Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Co czwarta pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu objawów infekcji intymnej. Zakażenie może się pojawiać i ustępować samoistnie, zarówno u kobiet aktywnych seksualnie, jak i tych, które nie podejmują współżycia. Problem jest istotny.

Jak się z nim uporać?

Nasz organizm wyposażony w układ odpornościowy ma dużą zdolność samoistnej obrony przed wszelkimi infekcjami. Nie inaczej jest w przypadku infekcji intymnych.

W pochwie panują specyficzne warunki: odpowiednio kwaśne ph (3,6-4,5), stała temperatura, duża wilgotność i utrudniony dopływ tlenu.

Znajduje się tam również znaczna ilość substancji odżywczych, a przede wszystkim naturalna flora bakteryjna pochwy (Lactobacillus vaginalis) – różne mikroorganizmy, które, gdy pozostają w równowadze, są naturalną bronią przeciw drobnoustrojom chorobotwórczym.

Kiedy równowaga ta, na skutek różnych procesów, zostaje zachwiana, wówczas bardzo łatwo o infekcję.

Najczęściej występujące: bakteryjna waginoza (dochodzi do namnażania się bakterii beztlenowych, zazwyczaj Mycoplasma hominis i Gardnerella vaginalis, przy jednoczesnym spadku liczby pałeczek kwasu mlekowego), rzęsistkowica (za którą odpowiada pierwotniak – rzęsistek pochwowy, Trichomonas vaginalis), kandydoza, czyli grzybica wywołana przez grzyb Candida albicans.

Infekcja pochwy – różne przyczyny, podobne objawy

Infekcja pochwy wiąże się zwykle z występowaniem upławów (nadmiernej, nieprawidłowej wydzieliny), świądem sromu albo jego podrażnienia, a niekiedy pojawia się nieprzyjemny zapach przypominający woń nieświeżej ryby. Dość często jednak infekcja przebiega bezobjawowo bądź skąpoobjawowo.

Żadne z tych objawów nie są jednak swoiste dla danego typu zakażenia, dlatego ważna jest wizyta u lekarza i ewentualne wykonanie badań dodatkowych.

Jak lekarz stawia diagnozę w przypadku infekcji pochwy?

Lekarz powinien przeprowadzić wywiad, na podstawie którego może dowiedzieć się o przebytych wcześniej infekcjach lub chorobach wenerycznych.

Podczas badania ginekologicznego specjalista ocenia wizualnie, jaki jest stan narządów płciowych i czy występują objawy zakażenia, za pomocą wziernika analogicznie postępuje z pochwą oraz szyjką macicy.

W niektórych przypadkach ginekolog pobiera próbkę upławów bądź wymaz z pochwy w celu dalszej diagnostyki.

Zwłaszcza, gdy dolegliwości wracają, konieczne będzie badanie laboratoryjne wydzieliny z pochwy, aby dokładnie określić, co powoduje objawy infekcji.

Jeśli ginekolog oceni, że przyczyną są drożdżaki, z dużym prawdopodobieństwem od razu wprowadzi leczenie. Warto pamiętać, iż przed wizytą musimy unikać nadmiernego płukania wodą pochwy oraz nie stosować tamponów.

W przeciwnym razie zaburzymy prawdziwy obraz tego, co dzieje się w naszych miejscach intymnych.  

Infekcja pochwy – leczenie

W leczeniu infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki oraz chemioterapeutyki doustnie i/lub dopochwowo (najczęściej klindamycynę lub metronidazol). Właściwie dobrana terapia szybko znosi objawy i przynosi ulgę.

Należy pamiętać, że metronidazol nasila toksyczne działanie alkoholu, dlatego w trakcie oraz 24 godziny po zakończeniu kuracji trzeba zachować abstynencję. Preparat ten jest skuteczny również w leczeniu rzęsistkowicy.

W przypadku grzybicy niepowikłanej można użyć środków działających miejscowo (czasem wystarcza pojedyncza dawka lub kilkudniowa terapia) – w postaci globulek bądź kremów do aplikacji dopochwowej. Badania wykazują, że stosowanie pochodnych imidazolu daje lepsze efekty niż leczenie nystatyną.

Zarówno podczas grzybicy, jak i bakteryjnej waginozy nie zaleca się równoczesnego leczenia partnerów chorych kobiet, gdyż nie udowodniono zmniejszenia częstości nawrotów ani kolejnych epizodów zakażenia po jego zastosowaniu. Terapia obojga partnerów konieczna jest natomiast w przypadku rzęsistkowicy.

Bakteryjna infekcja pochwy a ciąża

Z uwagi na duże ryzyko powikłań, kurację – po konsultacji z lekarzem – należy podjąć u wszystkich ciężarnych kobiet z objawową bakteryjną waginozą. W 3 z 4 przeprowadzonych badań z randomizacją wykazano zmniejszenie częstości występowania porodu przedwczesnego u kobiet po leczonej bakteryjnej waginozie (w przeszłości urodziły wcześniaka).

Nie udowodniono natomiast korzyści z farmakoterapii bezobjawowej postaci BW u kobiet z grupy małego ryzyka porodu przedwczesnego. Stosowanie klindamycyny w formie kremu dopochwowego w II i III trymestrze ciąży wiąże się z kolei ze wzrostem częstości występowania innych powikłań, takich jak m.in. mała masa urodzeniowa dziecka.

Infekcja pochwy – jak uchronić się przed zakażeniem?

Mimo że infekcje intymne odpowiednio rozpoznane są zupełnie wyleczalne, lubią nawracać i stają się bardzo dokuczliwym problemem. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo ważna jest odpowiednia higiena oraz pielęgnacja. Nie powinno się wprowadzać mydła, płynu bądź żelu do wnętrza pochwy, gdyż zaburza to fizjologiczną florę bakteryjną.

Pamiętajmy, że okolice intymne należy myć tylko z zewnątrz, unikać silnych środków myjących, stosować delikatne płyny o odpowiednim pH lub używać jedynie wody.

Właściwa dieta – unikanie słodyczy (nadmiar cukru we krwi sprzyja zakażeniom grzybiczym) oraz spożywanie jogurtów naturalnych – może pomóc uchronić się przed infekcją.

Warto również wybierać bawełnianą, przewiewną bieliznę i częściej zakładać spódnice niż spodnie, co uchroni przed nadmierną potliwością i zapewni odpowiedni dostęp powietrza.

wróć do bloga czytaj kolejny

 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych? klotrimazol, krem, grzybica, upławy 5.99 zł
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych? klotrimazol, krem, grzybica, infekcja, zakażenie 24.99 zł
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych? wyrób medyczny, globulki, odbudowa flory bakteryjnej, suchość, stan zapalny 19.99 zł
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych? globulki, pieczenie, podrażnienie, suchość, świąd 26.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych? Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych? O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych? Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?
 • Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.
 • Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.
 • Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  
 • Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.
 • Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Seks – kiedy przyjemność staje się źródłem infekcji

Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Wiele kobiet zastanawia się, czy seks może przyczynić się do wystąpienia infekcji. Muszę Cię zmartwić, ale istnieje takie ryzyko. Nie oznacza to jednak, że przy kontakcie seksualnym z partnerem musi wystąpić. Może, ale nie jest to przesądzone. Wszystko zależy od tego, jak wygląda seks, w jaki sposób się zabezpieczamy i jak oboje z partnerów dba o higienę miejsc intymnych. 

Ryzyko wystąpienia infekcji

Przyjemność, satysfakcja i budowanie więzi pomiędzy partnerami to ta pozytywna strona życia seksualnego. Nie możemy jednak lekceważyć tej drugiej, mniej dla nas przyjemnej, czyli ryzyka wystąpienia infekcji miejsc intymnych.

Bardzo dużo słysz się, że seks bez zabezpieczenia może być przyczyną choroby wenerycznej, ale też infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach mikrośrodowiska śluzówek narządów płciowych jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów, bakterii i wirusów, które odpowiadają za szereg chorób narządów płciowych. Nie zawsze nasz partner odczuwa dolegliwości z tym związane, ale objawy mogą pojawić się u nas.

Dolegliwości intymnych doszukiwać się należy w zaburzonym pH pochwy, a seks może przyczynić się do rozwoju zakażeń lub potęgować ich objawy. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie choroby w obrębie narządów płciowych są przenoszone drogą płciową.

Należą do nich bakteryjna waginoza i infekcja grzybicza pochwy, co nie oznacza, że seks nie przyczyni się do ich rozwoju lub powstania silniejszych objawów. Są jednak schorzenia, które bez wątpienia drogą płciową są przenoszone na partnera.

Zaliczamy do nich kiłę, rzeżączkę, wirus HIV i HCV oraz wrzód miękki.

Infekcje grzybicze pochwy wywołane są przede wszystkim nieodpowiednią higieną, otyłością, niekontrolowaną cukrzycą, a nawet ciążą. Mogą wystąpić w przypadku obniżonej odporności pacjentki.

Jeżeli chodzi o bakteryjną waginozę to przyczyn powinniśmy doszukiwać się w utracie równowagi flory bakteryjnej środowiska pochwy, podczas której wzrasta pH pochwy oraz rozwijają się patologiczne drobnoustroje.

Zapobiegać, a nie leczyć

Z pewnością łatwiej jest zapobiegać wystąpieniu infekcji intymnych niż leczyć je już po ich wystąpieniu.

You might be interested:  Atypowe zapalenie płuc – przyczyny, objawy, leczenie antybiotykiem

Nie namawiam Cię do porzucenia życia seksualnego, ponieważ nie tędy droga i z pewnością nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ jak wszystkie wiemy, seks ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm oraz wpływa na nasze relacje z partnerem.

Mam dla Ciebie kilka wskazówek i porad, które pozwolą Ci cieszyć się seksem, nie martwiąc się o nieprzyjemne dolegliwości, jakie mogą wystąpić na skutek zbliżenia seksualnego:

 • Zadbaj o higienę miejsc intymnych, stosuj sprawdzone i skuteczne preparaty na bazie składników naturalnych oraz wolne od mydeł SLS i parabenów. Daj szanse naturze, stosując zioła, tj. rumianek, kwiatek nagietka, niepokalanek mnisi czy też pokrzywa. Przypomnij o tym również swojemu partnerowi.
 • Używaj prezerwatyw, które zapobiegają przenoszeniu drobnoustrojów między partnerami.
 • W trakcie infekcji intymnych staraj się unikać seksu. Lepiej szybko pozbyć się problemu niż zmagać się z jego nawrotami.
 • Seksualne przygody również zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji, ponieważ nie znamy partnera i nie wiemy, czy podczas zbliżenia nie będziemy narażone na transmisje bakterii i wirusów.

Seks jest niezwykle przyjemny i partnerzy go potrzebują. Niesie on za sobą jednak ryzyko wystąpienia infekcji, warto pomyśleć o jego zminimalizowaniu i cieszyć się wspólnymi doznaniami seksualnymi bez żadnych obaw przed nieproszonymi bakteryjnymi gośćmi w naszym organizmie.

Do przeczytania wkrótce!
Diana Piech

Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Infekcje intymne – grzybica pochwy, waginoza, zakażenia bakteryjne

Najczęstszymi objawami infekcji intymnych są pieczenie okolic intymnych, upławy, świąd, oraz ból podczas stosunku. Przyczyny infekcji mogą być różne. Z reguły przykre objawy są efektem zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Część infekcji intymnych można trafnie zdiagnozować na podstawie zgłaszanych przez pacjentkę objawów.

Infekcje intymne to dość częsty problem zdrowotny kobiet. W wielu przypadkach infekcje można wyleczyć samodzielnie, przy pomocy preparatów dostępnych bez recepty.  

Objawy infekcji intymnych

W wielu przypadkach objawy infekcji intymnych są do siebie podobne. Pacjentki odczuwają dolegliwości takie jak:

 • świąd okolic intymnych,
 • pieczenie,
 • upławy,
 • zmiana zapachu wydzieliny z dróg rodnych,
 • zaczerwienienie przedsionka pochwy,
 • zmiana wyglądu wydzieliny,
 • uczucie suchości w pochwie.

Objawy odczuwane w trakcie przebiegu infekcji są dla pacjentki nieprzyjemne i wiążą się z dyskomfortem. W poszczególnych typach infekcji pochwy objawy mogą być bardziej specyficzne.

Grzybica pochwy – objawy

W przebiegu grzybicy pochwy kobieta odczuwa typowe objawy infekcji pochwy. Wśród nich należy wymienić uporczywy świąd, bolesność w trakcie stosunku, a także oddawania moczu, pieczenie oraz upławy. Upławy w przebiegu grzybicy pochwy mają grudkowatą, „serowatą” konsystencję. Poziom pH wydzieliny z dróg rodnych jest niezmieniony – prawidłowy.

Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Objawy infekcji bakteryjnych

Nieco inaczej wyglądają objawy zakażeń bakteryjnych, w tym waginozy. Obserwowana wydzielina zwykle ma biało-szary kolor. Jest wodnista i charakteryzuje się intensywnym rybim zapachem.

Poziom pH jest zmieniony, większy niż 4,5.  U części pacjentek występują objawy typowe dla infekcji, takie jak świąd i pieczenie. Jednak nie we wszystkich przypadkach.

Szacuje się, że około 50% przypadków choroby przebiega bez objawów.

W przypadku innych zakażeń bakteryjnych upały mogą mieć zmieniony kolor – żółtawy czy zielonkawy. Są wodniste lub pieniste. W przebiegu zachorowania kobieta odczuwa typowe objawy infekcji – pieczenie, świąd, ból, zaczerwienienie warg sromowych, obrzęk, oraz trudności z oddawaniem moczu.

Infekcje intymne dotykają nie tylko kobiet

U mężczyzn w przebiegu infekcji występuje:

 • ból przy oddawaniu moczu,
 • zaczerwienienie żołędzi,
 • ból pojawiający się przy ejakulacji.

Przyczyny infekcji intymnych

Wśród przyczyn infekcji intymnych należy wymienić przyczyny związane z nieprawidłowymi nawykami, chorobami współistniejącymi, uwarunkowaniami osobniczymi czy przyjmowanymi lekami.  Do zwiększenia ryzyka wystąpienia infekcji zarówno grzybiczych jak i bakteryjnych przyczyniają się m. in.:

 • nieprawidłowe nawyki higieniczne,
 • antybiotykoterapia,
 • cukrzyca,
 • ciąża,
 • zaburzenia hormonalne,
 • suchość pochwy,
 • infekcje bakteryjne w obrębie innych narządów,
 • stres.

O ile na niektóre z wymienionych czynników pacjentka nie ma wpływu i nie może ich wyeliminować to zmiana nawyków higienicznych czy redukcja poziomu stresu mogą przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania infekcji i ich nawrotów.

Leczenie infekcji intymnych

Leczenie infekcji intymnych uzależnione jest od patogenu (przyczyny,) który ją wywołał. W leczeniu stosuje się leki podawane dopochwowo oraz doustnie.

Część łagodnych infekcji intymnych można leczyć samodzielnie przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Globulki, kapsułki, płyny do irygacji, żele i kremy mogą być pomocniczo stosowane w infekcjach. Pomagają w odtworzeniu prawidłowego poziomu pH pochwy, ograniczają rozwój nieprawidłowej mikroflory, działają nawilżająco i wspomagająco w gojeniu.

Składniki niektórych preparatów dostępnych w aptekach bez recepty modyfikują poziom pH środowiska pochwy, kwaśny odczyn – między 3,8 a 4,4 powstrzymuje rozwój mikroorganizmów i stwarza niekorzystne środowisko do kolonizacji. Dzięki temu możliwe jest powstrzymanie rozwoju infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych.

Kuracja bez seksu

Jeśli objawy nie ustępują bądź dolegliwości się nasilają konieczna jest wizyta u specjalisty. Infekcji intymnej nie musi leczyć ginekolog – można skorzystać z szybkiej konsultacji u położnej. Po badaniu zalecą oni odpowiednią terapię lekami przeciwgrzybiczymi lub antybiotykami.

Należy pamiętać, że leczeniem należy objąć oboje partnerów, gdyż w innym wypadku będą się wzajemnie, nieustająco zarażać. W czasie kuracji należy wstrzymać się od kontaktów seksualnych, aby dać czas środowisku pochwy na wyleczenie i regenerację.

Diagnostyka infekcji intymnych

 • Część infekcji intymnych można trafnie zdiagnozować na podstawie zgłaszanych przez pacjentkę objawów oraz charakterystyki wydzieliny.
 • W nawracających infekcjach i ciężkich postaciach choroby konieczne jest pogłębienie diagnostyki i wykonanie badań dodatkowych, które pozwolą na włączenie leczenia celowanego.  
 • Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Rokowanie i powikłania

W większości przypadków łagodnych infekcji dróg rodnych rokowanie jest pomyślne. Zwykle po włączeniu przez pacjentkę samodzielnego leczenia preparatami dostępnymi w aptece bez recepty objawy ustępują i nie dochodzi do rozwinięcia powikłań. Czasem samodzielne próby leczenia są niewystarczające, konieczna jest wtedy konsultacja lekarska i włączenie specjalistycznego leczenia.

Infekcji intymnych nie należy zaniedbywać. Nieleczone mogą rozwijać się i w konsekwencji wywołać powikłania. W skrajnych przypadkach prowadząc nawet do bezpłodności, poronień i trwałego uszkodzenia struktur układu rozrodczego.

Zalecane postępowanie:

 • W łagodnych stanach infekcji dróg rodnych pomocne mogą być preparaty dostępne w aptece bez recepty. Płyny, kapsułki, globulki, wspierają regenerację tkanek oraz regulują poziom pH. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta, nie modyfikując samodzielnie dawek ani długości trwania terapii.
 • Unikaj noszenia nieprzewiewanej, obcisłej bielizny, która może obcierać okolice intymne.
 • Jeśli lekarz nie zaleci inaczej nie wykonuj irygacji pochwy. Sprzyjają wypłukiwaniu prawidłowej flory bakteryjnej.
 • Jeśli jesteś w trakcie antybiotykoterapii, równolegle przyjmuj probiotyki. Zapobiegniesz zachwianiu prawidłowej flory bakteryjnej.
 • Jeśli ginekolog zalecił farmakoterapię ściśle przestrzegaj jego zaleceń.
 • Poinformuj partnera o infekcji. Leczenie powinno obejmować oboje partnerów.
 • Jeśli objawy nie ustępują bądź zaostrzają się skonsultuj się z lekarzem.
 • Dbaj o bogatą, zróżnicowaną dietę, obfitującą w warzywa, produkty pełnoziarniste, kiszonki, nabiał oraz owoce.
 • Naucz się radzić sobie ze stresem. Długotrwały stres sprzyja obniżeniu odporności organizmu.

Dowiedz się więcej:

 1. Poradnik intymny na intymne choroby
 2. Zapalenie szyjki macicy
 3. Higiena intymna latem

Załóż konto aby odkryć pełnię możliwości portalu!

Profilaktyka infekcji intymnych – 5 sposobów na ich uniknięcie

Świąd, pieczenie, upławy, dyskomfort w trakcie stosunku to typowe objawy infekcji intymnej. Aby do niej doszło, nie potrzeba wiele, wystarczy osłabienie, stres, zmiany hormonalne czy przebyta choroba, by równowaga flory bakteryjnej w pochwie została zaburzona. Dowiedz się, jak chronić się przed infekcjami i zapomnij o nieprzyjemnych objawach.

Kobiecy organizm jest wyposażony w naturalną ochronę przed infekcjami intymnymi. W kwaśnym środowisku pochwy szkodliwe mikroorganizmy giną. Dbają o to pałeczki kwasu mlekowego, zdarza się jednak, że w wyniku osłabienia organizmu, liczba pałeczek mocno spada, a chorobotwórcze bakterie rozpoczynają swoją aktywność.

Z każdą infekcją warto zgłosić się do lekarza, ponieważ niektóre z nich, takie jak waginoza, chlamydioza czy rzęsistkowica mogą przerodzić się w stan przewlekły lub zaatakować pozostałe narządy układu rozrodczego i nawet powodować niepłodność.

Po zakończonym leczeniu infekcji intymnych warto wzmocnić naturalną ochronę przed bakteriami i grzybami.

Czytaj również: Przyczyny nawracających infekcji intymnych

Higiena intymna kobiet

Jak dbać o higienę intymną, by uniknąć infekcji? Wiele kobiet wciąż uważa, że im częściej myją okolice intymne oraz im silniejszych detergentów do tego celu używają, tym skuteczniej pozbywają się szkodliwych mikroorganizmów.

To błąd, ponieważ zwykłe mydła czy żele tylko zaburzają mikroflorę, a często również podrażniają wrażliwe miejsca. Na rynku dostępne są specjalne płyny do higieny intymnej, które nie szkodzą okolicom intymnym, a wręcz je chronią.

Wybieraj te o pH 5,5, a najlepiej takie, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego.

Infekcje intymne a seks – czy seks może być przyczyną infekcji intymnych?

Płynem wystarczy podmywać się raz dziennie, a jeśli jest wyjątkowo ciepło, do częstszego podmywania się używaj samej wody.

Zawsze myj najpierw srom, a dopiero później odbyt – by uniknąć rozprzestrzeniania się zgromadzonych wokół niego bakterii, które nie powinny znaleźć się w pochwie.

Nie używaj do tego celu gąbek – drobnoustroje je uwielbiają. W trakcie miesiączki lepiej zrezygnować z gorących, długich kąpieli.

Czytaj również: Zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Bezpieczny seks

Jeśli nie masz stałego partnera, zawsze używaj prezerwatywy. Jeżeli jesteś w stałym związku i uprawiacie seks bez zabezpieczenia, poproś, by partner przed stosunkiem starannie umył genitalia. Dobrze, jeśli kobieta po stosunku odda mocz – to naturalny sposób na pozbycie się bakterii.

Dowiedz się więcej: Infekcje intymne

Depilacja okolic intymnych

Choć w ostatnich czasach depilacja okolic intymnych jest właściwie standardem, tak naprawdę stanowi poważne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Zadaniem włosów łonowych jest ochrona delikatnych miejsc, a pozbywając się ich, ułatwiamy bakteriom dostęp do pochwy.

 • Jeśli już musisz się depilować, nie rób tego codziennie, usuwaj tylko nadmiar owłosienia, zrezygnuj z maszynki, stosuj delikatny krem lub wosk do depilacji.
 • >> Antybiotyki a grzybica pochwy
 • Pomocne suplementy

W aptece są dostępne specjalne preparaty z kwasem mlekowym, które ułatwiają utrzymanie prawidłowej mikroflory i właściwego pH pochwy. Wspomagają także leczenie grzybicy pochwy, jeśli już dojdzie do infekcji.

You might be interested:  Koksartroza – przyczyny, objawy, leczenie zwyrodniania biodra

 1. >> Probiotyki ginekologiczne: dopochwowe i doustne
 2. >> Wkładka domaciczna a infekcje intymne
 3. Profilaktyka grzybicy pochwy

Wybieraj bieliznę z naturalnych materiałów, najlepiej z czystej bawełny, nie noś codziennie stringów, a nocą pozwól skórze oddychać. Warto zrezygnować z tego powodu z piżamy na rzecz koszuli nocnej.

Jeśli masz nawracające grzybice pochwy, powinnaś unikać publicznych basenów, saun i solariów, a przynajmniej nie zdejmować majtek, korzystając z nich. Zagrożenie stanowią także publiczne toalety – nigdy na nich nie siadaj, chyba że masz w zanadrzu jednorazowe nakładki.

Sprawdź także: Objawy infekcji intymnych

Pieczenie pochwy po stosunku i podczas. Czy można uprawiać seks podczas infekcji pochwy?

Infekcje intymne to dolegliwości, które dotykają wielu kobiet. Występują wskutek niewłaściwej higieny, osłabionej odporności, zakażeń drożdżycą i wielu innych czynników. Powodują zwykle nieprzyjemne objawy, m.in.

świąd oraz pieczenie, które często daje się we znaki po stosunku.

Jak łagodzić nieprzyjemne dolegliwości? Co zrobić, by się przed nimi uchronić i wreszcie: czy można uprawiać seks podczas infekcji pochwy? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, poznasz je w tym artykule!

Zapalenie pochwy po stosunku

Przyczyną zarówno chorób wenerycznych, jak i infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych może być seks bez zabezpieczenia.

Choroby i zakażenia intymne, które nie wywołują żadnych objawów u nosiciela, mogą doprowadzić do rozwoju pełnoobjawowej infekcji u jego partnera seksualnego.

Jeżeli więc symptomy infekcji pojawiają się po stosunku, niewykluczone, że przyczyną ich wystąpienia jest zakażenie przeniesione drogą płciową. Niekiedy objawy zapalenia pochwy mogą wystąpić dopiero po jakimś czasie od seksu, a początkowo infekcja przebiega bezobjawowo.

Leczenie infekcji po stosunku

Leczenie infekcji intymnej, która wystąpiła po stosunku, zwykle polega na zastosowaniu dopochwowych leków przeciwgrzybiczych, np. klotrimazolu czy nystatyny. Najczęściej stosuje się je w postaci kremów lub tabletek.

Jeśli przyczyną dolegliwości jest zakażenie drożdżycą, leczenie warto wspomóc również probiotykami i preparatami zawierającymi florę bakteryjną. W cięższych przypadkach konieczna może być terapia doustna, np. flukonazolem. Pacjentkom w ciąży zaleca się mikonazol i ekonazol.

Jeżeli kobieta cierpi z powodu waginozy i jest w ciąży, lekarz zaleca antybiotykoterapię metronizadolem lub klindamycyną. W przypadku gdy diagnoza wykazuje zakażenie rzęsistkiem pochwowym, konieczne jest leczenie obojga partnerów.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

By zmniejszyć ryzyko infekcji intymnych po stosunku, należy dbać o higienę własną oraz partnera. Powinno się również unikać kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami, a jeśli mają one miejsce – stosować prezerwatywy, które zabiegają przenoszeniu drobnoustrojów między partnerami.

Jeśli z powodu suchości pochwy dochodzi do drobnych otarć w czasie stosunku, warto podczas współżycia sięgać po dostępne w aptekach żele nawilżające. Niewskazany jest także seks w czasie miesiączki, kiedy ryzyko rozwoju infekcji jest znacznie wyższe.

Ostrożność należy zachować również po długotrwałej antybiotykoterapii, w czasie osłabienia odporności lub podczas zaburzeń hormonalnych spowodowanych niedoczynnością tarczycy oraz ciążą. Warto wówczas sięgać po specjalne preparaty zawierające pałeczki kwasu mlekowego, które regulują mikroflorę pochwy.

Również w przypadku, kiedy infekcja u jednego z partnerów już wystąpiła, nie należy ukrywać tego faktu, ani zastanawiać się, seks czy i jak uprawiać. Stosunek koniecznie powinien wówczas odbywać się z użyciem prezerwatyw.

Grzybica pochwy a seks

Podczas leczenia infekcji intymnych wiele kobiet zastanawia się, czy może uprawiać seks bez ryzyka zakażenia partnera. W takich sytuacjach specjaliści zalecają jednak powstrzymanie od współżycia.

Z badań klinicznych wynika bowiem, że oprócz zakażenia partnera istnieje ryzyko podrażnienia błony śluzowej pochwy, a w konsekwencji do powstania kolejnych mikrouszkodzeń i pogłębienia infekcji.

Co więcej, zasadowy odczyn nasienia może utrudniać rozwój pałeczek kwasu mlekowego odpowiedzialnego za utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Jak długo powinna trwać abstynencja? Do czasu wyleczenia infekcji.

Leczenie infekcji intymnych zwykle odbywa się w warunkach domowych i nie jest czasochłonne. Po ustąpieniu objawów i zakończeniu zaleconej przez lekarza terapii można powrócić do współżycia.

Fakty i mity

Statystyki wskazują, że aż 75 proc. dorosłych kobiet na całym świecie przynajmniej raz przeszło infekcję intymną. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wystąpienie zakażenia nie jest związane z wiekiem i nie musi być wynikiem współżycia z zakażonym partnerem.

Tego rodzaju infekcje zdarzają się bowiem w każdej grupie wiekowej u kobiet w będących różnych sytuacjach życiowych, zawodowych i materialnych. Nie jest słuszne również przekonanie, że dotykają przede wszystkim pań, które nie dbają należycie o higienę – z ich powodu cierpią także osoby, które skrupulatnie przestrzegają jej zasad.

Prawdą jest natomiast, że zakażeniom sprzyjają wizyty na basenie oraz w jacuzzi, częsta zamiana partnerów seksualnych, stres czy zaburzenia hormonalne spowodowane ciążą lub menopauzą. Niekiedy, by uchronić się przed infekcją, wchodząc na basen panie stosują tampony.

To błąd – tampon nie tylko nie uchroni przed zakażeniem miejsc intymnych, ale będzie mu sprzyjał! Aplikując go i wyjmując, podrażniamy nabłonek i powodujemy otarcia, które zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji. Z tego względu zaleca się stosowanie tamponów tylko i wyłącznie w czasie miesiączki.

Grzybica pochwy po stosunku to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Jej leczenie zwykle nie jest jednak trudne, a po zastosowaniu terapii przykre dolegliwości szybko ustępują.

By leczenie było skuteczne, a infekcja nie nawracała, nie należy lekceważyć lekarskich zaleceń, również tych dotyczących współżycia.

Czasowa abstynencja uchroni nas przed wzajemnym przekazywaniem drobnoustrojów i sprawi, że dyskomfort i dolegliwości wkrótce odejdą w niepamięć.

Serwis invag.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Zdrowy seks. Jak uniknąć przykrych konsekwencji?

Czasem seks może być przyczyną infekcji intymnych u kobiet. Jakie nawyki warto sobie wyrobić, aby bezpiecznie oddawać się łóżkowym rozkoszom?

Seks – nawet w stałym związku – może być przyczyną infekcji układu moczowo-płciowego u kobiet. Dlatego tak ważne są dobre nawyki, które mogą im zapobiegać. Budowa męskich organów płciowych sprzyja ochronie przed infekcjami. Łatwiej jest wszystko dokładnie umyć. Kobiety mają gorzej.

Romantyczny prysznic

W czasie stosunku partnerzy dzielą się nie tylko rozkoszą, ale i całą swoją florą bakteryjną. I choć spontaniczny seks wydaje się bardziej ekscytujący, to jednak zdecydowanie bezpieczniejszy jest poprzedzony prysznicem, ale jeśli to niemożliwe, to umyciem okolic intymnych. Trzeba też umyć ręce, bo mogą być środkiem transportu dla groźnych drobnoustrojów.

Problemem bywa często higiena intymna panów. Wielu przy myciu okolic intymnych nie odciąga napletka i nie wymywa gromadzących się tam bakterii i grzybów, które mężczyznom nie szkodzą, ale kobietom – tak. Również panowie powinni używać do higieny intymnej płynów do tego przeznaczonych, bo intensywnie pachnące żele mogą działać drażniąco dla obojga partnerów.

Profilaktyczna gra wstępna

Gra wstępna, która ma dostarczać przede wszystkim wiele satysfakcji i potęgować podniecenie, zabezpiecza też przed infekcjami. Kiedy kobieta podnieca się, zaczyna produkować więcej śluzu pochwowego który chroni przed otarciami podczas stosunku. Prawidłowe pH pochwy jest kwaśne i waha się między 3,5 a 4,5.

Kwaśny odczyn śluzu zabezpiecza środowisko pochwy przed rozwojem drobnoustrojów i powstawaniem infekcji. Drobne nawet niewidoczne otarcia to wrota dla bakterii, wirusów i grzybów. Jeśli z jakiejś przyczyny, a zdarza się to nawet z powodu stresu, pochwa jest zbyt sucha, należy przed stosunkiem zastosować dostępny w aptekach nawilżający żel intymny.

Smarujemy wówczas niewielką ilością przedsionek i wewnętrzną część pochwy.

Sexy bielizna tylko do igraszek

Ginekolodzy nie są zwolennikami stringów oraz majtek z drażniącymi pochwę ozdobami ze skóry czy biżuterią. Pasek od stringów między pośladkami, zwłaszcza gdy się spocimy, działa jak zjeżdżalnia dla bakterii kałowych, które przedostają się z okolic odbytu do pochwy grożąc infekcją intymną oraz zakażeniem układu moczowego.

Dlatego taką bieliznę lepiej stosować tylko na specjalne okazje i na krótki czas. Zwłaszcza, że nawet zmieniana codziennie ze względu na swój krój nie uchroni przed bakteriami, które mogą być na spodniach.

Również ozdoby bielizny drażniące przedsionek pochwy i krocze powodują drobne otarcia, przez które łatwo dochodzi do zakażenia zarówno grzybiczego, jak i bakteryjnego. Problemem jest też nadmierna depilacja okolic intymnych. Włosy w okolicy narządów płciowych są nam potrzebne.

Chronią pochwę i jej przedsionek przed wnikaniem do środka zanieczyszczeń i patogenów. Depilując czy goląc się warto zostawić pasek owłosienia biegnący w rejonie warg sromowych.

Prezerwatywa zawsze trendy

Jeśli kobieta nie ma stałego partnera, bezwzględnie powinna uprawiać seks tylko z użyciem prezerwatywy. W ten sposób uniknie zarażenia nie tylko chorobami wenerycznymi, ale i wirusami zapalenia wątroby HCV, HBV czy zakażenia HIV.

Intensywny seks powoduje czasem infekcję cewki moczowej na skutek przeniesienia tam penisem bakterii Escherichia coli żyjących w odbycie partnerki i jego okolicach.

Dlatego po stosunku dobrze jest oddać mocz, który zmywa z cewki moczowej drobnoustroje.

Infekcje należy bezwzględnie leczyć

Infekcje intymne często sprawiają, że seks przestaje być przyjemny, nasila bowiem ich objawy. Każdy stosunek płciowy wiąże się wówczas z ryzykiem powstania mikrourazów. Istnieje też spore prawdopodobieństwo zakażenia partnera.

Dlatego w razie wystąpienia objawów infekcji, należy jak najszybciej rozpocząć terapię. Infekcję grzybiczą można wyleczyć dostępnymi bez recepty kapsułkami dopochwowymi. Jeśli zawierają fentikonazol, tak jak kapsułki Gynoxin® Optima, wykazują również działanie przeciwbakteryjne.

Mogą być więc pomocne przy infekcjach grzybiczych i mieszanych.

Jeśli jednak postać kapsułek dopochwowych nie jest dla nas komfortowa, możemy sięgnąć po dostępny bez recepty krem dopochwowy Gynoxin®. Krem stosowany 2 razy dziennie eliminuje objawy i leczy infekcję grzybiczą już w 3 dni.

Umożliwia to załączony aplikator, dzięki któremu stosowanie kremu dopochwowego jest niezwykle proste.

Co więcej, krem dopochwowy może być stosowany także przez partnera seksualnego w celu uniknięcia nawrotów infekcji intymnej lub jako równoczesna terapia, gdy objawy infekcji intymnej pojawią się także u niego.

Trzeba pamiętać, że leczenie infekcji intymnej powinno trwać co najmniej kilka dni, w trakcie których lepiej jest uniknąć kontaktów seksualnych. Jeśli jednak po tym czasie objawy nie ustąpią lub będą nawracać, należy udać się do ginekologa.

You might be interested:  Skąd się bierze kac i od czego zależy?

Najczęstsze infekcje intymne u mężczyzn – jakie dają objawy?

Mitem jest to, że mężczyźni nie cierpią z powodu infekcji intymnych; nieprawdą jest także twierdzenie, że infekcje intymne u mężczyzn nie powodują żadnych objawów. Zakażenia bakteryjne, wirusowe oraz pierwotniakowe u mężczyzn to częsty problem, który trzeba leczyć nie tylko ze względu na ogólny stan męskiego zdrowia, ale także stan zdrowia jego partnerki.

Infekcje intymne u mężczyzn – przyczyny

Przyczyn rozwoju męskich infekcji intymnych jest kilka. Pierwszą i najważniejszą są zaniedbania higieniczne. Brak właściwej higieny okolic intymnych w połączeniu np. z noszeniem ciasnej bielizny oraz odzieży to jedna z częstych przyczyn grzybicy penisa.

Męskim infekcjom intymnym sprzyjają także urazy i otarcia naskórka, przygodny seks oraz stosowanie uczulających prezerwatyw lub lubrykantów. Warto wiedzieć, że przyczyną infekcji może być także seks oralny i seks analny.

Do zakażenia mogą doprowadzić bakterie oraz grzyby, które bytują w przełyku i jamie ustnej (w przypadku kontaktów seksualnych z osobami chorymi np. na grzybicę) oraz w okolicy odbytu.

Niekiedy przyczyna nawracających infekcji intymnych kryje się we wnętrzu organizmu. Osłabiona odporność, przebyta antybiotykoterapia, przewlekłe stany zapalne, niewłaściwa dieta, stres – te czynniki mogą zwiększać ryzyko zachorowania na infekcje intymne.

Warto pamiętać, że męskie infekcje intymne to choroby, którymi można zarazić się np. podczas korzystania ze wspólnych ręczników. Czasami zakażeniu grzybicą sprzyjają częste wizyty na basenie i korzystanie pryszniców i toalet w miejscach publicznych.

Najczęstsze infekcje intymne u mężczyzn

Najczęściej występujące u mężczyzn infekcje intymne to:

 • zapalenie cewki moczowej, które nie jest powodowane przez dwoinkę rzeżączki,
 • grzybica prącia,
 • opryszczka genitalna (opryszczka narządów płciowych).

Do rzadziej występujących infekcji penisa zaliczają się:

 • świerzb,
 • zakażenie chlamydią,
 • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej.

Infekcje intymne u mężczyzn – objawy

Typowym objawem męskich infekcji intymnych jest ból podczas oddawania moczu oraz dyskomfort odczuwany podczas wzwodu. Objawy te występują w przypadku większości infekcji penisa oraz mogą świadczyć o poważnym zakażeniu układu moczowego.

Zapalenie cewki moczowej – objawy

Efektem braku higieny i ryzykownych kontaktów seksualnych bardzo często jest zapalenie cewki moczowej. W tym przypadku mamy do czynienia z chorobą o różnorodnym podłożu. Mogą powodować ją bakterie, pierwotniaki oraz grzyby. Zapalenie cewki moczowej dzielimy na:

 • rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej,
 • nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej.

Objawy zapalenia cewki moczowej to:

 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
 • ból podczas stosunku,
 • wyciek wydzieliny z penisa,
 • opuchlizna penisa.

Zapalenie cewki moczowej może być powikłaniem po zakażeniu grzybiczym oraz wirusowym.

Grzybica penisa – objawy

Do męskich infekcji intymnych zaliczamy także grzybicę penisa. W tym przypadku stan zapalny objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, świądem oraz białym nalotem. Grzybica penisa wymaga leczenia miejscowego oraz leczenia farmakologicznego.

Opryszczka penisa – objawy

Wirus opryszczki, który atakuje okolice intymne, powoduje podobne objawy, jak w przypadku infekcji pojawiających się w okolicy ust, nosa i oczu.

Ważne: opryszczka wargowa nie przenosi się na okolice intymne; zmiany powoduje wirus opryszczki genitalnej.

Zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt (seks bez prezerwatywy), jednak wirus po „zadomowieniu” się w organizmie powoduje częste nawracanie infekcji, którym może sprzyjać np. spadek odporności.

Typowe objawy opryszczki genitalnej to:

 • świąd, pieczenie i mrowienie skóry,
 • zaczerwienienie skóry,
 • pojawienie się drobnych pęcherzyków, które wypełnione są płynem surowiczym,
 • powstawanie owrzodzeń i trudno gojących się ranek.

W przypadku rozległych zmian może pojawić się obrzęk penisa.

Czytaj też:Zmiany na penisie. Czy mogą być objawem nowotworu?

Infekcje intymne

Jedną z najczęstszych kobiecych przypadłości są infekcje intymne, które dotykają ponad połowę kobiet, powodując znaczny dyskomfort w życiu codziennym. Dlaczego nie wolno ich ignorować? 

Na zakażenie narażone są najbardziej te kobiety, u których – z różnych względów – zachwiana zostaje równowaga bakteryjna pochwy. Dzieje się tak w przypadku antybiotykoterapii, osłabienia układu odpornościowego, spowodowanego ciążą i połogiem, a także w czasie menopauzy – ze względu na spadek poziomu estrogenu.

Rozwojowi infekcji sprzyjać też może: zbyt intensywne życie seksualne (dochodzi do otarć, które mogą dać początek infekcjom), a także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (zaburzają poziom estrogenów w organizmie). Podobnie jak niewłaściwe nawyki higieniczne, nieodpowiednie kosmetyki do higieny intymnej, niewłaściwa dieta, stres i choroby (np. cukrzyca).

Ryzyko zakażenie nie jest związane z wiekiem, choć z pewnością szczególną ostrożność kobiety powinny zachować m.in. w trakcie miesiączki, inne w czasie ciąży czy menopauzy. Zwiększona skłonność do zakażeń może sygnalizować, że pacjentka ma cukrzycę lub niedoczynność tarczycy, do zakażenia może dojść np. podczas kąpieli w basenie, przy korzystaniu z toalety czy uprawianiu seksu.

Pieczenie i swędzenie

Odczuwalnym sygnałem zakażenia jest zwykle pieczenie, szczypanie i swędzenie okolic intymnych. Później pojawia się ból w dole brzucha, obrzęk i zaczerwienienie warg sromowych oraz wydzielina na bieliźnie. Niekiedy, po paru dniach, rozwija się także zapalenie pęcherza, któremu zwykle towarzyszy ból, częstomocz i pieczenie przy oddawaniu moczu.

W zależności od czynnika wywołującego infekcję, zakażenia pochwy dzielimy na:

 • grzybicze,
 • bakteryjne,
 • mieszane,
 • zakażenia rzęsistkiem pochwowym.

Jednak nie jesteśmy w stanie samodzielnie stwierdzić, co stanowi faktyczną przyczynę choroby – namnożone bakterie chorobotwórcze czy grzyby (tym bardziej, że oba rodzaje zakażeń mogą występować jednocześnie).

Infekcja grzybicza

Nazywana bywa drożdżycą i kandydozą. Wywołuje ją kilka rodzajów grzybów. Grzyby te występują na skórze i błonach śluzowych. Problemy pojawiają się jednak, gdy spada odporność organizmu, a grzyby namnażają się.

Zakażeniom grzybiczym sprzyja stosowanie antybiotyków, noszenie ciasnej i syntetycznej bielizny, a także obcisłych dżinsów, co powoduje przegrzanie okolic intymnych i nadmierną ich wilgotność, a to stanowi środowisko dla rozwoju grzybów.

Chorobą można zarazić się też na basenie, w saunie czy szatni fitness klubu, a także używając ręcznika czy przyborów toaletowych osoby zakażonej. Grzybica częściej dokucza osobom chorym na cukrzycę i kobietom w ciąży.

Głównym objawem jest dokuczliwy świąd albo pieczenie okolic intymnych, bolesność przy oddawaniu moczu lub współżyciu płciowym. Wargi sromowe są zaczerwienione i obrzęknięte, pojawiają upławy. W leczeniu grzybicy stosuje się leki przeciwgrzybicze, taka terapia trwa od kilku dni do 2 tygodni. W przypadku współżycia, leczyć powinien się także parter.

Bakteryjne zakażenie pochwy

Infekcję wywołują różne szczepy bakterii beztlenowych, które występują w prawidłowej mikroflorze pochwy. Do ich szybkiego rozmnożenia dochodzi, gdy następuje nagły spadek odporności organizmu (np. na skutek stresu).

Zachorowaniom sprzyja też posiadanie wielu partnerów seksualnych, stosowanie antybiotyków, irygacje pochwy, zmiany hormonalne związane z menopauzą, ciąża, niedostateczna higiena okolic intymnych.

Objawami, świadczącymi o infekcji może być świąd i pieczenie okolic intymnych oraz biaława i wodnista wydzielina z pochwy. Należy jednak pamiętać, że u ponad połowy kobiet nie występują żadne dolegliwości.

Rozpoznanie bakteryjnego zakażenia pochwy musi być poprzedzone dokładnymi badaniami (należy wykonać m.in. test oceniający pH, badanie mikroskopowe). W leczeniu stosuje się antybiotyki, a kuracja trwa zwykle do 7 dni.

Nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, nie należy jej przerywać. Zaniedbanie leczenia może powodować komplikacje, np. przewlekłe zapalenie pochwy, zapalenie przydatków lub błony śluzowej macicy.

Infekcji nie wolno ignorować w ciąży, ponieważ może to grozić przedwczesnym porodem.

Rzęsistkowica

Przyczyną rzęsistkowicy jest pierwotniak – rzęsistek pochwowy którym można zarazić się podczas współżycia (bez użycia prezerwatywy) z osobą chorą, ale także używając wspólnych ręczników, przyborów do mycia, a także korzystając z publicznych toalet, saun i basenów. Typowym objawem rzęsistkowicy jest obfita wydzielina z pochwy, której zwykle towarzyszy świąd i podrażnienie okolic intymnych oraz bolesność podczas współżycia. Ginekolog, przed postawieniem diagnozy, pobiera wymaz z pochwy, a niekiedy kieruje także na dodatkowe badania moczu. Leczenie antybiotykami trwa około tygodnia. Leczeniu poddawany jest także partner, nawet jeżeli nie ma objawów. Nieleczona, rzęsistkowica bo może powodować różne powikłania (np. przewlekłe zapalenie pochwy, zapalenie pęcherza, a nawet niepłodność.

Do najczęściej występujących rodzajów infekcji, wywołanych współżyciem płciowym, należą: chlamydioza i opryszczka narządów płciowych.

Chlamydioza

Bakterią, wywołującą chlamydiozę można zarazić się w trakcie współżycia płciowego bez zabezpieczenia. Im większa liczba partnerów seksualnych, tym większe ryzyko wystąpienia infekcji.

Najczęściej choroba przebiega bez dolegliwości. Czasem występują nietypowe upławy lub pieczenie podczas oddawania moczu.

Jeśli infekcja rozprzestrzenia się mogą występować bóle podbrzusza w trakcie współżycia lub krwawienia między miesiączkami.

Lekarz przed postawieniem diagnoz pobiera się wymaz z szyjki macicy. Chlamydiozę leczy się antybiotykami. Do jego zakończenia należy powstrzymać się od współżycia. Nieleczona chlamydioza może powodować przewlekłe stany zapalne dróg rodnych, które w konsekwencji mogą prowadzić do niepłodności.

Opryszczka narządów płciowych

Bardzo zaraźliwa jest opryszczka narządów płciowych, która jest przenoszona drogą płciową. Do rozwoju objawów dochodzi kilka dni po zakażeniu lub w momencie osłabienia organizmu: przegrzania, przeziębienia, napięcia i stresu.

Na błonie śluzowej narządów płciowych (również wewnątrz ciała) i w okolicy odbytu pojawia się zaczerwienienie i obrzmienie, któremu towarzyszy świąd i pieczenie. Potem powstają pęcherzyki z płynem surowiczym. Gdy pękają, tworzą się ranki.

Powiększone są węzły chłonne w pachwinach, mogą pojawić się dreszcze i stan podgorączkowy. Objawy ustępują zwykle po kilkunastu dniach, ale wirus pozostaje w organizmie i przechodzi w stan uśpienia (czeka na sprzyjające warunki do rozwoju). W leczeniu stosuje się doustnie lub miejscowo leki przeciwwirusowe, które łagodzą objawy i zmniejszają ryzyko nawrotów choroby.

Leczenie jest istotne zwłaszcza u ciężarnych – zaniedbanie go może powodować ciężkie powikłania u płodu w zaawansowanej ciąży.

Możliwe powikłania

W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów infekcji narządów intymnych, należy zwrócić się do ginekologa. Gdy zaniedbana bądź niewłaściwie leczona infekcja pochwy i sromu przejdzie w stan utajony, staje się szczególnie niebezpieczna. Przez błony śluzowe rozprzestrzenia się na dalsze odcinki dróg rodnych.

Najczęściej atakuje szyjkę macicy, gruczoł przedsionkowy, cewkę moczową i pęcherz. Kiedy obejmie jajowody –mogą powstawać zrosty, które mogą utrudniać zajście w ciążę, a nawet doprowadzić do niepłodności. Wiele kobiet zmaga się z problemem nawracających infekcji intymnych – wówczas oprócz leczenia ważna jest również zmiana nawyków higienicznych, suplementacji oraz odżywiania.

Autor: Elżbieta Dominik, „Moje Zdrowie”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *