Łamanie w kościach – jakie są przyczyny i co robić – leczenie oraz domowe sposoby

Łamanie w kościach – jakie są przyczyny i co robić – leczenie oraz domowe sposoby

Gdy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia – lekki katar, kaszel, podrażnienia gardła – zwykle wciąż staramy się normalnie funkcjonować, wierząc, że chorobę można “przechodzić”. Zamiast leżeć w łóżku, idziemy do pracy, na spotkania towarzyskie, na zakupy, co nie tylko przyczynia się do rozwoju dolegliwości, ale dodatkowo naraża innych na zarażenie infekcją. Dopiero gdy pojawia się osłabienie, ból mięśni i stawów, charakterystyczne “łamanie w kościach”, decydujemy się (a raczej jesteśmy do tego zmuszeni) na solidny wypoczynek i rekonwalescencję.

Bóle mięśni i przeziębienie

Bóle mięśni przy przeziębieniuwystępują równie powszechnie jak przy grypie, ale mają nieco inną specyfikę i przebieg. Przede wszystkim występują wraz z szeregiem innych objawów, takich jak m.in. katar, ból głowy, lekko podwyższona temperatura. Dolegliwości narastają stopniowo i łagodnie (w przypadku grypy zwykle pojawiają się nagle i mają znacznie cięższy przebieg).

Ból mięśni i stawów to jeden z typowych objawów przeziębienia. Zwykle pojawia się po 2-3 dniach choroby. Najczęściej dolegliwości bólowe ograniczają się do konkretnych partii mięśni i stawów, raczej nie obejmują całego ciała. Występują z niewielkim nasileniem przez 3-4 dni. Zwykle przemijają samoistnie wraz z zanikiem innych objawów.

Co na ból mięśni przy przeziębieniu?

Ból mięśni jest konsekwencją ogólnego zainfekowania organizmu, więc może obejmować praktycznie całe ciało, powinien jednak minąć wraz z innymi objawami przeziębienia. Czasami mija wraz ze spadkiem gorączki, innym razem wystarczy porządne wygrzanie się i odpoczynek.

Wiele zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań. Z całą pewnością dolegliwości bólowe przy przeziębieniu nie są niczym przyjemnym, dlatego też wiele osób stara się je skutecznie złagodzić. W pierwszej kolejności można sięgnąć po bezpieczne, domowe sposoby, np.

zioła wykazujące delikatne działanie przeciwbólowe.

Jeśli ból jest uporczywy, można zastosować leki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli ból mięśni i stawów utrzymuje się dłużej niż przeziębienie, a z czasem wręcz narasta, niezbędna jest wizyta u lekarza.

Domowe sposoby na przeziębienie i bóle mięśni

 • Nacieranie ciała i delikatne masaże ziołowymi olejkami eterycznymi.

Delikatne masaże z zastosowaniem olejku lawendowego działają łagodząco i pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe, pojawiające się przy przeziębieniu. Co więcej, aromat olejku działa uspokajająco i ułatwia zasypianie, zatem sprzyja spokojnemu odpoczynkowi i rekonwalescencji.

Olejek cynamonowy również może pomóc zredukować uporczywy ból mięśni, a dodatkowo wspomaga leczenie przeziębień. W przypadku dolegliwości mięśniowych związanych z przeziębieniem sprawdzić się może również olejek cytronelowy, który wpływa też na poprawę samopoczucia.

 • Siła ziół i olejków eterycznych zawarta jest też w tradycyjnym preparacie Amol.

Zawiera on m.in. wyżej wymienione olejki eteryczne. Zalecany jest do zewnętrznego nacierania ciała, może być stosowany również do masaży. Stosowany jest w przebiegu przeziębienia przy bólach mięśniowych, działa przy tym łagodząco na ból głowy oraz wpływa na poprawę samopoczucia. Amol należy wcierać w formie nierozcieńczonej, najlepiej kilka razy na dobę.

 • Odpoczynek i regeneracja.

Oprócz masaży i terapii olejkami eterycznymi bardzo ważny jest odpoczynek. Podczas przeziębienia organizm jest wycieńczony walką z infekcją.

Ogólne osłabienie przyczynia się do tego, że odczuwamy dolegliwości bólowe z większym nasileniem. Odpoczynek powinien odbywać się w cieple, dlatego najlepiej ubrać się w pidżamę i wełniane skarpety i położyć w łóżku.

“Ciepłoterapia”, unikanie nadmiernego wysiłku i spokojny odpoczynek może znacząco przyspieszyć proces zdrowienia.

Gorące kąpiele zalecane są w przypadku bólów mięśniowych różnego pochodzenia, mogą też być pomocne przy dolegliwościach przeziębieniowych. Kąpiel w wodzie o temperaturze przynajmniej 37°C (10-15 minut) pomoże zlikwidować napięcie mięśni, działa rozgrzewająco i łagodząco.

Do wody można dodać kilka kropli olejku sosnowego o właściwościach odkażających lub tymiankowego o działaniu napotnymi i przeciwzapalnym. Należy jednak pamiętać, że po takiej kąpieli bezwzględnie należy udać się na odpoczynek w ciepłym łóżku.

Absolutnie trzeba unikać wychodzenia na zewnątrz czy przebywania w zimnych pomieszczeniach, ponieważ w ten sposób możemy dodatkowo wyziębić organizm.

Często nie zdajemy sobie sprawę, że w przebiegu chorób takich jak przeziębienie bardzo duże znaczenie ma również odpowiednia dieta. Spożywanie lekkostrawnych produktów może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, a jednocześnie przynieść ulgę w bólu.

Warto więc wprowadzić do menu większą ilość warzyw i owoców, unikając przy tym tłuszczów zwierzęcych i nadmiernie kalorycznych dań. Co więcej, przy przeziębieniu warto sięgnąć też po czosnek, działający przeciwzapalnie oraz natkę pietruszki, zawierającą dużo witaminy C.

Bóle kości i mięśni – jak radzić sobie z uciążliwym objawem?

Łamanie w kościach – jakie są przyczyny i co robić – leczenie oraz domowe sposoby

Ból kości, czy uczucie ogólnego osłabienia mięśni w trakcie przeziębienia, to bardzo częste objawy. Przeziębienie znacznie osłabia organizm, a chorzy przemęczeni kichaniem, kaszlem, bólem gardła i gorączką po kilku dniach czują, jakby całe ciało było obolałe. Każdy ruch sprawia ból, trudno znaleźć odpowiednią pozycję w trakcie spania, a ręce dosłownie opadają – tak zwykle wyglądają bóle mięśniowo-stawowe przy przeziębieniu, określane czasem przez chorych jako łamanie w kościach.

W przypadku przeziębienia objawy narastają stopniowo, początkowo chorzy skarżą się na złe samopoczucie, dopiero po 1-2 dniach dochodzą inne objawy wśród których dominuje katar, ból gardła, może wystąpić też stan podgorączkowy oraz bóle ze strony mięśni i stawów, które najczęściej skłaniają chorego do pozostania w domu i przyjęcia leków na przeziębienie.

Z kolei, jeśli choroba rozpoczyna się nagle i dominującymi objawami są: wysoka gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, dreszcze, kaszel, za chorobę odpowiedzialny może być wirus grypy. Wówczas bóle mięśni mogą przybierać bardzo poważną postać, określaną przez niektórych jako ból trudny do wytrzymania. Ogólne rozbicie i ból głowy mogą utrudniać nawet wstanie z łóżka.

Specyficzną różnicą między przeziębieniem, a grypą jest nasilenie objawów oraz czas, w którym dochodzi do rozwoju choroby. Przeziębienie następuje stopniowo, z każdym dniem dając silniejsze objawy. Natomiast grypa wywołuje uczucie łamania w kościach, wysoką gorączkę i znaczne osłabienie najczęściej nagle i bardzo intensywnie.

Ponadto, uczucie łamania w kościach może świadczyć o innych chorobach wirusowych, takich jak np. nieżyt żołądkowo-jelitowy.

Ból kości na zmianę pogody – skąd ten objaw?

Niektórzy ludzie odczuwają łamanie w kościach na zmianę pogody. Uważa się, że dolegliwość ta wiąże się m.in. ze skokami ciśnienia towarzyszącymi zmianie pogody. Chodzi głównie o spadek ciśnienia (choć nie tylko), który następuje podczas załamań pogody i może wywoływać ból kości.

Dlaczego zmiana pogody powoduje bóle mięśni i stawów? Otóż meteopaci, czyli osoby wrażliwe na warunki atmosferyczne, znacznie bardziej odczuwają wpływ ciśnienia, wiatru czy wilgotności powietrza (a zwłaszcza gwałtownych zmian tych parametrów) na organizm, co daje objawy, takie jak np.:

 • bóle głowy;
 • skoki ciśnienia krwi;
 • osłabienie;
 • bóle stawów i mięśni;
 • zmiany nastroju, rozdrażnienie.

Nie udało się jednoznacznie ustalić jaki jest mechanizm powstawania dolegliwości. Postuluje się, że bóle ciała u meteoropatów powstają na skutek pobudzania układu nerwowego oraz kurczenia się naczyń krwionośnych. Inna teoria głosi, że podczas zmiany pogody dochodzi do jednoczesnej zmiany ciśnienia w stawach, a tym samym do nacisku na nerwy, co odczuwane jest właśnie jako bóle stawów.

Istnieje pewna zależność od płci, ponieważ bardziej wrażliwe na zmianę pogody są kobiety.

Zwykle warunki atmosferyczne nie są przyczyną dolegliwości, a jedynie bodźcem, który może je nasilać. Osoby najczęściej skarżące się na wrażliwość względem pogody cierpią na choroby takie jak:

 • cukrzyca;
 • nadciśnienie lub niskie ciśnienie krwi;
 • choroby reumatyczne;
 • choroby żołądka lub dwunastnicy;
 • stany pooperacyjne lub po złamaniach kości, w tym blizny.

Zmiany reumatyczne objawiające się bólem kości

Poza grypą, nieżytami żołądkowo-jelitowymi i zmianą pogody, ból kości może świadczyć o chorobach dotykających mięśni i stawów.  Osoby cierpiące na choroby stawów mogą odczuwać dolegliwości bólowe przypominające stan przy przeziębieniu, jednak ból zwykle trwa znacznie dłużej i ma charakter nawracający.

Reumatyzm to w rzeczywistości ok. kilkadziesiąt zmian chorobowych dotykających narządu ruchu, a dokładniej tkanki łącznej, która stanowi główny składnik stawów.

Przykładem chorób reumatycznych jest reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienia i wszelkie stany zapalne stawów i ścięgien.

Schorzenia te, poza bólami kości, mogą ponadto dawać inne objawy, choć nie zawsze występujące, takie jak np.:

 • bóle stawów;
 • podniesiona temperatura ciała;
 • obrzęk stawów;
 • zaczerwienienie stawów;
 • drętwienie, mrowienie, zwłaszcza dystalnych części kończyn, określane w terminologii medycznej jako parestezje;
 • ogólne osłabienie.

Jakie mogą być inne przyczyny bólu kości?

Odczuwany ból kości nie jest chorobą, a jedynie objawem innej dolegliwości. Choć najczęściej przyczyną jest niegroźne przeziębienie, niestety objaw ten może świadczyć także o poważniejszych zmianach toczących się w organizmie. Zdarza się, że bóle kości, mięśni i stawów towarzyszą innym schorzeniom, takim jak np.:

 • odkleszczowe zapalenie mózgu;
 • borelioza;
 • wirusowe zapalenie wątroby;
 • choroby zapalne jelit;
 • zakażenie HIV;
 • mononukleoza;
 • dna moczanowa,
 • przeciążenie fizyczne.
You might be interested:  Stenoza kanału kręgowego – przyczyny, objawy, leczenie, operacja, rehabilitacja

Sposoby na bóle mięśniowo-stawowe

Przewlekłe bóle kości, dotykające m.in. nóg, rąk czy kręgosłupa, zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Zmiany reumatyczne, jeśli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio szybko, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Niestety, większość chorób reumatycznych trwa przez całe życie, a leczenie polega na przyjmowaniu środków przyspieszających regenerację stawów lub niwelujących stan zapalny.

Doraźnie zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych oraz leków rozluźniających mięśnie, co zmniejsza uczucie sztywności stawów.

Ból kości przy przeziębieniu na szczęście można łagodzić przyjmując środki dostępne bez recepty, wskazane przy leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Leki, które działają jednocześnie przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo są w takich przypadkach najlepszym wyborem.

Domowe sposoby na bóle mięśni i kości

Osoby chorujące na przeziębienie, grypę czy wrażliwe na zmianę pogody mogą łagodzić ból, stosując naturalne, domowe sposoby uśmierzające ból kości i mięśni, które nieco różnią się w zależności od przyczyny dolegliwości.

Zmiany reumatyczne i towarzyszące im dolegliwości bólowe można łagodzić poprzez:

 • stosowanie zdrowej diety z uwzględnieniem witaminy D;
 • dostosowaną do możliwości aktywność fizyczną;
 • ciepłe okłady.

Z kolei w przypadku meteopatów, którzy doświadczają łamania w kościach na zmianę pogody, pomocny może okazać się jedynie zrównoważony tryb życia, który uwzględnia:

 • odpowiednią ilość snu oraz wysiłku fizycznego;
 • zdrową dietę z zawartością witamin z grupy B oraz magnezu.

Ból kości, stawów i mięśni przy przeziębieniu i grypie, choć zwykle jest bardzo dokuczliwe, na szczęście ustępuje dosyć szybko. Pomocne przy jego zwalczaniu okazują się w tym przypadku domowe sposoby na pierwsze objawy przeziębienia:

 • gorąca kąpiel, która rozluźnia mięśnie, dając ulgę przy bólu;
 • napoje rozgrzewające, np. herbata z miodem i cytryną na przeziębienie lub napój z dodatkiem imbiru;
 • domowy rosół z dużą ilością warzyw oraz przypraw;
 • mleko z miodem i cebulą z dodatkiem czosnku.

Ból piszczeli – co go wywołuje i jak radzić sobie z bólem kości piszczelowej?

Ból kości piszczelowej podczas chodzenia czy treningu stanowi częsty powód konsultacji ortopedycznych. Przyczyna dolegliwości może być prozaiczna i łatwa do wyeliminowania, zdarza się jednak, że piszczel boli na skutek poważnych urazów i chorób. Sprawdź, co wywołuje ból nóg w piszczelach i jakie są sposoby jego leczenia.

Ból piszczeli przy bieganiu i przy chodzeniu – przyczyny

Ból kości piszczelowej to powszechna dolegliwość o zróżnicowanym podłożu. Za ból podudzia wzdłuż kości piszczelowej mogą odpowiadać nieprawidłowe nawyki dotyczące higieny pracy (np. długotrwałe przesiadywanie w jednej pozycji), chodzenie w źle dopasowanym obuwiu, błędy treningowe, a także schorzenia.

Aby zadecydować o tym, jakie leczenie podjąć (do dyspozycji mamy m.in. fizykoterapię, noszenie wkładek ortopedycznych, masaż), należy dokładnie ustalić, dlaczego bolą piszczele.

Przed wizytą u ortopedy, warto zastanowić się, kiedy ból nóg w piszczelach występuje najczęściej: podczas chodzenia lub po treningu czy w czasie odpoczynku; przy dotyku czy też pojawia się samoistnie.

Dowiedz się, co wywołuje przeskakiwanie w kolanie

Dlaczego bolą piszczele podczas chodzenia?

Ból piszczeli podczas chodzenia nierzadko towarzyszy osobom noszącym zbyt ciasne, niewygodne buty.

Objawy problemów z piszczelami mogą doskwierać miłośnikom japonek, które utrwalają nieprawidłowy wzorzec chodu, oraz amatorkom szpilek – wysokie obcasy negatywnie wpływają na pracę ścięgna Achillesa.

Jeśli odczuwasz wieczorny ból nóg od kolan w dół, warto zatem w pierwszej kolejności sprawdzić, czy przyczyna nie leży właśnie w źle dobranym obuwiu.

Za bolące piszczele i kolana w wielu przypadkach odpowiada nadmierne przeciążenie nóg związane z wykonywaniem pracy stojącej bądź wymagającej wielogodzinnego chodzenia. Na ból nóg wzdłuż piszczeli skarżą się też osoby, prowadzące siedzący tryb życia, w tym zawodowi kierowcy.

Nierzadko pacjenci zgłaszają ból piszczeli od kręgosłupa. Dyskomfort może wynikać z ucisku krążka międzykręgowego na nerw korzeniowy, do którego dochodzi m.in. w przebiegu dyskopatii i przy zmianach zwyrodnieniowych. Poza bólem pojawia się wówczas osłabienie mięśni oraz wrażenie drętwienia nogi.

Warto pamiętać, że jako ból w piszczelach interpretowane bywają dolegliwości w obrębie łydek związane z przewlekłą niewydolnością żylną i zakrzepicą. Jeśli dokucza Ci ból w okolicy piszczeli, który nie mija po odpoczynku, a dodatkowo na skórze nóg zauważasz tzw. pajączki, powinieneś skonsultować się z chirurgiem naczyniowym.

Łamanie w kościach – jakie są przyczyny i co robić – leczenie oraz domowe sposoby

Shin splints – ból piszczeli u biegaczy

Przyczyną bólu piszczeli u osób uprawiających sport bywa brak lub nieumiejętnie przeprowadzona rozgrzewka, a także niedostateczna ilość przerw podczas treningu. Ból może pojawić również, wówczas gdy nie damy mięśniom możliwości regeneracji po zakończonych ćwiczeniach lub gdy trenujemy mimo niedoleczonej kontuzji.

Specyficznym przypadkiem jest shin splints, czyli syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli, rozwijający się najczęściej u osób uprawiających jogging.

Ból przedniej i wewnętrznej części podudzia ma charakter przeciążeniowy i obejmuje okostną, mięśnie oraz ścięgna okolicy piszczeli.

Początkowo pojawia się w trakcie aktywności, z czasem doskwiera także podczas chodzenia i po odpoczynku. Może towarzyszyć mu niewielki obrzęk.

Podpowiadamy, jak wybrać stabilizator kolana

Ból kości piszczelowej – stłuczenie, pęknięcie, złamanie

Ból kości piszczelowej po uderzeniu to stosunkowo niegroźna przyczyna dolegliwości, jeśli jednak objawy bólowe nie mijają po kilku dniach, należy wykonać zdjęcie RTG, by sprawdzić, czy nie doszło do pęknięcia kości. Na pęknięcie może wskazywać znaczny obrzęk, krwiak oraz utykanie na stłuczoną nogę. Wprawny fachowiec palpacyjnie wyczuje linię pęknięcia.

Najpoważniejszym stanem wywołującym ból jest złamanie kości piszczelowej. Wyróżnia się:

 • złamanie nasady bliższej kości piszczelowej – dotyczy zwykle sportowców uprawiających koszykówkę, siatkówkę czy jazdę na nartach, a więc dyscypliny wymagające wykonywania zeskoków; objawia się znaczną opuchlizną stawu kolanowego oraz silnym bólem nogi przy każdym ruchu;
 • złamanie nasady dalszej kości piszczelowej – często jest efektem upadku z wysokości lub wypadku komunikacyjnego; pojawia się duży obrzęk stawu skokowego, a ból nogi nasila się przy dotyku;
 • złamanie trzonu kości piszczelowej – może na nie wskazywać trudny do wytrzymania ból piszczeli po uderzeniu; charakterystyczny jest krwiak i znaczne opuchnięcie miejsca urazu oraz całkowity brak możliwości odciążenia kończyny.

Złamanie piszczeli może mieć również charakter przeciążeniowy. Mówimy wówczas o zmęczeniowym złamaniu kości piszczelowej. Powodem są mikropęknięcia kości, do których dochodzi podczas wzmożonych, długotrwałych treningów, bez dostatecznej ilości odpoczynku.

Bolące piszczele – jak sobie poradzić?

Kiedy bolą piszczele, w pierwszej kolejności warto wypróbować domowych metod. Jeśli dolegliwości nie ustąpią lub ulegną nasileniu, powinieneś zgłosić się do specjalisty zajmującego się chorobami układu ruchu.

Sposoby na bolące piszczele

Do domowych sposobów na ból w piszczelach zalicza się stosowanie maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, zimne okłady, a przede wszystkim odpoczynek. Bolącej kończyny nie należy forsować, niezbędny jest czas na regenerację mięśni i tkanek. Jeśli przyczyna bólu nie jest poważna, po kilku dniach powinieneś odczuć znaczną poprawę.

Ból piszczeli – leczenie

Jeśli mimo doraźnych działań, ból piszczeli nie ustępuje, należy skorzystać z bardziej zaawansowanych metod. W leczeniu bolących piszczeli stosuje się fizykoterapię: laseroterapię, ultradźwięki, magnetoterapię, które ograniczają stan zapalny i usprawniają proces gojenia. Ulgę przyniesie masaż manualny lub wodny – działa rozluźniająco, zmniejszając ból.

Kinesiotaping na ból w piszczelach

W leczeniu bólu kości piszczelowej pomocne jest plastrowanie. Umiejętnie naklejone taśmy do kinesiotapingu pomagają zniwelować opuchliznę i przyspieszają gojenie się krwiaków. Wspomagają regenerację przeciążonych mięśni i ułatwiają odzyskanie ich prawidłowego napięcia.

Wkładki ortopedyczne

Formą leczenia, a jednocześnie profilaktyki bólu w piszczelach, jest stosowanie wkładek ortopedycznych. Warto sięgnąć po szczególnie, wtedy gdy cierpimy na płaskostopie lub korekcji wymaga biomechanika stopy (np.

 nadmierna pronacja). Wkładki pozwalają przywrócić prawidłowe ułożenie stopy, dzięki czemu poprawie ulega postawa całego ciała.

Zapobiegamy tym samym powstawaniu nadmiernego napięcia mięśniowego w obrębie kończyn, stanowiącego częstą przyczynę bólu.

Sprawdź, czym jest i jak leczyć płaskostopie poprzeczne 

Bibliografia:

 1. https://www.webmd.com/fitness-exercise/shin-splints
 2. Zbigniew Śliwiński, Marcin Krajczy, Dynamiczne plastrowanie – podręcznik Kinesiology Taping, 2014, wyd.1.

Łamie cię w kościach Jak poradzić sobie z dolegliwościami

Niekiedy trudno dociec, czy to bolą stawy, czy też mięśnie. Po prostu masz wrażenie, że łamie cię w kościach, więc cała jesteś obolała i rozbita. Zwykle znajdujesz sto wymówek, by nie pójść do lekarza.

Kiedy bowiem smarujesz tkliwe miejsca maścią rozgrzewającą lub łykasz przynoszącą ulgę tabletkę, dolegliwości rzeczywiście ustępują. Zdarza się jednak, że wcześniej czy później ból powraca.

Czasem nawet bardziej dokuczliwy i nasilony.Dlatego tak ważne jest, byś ustaliła, co go spowodowało. Wówczas będziesz mogła leczyć przyczynę schorzenia, a nie tylko łagodzić jego objawy.

To ważne, gdy błahe z pozoru pobolewanie oznacza już chorobę.

DOPADŁA CIĘ  INFEKCJA WIRUSOWA

Najczęściej to jedynie przeziębienie, które najpierw daje o sobie znać drapaniem w gardle, kichaniem i katarem. Dopiero po dniu lub dwóch masz wrażenie, że boli cię całe ciało. Wręcz przeciwnie jest przy grypie, która zaczyna się silnym bólem wszystkich mięśni i stawów. Dolegliwościom tym towarzyszy i złe samopoczucie, i gorączka (często powyżej 39°C).Cenne wskazówki

Żeby wyleczyć infekcję, powinnaś przez kilka dni poleżeć w łóżku (to wręcz niezbędne w razie grypy, której nie wolno przeziębić). Ponadto organizm szybciej rozprawi się z wirusami, jeśli do minimum ograniczysz codzienną aktywność fizyczną.

Staraj się również pić ziołowe lub owocowe herbatki (np. z malin i imbiru). W ten sposób nie tylko nawilżysz śluzówkę gardła i nosa, ale i złagodzisz dolegliwości. Zaniedbana, ?przechodzona? grypa może doprowadzić nawet do poważnych komplikacji zdrowotnych, np.

problemów z sercem, zapalenia płuc, lub przerodzić się w infekcję bakteryjną. Dlatego jeżeli po kilku dniach objawy nie mijają bądź też choroba powraca z nową siłą, skonsultuj się z lekarzem.

W takiej sytuacji konieczne mogą okazać się leki wspomagające zwalczanie wirusów, a jeśli rozwinęło się już zakażenie bakteryjne ? odpowiednio dobrany antybiotyk.

You might be interested:  Śródmiąższowe zapalenie pęcherza – przyczyny, objawy, leczenie zespołu bolesnego pęcherza

SPOSOBY NA BÓL

Uporczywe łamanie w kościach powoli zniknie, gdy będziesz zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. wszelkie doustne preparaty z kwasem acetylosalicylowym lub ibuprofenem).

Nie tylko uśmierzą ból mięśni, ale i obniżą gorączkę. Dopiero kiedy temperatura ciała spadnie, możesz smarować ręce, nogi czy plecy przeciwbólowymi i rozgrzewającymi maściami.

Szybciej się wchłoną i zadziałają intensywniej, gdy zostaną wtarte w skórę podczas masażu.

CZY WIESZ, ŻE?

mylone z grypą bóle mięśni i stawów, a niekiedy i gorączka, mogą sygnalizować wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Zwykle dolegliwości pojawiają się po kilku czy kilkunastu tygodniach od zarażenia i ustępują w ciągu kilku dni. Ponieważ nie zawsze skóra jest zażółcona, wiele osób nie podejrzewa nawet, że zachorowało na WZW B lub C.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy nie jesteś zarażona wirusami żółtaczki (wtedy niezbędne jest leczenie), zrób specjalistyczne analizy krwi. O WZW typu B zwykle świadczy dodatni wyniki testu wykrywającego antygen HbsAg, typu C zaś ? obecność przeciwciał anty-HCV. Prywatnie każde z badań kosztuje ok. 30 zł.Encopirin działa zarówno przeciwbólowo, jak i obniża gorączkę. 16 zł/100 tabl.

Dip Rilif żel rozgrzewający mięśnie i zmniejszający ich ból. 15 zł/50 ml.

MASZ OZNAKI REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW

Na początku, kiedy odczuwasz jedynie łamanie w kościach i temperatura ciała jest podwyższona, choroba przypomina grypę.

Po jakimś czasie nie ma wątpliwości: specyficznym objawem RZS są zarówno ból, jak i obrzęk stawów, najpierw drobnych i symetrycznych w palcach obu rąk (np. obu palców wskazujących czy środkowych).

Potem dolegliwości się nasilają, a stawy ? nie tylko dłoni ? stają coraz bardziej opuchnięte i gorące. Do tego dochodzi ich poranna sztywność, która utrudnia wykonanie jakiejkolwiek czynności.

CENNE WSKAZÓWKI

Jeśli niepokoją cię bóle i puchnięcie stawów, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Oceni on sytuację i zleci analizy krwi: morfologię, OB, oznaczenie poziomu białka CRP oraz czynnika reumatoidalnego ? sprawdzą one, czy w organizmie jest jakiś stan zapalny. Pomocne bywa też zdjęcie RTG dłoni i stóp.

Jeśli wyniki wskażą na chorobę, zostaniesz skierowana do reumatologa, który zadecyduje o dalszym leczeniu. Powinno się rozpocząć jak najszybciej ? zanim zmiany będą nieodwracalne. W RZS ważne jest, by mimo bólu sporo się ruszać. Pozwala to jak najdłużej zachować sprawność i lepsze samopoczucie.

Lekarze polecają umiarkowany i systematyczny wysiłek: codzienne spacery, pływanie i lekkie ćwiczenia, które usprawnią uszkodzone stawy.

SPOSOBY NA BÓL

Ulgę przyniesie zażywanie preparatów z kwasem acetylosalicylowym, ibuprofenem, diklofenakiem i naproksenem. Ponieważ łagodzą infekcję toczącą się w stawach, uśmierzają też i ból.

Jeżeli przyjmujesz je dłużej niż dwa tygodnie, lekarz powinien ci przepisać leki osłaniające śluzówkę żołądka. Rozgrzane, opuchnięte i bolesne stawy (objaw ostrego stanu zapalnego) lubią chłodne kąpiele. Możesz też przykładać zimny kompres (np.

mokry ręcznik lub gotowy okład) czy naklejać chłodzący plaster. Czasami warto skorzystać z zabiegów kriostymulacji. Za pomocą kriosondy wydmuchuje się nad chorym miejscem (np. barkiem, łokciem, kolanem) chmurę powietrza o temperaturze do -80°C. Oziębienie stawu zmniejsza ból.

Niekiedy ulgę mogą przynieść również metody alternatywne ? akupunktura lub akupresura, podobnie jak masaże wykonywane przez rehabilitanta.

CZY WIESZ, ŻE?

są już testy wykrywające chorobę, zanim da o sobie znać lub we wczesnym stadium. Wystarczy zgłosić się na badanie krwi (na czczo), by sprawdzić, czy masz specyficzne dla RZS przeciwciała anty-CCP.

Wyniki są po kilku dniach. Cena ok. 80 zł. Więcej informacji m.in. na: www.synevo.plVitaice chłodzące plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne. 39,90 zł/3 szt.Diclac LipoGel żel do smarowania bolących i opuchniętych stawów.

17,50 zł/50 g.

CZYMŚ SIĘ ZATRUŁAŚ

Jeśli masz tylko biegunkę i wymioty, zazwyczaj po dobie czy dwóch takie sensacje ustępują same. Wystarczy, że sięgniesz po dostępny bez recepty węgiel czy inne leki przeciwbiegunkowe. Niekiedy jednak, zamiast minąć, dolegliwości wręcz się nasilają.

Do tego dochodzą jeszcze: wrażenie ogólnego rozbicia czy łamania w kościach, a także gorączka, dreszcze i bóle głowy. To sygnał, że rzeczywiście poważnie się zatrułaś. ?Winowajcą? może być wczorajsza sałatka czy zupa sprzed kilku dni, w których już są bakterie.

Z nieświeżym pożywieniem trafiają one do jelit, gdzie znajdują dogodne warunki rozawoju. Wytwarzane przez nie toksyny przenikają do krwi i wraz z nią wędrują m.in. do mięśni. I to właśnie odkładające się w nich trucizny powodują silne bóle (podobnie jak przy zatruciu grzybami i lekami).

Bywa też, że z pożywienia do krwi dostają się bakterie (np. salmonella). Wówczas infekcja nimi staje się groźna, bo zarazki rozprzestrzeniają się na cały organizm.

CENNE WSKAZÓWKI

Ze zwykłym zatruciem pokarmowym możesz poradzić sobie sama. Leki przeciwbiegunkowe, lekko strawna dieta i picie dużej ilości płynów (zwłaszcza herbatek z rumianku czy mięty) złagodzą dolegliwości. Kiedy jednak są one wyjątkowo nasilone, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Czasami ? jeśli uzna on, że to konieczne ? przepisze antybiotyk, który będziesz musiała zażywać zgodnie z zaleceniami. Pod żadnym pozorem nie przerywaj kuracji, nawet gdy już poczujesz się lepiej. Lekarz może też zlecić dodatkowe analizy: np. posiew kału, a przy podejrzeniu ogólnoustrojowej infekcji badanie krwi, oznaczenie w niej OB i CRP.

Jeśli są one podwyższone, to znak, że w organizmie toczy się jakiś stan zapalny.

SPOSOBY NA BÓL

Przy zatruciu pokarmowym powinnaś pobudzić krążenie krwi w mięśniach, bo ułatwia to ich oczyszczanie z toksyn.

Jeśli nie masz wysokiej temperatury i nie jesteś osłabiona, zrób sobie kilkunastominutową kąpiel w gorącej wodzie. Możesz też nacierać ciało rozgrzewającymi olejkami (np. rozmarynowym) lub maściami.

Ciepło nie tylko poprawia krążenie i przyspiesza odtruwanie, ale również uśmierza ból.

CZY WIESZ, ŻE?

niekiedy po kilku tygodniach od zatrucia pokarmowego nagle rozwija się zapalenie stawów (określane przez lekarzy jako reaktywne). Sygnałem są gorączka i osłabienie, a także obrzęk i ból jednego albo kilku stawów. Czasami tak samo dzieje się po bakteryjnej infekcji (np.

anginie czy zapaleniu oskrzeli), a nawet przy próchnicy czy zapaleniu dziąseł i tkanek wokół korzeni zębów. Ponieważ gromadzące się w tych miejscach zarazki (paciorkowce) przedostają się do krwi, mogą powodować zapalenie mięśnia sercowego (a nawet uszkadzać w nim zastawki).

Podobne powikłania niekiedy zdarzają się po infekcji intymnej i zakażeniu dróg moczowych. Silne bóle mięśniowe i zapalenie stawów towarzyszą też boreliozie (może rozwinąć się po ukąszeniu przez kleszcza). W każdym wypadku konieczne jest leczenie.Balsam Kręgowy Ojca Grzegorza do rozgrzewającego masażu.

10 zł/100 g.Nurofen żel do smarowania skóry, łagodzący ból. 12,90 zł/50 g.

STALE BOLĄ CIĘ WSZYSTKIE MIĘŚNIE

Tak się dzieje, gdy cierpisz na fibromialgię. Czasem silny i przewlekły ból obejmuje tylko szyję, kark, plecy i ręce; niekiedy tkliwe wydaje się całe ciało. Po śnie chorzy mają mięśnie i stawy zdrętwiałe i usztywnione, a w ciągu dnia są zazwyczaj zmęczeni, w nie najlepszym nastroju. Skarżą się też na suchość w ustach i uczucie zatkanego gardła.

CENNE WSKAZÓWKI

Przyczyna fibromialgii nie jest do końca znana. Wiadomo jednak, że chorobę nasilają nadmiar emocji i przedłużający się stres. Dlatego warto zapisać się na zajęcia relaksacyjne, np. jogę, podczas których gimnastykujesz i rozluźniasz mięśnie.

Ważnym elementem jest również psychoterapia lub niekiedy regularne przyjmowanie preparatów ziołowych, które poprawiają nastrój.

Czasem lekarz przepisuje silniejsze leki antydepresyjne ? tych nowej generacji nie musisz się obawiać, bo są bezpieczne i nie uzależniają.

SPOSOBY NA BÓL

Niestety, u wielu chorych tabletki czy maści przeciwbólowe nie przynoszą ulgi. Skuteczne natomiast mogą być preparaty roślinne (z wyciągiem ze stokrotek, winogron, ananasów i oliwek, np. Myalgan, dostępny jako doustne tabletki i maści do smarowania skóry).

Niektórym pomagają masaże rozluźniające mięśnie, akupunktura i terapia ciepłem. Warto więc regularnie (raz albo dwa razy w tygodniu) chodzić do sauny lub korzystać z gorących kąpieli w wannie z dodatkiem olejków o działaniu odprężającym (np.

lawendowym, różanym, jałowcowym) lub poprawiających nastrój (np. jaśminowym, bergamotowym).

CZY WIESZ, ŻE?

fibromialgii nie można wykryć ani w badaniu krwi, ani też w USG czy RTG. Jedyne kryterium stanowi ocena bólu mięśni. Jeżeli jest on rozległy i nie mija po kilku dniach, trzeba wykonać test tzw. bolesnych punktów.

You might be interested:  Zmniejszenie żołądka – wskazania, powikłania, zalecenia po operacji zmniejszenia żołądka

To 18 miejsc położonych symetrycznie po obu stronach ciała. Podczas badania lekarz uciska je palcem. O chorobie świadczy ból w przynajmniej 11 z nich.Myalgan lek roślinny zmniejszający bóle mięśni spowodowane fibromialgią. 38 zł/30 tabl.

Mahanarayan olejek do masażu o działaniu rozgrzewającym. 37 zł/150 ml.

DOKUCZA CI ZWYRODNIENIE STAWÓW

Czasami po wysiłku lub wielu godzinach za biurkiem pobolewają cię kolana i trudno wyprostować plecy. Niekiedy wydaje ci się, że wręcz boli już całe ciało.

W ten sposób daje o sobie znać postępujące wraz z wiekiem zwyrodnienie stawów. Najpierw sygnałem jest ból nasilający się przy ruchu.

Później, gdy choroba jest już zaawansowana, stawy są opuchnięte, stają się sztywne i trzeszczą. Coraz cieńsza jest też wyścielająca je chrząstka.

CENNE WSKAZÓWKI

Żeby stawy były w dobrej kondycji, powinnaś dbać o prawidłową wagę i jak najwięcej się ruszać. Najlepszy jest umiarkowany wysiłek fizyczny, przynajmniej trzy razy w tygodniu: spacery, pływanie, joga, pilates czy taniec.

Odbudowę chrząstki stawowej stymulują dostępne bez recepty preparaty z glukozaminą i chondroityną. Zażywane regularnie, chronią stawy przed zwyrodnieniem. Gdy dolegliwości są nasilone, niezbędne jest leczenie specjalistyczne.

SPOSOBY NA BÓL

Szybką ulgę poczujesz po wmasowaniu w chore miejsce przeciwbólowej maści czy żelu. Warto też regularnie zażywać tabletki z wyciągiem z dzikiej róży (np. Litozin) i korzystać z zabiegów, które poprawiają ukrwienie i rozluźniają mięśnie.

Są to terapie z wykorzystaniem biostymulującego lasera, schładzanie oparami lodowatego powietrza i seanse w kriokomorze (po konsultacji z lekarzem). W zaciszu domowym możesz naświetlać obolałe stawy lampami (np. Soluks lub Bioptron). W początkowym stadium choroby wystarczy doraźnie sięgać po przeciwbólowe tabletki z ibuprofenem, diklofenakiem i naproksenem.

Potem ich przyjmowanie staje się nieodzowne. Z czasem konieczne są jeszcze silniejsze leki, przepisywane przez reumatologa.

CZY WIESZ, ŻE?

dziś prawie każdy zniszczony staw można wymienić na nowy ? sztuczny. Zwykle endoprotezą zastępuje się stawy biodrowe i kolanowe, rzadziej łokciowe i te drobne w palcach rąk.

O konieczności i rodzaju operacji decyduje ortopeda.Litozin Forte łagodzi dolegliwości spowodowane zwyrodnieniem stawów. 69 zł/120 kaps.Glukozamina Pharma Nord pobudza regenerację chrząstek w stawach.

40 zł/90 kaps.

NASZ EKSPERT RADZI

Maria Maślińskalek. med., specjalista chorób wewnętrznych z Instytutu Reumatologii w WarszawieCzęsto wrażenie łamania w kościach bywa oznaką ?przepracowania? mięśni i stawów.

Do ich przeciążenia, a w końcu uszkodzenia mogą prowadzić zarówno zbyt intensywne treningi, np. w siłowni, jak i bezruch.

Zwłaszcza kręgosłupowi nie służy, gdy wiele godzin siedzimy w jednej pozycji przed komputerem (dlatego w pracy róbmy krótkie przerwy na ćwiczenia rozciągające). Podobny w skutkach jest stres.

Ciągłe napięcie ciała powoduje, że mięśnie stale są przykurczone, a stawy usztywnione. Najpierw czujemy, że wszystko nas boli. Jeśli jednak nie poradzimy sobie ze stresem, ból będzie się tylko nasilał. Zachęcam więc do codziennych odprężających spacerów i relaksujących ćwiczeń, a nawet szukania pomocy u psychologa.

BEZPŁATNE PORADY

Specjalista lek. med. Maria Maślińska dyżuruje 8 stycznia w godz. 14.00?16.00 pod nr. tel. 0-800 100 130. Połączenie jest bezpłatne.

5 sposobów na ból stawów i kości

Ból stawów i kości może być związany z ich przeciążeniem, na przykład po wykonaniu dużego wysiłku fizycznego, a także ze zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi zwłaszcza na skutek upływu lat. Z tego właśnie powodu najmocniej dolegliwości dokuczają osobom starszym. Objawy te mogą również dotyczyć młodszych osób, zwłaszcza w niepogodę.

Dlaczego stawy najbardziej bolą jesienią?

Ma to związek z niższą temperaturą i wzrostem wilgotności powietrza. Niezależnie jednak od przyczyny, z bólem stawów i kości trzeba aktywnie walczyć, by móc odzyskać komfort oraz właściwą mobilność. A jakie są dostępne metody walki?

1. Domowe sposoby na ból stawów i kości

Domowe metody stosują zwłaszcza osoby starsze, które zażywają już wiele leków na inne przypadłości i chcą ochronić swój organizm przed skutkami zażywania zbyt wielu farmaceutyków.

Trzeba jednak zaznaczyć, że domowe metody mogą być mniej skuteczne niż leki czy suplementy, a także zwykle trzeba długo czekać by zobaczyć efekty. Sprawdzają się one więc tylko wtedy, gdy ból nie jest nasilony.

Są świetne też jako kuracja do długotrwałego stosowania, podczas gdy farmaceutyki najlepsze są do stosowania doraźnego (z wyjątkami).

Zimne lub gorące okłady

Najprostszym domowym sposobem na ból stawów i kości są ciepłe bądź zimne okłady. Trzeba samemu zaobserwować, co przynosi większą ulgę.

Do okładów można stosować różnego rodzaju kompresy, także zakupione w aptece okłady żelowe, które można chłodzić w lodówce bądź nagrzewać w gorącej wodzie.

Przydać mogą się też okłady z lodu, zwłaszcza gdy stawy uległy przeciążeniu, na przykład w wyniku kontuzji przy uprawianiu sportu, czy też ciepły termofor.

Kąpiele zdrowotne z dodatkiem ziół i minerałów

Inne domowe metody na ból stawów i kości to kąpiele z dodatkiem na przykład siarki czy innych składników, na przykład ziół, o działaniu przeciwzapalnym. Wiele osób stosuje też domowe nalewki z ziół czy bursztynu, które wciera się w bolące miejsca – mają one zwykle działanie rozgrzewające.

Dostarczanie witamin i minerałów w diecie

Do domowych metod na te dolegliwości można również zaliczyć dietę. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, jak wzmocnić stawy za pomocą diety, to warto wprowadzić do niej zwłaszcza produkty zawierające kolagen, czyli przede wszystkim żelatynę. Stawy można i trzeba wzmacniać, między innymi od wewnątrz, więc zadbanie o dietę zdrową dla stawów może przynieść znakomite rezultaty.

2. Przeciwbólowe tabletki na stawy i kości

W sprzedaży znaleźć można różnego rodzaju tabletki, które pomogą uporać się z bólem kości i stawów. Co ważne, są to dwa rodzaje środków: preparaty o działaniu doraźnym (np. Nurofen Mięśnie i Stawy Forte) jak i do dłuższej kuracji (np. Ligamento), których zadaniem jest stała poprawa stanu stawów.

Na wzmocnienie kości można też zażywać środki z witaminą D, czyli na przykład OLIMP Gold-Vit D3 + K2 na zdrowe kości , który zapobiega także degradacji chrząstki stawowej, a więc pozwala dłuższy czas zachować stawy w dobrej formie.

3. Maści i żele na ból stawów i kości vs. Suplementy w tabletkach

Bardziej popularne niż tabletki na ból stawów i kości są środki do stosowania zewnętrznego. Ich użytkowanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie mają one żadnego negatywnego wpływu na organizm (na przykład na układ pokarmowy) i mogą przynieść ulgę jeszcze szybciej.

Siła maści i żeli tkwi w substancjach czynnych, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo a działanie rozgrzewające i chłodzące przynosi dodatkowo chwilową ulgę. Działanie chłodzące maści polecane jest przy obrzękach i urazach.

Maści rozgrzewające drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i polepszeniem ukrwienia bolącego miejsca. Efektem jest zmniejszenie się stanu zapalnego i bólu.

Wśród takich preparatów można znaleźć na przykład rozgrzewający krem przeciwbólowy DIP HOT, chłodzącą Maść Końską czy żel Naproxen, który nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale też działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęki, które często towarzyszą tego rodzaju dolegliwościom.

4. Plastry i okłady na bolące stawy i kości

Alternatywą dla maści, żeli czy kremów na ból stawów i kości, które trzeba wcierać nawet kilka razy dziennie są plastry i okłady. One także mogą mieć działanie rozgrzewające bądź chłodzące, a przy tym przez długi czas uwalniają substancje aktywne. Plastry i okłady są więc idealne na silny, utrzymujący się ból.

Znakomite działanie wykazują na przykład plastry Olfen Patch o właściwościach przeciwzapalnych czy rozgrzewające plastry PREL RED.

Jeśli zaś ktoś nie wie, czy lepiej zdecydować się na środek rozgrzewający, czy chłodzący, może wybrać produkt wspaniale łączący te dwa rodzaje działania – okład zimno-ciepły wielokrotnego użytku Nexcare Coldhot Classic, który może przydać się także przy łagodzeniu bólów innego pochodzenia.

5. Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne

Kiedy wymienione wyżej sposoby nie przynoszą ulgi w bólu, warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. W ich zakres wchodzą ćwiczenia oraz zabiegi wykonywanego różnego rodzaju metodami. Mogą to być zabiegi z zakresu krioterapii czy hydroterapii, naświetlania laserem czy specjalnymi lampami, a nawet oddziaływanie polem magnetycznym.

Zanim jednak zdecyduje się na te rozwiązania, warto postarać się pozbyć się dolegliwości bólowych łatwiej dostępnymi i tańszymi metodami, a także podjąć działania mające na celu regenerację stawów, tj. zastosować odpowiednią dietę i suplementy odbudowujące chrząstkę stawową.

Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne można włączyć do leczenia bóli stawów tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli samemu się zadecyduje o zastosowaniu ćwiczeń lub zabiegach fizjoterapeutycznych, można sobie bardziej zaszkodzić.

Można również skierować się do specjalistycznej poradni leczenia bólu gdzie zostaną dobrane indywidualnie metody brane specjalistyczne metody.leczenia przewlekłych bóli stawów i kości.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *