Ból brzucha po prawej stronie

Ból brzucha po prawej stronie

Znajdź lekarza w okolicy

Ból brzucha po prawej stronie

Wybierz termin i godzinę

Ból brzucha po prawej stronie

Zarezerwuj wizytę

Ból brzucha po prawej stronie

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Statystyki pokazują, że częściej odczuwamy ból po prawej stronie jamy brzusznej. Wiąże się to przede wszystkim z umiejscowieniem naszych narządów wewnętrznych, które często bywają przyczyną bolesnych dolegliwości. Po prawej stronie leży m.in.

wątroba, pęcherzyk żółciowy, część jelita cienkiego i grubego, narządy rodne, a także naczynia krwionośne i chłonne oraz nerwy.

Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że większość osób jest praworęcznych i przy wszelkich czynnościach, w tym sportach, obciąża układ kostno-szkieletowy i mięśnie po prawej stronie, co może przyczyniać się do powstawania bólu.

ZOBACZ TEŻ: Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Dokładna lokalizacja bólu

Zlokalizowanie źródła bólu w jamie brzusznej nie należy do zadań łatwych. Wiele osób ma problem z określeniem, w którym miejscu czują ból.

Czasem odczuwany ból jest ostry i rwący, dzięki czemu łatwo można wskazać jego źródło, czasem jednak rozlewa się po całym boku i odczuwany jest niemal wszędzie. Zlokalizowanie bolącego miejsca jest o tyle istotne, że może naprowadzić lekarza na prawdopodobną diagnozę.

Ważne jest również określenie charakteru bólu, czy jest ostry, kłujący, tępy, a może ostry. Należy również wziąć pod uwagę dolegliwości towarzyszące, a także sytuacje, które wpływają na zaostrzenie lub złagodzenie bólu.

Nie bez znaczenia są także współistniejące choroby czy niedawno przebyte operacje lub zabiegi. Może się bowiem zdarzyć, że ból brzucha wynika z istnienia chorób, toczących się poza obrębem jamy brzusznej.

Ból brzucha po prawej stronie (na górze)

  • Ostre zapalenie dróg żółciowych – pojawia się, gdy w wyniku zatoru żółć nie może swobodnie przepływać przez drogi żółciowe. Charakterystycznym objawem jest także podwyższona temperatura, dreszcze i kolka żółciowa. Przyczyną zatoru mogą być kamienie żółciowe, powiększone węzły chłonne czy guzy nowotworowe.
  • Kamica pęcherzyka żółciowego – ból brzucha pojawia się po zjedzeniu tłustego i ciężkiego posiłku. Odczuwany jest w okolicach prawego żebra lub środkowego nadbrzusza. Często towarzyszą mu wzdęcia, nudności oraz wymioty.
  • Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – jest jednym z powikłań po kamicy pęcherzyka żółciowego. Chory odczuwa długo utrzymujący się, nasilony ból w okolicy podżebrowej, któremu towarzyszyć może wysoka gorączka, dreszcze, przyspieszone tętno.
  • Zapalenie trzustki – ma charakter ostry lub przewlekły. W pierwszym wypadku chory odczuwa silny i narastający ból z prawej strony brzucha, który promieniuje na podbrzusze, plecy i klatkę piersiową. Często pojawiają się wymioty, wzdęcia i gorączka, a w ciężkiej postaci także spadek ciśnienia, zaburzenia świadomości i oddychania czy niedrożność jelit. Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się nieprzyjemnymi objawami, które pojawiają się po zjedzeniu posiłku. Najczęściej chorzy skarżą się na bóle brzucha, wzdęcia i wymioty, uczucie pełności, biegunki i niekontrolowany spadek wagi.
  • Ropień wątroby – pojawia się w wyniku zakażenia. Ból nie jest charakterystyczny, dlatego czasem trudno o prawidłową diagnozę. Występować może gorączka, dreszcze, a także żółtaczka.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią poradzić?

Ból brzucha po prawej stronie (pod żebrem)

  • Choroby wątroby – chorująca wątroba nie boli, jednak w wyniku powiększenia (hepatomegalii) i narastającego ucisku, osoba chora może zacząć odczuwać ból w okolicach podżebrza. Przyczyną powiększenia wątroby może być zapalenie wątroby lub jej stłuszczenie, zastój krwi, choroby hematologiczne czy nowotwór wątroby.
  • Choroby jelit – przede wszystkim jelita grubego, a zwłaszcza okolic zagięcia wątrobowego okrężnicy. Ból może wynikać także z toczącego się procesu zapalnego, zakażeń bakteryjnych czy choroby uchyłkowej.

Ból brzucha po prawej stronie

Ból brzucha po prawej stronie (na dole)

  • Zapalenie wyrostka robaczkowego – charakteryzuje go silny i uporczywy ból brzucha. Na początku trudno określić jego lokalizację, gdyż chory odnosi wrażenie, że boli go cały brzuch. Z czasem dolegliwości odczuwane są po prawej stronie jamy brzusznej, powyżej pachwiny. Zapaleniu wyrostka towarzyszą również nudności i wymioty, utrata łaknienia oraz zatrzymanie gazów i stolca.
  • Kamica nerkowa – wynika ze znacznego lub całkowitego zablokowania odpływu moczu z nerki, czego skutkiem jest dotkliwy ból, określany mianem kolki nerwowej. Promieniuje od lędźwi do podbrzusza, genitaliów i wewnętrznej powierzchni ud. Dolegliwościom bólowym często towarzyszą nudności i wymioty, a także problemy z oddawaniem moczu.
  • Przepuklina pachwinowa – charakterystycznym objawem jest guzek pojawiający się w okolicy pachwiny (lub moszny), czemu towarzyszy ból w tym obszarze.
  • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – gdy bakterie z niższych partii układu moczowego przedostaną się do tych znajdujących się wyżej, może dojść do rozwoju bolesnego stanu zapalnego. Oprócz bólu, chory może mieć gorączkę, dreszcze, którym towarzyszą także nudności i wymioty.

Ból zlokalizowany w okolicy podbrzusza może wynikać także z problemów związanych z układem rozrodczym. U kobiet może świadczyć o rozwijającym się procesie zapalnym w obrębie macicy lub przydatków, a także torbielach jajników. Przyczyną silnego bólu może być także pęknięcie jajnika, ciąża pozamaciczna lub edometrioza.

W takiej sytuajci konieczna może się okazać wizyta u ginekologa. U mężczyzn zaś ból podbrzusza może sygnalizować o zapaleniu gruczołu krokowego lub najądrza, co rodzi konieczność wizyty u urologa. 

Ból brzucha w innych lokalizacjach

Do stosunkowo częstych przyczyn bólu w prawym boku brzucha zaliczyć należy nieprawidłowości w obrębie jelit.

Ich niedrożność może mieć różne źródła (kolka nerkowa, zapalenie otrzewnej, niedokrwienie jelit, zatkanie światła jelita), czego efektem jest ból brzucha, nudności, wymioty i problemy z wypróżnianiem.

Również zapalne choroby jelit oraz zespół jelita drażliwego mogą wywoływać ból po prawej stronie jamy brzusznej.

Za ból w górnych partiach prawej strony jamy brzusznej mogą odpowiadać schorzenia toczące się w okolicach klatki piersiowej, takie jak: zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, zawał serca. Zdarza się także, że przyczyną jest choroba refluksowa przełyku.

Co robić, gdy boli nas brzuch?

Jeżeli ból jest łagodny i nie paraliżuje naszych codziennych obowiązków, możemy spróbować złagodzić go domowymi sposobami.

Ciepłe okłady oraz napary z ziół o działaniu rozkurczowym, jak rumianek, nagietek czy kozłek lekarski, powinny pomóc przy bólu o niedużym natężeniu. Doraźnie można również sięgnąć po środki przeciwbólowe. Jeśli jednak ból narasta, lepiej nie odkładać wizyty u lekarza rodzinnego.

W tej sytuacji zrezygnujmy z leków przeciwbólowych, gdyż zagłuszają one ból, który przecież może pomóc lekarzowi w ustaleniu diagnozy. Najlepiej udać się z wizytą do lekarza rodzinnego lub internisty, który przeprowadzi wstępną diagnozę i ewentualnie skieruje nad do specjalisty.

Naszybciej wizytę zarezerwujemy poprzez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie znajdziemy tysiące wolnych terminów do wielu specjalistów.

ZOBACZ TEŻ: Morfologia krwi – jak interpretować wyniki?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Tagi:  ból w prawym boku brzucha ból brzucha po prawej stronie internista ból brzucha gastrologia

Więcej artykułów

Ból brzucha po prawej stronie – jakie mogą być jego przyczyny?

Ból brzucha może sygnalizować wiele różnych chorób, a także może być objawem rozwijającej się infekcji. Niekiedy oznacza niestrawność lub zatrucie pokarmowe. W innej sytuacji to alarmujący sygnał, który wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Ból w prawej części brzucha – co może oznaczać?

Ból brzucha po prawej stronie

Ból z prawej strony podbrzusza – Czy zawsze jest objawem choroby?

Dyskomfort po prawej stronie brzucha może występować stosunkowo często, jednak nie zawsze stanowi jasny powód do niepokoju. Niekiedy oznacza chwilową dysfunkcję układu pokarmowego lub jest reakcją obronną ze strony organizmu.

Ucisk po prawej stronie brzucha może wystąpić po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, wzdymających produktów takich jak kapusta, fasola czy groch. To także prawdopodobny efekt nadmiernego wysiłku fizycznego – zwłaszcza, gdy przed treningiem wypiłeś znaczną ilość wody.

Jeżeli jednak podejrzewasz, że w Twoim przypadku ból może sygnalizować rozwijającą się chorobę, nie lecz się sam – udaj się do lekarza i wykonaj niezbędne badania.

Ból brzucha po prawej stronie na dole możemy podzielić na ostry lub przewlekły. Ból brzucha ostry pojawia się nagle – zazwyczaj jest ograniczony, może nasilać go kaszel, ruch, intensywne oddychanie, szybka zmiana pozycji. W wielu przypadkach sygnalizuje rozwijającą się chorobę o ostrym przebiegu, która nieleczona może oznaczać zagrożenie dla zdrowia lub życia chorego.

Drugi rodzaj to ból brzucha przewlekły. Może objawiać się jako kłucie w brzuchu po prawej stronie lub ucisk po prawej stronie brzucha.

You might be interested:  Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Przewlekły ból w prawej części brzucha może trwać miesiącami lub latami – dawać mniej lub bardziej bolesne dolegliwości. Pacjentowi może być trudno go dokładnie zlokalizować.

Często towarzyszą mu nudności, wymioty lub biegunka, niekiedy podwyższona temperatura, czasem może się nasilać w spoczynku.

Ból brzucha po prawej stronie na dole – nieswoisty objaw wielu chorób

Ból z prawej strony podbrzusza może być objawem wielu chorób, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż wydłużony czas oczekiwania może pogarszać stan chorego, a w najgorszym przypadku – prowadzić do groźnych powikłań. Ból w prawym górnym kwadrancie może oznaczać zapalenie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, kolkę żółciową, ostre zapalenie wątroby, zapalenie trzustki lub przełyku, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

To także prawdopodobny sygnał, że pacjent cierpi na nieswoiste zapalenie jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego położonego zakątniczo, ma kolkę nerkową, odmiedniczkowe zapalenie jelit, a nawet zapalenie dolnego płata płuca prawego czy też zastoinową niewydolność serca. Samodzielne ustalenie przyczyny dolegliwości jest niemożliwe do ustalenia.

Ból w prawej części brzucha na dole, czyli w prawym dolnym kwadrancie, bywa symptomem zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia jelita cienkiego lub grubego – niedrożności lub nieswoistego zapalenia jelit, zapalenia układu moczowo-płciowego, w tym kolki nerkowej, zapalenia przydatków, torbieli, skrętu lub pęknięcia jajnika. Kłucie w brzuchu po prawej stronie może się wiązać z ciążą pozamaciczną, zapaleniem stawu krzyżowo-biodrowego oraz przepukliną. By potwierdzić przypuszczenia, konieczne jest wykonanie wszystkich zalecanych badań.

Ból w prawej części brzucha – badania i leczenie

Silny dyskomfort po prawej stronie brzucha musi zostać skonsultowany z lekarzem – szczególnie, gdy nasila się i nie ustępuje samoistnie.

Lekarz, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem oraz przeprowadzeniu badania fizykalnego, zleca zazwyczaj podstawowe badania laboratoryjne. Należą do nich morfologia krwi, CRP lub OB.

, stężenie elektrolitów, aktywność AST, ALT, GGTP i ALP, stężenie kreatyniny i glukozy w surowicy, badanie ogólne moczu, w określonych sytuacjach także EKG.

Dalsze badania, które mogą być niezbędne, to stężenie amylazy, bilirubiny, lub troponiny sercowej. Wskazane może być wykonanie testu na obecność krwi utajonej w kale. Na następnym etapie diagnostyki może być potrzebne wykonanie USG jamy brzusznej, a także badań endoskopowych, takich jak gastroskopii lub kolonoskopii oraz RTG.

Leczenie bólu brzucha po prawej stronie zależy od ostatecznej diagnozy i ogólnego stanu zdrowia chorego. W przypadku zatrucia pokarmowego, biegunki, nudności i wymiotów, a także tzw.

grypy żołądkowej wystarczy niekiedy odpoczynek, właściwe nawodnienie, unikanie przez kilka dni nadmiernej aktywności fizycznej, a także lekkostrawna i wartościowa dieta.

Gdy pacjent jest odwodniony, lekarz może zlecić uzupełnienie elektrolitów lub zażywanie leków przeciwbiegunkowych.

Gdy ból brzucha związany jest ze stresem, długotrwałym zmęczeniem, które skutkują dyskomfortem w podbrzuszu, brakiem apetytu lub zaparciami, konieczna może być konsultacja psychologiczna oraz nauczenie pacjenta odpowiednich technik relaksacyjnych.

Jeżeli ból brzucha jest jednym z objawów tzw. ostrego brzucha, wymagana jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Wysoka gorączka, ból brzucha uniemożliwiający poruszanie i codzienną egzystencję to znak, że powinieneś jak najpilniej udać się do lekarza – niekiedy kilka godzin stanowi o dalszym postępowaniu i prawdopodobieństwie rozwoju poważnej choroby na całe życie.

Bibliografia:

  1. Ból brzucha [w:] Interna Szczeklika 2019/20. Mały podręcznik, pod red. Piotra Gajewskiego, Kraków 2019, s. 44-46.
  2. Endoskopia przewodu pokarmowego [w:] Interna Szczeklika 2019/20. Mały podręcznik, pod red. Piotra Gajewskiego, Kraków 2019, s. 1592–1596.

Ból brzucha z lewej strony, ból żołądka, ból brzucha z prawej strony. Co oznacza?

Ból brzucha z prawej strony? To może być wyrostek robaczkowy lub pęcherzyk żółciowy. Ból nadbrzusza? To mogą być wrzody wywołane Helicobacter pylori, refluks przełyku lub zapalenie żołądka.

Ból brzucha z lewej strony może wskazywać na zapalenie trzustki lub zapalenie jajników, częste zaparcia i biegunki – na zespół jelita drażliwego, a wzdęcia po wypiciu mleka – na nietolerancję laktozy.

Ból brzucha w ciąży to najczęściej prawidłowy objaw, ale w niektórych przypadkach wymaga pilnej konsultacji. Jak interpretować ból brzucha?

Ból brzucha z prawej strony na dole – czy to ból wątroby?

Boli mnie wątroba – myślimy. Tymczasem wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości. Co zatem może oznaczać ból w prawym podżebrzu?

Ból brzucha po prawej stronie
  • Suplement diety Hepaslimin zawiera naturalne składniki, które wspierają utrzymanie zdrowej wątroby, zachowanie prawidłowej masy ciała oraz prawidłowe trawienie.
  • W skład tabletek Hepaslimin wchodzą następujące ekstrakty roślinne: cholina, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z korzenia cykorii, wyciąg z ostryżu długiego, mate pochodząca z liści ostrokrzewu paragwajskiego.
  • ZAMÓW I ODBIERZ

– Na ogół boli nas albo pęcherzyk żółciowy, albo jelito, czasem są to nerwobóle. W pewnych przypadkach rzeczywiście można mówić o wątrobie.

W momencie przejedzenia krew napływa tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli do narządów trawiennych – do jelita i do wątroby.

Wątroba powiększa się, rozpycha okalającą ją torebkę, która w odróżnieniu od wątroby jest unerwiona, w związku z czym odczuwany jest dyskomfort – wyjaśnia dr Antoni Gugulski, gastroenterolog.

– Jeżeli pacjent mówi: boli mnie wątroba, to na ogół nie jest to prawda. Wtedy moim zadaniem jest znalezienie przyczyny, a tych może być bardzo wiele. Zasadniczo w medycynie nie funkcjonuje taki termin jak wrażliwa wątroba.

Wątroba nie jest unerwiona. Można cierpieć nawet na marskość wątroby i nie mieć żadnych dolegliwości.

Ból brzucha w okolicy prawego podżebrza (nagły i gniotący) może więc wskazywać na kamicę nerkową, przewlekłe bóle po prawej stronie mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Silny i pulsujący ból brzucha z prawej strony wymaga pilnej konsultacji – szczególnie, gdy promieniuje do odcinka krzyżowego kręgosłupa. Taki stan może wskazywać na tętniaka aorty.

>>> Tabletki na wątrobę, kaspułki, herbatki na wątrobę

Ból nadbrzusza może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Bywa, że schorzeniu towarzyszy ból nadbrzusza, określany jako gniotący, uwierający lub kłujący i palący.

Problem w tym, że w wielu wypadkach choroba wrzodowa przebiega bezobjawowo, a powikłania mogą być bardzo poważne. Najczęstsze powikłania wrzodów to perforacja, czyli przebicie ściany żołądka, oraz krwotoki. W jednym i drugim przypadku grozi to śmiercią.

Często w takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

UWAGA! Nieprawdziwa jest natomiast opinia, że wrzód trawienny może przeistoczyć się we wrzód rakowy.

– Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oczywiście, dochodzą jeszcze czynniki dodatkowe, które sprzyjają powstawaniu wrzodów: palenie papierosów, częste picie mocnej kawy, nadużywanie alkoholu i stres – mówi dr Antoni Gugulski.

– Im więcej wydziela się soku żołądkowego, który jest kwaśny, tym większe ryzyko, że naturalna bariera ochronna w postaci śluzówki żołądka nie wytrzyma. Jeśli wiele wspomnianych czynników nałoży się na siebie, wrzód może powstać dosłownie w minutę.

Za główne przyczyny choroby wrzodowej uważa się dwa czynniki: bakterię Helicobacter pylori oraz nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Przy problemach z żołądkiem lekarz powinien zalecić gastroskopię lub test na obecność wspomnianej bakterii. Helicobacter pylori można pozbyć się dzięki kuracji farmakologicznej, trwającej zazwyczaj 10 dni.

Ból brzucha po mleku = nietolerancja laktozy?

To może być kolejna przyczyna rewolucji w przewodzie pokarmowym. Bardzo rzadko człowiek rodzi się z tą przypadłością. W 99,9 proc. lekarze spotykają się z nabytą nietolerancją laktozy. Może być przejściowa lub trwała. Przyczyną jest zniszczenie nabłonka jelitowego przez proces zapalny.

– Ostatni etap trawienia laktozy odbywa się na poziomie enterocytu, czyli komórki wyściełającej jelito. Jeśli jest ona zniszczona w sensie funkcjonalnym lub strukturalnym, może dojść do sytuacji, w której pacjent traci zdolność trawienia mleka na zawsze – tłumaczy specjalista.

– Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy. Jeśli zostało to potwierdzone badaniami, są tylko dwa sposoby uniknięcia przykrych objawów: zrezygnować z mleka albo stosować enzym laktazę w formie tabletki. Można natomiast spożywać artykuły nabiałowe, jak np. żółty ser.

Jeżeli po wypiciu mleka pojawiają się wzdęcia i biegunka, to jasny znak, że być może mamy nabytą nietolerancję laktozy.

Ból brzucha z lewej strony – zapalenie trzustki, zapalenie jajników

Silny ból brzucha z lewej strony na dole (w okolicy lewego podrzebża) może wskazywać na zapalenie trzustki. Bólowi często towarzyszą wówczas nudności i wymioty.

You might be interested:  Zatrzymanie miesiączki – co oznacza brak okresu?

Innymi przyczynami mogą być też: powiększenie śledziony, zapalenie przydatków, przepuklina pachwinowa, zapalenie błony śluzowej żołądka. W tym przypadku ból wywoływać może również Helicobacter pylori.

Ból brzucha po lewej stronie może też wskazywać na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przewlekłą chorobę zapalna. Im bardziej rozległa postać schorzenia, tym gorsze rokowania. Główne objawy to biegunka z krwią. Choroba przebiega z okresami aktywnych objawów oraz okresami remisji.

– Najczęściej więcej jest remisji niż rzutów choroby. Można 20 lat żyć z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i nie mieć żadnych objawów. Chorobę wywołuje błąd układu immunologicznego, który komórki wyściełające światło jelita grubego traktuje jako obce i niszczy je, wysyłając przeciwciała. W ten sposób powstaje ostry, zapalny stan – mówi dr Gugulski.

– Nawet jeśli nie występują objawy, pacjent ze zdiagnozowaną chorobą powinien do końca życia przyjmować leki, dzięki którym nie będzie nawrotów albo będą one rzadsze i mniej uciążliwe. Lekarz dodaje, że przebieg choroby może też być bardzo ciężki i skutkować usunięciem fragmentu jelita oraz długotrwałym leczeniem klinicznym. Częściej jednak można z tą chorobą żyć i dobrze funkcjonować.

>>> Wykonaj TEST NA HELICOBACTER PYLORI

Bóle brzucha o zmiennym nasileniu, gazy i wzdęcia – zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to kolejna z przyczyn problemów z układem pokarmowym. Co gorsza, ma charakter epidemii. Przyjmuje się, że to schorzenie może dotykać nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Objawia się zaparciami, biegunkami lub zaparciami i biegunkami naprzemiennymi, a także bólami brzucha, które mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza.

Do tego dochodzi jeszcze nadmiar gazów, uczucie bulgotania i przelewania.

Szacuje się, że na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet 20 proc. populacji, z czego dwie trzecie to kobiety.

Wszystko to składa się na znaczne pogorszenie jakości życia osób dotkniętych zespołem jelita drażliwego. Powyższe objawy związane są z zaburzeniami perystaltyki jelit oraz czucia trzewnego. Naturalne ruchy odczuwane są jako coś strasznego.

>>> Leki na biegunkę, elektrolity

Każdy doświadcza przechodzenia treści kałowej czy gazów przez jelita, natomiast u osób z zespołem jelita drażliwego wywołuje to duży dyskomfort.

– Konsultacja z lekarzem jest niezbędna, choćby po to, aby wyeliminować dużo groźniejsze schorzenia, z rakiem włącznie – przekonuje dr Antoni Gugulski. – W zespole jelita drażliwego jelito powinno być całkowicie zdrowe.

Realne, konkretne problemy nie wynikają z choroby organicznej, guza czy polipa, lecz mają podłoże psychiczne. Nie ma jednego uniwersalnego leku dla każdego. Stąd też potrzebna jest wizyta u lekarza, aby dostać zalecenia.

Na ogół są to zalecenia farmakologiczne, czasem dietetyczne.

Ból brzucha a zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Żeńską część społeczeństwa bóle brzucha dotykają z jeszcze jednego powodu – przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. W tym wypadku spowodowane są one zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi.

– Jeżeli objawy są umiarkowane, należy pracować nad psychiką i starać się sobie uświadomić, że nie dzieje się nic strasznego. Natomiast jeśli objawy są nasilone, trzeba zastosować leczenie objawowe, czyli sięgnąć po leki rozkurczowe, leki przeciwwzdęciowe i leki przeciwbólowe – radzi lekarz.

Czytaj też:  Najpopularniejsze na polskim rynku leki przeciwbólowe – jak działają?

Ból brzucha w ciąży

Bóle brzucha na kolejnych etapach ciąży może być nieco inaczej odczuwane. Na początku ciąży ból brzucha może wynikać ze zmian w gospodarce hormonalnej. Jednocześnie dochodzi do stopniowego powiększania się macicy.

Do narządów rodnych trafia nieco więcej krwi – z tego powodu można odczuwać bóle w podbrzuszu i mieć wrażenie pełności w jamie brzusnej.

Ból w dole brzucha – szczególnie w pierwszym trymestrze – teoretycznie jest więc normalnym objawem, ale i tak powinien skłonić do konsultacji lekarskiej.

W późniejszym okresie ciąży (ok. 18 tydzień) można już odczuwać ruchy dziecka. W późniejszym okresie pojawiają się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – mięsień macicy w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Odczuwalny jest wówczas ból brzucha przechodzący od góry na dół – ból trwa zwykle ok. 30 sekund. Po 36 tygodniu występują tzw.

skurcze przepowiadające – jeśli zaczną być regularne, a ich częstotliwość wzrośnie, to znak, że zbliża się poród.

Ból kolkowy brzucha – kolki i skurcze

Z powodu kolki cierpią dzieci, młodzież, osoby dorosłe. To ostry ból powstający za sprawą skurczu, np. moczowodu, dróg żółciowych czy jelit.

Ból kolkowy odczujemy także wtedy, gdy kamień nerkowy zatka światło narządu. Młodzież przypomina sobie o kolce podczas lekcji wychowania fizycznego.

Za ból odpowiada skurcz mięśni gładkich jelit, co przy intensywnym bieganiu jest zupełnie naturalną reakcją.

Kolka jelitowa bardzo często dokucza niemowlętom. Jej przyczyną jest rozciągnięcie jelit przez nagromadzone gazy. Atak kolki u maluszków zaczyna się gwałtownie, najczęściej w godzinach popołudniowych. Dolegliwości z reguły znikają samoistnie po 3. miesiącu życia (choć mogą ciągnąć się nawet do 8-9 miesiąca życia).

>>> Leki na kolkę niemowlęcą, probiotyki

Dziecku pomoże herbatka z rumianku lub kopru włoskiego, a także masaż brzuszka. Przy karmieniu należy zwrócić uwagę, by pokarm z butelki spływał kroplami (dzięki czemu dziecko nie nałyka się powietrza).

Konsultacje: Jerzy Dziekoński, Antoni Gugulski

Ból brzucha z prawej strony ALFA-LEK

Uporczywy ból zlokalizowany z prawej strony brzucha w większości przypadków świadczy o poważnych chorobach układu pokarmowego oraz rozrodczego i nie należy go bagatelizować. Może być też oznaką chorób toczących się poza obrębem jamy brzusznej i sygnalizować choroby serca i płuc.

Ból brzucha z prawej strony na dole:

– bardzo silne skurcze, ból tzw. rozlany, odczuwalny w dole brzucha, stan podgorączkowy, nudności, brak apetytu, dreszcze – te objawy mogą sugerować zapalenie jajnika lub jajowodów. Należy w miarę możliwości, jak najszybciej zasięgnąć porady ginekologicznej.

– piekący ból podczas wypróżniania i oddawania moczu, wyczuwalny guz w pachwinie – sygnalizują przepuklinę pachwinową. U mężczyzn ból często promieniuje do moszny.

– ból kolkowy w okolicy lędźwiowej często promieniujący do spojenia łonowego i ud, któremu towarzyszą takie objawy, jak: uczucie parcia na mocz, trudności w oddawaniu moczu, nudności, wymioty, dreszcze, ogólne złe samopoczucie – to symptomy kamicy nerkowej oraz odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wymagana natychmiastowa wizyta u lekarza urologa.

– ból o różnym natężeniu w tej części brzucha może sygnalizować u kobiet zapalenie śluzówki macicy, endometriozę, torbiel jajnika, pęknięcie jajnika (wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej), a u mężczyzn zapalenie najądrza lub zapalenie gruczołu krokowego.

Ból brzucha z prawej strony pod żebrami:

– pulsujący ból, który promieniuje do pachwiny oraz do krzyża, jest bardzo niebezpieczny i wskazuje na tętniaka aorty brzusznej. Jeśli dojdzie do pęknięcia tętniaka, wówczas następuje wstrząs krwotoczny i bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Sprawa wymaga jak najszybszej interwencji chirurga naczyniowego.

– tępy ból kolkowy o silnym charakterze, promieniujący do łopatki i pleców jest oznaką kamicy żółciowej. Dodatkowe objawy, to: wymioty, brak apetytu, wzdęcia, nudności, zgaga. Ból nasila się po zjedzeniu obfitego (tłustego) posiłku. Dolegliwości bólowe mogą trwać od kilku minut do kilkudziesięciu godzin.

– długo utrzymujący się silny ból z typowymi towarzyszącymi objawami: przyspieszone tętno i oddech, stan ogólnego rozbicia, gorączka, dreszcze – przeważnie informują o ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

– ból przewlekły na wysokości pasa może świadczyć o przewlekłym zapaleniu wyrostka robaczkowego. W niektórych przypadkach może wskazywać na nowotwór okrężnicy. Wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha z prawej strony na górze:

– ból postępujący w tej części brzucha może wskazywać na zapalenie wątroby. Towarzyszące objawy, to: nudności i wymioty, gorączka, stan ogólnego osłabienia i rozbicia. Konieczna konsultacja lekarska.

  • – ból występujący z żółtaczką, dreszczami, gorączką może wskazywać na ropień wątroby.
  • – silny, opasujący ból promieniujący do pleców, łopatki, podbrzusza, któremu towarzyszy przyspieszona akcja serca, spadek ciśnienia krwi, zaburzenia świadomości, skąpomocz, problemy z oddychaniem – wskazuje na ostre zapalenie trzustki.
  • przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się tym, że ból występuje po spożyciu posiłku, razem z uczuciem pełności w jamie brzusznej, wymiotami, wzdęciami, biegunką, nagłą utratą masy ciała, okresową żółtaczką.

Przyczyną bólu brzucha z prawej strony mogą być również dolegliwości umiejscowione w obrębie klatki piersiowej np. zawał serca (mogą towarzyszyć nudności i wymioty), choroba refluksowa przełyku, zapalenie przełyku, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej.

Ustalenie przyczyny bólu brzucha z prawej strony nie jest łatwą sprawą. Ogromne znaczenie ma czas, w którym zostaje podjęte leczenie, więc nie należy lekceważyć dolegliwości i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

  • gastrolog
  • kardiolog
  • ginekolog
  • urolog
You might be interested:  Białaczka włochatokomórkowa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

POWRÓT

Tagi:

ból brzucha, jajowody, jajnik, przepuklina, nerki, kamica żółciowa

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Ból po prawej stronie brzucha

Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, między innymi zapalenie pęcherzyka żółciowego czy choroby wątroby.

Z tego powodu, silny i długotrwały ból brzucha po prawej stronie powinien być alarmującym sygnałem, świadczącym o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych umiejscowionych w tym obszarze, które w sposób bezpośredni zagrażają życiu i zdrowiu.

Dlatego konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza, który zdiagnozuje przyczynę problemu.

Jakie są zatem możliwe powody bólu brzucha zlokalizowanego po prawej stronie? Co jest po prawej stronie brzucha? Co może boleć z prawej strony brzucha? Co to oznacza? Co robić, gdy boli prawa strona brzucha?

Przyczyny bólu brzucha po prawej stronie u góry

Ból brzucha, który zlokalizowany jest w jego prawej górnej części, może być objawem wielu schorzeń i chorób. Napadowy, ostry i silny ból brzucha w prawej części może być wynikiem kamicy pęcherzyka żółciowego bądź kamicy dróg żółciowych.

Kolka żółciowa często pojawia się po spożyciu tłustego posiłku. W tym przypadku ból zlokalizowany jest pod prawym łukiem żebrowym lub w nadbrzuszu środkowym. Dolegliwościom bólowym nierzadko towarzyszą nudności, wymioty, a także zgaga i wzdęcia.

Przyczyną bólu może być również ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, które najczęściej jest powikłaniem kamicy.

Przesłanką do podejrzewania tej dolegliwości jest długotrwały ból brzucha z prawej strony (okolicy podżebrowej) w przebiegu kamicy żółciowej, podczas której występują również dreszcze, ogólne pogorszenie stanu zdrowia chorego, gorączka, a także przyspieszenie tętna i oddechu. Dolegliwości kolki żółciowej, podczas której współwystępuje gorączka, dreszcze, żółtaczka może świadczyć o ostrym zapaleniu dróg żółciowych. Spowodowane jest ono czynnikami, które upośledzają bądź uniemożliwiają przepływ żółci przez drogi żółciowe. Przyczyną zatem może być kamica żółciowa, zmiany (guzy) nowotworowe, zwężenie dróg żółciowych, powiększone węzły chłonne, które uciskają przewody żółciowe.

Ból w prawej stronie brzucha może być wynikiem zapalenia trzustki, choroba może mieć postać ostrą lub przewlekłą. W ostrej postaci schorzenie objawia się silnym, narastającym bólem, który może promieniować do pleców, klatki piersiowej oraz podbrzusza.

Dolegliwościom bólowym nierzadko towarzyszą nudności i wymioty, wzdęcia, gorączka, a w ciężkiej postaci nawet tachykardia i spadek ciśnienia tętniczego. W przypadku przewlekłego zapalenia trzustki ból w prawej części brzucha występuje po posiłku.

Pojawiają się również wzdęcia, wymioty, uczucie pełności w żołądku, biegunki, a także okresowa żółtaczka. 

Ból z prawej, górnej strony może świadczyć także o ropieniu wątroby. Powstaje on w wyniku zakażenia, które przeniesione jest do wątroby przez krew, żółć bądź z ognisk, które znajdują się w narządach sąsiadujących. Objawy schorzenia są niecharakterystyczne, zazwyczaj pojawia się gorączka, dreszcze i żółtaczka.

Przyczyny dolegliwości bólowych zlokalizowanych po prawej stronie brzucha w jego dolnej części mają inne podłoże.

Ból w dolnej, prawej części brzucha spowodowany może być zapaleniem wyrostka robaczkowego. Co ważne, dolegliwości bólowe w tym przypadku nasila kaszel. Schorzeniu towarzyszy utrata łaknienia, nudności i wymioty, a także zatrzymanie gazów i stolca.

Ból na dole brzucha po prawej stronie może wynikać również z przepukliny pachwinowej – obecności guza w okolicy pachwiny lub moszny. Podczas podnoszenia ciężarów bądź oddawaniu moczu ból nierzadko promieniuje do jądra.

Kamica nerkowa w niektórych przypadkach może przebiegać bezobjawowo. Należy jednak wskazać, że w sytuacji znacznego lub całkowitego zablokowania odpływu moczu z nerek, u pacjentów pojawiają się objawy kolki nerkowej – silnego bólu zlokalizowanego w okolicy lędźwiowej. Nierzadko dolegliwościom towarzyszą nudności i wymioty, uczucie parcia, a także zaburzenia oddawania moczu. 

W odmiedniczkowym zapaleniu nerek poza bólem z prawej strony brzucha pojawia się również gorączka, dreszcze oraz stan ogólnego złego samopoczucia. W niektórych przypadkach dolegliwościom towarzyszą nudności i wymioty.

Ostry ból brzucha zlokalizowany w prawym, dolnym boku u kobiet może świadczyć o patologiach w obrębie narządów płciowych. Dolegliwości bólowe mogą być spowodowane procesami zapalnymi błony śluzowej macicy bądź przydatków, np.

torbielą jajnika, skrętem lub pęknięciem jajnika, ciążą pozamaciczną czy endometriozą. Niemniej jednak ból o różnym nasileniu może pojawiać się u pań również w czasie owulacji oraz krwawienia miesiączkowego.

Z kolei ból po prawej stronie w dole brzucha u mężczyzn może sugerować schorzenia, takie jak zapalenie najądrza bądź zapalenie gruczołu krokowego.

Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie wyrostka robaczkowego, inne rodzaje bólu

Ból brzucha po prawej stronie występujący u dzieci powinien być natychmiast skonsultowany z lekarzem. Szczególnie, jeśli trwa długo i jest bardzo intensywny. Warto wiedzieć, iż ból brzucha po prawej stronie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przyjrzyjmy się bliżej dolegliwościom bólowym i innym symptomom mogącym wskazywać na konkretną chorobę.

1. Ból po prawej stronie – zapalenie wyrostka robaczkowego

Przewlekły i silny ból brzucha po prawej stronie to objaw zapalenia wyrostka robaczkowego. Schorzenie to pojawia się nagle, najczęściej u dzieci pomiędzy 6. a 12. rokiem życia.

Warto jednak wiedzieć, że zapalenie wyrostka robaczkowego może uaktywnić się nawet u niemowlęcia. W takim przypadku trudniej o rozpoznanie, a choroba rozwija się w takich przypadkach w błyskawicznym tempie.

Jeżeli zatem zaobserwujemy, że maluch głośno płacze (szczególnie przy próbach dotknięcia brzuszka po prawej stronie), niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Ból brzucha po prawej stronie może być przyczyną stanu zapalnego wyrostka robaczkowego

Dziecko kilkuletnie potrafi już mniej więcej zlokalizować ból. Narzeka przede wszystkim na ból brzucha po prawej stronie, a także nudności. Mogą pojawić się po jakimś czasie wymioty, a także gorączka.

Decyzję o wycięciu wyrostka robaczkowego podejmuje chirurg. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje 3-4 centymetrowe nacięcie skóry po prawej stronie od pępka.

Odcina wyrostek robaczkowy, a otwór zaszywa.

2. Ból brzucha po prawej stronie – inne rodzaje bólu

Tępy i nagle występujący ból brzucha po prawej stronie może oznaczać kamicę żółciową. Kamica pęcherzyka żółciowego oznacza, iż w pęcherzyku żółciowym dziecka pojawiają się kamienie różnej wielkości. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kamienie mogą pojawić się w każdym wieku.

Przyczynami kamicy żółciowej są predyspozycje rodzinne, otyłość, anomalie w zakresie budowy i funkcjonowania pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych,choroby metaboliczne i choroby krwi, a także przyczyny zewnętrzne – zakażenia lub nieodpowiednio zbilansowana dieta.

Niekiedy stwierdza się również objawy kolki żółciowej, która jest wynikiem zatkania przewodu wyprowadzającego żółć z pęcherzyka żółciowego. Tępy i nagle występujący ból brzucha po prawej stronie może oznaczać kamicę żółciową. Kamica pęcherzyka żółciowego oznacza, iż w pęcherzyku żółciowym dziecka pojawiają się kamienie różnej wielkości.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kamienie mogą pojawić się w każdym wieku.

Przyczynami kamicy żółciowej są predyspozycje rodzinne, otyłość, anomalie w zakresie budowy i funkcjonowania pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, zaburzenia hormonalne, choroby metaboliczne i choroby krwi, a także przyczyny zewnętrzne – zakażenia lub nieodpowiednio zbilansowana dieta. Niekiedy stwierdza się również objawy kolki żółciowej, która jest wynikiem zatkania przewodu wyprowadzającego żółć z pęcherzyka żółciowego.

Rozpoznanie kamicy żółciowej u dzieci rozpoznaje się za pomocą badania USG. USG pozwala również wykryć powikłania chorobowe, na przykład ropniak pęcherzyka żółciowego. Leczenie kamicy żółciowej polega na wdrożeniu metod chirurgicznych oraz farmakologicznych.

Jeżeli pojawia się ostry i silny ból brzucha po prawej stronie, wówczas przyczyną może być zapalenie otrzewnej. Ból brzucha po prawej stronie jest wynikiem podrażnienia tkanki wyścielającej narządy lub ściany jamy brzusznej.

Infekcja polega na tym, iż bakterie do tej pory bytujące w przewodzie pokarmowym dostają się do jamy otrzewnej.

Stan zapalny otrzewnej powstaje najczęściej w wyniku perforacji jelita, ropni: wątroby, okołonerkowych, śledziony, urazu brzucha, owrzodzenia pęcherza moczowego, operacji chirurgicznej w obszarze jamy brzusznej.

Do zapalenia otrzewnej może również dojść w życiu płodowym, kiedy pierwszy stolec dziecka dostaje się do jamy otrzewnej. Leczenie zapalenia otrzewnej to najczęściej chirurgiczne usunięcie przyczyny, a także stosowanie antybiotyków. U noworodków trzeba najczęściej przeprowadzić drenaż jamy brzusznej, by pozbyć się nadmiaru płynów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *