Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Zaprojektowany przez amerykańskich inżynierów system robotowy da Vinci, zrewolucjonizował prowadzenie najbardziej precyzyjnych operacji chirurgicznych.

System ten umożliwia operowanie w trudno dostępnych miejscach ciała, wykonując polecenia chirurga w absolutnie dokładny sposób. Chirurgia raka prostaty jest jednym z głównych zastosowań tego systemu, ale znajduje on także swoje miejsce w leczeniu innych schorzeń urologicznych, takich jak: guzy nadnerczy, nerek i pęcherza moczowego.

Najwyższym etapem w rozwoju operacyjnych technik małoinwazyjnych jest zastosowanie w medycynie systemu robotowego da Vinci – to dołączenie do laparoskopii, wysokiej technologii umożliwiającej precyzyjne, liczone w milimetrach ruchy narzędzi oraz całkowite wyeliminowanie drżenia dłoni chirurga.

System ten jest szczególnie użyteczny podczas precyzyjnego preparowania tkanek z intencją zaoszczędzenia kluczowych struktur, tak jak w przypadku usuwania raka prostaty, odpowiedzialnych za zachowaniu dobrego trzymania moczu raz wzwodów prącia. Zastosowanie robota da Vinci zmniejsza ograniczenia związane z tradycyjnymi metodami leczenia.

To technika pozwalająca na niespotykaną dotąd precyzję. Zabiegi robotowe są przeprowadzane specjalnie zaprojektowanymi narzędziami, które charakteryzują się mniejszymi rozmiarami niż te używane tradycyjne. Zaawansowana technologia umożliwia niespotykaną wizualizację obrazu jamy brzusznej umożliwiając operatorowi lepszą orientację w polu operacyjnym.

Technologia robotyczna w medycynie umożliwia przeprowadzenie prostatektomii radykalnej i innych zabiegów w najmniej inwazyjny sposób spośród obecnych metod leczenia.

W tradycyjnej chirurgii otwartej lekarz musi wykonać rozległe cięcie, które pomoże mu uzyskać dostęp do okolicy operowanej. Skutkuje to często wydłużeniem powrotu do zdrowia, obniżeniem komfortu pacjenta po operacji oraz gorszym efektem kosmetycznym w postaci rozległej blizny.

W chirurgii minimalnie inwazyjnej – chirurgia laparoskopowa, chirurg stosuje cienkie długie, sztywne instrumenty, którymi wykonuje zabieg i obserwuje je dzięki układom optycznym na standardowym monitorze.

Umożliwia on precyzyjne liczone w milimetrach ruchy unikając całkowicie drżenia dłoni chirurga, co czyni go szczególnie użytecznym i dokładnym, eliminuje ryzyko ruchów niezamierzonych, jak również zapewnia idealną jakość obrazu.

Zastosowanie robota da Vinci umożliwia wykonanie małoinwazyjnego zabiegu. Czas operacji jest zazwyczaj krótszy, dochodzi do mniejszej utraty krwi oraz występuje minimalne ryzyko zakażenia. Pacjent wraca do codziennej aktywności szybciej niż po tradycyjnej operacji, a czas pobytu w szpitalu skraca się średnio o 40%.

Zastosowanie robota zmniejsza ograniczenia związane z tradycyjnymi metodami leczenia. Zabiegi robotyczne są przeprowadzane specjalnie zaprojektowanymi narzędziami, które są mniejszych rozmiarów i bardziej precyzyjne niż te uzywane do klasycznej laparoskopii.

Zaawansowana technologia umożliwia wizualizacje obrazu z jamy brzusznej w trójwymiarze, dzięki układowi wizyjnemu 3D, dając operatorowi lepszą orientację w polu operacyjnym.

Technologia robotyczna w medycynie umożliwia przeprowadzenie m. in. operacji usunięcia prostaty w przypadku jej nowotworu w najmniej inwazyjny sposób spośród obecnych metod leczenia.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów zachorowalność na raka gruczołu krokowego wzrasta i w 2013 roku. wyniosła aż 12 162 nowych przypadków. Rak prostaty to drugi co do częstości nowotwór powodujący zgon wśród mężczyzn.

W Polsce z tego powodu umiera ponad 4000 osób rocznie.

Urolodzy Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy to jeden z najbardziej doświadczonych zespołów. Zabiegi robotowe przeprowadza osobiście i kieruje zespołem da Vinci doświadczony i znany w Europie prof. Ignacio Moncada Iribarren z Madrytu, który operacje robotowe przeprowadza rutynowo od kilkunastu lat zarówno w klinikach prywatnych jak i uniwersyteckich.

Cały zespół urologów Centrum Medycyny Robotycznej Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy to specjaliści z ogromnym, wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce, chirurgii minimalnie inwazyjnej, w tym endoskopowej, laparoskopowej, a chirurgia robotowa da Vinci to jedynie kolejny etap możliwości tego wybitnego zespołu. Są pionierami technologii małoinwazyjnych w Polsce i regionie.

prof. Ignacio Moncada Iribarren Director of Zarzuela Institute of Robotic Surgery Chief of Urology, Hospital Universitario La Zarzuela. Madrid, Spain. Koordynator Centrum Robotyki Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy. Pobierz CV Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne lek. med. Szyperski Jacek Specjalista Urolog, FEBU, chirurg Dyrektor Szpitala Świętego Łukasza w Bydgoszczy. Pobierz CV Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne dr n. med. Listopadzki Sławomir Specjalista Urolog, FEBU, chirurg Dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Świętego Łukasza. Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne dr n. med. Jarzemski Piotr Specjalista urolog, chirurg. Konsultant Szpitala.

  • Lepsza widoczność, dzięki obrazowi 3D;
  • Lepsza dostepnosc dla operatora do miejsc operowanych;
  • Dokładnie uwidacznia naczynia krwionośne oraz struktury nerwowe, zmniejszajac ryzyko ich uszkodzenia;
  • Większa precyzja zabiegu, dzięki narzędziom operacyjnym wyposażonym w technologię EndoWrist symulującym pełny zakres ruchów ludzkiej ręki;
  • Dodatkowo narzędzie są bardziej stabilne, co chroni chorego przed nieprzewidywalnym uszkodzeniem innych narządów w czasie zabiegu;
  • Zwiększa efektywność pracy operatora;
  • Zmniejszę ilość powikłań;
  • Skraca pobyt w szpitalu;
  • Zmniejsza utratę krwi w trakcie zabiegu.

Bezpieczna procedura wykonywana od ponad 40 lat

Około 2500 operacji radyklanego usunięcia raka prostaty metodami minimalnie inwazyjnymi świadczy o niezwykłym doświadczeniu i dojrzałości, a ponadto współpraca z ekspertami w zakresie onkologii, radioterapii i medycyny wewnętrznej oraz rehabilitacji pozwala zaoferować optymalne leczenie dobrane indywidualnie do pacjenta z rakiem urologicznym od samego początku, zapewniając w ten sposób najlepszy z możliwych wyników leczenia onkologicznego oraz redukując do maksimum ryzyko powikłań.

Warto też zaznaczyć, że pierwszą w Polsce laparoskopową radykalną prostatektomie wykonał nasz zespół juz w 1999 roku co było pierwszą taką operacją w Polsce, a pierwszą w regionie prostatektomię robotową da Vinci właśnie w Szpitalu Świętego Łukasza w Bydgoszczy. W ciągu ostatnich 20 lat doskonalenia techniki zespół przeprowadził kilka tysięcy różnych rodzajów zabiegów laparoskopowych specjalizując się szczególnie w laparoskopowej radykalnej prostatektomii.

+20 lat Doskonalenia techniki +2500 Operacji radykalnegousunięcia raka

Poza komfortowymi warunkami pobytu oraz umiejętnościami i warunkami technicznymi wykonania zabiegu robotowego oferujemy choremu coś znacznie więcej jest to doświadczenie, odpowiedzialność oraz szczególnie bezpieczeństwo w tym umiejętność zaopatrzenia sporadycznych ale zawsze możliwych powikłań.

Szczególnie dużą wagę przywiązujemy do wysokiej jakości opieki i doskonałości naszych usług, dlatego też Państwa opinie są dla nas niezmiernie ważne.

Doskonali specjaliści! Zabieg wykonany perfekcyjnie, krótki pobyt w doskonałych warunkach Szpitala Św.Łukasza i co najważniejsze mam pełne trzymanie moczu i nieoznaczalne PSA – polecam!

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Krzysztof, 67 lat Poznań

Personel bardzo miły i profesjonalny od początku do końca. Wszystko dokładnie , bez pośpiechu wytłumaczone – bardzo przystępni lekarze. Operacja usunięcia prostaty wykonana bardzo dobrze. Warto skorzystać, tym bardziej , że cały zespół tworzą naprawdę doświadczeni lekarze.

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Zdzisław, 57 lat Warszawa

Jestem 2 tygodnie po operacji prostaty, czuję się świetnie. Przebieg zabiegu i po bez powikłań. Luksusowe i intymne warunki, dobre jedzenie. Nowoczesne wyposażenie i świetni fachowcy.

Piotr, 61 lat Bydgoszcz

Kiedy może być konieczna operacja prostaty?

Operacja prostaty bardzo często budzi lęk i niepokój, po pierwsze dzieje się tak dlatego, że już samo słowo „operacja” ma dość negatywny wydźwięk, dodatkowy strach wzmacnia słowo „prostata”, która zazwyczaj jest kojarzona z jednostką chorobową. Co na marginesie jest zupełnie niesłuszne, ponieważ prostata, inaczej stercz lub gruczoł krokowy, to element układu moczowo-płciowego mężczyzny. Prostatę posiada absolutnie każdy z panów, ten organ pełni również bardzo ważne funkcje rozrodcze.

You might be interested:  Palenie papierosów a choroby serca

Niestety choroby, które są związane z gruczołem krokowym, mogą być poważne. Jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn jest właśnie rak prostaty. Jest to choroba dość podstępna, głównie ze względu na to, że może rozwijać się praktycznie bezobjawowo nawet przez kilkanaście lub więcej lat.

Dlatego u mężczyzn po 40 lub 45 roku życia niezmiernie ważna jest systematyczna profilaktyka, w tym np. coroczne badanie PSA lub inne nowocześniejsze badania profilaktyczne. W przypadku kiedy zdiagnozowany zostaje nowotwór stercza, często konieczna może być właśnie operacja prostaty.

Czym jest operacja prostaty – radykalna prostatektomia laparoskopowa ?

Radykalna prostatektomia laparoskopowa to mniej inwazyjna odmiana, jeszcze do niedawna najbardziej powszechnej otwartej prostatektomii radykalnej – czyli tradycyjnej formy leczenia operacyjnego stosowanego w leczeniu raka stercza. Jest to zabieg polegający na usunięciu całego gruczołu krokowego, a niekiedy również węzłów chłonnych.

W trakcie radyklanej prostatektomii laparoskopowej na skórze brzucha urolog nacina kilka malutkich otworów, poprzez które wprowadzana jest kamera wraz z innymi instrumentami laparoskopowymi.

Dzięki temu, że ta operacja prostaty wykonywana jest, o ile to możliwe, bez uszkadzania struktur nerwowo-naczyniowych, odpowiedzialnych za uzyskiwanie erekcji, zmniejsza się ryzyko, że po tym zabiegu pacjent dozna uszczerbku w sferze seksualnej.

Metoda HIFU – najbardziej innowacyjna operacja prostaty

Od kilku lat coraz większe uznanie i popularność zdobywa nowoczesna operacja prostaty – metoda HIFU.

Jest to minimalnie inwazyjny zabieg robotem medycznym, który polega na zniszczeniu tkanki nowotworowej w obrębie gruczołu krokowego za pomocą fal ultradźwiękowych. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu dolędźwiowym, to znaczy od pasa w dół, trwa od 90 minut do 2,5 godziny.

Metoda HIFU to operacja prostaty, która nie wymaga długotrwałej hospitalizacji i charakteryzuje się bardzo łagodnym profilem powikłań.

Można ją również wykonać u pacjentów, którzy byli poddawani wcześniej innym operacjom prostaty, oraz u takich, u których pojawiła się wznowa. Ta operacja prostaty jest jedną z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych zabiegów dotyczących gruczołu sterczowego.

Zobacz także

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne Więcej Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne Więcej Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne Więcej

Leczenie raka prostaty – HIFU Focal One

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Jesteśmy pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce oraz jednym z pierwszych na Świecie operującym raka prostaty zrobotyzowanym urządzeniem drugiej generacji – HIFU Focal One. Dr Rożnowski jako pierwszy w Polsce wykonał zabiegi metodą Ablatherm HIFU w 2006 roku a zbiegi Focal One HIFU w lutym 2014 roku

Na świecie stosowane są jedynie 3 systemy HIFU dedykowane leczeniu raka gruczołu krokowego. Sterowany przez chirurga Sonablate 500, sterowany przez robota Ablatherm oraz jego następca Focal One wykorzytstujący fuzję MR. Korzyści z zastosowania metody HIFU w leczeniu raka prostaty

  • wyniki leczenia metodą HIFU są porównywalne w wyników leczenia osiąganych w trakcie radioterapii
  • wyniki odległe, 5-cio i 7-mio letnie pokazują wysoki odsetek wyleczeń zależnie od ośrodka kształtujące się na poziomie od 63 do 87%
  • bardzo wysoki odsetek chorych bez wznowy guza oraz wieloletnie przeżycia bez wystąpienia przerzutów odległych sięgające w badanych grupach od 87% do nawet 99% wyleczonych
  • zminimalizowane narażanie pacjenta na efekty uboczne – brak cięć skórnych i blizn – zabieg bezkrwawy, z praktycznie zerowym ryzykiem przetaczania krwi – brak konieczności preparowania w okolicy nerwów i redukcja ryzyka upośledzenia funkcji seksualnych po zabiegu
  • możliwość stosowania w przypadku wznowy lokalnej procesu nowotworowego po wcześniejszym leczeniu operacyjnym, brachyterapii, teleradioterapii, HIFU
  • precyzja zabiegu 5 krotnie większa w porównaniu do metody Ablatherm
  • możliwość ablacji guzów położonych do 4 cm od ściany odbytnicy
  • krótki czas zabiegu poniżej 3 godzin w jednorazowej sesji
  • bezbolesny zabieg w znieczuleniu ogólnym
  • powrót do domu w ciągu 2-3 dni po zabiegu
  • szybka rekonwalescencja – bez ograniczenia codziennej aktywności
  • powrót do pracy możliwy już po 14-21 dniach od zabiegu
  • metoda HIFU jest stosowana na świecie od około 20 lat
  • skuteczność metody HIFU potwierdzona jest licznymi badaniami naukowymi

Korzyści unikalne zastosowane jedynie w aparacie Focal One HIFU:

3 x P

  • PLANOWANIE zabiegu odbywa się na podstawie nakładania wykonanego wcześniej badania MRI z kontrastem lub PET/MRI z uzyskanym w trakcie zabiegu obrazu usg.
  • PRECYZJA ablacja tkanki o minimalnych rozmiarach 1,7mm x 5mm
  • POTWIERDZENIE skuteczności zniszczenia ognisk nowotworu w trakcie zabiegu za pomocą badania USG z kontrastem.W razie stwierdzenia niepełnej ablacji ognisk nowotworu w kontrolnym badaniu USG urolog może podjąć decyzję o powtórzeniu ablacji lub zmianie sposobu leczenia

zamknij

  • koszt kwalifikacji do zabiegu z badaniem USG wynosi 250 zł
  • koszt zabiegu usuwania raka prostaty metodą Focal One HIFU wynosi od 27 000 zł
  • wizyty kontrolne po zabiegu przez 2 tygodnie po zabiegu są bezpłatne
  • kwalifikacja do zabiegu odbywa się w Poradni Urologicznej i NIE jest wykonywana w ramach refundacji przez NFZ
  • zabieg NIE jest refundowany przez NFZ
  • posiadamy umowy na kwalifikacje i operacje z firmami: PZU
  • sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty kwalifikacji lub operacji

Zwrot kosztów leczenia dla osób mieszkających w UE

  • pomagamy w uzyskaniu zwrotu kosztów leczenia osobom zatrudnionym w UE– osoby zainteresowane prosimy o kontakt emailowy

zamknij

Kwalifikacja do zabiegu obejmuje ocenę wskazań, przeciwwskazań i możliwości technicznych wykonania zabiegu oraz ustalenie planu leczenia. Odbywa się w trakcie konsultacji specjalistycznej u urologa wykonującego zabieg na podstawie wyników badań:

  • aktualny poziom PSA
  • opis badania USG  przezodbytniczego (TRUS)
  • wynik badania histopatologicznego wycinków biopsji prostaty z 12 punktów
  • badania PET/MRI lub MRI z kontrastem

Wskazania do zabiegu:

  • pacjenci nie kwalifikujący się do prostatektomii radykalnej ze względu na wiek, obciążenia internistyczne itp.
  • pacjenci nie akceptujący powikłań związanych z radykalnym zabiegiem chirurgicznym
  • leczenie radykalne od raków ograniczonych do torebki prostaty po postać wykraczającą poza nią w guzach T1a  do T2b przy Gleason do 8-9  
  • leczenie paliatywne w T-4 w celu immunizacji (Uczulanie limfocytów REG, zmniejszenie masy pierwotnego ogniska nowotworowego)
  • wznowa miejscowa po brachyterapii
  • wznowa miejscowa po radioterapii
  • wznowa miejscowa po prostatektomii radykalnej

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • mnogie przerzuty guza,
  • stany wykluczające znieczulenie ogólne lub Z.O.P. w czasie trwania zabiegu ok 3h
  • zmiany chorobowe przebiegające z pogrubieniem ściany odbytnicy

zamknij

Niezbędne konsultacje i badania:

  • wyniki badań urologicznych: PSA, TRUS, MR, hist-pat
  • ekg i opinia kardiologa dotycząca ew. przeciwwskazań do zabiegu w znieczuleniu ogólnym
  • RTG płuc (ważne przez 2 lata),
  • badania laboratoryjne– grupa krwi (oryginał ),– morfologia krwi z płytkami,– antygen Hbs,– przeciwciała anty-HCV,–  APTT,– INR,– glukoza,– sód w surowicy,– potas w surowicy,– kreatynina,– innych badań i konsultacji ( jeśli zostały zlecone przez urologa lub anestezjologa ).
  • Po wykonaniu w/w badań prosimy o kontakt w celu ustalenia terminu konsultacji anestezjologicznej
  • W przypadku zażywania leku zmieniającego krzepliwość krwi  najpóźniej na tydzień przed zabiegiem należy ustalić dawkowanie leków z urologiem wykonującym zabieg.
  • Przygotowanie w dniu poprzedzającym operację:
  • śniadanie- normalne
  • obiad – zupa lekkostrawna do 13.00
  • po obiedzie dieta ścisła, można pić wodę do 22.00
  • od godziny 15 należy pić preparat oczyszczający jelito – Fortrans– co godzinę 1 litr ( łącznie 4 litry )
You might be interested:  Zespoły posturalne – zespół skrzyżowania górnego i dolnego – ćwiczenia i fizjoterapia

Postępowanie w dniu zabiegu:

  • dieta ścisła ( nie jeść ani nie pić )
  • przyjąć leki stosowane codziennie

Do szpitala należy zabrać ze sobą:

  • dokument tożsamości
  • dowód przelewu bankowego
  • insuliny i leki zażywane na stałe,
  • dotychczasową dokumentację medyczną
  • wyniki  zleconych badań i konsultacji
  • rzeczy osobiste ( 2 wygodne piżamy, co najmniej 2 komplety bielizny, porannik, przybory toaletowe, obuwie antypoślizgowe, książkę i gazety )

Informacja o przygotowaniu do operacji HIFU – plik PDF do wydrukowania

zamknij

Metoda HIFU polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do niszczenia tkanki nowotworowej. Skupienie wiązki ultradźwięków powoduje zniszczenie komórek nowotworowych.

Zabieg trwa około 3 godzin, wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym co zapewnia najwyższe bezpieczeństwo i komfort dla Pacjenta. W trakcie leczenia sonda z funkcją obrazowania i terapeutyczną jest umieszczona w odbycie pacjenta. 

Na podstawie przedoperacyjnych obrazów PET, MR i śródoperacyjnego USG, ogniska nowotworu, są lokalizowane. Po zaplanowaniu zakresu zabiegu przez urologa, robot steruje wiązką ultradźwięków zapewniając maksymalną precyzję, radykalność i bezpieczeństwo. Zabieg odbywa się w sposób bezkrwawy, nie wymaga nacięć skórnych ani uszkodzenia okolicznych struktur jak naczynia, nerwy czy jelita.

  1. Cały proces termicznego niszczenia komórek nowotworowych odbywa się automatycznie na podstawie komputerowego projektu, który realizowany jest przez precyzyjnie działającego robota nadzorowanego przez cały czas zabiegu przez urologa.
  2. Pacjent jest uruchamiany i może samodzielnie się poruszać już po kilku-kilkunastu godzinach po zabiegu.
  3. zamknij

Po zabiegu:

  • Pobyt w szpitalu najczęściej nie przekracza 3-4 dni
  • Przynajmniej przez 3 dni pacjent pozostaje z założonym cewnikiem do pęcherza moczowego
  • Z powodu obecności cewnika może występować uczucie pieczenia w cewce moczowej
  • Do 7 dni po usunięciu cewnika stosowany jest profilaktycznie antybiotyk
  • Bóle jeśli występują mają niskie natężenie. Zastosowanie paracetamolu, ibuprofenu lub innych leków przeciwbólowych  w zupełności pozwala opanować dolegliwości
  • Pacjenci powinni normalnie, ale nie forsownie chodzić
  • Abstynencja seksualna zalecana jest przez przynajmniej 6-8 tygodni

Powrót do pracy jest możliwy po 14 – 21 dniach od zabiegu

zamknij

Do podstawowych powikłań występujących po wykonaniu zabiegu HIFU należą:

  • Obrzęk gruczołu krokowego martwica gruczołu krokowego i związane z tym za trzymanie moczu oraz objawy z dolnych dróg moczowych (LUTS)
  • Konieczność odprowadzenia moczu w postaci przetoki nadłonowej lub cewnika przez okres dłuższy niż 40 dni
  • Przewlekła infekcja układu moczowego
  • Nietrzymanie moczu I stopnia 4-6 %
  • Nietrzymanie moczu II stopnia 2%
  • Nietrzymanie moczu III mniej niż 1%
  • Zaburzenia wzwodu związane z uszkodzeniem pęczków nerwowo naczyniowych
  • Przetoka cewkowo odbytnicza
  • Zwężenie cewki moczowej

zamknij

  • Wizyta kontrolna planowana jest po 3 miesiącach po zabiegu,
  • W razie konieczności, wizyty kontrolne przez 2 tygodnie po zabiegu są bezpłatne,
  • W pierwszym roku wizyty kontrolne odbywają się co 3 miesiące (rutynowo obejmują konsultację na podstawie  badania PSA frakcja wolna / PSA frakcja całkowita, TRUS, MRI),
  • W drugim i kolejnych latach do 5. roku po zabiegu wizyty kontrolne odbywają się co 6 miesięcy (rutynowo obejmują konsultację na podstawie badania PSA frakcja wolna / PSA frakcja całkowita, TRUS, MRI),
  • W przypadku nieprawidłowych wyników PSA konieczne może być wykonanie diagnostyki obrazowej USG, PET lub MRI lub TK lub Scyntygrafii

Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub zauważysz niepokojące objawy, takie jak: zatrzymanie moczu, ból podczas oddawania moczu, nietrzymanie moczu, częstomocz dzienny lub i nocny, bóle jąder lub i najądrzy skonsultuj się z lekarzem.

zamknij

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z chorobą i leczeniem. Nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, bądź też rozmowy pacjenta z urologiem o chorobie i jej leczeniu.

Metoda HIFU według obecnego stanowiska wielu światowych towarzystw urologicznych jest metodą komplementarną a nie konkurencyjną do pozostałych metod leczenia raka prostaty.

Postępowanie związane z chorobą i jej leczeniem może się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia urologa.

Jeżeli masz pytania dotyczące zabiegu, przygotowania lub postępowania po leczeniu, opłaty za operację lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań urologowi.

zamknij

Umów się na wizytę kwalifikacyjną:

Specjalistae-RejestracjaCena
erejestracja – Osielsko
erejestracja

Operacyjne leczenie i objawy raka prostaty – prostatektomia da Vinci

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Szanse na całkowite wyleczenie raka prostaty przy szybkim rozpoznaniu są duże. W Polsce najczęściej wykonuje się operację prostaty. Popularność zyskują też operacje urologiczne Da Vinci.

Nazwa
rak prostaty może zmylić, bo w rzeczywistości chodzi o grupę nowotworów
złośliwych gruczołu krokowego, stercza lub prostaty. W Polsce to obok raka płuc
najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn. W wielu krajach Europy
Zachodniej jest najczęściej wykrywanym męskim nowotworem; szacuje się, że
mniejsza ilość stwierdzonych przypadków w Polsce wiąże się z niższą
wykrywalnością.

Pacjenci konsultują się z lekarzem dopiero w zaawansowanym
stadium, gdy odczuwają już silny dyskomfort. Dlatego tak ważna jest
profilaktyka. Poza badaniem kontrolnym podczas wizyty u urologa istnieją też
droższe i bardziej zaawansowane metody diagnostyczne, dostępne od ręki głównie
w gabinetach prywatnych: specjalistyczne badania krwi, biopsja czy
wieloparametryczny rezonans magnetyczny.

Objawy
raka prostaty

Z
wiekiem u pacjentów coraz częściej pojawiają się objawy takie jak:

  • częstsze niż zwykle oddawanie moczu, budzenie się w nocy w celu oddania moczu
  • obecność czerwonych krwinek w moczu – niekoniecznie widoczna gołym okiem, czasem wykrywalna tylko podczas badania moczu
  • ból dolnej części kręgosłupa
  • chudnięcie

Leczenie
raka prostaty

Najczęściej
stosowanymi metodami leczenia są operacje. Poza nimi niekiedy, szczególnie w
przypadku naciekającego nowotworu, który mógłby nie zostać w całości usunięty
podczas zabiegu, stosuje się radioterapię.

W
przypadku przerzutów można też stosować metodę
hormonalną
, która ma zapobiec pojawianiu się nowych ognisk. Ponieważ
komórki rakowe są pobudzane do wzrostu przez testosteron, który jest
produkowany w jądrach, czasem konieczne jest ich wycięcie. Alternatywą mogą być
niekiedy leki, które zmniejszają wpływ hormonów na chore komórki.


też metody eksperymentalne, które
polegają na usunięciu nowotworu bez przeprowadzania operacji: ultradźwiękowa
czy leczenie impulsami prądu. W Polsce najczęściej są przeprowadzane operacje,
dlatego zostanie tu omówione, na czym polega operacja prostaty i jakie są jej
rodzaje.

Kiedy
jest wskazana operacja prostaty?

W
USA i niektórych krajach Europy Zachodniej skuteczność operacji prostaty wynosi
nawet 93 – 97 procent. W Polsce to wciąż od ok. 54 do 74 procent, właśnie w
związku z późną diagnostyką i oczekiwaniem na leczenie.

You might be interested:  Fleczer – co to jest, kiedy dentysta go zakłada i na jak długo?

Operacja
jest skuteczną metodą, jeśli rak został wykryty dość wcześnie i nie objął
innych miejsc w ciele poza samym gruczołem krokowym. W wyniku usunięcia
pęcherzyków nasiennych, węzłów chłonnych z naczyń biodrowych i zasłonowych, a
także gruczołu krokowego, można usunąć wówczas wszystkie komórki rakowe, a więc
w pełni wyleczyć pacjenta.

Na czym
polega operacja prostaty?

Dawniejsza
metoda chirurgicznej i bardzo inwazyjnej metody operacji prostaty skalpelem
jest dziś najczęściej zastępowana przez laparoskopię. Pacjent może po niej o
wiele szybciej wrócić do codziennych czynności, bo zamiast szerokiego nacięcia
na jamie brzusznej, które długo się goi, instrumenty medyczne są wprowadzane
przez tylko 2-3 niewielkie nacięcia na brzuchu.

Operacja
prostaty – przebieg

Pacjent
w czasie operacji poddany jest znieczuleniu ogólnemu, więc nie czuje bólu.
Całość trwa od 2 do 3 godzin, a po kilku dniach można już opuścić szpital i
niemal od razu wrócić do zajęć w domu czy w pracy.

W
trakcie operacji zakładany jest cewnik. Służy on zespoleniu odciętego kikutu
cewki moczowej z pęcherzem moczowym – zapewnia to odpływ moczu. Dodatkowo mogą
zostać zamocowane dreny zapobiegające nadmiernemu krwawieniu. Cewnik i dreny
zostają usunięte po kilku dniach po zabiegu. Sama laparoskopia polega na
usunięcie chorych komórek przez nacięcia na brzuchu.

Radykalna
metoda chirurgiczna jest stosowana rzadziej w stosunku do laparoskopii, np. przy
bardziej złożonych nowotworach u pacjentów otyłych, gdy usunięcie ich
laparoskopowo przez brzuch byłoby niemożliwe. Wtedy operacja przebiega z
dostępu przezkroczowego. Jest mniej komfortowa, bo pacjent musi leżeć w pozycji
ginekologicznej. Rekonwalescencja po zabiegu też jest wówczas trudniejsza.

Co to
jest operacja urologiczna Da Vinci?

Metody
chirurgiczne wiążą się z dużym ryzykiem nietrzymania moczu i impotencji. Ta
ostatnia przy tradycyjnej operacji dotyczy niemal każdego operowanego. Dlatego
też warto wiedzieć o bezpieczniejszych alternatywach.

Najnowocześniejszą z opisywanych metod jest operacja urologiczna Da Vinci. To amerykańska technologia w Europie propagowana między innymi przez krakowski Szpital na Klinach.

Przebieg
operacji metodą Da Vinci

Metoda ta przypomina laparoskopię pod względem technicznym – instrumenty wprowadzane są przez kilka nacięć na brzuchu. Różnicą jest to, że w przypadku operacji urologicznej Da Vinci przez otwory wprowadzane są ramiona robota, na końcu których znajdują się narzędzia długości kilku milimetrów.

Operator robota da Vinci – chirurg widzi też nawet 10-krotnie powiększony obraz w rozdzielczości HD. Wszystko to pozwala na o wiele bardziej precyzyjne działanie, a to z kolei umożliwia dokładne usunięcie chorego miejsca bez uszkodzenia organów i tkanek znajdujących się dookoła.

W efekcie ryzyko problemów z potencją czy nietrzymaniem moczu jest po zabiegu mniejsze. Kłopoty z nietrzymaniem moczu utrzymują się często do ok. 3 miesięcy po zabiegu, jednak już w rok po operacji znikają u 98 proc. osób. Pacjent szybko też dochodzi do siebie – cewnik usuwany jest już ok. 3. dnia, a dren – po ok.

1-2 dniach.

Dla kogo
operacja urologiczna Da Vinci?

Poza
osobami, które wybierają metodę, by mieć większą szansę na sprawność i zdrowie
po operacji, wykonuje się ją również u pacjentów, którzy nie mogą poddać się
laparoskopii – np. z uwagi na podwyższone ciśnienie śródczaszkowe czy jaskrę. Z
czasem takie zabiegi będą wykonywane coraz częściej z uwagi na wysoką
skuteczność i mniejsze ryzyko komplikacji po zabiegu.

Oddział Urologii

  1. Opis oddziału
  2. Zakres usług
  3. Kadra medyczna

Urologia to specjalizacja lekarska zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego (nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa) oraz męskich narządów płciowych (prącie, moszna, jądra, najądrza, nasieniowody, prostata).

Blok Operacyjny Szpitala Medicover dysponuje nowoczesnym zapleczem technicznym, które pozwala na wykonywanie zabiegów operacyjnych zarówno metodami klasycznymi jak i laparoskopowo, czy też z wykorzystaniem endoskopii urologicznej. W 2018r Szpital kupił najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie – da Vinci – wykorzystywany w operacyjnej terapii szeregu schorzeń, w tym najbardziej rozpowszechnionych chorób nowotworowych.

Operacje z wykorzystaniem robota da Vinci są wykonywane przez dr Pawła Salwę, specjalizującego się w tej metodzie. Jest ona aktualnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia raka prostaty, pozwalająca w większości przypadków na oszczędzające przeprowadzenie zabiegu, co jest warunkiem dobrego trzymania moczu i powrotu erekcji po operacji.

Zakres usług

W Oddziale Urologii Szpitala Medicover nasi specjaliści wykonują szeroki zakres badań i operacji urologicznych, w tym m.in.:

Kadra medyczna

Zabiegi realizowane są przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Zespół konsultantów i operatorów urologów szpitala Medicover: dr Paweł Salwa, dr Paweł Stajno,  dr Marcin Rafał Rudziński oraz dr Piotr Dzigowski. Procedury wykonywane są zarówno w zakresie tzw. „chirurgii jednego dnia”, jak i w trybie długotrwałych procedur szpitalnych w Oddziale Chirurgii Ogólnej.

dr n. med. Paweł Salwa

Jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistą w zakresie urologii. Ukończył także biotechnologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Oddziałem Urologii w Szpitalu Medicover kieruje od początku 2019 roku, poprzednie 7 lat pracował w największej klinice urologii robotycznej w Gronau w Niemczech, gdzie pełnił funkcje Ordynatora Kliniki Urologii i Kierownika Centrum Diagnozowania Obrazowego Prostaty.

Od 2013 roku poświęcił się zawodowo leczeniu raka prostaty za pomocą minimalnie inwazyjnej metody robotycznej da Vinci. Od tego czasu z perspektywy konsoli wykonał ponad 1000 operacji (z perspektywy konsoli) za pomocą robota da Vinci – tylko w 2019 roku wykonał ponad 400 zabiegów tego typu w szpitalu Medicover.

Jako lider wdrażania nowych metod operacyjnych stworzył autorską metodę SMART Prostatectomy, która jest chroniona przez Urząd Patentowy RP, a jej szczególnie korzystne dla pacjenta rezultaty zostały zaprezentowane i nagrodzone na kongresie europejskiej sekcji urologii robotycznej (ERUS) i opublikowane w prestiżowym czasopiśmie European Urology Supplements.

Więcej na ten temat https://urologia.medicover.pl/

mgr Elżbieta Maciejewska – Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Chirurgii.Pielęgniarka z ponad 30 letnim stażem, magister pedagogiki ze specjalnością edukacja zdrowotna. Ukończyła kursy: leczenia ran, kwalifikacyjny z pielęgniarstwa chirurgicznego , kwalifikacyjny organizacji i zarządzania dla pielęgniarek.

Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran i Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Stomijnych. Bierze udział w konferencjach Stomijnych jako wykładowca i prowadzeni zajęcia praktyczne ze studentami Akademii Wychowania Fizycznego.

W bieżącej pracy oprócz koordynowania i nadzorowania funkcjonowania podległego oddziału, odpowiedzialna jest za wsparcie merytoryczne podległego personelu i motywowanie zespołu do efektywnej i pełnej zaangażowania pracy.

Szanowni Państwo,proszę przyjąć wyrazy podziękowania i najwyższego uznania w związku z wykonaną operacją prostatektomii.Dziękuję za wszelką wykazaną opiekę, obsługę medyczną i poziom opieki socjalnej.

Wyrazy uszanowania,Piotr

Oddział Urologii Szpital Medicover Aleja Rzeczypospolitej 5

02-972 Warszawa

Oddział Urologii Warszawa Szpital Medicover

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *