Kępki żółte – żółtaki na skórze – przyczyny, leczenie, usuwanie

Kępki żółte – żółtaki na skórze – przyczyny, leczenie, usuwanie

Kępki żółte, zwane również żółtakami, to charakterystyczne zmiany skórne o grudkowatej strukturze. Najczęściej obejmują skórę powiek. Choć wiele osób traktuje je wyłącznie jako defekt estetyczny, według lekarzy mogą być sygnałem podwyższonego poziomu złego cholesterolu. W rezultacie, zlekceważenie tego symptomu może zwiększyć ryzyko miażdżycy, a także zawału serca. Grudkowate zmiany powstają na skutek odkładania się złogów LDL i ciał tłuszczowych. Jeśli zauważymy u siebie żółtaki, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować ewentualne problemy z układem krążenia i móc je skutecznie leczyć.

Przyczyny żółtaków

Jednym z powodów pojawienia się żółtaków jest hiperlipoproteinemia. Oznacza ona zwiększone stężenie lipidów w naszej krwi.

Kępki żółte mogą powstawać również u zdrowych osób, jednak warto asekuracyjnie w każdym przypadku zasięgnąć porady specjalisty, aby zminimalizować ryzyko przeoczenia ciężkiej choroby.

Żółtaki mogą bowiem towarzyszyć bardzo poważnym schorzeniom, takim jak chociażby cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek i wątroby, czy niedrożność przewodu pokarmowego.

Objawy kępek żółtych

Żółtaki mogą być różnych rozmiarów. Są barwy żółtej lub brązowej, a na skórze zazwyczaj są nieco wypukłe i swoją strukturą przypominają wulkan. Mogą pojawić się w różnych miejscach naszego ciała – są to wówczas kępki rozsiane, charakterystyczne dla dzieci.

Ponadto, żółtaki mogą wystąpić również na ścięgnach i stawach – wtedy nazywa się je kępkami żółtymi guzkowymi, ponieważ nieraz mogą przybrać spore rozmiary. Istnieją również kępki żółte linijne dłoni, które objawiają się linijnymi przebarwieniami na powierzchni dłoni.

Najczęściej jednak spotykamy żółtaki na skórze powiek. Wyglądem takie zmiany przypominają skrzydła motyla.

Kępki żółte – żółtaki na skórze – przyczyny, leczenie, usuwanie

Diagnostyka żółtaków

Po konsultacji z lekarzem, który obejrzy zmiany skórne i dokładnie je zbada, zalecane jest sprawdzenie poziomu lipidów we krwi.

To zdecydowanie pomoże w postawieniu ostatecznej diagnozy przez specjalistę.

Może bowiem okazać się, że kępki żółte nie są w naszym przypadku jedynie niewinną przypadłością o charakterze estetycznym, ale zwiastują obecność poważnych chorób w naszym organizmie.

Leczenie i usuwanie kępek żółtych

Jeżeli powstałe zmiany skórne są objawem innej choroby, jej wyleczenie może nam pomóc w skutecznym pozbyciu się problemu.

Jeśli jednak żółtaki są stosunkowo duże, zaleca się poddanie się laseroterapii, lub zabiegowi chirurgicznemu, mającemu na celu ich usunięcie.

Poza leczeniem miejscowym stosuje się także dietę ubogą w tłuszcze, a także specjalne medykamenty, które mają za zadanie obniżyć poziom cholesterolu lub trójglicerydów w naszej krwi.

Leczenie laserem CO2 polega natomiast na podwyższeniu temperatury skóry przy pomocy emitowanej fali elektromagnetycznej. Możemy w ten sposób doprowadzić do odparowania, zwęglenia lub martwicy zakrzepowej. Wszystko zależy od wysokości temperatury.

Pożądanym efektem, do którego dążymy, jest usunięcie żółtaków z uniknięciem martwicy. Stosuje się w tym celu najnowocześniejsze lasery krótko-impulsowe. Dzięki nim, poprzez umożliwienie relaksacji termicznej tkanki zmniejszamy obszar uszkodzenia zdrowej skóry.

Zabieg laserem CO2 wykonasz w Klinice Murano >>  https://klinikamurano.com/oferta_usuwanie-zmian-skornych_212.html

“W laserowej chirurgii estetycznej efekt, jaki chcemy uzyskać za pomocą lasera CO2 to -odparowanie z minimalnym zwęgleniem bez martwicy. Oznacza to, że celem jest doprowadzenie tkanki do temperatury 100 o C. Ten efekt możemy osiągnąć jedynie dzięki laserom CO2 najnowszej generacji, tak zwanych krótko – impulsowych.” – tłumaczy Doktor Nauk Medycznych Paweł Rujna

Często stosowaną metodą jest chirurgiczne usunięcie kępek żółtych. Tego typu metodę oferuje centrum Optomed – www.okulista.pl.

Metoda ta jest najbardziej efektywna, jeśli chodzi o drobne, liniowe zmiany skórne. Niewielkie blizny, które są pozostałością po zabiegu, można skutecznie zamaskować w przypadku powiek górnych.

Jeżeli chodzi o powieki dolne, to ryzyko powstania widocznych blizn jest zawsze nieco większe.

Żółtaki

Grudkowe zmiany, do jakich dochodzi na powiekach, określa się jako kępki żółte, zwane również żółtakami.

Proces ich powstawania wynika z pobierania tłuszczu przez komórki tkanki łącznej, które formują go w małe złogi, tworzące się pod powierzchnią skóry. Kępki żółte mogą przybierać różny kształt i rozmiar.

Z racji tego, iż są od środka wypełnione tłuszczem ich struktura jest na ogół miękka bądź półtwarda. Dopiero kiedy dochodzi do ich zwapniania, stają są twarde.

Kobieta przed zabiegiem usuwania kępek żółtych w Specjalistycznej Poradni Chirurgii i Urologii Estetycznej w Gdyni

Osobami szczególnie narażonymi na występowanie żółtaków są mężczyźni w grupie wiekowej z przedziału od 15 do 75 lat. Najczęściej występują jednak w okresie czwartej lub piątej dekady życia.

Hiperlipoproteinemia, czyli zwiększone stężenie lipidów we krwi, odpowiada u przeważającej części pacjentów, u których wytworzyły się kępki żółte, za główną przyczynę ich powstawania. Wymienia się 3 lipidy, które w przypadku zbyt wysokiego stężenia mogą skutkować pojawieniem się kępek żółtych.

Należą do nich:

  • fosfolipidy
  • trójglicerydy
  • cholesterol

Najczęściej występują w przypadku hiperlipoproteinemii stopnia II oraz IV. W przypadku hiperlipoproteinemii II stopnia, przede wszystkim do czynienia mamy z żółtkami płaskimi powiek, a także żółtakami guzkowymi oraz żółtakami ścięgien.

W przypadku hiperlipoproteinemii IV stopnia spotykamy się z kępkami żółtymi guzkowymi oraz ksantomatoza wywiewnymi. Grupy pacjentów, wśród których stwierdza się występowanie niektórych chorób zaobserwowano również częste występowanie kępek żółtych.

Wskazuje się, iż osoby cierpiące na którąś z poniższych chorób, są bardziej narażone na powstawanie kępek żółtych. Należą do nich:

  • cukrzyca
  • choroby wątroby
  • choroby układu pokarmowego
  • choroby nerek
  • miażdżyca

Zdarza się, iż powstawanie kępek żółtych, związane jest ze złą gospodarką cholesterolu, która przyczynia się do obniżenia stężenia frakcji HDL – czyli tego, co określa się jako “dobry cholesterol” przy jednoczesnym podwyższeniu frakcji LDL, który nazywany jest “złym cholesterolem”.

Dla wielu pacjentów obecność kępek żółtych stanowi przede wszystkim problemy związane z estetyką.

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z żółtakami cholesterolowymi, wówczas bez większych problemów można się ich pozbyć, wykonując w pełni bezpieczny dla zdrowia zabieg. Usuwanie kępek żółtych, należy odbyć ambulatoryjnie.

Zdecydowanie nie jest wskazane, aby kępki żółte wyciskać samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do poważnych powikłań.

Kępki żółte – żółtaki na skórze – przyczyny, leczenie, usuwanie

Decydując się na zabieg, należy uwzględnić fakt, że cechą charakterystyczną kępek żółtych jest ich tendencja do nawracania.

Fundamentalną kwestią usuwania żółtaków jest niwelowanie czynników odpowiadających za ich powstawanie.

W naszej Poradni Chirurgii Plastycznej i Urologii Estetycznej w Gdyni stosujemy metodę chirurgiczną, polegającą na usunięciu grudek żółtaków, które chirurg wycina za pomocą skalpela.

Zdarza się również, że kępki żółte znikają samoistnie. Jest to możliwe wówczas, gdy organizm odzyska prawidłowo funkcjonującą gospodarkę lipidową. Rzadko zdarza się jednak, żeby powstałe wcześniej złogi samoistnie się wchłonęły.

Osoby, które z różnych powodów nie chcą lub nie mają możliwości podjęcia interwencji medycznej podczas walki z kępkami żółtymi, mogą spróbować domowych sposobów. Wśród metod domowych znajdują się kompresy, które można przygotować, wykorzystując:

  • napar z pączków brzozy
  • napar z kwiatów nieśmiertelnika
  • napar z korzenia mniszka lekarskiego
  • ocet jabłkowy
  • skórkę banana
  • sok z cebuli

Zaleca się także stosowanie oleju rycynowego. Jego działanie powoduje niwelowanie tworzących się złogów i rozbijanie ich na mniejsze części. Oczywiście w przypadku kobiet ratunkiem może być również wykonanie odpowiedniego makijażu.

O tym warto jednak porozmawiać z lekarzem, który podpowie, jakie kosmetyki będą najlepszym rozwiązaniem w danym przypadku. Każdy przypadek jest inny i dużo zależy od stanu skóry oraz rodzaju kępek żółtych, występujących u danego pacjenta.

Stosowanie niewłaściwych kosmetyków, może doprowadzić do pogorszenia stanu chorobowego skóry.

Osoby zainteresowane walką z kępkami żółtymi powinny w szczególności zwrócić uwagę na swoje posiłki. Ma to ogromne znaczenie, albowiem kwestia stosowania odpowiedniej diety może pomóc w przywróceniu prawidłowo funkcjonującej gospodarki tłuszczowej organizmu.

Jakich produktów należy unikać?

  • alkoholu – przy czym wyjątek stanowi tutaj wino czerwone, którego korzystne działanie na obniżanie cholesterolu jest powszechnie znane.
  • czerwonego mięsa
  • masła
  • fast-foodów

Na pewno warto zastąpić spożywane tłuszcze oliwą z oliwek. Oczywiście najkorzystniej będzie, kiedy sięgniemy po oliwę z pierwszego tłoczenia. Wśród produktów powinny znaleźć się również ryby, a także odpowiednie ilości warzyw i owoców.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z pomocy specjalisty, który podpowie nam, które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze.

Kępki żółte – co to takiego?

Okuloplastyka – nowoczesna gałąź okulistyki – to świetny sposób na walkę z różnymi niedoskonałościami, jakie mogą pojawiać się w okolicy naszych oczu. Dzięki tym zabiegom można pozbyć się zmian takich jak np. brodawki, cysty, a także kępki żółte. Co warto wiedzieć o tych ostatnich?

You might be interested:  Sine paznokcie – co to znaczy i jakie są przyczyny?

Czym są i skąd się biorą kępki żółte?

U niektórych osób na skórze powiek z biegiem lat pojawiają się małe, żółtawe grudki, które nazywamy kępkami żółtymi (albo żółtakami). Mają one kilka charakterystycznych cech, m.in.:

  • występują symetrycznie;
  • najczęściej pojawiają się w kącikach między okiem, a nasadą nosa; 
  • przeważnie dotyczą pacjentów między 40., a 50. rokiem życia;
  • nieco częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn;
  • przyczyna ich powstawania zwykle leży w zaburzeniach gospodarki tłuszczowej organizmu.

Kępki żółte są zbudowane z cząsteczek tłuszczu (głównie cholesterolu), który odkłada się w postaci grudek na skórze powiek. Są one najczęściej miękkie, choć z biegiem czasu mogą twardnieć. Naukowcy zauważyli, że częściej pojawiają się u osób, u których występuje podwyższony poziom lipidów (szczególnie – hiperlipoproteinemia), a także niektóre choroby ogólne, takie jak np.:

  • cukrzyca;
  • miażdżyca;
  • marskość wątroby;
  • zaburzenia funkcji nerek;
  • przewlekłe zapalenie trzustki.

Kępki żółte występują też w innych miejscach ciała – a nie tylko na powiekach. Mogą pojawiać się również m.in. na dłoniach, stopach oraz w zgięciach stawów.

Jakich objawów można się spodziewać?

Żółtaki są dla pacjentów całkowicie bezbolesne. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia (nie należą do zmian złośliwych), u wielu osób powodują jednak spory dyskomfort – z powodów estetycznych. Dlatego też pacjenci najczęściej decydują się na ich usunięcie.

Choć w przeważającej większości objawy są tylko kosmetyczne, to jednak w przypadku ich dużej ilości i większych rozmiarów zmiany mogą utrudniać właściwą pracę powiek (mruganie), a w ostateczności nawet częściowo ograniczać pole widzenia.

Z czasem kępki potrafią się powiększać – choć zwykle ich wzrost przebiega powoli.

Kępki żółte – żółtaki na skórze – przyczyny, leczenie, usuwanie

Jak można leczyć kępki żółte?

Najlepsze efekty usuwania osiąga się, gdy zmiany są jeszcze niewielkich rozmiarów. Eliminację kępek można przeprowadzić na różne sposoby (np. zabiegi wycięcia, krioterapia, elektrokoagulacja), z czego najbardziej skuteczne jest usunięcie chirurgicznie lub za pomocą lasera CO₂.

  • Chirurgiczne wycięcie kępek żółtych stosuje się najczęściej w sytuacji, gdy zmiany są małe oraz gdy występują na górnych powiekach – ponieważ można wtedy ukryć w fałdach skóry ewentualne blizny. W przypadku powiek dolnych jest to trudniejsze i dlatego chirurgiczne wycinanie w tym rejonie może wiązać się z pozostawieniem widocznych, niewielkich śladów.
  • Wykorzystanie lasera pozwala uniknąć potrzeby zakładania szwów, a do tego jest nieco szybsze i mniej inwazyjne. 

Zabiegi usunięcia kępek to procedury krótkie (trwają ok. 30-60 minut) i bezbolesne, ponieważ wykonuje się je w miejscowym znieczuleniu. Po usunięciu, zmiany najczęściej poddaje się badaniu histopatologicznemu.

Jak zapobiegać – słowo o profilaktyce

Zabiegowe usunięcie kępek pozwala poprawić wygląd okolicy oczu – ale nie zawsze na stałe. Zmiany mogą powrócić; szczególnie, jeśli pacjent ma podwyższony poziom cholesterolu lub inną chorobę metaboliczną. Najlepszą profilaktyką żółtaków jest wyleczenie schorzenia mogącego je powodować.

Jest to ważne nie tylko ze względu na ryzyko powracania zmian, ale również dlatego, że podwyższony poziom cholesterolu jest w dłuższej perspektywie groźny dla zdrowia – może prowadzić np. do zawału serca czy miażdżycy.

Z tego też powodu w profilaktyce żółtaków dobrym rozwiązaniem będzie zmiana diety na niskotłuszczową, a zatem m.in.:

  • ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych (np. masła, smalcu, niektórych wyrobów cukierniczych);
  • używanie do smażenia oleju rzepakowego zamiast innych tłuszczów;
  • zmniejszenie spożycia alkoholu;
  • spożywanie większej ilości błonnika (np. warzywa i owoce) oraz przeciwutleniaczy (np. witaminy C i E).

Bardzo ważna jest też kontrola poziomu lipidów – w razie jakichkolwiek nieprawidłowości warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania (np. lipidogram) i w razie potrzeby włączy leczenie obniżające poziom cholesterolu.

Kępki żółte – żółtaki na skórze – przyczyny, leczenie, usuwanie

Okuloplastyka – nowoczesne leczenie zmian okolicy oczu

Chirurgiczne lub laserowe usuwanie kępek żółtych to zabiegi z dziedziny okuloplastyki, która łączy w sobie okulistykę i medycynę estetyczną.

Jej celem jest osiągnięcie odpowiedniego efektu kosmetycznego, a jednocześnie poprawa stanu zdrowia pacjenta – głównie poprzez usunięcie niepożądanych zmian skórnych. Okuloplastyka rozwija się prężnie i jest jedną z najpopularniejszych gałęzi medycyny estetycznej na całym świecie.

Oprócz usuwania różnego rodzaju zmian skórnych w okolicy oczu, oferuje także m.in. poprawę wyglądu i funkcji powiek, włącznie z korektą ich opadania.

Bibliografia:

  1. Nguyen A.H., Vaudreuil A.M., Huerter C.J. Systematic review of laser therapy in xanthelasma palpebrarum. Int J Dermatol. 2017 Mar; 56(3): e47-e55. doi: 10.1111/ijd.13534. PMID: 28181222.
  2. Laftah Z., Al-Niaimi F. Xanthelasma: An Update on Treatment Modalities. J Cutan Aesthet Surg. 2018 Jan-Mar; 11(1): 1-6. doi: 10.4103/JCAS.JCAS_56_17. PMID: 29731585; PMCID: PMC5921443.
  3. Jabłońska S., Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2013.
  4. https://www.healthline.com/health/cholesterol-deposits-in-eye

Żółtaki, kępki żółte Poznań – usuwanie laserem erbowo-yagowy

Żółtaki – kępki żółte

Pojawianie się kępek żółtych często towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, takim jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i inne schorzenia kardiologiczne, cukrzyca, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, a także choroby nerek i wątroby.

Kępki żółte – żółtaki zazwyczaj są wyniosłe ponad powierzchnię skóry z wgłębieniem w części centralnej, co przypomina krater wulkanu. Jak wspomniano powyżej, najczęstszą lokalizacją ich powstawania jest skóra powiek, ale mogą występować również w innych lokalizacjach.

Istnieje kilka rodzajów żółtaków (kępki żółte), które różnią się wyglądem, rozmiarem, a także umiejscowieniem. Poniżej omówiono przykładowe typy, które występują poza klasyczną lokalizacją w obrębie skóry powiek.

  • Żółtaki wysiewne – występują najczęściej u dzieci. Zazwyczaj są drobnymi wykwitami umiejscawiającymi się w różnych miejscach ciała, jednak najczęściej na plecach, pośladkach oraz kończynach.
  • Żółtaki ścięgien – jak sama nazwa wskazuje pojawiają się w obrębie ścięgien, a najczęstszą ich lokalizacją jest ścięgno Achillesa.
  • Żółtaki guzkowe – są to guzy o dużych rozmiarach, które charakteryzują się symetrycznym rozmieszczeniem nad stawami. Najczęściej lokalizują się w obrębie dużych stawów, takich jak staw kolanowy czy staw łokciowy.
  • Żółtaki linijne dłoni – nie mają postaci zmian guzowatych, a są jedynie żółtawymi przebarwieniami o linijnej strukturze. Występują na wewnętrznych powierzchniach dłoni.
  • Z uwagi na mechanizm powstawania żółtaków oraz wiedzę, z czym mogą się wiązać, stanowią one nie tylko defekt estetyczny, ale mogą być zwiastunem poważnych chorób ogólnoustrojowych oraz ich powikłań, włącznie z tymi najgroźniejszymi.
  • Dlatego też pojawienie się kępek żółtych wymaga nie tylko postępowania miejscowego, ale też wnikliwej diagnostyki dotyczącej chorób mogących być przyczyną ich powstania, zwłaszcza u tych pacjentów, którzy nie są leczeni z żadnego powodu, a kępki żółte pojawiły się po raz pierwszy.
  • Niejednokrotnie wdrożenia leczenia przyczynowego choroby leżącej u podstaw powstania żółtaków oraz normalizacja gospodarki lipidowej powodują ich samoczynne wycofanie się.

Konieczne jest również zastosowanie diety ubogotłuszczowej. Jeżeli pomimo powyższych działań nie dochodzi do wycofania się żółtaków, można usunąć je chirurgicznie bądź też mniej inwazyjnie, przy użyciu laseroterapii.

Rodzajem lasera doskonale sprawdzającym się w leczeniu żółtaków jest laser erbowo-yagowy.

Laser erbowo-yagowy w leczeniu kępek żółtych

W dzisiejszych czasach laser erbowo-yagowy uważany jest za złoty standard w dermatologii i medycynie estetycznej w odniesieniu do usuwania łagodnych zmian naskórka.

Należy podkreślić, że usuwane w ten sposób mogą być zmiany o jednoznacznie pewnym łagodnym charakterze.

W przypadku cienia wątpliwości co do charakteru zmiany, konieczne jest klasyczne usunięcie chirurgiczne z następowym badaniem histopatologicznym.

Laser ergowo-yagowy cechuje się bardzo dużą precyzją ablacji, a za razem jej delikatnością. Co więcej, istnieje możliwość regulacji intensywności przeprowadzanej ablacji i wyboru, czy ma ona być pełna, czy przebiegać w sposób frakcjonowany. Ta właściwość wynika ze specyficznej długości fali wiązki lasera, która wynosi 2940nm.

Długość ta jest optymalna dla maksymalnej absorpcji wody z tkanek, gdyż energia niesiona przez wiązkę lasera powoduje praktycznie natychmiastowe odparowanie wody i osuszenie tkanek, co prowadzi do ablacji będącej bezpośrednim celem oddziaływania lasera. Ablacja ta jest na tyle precyzyjna, że jej marginesy mierzone są z dokładnością do kilku mikrometrów.

You might be interested:  Gummy smile – co to jest, jak leczyć i pozbyć się uśmiechu dziąsłowego?

Rezultatem ablacji jest usunięcie niechcianej zmiany skórnej, w tym przypadku pod postacią kępki żółtej. Ponadto, dochodzi do miejscowego mikrouszkodzenia tkanki, co w tym przypadku jest dodatkowym korzystnym czynnikiem regeneracyjnym.

Efektem tego uszkodzenia jest aktywacja fibroblastów prowadząca do zwiększenia produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, skutkująca zwiększeniem napięcia i poprawą jędrności skóry. Ponadto dochodzi do stymulacji podziałów komórek, wskutek czego uszkodzona tkanka zastępowana jest nową.

Dzięki swojemu specyficznemu mechanizmowi działania, nie dochodzi do termicznego uszkodzenia czy mikrouszkodzenia tkanki, jak to się dzieje w przypadku zastosowania innych rodzajów lasera, takich jak np. laser frakcyjny CO2. W rezultacie zabieg jest dużo mniej bolesny, a czas konieczny do rekonwalescencji jest znacznie krótszy.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem. Ryzyko istotnych powikłań jest minimalne, choć do kilku godzin po zabiegu może utrzymywać się zaczerwienienie okolicy poddawanej procedurze, a także mogą pojawiać się niewielkie wybroczynki i siniaki. Wymienione dolegliwości bardzo szybko samoistnie ustępują.

Co to są i jak powstają kępki żółte? (Blog)

Kępki żółte, nazywane żółtakami (łac.

Xanthoma), są żółtawymi lub brązowymi zmianami skórnymi, które najczęściej lokalizują się w okolicach powiek, chociaż oprócz żółtaków płaskich- czyli tych umiejscowionych w okolicach oczu, wyróżnia się również żółtaki ścięgna Achillesa, czy żółtaki guzowate (xanthoma tuberosum), które lokalizują się na wyprostnych powierzchniach stawów kolanowych lub łokciowych.

Kępki żółte są grudkowymi zmianami skórnymi i związane są z odkładaniem cholesterolu w skórze, co z kolei może mieć związek z zaburzeniami gospodarki lipidowej organizmu, czyli z hipercholesterolemią.

Hipercholesterolemia oznacza zwiększenie cholesterolu w osoczu ponad przyjętą normę, która optymalnie wynosi 115mg/dl, chociaż w przypadku osób cierpiących na choroby serca wartość odcinająca stężenie LDL-C (cholesterolu LDL) wynosi 70mg/dl.

Medycyna wyróżnia dwa typy tej choroby: hipercholesterolemię pierwotną, która jest najczęściej uwarunkowana genetycznie oraz hipercholesterolemię wtórną, związaną z takimi chorobami jak, na przykład niedoczynność tarczycy, czy zespół nerczycowy.

Żółtaki są charakterystycznym objawem tej choroby, tak więc pojawienie się ich powinno być dla nas ostrzeżeniem, ponieważ podwyższony poziom cholesterolu może prowadzić do poważnych chorób serca.

Usunięcie kępek żółtych – znajdź klinikę

Pokaż placówki najbliżej mnie

Inną chorobą, w której przebiegu mogą pojawić się kępki żółte jest pierwotna marskość żółciowa wątroby. Choroba ta jest przewlekłym schorzeniem wątroby, które prowadzi do niszczenia wewnątrzwątrobowych przewodzików żółciowych oraz cholestazy, co w konsekwencji może prowadzić do rozwinięcia się osteoporozy, marskości wątroby, a nawet raka wątrobowokomórkowego.

Czym są żółtaki?

Kępki żółte to zmiany skórne o charakterze grudek, które mogą przybierać różnorodne kształty: mogą być płaskie lub wypukłe. Często rozwijają się symetrycznie i mogą zajmować wszystkie cztery powieki. Najczęściej pojawiają się na powiekach w kącie przyśrodkowym oka.

W dotyku mogą być miękkie, chociaż czasami ulegają zwapnieniu i stają się twarde. Najczęściej występują w postaci licznych, drobnych zmian na skórze, chociaż mogą również osiągać wielkość kilku centymetrów.

Żółaki nie dają dolegliwości bólowych i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, rosną powoli i z czasem zlewają się ze sobą. Obecność mnogich kępek nazywa się ksantomatozą.

Rozwijają się u osób z podwyższonym cholesterolem całkowitym, chociaż mogą rozwinąć się również u ludzi zdrowych. Mogą pojawiać się po stosowaniu takich leków jak, na przykład kortykosteroidy, tiazydowe leki moczopędne, czy niektóre betablokery.

Kępki żółte mają charakter łagodny, bez tendencji do złośliwienia, a ich obecność nie zaburza funkcji powiek, chociaż sprawia duży problem kosmetyczny. Zmiany te częściej dotyczą kobiet, a szczyt częstości ich występowania przypada na 4. I 5. dekadę życia.

Rozpoznanie stawia się na podstawie wyglądu zmian skórnych, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy wykonać badanie histopatologiczne.

Ponieważ żółtaki mogą być związane z nieprawidłowym stężeniem lipidów, po ich zaobserwowaniu należy udać się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i znajdzie przyczynę ich powstawania. Jeżeli powodem rozwoju żółtaków są zaburzenia lipidowe, które zostaną rozpoznane na podstawie lipidogramu, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej farmakoterapii.

Żółtaki, które stanowią defekt estetyczny można usunąć stosując zabieg chirurgiczny lub laserowy z wykorzystaniem lasera CO2.

W przypadku tej drugiej metody nie ma konieczności zakładania szwów skórnych, nie występuje krwawienie, a sam zabieg jest krótki. Koszt zabiegu ustalany jest indywidualnie za zmianę skórną, a ceny wynoszą około 150-350 złotych.

Jednak w przypadku obu metod, zmiany skórne mogą nawracać, zwłaszcza u osób z nieuregulowaną gospodarką lipidową.

Bibliografia: prof. dr. hab. Andrzej Szczeklik Choroby wewnętrzne

Usunięcie kępek żółtych

– sprawdź ceny w 69 klinikach!

Oceń artykuł: 4.3/5 (opinie 12)

Kępki żółte

Kępki żółte powstają głównie w okolicy oczu i stanowią nieestetyczny problem, który w Klinice A&A usuwamy za pomocą plazmy medycznej.

Kępki żółte (inaczej: żółtaki lub ksantomatozy) – to grudkowate zmiany skórne w żółtym, pomarańczowym lub brązowym kolorze, które są złogami cholesterolu i komórek tłuszczowych. Ich powstawanie jest związane z pochłanianiem przez makrofagi nadmiernej ilości tłuszczów i tworzeniem się w ten sposób komórek piankowatych zawierających wewnątrzkomórkowe depozyty cholesterolu i estry.

Ksantomatozy występują przeważnie na skórze powiek (w kącie przyśrodkowym oka), ale mogą być zlokalizowane także w innych miejscach ciała, np. na pośladkach, plecach lub kończynach (są to tzw. kępki wysiewne, rozsiane). Żółtaki atakują również stawy, np. kolanowy czy łokciowy (wówczas są to kępki żółte guzkowe) oraz ścięgna, a zwłaszcza ścięgno Achillesa (tzw. kępki żółte ścięgien).

Ponadto pojawiają się na dłoniach (kępki żółte linijne dłoni). Kępki żółte rosną powoli i z czasem zlewają się ze sobą; mogą osiągać wielkość kilku centymetrów, jednak zazwyczaj są dużo mniejsze, a często nawet ledwo widoczne. Zmiany te dotyczą przede wszystkim kobiet i najczęściej pojawiają się między 4. a 5. dekadą życia, choć mogą rozwijać się u dużo młodszych lub starszych osób.

Przyczyną powstawania kępek żółtych jest podwyższony poziom lipidów we krwi. Ich obecność może wskazywać na problemy z układem krążenia i podwyższony poziom tzw. złego cholesterolu LDL odpowiedzialnego za miażdżycę tętnic, a w efekcie – zawał serca.

Z badań przeprowadzonych przez Duńczyków wynika, że osoby, które mają kępki żółte na powiekach, są o 48 proc. bardziej narażone na zawał i o 39 proc. bardziej podatne na choroby serca.

Żółtaki często towarzyszą hiperlipoproteinemii, czyli zaburzeniom przemiany lipidowej przy zwiększonej ilości tłuszczu (wzrasta wówczas poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL lub VLDL i trójglicerydów).

Nie powodują dolegliwości bólowych i nie są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, choć powinny stanowić sygnał ostrzegawczy i zachętę do zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia.

Wyróżnia się kilka rodzajów kępek żółtych:

  • kępki żółte powiek (ksantelazma) – miękkie i płasko-wyniosłe twory guzowate zlokalizowane na powiekach;
  • kępki żółte guzowate (łac. ksantoma tuberosum) – duże guzki w kolorze żółto-różowym, które są symetrycznie umiejscowione najczęściej nad dużymi stawami, na rękach i stopach; czasami występują również na pośladkach;
  • kępki żółte wysiewne (łac. ksantoma eruptivum) – drobne żółte guzki umiejscowione najczęściej na pośladkach i wyprostnych częściach kończyn;
  • kępki żółte linijne dłoni (łac. ksantoma palmare striatum) – żółtaki w postaci żółtych linijnych przebarwień na fałdach dłoni;
  • kępki żółte ścięgien – żółte przebarwienia skóry pojawiające się najczęściej w okolicy ścięgna Achillesa i drobnych ścięgien palców u rąk;
  • kępki żółte zlewne (łac. ksantomatosis plana diffusa) – bardzo drobne guzki, które zlewają się ze sobą; przeważnie występują w fałdach skórnych.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia kępek żółtych?

  • uwarunkowania genetyczne (hipercholesterolemia rodzinna – występująca w rodzinie choroba, która powoduje zwiększenie stężenia we krwi cholesterolu całkowitego i lipoprotein o małej gęstości);
  • podwyższony cholesterol całkowity;
  • nieprawidłowe stężenie lipidów i trójglicerydów;
  • obecność niektórych chorób, np. cukrzycy, miażdżycy, nowotworów, a także chorób wątroby, nerek lub przewodu pokarmowego;
  • stosowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów, tiazydowych leków moczopędnych lub niektórych β–blokerów;
  • niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze (tłuszcze trans i tłuszcze nasycone);
  • spożywanie nadmiernej ilości alkoholu;
  • zaawansowany wiek.
You might be interested:  Jet lag – co to jest, jakie są objawy, ile trwa, jakie są sposoby?

W jaki sposób można pozbyć się kępek żółtych?

Wyleczenie podstawowego schorzenia, które doprowadziło do powstania kępek żółtych, może spowodować ich zanik. W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia wykwity te są usuwane za pomocą urządzenia medycznego emitującego wiązkę plazmy.

Powoduje ono sublimację tkanek, dając natychmiastowy efekt oraz pozwalając na precyzyjne i bezkrwawe przeprowadzenie zabiegu. Oprócz zastosowania leczenia miejscowego należy zmienić nawyki żywieniowe i stosować dietę ubogą w tłuszcze, ale bogatą w warzywa, owoce i ryby.

Niekiedy – w zależności od postaci hiperlipoproteinemii – konieczne jest zastosowanie leków hipolipemicznych, które obniżają stężenie cholesterolu lub trójglicerydów w surowicy krwi.

Kępki żółte (xanthelasma) • Optomed

Kępki żółte to złogi podskórne cholesterolu. Zmiany przybierają charakter grudkowy, dobrze odgraniczony, mnogi, o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu.

Mogą osiągać rozmiary do 7 cm, ale zwykle są dużo mniejsze, często ledwo widoczne. Zlokalizowane są w okolicy okołonosowej oka (kąta przyśrodkowego oka).

Kępki nie dają objawów bólowych, ani nie są bezpośrednio niebezpieczne dla zdrowia czy życia.

Często można zaobserwować takie zmiany nie tylko w okolicy oczu, ale również w sąsiedztwie stawów (łokciowego i kolanowego), ścięgien, na rękach, stopach i w okolicy pośladków. Zmiany o takiej lokalizacji noszą nazwę żółtaka (xanthoma).

Przyczyny

Kępki żółte są głównie spowodowane przez hiperlipidemię, czyli stan podwyższonego stężenia tłuszczu (cholesterolu i trójglicerydów) we krwi. Często te zmiany współwystępują z cukrzycą, pierwotną marskością żółciową wątroby oraz z niektórymi nowotworami. U osób z wrodzonymi chorobami metabolicznymi jak np. hipercholesterolemią rodzinną , również spotyka się kępki żółte..

Czynniki ryzyka

Czynniki które zwiększają ryzyko wystąpienia kępek żółtych to:

  • Stany chorobowe (wymienione w akapicie „Przyczyny”),
  • Wysokie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz niskie HDL i/lub wysokie stężenie trójglicerydów we krwi,
  • Zaawanasowany wiek.

Występowanie

Zmiany mogą występować w każdej grupie wiekowej, ale dużo częściej w 4. i 5. dekadzie życia. Częściej kępki żółte występują u kobiet i osób z czynnikami ryzyka wymienionymi wcześniej.

Diagnostyka

Diagnoza polega głównie na obejrzeniu zmiany przez lekarza, w wątpliwych przypadkach można pobrać wycinek ze zmiany i zbadać go histopatologicznie.

Zapobieganie

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zmian o charakterze kępek żółtych należy:

  • Utrzymywać stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi w granicach normy;
  • Stosować się do leczenia już występujących chorób metabolicznych, m.in. cukrzycy.

Leczenie

Leczenie kępek żółtych głównie polega na terapii współwystępujących chorób metabolicznych (np. cukrzycy) oraz kontrowaniu stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi w granicach normy. Zmniejsza to ryzyko powstania kolejnych zmian tego typu, donosi się o przypadkach regresji zmian w wyniku zastosowania skutecznego leczenia wysokich stężeń lipidów we krwi.

Kępki żółte są wadą kosmetyczną i bezpośrednio nie wpływają na zdrowie pacjenta. Natomiast czynniki powodujące jej występowanie mają znaczny wpływ na zdrowie i jakość życia.

Zabiegowe metody usunięcia zmian:

  • Chirurgiczne –  Istnieje możliwość chirurgicznego usunięcia zmian tak, aby nie pozostała blizna. Jednak mimo usunięcia, taka zmiana może się powtórnie pojawić.
  • Laserowe – Zmiany można usunąć przy użyciu lasera CO2, Er:YAG i barwnikowego lasera pulsacyjnego.

Entropion – podwinięcie powiekiEctropion – odwinięcie powiekiLazy T (operacja plastyczna ustawienia powieki dolnej i punktu łzowego)Operacje plastyczne powiek laserem CO2Operacje plastyczne powiek blepharochalaza powieki górnejOperacje plastyczne powiek blepharochalaza powieki dolnejRekonstrukcje powiek z przeszczepem skóryRekonstrukcje powiek z płatami rotacyjnymiRekonstrukcje powiek pełnościenne z przeszczepem chrząstkiRekonstrukcje powiek z przeszczepem błony śluzowejKępki żółte (xanthelasma)Operacje rekonstrukcyjne worka spojówkowego

Dokładny kosztorys zabiegów plastycznych jest ustalany po konsultacji

Operacje rekonstrukcyjne worka spojówkowego z przeszczepem błony śłuzowej

Dokładny kosztorys zabiegów plastycznych jest ustalany po konsultacji

Laserowe usuwanie nieprawidłowo rosnących rzęs – trichiazy

Koszt za jedną sesję.

Celem uzyskania pożądanego efektu wymagane są przynajmniej 3 sesje.

Kępki żółte

Kępki żółte to grudkowe zmiany skórne o żółtym zabarwieniu, które pojawiają się w wyniku nagromadzenia się tłuszczu w komórkach odpornościowych w skórze. Kępki żółte najczęściej umiejscawiają się w okolicach powiek stanowiąc poważny problem estetyczny.

Wystąpienie grudkowych zmian na skórze zwykle jest objawem zaburzeń metabolizmu lipidów w organizmie, co prowadzi do zwiększenia ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

Dlatego w przypadku pojawienia się kępek żółtych należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

Rodzaje kępek żółtych

Wyróżniamy kilka rodzajów kępek żółtych w zależności od miejsca ich występowania oraz rozwoju zmian skórnych. Do najczęstszych należą grudkowe zmiany, które:

  • pojawiają symetrycznie na górnej i dolnej powiece,
  • są miękkie, aksamitne, żółte i płaskie,
  • początkowo stanowią niewielki guz, który w ciągu kolejnych miesięcy powiększa się,
  • zmiany te mogą, ale nie muszą być związane z wysokim poziomem cholesterolu (hiperlipidemią).

Inne rodzaje kępek żółtych, które są związane z chorobami metabolizmu tłuszczów w organizmie to:

  • twarde, bezbolesne, czerwono-żółte guzki, które pojawiają się na kolanach, łokciach, piętach i pośladkach,
  • podskórne guzki z okolicach więzadeł i ścięgien, najczęściej spotykane na dłoniach, stopach oraz ścięgnie Achillesa,
  • małe, swędzące i wrażliwe na dotyk czerwono-żółte guzki występujące na pośladkach, ramionach, rękach i nogach,
  • płaskie, duże plamy lub grudki występujące w dowolnym miejscu na ciele.

Przyczyny występowania kępek żółtych

Kępki żółte najczęściej pojawiają się z powodu zwiększonego stężenia lipidów we krwi – cholesterolu, trójglicerydów, fosfolipidów.

Zaburzenia przemiany tłuszczów powstają w wyniku defektu genetycznego lub wiążą się z występowaniem takich chorób jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy zespół nerczycowy.

 Kępki żółte mogą pojawić się także u osób z prawidłowym metabolizmem tłuszczów, choć są to rzadkie przypadki.

  • Diagnostyka kępek żółtych
  • Aby skutecznie leczyć kępki żółte, a także zapobiec rozwojowi chorób układowych, których objawem są grudkowe zmiany skórne należy poddać się szczegółowej diagnostyce.
  • Diagnostyka mająca na celu ustalenie przyczyny zaburzeń poziomu lipidów w organizmie obejmuje:
  • badanie poziomu lipidów w surowicy krwi,
  • badanie moczu,
  • zdjęcie rentgenowskie.

Niekiedy lekarz może zlecić także wykonanie biopsji zmian grudkowych na skórze, aby potwierdzić wystąpienie kępek żółtych.

Leczenie kępek żółtych

Leczenie kępek żółtych polega przede wszystkim na wyleczeniu schorzenia podstawowego, w wyniku którego powstały zmiany skórne. Zmniejszenie poziomu lipidów we krwi może prowadzić do samoistnego zaniku nieestetycznych grudek.

Leczenie kępek żółtych zwykle obejmuje:

  • leczenie farmakologiczne,
  • wdrożenie diety ubogiej w tłuszcze,
  • usunięcie kępek żółtych chirurgicznie lub za pomocą lasera Co2
  1. Usuwanie kępek żółtych laserem
  2. Obecnie najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą usunięcia kępek żółtych jest laseroterapia, którą z powodzeniem stosujemy w naszej Klinice Zakrzewscy.
  3. Zabieg usunięcia kępek żółtych w naszej Klinice poprzedza profesjonalna konsultacja dermatologiczna w celu oceny charakteru zmiany skórnej i wyboru optymalnej metody leczenia.
  4. W większości przypadków do usuwania kępek żółtych stosujemy nowoczesny laser chirurgiczny Alma Pixel CO2, który gwarantuje 100% skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.
  5. Zalety stosowania lasera w terapii zmian skórnych w Klinice Zakrzewscy :
  • 5 minut – tyle zazwyczaj trwa usunięcie kępek żółtych ze skóry,
  • natychmiastowy, pozytywny rezultat zabiegu,
  • zabieg jest bardzo precyzyjny i delikatny , co znacząco skraca okres rekonwalescencji,
  • zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest bezbolesny i bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz osób z chorobami przewlekłymi,
  • zastosowanie znieczulenia miejscowego oznacza, że pacjent może jeść i pić przed zabiegiem, a po zabiegu od razu powrócić do swoich codziennych zajęć,
  • zabieg nie powoduje skutków ubocznych w postaci blizn czy bólu. Nie ma potrzeby stosowania tabletek przeciwbólowych,
  • po zabiegu pacjent nadal pozostaje pod opieką Kliniki, a jego stan podlega obserwacji według indywidualnie dobranego harmonogramu kontroli stanu zdrowia,

Więcej na temat leczenia z zastosowaniem lasera Alma Pixel CO2 w naszej klinice znajdziesz na stronie https://www.klinikazakrzewscy.pl/oferta/laseroterapia-i-urzadzenia-hi-tech/laser-frakcyjny-pixel-co2

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kliniki Zakrzewscy w zakresie usuwania kępek żółtych. W naszej ofercie znajdują się również zabiegi, których celem jest usuwanie kurzajek, prosaków, włókniaków i kłykcin.

Umów wizytę

32 6100 690

​​​​​[email protected]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *