Do 28 lutego odnotowano na całym świecie blisko 84 tys. przypadków zarażenia koronawirusem, w tym poza Chinami ok. 5 tys. Zmarły 2873 osoby w 56 krajach, przy czym poza Chinami odnotowano 85 zgonów. W ponad 80 proc. przypadków choroba ma łagodny przebieg.
Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, które w niektórych regionach świata mogą być nawet przyczyną śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć…
zobacz więcej
WIĘCEJ PRZECZYTAJ W RAPORCIE W Chinach, z wyłączeniem Hongkongu i Makau, odnotowano 78 tysięcy 824 przypadków zakażeń, z czego 2 tysiące 788 zakończyło się śmiercią. Poza Chinami, na świecie odnotowano 5 tysięcy 29 przypadków, w tym 85 zgonów.
Najbardziej dotknięte kraje po Chinach to: Korea Południowa (2 tysiące 337 przypadków, 13 zgonów), Włochy (650 przypadków, 17 zgonów), Iran (388 przypadków, 34 zgony) i Japonia ( 210 przypadków, 8 zgonów). Z powyższych liczb wynika, że nie tylko ponad 90 proc.
zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa dotyczy Chin, ale także, że o ile w Chinach liczba zgonów przekracza 3,5 proc. zakażeń, to dla „reszty świata” odsetek ten jest przeciętnie o ponad połowę niższy (1,7 proc.).
Dla porównania, w samej Polsce w sezonie 2018/19 zanotowano 3 692 199 przypadków grypy. Zmarły z powodu tej choroby 143 osoby.
Polska należy do ponad setki krajów świata, w których jeszcze nie stwierdzono koronawirusa. Badania u wielu osób, które zgłaszały się z niepokojącymi objawami do szpitali, dały wynik negatywny. Nie oznacza to, że choroba nam nie zagraża. Zdaniem WHO koronawirus może ujawnić się u mieszkańców większości bądź wręcz wszystkich krajów na świecie.
Jak ocenił ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski, zakazić może się każdy, ale najbardziej narażone są osoby starsze lub schorowane. Dlatego najwięcej ofiar śmiertelnych jest wśród osób powyżej 60. roku życia, które nie cieszyły się dobrym zdrowiem.
Uruchamiamy całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800-190-590) o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem -…
zobacz więcej
Ekspert dodaje, że na podstawie dotychczasowych obserwacji najmniej podatne na ciężkie zachorowanie są dzieci. Z nie do końca poznanego powodu wirus atakuje je rzadziej (w przypadku grypy jest to ok. 50 proc. zachorowań wśród dorosłych i ok. 50 proc. pośród dzieci).
Być może jest to związane ze sposobem wiązania wirusa do receptorów w drogach oddechowych. Jak wynika z danych, również śmiertelność zarażonych rośnie wraz z wiekiem. Wśród dzieci do 9. roku życia nie odnotowano żadnych zgonów, wśród pacjentów od 10. do 59. roku życia poniżej 1 proc.
, podczas gdy dla osób w wieku 60-69 lat odsetek ten wynosi 3,6 proc., dla ponad 70-latków 8 proc., zaś dla osób w wieku 80 lat i starszych blisko 15 proc. Lekarze przypominają, że wirusy praktycznie w 100 procentach giną w kontakcie z mydłem. Mycie rąk powinniśmy zacząć od kciuka. Potem szorujemy skórę między palcami.
Zawsze powinniśmy to robić 40-60 sekund przed jedzeniem, obowiązkowo po powrocie do domu czy po wyjściu z toalety.
O higienę rąk szczególnie należy pamiętać w szpitalach i placówkach ochrony zdrowia (tu wskazana jest dodatkowa dezynfekcja). Co ważne – nawyk mycia rąk już od najwcześniejszych lat powinni swym dzieciom wszczepiać rodzice.
Premier Mateusz Morawiecki w związku z zagrożeniem koronawirusem spotkał się z wojewodami. Podczas odprawy, jaka odbyła się w Kancelarii Prezesa…
zobacz więcej
Podczas kichania i kasłania należy zasłaniać nos i usta zgięciem łokcia, jeśli nie mamy chusteczki. Po użyciu chusteczek higienicznych konieczne jest ich natychmiastowe wyrzucenie i umycie rąk.
Warto też nosić ze sobą żel lub chusteczki dezynfekujące, które są wygodną metodą usunięcia zanieczyszczeń z dłoni. Najbardziej narażone na zachorowania są osoby powracające z krajów, gdzie stwierdzono ogniska epidemii i które miały kontakt z zakażonymi, oraz ich bliscy.
Jednak sam powrót z wojaży nie jest powodem do obaw. Istotne są przede wszystkim objawy: wysoka gorączka (powyżej 38 st. C), kaszel, duszności i problemy z oddychaniem.
Wywoływana przez koronawirusa z Wuhanu choroba określana jako COVID-19 może przebiegać w formie łagodnego zakażenia układu oddechowego. Taki przebieg częściej występuje u osób młodych, zdrowych, bez chorób przewlekłych.
Cięższy przebieg obserwuje się natomiast u osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi – układu krążenia, oddechowego (w tym spowodowanymi długotrwałym paleniem tytoniu), cukrzycą oraz nadciśnieniem tętniczym.
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zbliża się do trzech tysięcy dwustu. Powstała interaktywna mapa, która przedstawia aktualizowane na bieżąco…
zobacz więcej
Zalecenia mówią, iż jeśli w ciągu ostatnich 14 dni ktoś był w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to: bezzwłocznie powinien powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego albo oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem można uzyskać pod czynnym siedem dni w tygodniu bezpłatnym numerem telefonu: 800-190-590. Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta poinformują: czym jest koronawirus, jak się przed nim zabezpieczyć, co zrobić po powrocie z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia i w przypadku wątpliwości co do swojego stanu zdrowia. Podpowiedzą też, gdzie można znaleźć najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz poinformują, jak się z nimi skontaktować, gdy pojawią się wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem.
źródło: PAP, mp.pl, politykazdrowotna.com
Wybitny spec od koronawirusów doradził bliskim, jak się chronić
Prof. James Robb, w latach 70. na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego jako jeden z pierwszych badał koronawirusa. Poświęcił im wiele publikacji, m.in. rozdział o koronawirusach w książce „Comprehensive Virology”. 26 lutego 2020 napisał list do rodziny i przyjaciół z poradami, jak zabezpieczyć się przed wirusem.
Robb nie wie, w jaki sposób list wyciekł do sieci społecznościowej. Stał się światowym wirusem (internetowym). Publikujemy tłumaczenie. Kilka jego rad – na tle zalewu porad i wyjaśnień – brzmi świeżo i przekonująco.
Początek epidemii w Polsce, 20. miejsce w Europie
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało 9 marca 2020 w południe łączną liczbę chorych na koronawirusa w Polsce: 16 osób. O godz. 16:30 potwierdzono kolejny przypadek koronawirusa w Poznaniu, chorych w Polsce jest już 17.
Pięć nowych przypadków stwierdzono w Krakowie, Raciborzu i we Wrocławiu. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że wszystkie znajdowały się przed zdiagnozowaniem pod obserwacją epidemiologiczną lub były objęte kwarantanną. Wśród nowo zdiagnozowanych są osoby, które przyleciały z Włoch razem z pierwszym pacjentem oraz osoba, która miała „kontakt rodzinny z innym chorym”.
Ministerstwo na razie nie podjęło decyzji o zamykaniu szkół, ale minister Szumowski podał, że rozważane są i takie scenariusze. Główny Inspektorat Sanitarny zalecił wojewodom odwoływanie imprez masowych przekraczających 1000 osób w miejscach zamkniętych.
Podczas konferencji szczególny nacisk położono na przestrzeganie kwarantanny domowej. Przywołano dramatyczny rozwój choroby we Włoszech jako przykład konsekwencji lekceważenia tego nakazu.
Szumowski ostrzegał, że przypadków choroby będzie więcej. Epidemia w Polsce nie osiągnęła jeszcze dużego natężenia.
To wciąż niewiele w porównaniu z globalnymi rozmiarami epidemii.
Na całym świecie – według portalu worldometer z godz. 17:20 9 marca – wirus zaatakował łącznie 111 tys. 758 osoby, z czego 3888 zmarło (3,48 proc.), 62 722 wyzdrowiało, a 45 148 choruje, z tego 13 procent jest w stanie poważnym lub krytycznym.
Więcej informacji i statystyk znajdziesz tutaj:
O dramatycznej sytuacji we Włoszech:
James Robb: Temat: Moje osobiste sugestie i zalecenia w związku ze zbliżającą się pandemią COVID-19 (coronavirus)
26 lutego 2020 r. o 14:35:50 EST [czas wschodnioamerykański]
Drodzy Koledzy i Koleżanki,
Jak niektórzy z was pamiętają, kiedy byłem profesorem patologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, jako jeden z pierwszych wirusologów molekularnych na świecie pracowałem nad koronawirusami (w latach 70.
XX w.). Jako pierwszy wykazałem liczbę genów zawartych w wirusie. Od tego czasu zajmowałem się problematyką koronawirusów, które wielokrotnie przenosiły się na ludzi (np. SARS, MERS) z różnych źródeł zwierzęcych.
Obecne prognozy dotyczące ekspansji COVID-19 w USA są tylko prawdopodobne, ze względu na wciąż niewystarczającą ilość dostępnych globalnie danych. Wiele wskazuje na to, że
wirus rozprzestrzeni się w USA pomiędzy połową marca a końcem kwietnia.
Przygotowałem listę wskazań i środków ostrożności w związku z przewidywaną sytuacją.
Jak otwierać drzwi
Omówię, co sam już zrobiłem i jakie środki ostrożności zamierzam podjąć. Są one takie same, jak środki ostrożności, które stosuję w sezonach grypowych, z wyjątkiem używania maski i rękawiczek.
1) ZREZYGNUJ Z UŚCISKU DŁONI! Ukłoń się, przybij piąstkę (nie piątkę!), zetknijcie się łokciami itp., itd.
2) Używaj łokcia lub kostki zgiętego palca do dotykania włączników światła, przycisków windy itp. Jeśli tankujesz, podnieś dozownik benzyny za pomocą ręcznika papierowego lub użyj jednorazowej rękawicy.
3) Otwieraj drzwi łokciem, zamkniętą pięścią lub biodrem – nie chwytaj za uchwyt dłonią, chyba że nie ma innego sposobu na otwarcie drzwi. Szczególnie ważne w przypadku drzwi toalet publicznych, sklepowych itp.
4) Używaj chusteczek dezynfekcyjnych w sklepach, przetrzyj uchwyt wózka i fotelik dziecięcy w wózku.
5) Myj ręce mydłem przez 20 sekund i/lub użyj środka dezynfekującego na bazie alkoholu (stężenie 60%) za każdym razem, gdy wracasz do domu po JAKICHKOLWIEK czynnościach w miejscach, gdzie przebywają inni ludzie.
6) Miej butelkę środka odkażającego dostępną przy wejściu do domu. Należy ją mieć RÓWNIEŻ w samochodzie, aby używać środka dezynfekującego po tankowaniu lub dotykaniu innych zanieczyszczonych przedmiotów, jeśli nie ma możliwości natychmiastowego umycia rąk.
7) Jeśli to możliwe, przy kaszlu lub kichaniu należy używać jednorazowych chusteczek, które należy od razu wyrzucać. Tylko jeśli nie macie takiej możliwości, kichnijcie lub odkaszlnijcie w łokieć. Wówczas na ubraniu w tym miejscu znajdzie się zakaźny wirus zdolny przenosić się przez co najmniej tydzień!
Lista przedmiotów, w które warto się zaopatrzyć:
1) Lateksowe lub nitrylowe rękawice jednorazowe do użytku podczas zakupów, korzystania z pompy benzynowej i wszystkich innych czynności zewnętrznych, gdy masz kontakt z obszarami skażonymi.
Uwaga: COVID-19 rozprzestrzenia się tylko w dużych kroplach poprzez kaszel i kichanie. Oznacza to, że oddychanie powietrzem nie niesie zagrożenia infekcją.
Natomiast wszystkie powierzchnie, na których wylądują te kropelki, są już źródłem zakażenia przez około tydzień. Mowa tu o wszystkim, co jest związane z osobami zarażonymi, wszystkim, na czym mogły wylądować „wykaszlane” przez nich kropelki.
Wirus, który wyląduje na Twojej skórze NIE JEST GROŹNY, chyba, że kropelki kaszlącej z bliska osoby wylądują na Twojej niezabezpieczonej twarzy.
COVID-19 posiada jedynie receptory komórkowe dla komórek płuc (zaraża tylko płuca). Jedyne WROTA zarażenia to NOS lub USTA, na które ktoś bezpośrednio nakichał lub które zostały dotknięte zainfekowanymi dłońmi
2) Maseczki chirurgiczne mogą być pomocne, ale nie dlatego, że chronią przed kropelkami w powietrzu, bo nie chronią.
Maseczki pomagają nam po prostu pamiętać i chronić się przez bezwiednym dotykaniem ust i nosa. Większość ludzi dotyka ust i nosa całkiem nieświadomie. I robi to ok. 90 razy dziennie!
3) Zaopatrz się zawczasu w środki dezynfekujące do rąk i rękawice lateksowe/nitrylowe. Środki do higieny rąk muszą być na bazie alkoholu i zawierać ponad 60% alkoholu, aby były skuteczne.
4) Uzupełnij zapas cynku do ssania w tabletkach.
Pastylki te okazały się skuteczne w blokowaniu koronawirusa (i większości innych wirusów) przed namnażaniem się w gardle i nosie.
Stosuj je krótkoterminowo i zawsze zgodnie z zaleceniami, od momentu pojawienia się pierwszych objawów infekcji, czyli od kiedy zaczniesz czuć, że „coś cię łapie”.
Najlepiej jest położyć się i pozwolić, aby pastylka rozpuściła się w tylnej części gardła. Nie stosuj cynku dłużej niż trwa infekcja bez konsultacji z lekarzem!
Mało wierzę w szybkie opanowanie pandemii
Podobnie jak wiele innych osób, mam nadzieję, że uda się ograniczyć rozprzestrzenianie tej pandemii, ALE osobiście się tego nie spodziewam.
Ludzie nigdy wcześniej nie mieli styczności z tym podstępnym wirusem i nie posiadają wewnętrznego systemu ochrony przed nim. Na całym świecie podejmowane są szeroko zakrojone działania, aby zrozumieć molekularną i kliniczną specyfikę tego wirusa.
Osiągnięto już niezwykłą wiedzę na temat jego genomu, struktury i wirulencji. ALE w tym roku nie będą dostępne ŻADNE leki ani szczepionki, które chroniłyby przed zakażeniem lub ograniczały rozwój infekcji. Jedyną opcją jest leczenie objawowe.
James Robb, MD
Tłumaczenie Małgorzata Madej i Joanna P. Czarnocka. Obie panie pracowały pro bono. Dziękujemy!
Jest się czego bać. Pandemia nie gaśnie.Pilnujemy, czy rząd radzi sobie z koronawirusem
Mity na temat koronawirusa – które informacje są nieprawdziwe?
Warto wspomnieć, że maski skuteczne są tylko wtedy, gdy są zakładane tylko jeden raz oraz gdy są odpowiednio utylizowane. Podczas ich użytkowania należy często i dokładnie myć ręce. Nadmierne używanie masek spowodowało ich niedobory na całym świecie, w tym także w placówkach medycznych, dlatego WHO apeluje o ich rozsądne stosowanie.
Koronawirusem można zarazić się od zwierzęcia domowego
Dotychczas nie potwierdzono informacji, że zwierzęta domowe mogłyby rozprzestrzeniać koronawirusa. Warto jednak po każdym kontakcie ze zwierzęciem umyć ręce wodą z mydłem. Chroni to przed wieloma chorobami bakteryjnymi, takimi jak np. salmonelloza.
Nie należy odbierać paczek przychodzących z Chin i innych terenów zagrożonych, ponieważ mogą one być źródłem koronawirusa
Odbieranie paczek lub listów pochodzących z Chin i innych terenów zagrożonych koronawirusem jest bezpieczne. Szansa na to, że wirus zostanie przewieziony z Chin na przesyłce jest niemal zerowa. Przeżywalność wirusa zależy od wielu czynników, w tym np. temperatury i wilgotności, jednak czas, jaki upływa podczas dostarczania paczki jest zbyt długi, aby wirus był w stanie przetrwać.
Szczepionki przeciwko grypie lub zapaleniu płuc chronią przed koronawirusem
Żadne ze szczepień nie zabezpiecza przed koronawirusem. Jest to bowiem wirus nowy, przeciwko któremu nie opracowano jeszcze szczepionki. Powyższe szczepienia są zalecane, ponieważ chronią przed chorobami układu oddechowego, powodowanymi przez wirus grypy i bakterie, jednak nie są w stanie zabezpieczyć przed infekcją powodowaną przez koronawirusa.
Jedzenie czosnku może uchronić przed koronawirusem
Czosnek ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, jednak nie ma bezpośrednich dowodów na to, że jego spożywanie chroni przed zarażeniem koronawirusem.
Przeczytaj więcej:Grypa i inne wirusy – jak się przed nimi chronić?
Przebieg COVID-19 jest zawsze ciężki, zarówno u młodych, jak i starszych osób
COVID-19 może przebiegać zarówno jako łagodna infekcja dróg oddechowych, jak i przybrać postać ciężkiej niewydolności wielonarządowej. Koronawirusem mogą zarazić się osoby w każdym wieku – młodsze, jak i starsze.
Jednak seniorzy i osoby obciążone chorobami takimi jak astma, cukrzyca czy schorzenia układu krążenia zwykle są bardziej narażone na ciężki przebieg infekcji.
Przeczytaj również:Kto jest najbardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19?
Zakażenie koronawirusem można wyleczyć, stosując antybiotyki
Antybiotyki to leki, które działają wyłącznie przeciw bakteriom, nie przeciw wirusom. Dlatego ich przyjmowanie nie znajduje zastosowania w terapii przyczynowej COVID-19.
W tym przypadku leczenie polega wyłącznie na postępowaniu objawowym i łagodzeniu dolegliwości.
Osoby hospitalizowane z powodu zakażenia mogą jednak otrzymywać antybiotyki z uwagi na możliwe współistniejące zakażenia bakteryjne.
Powstało wiele mitów dotyczących koronawirusa. Często w natłoku informacji zapominamy jednak o tym, że do uniknięcia zarażenia wystarczą: zdrowy rozsądek, dokładne mycie rąk, unikanie dużych skupisk ludzi i stosowanie się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.
Przeczytaj również:Koronawirus – aktualna sytuacja w Polsce i na świecieKoronawirus – co to jest?Koronawirus a grypa – co je łączy, a co różni?
Źródło: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters.
Odpowiedzi na pytania naszych czytelników
Koronawirus – jak nie zachorować?
Jest to nowy, wcześniej nie zidentyfikowany wirus oddechowy, który po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Źródło jego pochodzenia do tej pory nie zostało zidentyfikowane. Podejrzewa się, że ma ono związek ze zwierzętami, które znajdowały się na dużym targu rybnym.
11 lutego 2020 roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła, że oficjalną nazwą choroby wywoływanej przez SARS-CoV-2 (2019-nCoV) jest COVID-19.
Jakie są objawy koronawirusa u ludzi?
- gorączka,
- kaszel,
- spłycenie oddechu,
- duszności.
Należy jednak pamiętać, że okres inkubacji wirusa (czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby) trwa od 1 do 14 dni.
Nosiciel wirusa może nie wiedzieć, że jest chory i stanowić zagrożenie dla siebie i innych ludzi. Zdarzały się też przypadki, w których gorączka w ogóle nie wystąpiła lub pojawiały się inne objawy, np. biegunka, czy utrata węchu.
Dla kogo groźny jest koronawirus?
- osób starszych,
- osób cierpiących z powodu chorób przewlekłych, np. cukrzycy, nadciśnienia, czy niewydolności nerek.
U takich osób, koronawirus może spowodować ciężkie do wyleczenia zapalnie płuc, niewydolność oddechową, uszkodzenie serca, a nawet śmierć.
Należy zatem dbać o siebie i wzmacniać swoją odporność (więcej: Wzmacnianie odporności, Preparaty na odporność), wysypiać się, dobrze się odżywiać i korzystać z ruchu na świeżym powietrzu.
Jak można zarazić się koronawirusem?
Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, tzn. poprzez kaszel lub kichanie osoba chora rozpryskuje w powietrzu ślinę lub wydzielinę nosową wraz z cząsteczkami wirusa. Poza tym, jeżeli będziemy mieli kontakt z powierzchnią, na której znajdował się wirus, a potem dotkniemy nosa, ust lub oczu, istnieje duże ryzyko, że zachorujemy.
Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem?
Jak przy każdej chorobie wirusowej, aby nie zachorować należy zachowywać podstawowe zasady higieny. Zalecane jest:
- częste mycie rąk wodą z mydłem (np. Naturalne Mydło Szare) intensywnie przez minimum 30 sekund, a także stosowanie specjalnych żeli myjących i środków dezynfekujących (np. Manusan, Octenisept, Novaclear Hands Clear żel antybakteryjny),
- unikanie dotykania twarzy niemytymi rękoma,
- ograniczenie bliskiego kontaktu z osobami, które są przeziębione lub mają objawy grypy,
- uczenie wszystkich, że kichamy i kaszlemy wyłącznie w chusteczkę lub w zgięcie łokcia (nigdy w dłoń!), co więcej chusteczkę od razu wyrzucamy do kosza,
- czyszczenie i dezynfekcja często dotykanych przedmiotów lub powierzchni, np. blatów, zabawek, klawiatury.
W przypadku nowego wirusa, warto pamiętać, że jeżeli znamy kogoś, kto niedawno chorował lub przebywał na kwarantannie i poczuliśmy się gorzej, natychmiast powinniśmy się skontaktować z lekarzem i poinformować go o tym. Wcześniej najlepiej do niego zadzwonić bez wychodzenia z domu.
Czy istnieje lek na koronawirusa?
Osoby zarażone leczone są przede wszystkim preparatami, które łagodzą objawy choroby (więcej: Przeziębienie). Trwają prace nad szczepionką, która pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.
Prowadzone są badania kliniczne nad różnymi lekami, które mogą być skuteczne w walce z chorobą.
W Polsce, lek Arechin 250 mg, który zawiera jako substancję aktywną chlorochinę, otrzymał nowe wskazanie terapeutyczne: leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami.
11 sierpnia 2020 roku Rosjanie zarejestrowali pierwszą na świecie szczepionkę na COVID-19. Jej bezpieczeństwo i skuteczność budzi jednak duże wątpliwości.
Wszystkie nasze aktualizacje na temat leczenia koronawirusa i szczepionki, znajdują się w tym artykule: Koronawirus – kiedy będzie lek i szczepionka?
Aktualne zasady i ograniczenia w związku z pandemią w Polsce
- ograniczenia w przemieszczaniu się (1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi),
- obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych (usta i nos należy zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie można zachować 1,5 metrowej odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej, np. w sklepach, autobusach, czy tramwajach),
- obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 roku),
- obowiązkowa kwarantanna dla osób, które miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem,
- ograniczenia związane z organizacją zgromadzeń i imprez (do 150 osób, odległość minimalna to 1,5 metra),
- ograniczenia związane z transportem publicznym, lotniczym i kolejowym,
- w barach i restauracjach odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 2 metry,
- salony fryzjerskie, kosmetyczne mogą funkcjonować jedynie w reżimie sanitarnym,
Od 8 sierpnia 2020 roku została wprowadzona regionalizacja, czyli dodatkowe obostrzenia w powiatach z największym przyrostem zakażeń. Powiaty objęte dodatkowymi obostrzeniami dzielą się na dwa obszary: żółty i czerwony. Każdy z nich ma różny zakres ograniczeń (np. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, czy też ograniczenia w organizacji imprez). Lista powiatów jest na bieżąco analizowana i aktualizowana.
Warto śledzić na bieżąco zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego i mieć nadzieje, że dzięki współpracy naukowców z całego świata, koronawirus 2019 zostanie jak najszybciej pokonany.
Ocena ryzyka zarażenia COVID-19 na podstawie symptomów
Jeśli odczuwasz niepokojące objawy, to możesz na GdziePoLek zrobić test, aby ocenić jakie jest ryzyko, że to zarażenie koronawirusem. Kliknij obrazek, aby przejść do testu:
Polub nasz profil
Koronawirus – co musisz wiedzieć? – Ministerstwo Zdrowia
13.03.2020
Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.
Wideo
- Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
- Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to
- bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
lub
- zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej.
Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np.
grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
Wideo
Materiały
adresy jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnejjednostki_Panstwowej_Inspekcji_Sanitarnej.xlsx0.06MBlista szpitali zakaźnychLista_szpitali_zakaźnych.xlsx0.
02MB
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Mycie rąk ww.
metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa.
Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np.
wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.
Szpitale zakaźne:
10 działań UE w walce z koronawirusem | Aktualności | Parlament Europejski
Dowiedz się, co robią instytucje europejskie, aby złagodzić skutki epidemii COVID-19, chronić ludzi i gospodarki oraz promować solidarność.
Sprawdź oś czasu działań UE w walce z koronawirusem
Instytucje europejskie walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i udzielają pomocy państwom członkowskim potrzebującym sprzętu i wsparcia. W dłuższej perspektywie, Unia Europejska pracuje nad złagodzeniem społecznych i gospodarczych skutków kryzysu wywołanego prez pandemię.
Przedstawiamy 10 kroków, które UE podjęła w walce z Covid19.
Aby pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w Europie i poza nią, Unia Europejska zamknęła swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne, jednocześnie zapewniając utrzymanie transportu niezbędnych towarów w całej UE dzięki wprowadzeniu priorytetowych pasów ruchu (tzw. ‘green lanes’). Przewidziano również dodatkowe zasoby dla Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, które zapewnia szybkie oceny ryzyka i aktualizacje epidemiologiczne dotyczące pandemii.
Parlament Europejski poparł nowe przepisy pozwalające państwom członkowskim na zwrócenie się o pomoc finansową z Funduszu Solidarności UE w przypadku sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem publicznym. Dzięki niedawno rozszerzonemu zakresowi funduszu, do 800 milionów euro będzie dostępne w tym roku dla państw członkowskich na walkę z pandemią koronawirusa.
Aby pomóc UE poradzić sobie z negatywnym wpływem pandemii na gospodarkę i społeczeństwo, Komisja Europejska przedstawi nowy projekt wieloletniego budżetu na lata 2021–2027, który będzie zawierać pakiet stymulacyjny.
Posłowie wezwali do ustanowienia ogromnego pakietu na rzecz odbudowy, sfinansowanego ze zwiększonego wieloletniego budżetu, istniejących funduszy UE i instrumentów finansowych, a także obligacji na rzecz ożywienia gospodarczego.
Ponadto, KE przedstawiła europejski plan działania dotyczący stopniowego wycofywania środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, zawierający zwiększanie zdolności przeprowadzania testów oraz środków ochrony osobistej dla obywateli.
UE przedstawia pakiet wsparcia w wysokości 540 miliardów euro na walkę z kryzysem i wspieranie pracowników, przedsiębiorstw i państw członkowskich.
Dodatkowo, Europejski Bank Centralny zapewnia 750 miliardów euro na zmniejszenie długu publicznego w czasie kryzysu, a także 120 miliardów euro na luzowanie ilościowe i 20 miliardów euro na wykup długów.
Ponadto, posłowie do PE zagłosowali za udostępnieniem państwo członkowskim 37 miliardów euro z istniejących funduszy strukturalnych UE na rozwiązanie kryzysu wywołanego przez pandemię i wsparcie systemów opieki zdrowotnej, przedsiębiorstw i pracowników.
Aby zapewnić pracownikom utrzymanie miejsc pracy, gdy pandemia koronawirusa uniemożliwia firmom kontynuowanie działalności, Komisja Europejska zaproponowała pomoc dla wspieranych przez państwa programów skróconego czasu pracy (SURE).
Komisja Europejska udostępniła również miliard euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który pozwoli Europejskiemu Funduszowi Inwestycyjnemu (EFI) udzielić specjalnych gwarancji, aby zachęcić banki i innych pożyczkodawców do zapewnienia płynności w wysokości 8 mld euro dla co najmniej 100 000 małych i średnich przedsiębiorstw w Europie.
Komisja odblokowała 20 miliardów euro, aby pomóc partnerskim krajom trzecim w walce z kryzysem w ramach pakietu UE na rzecz skoordynowanej globalnej reakcji w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Covid-19.
Rozprzestrzenianie się dezinformacji na temat koronawirusa to zagrożenie dla zdrowia ludzi. Posłowie wezwali do stworzenia europejskiego źródła informacji, aby zapewnić wszystkim obywatelom dostęp do dokładnych i zweryfikowanych informacji w ich języku i poprosili firmy mediów społecznościowych o walkę z dezinformacją i mową nienawiści.
Przeczytaj najnowsze wiadomości o skoordynowanej przez UE reakcji na wybuch koronawirusa i o działaniach Parlamentu Europejskiego.
Koronawirus we Wrocławiu
- Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Żeby to sprawdzić, wrocławska firma skorzystała z urządzenia, które niedawno było używane do badań prowadzonych w kosmosie. Zbadała szczelność wielu rodzajów masek, jakie można spotkać na polskich ulicach. Zobaczcie!
- Ratownicy medyczni, którzy obsługują ponad milion mieszkańców województwa, rozbierają się ze skażonych ubrań w zwykłym garażu, bez dostępu do bieżącej wody. Redaktorzy portalu gazetawroclawska.pl spotkali się z osobą, która opowiedziała o realiach pracy zespołów karetek pogotowia. Przeczytajcie poniżej. Więcej na temat: koronawirus koronawirus w polsce pogotowie wrocław
- Przeczytajcie, jak świętowali policjanci, dzień po wprowadzeniu zakazu zgromadzeń! Oto szczegóły!
- Polowa izba przyjęć stanie dziś przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu oraz przy Specjalistycznym Szpitalu przy ul. Stefana Batorego w Wałbrzychu. Chodzi o możliwą epidemię koronawirusa. Swój szpital polowy chce dziś postawić we Wrocławiu także wojsko – jego budowa planowana jest przy lotnisku. Więcej na temat: koronawirus koronawirus w polsce
- W Polsce odnotowano cztery, zupełnie nowe przypadki wystąpienia koronawirusa. Jeden z nich to 26-letni wrocławianin, który przyjechał z Wielkiej Brytanii. Mężczyzna jest pacjentem szpitala przy ul. Koszarowej. To 26-letni mężczyzna. Sam zgłosił się do szpitala, bo źle się poczuł. Lekarze określają stan jego zdrowia jako dobry. Więcej na temat: koronawirus dolny slask koronawirus wrocław
- Przeczytajcie szczegóły apelu… Więcej na temat: koronawirus koronawirus w Polsce
- Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski zapowiada kary dla osób łamiących zakaz odwiedzin w szpitalach. Oto szczegóły Więcej na temat: zakaz odwiedzin wrocław
- Na Dolnym Śląsku kwarantanną objęto 16 osób podejrzanych o zarażenie koronawirusem. 9 jest we wrocławskich szpitalach. W sobotę (29 lutego) otwarto we Wrocławiu specjalne laboratorium do testów na obecność wirusa SARS – CoV-2. Więcej na temat: koronawirus koronawirus w polsce sanepid wrocław
- Od niedzieli (2 lutego) w szpitalu przy ul. Weigla we Wrocławiu przebywa 30 Polakami ewakuowanych z chińskiej prowincji Hubei, gdzie leży Wuhan – epicentrum koronawirusa. Dziś lekarze ogłosili, że zostaną zbadani jeszcze raz. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej. Więcej na temat: koronawirus szpital weigla wrocław
- Chińczyk z objawami choroby trafił do izolatki szpitala przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu po tym, jak wrócił z Wuhan, chińskiego miasta, które z powodu licznych przypadków koronawirusa zostało zamknięte. Drugi z pacjentów to 43-letni Polak, który również był w Wuhan. A w niedzielę (2 lutego) wieczorem do Wrocławia wojskowym samolotem ma przylecieć kilkadziesiąt osób z Chin. Więcej przeczytacie w tekście poniżej. Więcej na temat: grypa koronawirus
Czy specjalne zasady obowiązują także na placach budowy?
Koronawirusem (COVID-19) zarazić się można zarówno podczas pracy wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Prace na placach budowy należy zatem organizować zgodnie z tymi samymi wytycznymi, które obowiązują we wszystkich innych miejscach pracy.
Przepisy bhp wymagają od pracodawcy ciągłej kontroli ryzyka narażenia pracowników na czynniki, które mogłyby zagrozić ich bezpieczeństwu lub zdrowiu. Jeśli z pracą powiązane jest takie ryzyko, pracodawca jest zobowiązany do wdrożenia środków, które w jak najskuteczniejszy sposób przeciwdziałają zidentyfikowanym zagrożeniom.
Przepisy bhp wymagają także od pracodawcy dbania, aby prace były planowane i organizowane w sposób umożliwiający ich bezpieczne wykonanie. Dotyczy to również sytuacji z koronawirusem. W oparciu o wydane przez Urząd ds.
Ochrony Zdrowia ogólne wytyczne dot. zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa Inspekcja pracy zaleca, aby pracodawcy w porozumieniu z wyznaczonym przez inwestora koordynatorem ds.
bhp zadbali o następujące kwestie:
- Prace na danym placu budowy należy zorganizować tak, aby pracownicy podczas pracy mogli zachowywać między sobą odpowiednio duże odstępy.
- We wszystkich odpowiednich miejscach należy zapewnić pracownikom dostęp do umywalek lub do żelu odkażającego do dłoni.
- Należy ograniczyć kontakty między pracownikami. Może to oznaczać np. przesunięcie planowych godzin zebrań, przerw i zakończenia prac tak, aby maksymalnie ograniczyć kontakt między pracownikami podczas przebierania się lub spożywania posiłków.
- Należy zwiększyć częstotliwość regularnego czyszczenia i odkażania stołówek, toalet itd.
Na placach budowy, na których prace realizuje więcej niż jedna firma, koordynator inwestora musi dbać o koordynację środków, które dany pracodawca jest zobowiązany wdrażać. Może to dotyczyć na przykład stosowania wspólnych pomieszczeń i urządzeń sanitarnych, jak również koordynacji robót i ruchu pieszego na placu budowy tak, aby zapewnić odpowiednie odległości między pracownikami.
Inspekcja Pracy podkreśla, że pracodawca jest zawsze zobowiązany do informowania pracowników o wszelkich zagrożeniach związanych z wykonywaną pracą. Chodzi również o uświadomienie pracownikom, jak ważne jest to, aby każdy starał się chronić przed zakażeniem koronawirusem.
- Kontakt do Duńskiej Inspekcji Pracy (Arbejdstilsynet)Godziny otwarciaPoniedziałki – wtorki: 8- 15
- Piątki: 8- 14
- +45 70 12 12 88Naciśnij na 9 dla uzyskania pomocy w języku angielskim
- [email protected]