Co oznacza krwawienie lub plamienie po stosunku?

Co oznacza krwawienie lub plamienie po stosunku?
fot. Adobe Stock

Krwawienie po stosunku, zarówno obfite, jak i nieznaczne plamienie, nie należy do częstych przypadłości. Jednak nie można go bagatelizować, ponieważ świadczy o problemach zdrowotnych albo kłopotach ze współżyciem.

Zobacz 7 możliwych przyczyn krwawienia po stosunku:

Suchość pochwy

Problem pojawia się, jeśli partner zbyt mało czasu poświęca na grę wstępną lub kobieta jest zestresowana zbliżeniem. U niektórych pań wynika on ogólnie ze zbyt niskiego poziomu estrogenu albo chwilowych wahań w czasie cyklu, dlatego suchość pochwy zdarza się często w czasie ciąży, menopauzy, po porodzie lub wynika z przyjmowania leków hormonalnych.

Niedostatecznie nawilżona pochwa ulega w czasie współżycia niewielkim urazom, co objawia się właśnie plamieniem albo brunatnym zabarwieniem śluzu. Łatwo temu zaradzić, poświęcając więcej czasu na grę wstępną, erotyczne zabawy albo nawilżenie pochwy za pomocą odpowiednio dobranego lubrykantu.

Zbyt ostry seks

Chodzi o stosunek doświadczany z partnerem, jak i nieodpowiednio dobranym wibratorem (mało elastycznym lub wykonanym ze zbyt twardego materiału). W tym przypadku krwawieniu po stosunku może także towarzyszyć ból podbrzusza.

Jedynym sposobem jest zaprzestanie współżycia i odczekanie kilku dni aż rany wygoją się w sposób naturalny. Jeśli jednak krwawienie pojawia się po każdym stosunku, najlepiej udać się do lekarza ginekologa.

Infekcja intymna

Krwawienie jest częstym objawem grzybicy miejsc intymnych. Niektórym z zakażeń bakteryjnych towarzyszą też białe upławy, pieczenie warg sromowych i charakterystyczny zapach. Inne długo nie dają konkretnych objawów oprócz plamienia.

W każdym z tych przypadków lepiej nie leczyć się samemu, tylko od razu udać się do ginekologa, który po pobraniu wymazu z pochwy oceni rodzaj infekcji i dobierze odpowiednie lekarstwa.

Endometrioza

Endometrium to nic innego, jak błona śluzowa macicy, która u zdrowych kobiet złuszcza się po owulacji i wydostaje na zewnątrz. Jednak u chorych, których jest aż 15%, endometrium pozostaje w jamie macicy, a nawet przedostaje się poza nią.

Sygnałem ostrzegawczym oprócz nieregularnego plamienia czy plamienia po stosunku jest także ból przy próbie współżycia. Leczenie endometriozy jest długie i żmudne, wymaga badań USG i histopatologii.

Polipy

Kolejną przyczyną krwawienia po stosunku mogą być polipy. Jeśli rosną w kanale szyjki macicy lub jamie macicy, ulegają uszkodzeniu podczas stosunku. Choć tego typu zmiany należą do łagodnych i same w sobie nie grożą poważniejszymi konsekwencjami, lepiej sprawdzić je u specjalisty i usunąć, ponieważ mogą zawierać komórki nowotworowe.

Nadżerka

Cierpi na nią co czwarta kobieta. Nadżera to mała ranka powstała w śluzówce szyjki macicy, sama w sobie nie jest groźna, ale nieleczona może przerodzić się w zmianę nowotworową.

Trudno ją wykryć, bo nie daje żadnych objawów oprócz plamień m.in. po stosunku. Niektóre nadżerki – np. u młodych kobiet – znikają samoistnie, ale lepiej skonsultować leczenie ze specjalistą. Zwykle nadżerki usuwa się za pomocą elektrokoagulacji, czyli poprzez wypalanie iskrą elektryczną zmienionych komórek.  

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych typów nowotworów u młodych kobiet, chociaż zdarza się także u starszych.

Aż 11% cierpiących na niego kobiet doświadczało krwawienia po stosunku, dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna wykrywalność.

Im szybciej zgłosimy się do specjalisty, tym większa szansa na pokonanie nowotworu, który w fazie przedinwazyjnej jest uleczalny niemal w 100%.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.06.2018.

Więcej o zdrowiu intymnym kobiety:Plamienie przed okresem – czy jest się czym martwić?Zespół policystycznych jajników – co warto wiedzieć o tej chorobie?Torbiel na jajniku – objawy, które powinny cię zaniepokoićObjawy i leczenie stanu zapalnego przydatków

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Krwawienie podczas i po stosunku

Co oznacza krwawienie lub plamienie po stosunku?

Współżycie najczęściej kojarzy się z czymś przyjemnym. Rzadko kiedy na zadane pytanie o seks kręcimy głową, wyrażamy brak zainteresowania czy wstręt. W przeważającej większości przypadków dostarcza on sporo satysfakcji i zadowolenia. Zdarza się jednak, że może być  przyczyną również nieprzyjemnych dolegliwości. Czy w każdym takim przypadku należy się martwić? Czy w każdej takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem?

Komplikacje współżycia

Najistotniejszymi i jednocześnie najczęściej spotykanymi niepokojącymi doznaniami związanymi z kontaktem seksualnym są bóle i krwawienie. Ich przyczyny mogą być błahe – ot, zwykłe bóle i plamienie podczas stosunku – po bardzo poważne, które wymagają leczenia, a niejednokrotnie nawet hospitalizacji. Spróbujmy prześledzić, co może partnerom skutecznie zmniejszyć radość ze zbliżenia.

Ból i krwawienie podczas stosunku

Dolegliwości bólowe, często połączone z krwawieniem, to najczęściej efekt skracanej do minimum gry wstępnej. Wyjaśnień należy szukać w zbyt porywczych partnerach. Nie jest tajemnicą, że mężczyzna potrafi „przygotować się” do współżycia w parę sekund, jednak partnerce zajmie to zdecydowanie więcej czasu.

Brak takiego „przygotowania” może się wiązać zatem z brakiem odpowiednich warunków w pochwie. Gruczoły wydzielające śluz i substancje  nawilżające przy znikomym, początkowym podnieceniu nie wykonają należytej pracy – pochwa nie będzie odpowiednio wilgotna, co sprawi, że tarcie ciała o ciało, penisa o śluzówki pochwy będzie powodować dolegliwości.

Mogą być one na tyle silne, że wręcz przeszkodzą w osiągnięciu orgazmu. Dodatkowo, w zależności od wieku pacjentki, wytrzymałość śluzówek może okazać się niewystarczająca i otarcia te mogą być przyczyną szczypania, a nawet lekkiego krwawienia z pochwy. Brak poślizgu w pochwie zamiast przyjemności daje uczucie dyskomfortu, a pieczenie po stosunku wydaje się naturalnym następstwem.

Lekiem na całe zło jest więc w tym przypadku właściwa i odpowiednio długa gra wstępna, w trakcie której środowisko pochwy przygotuje się przed zbliżającym się stosunkiem.

Należy mieć na uwadze, że brak wiedzy dotyczącej tych mechanizmów w długofalowej perspektywie doprowadzić może do wykształcenia dyspaurenii (medyczne określenie na bolesne współżycie), które wymagać może wielospecjalistycznego postępowania, by te nieprzyjemne dolegliwości nie blokowały kobiety i jej podejścia do współżycia.

Sekrety pierwszego razu

Nie sposób nie wspomnieć o najbardziej powszechnych dolegliwościach i krwawieniu podczas stosunku odbywanego pierwszy raz w życiu. Często nieostrożni pierwsi kochankowie zapominają, że przerwanie błony dziewiczej może być nieprzyjemne.

Może spowodować przejmujące bóle wiążące się z napięciem tkanek w przedsionku pochwy. Jeśli wraz z błoną dziewiczą pękło nawet niewielkie naczynie krwionośne, pojawi się krew z pochwy po stosunku.

Przerażenie niespełnionych kochanków to jedno, jednak ważniejsza niż komfort psychiczny jest pomoc lekarska.

Przyczyny pojawienia się krwi z pochwy po stosunku

Przyczyny krwawienia podczas stosunku, włączając w to zarówno lekkie plamienia, jak i silne sączenie krwi z pochwy, nie powinny być bagatelizowane. Nie musi to oznaczać nic złego, ale dowiedzieć się tego można jedynie po specjalistycznym badaniu ginekologicznym. Rozpoczynając od najbardziej prozaicznych przyczyn, nie sposób nie wspomnieć o nadżerkach.

To nadużywane pojęcie oznacza stan nierównowagi pomiędzy nabłonkami na szyjce macicy i określa najczęściej spotykane zaburzenie, które może wywołać po stosunku plamienie. Problem wynika z faktu, że nabłonek gruczołowy, normalnie obecny głównie w kanale szyjki macicy, przedostaje się na jej tarczę i zajmuje miejsce nabłonka wielowarstwowego.

Przypomina on „mięsko”, które może podkrwawiać w razie podrażnienia przez członek w trakcie zbliżenia. W takiej sytuacji konieczne jest badanie ginekologiczne wziernikiem i uwidocznienie takiej zmiany na szyjce macicy.

Na szczęście leczenie nie trwa długo i łączy się jedynie ze stosowaniem leków dopochwowych mających na celu ułatwienie gojenia się, czyli spowodowanie powrotu nabłonków na swoje pierwotne miejsce.

            Na szyjce macicy czyha więcej niebezpieczeństw. Często stwierdza się tu przypominający „glutowaty” twór polip szyjki macicy. Dobrze ukrwiony, przy podrażnieniu powodujący krwawienia, powinien być usunięty z szyjki macicy.

Łatwo go znaleźć, gdy ginekolog wykonuje badanie wziernikiem pochwowym. Standardowym postępowaniem w takich przypadkach jest zabieg wykonywany w znieczuleniu, polegający na ukręceniu polipa.

Szyjka macicy po zabiegu zagoi się bardzo szybko, a kłopotliwe krwawienia ustąpią.

            Pochwa mimo swej elastyczności i objętości jest ograniczoną przestrzenią. W przypadku tzw.

„niedopasowanych kochanków”, gdy pomiędzy poszczególnymi wymiarami ciała kochanków widać sporą różnicę w wielkości, może dojść w skrajnych przypadkach do uszkodzenia ścian pochwy czy sklepień pochwy.

Rozdarcia te wymagają szybkiej pomocy lekarskiej z powodu najczęściej silnego krwawienia z pochwy. Pacjentka przed zaopatrzeniem chirurgicznym takich uszkodzeń poddawana jest znieczuleniu ogólnemu, zatem musi być również hospitalizowana.

            Anatomia narządu rodnego niezaprzeczalnie wyznacza kolejne z możliwych zmian powodujących krwawienia podczas stosunku. Takie nieprzyjemne dolegliwości mogą dawać zmiany zlokalizowane w macicy. Ocena budowy macicy i przypuszczalnych powodów krwawień wymaga badania USG, przy czym najlepiej wykonać je zaraz po miesiączce.

W szczególnych przypadkach do krwawień w trakcie lub po stosunku mogą doprowadzić obecne w macicy polipy endometrialne (wywodzące się z błony śluzowej) czy mięśniaki podśluzówkowe (sąsiadujące ze światłem jamy macicy). Wiele zależy od typu współżycia – wszelkie dolegliwości częściej towarzyszą współżyciu „sportowemu” niż „poetyckiemu”.

 

Seks mimo obiektywnych zalet może stanowić przyczynę kontroli ginekologicznej, gdy wystąpią niespodziewane komplikacje. Zaburzenia skutkujące krwawieniami i wymagające porady nie muszą oznaczać nic złego. Odpowiednia kontrola i drobiazgowe badania pozwolą szybko przywrócić zdrowie i komfort współżycia.

VIB/248/12-2018

Lek. ginekolog-położnik Maciej Chojnacki

Krwawienie po stosunku z pochwy: czego objawem jest ból brzucha i plamienie po stosunku?

Co oznacza krwawienie lub plamienie po stosunku?

Getty Images

Krwawienie po stosunku z pochwy nie powinno niepokoić, jeżeli dotyczy kobiety, która uprawiała seks po raz pierwszy. W przypadku pań aktywnych seksualnie, krew po stosunku nie jest normalnym stanem, więc powinna wzbudzać niepokój. O czym świadczy krwawienie podczas stosunku i po zbliżeniu?

Krwawienie po stosunku, do którego dochodzi w wyniku pierwszego kontaktu seksualnego, jest stanem całkowicie normalnym. W takim przypadku, krew bierze się z przerwanej błony dziewiczej, która jest silnie unaczyniona.

You might be interested:  Wirus zachodniego nilu – jak się można zarazić, objawy, leczenie

Może się zdarzyć, że kobieta mająca za sobą pierwszą inicjację seksualną krwawi także po kilku kolejnych stosunkach. Najprawdopodobniej oznacza to, że błona dziewicza nie została do końca przerwana.

W każdym innym przypadku, krew z pochwy po stosunku powinna być traktowana jako sygnał alarmowy, skłaniający do wizyty u ginekologa.

Krwawienie podczas stosunku – przyczyny

Krwawienie po stosunku i podczas stosunku nie zawsze świadczy o poważnych stanach chorobowych, nie warto zatem od razu wpadać w panikę. Otarcia mechaniczne, powstałe w trakcie penetracji, to jedna z najczęstszych przyczyn.

Jeżeli towarzyszy temu także ból w podbrzuszu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z krwawieniem kontaktowym, wywołanym zbyt głęboką penetracją. Plamienia mogą być też wywołane wahaniami hormonów, pojawiającymi się w trakcie cyklu menstruacyjnego.

Stan ten może też wskazywać na menopauzę. 

Jeżeli krwawienie pojawia się częściej, możesz podejrzewać, że przyczyną jest stan chorobowy, toczący się w organizmie. Dolegliwości, na które wskazuje ten objaw, to:

 • nadżerka,
 • zrosty,
 • endometrioza,
 • polipy szyjki macicy,
 • zakażenie grzybicze,
 • infekcja bakteryjna,
 • cysty jajników,
 • rzeżączka,
 • choroby nowotworowe.

Krwawienie z pochwy po stosunku – przyczyny

Krwawienie podczas stosunku nie jest jedyną sytuacją, która powinna wzbudzać wzmożoną czujność. Także krew pojawiająca się po zbliżeniu powinna być traktowana jako stan niefizjologiczny, choć i w tym przypadku, przyczyny mogą być błahe.

Krew może pochodzić z otarć błony śluzowej pochwy, powstałych w wyniku intensywnej lub zbyt głębokiej penetracji. Otarcia mechaniczne mogą jednak wskazywać na niewystarczające nawilżenie (w takim przypadku zwykle wystarczy przedłużyć grę wstępną) lub na suchość pochwy.

Dolegliwość ta może być spowodowana zmianami hormonalnymi, pojawiającymi się po ciąży, w okresie menopauzy i u kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

Inne schorzenia, które mogą powodować krwawienie z pochwy po stosunku, to:

 • nadżerka,
 • choroby przenoszone drogą płciową (w tym chlamydioza, opryszczka warg sromowych, rzeżączka, kiła, kłykciny kończyste),
 • infekcja grzybicza lub bakteryjna,
 • stan zapalny szyjki macicy,
 • stan zapalny błony śluzowej macicy,
 • endometrioza,
 • zapalenie przydatków,
 • polipy szyjki macicy,
 • atrofia błony śluzowej pochwy.

W najpoważniejszych przypadkach, krwawienie z pochwy po stosunku może być objawem stanu przednowotworowego albo nowotworu złośliwego – raka szyjki macicy, sromu lub pochwy.

Krwawienie kilka dni po stosunku – przyczyny

Krwawienie po stosunku nie musi pojawić się od razu po zbliżeniu. Zdarza się, że krew z pochwy jest widoczna dopiero po kilku dniach.

Także w tym przypadku nie obejdzie się bez wizyty u ginekologa, jednak lekarz najprawdopodobniej (choć nie jest to wykluczone) nie stwierdzi żadnego stanu chorobowego.

Krwawienie kilka dni po stosunku, jeżeli nie ma związku z miesiączką, z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza, że jesteś w ciąży. W takim przypadku, mówimy o krwawieniu implementacyjnym, do którego dochodzi w następstwie zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy. 

Krew po stosunku – czy to jest normalne?

Krwawienie po stosunku, u kobiet aktywnych seksualnie, nie jest stanem fizjologicznym, zatem nie należy traktować tego jako naturalnego zjawiska.

Jeżeli wraz z krwawieniem pojawiają się inne niepokojące objawy, w tym ból w podbrzuszu i w okolicach kręgosłupa, nadmierne wydzielanie śluzu, skrzepy krwi w moczu, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, ropne upławy i ból w trakcie zbliżenia, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.

Brak dodatkowych symptomów nie znaczy jednak, że powinnaś zrezygnować z wizyty u lekarza. Wiele poważnych chorób, w tym rzeżączka i rak szyjki macicy, w początkowym stadium przebiega bezobjawowo lub daje tylko skąpe objawy, które łatwo zignorować.

Plamienie po stosunku w ciąży 

Krwawienie po stosunku może być wyjątkowo niepokojące, gdy jesteś w ciąży. Taka reakcja jest jak najbardziej prawidłowa, bowiem wszelkie nieprawidłowości w okresie ciąży wymagają szczególnej uwagi.

O ile krew po stosunku może wskazywać na patologię ciąży, to najprawdopodobniej okaże się, że jej obecność wynika ze zwiększonego przepływu krwi do szyjki macicy. W trakcie penetracji, może dojść do podrażnienia błony śluzowej, czego efektem będzie właśnie niegroźne krwawienie.

Jeżeli jednak taki stan będzie występował po każdym zbliżeniu, lekarz może zalecić wstrzemięźliwość. 

Krew z pochwy po stosunku

Krwawienie po stosunku nie zawsze jest następstwem poważnej choroby. Zdarza się, że przyczyny są błahe, a jednorazowy incydent nie powinien wzbudzać szczególnego niepokoju. Nie znaczy to jednak, że brak czujności będzie usprawiedliwiony.

Wiele poważnych chorób można tym skuteczniej leczyć, im wcześniej zostaną wykryte. Nawet jednorazowy przypadek krwawienia po stosunku wymaga konsultacji ginekologicznej, w trakcie trwania ciąży.

Stan błogosławiony zawsze skłania do wzmożonej ostrożności, bowiem odpowiadasz nie tylko za siebie, ale i za dziecko. 

Krwawienie po stosunku – przyczyny. Dlaczego pojawienia się plamienie po stosunku i jakie choroby może oznaczać?

Krwawienie po stosunku jest czymś zupełnie normalnym w przypadku kobiet, które przeżywają swój pierwszy raz. Jeżeli jednak nie jest to pierwsze zbliżenie, takie objawy mogą wskazywać, że w organizmie kobiety dzieje się coś niedobrego. Przyczyny krwawienia lub plamienia po stosunku mogą być niegroźne, jednak bywają też następstwem poważnej choroby.

Krwawienie po stosunku, które ma miejsce tuż po inicjacji seksualnej, wynika z przerwania mocno ukrwionej błony dziewiczej. Najsilniej krwawią te panie, u których błona dziewicza jest gruba i niezbyt elastyczna – co zdarza się stosunkowo rzadko.

Niekiedy krew pojawia się jeszcze przy kilku kolejnych zbliżeniach, co świadczy o tym, że w trakcie pierwszego stosunku, błona dziewicza nie została całkowicie przerwana. Jeżeli jednak krew pojawia się u kobiety współżyjącej regularnie, nie możemy mówić o normalnej sytuacji.

Czymś naturalnym jest uczucie zakłopotania, które temu towarzyszy, jednak krwawienie podczas stosunku i tuż po nim to nie tylko dyskomfort. Może to być objaw mniej lub bardziej poważnej choroby.

 • Błona dziewicza – czym jest i gdzie się znajduje?

Krwawienie po stosunku nie zawsze wskazuje na chorobę. Dość często zdarza się, że ich źródłem są otarcia powstałe podczas zbliżenia. Co ważne, nie dotyczy to wyłącznie młodych kobiet, które dopiero wkraczają do świata intymnych relacji damsko-męskich.

Otarcia mogą też wystąpić u pań współżyjących regularnie. Mogą pojawić się w wyniku zbyt intensywnej i zbyt głębokiej penetracji. Bardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak niedostateczne nawilżenie pochwy.

W takim przypadku pomóc może wprowadzenie dłuższej i intensywniejszej gry wstępnej, celem zwiększenia poziomu pobudzenia seksualnego. Jeżeli to nie pomoże, problem najprawdopodobniej wynika z suchości pochwy.

Jako doraźny środek doskonale sprawdzą się różnego rodzaju lubrykanty, ale dolegliwości nie należy bagatelizować. Konsultacja z ginekologiem jest konieczna.

10 sposobów na udany seks, czyli jak podnieść libido

Krwawienie po stosunku, u kobiet cierpiących na suchość pochwy, wynika z mikrourazów, które powstają na przedsionku i ściankach pochwy. Niewystarczające nawilżenie sprawia, że delikatne tkanki narażone są na uszkodzenia. Problemu nie należy bagatelizować, bowiem suchość może być objawem bądź wynikiem infekcji intymnej – bakteryjnej lub grzybiczej.

Może też wskazywać na zaburzoną gospodarkę hormonalną (zbyt niski poziom estrogenów) i wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym. Suchość czasami powodowana jest przez hormonalne środki antykoncepcyjne.

Problem ten dotyka także kobiet przyjmujących leki antydepresyjne, leczonych drogą antybiotykoterapii lub u których pojawiły się mięśniaki macicy.

Krwawienie po stosunku może wskazywać na powstanie nadżerki. To niewielka ranka, która pojawia się w błonie śluzowej szyjki macicy, od strony pochwy. Najczęściej jest konsekwencją nieleczonych lub niedoleczonych stanów zapalnych i infekcji intymnych.

Nadżerka może być też wynikiem urazów mechanicznych, które spowodowały na przykład liczne porody lub penetracja pochwy za pomocą ciała obcego (może to być nawet tampon). Nadżerka często pojawia się też u kobiet, które poroniły.

Ponadto jest charakterystyczna dla pań prowadzących bujne życie seksualne i mających wielu partnerów (w ten sposób znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji). 

Nadżerka nie daje znać o swoim istnieniu w sposób jednoznaczny, bowiem towarzyszące jej objawy bardzo często pojawiają się także przy innych dolegliwościach.

Jednym z objawów występujących przy nadżerce jest krwawienie w trakcie stosunku lub tuż po nim. Plamienia mogą pojawiać się też między miesiączkami oraz w formie upławów z krwią.

Objawem nadżerki u wielu kobiet jest też ból podbrzusza po stosunku.

Nie każda nadżerka jest groźna dla zdrowia i sama w sobie nie stwarza zagrożenia dla życia kobiety. Jednak zaniedbana i nieleczona zmiana może doprowadzić do rozwoju nowotworu szyjki maci. Konsekwencją może być też zakażenie jajowodów i bezpłodność. 

Leczenie nadżerki szyjki macicy polega na eliminacji stanu zapalnego. Jeżeli ranka jest bardzo mała, jest spora szansa, że zagoi się samoczynnie. W innych przypadkach, lekarz usuwa nadżerkę poprzez koagulację chemiczną, a duże rany – poprzez wypalanie zmienionego chorobowo obszaru prądem elektrycznym. 

Krwawienie po stosunku to jeden z symptomów zapalenia przydatków. W takim przypadku, nie wyodrębnia się stanu zapalnego jednego z narządów miednicy mniejszej, bowiem stan zapalny bardzo łatwo przenosi się z jednego miejsca na kolejne.

Infekcja jest wynikiem działalności bakterii beztlenowych i tlenowych – paciorkowców, gronkowców, dwoinek rzeżączki i chlamydii. Patogeny najczęściej przedostają się do przydatków przez pochwę i macicę.

Znacznie rzadziej do zakażenia dochodzi drogą zstępującą.

 • Zapalenie przydatków – objawy, przyczyny i leczenie

Poza krwawieniem, charakterystycznym objawem zapalenia przydatków jest silny ból w podbrzuszu, który osiąga najwyższy poziom w trakcie stosunku. Pojawiają się też: osłabienie organizmu, gorączka, biegunka i wymioty.

Zapalenie przydatków leczy się antybiotykami o szerokim spektrum działania. Czasami lekarz może zastosować terapię skojarzoną, polegającą na podawaniu kilku leków jednocześnie. 

Krwawienie po stosunku często pojawia się u kobiet, u których rozwinął się stan zapalny obszaru łączącego pochwę z jamą macicy, czyli tzw. szyjki.

Choroba jest o tyle problematyczna, że najczęściej przebiega bezobjawowo.

U niektórych kobiet pojawiają się krwawienia po stosunku i między miesiączkami, ból odczuwany w trakcie zbliżenia, ropne upławy, w których czasami pojawia się śluz, ból brzucha, świąd pochwy i sromu.

Zapalenie szyjki macicy najczęściej jest jedną z konsekwencji chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak: kiła, chlamydioza, rzeżączka, rzęsistkowica lub opryszczka narządów płciowych.

You might be interested:  Opuchlizna od zęba – jakie są przyczyny i jak się jej pozbyć?

Czasami problem wynika z obecności patogenów, takich jak: gronkowce, paciorkowce, ureaplasma czy grzyby. Źródłem może być też reakcja alergiczna lub stan zapalny wywołany wkładką domaciczną.

Zapalenie szyjki macicy, przechodzące w stan przewlekły, jest typową konsekwencją urazów, powstających podczas porodu. 

Leczenie zapalenia szyjki macicy polega na farmakologicznym wyeliminowaniu infekcji oraz niedopuszczeniu do rozprzestrzenienia się zakażenia do macicy i jajowodów. Leki dobierane są stosownie do źródła problemu.

Krwawienie po stosunku a zapalenie błony śluzowej macicy

Krwawienie po stosunku to jeden z objawów zapalenia błony śluzowej macicy. Często towarzyszy temu ból podbrzusza po stosunku, ale nie tylko wtedy. Krwawienia i bóle brzucha mogą wystąpić także między miesiączkami. Czasami pojawia się też stan podgorączkowy.

Dolegliwość ta najczęściej jest następstwem zabiegów wewnątrzmacicznych, zakażenia bakteryjnego, do którego doszło podczas operacji położniczych, oraz zabiegów diagnostycznych. Stan zapalny może też pojawić się po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej. 

Zapalenie w stanie przewlekłym leczone jest terapią hormonalną. Jeżeli zostanie zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, wystarczy złuszczenie błony śluzowej i antybiotykoterapia.

Krwawienie po stosunku może być objawem zapalenia pochwy – jednej z najczęstszych kobiecych dolegliwości intymnych. Źródłem problemu jest przeważnie zachwianie równowagi flory bakteryjnej pochwy i wynikająca z tego działalność drobnoustrojów chorobotwórczych – grzybów, pasożytów i bakterii. 

Jednym z objawów jest krew podczas stosunku. Ponadto przy zapaleniu pochwy zbliżeniom często towarzyszy też ból.

Pozostałe symptomy to świąd i pieczenie okolic intymnych, wyraźne zaczerwienienie sromu i pochwy, ból odczuwalny podczas oddawania moczu i upławy.

 Leczenie zapalenia pochwy jest uzależnione od źródła problemu. Zależnie od rodzaju infekcji, lekarz przepisuje antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. 

Krwawienie po stosunku może wskazywać na endometriozę, czyli na gruczolistość zewnętrzną.

Ta wciąż tajemnicza dolegliwość skutkuje występowaniem komórek błony śluzowej macicy (endometrium) poza nią, najczęściej w obrębie pęcherza moczowego, narządów rozrodczych, jelita grubego czy okrężnicy.

Najnowsza teoria, oparta na wcześniejszych badaniach, wskazuje, że endometrioza może mieć podłoże genetyczne, hormonalne, odpornościowe oraz środowiskowe. 

Wczesnym objawem endometriozy jest ból w podbrzuszu po stosunku i podczas menstruacji. Ból może towarzyszyć także oddawaniu moczu lub stolca. Pojawia się krwawienie podczas stosunku i między miesiączkami.

Chorujące kobiety doświadczają zmiany cyklu, mają problem z zajściem w ciążę. Endometrioza może doprowadzić do bezpłodności, np. gdy ognisko pojawi się w jajowodach, doprowadzając do ich niedrożności.

 

Leczenie przyczynowe endometriozy wciąż jeszcze nie jest możliwe. Terapia polega na łagodzeniu skutków choroby.

Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i hormonalnych. Lekarz może zadecydować o konieczności wykonania operacji, np. celem przywrócenia płodności.

Konieczne może być wycięcie ognisk choroby, zwłaszcza u kobiet z endometriozą głęboko naciekającą. 

Krwawienie po stosunku może pojawiać się u kobiet, u których doszło do rozwoju atroficznego zapalenia pochwy, zwanego też zanikiem pochwy.

Dolegliwość ta jest charakterystyczna dla kobiet w wieku pomenopauzalnym, choć może pojawić się także u młodszych pań. Ze względu na jej charakterystykę, jedną z najpoważniejszych konsekwencji jest znaczne pogorszenie jakości życia seksualnego.

Choroba doprowadza do stopniowego ograniczenia grubości nabłonka ścian pochwy, a w rezultacie – do jej zaniku. 

Jako główną przyczynę atrofii pochwy wymienia się hipoestrogenizm, czyli niedobór estrogenów. W wyniku zaburzeń hormonalnych, zmniejsza się dopływ krwi do tkanek i ich natlenienie, pochwa staje się znacznie mniej elastyczna, zanika produkcja śluzu.

  Objawami atrofii pochwy są upławy, świąd okolic intymnych i suchość pochwy, w następstwie czego może pojawić się krew po stosunku i w trakcie jego trwania. Zbliżenie wywołuje uczucie dyskomfortu i ból.

Chora odczuwa ból podczas chodzenia, pojawia się silne parcie na pęcherz moczowy, oddawaniu moczu towarzyszy ból, a nawet drobne urazy pochwy skutkują pojawieniem się nadżerek nabłonka.

Leczenie atroficznego zapalenia pochwy polega na uzupełnieniu niedoboru estrogenów, drogą hormonalnej terapii zastępczej. W przypadku niewielkich zmian stosowane jest miejscowe leczenie hormonalne. 

Krwawienie po stosunku a mięśniaki macicy

Krwawienie po stosunku może wskazywać na obecność mięśniaków w macicy. Pod tą nazwą kryją się guzy gładkokomórkowe, które w większości przypadków są łagodne. 

Przyczyny ich powstawania wciąż jeszcze nie zostały do końca poznane. Mogą im sprzyjać zaburzenia gospodarki hormonalnej, o czym świadczy fakt, że większość kobiet, u których wystąpiły, cechuje wysoki poziom estrogenów i niski poziom progesteronu. 

Objawy mięśniaków są bardzo zróżnicowane i zależą od miejsca ich występowania. Z krwawieniem po stosunku mamy do czynienia wtedy, gdy guz rośnie w kierunku błony śluzowej macicy (tzw. mięśniak podśluzówkowy).

Mięśniaki, które nie wywołują żadnych dolegliwości, nie wymagają leczenia. Jeżeli guz daje objawy, lekarz może zalecić leczenie środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Czasami mięśniak wymaga leczenia hormonami, które doprowadzają do jego zmniejszenia. 

Krew po stosunku może być wywołana polipami macicy. Są to fragmenty przerośniętej śluzówki, występujące w postaci bezszypułowej i uszypułowanej. Podobnie jak mięśniaki, polipy mają charakter łagodnych guzów, a za ich powstawanie odpowiadać mogą także zaburzenia hormonalne. Mogą rozwijać się w szyjce macicy (polipy szyjkowe) oraz wewnątrz macicy (polipy endometrialne).

Krwawienia po stosunku i międzymiesiączkowe i przedłużające się miesiączki to objawy charakterystyczne dla rozrośniętych polipów, mniejsze nie dają żadnych symptomów. 

Pierwszy etap leczenia polega na przyjmowaniu hormonów. Jeżeli rezultat nie będzie zadowalający, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu łyżeczkowania lub histeroskopii. 

Krwawienie po stosunku jest jednym z charakterystycznych objawów wielu chorób przenoszonych drogą płciową. Dolegliwości, którym może towarzyszyć krew po stosunku, to:

 • opryszczka warg sromowych,
 • grzybica pochwy,
 • kłykciny kończyste,
 • chlamydioza,
 • rzeżączka,
 • kiła.

Każda z tych chorób może mieć fatalne skutki, jeżeli pozostanie nieleczona. W przypadku podejrzenia zarażenia, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. 

Krwawienie po stosunku może być symptomem złośliwego nowotworu

Krwawienie po stosunku czasami jest objawem nowotworu złośliwego. Taki symptom może dać rak szyjki macicy, rozpoznawany u 5 proc. kobiet, u których pojawiła się krew po stosunku. 

 • Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Może to być także objaw nowotworu pochwy. Choroba ta jest jednak bardzo rzadka. Oprócz krwawienia po stosunku, chora może zaobserwować trudności w oddawaniu moczu i towarzyszący temu ból, krwawe upławy, często pojawia się też przykry zapach z pochwy. 

Krew może też świadczyć o nowotworze endometrium. Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiet w wieku po menopauzalnym, z nadwagą i które nie rodziły dzieci, dlatego każde krwawienie powinno być w takim przypadku konsultowane z lekarzem. 

10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na nowotwór kobiecy!

Plamienie po stosunku – powód może być bardzo błahy, ale go nie bagatelizuj

Jeśli po odbytym stosunku zauważysz na bieliźnie lub pościeli drobne ilości krwi, nie musisz od razu wpadać w panikę. Plamienie po stosunku może mieć kilka przyczyn, jeśli jednak zdarza się częściej, powinnaś umówić się na wizytę u swojego ginekologa, aby wykluczyć poważne schorzenia narządów rodnych.

Plamienie może być widoczne na prześcieradle, zużytym papierze toaletowym czy bieliźnie. Niewielkie ilości krwi zawarte w wydzielinie z pochwy mogą mieć barwę jasnoróżową, brązową albo intensywnie czerwoną.

 • Plamienie po stosunku, do którego dochodzi po raz pierwszy, jest czymś całkowicie naturalnym, choć wbrew obiegowej opinii, bardzo dużo kobiet w ogóle nie krwawi podczas pierwszego razu. U każdej kobiety błona dziewicza wygląda inaczej, dlatego u niektórych, podczas pierwszego stosunku może pojawić się plamienie.  
 • Jeśli zauważysz u siebie plamienie po stosunku, ale nie jest to twój pierwszy raz, nie musisz od razu podejrzewać najgorszego. W bardzo wielu przypadkach plamienie po stosunku pojawia się w wyniku podrażnienia i mechanicznych urazów powstałych w trakcie penetracji. Może zdarzyć się tak wtedy, gdy uprawiasz dość intensywny seks i jeśli pojawi się również ból w podbrzuszu, może to oznaczać tzw. krwawienie kontaktowe, powstałe w wyniku zbyt głębokiej penetracji. 
 • Mechaniczne urazy, których wynikiem jest plamienie po stosunku, mogą być też wynikiem niedostatecznego nawilżenia pochwy, czy to w wyniku odbycia stosunku bez odpowiedniego przygotowania, czy suchości w pochwie, za którą odpowiadają zaburzenia hormonalne i infekcje intymne. 
 • Plamienie po stosunku może pojawić się także wtedy, gdy miałaś dłuższą przerwę w seksie, a pierwszy stosunek był długi lub odbyłaś ich kilka w ciągu jednej nocy. 
 • Także niektóre gadżety erotyczne stosowane w trakcie seksu mogą prowadzić do pojawienia się plamienia po stosunku – zbyt twardy wibrator czy kulki gejszy z ostrymi krawędziami mogą uszkodzić ścianki pochwy. Zdarza się, że niektóre pozycje seksualne odpowiadają za plamienie po stosunku. 
 • Plamienie po stosunku może pojawić się także w środku cyklu miesiączkowego. To tzw. plamienie okołoowulacyjne, które jest niegroźne. 
 • Plamienie po stosunku może być wynikiem stosowania antykoncepcji hormonalnej, nawet do trzech miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania tabletek czy podczas zmiany na inne leki. Przyczyną może leżeć także w nieodpowiednio dobranej antykoncepcji hormonalnej. 
 • Plamienie po stosunku pojawia się czasem po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej. Wówczas należy skonsultować to z ginekologiem. 
 • Plamienie po stosunku może być związane z infekcjami pochwy i upławami, które również należy leczyć pod opieką ginekologa. 
 • Plamienie po stosunku pojawia się także w wyniku stanu zapalnego bądź mechanicznego urazu szyjki macicy, czyli tzw. nadżerki, którą stwierdza się nawet co u czwartej kobiety. 
 • Plamienie i krwawienie w trakcie i po stosunku mogą być związane z obecnością polipów w narządach rodnych, które na skutek mechanicznego urazu, krwawią. 
 • Plamienie po stosunku może być związane z obecnością w ściankach macicy łagodnych guzków (tzw. włókniaków), które powodują także plamienie między cyklicznymi miesiączkami. 
 • Plamienie po stosunku i krwawienie, które utrzymuje się przez kilkanaście dni, może być objawem nowotworu szyjki macicy. 
You might be interested:  Gazy jelitowe – jak się ich pozbyć i dlaczego powstają?

Plamienie we wczesnych tygodniach ciąży zdarzają się sporadycznie nawet u 40 proc. kobiet. Przyczyną plamienia mogą być infekcje pochwy, nadżerka szyjki macicy, pęknięcie naczynka w pochwie np.

podczas wypróżniania oraz w wyniku odbytego stosunku w ciąży, gdy śluzówka pochwy łatwiej ulega mikrourazom. Plamienie w pierwszym trymestrze ciąży należy skonsultować z lekarzem.

Jeśli pojawi się krwawienie, także po stosunku w ciąży, należy bezzwłocznie udać się do ginekologa.

Na ryzyko częstszego występowania plamienia dzień po stosunku narażone są również kobiety, które przechodzą lub są po menopauzie, niedawno urodziły lub karmią piersią, uprawiają seks z wieloma partnerami bez używania prezerwatywy oraz stosują irygację pochwy.

Plamienie, które pojawia się po odbytym stosunku, może być też wczesnym objawem ciąży. To tzw. krwawienie implantacyjne, które pojawia się u niektórych kobiet jako brązowe lub jasnoróżowe plamienie po stosunku, albo między okresem jajeczkowania i kolejnym spodziewanym terminem miesiączki.

 • Jest najczęściej oznaką zbyt intensywnie uprawianego seksu lub zbyt małego nawilżenia pochwy w trakcie stosunku, które doprowadzają do mechanicznych urazów, podrażnień i plamienia po stosunku.
 • Zobacz także:
 • Czy można mieć “okres” w ciąży? Przyczyny krwawienia, którego nie wolno bagatelizować
 • Jak wywołać okres? Jest tylko jedna skuteczna metoda
 • Ile trwa owulacja i jak przebiega ten proces? To musi wiedzieć każda kobieta

Tagi

Krwawienie i plamienie w ciąży. Po stosunku, po wysiłku, po badaniu • eBobas.pl

Krwawienie w ciąży zawsze jest objawem jakiejś patologii, w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w drugim zagraża ciąży też poronieniem lub porodem przedwczesnym.

Rzadko, ale zdarza się też, że kobieta plami czy krwawi wewnętrznie i o tym, może jej powiedzieć tylko lekarz. Dlatego m.in. w ciąży trzeba regularnie chodzić do ginekologa.

Choć każde plamienie należy skonsultować z lekarzem, można powiedzieć, że bywa ono charakterystyczne dla pewnych okresów ciąży.

Każde krwawienie w ciąży się leczy

Krwawienie w ciąży kwalifikuje się zawsze do kontroli i zawsze trzeba je traktować jako niebezpieczne – przestrzega specjalista ginekolog i położnik lek. med. Grażyna Komnata-Gajda ze Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek w Krakowie.

– Dopiero po wizycie u lekarza pacjentka może się uspokoić, że jest to krwawienie np. z powodu stanu zapalnego na szyjce macicy, a sytuacja nie zagraża ciąży. Ale to lekarz musi zbadać i stwierdzić, co się dzieje – podkreśla lekarka. Jak mówi, od samego początku ciąży każde krwawienie podlega leczeniu.

– Jeśli krwawienie pojawia się np. w 6. tygodniu ciąży, proszę pacjentkę, aby leżała, prowadziła oszczędny tryb życia bez nadmiernych wysiłków, stosowała dietę lekkostrawną, nie brała ciepłych kąpieli i przepisuję jej leki.

Na ogół wspomaga się ciążę progesteronem (najczęściej podaje się duphaston lub inny rodzaj progesteronu, według uznania lekarza prowadzącego) – wyjaśnia dr Komnata-Gajda.

Po siedmiu dniach leczenia, jeśli krwawienie nie ustępuje, pacjentka powinna znowu udać się do lekarza do kontroli i na USG, dla pewności, że nie doszło do poronienia. Ale nie należy przy pojawieniu się krwawienia od razu myśleć o najgorszym, bo zwykle w pierwszym trymestrze ciąży krwawieniepojawia się w terminie miesiączki.

Pierwsze, z jakim znaczna część ciężarnych ma do czynienia (choć nie wszystkie) to plamienie implantacyjne. – Błona śluzowa, kiedy następuje zapłodnienie, przygotowuje się do przyjęcia, czyli zagnieżdżenia zarodka.

Może się zdarzyć, że śluzówka zareaguje gwałtownie na różnicę hormonów (za dużo estrogenów, za mało progesteronu) i w dniu, w którym powinna wystąpić miesiączka może nastąpić plamienie, które wcale nie musi zagrażać ciąży. Zdarzają się pacjentki, które nawet przez trzy miesiące ciąży miewają skąpe miesiączki.

To są plamienia w kolorze ciemnym, przeważnie bordowym. Wtedy część śluzówki się złuszcza, ale to dla ciąży nie jest groźne – wyjaśnia lekarka. Dopiero kiedy śluzówka w całości przeistoczy się w łożysko, krwawienie w terminie miesiączki ustępuje.

Ale nawet w takim przypadku stosuje się leczenie hormonalne. Żeby ciąża się dobrze zagnieździła, podaje się progesteron.

Oczywiście – okres w ciąży nie jest możliwy, ciężarna nie miesiączkuje. Zdarza się jednak, że kobiety które nie rejestrują innych objawów, a w terminie miesiączki krwawią, są zaskoczone informacją, że są w trzecim czy czwartym miesiącu ciąży.

Warto zapamiętać: plamienie implantacyjne jest zjawiskiem czysto fizjologicznym. Może, ale nie musi wystąpić w pierwszych dwóch tygodniach ciąży.

kalendarz ciąży

Krwawienie w ciąży po stosunku

Krwawienia mogą być spowodowane tzw. polipami doczesnowymi (śluzówka wyścielająca jamę macicy, gdzie się zagnieżdża jajo nazywa się doczesna, stąd nazwa).

– Nadmiar śluzówki wychodzący z kanału szyjki macicy tworzy polip, który może krwawić. Niektórzy lekarze ukręcają polip, ale ja go nie ruszam. Leczę przeciwzapalnie (globulki dopochwowe z antybiotykiem lub przeciwgrzybiczne) – wyjaśnia lekarka.

Przyczyną krwawienia może być nadżerka, czyli przerwanie ciągłości tkanki na tarczy części pochwowej szyjki macicy, które wygląda jak mocno zaczerwienione otarcie.

– Pacjentka plamiąca w ciąży, może mieć niewyleczoną nadżerkę sprzed ciąży, albo pod wpływem hormonów nabawić się nowej.

Przy zmianie „pH” pochwy lub częstych infekcjach grzybiczych naczynia krwionośne się odsłaniają i powodują plamienia – wyjaśnia ginekolog.

Nadżerki leczy się na ogół globulkami z antybiotykiem, które w żaden sposób nie szkodzą ciąży. Natomiast nieleczona nadżerka może jej zaszkodzić. Nieleczone nadżerki powodują bowiem stany zapalne dolnego bieguna jaja płodowego, albo nawet komórki jajowej we wczesnej ciąży, co może doprowadzić do poronienia – przestrzega lekarka.

Plamienia z powodu polipa doczesnowego i nadżerki ujawniają się najczęściej po stosunku. Uwaga! Ani polip, ani nadżerka nie powodują spinania dołem brzucha i są bezbolesne.

Ale brunatne krwawienie, bóle dołem brzucha – spinające, przypominające miesiączkowe, czasem są sygnałem poronienia we wczesnej ciąży (do 12. tygodnia).

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna najczęściej się objawia nieobfitym krwawieniem z macicy, przypominającym słabą miesiączkę, ale niekoniecznie w jej terminie.

Sygnałem ciąży pozamacicznej może być też ból w dole brzucha, który czasem występuje tylko po jednej stronie. – Mimo że w jamie macicy śluzówka jest pogrubiała, nie widać wewnątrz jaja płodowego.

Lekarz wtedy szuka go w przydatkach i w przypadku ciąży pozamacicznej, znajduje je np. w jajowodzie – opowiada Grażyna Komnata-Gajda.

Ciąża pozamaciczna jednak rzadko się zdarza. Najczęściej predyspozycją do niej są przebyte stany zapalne przydatków, endometrioza, wady rozwojowe narządu rodnego np.

zbyt długi jajowód, czasem przyczyną może być również obecność wkładki domacicznej- mówi lekarka. – Leczenie praktycznie prawie zawsze jest operacyjne (można czasem leczyć methotrexatem, co czyni się bardzo rzadko).

Im wcześniej się rozpozna ciążę pozamaciczną (dzięki badaniu USG), tym mniejsza jest ingerencja chirurgiczna.

Ciąża pozamaciczna objawia się bólem brzucha po którejś ze stron, brunatnym plamieniem, czasem żywoczerwoną krwią, ale w niewielkich ilościach już w 6-8 tygodniu ciąży. Jeżeli w USG nie stwierdzimy obecności pęcherzyka ciążowego w jamie macicy a np.

w jajowodzie, to możemy laparoskopowo usunąć jajo płodowe. Natomiast z chwilą, gdy objawy nastąpią po pęknięciu jajowodu, są one bardziej nasilone łączne ze wstrząsem, wynikającym z krwawienia do jamy brzusznej.

Odnoszę to do jajowodu, bo tam najczęściej zagnieżdża się ciąża – wyjaśnia lekarka.

Krwawienie po wysiłku

Może się zdarzyć, że w czasie upału albo po męczącej podróży czy po ciepłej kąpieli nastąpi mocny skurcz macicy, który spowoduje, że łożysko odklei się od ściany macicy i jakieś naczynko się otworzy, co spowoduje plamienie.

Tak powstały krwiaczek (na ogół w drugim trymestrze) sam się może wchłonąć.

Ciężarna wówczas musi leżeć i unikać wszelkiego wysiłku, by naczynia się same zamykały, krwiak się zresorbował, a łożysko przykleiło się do macicy – mówi ginekolog.

W trzecim trymestrze ciąży przyczyną plamienia może być ułożenie łożyska, które czasem, nawet w już drugim trymestrze może zachodzić na ujście. W przypadku centralnie przodującego łożyska, które zasłania ujście pochwy – wskazane jest zawsze cesarskie cięcie – mówi lekarka.

Krwawienie pojawia się w przypadku przedwczesnego odklejania się łożyska, czemu towarzyszy ból brzucha, ból w krzyżach i twardnienie macicy. Ale uwaga! Czasem mimo odklejania się łożyska od macicy nie ma krwawienia, bo krew zbiera się pod łożyskiem i kobietę jedynie boli brzuch i kręgosłup. To sytuacja niebezpieczna dla życia i zdrowia kobiety.

Odejście czopa śluzowego – zaróżowionej galarety w trzecim trymestrze ciąży nie powinno wzbudzać paniki. Gdy zaczyna się akcja skurczowa i pojawi się plamienie – to oznacza, że może zaczynać się poród i należy szykować się do szpitala.

Krwawienie może się pojawić w przypadku cichego pęknięcia macicy – to może wydarzyć się kobiecie, która miała już kilka cięć cesarskich. Objawia się to dużym krwawieniem, ale niekoniecznie bólem. Ale na szczęście rzadko się zdarza.

Krwawienie po stosunku

Krwawienie we wczesnej ciąży jest niebezpieczne dla płodu, ciąża bowiem może się zakończyć poronieniem. Ale i w zaawansowanej ciąży, wszystkie patologiczne zmiany mogą zagrażać zdrowiu lub życiu kobiety i jej dziecka.

Dlatego kobieta powinna wystrzegać się wszystkich stanów zapalnych, dużego wysiłku fizycznego, gorących kąpieli, słońca i solarium oraz wszystkiego co podnosi ciśnienie krwi, przestrzegać odpowiedniej diety (unikać zaparć). Nie ma co obawiać się seksu, ale jeśli plamienie lub krwawienie pojawi się po stosunku, jego przyczynę koniecznie trzeba skontrolować.  

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *