Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny i leczenie

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

Znajdź lekarza w okolicy

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

Wybierz termin i godzinę

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

Zarezerwuj wizytę

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

U zdrowego człowieka dzienna ilość wydalanego moczu waha się od 600 do 2500 ml.

Jego rzeczywista ilość to oczywiście kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników, w tym diety, ilości spożywanych płynów, przyjmowanych leków, a także temperatury otoczenia.

Jeśli więc w ciągu dnia pijemy dużo wody i innych napojów, częstsze wizyty w toalecie nie powinny być powodem do zmartwień.

O częstomoczu możemy mówić, gdy potrzeba mikcji zdarza się częściej niż 7-8 razy dziennie (częstomocz dzienny) i więcej niż 2 razy w ciągu nocy (częstomocz nocny, inaczej nykturia).

Porcje moczu przeważne są skąpe, a parcie na pęcherz nie ustępuje mimo częstych wizyt w toalecie, co wyklucza, jako przyczynę, spożycie dużej ilości płynów. Jeżeli stan ten utrzymuje się od dłuższego czasu, należy zgłosić się na konsultację do urologa, który przeprowadzi wywiad medyczny i zaleci odpowiednie badania.

Wizytę u tego specjalisty zarezerwujemy przez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie pacjenci mogą wybierać między terminami na NFZ lub prywatnymi.

ZOBACZ TEŻ: Jak walczyć z zapaleniem pęcherza moczowego?

Częste oddawanie moczu – jakie mogą być przyczyny?

Najczęściej rozpoznawaną przyczyną wielokrotnych wizyt w toalecie są infekcje układu moczowego. Pacjenci dosyć szybko orientują się, gdzie leży problem, ponieważ objawy zakażenia układu moczowego są charakterystyczne i trudne do przeoczenia.

Infekcji zwykle towarzyszy pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu oraz skąpe i bolesne mikcje. Jeżeli infekcja jest bardziej zaawansowana, może dawać ogólne objawy – złe samopoczucie, gorączkę, ból pleców. Mocz może mieć nieprzyjemny zapach, niejednokrotnie obecna jest w nim krew.

Z takimi objawami najlepiej od razu zwrócić się do lekarza rodzinnego, który zleci badanie moczu oraz wdroży terapię farmakologiczną.

Infekcje układu moczowego to nie jedyna przyczyna częstego oddawania moczu. Istnieje wiele innych schorzeń, które mogą się objawiać w ten sposób. Zalicza się do nich m.in.:

 • cukrzycę – poprzez częste oddawanie moczu organizm próbuje pozbyć się z organizmu nadmiaru glukozy. Częstomocz przy cukrzycy typu 1 oraz 2,
 • przepuklinie pęcherza moczowego – efektem są problemy z utrzymaniem moczu,
 • nadreaktywność pęcherza moczowego – przyczyną częstego oddawania moczu są zaburzenia funkcji mięśni pęcherza i ich nadmierna reaktywność na bodźce. Częstomoczowi towarzysz nietrzymanie moczu i mimowolne oddawanie moczu podczas snu,
 • kamicy moczowej – oprócz częstomoczu chory zmaga się z uciążliwymi bólami kolkowymi,
 • chlamydioza – przyczyną choroby jest zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis. U kobiet może objawiać się częstym oddawaniem moczu, któremu towarzyszy ból i uczucie pieczenia w cewce moczowej.

Schorzeń, przy których dochodzi do częstomoczu jest więcej, dlatego nie należy bagatelizować tego objawy i omówić swoje obawy z lekarzem rodzinnym.

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

ZOBACZ TEŻ: O czym świadczą erytrocyty w moczu?

Umów wizytę u urologa

Częstomocz a leki

Jeżeli częste wizyty w toalecie zaczynają nas niepokoić, warto sprawdzić, jakie leki przyjmujemy. Część farmaceutyków zwiększa objętość wydalanego moczu, należą do nich preparaty stosowane w chorobach układu krążenia (leki hipotensyjne), marskości wątroby, czy schorzeniach układu moczowego.

Wielu pacjentów chętnie sięga po napary ziołowe. One również mogą być przyczyną wielomoczu. Takie działanie wykazuje ziele pokrzywy i skrzypu, a także napary na bazie owoców żurawiny. Właściwości diuretyczne ma także kawa, czarna herbata oraz inne napoje zawierające kofeinę.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest kolka nerkowa i jak długo trwa?

Częste oddawanie moczu w ciąży

Wszystkie przyszłe mamy stykają się z problemem częstego oddawania moczu i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Pierwsze objawy występują już około 6. tygodnia ciąży i utrzymują się do jej rozwiązania.

Przyczyną częstomoczu u ciężarnych jest powiększająca się macica, która wraz z rozwojem ciąży coraz bardziej uciska na pęcherz moczowy.

Jeżeli częstszym wizytom w toalecie towarzyszy ból i pieczenie, może to wskazywać na infekcję dróg moczowych, co jest dosyć powszechnym zjawiskiem. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa.

Częstomocz u mężczyzn

U mężczyzn częstomocz przeważnie bywa objawem kłopotów z prostatą, na które narażone są osoby po 50. roku życia.

Rozrastający się gruczoł krokowy zaczyna uciskać na cewkę moczową, czego efektem jest częstomocz oraz nykturia, a także kłopoty z rozpoczęciem mikcji.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) dotyczy nawet połowy mężczyzn po pięćdziesiątce i blisko 90% mężczyzn, którzy ukończyli 80 lat.

Częstomocz może być objawem znacznie poważniejszego schorzenia – raka gruczołu krokowego. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór rośnie wraz z wiekiem. Początkowe objawy podobne są do tych przy BPH, dlatego nie należy ich lekceważyć. Wszelkie niepokojące objawy należy omówić z urologiem.

ZOBACZ TEŻ: Urolog – ekspert od zdrowia układu moczowego

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Urologia

Tagi:  częste oddawanie moczu częstomocz przyczyny częstego oddawania moczu częstomocz a ciąża

Więcej artykułów

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie

Częste oddawanie moczu u mężczyzn zawsze powinno być alarmujące. Chociaż początkowo wydają się wyłącznie niewielkim utrudnieniem, z czasem może być coraz bardziej uciążliwe.

Dlatego warto poznać jego przyczynę i jak najszybciej rozpocząć leczenie zachowawcze bądź farmakologiczne.

W tym tekście skupimy się na różnych przyczynach, które mogą powodować częstomocz u mężczyzn – od tych najłatwiejszych do wyeliminowania aż po te, które wymagają lekarskiej interwencji.

Czym jest częstomocz?

Pojemność pęcherza to średnio 500 ml, choć jest to sprawa bardzo indywidualna – może on rozciągać się mniej lub bardziej, w zależności od organizmu. Parcie odczuwa się jednak już przy zapełnieniu pęcherza w 1/3*. Dlatego podczas mikcji wydala się około 200 ml.

Zdrowy mężczyzna, który nie wstrzymuje moczu, oddaje go zatem około siedmiu razy na dobę. Częstszą potrzebę wydalania moczu – od ośmiu razy w ciągu dnia i dwóch razy w trakcie nocy – określa się mianem częstomoczu.

Wiąże się z natychmiastową koniecznością skorzystania z toalety, która czasami nie jest spełniona na czas. Dochodzi wtedy do mimowolnego wycieku moczu. Częstomocz może także wiązać się z parciem, które nie mija nawet po opróżnieniu pęcherza.

Warto odnotowywać tego typu objawy i zgłosić się do urologa, który w procesie diagnostycznym może stwierdzić, jaka jest przyczyna częstego oddawania moczu.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – przyczyny

Istnieje wiele powodów częstomoczu u mężczyzn – niektóre z nich można wyeliminować samodzielnie, inne wymagają interwencji lekarza.

 • Nadmiar spożywanych płynów – to najmniej inwazyjny powód częstomoczu u mężczyzn. Spożywanie dużej ilości płynów (zwłaszcza zawierających kofeinę, napojów gazowanych czy alkoholu) wpływa na większą produkcję moczu oraz częstszą potrzebę korzystania z toalety. Wystarczy ograniczyć tego typu napoje i zamienić je na wodę, by zniwelować problem z oddawaniem moczu. Uwaga! Jeśli po oddaniu mikcji nadal odczuwalne jest parcie na pęcherz, nadmiar spożywanych płynów nie jest przyczyną częstomoczu.
 • Leki moczopędne – diuretyki, czyli leki moczopędne, stosowane są w przypadku niektórych schorzeń: nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przebytego zawału serca, niewydolności nerek, marskości wątroby, obrzęków, zatruć czy bakteryjnego zapalenia dróg moczowych. Występujący po nich częstomocz jest nieprzyjemnym skutkiem ubocznym, o którym jednak należy powiadomić lekarza. Może on bowiem prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Nie należy ich jednak samodzielnie odstawiać.
 • Nieleczona bądź nienormowana cukrzyca – częstomocz może stanowić jeden z objawów cukrzycy (zarówno typu 1 jak i 2). W tej sytuacji warto obserwować swój organizm i sprawdzać, czy nie pojawiają się inne symptomy, takie jak uczucie suchości w ustach, wzmożone pragnienie czy ogólne osłabienie. Należy wtedy konieczne udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o wykonanie badań krwi.
 • Infekcja układu moczowego – częstomocz u mężczyzn to także jeden z objawów infekcji układu moczowego. Mogą towarzyszyć mu także: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy podbrzusza, mętny mocz, wydzielina z cewki moczowej czy uczucie parcia na mocz nawet po opróżnieniu pęcherza. W takich sytuacjach obserwować można także częste oddawanie moczu w małych ilościach podczas wizyty w toalecie. Do infekcji może doprowadzić zarówno wstrzymywanie moczu jak i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów czy nieodpowiednia higiena. Warto zatem zastanowić się nad swoim trybem życia, by uniknąć tego typu nieprzyjemności w przyszłości. W przypadku infekcji konieczna jest wizyta u lekarza, który po wykonaniu badań i postawieniu prawidłowej diagnozy najczęściej przepisuje choremu antybiotyki.
 • Kamica układu moczowego – złogi tworzące się drogach moczowych, zwane kamieniami, mogą objawiać się między innymi częstomoczem, ale także nudnościami, zaparciami, kolkami nerwowymi czy gorączką. To symptomy niemożliwe do przeoczenia, z którymi należy udać się do lekarza jak najszybciej. Specjalista na podstawie między innymi badań krwi, USG i RTG rozpoznaje schorzenie.
You might be interested:  Moczenie nocne u dorosłych – jakie są przyczyny i jak je leczyć?

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

Czy zbyt częste oddawanie moczu u mężczyzn może być objawem chorób prostaty?

Częstomocz u mężczyzn może być także objawem chorób prostaty – zapalenia, łagodnego przerostu gruczołu krokowego bądź nawet nowotworu. Najczęściej dotykają mężczyzn po 50.

roku życia, dlatego w przypadku zauważenia częstszego niż zwykle oddawania moczu, a także osłabienia strumienia moczu czy trudności z rozpoczęciem mikcji warto skontaktować się z lekarzem. Objawy mogą oznaczać zarówno przerost gruczołu krokowego jak i nowotwór, dlatego konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy.

Zapalenie prostaty z kolei występuje u mężczyzn w każdym wieku. Może być powodowane infekcją bakteryjną, wirusową, chorobami wenerycznymi (rzeżączką) czy nieleczoną infekcją układu moczowego, dlatego wizyta u lekarza jest konieczna, by ustalić przyczynę schorzenia oraz zastosować odpowiednie leczenie.

Symptomy są dużo bardziej nieprzyjemne, dlatego nietrudno je przeoczyć. To przede wszystkim ból podczas oddawania moczu, ból podbrzusza i krocza, problemy ze współżyciem czy nawet krew w nasieniu. Po zauważeniu choćby jednego z nich należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Czy częstomocz u mężczyzn jest objawem OAB?

Pęcherz nadreaktywny (czyli tak zwane OAB) to jeden z rodzajów nietrzymania moczu. Objawia się między innymi silnym parciem i częstszym niż zwykle oddawaniem moczu. Z powodu naglącej potrzeby mikcji nierzadko dochodzi także do epizodów gubienia moczu.

Parcia spowodowane są nadmierną pobudliwością mięśni pęcherza moczowego, które reagują na zapełnianie się pęcherza mocniej, niż u osoby zdrowej. Warto zwrócić uwagę także na oddawanie moczu w nocy oraz gubienie moczu pod wpływem dowolnego bodźca, na przykład zmiany ułożenia.

W takiej sytuacji nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, który rozpocznie proces diagnostyczny i leczenie. Częstomocz, który charakteryzuje się także nietrzymaniem moczu, może być czynnikiem utrudniającym codzienne zajęcia, takie jak chodzenie do pracy czy spotkania ze znajomymi.

Wywołuje silne poczucie wstydu i zażenowania swoją sytuacją.

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

Aby polepszyć swój komfort psychiczny i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z popuszczaniem moczu, mężczyźni mogą korzystać z dedykowanych dla nich wyrobów chłonnych: wkładek urologicznych i pieluch anatomicznych, ale także majtek chłonnych dla osób aktywnych.

Wkładki urologiczne dla mężczyzn doskonale chronią przed wilgocią w przypadku lekkiego i średniego nietrzymania moczu. Zabezpieczają także przed nieprzyjemnym zapachem oraz doskonale dopasowują się do ciała, redukując ryzyko wystąpienia podrażnień.

Podobnym działaniem charakteryzują się pieluchy anatomiczne, które jednak przeznaczone są dla mężczyzn z ciężkim nietrzymaniem moczu.

Chociaż częstomocz związany z pęcherzem nadreaktywnym może być wyjątkowo kłopotliwym problemem, możliwe jest poradzenie sobie zarówno z tą przypadłością jak i związanym z nią nietrzymaniem moczu, także w okresie leczenia.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn jest objawem, którego nie powinno się bagatelizować.

Może wiązać się z niegroźnymi kwestiami, jak chociażby spożywanie zbyt dużej ilości napojów bądź niewielkimi infekcjami, ale także z poważniejszymi schorzeniami jak cukrzyca, kamica, pęcherz nadreaktywny czy nawet nowotwór prostaty. Dlatego występowanie częstomoczu zawsze powinno skłaniać do wizyty u lekarza.

[*] Przeważnie odczuwa się parcie przy zapełnieniu pęcherza w 1/3. Wyjątkiem jest schorzenie zwane pęcherzem nadreaktywnym (OAB), które charakteryzują się pobudliwością mięśni pęcherza.

Częstomocz, częste oddawanie moczu – przyczyny i diagnostyka

Częstomocz to zbyt częste oddawanie moczu (zwykle częściej niż 7-8 razy w ciągu doby) w porównaniu do częstości, z jaką dana osoba typowo oddaje mocz. Częstomocz to nie choroba sama w sobie, ale objaw, który świadczy o jakimś zaburzeniu.

Przyczyny mogą być rozmaite i nie warto diagnozować częstomoczu samodzielnie. Jeśli zaniepokoi Cię częstość Twoich wizyt w toalecie, zastanów się, czy towarzyszą temu jakieś inne symptomy i udaj się do swojego lekarza.

Znalezienie podłoża częstego oddawania moczu pozwoli rozpocząć adekwatne leczenie i wyeliminować lub zminimalizować problem.

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

Częste oddawanie moczu – przyczyny

Przyczyny częstego oddawania moczu są różnorakie. Źródłem zaburzenia mogą być nerki, pęcherz moczowy, cewka moczowa i prostata, ale również choroby podwzgórza, cukrzyca oraz stosowane leki. W ustaleniu prawidłowego rozpoznania pomagają inne objawy oraz wyniki badań.

Częstomocz – przyczyny:

1.Nadmierna podaż płynów

Pierwszą i dość oczywistą przyczyną częstych wizyt w toalecie jest picie zbyt dużych ilości płynów. Podłożem może być pierwotna polidypsja (psychogenne zwiększone pragnienie), niektóre choroby podwzgórza lub zażywane preparaty (np. cholinolityki powodujące uczucie suchości w ustach).

2.Utrata wody przez nerki

Wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny odpowiada za resorpcję wody w kanalikach nerkowych, co prowadzi do zagęszczania moczu.

Wydalanie dużych objętości moczu przez nerki może być spowodowane niedoborem wazopresyny (moczówka prosta centralna) wskutek uszkodzenia podwzgórza lub tylnego płata przysadki mózgowej, albo zaburzeniem wrażliwości kanalików nerkowych na wazopresynę (co nazywamy moczówką prostą nerkową).

Przyczyną utraty wody przez nerki może być również cukrzyca (zapamiętaj, że częste oddawanie dużych ilości moczu i zwiększone pragnienie są typowymi objawami cukrzycy) lub działanie niektórych leków np. diuretyków. Oddawanie dużych ilości moczu pojawia się także w przebiegu ostrego uszkodzenia nerek oraz w przewlekłej chorobie nerek.

Zauważ, że w przypadku nadmiernego spożycia płynów oraz nadmiernej utraty wody przez nerki, przyczyną częstych wizyt w toalecie jest wielomocz (czyli oddawanie ponad 2,5 l moczu na dobę). W tych przypadkach, zazwyczaj występuje także nykturia czyli oddawanie moczu w nocy co najmniej 1-2 razy.

3.Zakażenia układu moczowego

Typową i powszechną przyczyną zwiększonej częstości oddawania moczu jest zapalenie pęcherza moczowego.

Oddawanie moczu jest bolesne lub trudne, może pojawić się uczucie pieczenia w cewce moczowej, krew w moczu i ból okolicy nadłonowej.

Częstomocz i naglące parcie na mocz (czyli uczucie, że mocz musisz oddać natychmiast), a także ból okolic cewki moczowej mogą świadczyć także o zapaleniu cewki moczowej czy zapaleniu prostaty.

4.Kamica nerkowa

Złogi powstające w drogach moczowych (tzw. kamienie nerkowe), objawiają się nie tylko kolką nerkową, czyli charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi, ale mogą skutkować także uczuciem parcia na mocz i częstym oddawaniem małych ilości moczu. Towarzyszyć temu mogą nudności i wymioty, a nawet gorączka i dreszcze.

5.Zaburzenia funkcji pęcherza, rozrost prostaty, choroby ginekologiczne i ciąża

Inne przyczyny częstomoczu obejmują zmniejszoną pojemność pęcherza moczowego i zaburzenia jego funkcji (np. w wyniku urazu, zaburzeń unerwienia czy chorób rdzenia kręgowego lub mózgu) oraz niektóre schorzenia ginekologiczne u kobiet.

U mężczyzn natomiast łagodny rozrost stercza (prostaty) może nie tylko utrudniać oddanie moczu (słabszy strumień, konieczność odczekania zanim rozpocznie się wypływ), ale skutkować także koniecznością częstego odwiedzania toalety.

Częste oddawanie moczu jest również powszechną bolączką kobiet ciężarnych.

Częstomocz – diagnostyka

Jak sam widzisz, przyczyn częstych wizyt w toalecie może być wiele. Jeśli to Ciebie dotyczy ten problem, koniecznie udaj się do lekarza.

Zastanów się, jakie inne objawy mu towarzyszą: czy mocz oddajesz często i w dużych ilościach, czy często, ale w niewielkich porcjach? Czy występują dolegliwości bólowe, pieczenie, nietrzymanie moczu, naglące parcie, utrudniony wypływ moczu (np.

kroplami lub przerywanym strumieniem), a może świąd i patologiczna wydzielina z cewki moczowej?

Przeanalizuj, ile płynów spożywasz w ciągu dnia i czy przypadkiem nie są to płyny moczopędne np. piwo. Zastanów się również, ile razy wstajesz do toalety podczas nocy.

Nie zapomnij wspomnieć lekarzowi, jakie leki zażywasz na stałe – wiele preparatów może prowadzić do zwiększenia częstości i ilości oddawanego moczu. W oparciu o całościowy obraz kliniczny i badanie fizykalne lekarz zdecyduje o rozpoczęciu diagnostyki w odpowiednim kierunku.

Może zalecić wykonanie badania ogólnego moczu, posiewu moczu, badania wydzieliny z cewki moczowej oraz badań krwi takich jak: morfologia, stężenie kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego, glukozy, sodu, potasu czy wapnia. Wszystkie powyższe badania możesz wykonać w Diagnostyce.

SPRAWDŹ E-PAKIET NERKOWY

Czasem potrzebna może okazać się diagnostyka obrazowa (np. USG układu moczowego), wizyta u specjalisty (np. urologa, ginekologa) lub wykonanie bardziej specjalistycznych badań: np.

badanie urodynamiczne przy podejrzeniu zaburzeń czynności pęcherza moczowego, pomiar objętości przyjmowanych płynów i wydalanego moczu, test odwodnieniowy i test wazopresynowy w diagnostyce stanów przebiegających z nadmiernym pragnieniem.

Aby móc rozpoznać psychogenne tło częstego oddawania moczu, należy wykluczyć istnienie innych chorób i zaburzeń.

You might be interested:  Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Częstomocz – leczenie

Częste oddawanie moczu – przyczyny, diagnostyka oraz leczenie częstomoczu

Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie

Częstomocz jest zaburzeniem układu moczowego polegającym na nadmiernej potrzebie oddawania moczu, zwykle w niewielkich ilościach. Co jest przyczyną częstego oddawania moczu, jak diagnozuje się to zaburzenie i jak wygląda leczenie?

Częstomocz – co to jest?

Częste oddawanie moczu, inaczej częstomocz, to zaburzenie, które może być efektem wypijania zbyt dużej ilości płynów, skutkiem zażywania niektórych leków czy symptomem towarzyszącym innym dolegliwościom. Częstomocz przejawia się nadmierną potrzebą oddawania moczu, nierzadko w małych ilościach. Zdarza się też, że potrzeba mikcji, czyli oddania moczu, nie mija po wizycie w toalecie.

U osób zdrowych parcie na mocz pojawia się zazwyczaj w momencie, gdy pęcherz jest zapełniony 200-350 ml moczu, choć oczywiście nie jest to regułą.

Potrzeba mikcji przez każdego może być odczuwana inaczej – są osoby, które mogą utrzymać w pęcherzu nawet pół litra moczu.

Kiedy zatem można uznać, że mocz oddajemy za często? Powodem do niepokoju jest oddawanie moczu 7-8 razy dziennie i przynajmniej dwa razy w nocy – taka sytuacja jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Częste oddawanie moczu – choroby powiązane

Częstomocz jest jednym z podstawowych objawów zakażenia układu moczowego. To choroba częściej występująca u kobiet, zwłaszcza wykazujących dużą aktywność seksualną.

Do zakażenia układu moczowego dochodzi, gdy w drogach moczowych znajdą się bakterie, których w normalnych warunkach nie powinno w nich być.

Oprócz nadmiernej potrzeby oddawania moczu symptomami tego schorzenia mogą być również:

 • ból w okolicy lędźwiowej lub w obrębie spojenia łonowego,
 • oddawanie moczu w nocy,
 • problemy z trzymaniem moczu,
 • wysoka temperatura,
 • pogorszone samopoczucie.

Zakażenie układu moczowego to jednak nie jedyna choroba, której może towarzyszyć częste oddawanie moczu. Wśród innych schorzeń pęcherza moczowego, które mogą przejawiać się częstomoczem, wymienia się:

 • zespół bolesnego pęcherza,
 • pęcherz nadreaktywny,
 • nowotwór pęcherza moczowego,
 • odpływ pęcherzowo-moczowodowy,
 • ciało obce w pęcherzu moczowym.

Częstomocz może mieć wiele różnych przyczyn, a do najczęstszych zalicza się:

 • stan zapalny w cewce moczowej i pęcherzu moczowym;
 • odczyn zapalny w gruczole krokowym;
 • kolka nerkowa w przebiegu kamicy układu moczowego;
 • choroby układu moczowego – nowotwór pęcherza moczowego, zespół bolesnego pęcherza, przepuklina pęcherza moczowego, nadreaktywność pęcherza moczowego;
 • inne schorzenia – gruźlica, cukrzyca typu I i II, reaktywne zapalenie stawów;
 • choroby i zaburzenia objawiające się bólem nerek;
 • przyjmowanie preparatów wpływających na ilość oddawanego moczu lub leków moczopędnych;
 • spożywanie dużej ilości napojów zaliczanych do diuretyków – kawy, czarnej herbaty, napojów gazowanych z kofeiną, alkoholu;
 • niedoczynność przysadki mózgowej;
 • uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego.

Częste oddawanie moczu u dzieci

Zdrowe dzieci w wieku przedszkolnym odbywają nawet 6-8 wizyt w toalecie dziennie – jeśli nie towarzyszą im zmiana wyglądu moczu czy ból brzucha, nie jest to powodem do niepokoju.

Częstomocz u dzieci może mieć podłoże psychiczne – wtedy zwykle ustępuje wraz z wiekiem.

Warto jednak upewnić się, że częste oddawanie moczu nie jest spowodowane nieprawidłowościami w budowie układu moczowego lub zakażeniem układu moczowego – może występować ono równolegle z infekcją górnych dróg oddechowych.

Częste oddawanie moczu u dorosłych

U mężczyzn częstomocz nierzadko jest wynikiem problemów z prostatą, które dotyczą szczególnie panów po 50. roku życia. Rozrastanie się gruczołu krokowego wywołuje ucisk cewki moczowej, skutkujący właśnie częstym oddawaniem moczu, a ponadto kłopotami z rozpoczęciem mikcji.

Częstomocz może być też symptomem choroby gruczołu krokowego – łagodnego przerostu, zapalenia lub nowotworu. By uniknąć całkowitego zatrzymania moczu, które leczone jest operacyjnie, częstomocz i inne dolegliwości ze strony układu moczowego należy konsultować z lekarzem.

Przy łagodnych zmianach zazwyczaj pomocne okazuje się stosowanie tabletek na dolegliwości związane z przerostem prostaty, w tym częstomocz, słaby strumień moczu, parcie na mocz czy częstą potrzebę mikcji w nocy.

W przypadku kobiet natomiast przyczyną częstego oddawania moczu mogą być schorzenia układu rodnego. Z częstomoczem współistnieć mogą choćby procesy zapalne jajników, jajowodów, endometrioza czy choroby nowotworowe.

U kobiet aktywnych seksualnie przypadłość ta może być także przejawem choroby wenerycznej lub zapalenia pęcherza, będącego niekiedy następstwem stosunku płciowego.

Częste oddawanie moczu u dorosłych kobiet może również wystąpić jednocześnie z zaburzeniami cyklu miesiączkowego, co z kolei wskazuje na zespół jelita drażliwego.

Potrzeba częstszego niż dotychczas oddawania moczu powszechnie pojawia się u przyszłych matek – nierzadko objaw ten towarzyszy kobietom już od 6. tygodnia ciąży i utrzymuje się aż do porodu.

Jest to spowodowane powiększającą się macicą, która w konsekwencji zaczyna uciskać pęcherz moczowy. Warto jednak pamiętać, że przyszłe mamy dość często borykają się z zapaleniem pęcherza moczowego lub innymi infekcjami dróg moczowych.

Dlatego jeśli pojawią się potrzeba mikcji w nocy, pieczenie podczas oddawania moczu oraz ból cewki moczowej, należy udać się do lekarza.

Diagnostyka i leczenie częstego oddawania moczu

Metoda leczenia częstomoczu zależy przede wszystkim od jego przyczyny. By ją zidentyfikować, przeprowadza się kompleksowe badanie diagnostyczne, w tym:

 • ogólne badanie moczu;
 • USG jamy brzusznej w celu dokonania oceny stanu pęcherza moczowego i nerek;
 • badanie USG dopochwowe narządu rodnego u kobiet lub gruczołu krokowego u mężczyzn;
 • ocena poziomu PSA u mężczyzn;
 • badanie krwi – wykonywane zwłaszcza przy podejrzeniu cukrzycy;
 • badanie urodynamiczne oraz wziernikowanie pęcherza moczowego – przy podejrzeniu nowotworu.

Na podstawie otrzymanych wyników lekarz opracowuje odpowiedni program leczenia – niekiedy wystarczy zastosowanie leków przeciwbólowych lub rozkurczowych, w innych przypadkach konieczne jest przyjmowanie antybiotyków. W razie rozpoznania innych schorzeń, których objawem jest częstomocz, podejmuje się niezbędną w danym przypadku terapię.

Częstomocz może być efektem spożycia dużej ilości płynów czy skutkiem przyjmowania niektórych leków, ale zdarza się, że jest także symptomem innego schorzenia. Z tego powodu zbyt częste oddawanie moczu i nadmierna potrzeba mikcji powinny być wystarczającym wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Częste oddawanie moczu: przyczyny i leczenie częstomoczu

Spis treści

Pęcherz u zdrowej osoby napełnia się powoli, a uczucie parcia pojawia się przy 200 do 350 mililitrach moczu w pęcherzu, choć trzeba przyznać, że to odczucie indywidualne, bo niektórzy pacjenci potrafią utrzymać nawet pół litra moczu w pęcherzu.

Przyjmuje się jednak, że wskazaniem do interwencji medycznej jest częstomocz, czyli 7-8 wizyt w toalecie w ciągu dnia i dwie mikcje w ciągu nocy. Częstomocz najczęściej wiąże się z uciążliwym uczuciem parcia na pęcherz i natychmiastową potrzebą oddania moczu. Często zdarza się, że mimo wizyty w toalecie uczucie to nie mija.

To sygnał, że częste oddawanie moczu nie jest wynikiem nadmiernego spożycia płynów, a może być związane z licznymi chorobami.

Częste oddawanie moczu – przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadmiernego oddawania moczu jest zakażenie układu moczowego, które jest jedną z bardziej popularnych infekcji. Przy oddawaniu moczu pacjent odczuwa ból, a mocz ma charakterystyczny nieprzyjemny zapach, dolegliwościom może towarzyszyć niekiedy gorączka. Ale częste mikcje towarzyszą także wielu innym chorobom. Mogą świadczyć między innymi o:

 • przepuklinie pęcherza moczowego
 • nadreaktywności pęcherza moczowego
 • zespole bolesnego pęcherza
 • nowotworze pęcherza moczowego
 • zapaleniu pęcherza moczowego
 • kamicy układu moczowego
 • cukrzycy typu 1 i 2, zwłaszcza jeśli mocz ma słodki zapach
 • niedoczynności przysadki mózgowej, gdy jednocześnie u chorego występuje osłabienie, bladość skóry, obrzęki powieki
 • uszkodzeniu mózgu lub rdzenia kręgowego
 • reaktywnym zapaleniu stawów
 • gruźlicy

Częste oddawanie moczu w nocy

Jeśli w nocy wstajemy co najmniej dwa razy do toalety, to sygnał, że czas na konsultacje medyczną. W trakcie snu nerki produkują mniejsze ilości moczu, dlatego już dwie mikcje w nocy są traktowane jako stan patologiczny. Przyczyny częstego oddawania moczu w nocy mogą być różne. Poza chorobami układu moczowego, częste mikcje nocne występują także przy:

 • niewydolności układu krążenia
 • zaburzeniach neurologicznych
 • obturacyjnym bezdechu sennym

Częste oddawanie moczu u kobiet

U kobiet częste i bolesne oddawanie moczu może być związane z aktywnością seksualną, bo sygnalizuje zakażenie chorobami wenerycznymi. W ten sposób bardzo często objawia się np. chlamydia.

You might be interested:  Jak leczyć infekcję wirusową, a jak bakteryjną? Czy są różnice?

Ból podbrzusza i częste oddawanie moczu mogą wystąpić również u pacjentek z zespołem jelita drażliwego. Zazwyczaj dochodzi wtedy do zaburzeń w miesiączkowaniu.

Częstomocz występuje również przy różnych chorobach narządu rodnego, takich jak zapalenie jajników, endometrioza, nowotwory w obrębie układu rodnego.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Panowie, którzy cierpią na częstomocz powinni wykonać badania w kierunku wykrycia chorób gruczołu krokowego, zwłaszcza, jeśli przekroczyli 50. rok życia. Częste oddawanie moczu u mężczyzn występuje przy zapaleniu, łagodnym przeroście lub nowotworze prostaty. W takich stanach częstomocz występuje także w nocy, a mikcje wiążą się z dolegliwościami bólowymi.

Częste oddawanie moczu u dzieci

U dzieci w wieku przedszkolnym w normie mieści się 6-8 mikcji w trakcie dnia. U chłopców do 7. roku życia zjawiskiem normalnym jest nawet 9 wizyt w toalecie.

Częstomocz u dzieci zazwyczaj występuje samodzielnie, bez innych objawów chorobowych (bóle brzucha, nadmierne pragnienie, zmiana wyglądu moczu) i ma podłoże psychiczne.

Nie jest to jednak powód do niepokoju, bo zjawisko samo ustępuje z wiekiem.

Podłoże emocjonalne ma także częstomocz nocny, który dotyka co czwarte dziecko. Warto wtedy zwrócić uwagę czy dziecko nie pije zbyt dużo napojów zawierających kofeinę i teinę, takich jak coca-cola, herbata, napoje czekoladowe. 

Częstomocz u dzieci może jednak także wynikać z zakażenia układu moczowego, często ono występuje przy zapaleniach górnych dróg oddechowych, może być również następstwem wad rozwojowych układu moczowego.

Zobacz: Krew w moczu – co to może znaczyć?

Częste oddawanie moczu w ciąży

Dla kobiet w ciąży od 6. tygodnia do porodu częste wizyty w toalecie to prawdziwa udręka.

Intensywne oddawanie moczu w ciąży nie musi być oznaką żadnej choroby i najczęściej wynika z tego, że powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy.

Jeśli jednak częstomocz nasili się gwałtownie, zwłaszcza w nocy, a do tego podczas mikcji pojawi się ból i pieczenie cewki moczowej, może być to sygnał infekcji dróg moczowych.

Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość u ciężarnych, bo rosnąca macica powoduje zastoje moczu w pęcherzu, przez co namnażają się w nim bakterie. Niegroźna z pozoru infekcja może się rozprzestrzenić na nerki i układ rodny. A to może doprowadzić do poronienia.

Częstomocz – leczenie

Sposób leczenia częstomoczu zależy od tego, jaka jest jego przyczyna, czasem lekarz zleci antybiotykoterapię, czasem leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Zawsze jednak częstomocz powinien być podstawą rozszerzonej diagnostyki. Oprócz badania ogólnego moczu, lekarz może zlecić :

 • USG jamy brzusznej, które pozwoli ocenić nerki i pęcherz
 • dopochwowe USG narządu rodnego
 • USG gruczołu krokowego
 • sprawdzenie poziomu PSA u mężczyzn
 • badanie krwi przy podejrzeniu cukrzycy
 • badanie urodynamiczne wykorzystywane w diagnostyce nietrzymania moczu i wziernikowanie pęcherza moczowego, jeśli istnieje ryzyko zmiany nowotworowej.

Czytaj też:

 • Białkomocz – jakie są możliwe przyczyny i konsekwencje?

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

2019-06-26 10:55 Monika Majewska

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest związane z infekcją układu moczowego, jednak w niektórych przypadkach może wskazywać na poważne choroby – cukrzycę, a nawet raka. Objawem jakiej choroby może być częstomocz?

Częstomocz (polakisuria) to objaw chorobowy, który polega na częstym oddawaniu moczu, zwykle w małych ilościach. Częstotliwość, z jaką oddaje się mocz (mikcji), jest kwestią indywidualną i zależy m.in.

od ilości przyjętych płynów, temperatury otoczenia czy pojemności pęcherza. Jednak wskazaniem do wizyty u lekarza jest potrzeba oddania moczu więcej niż 7 razy w ciągu dnia. Wówczas mówi się o bowiem o częstomoczu dziennym.

Z kolei częstomocz nocny to potrzeba wstawania do toalety więcej niż 2 razy w ciągu nocy.

Częste oddawanie moczu to dolegliwość, której zwykle towarzyszy uczucie natychmiastowej potrzeby oddania moczu (jest to najbardziej charakterystyczne dla infekcji układu moczowego). Jednak opróżnienie pęcherza moczowego nie przynosi ulgi.

Częstomoczu nie należy mylić z wielomoczem (poliurią) – oddawaniem moczu w ilości powyżej 3 l/dobę, ponieważ przy częstomoczu mocz zwykle oddaje się w mniejszych ilościach.

Spis treści

Częstomocz – infekcje układu moczowego

Zakażenie układu moczowego, które jest najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu u dzieci i kobiet, objawia się bolesnym oddawaniem moczu i nieprzyjemnym zapachem moczu. W przypadku zakażenia charakterystyczne są gorączka i, rzadziej, splątanie oraz ból w boku.

Inne choroby układu moczowego, które objawiają się częstomoczem, to przepuklina pęcherza moczowego, dla której charakterystyczne jest także:

 • nietrzymanie moczu
 • uczucie pełności w pochwie
 • ból
 • wyciekanie moczu podczas współżycia seksualnego

Z koleizwężenie cewki moczowej objawia się:

 • trudnościami w rozpoczęciu oddania moczu
 • bolesnym parciem na pęcherz
 • zmniejszoną ilością moczu
 • zmniejszoną siłą strumienia moczu
 • Inna dolegliwość – kamica układu moczowego – objawia się bólami kolkowymi w boku lub pachwinie.
 • Rzadziej przyczyną częstomoczu jest śródmiąższowe zapalenie nerek.
 • Częstomocz może również wskazywać na popromienne zapalenie pęcherza moczowego, którego przyczyną jest napromieniowanie dolnej części jamy brzusznej, prostaty lub narządów płciowych z powodu raka.
 • Z kolei bezwiedne oddawanie (wyciekanie) moczu, szczególnie podczas pochylania się, kaszlu lub kichania, świadczy o nietrzymaniu moczu.

Częstomocz – choroby prostaty

Częste oddawanie moczu, które pojawia się u mężczyzn powyżej 50. roku życia, zwykle wskazuje na jedną z chorób gruczołu krokowego: zapalenie, łagodny przerost lub raka.

Najbardziej charakterystycznym objawemzapalenia gruczołu krokowego (prostaty) jest częstomocz nocny, któremu towarzyszynagłe parcie na mocz i bolesne oddawanie moczu. Mogą pojawić się także:

Z kolei objawy łagodnego przerostu prostaty i raka gruczołu krokowego to problemy z rozpoczęciem oddania moczu, słaby strumień moczu i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, które są wynikiem ucisku powiększonego gruczołu krokowego, często zmienionego nowotworowo, na szyjkę pęcherza moczowego.

Nieleczona choroba może w konsekwencji doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu. Wówczas konieczna jest operacja, której celem jest zmniejszenie objętości prostaty.

O czym może świadczyć częstomocz i pieczenie?

Częste oddawanie moczu i silne uczucie pieczenia, które wywołuje ból, zwykle są oznaką zakażenia bakteryjnego, a co za tym idzie – stanu zapalnego, który może być wynikiem podrażnienia mechanicznego (np. w trakcie stosunku) i nieprzestrzegania zasad higieny.

Częstomocz – cukrzyca

Częste oddawanie moczu o słodkim zapachu jest jednym z pierwszych objawów cukrzycy, przede wszystkim cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2. Częstomocz to sposób organizmu na pozbycie się nadmiernej ilości glukozy.

Częstomocz – przyjmowanie diuretyków

Leki moczopędne, które zwiększają objętość wydalanego moczu, stosuje się w leczeniu wielu chorób, takich jak m.in.:

 • choroby układu krążenia
 • marskość wątroby
 • zatrucia
 • choroby układu moczowego

Do diuretyków zalicza się także niektóre preparaty ziołowe (np. zawierające żurawinę, pokrzywę czy ziele skrzypu).

Diuretykami, ze względu na zawartość kofeiny, są także kawa, czarna herbata, napoje czekoladowe i typu cola. Na liście napojów moczopędnych znajduje się także alkohol.

Częstomocz – ciąża

Z częstym oddawaniem moczu zmagają się kobiety od mniej więcej 6. tygodnia ciąży, aż do jej rozwiązania. Wszystko przez stale rozrastającą się macicę, która, naciskając na pęcherz, powoduje częstomocz. Jest on najbardziej dokuczliwy w pierwszym (bywa jednym z pierwszych objawów ciąży) i trzecim trymestrze.

Przeczytaj: O czym świadczy zakażenie układu moczowego w ciąży?

Częste oddawanie moczu z krwią

Częste oddawanie moczu z krwią może wskazywać na zakażenie układu moczowego i kamicę u pacjentów młodszych, z kolei u pacjentów w podeszłym wieku na nowotwór.

Częstomocz – choroby weneryczne

Bolesne i częste oddawanie moczu u młodych, seksualnie aktywnych osób może wskazywać na choroby przenoszone drogą płciową, np. chlamydię.

Częstomocz – reaktywne zapalenie stawów

Przy reaktywnym zapaleniu stawów, obok częstomoczu, pojawiają się: asymetryczne zapalenie stawów kolanowych, skokowych i śródstopno-paliczkowych, a także jedno- lub obustronne zapalenie spojówek. Charakterystycznym objawem są także małe i bezbolesne owrzodzenia w jamie ustnej, na języku, żołędzi prącia, dłoniach i podeszwach stóp, pojawiające się w ciągu 1-2 tyg. od kontaktu seksualnego.

Częstomocz – uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego

Osłabienie kończyn dolnych, osłabiona kurczliwość mięśnia zwieracza odbytu czy brak odruchu odbytniczego to obok częstego oddawania moczu objawy uszkodzenia mózgu lub uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Przy tego typu urazach uszkodzone nerwy, które są odpowiedzialne za przesyłanie informacji z mózgu do pęcherza moczowego, mogą prowadzić do częstego i nagłego oddawania moczu.

Częstomocz – niedoczynność przysadki mózgowej

Częste oddawanie moczu jest jednym z objawów niedoczynności przysadki mózgowej. Wówczas objawami towarzyszącymi są m.in.:

 • osłabienie
 • senność
 • blada skóra
 • obrzęknięte powieki
 • zapadnięte oczy

Czytaj też:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *