Maseczki ochronne, jaką maseczkę wybrać podczas epidemii koronawirusa?

Maseczki ochronne, jaką maseczkę wybrać podczas epidemii koronawirusa?

W dobie pandemii koronawirusa najbardziej martwimy się o zdrowie naszych małych podopiecznych. Zamknięte szkoły i obostrzenia wprowadzone przez rząd spowodowały, że większość czasu spędzamy razem zamknięci w czterech ścianach. Akcja #zostańwdomu ma na celu zminimalizowanie dynamiki zachorowań oraz długofalowo pozbycie się groźnego wirusa, jednak krótki spacer i wizyta na świeżym powietrzu z dala od skupisk ludzi jest wskazana, by zachować zdrowie i zwyczajnie nie zwariować… Tutaj z pomocą przychodzą maski antywirusowe, które stanowią barierę pomiędzy buzią dziecka a drobnoustrojami chorobotwórczymi i zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Czy maski antywirusowe naprawdę działają? Jaką maskę przeciwwirusową wybrać dla dziecka? Ile kosztuje maska antywirusowa wielokrotnego użytku? I najważniejsze pytanie: czy dziecko będzie chciało nosić maskę na twarzy?

Nowy koronawirus z Wuhan wywołuje infekcję układu oddechowego, skutkującą ostrym zapaleniem płuc. Każdego dnia w mediach pojawiają się informacje o kolejnych zakażeniach w Polsce i zgonach spowodowanych tym wirusem. Liczby zmieniają się z zatrważającą prędkością, a panika w społeczeństwie narasta wprost proporcjonalnie.

Zaniepokojonych rodziców uspokoi fakt, że najmłodsi przechodzą infekcję dość łagodnie, a nawet bezobjawowo. Na groźne powikłania narażeni są przede wszystkim seniorzy oraz osoby chorujące przewlekle i z osłabioną odpornością.

Eksperci z całego świata podkreślają – koronawirus nie jest śmiertelny dla osób, które nie mają obciążeń immunologicznych.

Czy to znaczy, że nie powinniśmy uważać i dbać o bezpieczeństwo swoich dzieci? Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci mogą łatwo zarażać osoby znajdujące się w ich w pobliżu. Maluchy nie zawsze wycierają nosek w chusteczkę higieniczną i nie zasłaniają buzi podczas kaszlu.

Koronawirus COVID-19 przenosi się drogą kropelkową i pozostaje na powierzchniach i przedmiotach (w zależności od materiału, z którego są zrobione) nawet do kilkudziesięciu godzin! Jak zachowywać się zatem w sytuacji, w której pod jednym dachem mieszka rodzina wielopokoleniowa? Babcia, dziadek a czasem nawet prababcie i pradziadkowie mają bezpośredni kontakt z maluchem, który może być nosicielem groźnego wirusa. Częste dbanie o higienę oraz dezynfekowanie rąk, klamek i blatów to za mało. Kolejnym rozwiązaniem, które nasuwa się na myśl, jest maska przeciwwirusowa dla dzieci. Czy jej stosowanie ma sens?

Maska przeciwwirusowa dla dzieci – czy nosić i kiedy? Jaką maseczkę wybrać?

Dr David Carrington z St George's z University of London podaje, że zwykłe maski chirurgiczne nie są skuteczną metodą w zapobieganiu zakażeniem koronawirusem.

Takie maseczki nie przylegają ściśle do twarzy, nie posiadają filtrów i szybko się zużywają. Spadają z małych twarzy dzieciaków i zamiast pomagać rodzą frustrację i niechęć.

Jedyną ich zaletą może być to, że zapobiegają przeniesieniu patogenów i bakterii z rąk do ust.

Jaka maska przeciwwirusowa będzie odpowiednia dla dzieci? Czy maska antywirusowa ochroni dziecko przed zarażeniem koronawirusem? Rodzice, którzy chcą zabezpieczyć swoje maluchy nie tylko przed groźnym koronawirusem, ale i innymi patogenami, które atakują w okresie zimowym oraz przed zanieczyszczonym powietrzem w sercach dużych miast, powinni rozważyć zakup dobrej jakości maski wielokrotnego użytku z najbardziej skutecznym na rynku, wymiennym filtrem N99. Filtry polskiej marki masek Dragon Mask charakteryzują się świetną skutecznością ochrony na poziomie przeszło 99%. Oprócz pyłów PM1,0, PM 2,5 oraz PM 10, filtry zatrzymują także: pyłki roślin, kurz, naskórek zwierząt, pył węglowy, spaliny, dym papierosowy oraz wiele innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Nie są to dane wyssane z palca – skuteczność masek antywirusowych Dragon Mask została potwierdzona przez niezależne badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy CIOP, a ich wyniki dostępne są na stronie internetowej producenta.

Jak namówić dziecko do noszenia maski antywirusowej?

To bardzo proste – czy Twoje dziecko ogląda bajki lub czyta komiksy? W każdej historii pojawia się jakiś superbohater. A co jest podstawowym atrybutem każdego bohatera? Oczywiście MASKA! Przekonaj swojego malucha, że noszenie maski przeciwwirusowej to świetna zabawa i że z maską na twarzy będzie nie do poznania.

Taka maska koniecznie musi być estetyczna, kolorowa i w ulubionych barwach małego bohatera. Bardzo ważne jest, by maska ściśle przylegała do buzi – będzie wtedy nie tylko skuteczna, ale również wygodna. Z myślą o najmłodszych marka Dragon Mask przygotowała odpowiednio mniejsze rozmiary maseczek.

Na małe buzie doskonałe będą maski zarówno z serii Sport II jak i Casual II, ale koniecznie w rozmiarze S (SMALL).

Spiesz się z zakupem – są jeszcze dostępne w sklepie internetowym producenta! Wymienny filtr N99 starcza na 6 do 10 godzin aktywnego użytkowana,a po każdym użyciu wystarczy pozostawić maskę otwartą w suchym i ciepłym miejscu, by przeschła.

Maseczki ochronne, jaką maseczkę wybrać podczas epidemii koronawirusa?

Maski antywirusowe można nosić zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniach zamkniętych, szczególnie jeśli przebywa tam większa grupa ludzi. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny w tym trudnym dla całego społeczeństwa czasie. Higiena i prewencyjne zachowania pomogą zahamować pandemię groźnego koronawirusa.

 • Dzień dobry, chciałam prosić o informację (możliwe, że jest ona zamieszczona na Państwa stronie, ale nie doczytałam jej) czy filtr po wykorzystaniu przez te 6-10 h nadaje się tylko juz do wyrzucenia. I czy za każdym razem gdy wymieniamy filtr (aby był skuteczny) musi być nowy?Wiem, że to pytanie może być dla Państwa śmieszne, ale będę wdzięczna za odpowiedź.pozdrawiam

Jaką maseczkę stosować na koronawirusa SARS-CoV-2?

Maseczki chirurgiczne podlegają Normie Europejskiej EN 14683:2019+AC. Ten rodzaj maseczki ochronnej na twarz stanowi barierę dla płynów ustrojowych (śliny, krwi, limfy), które mogą przenieść się z osoby chorej na zdrową. Maseczki chirurgiczne są barierą dla drobnoustrojów, których średnica wynosi do 1 mikrometra.

Jest zatem przepuszczalna dla wirusów, których wielkość jest określana w nanometrach. Maska chirurgiczna bardzo dobrze chroni przez dalszym rozpylaniem wirusa w chmurze aerozolu powstałego przy kichaniu czy kaszlu. Na wewnętrznej stronie maseczki zostaje zatrzymana wydzielina, w której potencjalnie może znajdować się wirus.

  

Maski chirurgiczne posiadają dwa typy wiązań: 

 • na troczki – użytkownik dopasowuje maskę do swojej twarzy i wiąże troczki maski z tyłu głowy, 
 • na gumki – wygodne gumki, które zaciągane są za ucho. 

Każda maseczka chirurgiczna ma na górze wszyty drucik, który umożliwia dopasowanie maski do nosa. 

Maska chirurgiczna jest maseczką medyczną jednorazową. Należy ją zdjąć po jednokrotnym użyciu lub po kontakcie z zarażoną osobą. Maseczka chirurgiczna zapewnia krótką ochronę – do kilkudziesięciu minut w zależności od nasiąknięcia wydzielinami i parą wodną.   

Drugi rodzaj maseczek ochronnych to półmaski. Są one wykonane z 4 lub 5 warstw polipropylenu. Cechuje je większa sztywność niż maseczki chirurgiczne, ponadto są profilowane do nosa. Zatrzymują pyły oraz aerozole. Półmaski dzieli się na trzy klasy filtracji: 

 • FFP1 – zatrzymują około 80% cząstek o średnicy mniejszej niż 2 mikrometry, 
 • FFP2 – zatrzymują około 94% cząstek o średnicy mniejszej niż 0,5 mikrometra, 
 • FFP3 – zatrzymują około 99,95% cząstek o średnicy mniejszej niż 0,5 mikrometra. 

Norma Europejska dla półmasek ma znak 149:2010+A1:2019. Półmaski dobrze przylegają do skóry twarzy. Są zawiązywane z tyłu głowy lub posiadają gumkę.

Maski klasy FFP2 i FFP3 są zalecane do ochrony przed wirusami, które mogą unosić się w powietrzu lub w chmurze aerozolu wydostającego się podczas kaszlu czy kichania. Półmaski jednorazowe można stosować do 8 godzin lub do czasu kontaktu z zakażonym pacjentem.

Istnieją także maski wielokrotnego użytku z wymiennymi filtrami. Taki filtr należy zmieniać zgodnie z zaleceniami producenta, aby maska zachowała swoje właściwości ochronne. Półmaski są zwykle wyposażone w zawory, które ułatwiają oddychanie.

Odprowadzenie powietrza wydychanego do środka maski zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Zawór działa tylko w jedną stronę – nie jest możliwe przedostanie się powietrza do wnętrza takiej maski przez zawór.  

Wiele osób w związku z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia szyje maski w domach. Do tego celu wykorzystuje się głównie bawełnę trójwarstwową, podszywając ją fizeliną. Można ich używać wielokrotnie. Podobnie jak maseczki chirurgiczne, nie zatrzymają one przedostawania się wirusów do układu oddechowego.

Stanowią one barierę przed aerozolami zawieszonymi w powietrzu oraz przed dalszym rozpylaniem wirusów przez osoby, które mogą nie wykazywać objawów choroby. Takie maseczki ochronne należy po każdym użyciu zdezynfekować, piorąc je w 60 stopniach lub wystawiając na działanie gorącej pary, np. żelazka (ustawionego na ok. 100 stopni).

Maseczkę należy zmienić, gdy zwilgotnieje od pary wodnej wydostającej się przy oddychaniu oraz gdy możliwy był kontakt z osobą zakażoną. 

Maseczki ochronne, jaką maseczkę wybrać podczas epidemii koronawirusa?

Jak prawidłowo zakładać maskę? 

Maski nie chronią w 100% przed wirusem i jednocześnie same mogą stanowić niebezpieczeństwo podczas niewłaściwego użytkowania. Jak zatem odpowiednio je stosować? 

 • Przed założeniem maski umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je przy pomocy specjalnego płynu na bazie alkoholu. 
 • Sprawdź, czy maska nie jest uszkodzona. 
 • Upewnij się, czy zewnętrzna strona maski jest odpowiednio skierowana. 
 • Dopasuj maskę do twarzy za pomocą troczków lub gumek. Dopasuj maskę do nosa oraz sprawdź, czy zakrywa dolną część twarzy. 
 • Podczas użytkowania nie dotykaj maski ani twarzy (okolic oczu) dłońmi. Jeśli to zrobisz, od razu umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj je za pomocą środka odkażającego. 
 • Zmień maskę na nową, jeśli będzie wilgotna. Nie używaj ponownie masek jednorazowych
 • Po użyciu zdejmij maskę, dotykając gumek lub troczków. Uważaj, aby maska nie dotknęła skóry twarzy lub ubrań. Nie dotykaj przedniej strony maseczki. 
 • Zużytą maseczkę wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci. 
 • Po ściągnięciu maseczki umyj ręce wodą z mydłem lub przetrzyj środkiem dezynfekcyjnym. 
You might be interested:  Gruźlica kości – przyczyny, objawy, badania, leczenie, szczepienie

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Maseczki ochronne – czy dezynfekcja zmniejsza ich skuteczność? – Pacjent – Diagnostyka Laboratoria Medyczne

Od 16 kwietnia 2020 roku w Polsce, w związku pandemią COVID-19, wprowadzono obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych – maseczka ochronna na twarz, szalik lub apaszka powinny szczelnie przylegać do twarzy, zasłaniając zarówno usta, jak i nos. W przypadku maseczek wielorazowego użytku, niezbędne jest ich regularne dezynfekowanie. Koronawirus – jakie maseczki wybrać i które zapewniają najwyższą ochronę?

Maseczki ochronne, jaką maseczkę wybrać podczas epidemii koronawirusa?

Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Na wstępie warto sobie powiedzieć, że SARS – CoV-2 jest jednym z wielu koronawirusów.

Od momentu, gdy pandemia COVID-19 rozprzestrzeniła się na całym świecie, naukowcy i specjaliści z różnych dziedzin próbują określić, w jaki sposób wirus przenosi się między ludźmi, czy zwierzęta mogą przenosić zakażenie na ludzi, a także usiłują odpowiedzieć na pytanie, czy koronawirus SARS-CoV-2 utrzymuje się w powietrzu i jak długo przeżywa na różnych rodzajach powierzchni.

Dzięki wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek na twarzy m.in. w Czechach zauważono, że praktyka ta przyczyniła się do zmniejszenia liczby zakażeń. Koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową, w wyniku kontaktu z osobą, która kaszle lub kicha, przez potarcie śluzówek nosa, ust bądź oczu dłonią, na której jest wirus.

Chociaż wiele osób zgłasza wątpliwości czy maseczka chroni przed wirusami w 100%, z pewnością stanowi ona dodatkową barierę ochronną przed zakażeniami, która w połączeniu z dokładnym myciem i dezynfekcją rąk oraz unikaniem przebywania w miejscach publicznych i zachowaniem dystansu od innych daje większe szanse na uniknięcie zakażenia.

Maseczki ochronne na twarz – rodzaje i specyfikacja

Warto poznać rodzaje i podział poszczególnych rodzajów maseczek, by wybrać model optymalny dla siebie. Pierwszy typ to maseczka ochronna na twarz jednorazowa chirurgiczna. Maseczki chirurgiczne to maski jednorazowego użytku. Nie filtrują powietrza, jednak tworzą fizyczną barierę między błonami śluzowymi a mikrocząsteczkami i zanieczyszczeniami.

Chronią przed cząsteczkami powyżej 1 μm (tj. 1 000 nm), jednak nie zabezpieczają przed wirusami.  Średnica SARS-CoV-2 mierzona w nanometrach wynosi ok. 60-140 nm. Są jednak skuteczną ochroną przed aerozolami z dróg oddechowych, w których przenoszony jest wirus.

Ich normy i standardy określa norma europejska EN 14683, zgodnie z którą maski chirurgiczne dzieli się na 3 grupy: typ I – filtracja ≥95, typ II – filtracja ≥98) oraz typ IIR – skuteczność filtracji ≥98, są odporne na przesiąkanie. Pracownicy medyczni używają dwóch ostatnich typów.

Ich skuteczność jest krótka, zaledwie kilkanaście minut, po zdjęciu należy je wyrzucić. Są wskazane u osób, które są nosicielami i mogą zakażać wirusem podczas kichania lub kaszlu.

Koronawirus – jakie maseczki wybrać? Druga grupa to maski półfiltrujące, czyli maski medyczne FFP3 oraz N95.

Zatrzymują one pyły zawieszone w powietrzu oraz aerozole, składają się z materiału o bardzo gęstym splocie oraz filtra czyszczącego. Należą do nich maski antysmogowe.

Istnieje wiele modeli o zróżnicowanym czasie użytkowania i zasadach wymiany filtrów. Oznakowanie R oznacza możliwość wielorazowego użycia, NR – jednokrotnego, maksymalnie do 8 godzin użytkowania.

W oparciu o normę PN-EN 149, maseczki te dzieli się na trzy grupy FFP1, FFP2 i FFP3 (FFP, ang. Filtering Face Piece – maska ochronna dróg oddechowych) o najwyższej skuteczności. Różnią się granicą maksymalnego przecieku wewnętrznego, która odpowiednio wynosi 25, 11 i 5%. Oznaczenia P1, P2 i P3 to klasa skuteczności filtracyjnej (FFP1 ≥1 μm, FFP2 – 0,5–1 μm, FFP3 – 0,3–0,5 μm).

Czy maseczka chroni przed wirusami – działanie maseczek materiałowych

Wiele osób korzysta z maseczek wielorazowych, wykonanych z materiału. Mają one różną wielkość i grubość, niektóre posiadają specjalne klipsy lub druty, pozwalające na dokładniejsze dopasowanie do twarzy w okolicy nosa.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że kwestionowanie ich skuteczności może być błędne – udowodniono, że tylko w niewielkim stopniu ustępują maskom z filtrami w skuteczności ochrony przez  aerozolom, a przy tym pozwalają ograniczać nieświadome dotykanie okolic oczu, ust i nosa dłońmi.

To czy koronawirus jest w powietrzu, które wdychamy i osiada na materiałowych maseczkach, potwierdzają odpowiednie badania. Maseczki powinniśmy regularnie dezynfekować. Wspomniane wyżej badania wykazały, że wirusy SARS, w tym SARS-CoV-2 oraz wirusy grypy obecne na maskach giną podczas 30 minutowej inkubacji w temperaturze 70° C.

W warunkach domowych maseczki należy prać w minimum 60 °C  przez około 45 minut. Należy pamiętać, aby prać je oddzielnie w pralce dysponującej odpowiednim programem.

Alternatywnie maseczki można gotować lub po opisanym powyżej praniu wyprasować gorącym żelazkiem. Można je dezynfekować  w 70% alkoholu, zwracając uwagę by obecne w nim dodatki (detergenty, nawaniacze etc.

nie działały uczulająco.

Dezynfekcja maseczek, a ich skuteczność

Regularna dezynfekcja maseczek materiałowych nie zmniejsza skuteczności ich działania.

Ważne jest odpowiednie przechowywanie (część przylegająca do twarzy do wewnątrz złożonej maski)  i regularne pranie, a także odpowiednie zdejmowanie ich z twarzy, bez dotykania części materiałowej.

Po zdjęciu maseczki konieczne jest dokładne, 30 sekundowe, mycie rąk przy użyciu mydła. Maseczki powinny możliwie najściślej przylegać do nosa i ust, dlatego najlepiej wybierać modele z opcją regulacji i indywidualnego dopasowania.

Bibliografia:

Koronawirus w Polsce. Rodzaje maseczek ochronnych. Którą wybrać?

W związku z epidemią koronawirusa mamy obowiązek zakrywania nosa i ust we wszystkich miejscach publicznych. Jaka maseczka ochronna bardziej się nadaje na co dzień, a której użyć, kiedy uprawiamy sport? Jednorazowe czy z filtrem? Oto przegląd rodzajów najbardziej popularnych maseczek w Polsce.

1. Maseczki chirurgiczne jednorazowe

Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Nie ważne czy idziemy do klepu, czy na poranny jogging. Za niedostosowanie się do rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia możemy dostać mandat nawet do 500 zł.

Maseczki ochronne mogą nasz skutecznie ochronić przed koronawirusem. Jakie najlepiej wybrać?

Rodzaje maseczek ochronnych. Jaką wybrać? (Getty Images)

Jednorazowe maseczki chirurgiczne są najtańsze i najczęściej stosowane przez Polaków maseczki. Norma europejska EN 14683 dzieli maski chirurgiczne na cztery rodzaje: Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR.

Personel medyczny używa maseczek typu II i IIR. Składają się one z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Ich stopień filtracji bakteryjnej (współczynnik BFE) wynosi przynajmniej 98 proc. To maseczki, które zapewniają skuteczną ochronę zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.

Eksperci nie zalecają jednak używania jednorazowych maseczek chirurgicznych dłużej niż przez 40 minut.

2. Maseczki przeciwpyłowe N95

Takie maseczki są wyposażone w filtr, który może zatrzymać 95 proc. cząsteczek unoszących się w powietrzu. Maseczki te są często stosowane przez personel medyczny.

N95 mają jednak kilka minusów. Maseczki tego typu bez otworu wydechowego, utrudniają oddychanie, a więc nie nadają się do uprawiania sportu. Maseczki z otworem z kolei nie chronią osoby obok nas. W tej sprawie ostatnio zabrał głos departament Zdrowia Publicznego w San Francisco, alarmując mieszkańców miasta, aby zaprzestali noszenia maseczek N95.

Chodzi przede wszystkim o to, że przez otwór wydechowy, gdy kaszlemy lub kichamy zarazki mogą wydostawać się na zewnątrz maseczki.

3. Maseczki antywirusowe i antybakteryjne

Istnieje jeszcze inny rodzaj maseczek ochronnych. Są to półmaski przeznaczone do wielokrotnego użytku. Wyodrębnia się półmaski o trzech klasach: FFP1 (najniższy poziom ochrony), FFP2 (średnia skuteczność) i FFP3 (duża skuteczność).

Różnią się one poziomem maksymalnego przecieku wewnętrznego. Chodzi o nieszczelność wynikającą z niecałkowitego przylegania maski do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy.

WHO zaleca stosowanie masek klasy FFP2 i FFP3 jako tych dających akceptowalne zabezpieczenie przed koronawirusem.

 • FFP1 – zatrzymują około 80 proc. cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm
 • FFP2 – zatrzymują około 94 proc. cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm
 • FFP3 – zatrzymują około 99,95 proc. cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm

4. Maseczki bawełniane

Wielu Polaków woli nosić maseczki wykonane domowym sposobem, najczęściej z bawełny. Eksperci z Argonne National Laboratory i University of Chicago przeprowadzili badanie, żeby sprawdzić, jakie tkaniny mają najlepsze właściwości filtrujące oraz elektrostatyczne.

Najlepiej się sprawdziły maseczki z połączenia bawełny z jedwabiem, bawełny z szyfonem oraz bawełny z flanelą. Takie maseczki potrafią odfiltrować nawet 80-90 proc. dryfujących w powietrzu cząsteczek patogenów.

You might be interested:  Co Zrobić Gdy Pies Ma Uczulenie?

Naukowcy podkreślają jednak, że nawet najlepsza maseczka nie ochroni nas, jeśli nie będziemy jej prawidłowo używać. Przykładowo, jeśli maseczka nie przylega szczelnie do buzi, jej skuteczność spada nawet o 60 proc.

Zobacz także: Lekarz wyjaśnia, jak koronawirus niszczy płuca. Zmiany występują nawet u pacjentów, którzy ozdrowieli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Maseczki na twarz. Rodzaje masek na koronawirusa. Jakie maseczki ochronne na co dzień i do sportu? [poradnik] 22.07

Maski i maseczki ochronne. Już wiadomo, że na wybory prezydenckie będzie się można udać tylko w maseczce.

Jakie są ich rodzaje? Jakie wybrać na co dzień i do uprawiania sportu? Do tej pory maska była traktowana przez część biegaczy jedynie jako wspomagający gadżet w warunkach dużego miejskiego smogu.

Teraz jednak, w związku z pandemią koronawirusa, maseczki stały się dla biegaczy, rowerzystów, pasjonatów nordic walking i innych osób uprawiających sport istotnym elementem aktywności na wolnym powietrzu.

Jaką maseczkę wybrać, jakie są ich rodzaje i które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc? Staramy się podpowiedzieć, jak poruszać się w gąszczu ich rodzajów, nazw i symboli. Brak maseczki lub innej formy zakrycia ust i nosa można oznaczać, że nie będziemy mogli oddać głosu przy urnie w dniu wyborów prezydenckich!

FLESZ – W czasach koronawirusa jesteśmy lepsi, bardziej empatyczni

 • Najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem [RANKING]
 • Nareszcie! Otwarcie siłowni, klubów fitness, basenów

Ponieważ koronawirus nie odpuszcza, znacznie bardziej rygorystycznie ma być egzekwowany nakaz noszenia maseczek w sklepach. Osoby, które nie będą się stosować do zalecenia, mają nie być wpuszczane na teren sklepu.

Co więcej, minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że jesienią, jeśli nadejdzie druga fala epidemii koronawirusa, może wrócić obowiązek zakrywania twarzy także w otwartej przestrzeni publicznej. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości maseczkę.

Wakacje za granicą 2020. W jakich krajach Polacy mogą spędzi…

Na początku przyjrzyjmy się rodzajom maseczek przeciwirusowych, które są używane zarówno w szpitalach, jak i na ulicach.

Maseczki chirurgiczne jednorazowe

Na sali operacyjnej najczęściej stosowane są jednorazowe maski chirurgiczne typu II z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Ich stopień filtracji bakteryjnej (współczynnik BFE) wynosi przynajmniej 98%.

 Zapewniają skuteczną ochronę zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, a zarazem umożliwiają swobodne oddychanie. Są to maseczki jednorazowego użytku, do stosowania w ograniczonym czasie.

Norma europejska EN 14683 dzieli maski chirurgiczne na cztery rodzaje: Typ I, Typ IR, Typ II, Typ IIR.

Maseczki przeciwpyłowe N95 (FFP2)Maski przeciwpyłowe N95 (tzw. antysmogowe FFP2) posiadają filtr przeciw zanieczyszczeniom mikrobiologicznym.

 Mogą filtrować co najmniej 95% cząsteczek unoszących się w powietrzu, co gwarantuje wysoką skuteczność. Te maski utrudniają jednak oddychanie, czyli nie nadają się do uprawiania w nich sportu.

 Co więcej, przy długotrwałym stosowaniu mogą nawet prowadzić do obniżenia odporności.

Maseczki dla kibiców Wisły Kraków i Cracovii. Są już w sprze…

Maseczki antywirusowe, antybakteryjne FFP3 wielokrotnego użytku

Maska ochronna przeciwzakaźna do wielokrotnego użytku FFP3 powinna posiadać filtr klasy N99, który zatrzymuje 99% zanieczyszczeń pod postacią wirusów, bakterii oraz szkodliwych pyłów. 

FFP1 – zatrzymują około 80% cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μmFFP2 – zatrzymują około 94% cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm (amerykański standard N95)FFP3 – zatrzymują około 99,95% cząstek w powietrzu do wielkości 0,6 μm (amerykański standard N99)

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie masek klasy FFP2 i FFP3 jako tych dających akceptowalne (stosunek ryzyka do kosztu) zabezpieczenie przed koronawirusem

– Jest kwestia mitu, że maski FFP3 i FFP2 chronią przed innymi zanieczyszczeniami niż FFP1. Otóż jest to całkowita nieprawda! – przekonuje Jarek Gawroński, prezes Broyx, producenta masek antysmogowych zaprojektowanych specjalnie do uprawiania sportu.

– Wszystkie te maski są badane na skuteczność filtracji dokładnie tych samych cząstek. Z tym, że FFP3 ma ich odfiltrować 99 do 100%, a FFP1 od 80 do 100%.

Maski należy więc dobierać nie pod kątem tego przed czym mają chronić, tylko pod względem tego jakie jest stężenie szkodliwych substancji w środowisku, w którym będziemy przebywać. Wobec tego:

 • jeżeli mamy pracować w kopalni, gdzie występuje NDS (najwyższe dopuszczalne stężenie) x 20 – zakładamy maskę FFP3,
 • jeżeli będziemy pracować w sortowni śmieci lub przy przerobie biomasy, gdzie występuje NDS x 10 – zakładamy maskę FFP2,
 • jeżeli będziemy chodzić po ulicy, gdzie NDS praktycznie nigdy nie przekracza czterokrotności dozwolonej normy – nie ma sensu zakładać maski innej niż FFP1.

Zakładanie FFP3 na ulicę można porównać do chodzenia w słoneczny dzień w grubej, puchowej kurtce. Przecież ona najlepiej chroni przed zimnem… tylko nie ma sensu, bo będzie nam za gorąco i niewygodnie – kwituje Gawroński.

Maseczki celebrytów i sportowców. Co za fantazja! ZDJĘCIA

W trakcie dużego wysiłku fizycznego następuje zwiększenie poboru tlenu, co oznacza, że do płuc biegaczy, rowerzystów czy osób uprawiających nordic walking dostaje się więcej szkodliwych substancji.

Rozwiązaniem jest zakup maski antysmogowej do biegania. Maska antysmogowa przeciwdziała wdychaniu zanieczyszczeń z powietrza podczas treningu, a co za tym idzie chroni płuca. 

Według ekspertów licencjonowane maski antysmogowe do biegania zatrzymują podczas treningu nawet do 99% kurzu, spalin, pyłów (PM 2,5 to szczególnie niebezpieczny, najdrobniejszy, który przenika przez pęcherzyki płucne do krążenia) i niektórych toksycznych gazów. Co więcej, maski chronią nas także przed alergenami wziewnymi i mikroorganizmami chorobotwórczymi.

Warto jednak zaznaczyć, że maski antysmogowe nie służą do ekstremalnych wysiłków. Sprawdzają się przy treningu o niskiej intensywności, lecz gdy nie musimy pobierać do płuc wielkich dawek powietrza i stosunkowo mało się pocimy. Najlepiej więc, gdy bieg nie trwa dłużej niż pół godziny.

Z drugiej strony jednak używanie maski może się przełożyć na zwiększenie objętości płucnej poprzez wymuszenie większej pracy związanej z oddychaniem.

Istotne jest także to, że na początku nasz organizm raczej źle zareaguje na maskę. Dlatego nie można zrażać się po początkowym niepowodzeniu, ale oswoić się z nowym sprzętem. Najlepiej założyć ją 2-3 minuty przed rozpoczęciem treningu i spokojnie w niej pooddychać.

W sklepach sportowych można znaleźć dobrej jakości maski antysmogowe specjalnie dedykowane do uprawiania sportu. – Są to maski niskooporowe, skonstruowane w taki sposób, aby można w nich oddychać nawet podczas zwiększonego wysiłku fizycznego.

Ponadto mają konstrukcję, która uniemożliwia przesuwanie się w trakcie aktywności – wyjaśnia Jarek Gawroński. – Maska musi posiadać oznaczenie CE wraz z czterocyfrowym identyfikatorem jednostki notyfikowanej, która taki certyfikat wydała.

W przeciwnym razie nie wolno takich produktów sprzedawać na terytorium Unii Europejskiej.

 • Epidemia: Raport minuta po minucie. W czwartek 506 nowych zachorowań

O tym, że z powodzeniem da się biegać w maskach antysmogowych przekonali uczestnicy biegu AirRun, który został zorganizowany w Krakowie w 2018 roku. Galerię można zobaczyć tutaj:

Po pierwsze nie warto kupować maski online. Najważniejszy jest bowiem rozmiar, czyli musi być dobrze dopasowana do twarzy, a tego nie da się zrobić inaczej, niż mierząc ją w sklepie. Oczywiście w czasach, gdy większość sklepów ze sprzętem sportowym wciąż jest zamknięta, można zamówić online dwie-trzy maski o nieco innych parametrach i po dobraniu najlepszej pozostałe odesłać do sprzedawcy.

Maska powinna przylegać w taki sposób, by nie zsuwała się podczas ruchu głową. Chodzi o odpowiednie dobranie rozmiaru „muszli” maski do kształtu twarzy, wielkości głowy, wzrostu oraz wagi.

Tabela rozmiarów – ciężar ciała

 • small (S): 45–70 kg
 • medium (M): 70–115 kg
 • large (L): 115+ kg
 • Do sklepu i na imprezy tylko w maseczkach!

Tabela rozmiarów – “wielkość” ustNależy zmierzyć odległość od środka twarzy, na wysokości ust, do co najmniej 2,5 cm poza zewnętrzny kącik ust. Zewnętrzna krawędź maski treningowej powinna znajdować się na twarzy w odległości od 2,5 do 3,8 cm poza kącikiem ust. Tak uzyskany wynik należy pomnożyć razy dwa.

 • small (S) – 10,2 cm
 • medium (M) – 11,4 cm
 • large (L) – 12,7 cm

W maskach producenci stosują często dwa rodzaje materiałów: neopren i strecz (stretch). Ten pierwszy jest grubszy i dzięki temu trwalszy, za to strecz jest rozciągliwy i cieńszy, dzięki czemu lepiej się przez niego oddycha.

Warto też zwrócić uwagę na otwory powietrza w masce, bo to od ich rozmieszczenia i kształtu zależy, jak będzie się nam oddychało w trakcie uprawiania sportu. Chodzi też o to, by powietrze nie dostawało się bokiem, lecz wpadało przez filtr.

You might be interested:  Jak Długo Trwa Katar U 3 Latka?

W otworze wdechowym umieszczony jest filtr, na którym nie warto oszczędzać. Lepiej wziąć taki, który maksymalnie zabezpiecza nas przed szkodliwymi substancjami w powietrzu (o ich rodzajach piszemy poniżej). Uwaga – po dłuższym użytkowaniu filtr należy wymienić.

Maski – rodzaje filtrów

Maski jednej z renomowanych firm mają filtr łączący działanie filtru typu Hepa z filtracją chemiczną DACC, co oznacza, że z jednej strony zatrzymują cząsteczki pyłów unoszące się w powietrzu, a z drugiej gazy i opary takie jak dwutlenek siarki.

Co to są filtry typu HEPA? HEPA to skrót utworzony z pierwszych liter pochodzących z języka angielskiego słów: High Efficiency Particulate Air, co oznacza „filtr o wysokiej skuteczności pochłaniania cząsteczek stałych powietrza”. Filtry HEPA mają mikrootworki o wielkość około 0,3 mikrona umożliwiające skuteczna filtrację takich mikrocząsteczek jak roztocza, pyłki, zarodniki pleśni czy grzyby i pył PM10.

Wygląda na to, że najskuteczniejszym filtrem pozostaje ten klasy N99 (czytaj powyżej w rozdziale o rodzajach maseczek). Posiada skuteczność filtracji nawet o 30% większą niż filtry HEPA.

Filtr w zależności od zanieczyszczenia powietrza wystarcza na 6-10 godzin użytkowania. Nie warto wydłużać jego żywotności, gdyż pod wpływem wilgoci mogą rozwijać się w nim groźne dla układu oddechowego bakterie i drobnoustroje. To zalecenie dotyczy każdego rodzaju maski, niezależnie od producenta czy typu filtra. 

Maski do sportu – co jest jeszcze ważne?

Elementem mocującym maski jest tzw. nosek, który pozwala na uszczelnienie w miejscu, gdzie nie przylega idealnie do skóry. Są dwa rodzaje „nosków”: metalowy, a więc sztywny oraz z tworzywa, który jest bardziej elastyczny i można go ręcznie dopasować w okolicach nosa.

Po założeniu maski mocujemy ją z tyłu głowy za pomocą rzepa. Ten element powinien sprawić, że cała maska będzie solidnie przylegać.

Alternatywa dla maseczki – innowacyjna maska z Nowego Sącza

Tymczasem na rynku pojawił się innowacyjny produkt, dzięki któremu – jak zapewnia nas producent z Nowego Sącza – możemy chronić się skutecznie jak w przypadku maseczki chirurgicznej, lecz w bardziej komfortowy sposób.

Łukasz Pławecki, zawodowy mistrz świata w kickboxingu, a zarazem trener i właściciel klubu Halny Nowy Sącz, który testował maskę Mini Shield, przekonuje, że daje ona o wiele większą swobodę oddychania (patrz zdjęcie poniżej).

Koronawirus. Maseczki wielorazowe i jednorazowe. Wszystko, co musisz wiedzieć

W sytuacji epidemii i wprowadzenia stanu izolacji coraz więcej osób decyduje się na noszenie masek poza domem. Ponieważ praktycznie nie można ich kupić w aptekach, to coraz popularniejsze jest własnoręczne szycie z dostępnych w domu materiałów, np. bawełny. – Półmaski bawełniane są mało skuteczne w ochronie przed koronawirusem – mówi Krzysztof Makowski z Pracowni Sprzętu Ochrony Układu Oddechowego z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

– Oczka dzianiny bawełnianej mają średnicę dochodzącą do pół milimetra, a podczas testów wykorzystujemy m.in. aerozol oleju parafinowego, którego cząsteczki mają średnicę 400 nanometrów (1 milimetr to milion nanometrów). W takim teście dzianina bawełniana przepuszcza nawet 100 proc. cząsteczek.

Jedyne zastosowanie dla masek wykonanych z bawełny to noszenie ich przez osoby, które mogą być nosicielem wirusa. Takie maski mają szansę zatrzymać część materiału biologicznego podczas kichania lub kasłania. Jednak trzeba pamiętać, że jest to ochrona minimalna.

Następnym poziomem ochronnym są maski medyczne zwane też chirurgicznymi. Spełniają normę europejską EN14683, która mówi o zatrzymywaniu aerozoli biologicznych o cząsteczkach wielkości ok.

3 mikrometrów. Maski medyczne mają największy sens jeśli nosi je osoba zakażona.

Ich podstawowym przeznaczeniem nie jest bowiem ochrona operującego chirurga, a operowanego pacjenta przed zakażeniem właśnie przez lekarza.

Maski medyczne mają dwie klasy, które różnią się skutecznością zatrzymywania cząsteczek aerozoli biologicznych: Typ 1 zatrzymuje 95 proc., a Typ 2 nieco więcej – 98 procent. Maski medyczne są najlepszym środkiem, aby zapobiec roznoszenie wirusów.

WP.PL (WP.PL)

Najwyższa klasę ochrony zapewniają półmaski filtrujące zgodne z normą EN149 oznaczone symbolem FFP1, FFP2 lub FFP3. Im wyższy numer, tym wyższy stopień ochrony przed cząsteczkami o średnicy 400 nanometrów. Półmaski filtrujące zgodne z normą EN149 zatrzymują odpowiednio:

 • FFP1 – 80 proc. zatrzymania cząsteczek aerozolu oleju parafinowego o średnicy 400 nm i aerozolu NaCl o średnicy 600 nm.
 • FFP2 – 95 proc.
 • FFP3 – 99 proc.

– Maski zgodne z normą EN149 i oznaczeniem FFP2 lub FFP3 to jedyne półmaski filtrujące, które są zalecane do użytku przez lekarzy i personel medyczny mający bezpośredni kontakt z zakażonymi koronawirusem – mówi ekspert. – Są wykonane m.in.

z pneumotermicznej włókniny uzyskanej poprzez rozdmuchanie stopionego polimeru. Proces ten tworzy materiał o trójwymiarowej strukturze z odpowiednio cienkimi włóknami.

W związku ze stanem epidemii włóknina ta jest obecnie praktycznie niedostępna na polskim rynku.

Dodatkowo przy oznaczeniu stopnia ochrony masek FFP można znaleźć literkę R lub literki NR, które mówią o tym, ile razy można maski użyć.

Litera R (reusable) oznacza, że maska jest przeznaczona do użytku wielorazowego (ale nie więcej niż 3 lub 4 razy), jednak po każdym razie musi być zdezynfekowana.

Literki NR (non-reusable) oznaczają, że maska przeznaczona jest do użytku jednorazowego, przy czym nie może być to czas dłuższy niż 8 godzin w ciągu jednego dnia.

Należy pamiętać, że półmaski filtrujące zgodne z normą EN149 chronią osobę noszącą przed zakażeniem. Wersje tych masek ze specjalnym zaworkiem ułatwiającym wydychanie powietrza nie powinny być stosowane, jako ochrona przed roznoszeniem wirusa przez osobę noszącą taką maskę.

– Wielorazowe półmaski filtrujące FFP2 lub FFP3 z oznaczeniem R podczas pracy z osobami zakażonymi koronawirusem powinny być traktowane jak półmaski jednorazowego użycia – mówi ekspert.

Jednak jeżeli nie ma innej możliwości, to w ostateczności dopuszczalne jest dezynfekowanie półmasek filtrujących.

Takie maski powinny być przed ponownym użyciem zdezynfekowane światłem ultrafioletowym UVC (200-280 nm) o natężeniu napromienienia 1,5 W/m2 przez jedną godzinę z każdej strony lub przez 15 minut wysoką temperaturą (121 stopni) np. w suszarce próżniowej.

Należy pamiętać, że półmaski po dezynfekcji powinny być używane przez tego samego pracownika i nie powinny być używane przez personel medyczny mający bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi.

WP.PL (WP.PL)

Kolejnym rodzajem półmasek filtrujących dostępnych jeszcze na rynku są tzw. maski robocze lub budowlane.

Ich zadaniem jest ochrona noszącego przed pyłami i jeśli zostały wykonane zgodnie z normą EN149 to także mogą służyć jako skuteczna ochrona przed koronawirusem.

Należy jednak pamiętać, że maski muszą idealnie pasować do twarzy, bo jeśli jest inaczej, to nawet filtr FFP3 nic nie pomoże, a wirus przedostanie się szczelinami wokół nosa lub brody.

Na rynku dostępne są też wielorazowe maski z jonami srebra, które można prać w pralce. Srebro ma właściwości bakteriobójcze, a odzież z jonami tego metalu wykorzystywana jest np. przez sportowców. Takie maski nie dają jednak ochrony przed wirusami, które nie są żywymi organizmami, więc jony srebra nie mogą ich zabić.

Ostatnim typem masek, który jest chętnie używany ostatnio przez Polaków są tzw. maski antysmogowe.

Te maski to dość skomplikowany temat, jednak zakładając je, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsze jest uzmysłowienie sobie, co faktycznie pełni funkcję ochronną w tzw. masce antysmogowej.

Nie jest to neoprenowy (piankowy) element, którym owija się twarz, lecz umieszczony w środku maski filtr.

Maska antysmogowa powinna mieć oznaczenie CE oraz normę EN149 i wspomnianą już klasę FFP1, 2 lub 3.

Tak samo, jak w przypadku półmasek filtrujących, tak samo filtry w maskach przeciwsmogowych są jednorazowe (NR) lub kilkurazowe (R).

Maski przeciwsmogowe bez odpowiednich oznaczeń lub z niewymienionymi filtrami są tylko modnym dodatkiem, a ich skuteczność ochrony przed smogiem i wirusami stoi pod dużym znakiem zapytania.

Wybór maseczki jest mocno ograniczony przez ich dostępność na rynku.

Najlepszą ochronę zapewniają półmaski filtracyjne wykonane zgodnie z normą EN149, ale jeżeli są wyposażone w zaworek, to nie chronią innych przed osobą noszącą. Aby nie zarażać innych najlepiej wybrać tzw.

maseczkę chirurgiczną, czyli medyczną. Jeśli żadna z nich nie jest dostępna, to alternatywami są tzw. maski przeciwsmogowe lub maseczki wykonywane w domu.

Aby noszenie maseczki było skuteczne należy przestrzegać kilku zasad: po założeniu nie wolno dotykać jej gołymi rękami; maseczkę najlepiej jest wyrzucić przed wejściem do domu (do odpadów zmieszanych), maseczkę zdejmować chwytając za gumkę lub taśmę; nie używać maseczki więcej niż jeden raz chyba, że wyraźnie jest oznakowana, jako wielorazowa; maseczkę wielorazową należy zdezynfekować po każdym użyciu.

Dodatkowo należy pamiętać o ogólnych zasadach higieny, czyli unikać bliższego kontaktu z innymi osobami, nie dotykać twarzy, często myć ręce.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *