Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Leczenie uśmiechu dziąsłowego tosksyną botulinową to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się uporczywego odsłaniania górnego dziąsła podczas uśmiechania się.

Uśmiech dziąsłowy objawia się poprzez nadmierne uwidocznienie dziąseł podczas uśmiechania się. Przyczyn powstawania uśmiechu dziąsłowego może być kilka:

  1. górna warga pacjenta jest zbyt krótka
  2. wady genetyczne
  3. wady samego zgryzu lub spoźnione wyrzynanie się zębów

Za prawidłową estetykę uśmiechu u każdego człowieka odpowiedzialne są:

Uśmiech dziąsłowy uwidacznia się w zależności od proporcji ust, zębów i dziąseł. Jeżeli uśmiechamy się szeroko to warga górna powinna być w taki sposób odwiedziona od zębów aby uwidaczniać tylko niewielką część dziąseł.

3 metody leczenia uśmiechu dziąsłowego:

  1. Leczenie toksyną botulinową typu A (obecnie jest to najpowszechniejsza i najskuteczniejsza metoda leczenia),
  2. zabieg chirurgiczny (bardzo inwazyjny i długotrwały),
  3. leczenie ortodontyczne (również długotrwałe oraz długi czas na pojawienie się poprawy uśmiechu)

Leczenie uśmiechu dziąsłowego przeznaczone jest dla osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Należy tutaj zaznaczyć, że zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A jest BEZPIECZNY i SZYBKI (trwa kilka, kilkanaście minut) a efekt widoczny jest nawet przez 7-12 miesięcy w zależności od tolerancji pacjenta do powracania wad.

Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A polega na wstrzyknięciu jej odpowiedniej ilości do mięśnia okrężnego ust co sprawia, że mięsień zostaje rozluźniony na tyle, żeby nie odsłaniać nadmiernie dziąseł.

Zobacz również:

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Wyjaśnienie nieznanych Ci pojęć znajdziesz w słowniczku Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii Dentamax znajduję się w południowej części Krakowa, ale zapraszamy do nas serdecznie pacjentów nie tylko z Podgórza, Woli Duchackiej, Rżąki, Kurdwanowa, Piasków Nowych, Kozłówka, Prokocimia, Bieżanowa, Swoszowic, Łagiewnik, Borku Fałęckiego, Ruczaju, Płaszowa, czy też Wieliczki, Gdowa, Sułkowic, Myślenic, Skawiny i Bochni, ale też z innych rejonów miasta i regionu Zobacz jak do nas dojechać

Rejestracja na wizytę/INFOLINIA:: +48 883 699 007 rejestracja[at]dentamax.com.pl

Informacje dla pacjentów z zagranicy: +48 883 699 007 [email protected]

Zapoznaj się z polityką prywatności

  • Zapraszamy również do kontaktu poprzez nasz interaktywny czat znajdujący się w prawym dolnym rogu strony!

Zbyt szeroki uśmiech dziąsłowy – Dentonet

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Uśmiech dziąsłowy, zwany także gummy smile, to uśmiech zbytnio odsłaniający dziąsła. Z kolei nadmierna ekspozycja dziąseł (ponad 3 mm) zaburza proporcje między strefą białą i czerwoną ust – w efekcie odnosimy wrażenie, że zęby są za krótkie w stosunku do dziąseł, te zaś są nadmiernie grube i wypukłe. Przyczyn powstania tej wady może być kilka. Zalicza się do nich m.in.: – wadę genetyczną związaną z nadmiernym wzrostem kości szczęki, – wady ortodontyczne, – zbyt krótką lub nadaktywną górną wargę, – zgrzytanie zębami prowadzące do ścierania zębów (bruksizm)

– opóźnione wyrzynanie zębów (prawidłowej wielkości korony zębów są przykryte dziąsłem).

Wielu posiadaczy gummi smile nie lubi swojego uśmiechu i ma z jego powodu ogromne kompleksy. Na szczęście istnieje dzisiaj kilka różnych metod, umożliwiających korektę zbyt szerokiego uśmiechu.

Jak zlikwidować uśmiech dziąsłowy? Sukces korekcji tej wady zależy od dobrania odpowiedniej metody.

W zależności od przyczyny oraz stanu klinicznego leczenie gummy smile polega na wdrożeniu leczenia ortodontycznego bądź też na przeprowadzeniu zabiegu zmieniającego kształt dziąseł (zabieg ten nosi nazwę liftingu lub konturowania).

W ostatnich latach pojawiła się również mniej inwazyjna metoda polegająca na użyciu botoksu, jednak zabieg ten nie daje trwałych efektów i należy go powtarzać co kilka miesięcy.

Leczenie ortodontyczne najczęściej jest stosowane w przypadku młodych pacjentów. Niestety, u osób dorosłych z wadami szkieletowymi stomatolog nie jest w stanie zlikwidować defektu uśmiechu tylko za pomocą aparatów ortodontycznych, konieczne są bardziej radykalne działania. W takich przypadkach pacjentom jest proponowany zabieg chirurgiczny, polegający na redukcji nadmiaru dziąsła.

Coraz częściej do konturowania dziąseł stosuje się laser – za jego pomocą lekarz odcina tkanki miękkie i zmienia kształt krawędzi dziąseł górnych sześciu przednich zębów.

Laser uszczelnia naczynia krwionośne dziąseł tak, że tkanka goi się znacznie szybciej, a sam zabieg wiąże się ze znacznie mniejszym dyskomfortem dla pacjenta niż w przypadku użycia tradycyjnego skalpela.

Niekiedy jednak konturowanie tkanki miękkiej jest niewystarczające – niezbędna jest także zmiana kształtu kości szczęki. Ta procedura, chociaż bardziej skomplikowana, daje najbardziej trwały wynik leczenia.

Najmniej inwazyjną metodą, umożliwiającą zlikwidowanie nieestetycznie wyglądającego uśmiechu, jest zabieg z zakresu medycyny estetycznej, polegający na wstrzyknięciu odrobiny toksyny botulinowej typu A w mięsień okrężny ust.

Zabieg ten zaadresowany jest przede wszystkim do tych pacjentów, u których gummy smile spowodowany jest nadaktywną wargą górną. Zabieg jest krótki i niemal bezbolesny, a dodatkową korzyścią jest wyraźna poprawa linii ust, dzięki czemu nabierają one jędrności, krągłości i wydają się bardziej kształtne.

Niestety efekt leczenia jest krótkotrwały -botoks działa około 6 miesięcy i po tym czasie należy powtórzyć zabieg.

B.Sz.

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Palenie tytoniu a ryzyko powikłań leczenia stomatologicznego Lekarz Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – jak przebiega? Pacjent Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Nitkowanie zębów – dlaczego jest tak ważne? Poradnik dla pacjentów Pacjent Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego? Obolałe i krwawiące dziąsła? Tego nie można lekceważyć! Pacjent

Gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy. Co to takiego, przyczyny i jak leczyć?

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Getty Images

Uśmiech dziąsłowy to częste zjawisko, szerokim uśmiechem odsłaniającym dziąsła może pochwalić się wiele gwiazd, np. Julia Roberts, ale czy wiecie jak powstaje tak zwany ‘gummy smile’? Czy można zmniejszyć jego widoczność? Co trzeba zrobić, żeby pozbyć się tego defektu? Tę kwestię wyjaśniła nam doktor Marta Kuryło.

Uśmiech dziąsłowy, nazywany również potocznie ‘gummy smile’, to według definicji stan charakteryzujący się nadmierną ekspozycją dziąseł podczas uśmiechania się.

W prawidłowym uśmiechu górna warga powinna równomiernie odsłaniać nie więcej niż 2-3 mm dziąseł. Statystyki podają, że dwukrotnie częściej występuje on u kobiet niż mężczyzn.

Wśród celebrytów z gummy smile wyróżnić można Gwen Stefani, Miley Cyrus, Jennifer Garner, Kate Beckinsale, czy Nicole Kidman.

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Gummy smile: przyczyny powstawania uśmiechu dziąsłowego 

Nie ma jednej wersji, istnieje wiele odmian uśmiechu dziąsłowego. Bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza rodzaju gummy smile.

Poza nadmierną aktywnością mięśni wargi górnej, do przyczyn powstania uśmiechu dziąsłowego można zaliczyć także wady ortodontyczne (nieprawidłowy zgryz, drobne zęby), zbyt krótkie korony kliniczne zębów, zbyt krótką wargę górną, czy nadmierny pionowy wymiar szczęki.

Gummy smile: sposoby korekcji uśmiechu dziąsłowego 

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Leczenie uśmiechu dziąsłowego różni się w zależności od przyczyny jego powstania. Obejmuje ono m.in. leczenie ortodontyczne, zabiegi chirurgiczne (wycięcie nadmiaru dziąseł czy kości oraz podcięcie wędzidełka wargi górnej), a także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Te ostatnie, z wykorzystaniem toksyny botulinowej, sprawdzą się, gdy sprawcami gummy smile są nadaktywne mięśnie. To rozwiązanie minimalnie inwazyjne, zapewniające bardzo dobre, choć tymczasowe rezultaty.

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną wytwarzaną przez bakterie Clostridium Botulinum. W warunkach naturalnych występuje powszechnie w glebie. Co ciekawe, rozwija się również w źle przechowywanej żywności. W użyciu klinicznym występuje od 1989 r. po tym jak Amerykańska Agencja ds.

Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła jej użycie m.in. do leczenia zeza, kurczu powiek i spastyczności mięśni.

Z każdym rokiem zakres terapeutyczny toksyny botulinowej (zwanej potocznie ‘botoxem”) wzrastał, aż w roku 2002 FDA wydało pozwolenie na jej stosowanie w medycynie estetycznej w celu redukcji zmarszczek górnej części twarzy.

Obecnie, znając mechanizm działania toksyny botulinowej, wykorzystuje się ją również w dolnej części twarzy, w tym przy korekcie uśmiechu dziąsłowego, choć jest to zastosowanie off-label (to tak zwana ‘praktyka przepisywania pacjentom leków na schorzenia inne niż przewidziane w procesie autoryzacji rynkowej‘). 

Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest krótki i niemal bezbolesny. Jej działanie polega na długotrwałym rozluźnieniu mięśni poprzez blokadę impulsu nerwowego. Po ok. 3 miesiącach stopniowo zaczyna powracać pierwotna funkcja mięśnia. Pierwszy efekt zauważalny jest już po kilku dniach, a pełen po 2 tygodniach. Zabieg można powtarzać średnio 2- 3 razy w roku.

You might be interested:  Andropauza – objawy, w jakim wieku, jak długo trwa, leki i leczenie

Dr Marta Kuryło, lekarz medycyny estetycznej. Specjalizuje się w zabiegach regeneracyjnych, profilaktyce przeciwstarzeniowej oraz modelowaniu twarzy. Więcej informacji znajdziesz na instagramie @drkurylo oraz na stronie drkurylo.com

Czym jest gummy smile?

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

„Gummy smile” to przypadłość charakteryzująca się zauważalną dysproporcją pomiędzy strefą zębów a czerwoną strefą dziąseł, która uwidacznia się podczas uśmiechania. W czasie uśmiechu nasze dziąsła niemal w całości przykryte są przez wargi, co stanowi nie tylko mankament estetyczny, ale również przyczynę często nawracających zapaleń tkanek przyzębia. Jak zatem uporać się z uśmiechem dziąsłowym? Jakie są jego przyczyny?

Dopuszczalną granicę odsłoniętych dziąseł umownie uznaje się za 3 mm, jednak jest to zależne od upodobań – w każdym razie, gdy mamy do czynienia z „gummy smile”, granica ta jest znacznie przesunięta. Najczęściej w celu leczenia przypadłości stosuje się leczenie ortodontyczne bądź chirurgiczne, ale wyjście z sytuacji stanowi również botoks.

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego

Stomatolodzy wyróżniają kilka przyczyn wykształcania się uśmiechu dziąsłowego. Do głównych należą:

  • wady zgryzu oraz inne zaburzenia ortodontyczne,
  • zbyt mała warga górna,
  • nadmierna reaktywność mięśni mimicznych,
  • zbyt późne wyrzynanie się zębów (zbyt długie pozostawanie ich w obrębie dziąseł),
  • uwarunkowania genetyczne (naturalnie nadmierny wzrost kości szczęki).

Należy podkreślić, że w wielu przypadkach „gummy smile” nie jest jedynie problemem estetycznym. Nasza błona śluzowa powinna być bowiem wilgotna, a w momencie, gdy dochodzi do nadmiernej ekspozycji tkanek dziąseł, często wysycha.

Tego typu sytuacja jest bardzo groźna i zazwyczaj oznacza konieczność interwencji lekarskiej.

Ze specjalistą bezwzględnie należy się skonsultować również w sytuacji, gdy przyczyną dziąsłowego uśmiechu są przerośnięte dziąsła, utrudniające codzienną higienę jamy ustnej i prowadzące do stanów zapalnych tkanek przyzębia.

Jak pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Najczęściej wciąż usuwa się kłopot „gummy smile” poprzez leczenie ortodontyczne – pozwala ono bowiem przesunąć zęby w kierunku wierzchołka ich korzenia, co optycznie odwraca przerost dziąseł. Tego typu metoda ma jednak swoje wady – otóż leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, wymagającym od pacjenta wiele cierpliwości i samozaparcia. Poza tym, do pełnego efektu zazwyczaj konieczne jest również uzupełnienie terapii o dodatkową korektę chirurgiczną.

Znacznie szybciej pożądane efekty możemy osiągnąć poddając się chirurgicznemu wycięciu dziąsła. Zabieg ten polega na wycięciu dziąsła wzdłuż jego brzegu, i następnie wypełnieniu odsłoniętych tkanek zęba pracami protetycznymi (na przykład licówkami). W niektórych przypadkach całość operacji sprowadza się jednak tylko do podcięcia wędzidełka wargi górnej.

Jak wspomniano wcześniej, skuteczne w walce z „gummy smile” może okazać się również zastosowanie toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu.

Terapia nim pozwala bowiem zmniejszyć napięcie mięśni mimicznych unoszących wargę, a co za tym idzie – zmniejszyć ekspozycję dziąseł.

Zasadniczą wadą jest jednak w tym przypadku fakt, że jad kiełbasiany działa zaledwie przez pół roku, za zatem zabieg trzeba co jakiś czas regularnie powtarzać.

Ceny zabiegów

Ceny poszczególnych zabiegów pozwalających pozbyć się problemu „gummy smile” mogą w zależności od wybranej metody leczenia znacznie się od siebie różnić.

Przyjmuje się, że najtańsze są zabiegi związane z botoksem – poddać się im możemy już za kilkaset złotych.

Jak podkreślono jednak wyżej, co jakiś czas należy je powtarzać, więc większość osób decyduje się poddać znacznie droższemu, ale za to przynoszącemu stałe efekty leczeniu ortodontycznemu czy też chirurgicznemu.

Pamiętajmy, że żaden przypadek nie jest identyczny, a o możliwości zakwalifikowania pacjenta (bądź jej braku) na dany zabieg zawsze decyduje wyłącznie lekarz prowadzący.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego – jak pozbyć się gummy smile – SmileExpert

Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Szczery uśmiech u każdego wygląda inaczej. Zęby są mniejsze lub większe, a także w różnym kolorze. A co jeśli dziąsła odsłonięte są ponad „przepisową” miarę? Gummy smile to przypadłość, która dla wielu jest źródłem kompleksów. Z pomocą chirurga stomatologicznego lub specjalisty z zakresu medycyny estetycznej można znowu uśmiechać się bez obaw i wstydu.

Gummy smile – co to jest

Uśmiech dziąsłowy to sytuacja, w której podczas uśmiechania się widoczność linii dziąseł przekracza 3 mm. Zauważalne jest wtedy zaburzenie między strefą białą a czerwoną ust.

Przez to może się wydawać, że zęby są zbyt krótkie w porównaniu do silne widocznych dziąseł. Dla wielu to estetyczny defekt, który wywołuje dyskomfort i zmniejsza pewność siebie. Powoduje niechęć do szerokiego i szczerego uśmiechania się.

Częściej można go zaobserwować u kobiet niż mężczyzn. Z tą przypadłością można jednak walczyć bez względu na jej powód.

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego

  • wady zgryzu,
  • zbyt późne wyrzynanie się zębów,
  • krótkie korony zębów,
  • zbyt krótka warga górna,
  • gruby fenotyp dziąsła,
  • nadreaktywność mięśni mimicznych twarzy,
  • czynniki genetyczne – dziedziczność gummy smile. 

Piękny uśmiech jest przede wszystkim związany z prawidłową higieną jamy ustnej. Na niektóre defekty nie mamy bezpośrednio wpływu i dotyczy to również nadmiernej ekspozycji dziąseł. Nie jest to jednak problem wyłącznie estetyczny. Nadmierna ekspozycja dziąseł może doprowadzać do wyschnięcia błony śluzowej. Resztki jedzenia oraz drobnoustroje zbierające się pod dziąsłami są powodem ich zaczerwienienia, krwawienia, stanu zapalnego i chorób tkanek przyzębia. Warto w tej sytuacji skorzystać z porady stomatologa oraz wybrać odpowiednią specyfikę leczenia.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego – korekta estetyczna i stomatologia

Pacjenci, u których zauważalny jest uśmiech dziąsłowy pytają specjalistów z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej, jak usunąć gummy smile. Tak zwany koński uśmiech można korygować w róży sposób w zależności od przyczyny przypadłości. Ważna jest prawidłowa weryfikacja problemu i ocena sytuacji na podstawie zdjęć rtg i wywiadu medycznego.

Z gummy smile można sobie poradzić poprzez leczenie ortodontyczne, chirurgiczne lub z pomocą botoksu.

Leczenie aparatem ortodontycznym i zabiegi chirurgiczne a gummy smile

Ze względu na czas coraz rzadziej stosuje się leczenie ortodontyczne aparatem. Stomatolodzy polecają tę metodę w przypadku pacjentów, których etap rozwoju szczęki nadal trwa. Efekty są widoczne czasem nawet po kilku latach, ale pozostają na zawsze.

U osób dorosłych stomatolodzy najczęściej wykorzystują zabiegi chirurgiczne. Dzięki ingerencji stomatologicznej można wydłużyć korony kliniczne zębów. Leczenie polega na wycięciu nadmiaru dziąsła i podcięciu wędzidełka wargi górnej.

Plastyka dziąsła i kości wokół koron zębów powoduje, że nieestetyczny uśmiech znika. Proces gojenia się może potrwać kilka tygodni, a sam zabieg może być również bolesny.

Rozwiązania stomatologiczne w przypadku gummy smile stosuje się, gdy powodem niedoskonałości uśmiechu są wady zgryzu lub czynniki genetyczne.

Toksyna botulinowa a korekta uśmiechu dziąsłowego

Botoks może być pomocny tylko, jeśli powodem uwydatnionych dziąseł w trakcie uśmiechania się jest nadreaktywne mięśnie odpowiedzialne za unoszenie wargi.

Jak wygląda leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem? Specjalista nakłuwa toksyną botulinową okolice skrzydełek nosa. Mięśnie się rozluźniają, dzięki czemu warga nie podnosi się za wysoko, a dziąsła są mniej widoczne.

Pacjent nie odczuwa bólu, ponieważ miejsce poddawane zabiegowi jest znieczulane. Wizyta trwa tylko kilka minut, a zmiany uśmiechu widoczne są po kilku dniach. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na kilka miesięcy pozwalają na korektę uśmiechu dziąsłowego.

Jak często należy je powtarzać? Specjaliści rekomendują, aby ponowić leczenie po ok. 6 miesięcy. Metoda ta nie jest trwała, ale botoks jest mniej inwazyjny dla pacjenta.

(Oceń artykuł)Loading…

Widać Ci dziąsła gdy się uśmiechasz? Problem ten da się rozwiązać

Która z nas nie chciała by mieć uśmiechu jak Nicole Kidman, czy Gwen Stefani? Każda! Nie każda jednak zdaje sobie sprawę, że obie zmagają się z tzw. gummy smile, czyli uśmiechem dziąsłowym. To sytuacja, kiedy podczas uśmiechu widać większą część dziąseł i uśmiech wygląda nieestetycznie.

You might be interested:  Cukrzyca a wzrok – jakie choroby oczu występują przy cukrzycy?

Jeśli podczas uśmiechu widać ci dziąsła, to znaczy że jesteś posiadaczem tzw. gummy smile, czyli uśmiechu dziąsłowego. Niektórzy traktują go jako cechę charakterystyczną, inni jako wadę, przez co wstydzą się uśmiechać. Można go skorygować nosząc aparat ortodontyczny lub chirurgicznie.

Aparat ortodontyczny rozwiąże problem, ale nie u wszystkich

Uśmiech dziąsłowy charakteryzuje się odsłanianiem więcej niż 2-3 mm dziąseł górnego łuku zębowego podczas uśmiechu. Może być on spowodowany m.in. wąską i nadpobudliwą wargą górną, przerostem żuchwy lub zaburzeniami wyrzynania zębów. 

– Choć uśmiech dziąsłowy jest uważany za normalną odmianę ludzkiej anatomii, wiele osób czuje z tego powodu wstyd, zażenowanie i niskie poczucie własnej wartości. Problem można rozwiązać np.

za pomocą aparatu ortodontycznego, jednak ta metoda jest najbardziej skuteczna u osób w okresie dojrzewania, kiedy kości jeszcze rosną – mówi lek. stom.

Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodentw Warszawie.

U dorosłych konieczny jest zabieg chirurgiczny

Z pozbyciem się uśmiechu dziąsłowego u dorosłych, sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga leczenia na kilku płaszczyznach, polegającego na połączeniu leczenia ortodontycznego z chirurgicznym. Aparat ma za zadanie przemieścić zęby dowierzchołkowo, a periodontolog wydłuża korony poprzez wycięcie nadmiaru dziąsła i podpierającej go kości.

– Najpierw specjalista sprawdza jaką głębokość mają kieszonki, wówczas wiadomo, ile tkanki można bezpiecznie usunąć.

Do zabiegu, który odbywa się pod znieczuleniem miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut- w zależności jaką dużą część dziąsła trzeba wyciąć, wykorzystuje się nóż do koagulacji.

Narzędzie to nie tylko wycina nadmiar dziąsła, ale jednocześnie zamyka naczynia krwionośne – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz. Dzięki temu dziąsła nie krwawią i nie trzeba zakładać szwów.

Po zabiegu stosuj dietę

Podczas zabiegu odsłonięte zostają szyjki zębów- niepokryte szkliwem i bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne, np. zimne, gorące i kwaśne potrawy. Stomatolog zabezpiecza je kompozytem, licówkami lub koronami.

Przez kilka dni po zabiegu należy pamiętać o diecie i zapomnieć o gorących i kwaśnych napojach oraz posiłkach. Nie powinno się też jeść twardych warzywa i owoców, jak np. surowej marchewki, kalarepy lub jabłek oraz pić alkoholu i gazowanych napojów.

Uśmiech dziąsłowy nie każdemu musi się podobać, ale też nie jest to problem natury medycznej tylko estetycznej. Inną metodą, korekcji niewielkiego uśmiechu dziąsłowego, mogą być wypełniacze ust. Powiększone usta zakrywają większą część dziąseł, ale efekt nie jest trwały i trudny do przewidzenia. Stałą korektę przebiegu linii dziąseł może przeprowadzić tylko lekarz stomatolog.

Uśmiech bez wstydu

Uśmiech dziąsłowy to jedna z normalnych odmian ludzkiej anatomii, ale dla wielu osób stanowi powód do wstydu, powodując obniżenie poczucia własnej wartości. Za estetykę uśmiechu odpowiedzialne są zarówno zęby i usta, jak też dziąsła.

Proporcje i rozmieszczenie tych trzech elementów wywiera duży wpływ jego atrakcyjność. Uśmiech dziąsłowy dotyczy nawet 12 proc. społeczeństwa, przy czym dwa razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Istnieje jednak bardzo proste rozwiązanie tego problemu.

Na czym polega uśmiech dziąsłowy

Uśmiech dziąsłowy oznacza dysproporcję pomiędzy zębami a dziąsłami– zęby wyglądają na zbyt krótkie w stosunku do dziąseł. Taki uśmiech mają niektóre gwiazdy, m.in.: Nikole Kidman, Julianne Moore, Andie MacDowell czy Gwen Stefani1.

Zazwyczaj przy szerokim uśmiechu w ogóle nie widać dziąseł lub widoczny jest jedynie ich niewielki fragment (nie więcej niż 1–2 mm tkanek dziąsła). Jednak osoby z uśmiechem dziąsłowym uśmiechając się, odsłaniają 3–4 mm lub więcej tkanek dziąsła.

Widoczne są wtedy odsłonięte szyjki zębowe i szeroki fragment dziąsła, którego górna warga nie jest w stanie przykryć, ponieważ znajduje się nieproporcjonalnie wysoko2.

Uśmiech dziąsłowy to nie tylko defekt estetyczny

Uśmiech dziąsłowy może być także poważnym problemem zdrowotnym.Błona śluzowa jamy ustnej powinna być wilgotna. Jednak u osób z uśmiechem dziąsłowym podczas częstej ekspozycji dziąseł dochodzi do wysychania błony śluzowej.

Uśmiech dziąsłowy i przerośnięte dziąsła, które czasami przykrywają nawet połowę wysokości zębów, zamiast kończyć się tuż nad ich szyjką, mogą utrudniać utrzymanie higieny jamy ustnej. Gdy resztki jedzenia i bakterie dostają się pod dziąsła, pojawia się zaczerwienienie i krwawienie.

Często dochodzi również do nawracającego stanu zapalnego tkanek przyzębia3.

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego

Oprócz predyspozycji i wad genetycznych (np. nadmiernego wzrostu kości szczęki) istnieje kilka przyczyn, które powodują uśmiech dziąsłowy.

Zalicza się do nich wady ortodontyczne w postaci złego zgryzu lub drobnych zębów, zbyt krótką lub nadaktywną górną wargę oraz nadreaktywność mięśni mimicznych.

Uśmiech dziąsłowy może być spowodowany także opóźnionym biernym wyrzynaniem się zębów (prawidłowej wielkości korony zębów przykryte dziąsłem) lub bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami, które prowadzi do ścierania zębów4.

Metody leczenia

W leczeniu uśmiechu dziąsłowego dużą rolę odgrywa kilka czynników, m.in. przyczyny powstania tego defektu estetycznego, dobór metody i wiek pacjenta.

W większości przypadków najlepszy jest okres dorastania – u osób w tym wieku można założyć aparat ortodontyczny, co pozwala uzyskać zadowalające, choć nie optymalne, efekty, na które przeważnie trzeba poczekać kilka lat. W przypadku dorosłych pacjentów z wadami szkieletowymi najbardziej skuteczną metodą jest leczenie chirurgiczne.

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru dziąsła, wydłużeniu korony zębów i nałożeniu porcelanowych licówek5. Innym sposobem jest frenulotomia, czyli podcięcie wędzidełka – po zabiegu górna warga nieco opada, odsłaniając mniejszą część górnego dziąsła6.

Piękny uśmiech dzięki botoksowi

Zabieg z toksyną botulinową pozwala skorygować uśmiech dziąsłowyspowodowany nadmierną pracą mięśni unoszących górną wargę. Można go wykonać u każdej osoby niezależnie od jej wieku, np. w Centrum Szkoleniowym OLLIE podczas szkoleń dla lekarzy. Niewielką ilość preparatu wstrzykuje się w mięsień okrężny ust.

Działanie botoksu, czyli zmniejszenie napięcia mięśni, można zaobserwować już po kilku dniach. Podczas uśmiechu górna warga przestaje się podnosić, dzięki czemu dziąsła nie są już odsłonięte. Efekty zabiegu utrzymują się przez 6–8 miesięcy.

Ponieważ nieużywane mięśnie ulegają osłabieniu, każdy kolejny zabieg wydłuża czas utrzymywania się efektów7.

Polecane artykuły:

Zapraszamy modelki na zabiegi podczas szkolenia dla lekarzy w OLLIE

Źródła:

Gummy smile – jak leczyć uśmiech dziąsłowy?

Każdy marzy o zdrowym i pięknym uśmiechu, na który wpływa wiele czynników. Uśmiech nie tylko dodaje pewności siebie, ale również ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz pozwala na okazywanie radości.

Niekiedy zdarza się, że uśmiech jest zbyt szeroki, przez co wyraźnie widoczne są dziąsła. Taka przypadłość bywa kompleksem wielu osób i skutecznie zniechęca do szczerego uśmiechu.

Na szczęście osoby borykające się z gummy smile, czyli uśmiechem dziąsłowym, mogą skorzystać z pomocy medycyny, aby pozbyć się tego problemu.

Jako gummy smile określa się uśmiech, podczas którego dziąsła są nadmiernie eksponowane. Gummy smile stwierdza się wtedy, gdy górna warga odsłania dziąsła o więcej niż 3 mm podczas uśmiechania się.

Uśmiech dziąsłowy dotyka wiele osób, jednak częściej diagnozuje się go u kobiet. Jeśli dziąsła widoczne są za bardzo, pojawia się dysproporcja między zębami, które wydają się zbyt małe w stosunku do różowych dziąseł.

Z tego względu wiele osób odczuwa dyskomfort i krępuje się przed szczerym i szerokim uśmiechaniem.

Co jest przyczyną powstawania gummy smile?

Uśmiech dziąsłowy może być spowodowany przez wiele czynników. Ważne jest, aby poprawnie zdiagnozować przyczynę jego powstania. Do najczęściej spotykanych zalicza się nadmierną aktywność górnej wargi oraz uwarunkowania genetyczne.

Ponadto zdarza się, że wady zgryzu oraz niewielkie zęby i krótkie korony kliniczne zębów sprzyjają powstawaniu gummy smile. Jeśli zęby wyrzynają się zbyt późno lub górna warga ma zbyt małą objętość, wtedy również uwydatnia się koński uśmiech.

You might be interested:  Wydzielina z zatok – jak się jej pozbyć?

Dodatkowo nadmierny wzrost kości szczęki sprawia, że szczęka ma zbyt pionowy wymiar, przez co również dziąsła są nadmiernie eksponowane.

Jak leczyć uśmiech dziąsłowy?

Nowoczesna medycyna i stomatologia pozwalają skutecznie zredukować widoczność dziąseł podczas uśmiechania się. Jednak kluczowym elementem podczas leczenia gummy smile jest określenie przyczyny jego powstawania. Dopiero po prawidłowej diagnozie będzie można rozpocząć skuteczne leczenie.

Jeśli przyczyną uśmiechu dziąsłowego są wady zgryzu, wtedy stosuje się leczenie ortodontyczne. Właściwie dobrany we wczesnym wieku aparat ortodontyczny pozwala na intruzję, czyli przesunięcie zębów przednich, co pozwala na korektę nadmiernie widocznych dziąseł.

Jednak należy pamiętać, że jest to proces długotrwały, a widoczne efekty możliwe są do osiągnięcia zazwyczaj u dzieci i nastolatków.

Botoks jako pomoc w walce z gummy smile

Medycyna estetyczna również pozwala na skuteczną redukcję końskiego uśmiechu, a wszystko za sprawą dobrze znanego botoksu – toksyny butolinowej. Wstrzykuje się go w obrębie skrzydełek nosa.

Jego zadaniem jest zahamowanie skurczu mięśni, który powoduje nadmierne unoszenie górnej wargi i odsłanianie dziąseł. Pierwsze efekty widoczne są praktycznie zaraz po przeprowadzonym zabiegu, który trwa kilkanaście minut.

Redukcja gummy smile utrzymuje się zazwyczaj do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Gingiwektomia

Inną metodą na pozbycie się gummy smile jest gingiwektomia, czyli plastyka dziąseł. Zabieg polega przede wszystkim na wydłużeniu koron oraz likwidacji nadmiernie rozrośniętych fragmentów dziąseł. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Przed jego rozpoczęciem konieczne jest usunięcie nadmiaru kamienia oraz obszerny wywiad i badania wstępne. Przede wszystkim przed gingiwektomią każdy pacjent musi posiadać aktualne zdjęcia rentgenowskie szczęki.

Sam zabieg przeprowadza się przy pomocy lasera, dlatego jest szybki i precyzyjny.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie gummy smile?

Warto również mieć na uwadze, że zbyt odsłonięte dziąsła to nie tylko kwestia estetyczna, ale również zdrowotna. W przypadku gummy smile często dochodzi do wysychania błony śluzowej.

To z kolei może wpływać na powstawanie i nawracanie stanów zapalnych.

Dlatego niezależnie od wieku, warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby nie tylko pozbyć się kompleksów, ale również zadbać o własne zdrowie.

Uśmiech dziąsłowy – wada, której możesz się pozbyć

Masz przepiękne rysy twarzy, dbasz o higienę jamy ustnej, a mimo to twój uśmiech nie jest idealny. Różowa linia dziąseł zdaje się być zbyt szeroką w stosunku do białej linii zębów.

Twoi najbliżsi mówią, że to urocze i naturalne. Ty ze smutkiem wspominasz wrednych rówieśników, którzy dogryzali ci w szkole. „Masz koński uśmiech” – wołali.  Ale to już koniec tej historii.

Tej wady można się pozbyć.

Uśmiechem dziąsłowym (gummy smile) nazywamy dysproporcję pomiędzy tzw. strefą białą (stanowią ją zęby pacjenta) a strefą czerwoną (dziąsłami).

W warunkach zachowania estetyki, podczas uśmiechu rąbek dziąsłowy jest niewidoczny, jednak za normę uznajemy również stan, kiedy widoczny jest odcinek obejmujący 1-2 mm wysokości tkanek dziąsła. W przypadku gummy smile pacjent podczas uśmiechu, ukazuje 3 mm i więcej tkanek dziąsła.

W skrajnych przypadkach wysokość widocznego podczas wyrażania radości dziąsła może być równa wysokości koron zębów – mówi lekarz dentysta Magdalena Kaczoruk, specjalista chirurgii stomatologicznej.

Wystarczy przyjrzeć się celebrytkom, by stwierdzić, że nie zawsze uśmiech dziąsłowy jest powodem do rozpaczy.

Nikole Kidman, Julianne Moore, Andie MacDowell, Gwen Stefani, Estella Warren, Vanessa Lengies to atrakcyjne kobiety, mimo że śmieją się do nas dziąsłami odsłoniętymi ponad „przepisową” miarę.

Podobnie było z Jennifer Garner (żoną Bena Afflecka), ale… jej najprawdopodobniej pomogli specjaliści medycyny estetycznej.

Sposoby korekcji uśmiechu dziąsłowego

Uśmiech dziąsłowy może być spowodowany: wadami ortodontycznymi (zły zgryz, drobne zęby), uwarunkowaniem genetycznym (nadmiernym rozrostem kości szczęki), zbyt małą objętością górnej wargi, opóźnionym wyrzynaniem zębów (zęby pozostają przykryte dziąsłami) lub nadreaktywnością mięśni mimicznych.

Z uwagi na różne przyczyny, korygowanie uśmiechu dziąsłowego może przyjmować formę leczenia ortodontycznego, zabiegów chirurgicznych (wycięcie nadmiaru dziąsła i kości, podcięcie wędzidełka wargi) lub zabiegów medycyny estetycznej (użycie botoksu).

Bywa i tak, że uzyskanie pożądanego efektu estetycznego wymaga współdziałania ortodonty, chirurga-stomatologa i lekarza medycyny estetycznej.

Kluczowe w doborze odpowiedniej metody do przyczyny występowania gummy smile jest dokładne badanie, któremu towarzyszą badania dodatkowe i często także analiza zdjęć – tłumaczy lek. dent.

Katarzyna Cupryś – Zależnie od sytuacji klinicznej efekt wydłużenia koron klinicznych, i co za tym idzie skrócenia widocznej szerokości dziąsła, można uzyskać ograniczając się tylko do wycięcia nadmiaru dziąsła. Czasami konieczne jest również usunięcie kości, która podpiera dziąsło.

W niektórych przypadkach przed zabiegiem mikrochirurgicznym konieczne będzie leczenie ortodontyczne, które może podnieść linię zębów i tym samy linię dziąseł.

– W ostatnich latach zalecane jest również stosowanie toksyny botulinowej, która zdeponowana przez lekarza w okolice odpowiednich mięśni mimicznych w otoczeniu wargi górnej doprowadza do zmniejszonego jej napięcia. Wówczas dziąsła w obrębie szczęki stają się  mniej widoczne – przypomina lek. dent. Magdalena Kaczoruk.

Polecamy też: Botoks nie tylko na zmarszczki. Mniej znane zastosowanie toksyny botulinowej

 

Leczenie uśmiechu dziąsłowego aparatem ortodontycznym

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na uporanie się z uśmiechem dziąsłowym było użycie aparatu ortodontycznego (aparatu na zęby). Ten sposób leczenia jest niestety długotrwały. Zęby nie staną na baczność niczym żołnierze w szeregu, gdy tylko wyda się im odpowiednią komendę.

Intruzja zębów przednich, czyli ich przesunięcie dowierzchołkowe, może potrwać nawet kilka lat.

W wielu przypadkach pozbycie się „różowego uśmiechu” wymaga także dodatkowych zabiegów chirurgicznych wykonywanych przez periodontologa (specjalistę zajmującego się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia).

Chirurgiczne leczenie uśmiechu dziąsłowego

Jednym z zabiegów, który przynosi korzyść pacjentom niezadowolonym ze swojego uśmiechu, jest wydłużenie koron klinicznych zębów, czyli procedura mająca na celu podniesienie linii dziąsła i odsłonięcie skrywanej pod nią części zęba (w tym celu usuwa się nadmiar tkanki). Odsłonięte korony dodatkowo uzupełnia się licówkami.

Kolejną metodą na zmniejszenie widoczności dziąsła w czasie uśmiechu jest podcięcie wędzidełka górnej wargi – w przypadkach przerostu wędzidełka lub jego niskiego osadzenia, mięśnie mimiczne unoszą wargę zbyt wysoko.

Częściowe uwolnienie wargi powoduje jej delikatne opadnięcie w czasie śmiania się, co jest pożądane w przypadkach uśmiechu dziąsłowego.

Nadmiernie odsłonięte dziąsła a toksyna botulinowa (botoks)

Toksyna botulinowa typu A (od nazwy leku „Botox” nazywana popularnie botoksem) to ta sama substancja, którą nazywa się jadem kiełbasianym. Ten fakt budzi kontrowersje, ale wystarczy zrozumieć, że podobnie jak w przypadku innych środków stosowanych w medycynie o tym, co jest lekiem, a co trucizną, decyduje dawka.

Botoks wykorzystywany był początkowo w neurologii, gdzie łagodzi się za jego pomocą mimowolne kurcze mięśni. Lekarze medycyny estetycznej zaczęli używać preparatów zawierających toksynę botulinową w celu rozluźnienia mięśni mimicznych, co ma wpływ na redukcję i profilaktykę powstawania zmarszczek.

W przypadku uśmiechu dziąsłowego, lekarz (po wnikliwym wywiadzie) wykonuje zastrzyk w okolicach skrzydełek nosa. Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny (jeśli wykonuje go specjalista), a jego efekty są widoczne już po kilku dniach i utrzymują się przez ok. 6 miesięcy. Botoks blokuje oddziaływanie nerwów, a tym samym zmniejsza się napięcie mięśni.

I tak, w czasie uśmiechu, warga przestaje podnosić się, odsłaniając dziąsła.

Podsumowanie

Każda forma ingerencji w nasze ciało może wywołać niepożądane następstwa, jednak ryzyko jest minimalizowane, gdy korzystamy z usług doświadczonych lekarzy.

To oni poinformują nas o tym, jakie są realne możliwości medycyny i wykluczą występowanie przeciwwskazań. Dodajmy, że niemalże pewnym skutkiem ubocznym pozbycia się wady estetycznej jest potrzeba…

uśmiechania się do swojego odbicia w lustrze.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *