Ból głowy po wysiłku (wysiłkowy ból głowy)

Ból głowy po wysiłku (wysiłkowy ból głowy)Fot.: Unsplash.com

Wysiłkowy ból głowy to dolegliwość bólowa pojawiająca się po wysiłku fizycznym. Mogą to być bóle o charakterze pierwotnym lub wtórnym. Czas trwania bólu wysiłkowego jest bardzo zróżnicowany, podobne jak objawy towarzyszące. Leczenie wysiłkowego bólu głowy może wymagać wyleczenia choroby współtowarzyszącej lub stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Czym jest wysiłkowy ból głowy?

Wysiłkowy ból głowy to ból głowy pojawiający się po intensywnym wysiłku fizycznym. Zazwyczaj ból pojawia się po takich aktywnościach jak pływanie, kajakarstwo, bieganie, tenis ziemny oraz podnoszenie ciężarów.

Ból może pojawić się w określonych warunkach pogodowych, szczególnie u osób obciążonych rodzinnie występowaniem migreny. Pierwotny wysiłkowy ból głowy nie jest kojarzony ze współwystępowaniem żadnej choroby.

Natomiast wtórny wysiłkowy ból głowy towarzyszy innym schorzeniom.

Szczególnym rodzajem wysiłkowego bólu głowy jest ból głowy występujący podczas seksu oraz orgazmu (HASA – headache associated with sexual activity). Na jego rozwój narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na migreny bądź napięciowe bóle głowy. Tu także wyróżnia się bóle typu pierwotnego lub wtórnego.

Pierwotne bóle HASA są trudne do przewidzenia, gdyż nie występują po każdym stosunku. Bóle wtórne towarzyszą takim schorzeniom jak krwotok podpajęczynówkowy, udar niedokrwienny mózgu czy guz chromochłonny nadnerczy.

Przyczyny nie muszą być jednak takie poważne – wtórne bóle HASA mogą być związane z zażywaniem niektórych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, amiodaron, pseudoefedryna.

Przyczyny wysiłkowego bólu głowy

Ból głowy po wysiłku (wysiłkowy ból głowy)Fot.: Unsplash.com

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się bólu głowy po wysiłku. Na pewno spore znaczenie mają warunki klimatyczne – wysiłkowy ból głowy pojawia się podczas treningu przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza, na dużej wysokości nad poziomem morza. Wystąpienie wysiłkowego bólu głowy kojarzone jest ponadto z brakiem rozgrzewki przed treningiem.

W przypadku wtórnych bólów głowy, przyczyną mogą być następujące schorzenia:

 • zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie tętnicze
 • migreny
 • urazy głowy
 • choroba niedokrwienna serca
 • stany zapalne zatok
 • tętniak mózgu
 • krwotok podpajęczynówkowy lub śródmózgowy.

Objawy bólu wysiłkowego głowy

Wysiłkowy ból głowy ma zazwyczaj charakter jednostronny, choć może także występować obustronnie. Ból głowy jest pulsujący, a jego najczęstsza lokalizacja to czoło i okolica potyliczna.

Pierwotne bóle głowy narastają stopniowo u mogą utrzymywać się od kilku minut do nawet 48 godzin. Natomiast wtórne bóle głowy trwają od 24 godzin do nawet kilkunastu dni.

Pojawiają się nagle, mogą towarzyszyć im nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, sztywność karku, a nawet utrata przytomności.

Jak rozpoznaje się wysiłkowe bóle głowy?

Diagnostyka wysiłkowych bólów głowy sprowadza się do przeprowadzenia szczegółowego wywiadu lekarskiego.

Niekiedy konieczne jest wykluczenie innych schorzeń – w tym celu wykonywana jest np. angiografia naczyń mózgowych, rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa.

Gdy podejrzewany jest wtórny ból głowy, konieczne jest rozpoznanie choroby wywołującej powysiłkowy ból głowy.

Leczenie i profilaktyka wysiłkowego bólu głowy

Ból głowy po wysiłku (wysiłkowy ból głowy)Fot.: Unsplash.com

Pierwotne bóle głowy leczone są niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, które powinny być przyjęte na kilkanaście minut przed planowanym treningiem. W przypadku wtórnych bólów głowy konieczne jest wyleczenie choroby podstawowej.

Profilaktyka wysiłkowych bólów głowy polega na :

 • wykonywaniu rozgrzewki przed treningiem
 • dbaniu o nawodnienie organizmu i dostarczaniu elektrolitów
 • przyjęciu posiłku zawierającego węglowodany przed wysiłkiem lub bezpośrednio po nim
 • zamianie bardziej wymagającego sportu na inny
 • stopniowym zwiększaniu intensywności treningów.

Bibliografia:

Sandoe C., Kingston W., Exercise headache: a review; Curr Neurol Neurosci Rep, Apr 2018

Boli mnie głowa, gdy się zmęczę…

Ból głowy po wysiłku (wysiłkowy ból głowy)

Czym jest wysiłkowy ból głowy?

Przyczyny wysiłkowego bólu głowy nie są dokładnie znane. Podejrzewa się, że może mieć on związek ze zmianami ciśnienia wewnątrzczaszkowego lub z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych w obszarze głowy.

 • Pojawiają się także opinie, że powysiłkowy ból głowy może mieć związek ze spadkiem poziomu cukru we krwi.
 • Zobacz też: Ból głowy po alkoholu
 • Jak rozpoznać ten ból?

Ból powysiłkowy pojawia się od 5 minut do nawet 2 dni po wysiłku. Ma charakter pulsujący najczęściej jest jednostronny ale u niektórych bywa obustronny. Dotyczy głownie okolicy czoła, potylicy czasem karku.

Najczęściej tego typu ból pojawia się po takich aktywnościach jak: bieganie, pływanie, wiosłowanie, gra w tenisa czy podnoszenie ciężarów. Częściej obserwuje się tę dolegliwość, jeśli ćwiczeniom towarzyszy wysoka temperatura powietrza w otoczeniu oraz kiedy wysiłek wykonywany jest wysoko nad poziomem morza. U części chorych objawy wywołuje tylko jeden rodzaj wysiłku.

Zobacz też: Czy pogoda ma wpływ na ból głowy?

Co zrobić, aby uniknąć tego typu dolegliwości?

 1. Przede wszystkim przed właściwym treningiem czy ćwiczeniami należy powoli, ale dobrze się rozgrzać. Dużo rozciągania mięśni oraz stopniowe zwiększanie wysiłku zmniejszają ryzyko wystąpienia bólu głowy.
 2. Zadbaj o dobre nawodnienie w trakcie ćwiczeń. Pij dużo wody mineralnej lub napojów wieloelektrolitowych dla sportowców.
 3. Jeśli zaczynasz uprawiać jakiś sport, daj swojemu organizmowi czas na przyzwyczajenie się do nowego wysiłku. Zacznij od półgodzinnego treningu pierwszego dnia i stopniowo intensyfikuj swoje ćwiczenia z każdym dniem. Nie zaczynaj od razu od bardzo wyczerpującego treningu.
 4. Niektórym osobom pomaga przyjęcie małego węglowodanowego posiłku przed lub zaraz po wysiłku. Może to być na przykład jakiś słodki owoc lub batonik zbożowy z czekoladą.
 5. Jeśli jeden rodzaj sportu powoduje wystąpienie u Ciebie dolegliwości, spróbuj innego. Zamień grę w tenisa na przykład na pływanie. Nowe hobby może nie wywoływać powysiłkowego bólu głowy.
 6. Tak jak nie zaczynaj bardzo intensywnie, tak samo staraj się kończyć swój wysiłek fizyczny stopniowo, unikaj gwałtownego spoczynku.

Czy to można leczyć?

W leczeniu pierwotnego wysiłkowego bólu głowy stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne. Szczególnie duże znaczenie ma indometacyna przyjmowana na kilka minut przed planowanym wysiłkiem fizycznym.

Należy pamiętać, że jeśli ból po wysiłku pojawia się po raz pierwszy, jest bardzo silny, towarzysza mu inne objawy, należy zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny tych dolegliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Neurologia po Dyplomie – Rzadkie bóle głowy imitujące migrenę

Łagodny kaszlowy ból głowy (benign exertional headache) jest obustronny, występuje nagle przy kaszlu, kichaniu lub innej czynności związanej z wykonywaniem próby Valsalvy. Ból umiejscawia się na szczycie głowy, w okolicy potylicznej, czołowej lub skroniowej. Może promieniować do nasady nosa.

Trwa krócej niż minutę, ale ból tępy może się utrzymywać kilka godzin. Z reguły nie towarzyszą mu żadne objawy autonomiczne. Występuje u obu płci, choć nieco częściej u mężczyzn i osób po 40 r.ż. Może współwystępować z migreną (jednocześnie należy pamiętać, że kaszel nasila dolegliwości migrenowe).

You might be interested:  Suche łokcie – przyczyny, kosmetyki, zabiegi, domowe sposoby na nawilżenie i zmiękczenie

4,16,19,20

Łagodny wysiłkowy ból głowy

Łagodny wysiłkowy ból głowy (benign cough headache) jest spowodowany wysiłkiem różnego rodzaju, ma charakter pulsujący i trwa od 5 min do 24 h, czyli kryterium czasowe dla migreny może być spełnione.

Zlokalizowany jest w okolicy czołowej lub potylicznej, czasami jednostronnie. Najczęściej dotyczy młodych mężczyzn, po kilku latach trwania dolegliwości dochodzi do utrwalonej remisji, może współistnieć z migreną.

21

W diagnostyce różnicowej konieczne jest wykluczenie guza mózgu, zwłaszcza zlokalizowanego w tylnej jamie czaszki, krwotoku mózgowego, malformacji naczyniowych i rozpoczynającego się wodogłowia. Ból głowy w trakcie wysiłku fizycznego może pojawiać się w wadach rozwojowych związanych ze złączem czaszkowo-kręgowym.

Ból głowy związany z uciskiem z zewnątrz

Ból głowy związany z uciskiem z zewnątrz (dawniej określany jako swim-goggle headache) jest bólem ciągłym, łączącym się bezpośrednio z uciskiem na czoło lub owłosioną skórę głowy. Umiejscawia się w strefie działania ucisku.

Podstawowe kryterium rozpoznania to całkowite ustąpienie dolegliwości po usunięciu ucisku i nawrót bólu po ponownym zadziałaniu bodźca uciskowego.

Co istotne, zarówno sam ucisk, jak i ten rodzaj bólu głowy mogą być czynnikami wyzwalającymi napad migreny.22

Monetowy ból głowy

Monetowy ból głowy23 (nummular headache, dawniej: coin-shaped cephalgia) to ból o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, umiejscowiony w rejonie unerwienia przez zakończenia nerwu trójdzielnego, głównie jego pierwszej gałęzi. Lokalizacja tego bólu obejmuje owalny obszar o kształcie monety, typowo o średnicy 2-6 cm.

Ból trwa od kilku sekund i narasta w czasie 10 min do 2 h, z okresami remisji trwającymi tygodnie lub miesiące – w tym czasie w obszarze bólu mogą występować zaburzenia czucia lub dyskomfort. Po tygodniach lub miesiącach remisji ból ponownie pojawia się w tej okolicy.

Monetowy ból głowy nie jest znany nawet neurologom, dlatego często bywa błędnie rozpoznawany jako migrena.

Objawowe bóle głowy4

Bóle głowy w malformacjach naczyniowych

Malformacje naczyniowe nie są rzadkie i w ich przebiegu może występować ból głowy z częstością nieokreśloną precyzyjnie w literaturze.

Ból głowy bywa objawem – często jedynym, pojawiającym się połowiczo, napadowo i jednostronnie – niepękniętych tętniaków naczyń mózgu, malformacji tętniczo-żylnych czy naczyniaka jamistego. Mogą one przypominać napad migreny, gdyż często towarzyszą im nudności i wymioty.

Wybitna jednostronność napadów migreny powinna budzić wątpliwości co do rozpoznania choroby samoistnej.

Jeśli tętniak znajduje się w tętnicy łączącej tylnej lub szyjnej wewnętrznej w obrębie zatoki jamistej, to poza bólem głowy może wywoływać ucisk na nerwy gałkoruchowe (III i IV) oraz niedowład mięśni unerwionych przez te nerwy. Często występują napady padaczkowe i ogniskowe objawy neurologiczne, które ułatwiają rozpoznanie innej przyczyny niż napad migreny. W takim przypadku należy wykonać badanie neuroobrazowe z opcją angiograficzną.

Rozwarstwienie tętnicy szyjnej wewnętrznej

Ból głowy w przebiegu rozwarstwienia tętnicy szyjnej wewnętrznej jest najczęściej bólem połowiczym, promieniującym od szyi do twarzy. Może wystąpić nagle po kolizji komunikacyjnej z ruchem szyi i głowy typu odgięciowego lub uciskiem z pociągnięciem pasów bezpieczeństwa przebiegających w okolicy szyi.

Często dotyczy osób z chorobami tkanki łącznej. Lokalizacja bólu bywa zmienna, ale może też imitować napad migreny. Ból połowiczy trwa jednak o wiele dłużej: do 3 tygodni. Powikłaniem rozwarstwienia tętnicy szyjnej może być półkulowy udar niedokrwienny.

Zdarza się, że bólowi głowy towarzyszą objawy autonomiczne podobne do występujących w czasie napadu migreny.24,25

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic

Jest to układowa choroba naczyń tętniczych. U większości chorych proces patologiczny obejmuje tętnicę skroniową, dlatego choroba bywa nazywana zapaleniem tętnicy skroniowej. Częstość występowania olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic zależy od wieku: najczęściej chorują osoby starsze, co nie jest typowe dla migreny.

Główny objaw to ból głowy, początkowo kłujący, później ciągły, a jego lokalizacja jest albo połowicza (imitująca napad migreny), albo uogólniona. U większości chorych ból występuje po jednej stronie, promieniuje do przodu twarzy i żuchwy, zajmując połowę twarzy. Nasila się w godzinach nocnych.

Tętnica skroniowa jest pogrubiała, powrózkowato napięta, bolesna palpacyjnie. Pacjent skarży się na uogólnione bóle mięśni i stawów, osłabienie, wzmożoną nocną potliwość, brak łaknienia i spadek masy ciała.

Rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie leczenia są bardzo ważne ze względu na grożące powikłania, mianowicie zajęcie procesem zapalnym innych tętnic: ocznej, środkowej siatkówki, wieńcowych i naczyń mózgowych.

Choroby uszu

Ostre zapalenie ucha środkowego czy wyrostka sutkowatego powoduje ból głowy początkowo w okolicy zajętego ucha. Następnie ból promieniuje do okolicy skroniowej, karku i potylicy i zajmuje najczęściej połowę głowy. Może więc imitować napad migreny, szczególnie jeżeli u chorego wcześniej stwierdzano i rozpoznawano migrenę.

Zapalenie zatok obocznych nosa

Bóle głowy w przebiegu zapalenia zatok są częste i mają charakter tępy, rozpierający, czasami o charakterze dyskomfortu. Pojawiają się w godzinach porannych, z towarzyszącym wzrostem temperatury, wydzieliną z nosa i obrzękiem błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

Nasilają się przy schylaniu głowy, dźwiganiu, w czasie wykonywania czynności typowych dla próby Valsalvy (przy kaszlu, kichaniu, podczas parcia na stolec). Lokalizacyjnie pokrywają się zwykle z zajętą procesem zapalnym zatoką, ale mogą być połowicze, obustronne lub (w przypadku zapalenia zatok czołowych i klinowej) rzutować się na okolicę potyliczną.

Ostre zapalenie zatok obocznych nosa raczej nie jest mylone z migreną, ale przewlekłe może imitować napady migreny, szczególnie jeżeli bóle przebiegają napadowo.

Ból głowy po wysiłku fizycznym | Naturalnie o Zdrowiu

Na wysiłkowy ból głowy narzeka niemal połowa sportowców. Na szczęście zazwyczaj nie oznacza niczego złego i niepotrzebna jest interwencja medyczna. Jednak czasem bywa konieczna i to szybko. Dlatego o tym bólu warto wiedzieć wszystko. Co oznacza ból głowy po wysiłku? Konsultacja: dr n. med. Łukasz Kmieciak, specjalista neurolog, Centrum Leczenia Bólu w Łodzi.

Jak podaje National Headache Foundation (amerykańska organizacja zrzeszająca specjalistów leczenia bólów głowy), ból głowy po wysiłku fizycznym należy do całej grupy objawów, które są związane z naszą aktywnością. Jak je odróżnić?

Charakterystyczne jest to, że dolegliwości te stają się bardzo dotkliwe szybko po sporym wysiłku, jak np. seks, silny kaszel czy kichanie. Jednak przede wszystkim po uprawianiu określonych dyscyplin sportowych, np.: podnoszenie ciężarów, bieg czy intensywne ćwiczenia na mięśnie brzucha.

Ćwiczenia na brzuch – jak je wykonać w domu?

Problem narasta także w wyniku treningu podczas upalnej, dusznej pogody. Taki rodzaj bólu głowy pojawia się od 5 minut do 48 godzin po rozpoczęciu ćwiczeń. Narasta stopniowo, bardzo często pulsuje.

Może być wywołany przez jeden określony, stale podejmowany, wysiłek albo przez rozpoczęcie nowej aktywności – od początku czy po przerwie. Na szczęście większość powysiłkowych bólów głowy jest łagodna. Mogą się pojawiać np. u osób, które mają skłonności do migren.

Bieganie w upale – jak to robić bezpiecznie?

Ból głowy po wysiłku fizycznym – jakie mogą być przyczyny?

1. Odwodnienie

Nauka nie umie wyjaśnić, co jest przyczyną powstawania bólu głowy po wysiłku. Mówi się jednak o kilku najbardziej prawdopodobnych. Jedną z nich jest odwodnienie, zaliczane do najczęstszych przyczyn.

You might be interested:  Zespół górnego otworu klatki piersiowej (tos) – objawy, leczenie, rehabilitacja

– Chodzi o to, że gdy przyjmujemy za mało płynów lub wypociliśmy swoje zasoby wody na treningu – zmniejsza się wytwarzanie płynu mózgowo-rdzeniowego i zwiększa jego ciśnienie osmotyczne.

To sprawia, że opony mózgowo-rdzeniowe ulegają podrażnieniu i pojawia się ból. Sytuację komplikuje, dodatkowo, brak równowagi mineralnej w organizmie.

Czyli niedobory magnezu, potasu i sodu, a więc elektrolitów – mówi dr Łukasz Kmieciak.

Dlatego warto zaopatrzyć się w dobry napój izotoniczny (np. domowy izotonik), który wchłania się do komórek naszego ciała o wiele lepiej niż woda. Przyda się szczególnie podczas upalnej pogody.

2. Spadek poziomu cukru

Skoro mowa o piciu, nie można nie wspomnieć o odpowiednim odżywaniu organizmu sportowca. Spadek poziomu cukru, wywołany pomijaniem posiłków lub złą dietą, sprawia, że neuronom brakuje energii i też może spowodować ból głowy po wysiłku. Podobnie zmęczenie oraz brak snu i stres – nie tylko podczas treningu – są najczęściej przyczyną złego samopoczucia.

3. Gwałtowne potrząsanie głową

Dr Kmieciak zwraca również uwagę na to, że wysiłkowy ból głowy może zostać wywołany przez gwałtowne ruchy głową, wibracje, potrząsanie, które powodują podrażnienie opon mózgowych. – Wówczas drgania przenoszą się na mózg, a to nigdy nie powinno mieć miejsca – ostrzega specjalista.

Może się tak stać, gdy mamy złą technikę wykonywania ćwiczeń. Uwaga biegacze – najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy biegamy po asfalcie w twardym obuwiu. Podobnie podczas gry w tenisa, gdy dochodzi do szybkich, nagłych ruchów głowy.

Warto rozważyć zabawnie wyglądające, ale łagodne dla stawów, buty imitujące skórę stóp, z palcami i cieniutką podeszwą, w których stopa przybiera anatomicznie korzystną pozycję biegu na swojej przedniej części.

Zła technika wynika też czasem ze wstrzymywania oddechu, co powoduje słabsze dotlenienie mózgu.

Trening na świeżym powietrzu

4. Uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego i zaciskanie zębów

Dr Kmieciak mówi, że głowa może dokuczać po treningu również wtedy, gdy mamy uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego lub zaciskamy zęby – w trakcie wysiłku, ale też z powodu stresu. To przypadłość wielu nerwusów.

– Nadmierne napięcie mięśni skroniowych, których funkcją jest zaciskanie zębów, może wywołać ból głowy. Jak działają te mięśnie, sprawdzimy, kładąc palce na skroniach i mocno zagryzając zęby. Można wtedy wyczuć skurcz mięśni w tym miejscu.

W takim wypadku warto skonsultować się ze stomatologiem, który nam doradzi techniki relaksacyjne lub weźmie miarę na szynę amortyzująca zbyt silny zgryz (do noszenia na noc oraz podczas treningu).

Bruksizm – czym jest i jak go leczyć?

5. Problemy z zatokami i migreny

Gdy, natomiast, ból głowy występuje po ćwiczeniach na świeżym, chłodnym powietrzu, zauważamy też uczucie ucisku w okolicy czoła i nasady nosa podczas pochylania głowy, najprawdopodobniej mamy problemy z zatokami. Z nadwrażliwością na wszelkie silne bodźce łączy się zazwyczaj też skłonność do migren, które nękają osoby wrażliwe na wszelkie bodźce.

6. Problemy z kręgosłupem szyjnym

Gdy zastanawiamy się nad przyczyną wysiłkowego bólu głowy, musimy też rozważyć, czy nie powodują go problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa. W połączeniu z gwałtownymi ruchami głowy mogą wywołać nie tylko ból głowy po wysiłku, ale też uczucie drętwienia lub mrowienia w rękach.

– Także trening na terenach górskich bywa powodem dolegliwości bólowych. Chodzi o to, że na dużych wysokościach panuje niższe ciśnienie i bywa, że ma to negatywny wpływ, zwłaszcza na osoby z wysokim ciśnieniem – mówi dr Łukasz Kmieciak.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – jak je wykonać?

Ból głowy po wysiłku – kiedy może być groźny?

Skoro więc przyczyn powysiłkowych bólów głowy jest tak wiele, jak mamy mieć pewność, że nie przegapimy alarmującej sytuacji zdrowotnej?

– Trudno w tym przypadku samemu ocenić swój stan zdrowia, bo wysiłkowy ból głowy może imitować objawy poważnej dolegliwości, czyli krwotoku podpajęczynówkowego – mówi dr Kmieciak.

Krwotok podpajęczynówkowy – jakie są objawy?

Precyzuje jednak, kiedy sprawy nie należy bagatelizować. – Otóż wtedy, gdy ból głowy pojawia się pierwszy raz po treningu, nagle, jest silny („najsilniejszy ból w życiu”), odczuwalny zwłaszcza z tyłu głowy.

Zawsze trzeba wezwać pogotowie jeśli bólowi towarzyszą objawy neurologiczne, takie jak:

 • zaburzenia mowy
 • zniekształcenie twarzy
 • zaburzenia czucia
 • osłabienie nogi lub ręki
 • dwojenie obrazu
 • sztywność karku
 • nudności i wymioty

Nie wolno zwlekać z diagnostyką. Im dłużej się czeka, tym mniejsza szansa na wyjaśnienie, co się stało.

Krwotok podpajęczynówkowy zazwyczaj dotyczy osób młodych. Jego przyczyna bywa wrodzona. Najczęściej wywołuje go tętniak, o którym nie wiemy, że go mamy, dopóki nie pęknie. A to sytuacja zagrażająca życiu – mówi dr Kmieciak.

Nadciśnienie tętnicze

Zawsze też trzeba sprawdzić, czy przyczyną bólu nie jest nadciśnienie tętnicze – co charakterystyczne – głowa boli wówczas właśnie podczas wysiłku. Wykluczenie lub potwierdzenie dolegliwości jest proste – wystarczy mierzyć codziennie ciśnienie, zapisywać wyniki i skonsultować je z lekarzem.

– W tym wypadku najlepsza będzie pomoc internisty, który przepisze odpowiednie leki – mówi dr Kmieciak.

Dodaje też, że gdy ból się powtarza i jest podobny za każdym razem oraz wiadomo już, że nie stanowi zagrożenia życia, lekarz może przepisać lek przeciwzapalny i przeciwbólowy w tabletkach – indometacynę lub sól sodową naproxenu, które mogą być stosowane przy zespole bólu powysiłkowego.

Jednak nie należy ich nadużywać i stosować profilaktycznie, bo mają sporo skutków ubocznych. Na przykład podrażniają układ pokarmowy.

Rozciąganie po treningu – czy naprawdę jest potrzebne?

Ból głowy po wysiłku – jak można mu zapobiec?

1. Uzupełniajmy płyny

Przed, po i w trakcie wysiłku fizycznego (co 10-15 minut). Pijmy wodę lub napoje izotoniczne. Można też położyć sobie odrobinę soli na języku, żeby uzupełnić elektrolity i sprawić, by woda trzymała się w naczyniach krwionośnych, a nie uciekała podczas oddawania moczu. O odpowiednim nawodnieniu świadczy kolor moczu – powinien być lekko słomkowy, nigdy ciemnożółty.

2. Swobodnie oddychajmy podczas wykonywania ćwiczeń

Warto doskonalić technikę tak, by pomagać sobie oddechem. A zatem, trzeba nabierać powietrza w fazie negatywnej, czyli (ekscentrycznej), jak np. opuszczanie, rozciąganie mięśnia. A wydychamy w fazie pozytywnej (koncentrycznej), np. podnoszenie, napinanie mięśnia.

Prawidłowe oddychanie – na czym polega?

3. Nigdy nie pomijajmy rozgrzewki przed treningiem

Dzięki niej organizm stabilnie wejdzie w stan wyższej aktywności. Nie zaniedbujmy też ogólnej kondycji. Maksymalnie wydolne serce i płuca zmniejszają ryzyko skłonności do występowania bólów głowy związanych z treningiem.

Rozgrzewka przed treningiem – jaka jest najlepsza?

You might be interested:  Stłoczenie zębów – przyczyny, leczenie, powikłania stłoczonych zębów

4. Dbajmy o komfort swojego kręgosłupa

Ćwiczenia są bezpieczne, gdy jego szyjny odcinek będzie utrzymywany w pozycji najbardziej dla niego swobodnej. To minimalizuje ryzyko jego zbytniego przeciążenia oraz nadwyrężenia mięśni szyi. Dzięki temu krew płynąca do mózgu nie napotyka na przeszkody.

Kto podnosi ciężary, musi unikać jednoczesnego zadzierania głowy do góry. Taka niewłaściwa technika jest bardzo częstym błędem. Podczas prostowania się z ciężarem, należy wstawać jak małe dzieci. One pochylają wtedy głowę, unikając przeciążania mięśni szyi.

Jak prawidłowo podnosić ciężar z ziemi?

5. Stosujmy niestandardowe metody walki z bólem głowy

Wysoce skuteczne są: akupunktura, techniki relaksacyjne albo psychoterapia.

Akupunktura na ból głowy

Źródła:

Ból głowy po ćwiczeniach i wysiłku fizycznym

Rosnąca popularność prowadzenia tzw. ”aktywnego trybu życia” i wiążącym się z tym uprawianiem sportów takich jak: bieganie, jazda na rowerze, pływanie czy gra w tenisa, prócz oczywistych korzyści dla naszego zdrowia, może także wiązać z pewnymi dolegliwościami. Co zatem warto wiedzieć o nawracających bólach głowy podczas lub po uprawianiu sportu?

Wiele osób zaczynających swoją przygodę ze sportem styka się z problemem pojawiających się podczas wysiłku fizycznego lub po jego zakończeniu silnych i długotrwałych bólów głowy.

Ból, to pewnego rodzaju sygnał od naszego organizmu, że coś jest nie tak jak powinno, dlatego nigdy nie można go ignorować! Jeśli przypadłość ta się powtarza, należy wykluczyć jego poważniejsze przyczyny jak: choroba neurologiczna czy ogólnoustrojowa.

Kiedy jednak mamy pewność, że to żadna z powyższych chorób możemy przypuszczać, że pojawiający się ból, to nic innego jak wysiłkowy ból głowy!

Czy jest wysiłkowy ból głowy?

Osoby zmagające się z wysiłkowym bólem głowy najczęściej uskarżają się na uczucie pulsującego, obustronnego bólu, zazwyczaj w okolicy czołowo-skroniowej.

Niestety, ból taki może być stosunkowo silny i utrzymywać się przez wiele godzin nawet po zażyciu leków przeciwbólowych.

Wysiłkowy ból głowy możemy odczuwać już w trakcie ćwiczeń, jednak w większości przypadków pojawia się on jakiś czas po treningu, zwykle od 10 minut do 48 godzin po zakończeniu wysiłku fizycznego.

Wysiłkowy ból głowy bezpośrednio związany jest ze zmianami ciśnienia wewnątrzczaszkowego, którego duże wahania występują podczas wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego.

Jak radzić sobie z wysiłkowym bólem głowy?

Występowanie tego rodzaju dolegliwości jak wysiłkowy ból głowy, najczęściej związane jest z nieodpowiednim nawadnianiem organizmu podczas aktywności fizycznej.

Intensywny trening lub taki, który wykonywany jest w wysokiej temperaturze, dodatkowo podnoszą ryzyko wystąpienia bólu, dlatego podstawą jest picie odpowiedniej ilości wody zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu ćwiczeń.

Warto pamiętać, że odwodnienie organizmu spowodowane piciem zbyt małej ilości wody w ciągu dnia, to również jedna z przyczyn występowania nawracających bólów głowy, a u osób podatnych na to schorzenie, także migren!

Ważnym czynnikiem jest także każdorazowe wykonywanie rozgrzewki poprzedzającej bardziej intensywny wysiłek fizyczny. Pozwoli to przyzwyczaić się organizmowi do jego większej aktywności i nie będzie ona dla niego rodzajem szoku w konsekwencji powodującego różnorodne dolegliwości zdrowotne!

Ból głowy

Bóle głowy występują we wszystkich grupach wiekowych, w tym także u dzieci i młodzieży. Większość bólów głowy zaliczana jest do bólów pierwotnych i nie jest związana z istotnym zagrożeniem.

Najczęstsze pierwotne bóle głowy to:

 • migrena
 • bóle głowy typu napięciowego
 • trójdzielno-autonomiczne bóle głowy – m.in. klasterowe bóle głowy, napadowa hemikrania
 • inne pierwotne bóle głowy – m.in. kłujący ból głowy, kaszlowy ból głowy, wysiłkowy ból głowy, koitalny ból głowy (związany z aktywnością seksualną)

Zaledwie u 2% pacjentów zgłaszających się do lekarza ból głowy ma charakter wtórny i wiąże się z istotną chorobą. Zaliczamy do nich:

 • bóle głowy przypisywane urazowi głowy lub szyi
 • bóle głowy przypisywane zaburzeniom naczyniowym, czaszkowym lub szyjnym
 • bóle głowy przypisywane chorobie wiewnątrzczaszkowej innej niż naczyniowa
 • bóle głowy przypisywane działaniu substancji chemicznych lub ich odstawieniu
 • bóle głowy przypisywane zakażeniu
 • bóle głowy przypisywane zaburzeniu homeostazy
 • bóle głowy lub twarzy przypisywane zaburzeniom w obrębie czaszki, szyi, oczu, uszu, nosa, zatok przynosowych, zębów, jamy ustnej lub innych struktur twarzy lub czaszki
 • bóle głowy przypisywane zaburzeniom psychicznym

Nie znaczy to, że bóle głowy należy lekceważyć. W przypadku wystąpienia bólu głowy po raz pierwszy w życiu zawsze wskazana jest konsultacja z neurologiem.

U większości pacjentów z bólami głowy do postawienia prawidłowej diagnozy wystarczy prawidłowo zebrany wywiad uzupełniony o badanie przedmiotowe, które nie wykazuje odchyleń od stanu prawidłowego. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach konieczne jest wykonanie uzupełniających badań diagnostycznych. Służą one do wykluczenie tzw. wtórnych bólów głowy.

Objawy alarmujące u chorych z bólami głowy (ang. red flag) które wskazują na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia wtórnych bólów głowy to:

 • bóle głowy z towarzyszącymi odstępstwami od stanu prawidłowego w badaniu przedmiotowym, np. sztywność karku, objawy ogniskowe, objawy patologiczne
 • zmiana charakteru bólu głowy dotychczas występującego
 • narastanie natężenia bólu w czasie jego trwania
 • ból głowy wybudzający regularnie ze snu
 • ból głowy związany ze zmianą pozycji ciała
 • pierwsze napady bólu głowy występujące po 50 roku życia
 • przedłużająca się aura migrenowa lub jej inny charakter niż mroczek centralny
 • ból głowy w ciąży i w okresie połogu
 • ból głowy u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakrzepicy
 • pierwszy stan migrenowy lub piorunujący ból głowy
 • ogniskowe zmiany w badaniu EEG
 • współwystępowanie wraz z bólem głowy schorzenia ogólnoustrojowego, np. choroby nowotworowej, stanów gorączkowych, ubytku masy ciała
 • współwystępowanie z bólem głowy zaburzeń świadomości lub napadów padaczkowych
 • silny ból głowy związany z wysiłkiem fizycznym, podczas kaszlu, śmiechu
 • pourazowy ból głowy

Właściwe rozpoznanie i zaklasyfikowanie schorzenia pozwoli wykwalifikowanej osobie zajmującej się leczeniem bólów głowy zastosować odpowiednią terapię, która poza zniesieniem bólu, istotnie poprawi jakość życia chorych.

Podczas takiej terapii podstawowym celem jest edukacja pacjenta, dobranie leków doraźnie przerywających napad bólu głowy, a w razie częstych, silnych i opornych na leczenie napadów, odpowienio szybkie wprowadzenie leczenia profilaktycznego w celu ograniczenia ilości przyjmowanych leków przeciwbólowych, które nadużywane, same mogą wywoływać bóle głowy.

Ból głowy jest nie tylko przyczyną cierpnień chorego, ale także ważnym problemem dotyczącym jego rodziny i środowiska pracy.

U pacjentów z migreną i klasterowymi bólami głowy obserwuje się zarówno w czasie bólu jak i po jego ustąpieniu trudności z koncentracją uwagi, ogólne spowolnienie psychoruchowe powodujące ograniczoną zdolność do pracy, uczenia się, zmniejszone zainteresowanie otoczeniem i rodziną.

Wywołuje to narastającą frustrację, zdenerwowanie oraz lęk przed kolejnym niespodziewanym napadem bólu, który może wymagać zmiany podejmowanych decyzji, planów rodzinnych i zawodowych.

W przypadku leczenia bólu głowy proponujemy:

 • leczenie farmakologiczne
 • blokady nerwu potylicznego większego, nerwu potylicznego mniejszego, nerwu potylicznego trzeciego
 • blokady nerwu trójdzielnego i jego gałęzi
 • iniekcje punktów spustowych (ang. trigger points)
 • leczenie toksyną botulinową
 • termolezję pulsacyjną
 • kriolezję

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *