Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Zapraszam do nowoczesnej placówki, aby w pełni profesjonalnie, małoinwazyjnie, bezpiecznie i w miłej atmosferze naprawić Twoje kolano.

Wykonuję m.in. skomplikowane zabiegi artroskopowego zeszycia uszkodzonej łąkotki.

Gdy nie jest to możliwe lub gdy przeszedłeś wcześniej zabieg częściowej, bądź całkowitej meniscektomii (usunięcia łąkotki), wykonamy w jej miejsce implantację przeszczepu łąkotki (preferujemy najnowszej generacji łąkotki syntetyczne ActiFit, nastrzyknięte śródoperacyjnie komórkami macierzystymi). Możliwe jest także przeszczepienie allograftu łąkotki (łąkotka od zmarłego dawcy). Opisane procedury artroskopowego zaopatrywania łąkotek wykonujemy zgodnie z aktualnymi wytycznymi przedstawionymi na 11 Światowym Kongresie ICRS (International Cartilage Regeneration & Joint Preservation Society) przez prof. Petera Verdonka z Belgii – światowej sławy specjalisty w tym zakresie. Pozwala to na znaczne ograniczenie bólu i dużego ryzyka rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu po usunięciu łąkotki oraz przywrócenie stabilności i funkcji kolana. 

Wykonujemy także zabiegi artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL (z użyciem własnych ścięgien – metoda klasyczna lub przy pomocy sztucznych więzadeł Neoligaments Jewel ACL, które umożliwiają najszybszy powrót do wyczynowego sportu).

Oferujemy także pełne spektrum artroskopowej rekonstrukcji chrząstki stawowej, z zastosowaniem nowych, skuteczniejszych metod: błon hialuronowych Hyalofast w połączeniu z czynnikami wzrostu – osoczem bogatopłytkowym PRP GPS, hodowli chondrocytów (własnej chrząstki) namnażanych laboratoryjnie i wszczepianych w uszkodzony rejon chrząstki, rekonstrukcje z użyciem komórek macierzystych i tzw. scafoldów (syntetyczne rusztowania dla regenerującej się chrząstki, np. MaioRegen – Dr. Elizaveta Kon, Bologna – dedykowane wyczynowym sportowcom w głębokich uszkodzeniach chrzęsto-kostnych). 

Zabieg operacyjny uzupełnimy odpowiednią dla Twojego przypadku terapią regeneracyjną/przeciwzapalną (m.in. komórkami macierzystymi MSC – Mesenchymal Stem Cells, terapią Orthokine, iniekcjami czynników wzrostu PRP GPS). Wykorzystujemy więc najnowsze osiągnięcia medycyny na polu medycyny regeneracyjnej i rekonstrukcyjnej. Mamy w nich jedno z największych doświadczeń w Polsce.

W poniższym artykule przeczytasz: Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłaniaArtroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłaniaArtroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Każdy nasz pacjent poddawany jest przed zabiegiem artroskopii szczegółowemu badaniu klinicznemu – ortopedycznemu oraz badaniom dodatkowym.

Dużą rolę odgrywa dynamiczne badanie USG (wykonywane na najwyższej klasy aparcie, w rzeczywistym czasie ruchu stawu) i Doppler-USG (obrazuje wzmożony przepływ krwi przez rejon uszkodzonej lub objętej zapaleniem tkanki). Wiele istotnych informacji pozyskujemy także z rezonansu magnetycznego (MRI).

Przeczytaj więcej o badaniu i zobacz jak przeprowadzane jest USG kolana przez dra Jana Paradowskiego.

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Wykorzystywane przez nas specjalistyczne protokoły badania oraz nowoczesne funkcje rezonansu (np. t2-mapping w najbardziej szczegółowym obrazowaniu chrząstki) pozwalają na precyzyjne, indywidualne zaplanowanie zabiegu operacyjnego. 

Dr Jan Paradowski omówi z Tobą dokładnie cały proces diagnostyki i zaproponuje stosowne leczenie. W czasie wizyty będziesz miał też czas na zadanie ważnych dla Ciebie pytań.  

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłaniaArtroskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, co oznacza większy komfort dla pacjenta, szybszy powrót do sprawności i minimalizację ryzyka operacyjnego. Dwa drobne nacięcia skóry po bokach rzepki będą miały po ok. 4-5 mm długości i często pozostają prawie 

niewidoczne po wygojeniu. Podczas kwalifikacyjnej wizyty lekarskiej pacjent zostaje zawsze szczegółowo poinformowany o rodzaju zabiegu i jego przebiegu. Przekazywane są rownież na ogół proste wskazówki o przygotowaniu przedoperacyjnym.

Sama artroskopia trwa krótko (ok.30 minut), choć zależy od wykonywanej procedury. Np. zabieg rekonstrukcji chrząstki może trwać  ok. 1 godziny. Pacjent zostaje wypisany do domu w dniu zabiegu lub na następny dzień. Szwy usuwamy po ok.

8 dniach – jest to procedura całkowicie niebolesna.

Zaawansowane artroskopie stawu kolanowego z technikami rekonstrukcyjnymi:

 • łąkotka przyśrodkowa (MM) i boczna (ML)
 • chrząstka stawowa (z wykorzystaniem nowych technik operacyjnych i zdobyczy medycyny regeneracyjnej)
 • więzadło krzyżowe przednie (ACL) i tylne (PCL)
 • usuwanie ciał wolnych (osteochondritis dissecans, fragmenty uszkodzonej łąkotki, urazowe wyrwanie fragmentu chrząstki stawowej)
 • usuwanie błony maziowej (w chorobach przerostowych błony maziowej, np. w chorobach reumatoidalnych lub fałdów blony maziowej np. w zmianach przciążeniowych)
 • u wyczynowych sportowców,
 • oraz w chorobie zwyrodnieniowej (uznana metoda leczenia bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego – debridement, czyli usunięcie pływających po stawie fragmentów tkankowych, shaving, czyli ‘wygolenie’ przerośnietych na skutek zapalenia tkanek, usunięcie osteofitów, pozwalające często na zwiększenie ruchomości stawu, płukanie stawu – usunięcie czynników zapalnych pływających wewnątrz stawu).

Artroskopia stawu kolanowego

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania Artroskopowa chirurgia stawów ewoluowała w ciągu ostatnich kilku dekad, stając się integralną częścią ortopedii. Zdecydowanie najmniej inwazyjną, charakteryzującą się wysoką skutecznością w leczeniu i powrocie do pełnej sprawności, jest artroskopia stawu kolanowego.  Czym właściwie jest sama artroskopia? Nazwa pochodzi od dwóch łacińskich słów – „Arthros” – staw i „skope” – oglądać. Oznacza to więc zajrzenie do wnętrza stawu przy użyciu endoskopu. Zabieg polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie o wielkości maksymalnie 4mm, artroskopu (odmiany endoskopu – czyli wziernika z kamerą światłowodową) (małej rurki zawierającej soczewki i włókna optyczne) do kolana. Umieszczona w artroskopie specjalna kamera przesyła obraz z badanego stawu, dzięki czemu wnętrze stawu jest widoczne na monitorze telewizyjnym. Zabieg pozwala na dokładne obejrzenie stawu kolanowego od wewnątrz oraz dokonanie wymaganych procedur leczniczych. (Metoda ta nadaje się doskonale do ocenienia i leczenia zwyrodnień stawu kolanowego) Wielkość artroskopu dobierana jest indywidualnie, w zależności od badanego stawu. W przypadku badania stawu kolanowego jest to najczęściej narzędzie o średnicy ok 4-5 mm, dlatego też nacięcie jest minimalne.  Taka procedura lecznicza powoduje mniejszy uszczerbek w tkankach, jest mniej bolesna i zapewnia szybsze odzyskiwanie sprawności.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Artroskopia może być pomocna w diagnostyce i leczeniu wielu wad ortopedycznych. Możemy mieć do czynienia z artroskopią operacyjną oraz artroskopią diagnostyczną, przeprowadzoną w celu rozpoznania schorzenia.

Wskazania do wykonania zabiegu: 

 • uszkodzenie więzadła stawu kolanowego (rozdarta łąkotka) –  operacja ma na celu naprawę łąkotki, o ile jest to możliwe, lub usunięcie uszkodzonych elementów
 • rozdarcie i uszkodzenie przedniego więzadła krzyżowego(ACL) i tylniego więzadła krzyżowego (PCL)
 • stan zapalny lub uszkodzenie błony maziowej (wyściółki wokół stawów) 
 • przemieszczenie, zwichnięcie rzepki
 • usunięcie odłamków złamanej chrząstki w stawie kolanowym
 • usunięcie torbieli Bakera – opuchlizna dołu podkolanowego, wypełniona płynem. Do takiej sytuacji dochodzi często gdy występuje ból i obrzęk, również z innych przyczyn, np. takich jak zapalenie stawów

Przygotowanie do operacji

Przeczytaj jakie leki należy odstawić przed operacją oraz jak przygotować się do zabiegu. 

W okresie dwóch tygodni przed zabiegiem:

 • Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem w celu określenia czy dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu (jeśli istnieją takie problemy jak niewydolność serca, rozedma płuc, cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze, powinny one być minimalizowane w celu przeprowadzenia zabiegu). Przedoperacyjna ocena zdrowia pacjenta obejmuje w szczególności badanie fizykalne oraz badanie krwi i moczu. U pacjentów którzy mieli problemy z sercem lub płucami oraz u osób powyżej 50 r.ż zaleca się wykonanie EKG oraz RTG klatki piersiowej. 
 • Lekarz może uznać za konieczne zaprzestanie przyjmowania niektórych leków, utrudniających krzepnięcie krwi m.in.: aspirynę, ibuprofen, naproksen lub innych środów odurzających.
 • Lekarz zaleci jakie lekarstwa należy przyjąć w dniu zabiegu, dlatego niezwykle istotne jest wskazanie leków, na które jesteśmy uczuleni.
 • Należy poinformować o ilości spożywanego alkoholu, zwłaszcza jeśli były to duże ilości, szczególnie w ciągu dwóch tygodni przed zabiegiem
 • W przypadku palaczy, zalecane jest zmniejszenie ilości lub zaprzestanie palenia, ponieważ nikotyna może spowolnić gojenie się ran 
 • Zawsze należy informować lekarza o wszystkich stanach zapalnych w organizmie 
 • zaleca się aby nie pić i nie jeść w ciągu 6-12 godzin przed zabiegiem
 • po konsultacji z lekarzem można przyjąć ustalone leki

Znieczulenie do zabiegu

Rodzaj znieczulenia jest dobierany indywidualnie do pacjenta, w zależności od stanu zdrowia i planowanego zabiegu.

W przypadku artroskopii stawu kolanowego zazwyczaj stosowane są następujące znieczulenia:  -znieczulenie podpajęczynówkowe/dokręgowe/zewnątrzoponowe – ma miejsce w okolicy lędźwiowej kręgosłupa.

W przypadku zastosowania takiego znieczulenia pacjent jest przytomny w trakcie zabiegu. -znieczulenie ogólne krótkotrwałe/dożylne – pacjent nie jest świadomy w trakcie zabiegu.

You might be interested:  Rybia łuska – przyczyny, objawy, rodzaje, badania, rozpoznanie, leczenie

Przebieg operacji artroskopii kolana

Po odpowiednim znieczuleniu procedura może się rozpocząć. Dokonuje się odpowiedniego nacięcia, przez które wprowadzany jest artroskop, a staw wypełniany jest płynem (solą fizjologiczną). Chirurg, za pomocą umieszczonej w artroskopie kamery, może cały czas obserwować staw kolanowy na ekranie monitora.

W trakcie zabiegu jeśli jest to konieczne, dodatkowe instrumenty chirurgiczne są wprowadzane właśnie przez umieszczony w stawie kolanowym artroskop. Te narzędzia mogą być stosowane do cięcia, usuwania lub szycia uszkodzonych tkanek. Po zakończeniu procedury artroskop jest usuwany, sól fizjologiczna usuwana, a nacięcie zostaje zamknięte i zabezpieczone sterylnym opatrunkiem.

  Zagrożenia w przypadku artroskopii stawu kolanowego są minimalne. W przypadku znieczulenia, skutkami ubocznymi mogą być: reakcje alergiczne na leki lub problemy z oddychaniem. Jak w przypadku każdej operacji, ryzyko wiąże się z krwawieniem i zakażeniami. Dodatkowe powikłania możliwe po zabiegu obejmują m.in.

krwawienie do stawu kolanowego, zakrzep krwi w nodze, uszkodzenie chrząstki, łąkotki i wiązadeł w kolanie, uszkodzenie naczyń krwionośnych lub nerwów, infekcje w stanie kolanowym lub sztywność kolana.

Przebieg pooperacyjny

Artroskopia nie wymaga hospitalizacji, dlatego już kilka godzin po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Poddawany zabiegowi staw kolanowy, zostanie odpowiednio zabezpieczony opatrunkiem. Po zabiegu pacjent powinien przyjmować lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Powrót do aktywności

Większość pacjentów w ciągu kilku tygodni po zabiegu jest zdolna wrócić do wykonywania normalnych czynności, bez odczuwania skutków zabiegu. W okresie 7-15 dni po artroskopii możliwa jest opuchlizna kolana. Jest to całkowicie normalne i nie jest powodem do obaw!  Istotne jest, aby maksymalnie oszczędzać kolano do czasu wchłonięcia się opuchlizny.

 Poddane zabiegowi kolano może zacząć być poddawane obciążeniu dopiero po upływie tygodnia od zabiegu. Już w ciągu pierwszego miesiąca, pacjenci są zdolni wykonywać większość codziennych czynności bez bólu i obawy obciążania kolana. Lekarz, w zależności od stopnia złożoności danego zabiegu, zaleca jak powinno trwać przyzwyczajanie operowanego kolana do normalnego funkcjonowania.

Całkowity powrót do zdrowia może trwać od miesiąca do roku, w zależności rodzaju zabiegu, wieku i podejmowanej rehabilitacji. Po zabiegu zalecane jest w ciągu 6-8 tygodni używanie kul ortopedycznych.  Często wyszukiwane tematy: Umów wizytę Powrót

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania Jan Paradowski – jest właścicielem Paradowski Medical Group sp. z o.o., która posiada placówkę medyczną Sport Med w Krakowie przy ulicy Miłkowskiego 11A i przy ul. Wrocławskiej 33. Bogate doświadczenie zagraniczne pozwoliło mu na stosowanie nowoczesnych metod, dostępnych w najlepszych światowych ośrodkach. Jako lekarz wypracował własne schematy leczenia terapiami biologicznymi, jak terapia Komórkami Macierzystymi, terapia czynnikami wzrostu z osocza bogatopłytkowego PRP, czy terapia Orthokine. Wykonuje małoinwazyjne zabiegi operacyjne, jak artroskopia kolana, rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL i rekonstrukcja chrząstki stawowej, szycie i implanty łąkotek, a także chirurgia stopy, endoproteza biodra i endoproteza kolana. Jest ceniony również za serdeczne i pełne uwagi podejście do pacjentów.

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg zabiegu

Staw kolanowy, jako jeden z największych, a zarazem najbardziej skomplikowanych pod względem budowy stawów w ciele człowieka, jest wyjątkowo podatny na urazy i zmiany zwyrodnieniowe. W holsaSPORT tego typu schorzenia stawu kolanowego diagnozujemy i leczymy operacyjnie za pomocą artroskopii.

Artroskopia stawu kolanowego to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny. Kwalifikacja pacjenta do zabiegu odbywa się na podstawie badania fizykalnego oraz wyników badania USG i rezonansu magnetycznego.

W zależności od przypadku może pełnić dwie funkcje – diagnostyczną oraz leczniczą.

Obecnie ze względu na ulepszone metody diagnostyki obrazowej coraz rzadziej wykonuje się artroskopię bez zamierzonego celu terapeutycznego.

Wykonując artroskopię diagnostyczną, ortopeda ocenia stan poszczególnych struktur stawu kolanowego i szuka przyczyn objawów chorobowych. Na tej podstawie może podjąć decyzję o dalszym postępowaniu terapeutycznym i przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Wówczas mówimy o artroskopii leczniczej.

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Wnętrze stawu kolanowego jest oglądane za pomocą artroskopu, czyli rodzaju endoskopu wyposażonego we wziernik oraz kamerkę światłowodową.

Obraz zarejestrowany przez kamerę wyświetla się na monitorze, dzięki czemu lekarz może dokładnie obejrzeć staw kolanowy.

Przed wprowadzeniem endoskopu do wnętrza stawu chirurg wykonuje 2-3 niewielkie nacięcia po bokach kolana (zwykle nie przekraczające 0,5 cm). Staw wypełniany jest solą fizjologiczną w celu lepszego uwidoczniania jego poszczególnych struktur.

W trakcie badania specjalista analizuje chrząstki, więzadła, łąkotkę, maź stawową i mięśnie znajdujące się w stawie. Dzięki temu diagnozuje rozległość uszkodzeń i zmian w obrębie kolana. Na tej postawie może od razu przeprowadzić zabieg leczniczy za pomocą miniaturowych narzędzi chirurgicznych. Wprowadza je poprzez uprzednio wykonane nacięcia skórne.

W zależności od przypadku artroskopię stawu kolanowego wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym. Po zakończeniu artroskopii płyn z kolana jest usuwany, a nacięcia zszywane. Następnego dnia pacjent, przy braku przeciwwskazań medycznych, może zostać wypisany do domu.

ZALETY ARTROSKOPII

 • precyzja dzięki bezpośredniej obserwacji na monitorze powiększonego pola operacyjnego
 • mała inwazyjność operacji i znikome krwawienie
 • ładny efekt estetyczny – niewielkie blizny w miejscu cięcia
 • niewielkie dolegliwości bólowe po operacji
 • minimalne ryzyko powikłań
 • krótki pobyt w szpitalu
 • szybka rekonwalescencja i powrót do aktywności zawodowych i sportowych
 • brak konieczności długotrwałej rehabilitacji

WSKAZANIA DO ZABIEGU

 • uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
 • uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
 • uszkodzenie łąkotki
 • uszkodzenia w obrębie rzepki
 • uszkodzenie chrząstki stawowej
 • leczenie wspomagające w reumatoidalnym zapaleniu stawów
 • niestabilność stawu kolanowego
 • obecność ciał wolnych w stawie (fragmentów chrząstki)
 • obecność ciał wolnych w stawie (fragmentów chrząstki)

Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien leżeć. Po kilku godzinach może wstać i chodzić samodzielnie odciążając operowany staw. Przez 2-3 tygodni po artroskopii, kolano nie powinno być obciążane. Operowaną kończynę należy układać w lekkim zgięciu oraz na podwyższeniu w celu poprawy krążenia krwi. Ponadto pacjent może okładać operowane kolano lodem, stosować ortezę lub stabilizator. Zaleca się również używanie kul w celu odciążenia kończyny.

Rehabilitacja po artroskopii powinna odbywać się pod kontrolą doświadczonego fizjoterapeuty. Przygotowany przez niego zestaw ćwiczeń ma przede wszystkim na celu przywrócić ruchomość w operowanym stawie oraz zwiększyć siłę mięśni.

Początkowo większość ćwiczeń odbywa się w pozycji leżącej, a zakres ruchów, jakie pacjent wykonuje jest niewielki – ćwiczenie może polegać np. na dociskaniu pięty lub kolana do podłoża. Oczywiście z każdym kolejnym tygodniem zakres wykonywanych ruchów jest stopniowo zwiększany.

Powoli przechodzi się też z pozycji leżącej do stojącej.

W przypadku artroskopowego leczenia stawu kolanowego, w tym rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, doskonale sprawdzają się ćwiczenia z użyciem systemu Red Cord. Pozwala on na wykonywanie bardzo szerokiego zakresu ćwiczeń (czynnych i biernych) w podwieszeniu.

Na system Red Cord składa się zestaw linek, do których przytwierdza są różnego rodzaju podwieszki. Linki montuje się bezpośrednio do sufitu lub do specjalnej konstrukcji sufitowej.

System podwieszek Red Cord umożliwia wykonywanie ćwiczeń o różnym stopniu trudności, oczywiście dostosowanych do indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Powrót do sprawności sprzed urazu następuje po 6-12 tygodniach od wykonania artroskopii.

Oczywiście wszystko zależy jednak od rodzaju urazu, indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz zakresu przeprowadzonej artroskopii.

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

ortopeda, traumatolog

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

ortopeda, traumatolog

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Usunięcie ganglionu, zmiany guzowatej2 500 – 3 500 zł
Dynamizacja zespolenia / usunięcie śruby1 200  zł
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego18 000 – 22 000 zł
Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowego4 500  zł
Artroskopia lecznicza stawu kolanowego4 500 zł
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniegood 9 500 zł
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnegood 12 000 zł
Rekonstrukcja więzadła pobocznego kolana7 000 zł + koszt implantu
Usunięcie zespolenia wewnętrznego kości2 500 – 4 000 zł
Zszycie ścięgna, mięśnia lub rozległej ranyod 2 000 zł
You might be interested:  Brodawka łojotokowa – przyczyny, objawy, usuwanie brodawek starczych

CAŁY CENNIK

Artroskopia kolana – rehabilitacja, rekonwalescencja, ćwiczenia, powikłania, opuchlizna

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Fot: vaakim / fotolia.com

Urazy, nieprawidłowości w obrębie stawu, zwyrodnienia oraz choroby stanowią podstawę do wykonania artroskopii kolana. Zabieg jest bezpieczny i powikłania zdarzają się rzadko. Powrót do pełni sił przyśpieszy rehabilitacja i stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Stawy pełnią nieocenioną rolę; wszystkie ruchy ciała – od nieznacznego poruszenia palcem do zamaszystego ruchu ramionami – możliwe są dzięki nim. Staw jest miejscem, w którym spotykają się dwie (lub więcej) kości. Największym stawem ciała człowieka jest staw kolanowy, gdzie kość udowa i piszczelowa łączą się ze sobą.

Ze względu na złożoną budowę staw kolanowy jest drugim, po stawie skokowym, najbardziej obciążonym stawem człowieka, niezwykle podatnym na urazy. Metodą pozwalającą zdiagnozować problemy w obrębie stawu kolanowego jest artroskopia.

Co to jest artroskopia?

Artroskopia kolana to zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu. Podczas zabiegu do stawu wprowadzany jest artroskop – urządzenie o kształcie cienkiej rurki. Artroskop wsuwa się przez nieduże nacięcie w okolicy stawu poddawanego badaniu.

Następnie do wnętrza podaje się roztwór soli fizjologicznej, co znacznie ułatwia obejrzenie wnętrza stawu za pomocą wprowadzonej do środka kamery. Obraz z niej wyświetlany jest na ekranie.

Dzięki artroskopii lekarz może ocenić wszystkie struktury wewnątrzstawowe – chrząstki stawowe, więzadła, błonę maziową, przyczepy mięśni, łąkotki.

Początkowa część zabiegu nazywana jest artroskopią diagnostyczną (zwiadowczą). Dalsza część zabiegu to artroskopia operacyjna zwana również terapeutyczną bądź zabiegową. Podczas operacji do stawu wprowadzane są miniaturowe instrumenty chirurgiczne, co pozwala zastosować niezbędne procedury lecznicze.

Artroskopię kolana najczęściej zaleca się w przypadku:

 • urazów kolana,
 • niestabilności,
 • obecności ciał obcych,
 • bólu niewyjaśnionego pochodzenia,
 • zmian zwyrodnieniowych,
 • chorób (np. reumatoidalnego zapalania stawów),
 • procesów nowotworowych.

Poza diagnostyką schorzeń stawu kolanowego artroskopię stosuje się również w celu m.in.: naprawy bądź usunięcia uszkodzonej łąkotki, usunięcia błony maziowej, przeszczepu chrząstki stawowej, wyczyszczenia uszkodzonej powierzchni chrząstki, usunięcia uszkodzonych części więzadeł wewnętrznych kolana czy przygotowania do innego zabiegu.

Artroskopię kolana może być zrefundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, trzeba się jednak liczyć zazwyczaj z kilkumiesięcznym oczekiwaniem. Zabieg przeprowadzany prywatnie kosztuje kilka tysięcy złotych.

Artroskopia kolana – rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia

Pacjent po artroskopii kolana powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Rekonwalescencja polega przede wszystkim na odciążaniu stawu – należy odpoczywać i siedzieć z uniesioną nogą. W miarę powrotu do pełni sił powinno się zwiększać obciążenie nogi poprzez zwiększanie częstotliwości chodzenia.

Po artroskopii kolana można chodzić, ale najlepiej o kulach. Pod operowane kolano nie należy podkładać żadnych poduszek, zwiniętych koców itp. – grozi to wystąpieniem przykurczu zgięciowego. Nie wolno wykonywać gwałtownych skrętów czy nagłych zwrotów.

Niewskazana jest zarówno długotrwała pozycja stojąca, jak i długotrwałe siedzenie.

Operowany staw należy okładać lodem, regularnie zmieniać opatrunek, upewniając się, że newralgiczne miejsce nie zostało zabrudzone. Stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe. Przez pewien czas (zgodnie z zaleceniami lekarza) operowanego stawu nie można moczyć (nie należy brać kąpieli w wannie, tylko prysznic, dokładnie zabezpieczając operowane miejsce, np. folią).

Po artroskopii kolana wskazana jest rehabilitacja – należy ją rozpocząć jak najszybciej po zabiegu, co zwykle ma miejsce jeszcze w szpitalu (w ciągu doby od operacji). Zabiegi rehabilitacyjne dobierane są indywidualnie, a pod uwagę bierze się przede wszystkim rodzaj i rozległość urazu, wiek i stan zdrowia pacjenta.

Ćwiczenia po artroskopii kolana powinny być wykonywane pod okiem specjalisty (rehabilitanta, fizjoterapeuty).

Najczęściej zaleca się unoszenie wyprostowanej kończyny w pozycji leżącej, wzmacnianie mięśnia czworogłowego uda, napinanie łydek.

Celem ćwiczeń jest także zwiększenie zakresu ruchów w operowanym stawie. Standardowa rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego powinna trwać trzy miesiące.

Artroskopia kolana – powikłania

Artroskopia stawu kolanowego jest metodą mało inwazyjną i uchodzi za zabieg bezpieczny dla pacjenta. Jest obarczona znacznie mniejszym ryzykiem niż inne zabiegi z tzw. otwarciem kolana.

Blizny po artroskopii stawu kolanowego zwykle mają nie więcej niż 5 mm, a pacjent szybko wraca do zdrowia. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko (w 1–2% przypadków).

Wśród ewentualnych powikłań należy wymienić: możliwą infekcję, uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów w operowanej okolicy, zakrzepicę, krwawienie w jamie stawowej czy uszkodzenie kości, chrząstki stawowej bądź więzadeł.

Pacjent po artroskopii kolana powinien zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy takie jak ból, obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, gorączka, duszności, zawroty głowy, wyciek ropny, znaczne osłabienie – i niezwłocznie zgłosić je lekarzowi. Jeśli pojawi się krwiak, trzeba go usunąć.

W celu uniknięcia powikłań po artroskopii stawu kolanowego i sprawnego powrotu do zdrowia należy dać sobie czas na pełną aktywność, która zwykle zalecana jest po upływie około 4–6 tygodni po zabiegu, choć powrót do pracy zazwyczaj możliwy jest znacznie wcześniej (średnio po 2 tygodniach). Z uprawianiem intensywnych sportów należy wstrzymać się przez 10–12 tygodni. Samochód można prowadzić po odzyskaniu pełnej ruchomości w stawie.

Po artroskopii kolana niekiedy pojawia się opuchlizna. Nie jest ona powodem do niepokoju, chyba że towarzyszą jej inne niepokojące objawy – wtedy należy zgłosić się do lekarza.

Żeby rekonwalescencja po zabiegu artroskopii przebiegła sprawnie i bezproblemowo, należy przestrzegać zaleceń lekarskich odnośnie do wizyt kontrolnych.

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania Czy artykuł okazał się pomocny?

Rehabilitacja po artroskopii – poznaj sposoby na szybszy powrót do zdrowia

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Artroskopia kolana, wykonywana w celu terapeutycznym jest zabiegiem mającym na celu poprawienie ruchomości stawów i zniwelowanie bólu. Choć jest zabiegiem względnie bezpiecznym, pacjent musi po poddaniu się zabiegowi, przestrzegać pewnych wskazań dotyczących codziennego funkcjonowania oraz poddawać się rehabilitacji. Jak najczęściej wyglądają wskazania i rehabilitacja po artroskopii?

Co warto wiedzieć o artroskopii?

Istnieją dwa rodzaje artroskopii dzielone pod względem swojej funkcji. Pierwsza z nich to artroskopia diagnostyczna, która pozwala na dokładne obejrzenie wnętrza stawu i zdiagnozowanie ewentualnych zmian, które wymagają dalszego leczenia.

Drugi rodzaj to artroskopia terapeutyczna, która najczęściej jest poprzedzona jej odpowiednikiem diagnostycznym. Do wnętrza stawu najpierw wprowadzana jest giętka rurka z niewielką kamerą. Czasem stosuje się roztwór z soli fizjologicznej, co ułatwia dokładne obejrzenie stawu.

Następnie wprowadzane są mikro narzędzia, które pozwalają na „naprawienie” ułomności stawu. Artroskopia diagnostyczna jest badaniem, zatem nie ma konieczności poddania się rehabilitacji.

W przypadku artroskopii terapeutycznej, podczas której dochodzi do czynności poprawiających funkcjonowanie stawu, pacjent powinien poddać się określonej przez lekarza rehabilitacji, która pomoże mu w uzyskaniu jak najlepszych wyników po zabiegu i uniknięciu powikłań.

Kiedy stosuje się terapeutyczną artroskopię kolana?

Artroskopię kolana stosuje się w wielu schorzeniach lub urazach stawów kolanowych lub łąkotki.

Najczęściej występującymi wskazaniami są niestabilność stawów, urazy kolana, obecność ciał obcych, ból niewiadomego pochodzenia, reumatoidalne zapalenie stawów, obecność nowotworów, usunięcie lub przeszczep łąkotki oraz chrząstki stawowej oraz usunięcie błony maziowej.

Wszystkie wymienione schorzenia i urazy powodują u pacjentów ból i utrudniają normalne poruszanie się. Artroskopia jest nowoczesną metodą pozwalającą na usunięcie przyczyny bólu i dysfunkcji ruchowych.

Rehabilitacja i wskazania po artroskopii

Odciążanie stawów

Pierwszym, niezbędnym wskazaniem po artroskopii jest odciążanie stawów. Pacjent nie może przez jakiś czas normalnie chodzić. Zaleca się nie więcej, jak przebywanie 2 godzin dziennie w pozycji stojącej (jednorazowo maksymalnie 20 minut).

Przez określony czas należy odpoczywać i leżeć w wygodnej pozycji zgodną w wytycznymi lekarza lub rehabilitanta. Poruszanie się powinno być bardzo ostrożne.

You might be interested:  Siniak po pobraniu krwi – jakie są przyczyny, co robić, czym smarować, jak leczyć?

Należy unikać gwałtownych ruchów, a brak zastosowania się do tych zaleceń może skutkować niską efektywnością zabiegu a nawet koniecznością ponownego jej zastosowania.

Chodzenie o kulach

Nie można oczekiwać, że pacjent będzie nieruchomo leżał przez 2 tygodnie po zabiegu. Byłoby to niewskazane nawet ze względu na zdrowie pacjentów. Chodzenie po artroskopii jest możliwe, jednak przez około 2 tygodnie po zabiegu należy poruszać się z pomocą kul łokciowych, które pomogą odciążyć operowany staw. W żadnym wypadku nie należy zakładać butów na obcasie.

Rehabilitacja po artroskopii

Po zabiegu konieczne jest poddanie się rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.

Najczęściej już w pierwszej dobie po operacji, czyli jeszcze w szpitalu, pacjent rozpoczyna ćwiczenia i serię zabiegów, które pomogą mu w szybkim powrocie do normalnej sprawności.

Ćwiczenia często polegają na rozciąganiu, masażu, ćwiczeniu mięśni zginaczy stawu kolanowego oraz pilates. Oprócz ćwiczeń, często stosuje się także fizykoterapię w postaci elektrostymulacji mięśni.

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Krioterapia

Krioterapia, czyli leczenie zimnem. . Polecany jest przy krwawieniach i bólu, ponieważ może być stosowany miejscowo – znacznie poprawia przepływ krwi i zwiększa siłę mięśniową.

Na określoną powierzchnię ciała stosuje się temperaturę kriogeniczną (poniżej 100 stopni Celsjusza) w czasie od 2 do 3 minut.

Zabieg przynosi pacjentom ukojenie, a i wpływa na szybszą regenerację stawów po operacji.

Ćwiczenia w domu

Lekarz oraz rehabilitant mogą zalecić także indywidualne ćwiczenia uzupełniające wykonywane w domu, jako uzupełnienie rehabilitacji. Ćwiczenia powinny być wykonywane zgodnie z instrukcjami rehabilitanta, w wyznaczonym i określonym czasie. Wykonywanie dodatkowych aktywności przyspiesza regenerację tkanek i powrót do pełnej sprawności.

Jak przebiega rehabilitacja po artroskopowym leczeniu stawu kolanowego (Informacje)

Artroskopia kolana – wskazania, przebieg, rekonwalescencja, rehabilitacja, ćwiczenia, powikłania

Zabiegi artroskopowe stawu kolanowego są operacjami małoinwazyjnymi i – w porównaniu do zabiegów otwartych – zazwyczaj charakteryzują się szybszym powrotem do sprawności. Jednakże, jak każda operacja ortopedyczna, wymagają przeprowadzenia skutecznej rehabilitacji, która musi zostać odpowiednio zaplanowana i dostosowana do rodzaju wykonanego zabiegu.

Bezpośredni okres po zabiegu artroskopowym kolana wymaga odpowiedniego ułożenia odbarczającego kończyny, zastosowania ochładzania miejsca operowanego opatrunkiem z lodem oraz, według indywidualnych potrzeb, zastosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Konieczne jest poruszanie się odbarczające przy pomocy kul. 

Ponieważ w większości przypadków hospitalizacja po zabiegach artroskopowych jest krótka, konieczne jest wdrożenie i przestrzeganie zasad rehabilitacji w domu i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, zgodnie z zaleceniami lekarskimi.

Rehabilitacja po artroskopii leczniczej stawu kolanowego

W pierwszym okresie po zabiegu artroskopii leczniczej stawu kolanowego, który to okres trwa zwykle około dwa tygodnie, zaleca się dalsze leczenie miejscowe i przeciwbólowe, oszczędzanie kończyny, odbarczanie jej w czasie chodzenia poprzez używanie kul, utrzymywanie jej w miarę możliwości w spoczynku w pozycji wyprostowanej i uniesionej powyżej poziomu biodra. Wskazane są również ćwiczenia, do których należą między innymi ruchy bierne prostowania do granicy bólu i ćwiczenia mięśnia czworogłowego, zginaczy stawu kolanowego oraz przywodzicieli i pośladków. Stopniowo można rozpocząć ćwiczenia na rowerku stacjonarnym, a w niektórych przypadkach można zastosować elektrostymulację mięśnia czworogłowego uda.

W kolejnym okresie, który trwa do około 6 tygodni po zabiegu, istotne jest dalsze przywracanie sprawności kończyny i uzyskanie pełnego zakresu ruchu oraz masy mięśniowej. W okresie tym należy zintensyfikować ćwiczenia z okresu poprzedniego, dążyć do coraz pełniejszego obciążania kończyny oraz chodzenia bez kul.

Oprócz ćwiczeń w staniu, wykonywaniu przysiadów lub stawaniu na palcach czy na jednej nodze (z kokontrakcją), pacjent może wykonywać także ćwiczenia na rowerze z obciążeniem oraz w basenie. Intensywne chodzenie lub bieganie nie jest wskazane w tym okresie i powinno zostać wprowadzane stopniowo.

Po tym okresie, przy odpowiednio prowadzonej rehabilitacji, sprawność kończyny powinna umożliwiać powrót do pełnej, przedoperacyjnej aktywności fizycznej.

W przypadku intensywnego uprawiania sportu przez pacjenta i w zależność od rodzaju i zakresu przeprowadzonego zabiegu, okres ten może przedłużyć się jednak nawet do 12 tygodni.

Rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego

– kliniki w

Wszystkie miasta ———————————— Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Gdynia Bydgoszcz Lublin Katowice Gliwice ———————————— Kielce Opole Sosnowiec Toruń Tychy Sprawdź ofertę »

Każdy etap rehabilitacji po artroskopowym leczeniu stawu kolanowego powinien być nadzorowany przez fizjoterapeutę i zgodny z zaleceniami lekarza, ponieważ zabiegi rehabilitacyjne muszą uwzględniać zakres i rodzaj przeprowadzonej operacji, szybkość miejscowego gojenia się rany oraz obecność ewentualnych schorzeń dodatkowych. W związku z tym musi być ona dostosowana nie tylko do indywidualnych potrzeb ale i możliwości pacjenta. Bardzo istotna jest również systematyczność wykonywanych ćwiczeń oraz samodyscyplina.

Rehabilitacja po artroskopowym leczeniu stawu kolanowego umożliwia szybki powrót do zdrowia, jednak musi zostać przeprowadzona w odpowiedni sposób, zgodnie z indywidualnie ustalonym programem i zakresem ćwiczeń. Tylko dzięki tak stosowanej fizjoterapii pacjent może skorzystać ze wszystkich zalet związanych z minimalizacją inwazyjności, jaką oferuje zabieg artroskopowy.

Opracowano na podstawie: Morrissey MC, Milligan P, Goodwin PC.: Evaluating treatment effectiveness: benchmarks for rehabilitation after partial meniscectomy knee arthroscopy. Am J Phys Med Rehabil. 2006;85(6):490-501; www.stoneclinic.com; www.kinezis.eu

Oceń: Ocena: 4.0/5 (opinie 30)

Rekonwalescencja po artroskopii kolana – zabieg, przebieg rekonwalescencji, ćwiczenia

Rekonwalescencja to okres powrotu do zdrowia po ciężkiej chorobie, urazie, zabiegu chirurgicznym bądź wypadku. Jest to czas leczenia oraz odpoczynku, który pozwoli pacjentowi wrócić do pełni sił. Rekonwalescencja po artroskopii kolana nie jest straszna i pacjent w miarę szybko wraca do zdrowia.

1. Rekonwalescencja po artroskopii kolana – zabieg artroskopii

Artroskopia kolana to zabieg chirurgiczny, mało inwazyjny, służący do diagnostyki lub leczenia dolegliwości i bólu kolana. Metoda ta polega na zrobieniu kilku nacięć o niewielkiej średnicy około 2-4 mm i wprowadzeniu przez nie urządzeń do diagnostyki. Obywa się bez szerokiego nacięcia skóry.

Rekonwalescencja po zabiegu kolana jest na szczęście szybsza. Po artroskopii jest znacznie mniej powikłań, znacznie krótszy okres rehabilitacji, leczenia i powrotu do pracy, zdecydowanie mniejsze blizny pooperacyjne (prawie niewidoczne).

Ilość komplikacji związanych z zabiegiem jest bardzo niewielka. Jako komplikacja może wystąpić wysięk w kolanie, ropień lub krwiak.

Zazwyczaj artroskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w niektórych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. W czasie zabiegu do stawu wpuszczana jest sól fizjologiczna lub dwutlenek węgla, co ułatwia zobaczenie struktur kolana w kamerze i rozszerzenia przestrzeni wokół stawu.

2. Rekonwalescencja po artroskopii kolana – przebieg rekonwalescencji

Cały proces rekonwalescencji po artroskopii kolana powinien być nadzorowany przez lekarza i fizjoterapeutę. Proces powrotu do zdrowia po tym rodzaju zabiegu jest na szczęście szybszy. Pacjent może wyjść do domu już dobę po zabiegu.

Przez pierwsze dni po artroskopii kolana ważne jest aby pacjent nie odciążał stawu kolanowego. W tym celu do chodzenia stosuje się kule łokciowe. Pacjent powinien odpoczywać z uniesioną nogą.

W czasie rekonwalescencji można stosować zimne okłady w okolice stawu. Pacjent możne przyjmować leki przeciwbólowe takie jak paracetamol i ibuprofen.

Często jednak przyjmowanie leków przeciwbólowych nie jest w ogóle konieczne.

3. Rekonwalescencja po artroskopii kolana – ćwiczenia

W czasie początkowej rekonwalescencji wprowadza się zazwyczaj ćwiczenia polegające na unoszeniu w pozycji leżącej wyprostowanej kończyny, napinanie mięśni łydek i wzmacnianie mięśnia czworogłowego. Następuje stopniowe odtwarzanie pełnej ruchomości operowanego stawu kolanowego.

Powrót do dotychczasowych codziennych aktywności życiowych następuje zazwyczaj w okresie 6 tygodni. Do pracy siedzącej można czasem wrócić po tygodniu od zabiegu.

Praca wymagająca obciążania kolan i podjęcie treningu sportowego wymagają odczekania około 6-12 tygodni po artroskopii.

W każdym przypadku lekarz prowadzący usprawnianie może dostosować wspomniane wytyczne do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Po niektórych zabiegach ważne jest aby pacjent nie obciążał stawu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *