Ból głowy a menopauza – dlaczego w okresie przekwitania boli głowa?

Ból głowy a menopauza – dlaczego w okresie przekwitania boli głowa?

Można by pomyśleć, że przekwitanie samo w sobie jest wystarczająco trudnym okresem, żeby nie musieć się dodatkowo martwić, jaki będzie miało wpływ na bóle głowy. Jednak częstość występowania i nasilenie bólów głowy mogą ulec w tym okresie diametralnym zmianom. Wiele kobiet cierpi na ostre bóle głowy w czasie miesiączki. Gdy u kobiet w okresie menopauzy dochodzi do zatrzymania cyklu miesiączkowego, bóle głowy często ulegają zmianom. Mimo że rzadko zdarza się, by ustały zupełnie, zwykle następuje znaczna poprawa.

Istnieją dwa rodzaje menopauzy i większość kobiet przechodzi jedną z nich. Pierwszy rodzaj to menopauza naturalna, kiedy w ciele zachodzą zmiany w miarę jak organizm przystosowuje się do wahań hormonalnych związanych ze starzeniem.

Badania wykazują, że przy naturalnej menopauzie 67% kobiet ze skłonnościami do bólów głowy odczuwa poprawę, natomiast 25% kobiet nie odczuwa żadnej zmiany. Niestety, u 9% kobiet ataki bólów głowy ulegają znacznemu pogorszeniu.

W przypadku drugiego rodzaju menopauzy, czyli kiedy zachodzi ona w wyniku chirurgicznego usunięcia jajników, notuje się złagodzenie objawów u zaledwie 30% kobiet, a wzrost nasilenia objawów u 67% pacjentek.

Zmiany często zaczynają się jeszcze przed nadejściem menopauzy, w okresie okołomenopauzalnym. Jest to początek wielkich zmian hormonalnych, które znacznie utrudniają kobietom życie do momentu, gdy poziom hormonów się ustabilizuje. W tym okresie uderzenia gorąca, chwiejność emocjonalna i nocne poty to chleb powszedni.

Objawy te ustąpią, gdy zmiany hormonalne dobiegną końca. W tym okresie bóle głowy stają się zwykle bardziej dokuczliwe. Ostrożnie należy podejść do hormonalnej terapii zastępczej, szczególnie w przypadku gdy kobieta cierpi już na bóle głowy, a dokładniej – migreny. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) zwykle znacznie nasila bóle głowy.

Lekarz może zalecać HTZ, jednak ostateczna decyzja o zastosowaniu terapii hormonalnej musi należeć do pacjentki, tym bardziej, gdy w grę wchodzą poważne obawy dotyczące bólów głowy.

Niektóre badania wykazują także, że ze stosowaniem HTZ łączą się pewne zagrożenia, z którymi należy się zapoznać przed wyrażeniem zgody na rozpoczęcie proponowanej przez lekarza terapii hormonalnej.

Zrozumienie tych zależności utrudnia fakt, że badania naukowe mające na celu znalezienie związku pomiędzy bólami głowy a menopauzą nie przynoszą jednoznacznych odpowiedzi. Wyniki niektórych badań wykazują, że częstotliwość i nasilenie bólu maleją wraz z nadejściem menopauzy, podczas gdy inne sugerują coś zupełnie odwrotnego.

U niektórych kobiet dzięki menopauzie bóle głowy ustępują raz na zawsze; istnieje jednak także grupa kobiet, które do momentu menopauzy nie cierpiały na bóle głowy, i które nagle zaczynają doświadczać bardzo silnych migren.

Niektórzy naukowcy próbują odpowiedzieć na pytanie czy zmiany te związane są z menopauzą czy też odzwierciedlają proces starzenia. Badania wykazują, że nawet u osób po 55. roku życia na migreny cierpi dużo więcej kobiet niż mężczyzn.

Na tej podstawie część naukowców dochodzi do wniosku, że dolegliwości te są uwarunkowane hormonalnie, inni zaś zastanawiają się czemu nawet w okresie pomenopauzalnym wiele kobiet wciąż cierpi na migrenowe bóle głowy.

MR

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet

Pojawiające się w okresie przekwitania bóle głowy są następstwem przejściowego rozszerzania się naczyń krwionośnych w głowie.

Bóle głowy w okresie menopauzy są uwarunkowane okresowymi (pulsacyjnymi) zmianami hormonalnymi z powodu wygasania hormonalnej czynności jajników oraz spadku poziomu dwóch bardzo ważnych hormonów: estrogenu i progesteronu. Chociaż związek okresu przekwitania z bólami głowy nie został całkowicie wyjaśniony.

Tę nieprzyjemną dolegliwość można łagodzić poprzez przebywanie na świeżym powietrzu (spacer, jazda na rowerze) oraz przyjmowanie preparatów uspokajających. Konsultacji z lekarzem wymagają bardzo dokuczliwe bóle głowy.

Bóle głowy występujące w okresie przekwitania u kobiet zazwyczaj mają charakter migrenowy, a ich nasilenie jest bardzo zróżnicowane (od bólu umiarkowanego do bardzo silnego). Zazwyczaj kobiety uskarżają się na nieprzyjemne pulsowanie, które umiejscawia się po jednej stronie.

Bólowi głowy nierzadko towarzyszą inne przykre dolegliwości, np. nadwrażliwość na dźwięki lub światło oraz nudności i wymioty. U niektórych kobiet migrena przebiega z aurą, szczególnie gdy ból poprzedzony jest zaburzeniami mowy i czucia oraz widzenia.

Oprócz bólów migrenowych występują również inne – napięciowe lecz o wiele rzadsze (zazwyczaj nie mają one charakteru pulsującego, raczej są uciskające i tępe). Obejmują całą głowę lub wybrane miejsca. Do ich największego nasilenia dochodzi, gdy kobiecie brakuje odpowiedniej ilości snu lub przeżywa silne emocje.

Również wszelkiego rodzaju zmiany atmosferyczne mają wpływ na powstawanie bólu głowy. Napięciowe bóle głowy rzadko wiążą się z objawami charakterystycznymi dla migreny.

Odpowiednia suplementacja może przyczynić się do redukcji objawów związanych z przekwitaniem, w tym bólów głowy. Na Medonet Market kupisz już dziś suplement diety marki Nature’s Sunshine dla kobiet w okresie menopauzy z ekstraktami roślinnymi i witaminami.

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet należą do zespołu objawów związanych z menopauzą, które dzieli się na:

 1. symptomy naczynioruchowe w postaci nocnych potów oraz udrzeń gorąca naprzemiennie z uczuciem zimna oraz zaczerwienienie skóry;

 2. symptomy somatyczne: ogólne osłabienie, mdłości, zawroty głowy oraz bóle kości i stawów;

 3. symptomy psychiczne: zaburzenia snu, kłopoty z pamięcią, huśtawki nastrojów oraz częste uczucie przygnębienia, nadpobudliwość.

Pamiętaj! Nasilające się bóle głowy, którym towarzyszą inne objawy ogólne, np. kłopoty z widzeniem, wysoka temperatura czy omdlenia – należy niezwłocznie konsultować z lekarzem.

Oprócz zmiany stylu życia, czyli: wdrożeniu większej aktywności fizycznej, unikania stresu, rzucenia papierosów oraz zdrowego odżywiania (ograniczenie tłuszczów, alkoholi i nadmiernej ilości kawy) ważne jest leczenie farmakologiczne, które obejmuje nie tylko hormonalną terapię zastępczą, ale również przyjmowanie:

 1. preparatów przeciwmigrenowych, których zadaniem jest leczenie migrenowych bólów głowy; pacjentce podaje się z reguły niesterydowe leki przeciwzapalne oraz inne złożone preparaty, np. paracetamol lubleki skojarzone z kofeiną. W leczeniu przewlekłej migreny zastosowanie znajduje kwas walproinowy,

 2. preparatów ziołowych wykazujących działanie przeciwbólowe; poleca się stosowanie miłorząbu oraz kozłeka lekarskiego.

Kilka słów o hormonalnej terapii zastępczej…

HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza uważana jest za najlepszą metodą leczenia nieprzyjemnych objawów występujących w okresie przekwitania. Oprócz łagodzenia symptomów, HTZ pozwala zapobiec dolegliwościom, które występują po menopauzie, między innymi osteoporozie.

Na czym polega ta metoda? U kobiety podejmuje się suplementację brakujących hormonów. Zazwyczaj są to dwa hormony, czyli estrogen w skojarzeniu z progestagenem. Można wdrożyć wyłącznie estrogeny, ale tylko u kobiet, u których miał miejsce zabieg usunięcia macicy.

Natomiast u kobiet, które wciąż posiadają macice przyjmowanie samych estrogenów znacznie zwiększa ryzyko raka endometrium.

Zanim lekarz zaleci hormonalną terapię zastępczą musi ocenić ewentualne ryzyko leczenia. W tym celu wykonuje się badanie ginekologiczne, morfologię, badanie funkcji wątroby i nerek oraz ocenę układu krzepnięcia i profilu lipidowego. Biorąc pod uwagę fakt, że istnieją liczne przeciwwskazania do tego rodzaju leczenia, bardzo ważne jest wykonanie wymienionych badań.

Hormony dostępne są kilku postaciach, między innymi:

 1. w formie tabletek,

 2. w postaci globulek oraz kremów aplikowanych dopochwowo,

 3. w postaci zastrzyków domięśniowych,

 4. w formie plastrów lub żelów działających przezskórnie.

Hormonalna terapia zastępcza u kobiet cierpiących na silne migrenowe bóle głowy powinna być wdrażana z dużą ostrożnością. Oczywiście, po wyrównaniu zaburzeń hormonalnych następuje pewna poprawa, jednak zdarza się czasami, że ból ulega wręcz nasileniu.

Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o sposób aplikowania hormonów – w przypadku plastrów i pigułek często dochodzi do większej częstotliwości oraz nasileniu bólów głowy.

You might be interested:  Awitaminoza – przyczyny i skutki niedoboru witamin

Dlatego forma podania powinna być dopasowana indywidualnie do pacjentki, w tym celu ważna jest współpraca pacjentki z doświadczonym specjalistą.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Źródła

 • Domowy Poradnik Medyczny, PZWL
 • Dzika róża – naturalny sposób na bóle i zwyrodnienia stawów Owoce dzikiej róży to nie tylko doskonały lek na poprawę odporności czy przeziębienie. Badania naukowe dowiodły, że proszek z owoców tej rośliny działa…
 • Andropauza, czyli męskie przekwitanie Nazwa andropauza pochodzi od greckich słów “andros”, czyli “mężczyzna”, i “pausis”, czyli “przerwa”. Jest to okres przejściowy w życiu mężczyzny pomiędzy…
 • Diklofenak – popularna maść na bóle stawów i mięśni wycofana z obrotu Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z obrotu na terenie całego kraju została wycofana maść przeciwbólowa i przeciwzapalna. Co było przyczyną?
 • Na bóle kręgosłupa zbyt często zalecane jest agresywne leczenie Lekarze zbyt często ordynują agresywne leczenie pacjentom cierpiącym z powodu bólów kręgosłupa. Przepisują silne leki przeciwbólowe, kierują na skomplikowane…
 • Silne bóle miesiączkowe zmieniają strukturę mózgu Kobiety, które cierpią z powodu silnych bólów miesiączkowych mogą mieć zmiany strukturalne w obszarach mózgu związanych m.in. z odbiorem bodźców bólowych oraz…
 • Implant na bóle kręgosłupa Implanty wyposażone w czujniki ruchu, podobne do stosowanych w telefonach komórkowych czy grach elektronicznych mogą pomóc osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa -…
 • Niegrzeczne dzieci częściej cierpią na bóle w wieku dorosłym Osoby, które w dzieciństwie sprawiały problemy wychowawcze są dwukrotnie bardziej narażone na przewlekłe bóle niż osoby, które były grzeczne jako dzieci – wynika…
 • Bóle i obrzęk kolan Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów? Dr n. med. Piotr Tederko
 • Bóle brzucha przy przyjmowaniu antybiotyków Jestem w trakcie antybiotykoterapii z powodu anginy, przyjmuję amoksycylinę i wystąpiła u mnie okropna biegunka, bóle brzucha. Czy powinnam odstawić antybiotyk?…
  • Bóle umiejcowione poza okolicą serca
  • Bóle umiejscowione poza okolicą serca mogą być objawem różnych chorób.
  • Kazimierz Janicki

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet – przyczyny i leczenie

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet zdarzają się dość często. Wpisują się nie tylko w codzienność wielu pań, ale i w katalog objawów typowych dla okresu premenopauzalnego. CO jest ich przyczyną? Jak sobie z nimi radzić?

1. Przyczyny bólu głowy w okresie przekwitania u kobiet

Bóle głowy w okresie przekwitania u kobiet (klimakterium) to jeden z typowych objawów, informujących o zbliżającej się menopauzie, to jest ostatniej miesiączce.

Chociaż związek pomiędzy nimi nie został wyjaśniony, na dolegliwości cierpi wiele kobiet. Ból głowy u kobiet w okresie premenopauzalnym jest uwarunkowany pulsacyjnymi zmianami hormonalnymi, wynikającymi z wygasania hormonalnej czynności jajników.

Przyczyną jest spadek poziomu estrogenu, zmniejszone wydzielanie progesteronu oraz zaburzenie równowagi pomiędzy estrogenami i progesteronem.

Proces ten wpływa między innymi na rozszerzenie i zwężenie naczyń mózgowych, co wywołuje zmiany ciśnienia w głowie i skutkuje pojawieniem się dolegliwości bólowych w obrębie głowy.

2. Objawy bólu głowy związanego z klimakterium

Bóle głowy nękające kobiety w okresie przekwitania mają zwykle charakter migrenowy lub napięciowy. Częstotliwość ich pojawiania się oraz stopień nasilenia jest bardzo różny.

Czasem bóle głowy zaczynają dokuczać podczas klimakterium, jego natężenie może się w tym okresie zmniejszyć lub zwiększyć. U niektórych kobiet okres premenopauzalny nie wpływa na stopień nasilenia migreny.

Niektóre kobiety skarżą się na ból bardzo silny, który utrudnia bądź wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Wiele pań określa go jako słaby bądź umiarkowany. To kwestia indywidualna.

Typowy ból w okresie klimakterium ma charakter migrenowy. Wiele kobiet odczuwa go jako pulsowanie, zwykle zlokalizowane po jednej stronie głowy. Podczas ataku bólu migrenowego mogą pojawić się nudności i wymioty, a także nadwrażliwość na światło.

Jeśli migrena przebiega z aurą, ból głowy poprzedzony jest zaburzeniami widzenia, zaburzeniami czucia lub mowy, a także osłabieniem siły mięśniowej. Nieleczony bądź leczony nieskutecznie trwa od 4 do 72 godzin.

Z kolei napięciowy ból głowy jest tępy i uciskający, najczęściej obustronny i symetryczny. Obejmuje całą głowę bądź jej część. Jest łagodniejszy i mniej uciążliwy.

3. Ból głowy i inne objawy przekwitania

Bóle głowy w okresie przekwitania należą do zespołu symptomów związanych z menopauzą (tzw. zespołu klimakterycznego). Najczęściej towarzyszą innym objawom klimakterium, takim jak uderzenia gorąca, zimne poty i problemy ze snem.

Objawy przekwitania u kobiet dzieli się na:

 • objawy somatyczne: uczucie ogólnego osłabienia, zawroty głowy, mdłości, bóle stawów i kości, spadek libido, suchość pochwy,
 • objawy naczynioruchowe, zwane z objawami wypadowym. To nocne poty, uderzenia gorąca i zaczerwienienia skóry,
 • objawy psychiczne: zaburzenia nastroju, nadpobudliwość, uczucie rozbicia, smutek, pogorszenie pamięci, kłopoty ze snem, skłonność do depresji.

4. Leczenie bólu głowy w okresie przekwitania u kobiet

Jak sobie radzić z bólem głowy w okresie przekwitania? Można postawić na zmianę trybu życia. Co jest ważne? Aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu, unikanie stresu, dbanie o czas na wypoczynek i relaks, zapewnienie sobie optymalnej porcji regenerującego snu.

Równie ważna jest racjonalna, zbilansowana i różnorodna dieta, uboga w tłuszcze, alkohol i kawę, bogata w warzywa i owoce. Warto również pamiętać o nawadnianiu organizmu.

Ważne, a często wręcz niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Co pomoże na ból głowy nie tylko w okresie przekwitania? Leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe, jak również preparaty ziołowe o działaniu przeciwbólowym.

Bardzo ważna jest także konsultacja z ginekologiem, który może zalecić hormonalną terapię zastępczą (HTZ).

Choć ból głowy jest wpisany w scenariusz przekwitania, nie należy go bagatelizować. Bardzo ważne również jest, by skonsultować się z lekarzem, gdy:

 • bóle głowy są bardzo dokuczliwe,
 • nasilają się, uniemożliwiając funkcjonowanie,
 • towarzyszą im objawy, takie jak: kłopoty z widzeniem, wysoka gorączka, omdlenia, wymioty.

5. Hormonalna terapia zastępcza a ból głowy

HTZ polega na suplementacji niedoborów hormonalnych (estrogeny w połączeniu z progestagenami). Preparaty hormonalne dostępne są w formie: doustnej (tabletki), domięśniowej (zastrzyki), dopochwowej (globulki i kremy), przezskórnej (plastry i żele).

Lekarz zlecający HTZ powinien wziąć pod uwagę korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem hormonów. Hormonalna terapia zastępcza łagodzi objawy klimakterium, ale i zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi oraz raka jajnika.

Ponadto warto wiedzieć, że hormonalna terapia zastępcza może łagodzić ból głowy (zwłaszcza jeśli pojawił się na okoliczność przekwitania), ale i go nasilać (gdy na przykład migreny dokuczały już wcześniej). Warto pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem.

Migrena a menopauza

Migrena jest chorobą przewlekłą powodującą uciążliwe bóle głowy. Schorzenie ma złożone podłoże i charakteryzuje się napadowymi, bardzo silnymi i nawracającymi bólami głowy. Menopauza u wielu kobiet wywołuje skłonności do migrenowych bólów głowy.  Powstanie tego rodzaju bólów podczas klimakterium ma związek z wahaniami hormonów w organizmie.

Menopauza, inaczej klimakterium jest etapem w życiu każdej kobiety. Ostatnia miesiączka (menopauza) występuje średnio około 50 roku życia. Bardzo ważna jest, aby w tym czasie dbać o prawidłową gospodarkę hormonalną. Pozwala to do pewnego stopnia zapobiegać objawom schorzeń właściwych dla okresu menopauzy i we współpracy z lekarzem właściwie je leczyć.

Bóle głowy są jednym z bardzo typowych objawów już podczas wkraczania w okres okołomenopauzowy. Wszystko za sprawą wahania poziomu hormonów. Spadek lub nadmierna kumulacja niektórych substancji powodują zaburzenia wewnętrznej równowagi organizmu. 

You might be interested:  Zatrucie chlorem – objawy, skutki i leczenie

Objawami towarzyszącymi tym zaburzeniom mogą być np.:

 • bóle głowy,
 • uderzenia gorąca,
 • huśtawki nastrojów,
 • nocne poty.

Często mówi się o powiązaniu migreny z menopauzą. Istnieje spora grupa kobiet, u których nigdy nie występowały bóle głowy, a w okresie menopauzy zaczęły cierpieć na bardzo silne migreny. U części z tych osób po okresie menopauzy wszystko się stabilizuje.

Przebieg migreny zależy od typu menopauzy.

U kobiet z naturalną menopauzą obserwuje się łagodniejszy jej przebieg, niż u kobiet z menopauzą chirurgiczną (np. po operacji usunięcia macicy wraz z przydatkami). Także stopień nasilenia objawów klimakterycznych może wpływać na intensywność bólu migrenowego. U części kobiet cierpiących na migrenę, w trakcie menopauzy ból migrenowy ustępuje samoistnie po ustabilizowaniu poziomu hormonów.

Badania na temat związku pomiędzy bólami głowy i menopauzą nie prowadzą do jednoznacznego wniosku, że migrena jest konsekwencją menopauzy.

Jest grupa kobiet u których częstotliwość i nasilenie bólu głowy maleje w momencie, kiedy wkraczają w menopauzę.

Notuje się też przypadki kobiet, które cierpią na migreny, a podczas menopauzy  ból głowy całkiem u nich zanika.  Niewątpliwie jednak skoki hormonów mogą są jednym z uwarunkowań choroby.

Hormonalna terapia zastępcza a migrena

U kobiet cierpiących na bóle głowy o charakterze migrenowym zaleca się szczególną ostrożność w stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej. Powszechnie stosowana hormonalna terapia zastępcza – HTZ w formie plastrów bądź pigułek z odpowiednim stężeniem hormonów wywiera na pacjentki różny wpływ, u części z nich zwiększa się częstotliwość i siła bólów głowy.

Aby zapobiec zaostrzeniom migreny u pacjentek podczas stosowania HTZ, lekarz może zmodyfikować dawki przyjmowanych hormonów bądź ich skład.

Leczenie migreny, która jest zależna od HTZ odbywa się poprzez zmiany w hormonoterapii. Najczęściej redukuje się dawkę estrogenu bądź zmienia drogę podania leku lub jego postać (np. na czysty estradiol), zmienia się również terapię przerywaną na ciągłą lub dodaje androgeny do terapii. Zastosowanie znajdują tu również leki  przeciwmigrenowe stosowane w leczeniu profilaktycznym i doraźnym.

Należy pamiętać, że w skutecznej walce z bólem głowy pomóc nam może przede wszystkim wizyta u sprawdzonego lekarza specjalisty, który przeprowadzi gruntowny wywiad i dobierze odpowiednie środki leczenia.

Objawy menopauzy – fizyczne i psychiczne symptomy

Organizm kobiety w różny sposób może manifestować rozpoczynający się czas menopauzy.

Najczęściej pojawiają się uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, zmęczenie, problemy z koncentracją, zmiany ciśnienia krwi, spadek libido.

Objawy menopauzy u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej – jedne przechodzą ten okres w miarę łagodnie, innym drastycznie pogarsza się jakość życia.

Menopauza jest fizjologicznym procesem związanym ze starzeniem się kobiecego organizmu.

Powolne wygaszanie pracy jajników, które produkują hormony zwane estrogenami, prowadzi nie tylko do utraty płodności, ale także do różnych zaburzeń psychicznych i somatycznych, a w konsekwencji tego do wzrostu ryzyka zachorowania na wiele chorób.

 Choć menopauza jest uwarunkowana genetycznie to każda kobieta przechodzi ją w indywidualny sposób i wiele korzysta z dostępnych leków na menopauzę. Mimo tych indywidualnych różnic Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że każda menopauza składa się z trzech okresów:

 • okresu przejściowego, czyli premenopauzy,
 • okresu okołomenopauzalnego, czyli, perimenopauzy,
 • okresu po menopauzie, czyli postmenopauzy. 

Menopauza nie pojawia się nagle, to proces stopniowego zaniku funkcji rozrodczych, rozłożony na wiele lat. Zanim nadejdzie ostatnia miesiączka (przyjmuje się, że w Polsce dotyka to Pań w wieku 45-55 lat), kobieta doświadcza wielu różnych objawów przekwitania.

Premenopauza – pierwsze objawy menopauzy

Pierwszym sygnałem, że organizm przygotowuje się do przekwitania jest skracanie się cyklu menstruacyjnego.

 Wahania hormonalne sprawiają, że między miesiączkami mogą pojawić się plamienia, napięcie miesiączkowe jest odczuwalne silniej niż do tej pory, bardziej tkliwe są również piersi.

 Zanikająca owulacja sprawia, że organizmowi zaczyna brakować progesteronu (przy równoczesnym prawidłowym wydzielaniu estrogenów). Przejawem tego są zaburzenia płodności, nieregularne miesiączkowanie i nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego. Inne wczesne objawy menopauzy to:

 • obrzęk i silne bóle piersi,
 • bóle w podbrzuszu i pleców,
 • obrzęki i bóle kończyn dolnych,
 • zwiększone ciśnienie krwi,
 • bóle głowy,
 • uderzenia gorąca,
 • zawroty głowy.

Po zaburzeniach miesiączkowania do głosu dochodzą inne symptomy świadczące o tym, że kobieta weszła w okres przekwitania. W drugiej fazie klimakterium, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do znacznego spadku stężenia estrogenów i nadmiernego uwalniania gonadotropin przysadkowych, dochodzi do pierwszych nieprzyjemnych objawów o charakterze naczyniowym.

Kobiety odczuwają:

 • gwałtowne uderzenia gorąca,
 • rumień na twarzy,
 • uderzenia krwi do głowy,
 • kołatanie serca,
 • wahania ciśnienia krwi,
 • nocne poty.

Menopauza – objawy psychiczne

Menopauza to także trudny moment dla kobiecej psychiki. Szacuje się, że zaburzenia depresyjne dotykają nawet 57 procent kobiet w tym okresie. Z wielu badań wynika, że ryzyko wystąpienia depresji u przekwitających kobiet jest około 2-5 razy większe niż w okresie przed klimakterium, a także po jego zakończeniu. Charakterystyczne dla tego czasu są:

 • wahania nastroju,
 • drażliwość,
 • nadmierna wrażliwość psychiczna,
 • brak zainteresowania otoczeniem.

Do tego mogą dojść zaburzenia snu, apatia, osłabienie zdolności do koncentracji uwagi i zapamiętywania. Nasilające się objawy tego typu powinny zostać niezwłocznie skonsultowane z lekarzem, który pomoże kobiecie przywrócić równowagę psychiczną.

Menopauza – objawy fizyczne

Zdaniem wielu kobiet, tym co najbardziej męczy je w okresie klimakterium, są uderzenia gorąca. Fale, którym towarzyszy charakterystyczny zimny pot, potrafią pojawić się zupełnie niespodziewanie, w najmniej oczekiwanych momentach. Uderzenia gorąca są przyczyną dyskomfortu w ciągu dnia i zaburzeń snu w nocy. Innymi uciążliwymi objawami są:

 • ogólny stan zmęczenia,
 • przyrost tkanki tłuszczowej, 
 • osłabienie libido,
 • suchość pochwy i skłonność do infekcji intymnych,
 • nietrzymanie moczu,
 • dysfunkcje seksualne,
 • zawroty i bóle głowy,
 • drętwienia kończyn,
 • pogrubienie głosu,
 • rozwój nadmiernego owłosienia,
 • skłonność do tycia,
 • częste zaparcia i wzdęcia,
 • dyskineza dróg żółciowych,
 • wzrost stężenia cholesterolu we krwi, które prowadzi do rozwoju miażdżycy i kamicy żółciowej.

W organizmie kobiety w okresie klimakterium dochodzi także do schorzeń naczyń krwionośnych, których charakterystycznymi objawami są:

 • nadciśnienie,
 • uczucie kołatania serca,
 • bóle w okolicach serca.

Czasem zdarzają się obrzęki i widoczne siniaki na rękach i nogach.

W trzecim etapie klimakterium całkowicie zanika podstawowa funkcja jajników, co daje pewien stan równowagi hormonalnej. Nie oznacza to jednak, że proces starzenia się nie postępuje.

Bardzo często dochodzi do demineralizacji kośćca, czego konsekwencjami są złamania przede wszystkim główki lub szyjki kości udowej oraz zwyrodnienia odcinka krzyżowego kręgosłupa. Skóra marszczy się coraz bardziej i nadmiernie rogowacieje.

Częstą przypadłością dermatologiczną tego okresu jest rumień i trądzik różowaty. 

Nietypowe objawy menopauzy

Najbardziej nietypowym objawem menopauzy są ataki paniki i silnego lęku, często mylone z nerwicą. Początek klimakterium może objawiać się u niektórych kobiet szumami w uszach i zawrotami w głowie.

Nietypowym objawem są również ataki duszności u osób, które nie chorują na astmę, alergię czy zaburzenia pracy tarczycy.

Zmiany hormonalne mogą prowadzić także do świądu skóry, znacznego jej przesuszenia, pogorszenia się kondycji paznokci.

Przedwczesna menopauza – objawy

Zdarza się, że objawy klimakterium występują u kobiet dużo młodszych, które dopiero co skończyły 30. rok życia. Mówimy wtedy o przedwczesnej menopauzie, która oprócz zaniku miesiączki charakteryzuje się:

 • zmęczeniem,
 • spadkiem odporności,
 • stanami depresyjnymi i apatią,
 • brakiem energii,
 • płaczliwością.

Jeśli wykonane badania potwierdzą, że rzeczywiście mamy do czynienia z przedwczesną menopauzą, to razem z lekarzem ustala się strategię leczenia. Wszystko zależy od stanu zdrowia, trybu życia, a także planów związanych z macierzyństwem. Pacjentki najczęściej decydują się na terapię hormonalną.

You might be interested:  Niedobór żelaza – przyczyny i objawy braku żelaza w organizmie

Jak złagodzić objawy menopauzy?

Kobieta w okresie przekwitania nie jest skazana na pogorszenie jakości życia. Będąc pod stałą kontrolą lekarza, który zleci jej odpowiednią dla niej formę leczenia, łagodniej przejdzie przez ten trudny okres. Wiele kobiet zaufało hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która dobrze dobrana, wykazuje się dużą skutecznością.

Niestety menopauza dla wielu kobiet wciąż pozostaje tematem tabu. Z badania, jakie Pracownia ARC Rynek i Opinia przeprowadziła wśród kobiet w wieku 45-55 lat wynika, że 28 proc.

kobiet z objawami klimakterium nie stosuje żadnych preparatów łagodzących objawy menopauzy, 47 proc. nie jest w stanie ocenić, czy odczuwa uderzenia gorąca i kołatanie serca, a 24 proc.

nie wie, czy w ogóle ma menopauzę.

Sprawdź także:

Nietypowe objawy menopauzy, które mogą cię zaskoczyć

Do typowych objawów menopauzy – poza ustaniem miesiączkowania – należą przede wszystkim uderzenia gorąca, obniżenie nastroju, przewlekłe zmęczenie, nagłe zlewanie się potem. U niektórych kobiet jednak występują też nietypowe objawy, które trudno połączyć z wygaszaniem czynności jajników.

 • Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, średni wiek jej pojawienia się to 51 lat.
 • Już kilka lat przed miesiączką mogą pojawić się objawy związane ze spadkiem estrogenów. Do typowych należą m.in. uderzenia gorąca, pogorszenie samopoczucia, przesuszenie skóry.
 • Wiele kobiet obserwuje też w tym okresie nietypowe objawy, takie jak szumy w uszach, natarczywe stukanie palcami, otyłość brzuszną, obrzęk nóg, bóle kręgosłupa, a nawet zespół suchego oka. One też mogą być powiązane z menopauzą.

Według definicji opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) menopauza (klimakterium/przekwitanie) to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której następuje co namniej 6 miesięcy przerwy – a rozpoznaje się ją po upływie 12 miesięcy, w czasie których nie wystąpiło krwawienie miesiączkowe.

Średni wiek menopauzy w Polsce to 51 lat1, ale pierwsze objawy mogą się pojawić nawet 10 lat przed całkowitym ustaniem miesiączkowania. Nazywamy ten okres premenopauzą lub perimenopauzą – dochodzi wtedy do zmian hormonalnych prowadzących do wygaśnięcia funkcji jajników.

Typowe objawy menopauzy są skutkiem niedoboru estrogenów, co odbija się na całym organizmie kobiety – nie tylko na funkcjonowaniu jej układu rozrodczego, ale też na:

 • skórze (przesuszenie, utrata jędrności),
 • układzie moczowo-płciowym (suchość pochwy, nawracające infekcje, wysiłkowe nietrzymanie moczu powiązane z tzw. atrofią urogenitalną),
 • układzie krążenia (większe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, zawału serca, udaru mózgu),
 • układzie kostnym (osteoporoza).

Do najbardziej uciążliwych objawów, związanych z gwałtownymi zmianami poziomów estrogenu i progesteronu, należą objawy naczynioruchowe (nocne poty, bóle głowy, uderzenia gorąca, kołatanie serca) oraz psychiczne – związane z pogorszeniem nastroju (zaburzenia snu, zmienność nastroju, pogorszenie koncentracji i pamięci, drażliwość). Są to typowe tzw.

objawy zespołu klimakterycznego – odczuwane mniej lub bardziej intensywnie. Coraz częściej jednak wiele kobiet obserwuje u siebie w tym okresie inne niepokojące symptomy – często nie wiążąc ich w ogóle z menopauzą. Zdarza się, że rzeczywiście okazują się one być objawem innych schorzeń, dlatego nie wolno ich lekceważyć i od razu poinformować o nich lekarza.

Do nietypowych objawów menopauzy należą m.in.:

Szumy uszne – to nieprzyjemne dzwonienie, piszczenie, dudnienie, pukanie czy szeleszczenie słyszane przez pacjentki, mimo że nie są wywoływane przez dźwięki pochodzące z otoczenia. U wielu pacjentek, które rozpoczęły hormonalną terapię zastępczą, szumy ustępują.

Parestezje – nieprzyjemne uczucie mrowienia lub drętwienia rąk i dłoni, które może być związane z nagłą utratą kolagenu w skórze, z zaburzeniami przewodnictwa nerwowego w skórze, a także z nasilającymi się problemami układu kostnego i kręgosłupa (ucisk).

Natarczywe stukanie palcami w biurko, uczucie porażenia prądem, mimowolne zaciskanie dłoni – ten nietypowy objaw może być związany z zaburzeniami neutrotransmisji pojawiającymi się pod wpływem spadku estrogenów.

Bóle kręgosłupa – wskutek obniżenia poziomu estrogenów w okresie menopauzy zmniejsza się gęstość kości. Rezultatem może być osteoporoza, która w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Czasami jednak mocne odwapnienie kości daje bóle kręgosłupa, a także bóle w odcinku piersiowym, bóle krzyża i między łopatkami.

Otyłość brzuszna – nawet kobiety, które do tej pory nie miały problemów z utrzymaniem wagi, w okresie menopauzy łatwiej i szybciej tyją. Charakterystyczna jest w tym czasie tzw.

otyłość brzuszna, związana z odkładaniem się tzw. tłuszczu trzewnego pod wpływem zmian hormonalnych.

Niestety taki rozkład tkanki tłuszczowej jest niebezpieczny dla układu krwionośnego i zwiększa ryzyko jego chorób. 

Podniesienie poziomu cholesterolu – menopauza wpływa na poziom lipoprotein o małej gęstości (czyli „złego” tłuszczu LDL), zwiększając ryzyko miażdżycy i problemów sercowo-naczyniowych. Dbaj w tym okresie o lekką zdrową dietę i regularnie rób badania kontrolne.

Swędzenie skóry – zwykle jest związane z mocnym przesuszeniem skóry, które jest powiązane ze spadkiem estrogenów. Jeśli pijesz mało wody i nie stosujesz balsamów nawilżających do ciała, pojawia się uporczywy świąd (odczuwalny zwłaszcza nocą) i łuszczenie naskórka.

Obrzęk lipidowy (tzw. lipodemia) – schorzenie to ma podłoże hormonalne i zdarza się, że pojawia się w okresie menopauzy. Dotyczy nie tylko osób otyłych, ale także tych o prawidłowej masie ciała. Charakterystycznym objawem są mocno obrzęknięte, „kolumnowe” nogi, tkliwe w dotyku.

Zespół suchego oka – estrogeny wpływają na syntezę wszystkich składników filmu łzowego, wydzielanych przez gruczoły łzowe, łojowe i komórki spojówki. Dlatego wiele kobiet cierpi w tym okresie z powodu przesuszenia powierzchni oka.

Pojawienie się nadmiernego owłosienia na ciele, obniżenie tembru głosu, łysienie na głowie – pewnego rodzaju maskulinizacja. Jajniki u kobiet po menopauzie nie wygaszają całkowicie swojej aktywności – nawet do 10 lat po zakończeniu miesiączkowania2 mogą produkować androgeny.

Przy ich wysokim stężeniu obserwowane są takie objawy hiperandrogenizmu, jak hirsutyzm (pojawienie się delikatnego owłosienia na skórze twarzy czy klatki piersiowej), łysienie typu męskiego, obniżenie głosu, zwiększenie masy mięśniowej, a nawet trądzik – obserwuje się go nawet wśród 25% kobiet po menopauzie3.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego podczas menopauzy pojawia się nadmierne owłosienie u kobiet.

Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu. Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.

Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skóry, menopauzie, suchej skórze twarzy oraz trądziku.

Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowego, wypadaniu włosów czy zakolach.

 • Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzy, krem przeciwzmarszczkowy, krem pod oczy, serum do twarzy, krem na trądzik, krem na noc, ampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.
 • Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie Hialuronowym, Kolagenie czy Peptydach.
 • Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!

1 Czynniki środowiskowe wpływające na wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet,  Bogdan Rumianowski, Agnieszka Brodowska, Beata Karakiewicz, Elżbieta Grochans, Karina Ryterska, Maria Laszczyńska,  https://pdfs.semanticscholar.org/c6fe/178772c3f22882391de778e7e425f73cdf18.pdf2 P. Kłosowski, R. Świątkowska-Stodulska, A. Berlińska, K. Sworczak, Hiperandrogenizm u kobiet po menopauzie, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, tom 11, nr 5, 195–2083 Perkins AC, Maglione J, Hillebrand GG, et al. Acne vulgaris in women: prevalence across the life span. J Womens Health (Larchmt). 2012; 21(2): 223–230, doi: 10.1089/jwh.2010.2722, indexed in Pubmed: 22171979.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *