To oczywiste, że każdy organ w naszym ciele pełni jakąś ważną funkcję. Wątroba tymczasem pełni ich kilka! Czym ona właściwie jest? To gruczoł, który stanowi część naszego układu trawiennego.
Zbudowana jest z dwóch płatów, leży po prawej stronie ciała, pod łukiem żebrowym. 80% jej masy stanowią hepatocyty. Tym, co wyróżnia ją na tle innych organów, to zdolność do samoregeneracji.
Wątroba ma do wykonania kilka zadań.
Po zjedzeniu przez nas posiłku musi wyprodukować żółć, która emulguje zawarte w jedzeniu tłuszcze, usprawniając proces trawienia i czyniąc go bardziej wydajnym.
Dba także o prawidłową gospodarkę węglowodanową poprzez wytwarzanie i regulowanie poziomu glukozy – magazynując ją w formie glikogenu lub przekształcając w tłuszcz.
Co jeszcze robi wątroba? Bierze udział w produkcji białek, które są istotnym elementem procesu krzepnięcia krwi. Ma zdolność magazynowania takich witamin, jak A, B12, D, i K, a także żelaza, które uwalnia do organizmu, gdy jest to potrzebne. Wytwarza również enzymy, heparynę, a także cholesterol i trójglicerydy.
Ważną funkcją wątroby jest neutralizowanie i usuwanie z organizmu pozostałości przemiany materii i toksyn, a także przekształcanie puryn w kwas moczowy i amoniaku w mocznik. Ponadto wątroba bierze udział w termoregulacji organizmu. Krew, która przepływa przez ten organ jest cieplejsza o 1°C.
ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o swoją wątrobę?
Objawy problemów z wątrobą
Można śmiało powiedzieć, że wątroba to organ wielofunkcyjny. Niestety przekonanie, że niezależnie od naszych działań w końcu i tak sama się zregeneruje, mocno pokutuje.
W efekcie narażamy wątrobę na uszkodzenia, które w dłuższej perspektywie mogą mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie. Problem polega na tym, że osłabiona wątroba z początku nie daje wyraźnych objawów. Nie boli, bo nie posiada unerwienia czuciowego.
W efekcie niepokojących symptomów albo nie zauważamy, albo je ignorujemy uznając, że problem leży gdzie indziej.
Jak rozpoznać, że wątroba choruje?
- Przebarwienia i nadwrażliwość skóry – zażółcenie skóry (a także białkówki oka) jest efektem zaburzonej pracy wątroby i sygnałem, że ma oba problemy z odfiltrowywaniem toksyn. Również swędzenie i nadwrażliwość skóry na dotyk świadczyć mogą o problemach z wątrobą.
- Zmiana koloru moczu – mocz u zdrowej osoby powinien mieć jasną, tzw. słomkową barwę. Utrzymujący się ciemny kolor moczu może wskazywać na nadmiar bilirubiny we krwi.
- Ból brzucha – wątroba nie boli, jednak może się powiększać i uciskać na sąsiednie organy, co wywołuje ból. Objawem problemów z wątrobą mogą być także skurcze i bóle w dolnej części brzucha, a także uczucie obrzmienia.
- Obrzęki – gdy dochodzi do upośledzenia pracy wątroby, na twarzy, a także dłoniach i kostkach pojawiają się obrzęki.
- Pogorszenie samopoczucia – zmęczenie i kiepskie samopoczucie to charakterystyczny objaw wielu schorzeń. Jeśli jednak utrzymują się długo, warto sprawdzić, jak się miewa nasza wątroba.
Problemy z wątrobą a badania
Wszelkie dolegliwości w pierwszej kolejności należy skonsultować z lekarzem rodzinnym. W celu potwierdzenia ewentualnej diagnozy może on zlecić szereg badań diagnostycznych i obrazowych, które potwierdzą lub wykluczą chorobę wątroby. A jest ich całkiem sporo.
Wśród badań diagnostycznych krwi należy wymienić:
- poziom bilirubiny,
- ALT (ALAT), czyli aminotransferaza alaninowa,
- AST (AspAT), czyli aminotransferaza asparaginianowa,
- GGTP, czyli gamma-glutamylotranspeptydaza).
Już wyniki tych badań mogą nam dużo powiedzieć na temat kondycji wątroby. Wartości powyżej normy wymagają dalszej diagnostyki. Lekarz może zdecydować o wykonaniu oznaczenia poziomu przeciwciał anty-HCV lub antygenu HBs, dzięki którym można zdiagnozować wirusowe zapalenie wątroby.
W rozpoznaniu chorób wątroby niezwykle ważne są badania obrazowe, pozwalające na ocenę budowy wątroby, stanu jej unaczynienia oraz struktury miąższu.
W pierwszej kolejności wykonuje się USG wątroby, które umożliwia wykrycie takich zmian, jak guzy i torbiele, kamienie żółciowe, czy stłuszczenie wątroby.
Z innych badań warto wspomnieć o tomografii komputerowej, rezonansie magnetycznym i angiografii wątroby. Należy jednak pamiętać, że wykonuje się je w niektórych przypadkach.
Chcesz pilnie umówić się na wizytę u lekarza, ale nie masz czasu dzwonić do przychodni? Zrób to za pomocą swojego smartfona z aplikacją VisiMed
Ból wątroby – w którym miejscu boli i co to może oznaczać?
fot. Adobe Stock
Choć możemy uskarżać się na ból wątroby, prawda jest taka, że narząd ten nie boli, ponieważ nie jest unerwiony. Daje jednak o sobie znać, m.in. powiększając swą objętość i uciskając okoliczne tkanki i narządy. Możemy mieć również wrażenie, że boli wątroba, gdy stan chorobowy obejmie bliskie, współpracujące z nią narządy, najczęściej pęcherzyk żółciowy.
Spis treści:
Ból wątroby – w którym miejscu?
Wątroba znajduje się w jamie brzusznej pod prawym łukiem żebrowym. W tym miejscu odczuwamy ból, kłucie, ucisk, gdy dochodzi do zmian w tym narządzie lub przeciążenia wątroby. Niekiedy dolegliwościom towarzyszą: biegunka, rozlane bóle brzucha, osłabienie.
Warto pamiętać, że ból wątroby często bywa mylony z chorobami pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Pęcherzyk jest położony bardzo blisko wątroby i ściśle z nią współpracuje, magazynując żółć przez nią wytwarzaną (żółć potrzebna jest do trawienia, pomaga także przy wchłanianiu witamin i wydalaniu toksyn oraz cholesterolu). Czasami jednak ta współpraca nie działa prawidłowo.
Zwykle przyczyną jest kamica żółciowa, czyli obecność w pęcherzyku złogów powstałych w wyniku wytrącania się z żółci kryształków cholesterolu i soli żółciowych.
Najbardziej dotkliwe dolegliwości występują, gdy kamień zablokuje odpływ żółci z woreczka do dróg żółciowych.
Pojawia się wtedy bardzo silny ból z prawej strony nadbrzusza, który promieniuje w kierunku prawej łopatki albo pleców (tzw. kolka żółciowa). Zwykle towarzyszą mu nudności lub wymioty, wzdęcia.
Przyczyny bólu wątroby
Najczęściej powodem kłopotów z wątrobą (bólu, ucisku w prawym boku) są: dieta bogata w tłuszcze, szczególnie zwierzęce, podniesiony poziom cholesterolu i cukru we krwi. Tego typu dolegliwości częściej też pojawiają się u osób, które stosują głodówki i drastyczne kuracje odchudzające.
Jeśli ból wątroby jest wyjątkowo intensywny i ma charakter kolki, zwykle stoi za tym kamica woreczka żółciowego.
Uwaga! Jeżeli nawracającym bólom wątroby towarzyszy zażółcenie białek oczu lub skóry (czyli żółtaczka), zmęczenie, utrata apetytu i czerwone plamki na tułowiu, konieczna jest szybka konsultacja lekarska. Symptomy te mogą wskazywać na wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, a nawet zmiany o charakterze nowotworowym.
Co robić, gdy boli wątroba?
Jeżeli ból z prawej strony brzucha, w okolicy wątroby, ma charakter kolki, prawdopodobnie problemem jest zapalenie pęcherzyka żółciowego. W takiej sytuacji:
- Sięgnij po lek rozkurczowy (np. drotawerynę).
- Możesz zastosować preparaty o działaniu żółciopędnym.
- Twoje samopoczucie poprawią także leki przeciwbólowe, np. zawierające paracetamol.
- Połóż się, a do brzucha przyłóż ciepły termofor lub poduszkę elektryczną.
- Uwaga! Jeżeli po godzinie ból nie ustąpi albo stan się pogarsza, wezwij karetkę pogotowia.
W przypadku bólu i rozpierania pod prawym żebrem, który poprzedzony był obfitym posiłkiem lub sporą dawką alkoholu, można sięgnąć po zioła na wątrobę, np. ciepłą herbatę z mięty lub melisy. Dodatkowo można zażyć naturalne leki wspomagające pracę wątroby i położyć się na kilka minut z podkurczonymi nogami.
Aby wspomóc osłabioną wątrobę na dłużej, warto sięgnąć po preparaty, które pomogą się jej odbudować (zawierają roślinne fosfolipidy). Nie działają one od razu, ale stosowane regularnie zmniejszają dolegliwości spowodowane przeciążeniem wątroby.
Niezależnie od przyczyny, jaka wywołała ból wątroby, zawsze należy pamiętać o diecie, która odciąży ten narząd. Jej najważniejszym punktem jest rezygnacja z alkoholu.
Warto ograniczyć również tłuszcze zwierzęce, potrawy smażone, słodycze, ostre przyprawy.
Ważna jest regularność posiłków – trzeba jeść niewiele co 2-3 godziny (zbyt długie przerwy między posiłkami sprzyjają zastojom żółci w wątrobie i pęcherzyku żółciowym).
Uwaga! Jeśli problemy z wątrobą nawracają, warto powiedzieć o tym lekarzowi pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania (morfologię, poziom bilirubiny i enzymów wątrobowych, czyli próby wątrobowe).
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.08.2017
Więcej na temat zdrowia wątroby:Wątroba – gdzie jest, objawy bólu wątroby, przyczynyObjawy wątroby – 9 ostrzegawczych sygnałów początków niewydolności wątrobyWĄTROBA = marskość, żółtaczka, ból, zapalenie, objawy, zioła
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Ból wątroby – objawy, przyczyny i sposoby na uśmierzenie bólu
Wątroba to gruczoł leżący po prawej stronie tułowia, pod żebrami i składa się z tak zwanych dwóch płatów. Zbudowana jest z hepatocytów – tak nazywamy komórki wątroby, które odpowiedzialne są za wiele zadań w organizmie.
Jak wspomnieliśmy, wątroba odpowiada za neutralizację toksyn i usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.
W wątrobie produkowana jest żółć niezbędna do trawienia tłuszczy, termoregulacji ciała, produkcji czynników krzepnięcia krwi, regulowania stężenia glukozy we krwi… to nadal nie wszystkie kierunki jej działania.
Jednak głównym tematem tego artykułu jest ból wątroby. Jak leczyć dolegliwości bólowe wątroby i czy boląca wątroba to stan, którego należy się obawiać?
Czy wątroba boli?
Choć wątroba to narząd znany ze swoich wyjątkowych możliwości regeneracyjnych, to jednak nie możemy nadużywać jej cierpliwości. Jeśli zbyt długo będziemy oddziaływać na nią czynnikami dla niej szkodliwymi, to z pewnością może w końcu dojść do jej niewydolności.
Warto zatem wiedzieć, jakie są objawy niewydolności wątroby – ale czy spośród nich znajdziemy w ogóle ból wątroby? Otóż nie. Wątroba to organ, który nie jest unerwiony nerwami czuciowymi. To oznacza, że wątroba sama w sobie nie może boleć.
Jednak może dawać objawy w postaci bólu poprzez fakt, że w sytuacjach dla niej niekorzystnych powiększa się i może naciskać na okalające ją tkanki, w tym otaczającą wątrobę torebkę wątrobową (otrzewną). A te tkanki już niestety są unerwione i mogą boleć.
To właśnie ten objaw nazywamy czasem potocznie, że wątroba boli. Ale warto zapamiętać, że sam narząd w swoim obrębie boleć nie może.
Objawy bólu wątroby – jak boli wątroba?
Gdy z wątrobą dzieje się coś nie tak, to może ona manifestować to w różny sposób. Na przykład przez przebarwienia skórne (najczęściej zażółcenie tkanek skórnych i oczu) i nadwrażliwość czy swędzenie skóry. Jeśli nie wiadomo skąd zmieniła się nam barwa moczu (na ciemniejszą), to też może być znak problemów z wątrobą.
Podobnie, gdy pojawiają się obrzęki, przede wszystkim kończyn i twarzy, a także pogarsza się nam samopoczucie i dochodzi do tego przewlekły brak energii – to wszystko może świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania wątroby.
Jeżeli jednak na pytanie czy wątroba jest unerwiona odpowiedzieliśmy już „nie” to jak rozpoznać ból z jej powodu?
Otóż ból wątroby zwykle ma charakter uciskowy, towarzyszy mu czasem uczucie nabrzmienia tkanek „wewnątrz” brzucha. Chory na wątrobę może odczuwać też różnego rodzaju skurcze w brzuchu, czasem ból „kłujący”. Ból wątroby może być stały, ale też może zależeć od czynników takich, jak spożycie alkoholu, leków, pożywienia – o tym, dlaczego boli wątroba piszemy dwa akapity dalej.
Gdzie dokładnie boli wątroba?
Pacjenci często zastanawiają się, po której stronie boli wątroba. Czy wątroba boli po prawej stronie? Tak! Wspomniany wyżej rodzaj bólu, jeśli występuje w okolicy prawego podżebrza, niemal zawsze wskazuje na wątrobę jako podmiot odpowiedzialny za ognisko bólowe.
Wątroba położona jest bowiem po prawej stronie, niejako schowana pod dolną częścią żebra. Dlatego jeśli naciska ona na okoliczne tkanki, to wywołuje w tej okolicy dolegliwości bólowe.
Jednakże warto pamiętać, że bóle brzucha mają predyspozycje do promieniowania, to znaczy ognisko bólowe może być położone w innym miejscu, niż w tym, gdzie faktycznie odczuwamy ból.
Dlatego ważne jest szybkie zgłaszanie problemów bólowych lekarzowi i podejmowanie odpowiednich, zalecanych przez niego działań. A oto kilka zagadnień, które w gabinecie lekarskim są najczęściej podejmowane w odniesieniu do bólu wątroby:
a) czy chora wątroba boli?
Jak wcześniej podkreślaliśmy, wątroba nie boli, ale może się powiększać wskutek złego stanu komórek wątroby, i tym samym wywierać nacisk na okoliczne tkanki, wywołując przez to dolegliwości bólowe. Większość zaburzeń pracy wątroby łączy się z jej powiększeniem, nabrzmieniem, dlatego w większości sytuacji faktycznie może ona powodować ból okolicznych tkanek.
b) ból wątroby po alkoholu
Jeśli odczuwamy ból wątroby po alkoholu, to może to być znak, że komórki wątroby są zbyt słabe, by optymalnie radzić sobie z toksyną, jaką jest alkohol. Jeśli spożywamy alkohol codziennie lub prawie codziennie, nawet w niewielkich porcjach, a sytuacja ta trwa już długi czas (np.
kilka lat), to niewykluczone, że wątroba zmaga się już z postępującym alkoholowym stłuszczeniem wątroby prowadzącym do jej marskości.
Pamiętajmy, że jeśli bezpośrednio po spożyciu alkoholu czujemy jakieś dolegliwości, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ta substancja powinna być ograniczona lub wyeliminowana i że to ona odpowiada za nasze złe samopoczucie.
c) ból wątroby po jedzeniu
Czasami odczuwamy kłucie wątroby po jedzeniu – a przynajmniej tak opisujemy dolegliwości lekarzowi. Taki rodzaj bólu może, ale nie musi wynikać z chorej wątroby.
Jeśli bowiem zjedliśmy bardzo tłusty, ciężkostrawny posiłek a tym bardziej, gdy nasz organizm nie jest w ogóle przyzwyczajony do trawienia takich dań, to możliwe że przejściowo wątroba musi pracować nadmiernie i jest obciążona.
Czasami taki kłujący ból po jedzeniu może być powiązany nie z wątrobą, a z wrzodami żołądka lub dwunastnicy. Przejedzenie to także częsty powód, przez który wydaje nam się, ze wątroba boli.
Trudno o diagnozę tego rodzaju bólu bez sprawdzenia stanu zdrowia przez lekarza, dlatego w takim przypadku, jeśli takie dolegliwości dłużej się utrzymują i nawet nie zależą od rodzaju posiłku – warto udać się do specjalisty.
d) ból wątroby po lekach
Wątroba musi zmagać się z neutralizacją wszelkich toksyn i substancji obcych wprowadzanych do organizmu. Nawet, jeśli tą substancją są leki – mające poprawić nasz stan zdrowia – to dla wątroby i tak są one niejako toksynami i to w niej następuje ich metabolizowanie.
Wiele leków, choć jest nam niezbędnych dla polepszenia samopoczucia, może szczególnie negatywnie działać na komórki wątroby. Należą do nich głównie: niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, statyny. Szkodliwe mogą być też suplementy z witaminą przyjmowane w nadmiarze – bowiem ta witamina kumuluje się w komórkach wątroby.
Nawet stosowanie ziół takich, jak podbiał, żywokost, senes ma potwierdzone działanie hepatotoksyczne i może powodować ból wątroby po ich nadmiernym i/lub zbyt częstym spożyciu.
e) czy wątroba może boleć z nerwów?
Nie zawsze ból wątroby wynika z organicznych powodów (czyli tych powyższych, związanych z faktycznymi zaburzeniami pracy wątroby).
Osoby podatne na stres, nerwowe i prowadzące wyczerpujący tryb życia, będące ciągle w trybie „uciekaj albo walcz” – mogą odczuwać dolegliwości bólowe różnego rodzaju, także te podobne do bólu od wątroby.
Jest to kwestia bardzo indywidualna, jednak nie należy zapominać o połączeniu stresu i naszego zdrowia, i brać pod uwagę, że jego nadmiar może się manifestować w ogólnoustrojowych dolegliwościach bólowych.
Przyczyny bólu wątroby
Poza wyżej wspomnianymi czynnikami, które mogą powodować ból wątroby, należy wyróżnić różnego rodzaju choroby bezpośrednio dotyczące wątroby. Jeśli czujesz ból wątroby – co robić? Udać się do specjalisty i wyeliminować poniższe możliwe przyczyny:
- niealkoholowe i poalkoholowe stłuszczenie wątroby,
- zapalenia wątroby (alkoholowe, polekowe, autoimmunologiczne) lub zapalenie dróg żółciowych,
- nowotwory wątroby,
- marskość wątroby,
- wirusowe zapalenia wątroby typu A, B,C, D, E, inne zakażenia wirusowe i bakteryjne,
- sarkoidoza,
- zakrzepica żył,
- niewydolność układu krążenia,
- złogi w pęcherzyku żółciowym, kamica żółciowa, kolka żółciowa,
- zatrucia innymi substancjami, niż wymienione już leki i alkohol.
Domowe sposoby na ból wątroby
Niestety w przypadku bólu wątroby, tym bardziej takiego, który trudno nam powiązać z konkretnymi naszymi działaniami – warto udać się do specjalisty, a nie polegać na domowych sposobach na ból.
Wątroba to narząd naprawdę wyjątkowy i powinniśmy go podobnie traktować. Może się bowiem okazać, że starając się wyleczyć dolegliwości wątroby domowym sposobem, narazimy wątrobę na pogorszenie jej stanu.
Co na ból wątroby?
Gdy udamy się z podejrzeniem choroby wątroby do lekarza, po wykonaniu odpowiedniego kompletu badań, zwykle otrzymamy wśród zaleceń farmakoterapię. Oczywiście w zależności od przyczyny bólu wątroby, przepisane środki farmaceutyczne mogą być nieco inne. Niemniej jednak wśród leków na wątrobę najczęstszymi są:
- leki oparte na ziołach, wspomagające trawienie i regenerację, np. sylimaryna w różnego rodzaju preparatach, cholina, L-ornityna, preparaty z karczochem, ostrokrzewem, ostropestem,
- leki zawierające fosfolipidy regenerujące miąższ wątroby,
- kwas tiazolidynokarboksylowy – na receptę, o działaniu regenerującym, szczególnie w przypadku chorób wątroby związanych z nadmiarem w niej tłuszczu,
- spironolakton i inne leki przeciwobrzękowe oraz moczopędne, które zmniejszają ciśnienie w wątrobie.
Kiedy i do jakiego lekarza zgłosić się z bólem wątroby?
Podkreśliliśmy już niejednokrotnie, że w przypadku bólu wątroby nie ma sensu działać samodzielnie i leczyć się domowymi sposobami, tylko czym prędzej udać się do specjalisty.
Ale gdy dopada silny ból wątroby – co robić, do jakiego konkretnie lekarza się zapisać? Oczywiście lekarzem pierwszego kontaktu powinien być tak zwany lekarz rodzinny i to do niego warto udać się w pierwszej kolejności.
Jednak nie jest on specjalistą tylko od wątroby i w przypadku konieczności dalszej diagnostyki na pewno pokieruje nas do lekarza zajmującego się tylko tym narządem: hepatologa. Jest to specjalista, który zajmuje się chorobami wątroby, pęcherzyka żółciowymi i dróg żółciowych. Jeśli więc nie chcesz czekać, udaj się bezpośrednio do niego.
Źródła:
Elsevier Urban & Partner. Patofizjologia. Choroby wątroby i dróg żółciowych. Wydawnictwo Wrocław 2010, wyd.1.Hepatologia. Rocznik Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Habiora 2016, Vol. 16.
https://www.medicinenet.com/liver_disease/article.htm [dostęp dn. 31.01.2020 r.]EASL Clinical Practice Guideline: Occupational liver diseasesq European Association for the Study of the Liver. Journal of Hepatology 2019 vol. 71 j 1022–1037
Czujesz ból z prawej strony pod żebrami? To może być objaw choroby
Ból wątroby to ból występujący w prawym boku pod żebrami. Może mieć różne nasilenie w zależności od przyczyny. Ból może być przejściowy lub przewlekły, ale w żadnym wypadku nie powinien być bagatelizowany. Ból wątroby, szczególnie częsty, ostry, przewlekły powinien skłonić do wizyty u lekarza.
Ból wątroby potrafi uprzykrzyć życie. Chora wątroba może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, bo narząd ten ma duże zdolności do regeneracji i może sprawnie pracować przy niewielkich uszkodzeniach. Ostry, przewlekły ból występuje zwykle wtedy, gdy zbytnio obciążone hepatocyty (komórki wątroby) nie są w stanie wywiązywać się ze swoich funkcji, a uszkodzenia narządu są znaczne.
Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka. Pełni ważne, różnorodne funkcje:
- wytwarza, gromadzi i uwalnia glukozę;
- przekształca węglowodany i białka w tłuszcze;
- wytwarza większość wszystkich białek znajdujących się w osoczu;
- gromadzenie zapasów witamin;
- neutralizuje toksyny i ma funkcję odtruwającą;
- w wątrobie zachodzi przemiana hemu;
- wytwarza żółć niezbędną do trawienia tłuszczów;
- pełni funkcje obronne/autoimmunologiczne.
Ponieważ wątroba nie jest unerwiona, uważa się, że nie powinna boleć. Wokół narządu znajduje się jednak błona surowicza, która, gdy zaczyna być uciskana przez powiększoną wątrobę, może powodować uciążliwy ból.
Jak rozpoznać, że boli wątroba?
Wątroba położona jest w prawym podżebrzu pod przeponą, częściowo przechodząc do górnego nadbrzusza i lewego podżebrza. Ból wątroby może przejawiać się jako kłucie w prawym boku pod żebrami lub delikatne rozpieranie w tych okolicach.
Dlaczego boli wątroba?
Ból wątroby może być spowodowany jej powiększaniem się i uciskaniem sąsiadujących tkanek, narządów. Przyczyną bólu okolic wątroby może być także kolka wątrobowa (żółciowa), czyli sytuacja, gdy pęcherzy żółciowy przepełniony jest żółcią, która nie może swobodnie przepływać z powodu powstałych złogów. Pęcherzyk wtedy kurczy się intensywniej, a to powoduje ból.
Ból wątroby może wystąpić po bardzo obfitym posiłku, bo konieczne jest strawienie dużej ilości tłuszczu, czyli wątroba musi wydzielać więcej żółci i ciężej pracować. Zwykle jednak jest to ból przejściowy, któremu towarzyszą wzdęcia, odbijanie, mdłości, biegunka lub zaparcia.
Przyczyną bólu wątroby może być zapalenie tego narządu lub marskość, a także zakażenia, stłuczenia i toksyczne uszkodzenia. Choroby wątroby, w przebiegu których może występować ból, są najczęściej powodowane nadużywaniem alkoholu lub leków, wirusem (wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C), zatruciem.
Jakie są domowe sposoby na ból wątroby?
Ból wątroby można złagodzić, pijąc napary z ziół takich jak mniszek lekarski czy ostropest plamisty.
Bólu można uniknąć, dodając do potraw kurkumę, tymianek, majeranek, kminek, miętę, oregano, jałowiec, bo przyspieszają one trawienie. Należy jednak unikać pieprzu, curry, cząbru, ostrej papryki, octu i musztardy, a także czosnku, bo są to produkty ciężkostrawne i działają drażniąco na wątrobę.
Aby zminimalizować ryzyko bólu wątroby, po posiłku należy pamiętać o tym, by nie jeść łapczywie, a żuć dokładnie każdy kęs. Warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce, jedzenie smażone i z grilla na rzecz diety roślinnej lub po prostu bogatej w warzywa (najlepiej gotowane).
Pamiętaj, jeśli ból wątroby jest silny lub nie ustępuje, koniecznie zgłoś się do lekarza. Może to być objaw poważnej choroby.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
Gdzie jest wątroba? Dolegliwości bólowe i objawy chorób wątroby
Wątroba położona jest w górnej części jamy brzusznej, pod prawym żebrem. Ten duży organ leży pod przeponą, a od tyłu graniczy z żołądkiem oraz jelitami. Część wątroby sięga aż do lewego podżebrza.
Jeśli odczuwamy ból brzucha i chcemy znaleźć jego przyczynę, w pierwszej kolejności musimy wiedzieć, że wątroba nie boli.
Jest to nieunerwiony gruczoł, dlatego ewentualne dolegliwości bólowe z nim związane pojawiają się na skutek ucisku wątroby na sąsiadujące tkanki i błonę surowiczą (torebkę, w której wątroba się znajduje). Czasem też ból pozornie utrzymujący się w miejscu wątroby promieniuje z innych lokalizacji.
Ból w okolicach wątroby, a więc w górnym obszarze brzucha i po prawej stronie, wcale nie musi oznaczać problemów z wątrobą. Bóle brzucha po prawej stronie mogą wiązać się z innymi dolegliwościami układu pokarmowego. Właściwa diagnoza schorzenia możliwa jest dzięki badaniom laboratoryjnym i USG.
Ból w okolicach wątroby może być objawem ropnia o podłożu bakteryjnym, jednak tej dolegliwości towarzyszą też nudności i wymioty, dyskomfort w nadbrzuszu, wysoka gorączka, ogólne osłabienie organizmu i czasem żółtaczka. Bakteryjny ropień wątroby powoduje powiększenie tego organu i może być wywołany pośrednio przez inne choroby jamy brzusznej bądź cukrzycę.
Inne przyczyny bólu w okolicach wątroby to:
kamica żółciowa – ból w nadbrzuszu i pod prawym żebrem nasila się po zjedzeniu tłustego posiłku i może promieniować w kierunku łopatki. Silne kłucie pod prawym łukiem żebrowym wskazujące na kamicę znane jest jako kolka wątrobowa (żółciowa).
ostre zapalenie dróg żółciowych – poza bólem objawia się dreszczami, gorączką i żółtaczką.
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – powoduje gwałtowne dolegliwości w prawym podżebrzu, wymioty i podwyższenie temperatury ciała.
zapalenie trzustki – towarzyszący mu ból promieniuje do podbrzusza i pleców, pojawiają się wzdęcia, wymioty, gorączka, czasem kłopoty z oddychaniem i spadek ciśnienia.
problemy jelitowe – niedrożność lub zespół jelita drażliwego również mogą objawiać się bólem w sąsiedztwie wątroby.
Dość często choroby wątroby w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo, a objawy poważniejszych zmian nie skupiają się na dolegliwościach bólowych. Owszem, może występować uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu i okolicach prawego podżebrza, jednak towarzyszą im również inne symptomy:
notoryczne zmęczenie;
apatia, objawy depresji;
senność lub wręcz przeciwnie, bezsenność;
problemy z koncentracją;
gorączka;
nudności;
brak apetytu;
wzdęcia i niestrawności.
Do częstych objawów chorób wątroby należą zmiany skórne, w tym przebarwienia, świąd skóry, żółtaczka, rumień dłoni, rąk lub stóp, kępki żółte oraz zgubienia i bruzdy na paznokciach.
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.
Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
- choroby wątroby
- Ból brzucha
- Pięć najgorszych chorób wątroby Jest naszym największym gruczołem pełniącym około 500 funkcji! Nie ma unerwienia czuciowego i kiedy choruje, to nie boli. Mimo, niezwykłych zdolności…
- Tętniak aorty brzusznej – przyczyny, objawy, leczenie Tętniak aorty brzusznej może objawiać się bólem brzucha i pleców w okolicy krzyżowej, ale może też nie dawać zupełnie żadnych objawów. W obu przypadkach jest…
- Choroby wątroby Wątroba jest największym organem w organizmie człowieka i pełni rozmaite funkcje: detoksykacyjną, produkuje albuminy i czynniki krzepnięcia, usuwa toksyny azotowe… Lek. Aleksandra Czachowska | Redakcja Medonet
- Gdzie jest trzustka? Przyczyny i objawy chorób trzustki Gdzie jest trzustka? To pytanie zadają sobie osoby, które zmagają się z bólem brzucha o niewyjaśnionej etiologii. Podejrzenie, że ból promieniuje od trzustki,…
- Jama brzuszna – charakterystyka i dolegliwości bólowe Jama brzuszna to wspólna przestrzeń dla wielu kluczowych dla zdrowia człowieka organów. Osoby uskarżające się na bóle jamy brzusznej w rzeczywistości mogą zmagać…
- Obrzęki w chorobach wątroby Obrzęki w chorobach wątroby mają różne mechanizmy powstawania. Na ich powstawanie wpływa nieprawidłowa czynność wątroby w zakresie syntezy białek koniecznych dla… Kazimierz Janicki
- Objawy chorej wątroby – jak rozpoznać? [WYJAŚNIAMY] Wątroba to szczególnie ważny narząd w organizmie ludzkim. Odpowiada za szereg funkcji: detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. Oczyszcza i… Ewelina Hen | Medonet
- Mięśnie brzucha – ich rola w organizmie i jak je wzmocnić? Mięśnie brzucha pełnią w organizmie człowieka istotne funkcje – przede wszystkim podtrzymują ściany boczną, przednią i tylną brzucha, a także znajdujące się w…
- Stłuszczenie wątroby – choroba nie tylko pijących Transaminazy (próby wątrobowe) i USG to główne badania pozwalające zdiagnozować stłuszczenie wątroby. Specjalista wyjaśnia, jak zadbać o wątrobę. Barbara Skrzypińska | Żyjmy dłużej
- Zapalenie wątroby Zapalenie wątroby to stan zapalny, który najczęściej wywołuje obecność wirusów, alkohol czy nieprawidłowa dieta. Wyodrębniamy ostre i przewlekłe zapalenia… Kazimierz Janicki | Redakcja Medonet
Objawy chorej wątroby: Jak rozpoznać ból wątroby? Chora wątroba daje charakterystyczne objawy
Chora wątroba: Jakie charakterystyczne objawy daje i jak leczyć chorą wątrobę, jak rozpoznać ból wątroby – mówi prof. Marek Hartleb.
O tym, jak ważne funkcje pełni wątroba i jakie objawy świadczą o chorobach wątroby z dr.
nauk medycznych Maciejem Hamankiewiczem, internistą, ordynatorem Oddziału Wewnętrznego Szpitala Miejskiego w Będzinie rozmawia Krystyna Bochenek. Chora wątroba – objawy CZYTAJ WIĘCEJ OBJAWY CHOREJ WĄTROBY
:
Jak wygląda wątroba i gdzie się znajduje?Wątroba zlokalizowana jest w obrębie jamy brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. W niezwykle rzadkich przypadkach przełożenia trzewi zlokalizowana jest pod lewym łukiem żebrowym. Waga tego narządu zależy od stanu, w którym się znajdujemy.
Wątroba stanowi bufor dla przepływającej krwi, dlatego wiele z jej wagi zależy od tego, ile krwi w niej się znajduje. Wątroba pełni m.in. funkcję magazynowania krwi i innych substancji odżywczych, jej waga wynosi około 1300 g.
Wątroba składa się z czterech płatów – prawego i lewego oraz ogoniastego i czworobocznego.
CZYTAJ KONIECZNIE:HAMANKIEWICZ: CHORA WĄTROBA DAJE OBJAWY WIDOCZNE NA CAŁYM CIELE
CHOROBY WĄTROBY – PROF. MAREK HARTLEB WYJAŚNIA [ZOBACZ WIDEO]
Ściśle związane z chorobami wątroby są choroby wszystkich dróg żółciowych – spełniających funkcję transportującą żółć oraz pęcherzyka żółciowego – pełniącego funkcję magazynującą tę żółć. Oprócz tego pęcherzyk pełni funkcję narządu endokrynnego.CZYTAJ TAKŻE:I Ty możesz mieć chorą wątrobę
Wątroba jest narządem bardzo unaczynionym, jedną z jej funkcji jest regulacja objętości krwi. Krew przepływająca z jamy brzusznej układem wrotnym jest kierowana do wątroby i tam poddawana ‘obróbce’ metabolicznej. Dalej przepływa przez żyłę główną dolną do prawej komory serca. Stamtąd jest rozprowadzana po całym organizmie.
Jeśli funkcja rozkurczowa serca jest upośledzona, to serce nie jest w stanie tej krwi odebrać. Wtedy wątroba przepełnia się krwią. Niektórzy pacjenci uskarżają się wówczas na to, że coś ich uwiera, że czują ból w łuku podżebrowym, nie mają apetytu. Są to objawy choroby serca, a nie wątroby.
Jeśli jednak leczenie serca nie zostanie rozpoczęte, to może dojść do choroby wtórnej, czyli sercowej marskości wątroby.
Jedną z funkcji wątroby jest produkowanie żółci. Jaki jest związek wątroby z woreczkiem żółciowym?Wiele osób mówi, że ‘ma kamienie na woreczku’.
Tymczasem lekarze nie uznają takiego pojęcia; prawidłowa nazwa to pęcherzyk żółciowy. Jest on magazynem żółci w razie potrzeby wyciskanym do przewodu pokarmowego, ale jest także bardzo ważnym, czynnym hormonalnie narządem.
Te hormony regulują motorykę całego przewodu pokarmowego.
CZYTAJ KONIECZNIE:PROF. GONCIARZ: BRĄZOWE PLAMY NIE MUSZĄ ŚWIADCZYĆ O CHOREJ WĄTROBIE
Komórki wątroby, czyli hepatocyty produkują żółć w sposób ciągły. Żółć jest przekazywana z wątroby do przewodu pokarmowego.
Jeżeli dochodzi do zalegania żółci, następstwem może być powstanie kamieni żółciowych lub nawet zatkanie przewodów żółciowych, czyli cholestazy. Powstaje wówczas kolka wątrobowa, która jest bolesną dolegliwością.
Niekiedy konieczne jest dokonanie operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Brak tego narządu może być przyczyną dolegliwości pacjenta, np. zgagi, niestrawności, wzdęć.
ZOBACZ KONIECZNIE:Jakie są objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym? [PORADNIK]
Objawy chorej wątroby
:
Lekarze często mówią o trzustce czy wątrobie, posługując się terminem ‘brodawka Vatera’.
Co to jest?Brodawka Vatera jest to miejsce w części zstępującej dwunastnicy, gdzie dwa przewody – bardzo dla nas ważne – przewód żółciowy wspólny i przewód trzustkowy, odprowadzają swoje soki trawienne do przewodu pokarmowego.
Wystarczy drobny proces zapalny, by doszło jednocześnie do choroby wątroby oraz trzustki.
Jeżeli w brodawce Vatera znajdzie się jakaś przeszkoda, w wyniku której żółć nie mogąc dostać się do dwunastnicy, zostanie zarzucona do trzustki, u pacjenta dojdzie do ostrego zapalenia trzustki. Szybkie usunięcie przeszkody w brodawce Vatera równa się wyleczeniu pacjenta. Wcześniej była to choroba śmiertelna. Dzisiaj zabiegi ratujące życie można wykonać za pomocą endoskopu.
Czy lekarze obserwują, że liczba zachorowań na choroby wątroby wzrasta, czy może maleje?Świadomość różnych zagrożeń, jakie stoją przed naszą wątrobą powoduje, że akcje profilaktyczne i szczepienia dają już pierwsze efekty, na przykład zmniejsza się liczba zapaleń wątroby typu B.
Ciągle narasta jednak ilość zapaleń wywołanych infekcjami wirusa C, choć większość zainfekowań pochodzi z lat wcześniejszych. Osoby zarażały się wirusem często podczas przetaczania krwi. Od przynajmniej 20 lat przetaczanie krwi jest bezpieczne.
Dużą ilość schorzeń dróg żółciowych powodują ciągle błędy dietetyczne.
Jaka jest rola wątroby?Jak już mówiliśmy, jedną z nich jest regulacja objętości krwi. Następnie wytwarzanie i wydzielanie żółci. Warto wiedzieć, że procesy przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów także odbywają się w wątrobie.
Wątroba z tłuszczy i aminokwasów, które zjadamy, może wytworzyć potrzebny dla organizmu cukier. Wytworzony cukier może zmagazynować lub uwolnić. Zawartość cukru w organizmie możemy stwierdzić poprzez badanie stężenia glukozy we krwi.
Dlatego też zbyt małe lub zbyt duże stężenie glukozy we krwi wcale nie musi świadczyć o problemie cukrzycowym. Może być właśnie wyznacznikiem choroby wątroby. Wątroba pełni także funkcję magazynowania oraz funkcję obronną organizmu. Z tej ostatniej funkcji wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy.
Tymczasem wątroba pełni tę funkcję dzięki komórkom Browicza-Kupffera, które mają zdolność obronną przed wirusami i bakteriami.
Jeśli ktoś odczuwa kłucie czy kolki w miejscu, gdzie zlokalizowana jest wątroba, to o czym może to świadczyć?Ból jest ważnym sygnałem wskazującym na niebezpieczeństwo, przed jakim stoi nasz organizm.
Dlatego też lekarze, przeprowadzając wywiad z pacjentem, zadają wiele precyzujących pytań dotyczących bólu. Dla nas najważniejszą informacją jest ta, czy ból jest nagły czy przewlekły. Często ból kłujący, nagły pacjenci opisują jako ‘uderzenie nożem w brzuch’. Może to być objaw pęknięcia wrzodu.
Bóle kolkowe w okolicy prawego podżebrza są często objawem kamicy dróg żółciowych, czyli zaburzeń odpływu żółci. Natomiast sama choroba miąższu wątroby daje ból przewlekły, mało charakterystyczny, często określany jako ‘gniecenie, dyskomfort, dyspepsja’. Ważne jest umiejscowienie bólu.
Najczęściej pacjenci wskazują na ból w prawym łuku żebrowym. Może się jednak zdarzyć, że ból będzie odczuwalny w innym miejscu, na przykład wspomniany pęknięty wrzód żołądka może objawiać się bólem w okolicy prawego obojczyka. W chorobach wątroby mogą występować też bóle głowy, ale o charakterze innym niż np.
przy nadciśnieniu tętniczym. Są to bóle dokuczliwe, niektórzy pacjenci opisują je, jakby ktoś wkładał im palec pod czepek kąpielowy i próbował go zdjąć.
Objawy chorej wątroby
:
Ważną informacją dla lekarza jest zależność występowania bólu od spożywania posiłku. Np. gdy ból pojawia się przy jedzeniu – może to świadczyć o chorobach przełyku; po około dwóch godzinach po zjedzeniu posiłku – o wrzodach dwunastnicy.
Kolka wątrobowa ściśle związana jest z rodzajem potrawy – tłusty posiłek powoduje silne obkurczanie dróg żółciowych. Do tego stanu dochodzi także po zjedzeniu czekolady czy żółtka jaja.
Elementem, na który chorzy powinni częściej zwracać uwagę jest zmiana dobowego rytmu oddawania stolca. Zmianę tego rytmu pacjenci powinni zgłaszać lekarzowi, który może wykonać badania w kierunku chorób wątroby, trzustki, jelita grubego.
Do objawów świadczących o chorobach wątroby należą także zaburzenie świadomości oraz świąd skóry.
Chyba niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę?Zaburzenia świadomości wynikają z tego, iż wątroba jest jednym wielkim filtrem oczyszczającym organizm z różnego rodzaju toksyn.
Dochodzi do nich, gdy wątroba przestaje pełnić tę funkcję. Zaburzenia świadomości pojawiają się, gdy na chorą wątrobę nakłada się drugi czynnik, np. infekcja w przewodzie pokarmowym.
Co warto wiedzieć, gdy wystąpi świąd skóry?Świąd skóry występujący w chorobach wątroby jest określany przez pacjentów jako bardzo uciążliwy.
Wolne kwasy żółciowe, które dostają się do organizmu wnikają do nabłonka skóry i wywołują świąd. Często jest to pierwszy objaw, mocno wyprzedzający inne objawy cholestazy, czyli zaburzeń odpływu żółci. Bywa, że pacjent przez trzy tygodnie leczy się u dermatologa, a przyczyna leży w wątrobie.
Świąd jest też pierwszym objawem pierwotnej marskości żółciowej wątroby. Etiologia choroby nie jest znana, najprawdopodobniej jest jedną z chorób z autoagresji, być może w jej powstaniu udział mają czynniki genetyczne. Oczywiście wtórna marskość wątroby też może objawiać się świądem skóry.
Dlaczego dla wielu osób głównym objawem choroby wątroby jest żółte zabarwienie skóry?Gdy dochodzi do zaburzeń w wytwarzaniu żółci, kolor skóry człowieka jest wtedy żółty, odbarwia się też stolec.
Wątroba to też choroba przemiany żelaza, stąd u pacjenta może wystąpić szara barwa skóry, a nawet wręcz ołowiowa, jak np. w hemochromatozie, czyli zaburzeniu gospodarki żelazem. Skóra może też być brązowa, gdy u człowieka doszło do zgromadzenia miedzi w organizmie. Skóra jest blada przy zaburzeniach krzepnięcia krwi.
Pojawienie się żylaków w przewodach czy odbycie powoduje, że występują częste krwawienia w innych miejscach.
:
Kiedy dochodzi w chorobach wątroby do wymiotów czy biegunek?Wymioty są ważnym objawem, najczęściej towarzyszą ostrym schorzeniom, jak ból kolkowy. Bardzo ważny jest wtedy wygląd i charakter wymiotów, czy one mają ślady krwi, czy są żółte, czarne, czy czerwone. Bywa, że znajdujemy tam nawet pasożyty.
Bardzo często chorzy puchną, jest to objaw zaburzenia podstawowej funkcji produkcji białek. Pacjent puchnie cały, choć głównie w dolnej połowie ciała. Obrzęki pokrywają się często z wystąpieniem wodobrzusza. Gdy krew już nie przepływa przez wątrobę, to szuka innych dróg. Może nimi być na przykład zespolenie żołądkowo-przełykowe, odbyt albo otwarcie się żył pępkowych czy piersiowych.
Inne objawy to na przykład zaczerwienienie dłoni czy pajączki skórne. Na skórze mogą się też pojawiać wybroczyny i plamice.
Jakie są objawy marskości wątroby w chorobie alkoholowej?Cechy choroby alkoholowej widoczne ‘gołym okiem’ przez uważnie obserwującego lekarza to zwiększenie gruczołów łzowych oraz ślinianek.
Chora wątroba, która uczestniczy w przemianach hormonalnych, nie wyłapuje u mężczyzn nadmiaru żeńskich hormonów, dlatego u panów pojawia się biust, występuje zanik jąder, utrata owłosienia pachowego i łonowego, a także żółtaki powiek, ścięgien, nadgarstków, kostek.
Żółtaki to nagromadzenie bardzo twardych tłuszczy, na przykład na powiekach.
Warto wiedzieć, że cechy marskości wątroby występują też u chorych z innego powodu niż nadmierne spożywanie alkoholu.
Dawno temu osoby pracujące przy montowaniu kineskopów cierpiały często na marskość wątroby, gdyż były narażone na kontakt z toksycznym berylem. Podobne objawy lekarze diagnozują również u osób narażonych na kontakt z chlorkiem winylu, czterochlorkiem węgla czy spożywających określone leki.
Jakie są przyczyny nagłego, ostrego wystąpienia zaburzeń wątroby?Do nich zaliczamy m.in. wirusy zapalenia wątroby typu A, B, C i D, a także wirusy żółtej febry, Ebola i wiele innych.
Do tych przyczyn należą też bakterie czy ciężkie zatrucia grzybami, w Polsce np. muchomorem sromotnikowym. Często kończą się one transplantacją wątroby.
Z kolei zaburzenia przepływu krwi w czasie ciąży mogą spowodować ostre zapalenie wątroby.
Przyczyną przewlekłych zapaleń wątroby są m.in. wirusy zapalenia wątroby typu B, C i D, alkohol oraz leki, z których większość przechodzi przez wątrobę, w tym te zawierające paracetamol czy antybiotyki, jak erytromycyna, izoniazyd, leki antykoncepcyjne.
Jak diagnozujemy choroby wątroby? Czy warto sobie zrobić próby wątrobowe?Niektórzy pacjenci opowiadają, że w laboratorium ‘zrobili sobie próby wątrobowe’, żeby dowiedzieć się, czy ich wątroba jest zdrowa.
To jest mit, gdyż próby wątrobowe nie świadczą o chorobie wątroby, są to próby chwiejności białek. O takim pojęciu, jak ‘próba wątrobowa’ należy zapomnieć. Żeby zbadać wątrobę, wykonujemy badania z krwi.
O chorobie świadczy aktywność enzymów, występujących w wątrobie, takich jak tranzaminaza asparaginionowa (aspat) czy alaninowa (alat).
Badania enzymów: fosfataz alkalicznych i innych, pokazują, czy przepływ żółci nie jest zaburzony, jednakże nie wskazują, czy przyczyna tych zaburzeń leży w wątrobie, czy poza nią. Temu celowi służą badania obrazowe np. ultrasonografia jamy brzusznej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
:
Inną chorobą wątroby jest toczeń rumieniowaty. Wtedy przeciwciała atakują różne elementy komórki wątrobowej. Na twarzy pacjenta pojawia się rumień, który ma kształt motyla.
Wątrobę mogą zasiedlić także tasiemiec czy bąblowiec. Wiele chorób wątroby leczymy skutecznie za pomocą leków, takich jak antybiotyki czy sterydy. Żeby ocenić stan wątroby, musimy wykonać biopsję i zbadać komórki pod mikroskopem.
W jaki sposób wykonuje się operacje na drogach żółciowych?Można laparoskopowo usuwać pęcherzyki żółciowe lub endoskopowo usuwać złogi z dróg żółciowych.
Jak wygląda transplantacja wątroby w Polsce?Osoby kierowane do transplantacji są bardzo poważnie chore, dla nich nie ma już żadnego ratunku.
Zabiegi są potwornie skomplikowane, trwają kilkanaście godzin. Problemem jest brak dawców. W krajach Unii Europejskiej żyje około 70 tys. osób z przeszczepioną wątrobą.
Pierwszy przeszczep wykonano w 1963 r. w USA, ale długo go nie powtórzono.
Pierwsza w Polsce operacja przeszczepu wątroby miała miejsce w 1987 r. Pierwsza udana w naszym regionie odbyła się w 2005 r. W ubiegłym roku wykonano 212 przeszczepów wątroby, w tym 20 w naszym regionie. W Polsce wykonuje się je w pięciu ośrodkach – trzech w Warszawie oraz w Katowicach i Szczecinie.
Teraz trwają próby, by od jednego dawcy pobrać organ i rozszczepić go na dwa narządy, a tym samym uratować dwóch pacjentów. Dzisiaj po przeszczepach wątroby przeżywa aż 80 proc. pacjentów. To bardzo dużo. We Wrocławiu trwają prace nad przeszczepami komórek wątrobowych pozyskanymi od dawców wątroby bądź z krwi pępowinowej.
Stanowić to może nową alternatywę podobną do transplantacji szpiku.
Doktor nauk medycznych Maciej Hamankiewicz
Urodził się w 1954 roku w Sosnowcu. Skończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej i podjął pracę jako lekarz stażysta PZOZ w Dąbrowie Górniczej. Po nabyciu uprawnień do wykonywania zawodu lekarza zajął stanowisko asystenta Szpitala Miejskiego Nr 1 w Sosnowcu.
Prowadził pracownię endoskopii, pracował w zespole reanimacyjnym, był lekarzem Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Sosnowcu. W 1994 roku został ordynatorem Oddziału Wewnętrznego B Szpitala Miejskiego w Będzinie i jest nim nadal.
W 2003 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych.
Laureat plebiscytu Najlepszy Lekarz Śląska 2000. Od 1991 roku jest biegłym sądowym. Działacz zawodowego samorządu lekarskiego od 1994 roku. Obecnie przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej Śląskiej Izby Lekarskiej, wcześniej – jej skarbnik. Członek Naczelnej Rady Lekarskiej i Rady Oddziału Śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
W przeszłości działacz harcerstwa, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Komitetu Charytatywnego Pomocy dla Internowanych i Uwięzionych.
Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Diabetologii oraz wielu komisji egzaminacyjnych na pierwszy i drugi stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej.
Ma na koncie liczne odznaczenia: m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, Dyplom Thomasa Percivala za szczególne zasługi i zaangażowanie w tworzenie odrodzonego samorządu lekarzy czy Zasłużony dla Rozwoju Kultury.
Żona Ewa jest lekarzem neurologiem. Mają trójkę dzieci. W wolnych chwilach, których ma niewiele, lubi czytać książki i słuchać muzyki. Uwielbia podróżować. Trudno mu ominąć jakiekolwiek muzeum.