – działanie

  • Regeneruje skórę, pobudzając komórki do wzrostu i usuwając martwe komórki naskórka.
  • Ma właściwości rozjaśniające – jest stosowana w preparatach usuwających przebarwienia skóry.
  • Zmiękcza skórę, ma także właściwości złuszczające.
  • Pobudza gojenie.
  • Łagodzi podrażnienia skóry i chroni ją przed uszkodzeniami.
  • Wspomaga ochronne działanie kremów.
  • Maść z alantoiną (lub krem) uelastycznia, nawilża i wygładza skórę.
  • Działa złuszczająco, dlatego jest składnikiem m.in. szamponów przeciwłupieżowych.

Alantoina krem

Alantoina jest stosowana jako składnik kremów pielęgnacyjnych. Dzięki temu, że pobudza skórę do regeneracji, wykazuje właściwości:

  • złuszczające,
  • rozjaśniające,
  • gojące,

można ją znaleźć w składzie takich preparatów, jak: nawilżająco-regenerujący krem do rąk, krem łagodzący podrażnienia po goleniu, preparat przeciwtrądzikowy,czy kremy ochronne do skóry wrażliwej.

Alantoina jest zalecana przy leczeniu zmian skórnych takich jak: oparzenia, blizny, ślady potrądzikowe lub rozstępy.

Alantoina wspomaga działanie ochronne, dlatego znajduje się m.in. w kremach na odparzenia dla niemowląt lub kremach na odleżyny czy owrzodzenia. Alantoina zmniejsza obrzęk, podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Można ją znaleźć także w składzie szamponów przeciwłupieżowych, co zawdzięcza właściwościom złuszczającym.

To może Cię zainteresować: Laktuloza – właściwości. Dla dzieci, kobiet w ciąży, zwierząt

Maść z alantoiną

Maść z alantoiną jest zalecana jako preparat, który przyspiesza gojenie ran, w tym także tych trudnych do wyleczenia. Alantoina jest również składnikiem maści stosowanych na owrzodzenia oraz do pielęgnacji skóry dla osób, które są narażone na powstawanie odleżyn.

Maść z alantoiną to także świetny preparat na walkę np. ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Preparaty z alantoiną pobudzają komórki skóry do regeneracji i ułatwiają oddzielanie się martwych tkanek.

Działają też kojąco i łagodząco, są więc polecane w przypadku oparzeń, odparzeń i otarć.

Alantoina to substancja bezpieczna, nietoksyczna, która nie wywołuje reakcji alergicznych. W połączeniu z witaminami (najczęściej A, E, F i D) oraz innymi substancjami (np.

pantenolem) może być stosowana dla każdej grupy wiekowej, w tym także kobiet karmiących oraz niemowląt.

Najważniejsze właściwości alantoiny, to: pobudzanie komórek skóry do regeneracji, ułatwianie likwidacji martwego naskórka, właściwości kojące, łagodzące i przeciwzapalne.

Zobacz także: Maść przeciwbólowa – przeciwzapalna, na stawy

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Ten składnik w kosmetykach jest wybawieniem dla skóry! Pomaga na trądzik i świetnie nawilża

Alantoina jest składnikiem naturalnym – to pochodna kwasu moczowego, zwanego inaczej mocznikiem. To powszechnie stosowany dodatek do preparatów pielęgnacyjnych dla skóry, a także do maści łagodzących. 

Jest jednym z najbardziej bezpiecznych składników kosmetycznych, który może być stosowany przez osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii czy AZS, a także przez dzieci. Alantoina nie jest składnikiem alergizującym, w dodatku ma szereg korzystnych dla kondycji skóry właściwości. 

Alantoina – działanie

Alantoina stosowana była już dawno, jako składnik nie tylko pielęgnacyjny, ale także łagodzący podrażnienia i kojący skórę. Sprawdza się doskonale jako ukojenie dla podrażnionej przez detergenty skóry. Wykazuje bowiem właściwości znacznie usprawniające i przyspieszające odnowę naskórka i płaszcza hydrolipidowego. 

Jakie jeszcze właściwości alantoiny warto znać? To przede wszystkim:

  • głębokie nawilżenie;
  • natłuszczenie;
  • wygładzenie;
  • zmiękczenie;
  • łagodzenie świądu i pieczenia;
  • zmniejszanie zaczerwienienia skóry. 
  • Nadaje się więc rewelacyjnie zarówno do codziennej pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień, jak i jako panaceum na miejscowe jej uszkodzenia. 
  • Alantoina stosowana na rany to metoda stosowana jeszcze przez nasze babcie – bardzo skuteczna i bezpieczna. 
  • Alantoina wykazuje również działanie przeciwzapalne, więc jest równie często i chętnie wykorzystywana w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej. 
  • Zobacz także: Kolagen do twarzy – jak go stosować, aby wygładzić zmarszczki? Najlepsze kosmetyki z kolagenem >>>  

Alantoina w kosmetyce: krem, maść

Alantoina w kosmetykach działa dosłownie jak kojący opatrunek. Szybko i skutecznie nawilża, zmiękcza i odżywia podrażnioną skórę.

Jest przy tym bardzo bezpieczna – nie uczula i nie obciąża skóry, dlatego może być stosowana także przez dzieci.

Nie jest również komodogenna (nie powoduje zatykania porów skóry), dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania jej na twarz. 

Alantoina na oparzenia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie zmniejszenie dyskomfortu oraz pobudzenie skóry do regeneracji. 

Można pozyskać ją z różnych roślin, takich jak fasola, kasztanowiec czy żywokost. Jednak w przemyśle kosmetycznym stosuje się najczęściej jej syntetyczną formę. Nie ma to jednak wpływu na bezpieczeństwo i skuteczność stosowania. 

Zobacz także: To serum w końcu porządnie nawilżyło moją twarz. Nie zamienię go na na żadne inne! >>>  

Krem z alantoiną

Krem z dodatkiem alantoiny to najlepszy sposób na codzienną pielęgnację skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej. Taki kosmetyk stosowany dwa razy dziennie na oczyszczoną łagodnym środkiem myjącym skórę twarzy dzień po dniu odbudowywać będzie barierę ochronną naskórka. 

Krem z alantoiną nadaje się doskonale do pielęgnacji skóry po oparzeniach (także słonecznych), po zakończeniu kuracji antytrądzikowej, a także z różnymi stanami zapalnymi. Krem, balsam lub maść z dodatkiem tego składnika doskonale nawilży, rozjaśni i zmiękczy twardą, zrogowaciałą skórę na łokciach, kolanach lub piętach. 

Alantoina na trądzik 

Alantoina nawilża, zmiękcza i odżywia skórę, a przy tym jest niekomodogenna. Skóra oddycha więc swobodnie i nie jest obciążona. W dodatku składnik ten wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu alantoina często jest stosowana jako składnik kremów i maści na trądzik. 

Głębokie nawilżanie skóry w czasie kuracji trądzikowej to podstawowy, choć często pomijany element pielęgnacji. Stosowanie żeli, toników, masek czy zażywanie leków na trądzik może prowadzić do znacznego przesuszenia skóry.

Zaburzenie prawidłowego działania płaszcza lipidowego skóry będzie skutkować zwiększonym wydzielaniem sebum – skóra będzie próbowała nawilżyć się sama. Efekt będzie więc odwrotny od zamierzonego. Dlatego cerę trądzikową trzeba regularnie nawilżać – właśnie składnikami lekkimi i nieobciążającymi.

Alantoina dodatkowo będzie regenerować osłabiony naskórek, zapobiegając przy tym powiększaniu się stanów zapalnych. 

Maść z alantoiną

W przypadku, gdy potrzebne jest jeszcze bardziej radykalne działanie naprawcze i łagodzące, z pomocą przyjdzie maść z alantoiną. Naskórek podrażniony działaniem detergentów do tego stopnia, że schodzi z niego skóra lub pojawiają się mikroranki i pęknięcia, odmrożenie lub oparzenie, skaleczenie, otarcie skóry – na te wszystkie problemy doskonale zadziała właśnie maść z alantoiną. 

W odróżnieniu od kremu maść ma cięższą, gęstszą konsystencję, która tworzy jeszcze silniejszy płaszcz ochronny na skórze. Maść ma również wyższą zawartość alantoiny i stanowi ona główny składnik, a nie dodatek (jak w kremie czy balsamie). 

Alantoina na rany i blizny

Alantoina, jako nieuczulający i nieobciążający skóry składnik, może być stosowana bezpośrednio na zranione miejsca. Zmiękczy skórę, zmniejszając tym samym ból w czasie gojenia się rany. Łagodzi stany zapalne, dzięki czemu zapobiega wdaniu się zakażenia w ranę. 

Odżywia i regeneruje skórę, pobudzając nowe komórki do produkcji. Dzięki temu jest również bardzo cennym składnikiem w maściach i innych preparatach do redukcji blizn. Może być stosowana zarówno na świeże blizny jak i te już zasklepione.

Wykonywanie regularnych masaży blizny przy użyciu alantoiny pomaga ją spłaszczyć, zmiękczyć i zmniejszyć jej widoczność.  Przeciwwskazaniem do stosowania alantoiny na rany jest ich bardzo duży rozmiar lub ropne zakażenie.

 

Zobacz także: Najlepsze kosmetyki z różą, które nawilżą i zregenerują skórę, a także złagodzą podrażnienia >>>  

Alantoina – cena i dostępność

Alantoinę można kupić w dwóch postaciach – gotowych preparatów pielęgnacyjnych, czyli kremów, emulsji, toników,  balsamów i maści, a także w czystej postaci białego proszku do samodzielnego zmieszania z kosmetykami lub do rozpuszczenia w wodzie.

You might be interested:  Rozszczep kręgosłupa (spina bifida) u dziecka – przyczyny, leczenie, zapobieganie

Alantoinę w proszku można kupić w aptekach, sklepach z naturalnymi kosmetykami lub w niektórych drogeriach online. Cena preparatu uzależniona jest od jego formy i producenta.  Czysta alantoina do samodzielnego zmieszania tozazwyczaj koszt około 50-70 zł/100 g. 

Zobacz także: Najlepsze kremy nawilżające do skóry atopowej [RANKING] >>>

Alantoina w kosmetyce: działanie i właściwości. Maść i krem

Alantoina w kosmetyce i dermatologii stosowana jest z powodzeniem od dziesięcioleci, wykazując działanie keratolityczne, regenerujące, nawilżające i antydrażniące.

Dlatego maść z alantoiną stanowi doskonały środek do pielęgnacji skóry uszkodzonej w wyniku urazów, poparzeń i odparzeń, stanów zapalnych oraz owrzodzeń.

Spis treści

Alantoina 

Alantoina jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną mocznika.

Powstaje z kwasu moczowego pozyskiwanego z korzeni roślin takich, jak żywokost lekarski, kasztanowiec, soja, fasola, ryż, czy pszenica, a także w drodze syntezy chemicznej.

Ze względu na swoje właściwości, alantoina znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, wykazując działanie keratolityczne, nawilżające, regenerujące oraz kojące.

Jako taka, stanowi podstawowy składnik leczniczych i kosmetologicznych maści oraz kremów, stosowanych w między innymi leczeniu oparzeń i odparzeń, odleżyn, podrażnień, a także zaburzeń w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej, czy nieprawidłowej proliferacji naskórka. 

Właściwości alantoiny 

Alantoina, jako substancja chemiczna, ma wzór cząsteczkowy C4H6O3 i jest białym, bezwonnym proszkiem. Jej pH wynosi 4,5 do 6. Dobrze rozpuszcza się w wodze i alkoholu. Wchodząc w reakcje, z łatwością tworzy związki o podobnych właściwościach (np. dihydroksyglino‑alantoinian, chlorohydroksyglino‑alantoinian i alantoina‑N‑acetyl‑DL‑metionian).

Lecznicze właściwości alantoiny po raz pierwszy na szeroką skalę zostały wykorzystane w szpitalach polowych w czasie I wojny światowej – odkryto wówczas, że przyspiesza ona gojenie i łagodzi ból.

Dziś wiadomo, że związek ten stymuluje podziały komórkowe, pobudza procesy ziarninowania, ma też właściwości higroskopijne (wiąże wodę). Co niezwykle istotne, stosowanie alantoiny nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem dla ludzi.

Amerykańska rządowa Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) oficjalnie zakwalifikowała alantoinę (w stężeniach 0,5‑2 procent) do kategorii substancji farmaceutycznych o wysokim bezpieczeństwie stosowania. 

Reklama

Działanie alantoiny 

Alantoina używana może być w terapii zróżnicowanych problemów skórnych – od urazów, po zaburzenia i schorzenia. Lecznicze i kosmetyczne działanie alantoiny objawia się w czterech głównych obszarach: 

  • Działanie keratolityczne. Alantoina powoduje rozkład wewnątrzkomórkowej keratyny, wpływa też na desmosomy łączące korneocyty. Pomaga usuwać martwe, zrogowaciałe komórki naskórka, dzięki czemu znajduje zastosowanie m.in. w terapii łuszczycy oraz atopowego i kontaktowego zapalenia skóry. 
  • Działanie regenerujące. Alantoina stymuluje podziały komórkowe i pobudza ziarninowanie, przyspieszając epitelizację, czyli odbudowę naskórka zniszczonego w wyniku procesów zapalnych, urazów mechanicznych, poparzeń. Doskonale sprawdza się też w przypadku odleżyn
  • Działanie nawilżające. Dzięki właściwościom higroskopijnym, alantoina pomaga zatrzymywać wodę w naskórku, sprzyja też odbudowie zubożałego płaszcza hydrolipidowego. Służy do codziennej pielęgnacji cery suchej, a także nawilżania skóry w przebiegu łuszczycy, czy AZS. 
  • Działanie antydrażniące. Badania wykazały, że alantoina w znaczący sposób zmniejsza właściwości innych substancji chemicznych, znajdujących się w składzie kosmetyków. 

Alantoina w kosmetyce 

Dzięki swoim właściwościom, alantoina w kosmetyce i dermatologii znalazła niezwykle szerokie zastosowanie, stając się jedną z najchętniej wykorzystywanych substancji chemicznych, służących pielęgnacji i leczeniu problemów skórnych. Alantoina w kosmetykach:

  • maści i kremy na odparzenia, poparzenia, owrzodzenia, 
  • środki codziennej pielęgnacji skóry, 
  • balsamy klarujące, 
  • produkty przeciwtrądzikowe i przeciwłuszczycowe, 
  • pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, 
  • szampony i odżywki, 
  • pomadki i inne kosmetyki do makijażu. 

Maść z alantoiną 

Doskonałym przykładem tego, jak szerokie może być jej zastosowanie, jest maść z alantoiną. Może być wykorzystywana do pielęgnacji i leczenia w przypadku takich problemów, jak: 

  • trudno gojące się rany – otarcia i skaleczenia, 
  • owrzodzenia – odleżyny I i II stopnia, 
  • oparzenia – termiczne i słoneczne, 
  • przewlekłe stany zapalne skóry – atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca. 

Maść nie tylko regeneruje i łagodzi, ale też nawilża i natłuszcza skórę, tworząc na jej powierzchni tłusty filtr.

 Można stosować ją na skórę całego ciała oraz błony śluzowe (unikając jedynie kontaktu z otwartymi, sączącymi ranami). W terapii schorzeń skórnych preparat może być używany razem z kortykosteroidami.

Środek ten znany jest i stosowany od dziesięcioleci. W aptekach dostępny jest bez recepty. 

Krem z alantoiną 

Alantoina stanowi też substancję czynną innych produktów o podobnym charakterze, między innymi kremów – zarówno tych stricte kosmetycznych, służących głównie nawilżaniu naskórka, jak też leczniczych, stosowanych między innymi w terapii przewlekłych stanów zapalnych skóry (pieluszkowe zapalenie skóry, łuszczyca, AZS, alergia kontaktowa), trudno gojących się ran oraz oparzeń. Krem z alantoiną często zawiera też inne, dodatkowe składniki, uzupełniające, wzmacniające lub poszerzające działanie, takie jak d-pantenol. 

Czytaj też:

  • Elżbieta Szymańska, Alantoina – właściwości gojące i przeciwzapalne, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012/8/1
  • Allantoin, U.S. National Library of Medicine National Center for Biotechnology Information, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Alantan plus (alantoina + dekspantenol) – krem

Nazwa preparatu Postać; dawka; opakowanie Producent Cena 100% Cena po refundacji
Alantan pluskrem; 100 g zawiera: 2 g alantoiny, 5 g dekspantenolu; 35 gUnia 7.80

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 września 2020 r.

Preparat do stosowania miejscowego na skórę, wspomagający proces gojenia, o działaniu ochronnym i pielęgnacyjnym.

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: dekspantenol oraz alantoinę. Dekspantenol jest alkoholowym analogiem kwasu pantotenowego. Kwas pantotenowy należy do grupy witamin B, jest składnikiem koenzymu A, odgrywającego ważną rolę w procesach metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek oraz syntezy niektórych hormonów i neuroprzekaźników.

Odgrywa ważną rolę w procesach regeneracji skóry, przyspiesza proces gojenia ran, działa przeciwzapalnie, łagodzi świąd i podrażnienie. Ma właściwości nawilżające, zwiększa elastyczność skóry. Alantoina ma działanie keratolityczne. Zapobiega nadmiernemu odkładaniu się keratyny, wspomaga leczenie ran, ma działanie ochronne, poprawia nawilżenie skóry.

Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego, na skórę.

Preparat jest wskazany:· w pielęgnacji skóry podrażnionej i wysuszonej· w miejscowym leczeniu różnego rodzaju ran (otarcia, niewielkie skaleczenia, pęknięcia skóry)· w leczeniu oparzeń słonecznych oraz po radioterapii i fototerapii· w zapobieganiu odparzeniom u niemowląt· w nadmiernym rogowaceniu skóry dłoni i stóp· wspomagająco w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku alergicznym, zapaleniu błony śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi.

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.Nie stosować na zmiany skórne w okresie ostrego stanu zapalnego z obecnością zmian sączących. Nie stosować do oczu.

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania na skórę. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem.W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nadwrażliwości, w tym skórnych reakcji alergicznych (zaczerwienienie, świąd), należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:· preparat w postaci kremu zawiera alkohol cetostearylowy oraz lanolinę a preparat w postaci maści lanolinę; substancje te mogą powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry)· preparat, zarówno w postaci kremu jak i maści, zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry· preparat w postaci kremu zawiera parahydroksybenzoesan metylu, etylu i propylu a w postaci maści parahydroksybenzoesan etylu i może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?

Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.

Preparat ma postać kremu lub maści i przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.Miejsca zmienione chorobowo smarować 1 raz lub kilka razy na dobę.

Pielęgnacja niemowląt: stosować przy każdej zmianie pieluszki po wcześniejszym przemyciu wodą miejsc narażonych na odparzenia.

You might be interested:  Więzadło poboczne piszczelowe (mcl) – zerwanie, naciągnięcie, uszkodzenie – objawy i leczenie

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.

Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią. Przed zastosowaniem preparatu w tym okresie skonsultuj się z lekarzem.

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi preparatami stosowanymi miejscowo.

Jak każdy lek, również Alantan plus może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat.

Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.Mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne oraz podrażnienie skóry.

Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Alantan plus (maść)

Alantan Plus, (20 mg + 50 mg)/g, maść, 30 g

Lek Alantan Plus ma postać maści do stosowania miejscowego na skórę.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: alantoina i deksopantenol. 1 g maści zawiera 20 mg alantoiny i 50 mg deksopantenolu (50% roztwór pantenolu w glikolu propylenowym).

Pozostałe substancje to: lanolina, parafina ciekła, wazelina biała, etylu parahydroksybenzoesan, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.   Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. 

Miejsca chorobowo zmienione należy smarować, o ile lekarz nie zaleci inaczej, zwykle raz lub kilka razy na dobę. 

Pielęgnacja niemowląt: stosować na miejsca narażone na odparzenia (po każdej zmianie pieluchy). Przed nałożeniem maści, skórę należy umyć i osuszyć.

Działanie

Lek zawiera dwie substancje czynne: alantoinę i deksopantenol. Alantoina działa złuszczająco oraz osłaniająco na skórę, poprawia jej nawilżenie oraz wspomaga leczenie ran przez pobudzanie wzrostu nowej tkanki. Alantoina stosowana regularnie w nadmiernym rogowaceniu skóry, może zapobiec nadmiernemu odkładaniu się keratyny (rodzaj białka). 

Deksopantenol głęboko wnika w skórę, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy. Zwiększone zapotrzebowanie na kwas pantotenowy występuje w przypadku uszkodzeń i różnego rodzaju chorób skóry. Deksopantenol ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu zwiększa elastyczność skóry.

Wskazania

  • Zapobieganie odparzeniom u niemowląt.
  • Leczenie różnego rodzaju ran, jak: otarcia, niewielkie skaleczenia i pęknięcia skóry.
  • Leczenie oparzeń słonecznych oraz oparzeń po radioterapii i fototerapii.
  • Pielęgnacja skóry podrażnionej i wysuszonej.
  • Nadmierne rogowacenie skóry dłoni i stóp.
  • Wspomagająco w atopowym zapaleniu skóry, wyprysku alergicznym, zapaleniu błony śluzowej nosa i owrzodzeniach podudzi.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Alantan Plus

  • jeśli pacjent ma uczulenie na alantoinę, deksopantenol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, 
  • do oczu,
  • na ostre stany zapalne skóry, przebiegające z wysiękiem.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.  

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, podrażnienie skóry.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Ze względu na zawartość lanoliny lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
  • Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry.
  • Lek zawiera etylu parahydroksybenzoesan i może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).  

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

  Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu.

Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania – 6 miesięcy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

UNIA Chłodna 56/60

Warszawa

Alantoina – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Alantoina ma za zadanie nawilżać przesuszoną skórę i koić wywołany tym dyskomfort. Ma działanie regeneracyjne (zmniejsza liczne zaczerwienienia, łagodzi pieczenie, pobudza produkcję komórek) oraz przeciwzapalne. Dzięki zastosowaniu alantoiny naskórek staje się bardziej gładki i miękki.

Substancja ta jest świetnym rozwiązaniem na łuszczycę czy świąd. Chroni też przed pojawieniem się łupieżu. Osoby, które mają problem z trądzikiem, powinny stosować kremy zawierające alantoinę. Na szorstką skórę, która pojawia się na kolanach czy łokciach, zaleca się nakładać alantoinę w kremie.

Jest rewelacyjnym rozwiązaniem na podrażnienia skóry wywołane stosowaniem detergentów. Dobrze goi rany, zmniejsza ryzyko wdania się do organizmu zakażenia i wystąpienia stanu zapalnego. Ból wywołany raną jest łagodzony, miejsce podrażnienia zostaje ukojone. Stosowanie alantoiny zmniejsza widoczność blizn.

Warto również pokreślić, że alantoina nie zatyka porów skórnych (jest to substancja niekomedogenna).

Alantoinowa maść to preparat stosowany do pielęgnacji ciała (szczególnie nawilżania rąk i twarzy) oraz higieny intymnej. Kremy przeciwtrądzikowe również zawierają alantoinę.

Osoby, które mają problemy związane ze skórą, powinny stosować żele do mycia ciała bogate w tę substancję. Kosmetyki typowo dziecięce są także wzbogacone w tę substancję.

Produkty przeciwłupieżowe (głównie szampony) zawierają w swoim składzie alantoinę, ponieważ ma ona także działanie wspomagające złuszczanie się skóry.

Osoby, których problemem są przebarwienia, powinny sięgnąć po preparat bogaty w alantoinę, ponieważ ma on właściwości rozjaśniające. Także kobiety, które borykają się z problemem rozstępów, powinny stosować na skórę maści z alantoiną.

Używanie maści z alantoiną odradza się definitywnie osobom, które mają rozległe, ropne bądź sączące się zmiany skórne.

Alantoina rzadko wywołuje efekty uboczne. Jeśli już się pojawiają, to zwykle w formie podrażnień skóry. Mogą także wystąpić miejscowe stany zapalne.

W kosmetyce alantoina łączona jest często z kwasem borowym, więc nie należy nakładać takiego preparatu na duże powierzchnie skóry oraz głębokie rany, ponieważ może dojść do wchłonięcia przez organizm kwasu borowego.

Produkt należy przechowywać w pokojowej temperaturze, szczelnie zamknięty. Istotne jest również, żeby chronić preparat przed bezpośrednim kontaktem z promieniami słonecznymi. Można przechowywać go w lodówce.

  • Lipobase – natłuszczający krem do cery suchej Natłuszczający krem do skóry podrażnionej oraz bardzo suchej. Stosowany do użytku zewnętrznego. Ma właściwości natłuszczające i nawadniające skórę. Zawarte w…
  • Cicaplast – działanie i wskazania oraz przeciwwskazania do stosowania Cicaplast (pełnia nazwa produktu to Cicaplast B5) to balsam regenerujący przeznaczony do pielęgnacji wrażliwej skóry ze skłonnością do przesuszania i podrażnień….
  • Rivanol Rivanol to roztwór w płynie, przeznaczony do bezpośredniego stosowania na skórę. Jest on pochodną akrydyny, a jego substancja czynna to mleczan etakrydyny. Ma…
    • Atywia
    • Doustny preparat antykoncepcyjny, składający się z dwóch składników: dienogestu (syntetyczna pochodna progesteronu) i etynyloestradiolu (syntetyczny estrogen).
    • MP | Medycyna praktyczna
  • Prednizon – działanie, wskazania i przeciwwskazania

    Prednizon jest syntetyczną substancją pochodną kortyzonu, którą wykorzystuje się w lekach hormonalnych. Wykazuje on właściwości przeciwzapalnie i…

  • Bepanthen Plus

    Stosowany w profilaktyce zakażeń ran (otarcia, skaleczenia, pęknięcia, rozpadliny, oparzenia i podrażnienia skóry) oraz przy uszkodzeniach i ranach skóry po…

    MP | Medycyna praktyczna

    1. Berberil
    2. Lek stosowany przy podrażnieniu oczu i w alergicznym zapaleniu spojówek.
    3. MP | Medycyna praktyczna
  • Kosmetyki dla noworodków – na co należy zwrócić uwagę?

    Odpowiednia pielęgnacja noworodka jest bardzo ważna już od pierwszych dni życia dziecka. Jej podstawą są odpowiednio dobrane kosmetyki, które nie podrażnią…

    Marta Pawlak | Onet.

  • Nizoral szampon

    Nizoral to lek przeciwgrzybiczy należący do grupy pochodnych imidazolu do stosowania miejscowego. Wskazaniem do stosowania Nizoralu jest łupież na owłosionej…

    Marta Pawlak | Medycyna praktyczna

    • Akneroxid 5, -10
    • Preparat przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego na skórę.
    • MP | Medycyna praktyczna

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *