Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomaga

Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomaga

Gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia – podwyższona temperatura ciała, lekki katar, kaszel, podrażnienia gardła, ból głowy, ból gardła – zwykle wciąż staramy się normalnie funkcjonować, wierząc, że chorobę można “przechodzić”. Zamiast leżeć w łóżku, idziemy do pracy, na spotkania towarzyskie, na zakupy, co nie tylko przyczynia się do rozwoju dolegliwości, ale dodatkowo naraża innych na zarażenie infekcją. Dopiero gdy pojawia się osłabienie, ból mięśni i stawów, charakterystyczne “łamanie w kościach”, decydujemy się (a raczej jesteśmy do tego zmuszeni) na solidny wypoczynek i rekonwalescencję.

Bóle mięśni i stawów a przeziębienie

Bóle mięśni przy przeziębieniuwystępują równie powszechnie jak przy grypie, ale mają nieco inną specyfikę i przebieg. Przede wszystkim występują wraz z szeregiem innych objawów, takich jak m.in. katar, ból głowy, lekko podwyższona temperatura. Dolegliwości narastają stopniowo i łagodnie (w przypadku grypy zwykle pojawiają się nagle i mają znacznie cięższy przebieg).

Ból mięśni i stawów to jeden z typowych objawów przeziębienia. Zwykle pojawia się po 2-3 dniach choroby. Najczęściej dolegliwości bólowe ograniczają się do konkretnych partii mięśni i stawów, raczej nie obejmują całego ciała. Występują z niewielkim nasileniem przez 3-4 dni. Zwykle przemijają samoistnie wraz z zanikiem innych objawów.

Co na ból mięśni przy przeziębieniu?

Ból mięśni jest konsekwencją ogólnego zainfekowania organizmu, więc może obejmować praktycznie całe ciało, powinien jednak minąć wraz z innymi objawami przeziębienia. Czasami mija wraz ze spadkiem gorączki, innym razem wystarczy porządne wygrzanie się i odpoczynek.

Wiele zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań. Z całą pewnością dolegliwości bólowe przy przeziębieniu nie są niczym przyjemnym, dlatego też wiele osób stara się je skutecznie złagodzić. W pierwszej kolejności można sięgnąć po bezpieczne, domowe sposoby, np.

zioła wykazujące delikatne działanie przeciwbólowe.

Jeśli ból mięśni jest uporczywy, można zastosować leki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli ból mięśni i stawów utrzymuje się dłużej niż przeziębienie, a z czasem wręcz narasta, niezbędna jest wizyta u lekarza.

Domowe sposoby na przeziębienie i ból mięśni

 • Nacieranie ciała i delikatne masaże ziołowymi olejkami eterycznymi.

Delikatne masaże z zastosowaniem olejku lawendowego działają łagodząco i pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe, pojawiające się przy przeziębieniu. Co więcej, aromat olejku działa uspokajająco i ułatwia zasypianie, zatem sprzyja spokojnemu odpoczynkowi i rekonwalescencji.

Olejek cynamonowy również może pomóc zredukować uporczywy ból mięśni i stawów, a dodatkowo wspomaga leczenie przeziębienia. W przypadku dolegliwości mięśniowych związanych z przeziębieniem sprawdzić się może również olejek cytronelowy, który wpływa też na poprawę samopoczucia.

 • Siła ziół i olejków eterycznych zawarta jest też w tradycyjnym preparacie Amol.

Zawiera on m.in. wyżej wymienione olejki eteryczne. Zalecany jest do zewnętrznego nacierania ciała, może być stosowany również do masaży. Stosowany jest w przebiegu przeziębienia przy bólach mięśniowych, działa przy tym łagodząco na ból głowy oraz wpływa na poprawę samopoczucia. Amol należy wcierać w formie nierozcieńczonej, najlepiej kilka razy na dobę.

 • Odpoczynek i regeneracja.

Oprócz masaży i terapii olejkami eterycznymi bardzo ważny jest odpoczynek. Podczas przeziębienia organizm jest wycieńczony walką z infekcją.

Ogólne osłabienie przyczynia się do tego, że odczuwamy dolegliwości bólowe (w tym ból mięśni) z większym nasileniem. Odpoczynek powinien odbywać się w cieple, dlatego najlepiej ubrać się w pidżamę i wełniane skarpety i położyć w łóżku.

“Ciepłoterapia”, unikanie nadmiernego wysiłku i spokojny odpoczynek może znacząco przyspieszyć proces zdrowienia.

Gorące kąpiele zalecane są w przypadku bólów mięśniowych różnego pochodzenia, mogą też być pomocne przy dolegliwościach przeziębieniowych. Kąpiel w wodzie o temperaturze przynajmniej 37°C (10-15 minut) pomoże zlikwidować napięcie mięśni, działa rozgrzewająco i łagodząco.

Do wody można dodać kilka kropli olejku sosnowego o właściwościach odkażających lub tymiankowego o działaniu napotnymi i przeciwzapalnym. Należy jednak pamiętać, że po takiej kąpieli bezwzględnie należy udać się na odpoczynek w ciepłym łóżku.

Absolutnie trzeba unikać wychodzenia na zewnątrz czy przebywania w zimnych pomieszczeniach, ponieważ w ten sposób możemy dodatkowo wyziębić organizm.

Często nie zdajemy sobie sprawę, że w przebiegu chorób takich jak przeziębienie bardzo duże znaczenie ma również odpowiednia dieta. Spożywanie lekkostrawnych produktów może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, a jednocześnie przynieść ulgę w bólu.

Warto więc wprowadzić do menu większą ilość warzyw i owoców, unikając przy tym tłuszczów zwierzęcych i nadmiernie kalorycznych dań. Co więcej, przy przeziębieniu warto sięgnąć też po czosnek, działający przeciwzapalnie oraz natkę pietruszki, zawierającą dużo witaminy C.

słowa kluczowe: objawy przeziębienia, bóle mięśni, bóle głowy, codzienne funkcjonowanie a przeziębienie, gorączka, katar.

5 sposobów na ból stawów i kości

Ból stawów i kości może być związany z ich przeciążeniem, na przykład po wykonaniu dużego wysiłku fizycznego, a także ze zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi zwłaszcza na skutek upływu lat. Z tego właśnie powodu najmocniej dolegliwości dokuczają osobom starszym. Objawy te mogą również dotyczyć młodszych osób, zwłaszcza w niepogodę.

Dlaczego stawy najbardziej bolą jesienią?

Ma to związek z niższą temperaturą i wzrostem wilgotności powietrza. Niezależnie jednak od przyczyny, z bólem stawów i kości trzeba aktywnie walczyć, by móc odzyskać komfort oraz właściwą mobilność. A jakie są dostępne metody walki?

1. Domowe sposoby na ból stawów i kości

Domowe metody stosują zwłaszcza osoby starsze, które zażywają już wiele leków na inne przypadłości i chcą ochronić swój organizm przed skutkami zażywania zbyt wielu farmaceutyków.

Trzeba jednak zaznaczyć, że domowe metody mogą być mniej skuteczne niż leki czy suplementy, a także zwykle trzeba długo czekać by zobaczyć efekty. Sprawdzają się one więc tylko wtedy, gdy ból nie jest nasilony.

Są świetne też jako kuracja do długotrwałego stosowania, podczas gdy farmaceutyki najlepsze są do stosowania doraźnego (z wyjątkami).

Zimne lub gorące okłady

Najprostszym domowym sposobem na ból stawów i kości są ciepłe bądź zimne okłady. Trzeba samemu zaobserwować, co przynosi większą ulgę.

Do okładów można stosować różnego rodzaju kompresy, także zakupione w aptece okłady żelowe, które można chłodzić w lodówce bądź nagrzewać w gorącej wodzie.

Przydać mogą się też okłady z lodu, zwłaszcza gdy stawy uległy przeciążeniu, na przykład w wyniku kontuzji przy uprawianiu sportu, czy też ciepły termofor.

Kąpiele zdrowotne z dodatkiem ziół i minerałów

Inne domowe metody na ból stawów i kości to kąpiele z dodatkiem na przykład siarki czy innych składników, na przykład ziół, o działaniu przeciwzapalnym. Wiele osób stosuje też domowe nalewki z ziół czy bursztynu, które wciera się w bolące miejsca – mają one zwykle działanie rozgrzewające.

Dostarczanie witamin i minerałów w diecie

Do domowych metod na te dolegliwości można również zaliczyć dietę. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, jak wzmocnić stawy za pomocą diety, to warto wprowadzić do niej zwłaszcza produkty zawierające kolagen, czyli przede wszystkim żelatynę. Stawy można i trzeba wzmacniać, między innymi od wewnątrz, więc zadbanie o dietę zdrową dla stawów może przynieść znakomite rezultaty.

2. Przeciwbólowe tabletki na stawy i kości

W sprzedaży znaleźć można różnego rodzaju tabletki, które pomogą uporać się z bólem kości i stawów. Co ważne, są to dwa rodzaje środków: preparaty o działaniu doraźnym (np. Nurofen Mięśnie i Stawy Forte) jak i do dłuższej kuracji (np. Ligamento), których zadaniem jest stała poprawa stanu stawów.

Na wzmocnienie kości można też zażywać środki z witaminą D, czyli na przykład OLIMP Gold-Vit D3 + K2 na zdrowe kości , który zapobiega także degradacji chrząstki stawowej, a więc pozwala dłuższy czas zachować stawy w dobrej formie.

3. Maści i żele na ból stawów i kości vs. Suplementy w tabletkach

Bardziej popularne niż tabletki na ból stawów i kości są środki do stosowania zewnętrznego. Ich użytkowanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie mają one żadnego negatywnego wpływu na organizm (na przykład na układ pokarmowy) i mogą przynieść ulgę jeszcze szybciej.

Siła maści i żeli tkwi w substancjach czynnych, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo a działanie rozgrzewające i chłodzące przynosi dodatkowo chwilową ulgę. Działanie chłodzące maści polecane jest przy obrzękach i urazach.

Maści rozgrzewające drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i polepszeniem ukrwienia bolącego miejsca. Efektem jest zmniejszenie się stanu zapalnego i bólu.

Wśród takich preparatów można znaleźć na przykład rozgrzewający krem przeciwbólowy DIP HOT, chłodzącą Maść Końską czy żel Naproxen, który nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale też działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęki, które często towarzyszą tego rodzaju dolegliwościom.

You might be interested:  Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

4. Plastry i okłady na bolące stawy i kości

Alternatywą dla maści, żeli czy kremów na ból stawów i kości, które trzeba wcierać nawet kilka razy dziennie są plastry i okłady. One także mogą mieć działanie rozgrzewające bądź chłodzące, a przy tym przez długi czas uwalniają substancje aktywne. Plastry i okłady są więc idealne na silny, utrzymujący się ból.

Znakomite działanie wykazują na przykład plastry Olfen Patch o właściwościach przeciwzapalnych czy rozgrzewające plastry PREL RED.

Jeśli zaś ktoś nie wie, czy lepiej zdecydować się na środek rozgrzewający, czy chłodzący, może wybrać produkt wspaniale łączący te dwa rodzaje działania – okład zimno-ciepły wielokrotnego użytku Nexcare Coldhot Classic, który może przydać się także przy łagodzeniu bólów innego pochodzenia.

5. Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne

Kiedy wymienione wyżej sposoby nie przynoszą ulgi w bólu, warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. W ich zakres wchodzą ćwiczenia oraz zabiegi wykonywanego różnego rodzaju metodami. Mogą to być zabiegi z zakresu krioterapii czy hydroterapii, naświetlania laserem czy specjalnymi lampami, a nawet oddziaływanie polem magnetycznym.

Zanim jednak zdecyduje się na te rozwiązania, warto postarać się pozbyć się dolegliwości bólowych łatwiej dostępnymi i tańszymi metodami, a także podjąć działania mające na celu regenerację stawów, tj. zastosować odpowiednią dietę i suplementy odbudowujące chrząstkę stawową.

Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne można włączyć do leczenia bóli stawów tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli samemu się zadecyduje o zastosowaniu ćwiczeń lub zabiegach fizjoterapeutycznych, można sobie bardziej zaszkodzić.

Można również skierować się do specjalistycznej poradni leczenia bólu gdzie zostaną dobrane indywidualnie metody brane specjalistyczne metody.leczenia przewlekłych bóli stawów i kości.

Bóle mięśni – jak sobie z nimi radzić?

Silny ból mięśni może dopaść każdego i wszędzie, w najmniej oczekiwanym momencie. W takiej sytuacji myślimy jedynie o tym, by jak najszybciej położyć się do łóżka i odpocząć.

Przyczyn pojawiania się tych nieznośnych skurczy jest wiele ‒ występują zwykle ze zmęczenia, po wysiłku fizycznym, a także mogą być objawem przeziębienia czy wzrostu temperatury ciała. Bóle mięśni charakteryzują się różnym stopniem nasilenia, częstotliwością występowania oraz czasem trwania.

Niezależnie od tego, jak bardzo nam dokuczają i jaka jest ich przyczyna, bóle takie można załagodzić. Zazwyczaj sięgamy wtedy po różnego rodzaju środki przeciwbólowe, które nie zawsze są skuteczne, a czasem zdarza się, że wywołują liczne skutki uboczne.

Powtarzające się silne bóle mięśni to poważny powód, by zapisać się na wizytę do lekarza. Jeśli jednak nie są nasilone i pojawiają się sporadycznie, możemy poradzić sobie z nimi za pomocą sprawdzonych domowych sposobów. Jak zwalczyć bóle mięśni w bezpieczny dla organizmu sposób?

1. Wysiłek fizyczny pomaga wzmocnić mięśnie

Przede wszystkim warto pomyśleć o wzmocnieniu mięśni. Wbrew pozorom na takie dolegliwości odpoczynek w łóżku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Często zdarza się, że organizm po prostu potrzebuje ruchu.

Jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, warto codziennie poświęcać czas na spacery, gimnastykę lub różnego rodzaju sporty. Przy tego rodzaju dolegliwościach pomagają również ćwiczenia fitness, jazda na rowerze czy pływanie.

Regularny wysiłek fizyczny sprawia, że mamy lepszą kondycję. Poświęcając czas na ćwiczenia rozciągające, spacer czy inną formę aktywności, wzmacniamy mięśnie oraz kości, poprawiamy formę, a także uśmierzamy ból.

Tylko dzięki temu możemy uchronić się przed zastojami, w wyniku których dolegliwości nasilają się. Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ nie tylko na bóle mięśni, ale również na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

2. Właściwa dieta zapobiega bólom mięśni

Na silne bóle mięśni możemy także zastosować właściwą dietę. Spożywanie starannie dobranych produktów łagodzi bóle oraz usprawnia funkcjonowanie organizmu. Czy dieta ma wpływ na nasze samopoczucie? Okazuje się, że tak, i to bardzo duży.

Chcąc złagodzić bóle mięśni, warto postawić na jedzenie dużej ilości owoców i warzyw, unikając tym samym tłustych potraw, a zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych. Nasilające się skurcze, utrudniające normalne funkcjonowanie, występują często z powodu niedoboru wapnia, magnezu oraz potasu.

Dlatego też, gdy pojawiają się skurcze i bóle mięśni, warto ułożyć sobie dietę bogatą w minerały, a także przyjmować różnego rodzaju witaminy.

3. Relaksujące masaże na obolałe mięśnie

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z bólem mięśni są również relaksujące i zmniejszające napięcie całego ciała masaże.

Można je wykonać niekoniecznie w profesjonalnym salonie, na skurcze pomagają zarówno masaże wodne pod prysznicem, jak i zwykły masaż wykonany przez bliską osobę.

Podczas przyjemnego ugniatania zwłaszcza bolących miejsc warto wykorzystać olejki rozgrzewające lub zwykłą oliwkę. Chcąc odczuć wyraźną ulgę, należy regularnie masować mięśnie całego ciała.

Domowe metody mogą być zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla organizmu, dlatego po środki przeciwbólowe należy sięgać jedynie w ostateczności. Gdy przetestowane w domowym zaciszu metody okazują się niewystarczające, pozostaje nam wizyta u doświadczonego specjalisty, który zlokalizuje źródło bólu i zaproponuje nam skuteczne leczenie.

Naturalne sposoby na bóle mięśniowe

MASAŻ

Masaż to czynność, która jest niezwykle przyjemna, a dodatkowo potrafi ukoić bóle mięśniowe. W takim przypadku najkorzystniej jest powierzyć swoją skórę drugiej osobie. Najlepiej specjaliście, ale może to być nawet partner. Jeśli jednak nikogo nie ma w pobliżu, a ból jest intensywny, to można wykonać kojący masaż samodzielnie.

Oczywiście jest to możliwe tylko przy założeniu, że ból pojawił się w miejscu, do którego ma się swobodny dostęp, czyli np. w okolicy łydki albo dłoni. Przy wykonywaniu tej czynności należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim masaż powinien być wykonywany na nagiej skórze.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg powinien składać się z kilku faz: masowanie należy rozpocząć od delikatnych ruchów, by stopniowo przechodzić do coraz bardziej intensywnych, a cały proces kolejno zakończyć delikatnym oklepywaniem.

Należy przy tym uważać na to, by nie przesadzić z intensywnością wykonywanych ruchów, bo wówczas efekt może być odwrotny od oczekiwanego.

Foto: George Dolgikh / Shutterstock Ciepła kąpiel

CIEPŁA KĄPIEL

Wiele osób, po długim i męczącym dniu w pracy, marzy o ciepłej kąpieli. To prawdziwy “balsam” dla duszy i ciała. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pragnienie ciepłej kąpieli może wiązać się z wołaniem przeciążonych mięśni o pomoc.

Pracownicy fizyczni, ale nawet (albo zwłaszcza) ci, którzy spędzają wiele godzin przy biurku w wymuszonej pozycji, są wszak narażeni na bóle i przeciążenia określonych partii mięśniowych. Wysoka temperatura działa odprężająco i umożliwia rozluźnienie mięśni, przynosząc niemal natychmiastową ulgę w bólu.

Ci, którzy nie przepadają za długimi kąpielami, mogą postawić na ciepły prysznic. Natrysk ciepłej wody z słuchawki prysznica można wówczas skierować na obolałe miejsce. Po kilku minutach ból powinien zacząć ustępować.

Foto: Monkey Business Images / Shutterstock Wysiłek fizyczny

WYSIŁEK FIZYCZNY

Skutecznym remedium na bóle mięśniowe jest wysiłek fizyczny. Sprawa rozbija się oczywiście o regularną aktywność fizyczną, a nie katorżnicze ćwiczenia, które mogą prowadzić do uszkodzeń mięśni i stawów.

Najlepiej postawić na ćwiczenia rozciągające, pływanie, a nawet po prostu spacery – dzięki temu człowiek jest w stanie uchronić się przed zastojami, których wynikiem mogą być uciążliwe bóle mięśniowe.

Wysiłek fizyczny ma korzystny wpływ nie tylko na mięśnie, ale także na kondycję i ogólne samopoczucie człowieka.

Foto: Syda Productions / Shutterstock Odpowiednia dieta

ODPOWIEDNIA DIETA

Częste bóle mięśniowe mogą być wynikiem nieodpowiedniej diety, która jest uboga w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i białka. To właśnie takie składniki przyczyniają się do tego, że mięśnie oraz stawy są mocne i sprawne. Aminokwasy tworzą białka włókien mięśniowych, natomiast określone mikroelementy zapewniają aktywność skurczową mięśni.

Zbilansowana dieta może więc nie tylko wzmocnić mięśnie, ale także uchronić przed potencjalnym bólem albo znacząco obniżyć jego intensywność. Do menu warto włączyć białka (na przykład drób i wyroby mleczne), a także warzywa i owoce.

Nie można też zapominać o tym, że odpowiednia dieta jest w stanie uchronić przed nadwagą, która także może powodować i nasilać bóle mięśniowe.

Foto: Praisaeng / Shutterstock Zimne okłady miejscowe

ZIMNE OKŁADY MIEJSCOWE

Temperatura ma niebagatelne znaczenie w przypadku walki z różnego rodzaju bólami mięśniowymi. O ile ciepła kąpiel pomaga się rozluźnić, o tyle niektórym, ukojenie może przynieść zimny okład.

You might be interested:  Depresja endogenna – przyczyny, objawy i leczenie

Niska temperatura przyczynia się do zamykania naczyń krwionośnych oraz, co niezwykle istotne w przypadku łagodzenia bólu mięśni, spowalnia przewodnictwo nerwowe. Przy wykonywaniu zimnego okładu należy jednak pamiętać o zachowaniu określonych środków bezpieczeństwa.

Kostki lodu nie powinny być przykładane bezpośrednio na skórę. Należy owinąć je bawełnianą chusteczką i dopiero w tej formie przyłożone do obolałego miejsca na kilka (nie kilkanaście!) minut. Czynność tę można powtarzać do momentu ustąpienia bólu.

Jeśli jednak przez długi czas nie przynosi to pożądanego rezultatu to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą.

Foto: Maren Winter / Shutterstock Zioła

ZIOŁA

Ziołolecznictwo cieszy się ogromną popularnością – nie bez powodu, ponieważ stosowanie takich środków nie ponosi za sobą praktycznie żadnych skutków ubocznych. Specjalne okłady i napary z udziałem określonych ziół albo przypraw mogą przyczynić się do zmniejszenia intensywności bólu mięśniowego.

W tym przypadku najlepiej sprawdzają się: dziurawiec, waleriana oraz rozmaryn. Olej z dziurawca można wcierać w obolałe miejsce, a walerianę albo rozmaryn wypić w formie herbaty albo też przygotować specjalną kąpiel, zbogacając ją naparem ziołowym.

Można też pokusić się o stworzenie specjalnego kompresu z udziałem tych produktów.

Foto: wavebreakmedia / Shutterstock Walka ze stresem

WALKA ZE STRESEM

W obecnych czasach trudno uniknąć stresujących sytuacji. Większość osób funkcjonuje pod presją czasu i każdego dnia naraża się na multum zdarzeń, które wywołują niepokój. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że stres ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka i to na wielu płaszczyznach.

Może nawet przyczyniać się do zwiększonego napięcia mięśniowego i powodować intensywny ból. Nie zawsze da się unikać stresujących sytuacji, ale można starać się je odreagować. W tym celu warto zdecydować się na określoną aktywność fizyczną, która pozwoli się “wyżyć”. Nierzadko rozwiązaniem problemu może też okazać się szczera rozmowa z drugą osobą albo nawet z psychologiem.

Wiele osób w to nie wierzy, ale “przegadanie” problemu może skutecznie pomóc uwolnić się od bólu.

Foto: Antonio Guillem / Shutterstock Odpoczynek

ODPOCZYNEK

O ile wiele osób zmaga się bólami mięśniowymi ze względu na brak dostatecznej ilości ruchu, o tyle niektórzy borykają się z przewlekłym przemęczeniem fizycznym. Problem ten dotyczy szczególnie tych, którzy spędzają wiele godzin na siłowni (i na przykład trudzą się dźwiganiem ciężarów) albo też wykonują pracę fizyczną.

Przemęczone mięśnie i stawy zaczynają boleć, tym samym “wołając o pomoc”. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji zachowanie umiaru i nie wykonywanie czynności ponad swoje siły. Bagatelizowanie sygnałów, które wysyła organizm, może być opłakane w skutkach i zakończyć się nawet nieodwracalnym uszkodzeniem mięśni i stawów.

Warto też, po wysiłku fizycznym, pozwolić sobie na krótki odpoczynek.

Foto: Jinga / Shutterstock Walka z przeziębieniami

WALKA Z PRZEZIĘBIENIAMI

Ból mięśni może być wynikiem różnego rodzaju chorób albo przeziębień. Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, a wiele osób bagatelizuje wysoką gorączkę, która towarzyszy wszelkim bolączkom.

Jeśli ból mięśni łączy się ze złym samopoczuciem, nudnościami albo podwyższoną temperaturą ciała, to znak, że należy udać się do specjalisty i dowiedzieć się, co jest prawdziwym źródłem problemu. Może się zdarzyć, że wynika to z chorób wirusowych albo problemów z tarczycą.

Jeśli jednak ból jest wynikiem przeziębienia, to czasem wystarczy zadbać o to, by się go pozbyć, a tym samym zniwelować prawdziwe źródło bólu mięśni.

5 sprawdzonych sposobów na bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów dotykają sporą część populacji. Im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest choroba układowa, najczęściej schorzenie układu ruchu. Podpowiadamy, jak uniknąć tych dolegliwości lub zmniejszyć ich uciążliwość.

Kiedy odczuwasz tak zwane bóle kości, tak naprawdę najczęściej bolą cię mięśnie i stawy. U zdrowej, młodej osoby bóle elementów układu ruchu zazwyczaj powoduje intensywny trening fizyczny.

Przypuszcza się, że powstające wtedy tzw. zakwasy mięśni są spowodowane najprawdopodobniej mikrourazami włókien mięśniowych, a nie – jak często się sądzi – odkładaniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej.

Ból mięśni i stawów mogą też spowodować:

 • choroba zwyrodnieniowa
 • urazy
 • stres i wynikające z tego mimowolne napinanie mięśni
 • infekcje, szczególnie grypa i przeziębienie
 • nadwaga i otyłość
 • przeciążenia.

Na ból mięśni i stawów pomogą:

1. Farmakoterapia

Po leki przeciwbólowe możesz sięgnąć, jeśli dolegliwości:

 • pojawiają się w wyniku infekcji (leki przyjmuje się okresowo);
 • są skutkiem schorzenia o charakterze zapalnym (środki farmaceutyczne stosowane są długoterminowo lub stale);
 • wynikają z doznanego urazu (leki aplikowane są incydentalnie);
 • są na tyle dokuczliwe i silne, że ograniczają lub wręcz uniemożliwiają podejmowanie codziennej aktywności.

Stosując w wymienionych sytuacjach środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie tylko zlikwidujesz ból, ale również jego przyczynę. Leki te są dostępne jako tabletki, plastry przeciwbólowe czy maść. Wskazaniem do długoterminowego przyjmowania leków przeciwbólowych jest np. reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, zapalenie mięśni czy reaktywne zapalenie stawów.

2. Regularna aktywność fizyczna

Codzienna dawka ruchu zapewni ci odpowiednią sprawność układu ruchu i poprawi krążenie. Dzięki temu stawy i mięśnie będą dobrze dotlenione i odżywione, a to będzie sprzyjać dobrej regeneracji ewentualnych uszkodzeń i zmniejszać ryzyko wystąpienia bóli.

Dzięki sprawnemu krążeniu z komórek na bieżąco będą również usuwane toksyczne produkty przemiany materii – ich zaleganie jest jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy mięśni i stawów. Codzienna gimnastyka to zatem najlepsza i najtańsza metoda profilaktyki bólów układu ruchu.

Działa ona nie tylko na poziomie komórkowym, ale również tkankowym i narządowym, ponieważ utrzymuje elastyczność układu mięśni i stawów. Ćwicz regularnie – to świetne przygotowanie pod większy wysiłek fizyczny i metoda na obniżenie masy ciała.

3. Fizjoterapia

Przy bólu stawów i mięśni możesz skorzystać z następujących metod:

 • Kinesiotaping tzw. plastrowanie dynamiczne służy leczeniu i profilaktyce bólów układu ruchu. Dobrze naklejony plaster sprawi, że po wysiłku nie pojawi się zerwany mięsień, nie będą bolały mięśnie pleców, a stawy pozostaną stabilne.
 • Kinezyterapia – usprawnia układ ruchu w chorobach reumatycznych, na niej opiera się rehabilitacja pozabiegowa (np. ćwiczenia kręgosłupa po zakończeniu leczenia szpitalnego), pomocna, kiedy dokuczają bóle kręgosłupa lędźwiowego czy bóle stawu biodrowego.
 • TENS – przezskórna stymulacja prądem elektrycznym wpływa na przewodnictwo nerwowe. Efektem tego jest blokowanie bramek bólowych oraz wydzielanie endorfin – hormonów o silnych właściwościach uśmierzających bóle mięśni i stawów.
 • Terapia manualna – obejmuje leczenie dotykiem, w tym masaż – rozluźniający lub stymulujący: ręczny, wodny lub z wykorzystaniem akcesoriów pomocniczych; stanowi idealne rozwiązanie na bóle kręgosłupa, tak zwane zakwasy po treningu czy bóle mięśni nóg.
 • Krioterapia, czyli to, co na stawy dotknięte bólem najlepsze: ekstremalne zimno leczy bóle pourazowe, zmniejsza stany zapalne pojawiające się w chorobach reumatoidalnych czy metabolicznych (dna moczanowa).

4. Relaks

Korzystaj z niego przy przeciążeniach i w stresie. Relaksuj się w sposób bierny, oszczędzając bolący staw (np. chore kolano), lub czynnie, np. spacerując.

5. Dieta

Dobra dieta na stawy i mięśnie zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów oraz błonnika i białka. Właściwie skomponowane menu ma kluczowe znaczenie przy bólach spowodowanych chorobą zapalną stawów, po urazach oraz w bólach wywołanych schorzeniami objawiającymi się zanikaniem lub osłabieniem tkanki mięśniowej. Dostarcza:

 • cząstek budujących kolagen – to podstawowy składnik stawów;
 • aminokwasów tworzących białka włókien mięśniowych;
 • mikroelementów zapewniających aktywność skurczową mięśni.

Dobrze zbilansowana dieta to także podstawa do zrzucenia zbędnych kilogramów – nadwaga i otyłość obciążają elementy układu ruchu i powodują zwyrodnienia stawów.

Co na ból stawów? Domowe sposoby na bolące stawy

Ból stawów jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości wieku podeszłego. Na bolące stawy uskarża się około 10 procent dorosłej populacji, w tym przede wszystkim osoby po 60 roku życia.

Czy można sobie z problemem radzić na własną rękę? Poznaj domowe sposoby na ból stawów: okłady, dietę, suplementy.

Spis treści

Ból stawów

Na ból stawów uskarża się ponad 2 miliony Polaków, z czego zdecydowana większość cierpi na chorobę zwyrodnieniową (blisko 2 mln osób) oraz reumatoidalne zapalenie stawów (350 – 600 tys. wedle różnych szacunków). Bolące stawy są dolegliwością, która w przeważającej części dotyka osoby po 50-60 roku życia. Powodem tego jest:

 • postępująca z wiekiem degradacja tkanki łącznej chrzęstnej – osłabienie sprężystości chrząstek i ich zdolności do autoregeneracji;
 • osłabienie kości i mięśni oraz zaburzenia w obrębie układu nerwowego, wpływające na zmniejszoną stabilizację stawów;
 • postępujące upośledzenie układu odpornościowego, zwiększająca się skłonność do występowania stanów zapalnych;
 • nagromadzenie urazów mechanicznych w cyklu całego życia.
You might be interested:  Choroba afektywna dwubiegunowa (dwubiegunówka) – objawy, leczenie, przyczyny

Pamiętać należy, że ból stawów nie jest jedynie doraźną dolegliwością. Choroby, z którymi jest związany, mają bardzo ciężki przebieg i poważne konsekwencje. Prowadzą do ograniczenia ruchomości, a nawet – tak jak ma to miejsce w przypadku RZS – do kalectwa i śmierci.

Co na ból stawów?

Choroby, których objawem jest ból stawów, leczone są na wiele sposobów, od farmakologii począwszy, przez fizjoterapię aż po tak zwane „domowe sposoby”.  Inną metodą postępowania w takich przypadkach jest odpowiednia dieta. Co na ból stawów może zalecić lekarz?

 • Farmakologia. Osoby chore na RZS najczęściej przyjmują lek, który ma w składzie związek chemiczny o nazwie metotreksat, będący antagonistą kwasu foliowego, którego zadaniem jest modyfikacja przebiegu choroby. Dodatkowo w użyciu są działające doraźnie niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy. Nie opracowano dotąd leku, który hamowałby zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów.
 • Rehabilitacja i aktywność fizyczna. Ból stawów można łagodzić korzystając z profesjonalnej rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeutycznym. Ważne jest  także samodzielne wykonywanie ćwiczeń na stawy oraz prowadzenie ogólnie aktywnego trybu życia, który zapobiegać będzie nadmiernemu przyrostowi masy ciała (każdy kilogram więcej, to dodatkowe obciążenie dla stawów).
 • Dieta. Właściwy dobór produktów żywnościowych może nie tylko sprzyjać utrzymaniu wagi, a przez to mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie stawów i tkanki chrzęstnej. Zalecanym rozwiązaniem jest też dostarczanie składników budulcowych tej tkanki, również w postaci suplementów diety.
 •  Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów – czyli wszystkie te zabiegi, które poczynić możemy sami we własnym domu, korzystając z niewyszukanych środków znajdujących się pod ręką, takich jak ręcznik i woda z kranu.

Domowe sposoby na bóle mięśni i stawów

Paleta domowych sposobów na ból stawów dłoni, kolan, czy bioder, jest szeroka. Wymienić w tym kontekście należy przede wszystkim różnego typu okłady.

Najczęściej do ich wykonania używamy zwykłego ręcznika oraz wody – ciepłej lub zimnej.

Nie ma w tym zakresie sztywnych zaleceń, temperaturę wody zazwyczaj dobiera się na własną rękę, do optymalnego rozwiązania dochodząc metodą prób i błędów.

Spotkać niekiedy można się z sugestiami, że na ból stawów o charakterze zapalnym lepiej sprawdzą się okłady zimne, zaś przy dolegliwościach niezapalnych – ciepłe.

Zasadę te warto jednak przetestować w praktyce, nie zawsze działa w ten właśnie sposób.

Bolące stawy znajdują ukojenie także w kąpielach z dodatkiem soli mineralnych (szczególnie polecana jest siarka), olejków eterycznych oraz ziół o potwierdzonym działaniu przeciwzapalnym, wśród których wymienić można przede wszystkim rumianek.

Ból stawów – jak sobie pomóc za pomocą diety?

Tym, co każda osoba cierpiąca na ból stawów może zrobić bez sięgania po arsenał środków farmakologicznych, jest też stosowanie właściwej diety. Nie ma w tym względzie sformułowanych wytycznych ściśle medycznych, przyjmuje się jednak, że na bolące stawy najlepsza będzie jedna z trzech diet, które generalnie uznawane są za zdrowe:

 • śródziemnomorska,
 • wegetariańska,
 • wegańska.

Istotne jest spożywanie tłuszczy roślinnych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy) i białek pochodzących z odpowiednich źródeł (chude mięso, chude mleko, chude sery). Szczególnie polecane są ryby morskie, takie jak halibut, śledź czy makrela, a także owoce morza.

Bardzo ważne jest bowiem dostarczenie do organizmu kwasów tłuszczowych omega 3. Z drugiej strony, szczególnie przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, spożywa się galaretki mięsne, których w żadnej mierze nie da się przypisać do którejś z powyższych diet.

Są one jednak bogatym źródłem kolagenu.

Suplementy diety na bolące stawy

Niezależnie od diety, warto stosować dodatkową suplementację określonych składników.

Preparaty na stawy zawierają starannie wyliczone dawki określonych substancji, niezbędnych dla funkcjonowania chrząstki stawowej, na przykład kolagen w dawce pokrywającej dzienne zapotrzebowanie na ten składnik bez konieczności sięgania po nóżki drobiowe czy wieprzowe w galarecie.

Suplementy zawierają też dawkę witaminy C niezbędnej w procesie syntezowania kolagenu przez organizm, a także inne składniki (m.in. kwas hialuronowy, siarczan chondroityny, imbir, kadzidłowiec indyjski, kurkuma), które:

 • zwiększają elastyczność stawów,
 • zmniejszają poranną sztywność,
 • działają przeciwzapalnie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też:

 • Agnieszka Jasik, Ewa Marcinowska-Suchowierska, Bóle stawów u osób w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, nr 5, 2011
 • Tomasz Tatara, Patrycja Snakowska, Rola diety w reumatoidalnym zapaleniu stawów – przegląd systematyczny badań, Medycyna Rodzinna 2015; 2(18)

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

5 domowych sposobów na ból stawów. Skuteczne i sprawdzone

2020-06-15 13:25 Katarzyna Hubicz

Bolące stawy dokuczają nie tylko osobom w podeszłym wieku – dolegliwości te równie często dopadają ludzi młodych, którzy ulegli urazom lub cierpią na chorobę reumatyczną, z której istnienia nie zdają sobie sprawy. Co oprócz leków pomoże złagodzić ból?

Spis treści

Bóle kostno-stawowe najczęściej są objawem choroby – takiej, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Chorzy muszą być wtedy pod stałą opieką reumatologa, przyjmować zalecone przez niego leki, korzystać z odpowiedniej rehabilitacji.

Niekiedy jednak ból stawów dokucza ludziom zupełnie zdrowym – dochodzi do niego na skutek mikrourazów, przeciążeń lub w efekcie intensywnego uprawiania sportu.

Bóle stawów powinny być powodem wizyty u lekarza – zwłaszcza, jeśli mają związek z urazem, towarzyszą im inne dolegliwości (np.

gorączka, dreszcze, zmiany skórne, kłopoty z poruszaniem się, opuchlizna stawów) lub nie ustępują po kilku dniach przyjmowania leków przeciwbólowych.

Wsparciem dla terapii zaleconej przez specjalistę mogą być domowe sposoby, które sprawdzają się, jeśli ból nie jest zanadto nasilony. Które z nich warto stosować?

Ciepłe i zimne kompresy

To najprostszy domowy sposób na ból stawów. Zimne okłady lub natryski można zastosować wówczas, jeśli bólowi towarzyszy obrzęk. Pomocne będą wtedy okłady z kostek lodu owiniętych w folię i dodatkowo w cienką ściereczkę, na bolące miejsce można również przyłożyć nasączoną zimną wodą gazę lub schłodzony w lodówce kompres żelowy.

Jeśli w stawie nie toczy się proces zapalny, można wykorzystać ciepłe okłady – ciepło sprzyja rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, co poprawia ukrwienie tkanek i łagodzi ból. Do bolącego stawu można przyłożyć ciepły kompres z gazy nasączonej wodą, termofor lub żelowy okład nagrzany w gorącej wodzie. 

Ciepłe kąpiele lecznicze

Ciepło zwiększa elastyczność włókien kolagenowych, co z kolei zapobiega sztywności ścięgien. Dlatego w przypadku bólu stawów warto również robić sobie ciepłe kąpiele lecznicze. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38ºC.

Można do niej dodać olejki eteryczne i kamforę, które swoim działaniem wzmacniają efekt terapeutyczny, skuteczna w takich przypadkach jest również siarka, jednak woda z jej dodatkiem niezbyt przyjemnie pachnie.

Kąpiel powinna trwać nie dłużej, niż 20 minut.

Maści rozgrzewające

W ich składzie są substancje, które mają działanie rozgrzewające – np. kamfora i olejek eukaliptusowy. Po wmasowaniu w skórę pojawia się uczucie ciepła – to efekt rozszerzenia naczynek krwionośnych i poprawy ukrwienia. 

Takie preparaty często zawierają również substancje przeciwbólowe, a także kapsaicynę, nasilającą wydzielanie tzw. substancji P (hormon peptydowy gromadzony w zakończeniach nerwowych, który odpowiada m.in. za rozszerzenie naczyń krwionośnych) – dzięki niej skutecznie łagodzą niewielki ból.

Okłady z chrzanu, miodu, cebuli, białej kapusty

To typowo babciny, aczkolwiek zaskakująco skuteczny domowy sposób na ból stawów.

Zmielony chrzan połączony ze startą cebulą i miodem to skarbnica substancji o działaniu przeciwzapalnym – jak twierdzą zwolennicy takich babcinych metod, przygotowaną mieszankę (musi być gęsta, by nie spływała ze skóry) wystarczy obłożyć bolący staw i owinąć bandażem na kilka godzin (ale jeśli skóra zacznie piec, natychmiast go zdjąć i przepłukać wodą, co złagodzi podrażnienie).

Podobne działanie ma okład z liści białej kapusty – należy je rozgnieć, by puściły soki, wilgotne przyłożyć do bolącego miejsca, owinąć bandażem i zostawić na kilka godzin. 

Picie tranu

Jeśli ból stawów dokucza ci niezbyt mocno, za to regularnie, warto również pić tran. Regularne picie tego tłuszczu zmniejsza bóle stawowe, gdyż zawarte w nim substancje opóźniają procesy degeneracji tkanki chrzęstnej i wzmacniają naturalne mechanizmy jej regeneracji. 

Nowe metody leczenia chorób stawów

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *