Ból brzucha po lewej stronie

Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 

Ból brzucha jest niecharakterystycznym objawem: u jego podłoża może leżeć wiele czynników.

Do określenia przyczyny konieczny jest dokładny opis charakteru i lokalizacji bólu. Istotne są również objawy towarzyszące. Lekki ból brzucha po lewej stronie może być spowodowany tak pospolitymi przyczynami jak wzdęcia czy niestrawność.

Czasami źródłem dolegliwości są też bardziej poważne patologie takie jak zapalenie uchyłków czy kamica nerkowa. 

Ból brzucha z lewej strony: ostry, kłujący, silny, pulsujący, lekki – o czym świadczy? 

Ból brzucha może być oznaką różnych nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Za bóle brzucha po lewej stronie mogą odpowiadać następujące narządy: żołądek, dwunastnica, trzustka, śledziona, jelita, lewa nerka wraz z moczowodem, jelita, lewy jajowód i jajnik.

Lekarz, próbując ustalić przyczynę bólu w czasie badania podmiotowego, określa podstawowe cechy dolegliwości. Należą do nich: lokalizacja bólu, jego charakter, natężenie, przebieg oraz czynniki wywołujące lub przynoszące ulgę. Przykładowo: ból o charakterze palącym jest typowy dla zapalenia przełyku.

W przypadku zapalenia wyrostka lub uchyłków jelita grubego ból często określa się jako tępy. Ból kolkowy to ból towarzyszący zwykle kamicy nerkowej, kamicy żółciowej czy niedrożności przewodu pokarmowego. Gniotącym określa się ból towarzyszący chorobie wrzodowej.

Ból kurczowy może wystąpić w przypadku zespołu jelita drażliwego lub podczas miesiączki. 

Ból brzucha z lewej strony pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być spowodowany np. chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Ma on charakter napadowy. Jest często określany jako silny, tępy i gniotący. Mimo że dolegliwości są uciążliwe, chory często jest w stanie funkcjonować.

Typową cechą w przypadku choroby wrzodowej są bóle pojawiające się na czczo, a ustępujące po jedzeniu. Objawy mogą pojawiać się np. w nocy lub rano, po przebudzeniu. Z reguły występują też o stałych porach. Ulgę przynoszą leki zobojętniające sok żołądkowy.

Uczucie towarzyszące przedziurawieniu wrzodu żołądka lub dwunastnicy jest często porównywane do dźgnięcia nożem. 

Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie pod żebrami i promieniującego do pleców może być np. ostre zapalenie trzustki. W większości przypadków ból występuje po alkoholu. Za rozpoznaniem przemawiają informacje o nadużyciu przez chorego napojów alkoholowych lub kamica żółciowa w wywiadzie. Często towarzyszą objawy ogólne takie jak gorączka, nudności i wymioty. 

Ból brzucha w górnej części po lewej stronie może być oznaką niedrożności jelita cienkiego. Przyczyną niedrożności są np. guzy lub zrosty w obrębie jamy brzusznej, a także przyczyny metaboliczne takie jak kwasica czy cukrzyca.

W tym przypadku ból ma charakter kolkowy, czyli pulsujący. Nasila się wraz z ruchami perystaltycznymi jelit.

W przypadku tej dolegliwości występują nudności i wymioty, niechęć do przyjmowania posiłków oraz zatrzymanie wiatrów i stolca. 

Bóle w lewym podżebrzu mogą być spowodowane także pęknięciem śledziony lub krwiaka podtorebkowego śledziony. Charakterystyczną cechą jest promieniowanie bólu do lewego barku.

Do uszkodzenia śledziony dochodzi najczęściej w przypadku tępego urazu brzucha, np. podczas wypadku komunikacyjnego.

Pęknięciu śledziony towarzyszą również objawy wstrząsu spowodowane gwałtowną utratą krwi do jamy brzusznej. 

Ból brzucha po lewej stronie na dole 

Ból brzucha po lewej stronie na wysokości pępka lub nieco poniżej występuje w powikłaniu choroby uchyłkowej jelita grubego, jakim jest zapalenie uchyłków.

Jest to choroba występująca głównie u osób starszych, z przewlekłymi zaparciami. W zapaleniu uchyłków może pojawić się nagła zmiana rytmu wypróżnień pod postacią biegunki lub zatrzymania stolca spowodowanego niedrożnością.

Dolegliwościom bólowym towarzyszy też stan zapalny objawiający się gorączką. 

Dolegliwości bólowe są jednym z symptomów tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna ból bywa często pierwszym objawem. Choroba może zajmować każdy element przewodu pokarmowego. Dolegliwości występują także w lewym dolnym kwadrancie.

Chorzy różnie charakteryzują dolegliwości, od bólu kolkowego, po tępy i gniotący. Chorobie często towarzyszy biegunka z domieszką śluzu. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego ból dotyczy głównie w lewej dolnej części brzucha, a w stolcu częściej pojawia się krew.

 

Ból brzucha po lewej, jak i po prawej stronie, w dole promieniujący do pachwiny może pojawić się w chorobach układu moczowego. W przypadku kamicy nerkowej ból jest ostry, kłujący i ma charakter kolkowy. Wraz z ruchami perystaltycznymi moczowodu narasta i łagodnieje.

Chorzy często są niespokojni, pobudzeni, a w moczu może pojawić się pewna ilość krwi. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, ale możliwe są też bóle brzucha z promieniowaniem do pachwiny.

Zwykle nie ma on charakteru kolki i towarzyszą mu ogólne objawy zapalenia, w tym gorączka. 

Przepuklina pachwinowa może objawiać się piekącym bólem brzucha po stronie lewej promieniującym do pachwiny lub do worka mosznowego. Nasila się przy kaszlu, głębokim oddychaniu lub podnoszeniu ciężarów. Zwykle w tej okolicy pojawia się też uwypuklenie. Ból typowy dla przepukliny pachwinowej po stronie lewej u mężczyzn zawsze trzeba różnicować z żylakami powrózka nasiennego. 

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika 2015, Kraków 2015, 857-860. 
 2. W. Noszczyk, Chirurgia. Repetytorium, Warszawa 2012, 283-284, 418-420. 
 3. J. Fibak (red.), Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Warszawa 2005, 339-347. 
 4. G. H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia T. 2., Warszawa 2015, 67-69. 
 5. V. Nivagri, C. Makhale, V. Kulkarni, Acute Abdomen as an Unusual Presentation of Myocardial Infarction, „Journal of Cardiovascular Diseases & Diagnosis”, nr 2–4 (5) 2017. 
 • Ból brzucha po lewej stronie ibuprofen, tabletka, ból, gorączka, przeziębienie, grypa, stan zapalny 8.99 zł
 • Ból brzucha po lewej stronie paracetamol, tabletka, ból, gorączka, grypa, przeziębienie, miesiączka 12.99 zł
 • Ból brzucha po lewej stronie saszetki, niestrawność, wzdęcia 3.99 zł
 • Ból brzucha po lewej stronie saszetki, trawienie, niestrawność 3.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Ból brzucha po lewej stronie Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach, część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.
 • Ból brzucha po lewej stronie Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?
 • Ból brzucha po lewej stronie Katar sienny, zwany też katarem alergicznym, to zmora uczuleniowców. Jego objawy to nie tylko cieknąca, bezbarwna wydzielina z nosa czy świąd i zaczerwienienie nosa. Katar może odbijać się na naszym samopoczuciu, jakości snu, powodować bóle głowy lub gorączkę. Czy istnieje domowy sposób na katar alergiczny? Jak go wyleczyć i ile trwa? Kiedy z katarem siennym pójść do lekarza? 
 • Chromanie przestankowe to nie jednostka chorobowa, a objaw zwężenia bądź niedrożności tętnic spowodowany najczęściej nasiloną miażdżycą. Chromanie przestankowe charakteryzuje się pojawianiem się silnego bólu kończyn dolnych oraz drętwieniem nóg podczas marszu. Dolegliwości ustępują w momencie zatrzymania i chwilowego odpoczynku. Jak wygląda diagnostyka i leczenie chromania przestankowego?
 • Przyczyn bólu miednicy może być wiele, inne z nich będą dotyczyły kobiet, inne mężczyzn. Wśród kobiecych przyczyn zespołu bólowego miednicy mniejszej znajdują się przede wszystkim czynniki i schorzenia ginekologiczne oraz choroby układu moczowego, m.in. endometrioza, mięśniaki macicy, zapalenie pęcherza moczowego. U mężczyzn najczęstszą przyczyną dolegliwości w okolicy miednicy są natomiast choroby gruczołu krokowego oraz układu pokarmowego, np. zaparcia czy IBS. 
 • Terminem wole określa się nieprawidłowe powiększenie tarczycy. Może ono oznaczać niedoczynność tarczycy, schorzenie autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa, lecz może również świadczyć o niedoborze jodu  czy niektórych witamin i minerałów (selenu, żelaza, witaminy A). Jakie rodzaje wola tarczycy się wyróżnia? Czym jest wole guzkowe? 
 • Rumień wędrujący (łac. erythema migrans) to charakterystyczna wysypka skórna pojawiająca się jako objaw wczesnego stadium boreliozy. Rumień po ukłuciu kleszcza ma kolisty kształt, wędruje, stopniowo się powiększając (przypomina tarczę strzelniczą – pomiędzy jego centrum a okręgiem zewnętrznym pojawia się blada obręcz). Rumień wędrujący jest widoczny średnio od 1 do 3 tygodni od ukąszenia u ok. 80 % chorych na boreliozę. Jak odróżnić go od reakcji alergicznej? Jak długo utrzymuje się rumień wędrujący?
 • Przyczyn zaburzeń równowagi może być wiele, najczęściej są to schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, laryngologiczne, np. choroba Meniere'a czy też zaburzenia psychiczne, m.in. nerwica. Problemy z zachowaniem równowagi mogą również pojawić się w przebiegu chorób kardiologicznych, migreny, cukrzycy, a także jako skutek zatrucia alkoholem bądź lekami. Ponieważ zaburzenia stabilności ciała mogą zwiastować również stany zagrażające życiu, takie jak guz mózgu czy udar, w przypadku nasilonych dolegliwości zawsze należy zasięgnąć porady lekarskiej. 
You might be interested:  Niedoczynność przysadki mózgowej – przyczyny, objawy, leczenie

Ból brzucha z lewej strony – poznaj przyczyny

Ból z brzucha z lewej strony może być objawem poważnej choroby trzustki lub zapalenia jajników. Gdy jest pulsujący, może świadczyć o tętniaku aorty. Jakie jeszcze choroby może oznaczać ból brzucha z lewej strony? Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

Ból brzucha z lewej strony może być nagły, silny, pulsujący, skurczowy albo przewlekły. Może też być zlokalizowany w różnych częściach brzucha.

Czujesz taki ból i zastanawiasz się, czy jest to powód do złożenia wizyty lekarzowi? A może wystarczą domowe sposoby na ból brzucha? Zobacz, jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony i kiedy mogą być objawem chorób zagrażających życiu.

Spis treści

Nagły, silny ból w okolicy lewego podżebrza

Bardzo silne bóle w górnej części brzucha po lewej stronie z opasującym promieniowaniem do pleców mogą świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. Ból brzucha jest stały, uporczywy i długotrwały – trwa nawet kilka dni.

Ból zmniejsza się, gdy chory przyjmuje pozycję siedzącą z pochyleniem się do przodu, a nasila się podczas kaszlu lub głębszego oddychania. W większości przypadków bólowi towarzyszą nudności i wymioty nieprzynoszące ulgi, natomiast mogą one prowadzić do odwodnienia chorego i pogorszenia jego stanu.

Ostre zapalenie trzustki wymaga leczenia szpitalnego, gdyż jest to stan zagrażający życiu.

Czytaj też: Ból trzustki – co może oznaczać?

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu

Przewlekłe bóle w okolicy lewego podżebrza lub dołka podsercowego po jedzeniu mogą być objawem przewlekłego zapalenia trzustki, które jest spowodowane stopniowym nieodwracalnym uszkodzeniem tego narządu. W takim przypadku bólowi towarzyszą:

Ból może promieniować do lewej łopatki i barku.

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami może być objawem problemów ze strony śledziony. Ból najczęściej jest spowodowany powiększeniem śledziony, która zaczyna uciskać otaczające ją narządy. Powiększenie śledziony może mieć wiele przyczyn, m.in.:

Gwałtowny ból śledziony może pojawić się również w wyniku jej pęknięcia na skutek urazu, o co – ze względu na kruchość tego narządu – wcale nie jest trudno, szczególnie gdy jest powiększona.

Pęknięciu zwykle towarzyszy masywny krwotok, a jedynym sposobem rozwiązania problemu jest usunięcie śledziony (splenektomia).

Stosunkowo rzadką przyczyną bólu i powiększenia śledziony są ropnie czy nowotwory.

Ból w tej okolicy może również oznaczać powstanie ropnia podprzeponowego, gdy ropna wydzielina gromadzi się pomiędzy śledzioną a przeponą. Objawami towarzyszącymi są gorączka, czkawka, spłycenie i przyspieszenie oddechu oraz jadłowstręt.

Ból brzucha po lewej stronie

Pulsujący ból brzucha z lewej strony

Pulsujący ból brzucha z lewej strony, często promieniujący do krzyża oraz krocza, może być objawem tętniaka aorty brzusznej.

Pulsujący ból brzucha z lewej strony wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem, bo gdy dojdzie do pęknięcia tętniaka, ból staje się nieznośny i dochodzi do wstrząsu krwotocznego.

Jest to stan najwyższego zagrożenia życia i tylko natychmiastowa operacja naczyniowa może uratować chorego.

Ból w prawej części brzucha

Kurczowe bóle brzucha silniejsze po lewej stronie

Kurczowe bóle brzucha i ból nasilający się przy uciskaniu chorego miejsca, często silniejszy po stronie lewej, nudności, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia, cienkie, ołówkowe stolce – to może być zapalenie uchyłków jelita grubego. Nie zwlekając, zgłoś się do lekarza. W przypadku zaparć nie stosuj lewatywy. Nie przyjmuj też leków przeczyszczających.

Silny skurczowy ból w lewym podbrzuszu

Silny skurczowy ból w lewym podbrzuszu u kobiety może być objawem zapalenia przydatków. Ból jest rozlany, ma zmienne natężenie, często jest odczuwany obustronnie, również w dolnej części pleców, przy czym rzadziej niż w innych przypadkach występuje obrona mięśniowa. W zależności od nasilenia zapalenia towarzyszą mu następujące objawy:

W takiej sytuacji jak najszybciej trzeba skonsultować się z ginekologiem, bo przedłużający się stan zapalny przydatków może prowadzić nawet do niepłodności.

Kłujący ból w tej lokalizacji może być także spowodowany przepukliną pachwinową – odczuwany jest w spoczynku, ale nasila się w trakcie nawet niewielkiego wysiłku (choćby kaszlu).

Ból brzucha po lewej stronie na górze

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszy uczucie pełności w jamie brzusznej, może oznaczać wrzody żołądka i/lub dwunastnicy.

Mogą być one spowodowane infekcją bakterią Helicobacter pylori lub długotrwałym stosowanie NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

W pierwszym przypadku konieczna jest diagnostyka w kierunku zakażenia Helicobacter pylori i, jeśli wynik będzie pozytywny, wdrożenie odpowiedniego leczenia. W drugim przypadku wystarczy zwykle odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszą objawy niestrawności, a bardzo rzadko krwawienia, może być również spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka – tu również głównym winowajcą jest Helicobacter pylori, choć stan zapalny może być wywołany również przez nadmiar alkoholu czy żółci, choroby autoimmunologiczne lub chorobę Addisona-Biermera.

Czytaj też:

Ból brzucha po lewej stronie

Co może oznaczać ból brzucha po lewej stronie?

Ból brzucha po lewej stronie

Ból brzucha, szczególnie ból brzucha po lewej stronie, zawsze jest niepokojącym objawem, ponieważ może towarzyszyć groźnym chorobom wymagającym szybkiej interwencji chirurgicznej. W większości poważnych przypadków ból jest bardzo silny, dobrze zlokalizowany, uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wymusza przyjęcie pozycji, w której jego natężenie jest najmniejsze.

Zdarza się jednak, że niepokojące jest nie tyle natężenie bólu, ile jego nawracający charakter.

Opisuje się to jako „pobolewanie” brzucha trwające pewien czas, później ustępujące i powracające po kilku godzinach albo kilku dniach. Taki ból kojarzymy z silnymi emocjami towarzyszącymi np.

problemom w pracy, a u dzieci w szkole lub w domu. Tego typu objawów nie należy lekceważyć, ponieważ mogą świadczyć nie o stresie, lecz o trwającym procesie zapalnym.

Zazwyczaj ból brzucha lokalizujemy w okolicy, w której znajduje się chory narząd. Prawy dolny kwadrat brzucha często oznacza problemy z wyrostkiem robaczkowym, prawy górny z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym, po lewej u góry zlokalizowana jest trzustka i śledziona. Ból rozlany w górnej lub dolnej części brzucha może świadczyć o uogólnionym problemie, np. zapaleniu otrzewnej.

A jeśli doświadczamy bólu brzucha po lewej stronie?

You might be interested:  Rotacja kręgów – co to jest, jakie są objawy, leczenie i rehabilitacja?

Większość pacjentów nie kojarzy tego miejsca z żadnym konkretnym narządem. Wiemy, że w tej okolicy przebiega część okrężnicy, to znaczy jelita grubego. Ale skąd ból? Zwłaszcza względnie łagodny, choć długotrwały?

Przyczyną bólu brzucha po lewej stronie mogą być uchyłki jelita grubego, tzn. wgłębienia w ścianie jelita, czasami o długości wielu milimetrów. Powstają, kiedy ściana jelita traci swoją elastyczność, a od wewnątrz działa na nią duże ciśnienie.

Taka sytuacja najczęściej ma miejsce u osób, które przekroczyły 40. rok życia i przez wiele lat utrzymywały dietę ubogoresztkową (tzn. dietę ubogą w błonnik).

Szacuje się, że około 30% sześćdziesięciolatków ma uchyłki jelita grubego, chociaż nie zawsze dają one jakiekolwiek objawy.

Ból brzucha po lewej stronie może świadczyć o tym, że wewnątrz jednego lub kilku uchyłków toczy się proces zapalny.

Jeśli uchyłek jest długi, a jego ujście zostanie zamknięte przez masę kałową albo niestrawione resztki pożywienia, wówczas rozwija się proces, którego mechanizm przypomina zapalenie wyrostka robaczkowego. Można go zidentyfikować, jak każdy proces zapalny, wykonując proste badania laboratoryjne:

Charakterystyczne dla stanów zapalnych są: przyspieszone opadanie (podniesione OB), wzrost stężenia białka CRP oraz zwiększona liczba krwinek białych. Ten podstawowy zestaw badań jest niedrogi, można go wykonać bez skierowania, a do pobrania krwi należy zgłosić się na czczo. Poza tym badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jeśli wyniki będą odbiegały od normy albo jeśli objawy ze strony jamy brzusznej będą się utrzymywały prze dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem. Dalsza diagnostyka obejmie zapewne ultrasonografię jamy brzusznej (USG), być może także kolonoskopię. Badania obrazowe umożliwiają ustalenie rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia.

Bólu brzucha, przede wszystkim bólu brzucha po lewej stronie, nie wolno lekceważyć ani walczyć z nim przy pomocy coraz większych dawek leków przeciwbólowych przyjmowanych z własnej inicjatywy, bez konsultacji z lekarzem. Możemy w ten sposób zamaskować poważną chorobę, np. niedrożność jelit.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pakietów badań dostępnych w sklepie internetowym

ZOBACZ e-PAKIET BRZUSZNY

Ból po lewej stronie brzucha − co może oznaczać?

Pojawienie się bólu w lewej części jamy brzusznej może wskazywać na wiele różnorakich chorób, np.:

ZOBACZ TEŻ: Co robić, gdy dopadnie nas kolka wątrobowa? Objawy i metody leczenia

Charakter bólu zlokalizowanego po lewej stronie brzucha

W przypadku bólu po lewej stronie brzucha, obok dokładnego umiejscowienia bólu, dla postawienia diagnozy ważny jest także jego charakter i natężenie. Ból może być punktowy lub „rozlewać się” po jamie brzusznej.

Może być ostry i bardzo silny − sprawiający, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Ostry ból jest bardzo niebezpiecznym stanem, może bowiem świadczyć np. o ostrym zapaleniu trzustki, które wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

 

Nie należy lekceważyć także bólu przewlekłego o nieco słabszym natężeniu. Taka dolegliwość również wymaga prawidłowego rozpoznania i leczenia przyczyny jego powstawania.

Podczas konsultacji, warto powiedzieć lekarzowi o ewentualnych okolicznościach towarzyszących pojawieniu się bólu lub wywołujących jego nasilenie (być może towarzyszy on konkretnym, stresującym sytuacjom?).

Takie informacje, pozornie nieistotne, mogą okazać się bardzo pomocne w rozpoznaniu przyczyny powodującej ból po lewej stronie brzucha.

ZOBACZ TEŻ: Ból w lewym boku – co może oznaczać?

Alarmujące objawy dodatkowe

Istnieje kilka objawów, których pojawienie się (podczas bólu) skłania do szybkiej interwencji lekarskiej. Dolegliwości towarzyszące bólowi często wskazują na poważne stany chorobowe. 

Do objawów, które mogą towarzyszyć bólowi po lewej stronie brzucha, zalicza się:

 • szybką i znaczną utratę wagi,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • gorączkę,
 • zmianę rytmu wypróżnień, 
 • zażółcenie skóry,
 • niedokrwistość,
 • wzdęcia,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunki tłuszczowe.

Powinniśmy także zachować szczególną czujność, jeśli jesteśmy po 50. roku życia, a w naszej rodzinie zdarzały się przypadki chorób nowotworowych (zwłaszcza narządów zlokalizowanych po lewej stronie brzucha).

O wszystkich objawach (bez wyjątku) należy poinformować lekarza podczas wizyty.

ZOBACZ TEŻ: Grypa żołądkowa – objawy i leczenie

Ból po lewej stronie brzucha − co robić?

Z bólem lekkim, pojawiającym się okresowo, możemy zgłosić się do lekarza POZ, który po wstępnym rozpoznaniu może skierować nas do specjalisty (gastroenterologa, ginekologa itd.). Wizytę u wybranego lekarza można w łatwy sposób umówić za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.

W przypadku ostrego i bardzo silnego bólu konieczne jest szybkie udanie się na konsultację lekarską. Ostry ból po lewej stronie brzucha może być bowiem spowodowany zapaleniem trzustki lub innym stanem zagrażającym życiu.

Diagnostyka bólu po lewej stronie brzucha

Zarówno w przypadku ostrego, jak i łagodnego bólu prawdopodobnie zostanie zlecone wykonanie szeregu badań laboratoryjnych, takich jak: CRP, wskaźniki trzustkowe, badanie poziomu bilirubiny, kreatyniny oraz test na obecność Helicobacter pylori.

  W przypadku wykrytej za pomocą badań nieprawidłowości zasadne jest wykonanie dokładniejszych badań narządu będącego prawdopodobną przyczyną dolegliwości.

W celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki można wykonać USG jamy brzusznej, tomografię komputerową, badanie żołądka pod kątem obecności wrzodów czy jelit pod kątem uchyłków i wiele innych.

ZOBACZ TEŻ: Marskość wątroby – przyczyny i metody leczenia

Leczenie bólu po lewej stronie brzucha

Leczenie bólu zlokalizowanego po lewej stronie jamy brzusznej jest zróżnicowane, zależy od choroby wywołującej ból. Terapia może obejmować stosowanie np.

leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych, antybiotyków lub leków na nadkwasotę. W ciężkich przypadkach chorobowych konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji bądź innego zabiegu chirurgicznego.

O rodzaju wdrożonego postępowania decyduje lekarz prowadzący pacjenta.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Ból brzucha z lewej strony – przyczyny, metody leczenia, zapobieganie

Ból brzucha z lewej strony to zawsze objaw alarmujący, ponieważ może wskazywać na poważne choroby. Wśród nich są te, które wymagają pilnej interwencji chirurga. Jeśli ból nie ustaje lub przybiera na sile, konieczna jest wizyta u lekarza. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu brzucha po lewej stronie i na czym polega jego leczenie.

1. Przyczyny bólu brzucha z lewej strony

Przyczyny bólu brzucha po lewej stronie są różne. Ból brzucha warto przeanalizować, aby łatwiej zdiagnozować dolegliwości jakim towarzyszy. Ból może alarmować o:

Każdy ból z lewej strony brzucha powinien być powodem do niepokoju. W przedłużającym się dyskomforcie i bólu należy pójść do lekarza specjalisty, ponieważ ból z lewej strony brzucha może być sygnałem, że w organizmie rozwija się poważne schorzenie.

Ból z lewej strony brzucha może sugerować poważną chorobę, ale może mieć także inne, mniej poważne problemy (np. zaparcia) lub wskazywać na moment owulacji.

1.1. Choroby śledziony

Ból brzucha zlokalizowany z lewej strony, pod żebrami, może świadczyć o problemach ze śledzioną. Najczęściej towarzyszy on powiększeniu śledziony, co oznacza poważne problemy ze zdrowiem. Ból wynika wówczas z tego, że śledziona uciska inne narządy.

Śledziona powiększa się zwykle w przebiegu chorób zakaźnych (gruźlicy, toksoplazmozy, cytomegalii) i niedokrwistości hemolitycznej. Może towarzyszyć również marskości wątroby oraz sarkoidozie.

Nagły ból śledziony pojawia się najczęściej w wyniku jej pęknięcia spowodowanego urazem.

Jeżeli dojdzie do pęknięcia śledziony ból brzucha po lewej stronie może być nie do zniesienia. W takim przypadku śledziona musi zostać usunięta. [Ostry ból brzucha po lewej stronie](https://portal.abczdrowie.pl/chorzy-z-chorobami-nowotworowymi) może świadczyć o nowotworze lub ropniu śledziony – towarzyszy mu dodatkowo czkawka, gorączka, spłycenie oddechu oraz jadłowstręt.

You might be interested:  Hemoroidy u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

1.2. Zapalenie trzustki

Ból brzucha odczuwany po lewej stronie może również nasuwać podejrzenie przewlekłego zapalenia trzustki. Objaw ten pojawia się u 80 proc. chorych.

W tym przypadku ból:

 • zlokalizowany jest w nadbrzuszu, ale może promieniować również do pleców, lewej łopatki i barku
 • najczęściej pojawia się po spożyciu posiłku lub alkoholu
 • może utrzymywać się przez kilka godzin lub dni
 • jest uporczywy
 • może się zmniejszyć, kiedy chory zmienia pozycję na siedzącą
 • nasila się przy wysiłku, a nawet przy kaszlu
 • pojawia się w postaci epizodów, które nawracają co kilka miesięcy (u niektórych chorych co kilka lat)

U 1/3 pacjentów ból występuje stale (w trakcie zaostrzenia choroby wymagają oni hospitalizacji).

Inne objawy przewlekłego zapalenia trzustki to:

 • wzdęcia
 • uczucie pełności w nadbrzuszu
 • wymioty
 • przewlekła biegunka

Nagle pojawiający się bardzo silny ból brzucha może również wskazywać na ostre zapalenie trzustki. Najczęściej zlokalizowany jest on w górnym lewym kwadracie brzucha, czasem promieniuje do kręgosłupa. Towarzyszą mu następujące objawy:

 • gorączka
 • nudności
 • wymioty
 • zmiany skórne (np. zaczerwienienie twarzy)

Wymioty mogą grozić odwodnieniem organizmu, a to z kolei powoduje osłabienie.

Jeżeli u pacjenta rozwinie się ostre zapalenie trzustki przewlekły ból brzucha po lewej stronie będzie nasilał się szczególnie po jedzeniu. Pacjent powinien niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ taki stan wymaga leczenia szpitalnego, gdyż jest to stan zagrożenia życia.

Ostre zapalenie trzustki może zagrażać życiu chorego, dlatego w tym przypadku wymagana jest hospitalizacja.

Pacjent z objawami ostrego zapalenia trzustki wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

1.3. Tętniak aorty brzusznej

Ból o charakterze ciągłym, rozrywającym, odczuwany po lewej stronie brzucha może wskazywać na tętniaka aorty brzusznej. Może on promieniować do pachwiny, pośladków lub ud.

Jest to objaw, który powinien być w jak najszybszym tempie skonsultowany z lekarzem specjalistą, ponieważ może zakończyć się pęknięciem tętniaka aorty. Wtedy ból brzucha po lewej stronie jest bardzo silny, wręcz nie do zniesienia.

Ta choroba niesie ze sobą wysokie ryzyko pęknięcia tętniaka, dlatego tak ważny jest szybki czas działania. Pęknięcie tętniaka może doprowadzić do wstrząsu krwotocznego, który jest zagrożeniem dla życia chorego. Przy tej dolegliwości ból z lewej strony jest nie do zniesienia, dlatego w każdym przypadku konieczna jest operacja chirurgiczna.

1.4. Zapalenie przydatków

Skurczowy ból brzucha po lewej stronie może sugerować zapalenie przydatków (zapalenie narządów miednicy mniejszej). Najczęściej pojawia się najczęściej kilka dni po zakażeniu (np. po porodzie, poronieniu, zabiegach ginekologicznych).

Ból zwykle zlokalizowany jest w nadbrzuszu, ale może promieniować do pachwin i ud. Towarzyszą mu objawy takie jak:

 • osłabienie
 • gorączka lub stan podgorączkowy
 • nudności
 • wymioty

W tym przypadku ból z lewej strony brzucha może być niejednostajny. Bardzo ważna jest szybka wizyta u lekarza ginekologa, ponieważ obie choroby mogą prowadzić do bezpłodności.

Ból brzucha po lewej stronie zawsze wymaga poszerzonej diagnostyki (123RF)

1.5. Choroba wrzodowa

Ból w nadbrzuszu pojawiający się po lewej stronie może świadczyć także o chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Najczęściej pacjenci zaczynają odczuwać go 3 godziny po spożyciu pokarmu lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. U części chorych ból atakuje również w nocy lub nad ranem.

Szacuje się, że choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy dotyczy 10 proc. populacji. Najczęściej wywołana jest zakażeniem Helicobacter pylori oraz nadużywaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Gdy ból odczuwany po lewej stronie brzucha będzie powracał lub gdy będzie tak silny, że choremu trudno będzie funkcjonować, konieczna jest wizyta u lekarza.

Ból brzucha po lewej stronie na górze, któremu towarzyszą objawy niestrawności, a bardzo rzadko krwawienia, może być również spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka – tu również głównym winowajcą jest Helicobacter pylori, choć stan zapalny może być wywołany również przez nadmiar alkoholu czy żółci, choroby autoimmunologiczne lub chorobę Addisona-Biermera.

1.6. Zapalenia uchyłków jelita grubego

Kurczowy ból brzucha po lewej stronie, zwiększający się przy nacisku chorego miejsca, może być przyczyną zapalenia uchyłków jelita grubego. Mogą mu towarzyszyć inne objawy, takie jak:

 • wysoka gorączka
 • nudności
 • zaparcia
 • cienkie stolce
 • dreszcze

2. Leczenie bólu brzucha z lewej strony

Jeśli wystąpią niepokojące objawy, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub gastrologa. Najczęściej lekarz zleca pełną morfologię i USG jamy brzusznej.

Oczywiście przy tych objawach konieczna jest wizyta u gastrologa. Wyniki badań morfologicznych są podstawą do postawienia właściwej diagnozy. Ból brzucha po lewej stronie może potwierdzić poważną chorobę, ale także może być objawem dla przykładu bakteryjnego stanu zapalnego. Jednak bez względu na podejrzenia należy wykonać specjalistyczne badania.

Leczenie zależy od przyczyny bólu brzucha. Na przykład, w przypadku zapalenia przydatków leczenie polega na stosowaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych. W tym przypadku należy zwrócić się do ginekologa. Leczenie należy podjąć jak najszybciej, ponieważ zapalenie przydatków może prowadzić do niepłodności.

3. Ból brzucha z lewej strony pod żebrami

Ból z lewej strony pod żebrami jest najczęściej kojarzony z narządami układu pokarmowego, znajdującymi się w tej części jamy brzusznej czyli: żołądkiem, śledzioną, trzustką oraz okrężnicą. Ból z lewej strony pod żebrami jest zwykle mało specyficzny dla określonego narządu dlatego też konieczne jest wykonanie diagnostyki przed wdrożeniem jakiegokolwiek leczenia.

3.1. Przyczyny bólu pod żebrami

Ból z lewej strony pod żebrami jest związany z nieprawidłowościami występującymi w układzie pokarmowym. Dotyczą one przede wszystkim:

 • żołądka – szczególne wtedy gdy dochodzi do zakażeń bakterią Helicobacter Pylori, występują nadżerki błony śluzowej żołądka oraz stosowana jest nieprawidłowa dieta,
 • śledziony – kiedy mamy do czynienia z jej powiększeniem czyli splenomegalią może pojawić się ból z lewej strony pod żebrami,
 • trzustki – wówczas gdy dochodzi do występowania torbieli ogona trzustki, która powoduje ucisk na okoliczne struktury i występuje kłujący ból z lewej strony pod żebrami,
 • okrężnicy – kiedy dochodzi do śledzionowego zagięcia okrężnicy przede wszystkim na skutek przewlekłych stanów zapalnych.

3.2. Diagnostya i leczenie bólu pod żebrami

Diagnostyka bólu z lewej strony pod żebrami może być wielokierunkowa. Przede wszystkim lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, który pozwoli wstępnie określić typ dolegliwości.

Ponadto przeprowadzane jest badanie palpacyjne, które da możliwość określenia poziomu intensywności bólu z lewej strony pod żebrami, a także oceny rozmiaru narządu.

Badania specjalistyczne stosowane w dalszych etapach diagnostyki to:

Gastroskopia jest badaniem przeznaczonym do prowadzenia oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas gastroskopii sprawdza się też błonę śluzową żołądka i wykonuje się test ureazowy pozwalający określić obecność lub brak Helicobacter Pylori.

Kolonoskopia zaś jest badaniem dolnej części odcinka przewodu pokarmowego, które daje możliwość oceny jelita grubego pod względem występowania uchyłków, polipów, owrzodzeń oraz ewentualnych krwawień, które mogłyby być przyczyną bólu z lewej strony pod żebrami.  

Ponadto podczas tego badania pobiera się wycinki niepokojących zmian do badania histopatologicznego.

Leczenie bólu z lewej strony pod żebrami jest ściśle uzależnione od rodzaju dolegliwości, które zostały stwierdzone. Często wystarczająca jest zmiana diety lub wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Dzieje się tak na przykład  w przypadku zakażeń Helicobacter Pylori, kiedy pacjentom podawane są antybiotyki oraz leki osłonowe, które pozwolą eradykować ten drobnoustrój. 

Jeśli dolegliwości są poważniejsze, to konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego, którego dobór jest uzależniony od danego przypadku.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *