Masaż w wodzie jest zabiegiem przeprowadzanym przy użyciu strumienia wody lub w trakcie kąpieli. Jego zaletą jest fakt, iż na ludzki organizm oddziałuje zarówno woda, jak i jej temperatura oraz siły mechaniczne.
Masaż w wodzie – rodzaje
W skład tego rodzaju masaży wchodzą:
- masaż w kąpieli perełkowej;
- podwodny masaż natryskiem biczowym;
- masaż natryskowy;
- podwodny masaż klasyczny;
- masaż wirowy.
Zobacz również: Wodolecznictwo (hydroterapia).
Masaż w kąpieli perełkowej
Wykonuje się go w wannie z umieszczoną na dnie perforowaną matą. Doprowadza się do niej tlen pod ciśnieniem 1 atm. Podczas uderzania pęcherzyków tlenu o powierzchnię ciała potęguje się działanie stymulujące i biologiczne. To z kolei powoduje pobudzenie receptorów w skórze, rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzenie krążenia obwodowego.
Do głównych wskazań zalicza się bezsenność i stan pobudzenia nerwowego. Warto wspomnieć, że ten rodzaj masażu można wykonywać przy użyciu naparów ziołowych bądź olejków.
Masaż podwodny natryskiem biczowym
Obejmuje zabiegi masażu podwodnego labilnego i stabilnego. Labilny stosowany jest podczas kąpieli całkowitej lub częściowej w wodzie o temperaturze około 34-37 stopni Celsjusza.
Za pomocą ruchomego natrysku o określonym ciśnieniu woda masuje przednią i tylną część ciała.Ważne jest, aby przy masażu przedniej strony ciała ciśnienie było o połowę mniejsze niż w przypadku tylnej strony ciała.
Metoda stabilna z kolei wykorzystywana jest w identycznej temperaturze wody za pomocą stałego natrysku z dysz umieszczonych w ścianach wanny.
Rodzaj techniki masażu uzależniony jest od ciśnienia wody, przekroju i światła dyszy, a także odległości powierzchni ciała czy czasu trwania zabiegu.
Na początku stosuje się lekkie głaskanie strumieniem wody z odległości około 15-30 cm od powierzchni ciała. Przy następnych zabiegach zaleca się ugniatanie oraz rozcieranie już silniejszym strumieniem wody z odległości około 12 cm.
Największa siła działania strumienia wody jest wówczas, gdy uderza on na powierzchnię ciała pod kątem 10-15 stopni.
Do wskazań zaliczamy:
- stany zmęczenia czy wyczerpania po wysiłkach fizycznych dość intensywnych;
- mięśniobóle spowodowane przeciążeniem lub złą postawą ciała;
- stany po urazach tkanek miękkich;
- lumbago;
- neuralgie;
- stany po złamaniach, skręceniach czy zwichnięciach;
- zaburzenia krążenia obwodowego.
Natomiast do przeciwwskazań można zaliczyć między innymi:
- stany nadmiernego przemęczenia lub pobudzenia;
- okolice gruczołów piersiowych, narządów płciowych zewnętrznych, powłok brzusznych i dołów (np. pachowych itd.);
- należy również omijać wystające części kości oraz wyrośla kostne.
Podwodny masaż klasyczny
To zabieg ręczny wykorzystujący techniki masażu klasycznego (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wibracja, wałkowanie), jednakże prowadzony w wodzie. Wykonuje się go w wannie podczas kąpieli całkowitej w wodzie o temperaturze 34-37 stopni około 5 minut po zanurzenia w wodzie lub po pełnym odprężeniu.
Masaż wirowy
Zalicza się go do grupy masaży wibracyjnych wykonywanych w środowisku wodnym. Może być zarówno częściowy jak i całkowity. Podstawą jego wykonania jest obecność specjalnej wanny wyposażonej w urządzenie, które wprawia wodę w ruch wirowy.
Temperatura wody powinna wynosić 36-38 stopni Celsjusza. Działanie czynników mechanicznych i termicznych powoduje poprawę ukrwienia, zmniejsza napięcie mięśni oraz powoduje działanie przeciwbólowe.
Masaż natryskowy
Powszechnie znany jako bicze szkockie. To zabieg, podczas którego wykorzystuje się strumień wody pod ciśnieniem od 1,5 do 3 atm. Wykonuje się go w pozycji stojącej zarówno na przedniej jak i tylnej powierzchni ciała w odległości około 4 metrów od katedry natryskowej.
Podstawą masażu natryskowego jest naprzemienne działanie zimnej i ciepłej wody, ponieważ stosuje się na zmianę wodę o temperaturze 37-42 stopni Celsjusza przez minutę oraz wodę o temperaturze 10-15 stopni Celsjusza przez 15 sekund.
Czynność powtarza się kilkukrotnie, przy czym całkowity czas trwania zabiegu wynosi do 5 minut. Dodatkowo warto wiedzieć, że powinien się on skończyć zimnym prysznicem.
Tego typu masaż w wodzie jest szczególnie polecany w leczeniu przewlekłej rwy kulszowej.
Bibliografia:
- Łada-Krzymińska H., Stretching jako środek profilaktyki urazowej, Rehabilitacja w praktyce, 3/2006.
- Łukasiewicz P., Zastosowanie masażu lodem w treningu zapaśników, Medycyna Sportowa Vol. XV, 1999.
- Gieremek K., Zmęczenie i regeneracja sił: odnowa biologiczna, Wydawnictwo HAS-MED, Katowice 2001.
Polecane produkty:
Hydromasaż na sucho – wskazania i najważniejsze korzyści
Relaks, regeneracja i lepsze samopoczucie – brzmi obiecująco? Wybierz się na masaż wodny na sucho i skorzystaj z jego zdrowotnych i odprężających właściwości. Sprawdź, dla kogo w szczególności przeznaczona jest ta forma hydromasażu i dowiedz się, w jaki sposób tego typu zabiegi mogą wpływać na organizm.
Masaż wodny na sucho – jak przebiega zabieg?
Masaż wodny na sucho to niezwykle relaksujący i regenerujący zabieg.
Podczas niego wykorzystuje się profesjonalne łóżko wodne, wyposażone w dysze masujące, które umożliwiają regulację mocy, techniki, tempa, a także wybrania obszaru ciała, na którym wykonywany jest masaż – pacjent może w czasie zabiegu swobodnie zmieniać poszczególne wartości, tak aby czuć się w pełni komfortowo. W porównaniu do tradycyjnej formy hydromasażu korzystanie z tego typu zabiegu nie wymaga rozebrania się – zalecany jest swobodny, luźny strój.
W trakcie zabiegu pacjent wygodnie kładzie się na łóżku, a dysze wodne masują go okrężnymi ruchami. W zależności od potrzeb można wskazać, na którym obszarze ciała chcemy się skupić (np. karku lub odcinku lędźwiowym) lub wybrać masaż całościowy.
Zasada działania tego typu urządzeń jest następująca – pod matą, na której leży pacjent znajduje się ciepła woda, która pod ciśnieniem uderza o jej spód.
Strumień wody napierając na matę, imituje ruchy wykonywane przez masażystę podczas standardowego masażu.
Co ważne, korzystanie z łóżka do hydromasażu jest w pełni bezpieczne. To dla naszego ciała małoinwazyjny sposób na złagodzenie bólu i napięcia mięśni, a także idealne, relaksujące zwieńczenie stresującego dnia.
Zalety hydromasażu na sucho
Zastanawiasz się, dlaczego warto korzystać z suchego masażu wodnego? Poznaj jego największe zalety:
- redukcja napięć i rozluźnienie mięśni,
- poprawa krążenia krwi,
- poprawa metabolizmu,
- złagodzenie bólu mięśni, kręgosłupa i stawów,
- szybsza regeneracja po wysiłku lub kontuzjach,
- poprawa sprawności,
- zmniejszenie stresu i ukojenie nerwów,
- poprawa nastroju,
- działanie odprężające.
Suchy hydromasaż ma działanie prozdrowotne – rozgrzewa i regeneruje nasz organizm oraz wykazuje także właściwości rehabilitacyjne, przyspieszając leczenie urazów, doznanych np. w wyniku uprawiania sportu. Zabiegi hydromasażu przynoszą najlepsze efekty, gdy stosuje się je regularnie. Poprawę w poszczególnych sferach zazwyczaj można dostrzec już po kilku zabiegach.
Hydromasaż wykonany po treningu może przynieść naszemu ciału ogromną ulgę i złagodzić możliwe, negatywne skutki intensywnego wysiłku fizycznego. Jednak tego typu zabiegi zaleca się nie tylko sportowcom.
Osoby przemęczone, cierpiące na bóle kręgosłupa, a także pacjenci, którzy szukają skutecznego sposobu na walkę z cellulitem, powinni skorzystać z masażu wodnego na sucho.
Prozdrowotne właściwości hydromasażu mogą skutecznie wspomóc ich w walce z wymienionymi dolegliwościami.
Hydromasaż w takiej formie to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się nadmiarowych kilogramów – masaż na łóżku wodnym przyspiesza metabolizm, dlatego stanowi świetne wsparcie dla odpowiedniej diety oraz ćwiczeń podczas odchudzania.
Pewne schorzenia i dolegliwości bólowe uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu hydromasażu. Jeśli obecnie pozostajesz pod stałą opieką lekarza, koniecznie zasięgnij porady specjalisty, czy tego typu masaż nie pogorszy Twojego stanu zdrowia lub negatywnie wpłynie na efektywność stosowanego leczenia. Z masażu nie powinno się korzystać m.in. w następujących przypadkach.
Hydromasaż Wellness system w ReShape
Wypoczynek i regeneracja po treningu? Najlepiej z ReShape! Serdecznie zapraszamy naszych klubowiczów na relaksujący, suchy hydromasaż.
Dysponujemy profesjonalnym sprzętem do masażu, który skutecznie wspomaga regenerację po treningu, pomaga zredukować powstałe napięcia mięśniowe i zniwelować ból, a także poprawia samopoczucie – taki zabieg działa, jak zastrzyk pozytywnej energii! W ReShape możesz skorzystać z komfortowego łóżka do suchego masażu wodnego Wellsystem. Odwiedź naszą strefę masażu i wejdź na wyższy poziom relaksu.
Hydroterapia – wskazania i przeciwwskazania
Terapia przy użyciu wody obejmuje ponad sto różnych metod zabiegowych. Wykorzystywana jest m.in.
przy takich schorzeniach jak: choroby zwyrodnieniowe kostno-stawowe, reumatoidalne zapalenie stawów RZS, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ZZSK, stany po urazach.
Pełną listę wskazań do hydroterapii podajemy w artykule. Piszemy również o najważniejszych przeciwwskazaniach.
Hydroterapia jako zabieg w fizykoterapii
Zabiegi fizykalne wykorzystujące wodę jako nośnik bodźców fizycznych i chemicznych nazywane są hydroterapią. Od rzymskich łaźni po gorące źródła mineralne, niezależnie od kultury, ludzie na całym świecie wykorzystują wodę w lecznictwie.
Zastosowanie wody dla celów zdrowotnych jest skuteczne przy dobraniu odpowiednich parametrów zabiegowych, a do najważniejszych należą: temperatura wody i ciśnienie hydrostatyczne.
Właściwości fizyczne wody pozwalają na bardzo subtelne dawkowanie bodźców. Odpowiednio dobrany do rodzaju schorzenia zabieg może okazać się niezwykle skuteczny i przynieść pacjentowi ulgę.
Rodzaje hydroterapii
Główny podział, w którym kryterium stanowi powierzchnia zabiegu, to:
- zabiegi częściowe, na poszczególne części ciała: kończyny dolne, kończyny górne, kręgosłup;
- zabiegi całościowe, czyli kąpiele całego ciała.
Kolejnym kryterium podziału jest ciśnienie hydrostatyczne wody.
Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego to:
- kąpiele perełkowe (działanie głównie uspokajające, stosowane podczas chorób układu krążenia, bezsenności),
- kąpiele tlenowe,
- kąpiele aromatyczne,
- kąpiele mineralne,
- masaż podwodny,
- hydromasaże (mata ozonowa, masaż wirowy, bicze szkockie),
- polewania.
Zabiegi bez wykorzystania ciśnienia hydrostatycznego:
- sauny,
- łaźnie,
- kąpiele parowe,
- okłady, kompresy, nacierania, oklepywanie, szczotkowanie, zwijanie.
Aktualnie terapia przy użyciu wody obejmuje ponad sto różnych metod zabiegowych.
Na rynku istnieje coraz więcej nowych technologii i urządzeń, umożliwiających jeszcze skuteczniejsze manewrowanie parametrami podczas terapii, np.
różnego rodzaju wirówki do kończyn górnych, dolnych bądź całego ciała, a także wanny wyposażone w specjalne dysze, bicze wodne (również do masażu podwodnego).
Wskazania do hydroterapii
Hydroterapia znajduje swoje zastosowanie niemal w każdej z dziedzin medycyny, m.in.: reumatologii, ortopedii, neurologii, pulmonologii i innych. Najbardziej popularnymi wskazaniami do terapii przy użyciu wody są choroby zwyrodnieniowe kostno-stawowe, reumatoidalne zapalenie stawów RZS, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ZZSK, stany po urazach.
W przypadku chorób płuc naukowcy wskazują na poprawę samopoczucia u dzieci cierpiących na nawracające i astmatyczne zapalenie oskrzeli.
Zastosowano u nich zabiegi natryskowe, kąpiele całkowite oraz miejscowe (kąpiele stóp) a następnie zauważono poprawę drożności oskrzeli po kąpielach kwasowęglowych czy też zmniejszoną ilość infekcji po stymulacji zimną wodą.
Z tego powodu wskazaniem okazała się również obturacyjna choroba płuc.
Hydroterapia znajduje swoje zastosowanie również przy zespołach bólowych, migrenie czy bezsenności, a także pozytywnie wpływa na kondycję pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane i chorobę Parkinsona.
Wpływ hydroterapii na układ nerwowy jest uzależniony od zastosowanych parametrów podczas zabiegu, ponieważ krótkie, ciepłe kąpiele pobudzają układ nerwowy, a długie hamują. Dodatkowo, ciepłe kąpiele działają przeciwbólowo, nasennie oraz zmniejszają napięcie mięśniowe.
Działanie pobudzające układ nerwowy posiadają również zimne kąpiele, zwiększając chęć do podjęcia wysiłku fizycznego.
Środowisko wodne stanowi idealne odciążenie dla narządu ruchu, w szczególności w stanach pourazowych, stanach chorobowych mięśni, stawów czy układu nerwowego.
Przeciwwskazania do zabiegów hydroterapii
Istnieje kilka powodów, przez które pacjenci mogą zostać wykluczeni z zabiegów hydroterapii. Takimi przeciwwskazaniami są:
- przepukliny,
- choroby układu krążenia w stanie nieustabilizowanym (niewydolność krążenia, niskie ciśnienie),
- niestabilność kręgosłupa,
- hemofilia,
- zaburzenia czucia,
- pękanie naczyń krwionośnych.
Jednak trudno uogólnić przeciwwskazania dla całej hydroterapii, ponieważ niektóre rodzaje terapii mają specyficzne dla siebie wskazania i przeciwwskazania. Po wnikliwym wywiadzie z pacjentem, fizjoterapeuta jest w stanie ocenić sytuację i prawidłowo dobrać odpowiedni zabieg.
Hydroterapia u kobiet w ciąży
W dzisiejszych czasach hydroterapia znalazła zastosowanie również w leczeniu kobiet w ciąży. Postępowanie terapeutyczne zawsze musi być dostosowane do okresu ciąży oraz indywidualnie do potrzeb pacjentki.
Główne cele ćwiczeń w wodzie u kobiet spodziewających się dziecka to: korekcja postawy ciała, wzmocnienie mięśni dna miednicy, poprawa krążenia obwodowego, wzmocnienie lub rozciągnięcie odpowiednich grup mięśniowych, relaksacja oraz poprawa wydolności oddechowej. Popularna stała się prowadzona przez specjalistów w tej dziedzinie gimnastyka wodna.
Hydroterapia u sportowców
Hydroterapia w leczeniu sportowców stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z ciepłem. Powoduje to rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia oraz złagodzenie bólu. Stosowana jest głównie w przypadkach: po uszkodzeniu ścięgna Achillesa, ostrodze piętowej, po skręceniu stawu skokowego, po złamaniach oraz przy zanikach mięśniowych.
Łóżko wodne – zalety i wskazania wodnego masażu na sucho
Odpręż się i rozluźnij na suchym łóżku wodnym
Cierpisz z powodu dolegliwości bólowych? A może nadmiar stresu sprawia, że potrzebujesz prawdziwego relaksu i rozluźnienia? Łóżko wodne Hydro Jet to propozycja, dzięki której odzyskasz radość życia i zmniejszysz dokuczliwość wielu schorzeń.
Na czym polega masaż na łóżku wodnym?
Hydro Jet to wodny masaż na sucho. Wykonywany jest ogrzanym strumieniem wody wypływającym pod ciśnieniem 4,5 barów. Wodne dysze poruszają się okrężnymi ruchami, uderzając w powierzchnię kauczukowej maty. W ten sposób masują ciało – od stóp do głowy.
Jakich efektów można się spodziewać?
Masaż na łóżku wodnym jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, bezinwazyjnym i bezpiecznym. Stanowi połączenie trzech elementów: masażu, ciepła i wody. Dzięki temu pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów.
Decydując się na masaż:
- zmniejszasz napięcie mięśni,
- odprężasz się,
- usprawniasz układ krążenia,
- łagodzisz dolegliwości bólowe.
Ponadto masaż na łóżku wodnym działa relaksująco i rozluźniająco. Odprężasz się, dzięki czemu po zabiegu czujesz pełne odrodzenie. Masz siłę i mnóstwo energii do dalszego działania.
Dlaczego warto zdecydować się na masaż Hydro Jet?
Suchy masaż na łóżku wodnym to przyjemny zabieg – nie tylko dla duszy, ale i dla ciała. Działa odprężająco i relaksująco. Pobudzając krążenie oraz usprawniając przepływ limfy, pomaga zlikwidować cellulit oraz obrzęki. Przyspieszając proces przemiany materii, ułatwia odchudzanie. Ponadto świetnie sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości bólowych, działając niczym akupresura.
Zabieg Hydro Jest to:
- 100% bezpieczeństwa,
- bezbolesność,
- relaks i odprężenie,
- mniejsze napięcie mięśni,
- redukcja dolegliwości bólowych.
Kto może poddać się zabiegowi?
Masaż Hydro Jet jest zabiegiem bezpiecznym i zupełnie bezinwazyjnym. Z tego powodu polecany jest wszystkim osobom – w szczególności tym, które:
- walczą z bezsennością,
- chcą pokonać stres,
- zamierzają pozbyć się nadwagi / otyłości,
- zmagają się z cellulitem,
- cierpią na osteoporozę (w początkowym stadium),
- zmagają się z lumbago,
- cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów,
- odczuwają bóle kręgosłupa,
- cierpią na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Jednocześnie musisz pamiętać o istnieniu kilku przeciwwskazań, których istnienie nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu.
Zrezygnuj z masażu, w przypadku:
- występowania zmian skórnych,
- chorób nowotworowych,
- osteoporozy w stadium rozwiniętym,
- ciąży (w pierwszym i ostatnim trymestrze),
- nadciśnienia tętniczego,
- żylaków,
- ostrych objawów chorobowych przy zespołach bólowych kręgosłupa,
- ostrych objawów chorobowych w zespole rwy ramiennej.
Jeśli chcesz mieć pewność, że zabieg będzie dla Ciebie wskazany, o wszelkich wątpliwościach porozmawiaj ze specjalistą.
Masaż podwodny
Czerwiec 18, 2018
Masaż podwodny jest to zabieg dostępny w większości ośrodków fizjoterapeutycznych. Zalicza się do hydroterapii, gdyż jak sama nazwa wskazuje masaż odbywa się pod wodą. Może on być wykonywany automatycznie za pomocą dysz znajdujących się w ściankach wanny lub ręcznie, gdzie fizjoterapeuta własnoręcznie prowadzi dyszę po ciele pacjenta. Istotą zabiegu jest kierowanie na ciało pacjenta strumienia wody o odpowiednio dobranym ciśnieniu. Masaż podwodny może być stosowany na całe ciało lub na poszczególne jego części. Masaż podwodny wykonuje się na zlecenie lekarza, ale dostępne są modele wanien do użytku domowego. Zabiegi z wykorzystaniem wanien do masażu podwodnego oferowane są także w SPA i większości wodnych obiektów rekreacyjnych. Masaż podwodny jest chętnie stosowany przez pacjentów, gdyż nie obciąża zbytnio organizmu, a przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne.
Przygotowanie się do masażu podwodnego
Masaż podwodny powinno wykonywać się na nagie ciało, gdyż każda bariera znajdująca się na drodze strumienia wody ogranicza jego działanie. Jednak jeśli pacjent nie czuje się w takim stanie komfortowo dopuszcza się założenie przez mężczyzn kąpielówek, a przez kobiety -dwuczęściowego stroju kąpielowego.
Przed zabiegiem należy wziąć kąpiel, oraz usunąć z ciała wszelkie maści, kremy i kosmetyki. Wskazane jest także zdjęcie ozdób, np. biżuterii. Długie włosy należy spiąć wysoko na głowie lub założyć czepek kąpielowy.
Każdy pacjent zobowiązany jest do zabrania ręcznika oraz klapek kąpielowych, które będą służyły do chodzenia tylko w obrębie pomieszczenia, gdzie znajduje się wanna.
Przed rozpoczęciem zabiegów należy poinformować fizjoterapeutę o skłonności do powstawania wybroczyn i krwiaków, gdyż pozwoli to na dobór odpowiedniej i bezpiecznej nasadki, w przypadku prowadzenia masażu podwodnego ręcznie oraz właściwego ciśnienia strumienia wody.
Metodyka wykonania zabiegu
Masaż podwodny przeprowadzany jest w specjalnie skonstruowanych wannach, gdzie w ściankach wbudowane są dysze. Wanny różnią się ilością dysz, średnicą otworków, a także ich rozmieszczeniem. Należy wspomnieć, że nie są one ułożone przypadkowo.
W nowszych modelach duża ilość dysz znajduje się w części wanny, gdzie możliwe będzie emitowanie strumienia na okolice przykręgosłupowe, lędźwie oraz barki. Dzięki temu istnieje możliwość doboru odpowiedniego rodzaju masażu indywidualnie do potrzeb pacjenta.
W niektórych wannach dołączona jest również dysza na długim wysięgniku do ręcznego prowadzenia strumienia wody. Pozwala to na skierowanie strumienia wody w konkretne miejsca lub okolice ciała. Na dyszę ręczna stosuje się różne nakładki, w zależności od efektu jaki chce się uzyskać.
Mają one inne kształty, a także różnią się ilością i wielkością otworków. Najczęściej wykorzystywane są:
- okrągłe nasadki wgniatające – mają one powierzchnię pomiędzy 30 a 300 mm2, pozwalają na wykonywanie masażu na małej powierzchni ciała oraz uzyskanie odpowiedniej siły strumienia wody, w związku z tym należy regulować ciśnienie wody w zależności od odczuć pacjenta, gdyż w przypadku zbyt dużego mogą pojawić się podskórne wybroczyny i krwiaki;
- nasadki typu „sito” (inaczej nasadka deszczowa) – jest to nasadka przeznaczona do wykonywania masażu delikatnego, łagodnego. Strumień wody spada na skórę w postaci „deszczu”, dzięki temu równomiernie i bezpiecznie działa na dużą powierzchnię ciała;
- nasadka „żabi pyszczek” – zawiera ona wąską szparę, przez którą przepływa strumień wody, dzięki temu możliwe jest wykonanie bardziej płaszczyznowego masażu o umiarkowanej sile;
- nasadka wirująca – przeznaczona głównie do masażu okolic stawów;
- oraz inne.
Dobór odpowiedniej nasadki uzależniony jest od miejsca jakie ma zostać poddane masażowy, jego wielkości, a także indywidualnych cech pacjenta, jak na przykład muskulatura, czy ilość tkanki tłuszczowej.
Warto zaznaczyć, że podczas trwania zabiegu woda krąży w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że jest ona pobierana z wanny przez specjalne pompy do dysz i następnie wypuszczana w postaci strumienia masującego.
Wanny wyposażone są w uchwyty pomagające wejść i wyjść z wanny, a w niektórych na dnie zamontowane są także maty antypoślizgowe.
Lustro wody powinno być na takiej wysokości, aby zakryć wszystkie dysze znajdujące się na ściankach wanny. Po nalaniu wody do odpowiedniej wysokości pacjent wchodzi do wanny i siada na jej dnie. Po upływie około 30 sekund może się położyć. Po 2 minutach fizjoterapeuta wybiera odpowiedni program i rozpoczyna zabieg.
Czas oczekiwania ma duże znaczenie, gdyż ma on na celu przystosowanie organizmu do ciśnienia hydrostatycznego wywieranego przez wodę oraz umożliwienie ogólnego rozluźnienia mięśni. W przypadku masażu automatycznego na ciało pacjenta skierowane są strumienie wody o parametrach ustalonych przez wybrany program. Działanie dysz nie musi być jednostajne.
Wiele nowych wanien oferuje programy, gdzie w czasie zabiegu zmienia się ciśnienie z jakim wypuszczana jest woda z dysz lub niektóre dysze mogą się wyłączać lub włączać. W przypadku masażu podwodnego ręcznego fizjoterapeuta przez cały czas trwania zabiegu kieruje dyszę ze strumieniem wody na odpowiednie obszary ciała pacjenta.
Dysza powinna być oddalona od ciała pacjenta o 10-30 cm. Jest to uzależnione od ciśnienia wody oraz średnicy otworków nasadki. Fizjoterapeuta kierując strumień wody pod odpowiednim kątem względem obszaru leczonego osiąga nieco inne efekty terapeutyczne.
Ustawiając dyszę pod kątem prostym wywołuje najsilniejsze działanie, zwłaszcza na tkanki głębiej położone. Natomiast po aplikowaniu na skórę strumienia wody pod kątem ostrym uzyskuje delikatniejsze działalnie głównie na tkanki powierzchniowe.
Z tego względu zabieg najczęściej rozpoczyna się od masażu pod kątem ostrym, a dopiero po pewnym czasie ustawia dyszę pod kątem prostym. Podczas trwania zabiegu należy informować fizjoterapeutę, jeśli masaż podwodny jest zbyt silny lub zbyt słaby. Wtedy fizjoterapeuta skoryguje parametry zabiegu, zmieniając głównie ciśnienie wody.
Po upływie czasu przeznaczonego na masaż podwodny fizjoterapeuta wyłącza dysze, a pacjent powinien odczekać jeszcze 2-3 minuty spokojnie leżąc w wodzie. Następnie powinien usiąść i po upływie kolejnych 30-60 sekund wstać i powoli wyjść z wanny. Po zabiegu należy odpoczywać przez około 15-30 minut.
Podczas ręcznego wykonywania masażu podwodnego omija się pewne strefy na ciele pacjenta.
Należą do nich: części kostne znajdujące się tuż pod skórą (talerze biodrowe, wyrostki kolczyste kręgosłupa), doły pachowe, podkolanowe, łokciowe, pachwiny, okolice żołądka i jelit, piersi u kobiet, okolice odbytu, narządy rodne, a także żylaki, świeże blizny, zmiany troficzne skóry, znamiona i brodawki.
Podwodny ręczny masaż klatki piersiowej rozpoczyna się od mostka na obwód wzdłuż przestrzeni międzyżebrowych (z ominięciem piersi u kobiet). Dysza prowadzona jest ruchem kolistym, kilka razy wzdłuż całej klatki piersiowej. Następnie wykonuje się masaż pleców, również wzdłuż przestrzeni międzyżebrowych, z pominięciem wyrostków kolczystych kręgosłupa.
Do masażu podbrzusza wykorzystywana jest nasadka o szerokim przekroju i niskim ciśnieniu. Natomiast masaż kończyny prowadzi się od dystalnych części (najbardziej oddalonych od tułowia) przesuwając się ku górze wzdłuż osi długiej kończyny. Strumień wody należy utrzymywać na większych grupach mięśniowych. Podczas masowania stawów stosuje się nakładkę wirującą.
W przypadku występowania bólu w stawie, masowaniu poddaje się tkanki położone powyżej i poniżej danego stawu. Oczywiście istnieje możliwość kombinacji nasadek oraz siły strumienia wody, co pozwala na dostosowanie zabiegu indywidualnie do potrzeb pacjenta. Masaż podwodny można stosować łącznie z innymi zabiegami z zakresu fizykoterapii, poza zimnolecznictwem, ponieważ może to doprowadzić do osłabienia efektów zabiegów.
Dawkowanie
Temperatura wody w masażu podwodnym powinna mieścić się w granicach 36-37 °C. Najczęściej stosuje się ciśnienie wody w granicach 250-300 kPa (około 3 atm). Zazwyczaj u kobiet stosuje się niższe ciśnienie strumienia wody. Masaż podwodny automatyczny trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut.
Natomiast czas trwania masażu podwodnego ręcznego uzależniony jest od wielkości okolicy na jaką ma być aplikowany. Trwa on od 15 do 30 minut. Oczywiście w przypadku obu metod należy jeszcze doliczyć czas potrzebny na przygotowanie pacjenta do zabiegu oraz czas na przebranie po zabiegu.
Masaż podwodny wykonuje się codziennie lub co drugi dzień w zależności od typu schorzenia oraz pożądanych efektów terapeutycznych. Ilość zabiegów w jednej serii to 10-15.
Działanie na organizm
Działanie masażu podwodnego jest podobne do oddziaływania na organizm masażu klasycznego. Jednak każdy z tych rodzajów masażu ma swoje zalety. Masaż podwodny w porównaniu do klasycznego prowadzony jest bardziej równomiernie. Jest to związane z jednolitym strumieniem wody oraz ustawieniem dysz mniej więcej w tej samej odległości od ciała.
Możliwe jest również modyfikacja ciśnienia strumienia w trakcje zabiegu lub zmiana nakładki, jednak nadal jest on precyzyjnie jednolity. Strumień wody wywołuje ucisk na ciało pacjenta powodując masaż skóry, tkanek podskórnych i mięśni. Przyczynia się do zwiększenia krążenia krwi w skórze.
Dzięki temu tkanki, na których prowadzony jest masaż podwodny są lepiej dotlenione i odżywione. Większy przepływ krwi powoduje usunięcie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z danych okolic.
Równomierne przesuwanie strumienia wody po ciele pacjenta powoduje naprzemienne, delikatne zwężanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich uelastycznienia. Wspomaga również procesy regeneracji tkanek. Zabieg prowadzi do zwiększenia przemiany materii.
Masaż podwodny, działając na zakończenia nerwowe w skórze, wpływa pośrednio na regulację pracy narządów wewnętrznych unerwianych przez te struktury. Zastosowanie ciepłej wody wzmacnia efekt rozluźnienia mięśni. Również ucisk na skórę wywoływany przez ciśnienie hydrostatyczne wody wpływa na zmianę napięcia mięśni.
Masaż podwodny prowadzi do uelastycznienia mięśni oraz zwiększenia ruchomości stawów. Po zabiegu pacjenci są wypoczęci oraz rozluźnieni. Masaż podwodny przeprowadzony w ciepłej wodzie wpływa na poprawę koncentracji i samopoczucia. Zabieg ten jest także polecany jako forma relaksu oraz regeneracji organizmu po wytężonym wysiłku fizycznym i psychicznym.
Główne wskazania do stosowania masażu podwodnego to:
- stany po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach;
- zwiększone napięcie mięśni;
- przykurcze w stawach;
- zespoły bólowe kręgosłupa;
- zaniki mięśniowe;
- stany pourazowe i pozapalne nerwów obwodowych;
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
- porażenia wiotkie i spastyczne;
- zmęczenie;
- zwiększenie ogólnej wydolności organizmu;
- otyłość
Przeciwwskazania
Jako główne przeciwwskazania do stosowania masażu podwodnego wymienia się:
- niewydolność krążenia;
- nieleczone nadciśnienie;
- obecność zakrzepów i żylaków;
- ciężkie zaburzenia czucia;
- choroba wieńcowa, stany po zawale serca;
- zaburzenia krążenia obwodowego;
- krwawienia;
- choroby skóry;
- uszkodzenia skóry;
- skłonność do występowania krwiaków i wybroczyn podskórnych;
- ciąża;
- utrudniony kontakt z pacjentem.
Masaż podwodny jest zabiegiem oferowanym przez większość placówek fizjoterapeutycznych, a także przez ośrodki SPA i kompleksy basenowe.
Może być on prowadzony automatycznie za pomocą dysz wbudowanych w ścianki wanny lub ręcznie z wykorzystaniem dyszy na wysięgniku.
Podczas zabiegu woda z wanny jest zasysana przez specjalną pompę i wypuszczana z powrotem do wanny przez w/w dysze pod odpowiednim ciśnieniem.
Zabieg jest wykonywany na zlecenie lekarza, jednak istnieje możliwość zakupu wanny działającej na podobnej zasadzie do użytku domowego. Pacjenci chętnie korzystają z masażu podwodnego, gdyż jest to zabieg przyjemny i przynoszący bardzo dobre efekty terapeutyczne, zwłaszcza w rozluźnieniu mięśni, regeneracji organizmu, a także poburzeniu krążenia w obszarze skóry i struktur podskórnych.
Autor:
mgr Monika Olszówka
Masaż podwodny – przebieg, zalety i przeciwwskazania
Rehabilitacja po urazach nie musi być bolesna i nieprzyjemna. Szczególnie jeśli wykorzystywany jest do niej masaż podwodny. To masaż leczniczy zalecany przy nadmiernym napięciu mięśni i różnych kontuzjach. Jest równie przyjemny jak masaż relaksacyjny. Warto konsultować się z fizjoterapeutą i zapytać także o inne rodzaje masażu wodnego.
Hydroterapia
Hydroterapia jest często stosowanym elementem rehabilitacji. Pacjenci chętnie się na nią decydują ze względu na przyjemność zabiegu. Najpopularniejsze są te, które wykorzystują ciśnienie wody. Czym zatem jest masaż podwodny?
Reklama
Masaż podwodny – czym jest?
Masaż podwodny to masaż w środowisku wodnym, wykonywany w specjalnych wannach z zamontowanymi dyszami.
Możliwe jest również ręczne kierowanie dysz na ciało pacjenta przez fizjoterapeutę. Ten hydromasaż wykorzystuje działanie strumienia wody pod odpowiednim ciśnieniem.
Stosowany jest masaż podwodny całkowity (całego ciała) lub częściowy.
Jest to zarówno masaż leczniczy, jak i masaż relaksacyjny. Dostępny jest w wielu ośrodkach rehabilitacyjnych, basenach, czy salonach SPA. Masaż wodny jest często stosowanym zabiegiem ze względu na niskie obciążenie ciała pacjenta i wysoką skuteczność.
Masaż podwodny – działanie i zalety
Masaż podwodny spełnia podobną funkcję jak masaż klasyczny, jednak wykorzystanie dysz zapewnia jednolite i równomierne działanie sił na ciało. Strumień wody wywołuje ucisk i pobudza mięśnie, skórę i krążenie, dzięki czemu komórki są lepiej dotlenione i odżywione.
Ponadto masaż podwodny:
- wspomaga usuwanie toksyn z organizmu,
- rozluźnia mięśnie,
- przyśpiesza regenerację tkanek,
- reguluje pracę narządów wewnętrznych,
- wspiera przemianę materii,
- uelastycznia mięśnie,
- zwiększa ruchomość stawów.
Oprócz działania terapeutycznego hydromasaż jest doskonałą formą relaksu lub regeneracji po wzmożonym wysiłku. Pomaga zregenerować siły po ciężkim treningu.
Rehabilitacja przy pomocy masażu podwodnego wymaga około 10-15 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Jednak ich ilość, rodzaj oraz częstotliwość dobierane są indywidualnie przez specjalistę.
Masaż podwodny – przygotowanie do zabiegu
Masaż podwodny jest wykonywany w specjalnie do tego przystosowanych wannach. Posiadają one dysze, które zasysając wodę z wanny wypuszczają ją w odpowiednie miejsce ustawione przez fizjoterapeutę.
Dostępne są również wanny umożliwiające masaż podwodny ręczny, gdzie rehabilitant samodzielnie kieruje strumień wody na miejsce wymagające terapii. Wanny różnią się od siebie rodzajem i ilością dysz. Dobierane są do potrzeb pacjenta.
Z hydromasażu najlepiej korzystać nago, jednak możliwe jest również założenie kąpielówek w przypadku mężczyzn i dwuczęściowego kostiumu u pań.
Przed zabiegiem należy wziąć prysznic i zmyć z ciała maści oraz kremy. Konieczne jest również zdjęcie biżuterii i związanie długich włosów lub założenie czepka kąpielowego.
Masaż podwodny – przebieg zabiegu
Masaż podwodny rozpoczyna się od napełnienia wanny wodą. Następnie pacjent wchodzi do wanny i siada.
Po upływie pół minuty może się położyć (jeśli wykonywany jest masaż podwodny całkowity), natomiast masaż rozpoczyna się dopiero po kolejnych dwóch minutach.
Zachowanie tego czasu jest bardzo ważne, aby wyrównać ciśnienie hydrostatyczne. Temperatura wody powinna wynosić 34-37 stopni Celsjusza.
Masaż trwa około 10-30 minut w zależności od potrzeb pacjenta. W tym czasie dysze wypuszczają wodę pod ciśnieniem oddziałując na ciało. Mogą robić to jednostajnie lub według ustawionego programu. Zastosowanie odpowiednich nasadek pozwala uzyskać strumień wody w formie deszczu, wirowania lub ugniatania.
Po zabiegu również należy zachować podobne zasady jak przed jego rozpoczęciem. Po wyłączeniu dysz należy jeszcze przez około 2 minuty odpoczywać w wodzie.
Masaż podwodny – wskazania
Masaż podwodny zaleca się w przypadku:
- nadmiernego napięcia mięśni,
- urazów – zwichnięć, skręceń i złamań,
- zaników mięśniowych,
- przykurczy w stawach,
- problemów z krążeniem,
- bólu kręgosłupa,
- cellulitu,
- porażeniach wiotkich i spastycznych,
- bóli reumatycznych,
- stanów pozapalnych i pourazowych nerwów obwodowych,
- zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
- otyłości i nadwagi,
- zmęczenia,
- chęci poprawy ogólnego stanu organizmu.
W przypadku zdrowych osób hydromasaż nie ma żadnych skutków ubocznych, dlatego może być traktowany jako masaż relaksacyjny, poprawiający ogólne samopoczucie.
Masaż podwodny – przeciwwskazania
Masaż podwodny, mimo niewielkiego obciążenia organizmu w trakcie rehabilitacji ma jednak przeciwwskazania:
- rozrusznik serca,
- choroba wieńcowa i stany pozawałowe,
- niewydolność krążeniowa,
- zakrzepy i żylaki,
- zaawansowane zaburzenia czucia,
- uszkodzenia skóry,
- krwotoki i krwawienia wewnętrzne,
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- schorzenia skórne,
- ciąża,
- delikatne naczynia, ze skłonnością do powstawania wybroczyn i siniaków.
Przed przystąpieniem do zabiegu należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli występują jakiekolwiek z powyższych przeciwwskazań. Niewłaściwe wykonanie hydromasażu w wyżej wymienionych przypadkach może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne.
Reklama
Hydroterapia – rodzaje masażu
Hydroterapia jest popularnym elementem rehabilitacji oraz sposobem na relaks. Doskonale rozluźnia mięśnie i pobudza krążenie. Wykorzystuje się do niego odpowiednie ciśnienie wody lub powietrza.
- Masaż podwodny całkowity – masowane jest całe ciało.
- Masaż podwodny częściowy – masażowi poddawane są tylko wybrane części ciała.
- Masaż wodny wirowy – wykorzystuje się do niego odpowiednie wanienki, do których wkładana jest kończyna. Wirowy ruch wody pobudza jej krążenie i pracę mięśni.
- Suchy masaż wodny – odbywa się na łóżku wodnym, a zawarte w nim dysze masują ciało według wskazanego programu.
- W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych przed skorzystaniem z zabiegów hydroterapeutycznych należy skonsultować się z lekarzem.
- Czytaj też:
- Autor: Dominika Rusek
- Bibliografia:
- ‘Encyklopedia Balneologii i Medycyny Fizykalnej’ pod redakcją prof. dr hab. n. med. Ireny Ponikowskiej wyd. z 2015 roku
Hydromasaż
Wanna do hydromasażu to rodzaj masażu wykonywanego za pomocą wody pod ciśnieniem i specjalnych dysz umieszczonych w jacuzzi, wannie czy nawet pod prysznicem.
Taki podwodny masaż poprawia krążenie i relaksuje, dlatego jest jednym z najpopularniejszych zabiegów spa, wykonywanych zarówno w ośrodkach spa i specjalnych kabinach do hydromasażu, jak i w domu.
Jako zabieg hydroterapii jest także polecany przy niektórych schorzeniach, takich jak choroby stawów czy cellulit.
1. Co to jest hydromasaż?
Hydromasaż to forma wodolecznictwa.
Hydroterapia wykorzystuje wodę w każdej postaci do zewnętrznego działania na organizm. W tym przypadku woda jest wykorzystywana w stanie ciekłym. Jej działanie jest lecznicze i relaksujące dzięki odpowiedniemu ciśnieniu, z jakim jest pompowana.
Kabina do hydromasażu może wyglądać jak duża wanna czy nawet minibasen. Skuteczny hydromasaż wymaga co najmniej 4 dysz pompujących odpowiednio sprężoną wodę. Te droższe urządzenia mogą mieć nawet 35 dysz, co zwiększa możliwości hydromasażu. Ciśnienie, z jakim wypuszczana jest woda, może być regulowane przez użytkownika. Ważne, aby uderzenie wody o ciało nie było bolesne.
Masowane są przede wszystkim plecy, kark, nogi – a dysze powinny być tak ustawione, by sprostać temu zadaniu. W wielu modelach wanien i pryszniców z hydromasażem można regulować kąt ustawienia dysz. Podczas wybierania urządzenia do hydromasażu należy zwrócić uwagę na to, czy pompy tłoczą do kabiny samą wodę czy powietrze.
Te pozwalające na użycie także powietrza będą skuteczniejsze, ze względu na możliwość ustawienia większego ciśnienia wody i intensywności masażu, a także dotlenienia skóry. Mając dysze pompujące samo powietrze, można zrobić sobie tzw. masaż perełkowy.
Jest to masaż powietrzny, wykonywany za pomocą pęcherzyków powietrza, delikatnie masujących skórę i dotleniających ją.
Sam podwodny masaż trwa około 15 minut. Niezależnie od tego, czy jest wykonywany w domu, czy w spa, jest bardzo relaksujący i przyjemny.
2. Zalety i przeciwwskazania hydromasażu
Hydromasaż, tak jak każdy inny masaż czy zabieg relaksujący, pomaga w przypadku:
- silnego stresu,
- zwiększonego napięcia mięśniowego,
- obniżonego samopoczucia.
Hydromasaż to także doskonały sposób na regenerację organizmu po dużym wysiłku. Zabiegi na ciało z wykorzystaniem wody stosuje się także pomocniczo przy schorzeniach takich jak:
- reumatyzm,
- bóle, sztywnienie i obrzęk stawów,
- nadciśnienie i niedociśnienie,
- niedokrwienie kończyn dolnych,
- chromanie przestankowe,
- choroby układu oddechowego,
- artretyzm,
- zapalenie stawów,
- zaburzenia przemiany materii,
- nerwica,
- bolesne menstruacje,
- cellulit,
- rozstępy,
- bezsenność,
- mózgowe porażenie dziecięce,
- przepuklina oponowo-rdzeniowa.
Masaż wodny jest bardzo bezpieczną formą fizjoterapii, a konkretnie wodolecznictwa. Jednak są pewne przeciwwskazania do masażu podwodnego. Nie przeprowadza się go:
- u osób cierpiących na schorzenia skóry,
- u osób mających nadciśnienie,
- jeśli na skórze są otwarte rany.
Hydromasaż to nie tylko zabieg spa. To także sposób na relaks i pozbycie się skutków codziennego stresu, polecany równocześnie przy poważnych schorzeniach.
Artykuł zweryfikowany przez: Lek. Izabela Lenartowicz Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej. Anna Szozda, ponad rok temu