Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?

Ból kręgosłupa lędźwiowego, czyli ból lędźwiowy może na przykład pojawiać się po schylaniu lub w nocy. To, co pomaga na ból pleców w odcinku lędźwiowym zależy od przyczyny, której poznanie pozwala złagodzić lub zupełnie pozbyć się dolegliwości.

Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny

Jest wiele możliwych przyczyn bólu  kręgosłupa lędźwiowego. Niektóre z nich nie są groźnie i same ustępują, natomiast inne wymagają specjalistycznego leczenia. Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyny bólu lędźwiowego.

Przeciążenie kręgosłupa

Często za ból pleców w odcinku lędźwiowym odpowiedzialne jest przeciążenie kręgosłupa, które może powodować naderwanie więzadła lub mięśni. Często objawia się to silnym i ostrym bólem kręgosłupa lędźwiowego, który narasta przy ruchach.

Ból ten można złagodzić poprzez znalezienie sobie odpowiedniej pozycji, w której nadwyrężone mięśnie lub więzadła kręgosłupa są rozluźnione. Dolegliwości najczęściej mijają w przeciągu dni lub tygodni.

Jeżeli ból jest silny, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż podobny ból może być również oznaką poważniejszych chorób, wymagających właściwej diagnostyki i leczenia.

Rwa kulszowa, Dyskopatia

Kręgosłup lędźwiowy jest zbudowany z pięciu kręgów, między którymi znajdują się dyski, czyli krążki międzykręgowe. Dyski lędźwiowe są intensywnie obciążane, co może prowadzić do ich uszkodzenia, czyli dyskopatii lędźwiowej.

Dysk może się  uwypuklać lub nawet pękać tworząc przepuklinę kręgosłupa. Czasami taka zmiana daje jedynie ból lędźwiowy kręgosłupa, ale może też uciskać i powodować zapalenie nerwu kręgosłupa.

Powoduje to ból promieniujący do nóg (z reguły tylko to jednej kończyny).

Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?

Takie promieniowanie bólu od kręgosłupa lędźwiowego do nogi nazywane jest rwą kulszową. Dyskopatii może towarzyszyć ból promieniujący do bioder oraz  drętwienie nóg. Dolegliwości mogą nasilać się przy kichaniu lub kaszlu.

Dla rwy kulszowej charakterystyczny jest promieniujący do nogi ból kręgosłupa lędźwiowego przy podnoszeniu nóg podczas leżenia na plecach.

Choroby dysków mogą powodować ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu, ale w niektórych przypadkach dolegliwości nasilają się przy wyprostowaniu lub chodzeniu. Lżejsze przypadki dyskopatii leczy się stosujące leki przeciwzapalne, witaminy oraz fizjoterapię.

W cięższych przypadkach wykonuje leki można podać bezpośrednie w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę za pomocą zastrzyków nadtwardówkowych. W najcięższych postaciach dyskopatii stosuje się leczenie operacyjne.

Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Stawy międzywyrostkowe kręgosłupa łączą ze sobą poszczególne kręgi.

Tak jak inne stawy, pod wpływem długotrwałego obciążenia mogą ulegać zwyrodnieniu i powodować ból w odcinku lędźwiowym, który może pojawiać się z lewej lub prawej strony lub obustronnie.

Z reguły dolegliwości są odczuwane blisko kręgosłupa i w jego dolnej części. Ból pleców w odcinku lędźwiowym nasila się przy wstawaniu, wyprostowaniu, a zwłaszcza podczas chodzenia i stania. Dolegliwości zmniejszają się przy siedzeniu.

Leczenie polega na stosowaniu specjalnie dobranych ćwiczeń oraz pozbycie się ewentualnej nadwagi. W cięższych przypadkach znaczną ulgę mogą przynieść zastrzyki do stawów międzywyrostkowych, które wygaszają zapalenie. Stawy te można również odnerwić za pomocą termolezji lub kriolezji.

Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego

Entezopatia, czyli zwyrodnienie i zapalenie przyczepu więzadła biodrowo lędźwiowego jest źródłem przewlekłego bólu lędźwiowego, który jest odczuwany na wysokości talerza biodrowego, z prawej lub lewej strony. Może on promieniować do pośladka, biodra lub pachwiny. Skuteczne leczenie stanowi specjalny zastrzyk przeciwzapalny podawany bezpośrednio do źródła bólu.

Złamanie kompresyjne kręgu

Ostry i silny ból kręgosłupa lędźwiowego może być objawem złamania kompresyjnego kręgu. Najczęściej dochodzi do niego u osób z osteoporozą, która  osłabia kości. Silny ból odcinka lędźwiowego może pojawić się przy pochylaniu tułowia do przodu, upadku lub kichnięciu.

Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?

Ból kręgów lędźwiowych pojawia się na środku i promieniuje na boki i do nieco do dołu.  Dolegliwości mogą nasilać się przy ruchach, zwłaszcza przy schylaniu. RTG kręgosłupa nie zawsze pokazuje złamanie. Rezonans magnetyczny jest bardziej czułym badaniem.

Lżejsze przypadki leczy się za pomocą leków przeciwbólowych i noszenia specjalnego gorsetu. W cięższych przypadkach szybką ulgę przynosi wertebroplastyka lub kifoplastyka. Są to zabiegi polegające na podawaniu do wnętrza złamanego kręgu specjalnej substancji zwanej cementem, która rozpręża zgnieciony kręg.

W najcięższych przypadkach może być konieczna operacja.

Staw krzyżowo biodrowy

Przewlekłe, lewostronne lub prawostronne bóle lędźwiowo krzyżowe często mają swoje źródło w stawie krzyżowo biodrowym.

Dolegliwości często narastają przy chodzeniu lub siedzeniu, a zwłaszcza przy zakładaniu spodni lub skarpet na stojąco, przy podnoszeniu nogi do góry.

Na ten ból kręgosłupa lędźwiowego pomaga specjalny precyzyjny zastrzyk do wnętrza chorego stawu. W cięższych przypadkach stosuje się odnerwienie stawu (neurolezję) lub operację.

Nowotwór kręgosłupa lędźwiowego

Nowotwór kręgosłupa jest jedną z rzadszych przyczyn bólu pleców w odcinku lędźwiowym. Z reguły są to przerzuty nowotworowe do kręgów pochodzące z innego miejsca. Najczęściej jest za nie odpowiedzialny rak prostaty, płuca lub piersi. Ból jest najczęściej zlokalizowany na środku i z czasem narasta. Jest odczuwany również w nocy.

Nasila się przy parciu na stolec, kaszlu i kichaniu. Aby postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych. Im wcześniej wykryje się nowotwór, tym większa jest szansa na jego wyleczenie.

Dlatego przy silnych, narastających lub przewlekłych bólach lędźwiowych należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić odpowiednie badania obrazowe oraz badania krwi.

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu

Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?

Ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu jest częsty i bardzo uciążliwy. Przy pochylaniu tułowia do przodu zostaje zaangażowanych wiele mięśni, więzadeł, kości i stawów, dlatego też ból może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych z nich należą:

  • Entezopatia więzadła biodrowo lędźwiowego
  • Dyskopatia (podczas pochylania od przodu dyski są ściskane przez sąsiadujące z nimi kręgi lędźwiowe)
  • Złamanie kompresyjne trzonu kręgu
  • Kręgozmyk (nieprawidłowe przesunięcie się jednego kręgu nad drugim, które może nasilać się i zwiększać ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu)

Ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy

Ból kręgosłupa lędźwiowego w nocy potrafi być bardzo uciążliwy, gdyż prowadzi do zaburzeń snu. Bezsenność z kolei zaburza prawidłową regenerację organizmu, co przekłada się na zmęczenie w dzień.

Ból kręgosłupa lędźwiowego po nocy, który przechodzi po rozchodzeniu się może wynikać z przykurczów zgięciowych w stawach biodrowych, które najczęściej można rozciągnąć stosując specjalne ćwiczenia.

Niektórzy odczuwają ból odcinka lędźwiowego przy leżeniu na plecach, niezależnie od pory dnia. Takie dolegliwości można czasem złagodzić podkładając poduszki pod podudzia i kolana.

Jest wiele przyczyn bólu w odcinku lędźwiowym w nocy. Część z nich może ustąpić sama, ale niektóre z nich mogą być groźne. Dlatego jeżeli nocny ból pleców w odcinku lędźwiowym jest bardzo silny lub nie przechodzi, należy skonsultować się z lekarzem. Szybka diagnoza i prawidłowe leczenie daje większą szansę na szybki powrót do zdrowia.

Ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza

Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa rzadko powoduje bóle podbrzusza lub brzucha. Jednak pewne schorzenia brzucha oraz miednicy mniejszej mogą powodować dolegliwości, które odczuwane są również w lędźwiach. Przykładem jest ból kręgosłupa lędźwiowego i podbrzusza w czasie okresu lub przed okresem. Podobne dolegliwości mogą mieć miejsce w czasie owulacji. Jedną z przyczyn takiego bólu jest endometrioza.

Nagły i bardzo silny ból brzucha od kręgosłupa lędźwiowego, promieniujący do pachwiny, któremu mogą towarzyszyć wymioty oraz częste i bolesne oddawanie moczu może być objawem kolki nerkowej.

Objawy alarmowe przy bólu odcinka lędźwiowego

Czasami ból odcinka lędźwiowego może być objawem groźnych schorzeń, które powinny być szybko i prawidłowo leczone. Niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem jeśli obok bólu odcinka lędźwiowego pojawią się:

  • Niedowłady – czyli osłabienie mięśni, które może objawiać się na przykład opadaniem stopy
  • Zaburzenia czucia
  • Trudności w kontrolowaniu oddawania moczu i stolca

Ból kręgosłupa lędźwiowego – co pomaga?

To, jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego zależy przede wszystkim od jego przyczyny. Znalezienie źródła bólu poprzez postawienie prawidłowej diagnozy jest często warunkiem zastosowania odpowiedniego leczenia. Dlatego ważne jest udanie się do doświadczonego lekarza od kręgosłupa.

Co robić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Słuchaj swojego organizmu. Ból jest sposobem, w jaki organizm informuje nas o określonym problemie. Szczególnie w ostrym, nagłym bólu nie powinno się robić czegoś, co nasila ból. Może dotyczyć to schylania się, siedzenia lub chodzenia.

Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?

Zimne lub ciepłe okłady

W ostrym naderwaniu mięśnia na początku pomagają zimne okłady i odpoczynek. W innych przypadkach najczęściej to ciepło przynosi większą ulgę, gdyż rozluźnia napięte mięśnie.

Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe

Dostępne bez recepty leki przeciwzapalne mogą złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego. Jednak należy pamiętać, że ich nadużywanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Fizjoterapia

Fizjoterapia stosuje wiele technik mogących pomóc wielu schorzeniach powodujących ból w kręgosłupie lędźwiowym. Do często stosowanych metod rehabilitacji należy terapia manualna i masaż mięśniowo powięziowy. Doświadczony fizjoterapeuta może również doradzić jak zapobiegać nawrotowi dolegliwości oraz nauczyć wykonywania odpowiednich ćwiczeń na kręgosłup lędźwiowy.

Masaż

masaż jest tradycyjną metodą leczenia rwy kulszowej. Ma znaczenie pomocnicze i pozwala polepszyć komfort w czasie choroby.

Jego działanie polega na rozluźnianiu nadmiernie napiętych mięśni oraz blokowanie przepływu bodźców bólowych. Coraz większą popularność zyskują wibracyjne masażery ręczne.

  Takie urządzenie może być stosowane w domu i w wielu przypadkach zmniejsza dolegliwości oraz zapobiega powstawaniu bolesnych punktów spustowych.

Blokada kręgosłupa

Nowoczesne i precyzyjne blokady w kręgosłup lędźwiowy, szczególnie wykonywane pod kontrolą fluoroskopii i wykorzystaniem kontrastu najczęściej bardzo pomagają w bólach lędźwiowych. Do często wykonywanych zabiegów należą:

  • zastrzyki nadtwardówkowe stosowane w dyskopatii lędźwiowej oraz rwie kulszowej oraz dyskopatii
  • zastrzyki do stawów międzywyrostkowych kręgosłupa stosowane w chorobie zwyrodnieniowej
  • zastrzyki do stawów krzyżowo biodrowych wykonywane w ich zapaleniu

Operacja kręgosłupa

Operacja jest koniecznością lub trudnym wyborem w najcięższych przypadkach. Niesie ona ze sobą pewne ryzyko, jednak są sytuację, w których zabieg chirurgiczny jest najlepszym rozpoznaniem. Ból po operacji przepukliny kręgosłupa lędźwiowego najczęściej znika lub zmniejsza się, czasami jednak może się nasilać i być bardzo trudny do wyleczenia.

  1. Casazza, BA (15 February 2012). „Diagnosis and treatment of acute low back pain”. American Family Physician85 (4): 343–50. PMID 22335313.
  2. French, SD.; Cameron, M.; Walker, BF.; Reggars, JW.; Esterman, AJ. (2006). „Superficial heat or cold for low back pain”. Cochrane Database of Systematic Reviews (1): CD004750. doi:10.1002/14651858.CD004750.pub2. PMID 16437495.
  3. Majchrzycki M, Mrozikiewicz PM, Kocur P, et al. (November 2010). „[Low back pain in pregnant women]”. Ginekol. Pol. (in Polish). 81 (11): 851–5. PMID 21365902
  4. Chou R, Baisden J, Carragee EJ, Resnick DK, Shaffer WO, Loeser JD (May 2009). „Surgery for low back pain: a review of the evidence for an American Pain Society Clinical Practice Guideline”. Spine34 (10): 1094–109.
You might be interested:  Wkłady koronowe – inlay, onlay, overlay – wskazania, etapy wykonywania, alternatywa

Ból w dole pleców – przyczyny i leczenie bólu w odcinku lędźwiowym – Wibroterapia

Ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym to nie tylko poważny problem zdrowotny, ale też socjoekonomiczny. Szacuje się, że w Polsce dolegliwości bólowych krzyża doświadcza aż 72% społeczeństwa przed 40.

rokiem życia[1] i są one najczęstszym powodem zwolnień z pracy. Co może uchronić nas przed bólem w dolnej części pleców? Jakie są przyczyny tych dolegliwości i jak wygląda leczenie bólu? Wyjaśniamy w artykule.



Ból pleców na dole – przyczyny bezpośrednie

Ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym wynika przede wszystkim z mechanicznych uszkodzeń takich struktur jak kręgi, krążki międzykręgowe, stawy, nerwy, mięśnie lub więzadła. Przyczyny tych uszkodzeń są różnorodne i zaliczamy do nich:

  • przebyte urazy;
  • częste przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała, zwłaszcza podczas siedzenia lub podnoszenia ciężkich przedmiotów;
  • przeciążenia mięśni stabilizujących kręgosłup;
  • zmiany zwyrodnieniowe, które dotyczą przede wszystkim osób pracujących w wymuszonej, nienaturalnej postawie ciała, jak np. fryzjerzy, stomatolodzy, osoby pracujące przy taśmach produkcyjnych;
  • ubytek tkanki kostnej kręgów, np. na skutek osteoporozy;
  • deformacje kręgosłupa wrodzone lub nabyte.

Ból w dole pleców może wynikać nie tylko z uszkodzeń mechanicznych, ale też ze stanów zapalnych, jak np. w przypadku choroby ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa). Ponadto przyczyny bólów pleców mogą mieć podłoże genetyczne i być związane z defektami strukturalnymi. Dotyczy to zwłaszcza degeneracji krążka międzykręgowego.[2]

Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?Zdrowy krążek międzykręgowy i jego degeneracja

Pośrednie przyczyny bólu w dole pleców

Poza tymi bezpośrednimi przyczynami bólu pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, wyróżnia się szereg przyczyn pośrednich, które jednocześnie są zaliczane do czynników ryzyka. Należą do nich przede wszystkim:

  • Siedzący tryb życia – nasza wyprostowana postawa wykształcała się przez miliony lat, a w ciągu ostatnich dziesięcioleci zaczęliśmy przyjmować pozycję przede wszystkim siedzącą. Podczas siedzenia w prawidłowej, ergonomicznej postawie kręgosłup (a właściwie krąg L3 w odcinku lędźwiowym) poddawany jest obciążeniu 140 kg. Jeśli przyjmujemy pozycję siedzącą pochyloną do przodu, to obciążenie wynosi już 185 kg. Nawykowe przyjmowanie takiej postawy może przeciążać kręgosłup i skutkować bólem w dole pleców. Z czasem może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Dla porównania – obciążenie kręgu L3 przy pozycji stojącej wyprostowanej to 100 kg, a podczas leżenia na plecach tylko 25 kg.[3]Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?
  • Brak aktywności fizycznej – mięśnie, które nie są aktywowane ulegają osłabieniu, przez co gorzej stabilizują kręgosłup. Dlatego jednym z głównym zaleceń lekarskich w przypadku bólów pleców w odcinku dolnym jest wzmocnienie gorsetu mięśniowego (a w szczególności mięśni brzucha) poprzez ćwiczenia fizyczne.
  • Otyłość – z licznych badań wynika, że bóle pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej nasilają się u osób z nadwagą i otyłością i często występują jako bóle przewlekłe[4]. Nadmierna masa ciała predysponuje też do powstawania zmian zwyrodnieniowych.

Ból dolnej części pleców towarzyszy również schorzeniom układu moczowo-płciowego. Może być związany z kolką nerkową czy zapaleniem trzustki, endometriozą lub zapaleniem przydatków.

Ból pleców w odcinku lędźwiowym – sposoby leczenia

W przypadku przewlekłego i nieswoistego bólu pleców, czyli takiego, którego przyczynę trudno jest jednoznacznie określić, bo podłoże bólu może być złożone, zalecane jest leczenie kompleksowe, na które składają się:

  • fizjoterapia (zabiegi fizykalne, kinezyterapia oraz masaże lecznicze),
  • farmakoterapia,
  • psychoterapia,
  • edukacja pacjenta w zakresie zdrowego stylu życia, ergonomii pracy i wypoczynku.

Choć farmakoterapia stanowi najszybszy sposób na złagodzenie bólu pleców, to powinna być traktowana wyłącznie jako uzupełnienie leczenia.

Najważniejszym elementem leczenia zespołów bólowych kręgosłupa jest fizjoterapia, dzięki której można osiągnąć trwałą poprawę oraz zmiana stylu życia w tych przypadkach, gdy ból pleców wynika przede wszystkim z przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała podczas pracy i wypoczynku.

Jeśli ból pleców występuje sporadycznie i nie jest mocno nasilony, to można skorzystać z domowych sposobów. Opisujemy je w artykule pt. Co na ból pleców? 4 domowe zabiegi.

Fizjoterapia a ból pleców w odcinku lędźwiowym

Osoby cierpiące na ból w dolnej części pleców – po wizycie w gabinecie fizjoterapeutycznym lub rehabilitacyjnym – kierowane są na różnego typu zabiegi fizykalne. Jest to zazwyczaj  magnetoterapia, krioterapia, elektroterapia oraz ultradźwięki. Do grupy zabiegów fizykalnych zalicza się również wibroterapię, którą można stosować w warunkach domowych. 

Fizykoterapia najczęściej uzupełniana jest kinezyterapią (ćwiczeniami fizycznymi), masażami leczniczymi, a czasem także zabiegami uzdrowiskowymi, wśród których za najbardziej skuteczne uznaje się kąpiele borowinowe.

[5] Dopiero wtedy, gdy powyższe metody leczenia nie przynoszą zadowalających efektów, pacjent może być zakwalifikowany do leczenia operacyjnego. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko, bo według badań dotyczy od 1 do 10% pacjentów.

[6]  

Zabiegi fizykalne na ból pleców w dolnej części

Zabiegi fizykoterapeutyczne wykorzystują do leczenia różne rodzaje bodźców fizycznych:

  • pole magnetyczne, które łagodzi ból, działa przeciwzapalnie i przyspiesza procesy regeneracyjne;
  • ultradźwięki, czyli fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które działają rozluźniająco na mięśnie i tkankę łączną (występującą m.in. w krążkach międzykręgowych), dzięki czemu łagodzą ból wynikający z przeciążeń, stanów zapalnych i zwyrodnień;
  • promieniowanie emitowane przez lasery biostymulacyjne i wysokoenergetyczne, które jest aplikowane zarówno w przeciążone mięśnie, jak i kręgi;
  • różnego rodzaju prądy lecznicze wykorzystywane w zabiegach elektroterapii, które oddziałują na ból pochodzenia nerwowego, mięśniowego i wynikający ze zwyrodnień;
  • ciepło (zabiegi ciepłolecznicze) lub zimno (krioterapia), czyli bodźce, które oddziałują na układ krwionośny lub rozluźniająco na mięśnie;
  • wibracje, stosowane w wibroterapii, które działają przeciwbólowo poprzez bezpośrednie oddziaływanie na układ nerwowy oraz rozluźniają mięśnie.   

Wibroterapia na ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym

Przeciwbólowe działanie wibroterapii wyjaśnia tzw. bramkowa teoria bólu. Według niej, każdy impuls bólowy przechodzi przez punkt w rdzeniu kręgowym.

Jeśli impuls ten nie trafi na inny, silniejszy, to do mózgu przesyłana jest informacja o bólu. Wibracje stanowią właśnie ten silniejszy impuls, dzięki czemu sygnały bólowe zostają zredukowane.

Mechanizm ten w szczegółowy sposób został wyjaśniony przez naukowców. 

Polskie badania nad wpływem wibroterapii w leczeniu dolegliwości bólowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym zostały przeprowadzone m.in. na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Po przeprowadzeniu terapii, u pacjentów cierpiących na ból ostry odnotowano zmniejszenie intensywności bólu o 88%, a u pacjentów z bólem przewlekłym o 50%.[7]

Co warte podkreślenia, wibroterapia posiada nie tylko działanie przeciwbólowe, ale również:

  • zmniejsza napięcie mięśni,
  • poprawia ukrwienie tkanek miękkich i kości,
  • działa przeciwzapalnie,
  • zmniejsza obrzęki i opuchlizny,
  • wzmacnia mięśnie, dlatego jest świetnym przygotowaniem do ćwiczeń fizycznych.

Jednym z najbardziej zaawansowanych pod kątem dopracowania bodźca wibracyjnego urządzeń do domowej wibroterapii jest aparat RAM Vitberg+, który działa zarówno miejscowo (w miejscu bólu), jak i ogólnie (na całe ciało).

Wypróbuj działanie wibroterapii na ból kręgosłupa i pleców w swojej miejscowości – bez zobowiązań.

SPRAWDŹBól w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?

Kinezyterapia, czyli ćwiczenia na ból dolnej części pleców

Jak wspomnieliśmy – w przypadku bólu pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym zabiegi fizykalne najczęściej łączone są z ćwiczeniami fizycznymi, czyli kinezyterapią. Obejmują one:

  • ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy tułowia, czyli przede wszystkim mięśnie stabilizujące kręgosłup. W opisywanym przypadku bólów odcinka kręgosłupa lędźwiowego będą to przede wszystkim ćwiczenia izometryczne, opierające się na napinaniu oraz rozluźnianiu mięśni bez zmiany ich długości (napinamy mięśnie w jednej pozycji i utrzymujemy ją przez określony czas), dzięki czemu dochodzi do ich wzmocnienia.
  • ćwiczenia ogólnokondycyjne,
  • ćwiczenia w odciążeniu, przy których wykorzystuje się np. kabinę rehabilitacyjną UGUL.

Plan ćwiczeń układany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę charakter i przyczyny dolegliwości bólowych oraz możliwości kondycyjne. 

Ćwiczenia fizyczne są także elementem profilaktyki bólu pleców. Przykłady takich ćwiczeń podajemy w artykule: Ćwiczenia na ból pleców – wzmocnienie mięśni lędźwiowych i nie tylko.

Podsumowanie

W przypadku bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym kluczowe jest odpowiednie zdiagnozowanie jego przyczyny.

Jeżeli głównym powodem dolegliwości bólowych są najczęstsze obecnie złe nawyki i siedzący tryb życia, to niezbędne będzie kompleksowe działanie, uwzględniające włączenie systematycznych ćwiczeń (kinezyterapii), jak i zabiegów fizykalnych takich jak wibroterapia.

Niezmiernie ważna jest także zmiana tych przyzwyczajeń, które mogą prowadzić do nadmiernego obciążania kręgosłupa i struktur wokół niego.

Źródła:

  1. Depa A, Drużbicki M. Ocena częstości występowania zespołów bólowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa w zależności od charakteru wykonywanej pracy, Prz Med Uniw Rzeszowskiego 2008, 1, 34-41.
  2. Battie MC., Videman T., Parent E. Lumbar disc degeneration: epidemiology and genetic influences, Spine 2004; 29: 2679-2690.
  3. Nachemson A: The load on lumbar discs in different positions of the body, Clin Orthop 45:107-122, 1966.
  4. DePalma MJ., Ketchum JM., Saullo TR. Multivariable Analyses of the Relationships Between Age, Gender, and Body Mass Index and the Source of Chronic Low Back Pain, Pain Medicine 2012; 13(4): 498-506.
  5. Garczyński W., Lubkowska A. Postępowanie fizjoterapeutyczne u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi lędźwiowego odcinka kręgosłupa, Journal of Health Sciences 2013; 3(4): 118-130.
  6. Depa A., Wolan A., Przysada G. Wpływ rehabilitacji na zmianę ruchomości kręgosłupa oraz subiektywne odczuwanie bólu u chorych z zespołem bólowym w odcinku lędźwiowym, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2008, 2, 116–124. 
  7. Mrozek P. (2010) Ocena wyników leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym masażem wibroakustycznym, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Ból pleców przyczyny i leczenie

Czy wiesz, że na ból pleców (sporadyczny, bądź przewlekły) cierpi co drugi Polak?! Większość dolegliwości bierze się z siedzącego trybu życia, wielogodzinnej pracy za biurkiem i braku ruchu. Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u ortopedy. Pacjenci skarżą się na ból w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym.

Czasem ból jest trudny do scharakteryzowania i umiejscowienia, opisywany jest jako „rozlany”. Skolioza, kifoza, czy też lordoza są w społeczeństwach wysokorozwiniętych równie „popularne” co grypa sezonowa.

Przeważnie ból pleców przypisywany jest kręgosłupowi, jednak może mieć on wiele innych przyczyn, dlatego dolegliwości bólowe pleców są niekiedy trudne do zdiagnozowania.

Dowiedz się, jakie objawy mogą towarzyszyć konkretnym jednostkom chorobowym kręgosłupa i jakie mogą być inne przyczyny bólu pleców?

Nieprawidłowa postawa kształtowana latami podczas wielogodzinnej pracy biurowej, brak systematycznej aktywności fizycznej, nawarstwiające się mikrourazy w trakcie pracy fizycznej, zła pozycja podczas snu itd. To najczęstsze przyczyny bólu pleców, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Efektem jest tzw. ból posturalny – to skutek przeciążenia struktur tkankowo-stawowych. Ten rodzaj bólu pleców jest trudny do określenia, jednak najczęściej dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa. To, co jest szczególnie istotne w różnicowaniu przyczyn bólu pleców to fakt, że bóle pochodzące od kręgosłupa nasilają się przy wykonywaniu określonych ruchów lub dźwiganiu ciężkich przedmiotów, z kolei zmniejszają się bądź zupełnie zanikają przy braku aktywności. Bóle pleców, które nie mają związku z wykonywanymi czynnościami, odczuwalne nawet w stanie spoczynku mogą oznaczać poważne choroby wewnętrzne.

You might be interested:  Zatrucie tlenkiem węgla (czadem) – objawy, skutki, leczenie, pierwsza pomoc

Przyczyny bólu pleców należy podzielić przynajmniej na dwie główne kategorie: odkręgosłupowe wynikające z wad postawy, zmian zwyrodnieniowych, czy też urazów mechanicznych oraz pozakręgosłupowe, których przyczyna nie jest związana z żadnym z odcinków kręgosłupa.

  • nadwyrężenie lub przeciążenie mięśni wokół kręgosłupa, naderwanie więzadła, skurcze mięśni kręgosłupa.
  • dyskopatia, czyli przepuklina kręgosłupa – może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa. W przypadku odcinka lędźwiowego dyskopatia powoduje bóle w dolnej części pleców, są to najczęściej bóle w krzyżu nasilające się przy skłonie w przód, często występuje też mrowienie w nogach. Bóle pleców promieniujące do żeber, zwłaszcza podczas kaszlu, kichania, czy śmiechu mogą być powodem dyskopatii odcinka piersiowego kręgosłupa. Z kolei przepuklina odcinka szyjnego charakteryzuje się tym, że najpierw pojawia się sztywność szyi oraz lekki ból, a następnie mrowienie w rękach.
  • rwa barkowa – charakteryzuje ją ból pleców w kręgosłupie szyjnym, który promieniuje do ramienia, łokcia, a nawet nadgarstka. Ten rodzaj bólu pleców może przybierać na sile przy ruchach głową, podczas kaszlu lub kichania, jak również w trakcie dłuższego siedzenia.
  • rwa kulszowa – ból pleców na dole kręgosłupa, czyli w odcinku lędźwiowym, który promieniuje do uda, a nawet stopy. Przyczyną jest ucisk kręgów na nerw kulszowy. Występują zaburzenia czucia w nogach i drętwienie. Niekiedy mogą się również pojawić kłopoty z wypróżnianiem.
  • rwa udowa – charakteryzuje ją ból pleców w odcinku lędźwiowym, który jest na tyle silny, że utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia poruszanie nogą. Osoby, które cierpią na rwę udową skarżą się przeważnie na napięcie mięśni przykręgosłupowych, sztywność kończyny, skurcze, niedowłady w nodze i zaburzenia czucia.
  • wady postawy, a więc kifoza, lordoza lub skolioza mogą być również przyczynami bólu pleców. Wspomniane wady kręgosłupa mogą dotyczyć już nawet dzieci w wieku szkolnym, dlatego tak ważne jest ich korygowanie już we wczesnym stadium poprzez specjalne ćwiczenia. Z początku nie dają dolegliwości bólowych, jednak po latach mogą być przyczyną przewlekłych bólów pleców utrudniających normalne funkcjonowanie.
  • złamanie kręgów kompresyjne – to jeden z podstawowych objawów osteoporozy kręgosłupa. Ból pleców może nasilać się podczas kaszlu, kichania, a nawet wypróżniania.
  • Stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym – powoduje charakterystyczne bóle pleców na dole, zwłaszcza nasilające się przy przeproście kręgosłupa
  • spondylolisteza, czyli ześlizgnięcie kręgów – bólowi pleców towarzyszą również problemy z chodzeniem, czy też brak możliwości zgięcia nóg w biodrach przy wyprostowanych kolanach

Jeżeli przyczyną bólu pleców nie są zmiany w obrębie kręgosłupa, to wówczas należy rozpocząć poszukiwanie innych czynników wywołujących dolegliwości bólowe.

Niekiedy przyczyna jest bardzo poważna, dlatego w przypadku utrzymującego się bólu pleców należy koniecznie zwrócić się po specjalistyczną pomoc i wykonać niezbędne badania, jak rezonans magnetyczny, czy tomograf.

Za ból pleców mogą bowiem odpowiadać takie patologie jak:

  • tętniak aorty brzusznej
  • rozwarstwienie tętnicy szyjnej albo kręgowej
  • ostre zapalenie opon mózgowych
  • rozwarstwienie aorty;
  • dusznica bolesna czy też zawał mięśnia sercowego
  • zapalenie woreczka żółciowego
  • zapalenie uchyłków jelit lub ropnie uchyłków
  • zapalanie trzustki
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • w przypadku kobiet: ciąża pozamaciczna, rak jajników, zapalenie jajowodu)
  • zapalenie opłucnej lub zapalenie płuc)
  • zapalenie prostaty
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • choroba kości Pageta
  • choroba autoimmunologiczna

Bóle pleców od kręgosłupa można również podzielić według odcinków – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego. Bóle pleców na dole to właśnie odcinek lędźwiowy, z kolei bóle pleców między łopatkami i trochę poniżej to odcinek piersiowy. Jeżeli ból pleców promieniu do ramion i do głowy to oznacza kłopoty z odcinkiem szyjnym.

W przypadku bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym i bólów karku przyczyną jest przeważnie przeciążenie kręgów. Wielogodzinna praca przy komputerze, spanie na zbyt wysokiej poduszce, a nawet chroniczny stres – to wszystko może skończyć się bólem kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nie należy tego lekceważyć ponieważ bóle mogą być wyjątkowo uciążliwe i promieniować np.

do głowy. Poza tym, z czasem nieleczone patologie kręgów szyjnych, czyli zmiany zwyrodnieniowe mogą prowadzić do zaburzeń widzenia, pamięci, a także rzutować na inne zmysły. Przeważnie zmiany zwyrodnieniowe oraz mikrourazy dotyczą kręgów szyjnych numer: 3., 4., 5. i 6.

Rozwiązaniem jest unikanie wielogodzinnej pracy w jednej pozycji i specjalne ćwiczenia zlecone przez ortopedę lub rehabilitanta. Rzadziej bóle karku spowodowane są tzw. przewianiem. Na czym to polega? Strumień zimnego powietrza podrażnia zakończenia nerwowe, które są w skórze, tzw. korzonki.

To z kolei powoduje bolesny przykurcz mięśni, stąd ból w kręgosłupie szyjnym. Bóle karku których przyczyną jest przewianie najczęściej przechodzą po kilku dniach same.

Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?
Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?

Ból kręgosłupa piersiowego należy do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów. Skarżą się oni na ból w okolicy łopatek, kłucie lub gniecenie w klatce piersiowej, opisywane jako uczucie zablokowania.

Czasem dolegliwości bólowe mogą być odczuwane niżej i promienować aż do odcinka lędźwiowego.

Niekiedy do objawów bólowych odcinka piersiowego dołącza również drętwienie rąk, może się też pojawić ból kręgosłupa szyjnego jako wynik napięcia i przeciążenia struktur kręgosłupa piersiowego.

Przyczynami bólu kręgosłupa są przeważnie nieprawidłowe nawyki życia codziennego – wielogodzinna praca biurowa, długie jazdy samochodem, oglądanie telewizji w pozycji pół leżącej, nadwaga. Ponadto, ból pleców w odcinku piersiowym może być skutkiem ciężkiej pracy fizycznej oraz urazów będących wynikiem wypadku np. samochodowego.

Leczenie kręgosłupa piersiowego powinno polegać przede wszystkim na wyeliminowaniu czynnika sprawczego, który doprowadził do bólu pleców w tym miejscu. Oczywiście konieczna jest również pomoc doświadczonego ortopedy, który rozpisze indywidualnie dobraną rehabilitację. Należy jednak pamiętać o tym, że ból kręgosłupa piersiowego może być tylko „maską” dla innych schorzeń, np. chorób serca. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, promieniujący do łopatek, opisywany jako gniecenie w klatce piersiowej może być na przykład zawałem serca.

Ból kręgosłupa lędźwiowego to kolejna zmora naszych czasów. Siedzący tryb życia, najczęściej w pozycji odbiegającej od prawidłowej, brak ruchu i wady postawy to główne przyczyny bólu pleców na dole, czyli w odcinku lędźwiowym.

Chociaż przeważnie na bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej uskarżają się osoby starsze, to niestety ostatnio do ortopedów zgłasza się coraz więcej ludzi młodych, którzy narzekają na ból pleców w tym odcinku kręgosłupa.

Wśród przyczyn bólu na dole pleców można wymienić jeszcze takie choroby jak osteoporozę, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów no i oczywiście chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

By skutecznie leczyć ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym konieczne jest nie tylko przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ale przede wszystkim fizjoterapia i systematycznie prowadzona rehabilitacja kręgosłupa.

Ból w dole pleców – jakie przyczyny powodują ból w dole kręgosłupa?Na podstawie badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa można dokładnie ocenić zmiany w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i na tej podstawie rozpisać konkretne leczenie. Przy pomocy odpowiednich ćwiczeń wzmacnia się mięśnie około kręgosłupowe, mięśnie brzucha, mięśnie pośladków i redukuje się napięcia mięśniowe. Same leki przeciwbólowe i przeciwzapalne niewiele pomogą, a w dłuższej perspektywie zniszczą żołądek. W skrajnych przypadkach w przypadku bólu kręgosłupa można rozważyć wykonanie operacji, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych rezultatów. Natomiast w przypadku, gdy choroba kręgosłupa lędźwiowego skutkuje nietrzymaniem moczu, zaburzeniem pracy zwieraczy, czy zaburzeniem funkcji seksualnych interwencja chirurgiczna jest zdecydowanie wskazana.

Niektóre z chorób autoimmunologicznych mogą wywoływać tzw. zapalny ból pleców. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się stopniowym nasilaniem się bólu pleców. Klasyczne są również bóle nocne oraz poranna sztywność trwająca 20-30 minut.

By ortopeda mógł wziąć po uwagę przy diagnozie zapalny ból pleców, dolegliwości bólowe muszą występować przez co najmniej 3 miesiące, aczkolwiek lepiej zgłosić się do dobrego specjalisty znacznie wcześniej, bo przyczyna bólu pleców może być zupełnie inna.

Jeżeli bóle pleców wynikają ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, są wynikiem wad postawy to konieczna będzie rehabilitacja kręgosłupa. Bóle pleców mogą z czasem się zmniejszyć, jeżeli ćwiczenia dobrane przez rehabilitanta będą odpowiednie i sumiennie wykonywane.

Diagnoza co do schorzenia w obrębie kręgosłupa powinna być zawsze poprzedzona dokładnym wywiadem lekarskim, badaniem fizykalnym oraz badaniami obrazowymi.

Niestety w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa zdjęcia rentgenowskie nie wiele pomogą, owszem będzie na nich widać ewentualne wady postawy lub większe zmiany w obrębie kręgów, jednak by dokonać bardziej wnikliwej analizy kręgosłupa konieczne będzie wykonanie np. rezonansu magnetycznego. Takie badanie umożliwia m.in.

zobaczenie ewentualnych pęknięć pierścienia włóknistego w obrębie kręgów (dehydratacja krążka między kręgowego) lub też zmian znanych jako guzki Schmorla, które bardzo często odpowiadają za bóle pleców, jednak są niełatwe do zdiagnozowania właśnie w związku z koniecznością wykonania szczegółowych, drogich badań, jak choćby wspomniany rezonans magnetyczny.

Zarówno osoby, którym jeszcze nie doskwiera ból pleców, jak i ci, którzy przez dolegliwości bólowe nie mogą normalnie funkcjonować powinni pamiętać o kilku wskazówkach, których przestrzeganie może wpłynąć na poprawę stanu kręgosłupa. Są to przede wszystkim:

  • regularna aktywność fizyczna niezwiązana z dźwiganiem ciężarów. Szczególnie dobre jest pływanie, zwłaszcza na plecach.
  • chodzenie na jogę lub pilates, gdzie wykonuje się ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie przykręgosłupowe.
  • zbilansowane żywienie, a więc dieta bogata w białko, witaminy (głównie D3 i B6) i minerały takie jak: wapń, magnez i potas.
  • unikanie wielogodzinnej pozycji siedzącej oraz zapewnienie sobie komfortowych warunków w pracy biurowej – ergonomiczne krzesło dobrane do wysokości biurka.
  • unikanie obciążania kręgosłupa wynikającego z dźwigania ciężarów na siłowni lub ciężkiej pracy fizycznej.
  • zapewnienie odpowiedniej pozycji podczas snu, poprzez dobrej jakości materac i poduszkę ortopedyczną.
You might be interested:  Nagłe pogorszenie słuchu – zapalenie trąbki słuchowej

Kręgosłup to podstawa organizmu, w końcu na nim opiera się konstrukcja całego ludzkiego ciała.  Jeżeli kręgosłup będzie w złym stanie, to z biegiem czasu pogorszy się stan całego organizmu.

W przeciwieństwie do niektórych narządów wewnętrznych jak żołądek, jelita, czy też tkanek miękkich z których składają się ścięgna i mięśnie, kręgosłupa nie da się wyleczyć! Nie da się cofnąć zmian zwyrodnieniowych – można je jedynie zahamować poprzez właściwie dobraną rehabilitację i eliminację złych nawyków.

Ból pleców – jakie może oznaczać choroby? – PZU Zdrowie

Ból pleców nie zawsze jest powodem do niepokoju, chociaż może być zwiastunem poważnej choroby. Najczęściej towarzyszy przeciążeniom i jest efektem braku aktywności fizycznej. Nie powinien też niepokoić ból pleców w ciąży. Jeśli dolegliwości nasilają się bez wyraźnej przyczyny, należy udać się do lekarza.

Nie można jednoznacznie określić przyczyny bólu pleców, ponieważ etiologia tej przypadłości jest złożona. Tym samym rozpoznanie może być utrudnione, a ewentualne leczenie wdrażane z dużym opóźnieniem. Diagnostyka bólu pleców w dolnej lub innej części kręgosłupa obejmuje szereg badań, nie tylko laboratoryjnych, ale i obrazowych.

Co może powodować ból pleców? Do kogo się z tym zgłosić?

Ból pleców jest dolegliwością znaną na całym świecie. Zmagają się z nim miliony ludzi w różnym wieku. Dzieci chorują rzadziej, a najczęściej ból ten doskwiera osobom otyłym, w podeszłym wieku lub prowadzącym siedzący tryb życia.

Przyczyną jego powstawania jest przeciążenie, brak ruchu lub wady postawy spowodowane wiekiem. Uporczywa dolegliwość bywa też rezultatem toczącej się w organizmie choroby lub ma związek z nowotworem.

W przypadku bólu na dole pleców przyczyną może być również ciąża, ponieważ macica kobiety rozciąga się i przygotowuje do porodu.

Tak naprawdę na ból pleców wpływa szereg czynników, dlatego odnalezienie konkretnej przyczyny jest czasochłonne i wymaga wykonania wielu badań diagnostycznych. Zanim dojdzie do rozpoznania, w organizmie człowieka może się rozwinąć poważna choroba. W związku z tym dolegliwości nie powinno się bagatelizować.

Jeśli ból się nasila i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, warto zgłosić się do lekarza. Można też udać się do tzw. Wirtualnej Przychodni. Konsultacja odbywa się poprzez czat, wideorozmowę lub telefonicznie. Żeby skorzystać z usługi, trzeba wykupić abonament.

To dobry sposób na uzyskanie pomocy, jeśli możliwość wyjścia z domu jest ograniczona.

O czym świadczy ból pleców w okolicy lędźwiowej?

Ból pleców w dolnej części kręgosłupa jest bardzo często zwiastunem chorób, które obejmują inne układy, np.:

  • schorzeń ginekologicznych, zwłaszcza stanów zapalnych przydatków lub endometriozy, która może zaatakować okoliczne narządy. Dolegliwości bólowe lędźwi pojawiają się także podczas miesiączki. Mogą być również sygnałem, że w organizmie chorego toczy się proces nowotworowy obejmujący układ rozrodczy;
  • chorób układu moczowego – ból pleców na dole to bardzo częsty objaw chorych nerek lub zapalenia pęcherza moczowego. Jeśli u chorego nasila się dyskomfort w jamie brzusznej i ma on kłopoty z oddawaniem moczu, musi się zgłosić do lekarza;
  • schorzeń układu pokarmowego – zwłaszcza dysfunkcji jelit, długotrwałych zaparć lub nieswoistych chorób zapalnych wyniszczających układ trawienia. Ból w dole pleców współistnieje wtedy razem z innymi dolegliwościami, np. z bólem brzucha;
  • chorób układu nerwowego – np. rwa kulszowa, która wiąże się z uciskiem na nerwy rdzenia kręgowego. Do jej powstania predysponuje dyskopatia oraz wady postawy.

Bóle dolnych partii pleców mogą mieć podłoże przeciążeniowe. Zwykle nie są one powodem do niepokoju, ale można to potwierdzić dopiero po odpowiedniej diagnostyce.

Co jest przyczyną bólu pleców po lewej stronie ciała, a co po prawej?

Przyczyną dolegliwości bólowych po danej stronie pleców jest masa czynników. Równie dobrze może to być efekt braku aktywności fizycznej, jak i zwiastun choroby wymagającej leczenia farmakologicznego.

Jeśli u chorego stwierdza się ból pleców z prawej strony, jego przyczyną jest prawdopodobnie choroba nerek lub zaburzenia jelitowe.

Jeżeli dolegliwość lokalizuje się po lewej stronie, można podejrzewać problemy z sercem lub jedną z chorób kręgosłupa.

Co na ból pleców może kupić w aptekach?

Na rynku aptecznym jest dostępny szereg preparatów, którymi można złagodzić ból pleców. Mimo to każdej osobie cierpiącej zaleca się wizytę u lekarza – specjalista ustali przyczynę i wdroży leczenie choroby podstawowej, która wywołuje tę dolegliwość.

Maści przeciwbólowe i przeciwzapalne na bóle pleców działają jedynie doraźnie, a tabletki mogą podrażniać śluzówkę żołądka. Są niewskazane dla osób, które mają chory układ trawienny. Na ból pleców poleca się również plastry, które działają rozgrzewająco lub chłodząco. Ich zadaniem nie jest leczenie, a jedynie złagodzenie przykrych symptomów.

Mocniejsze środki może zalecić wyłącznie lekarz, ponieważ są one dostępne na receptę.

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z tą przypadłością jest zmiana stylu życia. Należy unikać dźwigania, a jeśli to konieczne – rozkładać wagę przedmiotów na dwie ręce, aby nie dopuścić do przeciążeń. Konieczna jest także aktywność fizyczna. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, których praca zawodowa wymaga długotrwałego siedzenia lub stania na nogach.

Gdy boli kręgosłup – poznaj najczęstsze przyczyny

Ból pleców często jest wynikiem schorzeń bezpośrednio dotykających kręgosłup. Najczęściej dopatrujemy się przyczyny w zwyrodnieniu stawów czy w przeciążeniach. Tymczasem dolegliwości odczuwane ze strony kręgosłupa mogą mieć różne pochodzenie. Mogą np. być spowodowane przez stres lub być symptomem choroby innych narządów. Z tego powodu przed podjęciem jakichkolwiek działań leczniczych konieczne jest rozpoznanie właściwej przyczyny bólu. W postawieniu właściwej diagnozy pomoże określenie cech samego bólu: jego charakteru i intensywności, momentów występowania i częstotliwości. Zawsze powodem do niepokoju są bóle kręgosłupa trwające dłużej niż 2 tygodnie oraz ból, który pojawił się nagle, jest gwałtowny, uniemożliwia poruszanie się i taki, któremu towarzyszy obrzęk lub stan zapalny. W wymienionych sytuacjach wskazany jest niezwłoczny kontakt z lekarzem. Najważniejsze przyczyny bólu kręgosłupa to:

  • Mała aktywność fizyczna – spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej lub unikanie ruchu powodują, że mięśnie grzbietu i brzucha, które wspomagają kręgosłup w utrzymywaniu wyprostowanej postawy ciała, stają się słabsze, wiotczeją i przestają być podporą dla kręgosłupa. To powoduje nieprawidłowy rozkład obciążeń działających na kręgi i znajdujące się pomiędzy nimi dyski, czyli krążki międzykręgowe i z czasem może doprowadzać do deformacji w kręgosłupie.
  • Nadmierne obciążanie kręgosłupa – przeciążamy go codziennie wiele razy.
  • Nieprawidłowe długotrwałe siedzenie – z zakładaniem nogi na nogę, wyginaniem pleców w pałąk, siadaniem na zbyt wysokich lub niskich krzesłach (podczas siedzenia stopy powinny być oparte na podłodze), siadaniem na brzegu krzesła lub fotela.
  • Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej – szczególnie nieruchomo. Podczas długiego stania dobrze jest zmieniać pozycję i opierać naprzemiennie stopę prawą i lewą na krawężniku lub niskim podnóżku.
  • Nieprawidłowe ułożenie podczas snu – spanie z poduszkami ułożonymi zbyt wysoko (to przeciąża kręgi szyjne) lub z podkurczonymi nogami.
  • Noszenie butów na bardzo wysokich i niestabilnych obcasach.
  • Nieodpowiednie podnoszenie ciężarów – ciężkie przedmioty zawsze podnosimy z pozycji kucznej, przy czym plecy muszą być proste. Dźwiganie ciężaru przy pochylonych plecach i wyprostowanych kolanach może spowodować, że powstanie bolesna przepuklina, która ograniczy ruchomość kręgosłupa. Najczęściej odczuwa się wtedy gwałtowny ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
  • Nierównomierny rozkład obciążeń – noszone ciężary zawsze staramy się rozłożyć na dwie ręce. Jeśli to jeden ciężki przedmiot, wówczas powinniśmy opierać go na biodrze lub przenosić z zastosowaniem specjalnych pasów.
  • Choroba zwyrodnieniowa – objawia się zniekształceniem i uszkodzeniem stawów i kręgów w kręgosłupie. Może mieć charakter pierwotny czyli pojawia się bez określonej przyczyny lub może być spowodowana czynnikami fizycznymi, najczęściej o długotrwałym działaniu (długie siedzenie przed komputerem, praca w pozycji wymuszonej), stanami zapalnymi, wrodzonymi wadami kręgosłupa czy starzeniem się organizmu. Najczęściej dotyczy odcinka szyjnego i lędźwiowego.
  • Stany urazowe – ból kręgosłupa pojawia się pierwotnie w miejscu urazu, a z czasem może dotyczyć odcinków sąsiadujących. Złamanie kręgów lub uszkodzenia mięśni pleców i brzucha podtrzymujących kręgosłup generują powstanie nieprawidłowych naprężeń w tkankach i w samej strukturze kręgosłupa, co może z czasem prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej.
  • Nieprawidłowa postawa – chodząc należy trzymać plecy wyprostowane, a na krześle lub fotelu siedzieć tak, aby oparcie podtrzymywało kręgosłup głównie w jego części krzyżowo-lędźwiowej. Szczególną uwagę na prawidłową postawę powinny zwracać kobiety w ciąży, ponieważ rozwijająca się ciąża powoduje przeniesienie środka ciężkości w ciele przyszłej mamy i powstanie dużych naprężeń w układzie mięśni umocowanych do kręgosłupa.
  • Wady kręgosłupa – mogą powodować bóle już od wczesnego dzieciństwa albo ujawnić się dopiero w wieku dojrzałym (jak w przypadku lumbalizacji, która powoduje bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej).
  • Stres i pośpiech – powodują nadmierne wydzielanie adrenaliny, hormonu stresu. Prowadzi to do chronicznego napięcia mięśni, które z czasem powoduje zmiany zwyrodnieniowe i bóle w okolicy kręgosłupa.
  • Choroby innych narządów – najczęściej ból wywołują nowotwory zlokalizowane w okolicy kręgosłupa lub w jego strukturach. Guzy rozrastające się w rdzeniu kręgowym szybko powodują objawy bólowe, ponieważ w krótkim czasie powodują uciski na nerwy.
  • Nieodpowiednia dieta – za mała ilość wapnia i fosforu w posiłkach powoduje osłabienie tkanki kostnej. Kręgi stają się przez to mniej wytrzymałe na naciski i przeciążenia oraz bardziej podatne na uszkodzenia i deformacje. To sprzyja powstawaniu zwyrodnień.
  • Infekcje i stany zapalne – dolegliwości mogą się pojawić jako skutek rozwijającego się stanu zapalnego związanego z infekcją albo też z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

?

Masz pytania?

[email protected] lub zadzwoń+48 22 636 47 74

Copyright © 2021 by MULTI MED . Wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja:

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *