Drobne urazy w jamie ustnej

Produkty 1 – 30 z 30 Sortuj wg:
Wybierz
Nazwy ▲
Nazwy ▼
Ceny ▲
Ceny ▼
Sprzedaży ▲
Sprzedaży ▼
Oglądalności ▲
Oglądalności ▼
Data dodania ▲
Data dodania ▼
Dostępności ▲
Drobne urazy w jamie ustnej Drobne urazy w jamie ustnej Drobne urazy w jamie ustnej Drobne urazy w jamie ustnej Drobne urazy w jamie ustnej

W jamie ustnej, na dziąsłach mogą pojawić się różnego rodzaju podrażnienia czy uszkodzenia błony śluzowej wyścielającej jamę ustną. Co stosuje się w takim przypadku? Pomocne okażą się miejscowe żele, które aplikuje się w jamie ustnej w przypadku uszkodzeń od aparatów ortodontycznych, aft, zadrapań, podrażnień od ostrych przypraw czy w przypadku łagodnych i drobnych oparzeń w jamie ustnej. Żele stomatologiczne przydadzą się w miejscowym zapaleniu dziąseł, który towarzyszy zaczerwienienie, dolegliwości bólowe czy obrzęk. Żele stomatologiczne stosuje się również u dzieci w przypadku wyrastania zębów (ząbkowania). Środki te zmniejszają ból, stan zapalny. Posiadają różne składniki, które odpowiadają za wielokierunkowe działanie.

Jak działa i co zawiera żel stomatologiczny i maść dla dzieci i dorosłych?

Żele stomatologiczne, maści na razy i żele na urazy wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe. Niekiedy również osłaniające, regenerujące i łagodzące. Co zawierają żele i środki stomatologiczne do stosowania w jamie ustnej? Np.

przeciwzapalny salicylan choliny, środki znieczulające jak lidokaina czy benzokaina. Nie zabraknie również roślinnych składników jak wyciąg z szałwii, kory dębu, rumianku.

Pomocne w łagodzeniu podrażnień jest dodatek kwasu hialuronowego i jego soli, który tworzy na ranie warstwę ochronna, która sprzyja gojeniu się.

Wśród składników żelów na urazy czy maści stomatologicznych wymienić można przeciwbakteryjne składniki jak chlorheksydyna, która przyspiesza gojenie i ułatwia odkażanie zmian. Pomocne w urazach jamy ustnej mogą okazać się również pasta Solcoseryl czy seria Dentosept.

Produkty te łagodzą ból, stan zapalny przyspieszają gojenie. Żele stomatologiczne to uzupełnienie pełnej pielęgnacji jamy ustnej – stanowią istotny element obok past do zębów czy szczoteczek manualnych i elektrycznych. Mogą zawierać składniki wspierające mineralizację zębów (np.

fluor) oraz przeciwdziałające próchnicy zębów.

Maści, żele i kremy stomatologiczne – oferta apteki Galen

W tej kategorii znajdują się takie produkty jak maść stomatologiczna na rany, żel na urazy w jamie ustnej i inne miejscowe produkty do stosowania na błony śluzowe jak stomatologiczne żele, kremy i maści. Znajdziesz tutaj różne żele na afty, pleśniawki, urazy, opuchliznę w jamie ustnej.

W tej kategorii znajdują się również żele stomatologiczne na ząbkowanie dla dzieci. Żele do dziąseł to istotny element dla osób, które cierpią na nadwrażliwość dziąseł czy problemy związane z paradontozą, krwawieniem dziąseł.

W tej kategorii znajdziesz żele stomatologiczne na zapalenie dziąseł, maść na pleśniawki i afty, miejscowe preparaty na bolące zmiany w jamie ustnej czy leki stosowane w ząbkowaniu i stanach zapalnych.

 • Drobne urazy w jamie ustnej
 • Drobne urazy w jamie ustnej
 • Drobne urazy w jamie ustnej
 • Drobne urazy w jamie ustnej
 • Drobne urazy w jamie ustnej

Choroby jamy ustnej – co warto o nich wiedzieć?

Choroby jamy ustnej występują dość powszechnie, ale ich niekorzystne następstwa są zazwyczaj bagatelizowane. Tymczasem zmiany te mają wpływ na zdrowie całego organizmu.

Rozwój bakterii w jamie ustnej, niekoniecznie oznaczający zaniedbania w jej higienie, może być również przyczyną nieświeżego oddechu. Przypadłość ta przysparza wielu osobom problemów w kontaktach międzyludzkich, a nawet naraża na towarzyski ostracyzm.

Niektóre zmiany chorobowe w jamie ustnej mogą być objawem zaburzeń ogólnoustrojowych lub zwiastunem poważniejszych chorób.

Zapalenie dziąseł

Najczęściej występującym schorzeniem tkanek okołozębowych jest zapalenie dziąseł.

Występuje ono najczęściej u ludzi młodych, a przyczyną powstawania stanu zapalnego są bakterie namnażające się na szyjkach zębów w okolicy dziąsła na skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej.

Dodatkowymi czynnikami ułatwiającymi rozwój drobnoustrojów mogą być: kamień nazębny, ubytki w wypełnieniach (tzw. plombach), źle dopasowane protezy, czy wady zgryzu.

Stan zapalny dziąseł objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem, bolesnością i krwawieniem.

Czasem przebieg zapalenia może być bardzo ciężki, z gorączką, ślinotokiem oraz z silnymi bólami wynikającymi z dużego uszkodzenia tkanek jamy ustnej, które uniemożliwiają spożywanie pokarmów.

Jeżeli zapalenie dziąseł nie jest leczone, może dojść do zajęcia kości, tworzenia ropni przyzębowych, co w konsekwencji prowadzi do utraty uzębienia.

Leczenie zapalenia dziąseł polega przede wszystkim na stosowaniu miejscowych środków przeciwzapalnych, czasem tylko zachodzi potrzeba podania leków przeciwbólowych lub antybiotyku.

Do zwalczania zapalenia dziąseł służą napary ziół (takich jak kwiat rumianku, czarnego bzu, nagietka, ślazu, lipy, liście mięty, szałwi, ziele tymianku, macierzanki, kora dębu lub kłącze pięciornika) lub mieszanek ziołowych.

Można również stosować płukanie jamy ustnej roztworami gotowych nalewek lub użyć żelu. W zapobieganiu zapaleniom dziąseł najważniejszą rolę odgrywa higiena jamy ustnej.

Jak zapobiec zapaleniu dziąseł:

 • Przestrzeganie higieny jamy ustnej, czyli czyszczenie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, dostatecznie twardą szczoteczką.
 • Badania kontrolne u stomatologa, co najmniej 3-4 razy w ciągu roku.
 • Regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.
 • Przestrzeganie odpowiedniej diety (pokarmy powinny być dostatecznie twarde, bogate w białko, witaminy i sole mineralne).
You might be interested:  Migrena szyjna – szyjnopochodny ból głowy od kręgosłupa szyjnego

Nieświeży oddech

Problem tzw. nieświeżego oddechu może występować tylko okresowo, na przykład w wyniku palenia papierosów, po wypiciu alkoholu lub po spożyciu określonych pokarmów, takich jak cebula, czosnek lub niektóre przyprawy.

Stały nieprzyjemny zapach z ust jest zwykle spowodowany chorobami dziąseł, a dokładniej płytką nazębną złożoną z bakterii, których produkty rozkładu dają nieprzyjemny zapach. Nieświeży zapach może być również związany z niedostateczną higieną jamy ustnej lub z przewlekłym zapaleniem zatok.

Przyczyną tej uciążliwej dolegliwości są też czasem czynniki zmniejszające wydzielanie śliny w jamie ustnej, takie jak: spożywanie alkoholu, głodzenie, wysiłek fizyczny, czy niektóre leki (np. trójcykliczne leki przeciwdepresyjne).

Zwalczanie nieprzyjemnego zapachu z ust należy rozpocząć od wizyty u stomatologa, który usunie kamień nazębny i skontroluje stan higieny jamy ustnej.

Jeżeli dolegliwości utrzymują się, korzystnie działa żucie świeżych ziół: pietruszki, koperku, bazylii, mięty oraz żucie gumy bez cukru, gdyż zwiększa ono wydzielanie śliny i ułatwia oczyszczanie jamy ustnej.

Należy także spożywać spore ilości napojów (najlepiej wody mineralnej), aby nie dopuszczać do wysychania jamy ustnej. Jeżeli sposoby te nie rozwiążą problemu, konieczne jest sięgnięcie po substancje farmakologiczne.

Specyficznymi środkami do zwalczania nieprzyjemnego oddechu są płyny i aerozole odświeżające, często o zapachu ziołowym (mięty, cytryny, szałwi, tymianku).

Zwalczanie przykrego zapachu z ust związanego ze stanami zapalnymi dziąseł i obecnością bakterii ułatwiają płyny do płukania jamy ustnej lub tabletki do ssania o działaniu bakteriobójczym.

Niektóre środki pomagające uzyskać świeży oddech zawierają jony cynku, który wchodzi w reakcję z odpowiedzialnymi za przykry zapach związkami siarki, umożliwiając zachowanie świeżego oddechu przez kilka godzin.

Drożdżyca jamy ustnej

Kolejnym schorzeniem jamy ustnej jest drożdżyca. Jest ona wywołana zakażeniem grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Candida.

Czynnikami predysponującymi do rozwoju kandydiozy są niedobory witamin, szczególnie z grupy B, zaburzenia odporności, ciężkie choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, białaczka, gruźlica, choroba nowotworowa) lub niedawno przebyta chemio- lub radioterapia.

Również stosowanie leków, takich jak antybiotyki, sterydy, doustne środki antykoncepcyjne, leki immunosupresyjne może sprzyjać zakażeniu grzybami. Do wystąpienia drożdżycy prowadzi również zła higiena jamy ustnej, zmniejszenie wydzielania śliny, długotrwałe stany zapalne błony śluzowej, noszenie protez zębowych i palenie tytoniu.

Ostra drożdżyca jamy ustnej charakteryzuje się występowaniem miękkich, białych plamek, ściśle połączonych z podłożem, krwawiących po próbie ich oddzielenia. Najczęściej wykwity pojawiają się na języku i na podniebieniu.

Leczenie drożdżycy polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych, początkowo miejscowych, a w razie nieskuteczności tego leczenia, konieczne może być zastosowanie terapii doustnej. Wszystkie leki powinny być stosowane jeszcze przez dwa tygodnie po ustąpieniu objawów ze względu na możliwość nawrotów.

Kandydioza może występować również u niemowląt, nosi wtedy nazwę pleśniawek. Pleśniawki to ostre zapalenie jamy ustnej, najczęściej pojawiające się u noworodków zakażonych podczas porodu grzybami drożdżopodobnymi, pochodzącymi z narządów rodnych matki.

Objawy choroby pojawiają się po kilku dniach od zakażenia pod postacią biało-szarych, powierzchownych nalotów, przypominających zsiadłe mleko. Zmiany obejmują podniebienie, policzki, dziąsła i język, a w cięższych przypadkach również gardło, przełyk, a nawet oskrzela.

Pleśniawki, występujące u noworodka mogą utrudniać połykanie, a przy znacznym rozprzestrzenieniu się zmian nawet upośledzać oddychanie.

Leczenie w niepowikłanych przypadkach polega na zakraplaniu do jamy ustnej lub przecierania błony śluzowej po każdym posiłku zawiesiną leku przeciwgrzybiczego. Leczone pleśniawki ustępują po 5-10 dniach. Gdy po tygodniu leczenia pleśniawki nie ma poprawy, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze mocniejsze leki przeciwgrzybicze.

Kandydioza kątów ust, czyli tzw. zajady, najczęściej pojawia się u dzieci. Powstawaniu tego schorzenia sprzyjają: niedobory pokarmowe, awitaminoza – głównie witaminy B2, czy niedokrwistość.

Zmiany mają charakter ognisk zapalno-nadżerkowych, nieostro odgraniczonych od skóry zdrowej, pokryte są szarobiałym nabłonkiem lub białawymi nalotami. Bardzo charakterystyczne jest pękanie kącików ust i towarzysząca temu bolesność.

Proces zapalny może się szerzyć na otaczającą skórę.

Uwaga!

Grube białe plamy na języku i błonie śluzowej policzków mogą być objawem leukoplakii, która jest stanem przedrakowym. By rozpoznać charakter zmian, lekarz pobierze wacikiem próbkę nalotu i obejrzy ją pod mikroskopem.

Również wszystkie długo gojące się zmiany czy owrzodzenia w jamie ustnej mogą być zmianą nowotworową.

W razie wątpliwości co do charakteru nieprawidłowych wykwitów konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykluczenia niebezpiecznych schorzeń.

Aftozy

Afty mogą pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występują u młodych kobiet w wieku 25-40 lat. Przyczyny ich powstawania nie są do końca poznane. Sugeruje się, iż główną rolę odgrywa spadek odporności organizmu.

Tworzeniu aft sprzyjają urazy mechaniczne, stres, miesiączka, niedożywienie, alergie pokarmowe, przeziębienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Możliwe, że powodem ich powstawania jest podrażnienie wywołane np. energicznym szczotkowaniem zębów, czy niewłaściwie dopasowanymi protezami.

You might be interested:  Regeneracja wątroby po alkoholu

Również palenie papierosów przyspiesza powstawanie aft.

Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na wargach, błonie śluzowej policzków, brzegach języka i dziąsłach. Początkowo są to małe, czerwone, twarde grudki, a w ciągu 1-2 dni tworzą się bolesne owrzodzenia, o średnicy od trzech do kilkunastu milimetrów. Mogą one przeszkadzać w mówieniu i jedzeniu. Czasami chorobie towarzyszy niewielka gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

W leczeniu aft wykorzystuje się środki odkażające i zmniejszające ból. Większość zmian goi się w ciągu 7-10 dni. Jeżeli nawroty choroby są częste, należy zgłosić się do lekarza stomatologa w celu konsultacji i ustalenia planu leczenia. Cięższe postacie aftoz wymagają leczenia antybiotykami lub sterydami.

Choroby wirusowe jamy ustnej

Najczęstszą chorobą wirusową jamy ustnej jest zapalenie wywołane przez wirus opryszczki zwykłej. Najcięższy przebieg ma opryszczkowe zapalenie dziąseł i jamy ustnej, które może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Objawy choroby to podwyższona temperatura, utrata apetytu, miejscowe zaczerwienienie, obrzęk dziąseł i ślinotok.

Zmiany mają postać pęcherzyków wypełnionych płynem, występujących na wargach, w kącikach ust, na podniebieniu. Po pęknięciu pęcherzyków w jamie ustnej powstają bardzo bolesne nadżerki. Język pokrywa się szarawym nalotem.

Leczenie polega na stosowaniu środków przeciwwirusowych, miejscowo lub ogólnie (w cięższych przypadkach) oraz leków działających przeciwgorączkowo i przeciwbólowo.

Urazy w jamie ustnej

Afty to niewielkie, lecz bolesne owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Mają formę wrażliwej na dotyk rany, dlatego wywołują dyskomfort podczas dotyku i spożywania posiłków.

Powstawanie aft wiąże się najczęściej z odniesionym urazem mechanicznym. Afta na dziąśle czy na podniebieniu może pojawić się na skutek uszkodzenia śluzówki widelcem lub szczoteczką do zębów.

Poparzenie gorącym napojem czy potrawą także w wielu przypadkach skutkuje wystąpieniem zmiany np. w postaci afty na języku.

Afta na wardze, mylona czasem z opryszczką, bywa z kolei konsekwencją przygryzienia ust.

Kiedy pojawi się tzw. fistuła w jamie ustnej, leczenie jest przede wszystkim objawowe. Choć zmiany zwykle po kilku dniach znikają samoistnie, warto złagodzić uciążliwe dolegliwości, stosując preparaty ochronne i przeciwbakteryjne. Niezwykle ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, zmniejszająca ryzyko wystąpienia powikłań.

Grzybica jamy ustnej

W przebiegu grzybicy ust objawy są dość charakterystyczne. Kandydoza jamy ustnej cechuje się białym nalotem na języku, który, po otarciu, pozostawia lekko krwawiące plamy. Towarzyszy mu nieprzyjemny oddech, pękanie kącików ust, bolesność języka, a nawet problemy z połykaniem.

Grzybica ustna to najczęściej efekt nadmiernego rozrostu populacji Candida albicans, drożdżaków fizjologicznie zasiedlających tylną część języka. Zakażenie zwykle kojarzone jest jako skutek uboczny antybiotykoterapii, jednak przyczyną często bywa także długotrwałe drażnienie śluzówki.

Problem ten występuje u osób noszących aparat ortodontyczny lub protezę – mówimy wówczas o protetycznym zapaleniu jamy ustnej – i dotyczy nawet połowy użytkowników protez. Naruszenie ciągłości tkanek skutkuje rozwojem infekcji, która może objąć krtań, tchawicę i gardło. Namnażaniu chorobotwórczych patogenów sprzyjają zaniedbania w higienie.

 Grzyb na ustach leczony jest zwykle miejscowo po wykonaniu badania mykologicznego.

Przygryzanie warg lub śluzówki policzków

Notoryczne gryzienie warg bądź policzków ma najczęściej podłoże psychologiczne.

Przygryzienie policzka bywa sposobem na rozładowanie skumulowanego stresu, reakcją na strach czy nudę. Częste obgryzanie warg daje nieciekawy efekt estetyczny.

Usta są pokryte licznymi rankami, krwawią, pękają, stają się opuchnięte. Nieuświadomiony nawyk może mieć jednak poważniejsze skutki.

Przygryziona warga stanowi wrota otwarte dla różnego rodzaju mikrobów – bakterii i grzybów – które mogą stać się przyczyną rozległego zakażenia.

Uraz tego typu wiąże się też z ryzykiem powstania wspomnianych już aft, które w takiej sytuacji mogą stać się problemem nawracającym. Jeżeli to dziecko ciągle gryzie wargi, narażone jest na powstanie wad zgryzu (tyłozgryzu lub przodozgryzu).

Najgroźniejszą konsekwencją nieustającego drażnienia błon śluzowych poprzez ich przygryzanie jest rozwój zmiany nowotworowej.

Leczenie wymaga konsultacji stomatologicznej i psychologicznej. 

Noszenie kolczyków w jamie ustnej

Piercing języka to nieustający trend, nie tylko wśród młodzieży. Niezależnie od opinii dotyczących efektu wizualnego, przebicie języka to, z formalnego punktu widzenia, rodzaj urazu i – jak uszkodzenie ciała w innych lokalizacjach, może wiązać się z wystąpieniem powikłań.

Kolczyk na języku jest ciałem obcym, który drażni delikatną błonę śluzową jamy ustnej. Może to powodować rozwój przewlekłych stanów zapalnych, mających skłonność do nowotworzenia.

Ponadto, nieustanny kontakt kolczyka z dziąsłami sprzyja cofaniu się ich linii, co z kolei stwarza dogodne warunki do rozwoju paradontozy.

Problemem bywa także nadwrażliwość zębów na zimne i gorące temperatury, będąca rezultatem odsłonięcia kanalików zębinowych.

Obecność kolczyka w języku nie pozostaje obojętna wobec stanu zębów. Częste uderzenia biżuterii o szkliwo powoduje mikrourazy, co osłabia ich strukturę, sprawiając, że stają się bardziej kruche i podatne na powstawanie zmian o charakterze próchniczym. 

You might be interested:  Niedokrwistość syderoblastyczna (nadmiar żelaza we krwi) – przyczyny, objawy, leczenie

Urazy w obrębie jamy ustnej | Poznaj Mucosit

09.04.2020

Ranki od aparatu ortodontycznego, otarcia od protez, drobne zabiegi, poparzenia – to urazy w obrębie jamy ustnej, które choć drobne, to bolesne i skutecznie utrudniające jedzenie i picie. Jak łagodzić dolegliwości w obrębie jamy ustnej? Podpowiadamy.

Błona śluzowa pokrywająca od środka jamę ustną jest bardzo delikatna i podatna na urazy.

Niewielkie zranienia przytrafiają się każdemu, wystarczy przypadkowe przygryzienie się w policzek lub zbyt mocne pociągnięcie nicią dentystyczną.

Urazy w jamie ustnej to niemal codzienność dla osób noszących aparaty ortodontyczne i protezy zębowe. Powstające zranienia, mimo że niezbyt rozległe, są bolesne i przez częste urażanie często trudno goją się.

Co powoduje uszkodzenia wewnątrz jamy ustnej?

Zranienia w obrębie jamy ustnej dotyczą nie tylko wewnętrznej strony policzków, ale też języka, podniebienia, dziąseł i dna jamy ustnej. Otarcia i drobne ranki skutkują pojawieniem się bólu, niekiedy także krwawienia. Do uszkodzonej tkanki dostają się bakterie z wnętrza jamy ustnej, zwykle po niedługim czasie dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, obrzęku i zaczerwienienia.

Wśród przyczyn urazów jamy ustnej wyróżnia się:

 • uszkodzenia mechaniczne – to najczęstsze powody urazów
 • czynniki termiczne – poparzenia wskutek zjedzenia lub wypicia gorących napojów lub pokarmów
 • drobnoustroje – powodujące powstanie zmian zapalnych w postaci np. pleśniawek lub zmiany chorobowe wywołane przez grzybicę jamy ustnej.

Drobne urazy w jamie ustnej wynikają najczęściej z:

 • zranień podczas jedzenia (twarde czy chrupiące produkty)
 • przypadkowego przygryzienia języka lub wnętrza policzka; niekiedy urazy tego rodzaju mogą mieć także charakter przewlekły i mieć podłoże nerwowe
 • zbyt intensywnego szczotkowania zębów lub nieprawidłowego używania nici dentystycznej lub floserów
 • noszenia aparatów ortodontycznych – tu zagrożenia mają dwojakie przyczyny: z jednej strony aparat mechanicznie może podrażniać błonę śluzową policzków lub warg, a z drugiej leczenie ortodontyczne wiąże się zwykle z utrudnioną higieną zębów i jamy ustnej, co przyczynia się do rozwoju zmian chorobowych
 • obecności protez zębowych – mechanicznie podrażniają policzki i dziąsła; stały kontakt z wnętrzem jamy ustnej powoduje osłabienie błony śluzowej i zwiększa jej podatność na uszkodzenia
 • zabiegów dentystycznych (np. zabiegi chirurgiczne, ekstrakcje zębów) powodujące przejściowe problemy i dolegliwości bólowe w jamie ustnej.

Leczenie drobnych urazów w jamie ustnej

Na łatwość gojenia się ran w jamie ustnej ma wpływ wiek – zdecydowanie szybciej zabliźniają się uszkodzenia u młodych osób, u starszych trwa to zwykle dłużej.

Aby wspomóc i przyspieszyć leczenie urazów w obrębie jamy ustnej, można sięgnąć po preparaty z apteki dostępne bez recepty na dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Otarcia i inne drobne zranienia leczy się przede wszystkim objawowo.

Dostępne są leki na urazy w jamie ustnej, które mają jednocześnie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, ściągające i przeciwbakteryjne, które także wspomagają gojenie się ran (np. żel stomatologiczny Mucosit https://www.herbapol.poznan.pl/pl/produkty/mucosit). Preparaty tego typu z jednej strony łagodzą dolegliwości bólowe i wyciszają stan zapalny, a z drugiej – izolują zmianę od otoczenia.

Jak zapobiegać zranieniom w jamie ustnej?

Dolegliwości wynikające z nawet drobnych uszkodzeń błony śluzowej są uciążliwe i utrudniają takie zwyczajne czynności jak spożywanie pokarmów. Także w tym wypadku sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Szczególną ostrożność w tej kwestii powinny wykazać osoby o nadwrażliwości zębów i dziąseł, diabetycy, osoby z aparatami ortodontycznymi oraz te noszące protezy zębowe. Pamiętajmy, że podatność na uszkodzenia jamy ustnej wzrasta podczas przeziębienia i przy spadku odporności.

W grupie ryzyka znajdują się także osoby z nadkwasotą żołądka oraz z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Jak zatem zapobiegać urazom błony śluzowej jamy ustnej?

 • Unikać twardych i ostrych pokarmów (orzechy, chrupki, sucharki itd.) lub podzielić je na mniejsze części przed spożyciem.
 • Szczególnie dbać o codzienną higienę jamy ustnej, stosować szczoteczki o miękkim włosiu lub czyścić zęby szczoteczką soniczną (unikać szczoteczek rotacyjnych, które są niewskazane dla osób z nadwrażliwością zębów). Jeśli stosowanie nici dentystycznych lub floserów powoduje zranienia i krwawienia dziąseł, być może warto spróbować irygatorów do zębów.
 • Nosić dobrze dopasowane protezy i aparaty ortodontyczne. W razie jakichkolwiek problemów od razu zgłaszać się do lekarza stomatologa, stosować wosk do aparatów, a dla poprawy kondycji błony śluzowej można sięgnąć po preparaty wzmacniające oparte na witaminach.
 • Reagować przy pierwszych objawach w jamie ustnej. Stosować żele stomatologiczne i leki na drobne urazy do miejscowej aplikacji dostępne w aptece bez recepty.

Uszkodzenia i drobne urazy w obrębie jamy ustnej to częsta dolegliwość. Mimo niewielkich rozmiarów, są uciążliwe, bolesne i często trudno się goją. Warto w takim wypadkach wspomóc leczenie preparatami ziołowymi z apteki, które łagodzą objawy i przyczyniają się do szybszego gojenia się ran.

Udostępnij

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *