Grzybica paznokci u nóg

Masz już dość grzybicy paznokci? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby dowiedzieć się, jak leczyć infekcje grzybicze paznokci

Infekcje grzybicze paznokci to powszechny problem, który może pojawiać się częściej wraz z wiekiem lub po urazach paznokci.1 Grzybica paznokci może powodować dyskomfort, ból i frustrację. Sprawia, że paznokieć wygląda nieatrakcyjnie, przez co może powodować skrępowanie z powodu tego, jak prezentują się stopy. 1

Co to jest infekcja grzybicza paznokci?

Infekcje grzybicze paznokci to powszechny problem, który może dotknąć paznokcie zarówno u rąk, jak i u nóg. Powodem, dla którego najczęściej występuje jednak na paznokciach u nóg jest fakt, że stopy zapewniają grzybom doskonałe środowisko do rozmnażania i rozwoju. 1

Infekcja następuje w wyniku nadmiernego wzrostu grzybów pod paznokciem lub na jego powierzchni.1,2 Zarodniki grzyba dostają się pomiędzy paznokieć a skórę pod jego łożyskiem i żywią się naskórkiem lub keratyną zawartą w paznokciu. Choć zwykle nie jest poważna, dolegliwość ta może być nieprzyjemna, gdyż paznokcie są przebarwione, zgrubiałe i zniekształcone. 1,2

Zdrowe paznokcie są gładkie, różowawe i zakończone cienkim białym paseczkiem. Oto kilka oczywistych objawów infekcji grzybiczej paznokci, na które należy uważać:1,2 

 • Paznokcie zaczynają matowieć i tracą naturalny połysk.
 • Wokół brzegów paznokcia pojawiają się przebarwienia.
 • Pośrodku paznokcia pojawiają się białe lub żółtawe plamki.
 • Paznokieć grubieje lub staje się łamliwy.
 • Paznokieć kruszy się i rozdwaja, a nawet oddziela od skóry.
 • Dyskomfort podczas noszenia butów, chodzenia lub stania przez dłuższy czas. 

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, bardzo ważne jest, aby działać szybko. Jeśli nie zaczniesz leczyć infekcji, istnieje ryzyko, że nasili się i rozprzestrzeni na inne paznokcie.1,2

Sięgnij po preparat na grzybicę paznokci marki Scholl, który jest skutecznym rozwiązaniem w przypadku łagodnych infekcji grzybiczych paznokci. Rezultaty zauważysz już po kilku tygodniach stosowania. Dodatkowo produkt zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji i jej nawracaniu.1,2

Co powoduje infekcje grzybicze paznokci?

Nawet jeśli regularnie dbasz o stopy, możesz złapać infekcję grzybiczą paznokci. Grzyby, które ją powodują są wysoce zakaźne.1,2 Rozwijają i rozprzestrzeniają się w wilgotnych, ciepłych warunkach, na które nasze stopy narażone są każdego dnia:1,2

 • na basenie, pod wspólnymi prysznicami czy na siłowni, gdzie chodzenie boso jest powszechne,
 • jeśli nie zachowujesz czystości stóp i niedokładnie suszysz palce u nóg,
 • kiedy nosisz buty, w których stopom jest gorąco i w których się pocą.

Jeśli masz grzybicę stóp, łatwo może się ona przenieść na paznokcie, powodując infekcję grzybiczą paznokci. Ryzyko zwiększają uszkodzenia paznokci.1,2

Jak zapobiegać infekcjom grzybiczym paznokci?

Niestety nie jest możliwa całkowita eliminacja ryzyka złapania infekcji grzybiczej paznokci. Istnieje jednak kilka prostych rzeczy, które możesz robić, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.1,2

Grzybica paznokci u nóg Noszenie dobrze dopasowanego obuwia pozwala stopom „oddychać” i zmniejsza możliwość powstawania ciepłego, wilgotnego środowiska, w którym grzyby szybko się rozmnażają. Wyrzucaj stare buty i regularnie zmieniaj skarpety.
Grzybica paznokci u nóg Unikaj chodzenia boso na publicznych basenach, pod prysznicami i w szatniach. W takich miejscach noś obuwie ochronne, np. klapki.
Grzybica paznokci u nóg Regularnie kontroluj paznokcie i starannie je obcinaj. Zawsze pamiętaj o dezynfekcji obcinacza do paznokci.
Grzybica paznokci u nóg Unikaj korzystania z tych samych ręczników i skarpet wspólnie z innymi osobami i regularnie pierz ręczniki. Jeśli masz grzybicę stóp, rozpocznij leczenie jak najwcześniej, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji na paznokcie.
Grzybica paznokci u nóg Regularnie dezynfekuj obuwie sprayem lub pudrem przeciwgrzybicznym.

Łagodne infekcje grzybicze paznokci można leczyć stosując preparat na grzybicę paznokci marki Scholl. Do produktu dołączone są higieniczne, jednorazowe pilniczki, za pomocą których spiłujesz wierzchnią warstwę paznokcia. Pomaga to zagwarantować, że zaawansowana formuła przeniknie do paznokcia i dotrze do grzybów w zakażonym łożysku paznokcia, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się.

Leczenie grzybicy paznokci może potrwać nawet kilka miesięcy. Jest tak dlatego, że paznokieć potrzebuje czasu, żeby odrosnąć, a paznokcie u nóg rosną dość wolno, ok.1-2 mm na miesiąc. Widoczna poprawa będzie zauważalna dopiero kiedy uszkodzony paznokieć całkowicie odrośnie.

Pamiętaj, aby rozpocząć leczenie możliwie najwcześniej, najlepiej w momencie, kiedy zauważysz pierwsze objawy. Z preparatem na grzybicę paznokci marki Scholl skuteczne leczenie może oznaczać widoczną poprawę już po kilku tygodniach.

Prosty w użyciu preparat działa dwuetapowo

Etap 1: Etap leczenia trwa 4 tygodnie. Zacznij od spiłowania powierzchni paznokcia raz w tygodniu, wyrzucając zużyty pilnik, aby uniknąć dalszego zakażenia, a następnie nałóż preparat o zaawansowanej formule. Powtórz wszystkie czynności w tygodniu 2., 3. i 4. 

Etap 2: Jest to etap ochronny. Nadal nakładaj płyn raz w tygodniu przez okres do 9 miesięcy lub do czasu aż paznokieć całkiem odrośnie, a przebarwienia znikną.

Grzybica paznokci u nóg Dokładnie myj i osuszaj stopy – pamiętaj, aby zawsze po dotknięciu zainfekowanego paznokcia umyć ręce.
Grzybica paznokci u nóg Nie zapominaj o leczeniu wszelkich innych infekcji grzybiczych, jeśli występują w tym samym czasie, np. grzybicy stóp.
Grzybica paznokci u nóg Noś odpowiednio dopasowane obuwie, w którym palce mają wystarczająco dużo miejsca.
Grzybica paznokci u nóg Regularnie obcinaj paznokcie. Sterylizuj przybory, których używasz do pedicure czyszcząc je dokładnie w gorącej wodzie lub stosując chusteczki nasączone alkoholem bądź płyn do dezynfekcji.

Reckitt Benckiser – All Rights Reserved 2020

Grzybica stóp i paznokci Warszawa | Leczenie grzybicy

Skip to content Grzybica paznokci u nóg

Grzybica paznokci (onychomikoza)

W naszej populacji najczęstszym powodem grzybicy paznokci jest Trichophyton rubrum, choć nierzadko infekcja jest wywołana grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Candida. Zwykle płytka paznokci staje się matowa, przyjmuje białawo-żółtawe zabarwienie, łatwo się kruszy, brzeg może być postrzępiony.

Powszechnie występująca grzybica stóp i paznokci to dolegliwość, która potrafi mocno dać się we znaki. Jednym z charakterystycznych objawów jest intensywny świąd skóry, ale grzybica objawia się także na inne sposoby, np.

w postaci nieestetycznych pęcherzyków, łuszczącej się skóry oraz nadmiernego pocenia się stóp.

Na chorobę narażeni są stali bywalcy basenów, saun, siłowni oraz pryszniców publicznych, a także osoby chore na cukrzycę, zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi, po przebyciu antybiotykoterapii lub przyjmujące sterydy.

 • Schorzenie dotyczy głównie osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, u których obserwuje się wolny odrost płytki paznokciowej i zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych.
 • U dzieci rzadko obserwujemy grzybicę paznokci z uwagi na szybki wzrost płytki paznokciowej.
 • Rozwój zakażenia jest utrudniony, gdyż grzyb zostaje usunięty z odrastającej płytki paznokci.

Grzybica paznokci u nóg Grzybica paznokci u nóg

Zakrojone na szeroką skalę europejskie badanie Achilles Project z 2003 roku wskazało, że prawie co drugi Europejczyk boryka się z problemem grzybicy stóp. U ponad połowy osób z grzybicą stóp wykrywany jest grzyb Trichophyton rubrum. Najczęściej objawy infekcji obserwuje się między palcami – zwykle w 3 i 4 przestrzeni międzypalcowej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zaczerwienienie i świąd, a następnie złuszczanie, maceracja i pęknięcia skóry pomiędzy palcami są właśnie objawem grzybicy stóp. Choroba może także dotyczyć podeszew. Dominuje wówczas rumień, nadmierne rogowacenie i złuszczanie.

Czynniki predysponujące do rozwoju zakażeń grzybiczych stóp są de facto te same co w przypadku grzybicy paznokci. Zakażeniu sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko, stąd nadpotliwość czy noszenie butów i skarpetek ze sztucznych tworzyw może prowadzić do rozwoju choroby.

Grzybica stóp i paznokci – jak się przed nią uchronić?

Grzybica stóp jest chorobą bardzo zaraźliwą – kiedy dotknie jednego członka rodziny, istnieje duże ryzyko, że zakażą się nią także inni domownicy. Dlatego warto pamiętać o zasadach, które pomogą nam się przed nią uchronić. 

W profilaktyce przeciw grzybicy, niezmiernie ważne jest wiele czynników.

Wśród najważniejszych z nich należy wymienić: dbanie o higienę stóp, zakładanie obuwia ochronnego na basenie lub saunie, noszenie skarpetek oraz butów wykonanych z naturalnych, oddychających materiałów, a także korzystanie wyłącznie z osobistych przyrządów kosmetycznych. Jeśli nasze stopy mają tendencję do pocenia się, warto rozważyć również stosowanie antyperspirantów o działaniu przeciwbakteryjnym. 

Grzybica stóp – leczenie

Zarówno grzybica stóp, jak i grzybica paznokci mogą powodować uczucie dyskomfortu, a nawet wpłynąć na pogorszenie relacji społecznych. Rozwijająca się grzybica stóp może przenieść się również na paznokcie. Koniecznością jest podjęcie się leczenia, najlepiej jeszcze we wczesnym stadium choroby – wówczas leczenie może być szybsze i łatwiejsze. 

You might be interested:  Płaskostopie podłużne – przyczyny, objawy i leczenie

W klinice Projekt Skóra, leczenie poprzedzone jest konsultacją dermatologiczną przeprowadzoną przez jednego z naszych ekspertów. Terapia dobierana jest w zależności od nasilenia choroby. Z nami możesz powstrzymać rozwijającą się chorobę grzybiczą i zachować swoje stopy oraz paznokcie u stóp w idealnej kondycji!

Czynniki sprzyjające grzybicy paznokci

• cukrzyca,• czynniki mechaniczne, w tym uraz płytki,• immunosupresja,• przewlekła antybiotykoterapia,• zaburzenia hormonalne,

• korzystanie z ogólnodostępnych pryszniców, saun, basenów, siłowni a także cudzych przyborów higienicznych lub nożyczek do paznokci.

Diagnostyka i leczenie

Wskazane jest wykonanie badania mikologicznego. Po uzyskaniu wyniku i w zależności od nasilenia zmian grzybiczych dobierzemy odpowiednią terapię – miejscową, ogólną lub skojarzoną.

Zakażenie grzybicze może nawrócić, jeśli zaniedbasz inne ważne aspekty terapii. Pamiętaj, że konieczna jest wymiana (najkorzystniej) lub odkażenie obuwia, które było używane podczas trwania infekcji. Odkażenie dotyczy także skarpetek i rajstop, które należy wyprać w minimum 60⁰ C.

Warto wiedzieć

 1. Przykłady działań ograniczających ryzyko grzybicy stóp i paznokci:
 2. • noszenie obuwia ochronnego w miejscach publicznych jak fitness kluby, sauna, basen,• dokładne płukanie stóp czystą wodą po wyjściu z basenu, sauny oraz ich osuszenie,• wygodne obuwie, które nie będzie uszkadzać płytek paznokci,• noszenie skarpetek oraz obuwia, które zapewnia właściwą cyrkulację powietrza,
 3. • profilaktyczne stosowanie antyperspirantów do stóp przy tendencji do zwiększonej potliwości.

Jeśli opisywane powyżej objawy Cię dotyczą, zaproponujemy Ci leczenie. Umów wizytę już dziś i nie daj rozprzestrzenić się infekcji.

Konsultacja Dermatologiczna (20 minutowa)Dr n. med. Małgorzata MarcinkiewiczDr n. med. Agnieszka Terlikowska-BrzóskoLek. Anna Wasilewska-Byra

Stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz jednak dokonać zmiany ustawień przeglądarki.. Akceptuję

Polityka Prywatności

Grzybica paznokci – przyczyny, objawy i leczenie

Grzyby chorobotwórcze to mikroorganizmy, które nie potrzebują światła słonecznego, aby przetrwać.

Rozwijając się w ciepłym i wilgotnym środowisku – w tym pod prysznicami i na basenach – grzyby łatwo atakują skórę poprzez drobne, niewidoczne nacięcia lub niewielkie odstępy między paznokciem, a łożyskiem paznokcia.

Ten nieestetyczny, wstydliwy problem może powodować ból i dyskomfort, prowadząc do ograniczeń fizycznych i zawodowych.

Grzybica paznokci nie zniknie sama. Aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu powinna być leczona natychmiast.

Grzybica paznokci u nóg Grzybica paznokci u nóg

Różnorodność objawów oraz szerokie spektrum czynników wywołujących grzybicę paznokci utrudniają właściwą diagnozę oraz dobór odpowiedniej terapii.

Undofen Amorolfina to sprawdzony lek na grzybicę paznokci- dostępny bez recepty. Precyzyjnie dociera do źródła infekcji i wspiera regenerację paznokcia.

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci (onychomikoza) jest jedną z najczęściej występujących chorób paznokci o charakterze infekcyjnym. Stanowi nawet do 50% wszystkich chorób. Szacuje się, że cierpi na nią 12-13% ludzkości. Wywoływana jest przez:

 • dermatofity – głównie Trichophyton rubrum (44% pacjentów), Trichophyton mentagrophytes (4% pacjentów),
 • drożdżaki,
 • pleśnie.

Drobnoustroje te normalnie bytują na powierzchni skóry, jednak w stanach obniżonej odporności mogą wywołać zakażenie. Grzybica paznokci dotyka najczęściej osób, które zmagają się z innymi chorobami, takimi jak:

 • cukrzyca,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zaburzenia autoimmunologiczne,
 • choroby krążenia. 

Profilaktyka i leczenie grzybicy paznokci

Grzybice paznokci możemy podzielić ze względu na miejsce występowania. Wyróżniamy następujące rodzaje:

 • grzybica dystalna, boczna onychomikoza podpaznokciowa (DLSO) – najczęściej występujący rodzaj. Atakuje boki i części dystalne paznokcia, rozprzestrzeniając się ku środkowi. Dermatofity wnikające w paznokieć rozkładają keratynę, degradują płytkę i nadają charakterystyczne żółto-kremowe zabarwienie. Paznokieć staje się kruchy, łamliwy i rogowaciejący.
 • proksymalna onychomikoza podpaznokciowa (PSO) – najczęściej dotyka paznokci u rąk. Dermatofity przedostają się do płytki paznokcia przez obrębek naskórkowy. Zwykle ten rodzaj choroby powstaje na skutek urazu lub w wyniku następujących chorób: cukrzyca, zaburzenia autoimmunologiczne, zaburzenia hormonalne i choroba Raynauda.
 • powierzchowna biała onychomikoza (SWO) – występuje najczęściej pomiędzy palcami stóp. Na płytce paznokcia może pojawić się biały nalot.
 • wewnątrzpaznokciowa onychomikoza (EO) – erozja płytki zaczyna się od wewnątrz. Trudno dostrzec pierwsze objawy zakażenia. 
 • onychomikoza całkowicie dystroficzna (TDO) – odmiana ta występuje u osób z przewlekłą kandydozą. Może pojawić się stan ostry lub przewlekły. 

Grzybica paznokci – przyczyny

Zakażenie grzybicą paznokci może spotkać każdego z nas. Do infekcji dochodzi w łatwy sposób, najczęściej poprzez:

 • niezakładanie obuwia na obiektach sportowych, np. na basenie, siłowni,
 • zakładanie wypożyczonego obuwia, które nie zostało zdezynfekowane, np. na kręgielni, lodowisku,
 • współdzielenie ręcznika, pumeksu, nożyczek do paznokci czy cążek z innymi osobami, które mogą być zakażone grzybicą,
 • niewykonywanie sterylizacji sprzętu w salonie manicure, pedicure, podologicznym,
 • przy uszkodzeniu mechanicznym paznokcia, gdy nosimy za wąskie buty czy ciasne skarpetki, które utrudniają wentylację.

Grzybica paznokci u nóg

Grzybica paznokci – objawy

Grzybica paznokci występuje zwykle na jednym paznokciu, rzadko atakuje pozostałe. Na stopie jest to najczęściej pierwszy lub piąty palec. Objawy można łatwo zbagatelizować, zwłaszcza jeśli paznokcie zostały pomalowane kolorowym lakierem.

Do najpowszechniej występujących objawów należą:

 • przebarwienia na paznokciach – mogą być białe, żółte, brązowe lub czarne,
 • kruchość i łamliwość paznokci,
 • odkształcenia, pofałdowania lub zgrubienia,
 • odklejanie się paznokcia od łożyska,
 • nieprzyjemny zapach,
 • bolesność i zaczerwienienie wałów okołopaznokciowych.

Grzybica paznokci – leczenie

Leczenie grzybicy paznokci wymaga od chorego dużej dyscypliny i systematyczności. Niewielkie zmiany na paznokciach można leczyć samodzielnie za pomocą ogólnodostępnych leków z apteki. Do wyboru mamy preparaty zawierające substancje grzybobójcze, do których należą:

 • maści,
 • żele,
 • lakiery,
 • spraye.

W preparatach tych znajdują się substancje takie jak:

 • cyklopiroks,
 • amorolfina,
 • mikonazol.

Grzybica paznokci – domowe sposoby

Domowe sposoby leczenia grzybicy paznokci opierają się na zachowaniu odpowiedniej higieny. Przy stosowaniu preparatów zewnętrznych należy pamiętać przede wszystkim o:

 • maksymalnym skróceniu chorego paznokcia jednorazowym pilnikiem,
 • unikaniu malowania paznokci zwykłymi (nieleczniczymi) lakierami,
 • uważaniu na urazy mechaniczne.

Jeśli grzybica dotyczy stóp, należy zdezynfekować buty i skarpety specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, aby nie dochodziło do ponownego nadkażenia. 

Grzybica paznokci – leczenie farmakologiczne

Jeśli zakażenie jest bardziej rozległe i zajmuje kilka paznokci, należy udać się do lekarza. Specjalista zaproponuje leczenie preparatami dostępnymi na receptę, także terapię doustną. Preparaty podawane doustnie wykazują działanie przeciwgrzybicze na paznokcie.

Lekarze często decydują się na tzw. terapię pulsową. Polega ona na stosowaniu leku przez 7 dni, a następnie zrobieniu trzytygodniowej przerwy pomiędzy kolejną dawką.

Kuracja trwa 3 miesiące, jednak lek, który skumulował się w płytce paznokcia, działa nawet do 9 miesięcy.

Istnieje także możliwość laseroterapii grzybicy paznokci. Polega ona na naświetlaniu paznokci odpowiednim światłem, które powoduje zniszczenie drobnoustrojów.

Całkowite wyleczenie grzybicy paznokci jest możliwe. O takim stanie mówimy wówczas, gdy w miejscu zakażonego wyrośnie nowy, całkowicie zdrowy paznokieć. Po terapii paznokcie mogą być osłabione, zdeformowane i cienkie.

W takim wypadku można poddać się zabiegowi rekonstrukcji w salonie kosmetycznym. Na płytkę paznokcia nakłada się warstwę żelu, akrylu lub silikonu, który wzmacnia płytkę.

Taką rekonstrukcję można wykonać tylko, gdy paznokieć jest całkowicie wyleczony.

Grzybica paznokci – profilaktyka

Profilaktyka zakażenia grzybicą paznokci obejmuje:

 • noszenie obuwia w miejscach, gdzie można się zarazić grzybicą, np. basen, sauna, wspólna szatnia, prysznic,
 • dobór odpowiedniego obuwia i skarpetek, które zapewniają odpowiednią wentylację,
 • częste mycie rąk z wykorzystaniem mydła ze zwróceniem uwagi na paznokcie,
 • używanie jednorazowych przyrządów do pielęgnacji paznokci lub sterylizacja produktów wielorazowego użytku, np. pilników, cążek, nożyczek,
 • korzystanie ze sprawdzonych salonów manicure, pedicure, które sterylizują sprzęt po każdym kliencie,
 • dokładne osuszanie dłoni i stóp po kąpieli, zwłaszcza przestrzeni międzypalcowych,
 • w przypadku wystąpienia grzybicy paznokci u członka rodziny zaleca się, aby nie używać tych samych ręczników, przyrządów do pielęgnacji itd., 
 • w przypadku narażenia na powstawanie grzybicy, np. przy dużej aktywności fizycznej, używanie specjalistycznych sprayów czy zasypek chroniących przed dermatofitami. 

Źródło:

Piejko L., Nowoczesne metody leczenia grzybicy paznokci, 2018.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Leczenie grzybicy paznokci laserem Poznań, trwały efekt

Leczenie grzybicy paznokci laserem.

You might be interested:  Uporczywy kaszel – jakie są przyczyny i jak leczyć uporczywy kaszel?

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest schorzeniem dermatologicznym o podłożu infekcyjnym.

Jej przyczyną jest zakażenie dermatofitami, czyli grzybami o wysokim powinowactwie do skóry i jej przydatków.

Może dotyczyć zarówno paznokci dłoni i stóp, jednakże znacznie częściej dotyczy tych drugich. Jest to choroba, którą bardzo łatwo się zarazić, jednak jej wyleczenie stanowi spore wyzwanie.

Może ona dotyczyć jednej płytki paznokciowej bądź kilku na raz. Najczęściej dotyczy paznokci palca pierwszego i piątego. Przyczyną jest najprawdopodobniej fakt, iż palce te najściślej przylegają do buta i są poddawane największym obciążeniom. Niestety, jest to schorzenie często niezauważane i lekceważone.

Jednakże wbrew powszechnej opinii, nie ma możliwości aby grzybica paznokci ustąpiła samoistnie.

W rezultacie powyższych zachowań, obecnie problem ten dotyczy już około 1/5 polskiej populacji.

Jak dochodzi do grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci powstaje, kiedy z różnych przyczyn dochodzi do zainfekowania dermatofitami obszaru płytki paznokciowej, przy niewystarczającej wydolności układu odpornościowego.

Bardzo częstym mechanizmem jej powstania jest bezpośrednie rozprzestrzenianie się infekcji, czyli innymi słowy jako powikłanie grzybicy stóp, która jest bardzo częstą przypadłością, jednak dużo łatwiejszą do wyleczenia.

Jednym z istotnych czynników ryzyka wystąpienia grzybicy paznokci są zaniedbania higieniczne. Aczkolwiek należy pamiętać, iż niestety, ten czynnik jest często niedoceniany i pomijany w opisach tej choroby. Tymczasem zaniedbania higieniczne powodują zaistnienie sprzyjających warunków dla rozwoju grzybów oraz tworzenia się procesu infekcyjnego.

Te sprzyjające warunki to przede wszystkim ciepło i wilgoć, tak więc chociażby niestaranne wycieranie stóp po kąpieli, a także stosowanie nieoddychającego obuwia.

Uszkodzona płytka paznokciowa jest idealnym ułatwieniem dla grzybów do kolonizacji. Dlatego też tak ważne jest, aby prawidłowo obcinać paznokcie (niezbyt krótko) oraz uważać na wszelkie urazy.

Bardzo istotną kwestią sprzyjającą rozwojowi grzybicy paznokci jest współistnienie chorób, które są związane z upośledzeniem funkcjonowania układu odpornościowego, co sprzyja powstawaniu zakażeń o różnej etiologii, w tym grzybiczych. Do tej grupy zaliczane są na przykład różnego rodzaju niedobory odporności, cukrzyca czy choroby nowotworowe, a zwłaszcza te dotyczące układu krwiotwórczego oraz układu chłonnego.

Jak się objawia grzybica paznokci?

Obraz kliniczny grzybicy paznokci jest bardo charakterystyczny i często wystarczy zwykłe obejrzenie stopy, aby ją rozpoznać. Istotą objawów jest stopniowa, postępująca zmiana wyglądu paznokcia. Początkowo dochodzi do przebarwień. Paznokcie przybierają początkowo białego odcienia, następnie żółtego, aby w końcu stać się brązowe.

Następnie dochodzi do rozwarstwiania i złuszczania się płytki paznokciowej i, paradoksalnie,

w rezultacie do jej pogrubienia. Powoduje to utrudnienie w obcinaniu paznokci, związane po pierwsze z większą grubością, ale także z większą kruchością płytki paznokciowej. W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia dodatkowy uszkodzeń, które dają jeszcze większą możliwość do kolonizacji przez grzyby.

Ponadto, grzybicy paznokci często towarzyszy bardzo nieprzyjemny zapach, związany z gromadzeniem się pod płytką paznokciową, a także w jej wyłomach i pęknięciach żywych, ale także martwych i gnijących fragmentów grzybni.

Grzybica paznokci u nóg

Jak leczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci jest procesem trudnym i skomplikowanym, a także długotrwałym. W przypadku paznokci dłoni jest to co najmniej 4 tygodnie, w przypadku stóp minimalny okres leczenia to aż 6 tygodni. Zazwyczaj stosuje się leczenie dermatologiczne, zewnętrzne, pod postacią lakierów zawierających lek przeciwgrzybiczy – amorolfinę.

Jednakże również współczesna medycyna estetyczna znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy paznokci. Jedną z metod wykorzystywanych w tym celu są zabiegi z zastosowaniem lasera diodowego.

Leczenie grzybicy paznokci laserem

Charakteryzuje się on tym, że jego poszczególne wiązki mają tę samą długość fali i bardzo niewielkie rozproszenie. Dzięki tym właściwością, laser diodowy działa w sposób celowany, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek sąsiadujących.

Podstawowy mechanizm tej technologii opiera się na zjawisku fototermolizy. Polega na wywoływaniu precyzyjnego przegrzania naświetlanej okolicy. Dzięki temu zjawisku dochodzi do termicznego niszczenia komórek grzyba. Ponadto, oddziałując na skórę okolicy macierzy paznokcia, wywołuje jej mikrouszkodzenia.

W rezultacie dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych. Przejawiają się one stymulacją syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, a także innych procesów stymulujących regenerację płytki paznokciowej. Dzięki temu mechanizmowi dochodzi do wzmocnienia struktury płytki paznokciowej, a także do zwiększenia jej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia.

Efektem tego jest znaczne utrudnienie kolonizacji grzybiczej, poprzez usuwanie korzystnych dla rozwoju grzybów. Dzięki temu mechanizmowi, technologia ta znajduje zastosowanie w leczeniu grzybicy paznokci i jest skuteczną alternatywą dla leczenia farmakologicznego.

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Po pierwsze należy zadbać, aby porządnie odkazić buty. Ponadto, na miesiąc przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z opalania. Około tygodnia przed przeprowadzeniem laseroterapii zaleca się odstawienie wszystkich leków modyfikujących krzepnięcie krwi, steroidów, a także leków będących fotouczulaczami.

Powrót do ich przyjmowania można rozważyć dopiero 2 tygodnie po zabiegu. Sama procedura polega na naświetleniu płytki paznokciowej przy użyciu specjalnej głowicy, umieszczonej w odległości ok. 2cm nad płytką paznokciową. Czas jej trwania zazwyczaj nie przekracza 20 minut. Przez około 2 tygodnie po zabiegu nie należy korzystać z sauny ani brać gorących kąpieli.

Leczenie grzybicy laserem diodowym jest przeciwwskazane między innymi u kobiet w ciąży i karmiących piersią, u osób z aktywnymi chorobami nowotworowymi i autoimmunologicznymi, u chorych na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego, układu wewnątrzwydzielniczego (w tym cukrzycę), a także z aktywnymi stanami zapalnymi zwłaszcza w obrębie skóry i tkanki podskórnej.

Decydujemy o doborze metody leczenia na podstawie badania.

Grzybica paznokci leczenie Poznań

Domowe sposoby na grzybicę paznokci

Leczenie przy pomocy farmaceutyków to jedno, ale domowe sposoby na grzybicę paznokci również są w stanie przynieść świetne efekty i uwolnić nas od nieprzyjemnych dolegliwości.

Jeśli zadziałamy już w początkowym stadium, to mamy bardzo dużą szansę na uchronienie się przed znacznie bardziej dokuczliwymi objawami grzybicy i rozprzestrzenieniem się jej na dalsze obszary skóry.

Gdy tylko poczujemy, że coś się dzieje i podejrzenia padną na infekcję grzybiczą, warto sięgnąć po domowe i naturalne sposoby, aby zapobiec jej dalszemu rozwojowi. Nie trzeba wcale od razu pędzić do pobliskiej apteki, ani też sięgać po ciężki arsenał w postaci medykamentów, aby przynieść sobie ulgę i pozbyć się wroga.

Czym objawia się grzybica paznokci i co przyczynia się do jej rozwoju?

Za rozwój infekcji grzybiczej w przypadku paznokci u rąk i stóp odpowiadają patogeny z rodzaju dermatofitów, drożdżaków i pleśniowców. Pojawia się ona na skutek nadmiernego rozrostu grzyba, umiejscawiającego się pod lub na paznokciu.

Bagatelizowanie objawów grzybicy paznokci sprawia, że płytka staje się coraz cieńsza i odbarwia się. Problem nie dotyczy jednak wyłącznie samej płytki paznokcia, gdyż nieleczona grzybica zaczyna rozprzestrzeniać się na dalsze obszary.

Paznokieć dotknięty grzybicą zaczyna być coraz słabszy, przez co z biegiem czasu oddziela się coraz mocniej od skóry, do której jest przytwierdzony. Jak poznać, że płytka paznokciowa została zaatakowana grzybami? Z całą pewnością nie można tego przeoczyć, gdyż przybiera ona zabarwienie brązowe lub żółte.

Mogą pojawić się także białe plamki na jej powierzchni, a następnie coś w rodzaju kruchego i kredowego proszku. Objęty infekcją grzybiczą paznokieć jest pofałdowany, odkształca się, może mieć nawet czarne zabarwienie. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, który wynika z zakażenia paznokcia.

Często pojawia się również zapalenie wałów paznokciowych, co manifestuje się zaczerwienieniem, ciepłem i bólem w zmienionym chorobowo miejscu.

Do infekcji dochodzi najczęściej poprzez zakażenie się zarodnikami grzybów. W grupie zwiększonego ryzyka są osoby korzystające z publicznych basenów, łaźni i saun. Rozwojowi infekcji sprzyjają mokre, wilgotne i ciepłe miejsca.

Jeśli chodzimy w mokrych skarpetkach czy też ubieramy buty na mokre bądź wilgotne stopy, to również stwarzamy doskonałe warunki do rozwoju grzybicy. Wystarczy też użyć cudzego ręcznika/butów/skarpet/przyborów do paznokci, aby zarazić się grzybicą.

Zarazić można się od członka rodziny czy też podczas wizyty w salonie pedicure/manicure, w którym to nie zostały odpowiednio wysterylizowane narzędzia.

Rozwojowi infekcji grzybiczej sprzyjają czynniki, takie jak wilgotne i ciepłe środowisko, długotrwałe kuracje antybiotyczne, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, osłabiony system immunologiczny, choroby układu krążenia, problemy ze strony układu pokarmowego, nieprawidłowa higiena stóp i dłoni, otyłość, chemioterapia, stosowanie sterydów, niedokrwistość, źle zbilansowana dieta i nadmierna podaż cukru, podeszły wiek. Nawet ucisk na płytkę paznokcia czy nieumiejętne przycinanie paznokci może doprowadzić do rozwoju grzybicy. Grzybica paznokci bardzo często występuje w przebiegu innych stanów chorobowych, takich jak łuszczyca, niedobory pokarmowe, zapalenia skóry, liszaj płaski, zakażenia bakteryjne i choroby nowotworowe. Nieleczona grzybica paznokci prowadzi do poważnych powikłań w postaci trwałej utraty paznokcia, rozwoju bakteryjnej infekcji skóry i jej rozprzestrzeniania się na inne obszary ciała. W efekcie zarodniki grzybów mogą dostać się do krwiobiegu, przez co może dojść do zatrucia organizmu. W przypadku osób borykających się z cukrzycą, nieleczona grzybica paznokci może skutkować nawet koniecznością amputacji.

You might be interested:  Zniesienie i spłycenie lordozy lędźwiowej – co to znaczy, objawy, ćwiczenia, leczenie

Zanim sięgniemy po „leki z apteki”, wypróbujmy domowe sposoby na pozbycie się grzybicy.

Czosnek

Jako, że czosnek jest niezwykle silnym antybiotykiem o przeciwgrzybiczych właściwościach, idealnie sprawdzi się w przypadku infekcji spowodowanej drożdżakami.

Wystarczy sięgnąć po kilka ząbków świeżego czosnku, po czym przecisnąć je przez praskę i dodać do powstałej miazgi oliwę z oliwek.

Taką miksturę nakładamy na zmienione chorobowo paznokcie i pozostawiamy na nich na pół godziny, po czym zmywamy wodą i dokładnie osuszamy.

Soda oczyszczona

Każdego dnia warto zafundować swoim stopom kąpiel w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie sodę (cztery łyżki na dwa litry wody). Stopy moczymy w takim roztworze przez pół godziny, po czym dokładnie osuszamy je papierowym ręcznikiem, pamiętając także o przestrzeni między palcami.

Ocet

Kąpiele można robić także z octem, najlepiej rano i wieczorem. Innym sposobem jest smarowanie zmienionych chorobowo miejsc wacikiem nasączonym w occie jabłkowym. Ważne jest to, aby był on niepasteryzowany. Po przetarciu zaleca się przytrzymać taki okład przez parę minut.

Sok cytrynowy

Okłady z soku cytrynowego równie idealnie sprawdzają się w przypadku infekcji grzybiczej. Wykazują one działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Wacikiem nasączonym w kwasie cytrynowym nacieramy zmienione chorobowo miejsca. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie zmywać potem soku, ale pozostawić go do wyschnięcia.

Olejek herbaciany

W walce z grzybicą paznokci idealnie sprawdza się olejek z drzewa herbacianego. Jest on powszechnie dostępny i niezwykle skuteczny. Posiada m.in. działanie bakteriobójcze. Wystarczy nakładać niedużą ilość olejku nierozcieńczonego na zaatakowane grzybicą paznokcie i skórę wokół nich. Takie zabiegi powtarzamy trzy razy dziennie przez dwa tygodnie.

Maść o nietypowym zastosowaniu

Jeśli chodzi o domowe sposoby na grzybicę paznokci, to dosyć nietypowym jest stosowanie popularnej maści służącej do łagodzenia objawów grypopodobnych. Chodzi tutaj o Vicks VapoRub. Okazuje się być ona pomocna także w przypadku infekcji grzybiczej. Nakładamy jej niewielką ilość na umyte i osuszone zmienione chorobowo miejsce dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Ziołowa kąpiel

Zioła są nieocenione do walki z grzybicą, w tym z grzybicą paznokci. Można je stosować nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie, wykorzystując np. do kąpieli. Najlepiej sprawdzają się szyszki chmielu, czarci pazur, orzech czarny, pokrzywa, skrzyp polny, rozmaryn, komosa piżmowa i aloes.

Takie ziołowe kąpiele stóp działają napotnie i oczyszczają skórę z toksyn. Można także stosować napary z nich w formie okładów. Moc drzemiąca w ziołach jest naprawdę ogromna. Posiadają one właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, łagodzące i wzmacniające.

Nie tylko pomagają skórze się zregenerować, ale też zmniejszają ryzyko ponownego zainfekowania.

Bardzo pomocny przy grzybicy paznokci jest rozmaryn, który hamuje rozwój patogenów i redukuje świąd. Wystarczą nam trzy łyżki surowca na szklankę wrzątku.

Podobnie można postąpić z chmielem zawierającym goryczkę o działaniu hamującym rozwój grzybów i zakażenie bakteryjne. Powstałym naparem przemywamy chorobowo zmienione obszary.

Innym naparem do moczenia stóp będą rozdrobnione liście aloesu zaparzane przez 20 minut w litrze wrzątku.

Uryna

Jeśli nie mamy niczego pod ręką w przypadku grzybicy paznokci, to można wspomóc się własnym moczem. Urynoterapia w postaci kompresu na stopę także jest w stanie pomóc.

Wyciąg z pestek grejpfruta

Do walki z grzybicą paznokci można wykorzystać wyciąg z pestek grejpfruta o działaniu antyseptycznym. Hamuje on namnażanie się bakterii, wirusów i grzybów. Obfituje również w bioflawonoidy, które nie sprzyjają rozwojowi patogenów.

Wyciągiem z pestek grejpfruta można skropić skarpetki i wkładkę do butów oraz wykorzystać do kąpieli stóp. Wystarczy kilkanaście kropli wyciągu na litr ciepłej wody. Moczymy w tym stopy przez co najmniej kwadrans dwa razy dziennie.

Skarpetki także warto prać z dodatkiem wyciągu z pestek grejpfruta, dzięki czemu uchronimy się przed powtórnym atakiem grzybów.

Proszek do pieczenia na grzybicę?

Niektórym wyda się to dziwne, aby przy grzybicy paznokci sięgać po proszek do pieczenia, ale ma to jak najbardziej sens. W proszku znajduje się wodorowęglan sodu, czyli dobrze znana nam soda oczyszczona. W połączeniu z wodą uzyskujemy pastę, którą nakładamy na zainfekowane miejsce, a po paru minutach spłukujemy i wcieramy dowolny puder o działaniu przeciwgrzybiczym.

Olejki eteryczne i oleje

Oprócz olejku z drzewa herbacianego pomocne okazują się być także inne olejki eteryczne, a dokładniej olejek z oregano, tymiankowy i olejek goździkowy. Warto także sięgnąć po zimnotłoczony olej kokosowy.

Ekstrakt z liści oliwnych

W liściach oliwnych znajdują się substancje o silnych właściwościach grzybobójczych. Działają one także przeciwdrobnoustrojowo i wzmacniają odporność. Ekstraktem z liści oliwnych warto się zarówno suplementować, jak i stosować zewnętrznie – mieszając sproszkowane z oliwą z oliwek czy olejem kokosowym.

Płyn do płukania jamy ustnej na grzybicę stóp?

Jeśli posiadamy płyn do płukania jamy ustnej, który ma w swoim składzie substancje, takie jak mentol, tymol i eukaliptus, to można śmiało zastosować go przy grzybicy paznokci. Są to substancje o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Wystarczy pocierać zmienione chorobowo miejsca wacikiem nasączonym płynem i codziennie moczyć w nim stopy.

O czym należy pamiętać?

Bardzo ważne w przypadku grzybicy paznokci jest to, aby buty noszone w trakcie infekcji zostały wyrzucone. W ich wnętrzu cały czas mogą znajdować się patogeny, przez co może dojść do powtórnego zakażenia.

Jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy sobie pozwolić na ich pozbycie się, to mamy parę możliwości. Jedną z nich jest włożenie obuwia do foliowego worka, w którym umieszczamy dziesięcioprocentowy roztwór formaliny.

Następnym krokiem jest szczelne zamknięcie woreczka i pozostawienie w nim butów na okres dwóch dni w ciepłym i suchym miejscu. Po tym czasie można wywietrzyć buty.

Innym rozwiązaniem jest włożenie do butów gazy/szmatki nasączonej roztworem przygotowanym z jednej tabletki chinoksyzolu rozpuszczonego w szklance wody. Każdy but z wkładem umieszczamy w osobnej torebce foliowej, po czym szczelnie zamykamy i pozostawiamy tak na dobę. Po tym czasie wyjmujemy buty i pozostawiamy do wywietrzenia.

Do leczenia grzybicy paznokci sięga się po najróżniejsze preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym w postaci lakierów, zasypek, żeli, maści i sztyftów. Godne polecenia jest wcieranie w zmienioną chorobowo płytkę paznokcia i skórę, aloesu – najlepiej świeżo wyciśniętego.

Do stosowania miejscowego można także sięgnąć po produkty zawierające mocznik i olejek herbaciany. Pomocne okazują się być także okłady na paznokcie.

Konieczna jest odpowiednia higiena stóp, rozważne stosowanie antybiotykoterapii, noszenie klapków ochronnych podczas korzystania z publicznych miejsc typu baseny czy hotelowe prysznice.

Należy wystrzegać się korzystania z cudzego obuwia, noszenia butów gumowych, ciasnych i niezapewniających cyrkulacji powietrza. Niezwykle ważne jest także to, aby poddać się leczeniu zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, jeśli takowe występują.

Paznokcie powinny być regularnie przycinane, ale niezbyt krótko, z lekko zaokrąglonymi brzegami. Ważne jest także częste zmienianie skarpetek, które najlepiej, gdyby były wykonane z naturalnych materiałów – przewiewnych i bawełnianych. Stopy myjemy mydłem szarym lub przeciwbakteryjnym raz do dwóch razy dziennie.

Zawsze dokładnie wycieramy stopy i przestrzenie między palcami. Najlepiej jest także mieć zawsze w zanadrzu jakiś przeciwgrzybiczy aerozol do stóp, w razie pojawienia się objawów infekcji.

Najlepsze są preparaty składające się z kilku składników o działaniu przeciwgrzybiczym, antybakteryjnym i ochronnym oraz łagodzącym podrażnienia, typu wyciągi z tymianku, eukaliptusa, z olejkami eterycznymi, zawierające triclosan czy climbazole.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *