Cuchnący oddech – jakie są przyczyny i jak pozbyć się cuchnącego zapachu z ust?

Trzeba jednak pamiętać, że bardzo często jest on pochodną wymienionych wcześniej problemów. Na ten stan rzeczy wpływają także: nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zła dieta, czy choroby przewlekłe.

Jak w takim razie pozbyć się tego wstydliwego problemu, jakim jest nieprzyjemny zapach z ust? Jakie jeszcze przyczyny można wskazać i jak dbać o higienę jamy ustnej, by cieszyć się świeżym oddechem?

Czym jest nieprzyjemny zapach z ust, nieświeży oddech?

Nieprzyjemny zapach z ust to halitoza. Termin ten powstał w latach 20. ubiegłego stulecia na potrzeby kampanii reklamowej płynu do dezynfekcji jamy ustnej, a z czasem został przyjęty w medycynie, jako określenie jednostki chorobowej.

Halitozę charakteryzuje nieprzyjemny, wręcz cuchnący zapach z ust. Odpowiedzialne są za to różne związki chemiczne w wydychanym powietrzu, głównie lotne związki siarki. Schorzenie to ma złożone i wieloczynnikowe podłoże, a na jego rozwój wpływają czynniki miejscowe, ale także ogólnoustrojowe.

Nieprzyjemny oddech może wydawać się na pozór błahym problemem, jednak negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie i ma przełożenie na komfort życia.

Często określany jest jako problem, nie tylko medyczny, ale psychospołeczny. Prowadzi do krępujących sytuacji, powstawania kompleksów, niskiej samooceny, a nawet depresji, czy niepowodzeń osobistych i towarzyskich.

Warto więc zdiagnozować jego przyczyny i zacząć im skutecznie przeciwdziałać.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Jest wiele źródeł nieświeżego oddechu, często też nie da się określić wyłącznie jednego. Problem ten jest złożony, dlatego trzeba działać kompleksowo.

Można wskazać wiele czynników, które odpowiedzialne są za ten stan rzeczy, większość z nich wynika jednak z nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Przyczyna ta jest podłożem od 80 do 90% wszystkich przypadków związanych z nieświeżym oddechem.

Za około 5-8% z nich, odpowiedzialne są problemy z gardłem, uchem, czy nosem, a pozostałe przypadki mają podłoże w schorzeniach ogólnoustrojowych.

Bardzo często problem ten wiąże się z nieodpowiednią higieną jamy ustnej, a w związku z tym rozwojem chorób w jej obrębie.

Zęby szczotkowane są nieprawidłowo, pomijane są przestrzenie między zębowe, a także język, na którym zbiera się osad.Resztki pokarmu i złuszczające się komórki nabłonka, są źródłem procesów gnilnych, skutkiem czego jest nieświeży oddech.

Często prowadzi to do powstawania problemów, które potęgują nieprzyjemny zapach z ust. Można zaliczyć do nich:

  • próchnicę,
  • kamień i osad nazębny,
  • choroby dziąseł.

Przyczyną mogą być także inne czynniki stomatologiczne, np. parodontoza lub powikłania po zabiegach dentystycznych.

Przyczyną nieświeżego oddechu może być także nieprawidłowa dieta bogata w dużą ilość białka, tłuszczu i cukru. Niewskazane są również wszelkiego rodzaju używki, które spożywane są często i nadmiernie.

Zaliczają się do nich nie tylko alkohol i papierosy, ale także mocna herbata i kawa.

Wpływ na nieprzyjemny zapach z ust, mają też choroby górnej części układu pokarmowego, najczęściej związane z problemami żołądkowymi, takimi jak refluks. Nie bez znaczenia są również stany zapalne układu oddechowego, np. oskrzeli lub płuc, a także angina.

Nieświeży oddech mogą wywołać niektóre terapie farmakologiczne, może być również jednym z efektów choroby nowotworowej.

Cuchnący oddech – jakie są przyczyny i jak pozbyć się cuchnącego zapachu z ust?

Źródło infografiki: https://www.oralb.pl/pl-pl/higiena-jamy-ustnej/choroby-zebow/nieswiezy-oddech

Jak pozbyć się nieprzyjemnego, brzydkiego zapachu z ust?

W pierwszej kolejności, powinno się zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Pozwoli to ograniczyć procesy gnilne i trawienne, a także zapobiegnie wielu problemom stomatologicznym.

Nie powinno się także unikać wizyt w gabinecie dentystycznym, bo dzięki regularnym kontrolom, można w porę zareagować na przyczynę nieświeżego oddechu. Kluczem jest też odpowiednia, zdrowa dieta. Powinno się jeść potrawy lekkostrawne, unikać produktów tłustych, a także przetworzonych. Warto również wyeliminować napoje gazowane, które negatywnie wpływają na układ pokarmowy.

Można stosować także środki doraźne, które dostępne są w każdej aptece i nie wymagają posiadania recepty. Wśród nich znajdują się specjalne płyny do płukania jamy ustnej z chlorcheksydyną, lub chlorkiem cetylopirydyny ( np.

Oral B Pro Expert Professional Protection) tabletki do ssania z cynkiem czy spray'e odświeżające oddech.

Warto jednak podkreślić, że środki te powinny być tylko wsparciem kompleksowego działania, a nie podstawą walki z nieprzyjemnym zapachem z ust.

Domowe sposoby na nieświeży oddech

Najprostszym sposobem na pozbycie się nieświeżego oddechu, jest częste szczotkowanie zębów. Jeśli jednak nie ma możliwości na ich umycie po posiłku, można zjeść surowe warzywa, takie jak: seler naciowy lub kalafior, które świetnie usuną osad nazębny.

Warto dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości cynku, bo świetnie neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust. Można znaleźć go w migdałach, nasionach dyni, owocach morza, a także kiełkach.

Ich regularne spożywanie sprawi, że walka w problemem, będzie o wiele prostsza.

Powinno się unikać spożywania dużej ilości cebuli i czosnku, a także zadbać o florę bakteryjną w jelitach. Pomocne będą jogurty naturalne o prostym składzie i kiszonki.

Pomagają one namnażać dobre bakterie i niwelować wolne związki siarki.Domowym sposobem na nieświeży oddech są też koktajle warzywne z dużą ilością pietruszki i szpinaku, ze względu na zawarty w nich chlorofil.

Do spożywanych potraw można dodać cynamon, a po posiłku żuć goździki lub anyż.

Nie bez znaczenia jest także duża ilość wody, dzięki której płuczemy jamę ustną i wspieramy układ pokarmowy. Można pić również zieloną herbatę, ponieważ zawarte w niej polifenole, hamują rozwój bakterii.

Jamę ustną można płukać płynami dostępnymi w drogeriach i aptekach, albo przygotować własny, na bazie ziół.

Najlepiej sprawdzi się napar ziołowy z szałwii lub rumianku – powstrzymają namnażanie się bakterii i zregenerują błony śluzowe.

Jak dieta i sposób jedzenia mogą pomóc ograniczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Przyczyną problemów z nieprzyjemnym zapachem z ust, może być nieprawidłowa dieta. Dzięki wprowadzeniu zdrowej diety, a także ograniczeniu niektórych produktów, można skutecznie wyeliminować problem lub go znacznie ograniczyć. Powinno się zwracać uwagę na to, co się je, ale także jak.

Niestety przejadanie się, nieprawidłowe przeżuwanie pokarmów i szybkie ich połykanie, utrudniają trawienie. Powoduje to wytwarzanie nadmiernej ilości gazów i przemieszczanie się nieprzyjemnych zapachów w górę układu pokarmowego. Sytuacja zupełnie odwrotna również nie jest wskazana.

Restrykcyjna dieta, ograniczanie przyjmowanych pokarmów, a także długie przerwy między posiłkami, negatywnie wpływają na oddech. Powinno się także wypijać dużą ilość płynów, najlepiej około 2 litrów wody dziennie.

Nawadnia ona błony śluzowe, płucze jamę ustną i pomaga usunąć znajdujące się w niej drobnoustroje.

Jak i czym szczotkować zęby w przypadku nieświeżego oddechu?

Aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej i pozbyć się nieświeżego oddechu, trzeba prawidłowo szczotkować zęby. Najlepiej myć je po każdym posiłku, a jeśli nie jest to możliwe – minimum dwa razy dziennie. Włosie szczotki powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb, zazwyczaj jednak polecane są szczoteczki miękkie.

Szczotkowanie zębów powinno trwać 2 minuty przy użyciu szczoteczki elektrycznej i 3 minuty przy użyciu szczoteczki manualnej.

Ważne są również ruchy szczoteczki –wymiatające dla powierzchni bocznych i szorujące dla powierzchni żujących przy używaniu szczoteczki manualnej oraz przykładanie okrągłej główki szczoteczki do każdego zeba osobno bez wykonywania zbędnych ruchów w przypadku szczoteczki elektrycznej.

Prawidłowa higiena jamy ustnej, to także stosowanie nici dentystycznej w celu czyszczenia przestrzeni między zębowych oraz usuwanie osadu z języka, za pomocą gumowej końcówki.

 Warto rozważyć zakup szczoteczki elektrycznej, która o wiele skuteczniej usuwa płytkę bakteryjną niż tradycyjna, manualna szczoteczka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, te najnowocześniejsze, takie jak Oral-B GENIUS 10000, świetnie radzą sobie z prawidłową higieną jamy ustnej.

Szczoteczka ta posiada okrągłą główkę, która jest bezlitosna dla płytki nazębnej, ale jednocześnie jest delikatna dla dziąseł. Okrągła główka otacza ząb z każdej strony, co jest kolejną przewagą nad szczoteczką manualną.

Zapewni też większą ilość ruchów i nie wymaga stosowania specjalnych technik szczotkowania – za to odpowiedzialna jest technologia 3D.

Szczoteczka elektryczna GENIUS 10000 wykonuje do 10 500 ruchów oscylacyjno-rotacyjnych i 48 000 pulsacyjnych, dzięki czemu czyści ząb po zębie. Odpowiednio zadba także o dziąsła dzięki wizualnemu czujnikowi nacisku.

Specjalne włókno szczoteczki zapewni delikatniejsze i dokładniejsze czyszczenie, niż w przypadku szczoteczki manualnej. Zadba właściwie o zęby, ale także sprawi, że dziąsła będą zdrowe. Trzeba zwrócić uwagę także na fakt wyjątkowo długiej żywotności baterii GENIUS 10000.

Wyposażona jest ona bowiem w akumulator litowo-jonowy, który wystarcza na 14 dni użytkowania, na jednym pełnym naładowaniu.

GENIUS 10000 ma też specjalny tryb do czyszczenia jezyka i delikatne końcówki przydatne do tej czynności. W mobilnej, bezpłatnej aplikacji Oral-B możemy również monitorować systematyczność nitkowania zębów i stosowania płyny do płukania ust, co znacznie pomoze w zmniejszeniu problemu z halitozą.

You might be interested:  Co Podawać Dziecku Na Katar?

Jaką szczoteczkę wybrać? Test szczoteczek sonicznych: Philips, ORAL-B, Seysso – która najlepsza? (spidersweb.pl)

Nieświeży oddech – kiedy udać się do lekarza?

Jeśli problem jest na tyle poważny, że zmiana diety i prawidłowa higiena jamy ustnej, nie ograniczą lub nie wyeliminują problemu nieświeżego oddechu, powinno się udać do lekarza specjalisty.

Jest to wskazane także wtedy, gdy nieświeżemu oddechowi towarzyszą dodatkowe dolegliwości bólowe lub gastryczne.

Konieczne jest to także w przypadku, gdy nieprzyjemny oddech, ma podłoże w chorobie układu pokarmowego lub oddechowego.

Możliwe dolegliwości towarzyszące przykremu zapachowi z ust

Nieprzyjemnemu zapachowi z ust, towarzyszyć mogą dolegliwości gastryczne, takie jak:

  • zgaga,
  • odbijanie się,
  • niestrawność i wzdęcia.

Często problem ten dotyczy osób chorych na refluks, a co za tym idzie – wracającej się treści żołądkowej do przełyku.Nieświeżemu oddechowi towarzyszyć mogą także wspomniane już: próchnica, zapalenie dziąseł, afty i inne problemy stomatologiczne. Może pojawić się ból w jamie ustnej, pieczenie, a także specyficzny smak.

Jak unikać nieprzyjemnego zapachu z ust?

Powinno się unikać tłustego, przetworzonego jedzenia, ponieważ negatywnie wpływa na układ pokarmowy, a co za tym idzie powoduje problemy żołądkowe. Niewskazane są również produkty z dużą ilością cukru, który to powoduje próchnicę, a także przyczynia się do nadwagi i ogólnymi problemami organizmu.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, trzeba także wyeliminować z diety używki, a przynajmniej mocno je ograniczyć. Duża ilość kawy i alkoholu wysusza jamę ustną, zmniejsza przepływ śliny, a co za tym idzie – bakterie dłużej utrzymują się w jamie ustnej. Problemem jest też palenie wyrobów tytoniowych, one także mają działanie wysuszające.

Źródła:

  • Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2013, 2, 219–225
  • Halitoza – etiologia, metody diagnostyki i leczenie, A. Pieniążek i Mariusz Pietrzak, Journal of Helath Study and Medicine, 2/2017, http://jhsm.san.edu.pl/issues/JHSM_6_6.pdf
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,halitoza—diagnostyka–przyczyny–leczenie,artykul,1730042.html https://apteline.pl/artykuly/sposoby-na-brzydki-zapach-z-ust-jak-leczyc-halitoze/
  • https://www.webmd.com/oral-health/features/bad-breath-good-and-bad-foods

Halitoza – jak poskromić nieświeży oddech?

Halitoza (łac. halitosis, fetor ex ore), nazywana też cuchnącym oddechem, jest powszechną przypadłością – może dotyczyć nawet 25% populacji.

Nie należy jej mylić z „porannym oddechem”, czyli nieprzyjemnym zapachem z ust, występującym jeszcze przed porannym myciem zębów.

Halitoza ma charakter trwały i nie ustępuje mimo szczotkowania zębów, nitkowania, płukania, czy stosowania miętowych pastylek i gum do życia.

Choć problem ten wydaje się błahy, halitoza może być przyczyną trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów towarzyskich. Lepiej więc nie lekceważyć tej przypadłości i spróbować odnaleźć źródło jej występowania.

ZOBACZ TEŻ: O czym świadczy nadmierna potliwość? Jak jej zapobiec?

Przyczyny halitozy – miejscowe i ogólnoustrojowe

Nawet 90% przypadków halitozy ma swoje źródło w obrębie jamy ustnej. Dominującą przyczyną jest brak lub bardzo niska higiena jamy ustnej.

Nieregularne czyszczenie zębów wpływa na rozwój płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a bytujące na ich powierzchni bakterie rozkładają resztki jedzenia, co wpływa na nieświeży oddech. Również zmiany próchniczne na zębach mogą przyczyniać się do występowania nieprzyjemnego zapachu z ust.

Odkładanie się kamienia nazębnego doprowadzić może do rozwoju chorób dziąseł, w tym paradontozy, a jednym z ich objawów jest cuchnący oddech. 

Nie zawsze przyczyną jest niewłaściwa higiena. Jednym ze schorzeń, które może być przyczyną halitozy, jest grzybica jamy ustnej.

Chorobę tę przeważnie wywołują drożdżaki z rodzaju Candida, które mogą namnażać się na skutek obniżenia odporności, pewnych zaburzeń hormonalnych lub przyjmowania niektórych leków (np. kortykosteroidów, antybiotyków).

Wśród innych przyczyn halitozy zlokalizowanych w obrębie układu oddechowego wymienia się zapalenia języka i jamy ustnej, a także przewlekłe stany zapalne zatok przynosowych, migdałków i oskrzeli.

Dbasz o higienę jamy ustnej, a mimo to zmagasz się z nieświeżym oddechem? Warto omówić ten problem z lekarzem rodzinnym. Umów się na wizytę przez platformę LekarzeBezKolejki.pl.

Przyczyna nieświeżego oddechu może być zlokalizowana w obrębie przewodu pokarmowego. Powodem mogą być stany zapalne błony śluzowej żołądka (wywołane np.

zakażeniem bakterią Helicobacter pylori) lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku sprawia, że odczuwamy kwaśny smak w ustach, a towarzyszy temu nieprzyjemny zapach.

Halitoza może być także objawem poważniejszych schorzeń ogólnoustrojowych, w tym:

  • nieuregulowanej cukrzycy;
  • niewydolności wątroby;
  • mocznicy;
  • chorób nowotworowych (m.in. przełyku, krtani, płuc, żołądka).

Nie bez wpływu na świeżość oddechu ma stosowana dieta. Spożywanie ostrych przypraw, czosnku, cebuli i alkoholu, a także wypijanie niewystarczającej ilości płynów w ciągu dnia może sprawić, że nasz oddech będzie miał nieprzyjemny zapach. 

ZOBACZ TEŻ: Grzybica jamy ustnej – objawy i sposoby leczenia

Jak pozbyć się cuchnącego oddechu?

Stosowanie płynów do płukania, miętowych gum do żucia i odświeżających pastylek jedynie maskuje problem nieświeżego oddechu, a nie eliminuje rzeczywistych przyczyn halitozy. Ponieważ większość przypadków nieświeżego oddechu ma swoje źródło w jamie ustnej, walę z halitozą powinniśmy zacząć od właściwej higieny.

Istotne jest nie tylko szczotkowanie zębów, ale również stosowanie nici dentystycznej, płynów do płukania jamy ustnej oraz czyszczenie języka. Jeżeli poprawa higieny jamy ustnej nie przynosi rezultatu, konieczna jest wizyta u stomatologa. W trakcie wizyty stomatolog może usunąć nagromadzony kamień nazębny, który często jest przyczyną nieświeżego oddechu.

Sprawdzi również stan przyzębia i błony śluzowej całej jamy ustnej.

Jeżeli przyczyną nieświeżego oddechu nie są problemy w jamie ustnej, kolejnym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego.

ZOBACZ TEŻ: Piaskowanie zębów – sposób na osad nazębny

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Brzydko pachnie ci z ust? Lepiej unikaj tych produktów

pilne

Koronawirus kontratakuje w Polsce! To już piąty dzień z rzędu. Co się dzieje?!

To wrażliwy temat. Ale cuchnący oddech może się przytrafić najlepszym z nas. Według szacunków, problem dotyka nawet 1/4 Polaków. Dowody pokazują, że jedzenie niektórych potraw, takich jak czosnek i ryby, może tylko pogorszyć sprawę. Zobacz, jakie są przyczyny i jak radzić sobie z nieświeżym oddechem.

Możesz również polizać grzbiet dłoni, pozostawić do wyschnięcia na 5-10 sekund, a następnie powąchać, lub poprowadzić kawałek nici dentystycznej między tylnymi zębami i również sprawdzić jej zapach. Inna metoda to stanąć przed lustrem i trzymać język tak daleko, jak to możliwe. Jeśli zauważysz, że tył jest białawy, może to oznaczać, że masz nieświeży oddech.

Najlepszym sposobem na prawdziwą identyfikację źródła cuchnącego oddechu jest wizyta u dentysty lub lekarza. Podczas rozmowy szczerze odpowiadaj na pytania, by specjalista mógł określić przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie.

Jakie są najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu?

Każdy może nabawić się nieświeżego oddechu, nawet ludzie, którzy sumiennie szczotkują i nitkują zęby. Ma on mało wspólnego z higieną jamy ustnej, a więcej z takimi rzeczami, jak spożywany pokarm, przyjmowane leki i nawyki. Wszystko to może stworzyć środowisko sprzyjające bakteriom beztlenowym, wytwarzającym siarkę, a co za tym idzie brzydki zapach.

Istnieje wiele przyczyn nieświeżego oddechu, ale najczęściej jest to suchość w ustach, często powodowana brakiem śliny przez palenie, picie alkoholu, chrapanie i długie okresy mówienia.

Co nieświeży oddech mówi o ogólnej kondycji zdrowotnej?

Warto pamiętać, że zdrowie jamy ustnej to znacznie więcej niż utrzymanie ładnego uśmiechu. Usta są „wejściem” do naszych ciał, a to, co do nich wkładamy i jak je traktujemy, ma nierozerwalny związek z naszym ogólnym zdrowiem i samopoczuciem.

Według badań ok. 10 proc. wszystkich przypadków brzydkiego zapachu z ust jest spowodowanych przez niektóre choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę, choroby płuc, nerek, raka, choroby wątroby, infekcje dróg oddechowych lub zaburzenia metaboliczne często doświadczają nieswieżego oddechu z powodu suchości w jamie ustnej.

Zapalenie zatok, płuc, oskrzeli, polipy wpływają na drogi oddechowe i mogą również przyczynić się do powstania problemu. Inne typowe schorzenia związane z nieświeżym oddechem to kamienie migdałkowe, infekcje drożdżowe w jamie ustnej i choroby dziąseł. Niektóre leki, m.in.

przeciwdepresyjne, na nadciśnienie i przeciwhistaminowe mogą powodować suchość w jamie ustnej, ponieważ zmniejszają wydzielanie śliny.

You might be interested:  Zakrzepica żylna – przyczyny, objawy, badania, dieta, zapobieganie

Należy jednak pamiętać, że cuchnący oddech rzadko wiąże się z chorobami zagrażającymi życiu.

 Rzadko wywoływany jest przez ciężkie schorzenia, takie jak rak gardła lub jamy ustnej, zakażenie wirusem HIV, zaburzenia układu pokarmowego i może wskazywać na odwodnienie lub niedobór cynku.

Odpowiednie dbanie o zęby i wizyty u dentysty co najmniej dwa razy w roku to najprostsze sposoby na uniknięcie tych problemów.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nieświeży oddech nie pochodzi z żołądka. Nie ma otwartej rurki łączącej jelito grube, jelito cienkie i żołądek z przełykiem i ustami.

Jakich produktów i składników unikać?

Niektóre pasty do zębów zawierają laurylosiarczan sodu (SLS), mydlany detergent, który tworzy pianę, ale wcale nie czyści zębów. Ponadto ten składnik został ostatnio powiązany z poważnymi skutkami ubocznymi, w tym nowotworem. Ważne jest, aby unikać płynów do płukania na bazie alkoholu, ponieważ mogą one powodować suchość w jamie ustnej i jedynie maskować zapachy, a nie zabijać bakterie.

Regularne stosowanie bezalkoholowych płukanek wyeliminuje zarazki związane z chorobą dziąseł i zmniejszy tworzenie się biofilmu, który prowadzi do odkładania się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Które potrawy i napoje powodują nieświeży oddech?

Brzydki zapach z ust mogą zaostrzać niektóre pokarmy, takie jak cebula i czosnek, ponieważ zawierają śmierdzące związki siarki.

Z kolei nabiał, mięso i ryby zawierają gęste białka, które są wykorzystywane jako źródło pożywienia przez beztlenowe bakterie wytwarzające siarkę. Rafinowane i przetworzone cukry również są pożywką dla tych drobnoustrojów.

Z kolei kawa i soki są kwaśne, dlatego stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii.

Co jeść, by zwalczyć brzydki zapach z ust?

Spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie jest naprawdę dobre dla zdrowia jamy ustnej, a wysoka zawartość błonnika pomaga również zapobiegać brzydkiemu zapachowi.

Owoce i warzywa bogate w witaminę C zmniejszają płytkę nazębną i ryzyko zapalenia dziąseł. Ponieważ mają wysoką zawartość wody, sprzyjają wydzielaniu śliny.

By twoja jama ustna była zdrowa, pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu. Oprócz wody, popijaj zieloną i czarną herbatę, które zawierają polifenole, eliminujące związki siarki i likwidujące szkodliwe bakterie w jamie ustnej.

Odświeżasz oddech miętówkami? Robisz błąd

Brzydko pachnie ci z ust? Sprawdź dlaczego!

Źródło: dailymail.co.uk

Waszym zdaniem Czy dokucza ci nieświeży oddech?

Przez niedopatrzenie rządu kobiety na zwolnieniach lekarskich i urlopach macierzyńskich dostają obniżone zasiłki. I to nawet o kilka tysięcy złotych miesięcznie! Dotyczy to Polek pracujących na etatach w firmach, które skorzystały z tarczy antykryzysowej. Trzeba było niemal pół roku, by resort rodziny zdecydował się na zmianę prawa!

Gienek Loska nie żyje. Zwycięzca pierwsze polskiej edycji programu „X Factor” w 2018 roku doznał rozległego wylewu krwi do mózgu. Bardzo długo przebywał w śpiączce. Przy jego łóżku cały czas czuwali najbliżsi. Wiadomość o śmierci Gienka Loski pojawiła się m.in. w białoruskich mediach. Muzyk zmarł 9 września. Miał 45 lat.

– Jesteśmy pełni podziwu dla narodu białoruskiego za determinację, odwagę, walkę o wolność, o demokrację; my mamy takie tradycje walki ‘za naszą i waszą wolność’ i te tradycje przekazujemy wam – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Swiatłaną Cichanouską.

Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), John Coates (70 l.), powiedział, że przełożone letnie igrzyska w Tokio zostaną przeprowadzone w przyszłym roku, niezależnie od pandemii.

Warszawscy rzemieślnicy wciąż walczą ze skutkami pandemii. Coraz mniej klientów odwiedza ich zakłady, dlatego na pomysł, jak im pomóc, wpadli stołeczni tramwajarze. Spółka oferuje możliwość reklamowania się w tramwajach za symboliczną złotówkę dziennie.

Niezwykłego odkrycia dokonali archeolodzy z Fundacji Ab Terra. W rejonie ul. Ostródzkiej odkryto ślady warszawiaków sprzed wieków. Okazało się, że w tym miejscu znajdowała się osada kultury łużyckiej. Najcenniejszym znaleziskiem jest naczynie służące prawdopodobnie do wyrobu twarogu i serów. Sposób ich produkcji nie zmienił się od tysięcy lat!

Co robi policja? Przecież każdy to wie. Pilnuje porządku. Wlepia mandaty kierowcom, którzy uważają, że kodeks drogowy ich nie obowiązuje. Zakuwa w kajdanki. Wsadza do policyjnych pojazdów i odwozi na komisariat. Bywa, że odwiedza obywatela w domu, choć najczęściej nie są wtedy oczekiwanymi gośćmi. Ale żeby policjanci śpiewali? To tylko możliwe w serialu ‘Ojciec Mateusz’.

Filip Chajzer po raz kolejny znalazł się pod ostrzałem internautów. W czwartkowym wydaniu „Dzień Dobry TVN” razem z Małgorzatą Ohme gościł w studiu młode małżeństwo, Małgorzatę Heretyk i Ernesta Musiała. Jedno z pytań skierowanych w stronę gwiazd „19+” nie spodobało się widzom. Internauci zarzucili Chajzerowi, że lekceważy problem niepłodności. W sieci zalała go fala krytyki i hejtu.

Prezydent włoskiego zespołu piłkarskiego Napoli, 71-letni Aurelio De Laurentiis ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa – podał klub z Neapolu w czwartkowym komunikacie. Zawodnikami tej drużyny są reprezentanci Polski: Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński.

To miał być radosny dzień dla sześcioosobowej rodziny, która słoneczne popołudnie postanowiła spędzić nad morzem. W pewnym momencie słodka sielanka zamieniła się w koszmar. Łódź, którą płynęli, zaczęła szybko nabierać wody. Ojciec rodziny podjął dramatyczną decyzję i… rozbił łódź o skały. To był jedyny sposób na to, by ratować swoje dzieci.

Halitoza – przekleństwo nieświeżego oddechu

Przewlekle nieświeży oddech nazywany jest halitozą (łac. halitosis) bądź cuchnącym oddechem (łac. fetor ex ore), częściej używając tej pierwszej, mniej plastycznej w opisie formy. Szacuje się, że problem ten dotyczyć może nawet co czwartego dorosłego człowieka, niezależnie od wieku i płci.

Tej przypadłości nie należy mylić z „porannym oddechem”, czyli przykrym zapachem z ust pojawiającym się z rana, jeszcze przed pierwszym myciem zębów.

Halitoza ma bowiem charakter trwały i nie ustępuje mimo wykonywania wszystkich zabiegów higienicznych – szczotkowania, nitkowania, czyszczenia języka – czy stosowania popularnych odświeżaczy oddechu (pastylek, gum do żucia, sprayów).

Wielu osobom problem nieświeżego oddechu wydaje się błahy, jednak halitoza może niekorzystnie wpływać na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów towarzyskich, a także być przyczyną dyskomfortu i poważnych kompleksów.

ZOBACZ TEŻ: Zapalenie dziąseł – jak rozpoznać i zapobiegać?

Przyczyny halitozy – gdzie leży źródło problemu?

Nawet w 9 na 10 przypadków przyczyny przewlekle nieświeżego oddechu swoje źródło mają w obrębie jamy ustnej. Najczęstszą przyczyną jest brak należytej higieny jamy ustnej.

Niedokładne i nieregularne szczotkowane zębów sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej i kamienia, które są idealnym środowiskiem do rozwoju beztlenowych bakterii Gram-ujemnych. Prócz powierzchni zębów mogą one występować głęboko w kieszonkach zębodołowych oraz na tylnej części języka.

Bakterie te rozkładają resztki jedzenia, w trakcie tego procesu uwalniane są lotne związki siarki, odpowiedzialne za przykry zapach z ust.

Ponadto gromadzenie się na zębach osadów z czasem doprowadzić może do rozwoju stanu zapalnego i chorób przyzębia, w tym paradontozy, których objawem może być cuchnący oddech. Również zmiany próchniczne na zębach są źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Czasem przyczyna zlokalizowana jest w jamie ustnej, jednak nie ma związku z zachowaniem higieny. Częstą przypadłością jest grzybica jamy ustnej – choroba wywoływana przeważnie przez drożdżaki z rodzaju Candida.

Te drobnoustroje mogą namnażać się na skutek zaburzeń hormonalnych, obniżenia odporności, nadmiernego stosowania płynów antybakteryjnych a także przyjmowania niektórych leków (m.in. antybiotyków i kortykosteroidów wziewnych).

Czasem powodem nieprzyjemnego zapachu z ust są przewlekłe stany zapalne języka i jamy ustnej, zatok przynosowych i migdałków.

Rzadziej przyczyną halitozy są problemy zlokalizowane w obrębie przewodu pokarmowego. Nieprzyjemny zapach z ust może być konsekwencją stanu zapalnego śluzówki żołądka (spowodowanego np.

zakażeniem bakterią Helicobacter pylori) lub chorobą refluksową przełyku, w przebiegu której dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowe do przełyku, czemu towarzyszy nieprzyjemny smak z ustach oraz przykry zapach.

Wykluczenie powyższych dolegliwości to ważny sygnał, że halitoza może być objawem poważniejszych schorzeń ogólnoustrojowych. Cuchnący oddech może być pierwszym symptomem nieuregulowanej cukrzycy, mocznicy, niewydolności wątroby, chorób psychicznych (schizofrenia, przewlekła psychoza, depresja), a nawet chorób nowotworowych przewodu pokarmowego lub płuc.

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się wody z organizmu?

Skuteczne sposoby walki z halitozą

Nieświeży oddech jest krępujący i utrudnia prowadzenie życia towarzyskiego, nie dziwi więc, że osoby dotknięte tym problemem szukają skutecznych środków zaradczych.

Niestety stosowanie gum do żucia, pastylek (np.

Halitomin, Halitofast, Cynk Organiczny Naturtabs Fresh Mint), czy odświeżaczy w sprayu (Anida FLO, Fresh Breath) jedynie chwilowo eliminuje przykry zapach, jednak nie zwalcza przyczyn halitozy.

You might be interested:  Toksokaroza – objawy, leczenie, czy jest zaraźliwa?

Pierwszym krokiem w walce z halitozą powinna być poprawa higieny jamy ustnej, ponieważ zaniedbanie tego obszaru jest najczęstszym źródłem tego typu dolegliwości.

Należy pamiętać o dokładnym szczotkowaniu zębów, przynajmniej dwa razy w ciągu dnia, aby usuwać gromadzące się na powierzchni zębów osady. Uzupełnieniem powinno być czyszczenie języka (np.

ACTIVE szczotka do czyszczenia języka, Curaprox skrobaczka do języka, Czyścik do języka Meridol Halitosis, Skrobaczka do języka Dentaid), stosowanie nici dentystycznej (np.

Gum Fine Floss, Jordan Expand Fresh, KIN, Curaprox, Elmex), aby usuwać resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, a także płukanie jamy ustnej specjalistycznymi płynami (np. Meridol Pewność Oddechu, Chlorhexil Extra, Equilibra triple action, Dentosept Complex, Gum Ortho).

Nie można też zapominać o regularnych wizytach u stomatologa. Raz do roku należy wykonać zabiegi piaskowania i skalingu, które usuwają nagromadzone osady, w tym kamień nazębny, który jest częstą przyczyną nieświeżego oddechu. Przy nieświeżym oddechu istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie.

Jeżeli przyczyna halitozy nie wynika z problemów w jamie ustnej, należy udać się do lekarza rodzinnego i omówić z nim swój problem, aby wykryć źródło nieprzyjemnego zapachu i podjąć odpowiednie leczenie.

ZOBACZ TEŻ: Nić dentystyczna – czy warto jej używać?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Zmagasz się z nieświeżym oddechem? Sprawdź, jak się go pozbyć

Utrzymujący się nieświeży oddech jest zwykle spowodowany nagromadzeniem bakterii w jamie ustnej. Bakterie te wytwarzają gazy, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Pojawia się on, kiedy bakterie rozkładają cukry i skrobie z dostarczanego pożywienia.

Czytaj także:Goździki – niedoceniana przyprawa o wielu właściwościach. Dlaczego warto po nie sięgać?

Skąd bierze się nieświeży oddech?

Taki stan może mieć wiele przyczyn. Czasami cuchnący oddech może sygnalizować coś poważniejszego, na przykład chorobę dziąseł lub próchnicę. Ważne jest, aby chodzić na regularne kontrole dentystyczne, aby można było odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

Nieświeży oddech może również sygnalizować problem zdrowotny w zupełnie innym miejscu w twoim ciele. Wówczas, kiedy już wszystkie sposoby nie pomogą, musisz wybrać się do lekarza. Jednak najpierw skupimy się po prostu na metodach walki.

Woda

Rzecz tak oczywista, a tak niedoceniana. Suchość w jamie ustnej może powodować cuchnący oddech, a także inne problemy zdrowotne w buzi. Uczucie suchości występuje, gdy gruczoły ślinowe nie wytwarzają wystarczającej ilości śliny, aby wypłukać resztki jedzenia z ust. Proces ten pomaga zapanować nad ilością bakterii w jamie ustnej.

Wiele różnych czynników może powodować suchość w ustach. Najczęstszą przyczyną jest odwodnienie. Leki i dieta mogą również wpływać na wilgotność w jamie ustnej. Dlatego też warto po prostu sięgać po wodę. Amerykańska Rada ds. Żywności i Żywienia sugeruje wypijanie 2,7 l wody dziennie kobietom i 3,7 l mężczyznom. Ilości te obejmują wodę z żywności i napojów.

Zielona herbata

Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze. Wytwarza się ją z liści rośliny Camellia sinensis. Przeciwutleniaczem, który w zielonej herbacie występuje w największym stężeniu jest 3-galusan epigalokatechiny (EGCG). Wyniki badań sugerują, że EGCG może mieć wiele korzystnych skutków dla zdrowia.

W badaniu laboratoryjnym z 2013 r. zbadano wpływ EGCG na ludzkie tkanki dziąseł. Wykazało ono, że EGCG pozwala komórkom w dziąsłach wyzwalać środek przeciwdrobnoustrojowy. Ta substancja chemiczna działa na Porphyromonas gingivalis (P.gingivalis), który jest rodzajem bakterii przyczyniającym się do powstawania chorób dziąseł i cuchnącego oddechu.

Innym rodzajem bakterii, które przyczyniają się do powstawania nieświeżego oddechu, jest Solobacterium moorei (S. moorei). W badaniu laboratoryjnym z 2015 r. wykazano wpływ ekstraktu z zielonej herbaty i EGCG na kultury S. moorei. Zarówno ekstrakt, jak i EGCG zmniejszały wzrost kultur S.

moorei, chociaż ekstrakt wykazywał najlepsze efekty. Można wnioskować, że inne substancje chemiczne w zielonej herbacie mogą również mieć właściwości przeciwbakteryjne. Obie substancje zmniejszyły również zdolność S. moorei do wytwarzania substancji chemicznych, które powodują cuchnący oddech.

Konieczne są jednak dalsze badania w celu ustalenia, czy wyniki tych badań laboratoryjnych mogą przełożyć się na środowisko jamy ustnej człowieka.

Płukanki ziołowe

Nagromadzenie płytki nazębnej lub zapalenie dziąseł są częstymi przyczynami nieświeżego oddechu. W przebiegu badania z 2014 r.

sprawdzano wpływ płukania jamy ustnej ziołowymi naparami na płytkę nazębną, zapalenie dziąseł i poziom bakterii w jamie ustnej. Płukanka zawierała olejek z drzewa herbacianego, goździki i bazylię.

Każdy składnik miał właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne.

Badacze podzielili 40 uczestników na dwie grupy. W ciągu 21 dni jedna grupa stosowała sklepowe płukanki, a druga – ziołowe. Uczestnicy odnotowali znaczne zmniejszenie płytki nazębnej i zapalenia dziąseł. Jednak to płukanki ziołowe znacznie zmniejszyły nagromadzenie bakterii w jamie ustnej, podczas gdy te sklepowe nie były w stanie tego spowodować.

Te odkrycia pozwalają twierdzić, że płukanki zawierające olejek z drzewa herbacianego, goździki i bazylię mogą przyczynić się do poprawy zdrowia jamy ustnej, a tym samym poprawić świeżość oddechu.

Czytaj także:Kilka produktów, które powodują brzydki zapach z ust. Jak często po nie sięgasz?

Olejek z drzewa herbacianego

Niektóre bakterie nagromadzone w jamie ustnej wydzielają substancje chemiczne zwane lotnymi związkami siarki (VSC). Te chemikalia szybko zamieniają się w gazy odpowiedzialne za nieświeży oddech.

Wyniki badania z 2016 r. sugerują, że olejek z drzewa herbacianego może skutecznie zmniejszać poziom bakterii wytwarzających VSC. W tym badaniu naukowcy wyizolowali w warunkach laboratoryjnych kultury bakterii P.

gingivalis i Porphyromonas endodontalis. Następnie potraktowali je olejem z drzewa herbacianego, a także chlorheksydyną.

Chlorheksydyna jest standardowym środkiem przeciwdrobnoustrojowym, który jest powszechny w wielu płynach do płukania jamy ustnej.

Działanie olejku z drzewa herbacianego było podobne do działania chlorheksydyny. Każdy z nich zmniejszał wzrost obu szczepów bakteryjnych i ograniczał produkcję VCS. Wyniki tego badania laboratoryjnego są obiecujące. Jednak przyszłe badania będą musiały skoncentrować się na przetestowaniu działania olejku z drzewa herbacianego już bezpośrednio w jamie ustnej człowieka.

Warto zauważyć, że olejek z drzewa herbacianego powoduje mniej skutków ubocznych niż chlorheksydyna. Niektórzy preferują olejek, ponieważ jest on naturalną alternatywą.

Aby wykonać płukankę w oparciu o olejek z drzewa herbacianego, należy rozcieńczyć kroplę olejku w kilku kroplach oleju roślinnego i wlać do szklanki ciepłej wody. Następnie należy potrzymać roztwór w ustach przez 30 sekund i wypluć. Tę czynność trzeba powtarzać do zużycia całej szklanki. Unikaj połykania olejku z drzewa herbacianego, ponieważ może być toksyczny.

Olejek cynamonowy

W przebiegu badania laboratoryjnego z 2017 r. sprawdzono wpływ oleju cynamonowego na bakterie S. moorei. Wykazywał on silne działanie przeciwbakteryjne przeciwko S. moorei. Obniżył również poziom siarkowodoru VCS.

Naukowcy odkryli również, że olej cynamonowy nie spowodował uszkodzenia komórek dziąseł. Doszli więc do wniosku, że dodanie oleju cynamonowego do produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej może pomóc w wyeliminowaniu nieświeżego oddechu.

Konieczne są jednak dalsze badania z udziałem ludzi w celu potwierdzenia tej tezy.

Olejku cynamonowego nie należy jednak stosować bez uprzedniego rozcieńczenia go olejem nośnym. Ten olejek jest dostępny w dwóch postaciach: jako olej spożywczy i olejek eteryczny i tej drugiej postaci w żadnym wypadku nie należy spożywać.

Kefir

Tak jest, nie masz problemów ze wzrokiem. Kefir także może być pomocny.

W badaniu z 2018 r.sprawdzono wpływ różnych rodzajów probiotyków na poziom bakterii w jamie ustnej. W 6-tygodniowym badaniu wzięło udział 45 uczestników.

Badacze podzielili uczestników na trzy grupy: grupa spożywająca kefir: uczestnicy pili 100 mililitrów kefiru dwa razy dziennie, grupa stosująca probiotyczne pasty do zębów: uczestnicy stosowali pastę dwa razy dziennie, grupa kontrolna: uczestnicy nie pili kefiru i nie myli zębów probiotyczną pastą.

Osoby pijące kefir i korzystające z probiotycznej pasty odnotowały znaczny spadek liczby bakterii S. mutans i bakterii Lactobacillus w porównaniu z członkami grupy kontrolnej. Wyniki te sugerują, że picie kefiru może pomóc w obniżeniu poziomów niektórych szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

Kiedy należy odwiedzić lekarza?

Nieświeży oddech może być oznaką próchnicy zębów, chorób dziąseł, skutkiem ubocznym przyjmowania leków lub problemami zlokalizowanymi w innych częściach ciała. Niektóre stany przyczyniające się do nieświeżego oddechu to:

  • infekcje zatok
  • przewlekłe infekcje płuc
  • problemy trawienne
  • choroby nerek
  • choroby wątroby
  • cukrzyca.

Powinieneś udać się do lekarza, jeśli stan świeżości oddechu nie ulegnie poprawie pomimo wypróbowania opisanych środków zaradczych. Jeżeli natomiast nieświeżemu oddechowi towarzyszą poniższe objawy, wybierz się do dentysty:

Powyższe objawy mogą być oznakami chorób dziąseł. Można je wyleczyć, jeżeli leczenie podejmowane jest we wczesnych stadiach. W przeciwnym razie choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów.

Czytaj także:Jak zadbać o piękny uśmiech w dojrzałym wieku?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *