Jak sobie radzić z menopauzą?

Jak sobie radzić z menopauzą? Jak sobie radzić z menopauzą? > Jak sobie radzić z menopauzą?

Menopauza, zwana również przekwitaniem, to nie choroba, lecz kolejny etap w życiu kobiety. Związana jest z naturalnymi procesami biologicznymi oraz starzeniem się organizmu. Pojawia się zwykle w wieku 45-55 lat i wiąże się z różnymi dolegliwościami, jak np. uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją czy tycie. Do niedawna uważano, że każda kobieta musi przez ten czas po prostu przejść. Dziś już wiemy, że istnieją sposoby łagodzenia efektów niedoboru hormonów płciowych.

Menopauza to specyficzny etap, towarzyszący procesowi starzenia się kobiety, który pociąga za sobą różnego rodzaju zmiany fizjologiczne. Tego terminu używa się dla określenia ostatecznego wygaśnięcia czynności jajników, co jest równoznaczne z zanikiem owulacji oraz zdolności reprodukcyjnych kobiety.

Spadek produkcji hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu oraz wygasanie aktywności jajników, to nie jedyne przyczyny, które mogą wywoływać menopauzę.

Na jej przedwczesne pojawienie się, mają również wpływ takie czynniki jak: palenie papierosów, prowadzenie niezdrowego trybu życia czy długotrwałe odchudzanie.

Najważniejsze i zwykle pojawiające się objawy menopauzy to uderzenia gorąca, połączone z silnym zarumienieniem twarzy, szyi i dekoltu. Na ramionach, plecach i piersiach kobiet mogą pojawiać się czerwone plamy. Uderzenie gorąca po kilku minutach kończą się obfitym poceniem i dreszczami.

Dodatkowo w okresie przekwitania mogą pojawić się problemy ze snem, spadek libido, nagłe zmiany nastroju, kłopoty z pamięcią i koncentracją, bóle mięśni i stawów. Zmiany hormonalne usposabiają do tycia i utraty masy mięśniowej. Oprócz objawów fizjologicznych i psychicznych, przekwitaniu towarzyszą zmiany w wyglądzie fizycznym.

Najbardziej widoczne z nich, dotyczą pogorszenia się stanu: włosów i paznokci.

Dolegliwości okresu przekwitania można podzielić na dwa etapy: wczesne i późne. Wczesne to te, które pojawiają się, gdy jeszcze kobieta miesiączkuje. Mogą one uprzykrzać codzienne życie kobiet, dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak można stawić im czoła, tak by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Dieta w okresie menopauzy

W okresie okołomenopauzalnym dokonują się zmiany hormonalne, które znacząco wpływają na metabolizm i samopoczucie kobiet. Wiąże się to z przybraniem na wadze ok. 2-3 kilogramów.

Przyrost wagi nie służy zdrowiu, dlatego w okresie menopauzy bardzo ważna jest, więc odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Pierwszym krokiem do tego, aby czuć się dobrze, są odpowiednio skomponowane posiłki bogate w produkty pełnoziarniste, chude mięso, orzechy, nasiona i drób.

Z codziennej diety należy wykluczyć wszelkie niezdrowe produkty, takie jak cukry proste, tłuszcze nasycone czy tłuszcze typu trans. 

Jak sobie radzić z menopauzą?

W okresie menopauzalnym kobiety stanowią grupę, która częściej zapada na osteoporozę, spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi. Z tego powodu w codziennym menu należy uwzględnić niskotłuszczowe produkty mleczne, których spożywanie dostarczy właściwą podaż wapnia oraz fosforu.

Ważną rolę we wchłanianiu wapnia odgrywa również witamina D, której źródłem są tłuszcze rybie, mleko i produkty z niego powstające. Z kolei warzywa są skarbnicą wszelkich witamin i soli mineralnych, a także błonnika. Przyspiesza on trawienie, a także usuwa zbędne produkty przemiany materii.

W okresie menopauzy zalecane jest spożywanie soi, która zawiera cenne fitoestrogeny o działaniu zbliżonym do żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Dieta bogata w te naturalne związki, w znacznym stopniu m.in.

redukuje uderzenia gorąca, reguluje zaburzenia snu i zmniejsza nocną potliwość.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna kobiet w okresie przekwitania jest bardzo ważna, menopauza zwiększa bowiem ryzyko chorób układu krążenia, osteoporozy, utraty gęstości kości, depresji czy otyłości. Codzienna dawka ruchu sprawi, że poczujemy się lepiej, odzyskamy energię do życia i dobry humor.

Aktywność fizyczna pomoże utrzymać kobiecie prawidłową masę ciała poprzez redukcję odkładającej się tkanki tłuszczowej. Polecamy uprawianie sportów takich, jak np. joga, fitness, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie czy zwykłe spacery, które złagodzą uderzenia gorąca, bóle stawów, przyczyniając się jednocześnie do wzmocnienia tkanki kostnej.

Sport w okresie menopauzy jest bardzo cenny, również dlatego że obniża poziom cholesterolu LDL, zwanego złym cholesterolem, przyczyniającym się do rozwoju miażdżycy, chorób układu sercowo-naczyniowego i zawałów. Aktywność fizyczna zwiększa również wrażliwość tkanek na insulinę, przeciwdziałając rozwojowi cukrzycy.

Dobroczynne działanie regularnych ćwiczeń fizycznych w okresie menopauzy, powinno być wspierane zdrowym odżywianiem się oraz rezygnacją z alkoholu i papierosów.

Suplementacja

W okresie menopauzy nie możemy zapomnieć o utrzymaniu prawidłowego poziomu witamin i minerałów. W tym czasie organizm kobiety jest o wiele bardziej narażony na dolegliwości ze strony układów krwionośnego i kostnego.

Warto zadbać o suplementację witaminy B6 i B12, które regulują gospodarkę hormonalną oraz kwas foliowy, który zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Ponadto, magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Jego niedobór może powodować skurcze mięśni oraz zaburzenia rytmu serca.

W przypadku problemów ze snem dobrym pomysłem będzie stosowanie preparatów ziołowych na bazie melisy i dziurawca, które wykazują działanie uspokajające. W łagodzeniu objawów związanych z menopauzą m.in.

uderzeniach gorąca, nocnych potach, drażliwości czy przygnębieniu, ulgę przynieść może krem Progestella z naturalnym progesteronem w składzie.

Regularne wcieranie kremu w okolice wewnętrznej powierzchni ramion i ud wykazuje korzystne działanie profilaktyczne oraz wspomagające w zaburzeniach endokrynologicznych kobiet, wykazujących substytucję tego hormonu. W okresie przekwitania dla naszego zdrowia cenna jest również suplementacja koenzymu Q10, zwanego „eliksirem młodości”.

Odpowiada on za wytwarzanie energii w komórkach organizmu, ma działanie przeciwnowotworowe oraz łagodzące chorobę Alzheimera i różne schorzenia układu krążenia. W okresie menopauzy polecamy kompozycję składników roślinnych oraz witaminę B6, D i E, wapń, chrom i biotynę zawartą w suplemencie Menopauzin.

Inną kompozycję naturalnych substancji i witamin zalecanych kobietom w okresie zmian hormonalnych, m.in. izoflawonoidy z czerwonej koniczyny i kwas foliowy, zawierają tabletki do łykania raz dziennie – FEMIFLAVON i FEMIFLAWAX. Z kolei preparat Climagyn doskonale wpisuje się w naturalny rytm nocy i dni w okresie przekwitania. W dzień zapewnia energię, a wieczorem łagodnie wycisza, pozwala spokojnie zasnąć, wszystko za sprawą naturalnych izoflawonów sojowych, ekstraktów z melisy, szyszek chmielu zawartych w tym preparacie.

Uwolnij się od stresu

Pogorszenie samopoczucia a także związane z nim uczucie smutku i zmęczenia, huśtawki emocjonalne to objawy niezwiązane bezpośrednio ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Jest to psychiczne nastawienie kobiety do sytuacji, która ją otacza i nie raz przerasta.

Kluczem do wyzbycia się tych uciążliwych dolegliwości jest znalezienie zajęcia, które obudzi w nas radość życia, zrelaksuje i odpręży. Przekwitanie to idealny czas na wprowadzenie pozytywnych zmian w swoim życiu. Właśnie wtedy, możemy zacząć pracować nad sobą, zdobywać wiedzę, pielęgnować miłość i przyjaźń.

Kontakty z przyjaciółmi przeżywającymi podobne problemy to idealna grupa wsparcia, z którą można porozmawiać o samopoczuciu i dolegliwościach związanych z menopauzą. Wahania nastroju, uderzenia gorąca mogą zostać zminimalizowane również z pomocą zabiegów akupunktury, masaży bańką chińską, ale i aromaterapią.

Przetrwaj te trudne chwile, czerpiąc z darów natury, to co najcenniejsze, korzystając z metod, które są skuteczne, ale i miłe dla zmysłów.

Sprawdź też: Łysienie u kobiet i mężczyzn – sposoby na wypadanie włosów

Kategoria: Leki na menopauzę

Popularne Tagi: menopauza przekwitanie kobieta

 • Okres menopauzy nie jest łatwy dla żadnej z nas, długo męczyłam się z dolegliwościami jakie jej towarzyszą, ale koleżanka poradziła mi żebym zaczęła stosować Femiherb, to suplement diety dla kobiet w okresie menopauzy, zamówiłam go ze strony nowoczesne ziola, a moje dolegliwości znacznie się zmniejszyły.
 • Kochane, pisze do Was w imieniu mojej żony. Ona ciężko przechodziła ten okres w życiu kobiety, ale poradziła sobie, kiedy zaczęła pić więcej wody mineralnej. Najwidoczniej jej organizm potrzebował lepszego nawodnienia i dzięki temu, że więcej piła jej dolegliwości stały się możliwe do okiełznania. Żona pije wodę ID'EAU – to nasza polska woda ze źródła w okolicach Bramy Morawskiej. Jest dodatkowo napowietrzona i ma niski poziom mineralizacji. Jest podobna konsystencją do wód lodowca, i dzięki temu lepiej się przyswaja w organizmie. Moja żona poleca ja pić, ale też i w ogóle wodę mineralną, żeby ciało było zdrowe!
  Pozdrawiam,
  Marcepan
 • Jak sobie radzić z menopauzą? Ząbkowanie to nieodzowny element rozwoju dziecka, któremu często towarzyszy ból. Ślinienie się, marudność i łzy mogą sprawić, że ząbkowanie stanie się męką zarówno dla niemowląt, jak i rodziców. W tym artykule znajdują się informacje, które mogą okazać się pomocne przy łagodzeniu bolesnego ząbkowania.
 • Jak sobie radzić z menopauzą? Trądzik dotyka nawet ponad 80% populacji, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn – młodych osób oraz dorosłych. Może mieć różne przyczyny, jednak zawsze trądzik cechują trudne do całkowitego wyleczenia stany zapalne, nadmierne wydzielanie sebum czy też powstawanie blizn. To problem zarówno wizualny, jak i zdrowotny oraz psychiczny. Dlatego warto wiedzieć, co pomaga na trądzik, zwłaszcza spośród sposobów, które możemy wykorzystać samodzielnie, w domowym zaciszu.
 • Jak sobie radzić z menopauzą? Nasze włosy są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Dlatego tak ważnym produktem do regularnego stosowania jest odżywka do włosów. Domowe sposoby na jej wykonanie mogą być jednak równie skuteczne, co wybieranie sklepowych odżywek. Trzeba tylko wiedzieć, jakie składniki powinna zawierać taka domowa odżywka do włosów. Rozszerzamy ten temat w niniejszym artykule i mamy nadzieję, że będzie on dla Ciebie przydatny!
You might be interested:  Brak apetytu u dorosłych

Jak radzić sobie z objawami menopauzy |

Jak sobie radzić z menopauzą?

Okres przekwitania, który trwa średnio 8 lat, pociąga za sobą szereg skutków dla organizmu, dlatego warto, aby kobiety wiedziały jak sobie z nimi radzić. Średni wiek, w którym kobieta przechodzi naturalną menopauzę to 52 lata, jednak u niektórych kobiet, objawy zaczynają występować już po 40-tym roku życia. 

Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ)

Najpowszechniejszą metodą i jednocześnie najczęściej polecaną przez lekarzy w radzeniu sobie z uciążliwościami okresu klimakterium są „hormony”, czyli hormonalna terapia zastępcza (HTZ).

Choć metoda ta jest dość skuteczna w kontrolowaniu objawów naczyniowo-ruchowych oraz objawów ze strony układu moczowo-płciowego, to jednak kobiety powinny zdawać sobie sprawę z tego, że niesie ona ze sobą skutki uboczne.

Zwiększa ryzyko zapadalności między innymi na chorobę zakrzepowo-zatorową oraz nowotwory.

Fitoestrogeny

Warto pamiętać, że hormony regulują procesy biochemiczne i funkcje życiowe również u roślin. Zawarte w roślinach fitoestrogeny są w budowie podobne do hormonów kobiecych.

Ze względu na wiele cech wspólnych między kobiecymi hormonami i tymi u roślin, organizm kobiety można oszukać tak, by jego receptory estrogenowe wyłapywały cząsteczkę hormonu roślinnego. Jednak z racji tego, że fitoestrogeny mają maksymalnie 2 proc.

mocy HTZ, sprawdzają się jedynie wtedy, kiedy kobieta nie uskarża się na zbyt mocne objawy menopauzy.

Zdrowa dieta

Wiele pokarmów ma wpływ na łagodzenie skutków menopauzy. Powinniśmy jeść warzywa i owoce bogate w potas (pomidory, banany, morele), który reguluje ciśnienie tętnicze. A także te, które zawierają wapń, pomagający utrzymać właściwą mineralizację kości (szpinak, rukola).

Aby zmniejszyć stężenie trójglicerydów i tzw.

„złego cholesterolu”, czyli frakcji LDL, powinniśmy spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (olej lniany, tłuste ryby morskie jak tuńczyk, śledź, szprotka czy makrela) oraz w błonnik pokarmowy (rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe czy wybrane rośliny i warzywa).

Aktywność fizyczna

Badania dowiodły, że 60 proc. kobiet przechodzących klimakterium ma problemy z nadwagą. Dlatego ważne jest, aby oprócz odpowiedniej diety, kobiety poświęcały czas na aktywność fizyczną. Spacery, nordic walking, jazda na rowerze czy pływanie działają korzystnie na układ krążenia, mięśniowo-szkieletowy oraz nasz stan psychiczny.

Akupunktura

Akupunktura, która wywodzi się z Azji, polega na nakłuwaniu igłami ze srebra lub złota, odpowiednich punktów na ciele odpowiadających za aktywność naszych narządów. Technika ta może pomóc kobietom w okresie przekwitania, głównie w zwalczaniu uderzeń gorąca, nocnych potów, zaburzeń snu czy huśtawek nastroju.

Źródło: www.portalemedyczne.pl

Objawy menopauzy oraz sposoby radzenia sobie z dolegliwościami w okresie przekwitania

Menopauza to trudny okres w życiu każdej kobiety.

Towarzyszące menopauzie objawy dotykają nas zarówno na płaszczyźnie fizycznej, psychicznej, jak i seksualnej, dlatego gdy zauważamy pierwsze objawy klimakterium, zgłośmy się do lekarza ginekologa po pomoc. Specjalista pomoże nam dobrać najlepszą kurację i podpowie, jak radzić sobie z dolegliwościami, jakie odczuwamy w okresie klimakterium.

Menopauza a klimakterium – kiedy zaczyna się menopauza, a kiedy kończy?

Aby dobrze zrozumieć, co dzieje się z naszym organizmem, należy rozróżnić dwa, często mylone ze sobą pojęcia. Menopauza to ostatnia miesiączka i okres 12 miesięcy bez występowania krwawienia.

Rok bez krwawień jest potwierdzeniem przebytej menopauzy.

Jeśli przez pełny rok nie miałyśmy miesiączki, a po tym czasie wystąpiło krwawienie, należy koniecznie zgłosić się do lekarza – takie krwawienie nie musi oznaczać nic groźnego, ale każdą anomalię powinnyśmy sprawdzić.

Menopauzę przechodzimy najczęściej między 55. a 60. rokiem życia, jednak pierwsze objawy odczuwamy znacznie wcześniej. Większe podrażnienie, bolesne stosunki, nieregularne miesiączki, stany depresyjne, znaczne pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci, nieuzasadnione przybieranie na wadze, kłopoty z pamięcią, kołatanie serca czy nagłe napady potliwości możemy uznać za objawy klimakterium.

Klimakterium to okres od pojawienia się pierwszych oznak zmian hormonalnych, aż po zakończenie się zachodzących zmian w organizmie. To, ile trwa przekwitanie, kiedy się zaczyna i kiedy kończy, jest sprawą indywidualną. Możemy jednak przyjąć, że pierwsze oznaki klimakterium pojawiają się między 45. a 50. rokiem życia, a przekwitanie kończy się około 5 lat po przebytej menopauzie.

Objawy menopauzy – jak złagodzić dolegliwości menopauzy?

O większości dolegliwości wspomnieliśmy przed chwilą. Najczęściej są to właśnie uderzenia gorąca, które występują szczególnie w nocy.

Ponadto możemy odczuwać rozdrażnienie lub przygnębienie, a nawet stany depresyjne. Na te ostatnie szczególnie narażone są panie, które jeszcze przed klimakterium cierpiały na wahania nastroju.

Innym bardzo charakterystycznym objawem jest nieregularność miesiączek.

Kołatanie serca możemy skojarzyć z przemęczeniem, jednak w okresie klimakterium problemy z sercem są dość charakterystyczne. Kolejnym symptomem klimakterium są słabsze kości, które tracą zdolność wchłaniania wapnia, przez co jesteśmy narażone na złamania.

Za wszystkie objawy odpowiedzialne są zmiany hormonalne, a szczególnie wahania w wytwarzaniu estrogenu, którego zaczyna brakować.

A estrogeny to hormony odpowiedzialne za wiele funkcji i biorące udział w wielu procesach, między innymi: wchłanianie przez kości wapnia, prawidłowa praca serca, przyswajanie białek, wydalanie złego cholesterolu (LDL) wraz z żółcią, produkcja kwasu hialuronowego i kolagenu, prawidłowa praca tarczycy i nadnerczy zależą także od prawidłowej ilości estrogenu.

Ponieważ tak wiele zależy właśnie od estrogenu (chociaż to niejedyny hormon, którego produkcja jest zaburzona w czasie klimakterium), kurację osłabiającą dolegliwości podczas menopauzy opiera się stosowaniu suplementów diety z fitoestrogenami.

Fitoestrogeny występują w niektórych roślinach, np. w soi, lnie i czerwonej koniczynie. Budową i funkcją są niezwykle zbliżone do estrogenów, które odpowiadają za tak wiele funkcji w naszym organizmie.

Dlatego gdy tylko zauważymy pierwsze objawy klimakterium, zacznijmy stosować suplementy na menopauzę.

Lekarz po zleceniu kilku badań może także zalecić terapię hormonalną, przed którą nadal wiele Polek się wzbrania. Jakiś czas temu Amerykanie przeprowadzili badanie, które wskazywało na rakotwórcze właściwości środków hormonalnych stosowanych podczas menopauzy.

Po kilku latach jednak okazało się, że badania nie były przeprowadzone prawidłowo, a wnioski nieodpowiednio odczytane. Jeśli więc lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań, a my zgłosimy się do niego przed 60.

rokiem życia, terapia hormonalna HTZ może okazać się naszym wybawieniem.

Jak radzić sobie z menopauzą?

Niezwykle istotne podczas przechodzenia menopauzy i klimakterium w ogóle jest nasze podejście. Wiele kobiet cierpi, ponieważ menopauzę uważa za utratę kobiecości. Weźmy sprawy w swoje ręce i zadbajmy o nasze zdrowie i urodę.

Stosujmy także metody relaksacyjne, nieoceniona może okazać się joga. Zalecana jest także aktywność na świeżym powietrzu – długie spacery, marszobiegi, nordic walking, jazda rowerem. Aktywność nie tylko sprawi nam dużo frajdy, pomoże utrzymać prawidłową masę ciała, ale także wzmocni nasze kości, poprzez zwiększenie ich gęstości.

Najważniejsze, by nie zwlekać z terapią. Gdy tylko zauważmy pierwsze oznaki przekwitania, udajmy się do lekarza, dobierzmy najlepszy sposób łagodzenia objawów, a menopauza będzie znacznie mniej uciążliwa.

Jak sobie radzić z menopauzą?

Menopauza jest terminem, którym określamy okres przekwitania w życiu kobiety i używamy go często zamiennie z nazwą: ?klimakterium?. Tymczasem nie jest to do końca poprawne, ponieważ menopauza oznacza konkretnie ostatnią menstruację, natomiast klimakterium jest okresem, który zarówno poprzedza to wydarzenie, jak i trwa jeszcze pewien czas po ostatniej miesiączce. U każdej kobiety odbywa się to w indywidualny sposób i może przebiegać podobnie, jak to miało miejsce w poprzednich pokoleniach ? u mamy lub babci.

Czas klimakterium może zatem obejmować okres nawet do około 10 lat. Wtedy obserwuje się u pań różne symptomy, najczęściej dokuczliwe, o większym lub mniejszym nasileniu, które nieuchronnie się pojawiają w pewnym wieku.

Kiedy można się spodziewać klimakterium?

Klimakterium wkracza stopniowo w życie kobiety niekiedy już nawet od wieku około 45 lat. Jak wynika jednak ze statystyk, z reguły pojawia się w okolicach tzw. ?pięćdziesiątki?.

Kobiety myślą o tym czasie z niepokojem, nerwowo nasłuchując ze strony swojego ciała sygnałów, które zwiastowałyby koniec okresu rozrodczego. Do tego bowiem sprowadza się menopauza. W okresie klimakterium kobieta traci swoje zdolności rozrodcze i nie jest w stanie zajść w ciążę.

Wiąże się to z zaprzestaniem funkcji fizjologicznej jajników, które przestają wtedy wytwarzać jajeczka.

You might be interested:  Żylaki przełyku – przyczyny, objawy, stopnie, leczenie żylaków w przełyku

Perimenopauza

To okres, w którym pojawiają się pierwsze objawy, świadczące o zbliżającej się menopauzie. Wówczas u kobiety zaczynają się nieregularne miesiączki lub też ich przebieg odbiega od dotychczasowego. Menstruacja może być wyraźnie krótsza i bardziej skąpa lub wręcz przeciwnie ? wydłuża się nawet do dwóch tygodni, jest obfita, cykl menstruacyjny się skraca lub wydłuża.

Ze względu na zaburzenia hormonalne w tym czasie kobieta bywa rozdrażniona i pobudzona, często zmęczona. Miewa także dolegliwości na podłożu fizycznym, takie jak np. uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, zwiększoną potliwość ciała, czy zmniejszone pożądanie seksualne. Powoli wkracza w czas menopauzalny.

Jakie są objawy klimakterium

Objawy przekwitania dotyczą każdej płaszczyzny, związanej ze zdrowiem i ogólnym samopoczuciem kobiety. Ze względu na zmieniającą się gospodarkę hormonalną symptomy pojawiają się zarówno na płaszczyźnie fizycznej, ale również emocjonalnej i intelektualnej. Nic dziwnego więc, że dla niektórych pań ten czas bywa trudny do zniesienia pod wieloma względami.

 • Do najczęściej występujących objawów menopauzalnych można zaliczyć takie jak:
 • wolniejsza przemiana materii ? i wiążąca się z tym faktem możliwość przyrostu masy ciała, tudzież spore problemy z utratą zbędnych kilogramów
 • zmiana reagowania na temperaturę otoczenia ? najczęściej wiąże się z nietolerancją gorąca, nawet u tych pań, które kiedyś uwielbiały wylegiwać się na słońcu
 • uderzenia gorąca ? gwałtowne i niespodziewane, mogą towarzyszyć im zlewne poty, zaczerwienienie twarzy, uczucie duszności, kołatanie serca, niepokój
 • zmiany nastroju ? labilność emocjonalna, nerwowość i drażliwość, płaczliwość
 • kłopoty z pamięcią i koncentracją ? czasem połączone ze zmęczeniem, niechęcią do wysiłku fizycznego i/lub umysłowego, ogólnym brakiem energii i osłabieniem
 • bóle głowy
 • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – najczęściej są to wzdęcia i/lub zaparcia
 • obniżenie popędu płciowego – w tym niechęć do współżycia, suchość pochwy
 • zwiększona częstotliwość oddawania moczu
 • suchość skóry, wypadanie włosów, łamliwość paznokci
 • kłopoty ze snem – najczęściej pojawiają się problemy z zasypianiem lub budzenie się w nocy i niemożność ponownego zaśnięcia

Jak sobie poradzić z menopauzą?

Klimakterium jest naturalną fazą życia kobiety i należy je traktować jako kolejny, fizjologiczny etap, w który nieuchronnie wkroczyć musi każda z nich. Nie powinno się do niego podchodzić jako do końca młodości lub schyłku kobiecości, ponieważ wcale tego nie oznacza.

Kobieta przed i po menopauzie nadal może być w pełni aktywna, realizować swoje pasje i ambicje, nie rezygnować z życia zawodowego, a co więcej – jej ciało wreszcie odpoczywa od comiesięcznej utraty krwi, co często przecież wiązało się z pewnym osłabieniem i ograniczeniami.

Pełna akceptacja nadchodzącego klimakterium pomoże kobiecie zmierzyć się z tym trudnym czasem i złagodzi jego przebieg zarówno dla niej samej, jak i dla osób z jej otoczenia. Wiadomo, że nie można uniknąć naturalnej kolei rzeczy. Warto więc podejść do tego spokojnie i rozważnie, a swoim dolegliwościom zaradzić w naturalny sposób.

Aby przejść przez okres klimakterium w miarę łagodnie, należy przede wszystkim uszanować potrzeby organizmu w tym czasie. Kobieta powinna zatem:

więcej odpoczywać i relaksować się – dobrze jest w tym czasie ograniczyć ilość pracy, skupić się na prawidłowym odżywianiu się i dbaniu o szeroko pojęte zdrowie i odporność.

dbać o umiarkowaną aktywność fizyczną – wskazane jest, aby wysiłek był systematyczny i regularny, ale jednocześnie nie przeciążający organizmu.

Ćwiczenia fizyczne i oddechowe mają tu na celu przede wszystkim poprawę krążenia i dotlenienia wszystkich tkanek oraz utrzymanie dobrej kondycji i samopoczucia psychicznego.

Ćwiczenia powinny w sposób  łagodny i spokojny wpisywać się w potrzeby zwalniającego swoje tempo organizmu.

zakończyć pewne role w życiu – i jednocześnie skupić się na innych, a zmiany potraktować z radością i spokojem. Protesty nic nie pomogą, natomiast akceptacja istniejącego stanu rzeczy z pewnością bardzo pomoże uporać się z przemijaniem i wejściem w kolejny etap życia.

wsłuchać się w swoje ciało – i dostosować się do jego tempa. Dobrze jest znaleźć czas na to, na co nie było go do tej pory, odkryć nowe zainteresowania, korzystać z tego, co życie przynosi na co dzień, bez poczucia uciekających szans i upływającego zbyt szybko czasu.

Biorąc pod uwagę dolegliwości okresu klimakterium, warto jest skorzystać z pomocy, jaką niesie ze sobą medycyna naturalna.

Łagodnie działające, naturalne produkty lecznicze pomogą uporać się z dokuczliwymi objawami menopauzalnymi, a jednocześnie nie przyniosą szkody, gdyż działają w zgodzie z organizmem, a nie wbrew jego fizjologicznym procesom. Powszechnie stosowane i skuteczne przy menopauzie leki, to:

Jakie naturalne leki pochodzenia roślinnego można stosować na menopauzę?

Tego typu preparaty pomagają w łagodny sposób zachować równowagę hormonalną organizmu oraz zapobiegają lub łagodzą natężenie uciążliwych symptomów klimakteryjnych. Do najczęściej stosowanych specyfików należą:

preparaty, których źródło stanowi soja – zawiera ona liczne związki zwane fitoestrogenami, które swoją budową i działaniem bardzo przypominają kobiece hormony płciowe (estrogeny), zatem mogą w pewien sposób suplementować ich niedobory lub braki w kobiecym organizmie.

Pomagają złagodzić uderzenia gorąca, likwidują nadmierną potliwość, zapobiegają skutkom coraz niższego poziomu hormonów, spowalniają rozwój osteoporozy, hamują utratę tkanki kostnej i wspomagają syntezę witaminy D, poprawiają nastrój i samopoczucie, mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Obniżają także poziom cholesterolu i trójglicerydów, co istotnie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

preparaty z niepokalanka (Agnus castus) – łagodzą syndromy napięcia przedmiesiączkowego i ułatwiają regulację miesiączek. Zmniejszają objawy menopauzy poprzez przywrócenie równowagi hormonalnej.

 1. preparaty z pluskwicy groniastej (Actaea racemosa) – zawierają one fitoestrogeny i skutecznie  łagodzą dolegliwości menopauzalne, takie jak uderzenia gorąca, nagłe poty, bezsenność, rozdrażnienie i niepokój.
 2. W diecie kobiety w okresie przekwitania powinien znaleźć się również olej z wiesiołka (najlepiej w kapsułkach), olej lniany, wyciągi z owocu granatu oraz z czerwonej koniczyny.
 3. Godnymi polecenia lekami naturalnymi, które znalazły szerokie zastosowanie w zwalczaniu objawów menopauzy są:

Jakie leki homeopatyczne są skuteczne przy menopauzie?

Przychodzą one z pomocą w zmaganiach z klimakterium, ponieważ działają wielopłaszczyznowo ? nie tylko zapobiegają bądź łagodzą objawy fizyczne, ale też pomagają uporać się z różnymi symptomami na tle emocjonalnym i psychicznym, nasilającymi się w tym okresie życia kobiety. Ważne jest, że mogą one być stosowane razem z innymi lekami, ponieważ nie wchodzą z nimi w żadne interakcje i nie powodują działań niepożądanych.

Leki te są dobierane do indywidualnych objawów, dominujących u danej pacjentki. Dlatego ich wybór najlepiej pozostawić w rękach doświadczonego homeopaty. Niektóre z leków homeopatycznych są na tyle często zalecane i skuteczne w menopauzie, że warto zaznajomić się z ich wskazaniami. Do najważniejszych leków należą tu:

Lachesis mutus – w obrazie tego leku dominują typowe dla okresu menopauzy objawy. Przede wszystkim są to: uderzenia gorąca, zlewne poty, irytacja, rozdrażnienie i duża nadwrażliwość na ciepło zewnętrzne. Panie potrzebujące Lachesis mają tendencję do nadwagi, często cierpią na nadciśnienie, łatwo się denerwują i nie znoszą sprzeciwu.

Zdecydowanie gorzej czują się w cieple, w związku z tym nie lubią gorących dni, upałów, unikają ekspozycji na słońce, gorących kąpieli i zbyt ciepłej odzieży. Szczególnie nie tolerują golfów, apaszek ani szalików, gdyż nie znoszą ucisku wokół szyi. Wolą chłodniejsze dni, ponieważ jest im ciągle gorąco.

Nie lubią też krępującej i dopasowanej odzieży, noszą luźne ubrania.

Pod względem sposobu bycia są to osoby o raczej dominującym charakterze. Są głośne, gadatliwe, apodyktyczne i energiczne; lubią narzucać swoją wolę i stanowić centrum uwagi. Lubią towarzystwo, są wesołe, żartobliwe, ekstrawertyczne i aktywne. Jednocześnie bywają podejrzliwe, nieufne i zazdrosne.

Wszystkie te cechy mogą się nasilić w wyniku zaburzeń hormonalnych spowodowanych menopauzą.

W okresie przekwitania pojawiają się u nich także takie objawy, jak: uderzenia gorąca, kołatanie serca z uczuciem lęku i zaciskania w klatce piersiowej, skłonność do omdleń, nadciśnienie tętnicze oraz bole głowy o podłożu przekrwiennym.

Typowe dla tych pań są także intensywne objawy związane z napięciem przedmiesiączkowym, które ustępują natychmiast jak tylko pojawia się wyciek menstruacyjny.

Zatem jak zabraknie miesiączki, to fizyczne i emocjonalne napięcie nie znajduje ujścia i kobieta robi się nieznośna dla otoczenia i samej siebie.

Lachesis mutus pomoże jej w takim stanie odzyskać równowagę i złagodzi wewnętrzne napięcie.

Sanguinaria canadensis – to lek, którego wskazania dotyczą przede wszystkim menopauzy.

Typowymi objawami wskazującymi na konieczność jego zastosowania są: uderzenia gorąca, przekrwienne bóle głowy, zaczerwienienie policzków z uczuciem palenia oraz okresowe migreny.

Bóle głowy nasilają się tu pod wpływem hałasu, światła i ruchu, występuje również szczególna nadwrażliwość na zapachy. Bóle głowy mogą występować okresowo (np. co 7 dni) i najczęściej są zlokalizowane po prawej stronie.

You might be interested:  Wady zgryzu – jakie są rodzaje i jak się leczy?

Belladonna – w przypadku menopauzy można po nią sięgnąć, jeśli u kobiety pojawią się nagłe i gwałtowne dolegliwości o charakterze przekrwiennym, jak np.

bóle głowy z silnym zaczerwienieniem twarzy, którym mogą towarzyszyć zawroty głowy, nadciśnienie tętnicze, tachykardia, obfite poty, uczucie przekrwienia i gorąca twarzy, a także duża nadwrażliwość na wszelkie bodźce, czyli na światło, hałas, dotyk.

Objawom towarzyszy pobudzenie, nerwowość, rozdrażnienie, typowe są również nagłe napady złości.

Sepia officinalis – jest kolejnym ważnym lekiem, zalecanym w okresie przekwitania.

W przeciwieństwie do Lachesis, Sepia jest lekiem dla kobiet marznących, którym ciągle jest zimno, okrywają się szczelnie kocem nawet w ciepłe dni i najchętniej siadają z podkurczonymi nogami.

Może mieć to związek z tendencją do wypadania macicy, wówczas ?podkulona? pozycja jest dla kobiety najbardziej komfortowa.

Panie potrzebujące tego leku często skarżą się także na wypadanie odbytu, mają problemy z żylakami, słabym krążeniem krwi, zaburzeniami wątrobowymi, zaparciami. Są smutne i łatwo wpadają w przygnębienie i posępny nastrój, a jednocześnie bywają nerwowe, szybko się irytują i niecierpliwią. Prezentują raczej pesymistyczne nastawienie do życia.

Czują się lepiej pod wpływem wszelkich czynników, stymulujących krążenie krwi, ponieważ ogólnie dokucza im zastój.

Dlatego poprawę ich samopoczucia przynosi szybki spacer, energiczne ćwiczenia fizyczne lub taniec. Często jednak czują się zmęczone i brakuje im energii na codzienne aktywności.

Menopauzę znoszą źle, ponieważ trudno jest im się pogodzić z upływem czasu i nadchodzącą starością.  

Pamiętajmy, że dobrze dobrany lek homeopatyczny może przynieść sporą ulgę w dolegliwościach menopauzalnych i znacznie poprawić stan zdrowia oraz samopoczucie kobiety w tym czasie. Warto wiec skorzystać z leczenia homeopatycznego w tym często niekomfortowym etapie życia.

 Więcej o dawkowaniu leków homeopatycznych w czasie menopauzy przeczytasz tu: kliknij

24. Marzec, 2021

Komentarze: 0

Katar, zwany również ostrym nieżytem nosa, jest bardzo popularną dolegliwością, nękającą nas szczególnie podczas jesieni, zimy i przedwiośnia. Jest nieodłącznym towarzyszem jesiennych chłodów i zimowych mrozów oraz nagłych zmian pogody, które narażają nas na wychłodzenie, przemarznięcie i przewianie.

14. Styczeń, 2021
przez Agnieszka Malicka ze Studia Sensitive
Komentarze: 0

Możliwości jakie obecnie daje technologia pozwalają skutecznie dbać o wygląd naszej skóry.W gabinetach kosmetycznych dostępnych jest wiele metod, które mogą być wykorzystywane jako zabiegi upiększające i poprawiające kondycje skóry. Zabiegi niegdyś popularne tylko u pań dzisiaj wykonują także panowie. Dbanie o siebie jest w modzie i dobrze!

30. Grudzień, 2020

Komentarze: 1

Kaszel to jedna z głównych dolegliwości nie tylko okresu jesienno-zimowego. Bywa, że pojawia się niezależnie od pory roku. Najczęściej jest objawem przeziębienia, zapalenia dróg oddechowych, grypy albo różnego typu infekcji, lecz jego przyczyny mogą być także innego rodzaju.

05. Grudzień, 2020

Komentarze: 0

VIROSTOP spray z ekstraktem z czystka kreteńskiego – ochronna tarcza przed koronawirusem

24. Wrzesień, 2020

Komentarze: 0

24. Wrzesień, 2020

Komentarze: 0

24. Wrzesień, 2020

Komentarze: 0

24. Wrzesień, 2020

Komentarze: 0

Jak radzić sobie z menopauzą | Everydayme

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety. Początek menopauzy jest kwestią indywidualną. Niektóre kobiety zaczynają przechodzić menopauzę już po czterdziestce, inne dopiero około sześćdziesiątego roku życia, ale najczęściej menopauza dotyka kobiet między pięćdziesiątym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia. Wtedy praca jajników stopniowo ustaje, co ma wpływ na cały organizm kobiety.

Często można spotkać się z wieloma negatywnymi komentarzami na temat menopauzy, jest ona często demonizowana, co w kobietach wzbudza nieuzasadniony lęk i wywołuje niepotrzebny stres. Objawy menopauzy napawają nas strachem: kłopoty ze snem, uciążliwe uderzenia gorąca, spadki nastroju, wzmożona potliwość, emocjonalne rozchwianie, niepokój, lękliwość…

Można zdecydować się na terapię hormonalną, która uzupełni poziom hormonów, można również w sposób naturalny ograniczyć negatywne skutki zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Podajemy kilka wskazówek dotyczących leczenia objawów menopauzy, które pomogą uporać się z pewnymi dolegliwościami i ułatwią przejście do kolejnego etapu w życiu kobiety.

1. Pamiętaj, że nie jesteś sama

Porozmawiaj z przyjaciółkami, znajomymi, rodziną, o tym, przez co przechodzisz. Nie możesz czuć się niezrozumiana i odrzucona, podkreśl, że potrzebujesz teraz spokoju i specjalnego traktowania, że jesteś podatna na różne emocje i nie zawsze jesteś w formie.

2. Dieta podczas menopauzy

Zadbaj o odpowiednią dietę, zrezygnuj z alkoholu, tłustych, pikantnych potraw, które mogą potęgować częstotliwość pojawiania się uderzeń gorąca.

Warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo – to wszystko pomoże w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

Zwiększ ilość wapnia w posiłkach, ponieważ podczas klimakterium zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy, jedz więc chudy twaróg i jogurty naturalne, pij mleko, a w razie potrzeby zażywaj suplementy diety bogate w wapń.

3. Sport w czasie menopauzy

Pamiętaj o uprawianiu sportu, joga, aerobik, pływanie, ćwiczenia rozciągające pomogą utrzymać ciało w dobrej kondycji po 50.

Nie rezygnuj z długich spacerów, pamiętaj o regularnym ruchu.

4. Leczenie ziołami

Stosuj zioła łagodzące przebieg menopauzy, leczenie ziołami może przynieść świetne efekty. Pij siemię lniane, melisę, wywar z koniczyny, herbatę z żeń-szenia.

Klimakterium nie jest niczym złym, to tylko kolejny etap w życiu kobiety. Warto pomyśleć jednak o menopauzie już wcześniej, aby nie dać się zaskoczyć.

Jak radzić sobie z menopauzą?

– Rok przed ostatnią miesiączką i rok po niej to trudny czas dla kobiety – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolog-endokrynolog z Enel-Med. Dowiedz się, jak radzić sobie z menopauzą i czym charakteryzuje się przebieg tego etapu życia kobiety.

][list]]

Jakie są objawy zbliżającej się menopauzy?

Ostatnią miesiączkę w życiu kobiety poprzedza tzw. okres perimenopauzalny, czyli czas wokół menopauzy. To okres roku przed ostatnią miesiączką i roku po niej.

To właśnie wtedy pojawiają się najbardziej typowe dla okresu klimakterium objawy, związane ze zmniejszoną produkcją hormonów płciowych. Najbardziej charakterystyczne są uderzenia gorąca.

To uczucie ciepła, które pojawia się nagle w okolicy klatki piersiowej, rozchodząc się falą do głowy i kończyn. Charakterystyczna jest także nadmierna potliwość, szczególnie nocna i w okresie przedmiesiączkowym.

Pojawiają się problemy z zasypianiem, zaburzenia snu i częstsze budzenie się w nocy. Mogą też wystąpić kołatania serca, drżenie rąk i dokuczliwe dla otoczenia objawy natury psychicznej . To większa płaczliwość, labilność emocjonalna, drażliwość czy nastroje depresyjne.

Czy to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety?

Tak, to zdecydowanie trudny czas dla kobiety, w którym często sporo zmienia się także w życiu osobistym. Zdarza się, że dzieci wyprowadzają się z domu i kobiecie zaczyna brakować tego, czym tak długo się zajmowała, czyli opieki nad nimi. To tzw. syndrom „pustego gniazda”.

Kobieta nie wie, co ma teraz robić, czym się zająć i czasami traci grunt pod nogami. To też okres, w którym partner przechodzi czas przekwitania, wiążący się z problemami ze wzwodem czy innymi tego typu kłopotami.

Zamiast się jednak leczyć, mężczyźni często wybierają obwinianie swojej partnerki, która przestaje być atrakcyjna, i szukanie innej. 

Kobieta czuje się wtedy winna?

Kobieta zostaje z poczuciem odrzucenia. Widzi, jak się zmienia, dostrzega zmarszczki, zwiotczałą skórę czy przyrost masy ciała i czuje się staro. Pojawiają się zmiany skórne i przebarwienia.

Jej atrakcyjność, także w sferach intymnych, spada, ale można skorzystać z tego, co oferuje medycyna i ginekologia estetyczna. Obniża się też jakość doznań seksualnych i mniej reaguje się na wszelkie bodźce.

Kiedy pomiędzy kobietą a mężczyzną pojawiają się animozje, to objawy okresu klimakterium są bardziej wzmożone.

Czy podobnie na samopoczucie kobiety wpływają problemy w pracy?

Życie zawodowe może mieć duży wpływ na menopauzę, ale też klimakterium może wpłynąć na pracę. Pojawiają się kłopoty, takie jak wypalenie zadowolone i frustracja wynikająca z niezadowolenia z wykonywanej pracy.

To wszystko może też powodować niezadowolenie pracodawcy, który musi zmierzyć się z kobietą poddenerwowaną, która np. otwiera okno, by zaraz je zamknąć, jest rozdrażniona i ogólnie nie czuje się dobrz .

To powoduje takie błędne koło, które należy możliwie szybko przerwać.

 Jak to zrobić?

Nie da się zatrzymać tego procesu, bo jest to proces fizjologiczny. Kobiety rodzą się z określoną liczbą komórek jajowych. W ciągu ok.

50 lat od urodzenia do menopauzy stopniowo ich ubywa – w każdym cyklu miesiączkowym kilkanaście komórek pierwotnych ulega zużyciu, a poza tym obumierają one pod wpływem różnych innych czynników, takich jak promieniowanie, przyjmowane leki, infekcje, stres i nic na to nie poradzimy.

Możemy jednak łagodzić objawy klimakterium. Będzie to zmiana stylu życia, odpowiednia dieta, możliwie niskotłuszczowa i z dużą zawartością wapnia, by zapobiegać osteoporozie. Warto pamiętać też o dostarczaniu białka i suplementacji, przede wszystkim witaminy D oraz A+E.

Najskuteczniejszym sposobem niwelowania tych objawów jest terapia hormonalna menopauzy, polegająca na podawaniu estrogenów i progesteronu. Najlepiej wtedy zgłosić się po pomoc do ginekologa-endokrynologa.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *