Fleczer – co to jest, kiedy dentysta go zakłada i na jak długo?

Tymczasowa plomba do samodzielnego zakładania to preparat stomatologiczny na bazie tlenku cynku. Taka ‘plomba z apteki’ to awaryjne rozwiązanie, gdy ukruszył się ząb, wypadła plomba lub jako środek do zabezpieczenia ubytku. Czy plomby dentystyczne z apteki są bezpieczne?

Plomba tymczasowa z apteki – czy to dobra opcja, gdy mamy problem z zębem, a wizyta u dentysty nie jest akurat możliwa? Sprawdźmy, jakie wady i zalety ma tymczasowe wypełnienie do zastosowania w warunkach domowych; jak samodzielnie stosować plomby tymczasowe – i czy to dobre rozwiązanie na nagłe wypadki – gdy wypadnie plomba lub ukruszy się ząb.

Czym jest tymczasowa plomba (fleczer)?

„Plomba dentystyczna” to potoczne określenie wypełnienia zęba. Plombowanie zęba polega na zastosowaniu materiałów odbudowujących tkankę zęba, która w wyniku próchnicy uległa uszkodzeniu. Obecnie stosowane są m.in. plomby chemoutwardzalne, plomby kompozytowe oraz plomby światłoutwardzalne.

Plomba tymczasowa (inaczej: fleczer) – jak nazwa wskazuje – to tymczasowe wypełnienie zęba, czyli opatrunek zęba, który zakładany jest na krótki czas, nie dłużej niż kilka tygodni (najczęściej w ramach leczenia kanałowego).

Jeśli w trakcie leczenia zęba stomatolog nie ma odpowiednich warunków do zastosowania właściwej plomby, może zastosować plombę tymczasową jako wypełnienie czasowe – do następnej wizyty.

Na następnej wizycie plomba tymczasowa jest ściągana – a po zabiegu leczenia zęba, nakładana jest plomba stała.

Z czego składa się taki tymczasowy opatrunek na ząb? Najczęściej stosowane materiały:

  • tlenek cynku (fleczer cynkowo-siarczany; fleczer tlenkowo-cynkowo-eugenolowy),
  • w niektórych przypadkach gutaperka (żywica roślinna przypominająca kauczuk, termoplastyczna w wyższych temperaturach).

Tymczasowe wypełnienie – wady i zalety

  • Tymczasowe plomby – zalety: do zalet tymczasowych plomb zalicza się m.in.: neutralność względem tkanki zębowej; działanie bakteriobójcze i lecznicze (w przypadku wypełnień tymczasowych z eugenolem); szansa na uniknięcie kanałowego leczenia.
  • Wady tymczasowych plomb – ten tymczasowy i szybki sposób izolowania tkanek przed działaniem chemicznych lub termicznych bodźców ma jednak sporo wad, do których zalicza się m.in.: nietrwałość mechaniczną (tymczasowa plomba może się szybko ukruszyć – szczególnie: cement cynkowo-siarczany); ryzyko uszkodzenia miazgi, jeśli tymczasowa plomba założona jest nieprawidłowo oraz możliwość zaburzenia smaku (jednym ze składników tymczasowej plomby może być płyn goździkowy). Bardzo rzadko tymczasowa plomba może powodować uczulenie na składniki, które wchodzą w jej skład.

Czytaj też: Koronawirus a wizyty u stomatologa. Gdzie przyjmą z bólem zęba?

Plomba tymczasowa do samodzielnego zakładania

Jak na tle tymczasowych plomb dentystycznych wypada tzw. plomba z apteki? Tymczasowa plomba do samodzielnego zakładania to wyrób medyczny, który został stworzony na podobieństwo tymczasowych wypełnień dentystycznych. Przykładowo: pasta Plomb-R (produkt dostępny w aptekach i drogeriach) jest wyrobem medycznym.

Fleczer – co to jest, kiedy dentysta go zakłada i na jak długo?Ból zęba, ukruszony ząb, uczucie pulsowania, krwawiące dziąsła, wypadnięcie plomby – wszystkie te problemy wymagają wizyty u lekarza / 123RF

Głównym składnikiem preparatu jest tlenek cynku (skład Plomb-R: to w 40 proc. tlenek cynku; w 30 proc. siarczan wapnia; siarczan magnezu, siarczan potasu, syntetyczne plastyfikatory i środki aromatyczne w śladowych ilościach).

Gdy wypadnie plomba…

„Wypadła mi plomba, ukruszył się ząb – co mam robić?”. Odpowiedź jest prosta: iść do dentysty. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to rozwiązaniem awaryjnym w niektórych przypadkach może być tymczasowe wypełnienie do samodzielnego zastosowania.

Producenci tego typu produktów najczęściej dołączają do opakowania dozownik z tymczasowym wypełnieniem oraz plastikową łopatkę do nakładania materiału do tymczasowego wypełnienia zęba. Jedno opakowanie (w zależności od producenta) wystarczy zazwyczaj na kilka zastosowań.

Warto wiedzieć: Fluor – chroni czy szkodzi?

Tymczasowa plomba z apteki – jak stosować?

Wypełnienia tymczasowego do samodzielnego stosowania należy używać zawsze zgodnie z zaleceniami.

  1. dokładnie oczyść ząb, na który chcesz założyć tymczasową plombę
  2. wyciśnij niewielką ilość preparatu
  3. włóż tymczasową plombę do zęba wymagającego leczenia
  4. delikatnie zagryź (w celu dopasowania tymczasowej plomby do zgryzu)
  5. odczekaj chwilę i przepłucz usta ciepłą wodą, wypluj wodę
  6. przez kwadrans nie dociskaj wypełnienia

Uwaga! Tego rodzaju wypełnienie to rozwiązanie tylko w awaryjnych sytuacjach – problem z zębem i tak należy skonsultować z lekarzem.

Plomba dentystyczna z apteki – czy jest bezpieczna?

Wszelkie zabiegi dentystyczne powinny być wykonywane przez lekarza.

Czy awaryjnie można jednak zastosować „plombę z apteki”? Nie należy stosować plomb tymczasowych na nieoczyszczone zęby lub w przypadku odsłonięcia miazgi, ruchliwości zębów czy stanu zapalnego miazgi zębowej. Tego rodzaju rozwiązanie zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań, gdy tymczasowa plomba zostanie założona w niewłaściwy sposób.

Fleczer – co to jest, kiedy dentysta go zakłada i na jak długo?„Wypadła mi plomba, ukruszył się ząb – co mam robić?”. Odpowiedź jest prosta: iść do dentysty. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to rozwiązaniem awaryjnym w niektórych przypadkach może być tymczasowe wypełnienie do samodzielnego zastosowania / 123RF

Tymczasowa plomba z apteki – opinie

Opinie o plombach tymczasowych są podzielone. Z jednej strony tego rodzaju opcja może być ratunkiem w nagłej sytuacji – szczególnie, gdy nie mamy dostępu do dentysty.

Z drugiej strony – wypełnienie tymczasowe powinno być stosowane pod okiem dentysty, wymaga specjalistycznego przygotowania, wcześniejszego oczyszczenia zęba. Najczęściej tymczasowe plomby stosowane są pomiędzy kolejnymi wizytami u dentysty – należy więc pamiętać, że nawet jeśli ból zęba minął, to wizyta u specjalisty jest nieunikniona.

  • Czytaj też:
  • Dziecko u dentysty – przygotowanie do wizyty
  • Najczęstsze problemy z dziecięcymi zębami
  • Kiedy wybrać się z dzieckiem do ortodonty?
  • Wady zgryzu u dzieci i dorosłych – rodzaje, leczenie

Czym jest fleczer i na jak długo się go zakłada?

Fleczer – co to jest, kiedy dentysta go zakłada i na jak długo?

Fleczer jest tymczasowym wypełnieniem, które zakłada się do ubytku tkanek zęba w momencie, gdy nie ma możliwości założenia wypełnienia ostatecznego, bądź w przypadku konieczności kontynuowania leczenia kanałowego rozłożonego na kilka wizyt. Porządny fleczer powinien być trwały, łatwousuwalny i nie odrzucać swoim smakiem. Czego jeszcze powinieneś dowiedzieć się o fleczerze przed wizytą u stomatologa?

Czym są fleczery i kiedy należy je zakładać?

Jak wspomniano wcześniej, fleczery mają formę tymczasowych plomb. Zazwyczaj specjalista zakłada je zaledwie na kilka tygodni, czyli na czas potrzebny do tego, by stworzyć środowisko umożliwiające założenie wypełnienia ostatecznego.

W jakich konkretnie przypadkach lekarz może zdecydować o zaopatrzeniu nas w plombę tymczasową? Mowa tu głównie o przedłużonym krwawieniu, braku możliwości odizolowania zęba od dostępu śliny czy też braku czasu na przeprowadzenie pełnego leczenia kanałowego bez konieczności zatrucia zęba.

You might be interested:  Co to jest entezopatia? Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Warto w tym miejscu podkreślić, że fleczery są tworzone ze składników w pełni bezpiecznych dla wszystkich grup pacjentów, w tym również dzieci i kobiet w ciąży. Jedyne, o czym należy pamiętać w przypadku ich użytkowania, to fakt, by przez godzinę po założeniu nam przez stomatologa fleczera ograniczyć jedzenie i picie.

Fleczery podczas leczenia kanałowego

Fleczery to materiały, które doskonale sprawdzają się zwłaszcza podczas leczenia kanałowego. Obecnie stomatolodzy odchodzą już od pozostawiania „otwartego zęba” do czasu kolejnej wizyty, a rozwierconą dziurę tymczasowo zapełniają właśnie fleczerami.

Wszystko dlatego, że biorąc pod uwagę ich „tymczasowość”, cechują się one dużą szczelnością i trwałością. Mimo to, rzecz jasna pod względem solidności fleczery nie mogą konkurować ze stałymi plombami, a ich żywotność jest zadowalająca tylko przez krótki okres.

Zdecydowana większość fleczerów to materiały bezsmakowe, które łatwo i szybko zakłada się oraz zdejmuje. Co zapewne istotne dla rodziców, nie ma żadnych przeciwskazań, by fleczery zakładać tymczasowo również dzieciom; u najmłodszych stosuje się te wypełnienia najczęściej podczas dwuwizytowego leczenia amputacyjnego zębów mlecznych.

Jak długo można korzystać z fleczera stomatologicznego?

Pacjenci często zastanawiają się, jak długo można z powodzeniem korzystać z wypełnienia tymczasowego, jakim jest fleczer.

Prawda jest taka, że nie zostało to uregulowane żadnymi sztywnymi ramami czasowymi, jednak zakłada się, że fleczer nie powinien znajdować się w jamie ustnej dłużej niż przez kilka tygodni; nie zaleca się przetrzymywania fleczerów na okres większy niż „od wizyty do wizyty”, ponieważ przewlekłe drażnienie tkanek zęba przykrytych nieszczelnym opatrunkiem może wywołać zapalenie miazgi i dolegliwości związane ze spożywaniem zimnych, gorących i słodkich pokarmów.

Pamiętajmy więc, że aby fleczer służył nam właściwie i aby mieć pewność, że jego użytkowanie będzie dla nas bezpieczne, konieczne jest przestrzeganie wyznaczonych przez dentystę kontrolnych wizyt stomatologicznych.

Co zrobić, gdy fleczer nam wypadnie?

Stomatolodzy zalecają, by przynajmniej przez godzinę od założenia nam fleczera powstrzymać się od jedzenia i picia – wszystko dlatego, że jest to czas niezbędny do stwardnienia materiału. Po sześćdziesięciu minutach nie ma już żadnych przeciwskazań, by powrócić do normalnego trybu życia.

Co jednak, jeśli fleczer pomiędzy kolejnymi wizytami u stomatologa nieoczekiwanie nam wypadnie? Jak podkreślono wcześniej, fleczery nie są mimo wszystko tak trwałymi wypełnieniami jak plomby, więc takie sytuacje się zdarzają. Należy wówczas niezwłocznie zgłosić się na wizytę awaryjną do swojego dentysty; specjalista wymieni opatrunek na nowy, co pozwoli nam ustrzec się przed powikłaniami i bólem.

Czy fleczery są bezpieczne?

Fleczery tworzone są ze składników w pełni bezpiecznych dla wszystkich grup użytkowników, w tym dzieci i kobiet w ciąży, a zatem ich użytkowanie w praktyce jest w pełni bezpieczne i nie wiąże się dla pacjentów z żadnymi skutkami ubocznymi.

W zasadzie jedyne zagrożenie może stanowić wystąpienie uczulenia na któryś z pierwiastków wchodzących w skład fleczerów, jednak z podobnymi sytuacjami dentyści spotykają się sporadycznie.

Incydentalnie pacjenci zgłaszają w związku z obecnością fleczera pojawienie się w jamie ustnej gorzkiego, nieprzyjemnego smaku.

Fleczery są obecnie refundowane w Polsce przez NFZ, natomiast ich cena w gabinetach prywatnych wynosi nie więcej niż kilkadziesiąt złotych (wszystko w zależności od cennika danego gabinetu). Często jednak fleczer zakładany przez stomatologa chociażby w związku z leczeniem kanałowym jest zupełnie darmowy.

Jak dentyści oszukują pacjentów

pilne

CBA weszło do biur PZPN, ratusza i kilku mieszkań

Czy można pomylić przebarwienia na zębach z próchnicą? Albo tak wypełnić kanały, że nadal są puste? Relacje pacjentów dowodzą, że można i okazuje się, że część stomatologów robi to z premedytacją. Dlaczego? Bo mogą na tym zarobić. Jak jeszcze oszukują dentyści?

Wizyty u stomatologów nie należą do najprzyjemniejszych ze względu na ból, jaki im towarzyszy. Ale ból można załagodzić środkami znieczulającymi. Trudniej jest natomiast zatrzeć złe wrażenie, które pozostawiają praktyki niektórych dentystów. Oszukani pacjenci przestrzegają się nawzajem w internecie przed nieuczciwymi stomatologami.

 „Poszłam na przegląd zębów w gabinecie na Ursynowie, pani stomatolog obejrzała uzębienie, stwierdziła próchnicę w górnych czwórkach, na następną wizytę zapisała na robienie tych plomb i czyszczenie, kazała przynieść ze sobą ze trzysta ileś złotych – tyle miało wszystko kosztować”” – relacjonuje pacjentka z Warszawy, która po tym przeglądzie dała sobie zajrzeć w zęby znajomej dentystce.

 „Ona zagląda w zęby, a im bardziej zagląda, tym bardziej nic tam nie ma. Woła koleżankę z gabinetu obok i każe szukać u mnie próchnicy. Szuka i druga – nie może znaleźć nawet kawałeczka.

Okazuje się, że miałam przebarwione bruzdy (co się normalnie z wiekiem zdarza), a ta złodziejka w pierwszym gabinecie chciała mi za stówkę każdy rozborować dwa zdrowe zęby ze zdrowym szkliwem”” – przytacza swoją historię w internecie. I okazuje się, że jej przypadek nie jest odosobniony. „Miałem taki sam przypadek.

Trafiłem do prywatnego gabinetu, w którym stomatolodzy w pogoni za kasą rozwiercali ludziom zdrowe zęby” – żali się inny pacjent. „Kilka lat naprawiałem błąd jednego takiego „dentysty” i cudem uniknąłem resekcji”” – skarży się z kolei Łukasz. „„Przed dłuższym wyjazdem poszłam sprawdzić swoje uzębienie. Renomowany dentysta stwierdził, że mam sześć ubytków. Dwie dziury zdążył mi zrobić.

W pozostałych zębach wskazanych przez niego nie mam żadnych ubytków do dziś, co potwierdzili przy wielokrotnych wizytach lekarze za granicą (chciałam leczyć te zęby!)”” – podaje kolejny przykład emigrantka. Zdarza się, że wizyta u dentysty oszusta może bardziej zaszkodzić pacjentowi niż pomóc. „„Mnie pani stomatolog zaplombowała 9 ubytków w znieczuleniu w ciągu ok. dwóch tygodni.

Przy okazji zeszlifowała szkliwo z większości zębów – podobno po to, żeby je wyrównać. Minęło kilka miesięcy, wszystkie zęby mnie bolą, stały się wrażliwe, jedzenie i gryzienie sprawia mi straszny ból. Pani doktor twierdzi, że wszystko jest w porządku, a ja wydałem kupę kasy i co z tym zrobić!”” – pyta retorycznie pacjent z Trójmiasta.

„Największy kant, z jakim ja się spotkałam, to rzekome wypełnienie mi kanałów. Oczywiście zapłaciłam jak za wypełnienie, a kiedy po jakimś czasie trafiłam do innego dentysty, ponieważ ząb bolał i bolał, okazało się, że kanały są zupełnie puste!”” – pacjenci wręcz licytują się, kto został bardziej oszukany.

 Pacjenci twierdzą, że niektórzy dentyści specjalnie nieprawidłowo zakładają im plomby, żeby w ten sposób wymusić ponowne wizyty, za które trzeba płacić. „Niedorajda lub cwaniaczek zrobi za wysokie (plomby), a potem obniża, aż prześwituje podkład czy co też oni wkładają do środka” – rozpracował hochsztaplerów pacjent z Łodzi.

You might be interested:  Zespół psychoorganiczny – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

„Dentystka, do której chodziłam od kilkunastu lat, dopiero dwa lata temu zaczęła zakładać pacjentom karty stomatologiczne. Ciągnęła dużą kasę za każdą wizytę i nie uznawała okresu gwarancji. Nawet po miesiącu płaciło się za ząb, który „wyleczyła” wcześniej i np. wyleciała plomba. Obudziłam się po wizycie u świetnego lekarza w mieście wojewódzkim.

Leczenie okazało się o wiele tańsze (niż u mnie na prowincji), a przede wszystkim fachowe i skuteczne. Dokumentacja medyczna prowadzona jest rzetelnie, co zabezpiecza zarówno pacjenta jak i lekarza” – zauważa Krystyna. Pamiętajmy jednak, że nie każdy dentysta jest oszustem. A jeśli zdarzy się, że wypadnie nam świeżo założona plomba albo stomatolog uszkodzi nam szkliwo, zawsze możemy domagać się nieodpłatnego poprawienia usługi. >>>Nie daj się oszukać na maśle >>>Domowe sposoby na białe zęby >>>Jak mechanicy naciągają kobiety 

W Lubinie można się wypromować do kadry – tak jak Sasa Zivec i Damjan Bohar. W Zagłębiu nie mają w tej chwili reprezentantów Polski, ale w drużynie narodowej Słowenii nagle zaistnieli dwaj lubińscy piłkarze, którzy zostali docenieni za ich popisy w PKO BP Ekstraklasie. Na dodatek Bohar i Zivec wykorzystali szansę.

Starsi mieszkańcy, którym Wrocław tak wiele zawdzięcza, przez najbliższe tygodnie przejmują panowanie nad miastem. Tegoroczne Dni Seniora potrwają do 11 października i jak co roku dostarczą wielu wrażeń! Mimo iż ich forma, ze względów bezpieczeństwa, uległa wielu zmianom.

W świecie idealnym rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego przyniosłaby obozowi PiS – a zwłaszcza jego liderowi – spore korzyści, w szczególności w zestawieniu z kulejącą wciąż Koalicją Obywatelską, w której pozycja Borysa Budki jest coraz mocniej podważana, a Rafał Trzaskowski musi tłumaczyć się z awarii oczyszczalni ścieków Czajka – pisze Łukasz Warzecha, publicysta „Do Rzeczy”.

Mężczyzna, który w niedzielę 6 września podróżował autobusem linii nr 17 w Lublinie, domaga się odszkodowania od ZTM i MPK za to, że kierowca autobusu nie nosił maseczki, a na dodatek miał potraktować pasażera z „z pogardą, z nienawiścią, z arogancją i z całkowitym brakiem kultury osobistej” – informuje ‘Kurier Lubelski’. Mężczyzna domaga się zapłaty 1000 zł, choć sam także nie nosił maseczki w autobusie.

Bliscy Maryi Kalesnikawej, należącej do prezydium opozycyjnej białoruskiej Rady Koordynacyjnej, złożyli na milicję zawiadomienie o jej zaginięciu – przekazał w serwisie Telegram sztab Wiktara Babaryki. Berlin wezwał Aleksandra Łukaszenkę do wyjaśnienia, co stało się z jedną z liderek białoruskich protestów.

Marcel Zylla został piłkarzem Śląska Wrocław. Młodzieżowy reprezentant Polski ostatnio występował w drugiej drużynie Bayernu Monachium. W klubie z Bawarii przeszedł wszystkie szczeble szkolenia aż do drużyny seniorskiej. Z klubem z Dolnego Śląska podpisał czteroletnią umowę.

Pech nie opuszcza Sylwestra Wilka. Kolejny raz jego udział w „Tańcu z gwiazdami’ stanął pod znakiem zapytania. Okazuje się, że sportowiec trafił w sobotę do szpitala. Jak się teraz czuje i czy w piątek pojawi się na parkiecie słynnego show Polsatu? Choć zachowuje optymizm, nie wiadomo, czy jego noga wytrzyma kolejne wymagające treningi.

Zaginęli w roku 1991. Szóstka przyjaciół. Czterech chłopaków i dwie dziewczyny. Umówili się w domu jednego z nich na urodzinową grę. Taką, w której gracze wcielają się w różne postaci.

To był świat zupełnie niezrozumiały dla dorosłych. Tylko oni w nim byli ważni. I… gdy matka Salomona zajrzała po kilku godzinach do jego pokoju, okazało się, że nikogo w nim nie ma.

Cała szóstka zniknęła bez śladu. Jak kamień w wodę.

W 81. rocznicę hitlerowskiego ataku na Warszawę stolica uczci swoich obrońców. Uroczystości upamiętniające ich heroizm odbędą się dzisiaj o godzinie 17 przy pomniku Barykada Września na Ochocie.

– Ratujmy legendarne miejsce na kulturalnej mapie stolicy! – apelują obecni zarządcy kultowego kina przy ul. Chmielnej. Właściciel budynku – spółka Max-Film – nie chce przedłużyć z nimi umowy.

Fleczer – Opatrunek stomatologiczny – ADENT Dentysta Warszawa

Opatrunek tymczasowy, określany również jako tymczasowa plomba dentystyczna służy do tymczasowego zamknięcia ubytku w zębie. Taki opatrunek zakładany jest na kilka lub kilkanaście dni, do momentu wypełnienia ubytku materiałem ostatecznym, czyli plombą.

Dentysta sięga po opatrunek tymczasowy w momencie, kiedy ząb z różnych powodów wymaga długiego leczenia, nie można jeszcze założyć stałej plomby, a jednocześnie leczony ząb musi zostać dobrze zabezpieczony przed przedostawaniem się bakterii.

Do zabiegów, podczas których stomatolog może założyć tymczasowe wypełnienie, zaliczamy wieloetapowe leczenie kanałowe oraz zabieg wybielania martwego zęba.

Tymczasowa plomba dentystyczna zakładana jest także na zęby objęte głęboką próchnicą, która prawie dotarła do miazgi zęba.

Tymczasowe wypełnienie

Tymczasowe wypełnienie, czyli tzw. fleczer wykonany jest ze specjalnego materiału, który w przeciwieństwie do stałej plomby, łatwo się zakłada i szybko zdejmuje. Jego zadaniem jest czasowe wypełnienie ubytku tak, aby ząb był chroniony przed dostaniem się do niego resztek jedzenia, co mogłoby skutkować rozwojem niebezpiecznych bakterii.

Tymczasowy opatrunek powinien spełniać kilka wymogów i posiadać określone właściwości. Przede wszystkim powinien charakteryzować się odpowiednią trwałością, a więc być odporny na codziennie szczotkowanie zębów, rozdrabnianie pokarmów, itp. Poza tym, powinien odznaczać się dobrą szczelnością i dobrym przyleganiem do zęba.

Dobrze też, aby posiadał neutralny smak i nie pozostawiał w ustach nieprzyjemnego posmaku. Taki opatrunek dentysta zakłada na koniec wizyty. Pacjent nie powinien spożywać pokarmów i płynów przez co najmniej pół godziny.

Lekarstwo w zębie

Czasem dentysta podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, zakłada pacjentowi opatrunek leczniczy do zęba. Jest to niezbędne m.in. w przypadku bardzo głębokiej próchnicy.

Taka plomba lecznicza pozostaje w zębie tak długo, jak wymaga tego sytuacja kliniczna i użyte lekarstwa. Środki używane do dewitalizacji miazgi (znane jako „trutki”) nie powinny zasadniczo pozostawać w ubytku dłużej niż dwa tygodnie.

Znacznie dłużej (od 3 do 6 miesięcy) pozostają w zębie lekarstwa na bazie wodorotlenku wapnia, które pobudzają zębinę do odbudowy.

Plomba lecznica (inaczej opatrunek leczniczy) to szczególny rodzaj opatrunku, który wykazuje szereg właściwości sprzyjających cofnięciu się procesu próchnicowego w dnie ubytku.

Opatrunek leczniczy działa bakteriobójczo niszcząc bakterie próchnicowe, remineralizująco na zdemineralizowane przez próchnicę rejony zęba.

You might be interested:  Jak poprawić wzrok? Jakie są przyczyny pogorszenia wzroku?

Sprawia też, że miazga zęba cofa się i tym samym zmniejsza ryzyko obnażenia i leczenia kanałowego.

Ceny opatrunku w naszym gabinecie stomatologicznym

ADENT to nowoczesna klinika stomatologiczna, która dba nie tylko o zdrowie zębów swoich pacjentów, ale również o ich komfort i dobre samopoczucie. Świadczymy szeroki zakres usług i dbamy o najdrobniejsze detale leczenia.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze usługi były dopasowane do potrzeb pacjentów i ich możliwości finansowych.

Bez utraty jakości, bezpieczeństwa i poziomu higieny pracy oferujemy atrakcyjne ceny tymczasowych wypełnień i opatrunków leczniczych.

I tak na przykład, opatrunek stomatologiczny w naszej klinice to koszt rzędu 50-100zł.

Blog – Fleczer, kiedy i po co się go zakłada?

4 maj 2020 19:12:48Autor: Marcin Olkiewicz

Fleczer powinien być zrobiony z bezpiecznych dla pacjenta, trwałych materiałów, i znajdować się w jamie ustnej nie dłużej niż przez kilka tygodni. Czym jeszcze charakteryzuje się fleczer stomatologiczny i co zrobić, gdy samoistnie nam wypadnie?

Co to jest fleczer?

Jak podkreślono wyżej, fleczer dentystyczny możemy nazwać tymczasowym wypełnieniem. Stomatolog decyduje o jego założeniu, gdy w jamie ustnej nie ma wystarczających warunków, by założyć wypełnienie stałe.

Do takich sytuacji należy zaliczyć chociażby przedłużone krwawienie, brak możliwości odizolowania leczonego zęba od śliny, czy też brak dostatecznej ilości czasu, by założyć wypełnienie stałe, na przykład z powodu tego, że pacjent zgłosił się do stomatologa w trybie awaryjnym.

Fleczery wykonane są ze specjalnych materiałów, dzięki czemu – w przeciwieństwie do plomb stałych – łatwo i szybko się je zakłada oraz zdejmuje. Doskonale zabezpieczają ubytki przed dostawaniem się resztek pokarmu, a więc chronią leczone miejsce przed szkodliwymi bakteriami.

  • Porządny fleczer stomatologiczny powinien charakteryzować się:
  • – trwałością – fleczer w zębie powinien wytrzymać kilkanaście dni, przez ten czas nie będąc podatnym na uszkodzenia spowodowane szczotkowaniem czy rozdrabnianiem pokarmu. Przy okazji musi być łatwy do założenia i ściągnięcia,- szczelnością – przez wypełnienie nie powinny przedostawać się do ubytku żadne resztki jedzenia ani bakterie,- brakiem reaktywności – na tymczasową plombę nie mogą mieć negatywnego wpływu stosowane w trakcie leczenia medykamenty,
  • – akceptowalnym smakiem – fleczer nie powinien pozostawiać w ustach nieprzyjemnego posmaku, ważne też, by nie wpływał na smak spożywanych przez nas potraw.

Na jak długo zakłada się fleczer?

To pytanie pada z ust pacjentów chyba najczęściej. Osoby leczone zastanawiają się, jaki jest uniwersalny, optymalny czas noszenia fleczera, i kiedy zostanie on zastąpiony wypełnieniem stałym.

Otóż nie ma żadnych określonych reguł, które wyznaczałyby czas, przez jaki fleczer powinien znajdować się w jamie ustnej – wszystko zależy po prostu od tego, w jakim odstępie będą się odbywać nasze kolejne wizyty u stomatologa.

Z założenia, fleczer osłania ubytek przed bakteriami od jednego do drugiego spotkania z dentystą.

Przyjmuje się jednak, że fleczer nie powinien znajdować się w jamie ustnej dłużej niż kilka tygodni – wszystko dlatego, że jest on wypełnieniem tymczasowym, a co za tym idzie, mimo że powinien być dość wytrzymały, nie ma tak trwałego charakteru jak plomba stała. W dłuższej perspektywie jest więc podatny na utratę szczelności i wypadnięcie.

Co zrobić w przypadku wypadnięcia fleczera?

Wypadnięcie fleczera nie musi mieć związku wyłącznie ze zbyt długim przetrzymywaniem go w jamie ustnej – czasem zdarza się ono kilka dni, czy nawet kilka godzin po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego.

Może się ono wydarzyć na skutek przeżuwania zbyt twardych pokarmów, nieumiejętnego założenia fleczera, bądź po prostu z przyczyn niezależnych – musimy być więc na taką ewentualność przygotowani.

A co zrobić, gdy fleczer nam wypadnie?

W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Ten natychmiast wypełni ubytek nowym opatrunkiem, co pozwoli nam uchronić się przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi w postaci zapalenia miazgi zęba, nadwrażliwości, czy silnych dolegliwości bólowych.

Jak powinien wyglądać sposób postępowania po założeniu fleczera?

Proces zakładania fleczera nie jest dla dentysty specjalnie skomplikowany – obecnie stomatolodzy mogą korzystać z gotowych, już zmieszanych i odpowiednio skonstruowanych fleczerów, dzięki czemu ich praca jest jeszcze bardziej usprawniona. Dla samego pacjenta zakładanie fleczera nie powinno wiązać się z żadnymi nieprzyjemnymi odczuciami.

Tuż po „zamontowaniu” nam tymczasowej plomby, stomatolog szczegółowo objaśni, jak powinniśmy postępować przez kilka kolejnych godzin, aby zminimalizować ryzyko wypadnięcia czy uszkodzenia fleczera.

Po pierwsze, mniej więcej godzinę od założenia plomby należy powstrzymać się od jedzenia i picia – taki czas jest bowiem niezbędny, by materiał zdołał odpowiednio stwardnieć.

Po tym okresie możemy już bez przeszkód spożywać wszystkie dania i napoje, włącznie z alkoholowymi.

Jeśli po założeniu fleczera będziemy odczuwać jakikolwiek dyskomfort (ból, uczucie obcego ciała, pieczenie), należy zgłosić się do stomatologa, aby ten mógł ustalić przyczynę kłopotu i go wyeliminować.

Fleczer a opatrunek leczniczy – na czym polega różnica?

Pacjenci często mylą fleczer z opatrunkiem leczniczym, tymczasem różnice pomiędzy oboma materiałami są zasadnicze. Plombę tymczasową, czyli fleczer, zakłada się w celu osłonięcia odkrytych tkanek zęba przed czynnikami zewnętrznymi. Nie pełni on żadnych funkcji leczniczych i zazwyczaj jest zbudowany z cementów cynkowo-siarczanych.

Opatrunki lecznicze są natomiast zakładane w celu konkretnym celu – najczęściej stosuje się je w przypadku głębokich ubytków próchnicowych, aby pobudzić miazgę do obrony i uchronić tym samym ząb przed leczeniem kanałowym.

Zbudowane są z cementów tlenkowo-cynkowo-eugelenowych i jedynym, co łączy je z fleczerami, jest tymczasowy charakter – mogą one bowiem pozostawać w jamie ustnej nie dłużej niż przez trzy miesiące.

Po tym okresie należy zamienić je na plombę stałą.

Czy fleczery są bezpieczne?

Fleczery są wykonywane z materiałów w pełni bezpiecznych zarówno dla dorosłych, dzieci, jak i kobiet w ciąży.

Ich skład (o ile fleczer nie znajduje się w jamie ustnej zbyt długo) nie ma na organizm człowieka żadnego negatywnego wpływu, więc jeśli stomatolog zdecyduje o konieczności „zamontowania” nam plomby tymczasowej, nie musimy się właściwie niczego obawiać.

Jedyne zagrożenie to tak naprawdę uczulenie pacjenta na którykolwiek ze składników fleczera, jednak są to sytuacje bardzoincydentalne.

Warto podkreślić, że obecnie na terenie Polski fleczery jak i opatrunki lecznicze są refundowane przez NFZ. W gabinetach prywatnych wypełnienie tymczasowe wiąże się z kosztem kilkudziesięciu złotych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *