Nasiadówki – domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy mają skłonność do nawrotów, dlatego poza leczeniem choroby hemoroidalnej, warto dodatkowo stosować zioła na hemoroidy, nasiadówki i domowe sposoby. Polecane zioła, wywary i nasiadówki na hemoroidy to: kora dębu, kasztanowiec, rumianek, krwawnik, oczar wirginijski.

Hemoroidy (inaczej: guzki krwawnicze odbytu) to naturalna część struktury odbytu. Gdy dochodzi do ich powiększenia lub stanu zapalnego w obrębie hemoroidów, mówimy o chorobie hemoroidalnej (albo: chorobie guzków krwawniczych).

Leczenie hemoroidów zależy od przypadku – najważniejsza jest diagnoza, zlokalizowanie zmian (hemoroidy zewnętrzne lub wewnętrzne), określenie stopnia rozwoju choroby hemoroidalnej. Żylaki odbytu nie są niebezpieczną chorobą – pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie problem zostanie zgłoszony lekarzowi.

W leczeniu stosuje się czopki doodbytnicze, kremy łagodzące i maści.

Stosowane są też zabiegi: skleroterapia, gumkowanie hemoroidów, laseroterapia, krioterapia, koagulacja podczerwienią, metoda Longo, metoda Morinagi oraz operacje usuwające hemoroidy (metodą Fergusona lub – częściej – metodą Milligana-Morgana).

Choroba hemoroidalna ma skłonność do nawrotów, dlatego leczenie zalecone przez proktologa lub lekarza rodzinnego warto uzupełnić domowymi metodami i profilaktyką hemoroidów.

Dieta na hemoroidy – pamiętaj o błonniku!

Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, rezygnacja z jasnego pieczywa na rzecz ciemnego, bogatszego w błonnik. Posiłki powinny być lekkostrawne, w diecie warto uwzględnić przede wszystkim warzywa i owoce (brokuły, buraki, gruszki, śliwki). Do jogurtów warto dodawać otręby, nasiona roślin, orzechy i migdały, unikać potraw z ostrymi przyprawami i wzdymających.

>>> Preparaty z błonnikiem

Nasiadówki na hemoroidy

Nasiadówki i kompresy pomogą leczyć skutki hemoroidów, czyli łagodzić stany zapalne, zmniajeszać ból i pieczenie. Zimne okłady ograniczają też powstawanie obrzęków. Ulgę w pieczeniu i swędzeniu mogą przynieść specjalne żelowe nakładki oraz sztyfty krioterapeutyczne.

Nasiadówki na hemoroidy stosowane są od lat – podczas kilkunastominutowych kąpieli pośladki zanurza się w ciepłej wodzie lub trzyma blisko nad parującą wodą.

Wywary i nasiadówki na hemoroidy:

 • kora dębu;
 • kasztanowiec;
 • rumianek;
 • krwawnik;
 • oczar wirginijski.

Kora dębu na hemoroidy

Podstawowym składnikiem nasiadówek na hemoroidy jest kora dębu. Nasiadówki z kory dębu mogą działać odkażająco, przeciwzapalnie i ściągająco, dzięki czemu uszczelniają się naczynia krwionośne. Nasiadówka tego typu nie tylko uśmierza ból, ale też pomaga otrzymać prawidłowe pH w okolicy odbytu, a więc stanowi ważną część higieny.

Nasiadówka z kory dębu najlepiej wykonać poprzez zanurzenie w ciepłej wodzie na około 10 minut (woda może sięgać do poziomu bioder). Po zabiegu należy delikatnie osuszyć okolicę odbytu.

Nasiadówki – domowe sposoby na hemoroidy Garbniki zawarte w korze dębu sprawiają, że ma ona właściwości ściągające śluzówkę jelit. Napary z kory dębu wykorzystywane są  przy hemoroidach i biegunkach. Sprawdź produkt

Rumianek na hemoroidy

Ziołową kąpiel można również wykonać z wykorzystaniem rumianku, co może przyspieszyć proces gojenia hemoroidów.

Oczar wirginijski na hemoroidy

Oczar wirginijski (liście i kora) to zioło regulujące krążenie, posiadące właściwości przeciwzapalne i ściągające. Stosowany jest zewnętrznie – w postaci okładów i maści.

Krwawnik na hemoroidy

Krwawnik to również polecany składnik nasiadówek na hemoroidy – wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, łagodzi stany zapalnych skóry i błon śluzowych.

Kąpiele z olejkami na hemoroidy

Pomocne w leczeniu hemoroidów mogą okazać się również kąpiele z olejkami. Stosowane są: olejek lawendowy, olejek rozmarynowy, olejek jałowcowy. Wszystkie wymienione olejki mają właściwości przeciwzapalne.

Miękkie chusteczki z ziołowymi wyciągami

Do higieny hemoroidów polecane są miękkie chusteczki z wyciągami (rumianek, aloes, skrzyp, kora dębu, nagietek).

Choroba hemoroidalna – higiena

Pacjenci z hemoroidami często cierpią z powodu infekcji miejsc intymnych.

Stan zapalny, nabrzmienie guzków krwawniczych, otwarte ranki, odruch drapania swędzących hemoroidów – wszystko to sprawia, że rośnie ryzyko infekcji w okolicach odbytu.

Warto zaopatrzyć się w delikatny płyn do higieny intymnej, polecany jest też miękki papier toaletowy lub mokre chusteczki, po wypróżnieniu należy przemyć okolice odbytu ciepłą wodą.

Masz hemoroidy? Unikaj zaparć i silnego parcia

Hemoroidy to trzy lub cztery poduszkowate jamiste naczynia żylne, które wypełnione są krwią. Ich funkcją jest kontrola oddawania gazów i stolca oraz uszczelnienie odbytu.

W trakcie oddawania stolca hemoroidy rozszerzają się i kurczą – parcie zwiększa ciśnienie w kanale odbytu, co wpływa na powiększanie się już istniejących guzków. W trakcie wypróżniania należy więc unikać silnego parcia.

Na problem z zaparciami może pomóc stosowanie odpowiedniej diety (bogatej w błonnik pokarmowy).

Okłady z lodu na hemoroidy

Taki zabieg przynosi chwilową ulgę – okłady z lodu mogą zmniejszyć obrzęki hemoroidów, dzięki czemu znika uczucie niepełnego wypróżnienia. Zimne okłady na hemoroidy zwiększają komfort wypróżnienia – należy jednak pamiętać, że okłady są pomocne w leczeniu skutków choroby hemoroidalnej.

Jak wykonać okład na hemoroidy? Wystarczy zawinąć w chusteczkę kostkę lodu i przyłożyć w obolałe miejsce.

Długie siedzenie w jednym miejscu to ryzyko hemoroidów

W przypadku problemu z hemoroidami ważne jest ograniczenie liczby godzin spędzanych w pozycji siedzącej. Warto zadbać o aktywność fizyczną – wystarczą długie spacery. UWAGA! Jeśli masz hemoroidy, to jazda na rowerze nie jest wskazana (wybierz orbitrek).

9 sposobów na hemoroidy

Pieczenie, swędzenie, ból? W zmniejszeniu nieprzyjemnych objawów hemoroidów pomogą ci nasiadówki z kory dębu, które działają przeciwzapalnie i ściągająco. Mogą po nie sięgnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zabiegi należy powtarzać każdego dnia, najlepiej wieczorem przed pójściem spać.

Wbrew pozorom przygotowanie nasiadówki z kory dębu to nic trudnego. Łyżkę rozdrobnionej i wysuszonej kory zalewasz szklanką wody, gotujesz 15 minut, a następnie pozostawiasz pod przykryciem. Tak przygotowany roztwór wlewasz do bidetu lub wanny z bardzo ciepłą wodą i gotowe.

Nasiadówki możesz przygotować także z kasztanowca, rumianku, krwawnika lub oczaru wirginijskiego.

Ulgę w chorobie żylaków odbytu przyniosą również ciepłe kąpiele z dodatkiem kilku kropli olejku o właściwościach przeciwzapalnych i uspokajających. W tym celu możesz wykorzystać olejek lawendowy, rozmarynowy i jałowcowy. Wszystkie złagodzą ból i poprawią przepływ krwi, zmniejszając obrzęk.

Na ratunek hemoroidom mogą przyjść kostki lodu, zawinięte w chusteczkę. Okłady z lodu należy przykładać do bolących miejsc przez około dziesięć minut, co znacznie złagodzi ból.

„Mroźny zabieg” możesz powtarzać kilka razy dziennie. Skuteczną alternatywą są okłady z użyciem wilgotnej torebki herbaty.

Występujące w jej liściach taniny (garbniki roślinne) działają przeciwzapalnie i antyseptycznie (odkażająco).

Ryzyko wystąpienia hemoroidów wzrasta u osób z zaparciami nawykowymi. Zaparciom możesz jednak zapobiec prowadząc zdrowy tryb życia i stosując odpowiednią dietę. Jaką? Bogatobłonnikową, która sprzyja prawidłowej pracy jelit.

Włącz do codziennego menu: otręby, pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, brązowy ryż, warzywa i owoce (w tym suszone śliwki i figi). W diecie bogatoresztkowej ważną rolę odgrywają także fermentowane produkty mleczne (jogurty, kefiry, maślanki), które pozytywnie wpływają na mikrobiotę jelit.

Warto pamiętać, że przy zwiększonej podaży błonnika ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów – czyli 1,5–2 litrów na dobę.

Jeżeli nie wiesz jak wprowadzić zmiany w diecie, skorzystaj z pomocy dietetyka w ramach konsultacji online na portalu halodoctor.pl.

Medonetmarket – tu znajdziesz badania i zabiegi

Chociaż unikanie wysiłku fizycznego stanowi ważny czynnik sprzyjający rozwojowi choroby hemoroidalnej, niektóre rodzaje aktywności mogą przyczyniać się do powstawania żylaków odbytu. Zaliczamy do niech dyscypliny wymagające przyjęcia pozycji siedzącej: jazdę na rowerze, motocyklu czy jazdę konną.

Osoby, u których rozwinęły się hemoroidy powinny wystrzegać się także podnoszenia ciężarów. Jakie sporty mogą w takim razie uprawiać? Najlepsze będą spacery, bieganie, pływanie i gimnastyka.

Regularne ćwiczenia – poza pozytywnym wpływem na cały organizm – zapobiegną zaparciom, które są jedną z przyczyn hemoroidów.

Podrażnione okolice odbytu w chorobie hemoroidalnej wymagają odpowiedniej higieny intymnej. Kosmetyki, których używamy do codziennej pielęgnacji nie powinny posiadać w składzie substancji drażniących takich jak: alkohol, syntetyczne barwniki czy parabeny. Zamiast nich warto poszukać: płynów, żelów i pianek o działaniu łagodzącym podrażnienia.

Najlepszym wyborem są roślinne ekstrakty naturalne z aloesu, nagietka i rumianku. Bardzo ważne jest także utrzymanie odpowiedniego pH okolicy odbytu, które powinno być zbliżone do naturalnego.

Jeśli substancja myjąca, używana do codziennej higieny miejsc z hemoroidami, jest wzbogacona o naturalne aminokwasy, ekstrakt z dębu lub oczaru wirginijskiego, to skutecznie zadba o kwaśne środowisko tych okolic.

Większość preparatów pomagających zmniejszyć ból i opóźniających rozwój guzków otrzymasz w aptece bez recepty. Tabletki, czopki i maści mogą mieć różne działanie: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe.

Poprawiają przepływ krwi, uszczelniają i wzmacniają naczynia. Podstawowym składnikiem większości preparatów są wyciągi roślinne z kasztanowca, arniki albo nagietka.

Kiedy okolica odbytu jest bardzo podrażniona, lepiej stosować maść, natomiast jeśli dolegliwości są łagodne – czopki.

Kolejnym sposobem na hemoroidy są ziołowe napary, które powinno się pić regularnie. Przykładem jest zioło na hemoroidy w postaci krwawnika pospolitego, które zatrzymuje niewielkie krwawienia z żylaków odbytu i hamuje skurcze mięśni gładkich jelit. Z kolei napar z koszyczka rumianku ma działanie przeciwzapalnie i łagodzące podrażnienia.

Chociaż w sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki stosowane w chorobie żylaków odbytu, możesz przygotować własną. Wystarczy, że łyżeczkę mieszanki z piołunu, pokrzywy, podbiału, skrzypu lub czarnego bzu i babki lancetowatej zalejesz szklanką gorącej wody.

Herbatę należy parzyć około dziesięciu minut, a następnie przecedzić i dodać do niej wyciśnięty ząbek czosnku.

Jeśli ból i inne nieprzyjemne objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza, który zapisze nam inne środki i zaproponuje leczenie zabiegowe. Do najczęściej stosowanych zabiegów należy gumkowanie tzw. metoda Barrona, stosowana przy hemoroidach II i III stopnia.

Metoda polega na założeniu na nasadę guza gumowego pierścienia, który powoduje odcięcie do niego dopływu krwi, jego obumarcie, a następnie odpadnięcie. Popularne są także skleroterapia i laseroterapia.

W najcięższych przypadkach wykonywane jest chirurgiczne wycięcie hemoroidów.

You might be interested:  Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – leczenie i objawy

Pojawienie się hemoroidów jest zazwyczaj wskazaniem do wizyty u gastrologa. Leczenie nie jest proste, jednak warto wprowadzić zmiany jak najszybciej. Konsultację umów już dziś za pośrednictwem portalu halodoctor.pl.

Zobacz również:

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Domowe metody na hemoroidy: 6 skutecznych sposobów

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, ale terapię trzeba prowadzić zgodnie z zaleceniem lekarza przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Hemoroidy rozwijają się powoli, więc im wcześniej zaczniesz je leczyć, tym większe są szanse, że unikniesz zabiegu chirurgicznego.

Naturalne sposoby są najbardziej skuteczne, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy, w zaawansowanych stadiach jedynie wspomagają leczenie hemoroidów. Zapoznaj się ze szczegółami.

Domowe sposoby na hemoroidy będą skuteczne, jeśli zaczniesz je stosować już przy pierwszych objawach choroby.

Jednym z pierwszych sygnałów choroby jest świąd w okolicy odbytu, któremu może towarzyszyć niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry (wynik drapania) oraz sączenie się wydzieliny sprzyjającej odczynom zapalnym i alergicznym (odczuwamy wilgoć w okolicy odbytu).

Gdy pojawi się niewielkie krwawienie z odbytu, najczęściej podczas wypróżniania (ślad na papierze toaletowym), to ostatni dzwonek, by pójść do lekarza.

Spis treści

Domowe sposoby na hemoroidy – nasiadówki

Ulgę przynoszą najwyżej 10-minutowe. Nalej do wanny letniej wody (do 40°C), na ok. 10 cm, dodaj wywar z kory dębu, rumianku albo nadmanganian potasu i usiądź z podkurczonymi nogami.

Można też przygotować ziołową mieszankę: po łyżeczce ziela rdestu, szałwii, kory kasztanowca i dębu zalej 2 litrami zimnej wody i gotuj na wolnym ogniu 10 minut, przecedź i wlej do wanny.

W przypadku ostrego nasilenia choroby ulgę przynoszą stosowane przez kilka sekund nasiadówki z zimnej wody oraz naprzemienne polewanie zimną wodą ud i kolan.

Domowe sposoby na hemoroidy – ciepłe kąpiele

Z dodatkiem kilku kropli olejku o właściwościach przeciwzapalnych i uspokajających (lawendowego, z jagód jałowca, rozmarynowego, cytrynowego) łagodzą ból, wspomagają przepływ krwi, zmniejszając obrzęk.

Domowe sposoby na hemoroidy – okłady

Okłady z zawiniętej w chusteczkę kostki lodu przykładanej do odbytu przez kilka minut złagodzi ból. Można też ratować się sokiem z ugotowanej cebuli z 2 kroplami oliwy. Tampon nasączony miksturą przykłada się do bolącego miejsca.

Jednym z najprostszych sposobów hamowania niewielkiego krwawienia oraz łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości jest też przykładanie wilgotnej torebki herbaty – zawarta w liściach tanina ma silne działanie przeciwzapalne i ściągające.

Domowe sposoby na hemoroidy – przemywanie

Przemywanie chorych miejsc wacikiem albo chusteczką higieniczną nasączoną wyciągiem z rumianku, nagietka, aloesu, skrzypu czy kory dębu (mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przyśpieszają gojenie) złagodzi podrażnienia błony śluzowej, świąd i pieczenie.

Domowe sposoby na hemoroidy – ziołowa herbata

W sprzedaży są gotowe mieszanki stosowane na hemoroidy, ale można przygotować własną – z piołunu, pokrzywy, podbiału, skrzypu lub czarnego bzu i babki lancetowatej. Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką gorącej wody i parz 10 minut. Herbatę przecedź, dodaj wyciśnięty ząbek czosnku.

Domowe sposoby na hemoroidy – tabletki, czopki, maści

Pomagają zmniejszyć dolegliwości i opóźniają rozwój guzków. Mają różne działanie: znieczulające, przeciwbakteryjne, szybko likwidują stan zapalny, hamują krwawienie i zmniejszają obrzęki. Poprawiają przepływ krwi, uszczelniają i wzmacniają naczynia.

Podstawowym składnikiem większości preparatów są wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, arniki, nagietka, przetwory z pączków topoli, balsam peruwiański. Zwykle leki te składają się z kilku rozmaitych substancji, co zwiększa efekt terapeutyczny i spektrum działania.

Diosmina zmniejsza napięcie ścian żył, hamując krwawienie, i zapobiega zastojowi krwi w układzie żylnym. Hydrokortyzon tak jak wyciąg z nagietka, kasztanowca czy arniki działa przeciwzapalnie. Cynchokaina łagodzi ból i uczucie świądu, neomycyna leczy zakażenia.

Preparaty z zawiesiną bakterii i produktów przemiany materii wzmagają odpowiedź immunologiczną skóry i błony śluzowej, prowadząc do zmniejszenia guzków. Gdy okolica odbytu jest bardzo podrażniona, lepiej stosować maść, jeśli dolegliwości są łagodne – czopki.

 • Unikaj zaparć, sprzyjających hemoroidom.
 • Jadaj jak najwięcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, ale nie przesadzaj z nasionami, bo mogą mechanicznie drażnić odbyt, zwiększając swędzenie i pieczenie.
 • Ogranicz produkty wzdymające, np. strączkowe, a także czekoladę, mocną herbatę, kawę, alkohol wysokoprocentowy i czerwone wino, tłuszcze zwierzęce, ostre przyprawy.
 • Codziennie pij co najmniej 2 litry płynów.
 • Równie ważny jak dieta jest systematyczny wysiłek fizyczny – codzienny spacer albo gimnastyka.

miesięcznik “Zdrowie”

Hemoroidy – domowe sposoby na hemoroidy

Choroba hemoroidalna (potocznie zwana hemoroidami) to przypadłość połowy osób dorosłych. Hemoroidy objawiają się krwawieniem z odbytu, swędzeniem, dyskomfortem i bólem. Na szczęście istnieje wiele metod ich leczenia. U części chorych wystarczą domowe sposoby na hemoroidy i zmiany w stylu życia.

Jaki sposób na hemoroidy jest odpowiedni dla ciebie?
Czym są hemoroidy?

Hemoroidy (guzki krwawnicze) są naczyniami żylnymi w kształcie poduszeczek, umiejscowionymi w odbycie. Ma je każdy z nas. Ich rolą jest uszczelnianie odbytu. Natomiast choroba hemoroidalna (również nazywana hemoroidami) to powiększone guzki krwawnicze, które powodują dolegliwości.

Do głównych przyczyn powstawania hemoroidów należą:

 • • Przewlekłe zaparcie stolca;
 • • Siedzący tryb życia;
 • • Ciąża;

• Uprawianie niektórych sportów (np. biegi długodystansowe, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, jeździectwo).

Hemoroidy – objawy

 1. Objawy powiększonych hemoroidów to:
 2. • Krwawienie z odbytu (po wypróżnieniu można zauważyć świeżą, czerwoną krew na papierze toaletowym, na powierzchni stolca czy w muszli klozetowej);
 3. • Swędzenie wokół odbytu;
 4. • Podrażnienie, dyskomfort i ból wokół odbytu;
 5. • Uczucie niecałkowitego wypróżnienia;
 6. • Wyciek śluzu;
 7. • Wyczuwalny guzek lub guzki w obrębie odbytu (wynika to z faktu, że w przebiegu choroby hemoroidalnej, guzki krwawnicze zaczynają wypadać, a następnie – pozostają na stałe poza kanałem odbytu; takie hemoroidy mogą boleć);
 8. • Anemia (rzadziej; w przypadku obfitych krwawień).

Hemoroidy – diagnoza

W celu zdiagnozowania hemoroidów można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje o kolejnych krokach. Rozpoznanie hemoroidów polega na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym oraz badaniu palcem przez odbytnicę (tzw. badanie per rectum). W uzupełnieniu przeprowadza się anoskopię (badanie wziernikowe pozwalające ocenić hemoroidy wewnętrzne).

Następnie – w zależności od potrzeby – lekarz może zlecić dalsze badania diagnostyczne. Do takich badań należy m.in. rektoskopia (badanie podobne do anoskopii, ale prowadzone przy pomocy dłuższego wziernika), kolonoskopia (badanie endoskopowe okrężnicy) czy sigmoidoskopia (badanie o mniejszym zasięgu niż kolonoskopia).

Hemoroidy – leczenie domowe

W początkowym stadium choroby hemoroidalnej leczenie polega na łagodzeniu objawów. Oto domowe sposoby na hemoroidy, dzięki którym zmniejszysz ból i dyskomfort:

• Dbaj o higienę odbytu: po wypróżnieniu myj okolice odbytu ciepłą wodą, bez mydła, ewentualnie z dodatkiem płynu do higieny intymnej. Następnie delikatnie osusz okolice odbytu papierowym ręcznikiem.

• Rób nasiadówki i okłady: stosuj 10-minutowe nasiadówki, np. w naparze z kory dębu lub oczaru wirginijskiego. Zamiast nasiadówek możesz również przykładać kompresy nasączone wywarem. Ból towarzyszący hemoroidom złagodzisz także okładami z pokruszonego lodu.

• Zastosuj leki: w chorobie hemoroidalnej zalecane są zarówno leki do stosowania miejscowego (w postaci maści, żeli czy czopków), jak i doustne.

Zawierają one związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, ściągającym oraz uszczelniające ściany naczyń. Wiele z nich kupisz w aptece bez recepty.

Ponadto lekarz może przepisać ci leki do zrobienia w aptece czy preparaty zawierające antybiotyki lub glikokortykosteroidy.

Sposób na hemoroidy – dieta

 • Przy leczeniu hemoroidów, a także w zapobieganiu ich nawrotom, rekomendowane jest stosowanie diety przeciwzaparciowej, bogatej w błonnik pokarmowy. Do dobrych źródeł tego składnika należą:
 • • Otręby;
 • • Pieczywo pełnoziarniste;
 • • Gruboziarniste kasze;
 • • Brązowy ryż;
 • • Nasiona roślin strączkowych;
 • • Owoce (w tym suszone);
 • • Warzywa.

Można również rozważyć uzupełnienie diety gotowym preparatem błonnikowym z apteki. Należy za to ograniczyć produkty sprzyjające zaparciom (czekolada, mocna herbata) i krwawieniom (ostre przyprawy, alkohol). Dziennie trzeba jeść 4-5 posiłków w odstępach 3-4 godzinnych. Ponadto powinno się pić ok. 2 l niegazowanej wody dziennie. Warto również sięgać po mleczne napoje fermentowane, takie jak jogurt, kefir czy maślanka.

Hemoroidy – domowe sposoby

Następny sposób na hemoroidy to zmiana złych nawyków w toalecie, a więc unikanie długotrwałych posiedzeń i silnego parcia podczas wypróżniania oraz nieczekanie z oddaniem stolca.

Chorym z hemoroidami zaleca się także umiarkowaną aktywność fizyczną (np. szybki spacer, pływanie), unikanie dźwigania oraz robienie przerw w trakcie długotrwałego siedzenia za burkiem czy za kierownicą.

Inne sposoby na hemoroidy

W zaawansowanej chorobie hemoroidalnej, gdy domowe sposoby na hemoroidy nie wystarczają, specjaliści proponują leczenie zabiegowe. Do najczęściej stosowanych zabiegów należy metoda Barrona.

W trakcie gumkowania – bo tak również nazywa się ten sposób na hemoroidy – lekarz umieszcza wokół hemoroidów gumowe opaski, co prowadzi do ich niedokrwienia i martwicy.

You might be interested:  Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Kolejne metody to wstrzyknięcie w pobliże hemoroidów środka prowadzącego do ich obkurczenia, fotokoagulacja oraz krioterapia (wymrażanie). W najcięższych przypadkach wykonuje się chirurgiczne wycięcie hemoroidów.

Źródła:

Najlepsze sposoby na hemoroidy

Coraz więcej osób i to już nawet w młodym wieku, boryka się ze wstydliwą i uporczywą dolegliwością w postaci hemoroidów.

Znajdujące się w odbycie guzki krwawnicze z różnych powodów mogą zostać objęte stanem zapalnym, ulec powiększeniu i przekrwieniu, czemu niestety towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów.

Bardzo ważne jest zapobieganie temu zjawisku i niezwłoczne podjęcie leczenia, gdy tylko zaobserwuje się pierwsze niepokojące symptomy choroby hemoroidalnej.

Domowe sposoby na hemoroidy

Przyczyn powstawania hemoroidów jest wiele, podobnie jak sposobów radzenia sobie z nimi. Popularne są nasiadówki kilkuminutowe w ziołowych wywarach z kory dębu, koszyczka rumianku, ziela szałwii, kory kasztanowca. Można też użyć roztworu z nadmanganianu potasu.

Przy nasilonych objawach zdecydowane lepiej sprawdzają się kilkunastosekundowe nasiadówki w zimnej wodzie. Pacjentom przyniosą ulgę ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych – godny polecenia jest przede wszystkim olejek jałowcowy, lawendowy, rozmarynowy, cytrynowy.

Można pomóc sobie zimnymi okładami przykładanymi na kilka minut do odbytu czy po prostu wilgotną torebką herbaty lub włożyć tampon nasączony sokiem z ugotowanej cebuli z dodatkiem oliwy. Objawy złagodzi także przemywanie zmienionych chorobowo miejsc wacikiem nasączonym naparem z nagietka, skrzypu, kory dębu, rumianku.

Można wspomóc się również środkami dostępnymi w aptece – tabletkami, czopikami i maściami. Najlepiej będzie w ich przypadku zapytać o poradę farmaceutę, który poleci odpowiedni specyfik.

Leczenie hemoroidów farmakologiczne i chirurgiczne

Domowe sposoby na hemoroidy mogą mieć wysoką skuteczność pod warunkiem, że zostaną zastosowane zaraz po wystąpieniu pierwszych dolegliwości w postaci świądu, uczucia wilgoci w okolicy odbytu.

Jeśli zostaną zaobserwowane ślady krwi na papierze toaletowym czy bieliźnie, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza. Popularne są tabletki na hemoroidy zawierające przede wszystkim diosminę lub hesperydynę.

Stosuje się je w przypadku nasilenia dolegliwości – redukują obrzęk, stan zapalny, świąd, krwawienie i sączenie z odbytu. Usprawniają też krążenie żylne, wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają ich pękaniu.

Jeśli hemoroidy zewnętrzne są w zaawansowanym stadium rozwoju, konieczne może być wykonanie zabiegu skleroterapii czy krioterapii lub zastosowanie metody Barrona czy Morinagi. W ostateczności stosuje się leczenie chirurgiczne, czyli wycięcie hemoroidów skalpelem.

Proktolog Wawer

Lekarzem zajmującym się chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego (jelito grube, odbytnica, kanał odbytu, odbyt) jest proktolog. Warto się do niego zgłosić w przypadku uporczywych wzdęć, gazów, śluzu/krwi w stolcu, dolegliwości bólowych podczas wypróżniania się.

Jeśli odczuwa się ból, świąd czy pieczenie w okolicy odbytu, boryka z nawracającą bolesnością jamy brzusznej i hemoroidami, należy udać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie do proktologa.

Krwawienie z odbytu nie zawsze może być spowodowane guzami krwawniczymi, ale stanowić objaw nowotworu jelita grubego. Nie należy bagatelizować wyżej wymienionych symptomów, gdyż wskazują one na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu i wymagają interwencji specjalisty.

Domowe sposoby nie zawsze są w stanie pomóc – jeśli ich stosowanie nie przynosi pożądanych efektów, niezbędna będzie wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

W warszawskiej dzielnicy Wawer nie brakuje doświadczonych proktologów, którzy pomogą uporać się między innymi z problemem żylaków odbytu. W naszym centrum medycznym pracuje znany chirurg i proktolog dr Stanisław Mazur, lekarz specjalista, który pomógł już wielu osobom.

domowe sposoby na hemoroidy zewnętrzne

 • Artykuły
 • Pytania do lekarzy

Domowe sposoby na hemoroidy – nasiadówki Sprawdzonym domowym sposobem na redukcję hemoroidów jest tak zwana nasiadówka. (…) Domowe

– Opryszczka u dzieci To tylko niektóre domowe sposoby na opryszczkę. (…) Pamiętajmy, że domowe sposoby nie leczą samej choroby, ale mają na celu jak najszybsze pozbycie się defektu…

Zespół napięcia przedmiesiączkowego może być naprawdę uciążliwy, warto więc poznać naturalne sposoby na złagodzenie jego objawów. (…) Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne, warto spróbować domowych sposobów.

Kwasy tłuszczowe omega-3 Te korzystne dla mózgu i serca związki w największych ilościach występują w takich rybach morskich, jak łosoś, tuńczyk i sardynki. Naukowcy dowodzą, że spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 pomaga zredukować ból i poranną sztywność…

Kaszel bardzo często można pokonać przy pomocy domowych sposobów. (…) Domowe sposoby na kaszel Istnieje mnóstwo metod walki z kaszlem.

Domowe metody na biegunkę Istnieją domowe metody łagodzące objawy biegunki.

Przyczyny łysienia Zanim zastosujesz domowe sposoby na łysienie, udaj się do dermatologa. (…) Domowe sposoby na łysienie mogą wspomóc terapię.

Dieta matki Jeśli dziecko jest karmione piersią, bardzo ważna jest dieta matki. Jeśli jesteś taką mamą, unikaj jedzenia ciężkostrawnych dań z surowych ryb, jaj i mięsa. Być może należy zmniejszyć również spożycie mleka i jego przetworów. Z drugiej strony…

Sposoby na czkawkę Czkawka najczęściej ustępuje samoistnie po kilku minutach. (…) I właśnie dlatego jeden ze sposobów na czkawkę sugeruje, byśmy mocno się kogoś lub czegoś przestraszyli.

Kurkuma Badania naukowe potwierdzają silne właściwości przeciwzapalne tej przyprawy. Zawarte w kurkumie silne przeciwutleniacze mogą przyczynić się do neutralizacji objawów typowych dla egzemy.
Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy już od wieków jest z powodzeniem…

Aloes Żel z aloesu ma właściwości lecznicze, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Nakładanie tego naturalnego preparatu na skórę głowy może złagodzić i zapobiegać łupieżowi. Zostaw go na na pół godziny i umyj włosy szamponem na bazie aloesu.
Jabłko Jabłko…

Pomóc mogą domowe sposoby, które zmniejszą jej objawy. (…) Po drugie, w ramach sposobów domowych możemy także zastosować wiele innych metod.

Zobacz, jaki jest najlepszy środek na wszy i sprawdź, jak zwalczyć wszy oraz jakie są domowe sposoby na wszy i gnidy. (…) Jeżeli domowe sposoby na wszy i gnidy zawiodą, należy udać…

Afty można usunąć kilkoma domowymi metodami Afty pojawiają się niespodziewanie. (…) Jeżeli afty pojawiają się sporadycznie, można wypróbować domowe sposoby.

Ból pleców, a szczególnie ból w okolicy krzyża, potrafi utrudnić życie, czasem może ograniczyć wykonywanie podstawowych czynności. Aby się go pozbyć, możesz brać leki przeciwbólowe, zmniejszające napięcie mięśni, leki rozgrzewające, uspokajające. Do wyboru…

Dzien dobry Chcialabym zapytac czy na hemoroidy mozna stosowac naturalne sposoby np takie jak smarowanie miodem i czy nic sie po nim nie stanie. Hemoroidy mam juz od 4 dni uzywam masci bez recepty pomogla bo nie swedzi a ni nie boli ale jest na wierzchu…

Jak można skutecznie usunąć domowym sposobem krwawiące hemoroidyMożna “pomóc” robiąc nasiadówki z kory dębu. Jednak radzę udać się go lekarza . Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg

Mam 50 lat. Około 2 tyg. temu przy załatwianiu się pojawiło się ostre kłucie, ból i krew. Myśląc, że jest to jednorazowe, wstrzymałam się z pójściem do lekarza, jednak objawy nie ustępowały. Wczoraj poszłam do lekarza. Zrobił mi bardzo bolesne badanie….

Czy hemoroidy wewnętrzne usunięte metodą barrona zmniejszają w jakiś sposób także hemoroidy zewnętrzne? Czy jest to jakoś widoczne na zewnątrz? Jak usuwa się hemoroidy zewnętrzne?Szanowna Pani, jest wiele sposobów jak opaskowanie, usunięcie chirurgiczne…

JAK SPOSOBEM DOMOWYM LECZYĆ KRWAWIĄCE HEMOROIDYwitam, jedyną możliwością są czopki dostępne w aptekach, ewentualnie miejscowe zamrażanie preparatami w sztyfcie (również w aptece) Jednak jeżeli choroba jest dość zaawansowana yć może należy zaproponowac…

witam.proszę mi powiedzieć czy są jakieś domowe sposoby na hemoroidy??? a co mogę kupić dobrego na to w aptece? miałam proktohemolan ale nie pomogło i hemorol, trochę lepsze ale to też nie to… jest to bardzo krępujące, wstydzę się pójść z tym do lekarza….

Witam, mam hemoroidy zewnętrzne odbytu, czy da się je leczyć w domowy sposób lub poprostu przeczekać?Witam serdecznie. Całkowicie wyleczyć można się tylko zabiegowo. Leczenie zachowawcze prowadzi do ustąpienia dokuczliwych objawów, ale nie likwiduje przerosłych…

Jakie sa bezpieczne, domowe sposoby lub leki na hemoroidy w czasie ciazy?Proszę udać się do ginekologa, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Czy istnieje jakiś “domowy sposób” na walkę z hemoroidami ? Jak długo przy użyciu “domowych metod” mogą trwać dolegliwości. Czy ewentualnie istnieje jakiś lek który we wszystkich krajach UE ma taką samą nazwę i jest powszechnie dostępny bez recepty ?Niestety…

Jak domowym sposobem leczyc hemoroidy ? Czy swedzenie w okolicach odbytu moze swiadczyc o ich obecnosci ?nasiadówki z kory dębu. Świąd nie może być jedynym objawem, na podstawie którego rozpoznane zostaną hemoroidy. Wskazana weryfikacja w bad. per rectum…

Czy istnieje jakas skuteczna metoda na hemoroidy zewnetrzne (nie chodzi mi o wypadajace hemoroidy wewnetrzne)?Właściwie nie ma czegoś takiego jak zewnętrzne hemoroidy.Trudno zarem odpowiedziec na Pana pytanie. Pwinien Pan zasiegnać opinii proktologa….

Jak w najprostszy sposób usunąć zewnętrzne hemoroidy?Zewnętrzne hemoroidy można usunąć wyłacznie operacyjnie, niestety żadna z metod niechirurgicznych do tego się nie nadaje.

Dzień dobry pisze z prośbą o poradę. Od kilku lat ma problem z hemoroidami zewnętrznymi, czasem krwawią i bolą. Nigdy nie brałem żadnych leków i teraz zamierzam. Nie wiem natomiast co byłoby najlepsze:tabletki, maści, czopki? Proszę o odpowiedź. Nie mam…

Witam urodzilam cureczke po 2 tygodniach wyszly mi hemorojdy zewnetrzne dodan ze poc1cdziecku tez mialam leczylam I nieznikly czy moge je jakos zaleczyc bo dokucza mi bol przy wyproznianiu ?jakies mScie albo c8sWitam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby…

You might be interested:  Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Witam mam 23 lata. Jestem po porodzie 3 miesiące OD jakiegoś czasu przy oddawaniu stolca pojawia się ból i świeża krew na papierze. Jak sobie z tym poradzić krew nie zawsze jest jak i ból.Powinna Pani zgłosić się do chirurga. Podane objawy sugeruję…

Co na hemoroidy – poznaj zioła przydatne w ich leczeniu

26.02.2019

Hemoroidy

Hemoroidy – wstydliwa i bolesna choroba, dotykająca coraz więcej osób, niestety wciąż pozostaje tematem tabu. Chociaż hemoroidy są źródłem poważnego dyskomfortu dla chorych, pacjenci często ignorują pierwsze objawy. Tymczasem okazuje się, że hemoroidy można skutecznie wyleczyć za pomocą ziół.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy – zwane guzkami krwawniczymi – są strukturami naczyniowymi położonymi w kanale odbytu. Otoczone są mięśniami odbytu (zwieraczami), które pozostają w stanie napięcia, powodują zastój krwi w hemoroidach i w ten sposób utrzymują szczelność odbytu.

W trakcie oddawania stolca mięśnie rozluźniają się i następuje wówczas odpływ krwi nagromadzonej w hemoroidach. Zmiany patologiczne zaczynają pojawiać się wówczas gdy zaburzony zostaje odpływ krwi.

W wyniku zatrzymania krwi guzki stają się nabrzmiałe, i uwypuklają się na zewnątrz lub wewnątrz odbytu, dodatkowo rozwija się stan zapalny.

Hemoroidy – przyczyny

Przyczyny występowania choroby są bardzo różne. Najbardziej narażone są na nie osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży i osoby po 50 roku życia. Wpływ ma także nieodpowiednia dieta, mała podaż błonnika w diecie, przewlekłe zaparcia, otyłość, zbyt mała aktywność fizyczna.

Hemoroidy – objawy

Objawy choroby hemoroidalnej są bardzo nieprzyjemne i mogą znacznie obniżyć komfort życia osoby dotkniętej tą chorobą.

Do głównych objawów należą: podrażnienie, pieczenie i świąd odbytu, uszkodzenie śluzówki związane z krwawieniem, ból i obrzęk w okolicy odbytu, uczucie niekompletnego wypróżnienia, często także nietrzymanie stolca oraz stałe uczucie wilgotności w okolicy odbytu. Może także dochodzić do wypadania guzków krwawniczych, powstawania szczelin i pęknięć.

Hemoroidy – jak leczyć?

Objawy hemoroidów są bardzo dokuczliwe i krępujące. Wysoką skuteczność działania w początkowym etapie rozwoju choroby wykazują preparaty ziołowe – głównie przez swoje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające.

Składniki roślinne dodatkowo łagodzą podrażnienia, świąd i pieczenie okolic odbytu, zmniejszają krwawienie i przyśpieszają gojenie. W leczeniu objawów hemoroidów stosuje się leki ziołowe działające miejscowo: kremy, czopki, żele.

Świetnie sprawdzają się także ciepłe kąpiele, nasiadówki i okłady z ziołowych naparów.

Leczenie preparatami miejscowymi może trwać 7-10 dni. Po tym czasie, jeśli objawy będą się nasilać, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W zaawansowanych stadiach choroby leki ziołowe mogą stanowić wsparcie w leczeniu.

Najpopularniejszą rośliną leczniczą stosowaną w leczeniu hemoroidów jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculum hipocastanum). W celach leczniczych wykorzystuje się nasiona, korę, kwiaty oraz liście kasztanowca.

Kasztanowiec – składniki czynne:

 • nasiona zawierają saponiny – najbardziej znana escyna, flawonoidy, garbniki i kumaryny,
 • kora kasztanowca to bogate źródło związków kumarynowych – eskulina, flawonoidów, garbników oraz saponin,
 • w kwiatach znajdziemy flawonoidy (w tym rutynę, kwercetynę), fenolokwasy, garbniki, kumaryny, liście kasztanowca zawierają głównie flawonoidy.

Kasztanowiec – działanie

Najważniejsze działanie kasztanowca związane jest z obecnością escyny.

Hamuje ona aktywność enzymów działających destrukcyjnie na ścianki naczyń włosowatych – tym samym uszczelnia je, zmniejsza kruchość, poprawia ich elastyczność i zwiększa ich odporność na rozciągnięcia, deformacje i pękanie. Zmniejsza przepuszczalność naczyń, zapobiega wysiękom osocza krwi z naczyń do otaczających je tkanek i wynikającym z tego obrzękom.

Zawarte w kasztanowcu escyna i flawonoidy działają przeciwzapalnie, zmniejszają lepkość krwi, poprawiając tym samym przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i zapobiegając powstawaniu skrzepów.

Główną substancją czynną kory kasztanowca jest eskulina. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, poprawia ich elastyczność, zmniejsza krwawienia. Synergistycznie z eskuliną działają garbniki zawarte w korze kasztanowca, charakteryzujące się działaniem ściągającym, zmniejszającym krwawienia i obrzęki.

Kasztanowiec – zastosowanie

Wyciągi z nasion i kory kasztanowca stosowane są w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych, w takich schorzeniach jak hemoroidy (żylaki odbytu) oraz zastoje żylne, zakrzepowe zapalenie żył oraz we wszelkich zaburzeniach w ukrwieniu tkanek, objawiających się między innymi bolesnością, uczuciem zimna, mrowieniem, kurczami mięśni.

Wśród bogactwa preparatów z kasztanowcem znajdziemy żele, maści i czopki do stosowania zewnętrznego. Stosowane miejscowo zmniejszają dolegliwości świądowe, hamują stan zapalny, dodatkowo uśmierzają ból. Warto również wykonywać nasiadówki na hemoroidy. W aptekach dostępne są też preparaty zawierające wyciągi z kasztanowca do stosowania wewnętrznego w postaci tabletek.

Co to jest oczar wirginijski?

Kolejną rośliną stosowaną w leczeniu hemoroidów jest Oczar wirginijski (Hamamelis virginina). Jest to krzew lub niewielkie drzewo naturalnie rosnące w Ameryce Północnej. W Polsce uprawiany jest w celach ozdobnych.

Oczar wirginijski – właściwości

Jako surowiec leczniczy wykorzystywane są liście i kora oczaru. Są one bogatym źródłem garbników, flawonoidów, saponin oraz antocyjanidynów. Wyciąg z liści i kory oczaru wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające. Dodatkowo reguluje krążenie podskórne, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne.

Oczar – zastosowanie

Wyciągi z liści i kory oczaru stosuje się głównie zewnętrznie w postaci okładów, nasiadówek ( 5-10 g surowca na 250 ml wody,) maści i czopków, między innymi w przypadku występowania żylaków odbytu.

Odwar z oczaru polecany jest do codziennej higieny intymnej. Wewnętrznie napary z oczaru (2-3 g surowca) stosujemy w żylakach kończyn dolnych, stanach zapalnych hemoroidów, stłuczeniach.

Oczar stosowany wewnętrznie może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Ruszczyk kolczasty

Niezwykle ważną rośliną polecaną w łagodzeniu dolegliwości związanych z hemoroidami jest ruszczyk kolczasty, myszopłoch kolczasty (Ruscus aculeatus L.) Z ruszczyka pozyskujemy kłącze bogate w saponiny sterydowe (ruscyna, ruskogenina), flawonoidy, alkaloidy, kumaryny i olejek eteryczny.

Ruszczyk – właściwości

Ruszczyk jest surowcem o wielu właściwościach i zastosowaniach, z których najważniejsze jest jego aktywne działanie na układ krążenia.

Ziele ruszczyka wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, usprawnia krążenie, przeciwdziała zastojom krwi i obrzękom, chroni naczynia krwionośne przed rozciągnięciem i deformacjami, zapobiega wypadaniu guzków krwawniczych na zewnątrz. Dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Ruszczyk – zastosownie

Ruszczyk doskonale wpływa na stan układu krwionośnego organizmu, z tego względu stosuje się go głownie w walce z hemoroidami, w leczeniu niewydolności naczyń żylnych, w kurczach łydek, obrzękach kończyn i krwawieniach z dróg rodnych. Wyciąg z ruszczyka można stosować doustnie w postaci tabletek lub naparu. Wyciągi z ruszczyka służą także do wyrobu maści i czopków do stosowania miejscowego.

Po podaniu doustnym mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe i nadmierna potliwość stosowanie preparatów z ruszczykiem przeciwwskazane jest w nadciśnieniu tętniczym i przeroście prostaty.

Dąb szypułkowy i beszypułkowy (Quercus robur/sessilis) jest drzewem należącym do rodziny bukowatych, rośnie w Polsce i w całej Europie.

Jego kora (Quercus cortex) jest popularnym środkiem leczniczym działającym przeciwzapalnie i ściągajaco.

Działanie to zawdzięczamy dużej zawartości garbników, pozostałe substancje czynne kory dębu to kwasy fenolowe (galusowy i elagowy), flawonoidy oraz triterpeny. W leczeniu żylaków i hemoroidów stosuje się wywar z kory dębu.

Stosowany zewnętrznie w postaci nasiadówek obkurcza ściany naczyń włosowatych, zmniejsza ich przepuszczalność, hamuje drobne krwawienia. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne i odkażające.

Wywar z kory dębu świetnie sprawdza się jako płukanka w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Można go także używac do przemywania chorobowo zmienionej skóry i błon śluzowych.

Z kolei picie naparów z kory dębu zalecane jest w przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i biegunki.

Nasiadówka z kory dębu

Do nasiadywań, okładów i płukania jamy ustnej stosujemy wywar przyrządzony z 20g kory dębu na 1 litr wody. Korę dębu gotujemy przez 10 minut na wolnym ogniu, a następnie cedzimy. Aby terapia była skuteczna, kąpiel z dodatkiem wywaru z kory dębu powinna trwać około 15 min., a temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza.

Krwawnik pospolity

Znaną wszystkim rośliną wspomagającą leczenie hemoroidów jest Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.). W lecznictwie wykorzystuje się kwiaty i ziele krwawnika, bogate w związki azulenowe, flawonoidy, garbniki, kwas mrówkowy, octowy, achilleinę.

Napar z krwawnika może być wykorzystywany do wykonywania nasiadówek stosowanych pomocniczo w leczeniu żylaków odbytu ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne, ściągające i przeciwkrwotoczne. Krwawnik zmniejsza lub hamuje drobne krwawienia z uszkodzonyuch naczyń włosowatych żylaków odbytu. Zewnętrznie może być stosowany także w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych.

Dodatkowo krwawnik pobudza czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, a także działa nieznacznie przeciwskurczowo.

Ziele nostrzyka (Meliloti officinalis)

W celach leczniczych zbiera się ziele nostrzyka, które dzięki obecności związków kumarynowych, melilotyny i flawonoidów wzmacnia naczynia żylne i limfatyczne, zmniejsza krzepliwość krwi i poprawia jej przepływ, przyczynia się także do zmniejszenia obrzęków.

Dodatkowo ze względu na obecność alantoiny wykazuje właściwości regenerujące i przyśpiesza gojenie ran. Ziele nostrzyka może być stosowane zarówno wewnętrznie i zewnętrznie w żylakach, zakrzepowym zapaleniu żył, w zapaleniach naczyń limfatycznych oraz w hemoroidach. Spożywanie ziela nostrzyka w nadmiernej ilości może powodować krwawienia, wymioty, bóle głowy.

Hemoroidy a zaparcia

Dolegliwości związane z hemoroidami nasilają silne zaparcia. Dlatego wsparcie w leczeniu hemoroidów może stanowić stosowanie ziół, które zapobiegają zaparciom i regulują wypróżnienia. Warto więc pić napary z kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum) oraz włączyć do codziennej diety zioła bogate w błonnik np. nasiona babki jajowatej, babki płesznik albo lnu.

Udostępnij

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *