Cytyzyna czy nikotyna – co jest lepsze na rzucanie palenia?

 Cytyzyna czy nikotyna – co jest lepsze na rzucanie palenia?     

Uzależnienie od nikotyny (nikotynizm) jest jednym z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata. W Polsce co roku z powodu chorób odtytoniowych umiera średnio 67 tysięcy osób.

Najistotniejsze skutki nikotynizmu to rozwój schorzeń takich jak nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe czy choroby układu oddechowego. Palenie tytoniu jest głównym czynnikiem wywołującym przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

 Cytyzyna czy nikotyna – co jest lepsze na rzucanie palenia? Cytyzyna czy nikotyna – co jest lepsze na rzucanie palenia?  

Korzyści zdrowotnych płynących z rzucenia palenia nie można przecenić. Im wcześniej palacz zerwie z nałogiem, tym lepiej. Rzucenie palenia przed 40. rokiem życia wiążę się z większym spadkiem śmiertelności niż rzucenia w starszym wieku. Jednak nawet rzucenie palenia po 80. r.ż. wydaje się zmniejszać ryzyko przedwczesnej śmierci.

Kluczowe przy doborze farmakoterapii jest oszacowanie siły uzależnienia. Najszybszą metodą jest zadanie pacjentowi dwóch podstawowych pytań:

 • ile wypala pan/pani papierosów dziennie?
 • jak szybko po przebudzeniu zapala pan/pani pierwszego papierosa?

Szacunkowo można stwierdzić, że osoby silnie uzależnione wypalają dziennie ponad 20 papierosów, a po pierwszego sięgają do 30 minut po przebudzeniu lub nawet wybudzają się w nocy z powodu głodu nikotynowego.

Jeżeli masz czas na dłuższą rozmowę z pacjentem, możesz dokładniej ocenić siłę uzależnienia, zadając mu pytania zawarte w tzw. teście Fagerstrőma. Wynik poniżej 4 pkt. oznacza słabą siłę uzależnienia. Wynik 4-6 pkt. oznacza umiarkowane uzależnienie, a wynik powyżej 7 pkt. mówi o silnym uzależnieniu.

Konieczność konsultacji lekarskiej lub psychologicznej

W niektórych przypadkach niezbędna może się okazać konsultacja z lekarzem lub psychologiem. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów silnie uzależnionych, którzy podejmowali wielokrotne próby rzucenia palenia z pomocą leków OTC bez rezultatu. Zanim odeślesz pacjenta do lekarza lub psychologa, upewnij się, że stosował leki w prawidłowy sposób i w odpowiednich do siły uzależnienia dawkach.

Niektórzy palacze stosują leki, na których metabolizm ma wpływ palenie tytoniu. Są to np. teofilina (Theovent, Euphyllin), warfaryna (Warfin) czy klozapina (Klozapol, Leponex). Tacy pacjenci również mogą wymagać konsultacji lekarskiej i dostosowania dawek po rzuceniu palenia.

Tabletki, gumy czy pastylki – co wybrać na rzucenie palenia?

ochrona przed słońcem, resource, żywienie specjalistyczne, fluidy intensywnie kryjące, pharmaceris a, drinki odżywcze, pharmaceris f, pharmaceris e, rzuć palenie, makijaż, zestawy, pharmaceris h, siwienie włosów, witaminy, driniki odżywcze, łupież, wypadanie włosów

probiotyki, grypa, leki na niestrawność, rzucanie palenia, kosmetyki do opalania i po opalaniu, przeciw owadom, ból stawów, preparaty na włosy, ranking, koronawirus, hemoroidy, emolienty, witaminy

Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Zerwanie z nałogiem jest łatwiejsze, jeśli sięgniemy po leki na rzucenie palenia bez recepty. Które wybrać? Które są skuteczne?

Leki bez recepty na rzucenie palenia zwiększają szanse na skuteczne zerwanie z nałogiem.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy lek nie będzie skuteczny, jeśli pacjent nie znajdzie w sobie wystarczająco dużo samozaparcia i chęci zaprzestania palenia papierosów.

Tabletki, gumy lub pastylki do ssania w połączeniu z wysoką motywacją chorego realnie podnoszą prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w walce z nałogiem.

Rzucenie palenia – korzyści

Każdy wypalany papieros wpływa negatywnie na stan zdrowia,  ostatecznie prowadząc do skrócenia życia palacza. Od dawna już wiadomo, że palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, żołądka, ale również i nowotworów dolnych dróg moczowych, nerek czy jajnika. 

Palenie jest przyczyną ok. 80% zachorowań na POChP – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, która ma charakter przewlekły, postępujący i nieodwracalny. Gorszy stan dróg oddechowych naraża palacza na poważniejszy przebieg wszelkich infekcji, w tym również COVID-19. Palacze znacznie częściej narzekają na przebarwienia na zębach, stany zapalne w jamie ustnej i nieświeży oddech.

Rzucenie palenia bez tabletek lub ze wsparciem farmakologicznym powoduje stopniowy powrót organizmu do zdrowia. Podnosi się wydolność układu krążenia i tolerancja wysiłku.

Układ oddechowy powoli się oczyszcza i zaczyna sprawniej funkcjonować. Osobom, które zerwały z papierosami łatwiej się oddycha. Poprawia się też stan ich cery i włosów.

Zmniejsza się ryzyko rozwoju nowotworów i innych chorób, rozwijających się pod wpływem dostarczania do organizmu dymu papierosowego.

Rzucenie palenia – tabletki z cytyzyną

Leki na rzucenie palenia bez recepty z cytyzyną są zalecane przez Polskie Towarzystwo Chorób Cywilizacyjnych jako pierwsze preparaty farmakologiczne, po które warto sięgnąć, jeśli sama porada i zachęcanie do zerwania z nałogiem nie wystarczą. Cytyzyna wykazuje największą skuteczność w trwałym leczeniu uzależnienia od nikotyny. Czas trwania terapii z jej użyciem jest krótszy niż w przypadku np. nikotynowej terapii zastępczej. Koszty kuracji też są zwykle znacznie mniejsze. 

Tabletki z cytyzyną łagodzą objawy po rzuceniu palenia. Zmniejszają dolegliwości związane z odczuwaniem głodu nikotynowego, dzięki czemu organizm łatwiej radzi sobie z brakiem nikotyny. Cytyzyna nie uzależnia, tak jak może mieć to miejsce podczas stosowania preparatów z nikotyną.

Leki bez recepty na rzucenie palenia zawierające cytyzynę pozornie mogą wydawać się skomplikowane w dawkowaniu. Aby było ono wygodniejsze, niektórzy producenci zamieścili na opakowaniu bardzo czytelne oznaczenia, ułatwiające prawidłowe stosowanie tabletek.

Przykładowe leki z cytyzyną to Recigar i Tabex.

Guma na rzucenie palenia

Leki na rzucenie palenia bez recepty zalecane przy nieskuteczności cytyzyny obejmują nikotynową terapię zastępczą (NTZ).

Gumy do żucia, pastylki do ssania, spray lub plastry na rzucanie palenia z nikotyną również łagodzą objawy głodu nikotynowego takie jak: drażliwość, nastroje depresyjne, niepokój, trudności z koncentracją lub złość.

Preparaty stosowane w ramach NTZ zastępują nikotynę dostarczaną do organizmu z papierosem. 

Ich zaletą jest większa elastyczność i łatwiejsze dawkowanie. Możliwe jest stopniowe odstawianie papierosów, co dla wielu pacjentów jest bardzo pożądaną cechą. Terapia trwa najczęściej ok.

12 tygodni, więc znacznie dłużej niż podczas stosowania leków z cytyzyną. Gumy do żucia z nikotyną mają jednak cenną przewagę nad tabletkami do połykania. Pozwala walczyć też z aspektem psychologicznym palenia papierosów.

Pacjent żując gumę niejako zastępuje silny nawyk trzymania w ustach papierosa.

Leki na rzucenie palenia bez recepty z nikotyną w postaci gum należy dobrać w odpowiedniej dawce – 2 lub 4 mg, w zależności od wypalanej dziennie ilości papierosów.

Ważna jest odpowiednia technika ich żucia, co ma istotne znaczenie dla efektywności działania leku.

Należy też pamiętać, że celem stosowania gum do żucia z nikotyną jest stopniowe, ale całkowite zerwanie z nałogiem i zupełne odstawienie nikotyny. Przykładowe gumy na rzucenie palenia to Nicorette Freshmint.

Rzucanie palenia – pastylki do ssania

Pastylki do ssania z nikotyną również łagodzą objawy po rzuceniu palenia. Mogą być stosowane przez osoby, które nie przepadają za żuciem gum. Pastylki do ssania są dyskretne. Można mieć je zawsze przy sobie.

You might be interested:  Zapalenie spojówek u dzieci

Dostępne są, podobnie jak gumy do żucia, w kilku wersjach smakowych i różnych dawkach. Terapia z ich użyciem trwa też ok. 12 tygodni. Pastylki umożliwiają natychmiastowe lub stopniowe zerwanie z nałogiem.

Miętowe pastylki do ssania to m.in. Niquitin.

Rzucenie palenia bez tabletek również jest możliwe, jednak zwykle znacznie trudniejsze. Pacjent musi znaleźć w sobie duże pokłady samozaparcia, aby samodzielnie, bez pomocy farmakologicznej zerwać z tym nałogiem. Najczęściej udaje się to osobom, u których uzależnienie nie jest jeszcze na tyle silne. W pozostałych przypadkach, zaleca się stosować leki na rzucenie palenia bez recepty.

Uzależnienie to trudny do przezwyciężenia mechanizm. W walce z nałogiem warto wykorzystać wszystkie możliwe pomoce. Silna motywacja samego chorego, wsparcie rodziny i przyjaciół, skuteczne leki na rzucenie palenia i w razie potrzeby również pomoc specjalisty dają dużą szansę na sukces.

Poznaj preparaty pomagające w rzuceniu palenia>>

Bibliografia:

 • Buczkowski K., Buczkowska M., Postępowanie z pacjentem palącym tytoń w warunkach praktyki lekarza rodzinnego, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 2, s. 108-116
 • Benowitz N. L., Uzależnienie od nikotyny, Kardiologia po Dyplomie 2010, 9 (11), s. 12-22

Cytyzyna czy nikotyna – co jest lepsze na rzucanie palenia?

Jan nie Janusz
13-05-2021

14. Maj, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Wraz z nadejściem wyższych temperatur rozpoczyna się sezon na komary. Jak cieszyć się ciepłymi wieczorami bez brzęczących nad uchem owadów? W artykule opracowanym przez naszych ekspertów znaleźć można cenne wskazówki jak chronić się przed komarami i po jakie środki przeciw komarom sięgać.

13. Maj, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 0

Wiosną i latem kiedy nasłonecznienie jest znacznie większe nie można zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Pozwoli ona nie tylko ograniczyć oparzenia słoneczne,  ale również zatrzymać szkodliwe procesy zachodzące w skórze podczas ekspozycji na słońce. Jak właściwie zabezpieczyć się przed skutkami promieniowania UV i jak wybrać odpowiednie kosmetyki do opalania?

06. Maj, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 1

Kolagen to bardzo ważny element budujący m.in. stawy, ścięgna oraz skórę. Z czasem organizm traci zdolność regeneracji włókien kolagenowych. To właśnie dlatego w pewnym wieku poleca się sięgać po kolagen na stawy. Zatem który kolagen na stawy wybrać, aby jego przyjmowanie przynosiło najlepsze efekty?

28. Kwiecień, 2021
przez Redakcja
Komentarze: 2

Kwas hialuronowy to jeden z podstawowych składników mazi stawowej. Jego odpowiednia ilość w torebce stawowej zapewnia właściwą funkcjonalność stawów. Dla kogo potrzebna jest suplementacja kwasem hialuronowym i jak wybrać odpowiedni preparat, aby najlepiej wspomagał pracę stawów?

14. Grudzień, 2020
przez Redakcja
Komentarze: 0

Emolienty są powszechnie stosowane szczególnie do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci. Czy wszyscy powinni z nich korzystać? Jak działają emolienty i jak należy je stosować?

14. Grudzień, 2020
przez Redakcja
Komentarze: 0

Witamina D3 dostępna jest w kroplach, tabletkach, aerozolu, żelkach i innych postaciach. Jaka witamina D jest najlepsza dla dziecka? Czy wszystkie dzieci powinny ją przyjmować?

14. Grudzień, 2020
przez Redakcja
Komentarze: 0

Niestrawność to jeden z najczęstszych problemów trawiennych. Jak go uniknąć? Co na niestrawność przyniesie szybką ulgę? Co stosować w razie zgagi, a co przy wzdęciach?

14. Grudzień, 2020
przez Redakcja
Komentarze: 0

Hemoroidy to częsta przypadłość, która w istotny sposób wpływa na komfort życia chorych. Który lek na hemoroidy jest skuteczny? Jak leczyć hemoroidy w ciąży?

Tabletki i leki wspomagające rzucenie palenia – na receptę i nie tylko

Tabletki na rzucenie palenia dostępne są w aptekach zarówno bez recepty, jak i na receptę.

Jeśli chodzi o tabletki na rzucenie palenia na receptę, w grę wchodzą leki oparte na dwóch substancjach czynnych: wareniklinie oraz bupropionie.

Jak działają tego typu tabletki na palenie? Dlaczego tabletki antynikotynowe z warenikliną oraz bupropionem można kupić tylko na receptę?

Tabletki na rzucenie palenia na receptę

Dostępne w aptekach tabletki na rzucenie palenia wykorzystują działanie jednej z kilku substancji czynnych: warenikliny, bupropionu, cytyzyny oraz samej nikotyny. Wareniklinę i bupropion zawierają tabletki na rzucenie palenia na receptę. Pozostałe dostępne są bez recepty.

Te pierwsze zakupimy więc wyłącznie, jeśli zostaną przepisane przez lekarza. Receptę, na podstawie której zostaną nam wydane leki wspomagające rzucenie palenia, może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Zazwyczaj wystarczającym wskazaniem jest stwierdzenie nałogu za pomocą prostego testu uzależnienia od nikotyny Fagerströma.

Dostępność części tabletek przeciw paleniu jedynie na receptę powodowana jest ich silniejszym działaniem, a także możliwością wystąpienia większej liczby działań niepożądanych.

Czytaj także: Jak nie przytyć po rzuceniu palenia – dieta, co jeść?

Tabletki na rzucenie palenia – z warenikliną

Przyjrzyjmy się teraz, jak działają tabletki na rzucenie palenia z warenikliną. Wareniklina jest organicznym związkiem chemicznym, stosowanym w procesie leczenia uzależnień od nikotyny. Wareniklina wybiórczo łączy się z tak zwanymi receptorami nikotynowymi w układzie nerwowym człowieka, zastępując w tej roli nikotynę dostarczaną wcześniej wraz z papierosowym dymem.

Agonistycznie działanie na receptor nikotynowy  α4β2 sprawia, że tabletki na rzucenie palenia z warenikliną osłabiają objawy głodu nikotynowego, czyli przemożną chęć sięgnięcia po papierosa, a także redukują inne elementy tak zwanego zespołu odstawienia nikotyny, takie jak drażliwość, agresja czy lękliwość. Z kolei działanie antagonistyczne na wspomniany receptor α4β2 powoduje, iż tego typu tabletki antynikotynowe hamują uczucie przyjemności związane z przyjmowaniem nikotyny, osłabiając tzw. efekt nagrody towarzyszący paleniu, co wydatnie zmniejsza chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa.

Wareniklina wykorzystywana jest jako substancja czynna w tabletkach na rzucanie palenia o nazwie Champix, dopuszczonych do obrotu przez Komisję Europejską w 2006 roku.

Tabletki na niepalenie w warenikliną – skutki uboczne

Wareniklina, w odróżnieniu od nikotyny, nie jest substancją uzależniającą. Nie znaczy to jednak, że tabletki na niepalenie z warenikliną nie są wolne od ewentualnych skutków ubocznych stosowania (aczkolwiek niekiedy ciężko jest rozróżnić, na ile są one efektem działania samej substancji czynnej, a na ile odcięcia organizmu od nikotyny).

Do najczęstszych niepożądanych reakcji, jeśli chodzi o tego typu tabletki na rzucenie palenia, należą:

 • fantazyjne marzenia senne,
 • bezsenność, (ale też senność),
 • ból głowy,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • zaparcia,
 • suchość w ustach,
 • zmęczenie.

Objawy te występują często lub bardzo często i jest to jeden z powodów, dla którego tego typu tabletki na palenie dostępne są wyłącznie na receptę.

You might be interested:  Retinopatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź: Co się dzieje po rzuceniu palenia – objawy, oczyszczanie

Tabletki na rzucenie palenia – z bupropionem

Na rynku dostępne są także tabletki na rzucenie palenia bazujące na działaniu substancji o nazwie bupropion. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy katynonów, w medycynie wykorzystywany w dwojaki sposób: do leczenia depresji oraz uzależnienia od nikotyny.

Bupropion należy do grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu noradrenaliny i dopaminy. Zmniejsza objawy zespołu odstawienia nikotyny, wydatnie wspomagając proces zrywania z nałogiem.

Co ciekawe, mimo iż tabletki na rzucenie palenia z bupropionem (Zyban) wykazują dużą skuteczność, nie został dotąd dokładnie poznany i wyjaśniony mechanizm jego działania na osoby uzależnione od nikotyny…

Zobacz: Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia – etapy

Tabletki przeciw paleniu z bupropionem – skutki uboczne

Przyjmowanie tabletek na rzucenie palenia z bupropionem, tak jak w przypadku każdego innego leku, wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Bupropion powoduje takie działania niepożądane, jak bezsenność, ból głowy, suchość w jamie ustnej, zaburzenia działania układu pokarmowego (nudności, wymioty).

Nieco rzadziej, ale także stosunkowo często tabletki przeciw paleniu z bupropionem mogą wywoływać także pokrzywkę na skórze, zaburzenia apetytu, zaburzenia widzenia, szum w uszach, zawroty głowy, osłabienie, zaparcia, wzrost ciśnienia tętniczego, pobudzenie, rozdrażnienie.

W niektórych przypadkach tabletki przeciw paleniu z bupropionem wywołują spadek masy ciała. To stosunkowo rzadki skutek uboczny, ale wart odnotowania.

Zwolennicy bupropionu przekonują bowiem, że oparte na tej substancji czynnej tabletki na palenie, jako jedne z nielicznych nie powodują przybierania na wadze.

Jak rzucić palenie? Jak działają plastry, gumy, spraye, pastylki na rzucenia palenia?

Uzależnienie od nikotyny powoduje, że niewiele osób palących potrafi samodzielnie zaprzestać palenia papierosów. Dlatego u większości osób próbujących zaprzestać palenia należy zastosować farmakoterapię. Przygotowując się do rzucania palenia, warto zapoznać się z metodami farmakologicznymi które, mogą poprawić komfort rzucania palenia.

Z raportu Kantar Public dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego przygotowanego na podstawie ogólnopolskiego badania ankietowego przeprowadzonego w 2017 roku wynika, że do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się niemal jedna czwarta Polaków.

>> Tabletki, plastry i środki na rzucenie palenia

Palenie tytoniu zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę wywołaną uzależnieniem od nikotyny.

Według wytycznych European Respiratory Society i US Department of Health and Human Services leczenie farmakologiczne należy zastosować u osób palących 10 (i więcej) papierosów dziennie.

Zazwyczaj właśnie te osoby zwracają się do lekarza o pomoc, ponieważ samodzielnie nie potrafią porzucić nałogu.

WAŻNE! Jeśli planujesz zastosowanie środków farmakologicznych wspomagających rzucanie palenia, skonsultuj z lekarzem wybór odpowiednich produktów.

Farmakologiczne metody rzucenia palenia

Na polskim rynku są dostępne specjalistyczne leki, opracowane z myślą o osobach, które chcą rzucić palenie. Żaden z nich nie działa na zasadzie “wezmę lek i zapomnę o paleniu”. Lek ma pomóc w rzuceniu palenia poprzez m.in. łagodzenie objawów głodu nikotynowego.

Leki o udowodnionej skuteczności w odzwyczajaniu od palenia tytoniu:

 • nikotynowa terapia zastępcza (NTZ)
 • lek przeciwdepresyjny – bupropion
 • częściowi agoniści receptora nikotynowego – wareniklina i cytyzyna.

Leki dostępne bez recepty:

1.    Nikotynowa Terapia Zastępcza (gumy, pastylki do ssania, plastry, inhalator, tabletki podjęzykowe, spray). Coraz częściej zaleca się jednoczesne stosowanie różnych form NTZ (np. długodziałające plastry z krótko działającymi gumami czy pastylkami), co może zwiększyć skuteczność terapii.

 • 2.    Cytyzyna
 • Leki z przepisu lekarza:
 • 1.    Bupropion
 • 2.    Wareniklina

Leczenie nikotyną stosowane jest z powodzeniem od ponad 30 lat i służy wytłumieniu objawów zespołu abstynencji w momencie kiedy przestajesz palić papierosy.

NTZ dostępna jest w wielu formach, zarówno gum z nikotyną, inhalatorów, plastrów, tabletek do ssania czy tabletek pod język.

Polega na zastąpieniu nikotyny z papierosów, “czystą” nikotyną pozbawioną szkodliwych składników dymu tytoniowego.

Nikotynowa Terapia Zastępcza często stosowana jest przez pacjentów samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem, co powoduje, że leczenie jest nieskuteczne lub prowadzone niewłaściwie.

 1. Preparaty:
 2. Gumy do żucia zawierające nikotynę w dawce 2 mg lub 4 mg, gumy zazwyczaj stosuje się do 12 tygodni, nie więcej niż 15–24 gum dziennie (w zależności od preparatu) i odstawia stopniowo.
 3. Działania niepożądane: czkawka, suchość w ustach, dyspepsja, ból żuchwy (objawy są zwykle łagodne i przejściowe, często zapobiega im poprawa techniki żucia).

Plastry skórne zawierające nikotynę w różnych dawkach; nikotyna w plastrach uwalnia się najwolniej spośród wszystkich preparatów NTZ – zazwyczaj stosuje się je do 10–12 tygodni.

Plaster nakłada się na ciało raz dziennie, zaraz po obudzeniu.

Leczenie należy rozpocząć w zaplanowanym dniu zaprzestania palenia, od plastra uwalniającego większą dawkę nikotyny i stopniowo zmieniać na plastry uwalniające nikotynę w mniejszej dawce. Działania niepożądane: miejscowe odczyny skórne.

Pastylki do ssania lub pastylki podjęzykowe zazwyczaj stosuje się do 12 tygodni, nie więcej niż 15–20 pastylek dziennie (w zależności od preparatu). Działania niepożądane: wrażenie pieczenia w ustach, ból gardła, suchość w ustach.

Inhalatory – dostępny w Polsce składa się z plastykowego ustnika z wymienialnym wkładem impregnowanym 10 mg nikotyny. 1 wkład wystarczy na 4 inhalacje. Zaleca się stosowanie inhalatora, gdy pojawia się chęć zapalenia papierosa. Inhalator należy stosować do 6 miesięcy. Działania niepożądane: miejscowe podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej lub gardła, kaszel, nieżyt nosa.

Papierosy elektroniczne  – naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie przeprowadzili pierwsze badania kliniczne na temat skuteczności e-papierosów jako metody wspomagającej rzucanie palenia.

Analiza zachowań 900 palaczy po roku terapii połączonej z terapią behawioralną wykazała, że niemal dwa razy więcej osób jest w stanie rzucić palenie, korzystając z elektronicznych papierosów od osób, które stosują nikotynową terapię zastępczą.

Badania naukowców z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie zostały sfinansowane przez National Institute for Health Research, wspierany przez Cancer Research UK.

Zasady stosowania NTZ

U osób pragnących całkowicie zaprzestać palenia tytoniu NTZ należy wdrożyć na dwa tygodnie przed zaplanowanym terminem „rzucenia palenia”.

Pacjenci powinni korzystać z NTZ nie krócej niż osiem tygodni. Tę metodę leczenia potencjalnie można stosować przez nieograniczony czas.

Lek przeciwdepresyjny chlorowodorek bupropionu

Bupropion to lek przeciwdepresyjny wydawany na receptę. Terapia wspomagająca rzucenie palenia trwa ok. 7 tygodni. Leczenie rozpoczyna się jeszcze w momencie, gdy pacjent pali. Moment zerwania z nałogiem zwykle przypada na 2. tydzień terapii.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania jest padaczka, napady drgawek, zdiagnozowane wcześniej bulimia/anoreksja oraz leczenie inhibitorami monooksydazy A i B.

You might be interested:  Niedokrwistość syderoblastyczna (nadmiar żelaza we krwi) – przyczyny, objawy, leczenie

Podczas leczenia bupropionem dopuszczalne jest tylko umiarkowane spożycie alkoholu.

Częściowi agoniści receptora nikotynowego

1.    Cytyzyna

Cytyzyna jest naturalnym alkaloidem roślinnym działającym na układ nerwowy, otrzymywanym z nasion złotokapu zwyczajnego. Stosuje się ją w formie tabletek. Lek dostępny jest bez recepty. Wpływa przede wszystkim na zmniejszenie objawów głodu nikotynowego. Terapia trwa ok 4 tygodni. Zaleca się zaprzestanie palenia w okresie pierwszych 1–5 dni przyjmowania leku.

Cytyzynę należy stosować ostrożnie u osób z zaawansowaną miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym. Jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Działania niepożądane: nudności, wymioty, biegunka, rozszerzenie źrenic, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego, osłabienie i złe samopoczucie.

 2. Wareniklina

Lek wydawany jest na receptę, terapia trwa ok. 12 tygodni, rozpoczyna się 1–2 tygodnie przed zaprzestaniem palenia. W trakcie leczenia należy zwrócić szczególną uwagę na osoby z objawami depresyjnymi.

Najczęstszymi objawami niepożądanymi są nudności o miernym nasileniu, ustępujące w miarę leczenia. Mogą też wystąpić niezwykłe marzenia senne, bezsenność i ból głowy, a także wzmożone łaknienie, zawroty głowy i senność (upośledza zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych), zaburzenia smaku, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, suchość w jamie ustnej, zmęczenie.

W jaki sposób wybrać lek odpowiedni dla siebie?

Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć przeciwwskazania dotyczące stosowania wybranego leku. Może to być konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub wizyta w specjalistycznej Poradni Pomocy Palącym.

Po wstępne informacje możesz też zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym TPPP – która działa przy Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Inne metody wspomagające rzucanie palenia

Istnieją też inne, metody niekonwencjonalne których skuteczność i działanie nie zostały dostatecznie zbadane. Są to:

 • ipnoza,
 • akupunktura,
 • biorezonans,
 • metoda Allena Carr’a,
 • elektrostymulacja.

Źródło:

www.mp.pl “Farmakologiczne metody rzucenia palenia”

www.mp.pl “Farmakoterapia osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych – wytyczne BAP. Część 5. Nikotyna”

Rzucanie palenia

Zdecydowałeś się na rzucenie palenia i nie wiesz jak zacząć? Może warto zastosować leki ułatwiające zerwanie z nałogiem. W aptece kupisz preparaty na rzucanie palenia zarówno bez recepty, jak i te dostępne tylko z przepisu lekarza. W naszym artykule piszemy o tym, czym jest nikotynowa terapia zastępcza i jak skutecznie rzucić palenie?

Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ)

Ten typ terapii polega na przyjmowaniu nikotyny, ale bez innych substancji toksycznych, obecnych w dymie papierosowym. Pacjent dostarcza do organizmu substancję, od której jest uzależniony, lecz w dawce niższej niż zawarta w papierosie i stopniowo zmniejszanej. Zadaniem tych specyfików jest łagodzenie objawów głodu nikotynowego oraz zmniejszenie zapotrzebowania na nikotynę.

Leki z nikotyną, które kupisz w aptece bez recepty, mają postać:

Przykleja się je na czystą, nieowłosioną powierzchnię skóry. Wyróżnia się plastry dziennie, które dostarczają nikotynę do organizmu przez 16 godzin (odkleja się je przed snem), oraz całodobowe, działające 24 godziny.

Dawkę początkową plastra należy wybrać, biorąc pod uwagę liczbę wypalanych dziennie papierosów. Wraz z upływem czasu, dawka ta jest zmniejszana. Dozwolone jest stosowanie plastrów, razem z innymi postaciami NTZ, np. z gumą lub inhalatorem.

Jest to najstarsza forma NTZ, wprowadzona do użytku już 40 lat temu. Sięga się po nią w momencie poczucia potrzeby zapalenia papierosa. Pacjenci mają do wyboru gumy o smaku neutralnym, miętowym i owocowym, w dawce 2 i 4 mg nikotyny.

Decydując się na tę formę NTZ należy opanować właściwą technikę żucia gumy. Umożliwia ona przedostawanie się nikotyny do krwi przez błonę śluzową jamy ustnej. Stosuj zasadę „pożuj – poczuj mrowienie – potrzymaj przy policzku” i powtarzaj te czynności przez 30 minut.

Tę postać nikotynowej terapii zastępczej stosuje się tak, jak gumy do żucia, gdy pojawia się chęć sięgnięcia po papierosa. W zależności od stopnia uzależnienia, pacjent może wybrać preparat zawierający 2 lub 4 mg nikotyny. Tabletkę umieszcza się pod językiem, gdzie ulega rozpuszczeniu w czasie 30 minut. Nie powinno się jej żuć ani połykać.

Analogicznie do tabletek podjęzykowych i gum do żucia, pastylki do ssania dostępne są w dawce 2 i 4 mg, a właściwa dawka powinna być dobrana w oparciu o stopień uzależnienia od tytoniu.

Podczas odzwyczajania się od palenia, pacjent pozostaje przy tej samej dawce przez całą terapię, stopniowo zmniejszając częstość przyjmowania pastylek.

Pastylkę umieszcza się w ustach i co pewien czas przemieszcza się ją językiem z jednej strony jamy ustnej na drugą, do czasu całkowitego rozpuszczenia. Nie zaleca się żucia ani połykania tej postaci leku.

Aerozol do ust stosujemy w momencie pojawienia się chęci zapalenia papierosa. Należy rozpylić w ustach 1-2 dawki aerozolu i powstrzymać się od przełykania śliny przez kilka sekund. Stopniowo zmniejszając dawkę, powinno się przyjmować preparat przez 3 miesiące, a maksymalnie do pół roku.

W aptece dostępne są bez recepty leki wspomagające rzucanie palenia, np. z cytyzyną. Jeśli ich efekt nie będzie wystarczający, lekarz może zalecić przyjmowanie środków działających na receptory nikotynowe w mózgu lub leków przeciwdepresyjnych, które dostępne są wyłącznie na receptę. O lekach stosowanych w rzucaniu palenia piszemy szerzej – tutaj.

Na suchy, męczący kaszel można stosować suplementy w postaci tabletek i pastylek do ssania, które nawilżą śluzówkę jamy ustnej i przyspieszą jej regenerację. W aptece kupisz bez recepty suplementy na bazie, m.in.:

 • porostu islandzkiego,
 • prawoślazu,
 • kwasu hialuronowego.

Rzucić palenie, a tycie

Osoby z tendencją do tycia, mogą po zaprzestaniu palenia zaobserwować u siebie znaczny przyrost masy ciała. Związane jest to, m.in. ze spowolnieniem metabolizmu po rzuceniu palenia oraz częstszym podjadaniem, zastępującym papierosa.

Aby nie przytyć po rzuceniu palenia, wspomagająco przyjmować można suplementy na odchudzanie, m.in. przyspieszające metabolizm lub hamujące apetyt. Warto zadbać również o zdrową, zbilansowaną dietę oraz codzienną aktywność fizyczną.

Rzucanie palenia, a silna wola

Musimy pamiętać, że jeśli nie chcemy rzucić palenia, to żadne leki nie sprawią, że wyleczymy się z nikotynizmu. Przytoczone preparaty mają być pomocą dla osób, które świadomie zdecydowały się zmienić życie swoje i swoich bliskich na lepsze i zamierzają być konsekwentne w swoim wyborze.

Warto zastanowić się, co może być ukrytą przyczyną uzależnienia. Być może mamy jakieś problemy, z którymi warto udać się do psychologa lub lekarza? Na pewno próba poradzenia sobie z takimi trudnościami jest dobrym początkiem do przyjęcia kolejnego wyzwania – rzucenia palenia.

2020-11-04

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *