Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Brzmi strasznie, prawda?! Sama nazwa zapowiada, że można liczyć na bardzo nieprzyjemny i bolesny zabieg. Jednak głowa do góry, jeżeli lekarz skierował Cię na dłutowanie zęba zatrzymanego, czyli na chirurgiczne usuwanie zęba. Na czym polega ten zabieg? Spokojnie − nie oznacza on wcale, że czeka Cię horror na fotelu dentysty.

Zęby mądrości − po co je usuwać?

Pacjenci często pytają mnie po co pozbywać się zatrzymanych zębów, skoro one jeszcze nie wyrosły, albo nie wyrosły całkowicie. No cóż, często Twój wyrostek zębodołowy jest za mały i za krótki, żeby pomieścić komplet 16 zębów. Takie zęby nie mają więc realnych szans na pojawienie się w łuku i na szczelne jego zamknięcie.

Częściowo wyrznięte zęby są narażone na rozwój próchnicy.

A to dlatego, że  trudno jest dotrzeć szczoteczką tak daleko i dobrze wyszczotkować na pół wystającą ósemkę i usunąć z niej resztki jedzenia.

Kiedy zęby mądrości się wyrzynają, napierają na pozostałe zęby. Przez to niszczą lub tłoczą je. Szczególnie istotne jest usunięcie ósemek u pacjentów, którzy byli w przeszłości leczeni ortodontycznie.

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Co to jest dłutowanie zęba i jak przygotować się do tego zabiegu?

Dłutowanie zęba to nic innego, jak chirurgiczne usunięcie ósemki. Zęby dłutowane są najczęściej całkowicie lub częściowo zatrzymane w kości. Wymaga to jej zniesienia podczas zabiegu. Co to znaczy? Że podczas zabiegu lekarz nacina błonę śluzową, usuwa ząb z kości, a błonę zszywa.

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Zabieg ten, mimo że jest przeprowadzany w warunkach gabinetu stomatologicznego, jest dość poważny. Dlatego trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Przed planowanym zabiegiem udaj się do chirurga stomatologicznego lub do chirurga twarzowo-szczękowego na konsultację i zakwalifikowanie do zabiegu. Konieczne jest wykonanie zdjęcia panoramicznego, na którym można określić dokładne umiejscowienie zębów, które będą usuwane.

W trudniejszych przypadkach, gdy np. korzeń zęba znajduje się blisko kanału nerwu zębodołowego lub oplata go, lekarz zleci wykonanie precyzyjnego zdjęcia 3D, czyli tzw. tomografii stożkowej.  Na takim zdjęciu łatwo jest zlokalizować wszystkie sąsiednie struktury anatomiczne.

Przed zabiegiem lekarz będzie potrzebował od Ciebie informacji o:

 • zaburzeniu krwawienia i krzepnięcia krwi
 • nadciśnieniu
 • upośledzeniu odporności (przyjmowanie immunosupresantów, pacjenci po przeszczepach, z cukrzycą)
 • alergiach na środki znieczulające i antybiotyki
 • chorobach przewlekłych, na które cierpi pacjent

Po zabiegu, w ciągu najbliższych kilku dni, nie planuj intensywnego wysiłku fizycznego. Zabiegu nie powinno się też wykonywać latem przy dużych upałach czy u kobiet w trakcie menstruacji i oczywiście w ciąży. Przed zabiegiem zjedz pożywny, pełnowartościowy posiłek, bo przez pierwsze godziny po zabiegu lekarz zaleci Ci płynną dietę i zimne pokarmy. W szczególnych przypadkach lekarz może zapisać Ci dawkę antybiotyku, żeby zmniejszyć ryzyko bekteremii (wysiew bakterii do krwioobiegu). Dowiedz się więcej o antybiotykach stosowanych w stomatologii: Antybiotyki w stomatologii: kiedy właściwie trzeba je stosować?. Dzień przed zabiegiem nie można pić alkoholu.

Dłutowanie zęba − czy boli długo po zabiegu?

Pacjenci często obawiają się dolegliwości bólowych, które towarzyszą zabiegowi dłutowania ósemek. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i pacjent nie ma prawa podczas niego odczuwać bólu. Jedyne możesz czuć to dotyk narzędzi, np. o obnażoną kość (przewodzenie czuciowe nie jest znoszone podczas znieczulenia).

Dolegliwości bólowe pojawiają się w momencie, kiedy znieczulenie przestaje działać. Dlatego dobrze jest do tego nie dopuścić i profilaktycznie przyjąć silnie działającą substancję przeciwbólową, np. tabletkę ketoprofenu w dawce 100 mg i dawkować ją wg zaleceń lekarza.

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

W każdym przypadku naruszenia kości i okostnej dochodzi do obrzęku po zabiegowego i, w przypadku usuwania zatrzymanych ósemek, do skurczu pozabiegowego mięśni twarzoczaszki. Szczególnie mięśni Żwacza, co objawia się tzw. szczękościskiem. To może powodować silny dyskomfort przy otwieraniu ust, a nawet całkowicie uniemożliwiają ich szerokie otwarcie.

Jak wygląda dłutowanie zęba w szczególnych przypadkach?

Podczas chirurgicznego dłutowania ósemek może zajść potrzeba użycia nie tylko klasycznych narzędzi chirurgicznych, takich jak kleszcze, ale czasem lekarz musi użyć maszyn.

Zdarza się to wtedy, gdy:

 • lekarz chce zdjąć kość, która znajduje się nad zębem,
 • trzeba przeciąć usuwany ząb na pół, żeby łatwiej usunąć go kawałek po kawałku,
 • nastąpi złamanie korony zęba,
 • przy silnie zagiętych i haczykowatych korzeniach zatrzymanych zębów,
 • kawałek korzenia zostanie złamany i tkwi w kości (mówimy wtedy o dłutowaniu korzenia zęba).

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Wszystkie zabiegi z użyciem narzędzi maszynowych muszą być przeprowadzane z odpowiednim chłodzeniem. Pole zabiegowe musi być schładzane jałowym roztworem soli fizjologicznej tak, żeby nie dopuścić do przegrzania tkanek, martwicy kości czy zapalenia.

Dłutowanie zęba i co potem? Czyli zalecenia po usunięciu ósemki

1. Nie jedz i nie pij przez 2 godziny po zabiegu.

2. Nie pal papierosów i nie pij alkoholu przez 24 godziny po zabiegu.

3. Unikaj schylania się i intensywnych ćwiczeń przez 24 godziny po zabiegu.

4. Nie płucz intensywnie jamy ustnej przez 24 godziny po zabiegu, żeby nie wypłukać powstałego w  ranie pozabiegowej skrzepu i spowodować powstanie suchego zębodołu.

Więcej na temat suchego zębodołu przeczytasz w artykule: Suchy zębodół: jak mu zapobiegać po usunięciu zęba?

5. Dbaj o higienę jamy ustnej.

6. Nie dotykaj rany pozabiegowej.

7. Na ból i obrzęk stosuj zimne okłady z lodu lub gotowe wkłady chłodzące. Ważne jest, żeby przykładać jej przez np. bawełnianą ścierkę, a nie bezpośrednio na skórę.

8. W razie pojawienia się przedłużającego się krwawienia, obrzęku, który nie zmniejsza się, a wręcz powiększa po 2 − 3 dniach, gorączki czy bardzo silnych dolegliwości bólowych, niezwłocznie udaj się do lekarza!

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Stałe uzębienie człowieka składa się z 32 zębów. Znajdziemy wśród nich siekacze, kły, zęby przedtrzonowe oraz trzonowce. Ósemki, zwane popularnie zębami mądrości, zaliczamy do ostatniej grupy. Ze stomatologicznego punktu widzenia, reprezentują one trzecie zęby trzonowe.

Wyrzynają się zazwyczaj przy wchodzeniu w dorosłość, ale znane są przypadki osób, u których pojawiają się dopiero w 30. lub 40. roku życia. Zęby mądrości zaliczamy do narządów szczątkowych, co oznacza, że w trakcie ewolucji straciły one na swojej funkcji.

Przysparzają często wielu problemów w jamie ustnej, a najpopularniejszym sposobem leczenia pozostaje chirurgiczne wyrywanie ósemek.

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Spis treści:

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie ósemek?

Do chirurgicznego usunięcia ósemek należy się dobrze przygotować. Stomatolog musi najpierw ocenić warunki anatomiczne do przeprowadzenia zabiegu. W tym celu może wykorzystać:

 • zdjęcie pantomograficzne,
 • tomografię stożkową,
 • badania krwi (np. aby sprawdzić, czy układ krzepnięcia funkcjonuje prawidłowo).

Ekstrakcja zębów mądrości owiana jest złą sławą głównie przez krążące legendy o bolesności tego zabiegu. Usunięcie ósemek odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, które neutralizuje nieprzyjemne doznania. Pacjent może odczuwać jedynie nacisk wywierany na tkanki podczas operacji. W niektórych przypadkach stomatolog może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu pod narkozą.

W zależności od warunków anatomicznych, zabieg może wyglądać nieco inaczej. Gdy ząb jest wyrżnięty, najczęściej wystarczy rozchwiać go odpowiednimi narzędziami i w całości wyjąć z zębodołu. Większe wyzwanie stanowią dolne zęby mądrości lub zęby nie do końca wyrżnięte. Konieczne są wtedy manipulacje na otaczającej ząb kości oraz błonie śluzowej.

Po wykonaniu zabiegu chirurg często zakłada szwy. Zapobiegają one rozejściu się rany, zmniejszają krwawienie i ułatwiają gojenie. Typowo zdejmuje się je w 7 dni po zabiegu, ale niekiedy stomatolog decyduje się na pozostawienie szwów nieco dłużej.

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Chirurgiczne usuwanie ósemek pod narkozą

Z uwagi na łatwiejszą procedurę oraz niższe ryzyko powikłań, bardziej popularne są zabiegi w znieczuleniu miejscowym. Niekiedy jednak pojawia się konieczność zastosowania narkozy. Wskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego w stomatologii to:

 • pacjenci niewspółpracujący (np. dzieci lub osoby cierpiące z powodu zaburzeń psychicznych),
 • ekstrakcja wielu zębów,
 • uczulenie na leki, używane do znieczulenia miejscowego,
 • bardzo duży lęk przed zabiegiem w znieczuleniu miejscowym.

W przypadku ekstrakcji ósemek, do najczęstszych powodów użycia narkozy należą skrajna dentofobia (strach przed zabiegami dentystycznymi) oraz usunięcie kilku zębów jednocześnie.

Znieczulenie ogólne polega na podaniu pacjentowi leków, które wprowadzają go w stan podobny do snu, podczas którego nie odczuwa bólu. Przed wprowadzeniem pacjenta w narkozę konieczna będzie konsultacja z anestezjologiem i wypełnienie specjalnej ankiety.

Po zakończonym zabiegu następuje wybudzanie. Po narkozie potrzeba zwykle kilku godzin, aby pacjent doszedł do siebie. W razie wystąpienia niepokojących objawów, konieczny będzie szybki kontakt z lekarzem.

Koordynacja ruchowa i czas reakcji po narkozie mogą ulegać osłabieniu, więc nie należy w tym samym dniu prowadzić samochodu.

Chirurgiczne usuwanie ósemek ile trwa?

Czas trwania zabiegu usuwania ósemek uzależniony jest od wielu różnych czynników:

 • liczby usuwanych zębów,
 • warunków anatomicznych,
 • dostępnych metod i narzędzi,
 • doświadczenia chirurga,
 • dodatkowych procedur.

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Przy sprzyjających warunkach anatomicznych i nieskomplikowanym ustawieniu zęba mądrości, sprawny stomatolog jest w stanie pozbyć się ósemki w krótkim czasie. Należy jednak pamiętać, że cała procedura trwa nieco dłużej. Przed samą ekstrakcją lekarz podaje znieczulenie.

Następnie należy odczekać kilka minut i dopiero wtedy przystępuje się do właściwej operacji.

Ranę po zabiegu należy zabezpieczyć szwami, często stosuje się podanie osocza bogatopłytkowego, ozonowanie i inne czynności mające na celu wspomaganie procesu gojenia, to wszystko wydłuża zabieg o kolejne minuty.

W wielu przypadkach ósemki nie rosną prawidłowo. Ząb mądrości rozwijający się w pozycji poziomej („leżąca ósemka”) powoduje stłoczenie i przesuwanie pozostałych zębów w jamie ustnej.

Nie wyrznięte (zatrzymane) zęby mądrości mogą być przyczyną bólu, opuchlizny od zęba oraz zakażeń sąsiadujących tkanek.

W tych sytuacjach, zabieg może trwać dłużej z uwagi na dodatkowe procedury, takie jak uzyskanie dostępu do zęba czy dłutowanie.

You might be interested:  Rzeżączka – objawy, przyczyny, badania, leczenie, powikłania, zapobieganie

Chirurgiczne usuwanie ósemek ile kosztuje?

Usunięcie zębów mądrości to zabieg, który wpisano w listę refundacyjną NFZ. Oznacza to, że może zostać wykonany bezpłatnie.

Bardzo długie kolejki oczekiwania na operację często skłaniają pacjentów, szczególnie odczuwających dokuczliwe dolegliwości, do wyboru leczenia w gabinecie prywatnym.

Chirurdzy stomatologiczni z gabinetów grupy Medicover Stomatologia dołożą wszelkich starań, aby przeprowadzić pacjenta przez leczenie w możliwie jak największym komforcie. Koszt takiego zabiegu zależy od wybranego miasta, a ostatecznej wyceny dokonuje stomatolog.

Za zwykłe usunięcie zęba stałego przyjdzie zapłacić w granicach 150-250 zł. Gdy zachodzi potrzeba chirurgicznego usunięcia ósemki, cena różni się w zależności od tego, w jakim stopniu kość szczęki lub żuchwy otacza ząb.

W przypadku częściowego zatrzymania wyrzynania, koszt zabiegu waha się między 300 a 450 zł. Bardziej skomplikowane operacje ekstrakcji zęba mądrości zatrzymanego całkowicie są nieco droższe.

W takich przypadkach należy się liczyć z rachunkiem, zaczynającym się od 400 zł w górę.

Niekiedy może się zdarzyć, że gabinet liczy sobie osobno za usunięcie zęba, a osobno za znieczulenie, zdjęcie pantomograficzne czy zdjęcie szwów. Najczęściej jednak, pozostałe usługi związane z usunięciem zęba mądrości są wliczane koszty samego zabiegu, który zamyka się w kwocie na poziomie 400-600 zł.

Chirurgiczne usuwanie ósemek rekonwalescencja

Największy wpływ na ostateczny wynik leczenia i zapobieganie ewentualnym powikłaniom ma sam pacjent. Stąd tak ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń po zabiegu wyrywania ósemek.

 W kilka godzin po zejściu z fotela stomatologicznego może pojawić się ból oraz obrzęk zapalny, związane z wcześniejszymi manipulacjami na tkankach.

Taki stan trwa zazwyczaj 2-3 dni, a ulgę mogą przynieść przyjmowane przez pacjenta leki przeciwbólowe oraz chłodne kompresy przykładane w okolicę policzka. 

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Na czas rekonwalescencji warto zaprzestać palenia papierosów, spożywania alkoholu, pokarmów twardych oraz produktów bogatych w kofeinę. W utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i wytworzeniu optymalnych warunków do gojenia pomogą specjalne płukanki oraz delikatne szczotkowanie zębów.

Po skończonym zabiegu warto dopytać dentystę o szczegóły i polecane preparaty. Jeżeli objawy stanu zapalnego, takie jak ból oraz opuchlizna, po kilku dniach będą utrzymywały się na stałym poziomie lub wzrastały, a dodatkowo pojawi się gorączka, to znak, aby jak najszybciej odwiedzić stomatologa.

Powyższe dolegliwości mogą wskazywać na zakażenie rany, co będzie wiązało się z koniecznością przyjmowania antybiotyku.

Podsumowując, ósemki są  zębami, które w toku ewolucji straciły swoją funkcję, a dodatkowo szybko się psują z uwagi na ich lokalizację. Najlepszym sposobem leczenia zębów mądrości okazuje się ich usunięcie. Zabieg nie należy do skomplikowanych i przy dobrych warunkach anatomicznych pacjent spędza na fotelu dentystycznym niewiele czasu.

Operację przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, ale w zależności od potrzeb stosuje się również znieczulenie ogóle (narkozę). Po zabiegu warto przestrzegać zaleceń lekarza. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko powikłań i ułatwimy gojenie rany.

Natomiast samo leczenie warto rozpocząć od konsultacji lekarza specjalizującego się w chirurgii stomatologicznej.

Dowiedz się więcej:

‘Surgical removal of third molars ‘https://www.bmj.com/content/309/6955/620.extract

‘Indications for surgical removal of supernumerary teeth in the premaxilla’https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0300978586800850

‘Paracetamol for pain relief after surgical removal of lower wisdom teeth’https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD004487.pub2/abstract

Chirurgiczne usuwanie ósemek – wskazania, przebieg, powikłania, zalecenia

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Chirurgiczne usuwanie ósemki to zabieg rutynowo wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Bezpośrednią przyczyną jest zwykle zaawansowana próchnica lub nieprawidłowe ułożenie zęba w łuku zębowym. Warto wiedzieć, jak przebiega zabieg usunięcia zęba mądrości oraz czego unikać bezpośrednio po nim.

Stomatolog w oparciu o badanie wewnątrzustne oraz ocenę badań obrazowych (RTG lub tomografii komputerowej) ustala, czy wskazana jest ekstrakcja zęba mądrości. Zwykle decyduje o tym położenie ósemki w łuku zębowym oraz jej zdrowie. Najczęstszym powodem usuwania ósemki są zaawansowane zmiany próchnicze. 

Zęby mądrości mogą być także nieprzydatne czynnościowo oraz stanowić źródło powikłań. Dość powszechnie zęby mądrości usuwane są przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego (np.: gdy prowadzą do stłoczenia zębów przednich czy dystalizacji zębów bocznych).

Ósemki zatrzymane częściowo lub całkowicie często powodują ból oraz przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych czy owrzodzeń. Należy wówczas jak najszybciej udać się do stomatologa, gdyż może się okazać, że konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii.

Przed wizytą, w celu złagodzenia procesu zapalnego i związanego z nim bólu, warto stosować płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Jeśli nie ma przeciwwskazań, taki płyn może być używany także po ekstrakcji (w drugiej lub trzeciej dobie).

Warto postawić na preparat, który, poza wspomnianą chlorheksydyną, zawiera składniki, takie jak CPC (Cetylpiryridinium Chloride), które neutralizuje toksyny odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych.

W paście do zębów warto zwrócić uwagę na witaminę E o działaniu antyoksydacyjnym czy Aloe Vera o właściwościach łagodzących.    

Chirurgiczne usuwanie ósemki poprzedzone jest podaniem właściwie dobranego znieczulenia. Zwykle wymaga od stomatologa nacięcia błony śluzowej oraz rozseparowania korzeni zęba mądrości przy użyciu odpowiednich wierteł.

Ułatwi to wyrwanie zęba oraz zminimalizuje ryzyko utraty tkanek w najbliższym jego otoczeniu. Następnie konieczne jest rozchwianie korzeni poprzez zastosowanie dźwigni (dłutowanie).

Ostatecznie ząb jest wyjmowany z jamy ustnej za pomocą kleszczy chirurgicznych.

Gdy usuwany jest ząb zatrzymany w kości, niezbędne jest nacięcie błony śluzowej oraz usunięcie fragmentu kości nad zębem. Pozwala to na uzyskanie dostępu do wyrywanej ósemki.

Zwykle zabieg chirurgicznego usunięcia ósemki kończy się założeniem kilku szwów w celu zamknięcia powstałej rany.

Dowiedz się, jak wygląda leczenie zęba zatrzymanego

Chirurgiczne usuwanie ósemek jest jednym z zabiegów rutynowo wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania. Przede wszystkim należy wykonać zdjęcie RTG pantomograficzne, które zobrazuje uzębienie obu szczęk. Czasem diagnostykę uzupełnia się o badanie tomografii komputerowej, co pozwala określić lokalizację zęba względem kanału nerwu żuchwowego. 

Należy zgłosić stomatologowi występowanie chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy).

Jeśli na stałe przyjmowane są leki zmniejszające krzepliwość krwi, także trzeba uprzedzić o tym stomatologa i postępować zgodnie z jego wskazówkami.

Dodatkowo zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko WZW typu B. Chirurgiczne usunięcie zęba mądrości można przeprowadzić po podaniu co najmniej dwóch (z trzech wymaganych) dawek. 

Termin zabiegu lepiej ustalać z uwzględnieniem 2–3 dni z mniejszą aktywnością. Opuchlizna po wyrwaniu ósemki może stać się w tym czasie źródłem dyskomfortu.

W dniu zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów (na ok. 12 godzin przed wyrwaniem zęba) oraz spożywania napojów alkoholowych. Warto do dentysty udać się najedzonym.

 Należy również zadbać o higienę jamy ustnej, czyli dokładnie wyszczotkować i wynitkować zęby.

Kobiety powinny planować chirurgiczne usuwanie ósemki uwzględniając cykl miesiączkowy. Nie zaleca się takiego zabiegu na dwa dni przed miesiączką i w trakcie dwóch pierwszych dni cyklu. W przypadku ciąży doradza się przełożenie procedury na okres po porodzie

Usuwanie chirurgiczne ósemki jest procedurą wykonywaną w znieczuleniu. Metoda oraz środek zniesienia bólu są dobierane indywidualnie do pacjenta. Należy uprzedzić stomatologa o występowaniu uczulenia na leki, w tym zwłaszcza środki znieczulające.

Najczęściej wyrywanie zęba mądrości przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pozwala to na w pełni bezpieczne i skuteczne zniesienie bólu. Podczas zabiegu odczuwalne są jednak niezbyt przyjemne doznania (tj.: uczucie ucisku na kość szczęki, ciągnięcie zęba).

 

Usuwanie ósemek pod narkozą,czyli w znieczuleniu ogólnym, również jest możliwe. Zwykle przeznaczone jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną lub dzieci. Niekiedy proponowane jest również osobom z bardzo silnym lękiem przed dentystą i zabiegami stomatologicznymi.

Ból dziąsła po chirurgicznym usunięciu ósemki jest typowym objawem. Staje się coraz bardziej odczuwalny wraz ze zmniejszającym się oddziaływaniem środka znieczulającego miejscowo. Rana po wyrwanym zębie jest zwykle bolesna przez 2–3 dni. Dolegliwości bólowe mogą jednak utrzymywać się do 7 dni. Zaleca się łagodzić je doustnymi środkami przeciwbólowymi. 

Przez kilka godzin po chirurgicznym usunięciu ósemki należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Po tym okresie doradza się dietę półpłynną do końca dnia.

Powikłania po chirurgicznym usunięciu ósemki nie są częstym zjawiskiem. Zwykle po zabiegu dokuczliwy jest ból. Może wystąpić krwawienie z dziąsła. Jeśli dobę po wyrwaniu zęba mądrości dolegliwości bólowe zaczynają się nasilać wraz z towarzyszącym ogólnym osłabieniem i gorączką, należy udać się do gabinetu stomatologicznego w celu wykluczenia rozwoju powikłań.

Standardowo nie zaleca się antybiotyku po usunięciu ósemki. Podaje się go, gdy zaistnieje potrzeba. Rzadko dochodzi do otwarcia zatoki czy uszkodzenia sąsiednich zębów jako powikłanie po wyrwaniu ósemki. 

W niewielu przypadkach występuje też poekstrakcyjne zapalenie zębodołu (tzw. suchy zębodół). Może również dojść do uszkodzenia gałęzi czuciowych nerwu trójdzielnego, jeśli ekstrakcji poddawany jest ząb zlokalizowany blisko kanału żuchwy.

Sprawdź, czym jest przetoka zębowa i jak ją leczyć

Ogólny dyskomfort związany z chirurgicznym usuwaniem zęba może być odczuwany przez ok. 2–3 dni po zabiegu. Wówczas utrzymuje się opuchlizna. Pomocne w jej zmniejszeniu mogą być zimne okłady na policzek. Proces gojenia się rany po wyrwaniu zęba zależy w dużej mierze od higieny oraz przestrzegania zaleceń stomatologa. 

Uczucie osłabienia po zabiegu ustępuje stopniowo w przeciągu kilku godzin. Dolegliwości bólowe z każdym dniem zmniejszają swoje nasilenie, jeśli nie dochodzi do występowania powikłań. Mogą jednak utrzymywać się do tygodnia. Stomatolog doradzi właściwe środki przeciwbólowe. 

Do dwóch dni po zabiegu warto ograniczyć spożywanie bardzo gorących napojów (kawy i herbaty) oraz pokarmów twardych (tj.: orzechy, jabłka). Palenie papierosów również nie jest wskazane, gdyż nikotyna wpływa niekorzystnie na ukrwienie rany i wydłuża proces jej gojenia. Odradza się uprawianie intensywnego wysiłku fizycznego w okresie rekonwalescencji po chirurgicznym usunięciu ósemki. 

You might be interested:  Choroba pageta – przyczyny, objawy, badania, leczenie, powikłania

Należy pamiętać, że szwy po usunięciu ósemki zwykle zdejmuje się po siedmiu dobach.

Przeczytaj, jakie są przyczyny opuchlizny policzka

Pakiet bezpłatnych świadczeń stomatologicznych udzielanych na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia obejmuje między innymi ekstrakcję zęba. Zatem chirurgiczne usuwanie ósemek na NFZ jest możliwe, ale zwykle wymaga wyznaczenia terminu wykonania zabiegu. 

Czas oczekiwania na zabieg usunięcia ósemki w gabinetach świadczących usługi stomatologiczne w ramach umowy z NFZ jest zwykle, niestety, dość długi.

Cena chirurgicznego usunięcia ósemek w gabinecie prywatnym zależy od indywidualnego cennika i różni się zależnie od renomy placówki. Ekstrakcja chirurgiczna to zwykle ok. 250–350 zł w przypadku zęba prawidłowo wyrżniętego.

Jeśli zachodzi konieczność wyrwania ósemki zatrzymanej koszt zabiegu wzrasta do 450–800 zł. Usługa staje się jeszcze droższa, gdy ząb mądrości ulega przemieszczeniu. Wówczas za wizytę u stomatologa można zapłacić w granicach 800–1000 zł.

Prezentowane powyżej treści mają za zadanie szerzenie ogólnej wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej i nie zastępują profesjonalnej opinii lub diagnozy lekarskiej. Zawsze w przypadku problemów zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Chirurgiczne usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć o wyrywaniu zębów mądrości? – Klinika Stomatologiczna Impladent

Usuwanie ósemek to zabieg, który wśród pacjentów często wywołuje strach i budzi wiele wątpliwości. Niesłuszne przekonanie, że ekstrakcja wiąże się z bólem sprawia, iż część osób rezygnuje z wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niestety może to skutkować poważnymi powikłaniami.  

Dlaczego należy usuwać ósemki? Najczęstsze wskazania do ekstrakcji

Zęby mądrości, potocznie nazywane ósemkami, są trzecimi i zarazem ostatnimi zębami trzonowymi u człowieka. Z reguły wyrzynają się one pomiędzy 17 a 26 rokiem życia, jednak u niektórych osób mogą się pojawić znacznie później. Proces ten jest zazwyczaj bolesny i może wiązać się z dyskomfortem.

 Dzieje się tak ponieważ wyrzynającą się ósemkę pokrywa dziąsło, które tworzy tzw. kieszonkę. Gromadzące się w niej resztki pokarmowe stwarzają idealne warunki do rozwoju szkodliwych bakterii i powodują problemy z utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej. To z kolei sprzyja powstawaniu próchnicy i może być m.in.

przyczyną stanu zapalnego oraz opuchlizny. Kolejnym zaleceniem do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek jest ich nieprawidłowy wzrost (np. wyrzynanie się pod nieodpowiednim kątem) lub brak miejsca w łuku zębowym, co skutkuje tłoczeniem się zębów.

Zdarzają się też przypadki, że ósemki w ogóle nie wyrastają i dopiero po zrobieniu zdjęcia RTG okazuje się, że zęby zatrzymały się w kości.

Usuwanie ósemek – wskazania:

 • ból i powracający stan zapalny,
 • zmiany próchnicze,
 • brak miejsca na ząb,
 • ropień, zgorzel lub torbiel zębopochodna,
 • częściowe wyrżnięcie zęba,
 • całkowite zatrzymanie zęba,
 • leczenie ortodontyczne.

Na czym polega zabieg usuwania ósemek?

Wbrew obiegowej opinii operacyjne i chirurgiczne usuwanie zębów mądrości (inaczej nazywane dłutowaniem ósemek) nie jest ani bolesne ani skomplikowane.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie wykonuje tomografię komputerową.

Dopiero na podstawie zdjęcia rentgenowskiego stomatolog może sprawdzić położenie korzeni i ocenić czy usunięcie zęba jest niezbędne. 

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Wyrzynające się ósemki mogą być przyczyną powracającego stanu zapalnego, powodując przy tym ból i obrzęk.

 Ekstrakcją zębów mądrości zajmuje się chirurg szczękowy. Sam zabieg trwa około godziny, jest bezpieczny oraz bezbolesny dzięki znieczuleniu miejscowemu. Operacja często przeprowadzana jest z użyciem mikroskopu, dzięki czemu specjalista ma dokładny wgląd w stan zęba. Rana powstała po wyrwaniu ósemki jest zabezpieczana i dokładnie oczyszczana za pomocą ozonu. Kilka godzin po zabiegu w miejscu usunięcia zęba może pojawić się bolesny obrzęk. Stan ten jest całkowicie naturalny, a jego objawy da się załagodzić poprzez stosowanie zimnych okładów. Dopóki zębodół się nie zamknie (a trwa to zazwyczaj około tygodnia) należy wyeliminować ze swojej diety produkty zawierające alkohol i kofeinę, nie wolno także palić papierosów. W przeciwnym razie może dojść do powikłań – wystąpienia stanu zapalnego, problemów z gojeniem rany.

Jak się przygotować do ekstrakcji zębów?

Oczywiście należy pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej.

Bardzo ważne jest także, aby przed zabiegiem zjeść posiłek, ponieważ kilka godzin po ekstrakcji ósemki nie wolno spożywać twardych i ciepłych pokarmów.

W trakcie rekonwalescencji dobrze jest też zrezygnować z aktywności fizycznej, która może wzmagać ból. Jeśli natomiast palisz papierosy, to na 12 godzin przed operacją musisz ich bezwzględnie unikać. 

Nie zwlekaj – umów się na konsultację ze specjalistą

Warto wiedzieć, że częściowo wyrżnięte ósemki stanowią idealne miejsce dla rozwoju bakterii powodujących zapalenie dziąseł oraz przyzębia. Co więcej – mogą one przedostać się do organizmu i stać się przyczyną innych poważnych chorób, np.

zapalenia opon mózgowych. Dlatego nie należy bagatelizować tego problemu. Im wcześniej umówisz się na konsultację ze specjalistą tym lepiej.

Zwłaszcza, że chirurgiczne usuwanie ósemek jest zabiegiem bezbolesnym, krótkim i nieskomplikowanym.

Chirurgiczne usuwanie zęba – jak wygląda zabieg?

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Chirurgia stomatologiczna przy obecnym stanie wiedzy, to wysoka jakość, bezbolesność i bezpieczeństwo zabiegów. Chirurg stomatolog ma do dyspozycji najnowsze technologie, systemy i urządzenia gwarantujące pacjentowi wysoką skuteczność leczenia.

Kiedy podjąć decyzję o ekstrakcji zęba?

Ekstrakcję zęba każdy lekarz stomatolog powinien traktować jako ostateczność, a decyzję o takim zabiegu podjąć mając pewność, że leczenie zachowawcze nie będzie skuteczne.

Oprócz badania stomatologicznego, pomoc w uzyskaniu takiej pewności daje diagnostyka radiologiczna. Należy ją wykonać również z innego powodu. Da ona lekarzowi wiedzę np. o ilości korzeni, ułożeniu zęba, ewentualnych anomaliach anatomicznych. Pozwoli dokładnie zaplanować zabieg, uniknąć powikłań i wybrać skuteczny rodzaj znieczulenia.

Narzędzia tradycyjne czy sprzęt zaawansowany technologicznie?

Prostą ekstrakcję może wykonać lekarz stomatolog przy użyciu tradycyjnych narzędzi chirurgicznych. Trudniejsze przypadki wymagają specjalistycznej, chirurgicznej wiedzy, doświadczenia i użycia nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie sprzętu.

Sprzęt taki daje gwarancję minimalnej traumatyzacji tkanek i wyklucza możliwość groźnego przegrzania podłoża kostnego podczas preparacji. Zapewnia też ochronę dla tkanek miękkich, naczyń krwionośnych i włókien nerwowych.

Najnowszej generacji sprzęt spełniający te wymagania to urządzenie piezoelektryczne o nazwie Mectron Piezosurgery. Szczegóły dotyczące tego urządzenia znajdziecie Państwo w zakładce: Sprzęt

Wskazania do chirurgicznego usunięcia zęba

Przyczyny ortodontyczne: ósemki powodujące stłoczenie zębów w łuku, krzywo rosnące lub powodujące nawracające stany zapalne.

 1. Zęby zatrzymane.
 2. Hemisekcja – usunięcie korzeni z częścią korony.
 3. Resekcja wierzchołków korzeni zęba.
 4. Radektomia – usunięcie jednego z korzeni zęba.
 5. Przyczyny protetyczne: zęby ustawione poza łukiem, nie dające się skorygować innymi metodami.

O szczegółach tych zabiegów piszemy na stronie naszej kliniki w zakładce: Chirurgia stomatologiczna.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zęba?

Uproszczony schemat postępowania w chirurgicznym usunięciu zęba przedstawia się następująco:

 1. Konsultacja stomatologiczno-chirurgiczna połączona z wykonaniem diagnostyki radiologicznej.
 2. Podczas tej samej wizyty konsultacyjnej omówienie planu zabiegu i wybór rodzaju znieczulenia. Dokonuje go lekarz wspólnie z pacjentem.
 3. Wykonanie zabiegu bezpośrednio po konsultacji lub uzgodnienie terminu zabiegu.
 4. Znieczulenie miejscowe systemem The Wand, gwarantującym bezbolesną aplikację środka znieczulającego i utrzymanie efektu bezbolesności podczas zabiegu lub wykonanie przez lekarza anestezjologa sedacji.
 5. Chirurg stomatolog w sterylnych warunkach przeprowadza ekstrakcję przy użyciu urządzenia do piezosurgery lub innych narzędzi i systemów.
 6. Zalecenia pooperacyjne: zazwyczaj zimny okład i farmakoterapia.

W większości przypadków przedmiotem troski pacjentów jest obawa o ból podczas znieczulenia, podczas operacji i ból pooperacyjny.

Zapewniamy Państwa, że w naszej klinice obawy o wystąpienie bólu na którymkolwiek z etapów zabiegu są bezpodstawne. Osiągamy ten efekt dzięki wiedzy i doświadczeniu chirurga stomatologa i jego współpracy z anestezjologiem, także dzięki stosowaniu najnowszych systemów do znieczulenia miejscowego i skutecznej farmakoterapii po zabiegu.

Ekstrakcja zęba – jak przygotować się do zabiegu usunięcia zęba?

Usuwanie zęba, potocznie nazywane wyrywaniem, a fachowo – ekstrakcją, w niektórych sytuacjach jest koniecznością. Ekstrakcji zęba dokonuje się, gdy nie jest już możliwe leczenie zachowawcze. Na czym polega zabieg usunięcia zęba, jak się do niego przygotować i do jakich zaleceń stosować po wyrwaniu zęba?

Dłutowanie ósemki – na czym polega, kiedy wykonać, jak się przygotować, czy są powikłania?

Co to jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, polegający na usunięciu jednego lub kilku zębów z zębodołu.

Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym, najczęściej przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Usunięcie zęba niweluje ognisko bólu i stanu zapalnego, rozwój choroby jamy ustnej, a do tego często także wspiera proces korygowania wad zgryzu oraz zatrzymuje infekcje i choroby dziąseł.

Niewłaściwie przeprowadzony zabieg usunięcia zęba może prowadzić do miejscowych powikłań, do których zalicza się m.in. zranienie tkanek miękkich, uszkodzenie sąsiednich zębów, a nawet złamanie kości czy zwichnięcie żuchwy.

Zastosowanie właściwych narzędzi przez wykwalifikowanego stomatologa pozwala uniknąć powikłań, a nawet zmniejszyć ból pozabiegowy. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się do zabiegu ekstrakcji zęba i chcemy pokazać, że ten proces nie musi kojarzyć się ze stresem, strachem czy bólem.

Kluczem jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań i stosowanie się do zaleceń ekspertów w dziedzinie chirurgii stomatologicznej.

Wskazania do ekstrakcji zęba

Pomimo rozwoju nowoczesnej chirurgii stomatologicznej i wielu sposobów na wyleczenie zębów, nadal pojawiają się sytuacje, kiedy trzeba wyrwać ząb. Chirurg stomatolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad i konsultacje z pacjentem, ocenia stan jamy ustnej, czasem wykonuje również dodatkowe badania, które pomogą upewnić się, że nie można już uratować zęba.

Wskazaniami do usunięcia zęba są:

 • Zapalenie miazgi i tkanek twardych.
 • Niedrożność kanałów.
 • Niedostateczna ilość tkanek zęba do odbudowy.
 • Stany chorobowe przyzębia.
 • Nawracające stany zapalne tkanek przyzębia.
 • Korzenie zęba poza zębodołem.
 • Złamania lub pęknięcia zębów.

Do wskazań usunięcia wybranych zębów można zaliczyć również leczenie ortodontyczne. Najczęściej decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego jest uwarunkowana powodami wizualnymi. Stomatolodzy i ortodonci uświadamiają jednak pacjentów, że krzywy zgryz może generować więcej problemów i dolegliwości, na przykład rozwój próchnicy w obrębie jamy ustnej.

You might be interested:  Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny, badania, leczenie, leki, domowe sposoby

W niektórych przypadkach do założenia aparatu ortodontycznego wymagane jest usunięcie zęba.

Najczęstszym procesem jest ekstrakcja ósemek, czyli tzw. zębów mądrości. Ewolucja sprawia, że ludzkie ciała dostosowują się do panujących warunków i stosowanych nawyków – w czasach, gdzie głównym pożywieniem człowieka było mięso, ósemki pomagały w lepszym rozdrabnianiu pokarmu.

Obecnie, gdy zmienia się dieta, zęby mądrości stają się mniej potrzebne, a czasem nawet zbędne. Choć usuwanie zębów pod aparat ortodontyczny nie zawsze jest konieczne, to istnieje taka możliwość. Ostateczna decyzja jest jednak uzależniona od stanu uzębienia oraz wady zgryzu.

Jak przygotować się do wyrwania zęba?

Pierwszym krokiem przed zabiegiem usunięcia zęba jest wywiad dentystyczny. Należy poinformować stomatologa o chorobach i dolegliwościach, takich jak:

 • wrodzone wady serca,
 • choroby wątroby,
 • protezy stawów,
 • uszkodzone lub sztuczne zastawki serca.

Właściwe przygotowanie do ekstrakcji zęba zapewnia pacjentowi komfort psychiczny. Przed zabiegiem warto zjeść posiłek, ponieważ 2 godziny po usunięciu zęba nie będzie można jeść ani pić.

Bezpośrednio przed zabiegiem należy pić tylko niegazowaną wodę. Ważnym czynnikiem w przygotowaniu się do wizyty u dentysty jest higiena jamy ustnej. Należy umyć oraz nitkować zęby.

Można przepłukać jamę ustną specjalnym płynem stomatologicznym.

Nie należy się nastawiać na to, że wizyta będzie się wiązać z bólem, a jedynie z pewnym dyskomfortem. Warto pamiętać, że przy znieczuleniu miejscowym wyrywanie zęba nie sprawia bólu. Częstą i zalecaną praktyką jest także przyjście do gabinetu dentystycznego z bliską osobą, która będzie mogła wesprzeć pacjenta oraz pomóc przy powrocie do domu.

Czy wyrywanie zęba boli?

Bez znieczulenia miejscowego wyrywanie zęba jest zabiegiem bolesnym. Gdy zęby są rozchwiane i ma się świadomość tego, że zabieg będzie bardzo szybki, wówczas można zrezygnować ze znieczulenia, jednak w większości przypadków stomatolog podaje środek znieczulający. Po zadziałaniu środka nie odczuwa się bólu, a jedynie delikatny dyskomfort.

Ile kosztuje ekstrakcja zęba? Jaka jest cena?

Koszt usunięcia zęba oscyluje w pewnych granicach kwotowych ze względu na stopień trudności zabiegu oraz ilość zużytego materiału. Znieczulenie i zdjęcie RTG zazwyczaj są wliczane w cenę zabiegu.

 • Usunięcie zęba mlecznego 100-150 zł.
 • Usunięcie zęba stałego 150-250 zł.
 • Chirurgiczne usunięcie zęba 300-450 zł.
 • Chirurgiczne usunięcie zęba mądrości 500-800 zł.

Umów się na wizytę!

Jakie są zalecenia po usunięciu zęba?

Opieka nad raną

Ekstrakcja ósemki lub innego zęba nie trwa długo, jednak czas rekonwalescencji może trwać od kilkunastu godzin do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od stosowania się do zaleceń stomatologa.

Po usunięciu zęba należy przez około 30 minut mocno zagryzać jałowy wacik, którym jest przykryta rana. Należy dbać o to, by rana miała dobre warunki do gojenia – zalecane są odpoczynek, zimne okłady, a także powstrzymanie się od palenia papierosów, które nasila krwawienie.

Jeśli po ekstrakcji zakładane były szwy, to należy usunąć je po 7-10 dniach.

Co jeść po usunięciu zęba?

Po ekstrakcji zęba zaleca się stosowanie miękkiej i płynnej diety. 2 godziny po zabiegu usunięciu zęba nie można niczego pić ani jeść. Dobę po ekstrakcji należy unikać gorących i ostrych pokarmów oraz produktów spożywczych o twardej konsystencji. Zaleca się picie letnich lub zimnych napojów przez słomkę.

Skrzep po wyrwaniu zęba

Po ekstrakcji zęba dziura wypełnia się krwią, z której następnie powinien stworzyć się skrzep. Bolesnym powikłaniem po usunięciu zęba jest tzw. suchy zębodół, czyli niewytworzenie się wspomnianego skrzepu z krwi.

Dzieje się tak przez nieumyślne wypłukanie skrzepu lub rozpuszczenie go w inny sposób (np. zbyt długie trzymanie opatrunku w jamie ustnej, niewłaściwa higiena jamy ustnej, zbyt szybkie spożycie jedzenia lub napoju po ekstrakcji).

Suchy zębodół objawia się silnym bólem.

Obrzęk lub opuchlizna po wyrwaniu zęba

Naturalnym zjawiskiem po zabiegu usunięcia zęba jest obrzęk tkanek miękkich. W celu zmniejszenia opuchlizny przez 12 pierwszych godzin po zabiegu warto przykładać zimne okłady nad operowanym miejscem.

Okłady należy trzymać maksymalnie 15 minut, robiąc godzinne przerwy. Nie należy przykładać lodu bezpośrednio do skóry (można zastosować ręcznik).

Okolicę dziury po ekstrakcji zęba nie należy narażać na wysokie temperatury.

Higiena jamy ustnej po ekstrakcji zęba

Przez 48 godziny po zabiegu nie należy płukać jamy ustnej. Po upływie tego czasu należy to robić na tyle delikatnie, by nie wypłukać skrzepu. Można szczotkować zęby miękką szczoteczką, omijając operowane miejsce.

Odpoczynek

Istotnym czynnikiem po wyrwaniu zęba jest także odpoczynek – minimum 48 godzin od zabiegu należy zrezygnować z aktywności fizycznej.

Zalecenia w pigułce:

 • do 30 minut po zabiegu: uciskać wacik,
 • do 2 godzin po zabiegu: nie wolno jeść ani pić,
 • do 12 godzin po zabiegu: zimne okłady ,
 • do 24 godziny po zabiegu: nie palić papierosów, ,
 • do 48 godziny po zabiegu: nie płukać jamy ustnej.

Kiedy skontaktować się z lekarzem lub przyjechać na wizytę kontrolną?

 • gdy dolegliwości bólowe nie ustępują pomimo zażywania przepisanych leków,
 • jeśli krwawienie nie ustępuje,
 • w momencie, gdy występuje gorączka,
 • gdy w trzeciej dobie po zabiegu dochodzi do nasilenia opuchlizny.

Ból po wyrwaniu zęba

Odczuwalny ból po ekstrakcji zęba jest naturalną reakcją organizmu. Wówczas można przyjmować leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza.

Główną przyczyną silnego bólu po wyrwaniu zęba może być wcześniej wspomniany suchy zębodół. Charakteryzuje się narastającym bólem, który promieniuje do skroni, ucha, a nawet oczodołu.

Często współwystępującym objawem jest podwyższona temperatura związana ze stanem zapalnym.

Ekstrakcja zęba w gabinecie stomatologicznym Allecoudent

Specjaliści z naszego gabinetu dentystycznego chętnie odpowiedzą na pytania związane z każdym rodzajem zabiegu usunięcia zęba.

Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, wiedząc, że różne osoby zupełnie inaczej pochodzą do tematu usunięcia zęba – zarówno mlecznego, stałego, jak i tzw. zęba mądrości.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi na naszej stronie internetowej, a także do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami naszej placówki. Zachęcamy również do odwiedzenia siedziby naszego gabinetu stomatologicznego w Poznaniu.

Usuwanie zębów mądrości Poznań

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych jest ekstrakcja ósemki. Zęby mądrości mogą przysporzyć wielu problemów, nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnych. Dlatego, szczególnie w przypadku, gdy rosną one nieprawidłowo, powinno się je usunąć.

Jakie powikłania mogą wyniknąć z wyrzynania się ósemek? Do tych kłopotów zalicza się m.in. zaburzenie estetyki uśmiechu. Napierając na łuk zębowy, mogą doprowadzić do przesunięcia uzębienia, wywołując stłoczenia zębów. Wiąże się to często z dużym bólem, szczególnie podczas procesu samego wyrastania.

Z drugiej strony zdarza się, że ósemki są przyczyną infekcji dziąseł i chorób zębów. Nierzadkie są też przypadki, w których wyrzynają one nie tak, jak pozostałe uzębienie, a pod nienaturalnym kątem, nie wychodząc nawet z dziąsła.

W takich sytuacjach usuwanie ósemek odbywa się przez dłutowanie.

Zabieg ekstrakcji zębów mądrości można teoretycznie wykonać u każdego dentysty. Jeśli jednak ma odbyć się zgodnie z najwyższymi standardami i bezboleśnie – należy zgłosić się do wykwalifikowanych lekarzy.

Pacjenci z Poznania mogą skorzystać z pomocy lekarzy pracujących w gabinecie Eurodent. Nasz zespół stanowią stomatolodzy z bogatym doświadczeniem, mający do dyspozycji nowoczesne narzędzia.

To zaś pozwala na dokładną diagnostykę, która także w przypadku usuwania ósemek jest niezwykle ważna.

Usuwanie ósemek Poznań

Na czym polega sam zabieg ekstrakcji? Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z samym pacjentem. Wyjaśnia, jak przebiega usuwanie zębów mądrości i tłumaczy, czemu bywa ono konieczne.

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy wymagane będzie dłutowanie ósemki, zleca również wykonanie panoramicznego zdjęcia tomograficznego.

To pozwala dokładnie zdiagnozować problem i podjąć prawidłowe decyzje w sprawie ekstrakcji.

Jeśli nie występują żadne komplikacje, usuwanie ósemek przebiega tak samo, jak w przypadku pozostałych zębów. W szczególności dotyczy to tych, które wyrastają w górnym łuku zębowym.

Zabieg ten wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu jest on zupełnie bezbolesny. Po samej ekstrakcji może wystąpić uczucie dyskomfortu, jednak dużo mniejsze i możliwe do stłumienia z użyciem powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych.

Kiedy lekarz już usunie ząb, oczyszcza, odkaża i opatruje zębodół. W niektórych sytuacjach zakłada też szwy.

Natomiast dłutowanie to bardziej skomplikowany zabieg. Przeprowadza się go najczęściej w sytuacji, gdy ósemka nie wyrzyna się prawidłowo lub jest już zniszczona. Wówczas należy usunąć ją metodą chirurgiczną. Lekarz wykorzystuje do tego m.in.

specjalne wiertła, pomagające odsłonić ósemkę. Leczenie w tym przypadku również jest bezbolesne.

Jako że dłutowanie stanowi jeden z najbardziej inwazyjnych zabiegów w stomatologii, konieczne jest odpowiednie przygotowanie, w tym głębszy wywiad dotyczący kondycji zdrowotnej pacjenta.

Po dłutowaniu należy również zadbać o miejsce, z którego ząb został usunięty.

Zębodół powinien zamknąć się w ciągu tygodnia, a przez ten czas trzeba utrzymywać odpowiednią dietę, a także zrezygnować z używek, jak kawa, tytoń czy alkohol.

Ważne, by okładać to miejsce chłodnymi okładami oraz jeść pokarmy niewymagające żucia. Bardzo ważne jest róznież dbanie o higienę jamy ustnej, gdyż przyspiesza to proces gojenia.

Kiedy ósemka powoduje infekcje zębów lub dziąseł, wyrzyna się nieprawidłowo, powodując ścieranie się i zaburzając estetykę uśmiechu – nie warto czekać.

Lekarze stomatolodzy z naszego gabinetu w Poznaniu zadbają o Państwa komfort, jak i profesjonalne leczenie.

Dzięki temu po ekstrakcji zęba mądrości można zapomnieć o bólu i dyskomforcie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *