Nadmiernie wypadające włosy mogą być przyczyną wielu kompleksów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jest to problem, który dotyka nie tylko osoby w starszym wieku, ale również te młode.
Przyczyn łysienia może być wiele. Dlatego jeśli zauważy się nadmierne wypadanie włosów warto skonsultować się ze specjalistą, aby jak najszybciej zapobiec postępom łysienia i widocznemu przerzedzeniu włosów.
Co zatem warto wiedzieć o wypadaniu włosów?
Przyczyny wypadania włosów
Włosy wypadają każdemu z nas i to codziennie. Jest to naturalne zjawisko. Jednak, jeśli zauważy się, że włosy wypadają w znacznych ilościach, może to świadczyć o poważnym problemie.
Wypadanie włosów i przyczyny tego zjawiska to kwestie nurtujące wiele osób. Często nadmierna utrata włosów może być spowodowana złą pielęgnacją, której sami jesteśmy winni.
W przypadku osób z długimi włosami zbyt mocne i częste upinanie włosów w kucyk lub kok może nadwyrężać skórę głowy oraz prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów.
Ponadto tapirowanie włosów, rozczesywanie ich na siłę oraz częste farbowanie również przyczyniają się do powstawania uszkodzeń mechanicznych.
Należy też pamiętać, że wysoka temperatura, nieodpowiednie środki do stylizacji włosów oraz kosmetyki z chemicznym składem znacznie osłabiają mieszki włosowe i mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Ponadto duży wpływ na kondycję włosów ma dieta.
W przypadku niedoboru białka, aminokwasów, czy żelaza i cynku dostarczanego wraz z pokarmem, może wystąpić łysienie rozlane.
Nadmierne wypadanie włosów
Zaburzenia hormonalne to kolejna przyczyna nadmiernego wypadania włosów. Szczególnie można zauważyć wypadanie włosów po ciąży, kiedy to wzmożona jest aktywność hormonów, w szczególności estrogenów.
Warto również mieć na uwadze, że zaburzenia hormonalne mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn.
Jest to związane z produkcją testosteronu i przekształcania go w jego aktywną formę DHT, która osłabia i niszczy mieszki włosowe.
Ponadto zaburzenia hormonalne związane są z chorobami tarczycy, okresem menopauzy oraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Wpływ na nadmiernie wypadające włosy ma również stres oraz stosowane leki, takie jak przeciwzakrzepowe, cytostatyczne, czy immunopresyjne.
Stany zapalne skóry głowy wywołane przykładowo grzybicą lub chorobami, również uniemożliwiają prawidłowy wzrost włosów, przez co widoczne jest przerzedzenie ich ilości.
Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn
Okazuje się również, że pogoda, a właściwie warunki atmosferyczne mają duży wpływ na kondycję naszych włosów. Częste moczenie włosów w słonej oraz chlorowanej wodzie znacznie przyspiesza ich wypadanie. Ponadto długa i częsta ekspozycja włosów na promienie UV wysusza je i osłabia.
Jak radzić sobie z wypadającymi włosami?
Sposobów na wypadanie włosów jest wiele, ale aby skutecznie walczyć z łysieniem, należy poznać jego przyczyny. Dopiero wtedy możliwe jest skuteczne leczenie wypadania włosów.
Pierwszym krokiem na wzmocnienie włosów u osób, które nie dbają o zrównoważoną dietę lub narażone były na przewlekły stres jest odpowiednia suplementacja. Jednak wraz z suplementacją należy zwrócić uwagę na spożywane posiłki.
Aby odwrócić proces wypadania włosów dieta powinna być zbilansowana nie tylko przez jakiś czas.
Można też sięgnąć po szampon na wypadanie włosów lub profesjonalne preparaty. Należą do nich między innymi minoksidil stosowany, jako płyn do wcierania w skórę głowy. W przypadku wypadania włosów u mężczyzn spowodowanym przekształcaniem się testosteronu w DHT, stosuje się finasteryd podawany doustnie.
Czytaj więcej: Co na wypadanie włosów? Poznaj 4 zabiegi!
Można również zdecydować się na domowe sposoby na wypadanie włosów, do których należy między innymi picie soku z czarnej rzepy, maseczka na skórę głowy z awokado lub jajek oraz siemienia lnianego.
Wszystkie te metody dostarczają włosom duże ilości witamin i protein wpływających pozytywnie na kondycję włosów.
Aby wzmocnić efekty domowych maseczek, można stosować derma rollery wyposażone w niewielkie igiełki, które nakłuwają skórę głowy ułatwiając wnikanie substancji odżywczych w głębsze warstwy skóry.
Pomocny bywa również ręczny masaż głowy, jednak należy wiedzieć jak prawidłowo go wykonać. Masaż powinien trwać kilka minut i być wykonywany kolistymi ruchami. Dzięki niemu skóra głowy oraz mieszki włosowe zostają pobudzone i poprawia się ich kondycja. Podczas masażu można używać olejku rycynowego bogatego w witaminę E oraz kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływające na wzrost włosów.
Co jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatu?
Wypadanie włosów i leczenie tego schorzenia nierzadko wymaga profesjonalnego podejścia.
Dlatego warto umówić się na konsultacje do specjalisty, który oprócz leków, jakimi jest finasteryd oraz minoksidil będzie mógł zalecić inne zabiegi lecznicze.
Jednak zanim do tego dojdzie, skórę głowy należy poddać badaniu trychologicznemu. Na jego podstawie można wywnioskować, w jakiej kondycji są mieszki włosowe oraz dobrać odpowiedni zabieg.
W leczeniu łysienia dużą rolę odgrywa medycyna estetyczna, która oferuje skuteczne zabiegi. Jednym z nich jest mezoterapia głowy. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy.
Za pomocą niewielkich igieł pod skórę wprowadzane są odżywcze substancje pobudzające mieszki włosowe do ponownego wzrostu. W efekcie wypadanie włosów zostaje zahamowane, a ponadto można zauważyć wzrost nowych.
Podobną metodą, która również polega na wstrzykiwaniu pod skórę głowy substancji odżywczej jest osocze bogatopłytkowe.
Tutaj substancją odżywczą wprowadzaną pod skórę jest osocze uzyskiwane z krwi pacjenta. Ma ono niezwykłe właściwości, które wpływają na pobudzenie mieszków włosowych i aktywowanie ich do wzrostu. Ponadto osocze bogatopłytkowe wzmacnia włosy oraz stymuluje ich wzrost. Jest to metoda często stosowana w zaawansowanym łysieniu oraz u osób z miejscową utratą włosów.
Mezoterapia skóry głowy
Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z łysieniem jest przeszczep. Jest to zabieg bardziej inwazyjny od poprzednich, jednak z reguły nie wymaga powtarzania.
Z pobranego fragmentu skóry z włosami tworzy się implanty zawierające od 1 do 3 mieszków włosowych. Następnie powstałe implanty umieszcza się w skórze głowy pozbawionej włosów.
W ten sposób można odzyskać włosy, a ponadto stworzyć ich nową linię, którą wyznacza się przed rozpoczęciem zabiegu.
Przeszczep włosów
Wybór odpowiedniej metody leczenia powinien być poprzedzony obszernym wywiadem z pacjentem oraz badaniem.
Jeśli czynnikami powodującymi nadmiar utraty włosów jest zła dieta, czy niewłaściwie dobrane kosmetyki używane do pielęgnacji, walka z utratą włosów będzie prostsza.
Natomiast w przypadku zaburzeń hormonalnych niezbędne jest profesjonalne leczenie oparte o leki na receptę lub zabiegi medycyny estetycznej.
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Wypadanie włosów to bardzo poważny problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Bardzo często prowadzi do łysienia i całkowitej utraty owłosienia na głowie. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów są bardzo zróżnicowane, poczynając od czynników mechanicznych, poprzez choroby i przyjmowane leki, aż po niewłaściwą pielęgnację.
Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn i kobiet są także bardzo często związane z zaburzeniami hormonalnymi pojawiającymi się po 40. roku życia. Zobacz, co powoduje wypadanie włosów?
1. Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny łysienia są różne i często nie zależą od wieku. Czasem jest to tylko niewielka utrata włosów, która ustępuje po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, innym razem trwałe wyłysienie, wymagające specjalistycznych zabiegów. Ogólne przyczyny wypadania włosów można podzielić na następujące kategorie:
- czynniki mechaniczne – wypadanie włosów związane jest zazwyczaj ze zbyt częstym i intensywnym czesaniem lub ściskaniem włosów w tzw. koński ogon; ten rodzaj łysienia dotyczy przeważnie pań, które nieumiejętnie pielęgnują swoje włosy;
- czynniki toksyczne – całkowita utrata włosów jest związana z zatruciem metalami ciężkimi (rtęcią, talem, arsenem) i następuje ok. 14 dni po zażyciu trucizny; włosy zaczynają odrastać choremu po upływie 3-4 miesięcy od zatrucia;
- choroby – wypadanie włosów następuje zarówno w przypadku chorób ogólnoustrojowych (toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy), jak i chorób skóry lub skóry głowy – szczególnie grzybicy; leczenie łysienia w przypadku pierwszej grupy chorób polega na leczeniu schorzenia podstawowego; w przypadku drugiej grupy schorzeń – jeśli jest to grzybica – podania preparatów przeciwgrzybiczych;
- przyjmowanie leków – włosy wypadają po przyjmowaniu leków cytostatycznych i immunopresyjnych (stosuje się je w terapiach nowotworowych bądź dermatologicznych) oraz środków antykoncepcyjnych; odrost włosów w tym przypadku nie zawsze jest związany z odstawieniem leku.
2. Przyczyny wypadania włosów u kobiet
Wymienione powyżej przyczyny utraty włosów – choroby, leki, toksyny – są charakterystyczne dla obu płci. Należy jednak podkreślić, że niektóre przyczyny wypadania włosów są są zależne od płci. Związek łysienie a płeć wynika bowiem ze zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmach kobiet i mężczyzn.
W przypadku kobiet jest to łysienie androgenowe damskie i łysienie rozlane. Jeśli chodzi o łysienie androgenowe to w przypadku kobiet jest ono związane z podwyższonym poziomem androgenów (hiperandrogenizm) i czynnikami genetycznymi. Ten rodzaj łysienia u kobiet powoduje utratę włosów na szczycie głowy i kącikach czoła.
Często towarzyszy mu przetłuszczanie włosów u nasady. Jeśli chodzi o łysienie rozlane, jego przyczyną są najczęściej stany chorobowe charakterystyczne dla kobiet: niedobór żelaza, zaburzenia hormonalne, nerwice.
U kobiet z predyspozycjami genetycznymi łysienie rozlane może nasilić się przy częstym stosowaniu farb, lakierów i szamponów do włosów.
U kobiet może także wystąpić łysienie związane z ciążą i porodem. Nagły spadek estrogenów po porodzie powoduje utratę włosów między 11. a 16. tygodniem od urodzenia dziecka. Na szczęście włosy odrastają samodzielnie. Ta utrata włosów nie wymaga leczenia.
3. Dlaczego łysieję?
Każda przyczyna łysienia powinna być zdiagnozowana, bo tylko wówczas możliwe jest skuteczne leczenie tej wstydliwej dla wielu osób dolegliwości. Podobnie jest także w przypadku mężczyzn. Łysienie u mężczyzn pojawia się zazwyczaj po 40.
roku życia i dotyczy aż 50% mężczyzn rasy białej. Jedną z przyczyn wypadania włosów u mężczyzn jest osłabienie mieszków włoskowych, które powoduje także zmniejszenie pigmentacji włosów.
Jednakże w większości przypadków wypadanie włosów u mężczyzn jest związane ze zbyt wysokim poziomem testosteronu – łysienie androgenowe. Powoduje one wypadanie włosów w kącikach czoła i na szczycie głowy.
Jednocześnie włosy rosną nadmiernie w innych miejscach ciała, takich jak: nos, uszy, plecy. Warto też wspomnieć, że w przypadku mężczyzn za wypadanie włosów odpowiadają czynniki genetyczne.
Wypadanie włosów – przyczyny i sposoby
Wypadanie włosów dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Przyczyny są bardzo zróżnicowane, mogą dotyczyć zmian hormonalnych, stosowania niektórych leków czy nieprawidłowej pielęgnacji. Wypadające włosy w przypadku kobiet mogą być również wynikiem ciąży lub menopauzy. Sposobów na wypadanie włosów jest wiele, ale kluczowe jest znalezienie źródła problemu.
1. Przyczyny wypadania włosów
Powody nadmiernej utraty włosów mogą być różne. Problemy mogą mieć źródło w nieodpowiednim dbaniu o włosy lub w problemach zdrowotnych. Warto poszukać przyczyny i jak najszybciej ją rozwiązać.
1.1. Niewłaściwa pielęgnacja
Zbyt częste upinanie włosów w kucyka lub koka nadweręża skórę głowy i przyczynia się zaniku mieszków włosowych. Codzienne czynności mogą skutkować mechanicznymi uszkodzeniami i osłabieniem włosów.
Szczególnie niekorzystnie działa tapirowanie, rozczesywanie na siłę i zbyt ciasne wiązanie. Z kolei zbyt częste farbowanie włosów i trwała ondulacja powodują naruszenie struktury włosów i zwiększają ryzyko ich wypadania.
Podobnie działa częste używanie wysokiej temperatury do stylizacji, czyli suszenie, kręcenie i prostowanie. Wypadanie włosów może nastąpić na skutek stosowania zbyt dużej ilości środków do stylizacji.
W preparatach do tego przeznaczonych znajdują się wielocząsteczkowe polimery. To dzięki nim fryzura układa się jak chcemy i utrzymuje się w jednej formie przez kilka godzin. Niestety produkty obciążają włosy i bardzo je wysuszają.
Szkodliwe są przede wszystkim te na bazie alkoholu, które oprócz wypadania mogą wywołać także łamliwość oraz łupież. Utrata włosów może być też spowodowana nadmierną ekspozycją na słońce, mocny wiatr i morską wodę.
Często problem wywołują też źle dobrane kosmetyki, które zawierają wiele szkodliwych substancji chemicznych. Za przerzedzenie fryzury może też odpowiadać brak nawilżenia włosów, czyli zrezygnowanie ze stosowania odżywek, olejków i masek.
1.2. Niewłaściwa dieta
Wiele osób nie zwraca na odpowiednie zbilansowanie diety i nie bierze pod uwagę skutków swojego postępowania. Zbyt miała ilość białka, aminokwasów, żelaza i cynku może spowodować łysienie rozlane.
Zazwyczaj problem spotyka ludzi, którzy intensywnie się odchudzają i obcinają dzienne spożycie kalorii do 700-1000. Na wygląd cery i włosów negatywnie wpływają także diety jednoskładnikowe, na przykład niskobiałkowe.
Co ważne, niedobór składników mineralnych w organizmie nie musi wywołać anemii, a właśnie ujawnić się w postaci problemów z włosami.
Utrata tkanki tłuszczowej powinna być powolna (1 kg tygodniowo), aby uniknąć problemów ze zdrowiem i efektu jojo. Wystarczy dużo ruchu, zdrowa dieta pełna świeżych warzyw i owoców.
Za wypadanie włosów może być też odpowiedzialny dym papierosowy, który niszczy włosy, odbiera im blask i stopniowo je osłabia.
1.3. Zaburzenia hormonalne
Nadmierna utrata włosów może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. Są na nią narażeni mężczyźni po 40-50. roku życia, kobiety po menopauzie, urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Źródłem problemu jest zachwianie produkcji testosteronu i przekształcanie hormonu w cząsteczkę DHT, która niszczy mieszki włosowe.
Wówczas na wypadanie włosów nie zadziałają wcierki, odżywki ani suplementacja witamin, konieczne będzie wyrównanie gospodarki hormonalnej organizmu.
1.4. Stres
Znane są przypadki, kiedy osoba pod wpływem silnych przeżyć, na przykład śmierci bliskiej osoby całkowicie łysieje. Wypadanie włosów spowodowane stresem również jest związane z hormonami.
Rozregulowane przez stres nadnercza znacząco wzmagają produkcję androgenów i zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych u osób genetycznie predysponowanych.
Codzienny stres ma niekorzystne działanie na ogólny stan włosów, stopniowo je osłabia i przerzedza. Silny stres z kolei powoduje znaczącą utratę włosów w przeciągu czterech miesięcy po traumatycznym wydarzeniu.
Przyczyną może też być zwiększenie produkcji prolaktyny lub niekontrolowane, nerwowe drapanie się w głowę. Stres można wyeliminować lub znacząco zmniejszyć za pomocą relaksacji, spacerów, gimnastyki lub spotkań z terapeutą.
Warto wspomagać się też ziołowymi preparatami uspokajającymi, takimi jak melisa, kozłek lekarski lub rumianek.
1.5. Choroby tarczycy
Nadczynność i niedoczynność tarczycy mają wpływ na wygląd włosów. Najczęściej w przypadku niedoczynności stają się cienkie, suche i bardzo przerzedzone.
Nadczynność z kolei może odpowiadać za łysienie uogólnione lub plackowate. Źródłem problemu może być też choroba Gravesa-Basedowa, która odpowiada za produkcję immunoglobuliny, która przyspiesza procesy metaboliczne i starzenie się włosów.
W czasie leczenia należy uważać na włosy, zrezygnować z używania gumek i mocnych spinek. Zalecana jest też wymiana plastikowej szczotki na tą z włosia.
Problemy z tarczycą sprawiają, że otoczka kolagenowa wokół korzenia ulega zwłóknieniu. Z tego względu korzeń włosa staje się coraz mniej odżywiany i coraz gorzej przytwierdzony do skóry. Wraz z upływem czasu staje się cieńszy, wypada i nie odrasta w tym samym miejscu.
1.6. Zatrucie toksynami
Osoby, które mają kontakt z chemikaliami są narażone na nadmierne wypadanie włosów. Szczególny wpływ ma tal, arsen, rtęć, bizmut, kwas borny i złoto (krople na reumatyzm.
Zatrucie toksynami charakteryzuje się jedynie ogólnym złym samopoczuciem. Jednak po około dwóch tygodniach mogą wypaść wszystkie włosy, ponowne odrastanie trwa około 6-8 tygodni.
Podczas pracy z chemikaliami bardzo ważne jest stosowanie masek ochronnych i przestrzeganie przepisów BHP. W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
1.7. Choroby skóry głowy
Zdarza się, że łysienie powoduje grzybica skóry głowy. Grzyby umiejscawiają się w okolicy mieszków włosowych i tworzą plackowate ogniska bez włosów.
W tym miejscu rozwija się stan zapalny, który uniemożliwia wzrost włosów. Z kolei uszkodzenie cebulek powoduje nieodwracalny proces łysienia.
1.8. Stosowane leki
Łysienie polekowe pojawia się w wyniku stosowania między innymi leków cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych w chorobach serca oraz środków antykoncepcyjnych.
Odrost włosów w tym przypadku nie zawsze jest związany z odstawieniem leku. Utrata włosów to częsty skutek chemioterapii, ale zależy od wrażliwości pacjenta i zastosowanej dawki.
1.9. Pogoda
Okazuje się, że pogoda ma wpływ na kondycję i gęstość włosów. Promienie UV, częste moczenie głowy w słonej lub chlorowanej wodzie przyspieszają i zwiększają wypadanie włosów.
Jeżeli w tym czasie zostanie zaniedbana pielęgnacja włosów, staną się one łamliwe, rozdwojone na końcach, mniej elastyczne. W lecie na głowie zawsze należy mieć czapkę, kapelusz lub chustę.
Na rynku dostępne są również mgiełki, chroniące włosy przed działaniem słońca. Po powrocie z basenu lub z plaży bardzo ważne jest dokładne umycie włosów i oczyszczenie je z soli czy piasku.
Przyczyną wypadania włosów jesienią może być niewłaściwa dieta, ponieważ kończy się wówczas sezon na świeże owoce i warzywa. Negatywnie wpływa również silny wiatr i tarcie włosów czapką, szalikiem oraz przycinanie ich suwakiem od kurtki.
Zimą z kolei włosy są narażone na mróz i śnieg, często mają też styczność ze zmianami temperatury.
2. Sposoby na wypadanie włosów
Kluczowe jest ustalenie przyczyny wypadania włosów i wybranie najlepszego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że odbudowa włosów zajmuje kilka tygodni lub miesięcy.
2.1. Dieta i suplementacja witamin
Witaminy i składniki mineralne mają bezpośredni wpływ na stan naszego organizmu. To od nich zależy między innymi wygląd skóry, jej koloryt czy gęstość włosów.
Warto sięgnąć przede wszystkim po witaminę H (biotynę). Jej niedobór odpowiada za nadmierne tracenie włosów, zahamowanie ich wzrostu i nadmierną łamliwość.
Jednocześnie może występować osłabienie paznokci i pogorszenie wyglądu skóry. Witamina H zawiera siarkę, która uczestniczy w produkcji keratyny, czyli jednego z podstawowych budulców włosów.
Dzienne zapotrzebowanie wynosi 5 mg, a jej główne źródła to wątróbka, jajka, marchew i szpinak. Bardzo ważne znaczenie ma również witamina A, która bierze udział w produkcji sebum i metabolizmie komórek włosa.
Niewystarczająca ilość tej substancji objawia wypadanie i duża suchość włosów. Wówczas warto skupić się na spożywaniu większych ilości mleka, serów i pomidorów.
Witaminy z grupy B odpowiadają z kolei za ogólną kondycję włosów. Oddziałują na pigmentację, grubość włosa i zmniejszają ryzyko występowania łupieżu. Największe stężenie substancji znajduje się w jajach, fasoli i orzechach.
Wegetarianie powinni w szczególności zwrócić uwagę na witaminę B12, ponieważ można ją znaleźć przede wszystkim w czerwonym mięsie i wątróbce.
Istotna jest także witamina C, dzięki której powstaje kolagen, niezbędny do utrzymania dobrego stanu skóry i włosów. Natomiast witamina E pobudza ukrwienie skóry i ułatwia dotarcie składników odżywczych do mieszków włosowych.
Witaminę E można znaleźć w orzechach, pestkach i tłustych rybach. Za utratę włosów często odpowiada też niedobór żelaza, który wiąże się z zaburzonym transportem tlenu.
W efekcie dochodzi do osłabienia i utraty włosów. Inne objawy to przewlekłe zmęczenie i bladość skóry. Mikroelementy najlepiej przyswajać za pomocą dobrze zbilansowanej diety, warto spożywać produkty takie jak:
- podroby (zwłaszcza wątróbka),
- jaja,
- czerwone mięso,
- kakao,
- kasza jaglana,
- kasza gryczana niepalona,
- kasza jęczmienna,
- brokuły,
- fasola szparagowa,
- sezonowe owoce,
- nabiał,
- orzechy.
2.2. Zioła na wypadanie włosów
Zioła to kolejna metoda walki z nadmierną utratą włosów. Ważne, by kurację stosować regularnie przez co najmniej dwa tygodnie. Zioła można pić lub używać do mycia skóry głowy lub płukania włosów. Szczególne właściwości ma:
Skrzyp zawiera krzem, który świetnie oddziałuje na kondycję włosów. Wzmacnia je, zapobiega wypadaniu, łamaniu i siwieniu. Ponadto, zwiększa elastyczność skóry i sprawia, że dłużej utrzymuje nawilżenie.
Inne zioła warte uwagi to pokrzywa i melisa. Można je pić lub przyjmować doustnie, jednak na efekty trzeba poczekać dłuższą chwilę.
Pokrzywa zawiera beta-karoten, flawonoidy, żelazo, krzem, wapń, cynk, sód, magnez, potas, witaminę A, witaminę K, witaminę B2, a także witaminę B5.
2.3. Masaż głowy
Właściwości odżywek, wcierek i szamponów można wzmocnić za pomocą derma rollerów. To urządzenia złożone z maleńkich igiełek, które delikatnie nakłuwają naskórek.
Dzięki temu substancje odżywcze docierają w głąb skóry, poprawia się krążenie krwi, a włosy są stymulowane do wzrostu. Często efektem masażu jest wyrastanie wielu nowych włosków. Cena derma rollerów waha się od 25 do nawet 150 złotych.
Masaż skóry głowy można również wykonać ręcznie. Nie powinny go jednak zbyt często wykonywać osoby, które cierpią na częste przetłuszczanie się włosów. Dłonie należy trzymać pod kątem 60 stopni i palcami wykonywać koliste ruchy.
Czynność warto kontynuować przez kilka minut, ale nie należy robić tego zbyt mocno i zbyt często. Masaż powtarzany dwa razy w tygodniu wystarczająco pobudzi skórę głowy i poprawi kondycję włosów.
Skórę głowy można też nacierać olejem rycynowym, ponieważ produkt jest bogaty w witaminę E i kwasy tłuszczowe, które zapobiegają utracie włosów i pobudzają wzrost.
2.4. Domowe sposoby na wypadanie włosów
Domowe metody są znane od wielu lat, ich celem jest zahamowanie utraty włosów, przyspieszenie porostu, wzmocnienie i nadanie blasku.
Niektóre z nich można pić, nie są zbyt smaczne, ale charakteryzują się dużą skutecznością. Działają tylko stosowane regularnie. Napój z drożdży jest bardzo łatwy do przygotowania, wystarczy rozdrobnić kostkę produktu i zalać wrzątkiem.
Po wymieszaniu mieszankę należy odstawić do ostudzenia i wypić. Czynność należy powtarzać codziennie przez miesiąc, a następnie wykonywać co drugi dzień.
Drożdże to bogate źródło witamin z grupy B, selenu, chromu, cynku, fosforu, manganu, magnezu, żelaza, potasu, sodu i miedzi. Sok z czarnej rzepy nie zachęca smakiem, ale wystarczy wypić jedną łyżkę dziennie.
Pół litra płynu kosztuje około 30 złotych w sklepach ekologicznych i internetowych. Produkt zawiera potas, żelazo, magnez, cynk, wapń oraz siarkę.
Maseczka z jajek to dobry sposób na poprawę gęstości i kondycji włosów. Dwa jajka należy ubić i nałożyć na mokre włosy. Po pół godziny należy spłukać mieszankę chłodną wodą i umyć włosy delikatnym szamponem.
Wspaniałe właściwości wykazuje również maseczka z awokado, którą wyróżnia duża zawartość witaminy E. Dzięki temu zabieg sprawia, że włosy nabierają objętości, stają się bardziej nawilżone i mocniejsze.
Przygotowanie mikstury nie jest trudne, wystarczy połączenie rozgniecionego banana z awokado i łyżeczką oliwy z oliwek. Należy ją nałożyć na włosy oraz skórę głowę na trzydzieści minut.
Maseczka z siemienia lnianego to źródło dużej ilości kwasów omega 3 oraz protein, które pogrubiają i wzmacniają włosy. Aby ją wykonać należy namoczyć 1/4 szklanki nasion wodą i pozostawić na noc. Następnego dnia mieszankę aplikujemy na włosy i skórę głowy.
2.5. Preparaty na wypadanie włosów
Na rynku można znaleźć wiele kosmetyków stworzonych do walki z wypadającymi włosami. Warto wybierać te produkowane przez sprawdzone firmy z certyfikatami bezpieczeństwa.
Preparat powinien zawierać minimum dwie substancje aktywne. Jego działanie powinno być oparte na wzmocnieniu cebulek włosowych i złagodzeniu podrażnień.
Świetnie jeśli w składzie znajdzie się aloes, minerały morskie, kolagen lub olej z awokado. Te składniki nawilżają włosy, regenerują je i nabłyszczają.
Z kolei olejek jajoba, gliceryna i masło karite odpowiadają za natłuszczenie i uelastycznienie, a także za ochronę włosów przed utratą wody czy działaniem czynników zewnętrznych.
Istnieją również specyfiki, które hamują proces wypadania włosów. Należy do nich finasteryd, który powstrzymuje produkcję DHT, czyli męskiego hormonu zwiększającego ryzyko utraty włosów.
W przypadku łysienia androgenowego podstawową substancją jest minoksidil, dostępny w formie płynu na skórę. Redukuje on zmniejszanie się mieszków włosowych i jednocześnie pobudza je do wzrostu. Skutki leczenia najczęściej są widoczne już po miesiącu, a po dwóch zaczynają stopniowo odrastać.
Wypadają ci włosy? Oto prawdopodobne przyczyny
100 – tyle włosów każdy człowiek traci dziennie, jeśli jest zdrowy. Inaczej wypadanie włosów będzie wyglądać u osób z długimi włosami, a inaczej u krótkowłosych. Warto o tym pamiętać, zanim wpadnie się w panikę, że wypadające włosy stanowią poważny problem, bo po umyciu widać w odpływie wanny czy prysznica spory ich pęk.
Nadmierne wypadanie włosów – co robić
Ale wypadające włosy trzeba czujnie obserwować.
Jeśli tendencja włosów do wypadania utrzymuje się przez trzy miesiące, a domowe sposoby czy szampony i inne środki nie pomagają, należy pójść do lekarza, najlepiej dermatologa.
Trzeba się jednak pogodzić z faktem, że aby znaleźć przyczynę wpadania włosów, być może trzeba będzie odwiedzić także innych specjalistów. Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne.
Wypadanie włosów – przyczyny
Czasem to przewlekły stres, którego źródłem mogą być bardzo różne wydarzenia w życiu: na przykład kłopoty w pracy, ale też jej zamiana czy problemy osobiste. Albo przewlekłe zmęczenie.
Na włosy i ich wypadanie wpływ ma także dieta – jeśli została zmieniona w zdecydowany sposób i jest rygorystyczna, bo np. ma spowodować utratę kilogramów, może skończyć się m.in.
nadmierną utratą włosów.
Choroby, które powodują wypadanie włosów
Wypadanie włosów towarzyszy także przewlekły chorobom takim jak depresja czy cukrzyca a także zmianom hormonalnym zachodzącym w organizmie.
Za wypadanie włosów mogą odpowiadać choroby tarczycy czy zespół policystycznych jajników. Także choroby zakaźne i inne, powodujące osłabienie organizmu czy problemy z przyjmowaniem pokarmu.
Wypadanie włosów może wystąpić także po ciąży, porodzie oraz po operacjach w znieczuleniu ogólnym.
Warto sprawdzić, czy wprowadzenie leków w związku z wystąpieniem choroby alb zmiana lekarstw stale przyjmowanych na nowe nie jest przyczyną wypadania włosów. Wypadanie włosów powoduje też chemioterapia stosowana w chorobach nowotworowych.
Inne przyczyny wypadania włosów: szampon, zanieczyszczone powietrze, farbowanie
Zdarza się, że za wypadające włosy są konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji. Zbyt energiczne szczotkowanie, ciasne związywanie czy mocne spinanie włosów powoduje, że sami je sobie wyrywamy. Farbowanie, prostowanie, trwała ondulacja i inne zabiegi także niszczą włosy. Ich wypadanie mogą powodować także warunki, w jakich przebywamy: mróz, klimatyzacja, zanieczyszczone powietrze.
Także źle dobrany szampon, niestaranne mycie głowy mogą spowodować wypadanie włosów w wyniku zapchania mieszków włosowych i łojotokowego zapalenia skóry.
Domowe sposoby na wypadanie włosów: szampon, tabletki
Co działa na wypadające włosy? Można spróbować domowych sposobów, ale jeśli nie podziałają, należy iść do lekarza. Warto na początek zrezygnować z wszystkiego, co włosom szkodzi, np. modelowania ich w wysokiej temperaturze, ale także palenia papierosów, które powoduje m.in., że włosy są niedostatecznie dotlenione i odżywione.
Trzeba zwrócić uwagę na codzienną dietę: czy jest zbilansowana? czy dostarcza wszystkich potrzebnych składników? Oprócz zmiany sposobu żywienia, można w aptece zapytać o suplementy diety, które pomogą uzupełnić niedobory witamin i innych składników.
Efekt WOW: metamorfoza Agaty
Pomóc powinny też kosmetyki przeciw wypadaniu włosów. Szampony i odżywki powinny mieć w składzie ceramidy i witaminy A oraz E, które działają ochronnie niwelując wpływ np. promieniowania UV. Aloes nawilży włosy, kolagen wspomoże regenerację, olejek jojoba czy gliceryna zahamują utratę wody.
Wypadanie włosów – kiedy do lekarza
Jeśli domowe sposoby nie pomagają w zahamowaniu wypadania włosów, trzeba iść do lekarza. Jeżeli utrata włosów jest nagła, nie warto czekać i samemu próbować zaradzić problemowi. Dobrać odpowiednie suplementy diety powinien już lekarz ogólny. Ale warto odwiedzić dermatologa. Ten może wskazać, że konieczne są kolejne konsultacje, np. ginekologiczne czy endokrynologiczne.
Jakie badania na wypadające włosy?
Oznaczenie poziomu hormonów to badanie, które często daje odpowiedź na to, jaka jest przyczyna wypadania włosów i jak jej zaradzić.
Na przykład łysienie androgenowe, nazywane męski, związane jest z wysokim poziomem androgenów, który można zaobserwować nie tylko u mężczyzn, ale i u kobiet w okresie po menopauzie, a nawet młodszych.
Podłoże hormonalne może mieć też łysienie plackowate, które występuje również np. na skutek silnego stresu.
Żeby poznać przyczyny wypadania włosów, lekarz może też zalecić badania włosów i skóry głowy. Trichogram polega na badaniu wyrwanego włosa pod mikroskopem. Trichoskopia to badanie skóry głowy – lekarz przesuwa po niej kamerą i w bardzo dużym powiększeniu sprawdza jej stan, oceniając także m.in. mieszki włosowe.
Lekarz może zlecić także biopsję skóry głowy. Odbywa się ona w znieczuleniu miejscowym i także ma dać odpowiedź na pytanie, dlaczego włosy wypadają?
Fryzura a twarz
Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny i sposoby, by mu zapobiec. Ile włosów wypada dziennie, a ile świadczy o łysieniu?
Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Możliwych przyczyn jest wiele, od ubogiej odżywczo diety, poprzez geny, choroby i przyjmowane leki, po zmiany hormonalne w przekwitaniu czy po ciąży. Chcąc więc powstrzymać wypadanie włosów, należy znaleźć jego powód i podjąć odpowiednie kroki. Podpowiadamy, co robić.
Kondycja włosów i skóry świadczy o stanie zdrowia. Jeżeli podczas obserwacji głowy zauważysz przerzedzające się włosy, to sygnał ostrzegawczy organizmu. Zapewne brakuje mu jakiegoś składnika w diecie, walczy z chorobą lub miał kontakt ze szkodliwymi czynnikami. W rezultacie mieszki włosowe są osłabione, a włosy wypadają lub pozostają w stanie swoistego uśpienia.
Ile wypadających włosów to dzienna norma? Zdrowa osoba każdego dnia traci od 50-150 sztuk i jest to naturalny proces organizmu, który regularnie wymienia każdy włos na nowy. Z czasem proces ten przebiega mniej sprawnie – to całkiem normalne, że po 25. roku życia włosy na ogół stają się słabsze i bardziej skąpe.
Jeśli dochodzi do nadmiernej utraty włosów, może wiązać się to z postępującym zanikaniem wytwarzania włosów. Zbyt dużo włosów znajduje się wtedy w stanie spoczynku (anafazy), przez co cykl ich wzrostu staje się zaburzony. Stan ten poprzedza ich osłabienie i utrata gęstości.
Co jeść, by zachować zdrowie? Top 12 zaleceń codziennej diety
To całkiem normalne, że włosy i skóra głowy stają się osłabiona w okresie wiosny i jesieni. Wypadają wtedy w większej niż normalnie ilości, stają się cienkie, łamliwe i kruche.
Trwa to zwykle około 5 tygodni i nie stanowi powodu do obaw. To oznaka, że osłabione włosy ustępują miejsca nowym.
W tym czasie warto wspomóc się domowymi sposobami regenerującymi cebulki włosowe, uzupełnić dietę w mikro i makroelementy, a najlepiej też skrócić fryzurę, by odciążyć skórę głowy.
Zarówno u kobiet i u mężczyzn prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy i struktury rosnącego włosa może zostać zaburzone przez czynniki zewnętrzne i związane z jakością stosowanej diety. Są to m.in.:
- niska temperatura,
- wahania wilgotności powietrza,
- nadmierne promieniowanie słoneczne,
- chodzenie bez czapki przy mrozie, wietrze, śniegu,
- regularna ekspozycja skóry głowy na kwaśny deszcz,
- palenie tytoniu,
- kontakt z wodą chlorowaną, twardą i słoną,
- stosowanie środków myjących podrażniających skórę głowy,
- używanie suchego szamponu na skórę głowy bez wykonywania jej regularnych peelingów.
- zastosowanie agresywnych chemikaliów, np. w ramach zabiegów koloryzujących, rozjaśniających czy zmieniających strukturę włosa (chemiczne prostowanie czy trwała),
- częste używanie suszarki z gorącym powietrzem, lokówki czy prostownicy,
- rozczesywanie włosów od skóry głowy, tapirowanie, zaplatanie warkoczyków,
- doczepianie włosów i tresek,
- niedobór cynku i żelaza w diecie,
- niedostateczne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3,
- niedostatek witamin, m.in. wit. A, E, D, B5 i biotyny,
- zbyt niskie spożycie białka,
- dieta zakwaszająca organizm.
Osłabieniu cebulek włosowych i nadmiernemu wypadaniu włosów sprzyja zwłaszcza stosowanie niskokalorycznych diet odchudzających, zwłaszcza tych modnych, które nie są zbilansowane, bazują na ograniczonej licznie produktów, a zwłaszcza drastycznie ograniczają podaż energii. Nie zapewniają wtedy kompletu związków niezbędnych do zachowania nie tylko zdrowych włosów, ale i zdrowia ogólnego.
Nadmierne wypadanie włosów bardzo często jest też spowodowane przez czynniki chorobowe, do których należą m.in.:
- zaburzenia hormonalne, m.in. w ciąży, menopauzie czy andropauzie,
- choroby zakaźne,
- choroby autoimmunologiczne, np. łysienie plackowate,
- choroby skóry głowy, m.in. grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry,
- nadczynność i niedoczynność tarczycy,
- anemia,
- przyjmowanie niektórych leków, m.in. antykoncepcyjnych, cytostatycznych, immunosupresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, nasercowych czy antybiotyków,
- infekcja przebiegająca z wysoką gorączką,
- toczeń układowy,
- zatrucie metalami ciężkimi, m.in. arsenem, talem, bizmutem, rtęcią, kwasem bornym czy złotem,
- chemioterapia,
- radioterapia z naświetlaniem okolic głowy
- kontakt z chemikaliami,
- zatrucie toksynami,
- zabieg operacyjny,
- chroniczny stres,
- depresja,
- nawykowe drapanie skóry głowy,
- niektóre choroby psychiczne np. trichotillomania (niepohamowane wyrywanie włosów z głowy)
Przyczyną miejscowego wypadania włosów może być łysienie plackowate. Uważa się, że jest nieuleczalną chorobą o podłoży autoimmunologicznym. Leczenie łysienia może polegać na miejscowym podawaniu zastrzyków z hydrokortyzonem, a także stosowanie preparatów pobudzających wzrost włosa. Thirunavukkarasye-Raveendran/Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Problem nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn związany jest najczęściej z gospodarką hormonalną. Najczęściej jest to łysienie androgenowe, którego objawy charakterystyczne to utrata włosów na szczycie głowy i kątach czołowych.
Uważa się, że wynika ono z nadmiernej wrażliwości cebulek włosowych na hormon o nazwie dihydrotestosteron (DHT), zwłaszcza przy jego nadmiernej produkcji.
Aby powstrzymać androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn, a także związane z łysieniem plackowatym, stosuje się preparaty farmakologiczne.
Najskuteczniejszym środkiem hamującym wypadanie włosów i pobudzającym ich porost są wcierki do skóry głowy z zawartością leczniczej substancji o nazwie minoksydyl. Związek ten stymuluje mikrokrążenie w skórze głowy, usprawnia usuwanie DHT z cebulek i pobudza porost włosów.
Działa jednak tylko tak długo, jak długo jest dostarczany do skóry, a kuracja wpływa jedynie na objawy, a nie przyczyny łysienia. Wywiera też szereg działań ubocznych, do których należy m.in. podrażnienie skóry głowy, jej zaczerwienienie, wysypkę czy łuszczenie się naskórka.
Również u kobiet występuje łysienie androgenowe, i wtedy pomocne bywają te same środki, co u mężczyzn. Gdy jednak u podstaw problemu leży zespół policystycznych jajników, włosy stają się przerzedzone na szczycie głowy, a terapia wymaga też leczenia tej choroby.
Zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety wywołuje okres ciąży i karmienia piersią.
To czas, gdy włosy mogą być osłabione również z powodu zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze, gdy nie są dostarczane w odpowiednich ilościach z dietą.
Okres ten może trwać kilka miesięcy; zarówno przed ciążą, w jej trakcie oraz po niej zalecane są odpowiednie suplementy diety, m.in. z zawartością witamin z grupy B, a zwłaszcza z biotyną.
Nadmierne wypadanie włosów często można powstrzymać przy pomocy zabiegów domowych. To nie tylko maski z wykorzystaniem żółtka jaja czy oleju rycynowego, ale też stosowanie wyciągów i związków roślinnych, które pobudzają krążenie w skórze głowy (tak działa ponadto kofeina, która jest częstym składnikiem kosmetyków pobudzających porost włosów).
Domowe kuracje polegają na masażu skóry głowy kosmetykami zawierającymi olejki eteryczne – olejek rozmarynowy (może być tak skuteczny jak minoksydyl!), miętowy czy lawendowy.
Dowiedziono też skuteczność zażywania suplementów diety zawierających tzw. blokery DHT – to m.in.
wyciąg z reishi, czyli Ganoderma lucidum (ale też innych grzybów), olej z nasion dyni, wyciąg z palmy sabałowej czy z brązowych alg morskich Ecklonia cava.
Za środek niemal tak skuteczny, jak specjalistyczne preparaty, uważa się dietę alkaliczną, czyli odkwaszającą organizm, która pomaga m.in. ograniczyć stan zapalny w organizmie i utratę związków mineralnych niezbędnych w strukturach włosa.
Osobom chcącym wzmocnić włosy poleca się ponadto picie ziołowych herbatek, które obfitują w składniki mineralne i antyoksydacyjne, jak np. napar skrzypu polnego czy pokrzywy. Pomocny jest też macerat z siemienia lnianego, olej lniany, konopny czy rybi.
Jeżeli zmiana nawyków i domowe sposoby na poprawę stanu włosów zawodzą, a przyczyną problemu nie jest znana choroba, warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który może np.
zlecić odpowiednie badania lub skierować do specjalisty, np.
dermatologa, endokrynologa czy trychologa, który zajmuje się chorobami skóry głowy i zdrowiem włosów.
W przypadku nadmiernego wypadania włosów można od razu skierować się do prywatnej kliniki trychologicznej, bo takie przeważają. Tam lekarz dokona wnikliwej analizy problemu i wyznaczy odpowiednie leczenie. Zwykle zaleci też stosowanie razem z wcierkami specjalnego dermorollera.
To rodzaj masażera z walcem wyposażonym w igły, które naruszając ciągłość skóry umożliwiają jej penetrację przez składniki aktywne leczniczych preparatów. Choć codzienny zabieg masażu dermorollerem nie należy do najprzyjemniejszych, daje świetne rezultaty.
Natomiast polecanym zabiegiem gabinetowym, który stymuluje cebulki włosowe, jest mezoterapia.
ZOBACZ: Co jest przyczyną łysienia plackowatego i jak wygląda jego leczenie? Ekspert: dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog