Ból karku i głowy – co oznacza ból głowy i karku?

Ból karku i głowy – co oznacza ból głowy i karku?

Ból głowy to częsta przypadłość, na którą skarżą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, może on też dotykać dzieci. Bóle głowy mogą mieć rozmaity charakter. Jednym z nich jest ból z tyłu głowy (w okolicy potylicy): kłujący lub tępy, silny bądź umiarkowany. Najczęściej towarzyszy on infekcji, jest objawem wysokiego ciśnienia, zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, pojawia się też często po urazie. Ból z tyłu głowy może jednak także zwiastować poważniejsze schorzenie. Co może oznaczać ból głowy z tyłu? Jakie leki zastosować? Kiedy należy udać się do lekarza?

Przyczyny bólu bólu głowy z tyłu mogą być różne, mogą się za nim kryć rozmaite choroby:

 1. Pulsujący ból głowy z tyłu może mieć związek z rozpoczynającym się u pacjenta nadciśnieniem tętniczym. Zdarza się, że pacjent zaczyna odczuwać ból z tyłu głowy po prawej stronie lub ból z tyłu głowy po lewej stronie, ale absolutnie początkowo nie wiąże go z podwyższonym ciśnieniem. Dlatego też zazwyczaj zaczyna zażywać duże ilości środków przeciwbólowych, po których jednak ból głowy nie ustępuje. Dopiero wtedy chory wybiera się do lekarza, który rozpoznaje u niego nadciśnienie tętnicze i po włączeniu właściwych leków do walki z ciśnieniem tętniczym, ból z tyłu głowy przestaje pacjentowi doskwierać. Można zatem śmiało powiedzieć, że ból głowy z tyłu i ciśnienie tętnicze krwi mają ze sobą dużo wspólnego.
 2. Ostry ból z tyłu głowy może mieć związek z krwotokiem podpajęczynówkowym. Zazwyczaj ból w przebiegu krwawienia podpajęczynówkowego pacjenci opisują jako ból, którego nigdy wcześniej w życiu nie zaznali. Zazwyczaj przyczyną krwotoku podpajęczynówkowego jest pęknięcie tętniaka, a predysponuje do tego obecność u pacjenta nadciśnienia tętniczego i miażdżycy, jest on jedną z przyczyn udaru. Krwotok podpajęczynówkowy zawsze wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.
 3. Ból głowy z tyłu za uszami może być objawem zapalenia ucha środkowego. Poza tym ból z tyłu głowy za uszami często wiąże się także z powiększeniem się węzłów chłonnych, co najczęściej ma miejsce w przebiegu różnych infekcji.
 4. Ból głowy z tyłu w obrębie szyi, najczęściej kłujący, pojawiający się przy pochylaniu często związany jest ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych, jak również ze zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa i uciskiem na nerwy (nerwoból). Ból głowy z tyłu nad karkiem może mieć różne nasilenie. Może doskwierać pacjentowi w różnych porach dnia: bardzo często jest to ból poranny. 
 5. Tępy ból z tyłu głowy często towarzyszy zapaleniu opon mózgowo–rdzeniowych. W tej sytuacji, poza bólem głowy z tyłu, pacjent skarży się tez na sztywność karku, ma zwykle bardzo wysoką gorączkę, a stan jego zdrowia szybko się pogarsza. Podejrzenie zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
 6. Ucisk i ból głowy z tyłu to częsta przypadłość związana z tzw. napięciowym bólem głowy. Jest to najczęstsza postać bólu głowy, która inaczej nazywana jest bólem psychogennym. Pojawia się często jako efekt zbyt małej ilości godzin snu, jako efekt nadmiernych nerwów i silnego stresu. Zmiana nawyków może w tym przypadku pomóc w zredukowaniu objawów.
 7. Silny ból głowy z tyłu, w okolicy potylicy, niestety bywa też objawem guza mózgu. Wówczas bólowi towarzyszyć mogą też innego rodzaju dolegliwości, jak nudności, wymioty czy zaburzenia widzenia.
 8. Ból głowy z tyłu może pojawić się również u osób z tendencją do migreny, często pojawia się wtedy problem nudności czy wymiotów.
 9. Ból głowy z tyłu (prawa strona i lewa strona), a także ból szyi, może być też pierwszym objawem i zwiastunem zaczynającego się przeziębienia lub też bardziej poważnej infekcji dróg oddechowych.

Ból głowy z tyłu a dodatkowe objawy

Dość często zdarzają się sytuacje, w przebiegu których ból głowy z tyłu nie jest jedynym objawem. Czasami bowiem towarzyszą mu również inne symptomy:

 1. Nudności i wymioty – te objawy dodatkowe mogą mieć związek z rozwijającym się u pacjenta guzem mózgu.
 2. Ból z tyłu głowy i zawroty – także muszą skłonić lekarza do diagnostyki pod kątem ewentualnego guza.
 3. Podwójne widzenie – konieczna diagnostyka pod kątem obecności guza.
 4. Światłowstręt – sugeruje napięciowy ból głowy, z którego może dojść do rozwoju migreny.
 5. Sztywność karku – obecność tego objawu sugeruje obecność zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych, w takim przypadku należy niezwłocznie udać się do szpitala.
 6. Ból uszu – pojawia się wówczas, kiedy pacjent cierpi z powodu zapalenia ucha.

Ból z tyłu głowy w ciąży i u dziecka

Ból z tyłu głowy u dziecka może mieć związek z różnymi przyczynami, część z nich jest taka sama, jak u ludzi dorosłych:

 1. Samoistny ból głowy w okolicy potylicy – w przypadku tego rodzaju bólu, po wykluczeniu wszystkich możliwych przyczyn, nie da się stwierdzić, czym jest on spowodowany.
 2. Infekcja – zarówno wirusowa, jak i bakteryjna może przyczyniać się do bólu z tyłu głowy.
 3. Zapalenie uszu.
 4. Powiększenie węzłów chłonnych.
 5. Guz mózgu – niestety, nawet u dzieci nie można wykluczyć takiej przyczyny bez odpowiednich badań.
 6. Zapalenie opon mózgowo–rdzeniowych.

Także kobiety ciężarne skarżą się na ból z tyłu głowy. W ciąży ból głowy z tyłu może być związany z następującymi przyczynami:

 1. Zmiany hormonalne – zwykle w początkowym okresie ciąży, w czasie pierwszego trymestru, zmiany hormonalne są na tyle duże, że przyczyniają się do powstawania bólu głowy.
 2. Nadciśnienie tętnicze – zdarza się, że w czasie ciąży u kobiety, która nigdy nie miała problemów z ciśnieniem, dojdzie do rozwoju  nadciśnienia, które będzie wywoływało ból z tyłu głowy.
 3. Ból z tyłu głowy w ciąży może mieć też związek z zatruciem ciążowym, czyli gestozą. Jeśli jest to ostry ból z tyłu głowy, któremu towarzyszą zawroty głowy oraz dzwonienie i szum w uszach, jak również nadciśnienie tętnicze, wymaga pilnej wizyty u lekarza.

Domowe sposoby na ból z tyłu głowy

W sytuacji, kiedy zaczynamy odczuwać ból z tyłu głowy, zadajemy sobie pytania: Co na ból z tyłu głowy? Co zrobić, jak boli głowa? Zanim zgłosimy się z problemem do lekarza, warto spróbować zastosować domowe sposoby na ból z tyłu głowy.

Kiedy zaczynamy odczuwać dolegliwości, można w pierwszej kolejności po prostu postarać się zrelaksować: zrobić sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych, co powinno nas rozluźnić i uspokoić.

Poza tym, w przypadku bólu z tyłu głowy, trzeba spróbować masażu okolicy karku – często ta metoda okazuje się bardzo skuteczna.

Nie wolno zapomnieć o wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy oraz o odpowiedniej temperaturze. Można też spróbować zastosować akupunkturę oraz aromaterapię, czy zimne okłady na głowę. Jeśli takie metody zawodzą, wtedy można sięgnąć po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen, metamizol).

Ból z tyłu głowy – diagnostyka, leczenie, rokowania

W sytuacji, kiedy ból głowy z tyłu pojawia się coraz częściej, a dolegliwości nie ustępują pomimo domowych metod i środków przeciwbólowych, konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej od razu u neurologa.

Lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu zleci dalsze badania, zwykle jest to tomografia komputerowa głowy lub rezonans magnetyczny, często połączony z obrazowaniem także odcinka szyjnego kręgosłupa. Po wykonaniu badań dodatkowych można podjąć właściwe leczenie.

W przypadku stwierdzenia zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie może zajść potrzeba leczenia neurochirurgicznego, zaś w przypadku obecności guza, leczenie neurochirurgiczne może zostać połączone z chemioterapią. W przypadku stwierdzenia innych przyczyn bólu z tyłu głowy, leczenie uzależnione jest od rozpoznania.

Rokowanie w przypadku bólu z tyłu głowy jest bardzo róże i uzależnione jest od przyczyny: najgorzej rokują guzy mózgu i krwotok podpajęczynówkowy, reszta przyczyn jest zwykle w pełni uleczalna.

Szyjnopochodny ból głowy

Kłopoty z kręgosłupem szyjnym mogą prowadzić do szyjnopochodnych bóli głowy. Wówczas odczuwalne są uciski w okolicach górnego odcinka szyjnego, najczęściej podczas ruchu kręgosłupa szyjnego. Można wymienić kilka ich rodzajów, a leczenie dobrane jest do specyfiki schorzenia.

1. Co to jest szyjnopochodny ból głowy?

Głównymi cechami charakteryzującymi ten rodzaj bólu głowy są przede wszystkim zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku drugiego i trzeciego kręgu szyjnego. Oprócz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnopochodny ból głowy może być spowodowany także urazami kręgosłupa szyjnego albo chorób o podłożu zapalnym.

2. Ogólne objawy szyjnopochodnych bóli głowy

Osoby odczuwające ten rodzaj bólu zwracają szczególną uwagę na fakt, że nasila się on podczas poruszania szyją albo uciskania miejsc, które w szyi lub karku bolą. Ponadto skarżą się też na bóle w okolicach żuchwy, potylicy czy też gałek ocznych. Z uwagi na bardzo podobne objawy, tj.

nagłe bóle głowy, napięcie mięśni twarzy, bóle karku, szyi, szyjnopochodne bóle głowy są mylone z bólami migrenowymi.

You might be interested:  Ból skóry głowy – jakie są przyczyny bolącej skóry na głowie?

Dlatego tak istotna jest odpowiednia diagnostyka lekarza specjalisty, w tym neurologa, który dokładnie przeanalizuje, czy ten rodzaj bóli niej jest spowodowany innymi patologiami odcinka szyjnego kręgosłupa niż charakterystycznymi dla tych szyjnopochodnych bóli głowy.

Bóle głowy mogą wywodzić się od skrzywień kręgosłupa (123RF)

3. Kliniczne objawy szyjnopochodnych bóli głowy

Ból głowy można podzielić z uwagi na charakterystyczne objawy kliniczne.

Wyróżnić tutaj można rodzaj najczęściej spotykany, jakim jest postać prosta charakteryzująca się tym, że ból ulokowany jest w okolicy oka albo potylicy, czyli tylnej części karku.

Ból potrafi być długotrwały, rozlany do takiego stanu, że niekiedy chorzy narzekają jakby na bóle zatok lub gałek ocznych.

Istnieje także postać naczyniowa, dużo rzadsza od postaci prostej. W tym przypadku główny nacisk występuje w okolicy nosa. Dochodzić może przez to do zatykania się nosa lub wycieku z niego.

Postać migrenopodobna to rodzaj bólu, który objawy ma prawie takie same, jak w przypadku migreny. Różnica polega na tym, że chory słabiej reaguje na stosowane w migrenie środki farmakologiczne.

Zdecydowanie lepiej organizm reaguje na zastosowanie leczenia obejmującego schorzenie w obrębie kręgów szyjnych.

4. Częstotliwość występowania szyjnopochodnych bóli głowy

Pacjenci chorujący na ten specyficzny ból głowy podają, że częstotliwość i siła występowania bólu jest trudna do jednoznacznego dookreślenia.

W niektórych przypadkach jest to nagły ból głowy trwający silnie i krótko, a w niektórych przypadkach ból stopniowo narasta i stopniowo ustępuje. Ból głowy w tym rodzaju może trwać kilka minut, kilka godzin, a nawet kilka dni.

Niektóre osoby podają również, że szyjnopochodny ból głowy może występować codziennie lub raz na kilka dni lub tygodni.

5. Rodzaje szyjnopochodnych bóli głowy

 • Z uwagi na różne umieszczenie bóli, a także częstotliwości ich występowania wyróżnia się kilka form szyjnopochodnych bóli głowy:
 • ból potyliczny, umiejscowiony – jak sama nazwa wskazuje – w potylicy;
 • ból czołowy i okołogałkowy, który charakteryzuje się uciskiem, i bóle w okolicach gałek ocznych i czoła;
 • • ból potyliczno-skroniowo-żuchwowy – czyli najbardziej zróżnicowany, w którym ból jest wędrujący w granicach potylicy, skroni i żuchwy;
 • • ból rozlany, który przemieszcza się z jednego miejsca w następne.

Bez względu na rodzaj bólu w każdej sytuacji można zaobserwować u chorego obniżony poziom jakości życia. Człowiek pod wpływem bólu przestaje skupiać na czymkolwiek uwagę. Tak samo czują się osoby, które doświadczają klasterowych bóli głowy, napięciowych bóli głowy lub typowej migreny.

6. Przyczyny szyjnopochodnych bóli głowy

 1. Silnego bólu głowy powiązanego z kręgosłupem szyjnym doświadczają częściej kobiety niż mężczyźni.

  Najczęściej są one wywołane:

 2. • z powodu postępujących zmian w obrębie tkanek miękkich, spowodowanych przeciążeniami lub zmianami pochodzącymi z naczyń krwionośnych;
 3. • skrzywieniami i zrośnięciami kręgów kręgosłupa szyjnego;
 4. • uciskami na nerwy.

Do zmian w obrębie kręgosłupa może dojść na skutek urazów, przeciążeń, zmian spowodowanych chorobami takimi jak np. nowotwory, czy też infekcje. Jednak czynnikami wywołującymi lub związanymi z częstotliwością napadu szyjnopochodnego bólu głowy mogą okazać się np.

wadliwa pozycja siedzenia, spania, czy też innego obciążenia kręgosłupa szyjnego. W niektórych przypadkach także gwałtowne zmiany pozycji ciała lub nawet miesiączka mogą wywoływać szyjnopochodne bóle głowy. Istotne jest także zwrócenie uwagi na nadmiar bodźców, stres czy też inne czynniki emocjonalne, gdyż one również mogą wpłynąć na pojawienie się tych bóli.

Co to jest szyjnopochodny ból głowy? Objawy choroby

Szyjnopochodny ból głowy, jak sama nazwa wskazuje, związany jest z patologiami kręgosłupa szyjnego. Patologie te mogą dotyczyć zmian zwyrodnieniowych, urazów oraz chorób o podłożu zapalnym.

Szyjnopochodny ból głowy najczęściej rozpoczyna się w wyniku działania czynników wywołujących, szczególnie ruchu kręgosłupa szyjnego lub ucisku bolesnych miejsc, które znajdują się w okolicy górnego odcinka kręgosłupa szyjnego.

‘Przeważnie ból lokalizuje się w rzucie stawów, które tworzą drugi i trzeci krąg szyjny.’

 • Czym charakteryzuje się szyjnopochodny ból głowy?Szyjnopochodny ból głowy charakteryzuje się kilkoma cechami:
 • nasila się pod wpływem poruszania szyją lub uciskania bolesnych miejsc (zwykle w okolicy górnej części szyi i karku), 
 • może obejmować boczną powierzchnię szyi, potylicę, żuchwę oraz okolicę gałek ocznych oraz ramiona,
 • ból głowy i szyi zazwyczaj ma charakter jednostronny, a jego lokalizacja powtarza się przy kolejnych atakach,
 • szyjnopochodny ból głowy może występować raz na kilka tygodni, dni lub nawet codziennie,
 • szyjnopochodny ból głowy utrzymuje się od kilku godzin nawet do kilku dni. Ból stopniowo narasta, osiąga kulminacyjną siłę, a następnie powoli ustępuje. W sytuacjach kiedy mamy do czynienia z bólem przewlekłym, czyli utrzymującym się wiele dni, ból może zmieniać lokalizację – przemieszczać się symetrycznie na drugą połowę czaszki lub szyi,
 • u pacjentów z szyjnopochodnym bólem głowy obserwuje się znaczne obniżenie jakości życia, podobnie jak w przypadku chorych cierpiących z powodu migreny, napięciowych bólów głowy oraz klasterowych bólów głowy.

Ból szyi i karku oraz napięcie mięśni towarzyszy także innym rodzajom bólów głowy, może występować zarówno w migrenie jak i napięciowym bólu głowy. W leczeniu szyjnopochodnego bólu głowy ważną rolę odgrywa diagnostyka we współpracy z lekarzem specjalistą. Jeśli ból szyi nie jest on związany z patologią odcinka szyjnego kręgosłupa nie możemy określić go mianem szyjnopochodnego bólu głowy.

W zależności od lokalizacji oraz częstości występowania wyróżniamy następujące formy szyjnopochodnego bólu głowy:

 • Ból czołowy i około gałkowy, 
 • Ból potyliczny, 
 • Ból potyliczno – skroniowo – żuchwowy, 
 • Ból rozlany. 

Według różnych źródeł częstość występowania tego rodzaju bólu głowy wynosi od 0,5-0,8% do 2,5-13,7% u ogółu populacji i stanowi prawie 20% przyczyn przewlekłego bólu głowy. Okazuje się, że szyjnopochodny ból głowy aż czterokrotnie częściej występuje u kobiet. Szyjnopochodny ból głowy najczęściej występuje u osób po 40 roku życia.

Przyczyny szyjnopochodnego bólu głowy związane są ze schorzeniami kręgosłupa.

Należą do nich zmiany w obrębie tkanek miękkich (urazy, zmiany wywołane przeciążeniem lub zmianami pochodzącymi z naczyń krwionośnych), części kostnych kręgosłupa (skrzywienia, zrośnięcie kręgów) oraz nerwowych (ucisk na nerwy).

Zdaniem wielu klinicystów początek szyjnopochodnego bólu głowy zazwyczaj wiąże się z wystąpieniem urazu (np. w wyniku wypadku samochodowego, upadku itp.).

‘Warto jednak podkreślić, że nie u wszystkich pacjentów cierpiących na to schorzenie uraz kiedykolwiek miał miejsce.’ Obecność zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, zapalnych, pourazowych, nowotworowych czy infekcyjnych nie przesądza o wystąpieniu szyjnopochodnego bólu głowy, chociaż często mu towarzyszy.

Teoria dotycząca powstawania bólu szyjnopochodnego zakłada, że dochodzi do ucisku korzeni nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego przez otwory pomiędzy trzema pierwszymi kręgami szyjnymi.

To może powodować miejscowy ból w obrębie szyi, wrażliwość na ucisk oraz promieniowanie bólu do obszarów skóry unerwianych przez te korzenie.

Prawdopodobnie nerwy, które biegną w tych korzeniach nerwowych komunikują się z nerwem trójdzielnym odpowiadającym za unerwienie skóry twarzy, przez co mogą pojawiać się bóle okolicy gałki ocznej oraz twarzy.

W zależności od indywidualnych uwarunkowań, czynnik wywołujący lub związany z napadem szyjnopochodnego bólu głowy może być zawsze ten sam lub za każdym razem inny i może być to:

 • Pozycja szyi – nieprawidłowe ułożenie szyi na poduszce podczas spania lub praca obciążająca szyjny odcinek kręgosłupa polegająca chociażby na siedzeniu przed komputerem,
 • miesiączka, 
 • gwałtowana zmiana pozycji ciała, 
 • stres lub czynniki emocjonalne, 
 • czynniki dietetyczne 
 • u osób szczególnie wrażliwych nawet drobne bodźce mogą powodować napady bólu.

Należy wspomnieć, że w tej postaci bólu głowy wyróżniamy jeszcze trzy rodzaje w zależności od objawów klinicznych:

 • Postać prosta – najczęściej spotykana. Ból lokalizuje się w okolicy oka, a czasami także w okolicy tylnej części karku (potylicy). Zawsze pojawia się po tej samej stronie u danego pacjenta. Jeżeli atak przedłuża się, dolegliwości są szczególnie dotkliwe, czasami może przenosić się na drugą stronę. Niektórzy pacjenci opisują ten ból tak, jakby bolały ich zatoki. Czasami odczuwalny jest jako ucisk za gałką oczną. 
 • Postać naczyniowa – jest rzadsza, dotyczy wtedy także okolicy nosa – może pojawiać się przytkanie nosa lub wyciek, łzawienie z nosa. 
 • Postać migrenopodobna – w niektórych sytuacjach może przypominać atak prawdziwej migreny. Lokalizacja zawsze jest taka sama. Istotną różnicą jest to, że chory rzadko reaguje na klasyczne leki stosowane w migrenie, natomiast ulgę przynosi zastosowanie leczenia biorącego pod uwagę schorzenie szyjnego odcinka kręgosłupa.

Jak w każdej chorobie niezwykle ważna dla leczenia jest odpowiednia diagnostyka lekarza specjalisty.

‘Diagnostyka szyjnopochodnego bólu głowy opiera się na ustaleniu związku pomiędzy bólem głowy, a zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego.’          Jak w przypadku każdego bólu głowy, lekarz rozpoczyna diagnostykę od rozmowy z pacjentem oraz badania fizykalnego, którego częścią jest badanie neurologiczne. Postępowanie to zazwyczaj wystarcza do postawienia rozpoznania.

Boli Cię szyja lub kark? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny

Szyja i kark bolą często i z wielu powodów. Przyczyną może być zarówno nieprawidłowa postawa ciała, siedzący tryb życia, jak i choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jeśli bóle występują regularnie, są silne i utrudniają normalne funkcjonowanie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Sztywność i ból szyi mogą bowiem świadczyć o poważnej chorobie.

Ból szyi i karku to dolegliwości coraz bardziej powszechne. Świat się zmienia, zmieniają się też ludzie, ich przyzwyczajenia, forma pracy i spędzania wolnego czasu.

Na dolegliwości związane z szyją i karkiem wpływ mają bowiem najczęściej właśnie ludzkie przyzwyczajenia i nawyki, takie jak siedzący tryb pracy, ograniczenie aktywności fizycznej, częste korzystanie z komputera i smarfonów, a także utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała na co dzień. 

Częste przyczyny bólu szyi i karku:

 • praca przy komputerze;
 • spanie na niewłaściwej poduszce/ w niewłaściwej pozycji;
 • stany zwyrodnieniowe;
 • stany zapalne w obrębie szyi;
 • brak ruchu lub przeciążenie wysiłkowe;
 • przewianie/ przebywanie w przeciągu.

Bólowi karku mogą towarzyszyć inne dolegliwości, taki jak skurcze mięśni, uczucie sztywności, bóle głowy. 

Ból szyi i karku: promieniowanie do głowy, barku

Ból szyi i karku promieniujący do głowy, ramion, barków to objaw bardzo częsty zwykle związany ze zwiększonym napięciem i przykurczami mięśni szyi powodowanymi nieprawidłową postawą.

Wzmożone napięcie mięśni występuje zwykle u osób, które długo siedzą przed komputerem i przez to wymuszają nieprawidłowe ułożenie szyi, śpią w niewygodnej pozycji.

Napięcie mięśni powoduje ucisk na korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa szyjnego, co z kolei powoduje ból.

Częsty ból szyi i karku, który promieniuje do innych części ciała, może być również wynikiem zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, dyskopatii szyjnej, urazu. 

Ból szyi i karku: uczucie sztywności

Poranna, przemijająca sztywność oraz mrowienie lub drętwienie szyi może świadczyć o poważnym skrzywieniu kręgosłupa (wrodzonym lub nabytym) lub o chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

 Człowiek starzeje się, a wraz z nim także kręgosłup. W miarę upływu czasu w strukturze kręgosłupa dochodzi do zmian strukturalnych, które mogą powodować dolegliwości bólowe.

Sztywność karku jest charakterystycznym objawem choroby zwyrodnieniowej.

Inną przyczyną sztywności może być kręcz szyi. To sytuacja, gdy wzmożone napięcie i usztywnienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego prowadzi do przymusowego skręcenia głowy w jedną stronę. Próba wyprostowania szyi powoduje ból głowy, tzw. szyjopochodny ból głowy. Kręcz jest często wynikiem przewiania lub nieleczenia infekcji w obrębie ucha.

Ból szyi i karku: promieniowanie do ucha i gardła

Ból zlokalizowany na szyi promieniujący zwykle do uszu bądź gardła, może sugerować schorzenia tarczycy. Wtedy zazwyczaj w badaniu fizykalnym, czyli badaniu szyi ręką przez lekarza, wyczuć można małe, asymetryczne i tkliwe wole.

Chorobom tarczycy, które objawiają się bólem w obrębie szyi, towarzyszą zazwyczaj także gorączka, dysfagia (utrudnione połykanie) oraz zaczerwienienie skóry znajdującej się nad tarczycą.

Ból szyi i karku: leczenie i łagodzenie dolegliwości

Tylko szybka i właściwie postawiona diagnoza może sprawić, że zostanie zastosowane odpowiednie leczenie i zniknie ból. Dlatego, gdy bóle szyi i karku występują regularnie, nasilają się lub wcale nie ustają, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub od razu do ortopedy.

Leczenie zależy od przyczyny choroby. Jeśli problemem jest niewłaściwa postawa i długa praca przed komputerem można zastosować kołnierz ortopedyczny, ale przede wszystkim starać się ograniczać czas przed monitorem i smartfonem, robić częste przerwy, gimnastykować się, uprawiać aktywność fizyczną dobrą dla szyi i kręgosłupa, na przykład pływanie.

W niektórych przypadkach zastosować można leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto jednak wiedzieć, że inne środki powinny zostać podjęte w przypadku bólu spowodowanego stanem zapalnym mięśni szyi, a inne przy okazji walki ze stanami zwyrodnieniowymi kręgów szyjnych. Dlatego wizyta u lekarza jest niezbędna.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Bóle głowy, karku i ramion – ich przyczyny i sposoby na ich zwalczanie

Uciążliwych dolegliwości bólowych doświadcza coraz więcej Polaków. Problem ten dotyczy aż 25% z nas. Niedogodności z nimi związane potrafią znacząco utrudnić pracę i codzienne funkcjonowanie. Przemęczanie, siedzący tryb życia i brak czasu na aktywność fizyczną nie sprzyjają walce o zdrowy organizm. Dlaczego odczuwamy dyskomfort? Jak przeciwdziałać bólowi?

Skąd bierze się ból?

Ból głowy należy do dolegliwości, które dotykają właściwie każdego. Jego przyczyny trudno zliczyć. Do najczęstszych z nich należą przemęczenie, niewyspanie i stres, które są powodem napięciowych bólów głowy. Wywołują je hormony – kortyzol i adrenalina – rozszerzające naczynia krwionośne, czego następstwem jest właśnie ból.

Czym spowodowany jest ból karku? Zwykle odpowiadają za niego przeciążone mięśnie. Najczęściej wywołuje go stres i praca przy biurku. Za ból mogą być odpowiedzialne również przeciągi, a nawet niewygodne łóżko. Dyskomfort może być także związany ze zmianami zwyrodnieniowymi, którym układ kostny ulega wraz z wiekiem, lub uszkodzeniami powstałymi na skutek urazów.

Główną przyczyną bólu ramion są przeciążenia i kontuzje spowodowane wyczerpującym treningiem, a także zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe. Często dyskomfort w tych okolicach odczuwamy także z przemęczania, gdy przebywamy długo w niewygodnej pozycji oraz z powodu stresu, który sprzyja przykurczom mięśni.

Do głównych przyczyn bólu głowy, karku i ramion należą:

 • stres
 • sen w niewygodnej pozycji
 • zmiany reumatologiczne
 • zmiany zwyrodnieniowe
 • siedzący tryb życia
 • ograniczona aktywność
 • przebywanie w przeciągach

Podejmij walkę o własny komfort

Długotrwałe, nasilone bóle wymagają konsultacji z lekarzem. Oczywiście na silny ból zazwyczaj najlepsze są środki farmakologiczne.

Trzeba jednak pamiętać, że zwykle działają one jedynie miejscowo, łagodząc same dolegliwości, a nie ich przyczynę.

Jeżeli jednak dyskomfort nie jest bardzo dokuczliwy i z dużym prawdopodobieństwem powoduje go nawał codziennych obowiązków, warto spróbować pomóc sobie naturalnymi sposobami.

Wypróbuj domowe metody

Jednym ze sposobów radzenia sobie z bólem jest akupresura, czyli uciskanie miejsc odpowiadających bolesnym częściom ciała. Może być to zarówno okolica, w której odczuwamy dolegliwości, np. masaż bolących skroni lub uciskanie właściwych punktów na dłoniach i stopach. Zabieg tego typu będzie szczególnie skuteczny przy napięciowych bólach głowy.

W przypadku bólów mięśni karku pomocne staną się próby delikatnego rozciągnięcia mięśni, polegające na poruszaniu głową w przód, w tył oraz na boki. Z pewnością cenny stanie się także masaż – zarówno ten wykonywany przez bliską osobę, profesjonalny zabieg w gabinecie masażu, jak też relaks w fotelu masującym.

Ulgę w przypadku dolegliwości karku, ramion i głowy przyniosą także ciepłe lub zimne okłady. Chłodny pomoże zmniejszyć opuchliznę po ewentualnych urazach, zaś ciepły przyspieszy krążenie krwi, wspomagając regenerację nadwyrężonych mięśni i stawów.

Masaż w fotelu z pewnością przyniesie Ci ulgę

Masaż to metoda na ból stosowana od tysięcy lat. Zazwyczaj kojarzy nam się z masażem całego ciała wykonywanym w gabinecie odnowy biologicznej. Jednak w przypadku bólów napięciowych pomocny będzie także zabieg w fotelu z funkcją masażu. Czy wiesz, że niektóre z urządzeń posiadają specjalne programy i techniczne usprawnienia wspomagające masaż szyi, głowy i ramion?

Należą do nich przede wszystkim specjalne programy, po włączeniu których masaż zostaje skoncentrowany na górnym odcinku pleców. W dodatku konstrukcja wielu foteli do masażu zaprojektowana jest w taki sposób, aby wspomagać masaż karku i ramion.

W niektórych modelach głowica masująca odpowiedzialna za masaż tych części ciała wysunięta jest znacznie do przodu, aby zabieg przeprowadzać efektywniej.

Na rynku dostępne są także modele foteli masujących, których materiał obiciowy w okolicy karku jest zdecydowanie cieńszy – dzięki temu masaż jest skuteczniejszy.

Podnieś komfort swojego życia

Życie bez bólu to komfort, na który powinien pozwolić sobie każdy z nas. Jednak w czasach, w których stres i przemęczenie są nieodłączną częścią codzienności, trudno w pełni wyeliminować jego źródła. Można jednak postępować świadomie, maksymalnie minimalizując jego przyczyny i przeciwdziałając nieprzyjemnym skutkom.

Ból karku – ćwiczenia na ból karku

W obecnych czasach większość z nas spędza sporo czasu pochylona nad telefonem lub komputerem. Z początku nie odczuwamy żadnych dolegliwości, jednak z perspektywy czasu zaczynamy skarżyć się na pewien dyskomfort w okolicach szyi i karku.

Co więcej, miewamy bóle głowy i zamiast wstać i pójść na spacer, decydujemy się na łykanie tabletek przeciwbólowych. Jeśli miewasz bóle karku i doskwierają Ci sztywność szyi bądź bóle głowy, czas znaleźć przyczynę tych dolegliwości i zadbać o kondycję kręgosłupa.

Poznaj ćwiczenia na ból karku, sposoby na redukcję sztywności karku i odpowiedź na pytanie: co na ból karku!

Ból karku – przyczyny

Bardzo często ból karku spowodowany jest nieprawidłową pozycją podczas siedzenia. Dzieje się tak w przypadku, gdy głowa jest nadmiernie uniesiona, skręcona lub opuszczona w dół. W takiej sytuacji mięśnie karku bardzo się napinają i dochodzi do przeciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Jeśli spędzasz większość dnia przy komputerze, również możesz odczuwać pewien dyskomfort i ból kręgosłupa szyjnego. Brak aktywności fizycznej także potęguje bóle karku. Jeśli w żaden sposób nie wzmacniamy mięśni stabilizujących odcinek szyjny kręgosłupa, mięśnie przykurczają się, co w perspektywie czasu może wywoływać ból karku.

Kolejnym powodem bólu w karku czy szyi może być choroba zwyrodnieniowa. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń wśród ludzi. Kręgosłup „starzeje się”, w wyniku czego, w jego strukturze dochodzi do zmian strukturalnych, które mogą powodować dolegliwości bólowe. Najczęściej są to:

– zwężenie przestrzeni międzykręgowych; – zmiany dotyczące dysków międzykręgowych; – tworzenie wyrośli kostnych, które mogą uciskać struktury nerwowe.

Kolejną popularną obecnie chorobą kręgosłupa jest dyskopatia. Przebiega ona w kilku etapach, w których dochodzi do stopniowej degeneracji krążka międzykręgowego, zwanego dyskiem.

Pierwsze jej zwiastuny to często ból ramion, delikatne „prądy” przebiegające wzdłuż ręki, sporadyczne bóle karku i głowynapięcie mięśniowe. Wbrew pozorom nie zawsze centrum bólu stają się właśnie plecy.

Często dochodzi do pojawienia się przepukliny kręgosłupa szyjnego. Objawy dyskopatii szyjnej to m.in.:

 • – ból okolic barków, ból głowy; – ból okolic kręgosłupa szyjnego; – ból karku; – drętwienie kończyn górnych; – omdlenia, nudności; – osłabienie kończyn górnych; – wymioty, zaburzenia czucia; – przykurcze, zawroty głowy; – zmniejszenie ruchomości w obrębie szyi;
 • – niedowład kończyn.

Skrzywienie kręgosłupa także może powodować bóle potylicy (tyłu głowy), drętwienie karku czy też mrowienie szyi.

Do wyżej wymienionych przyczyn warto również dodać, iż stres wpływa bardzo negatywnie na nasz organizm, w tym na kręgosłup.

Natłok obowiązków i stała gonitwa za perfekcją w pracy i w domu, przyczynia się do przykurczów mięśni kręgosłupa, w szczególności szyi. Stres staje się powodem sztywności karku, bólu i dyskomfortu.

Ból karku – ważna jest profilaktyka

Profilaktyka bólu odcinka szyjnego kręgosłupa, odgrywa ważną rolę w redukcji sztywności karku, dolegliwości bólowych w jego okolicy, a także głowy czy szyi.

Jeśli jesteś skazany na spędzanie całych dni przed komputerem, biurkiem lub w niekomfortowej dla kręgosłupa pozycji, staraj się robić co jakiś czas krótkie przerwy. Może to nawet być krótki spacer do kuchni po szklankę wody. Podczas niego przeciągnij się.

Wykonaj kilka powolnych skłonów głowy na boki, w przód i w tył. W ten sposób rozciągniesz swój kręgosłup szyjny. To sprawdzone ćwiczenia na ból karku, które są jednocześnie znakomitą profilaktyką.

Poza swoimi obowiązkami w ciągu dnia staraj się być aktywny fizycznie.

Polecanymi formami aktywności są stretching, czyli rozciąganie, ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, spacery, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, jazda na rolkach, jogging, a także trening siłowy.

Wybierz swoją ulubioną aktywność fizyczną i zacznij ją regularnie uprawiać. Podziękuje Ci za to Twój kręgosłup, a sztywność karku przestanie występować!

Jeśli borykasz się z bólem karku i nie wiesz jak sobie z nim poradzić, możesz udać się do lekarza, by ten zlecił podstawowe badania (MRI czy RTG kręgosłupa). Upewnisz się, czy nie cierpisz na jedną z poważniejszych chorób wywołujących ból odcinka szyjnego kręgosłupa.

Możesz także skonsultować się z wykwalifikowanym trenerem personalnym lub fizjoterapeutą, który pokaże Ci indywidualnie dobrane ćwiczenia rozluźniające, rozciągające oraz wzmacniające mięśnie kręgosłupa, głównie odcinka szyjnego. Inną opcją jest uczęszczanie na zajęcia fitness – np. zdrowy kręgosłup, stretching i tym podobne.

Podczas nich prowadzone są ćwiczenia na ból karku przez ekspertów, czego efektem jest poprawa postawy ciała i redukcja ucisków, bóli i napięć.

Ból karku i głowy a sen

Nie zapominaj również o odpowiedniej ilości snu. Zbyt krótki odpoczynek potęguje bowiem uczucie spięcia mięśni karku. Sen jest regeneracją organizmu, dlatego zadbaj o jego odpowiednią ilość i jakość. Ułożenie głowy podczas snu także ma znaczenie. Nie sypiaj na zbyt wysokiej poduszce, gdyż szyja w takiej pozycji układa się nienaturalnie.

Leżąc na plecach bez poduszki pod głową, szyja również skazana jest na nadmiernie odchylenie w tył, co w efekcie powoduje silny ból karku. Gdy leżysz, głowa powinna wygodnie spoczywać na poduszce, nie spinając przy tym mięśni szyi. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się poduszka, która dostosowuje się do naszej anatomii ciała.

U osób z bólami karku i głowy, sprawdza się pozycja snu na boku.

Jakie ćwiczenia na ból karku?

Ćwiczenia na sztywność karku w pozycji siedzącej na taborecie

– Wykonaj skłon głowy w przód, próbując dotknąć brodą mostka. Prostuj głowę z brodą przyciągniętą do szyi, bez odchylania głowy do tyłu.

– Wykonaj skłon głowy w bok – w lewo – powrót – w prawo – powrót, bez ruszania ramionami.

– Wykonaj skręt głowy w lewo z równoczesnym cofnięciem barku prawego; następnie skręt głowy w prawo z równoczesnym cofnięciem barku lewego. – Wykonaj unoszenie barków w górę, a następnie powoli je opuszczaj.

 1. – Zrób krążenie barkami w przód i w tył, „malując kółka”.
 2. Ćwiczenia na ból karku z napięciem izometrycznym mięśni szyi

– Siedząc na krześle, zadbaj o to, aby kręgosłup był prosty. Przyłóż prawą dłoń do prawej skroni lub okolic prawego ucha. Uciskaj głową na dłoń około 10 sekund, a następnie rozluźnij na 5 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy, zmień dłoń i ćwicz drugą stronę.

– Siedząc prosto, przyłóż dłonie do czoła, łokcie szeroko. Uciskaj czołem na dłonie, które powinny stawiać lekki opór, przez 10 sekund, rozluźnij na 5 sekund. Powtórz 10 razy. – Siedząc prosto, oprzyj dłonie na potylicy.

Uciskaj głową na dłonie przez 10 sekund, rozluźnij na 5 sekund. Powtórz 10 razy.

– Ćwiczenia te nie wymagają żadnych przyrządów, ale są męczące – podnoszą ciśnienie i tętno. Aby ćwiczenia przyniosły efekty, staraj się ćwiczyć codziennie – najlepiej 2 razy po 5 minut.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i karku

– Leżąc na brzuchu, trzymaj ramiona wzdłuż tułowia, a dłonie zwrócone ku podłodze. Unieś głowę w górę, bez odchylania do tyłu i utrzymaj przez 7 sekund. Brodę trzymaj przy mostku. – Leżąc na brzuchu, trzymaj ramiona wzdłuż tułowia, dłonie zwrócone ku górze. Podłóż pod czoło małą poduszkę. Naciskaj równocześnie czołem na poduszkę i ramionami na podłogę przez 7 sekund.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi i karku

– Siedząc prosto, prawą ręką sięgaj nad głową do lewego ucha, lewą ręką staraj się sięgnąć w dół. Naciskaj głową na prawą rękę, nie ruszając głową. Następnie zmień dłoń i powtórz ćwiczenie. Ważne, by ruch głowy odbywał się wyraźnie w bok, nie wolno skręcać głowy skośnie do przodu lub do tyłu.

Ból karku to częsta dolegliwość. Występuje u osób w każdym wieku, o różnym stopniu aktywności na co dzień. Warto zastosować profilaktykę i zapobiegać uczuciu napięcia, a także redukować ból karku, gdy ten wystąpi. Wykonuj regularnie ćwiczenia na ból karku bądź zapisz się na zajęcia – dzięki temu odczujesz poprawę samopoczucia i wzmocnisz swój kręgosłup!

[Głosów:13    Średnia:3,7/5] Wróć do listy aktualności

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *