Spis treści
Przyczyny łupieżu
Łupież powstaje w wyniku nadmiernego i zbyt szybkiego namnażania się komórek naskórka. Najczęstszą przyczyną wywołującą to schorzenie jest grzyb Pityrosporum ovale- te mikroorganizmy żyją na skórze każdego z nas, jednak nie u wszystkich rozwijają się na tyle, by powodować łupież.
Ponad to na rozwój łupieżu wpływa wzmożona aktywność gruczołów łojowych, prowadząca do łojotoku.
Zaostrzaniu objawów łupieżu dodatkowo sprzyja szereg różnych czynników zewnętrznych między innymi ogólne osłabienie organizmu, zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja, czyli nadmiar środków do stylizacji, oraz rzadkie mycie włosów i niedokładne spłukiwanie szamponu.
Łupież pojawia się często także u osób przemęczonych, zestresowanych i źle się odżywiających – najbardziej szkodzi spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych oraz cukru. Łupież łupieżowi nierówny, więc aby wiedzieć, z czym mamy do czynienia, zapraszam do lektury krótkiej charakterystyki poszczególnych z nich
Rodzaje łupieżu
Łupież suchy
– o łupieżu suchym mówimy wtedy, kiedy z głowy sypia białe, suche płatki widoczne często na ciemnym ubraniu. Czasem towarzyszy mu swędzenie skóry głowy i wzmożone wypadanie włosów. Może prowadzić do łupieżu tłustego.
Łupież tłusty
– charakteryzuje się większymi, tłustymi płatami o żółtym zabarwieniu. Nie leczony powodujące trwałe łysienie. Łupież i łojotok zmniejszają się w miarę postępującego łysienia. Leczenie łupieżu tłustego jest bardziej skomplikowane niż się nam wydaje.
Przede wszystkim wymaga konsultacji ze specjalistą, który przepisze maść zawierającą substancje czynne, o działaniu przeciwłojotokowym. Kuracja wymaga stosowania szamponów przeciwłupieżowych – i to zarówno wtedy, gdy łupież występuję, jak i profilaktycznie, raz na jakiś czas, po ustąpieniu objawów.
Dodatkowo należy uzupełnić dietę witaminami z grupy B oraz E i A.
Łupież pstry
– występuje głównie w obrębie klatki piersiowej, karku i pleców, objawia się brunatnymi lub różowymi plamami na skórze. Plamy przybierają nieregularne kształty o powierzchni około 3 – 4 mm, które z czasem zlewają się z sobą w całość. Leczenie polega na stosowaniu środka przeciwgrzybiczego z imidazolem.
Łupież rumienowy
– schorzenie to atakuje głównie mężczyzn. Ma łagodny przebieg, a rozpoznać go można po ciemno-czerwonych lub brunatnych plamach na udach i w okolicy moszny.
Łupież biały – ta odmiana występuje głównie u dzieci i ludzi młodych. Rozpoznamy go po białych , swędzących plamach w okolicach twarzy i kończyn.
Czy łupieżem można się zarazić?
Tak, ponieważ grzybice są chorobami zakaźnymi, a w powstawaniu łupieżu ważną rolę odgrywa wyżej wspomniany grzyb drożdżopodobny .Może on także wywoływać i nasilać objawy łojotokowego i atopowego zapalenia skóry. Najczęściej zarazić się można drogą pośrednią, przez wspólne używanie grzebieni, szczotek do włosów, nakryć głowy czy spaniu na jednej poduszce.
Walka z łupieżem bywa trudna, dlatego, że schorzenie to ma skłonność do nawrotów, zwłaszcza u pacjentów, które stosują kurację przeciwłupieżową tylko do czasu ustąpienia objawów. Tymczasem ważne jest prowadzenie leczenia ściśle według zaleceń specjalisty. Postawienie diagnozy rozpoczyna się od konsultacji oraz szczegółowego badania, po którym następuje dobór odpowiednich środków.
Do leczenia łagodnych postaci łupieżu używane są szampony, lotiony oraz emulsje o działaniu przeciwłupieżowym, zawierające substancje aktywne takie jak pirytonian magnezu,kwas salicylowy, siarczek selenu, klimbazol czy cynk.
Jak pozbyć się łupieżu?
Łuszczenie się naskórka jest charakterystyczne dla wielu osób. Pojawienie się płatów suchej białej skóry widocznych na ciemnych ubraniach powinno jednak zaniepokoić.
W ciągu życia można mieć do czynienia z chorobą, która doprowadza do powstania białych, tłustych lub różowych zmian naskórka (zwanych również wykwitami Gilberta).
Często występującą przypadłością jest również łupież pstry, który wymaga leczenia.
Objawy łupieżu
W przypadku typu suchego skóra łuszczy się i pozostawia białe płatki, do pozbycia się których wystarczy szampon lub zastosowanie domowej metody, polegającej na użyciu olejku rycynowego.
Przy typie tłustym na głowie mogą pojawić się plamy doprowadzające do łysienia. W przypadku odmiany różowej Gilberta wykwity pojawiają się na nogach. Łupież pstry to z kolei schorzenie, które rozwija się na klatce piersiowej.
Jak się pozbyć podobnych objawów?
W sytuacji, w której stan suchej skóry utrzymuje się przez dłuższy czas, można rozpocząć leczenie lub zainwestować w szampon przeciwłupieżowy, który przyspieszy pozbywanie się białych lub tłustych wykwitów. Pomocne okażą się także domowe sposoby na przesuszenie naskórka.
Inną odmianą schorzenia jest łupież różowy Gilberta. Łuszczący się naskórek doprowadza do powstawania plamek. Z reguły wystarczy zamaskować wykwity i pozwolić, by ta różowa odmiana choroby Gilberta zniknęła samoistnie. Można jedynie sięgnąć po domowe sposoby, by pozbyć się swędzenia oraz przesuszenia (na przykład przetrzeć skórę mlekiem), a także wykorzystać szampony lecznicze.
Poważna choroba skóry
Bywają jednak sytuacje, że domowe sposoby i szampon nie wystarczą, a suche lub tłuste wykwity przenoszą się na pozostałe części ciała. Zapewne rozwija się łupież pstry. Czerwone plamy widoczne są w okolicy klatki piersiowej i pleców.
W tym przypadku konieczne jest podjęcie leczenia. Szampon na łupież pstry może nie wystarczyć. Domowe sposoby na białe lub tłuste wykwity skórne także okażą się zbędne.
Podobnie jak w przypadku typu różowego Gilberta pozostaje podjęcie leczenia i sięgnięcie po preparaty, mające na celu złagodzenie objawów pstrej odmiany schorzenia.
Leczenie łupieżu
Owłosiona skóra głowy to szczególnie wrażliwe miejsce, które narażone jest na liczne bodźce czynniki zewnętrzne, które wpływają bezpośrednio na kondycję włosa i skóry. Nawet najdrobniejsze zachwianie równowagi w funkcjonowaniu jej mechanizmów są widoczne natychmiastowo i świadczą o patologii. Każdy symptom wymaga natychmiastowej interwencji w postaci całościowego, wnikliwego badania.
Łupież to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń w gabinecie trychologicznym. Jest niebolesnym, nie zaraźliwym zjawiskiem o przewlekłym i sezonowym przebiegu.
Metody leczenia
Szybka interwencja w przypadku zauważenia czy zdiagozowania łupieżu jest konieczna nie tylko ze względów estetycznych ale w celu niedopuszczenia do trwałego łysienia. Metody leczenia łupieżu przede wszystkim opierają się na leczeniu miejscowym, czyli stosowaniu specjalistycznych preparatów jak lotiony, szampony, emulsje, ekstrakty
Jakie działanie powinny wykazywać preparaty w leczeniu łupieżu?
- keratolityczne
- cytostatyczne
- przeciwgrzybicze
- odbudowujące naturalną barierę ochronną
Leczenie łupieżu zwykłego – krok po kroku
Leczenie łupieżu suchego powinno opierać się na stosowaniu bardzo łagodnych preparatów, którym celem będzie naprawienie uszkodzonej bariery ochronnej naskórka. Należy usunąć nieprawidłowości w jej przepuszczalności, zwiększyć ilość lipidów z zachowaniem ich unikalnego i naturalnego składu.
Składniki aktywne zawarte w preparatach nie mogą być drażniące dla skóry. Agresywne środki myjące znajdujące się w większości szamponów są wręcz zakazane, gdyż zaostrzają i potęgują istniejący już łupież.
Bardzo ważne jest aspekt odżywiania, należy dokładnie przeanalizować dietę i włączyć brakujące składniki.
Właściwa dieta powinna skupić się na:
- ograniczenie spożywania produktów małowartościowych, przetworzonych
- produkty bogate w witaminę F, B6, A (wątróbka, kiełki pszenicy, jaja kurze, kapusta)
- mikroelementy jak wapń, magnez, fosfor i potas
- produkty bogate w kwasy omega – 3 jak awokado, ryby, oleje, słonecznik, siemię lniane
- wypijanie większej ilości wody
Kolejne ważne aspekty w leczeniu łupieżu to:
- unikanie stresu, używek
- aktywność fizyczna
Kuracja domowa
Bez właściwej pielęgnacji skóry opartej na preparatach z unikalnymi recepturami ciężko mówić o uzdrowieniu skóry głowy. Na rynku specjalistyczne preparaty do problematyki skóry głowy nie są powszechne, przez co, wydawałoby się banalne do leczenia schorzenia, ciągną się miesiącami.
Przed procesem mycia wskazane jest zastosowanie pre-szamponu, serum, czy emulsję które pełni funkcje ochronne, nawilżające i przygotowuje skórę głowy do procesu mycia i rozmiękcza łuskę.
Z pewnością należy myć skórę głowy tylko wtedy kiedy tego wymaga, nie za często i nie za rzadko. Jeśli trzeba codziennie, to tylko szamponem do tego przeznaczonym z dużą ilością olejków, ekstraktów roślinnych. Skórę głowy powinniśmy myć dwukrotnie, podczas drugiego mycia z pozostawieniem na ok 2 – 3 minuty i obficie spłukać wodą.
Po osuszeniu skóry głowy i włosów aplikujemy lotion, który wykazuje działanie kompatybilne z produktami wcześniej używanymi. Przywraca właściwy płaszcz hydrolipidowy skóry, pH, zapobiega nawrotom łupieżu. Pozostawiamy go bez spłukiwania. Pamiętajmy o tym, żeby nie nakładać na skórę głowy masek, odżywek, ani żadnych produktów do stylizacji.
Są to preparaty przeznaczone jedynie na włosy.
Efekt kuracji jest widoczny po jednorazowym zastosowaniu preparatów. Przynosi ulgę i komfort. Nie należy jednak poprzestać na jednorazowej aplikacji. Kuracja powinna trwać około 3 miesiące, z odstawieniem wszystkich innych preparatów wcześniej używanych aby nie zakłócać procesu naprawy skóry.
Posiadacz skóry z łupieżem suchym powinien zawsze zwracać uwagę na stosowane preparaty, zawsze mieć pod ręką ten profesjonalny, aby w razie potrzeby szybko i skutecznie rozprawić się z łupieżem suchym.
Profesjonalne zabiegi trychologiczne
Celem szybszego usunięcia łupieżu suchego i naprawienia bariery ochronnej skóry jest przeprowadzenie serii zabiegów w gabinecie trychologicznym.
Poza leczniczym charakterem zabiegi są świetną formą aromaterapii ze względu na zawartości wysokiej jakości olejków eterycznych zazwyczaj pozyskiwanych z upraw organicznych.
Połączone są z masażem relaksacyjnym, który koi zakończenia nerwowe co w połączeniu z zapachem wprawia w błogi relaks. Zabiegi trwają zazwyczaj 30 – 60 minut. Można przeprowadzać je raz w tygodniu lub co dwa tygodnie, zazwyczaj w serii 6 – 10 zabiegów.
Zabiegi przeprowadzane w gabinecie różnią się w zależności od intensywności problemu oraz oczekiwań czy upodobań pacjenta.
Można przeprowadzać je z myciem skóry głowy lub bez, z wykorzystaniem aparatury, jak np. technologia infuzji tlenowej, lub bez. Wszystkie formy są skuteczne.
Podczas obrazowego badania skóry głowy oraz obejrzenia jej pod trychoskopem specjalista dobiera najlepszą, która z metod będzie najlepsza.
Efekty są widoczne po pierwszym zabiegu. Po wykonaniu serii zabiegów zalecane są zabiegi przypominające raz na 2 – 3 miesiące.
Aby efekty leczenia łupieżu suchego były jak najlepsze kuracja w gabinecie musi był połączona z profesjonalnymi preparatami do stosowania w domu.
Leczenie łupieżu tłustego – krok po kroku
Leczenie łupieżu tłustego ma charakter miejscowy i powinno opierać się stosowaniu preparatów keratolitycznych, cytostatycznych, przeciwgrzybiczych.
Składniki o działaniu keratolitycznym powinny wyeliminować zalegający na skórze głowy naskórek (kwas salicylowy, siarka, mocznik), cytostatycznym o działaniu antyproliferacyjnym i regulującym proces regeneracji naskórka, a przeciwgrzybicze jak siarczek selenu, pirytionian cynku hamująco na rozwój bakterii i grzybów.
Leczenie ogólne jest zarezerwowane jedynie dla ciężkich postaci łupieżu tłustego. Bardzo ważna jest szybka ingerencja ponieważ łupież tłusty predystynuje do łojotokowego zapalenia skóry oraz trwałego łysienia.
Podobnie jak w przypadku łupieżu suchego bardzo ważnym aspektem jest dieta, która powinna zawierać produkty bogate w witaminę F, B6, A (wątróbka, kiełki pszenicy, jaja kurze, kapusta), mikroelementy jak wapń, magnez, fosfor i potas, cynk. Unikanie stresu, używek, częsta aktywność fizyczna odgrywają również ważną rolę.
Kuracja domowa
Bez dobrania odpowiednich preparatów do stosowania w domu szanse na usunięcie problemu są bliskie zeru. Należy postępować według schematu: oczyszczanie – wstępne usunięcie łuski, mycie skóry głowy – szamponem, aktywizacja – działanie zapobiegające nawrotom.
Do etapu pierwszego – oczyszczania należy użyć albo lotionu na bazie kwasu salicylowego, mlekowego i azelainowego o płynnej formule lub serum, emulsję zawierającą olejki i ekstrakty eteryczne. Dwa podejścia spowodują skuteczne usunięcie łuski, co umożliwi przejście do dalszych etapów postępowania z łupieżem tłustym.
Skórę głowy myjemy wtedy kiedy tego wymaga, codziennie lub co drugi dzień. Skórę głowy powinniśmy myć dwukrotnie, delikatnie masując. Podczas drugiego mycia z pozostawieniem szamponu na około 2 – 3 minuty i obfitym spłukaniem wodą.
Po osuszeniu skóry głowy wmasowujemy lotion, ampułkę bez spłukiwania, które będą zapobiegać nawrotom łupieżu, działać przeciwświądowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.
Już po pierwszym użyciu tłusta łuska zostaje w dużym stopniu usunięta, co poprawia walory estetyczne i hamuje proces łysienia. Kuracja domowa powinna trwać do 3 miesięcy.
Profesjonalne zabiegi trychologiczne
Profesjonalne zabiegi trychologiczne na łupież tłusty są praktycznie takie same jak w przypadku łupieżu tłustego. Różnią się wykorzystywanymi preparatami, ponieważ mają zupełnie inne składniki aktywne.
Czas leczenia
Kuracja domowa wraz z profesjonalną w gabinecie trychologicznym trwa zazwyczaj około 1 – 3 miesięcy. Jest to uzależnione od skali problemu.
Efekt leczenia
Efekty są widoczne natychmiastowo już po jednorazowym zabiegu lub zastosowaniu w domu, natomiast proces naprawy skóry trwa dłużej w związku z czym ostateczne efekty widać po zakończonej 1 – 3 miesięcznej kuracji.Skóra głowy jest porządnie nawilżona, pozbawiona łuski, ma właściwy płaszcz hydrolipidowy i barierę ochronną, nie swędzi, ma wyregulowaną pracę gruczołów łojowych, nie jest podrażniona.
Czy łupież powraca
Zarówno łupież zwykły jak łupież tłusty mogą powrócić gdy pacjent powróci do dawnych nawyków lub zaistnieją czynniki sprzyjające. Dlatego warto zapoznać się z tym schorzeniem, zrozumieć go i wdrożyć właściwe nawyki, dzięki którym prawdopodobieństwo nawrotu będzie minimalne.
Co może spowodować łupież nieleczony
Jeśli zaniedbamy kwestię usunięcia łupieżu może się on przerodzić w znacznie poważniejsze schorzenia. W przypadku łupieżu tłustego w łojotokowe zapalenie skóry. Zarówno łupież tłusty jak łojotokowe zapalenie skóry prowadzą do trwałego wyłysienia.
Nie zaprzestanie agresywnemu działaniu w przypadku łupieżu zwykłego może nadal potęgowaćuszkodzenie bariery ochronnej, do praktycznie całkowitego jej usunięcia.
Jeśli pozbędziemy się tego co ochrania nasze wnętrze, wszelkie zanieczyszczenia i mikroorganizmy mają ułatwioną drogę przenikania, co powoduje podrażnienia, wypryski, alergie.
Włosy stają się suche, łamliwe oraz może dojść do wzmożonego wypadania.
Znalezienie sposobu na łupież pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Problem ten może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.
Jeśli chciałbyś poznać właściwą metodę leczenia Twojego łupieżu poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.
Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa
Do końca września badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy
lub sprawdź nasze zabiegi na łupież Sprawdź >>
Łupież pstry – przyczyny, objawy, leczenie
Choć słowo „łupież” kojarzy się raczej z chorobami skóry głowy, może on dotyczyć także innych partii ciała i wcale nie musi przyjmować klasycznej postaci złuszczającego się naskórka. Jak wygląda łupież pstry i co stosować, aby pozbyć się nieestetycznych plam na skórze?
Łupież pstry u mężczyzn i u kobiet występuje podobnie często, natomiast łupież pstry u dziecka diagnozowany jest dość rzadko.
Jako, że drożdżaki powodujące łupież odżywiają się łojem i naskórkiem, łupież pstry jest dolegliwością występującą głównie u osób w wieku dojrzewania, osób dorosłych o tłustej cerze lub osób żyjących w ciepłym i wilgotnym klimacie.
Łupież staje się szczególnie dokuczliwy w porze letniej, gdyż pocenie się sprzyja namnażaniu obecnych na skórze grzybów. Osoba, która chociaż raz chorowała na łupież pstry musi liczyć się z tym, że nawroty łupieżu pstrego obserwuje się u aż 4 na 5 osób.
Popularną metodą na zdiagnozowanie łupieżu pstrego bywa posmarowanie skóry jodyną – wówczas żółtobrunatne plamy na skórze stają się mocniej widoczne.
Czy jest zaraźliwy?
Wiele osób zastanawia się, czy łupież pstry jest zaraźliwy. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
Drożdżaki Mallasezia występują na skórze człowieka w sposób naturalny, dlatego samo przeniesienie tych grzybów ze skóry osoby cierpiącej na łupież nie wywołuje zakażenia. Dopiero w stanach obniżonej odporności organizmu drożdżaki te mogą wywołać łupież pstry.
Wszystko zależy więc od indywidualnej podatności na zachorowanie. Drożdżaki Mallasezia najłatwiej przenieść na swoją skórę w gabinetach fryzjerskich, kosmetologicznych, gabinetach masażu, solariach, basenach, saunach, hotelach czy na siłowniach.
Zwiększone ryzyko zarażenia łupieżem pstrym występuje także podczas korzystania z tej samej szczotki do włosów, ręcznika, pościeli czy nakrycia głowy, dlatego niezwykle ważna w tym względzie jest dbałość o higienę.
Jak wygląda łupież pstry?
Objawy łupieżu pstrego to jasne, czerwone lub brązowe plamy na skórze, które pojawiają się najczęściej na głowie, twarzy, nogach, plecach, brzuchu, ramionach, szyi czy w okolicach zgięć stawowych. Warto także wiedzieć, że niekiedy łupież powoduje tak delikatne zmiany skórne, iż mogą one zostać niezauważone.
W początkowej fazie objawami łupieżu pstrego są zwykle niewielkie plamki koloru beżowego lub jasnoróżowego, przypominające wysypkę bądź uczulenie. Na późniejszym etapie mogą one przekształcić się w łuszczące się plamy o średnicy nawet około 3-4 mm, o nieregularnych, jasnych krawędziach. Łupież pstry rzadko powoduje swędzenie skóry.
Nieleczony łupież może skutkować powstaniem na skórze trwałych śladów infekcji w postaci odbarwionych „pstrych” plam.
łupież pstry na plecach
Przyczyny łupieżu
Przyczyną łupieżu pstrego są drożdżaki z rodzaju Malassezia, które obecne na skórze mogą powodować zaburzenia pigmentacji, czyli zabarwienia skóry.
Łupież pstry jest rodzajem powierzchownej grzybicy skóry. Rozwijająca się grzybnia produkuje związki chemiczne, które oddziałują na produkcję melaniny – naturalnego barwnika skóry. Skutkiem tego są widoczne na skórze plamy.
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu łupieżu pstrego są:
- otyłość,
- tłusta skóra,
- nadmierna potliwość,
- stosowanie doustnej antykoncepcji.
Co na łupież pstry?
Leczenie łupieżu pstrego może przebiegać z wykorzystaniem różnych środków, takich jak:
- doustne leki przeciwgrzybicze – to sposób na łupież pstry, który stosowany jest w zaawansowanych przypadkach choroby. Tabletki przeciwgrzybicze dobrze sprawdzają się, gdy łupież charakteryzuje się grubą warstwą obejmującą dużą część ciała lub gdy często występują jego nawroty;
- leki przeciwgrzybicze do stosowania na skórze – takie jak maści przeciwgrzybicze (np. z klotrimazolem) i kremy przeciwgrzybicze. Niektóre z nich można nabyć bez recepty. Leczenie miejscowe zalecane jest w przypadku łupieżu pstrego w ciąży;
- przeciwgrzybicze środki higieniczne – takie jak mydło przeciwgrzybicze, szampon przeciwgrzybiczny z siarczkiem cynku czy medyczne środki do przemywania skóry;
- właściwa pielęgnacja skóry – stosowanie emolientów, które posłużą odbudowie prawidłowej warstwy lipidowej skóry.
Warto pamiętać, że skóry zmienionej chorobowo nie wolno poddawać działaniu promieni słonecznych. Dopiero po zastosowaniu właściwego leczenia możliwa jest ekspozycja skóry na słońcu, które wówczas będzie sprzyjało wyrównaniu się kolorytu skóry.
Łupież pstry do dokuczliwa choroba, która poprzez wpływ na nasz wygląd może oddziaływać także na pogorszenie samopoczucia. Pamiętajmy, że w celu zapobiegania łupieżowi pstremu istotna jest dbałość przede wszystkim o higienę, ale także o prawidłową odporność organizmu.
Łupież pstry – jak zapobiegać?
Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego o wiele łatwiej nie dopuścić do pojawienia się łupieżu pstrego niż z nim walczyć. Problem ten dotyczy wielu osób.
Od tych, które mieszkają razem z osobami cierpiącymi na łupież pstry po osoby korzystające np. z saun i solarium.
Na profilaktykę powinny też zwrócić uwagę osoby, które wyleczyły już łupież pstry, ponieważ choroba ta lubi powracać.
Jak zapobiegać łupieżowi pstremu?
Łupieżem pstrym możemy zarazić się poprzez kontakt z chorą osobą lub przedmiotami przez nią używanymi. Wiedza ta pomoże nam ograniczyć szanse na zakażenie się drożdżakami.
Miejsca publiczne
Chcąc uniknąć łupieżu pstrego należy stosować się do kilku prostych zasad.
Po pierwsze należy szczególną uwagę przykładać do higieny w miejscach publicznych – na basenie w miarę możliwości nie chodzić boso, na solarium upewniać się, że sprzęt jest dokładnie dezynfekowany.
Z usług kosmetycznych korzystać należy tylko w dobrych salonach. Należy unikać kontaktu z powierzchniami, z którymi kontakt może mieć potencjalny chory.
Dom
Łupieżem pstrym zarazić można się także w domu. Jeżeli choruje jeden z domowników, trzeba być szczególnie ostrożnym. Wystarczy kilka zasad higieny. Bezwzględnie nie należy dzielić się odzieżą (szczególnie bielizną), obuwiem, ręcznikami, szczoteczkami do zębów czy też innymi przyborami kosmetycznymi. Regularnie powinno się prać odzież oraz ręczniki.
Profilaktyka łupieżu pstrego po wyleczeniu
Co prawda łupież pstry jest znacznie mniej uciążliwy niż na przykład grzybica stóp czy paznokci, jest też całkowicie wyleczalny, jednak ma, podobnie jak inne choroby grzybicze, tendencję do nawrotów.
Z tego względu należy, zarówno po wyleczeniu infekcji, jak i profilaktycznie, przestrzegać zasad higieny i zachować ostrożność w korzystaniu z tych obiektów publicznych, gdzie występuje szczególne ryzyko zakażenia – kąpielisk, łaźni, salonów odnowy i innych tego typu placówek.
Można też stosować profilaktycznie łagodne dermokosmetyki takie, jak Pityver.
Podsumowanie
Zgodnie ze starą maksymą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto, zwłaszcza w przypadku zwiększonego ryzyka infekcji, stosować specjalne środki do mycia i pielęgnacji ciała, rygorystycznie przestrzegać higieny osobistej, często zmieniać odzież, ręczniki i pościel.
Mimo, iż łupież pstry nie jest tak zaraźliwy jak grzybica stóp, to jednak należy zachować ostrożność. Ważne, aby zwracać uwagę na pierwsze charakterystyczne objawy tego schorzenia – jasne plamki na skórze oraz łuszczenie.
Wczesne rozpoznanie pozwoli na szybsze uporanie się tą dolegliwością.
Bibliografia
1. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 20142. Gaitanis G., Velegraki A., Mayser P., Bassukas I.D., Skin diseases associated with Malassezia yeasts: Facts and controversies, Clinics in Dermatology, 2013
Łupież pstry – czy można się zarazić?
Umiejętność rozpoznawania najczęściej występujących objawów różnych chorób skóry to niezwykle przydatna zdolność.
Dzięki temu będziemy w stanie w porę zareagować, jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, a jak wiadomo – im szybsze wdrożenie leczenia, tym większa szansa na skuteczność. Do dość powszechnych schorzeń należy tzw.
łupież pstry, choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na czym ta dolegliwość polega i czy można się nią zarazić.
Czym jest łupież pstry?
Choć nazwa kojarzy się z problematyczną skórą głowy, to jednak łupież pstry rzadko dotyczy tego obszaru. Zamiast tego objawy pojawiają się na tułowiu bądź na klatce piersiowej, czasem również na plecach oraz ramionach.
Łupież pstry jest spowodowany grzybami drożdżopodobnymi Malassezia furfur, które są organizmami naturalnie występującymi na ludzkiej skórze.
Dopiero w chwili, kiedy rozpoczyna się proces ich nadmiernego namnażania, dochodzi do zakażenia.
Nie jest znana dokładna przyczyna występowania tej choroby. Od lat prowadzone są liczne badania w celu wyjaśnienia tej kwestii, które pozwoliły m.in. na wyodrębnienie czynników zwiększających ryzyko. Są to m.in.:
- przebywanie w ciepłych, zawilgoconych miejscach;
- zaburzona bariera ochronna skóry;
- nadmierna potliwość;
- skóra z tendencją do przetłuszczania się;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- brak zachowywania odpowiedniej higieny osobistej.
Łupież pstry – jak go rozpoznać?
Objawem, który wyróżnia łupież pstry, są nieregularne plamki rozsiane na skórze, które mogą przybierać różne kolory. Zazwyczaj dość wyraźnie się odcinają na tle zdrowego naskórka, ponieważ są jaśniejsze lub ciemniejsze. Nierzadko zdarza się, że początkowe symptomy są bagatelizowane, ponieważ plamki są np. jasnobeżowe, w związku z czym trudniej je zauważyć.
Wspomniane zmiany skórne mają tendencję do rozszerzania się, a ich powierzchnia jest szorstka i przesuszona. Skóra wyraźnie się łuszczy, na dodatek odczuwalne jest silne swędzenie, czasem również pieczenie.
Niektóre osoby próbują poradzić sobie z plamami, wystawiając się na działanie promieni słonecznych. Niestety niedoskonałości wynikające z łupieżu pstrego nie opalają się, co wynika z zahamowania produkcji melatoniny.
Pamiętajmy jednak o tym, że żadnej choroby skórnej nie powinniśmy diagnozować na własną rękę.
W chwili wystąpienia jakichś niepokojących symptomów należy jak najszybciej skonsultować się z zaufanym dermatologiem.
Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych badań oraz po zrobieniu szczegółowego wywiadu możliwa jest prawidłowa ocena wszelkich objawów i zarazem dopasowanie odpowiedniego leczenia.
U kogo może występować łupież pstry?
Łupież pstry to choroba, która bardzo rzadko dotyczy dzieci. Najwięcej przypadków zachorowań dotyczy osób dorosłych, w tym takich już po 20. roku życia. Na dodatek u mężczyzn występuje on nieco częściej niż u kobiet.
Na łupież pstry są szczególnie narażone osoby z nadwagą i nadpotliwością, a także takie, które często noszą ubrania z syntetycznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów.
Czy łupież pstry jest zaraźliwy?
To pytanie, które najczęściej zadają sobie pacjenci. Niestety łupież pstry należy do chorób zakaźnych, w związku z czym jak najbardziej możemy zostać zarażeni bądź też zarazić kogoś innego.
Gdzie pojawia się największe ryzyko chorobowe? Dotyczy to wszelkich placówek publicznych, takich jak baseny, sauny, solaria, salony kosmetyczne czy fryzjerskie.
Dlatego jest niezwykle istotne, by w czasie wizyty u kosmetyczki bądź fryzjera zwracać szczególną uwagę na to, czy pracownicy zachowują wszelkie zasady higieny.
Jak tylko zauważymy jakieś odstępstwa od normy, najlepiej zrezygnować z wizyty.
Na basenie zaś możemy zachować ostrożność, stosując obuwie oraz pamiętając o dokładnym prysznicu po zakończeniu pływania.
Dodatkowo zarazić się można, korzystając z tej samej szczotki do włosów bądź też ręcznika, którego używa osoba chora.
Dlatego zwracajmy szczególną uwagę na urządzenia, ubrania oraz wszelkie artykuły pierwszej potrzeby.
Starajmy się o to, by myć się tylko swoją gąbką, by zawsze używać czystego ręcznika i by raczej nie pożyczać grzebienia czy ubrań (chyba że zostaną wyprane przed kolejnym założeniem).
Podstawową kwestią, która pozwala uchronić się przed zarażeniem łupieżem pstrym, jest stosowanie odpowiedniej higieny – szczególnie jeśli należymy do osób, które często i obficie się pocą.
Często myjmy ręce, nie zapominajmy o kompletnej toalecie rano i wieczorem. Na dodatek istotne jest, by nasza garderoba była pełna oddychających, lekkich ubrań wykonanych z naturalnych materiałów.
Są one delikatne dla skóry i nie podrażniają jej.
Czy pielęgnacja ma znaczenie?
Podstawowa higiena osobista to nie wszystko. Niezwykle istotna jest pielęgnacja – i to zarówno pod względem doboru kosmetyków, jak i sposobu ich aplikacji. Warto poświęcić chociaż kilka minut dziennie, by zadbać o skórę. Służy to nie tylko zapobieganiu, ale także zwalczaniu łupieżu pstrego.
Co jest istotne w pielęgnacji, kiedy mamy do czynienia z łupieżem pstrym? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, żeby wszelkie zmiany skórne były regularne nawilżane. Niezwykle ważne jest także przywrócenie naturalnej bariery ochronnej naskórka, dzięki czemu jego naturalne zdolności regeneracyjne będą wyższe – tym samym pokonanie choroby będzie zdecydowanie łatwiejsze.
Nie powinniśmy w żadnym wypadku zaniedbywać skóry, szczególnie jeśli zauważyliśmy na niej niepokojące objawy. W przeciwnym wypadku nawet leczenie farmakologiczne nie przyniesie żadnego efektu – należy działać również miejscowo właśnie za pomocą dermokosmetyków.
Poszukując produktów, które uśmierzą swędzenie i zapewnią nam efekt gładkości oraz miękkości, zwracajmy uwagę na obecność minerałów w składzie. Ich dostarczenie to niezbędny element w odbudowie naskórka. Pomoże nam również obecność różnych składników aktywnych, takich jak ekstrakt z aloesu.
Unikajmy natomiast kosmetyków z ciężką, tłustą formułą. Mogą one obciążyć skórę. Gęsta, wolno wchłaniająca się konsystencja często daje nam złudzenie, że produkt jest pełen najlepszych składników, dzięki którym rzeczywiście osiągniemy zamierzony efekt. Tymczasem możliwe jest połączenie lekkiej, przyjemnej w rozprowadzaniu formuły oraz niezrównanej skuteczności.
Łupież pstry a kosmetyki pielęgnacyjne
Przede wszystkim powinniśmy kontrolować poziom wydzielanego potu. Im większa potliwość, tym wzrasta szansa na zarażenie.
Spocona, wilgotna skóra to środowisko wprost idealne do rozwoju grzybów Malassezia furfur.
Dlatego konieczne jest zastosowanie skutecznego antyperspirantu, który przez wiele godzin będzie nas chronił przed nadmiarem potu i jednocześnie nie pozostawiał nieestetycznych plam na ubraniach.
Doskonale sprawdzi się chociażby Dezodorant mineralny roll-on od Vichy. Zapewnia maksymalną skuteczność, a dzięki wygodnej aplikacji możemy go użyć zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Dodatek glukonianu cynku znakomicie neutralizuje wszelkie nieprzyjemne zapachy, a zawartość minerałów wzmacnia skórę. Produkt ma właściwości nawilżające i kojące.
Jeśli potrzebujemy kosmetyku o wyjątkowym działaniu, który nie zawiedzie nas nawet w ekstremalnych sytuacjach, warto wypróbować dezodorant Vichy Intensywna kuracja przeciw poceniu się Stress Resist.
Bogactwo aktywnych składników pochłania nadmierną ilość potu, z kolei wyjątkowa substancja Perspicalm™ reguluje temperaturę ciała w chwilach stresu.
Dezodorant jest na dodatek delikatny, dlatego unikniemy wszelkich podrażnień.
Chociaż objawy łupieżu pstrego pojawiają się przede wszystkim na ciele, to jednak plamki mogą być także zauważalne na owłosionej skórze głowy.
Jako że towarzyszy im często uporczywy świąd, elementem naszej codziennej pielęgnacji powinien być skuteczny szampon, który będzie nie tylko znakomicie oczyszczał włosy, ale także przywracał skórze głowy niezbędny komfort.
Właśnie tak działa Dercos – Ultrakojący szampon do włosów suchych. Jest odpowiedni nawet dla wrażliwej skóry i przynosi natychmiastową ulgę. Zmniejsza uczucie swędzenia, łagodzi podrażnienia, a przy okazji wzmacnia włosy.
W skrajnych przypadkach łupież pstry może nawet dotyczyć twarzy. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, jako że pojawienie się wyraźnych plamek pociąga za sobą ogromny dyskomfort.
Warto zatem regularnie stosować Maseczkę kojącą z aloesem, która jest dodatkowo wzbogacona o wyjątkową, nasyconą aż 15 minerałami wodę wulkaniczną Vichy. Aloes jest już znany ze swoich właściwości łagodzących, dlatego zbawiennie działa na podrażnioną skórę twarzy.
Korzystanie z tej maseczki sprawi, że cera będzie wyraźnie nawilżona, odświeżona, a do tego miękka i gładka.
Sprawdzona, zaufana pielęgnacja, dobrze dobrane leki, stałe wsparcie dermatologa – to trzy podstawowe elementy. Jeśli będziemy o nich pamiętali, istnieje duża szansa, że objawy łupieżu pstrego znikną.
Jednocześnie bierzmy pod uwagę, że jest to choroba z tendencją do nawrotów, dlatego dbanie o skórę powinno trwać przez cały czas, nie tylko w okresie aktywnie występujących symptomów.
Dzięki temu będziemy mogli pozbyć się dolegliwości raz na zawsze.