Wiele osób nieustannie nękają problemy z jamą ustną, którym towarzyszą różnego rodzaju bóle zębów. Powodują je stany zapalne, próchnica, nadwrażliwość, bolesne ósemki czy mniej znany zespół Costena.
Zespół Costena dotyka stawów skroniowo-żuchwowych, które można wyczuć, przyciskając palec do skroni na wysokości ucha i otwierając usta. Jeżeli stawy są nieprawidłowo ułożone, powodują ból w obrębie głowy i szyi, zmęczenie, tiki twarzy i zaburzenia snu. Ponadto przy ziewaniu i zamykaniu ust pacjenci odczuwają bądź słyszą kliknięcie.
Od objawów tych można się uwolnić, poddając się zabiegowi nastawienia żuchwy w wykonaniu wykwalifikowanego osteopaty lub kręgarza. Warto zatem wypróbować tę metodę, zanim zdecydujemy się na bardziej inwazyjną i kosztowną interwencję chirurga stomatologa.
Ramka przedstawia najczęstsze przyczyny bólu zębów (najlepiej, jeśli zdiagnozuje je dentysta) oraz towarzyszące im objawy. Poniżej znajduje się lista metod alternatywnych, które mogą pomóc w walce z dolegliwościami jamy ustnej.
Przyczyny i symptomy
Przyczyny bólu zębów:
- rosnące ósemki
- uszkodzenie plomby szkodzenie zęba (ułamanie lub pęknięcie)
- zapalenie dziąseł
- ropień podśluzówkowy zęba
- próchnica zębów
- infekcja zatok
- zespół Costena
Objawy bólu zębów:
- ostry ból przy uciskaniu zęba
- ostry ból przy stukaniu w ząb (np. ołówkiem)
- gorączka
- spuchnięte dziąsła
- ból głowy
- wydzielina z zainfekowanego zęba o odrażającym smaku
- nadwrażliwość na gorąco i zimno
Sygnały ostrzegawcze, czyli symptomy wymagające konsultacji stomatologicznej:
- opuchlizna bądź nadwrażliwość dna jamy ustnej
- ból głowy
- gorączka
- zaburzenia nerwów czaszkowych
Te aromatyczne pączki kwiatowe indonezyjskiego drzewa (Syzygium aromaticum) stanowią źródło olejku goździkowego, naturalnego lekarstwa na ból zębów. Znajdująca się w nim substancja aktywna, eugenol, wykazuje potężne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe, które może ukoić ból zęba podczas walki z infekcją1.
Jak stosować: Goździk w całości włóż do ust i umieść dokładnie na bolącym zębie lub w jego pobliżu, po czym zaciśnij zęby i rozgryź go, aby wydzielił się olejek. Ciecz będzie miała gorzki smak i wywoła cierpkość na języku i dziąsłach.
Z tego powodu pierwszy odruch każe go wypluć, nie należy jednak tego robić, tylko wytrwać ok. 4 min, a następnie przepłukać usta wodą. Znieczulenie powinno potrwać 2-3 godziny, gorzki smak utrzyma się natomiast przez nie więcej niż 10 min.
W sklepie ze zdrową żywnością można zakupić też olejek goździkowy. Wystarczy skropić nim patyczek kosmetyczny i kilka razy dotknąć bolącego miejsca. Można również przyrządzić napar z goździków, wsypując ok. łyżeczki goździków do szklanki z wrzącą wodą.
Uwaga: pita w zbyt dużej ilości herbata goździkowa może rozrzedzać krew. Olejek goździkowy można też sporządzić samodzielnie w domu, podążając zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w internecie.
Płukanie jamy ustnej ciepłą wodą morską może pomóc uśmierzyć ból związany z powstałymi na dziąsłach ropniami i przyspieszyć ich pękanie.
Jeśli do tego dojdzie, koniecznie należy dokładnie wymyć ropę i ponownie przepłukać usta wodą morską. Ta nieskomplikowana metoda wywodzi się z tradycyjnego odkażania mięsa solanką.
Ciepła woda morska wypłukuje bakterie i ich produkty odpadowe, co pomaga w wyleczeniu dziąseł2.
Żywica pozyskiwana z korzenia eurazjatyckiej rośliny Ferula assa-foetida, zwana asafetydą, wykorzystywana jest w homeopatii i ziołolecznictwie jako lek na dolegliwości przewodu pokarmowego oraz w gastronomii jako przyprawa i wzmacniacz smaku. Podobnie jak kurkuma stanowi podstawę kuchni hinduskiej.
Jak stosować: Szczyptę sproszkowanej asafetydy dodaj do soku z cytryny, roztwór podgrzej i zaaplikuj na zmienione chorobowo miejsce za pomocą patyczka kosmetycznego. Proszek można też usmażyć na klarowanym maśle i nałożyć na ubytek, co przyniesie natychmiastową ulgę3.
Ból zębów zazwyczaj wynika z infekcji, nierzadko przeistaczającej się w ropień. Allicyna to główna substancja aktywna znajdująca się w czosnku, która odpowiada za jego właściwości antybakteryjne. Wydziela się ona w momencie, gdy czosnek kroimy bądź wyciskamy.
W naturze natomiast allicyna działa obronnie przeciw patogenom znajdującym się w glebie.
W zbyt dużej ilości substancja może jednak uszkodzić tkanki i enzymy wydzielającej ją rośliny, dlatego produkowana jest tylko przez krótki okres w miejscach, gdzie kontakt z niebezpiecznymi mikrobami jest najbardziej prawdopodobny.
Jak stosować: Allicyna dostępna jest w internecie w formie proszku, płynu bądź kapsułek. Można też pokroić na plasterki świeży ząbek czosnku i umieścić go na zajętym ropniem miejscu, żeby powstrzymać zakażenie. Ulga jest zazwyczaj natychmiastowa4.
Obie te substancje są składnikami wielu dostępnych na rynku past do zębów mających na celu ich wybielanie.
Jak stosować: Szczotkowanie dotkniętego zęba pozwala nie tylko usunąć płytkę nazębną, ale też leczyć zapalenie dziąseł i inne dolegliwości w obrębie jamy ustnej.
Wielu ludzi samodzielnie produkuje pastę do zębów, łącząc obie substancje, ja jednak polecam stosować samą sodę oczyszczoną, ponieważ woda utleniona nawet o niskim stężeniu 3% może być groźna. Płukanie czy połykanie wody utlenionej wywołuje poparzenia i powstawanie piany w jamie ustnej, ból brzucha oraz wymioty.
Wdychanie oparów może natomiast prowadzić do podrażnień śluzówki nosa, gardła i dróg utlenioną o wyższym stężeniu, np. 10%, grozi nawet zgonem.
Podobnie jak goździki, wanilia zawiera eugenol, substancję o działaniu odkażającym i znieczulającym, która pomaga zwalczać próchnicę i ból zębów1.
Jak stosować: Patyczek kosmetyczny skrop 3-4 kroplami wyciągu z wanilii i przyłóż do zajętego infekcją zęba. Można też z powodzeniem aplikować wyciąg palcem – oczywiście po dokładnym umyciu rąk. Powtarzaj czynność, aż ból minie.
Kora korzenia tego krzewu (należącego do rodziny Myrica) wzmacnia dziąsła, owoce natomiast łagodzą ból związany z wyrastaniem zębów mądrości. Naturalne działanie przeciwbakteryjne wyciągu z liści woskownicy chińskiej (Myrica rubra) potwierdziły badania laboratoryjne5.
Jak stosować: Korę woskownicy wymieszaj z octem, aby uzyskać pastę, i zaaplikuj na zmienione chorobowo miejsce, aby uśmierzyć ból. Nakładaj pastę kilka razy dziennie lub wedle potrzeby.
Wyciąg z liści rośliny Psidium guajava (dostępnej często w tureckich sklepach) hamuje rozwój bakterii gram-dodatnich, np. szczepu Staphylococcus aureus6, a oprócz tego wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze7.
Tradycyjnie stosowano go jako lek na próchnicę i zapalenie dziąseł, ale świetnie sprawdza się też w kuracji wrzodów jamy ustnej czy bólach zębów. Kojące efekty pojawiają się krótko po aplikacji leku na zmienione chorobowo miejsce.
Jak stosować: Kilka liści świeżej gujawy przeżuwaj, aż poczujesz, że wydzielony sok działa na wrażliwe obszary. Poza tym 3-4 liście można zagotować w wodzie, napar schłodzić do temperatury pokojowej i dodać szczyptę soli, a następnie dokładnie przepłukać jamę ustną.
Węgiel leczniczy (aktywowany) w proszku jest skutecznym środkiem na stany zapalne w jamie ustnej, ból zębów, choroby dziąseł i ropnie8.
Roślina ta, znana też pod nazwą Spilanthes acmella, jest naturalnym znieczulaczem od pokoleń stosowanym w medycynie tradycyjnej9. Żucie młodych pąków przynosi silne uczucie cierpnięcia i znieczulenia w ustach.
Jak stosować: Przyrządź nalewkę składającą się w jednej części z rośliny (kwiatów, liści, pąków), w jednej części z wody i w 5 częściach z alkoholu etylowego. Pozostaw do odstania na 3 tygodnie, wstrząsając od czasu do czasu. Nalewkę zastosuj na zmienione chorobowo miejsca. Można również zastosować płynne suplementy zawierające w składzie surowiec S. acmella oraz inne lecznicze zioła.
Harald Gaier
- Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii.
- Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem.
- Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.
Jego strona internetowa znajduje się pod adresem www.drgaier.com.
tagi:
- medycyna naturalna
- zęby
- zioła
- więcej tagów
Ból zęba – domowe sposoby, leki, antybiotyki. Co na ból zęba?
Ból zęba po leczeniu kanałowym, od zatok, po borowaniu – przyczyn bólu zęba może być wiele. Jak uśmierzyć ból zęba? Jakie domowe sposoby mogą pomóc na opuchliznę od zęba?
Ból zęba może się pojawić o każdej porze dnia i nocy oraz może znacznie utrudnić funkcjonowanie. Jakie są skuteczne sposoby na ból zęba?
Ból zęba – przyczyny
Przyczyny bólu zębów mogą być różne. Ból zęba najczęściej jest spowodowany nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz złymi nawykami żywieniowymi, które są przyczyną próchnicy. Ubytki próchnicowe mogą być powodem silnego i pulsującego bólu zęba.
Jeżeli uczucie bólu pojawia się w chwili spożywania gorących lub zimnych produktów, świadczy o nadwrażliwości zębów. Nadwrażliwość zębów pojawia się w wyniku odsłonięcia zębiny. Ból zębów także może wiązać się z wyrastaniem tak zwanych zębów mądrości lub zapaleniem zatoki szczękowej.
>>> Leki na ból zęba, leki przeciwzapalne, płyny do płukania jamy ustnej
Leki przeciwbólowe na ból zęba
Preparaty na ból zęba można zastosować doraźnie, by uśmierzyć ból. Jednak jedynym wyjściem aby wyleczyć bolący ząb jest wizyta u stomatologa.
W składzie preparatów na ból zęba znajdują się substancje lecznicze o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Leki na ból zęba dostępne są w postaci tabletek, kapsułek, tabletek musujących, zawiesin doustnych. Preparaty te mogą być jednoskładnikowe lub zawierać większą liczbę substancji aktywnych.
Czytaj też: Zapalenie dziąseł – objawy i leczenie. Naturalne sposoby na zapalenie dziąseł
Paracetamol na ból zęba
Jednym z najczęściej stosowanych leków jest paracetamol. Jest pochodną p-aminofenolu, wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Lek należy podawać w odpowiednich dawkach i z określoną częstotliwością.
Osoby dorosłe powinny zażywać paracetamol doustnie w dawkach: 300–500 mg co 3 godziny, 300–600 mg co 4 godziny lub 500–1000 g co 6 godzin. Maksymalna dawka, którą dorosły może przyjąć w ciągu doby to 4 gramy paracetamolu, a jeżeli leczenie trwa kilka dni to 2,5 grama. Paracetamol nie uszkadza śluzówki żołądka.
Sprawdź także: Paracetamol a karmienie piersią
Ibuprofen na ból zęba
Kolejnym lekiem, po który często sięgamy jest ibuprofen należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Wskazany jest do leczenia bólu o średnim i małym nasileniu.
By zadziałać przeciwbólowo u osób dorosłych należy stosować ibuprofen w dawce od 200 do 400 mg 4-6 razy w ciągu doby. Dawka maksymalna dobowa to 3,2 g, jednak zazwyczaj nie zaleca się stosować dawki większej niż 1,2 g na dobę. Najwyższe stężenie ibuprofenu w surowicy występuje po 1 do 2 godzin od chwili podania doustnego.
>> Ibuprofen a karmienie piersią – czy brać leki w trakcie karmienia piersią?
Kwas acetylosalicylowy na ból zęba
Ból zęba pomoże także uśmierzyć kwas acetylosalicylowy. To lek, należący do NLPZ-ów, o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wskazany jest do stosowania w przypadku bólów o małym i średnim nasileniu.
Dawka jednorazowa kwasu acetylosalicylowego u osób dorosłych to od 500 do 1000 mg, przyjmowana maksymalnie do 3 razy w ciągu doby. Osoby po 65 roku życia powinny zażywać mniejszą dawkę – 500 mg jednorazowo do 2 razy na dobę. Lek ten należy stosować bardzo ostrożnie u osób z zaburzeniami czynności nerek, wątroby oraz krążenia.
Kodeina i kofeina na ból zęba
Preparaty złożone na ból zęba zawierają bardzo często kodeinę i/lub kofeinę.
- Kodeina to opioidowy lek o silnym działaniu przeciwbólowym. Kodeinę najczęściej łączy się z paracetamolem, wzmacniając efekt przeciwbólowy paracetamolu.
- Kofeina działa umiarkowanie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, sama w sobie nie wykazuje działania przeciwbólowego. Substancja ta wzmacnia działanie przeciwbólowe leków. Najczęściej kofeina łączona jest z kwasem acetylosalicylowym lub paracetamolem.
Ból zęba – domowe sposoby
Gdy pojawia się ból zęba oraz opuchlizna, warto zastosować zimne okłady, które zmniejszą ból oraz stan zapalny. Ulgę w bólu może przynieść również masaż dziąsła w bolącym miejscu. Domowymi sposobami na bolący ząb są także płukanki na bazie ziół. Płukanie jamy ustnej naparem z koszyczków rumianku pospolitego lub liści szałwii lekarskiej pozwoli na zmniejszenie stanu zapalnego.
Antybiotyki na ból zęba
Po wizycie u lekarza stomatologa pacjenci często otrzymują receptę z przepisanym na niej antybiotykiem. Pacjenci często są przekonani, że przepisany antybiotyk zmniejszy ból zęba. Antybiotyk wykazuje działanie przeciwbakteryjne, nie przeciwbólowe czy przeciwzapalne.
W stomatologii antybiotykoterapię stosuje się w wybranych sytuacjach klinicznych, takich jak: zapalenie kości szczękowej, ropnie, którym towarzyszy gorączka lub martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł.
LoveDent – Centrum Stomatologii Nowoczesnej Bydgoszcz
Najlepszym sposobem na wyleczenie zęba są odwiedziny u stomatologa. A co gdy na wizytę lekarską trzeba poczekać a dolegliwość zaczyna poważnie przeszkadzać? Oto 6 domowych sposobów jak radzić sobie z bólem zęba.
Twój ząb przeszywa pulsujący ból? Pierwszym krokiem który powinieneś wykonać jest umówienie wizyty u dentysty. Nie czekaj z tym, ponieważ czas tylko pogorszy sytuację. Gdy zaniedbasz swoje zęby, stan zapalny może zainfekować zatoki, mózg a nawet serce
Dlaczego zęby bolą?
Jest sporo czynników, które potrafią uszkodzić Twoje uzębienie. Próchnica jak i pęknięcie szkliwa są jednym z nich. Pierwszymi oznakami, że dzieje się coś niedobrego jest nagła nadwrażliwość zęba. Może ona być wynikiem obniżenia się dziąsła i odsłonięcia zębiny. W takim wypadku najlepiej poprosić o pomoc dentystę
Domowe sposoby na uśmierzenie bólu
Napar z szałwii
Działa przeciwzapalnie i odkażająco. Szałwia zawiera składniki, które skutecznie walczą z bólem. Jej liście zalej szklanką wrzątku i trzymaj pod przykryciem 15 min. Gdy napar ostygnie, wypłucz nim zęby
Okład z lodu
Popularny sposób na tymczasową walkę z bólem zębów. Kostki lody zawiń w ręcznik i przyłóż do twarzy w miejsce bólu zęba
Aspiryna
Często wykorzystywana do uśmierzania nagłego bólu zębów aspiryna działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Można ją przyjmować na wiele sposobów. Oprócz łykania tabletki możesz ją rozpuścić w wodzie i wypłukać nią zęby. Dodatkowo nasącz takim roztworem wacik i przyłóż go do zęba
Olejek goździkowy
Skutecznie redukuje ból i paraliżuje nerwy. Możesz go znaleźć w większości aptek. Wystarczy nałożyć dwie krople olejku na wacik i przyłożyć do bolącego miejsca
Ząbek Czosnku
Ma sporo substancji zwalczających bakterie. Łagodzi ból i zwalcza infekcje. Rozkrój obrany ząbek czosnku i przyłóż do bolącego miejsca. Możesz go także żuć około 10 min
Sól
Doskonały domowy sposób, zmniejszający obrzęk. Rozpuść łyżkę soli w filiżance wrzątku a następnie, gdy mieszanka trochę się ostudzi, wypłucz nią zęby na około pół minuty. Do wody z solą możesz dodać 6 kropel jodyny
Rady na koniec
- Na niewielki ból zęba dobrze działa paracetamol
- Gdy stan zapalny zaatakuje dziąsła, możesz je wypłukać ciepłym naparem z szałwii i rumianku
- Gdy ból staje się nie do zniesienia, sięgnij po ibuprofen
- Ulgę przynosi płukanie jamy ustnej zimnym naparem z mięty
- Przeczytaj o profilaktyce, wczesna diagnoza i leczenie pomagają uniknąć bolesnych zabiegów dentystycznych jak leczenie kanałowe
- Jeżeli dolegliwość obejmuje całą szczękę, odwiedź natychmiast dentystę! Z bólem przyjmą Cię bez kolejki
Domowe sposoby na ból zęba
Ból zęba to bardzo uciążliwy problem, który przynajmniej kilka razy w życiu dotyka każdego człowieka. Jest to jeden z najdokuczliwszych bóli. Nie pozwala się skupić na pracy, czy też spokojnie zasnąć. Zatem czy wiemy jak poradzić sobie z tym problemem, zanim doczekamy się wizyty u dentysty?
Ból zęba może objawiać się delikatnym dyskomfortem, ostrym bólem, bądź też pulsującym bólem w okolicach zęba. Pierwsze, co powinniśmy zrobić w takich sytuacjach to niezwłocznie skontaktować się z dentystą w celu umówienia wizyty. Nie należy lekceważyć bólu zęba, jest to znak, iż zostały one zaniedbane i potrzebują pomocy.
Zęby bolą nie bez powodu. Przede wszystkim początkowym stadium bólu zęba jest uszkodzenie w wyniku próchnicy lub pęknięcia szkliwa.
Pierwsze stadium to nadwrażliwość zęba na zmiany temperatury oraz na słodkie i kwaśne jedzenie. Nadwrażliwość spowodowana jest np.
opuszczeniem się dziąsła i odsłonięciem wrażliwej zębiny lub pęknięciem czy innym uszkodzeniem szkliwa. To pierwszy krok do infekcji.
Nie zawsze jednak wizyta u dentysty jest możliwa, niekiedy trzeba czekać kilka godzin, a nawet dni, aby nasze zęby mógł obejrzeć specjalista. Oprócz ogólnodostępnych środków przeciwbólowych istnieją również domowe sposoby na zwalczenie bólu zęba.
Goździki – sprawdzają się doskonale zarówno jako przyprawa, ale także w medycynie. Wykazują działanie antyseptyczne oraz doskonale uśmierzają ból. Skutecznie paraliżują nerwy, dzięki czemu redukują ból.
Należy rozgnieść całego goździka i przyłożyć na bolące miejsce. Doskonale sprawdzają się również dostępne w aptekach olejki goździkowe. Można nasmarować nimi bolące miejsce. Nie należy jednak przesadzać z ilością olejku.
Najsłuszniejsze jest nalanie 2 kropli na wacik i przyłożenie w bolące miejsce.
Woda z solą (i jodyną) – doskonale sprawdza się jako płukanka do ust. Niewielka ilość soli (ok.1/4 łyżeczki) rozpuścić w filiżance gorącej wody. Tak sporządzonym roztworem należy płukać okolice bolącego zęba.
Do tej mieszanki można również dodać 5 – 6 kropli jodyny. Płyn należy przetrzymywać w ustach ok. 30 sekund, a następnie wypluć. Jodyna wykazuje właściwości przeciwbólowe. Zabija bakterie, grzyby i toksyny.
Dlatego warto dodać ją do płukanki, bądź też nasączyć nią wacik i przykładać w bolące miejsce.
Czosnek i cebula – te dwa produkty można połączyć z solą i utrzeć do uzyskania jednolitej masy. Otrzymana mieszankę przykładać na bolące miejsce. Również każdy z tych składników można wykorzystać oddzielnie.
Surową cebulę należy żuć przez kilka minut. Ma ona wiele korzystnych właściwości, które doskonale zwalczają bakterie, a co za tym idzie uśmierzają ból. Podobnie jak cebula działa również czosnek. Można go zarówno żuć, jak i robić z niego okłady.
Ząbek czosnku rozkroić i przyłożyć w bolące miejsce.
Szałwia – a raczej napar z niej stosuje się do płukania jamy ustnej. Szałwię należy zalać wrzątkiem i odstawić do zaparzenia. Kiedy wywar ostygnie, można nim płukać jamę ustną.
Roślina ta wykazuje właściwości odkażające, grzybobójcze i przeciwzapalne. Liście rośliny zawierają olejki eteryczne (m.in. kamforę) i flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, duże ilości witaminy B1, a ponadto witaminy PP, A i C.
Dzięki takiemu składowi szałwia doskonale walczy z bólem.
Aspiryna – ma silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można również używać jej w formie okładu czy też płynu.
Nie koniecznie trzeba ją połykać, aby wydobyć jej właściwości uśmierzające ból. Rozpuszczona aspiryną można płukać jamę ustną, bądź też nasączony wacik przykładać do bolącego miejsca.
Aspirynę można również rozkruszyć i położyć bezpośrednio na bolącego zęba.
W aptekach dostępne są aspiryny w różnych postaciach:
- Aspirin Effect w postaci granulatu
- Aspirin C w posatci tabletek musujących
Lód – można używać go zarówno w formie okładu bezpośrednio na zęba, jak i na twarz w okolicach policzka. Lód należy umieścić w plastikowym woreczku i otoczyć cieniutka ściereczka, a następnie położyć na bolący ząb. Można również robić okłady na policzek w miejscu gdzie znajduje się bolący ząb.
Woda utleniona – powszechnie znane są antybakteryjne właściwości wody utlenionej. Zwalcza ona bakterie i pozwala uwolnić się od dyskomfortu spowodowanego bólem. Woda utleniona należy płukać jamę ustna, nie można jej połykać. Łagodzi ona ból, jednak nie daje gwarancji pozbycia się go.
Masaż dłoni – powszechnie znane są metody masażu dłoni, które uśmierzają ból zęba. Dłoń należy ucisnąć w miejscu gdzie łączy się kciuk z palcem wskazującym. Czynność ta powinna trwać ok.
4 – 7 minut. Masować należy przeciwną stronę do bolącego zęba, tzn. lewą dłoń przy bólu zęba po prawej stronie i na odwrót.
Stymulując ten punkt, należy wykonywać intensywne ruchy kołowe przez około 5 – 7 minut.
Guma do żucia – mogłoby wydawać się, że guma podrażnia zęby. Otóż nic bardziej mylnego. Sposób ten sprawdza się w momencie, kiedy ząb jest ukruszony bądź wypadło z niego wypełnienie. W bolącego zęba można włożyć kawałek gumy do żucia, co na jakiś czas na pewno uśmierzy ból. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, pozwalające przetrwać do wizyty u dentysty.
Pasta do wrażliwych zębów – aby uniknąć kłopotów z zębami należy stosować pastę i szczoteczkę do zębów wrażliwych. W szczególności jest to skierowane do osób mających problemy z nadwrażliwością zębów spowodowaną cofaniem się dziąseł.
Ogólnodostępne są szczoteczki i pasty chroniące wrażliwe zęby:
Oprócz sprawdzonych domowych sposobów w silnym bólu zęba pomagają środki w postaci tabletek dostępne w aptekach:
- Apap Extra
- Pyralgina, 500 mg, 12 tabletek
- Ketonal Active
- Ibuprom Max
Domowe sposoby na ból zęba – naturalne sposoby na ból
Goździki, czosnek, szałwia, ekstrakt z wanilii, krople walerianowe – domowych sposobów na ból zęba jest wiele. Przynoszą one jednak ulgę na chwilę i nie leczą przyczyny bólu. Pamiętajmy, że nawet krótkotrwały ból zęba jest sygnałem, że należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem.
Ból zęba jest jedną z bardziej nieprzyjemnych dolegliwości i jednocześnie jedną z najczęstszych. Wynika to z faktu, że stan zębów Polaków jest w katastrofalnym stanie.
Według danych ministerstwa zdrowia 90 procent z nas ma próchnicę, a statystyczny 40-latek ma jedynie 21 własnych zębów (powinien mieć 32). Mamy najgorszy stan uzębienia wśród mieszkańców Unii Europejskiej.
Nic w tym dziwnego, skoro aż 800 tys. Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów.
Zęby nas bolą i to bardzo często, a dodatkowo są nadwrażliwe na różne czynniki zewnętrzne – zimno, ciepło, słodkie potrawy, rzucie, szczotkowanie. W sytuacjach kryzysowych chcemy sobie sami szybko pomóc, więc najczęściej szukamy domowych sposobów na ból zęba.
Sprawdź: Jak prawidłowo myć zęby?
Ból zęba – przyczyny
Zanim sprawdzimy jakie są skuteczne sposoby na ból zęba, trzeba sobie uświadomić, że ból może mieć różne przyczyny i różną intensywność.
Naturalne sposoby na ból zęba są dobre jedynie jako doraźna pomoc, a nie zastępstwo wizyty u stomatologa. Ból zęba może bowiem wynikać z bardzo poważnych stanów, oprócz próchnicy i powstałych ubytków, może ból zęba wywoływać również infekcja zatok, serca czy nawet mózgu. Ból zęba może być spowodowany także przez:
- ropień,
- odsłonięcie szyjki zębowej,
- powiększenie węzła chłonnego,
- problemami ze stawem żuchwowym,
- zapalenie miazgi,
- zgorzel miazgi,
- zapalenie okostnej,
- stan zapalny dziąseł,
- pęknięcie zęba,
- uraz stawu skroniowo- żuchwowego.
Pierwszym symptomem próchnicy jest nagły, ostry ból, który pojawia się przy jedzeniu. Ból ten jest sygnałem, że doszło do mikropęknięć szkliwa lub odsłonięcia szyjki zębowej.
Gdy ból jest coraz ostrzejszy i odczuwalny w trakcie gryzienia, najczęściej jest związany z dziurą w zębie, wypadnięciem plomby i rozwijającym się w tym miejscu stanem zapalnym.
Najczęściej właśnie w takich wypadkach szukamy skutecznych sposobów na ból zęba.
Domowe sposoby na ból zęba
Każdy ma w domowej apteczce leki przeciwbólowe, dlatego w pierwszym odruchu najczęściej sięgamy właśnie po nie, gdy boli nas ząb. W przypadku łagodniejszych dolegliwości bólowych sprawdzą się leki zawierające paracetamol lub przy silniejszym bólu leki mające w składzie ibuprofen.
Sięgając po leki w łatwy sposób możemy je przedawkować, ponieważ nie leczą one przyczyny bólu zęba. Ustąpi on na krótki czas, a potem stanie się jeszcze bardziej intensywny skłaniając nas do sięgnięcia po kolejna dawkę leku przeciwbólowego. Dlatego leki takie powinny być tylko doraźna pomocą i ulgą dla pacjenta zanim dotrze on do stomatologa.
Czytaj także: Pasta wybielająca – najlepsza pasta wybielająca zęby
Naturalne sposoby na ból zęba
Nie wszyscy mogą sięgać po leki przeciwbólowe, dlatego od wieków medycyna ludowa szuka sprawdzonych sposobów na ból zęba. Warto na przykład pamiętać, że chory ząb boli bardziej jeśli leżymy, dolegliwości będą słabły, gdy będziemy w pozycji stojącej lub siedzącej. Ponadto w domowym uśmierzaniu bólu zęba wykorzystuje się:
- Goździki, które mają właściwości przeciwbólowe, odkażające, odświeżające oddech i zmniejszające próchnicę. Cechy te przyprawa zawdzięcza głównemu składnikowi, który nadaje jej także charakterystyczny zapach i smak, czyli związkowi chemicznemu zwanemu eugenol. Związek ten ma swoje zastosowanie w stomatologii. Jest składnikiem płynu do zarabiania past podczas wypełniania kanałów korzeniowych, a także materiałem do tymczasowego wypełniania ubytków. Bywa używany do odkażania kanałów korzeniowych podczas leczenia zgorzeli miazgi.
- Czosnek, także słynący ze swych właściwości przeciwzapalnych. Obrany ząbek czosnku otoczony w soli należy przyłożyć do bolącego zęba lub po prostu go żuć.
- Zioła często wykorzystywane w stanach zapalnych, takie jak szałwia, rumianek czy tymianek także mogą przynieść chwilową ulgę. Bolące zęby trzeba płukać ciepłym naparem z mieszanki tych ziół.
- Płukanki z jodyny i soli – do szklanki wody dodajemy 5-6 kropli jodyny oraz łyżeczkę
- Pastę z sody oczyszczonej i octu – mieszamy 2 łyżeczki sody i 2 łyżeczki octu – całość nakładamy na bolący ząb.
- Olejki eteryczne – kamforowy, jodłowy lub goździkowy – nasączamy nim wacik i przykładamy do bolącego zęba.
- Krople walerianowe – podobnie jak w przypadku olejków można nimi skropić wacik.
- Ekstrakt z wanilii stosowany miejscowo także powinien przynieść ulgę.
- Lód – do bolącego zęba przykładamy kostkę lodu na 10-20 minut.
- Alkohol – ulgę może przynieść przepłukanie jamy ustnej schłodzonym alkoholem.
- Ziemniak – obrany i pokrojony w plastry przykładamy do chorego zęba na 10-15 minut. Pamiętajmy jednak, że nie wolno jeść surowych ziemniaków.
Czytaj też: Szczoteczka do zębów – szczoteczka do zębów dla dzieci, niemowląt
Ból zęba – domowe sposoby: medycyna chińska
Przy bólu zęba z pomocą może przyjść akupresura. Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej uciskanie odpowiednich punktów na ciele potrafi złagodzić dotkliwy ból zęba.
Na dłoni punkt taki znajduje się w miejscu, w którym łączą się kości kciuka i palca wskazującego. Pamiętajmy jednak, że powinno się zawsze masować przeciwną stronę do bolącego zęba (lewą dłoń przy bólu zęba po prawej stronie i na odwrót). Stymulując ten punkt, należy wykonywać intensywne ruchy kołowe przez około 5 – 10 minut.
Inny punkt znajduje się na twarzy, w zagłębieniu nad górną wargą. Ten punkt także masujemy w podobny sposób przez kilka minut. Po krótkiej przerwie można masaż powtórzyć.
Domowe sposoby na ból zęba w ciąży
Przez lata pokutowała błędna opinia, że ciężarne nie mogą leczyć zębów, kobiety szukały więc domowych sposobów na ból zęba w ciąży.
Oczywiście planowane zabiegi stomatologiczne lepiej odłożyć na drugi i początek trzeciego trymestru ciąży (istnieje wtedy najmniejsze ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego), ale w stanach nagłych kobieta nie musi czekać tak długo na pomoc stomatologa. Dostępne są środki znieczulające, które nie przenikają do łożyska.
Najlepiej jednak, jeśli przed planowaną ciążą kobieta dokładnie sprawdzi u stomatologa stan zębów i wyleczy wszystkie ubytki. Jest wtedy duża szansa, że nie będzie musiała szukać domowych sposobów na ból zęba.
Mimo braku dolegliwości ciężarna powinna chodzić na stomatologiczna kontrolę. Pod koniec ciąży warto też wdrożyć prenatalną profilaktykę próchnicy u dziecka, tak aby nie zarazić malucha bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy.
Czytaj też: Nadwrażliwość zębów – jak walczyć́ z tą dolegliwością̨?
8 sprawdzonych, domowych sposobów na ból zęba – Oh!me – Magazyn dla kobiet
Próbowałaś już wszystkiego, lecz one nadal są. I z każdym kolejnym rokiem stają się coraz ciemniejsze. Nie pomagają żadne kremy – ani te drogie, ani te tańsze, ani te z arniką, która miała zapobiegać sińcom.
Szukałaś także pomocy u eksperta. Na pytanie zadane kosmetyczce, jaki krem jest najlepszy, usłyszałaś – ten stosowany regularnie.
Niestety, masz z tym problem, bo jesteś zabiegana, masz dzieci i w ogóle nie masz na nic czasu.
Skąd w ogóle biorą się sińce pod oczami? Oprócz czynników genetycznych i przemęczenia, mogą być także objawem wielu schorzeń np. alergii, zaburzeń krążenia, chorób układu pokarmowego. Dlatego warto zrobić badania, żeby wykryć przyczynę. Ale zanim umówisz się na wizytę u lekarza, skończ z wymówkami i wydawaniem pieniędzy na cudowne kosmetyki.
Sięgnij po domowe sposoby, które pomogą ci w walce z brzydkimi sińcami. Nie łudź się, że w ciągu tygodnia pozbędziesz się ich całkowicie – nie wymyślono (jeszcze) cudownego środka. Jednak stosując nasze rady możesz zmniejszyć ciemne obwódki pod oczami i zacząć cieszyć się promiennym wyglądem.
Rumianek, bławatek i lipa
Ziołowe okłady są rewelacyjną metodą, którą warto wykorzystać w walce z sińcami. Przy okazji ukoją i rozluźnią spiętą delikatną skórę wokół oczu. Możesz wybrać torebki ekspresowe, które kupisz w sklepie zielarskim, aptece bądź sklepie.
Możesz także zaparzyć susz – poczekaj, aż wystygnie, przecedź go i nałóż na powieki. Niezależnie od tego, co wybierzesz, ważne jest, abyś trzymała okład ok. 20 minut. Jest to czas, który możesz poświęcić na domowe spa. Zrób coś dobrego dla siebie i zadbaj także o inne części ciała.
Wetrzyj w stopy olej kokosowy, a będą gładkie i zadbane. Do tego w powietrzu będzie unosić się piękny kokosowy zapach.
Torebki po czarnej herbacie
Ze względu na zawartość kofeiny ma świetny wpływ na cienie oraz pomaga pozbyć się opuchlizny wokół oczu. Masz do wyboru dwa sposoby stosowania okładów z herbaty, które są równie skuteczne. Pierwszy polega na schłodzeniu zużytych torebek w lodówce. Im będą zimniejsze, tym lepiej.
Połóż je na ok. 15 minut na powieki, a szybko pozbędziesz się obrzęków. Jeśli nie przekonuje cię sposób „na chłodno”, możesz zrobić okład z ciepłych torebek.
Zaparz je i odczekaj kilka minut, żeby ich temperatura była na tyle znośna, że będziesz mogła położyć je na 15 minut bez poparzenia się.
Jabłka
Doskonale rozjaśniają i nawilżają za sprawą zawartego w nich kwasu jabłkowego. Żebyś mogła cieszyć się promiennym wyglądem wystarczy, że na 15 minut położysz na powieki kawałki owocu. Ocet jabłkowy w ogóle warto dodać do codziennej diety. Nie tylko pomaga zachować piękną i zdrową skórę, lecz także wspomaga odchudzanie.
A co z popularnym ogórkiem, miodem i jogurtem?
Na stronach internetowych poświęconych domowym metodom, które pomogą usunąć cienie pod oczami, możemy znaleźć wpisy, które przestrzegają przed ich stosowaniem. „Po ostatnim naturalnym produkcie – jogurtowej maseczce – przez 2 tygodnie leczyłam jakąś krostowatą wysypkę. Zaczęłam się zastanawiać, co jest w tym jogurcie. Zatem za ogórki dziękuję”.
Przed używaniem ogórka przestrzega także inna czytelniczka, która uważa, że „w ogórkach jest dzisiaj tak dużo chemii i pestycydów, że nie tylko nie pomogą, ale wręcz zaszkodzą skórze. Pod oczami jest najcieńsza i wchłania się wszystko”.
Kobiety nie zachęcają także do smarowania miodu pod oczy na noc. „Popieram naturalne metody, ale propozycja smarowania skóry pod oczami miodem i położenie się spać z taką miksturą na twarzy jest śmieszna. Cała poduszka klejąca, a rano kłaczki i włosy przyklejone do twarzy – rewelacyjny pomysł …”.
Warto wykorzystać domowe sposoby na pozbycie się sińców. Jednak pamiętajmy, aby zachować pewną regularność wykonywania „zabiegów”. Jednorazowe zrywy nigdy nie przyniosą oczekiwanego efektu.
Poza tym ważna jest także zmiana naszego trybu życia oraz nawyków żywieniowych. Nawet najlepsze metody nie usuną sińców, jeśli palisz, pijesz duże ilości kawy i herbaty oraz spędzasz niewiele czasu na świeżym powietrzu.
Dopiero połączenie środków i nowy sposób życia przyniosą efekt.