Nierówna praca serca – co oznacza nieregularne bicie serca?

Kołatanie, nazywane także palpitacją serca, jest subiektywnym odczuciem nieprawidłowej akcji serca. Osoby, które zgłaszają taki problem, równocześnie czują się zdekoncentrowane, osłabione, skarżą się na zawroty i ból głowy, a nawet serca.

Żeby sprawdzić, co tak naprawdę się dzieje, należy przeprowadzić (w zależności od decyzji lekarza) badanie EKG, całodobowe monitorowanie pracy serca, echokardiografię, koronarografię, czy elektrofizjologiczne badanie serca. Z medycznego punktu widzenia prawidłowy rytm dla przeciętnego człowieka to ok. 60-100 uderzeń serca na minutę.

Jeśli te normy są zachowane to bardzo prawdopodobne, że jesteśmy zdrowi i kołatanie nie jest groźne.

Jeżeli jednak występują dodatkowe objawy, wówczas może być konieczna dalsza diagnostyka i leczenie. Szczególnie niepokojąca jest utrata przytomności, dodatkowe uderzenia serca, puls powyżej 100 uderzeń na minutę (spoczynkowy), zmiana charakteru kołatania serca, ból w klatce piersiowej czy przyspieszony oddech.

Przyczyny kołatania serca

Najpoważniejsze przyczyny tej dolegliwości związane są z zaburzeniami rytmu serca i przewodzenia impulsów elektrycznych. Do chorób kardiologicznych, których jednym z pierwszych objawów jest kołatanie serca, zaliczamy m.in.: częstoskurcz komorowy lub nadkomorowy, zapalenie osierdzia, migotanie bądź trzepotanie przedsionków oraz niewydolność serca.

Palpitacje są czasami powiązane z psychicznym samopoczuciem człowieka. Kołatanie serca odczuwamy np. podczas napadu paniki, przy stanach lękowych, depresji lub nerwicy. Warto zwrócić uwagę także na kołatanie serca w nocy. Poczucie, że nasze serce bije nienaturalnie, towarzyszy również silnym emocjom lub reakcjom stresowym.

Szczególnie niepokojące jest kołatanie serca w ciąży. Jest to stresujący czas dla przyszłej mamy, a im bliżej rozwiązania, tym więcej pojawia się emocji. Inną przyczyną są zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety. Objętość krwi zwiększa się o ok.

40-50 proc., a u pań z nadprogramowymi kilogramami nawet o 80 proc. Serce jest zmuszone do cięższej pracy, musi przepompować sporą ilość krwi oraz utrzymać prawidłowe ciśnienie. Także sam poród jest poważnym wyzwaniem dla serca przyszłej mamy.

Ponadto palpitacje mogą być związane z hormonami, które są odpowiedzialne za pracę serca. Przykładowo – w trakcie menopauzy podnosi się ciśnienie krwi, przez co może wystąpić uczucie kołatania serca, a do tego uderzenia fal gorąca. Inne zaburzenia hormonalne, z powodu których pacjenci skarżą się na niemiarowy rytm serca to m.in. nadczynność tarczycy czy Zespół Cushinga.

Uczucie kołatania serca często wynika z zażywanych leków (m.in. beta-blokerów) lub świadczy o niedoborach potasu. Nie bez znaczenia jest przyjmowanie używek. Kołatanie serca po alkoholu, nikotynie i kofeinie to dosyć częste zjawisko, nie wspominając o substancjach narkotycznych.

Kołatanie serca – czy jest groźne?

Niemiarowe bicie serca, które wystąpiło sporadycznie i ustąpiło np. po odstawieniu kawy czy po silnych przeżyciach emocjonalnych nie powinno być groźne. Staje się niebezpieczne, gdy bagatelizujemy inne objawy (np. arytmię) albo nie zdecydujemy się na wyeliminowanie przyczyny, o której wiemy (np. palenie papierosów, otyłość).

Jeżeli nie mamy do czynienia z chorobą kardiologiczną, a przypadłość ta towarzyszy nam dosyć często (np. z powodu stresu), warto wiedzieć, jak uspokoić kołatanie serca. Najlepiej sprawdzają się ćwiczenia oddechowe lub relaksacyjne, słuchanie wyciszającej muzyki, medytacja lub zajęcia jogi.

Kołatanie serca – co to takiego?

Pod tym pojęciem kryje się zaburzenie pracy jednego z najważniejszych organów człowieka. Kołatanie serca jest również określane jako arytmia czy palpitacja. Zwiększona częstotliwość uderzeń tego narządu wywołuje duży niepokój.

Przyspieszone lub nierówne bicie serca to objawy towarzyszące różnym dolegliwościom, które w większości przypadków powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. Chory odczuwa także ból w klatce piersiowej.

Palpitacja może mieć zarówno podłoże psychosomatyczne, jak i fizjologiczne.

Przyczyny kołatania serca

Zaburzenia rytmu pracy serca warto zbadać metodą Holtera lub EKG. Badanie elektrokardiograficzne polega na zapisaniu czynności bioelektrycznej mięśnia sercowego w postaci wykresu i służy wykrywaniu nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Arytmia pojawia się zazwyczaj w wyniku zaburzeń powstawania impulsów elektrycznych w węźle zatokowo-przedsionkowym serca lub nieprawidłowego ich przewodzenia, w tzw. układzie przewodzącym.

Do najczęstszych przyczyn, które mogą powodować przyspieszone bicie zalicza się: choroby mięśnia sercowego, metaboliczne czy hormonalne, problemy psychiczne, palenie tytoniu oraz stosowanie innych używek, przyjmowanie niektórych leków, wady wrodzone, nadmiar aktywności fizycznej, gorączka, migrena, a także niedokrwistość.

Diagnostyka i leczenie

Osoby odczuwające niepokojące objawy powinny zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zdecyduje o tym, czy konieczna jest dalsza konsultacja z kardiologiem lub psychiatrą.

Pacjenci mogą także wykonać badanie krwi z oznaczeniem poziomu elektrolitów (sodu, potasu i wapnia), hormonów tarczycy oraz stężenia niektórych hormonów w organizmie. Lekarz zaleca wykonanie EKG albo tzw. echa (USG) serca.

W przypadku poważnych schorzeń leczenie opiera się na wykonaniu specjalistycznych badań i stałej opiece kardiologa bądź innego specjalisty, który zdecyduje o ewentualnym wdrożeniu farmakoterapii.

U Pacjenta bez znacznych odchyleń od normy nie ma konieczności włączania leków. Jedynym zaleceniem jest prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli zrezygnowanie z używek czy unikanie nadmiernego stresu.

Kołatanie serca w spoczynku

Zaburzenia rytmu pracy serca bada się za pomocą EKG spoczynkowego. Wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania są bóle, duszności i uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej.

Kołatanie serca w spoczynku bywa objawem poważnych chorób. Najczęściej spowodowane jest przez spowolnienie akcji serca bądź przyspieszenie rytmu.

W przypadku arytmii, czyli migotania przedsionków mamy do czynienia z nieregularnymi uderzeniami przedsionków serca około 300-700 razy na minutę.

Najgroźniejszym powikłaniem przy tym schorzeniu jest udar mózgu. Warto zatroszczyć się dużo wcześniej o nasze zdrowie i zgłosić się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę.

Elektrografia spoczynkowa pozwala także na szybką ocenę stopnia niedokrwienia tego organu. Badanie polega na przyczepieniu elektrod do powierzchni klatki, a także do kończyn górnych i dolnych.

EKG pomaga również kontrolować funkcjonowanie czy skuteczność pracy rozrusznika.

Odpowiednia profilaktyka

Fragment przysięgi Hipokratesa „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” to udokumentowana statystykami prawda, która idealnie się sprawdza nie tylko w przypadku tego schorzenia.

Zdrowe nawyki, zbilansowana dieta, rzucenie palenia czy umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych powinny przynieść realne korzyści.

Jeśli dodamy do tego dbanie o regularną aktywność fizyczną i łagodzenie stanów lękowych przy pomocy technik relaksacyjnych, to możemy skutecznie przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Zdrowy styl życia wpływa pozytywnie na kondycję każdego człowieka, podobnie jak ograniczenie spożycia alkoholu. Niezbędne jest kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cholesterolu oraz prowadzenie kalendarza, w którym odnotujemy sytuację przyspieszonego rytmu serca. Warto również poinformować lekarza prowadzącego o chorobach serca występujących wśród najbliższej rodziny.

Objawy zaburzeń rytmu serca

W większości przypadków Pacjenci odczuwają ból w klatce piersiowej i uczucie szybkiego czy nierównego bicia serca oraz pojawienie się tzw. skurczy dodatkowych.

Symptomami towarzyszącymi są też bóle głowy, ogólne osłabienie, nagła potrzeba kaszlu, bladość czy mniejsza koncentracja. Chory odczuwa częstoskurcz, w tym dodatkowe dolegliwości typu zawroty, które mogą doprowadzić do zasłabnięcia i utraty przytomności.

Puls Pacjenta wynosi ponad 100 uderzeń na minutę, a oddech jest przyspieszony. Może się również pojawić nadmierna potliwość oraz uczucie duszności.

W jaki sposób należy postępować w momencie takiego ataku? Osoby, które odczuwają częstoskurcz, powinny usiąść, oprzeć stopy o podłogę, oddychać głęboko, tak by koncentrować się na każdym wdechu i wydechu. Przede wszystkim nie trzeba wpadać w panikę, warto też sprowokować wymuszony kaszel lub zastosować tzw. próbę Valsalvy.

Metoda polega na zaciśnięciu palcami nosa, zamknięciu ust oraz wykonaniu głębokiego wdechu i następnie wydechu przy zamkniętych ustach i nosie (parcie powietrzem na zamknięty nos i usta oraz przeponę). W przypadku nieustąpienia częstoskurczu należy wezwać karetkę pogotowia.

Zaburzenia rytmu pracy serca mogą również przebiegać zupełnie bezobjawowo.

Łagodne zaburzenia rytmu serca u dzieci • Nowa Pediatria 3/2015 • Czytelnia Medyczna BORGIS

© Borgis – Nowa Pediatria 3/2015, s. 96-100

 • Maria Miszczak-Knecht, *Bożena Werner
 • Łagodne zaburzenia rytmu serca u dzieci
 • Benign arrhythmia in children

Klinika Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, Warszawski Uniwersytet MedycznyKierownik Kliniki: prof. dr hab. n. med. Bożena Werner

SummaryCardiac arrhythmias in children may occur at any age. The majority of them are benign arrhythmias and often resolve spontaneously. However, it is crucial to distinguish benign arrhythmias from potentially life-threatening conditions.

The benign arrhythmias are asymptomatic, the hemodynamic status of the patient is stable and they do not degenerate to life-threatening arrhythmias. Once the benign form of arrhythmia is recognised there is no need for treatment, child can have normal physical activity, sometimes it is necessary to follow up the patient.

Sinus bradycardia, supraventricular premature contractions, idiopathic ventricular arrhythmia are considered as benign forms. In this paper authors discuss particular forms of the benign arrhythmias focus on their differential diagnosis. The attention is paid to importance of personal and family history, patient age and type of arrhythmia.

It is important to keep in mind that symptoms (specially syncope), positive family history and/or coexisting cardiac abnormality exclude benign form of arrhythmia.

Wstęp

You might be interested:  Jak pielęgnować skórę atopową?

Zaburzenia rytmu serca mogą wystąpić u dziecka w każdym wieku. Ich przebieg jest bardzo zróżnicowany, od całkowicie bezobjawowego do nagłej śmierci sercowej.

W przeciwieństwie do osób dorosłych, u których zaburzenia rytmu mają podłoże organicznego uszkodzenia mięśnia sercowego (najczęściej pozawałowego), u dzieci zaburzenia rytmu mogą być uwarunkowane rozwojowo, genetycznie, mogą towarzyszyć wrodzonym wadom serca lub powstać po ich korekcji.

Zaburzenia rytmu mogą być też skutkiem zapalenia mięśnia sercowego czy boreliozy. Postęp, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich 20 lat w badaniach elektrofizjologicznych i genetycznych, umożliwił poznanie mechanizmów powstawania i propagacji arytmii, poznany został jej przebieg naturalny.

Wiele zaburzeń rytmu serca u dzieci ustępuje samoistnie w czasie rozwoju dziecka, inne nie dają objawów klinicznych, jednak w określonych warunkach mogą powodować rozwój kardiomiopatii lub przejść w formę zagrażającej życiu arytmii.

Chcąc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy dana arytmia jest łagodna, czy stanowi zagrożenie życia, kardiolog musi nie tylko postawić właściwe rozpoznanie, ale znać naturalną historię arytmii z uwzględnieniem wieku dziecka i stanu układu krążenia.

 1. Definicja łagodnej arytmii
 2. Łagodnymi zaburzeniami rytmu serca nazywamy zaburzenia, które spełniają trzy kryteria: są bezobjawowe, nie degenerują się do arytmii złośliwej i w odległej perspektywie czasowej nie powodują zaburzeń hemodynamicznych.
 3. Objawy kliniczne i epidemiologia

Obiektywna ocena występowania objawów arytmii u dzieci jest trudna. Do typowych objawów arytmii zaliczamy: utratę przytomności, zasłabnięcia i kołatania serca. Do mniej typowych objawów arytmii należą: uczucie zmęczenia, senność, gorsza tolerancja wysiłku oraz kaszel niezwiązany z infekcją. Jak wynika z badań prowadzonych przez Iwamoto i wsp.

wśród japońskich dzieci w wieku szkolnym, częstość występowania arytmii bezobjawowej jest wysoka i wynosi 2-8/100 000 (1). Natomiast Roggen i wsp., którzy badali częstość występowania arytmii objawowej w wyselekcjonowanej grupie pacjentów, ocenili ją na 1,1/100 000 (2). Zestawienie tych dwóch wyników pokazuje, jak często dzieci nie odczuwają arytmii lub, jak wykazali Harris i wsp.

, nie uświadamiają sobie objawów (3). W pracy Harrisa i wsp. spośród 48 dzieci z arytmią komorową 82% deklarowało brak objawów, jednak 46% z nich, ponownie zapytane o konkretne objawy, potwierdziło ich występowanie. Trudności z interpretacją objawów nie wynikają tylko z wieku pacjentów, ale również z subiektywnego w samym założeniu odczucia objawów.

Ponadto dzieci często nie uświadamiają sobie, że można czuć się lepiej.

Rodzaje łagodnych zaburzeń rytmu

Bradykardia zatokowa

Prawidłowe wartości minimalnej częstotliwości rytmu zatokowego u dzieci w rutynowym zapisie EKG są powszechnie znane i zostały zestawione w tabeli 1 (4). Stwierdzenie wolnego rytmu zatokowego w zapisie EKG u dziecka wymaga potwierdzenia zapisem EKG metodą Holtera oraz wykluczenia pierwotnej przyczyny bradykardii, tj. wrodzonej wady serca, kardiomiopatii, niedoczynności tarczycy, boreliozy.

W badaniu EKG metodą Holtera należy ocenić, czy nie współistnieją zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego. Jako łagodne, niewymagające leczenia uznaje się występowanie bloku przedsionkowo-komorowego I stopnia i/lub we śnie bloku II stopnia typu periodyki Wenckebacha z pauzami RR < 3 sek. Bardzo ważnym elementem diagnostyki jest test wysiłkowy. W teście wysiłkowym oceniana jest tzw.

odpowiedź chronotropowa, czyli odpowiedź częstotliwości rytmu serca na wysiłek. Pozwala ona na zróżnicowanie bradykardii będącej wynikiem przewagi napięcia układu parasympatycznego lub wytrenowania organizmu od patologicznej bradykardii zatokowej.

Minimalna wartość częstotliwości rytmu w czasie maksymalnego wysiłku u zdrowych dzieci niezależnie od wieku nie powinna wynosić mniej niż 160/min (4).

Tabela 1. Prawidłowe wartości minimalnej częstotliwości rytmu serca w rutynowym zapisie EKG w zależności od wieku (4).

Wiek dzieckaMinimalna częstotliwość rytmu zatokowego
< 3. roku życia100/min
3.-9. rok życia60/min
> 9. roku życia50/min

Szczególną sytuacją kliniczną jest występowanie przejściowej bradykardii u noworodków głównie przedwcześnie urodzonych lub z niską masą urodzeniową. Przejściowa bradykardia ma najczęściej charakter odruchowy i jest wyrazem nadmiernego pobudzenia nerwu błędnego. Stan ten nie wymaga leczenia. Bradykardia ustępuje wraz z dojrzewaniem układu autonomicznego dziecka.

Brak objawów, wykluczenie współistnienia wrodzonej wady serca, zaawansowanych zaburzeń przewodzenia przedsionkowo-komorowego i wykazanie przyspieszania się częstotliwości rytmu w czasie wysiłku pozwala zakwalifikować bradykardię zatokową do arytmii łagodnej. Dziecko z łagodną bradykardią zatokową może aktywnie uczestniczyć w zajęciach sportowych.

Uwzględniając fakt, że bradykardia może być początkiem postępującej dysfunkcji węzła zatokowego lub postępującej degeneracyjnej choroby układu przewodzącego, należy u dziecka z bradykardią wykonać kontrolne badanie EKG i EKG metodą Holtera w odstępie kilku miesięcy (zazwyczaj trzech), a następnie pół roku i roku. Badanie echokardiograficzne, jeśli było prawidłowe, powinno być powtórzone w przypadku pojawienia się objawów (4, 5).

Nadkomorowe zaburzenia rytmu

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Piśmiennictwo

1. Iwamoto M, Niimura I, Shibata T et al.: Long-term course and clinical characteristics of ventricular tachycardia detected in children by school-based heart disease screening. Circ J 2005; 3: 273-276. 2. Roggen A, Pavlovic M, Pfammater JP: Frequency of spontaneous ventricular tachycardia in pediatric population. Am J Cardiol 2008; 101: 852-854. 3.

Harris K, Potts J, Fournier A et al.: A multicenter study of right ventricular outflow tract tachycardia in children. Heart Rhythm 2005; 2(5): S211. 4. Gillette P, Garson A: Clinical pediatric arrhythmia. 2nd ed., Saunders Company, Philadelphia 1999. 5. Brugada J, Blom N, Sarquella-Brugada G et al.

: Pharmacological and non-pharmacological therapy for arrhythmias in the pediatric population: EHRA and AEPC-Arrhythmia. Working Group joint consensus statement Europace 2013; 15: 1337-1382. 6. Karpawich P, Pettersen M, Gupta P, Shah N: Infants and children with tachycardia: natural history and drug administration. Curr Pharm Design 2008; 14: 743-752. 7.

Calabrò M, Cerrito M, Luzza F, Oreto G: Supraventricular tachycardia in infants: epidemiology and clinical management. Curr Pharm Design 2008; 14: 723-728. 8. Badhwar N, Scheinman MM: Idiopathic ventricular tachycardia: diagnosis and management. Curr Probl Cardiol 2007; 32: 7-43. 9. Crosson J, Callans D, Bradley D et al.

: PACES/HRS Expert Consensus Statement on the Evaluation and Management of Ventricular Arrhythmias in the Child With a Structurally Normal Heart. Heart Rhythm 2014; 11(9): e55-e76. 10. Silvia G, Priori S, Blomström-Lundqvist C et al.

: ESC Guidelines for the management of patients with ventricular arrhythmias and the prevention of sudden cardiac death: The Task Force for the Management of Patients with Ventricular Arrhythmias and the Prevention of Sudden Cardiac Death of the European Society of Cardiology (ESC) Endorsed by: Association for European Paediatric and Congenital Cardiology (AEPC).

Eur Heart J 2015; doi:10.1093/eurheartj/ehv316. 11. Pfammater JP, Paul T: Idiopathic ventricular tachycardia in infancy and childhood: a multicenter study on clinical profile and outcome. J Am Coll Cardiol 1999; 33: 2076-2082.

Arytmia serca od kuchni

Nierówne bicie serca zdarza się od czasu do czasu każdemu z nas. Nie musi być ono groźne, ale przy złej diecie może przejść w niebezpieczne schorzenie.

W niedzielne popołudnia i poniedziałkowe poranki kardiolodzy odnotowują większą liczbę pacjentów uskarżających się na nierówne bicie serca. Przyczyną tego stanu rzeczy jest alkohol, który wypity w większej dawce zaburza pracę serca. Jeśli kilka kufelków piwa wypije pacjent o zdrowym sercu, odczuje jedynie niepokojącą zmianę rytmu bicia serca.

Uwaga na alkohol

Okresowe zaburzenia pracy serca zdarzają się każdemu i nie są groźne. Jeśli jednak przytrafiają się częściej, wypity alkohol pogłębia problem, którego nie można już lekceważyć.

Alkohol działa toksycznie na mięsień sercowy i wypłukuje z organizmu magnez normalizujący jego skurcze. Zdrowe serce potrafi sobie poradzić z niekorzystnym działaniem alkoholu. Ale nawet przy drobnych zaburzeniach, alkohol jest bardzo niewskazany.

Większość przypadków arytmii serca mija bez większej szkody dla zdrowia, niekiedy jednak nawet niewielkie zaburzenia rytmu powodują groźne następstwa: zasłabnięcia, zawroty głowy, a nawet mogą stanowić śmiertelne zagrożenie.

Dlatego warto wybrać się do kardiologa, który zleci kilka nieinwazyjnych badań (elektrokardiogram, czasami EKG metodą Holtera i prześwietlenie serca).

Zdrowie na talerzu

Lekceważenie zaleceń dietetycznych to częsty błąd, który mści się potem groźnymi powikłaniami arytmii. Specjaliści uważają nawet, że przestrzeganie zasad odpowiedniej diety, przy niewielkich zaburzeniach rytmu pracy serca, może zapobiec rozwinięciu się choroby. I odwrotnie – zła dieta jest jak iskra – potrafi być początkiem „sercowych” kłopotów.

Groźne głodówki

Co pewien czas powraca moda na głodówki, które – jak twierdzą niektórzy – oczyszczają organizm z toksyn. Większość lekarzy uważa tę modę za bardzo szkodliwą między innymi dlatego, że głodówki szkodzą sercu. W czasie głodówki wykorzystywany jest tłuszcz zmagazynowany w tkance tłuszczowej. Ale nie tylko.

Zużywana jest także tkanka mięśniowa, w tym mięsień serca. A to wpływa na wydolność serca. Jak by tego było mało, w czasie głodówki nie są dostarczane minerały: magnez i potas, które są niezbędne do prawidłowej pracy serca. Drastyczne niedobory tych pierwiastków mogą doprowadzić nawet do zatrzymania pracy serca.

You might be interested:  Zimne stopy – jakie są przyczyny i sposoby na marznące stopy?

Rozsądek

Jeszcze więcej szkody może przynieść nam rygorystyczna dieta odchudzająca. Tym bardziej, że na takie kuracje decydują się osoby, które z racji nadwagi już mają kłopoty ze zdrowiem.

Jeśli odchudzamy się rozsądnie, zmniejszając wielkość zjadanych porcji, unikając wysokokalorycznych potraw i zwiększając dawkę ruchu – zyskujemy zdrowie i zapobiegamy wielu chorobom. Szkodliwe są diety „ekstremalne”, czyli takie, które pozwalają jeść jedynie nieliczne produkty (np.

tylko mięso) lub ograniczające ilość spożywanych kalorii do minimum. Wyjątkiem są diety opracowane przez fachowców, które zapewniają wszystkie potrzebne składniki pokarmowe przy zmniejszonej liczbie kalorii.

Nie tylko kawa

Po alkoholu i drastycznych dietach odchudzających, kolejnym czynnikiem powodującym nierówne bicie serca wymienia się kofeinę. U osób z zaburzeniami pracy serca jest ona szkodliwa nawet w niewielkich ilościach.

W jednej małej filiżance kawy parzonej może znajdować się 100-170 mg kofeiny. Szklanka herbaty to 40 mg kofeiny, a coca coli -50 mg kofeiny. Kofeina znajduje się również w czekoladzie, batonikach, w kakao.

Osoby palące papierosy powinny wiedzieć, że także dym tytoniowy powoduje przyśpieszenie akcji serca.

Vivat aronia i pomorory

Aby serce równo biło, organizm potrzebuje trzech minerałów: potasu, magnezu i wapnia. Potas uaktywnia enzym, który pobudza mięsień sercowy do wytężonej pracy. Magnez decyduje o elastyczności tętnic, co ułatwia pracę serca przy „wypychaniu” dużej ilości krwi w czasie jego skurczu.

Poza tym obniża ciśnienie, a jak wiadomo nadciśnienie tętnicze jest głównym wrogiem serca i naczyń krwionośnych. Wapń z kolei jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów nerwowych, pomaga regulować siłę skurczu mięśni, w tym i mięśnia sercowego.

W diecie każdego z nas nie może zabraknąć tych ważnych dla serca pierwiastków.

 • Bogatym źródłem potasu są pomidory, banany, warzywa zielone, orzechy i rośliny strączkowe.
 • Magnez zawierają rośliny strączkowe, orzechy nerkowca i ziemne, soja, tofu, zielone warzywa.
 • Wapń można znaleźć w przetworach mlecznych.

Niedobory

Osoby, które zażywają niektóre leki, np. specyfiki moczopędne lub antybiotyk gentamycynę, mogą mieć niedobory tych pierwiastków. Dlatego lekarze przepisując te leki zalecają zażywanie suplementów z tymi pierwiastkami. Na niedobory potasu magnezu i wapnia cierpią także osoby, które jedzą dużo produktów przetworzonych (zupek w proszku, białego pieczywa i konserw).

Arytmia serca

Arytmia jest nie chorobą, lecz objawem różnych groźnych chorób.

Przyczyną arytmii może być miażdżyca naczyń wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego, wady zastawek, nadczynność tarczycy, silny stres.

Częstym powodem arytmii są błędy dietetyczne, takie jak sporadyczne wypijanie dużych ilości alkoholu, codzienne picie większej ilości kawy, palenie tytoniu, a także dieta uboga w magnez, potas i wapń.

Autor: Barbara Hołub, „Moje Zdrowie”

Kołatanie serca – przyczyny, diagnostyka, leczenie palpitacji serca

Kołatanie w klatce piersiowej opisywane jest przez pacjentów jako mocne lub niemiarowe bicie serca, znacząco różniące się od wcześniejszej pracy tego mięśnia. Palpitacja wywołuje niepokój i skłania do konsultacji lekarskiej.

Co tak na prawdę kryje się pod pojęciem kołatania serca?

Towarzystwo naukowe definiuje kołatanie serca jako subiektywne, nieprzyjemne uczucie bicia serca, będące wynikiem zmian w częstotliwości, rytmie lub sile jego skurczu.

U osób zdrowych sporadyczne występowanie epizodu niemiarowego bycia serca po wysiłku, chwilowym niedotlenieniu, może być fizjologiczne. Jak postępować, jeśli zdarza się to coraz częściej i zaburza rytm dnia codziennego?

Kołatanie serca – diagnostyka 

Opisywane subiektywne uczucie kołatania serca lekarz weryfikuje, wykonując liczne badania. Najprostszym sposobem oceny rytmu serca jest osłuchiwanie przy pomocy stetoskopu, w odniesieniu do badania rytmu serca na tętnicy obwodowej przedramienia.

Jednak sama auskulacja nie wyczerpuje panelu badań dostępnych w diagnostyce palpitacji. Kolejnym podstawowym badaniem jest EKG (elektrokardiografia), które pozwala na zobrazowanie elektrycznej pracy serca i umożliwia wykrycie m.in. zaburzeń rytmu serca.

W oparciu o te badania zlecone może zostać badanie USG serca (echo serca, echokardiografia, UKG) w celu poszerzenia diagnostyki.  

Gdy zaburzenie występuje długofalowo lub przewlekle, zaobserwowanie nieprawidłowości w badaniach nie stanowi problemu. Niestety w przypadku izolowanego typu kołatania, może zdarzyć się, iż podczas badania nie zobrazujemy przyczyny.

Rozwiązaniem z wyboru okazuje się rejestracja w trybie 24-godzinnej pracy mięśnia sercowego (łac. myocardium) przy pomocy tzw. Holtera. Gdy powyższe metody są nieskuteczne, lekarz wystawi skierowanie do szpitala.

Zalecana jest kilkudniowa hospitalizacja na oddziale i postawienie ostatecznego rozpoznania.      

Istotnym badaniem w diagnostyce kołatania serca jest powszechnie wykonywanie badanie krwi. Ocena biochemii, morfologii, elektrolitów oraz podstawowych parametrów umożliwia stwierdzenie np. niedokrwistości lub zaburzeń ilościowych potasu, które mogą manifestować się palpitacjami serca.

Jakie mogą być przyczyny kołatania serca?

Naturalnym wydaje się poszukiwanie w pierwszej kolejności przyczyny kołatanie serca w tym narządzie.

Pod pojęciem kołatania serca kryje się również arytmia, czyli tzw. „nierówna praca serca” – nieregularne skurcze zawartości worka osierdziowego lub zaburzenia przewodzenia impulsu. Odmienny rytm serca rzadko jest izolowanym objawem, najczęściej towarzyszy innym dolegliwościom.

Stany, których objawem jest kołatanie serca, wymagające natychmiastowego działania – wezwania pogotowia ratunkowego – to m.in. migotanie i trzepotanie przedsionków lub komór czy tamponada serca.

Do czynników zaburzających naturalny rytm pracy pompy krwi należą anomalie budowy anatomicznej, przejściowy stan infekcji pod postacią zapalenia osierdzia, przewlekła choroba niedokrwienna lub niewydolność serca. 

Kołatanie serca a zaburzenia psychiczne 

Drugim powodem kołatań serca są schorzenia o podłożu psychiatrycznym, np. napady paniki, nerwica czy zaburzenia hipochondryczne. Przejściowe niedotlenienie spowodowane innym rytmem i torem oddechowym w trakcie ataku kompensowane jest przez szybsze bicie serca i jest to normalne. Jednak przedłużający się stres i nerwobóle, wymagają wizyty u lekarza.

Kołatanie serca a zaburzenia hormonalne

Chcąc opisać przyczyny kołatania serca, nie sposób nie wspomnieć o zaburzeniach hormonalnych. Często zdarza się, iż u pacjenta w trakcie poszukiwania nieprawidłowości kardiologicznych, diagnozuje się niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Jaki związek ma tarczyca z sercem? Wachlarz hormonów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest produkowany przez narządy odległe od serca. W przypadku schorzeń tarczycy, stan eutyreozy (tj.

nieprawidłowego wydzielania TSH, FT4, FT3) reguluje metabolizm całego organizmu.

Kołatanie serca a leki i używki

Należy także wspomnieć, iż kofeina w dużych ilościach wpływa nie tylko na ciśnienie, może również powodować drżenie serca. Podobnie substancje psychoaktywne, takie jak: amfetamina, kokaina, alkohol – zarówno nadużycie, jak i zespół odstawienny.

Kiedy serce bije nierówno

Zaburzenia rytmu serca, określane wspólnie mianem arytmii są dość częstą dolegliwością – nie zawsze szybko wykrywaną i diagnozowaną zarówno u ludzi młodych, jak i osób starszych.

Arytmia w zależności od rodzaju i stopnia nasilenia, daje mniej lub bardziej wyraźne objawy, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Dlatego też warto zdawać sobie sprawę z istnienia choroby, aby w razie konieczności, móc wykryć u siebie charakterystyczne objawy, zgłosić je lekarzowi i podjąć ewentualne leczenie specjalistyczne.

Jak pracuje serce?

Serce kurczy się rytmicznie dzięki cyklicznie powstającym impulsom elektrycznym, generowanym przez tak zwany układ bodźcotwórczy serca, znajdujący się w węźle zatokowym serca, zlokalizowanym w prawym przedsionku.

Z tego węzła wytworzony prąd elektryczny wędruje poprzez układ bodźcoprzewodzący na cały mięsień serca, dzięki czemu pobudzone zostają do skurczu nie tylko przedsionki, ale również komory serca. W konsekwencji, krew tłoczona jest do dużych naczyń i umożliwiona jest jej dystrybucja do komórek całego organizmu.

Kiedy rytm serca jest miarowy, serce bije z częstością od około 60 do 100 uderzeń na minutę. W spoczynku u osób zdrowych częstość bicia serca powinna mieścić się w dolnych granicach, natomiast przy niewielkim wysiłku, bądź odczuwaniu silniejszych emocji – w górnych.

W trakcie intensywnego wysiłku rytm serca może ulec przyspieszeniu i wynosić nawet 180 uderzeń na minutę. U sportowców, trenujących regularnie, spoczynkowy rytm serca może być obniżony i wahać się w granicach 40-50 uderzeń na minutę.

U osób chorych na arytmię zaburzony zostaje rytm serca, co może objawiać się przyspieszeniem, zwolnieniem, bądź niemiarowością jego pracy. Zbyt szybkie bicie serca nosi nazwę tachykardii, natomiast zbyt wolne – bradykardii. Nie każda arytmia jest w takim samym stopniu groźna. Zdarza się nawet, że lekkich, sporadycznych niemiarowości rytmu serca nie leczy się, a pacjent pozostaje pod stałą kontrolą lekarską. Niestety istnieją również arytmie, zagrażające zdrowiu i życiu osoby chorej, a wtedy oprócz regularnych kontroli lekarskich, bezwzględnie wskazane jest stosowanie zaleconej farmakoterapii. Niemiarowość serca może wynikać z wrodzonych wad anatomicznych tego narządu. Także zaburzenia pracy zastawek serca mogą niekorzystnie wpływać na rytm serca. Zdarza się również, że nie leczone, bądź źle leczone choroby serca i układu krążenia, takie jak: choroba niedokrwienna serca, miażdżyca naczyń wieńcowych, zapalenie mięśnia sercowego, czy nadciśnienie tętnicze mogą prowadzić do arytmii.

Również niedobór elektrolitów (soli mineralnych) w organizmie może przyczyniać się do powstania nierównego rytmu serca. W dużej grupie ryzyka znajdują się osoby przyjmujące leki moczopędne, które jednocześnie znacznie obniżają poziom elektrolitów w organizmie.

U osób cierpiących na cukrzycę, grzybicę, bądź choroby płuc mogą również wystąpić zaburzenia rytmu serca. Jedno jest pewne. Należy bezwzględnie je kontrolować, a w razie konieczności i zaleceń lekarza – cierpliwie leczyć.

W większości przypadków zaburzenia rytmu serca są odczuwane przez pacjentów. Jednak zdarzają się postacie arytmii przebiegające bezobjawowo. Najczęstszym objawem odczuwanym przez pacjentów jest uczucie kołatania serca, a więc przyspieszonego rytmu serca, z jednoczesnym nasileniem siły skurczów serca. Niektóre osoby skarżą się na uczucie krótkiej przerwy w pracy serca. Arytmia może również objawiać się u chorych dusznością, osłabieniem, bólem w klatce piersiowej o zróżnicowanym nasileniu, czy uderzeniami gorąca.

You might be interested:  Złamanie paliczka – jak leczyć złamany paliczek w stopie i u ręki

Ciężkie postacie nieleczonej arytmii mogą prowadzić nawet do groźnych dla zdrowia i życia zasłabnięć, całkowitej utraty przytomności, a nawet śmierci osoby chorej.

Zaburzenia rytmu serca mogą w znacznym stopniu przyczynić się do obniżenia jakości życia. Jednak najgroźniejszym skutkiem arytmii mogą być powikłania, wynikające z zaburzonego krążenia krwi w obrębie organizmu. Niedostateczny przepływ natlenowanej krwi przez narządy bardzo często prowadzi do niedokrwienia, a w konsekwencji niedotlenienia ważnych dla życia człowieka organów. Ponadto u chorych na arytmię rośnie ryzyko wystąpienia obrzęku płuc oraz obrzęków na obwodzie. Niestety każde powikłanie nieleczonej arytmii może skutkować niebezpiecznym pogorszeniem się stanu zdrowia chorego i doprowadzić nawet do zgonu.

Dlatego tak niezwykle istotne jest wczesne wykrycie choroby przez lekarza kardiologa, aby po postawieniu właściwej diagnozy, móc rozpocząć skuteczną terapię przeciw arytmii.

W celu wykrycia zaburzeń rytmu serca konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, który skieruje chorego do specjalisty. Badania takie jak: USG serca, echo serca, badanie rentgenowskie klatki piersiowej, badanie EKG i ewentualnie koronografia, ułatwiają ocenę miarowości pracy serca i postawienie diagnozy przez lekarza kardiologa. Decyzję o leczeniu arytmii podejmuje zawsze lekarz specjalista, po wykonaniu serii szczegółowych badań, mających określić przyczynę oraz rodzaj arytmii. W pierwszej kolejności zazwyczaj jest wprowadzane leczenie farmakologiczne, mające na celu modyfikację potencjału czynnościowego, a więc regulację powstawania i przewodzenia impulsów elektrycznych w obrębie serca. Innym sposobem leczenia niektórych typów arytmii jest wszczepienie rozrusznika serca na stałe, bądź czasowo, który reguluje częstość bicia serca. U niektórych pacjentów stosuje się zabiegi kardiowersjii (zastosowania krótkich impulsów elektrycznych, pobudzających serce), bądź leczenie chirurgiczne, w celu opanowania postępującej choroby. Oprócz stosowania zaleconych leków niezwykle istotne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Niskotłuszczowa, pełnowartościowa dieta, bogata w owoce i warzywa oraz umiarkowana aktywność fizyczna, ustalona wcześniej z lekarzem są niezwykle pomocne w zwalczaniu chorób serca. Niestety bardzo często zdarza się, że niemiarowość pracy serca jest bagatelizowana przez pacjentów. U wielu pacjentów ma ona charakter sporadyczny. Nie oznacza to jednak całkowity brak problemu. Arytmię serca należy regularnie kontrolować i skutecznie leczyć. Współpraca między chorym, a lekarzem pozwala opanować chorobę, zapobiegać jej następstwom oraz poprawić komfort życia pacjenta.

Nierówna praca serca

Nierówna praca serca często nazywana arytmią bądź po prostu niemiarowością, to znak aby zwrócić większą uwagę na nasze zdrowie. Nieregularność funkcjonowania naszego serca, objawiające się przyśpieszeniem bądź spowolnieniem jego bicia, to objawy, których nie można lekceważyć.

Obecnie coraz więcej osób zmaga się z tą przypadłością. Badania wskazują, że w roku 2010, 37 milionów osób posiadało migotanie przedsionków. Zaledwie siedem lat później, w samej Europie, takich osób było już od 10 do 17 mln.

Jak rozpoznać objawy aby móc szybko reagować? Jak wygląda poprawna praca naszego serca, czy arytmia może być groźna dla naszego życia oraz co ją powoduje?

 

Prawidłowa praca naszego serca

Dorosły, zdrowy człowiek charakteryzuje się tym, że podczas wykonywania pomiaru ciśnienia, jego prawidłowy puls wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Jeżeli nasze serce nie pracuje poprawnie i liczba pulsów, mocno odbiega od normy, wówczas możemy mówić o:

 • bradykardii – mniej niż 50 uderzeń na minutę,
 • tachykardii – więcej niż 100 uderzeń na minutę.

Oczywiście nie wolno zapomnieć, że wynik naszego pulsu jest zależny od bardzo wielu czynników. Wiek, płeć, czy też nasza kondycja fizyczna, ma na niego ogromny wpływ.

Osoba, która jest po treningu i podda się zmierzeniu pulsu, może być mocno w szoku, kiedy to wynik wyniesie nawet 180 uderzeń na minutę. To właśnie z tego powodu puls powinien być mierzony w momencie naszego spoczynku, w cichym oraz spokojnym pomieszczeniu.

Na co poza wysokim bądź niskim pulsem, trzeba dodatkowo zwrócić uwagę, jeżeli podejrzewamy u siebie arytmię serca?

 

Objawy towarzyszące arytmii

 • ból w klatce piersiowej,
 • nieregularne bicie serca,
 • trudności z oddychaniem, odczuwalna duszność,
 • zawroty głowy,
 • osłabienie organizmu.

 

Jak przebiega leczenie nierównej pracy serca?

Cierpiąc na wyżej wymienione dolegliwości, ważne abyśmy jak najszybciej skonsultowali je z lekarzem. Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie arytmii serca jest badanie elektrokardiograficzne.

Oczywiście w diagnostyce istnieje jeszcze wiele innych badań takich jak chociażby badanie RTG klatki piersiowej, ECHO serca, EKG metodą Holtera, czy badanie moczu. Lekarz w pierwszej kolejności ma za zadanie zdiagnozować przyczynę występowania nierównej pracy serca.

Następnie ustala się rodzaj arytmii i dopiero wtedy dobiera odpowiednią metodę leczenia. Jeżeli arytmia jest lekka, wówczas może wystarczyć odpowiednia suplementacja bądź terapia, która zmniejszy nasz np. stres.

Dodatkowo mata rehabilitacyjna Shiatsu CF-2507-PK, którą możecie znaleźć Państwo w naszej ofercie, również potrafi przywrócić prawidłowy rytm serca. Dzięki niej bez wychodzenia z domu, można uporać się z występującym problemem.

Natomiast jeżeli mamy do czynienia z poważniejszym stadium nierównej pracy serca, wtedy wymagane jest leczenie farmakologiczne, kardiowersja lub operacja, podczas której zostaje nam wszczepiony defibrylator. Ostateczną możliwością, na którą pacjent może zdecydować się samodzielnie jest ablacja. Zabieg wykorzystuje prąd o częstotliwości radiowej i polega na uszkodzeniu danego fragmentu serca, odpowiedzialnego za arytmię.

 

Chcąc ratować swoje serca oraz organizm, ważne aby w momencie zauważenia pierwszych, na pierwszy rzut oka niegroźnych dolegliwości, zgłosić się natychmiast do lekarza. Pamiętajmy, że nie ma nic cenniejszego w naszym życiu niż zdrowie!

Czym jest nieregularna praca serca? | NOVAMED.PL Hurtownia Sprzętu Medycznego

Arytmia – nieregularna praca serca, powstaje w skutek nieprawidłowego wytwarzania bodźców w układzie rozrusznikowym lub z przyczyny zaburzonego przewodzenia bodźców elektrycznych w obrębie serca.

Zaburzenia pracy serca

Mamy kilka nazw określających zaburzenia rytmu serca w tym arytmia, dysrytmia, niemiarowość serca. Charakterystyczne uczucie towarzyszące arytmii to zmieniony rytm uderzeń serca.

 Serce nie pracuje miarowo, towarzyszy temu uczucie kołatania serca (tachykardia, tachyarytmia) lub powolne ledwo odczuwalne bicie serca (bradykardia, bradyarytmia).

 U zdrowego dorosłego człowieka, w trakcie pomiaru ciśnienia, puls powinien oscylować wokół wyniku 60-80 uderzeń na minutę, jeśli jest inaczej wtedy możemy mówić o:

 • tachykardii, tachyarytmii – powyżej 100 uderzeń na minutę
 • bradykardii, bradyarytmii – poniżej 50 uderzeń na minutę

Należy zgłosić się do lekarza, jeżeli towarzyszy nam uczucie:

 • zatrzymywania się serca
 • kołatania
 • trzepotania
 • przeskakiwania w klatce piersiowej
 • Diagnozę może postawić tylko specjalista kardiolog, konieczne będzie wykonanie badania EKG, RTG klatki piersiowej i ECHO serca, dopiero na tej podstawi lekarz będzie mógł wstępnie ocenić nasz stan.

Zaburzenia rytmu serca współistnieją najczęściej z nadciśnieniem tętniczym, które z kolei może spowodować:

 • chorobę niedokrwienną serca
 • chorobę zastawek
 • niewydolność serca

wśród groźnych powikłań towarzyszącym powyższym chorobom występuje:

 • udar mózgu
 • zawał serca
 • migotanie komór – jest najgroźniejszą z możliwych form arytmii, gdyż bez interwencji lekarza i defibrylacji elektrycznej, prowadzi do zatrzymania akcji serca oraz tym samym do zgonu

Jak zmierzyć ciśnienie jeśli chorujemy na schorzenie związane z arytmią?

Ze względu na szczególne potrzeby w pomiarach ciśnienia krwi u osób cierpiących na zaburzenia rytmu serca, profesjonalne ciśnieniomierze automatyczne wyposażono w funkcję IHB – skrót pochodzi od słów z języka angielskiego Irregular Heartbeat, czyli zaburzenia rytmu serca.

 U osób z nieregularną pracą serca może wystąpić problem z pomiarem ciśnienia za pomocą zwykłych ciśnieniomierzy automatycznych, ponieważ zmiany wartości ciśnienia są zbyt gwałtowne i zbyt duże.

Ciśnieniomierze wyposażone w IHB wskażą, że serce pracuje w nieregularnym trybie, oraz dokonają pomiaru ciśnienia, podczas gdy ciśnieniomierz bez funkcji IHB wyświetli jedynie błąd pomiaru.Zmiany w układzie sercowo – naczyniowym nasilają się wraz z wiekiem.

 Przyczyny chorób serca są również uwarunkowane genetycznie, ale styl oraz tempo życia mają wpływ na ich przyspieszenie lub zapobieganie powstawaniu. Czynniki, które podwyższają ryzyko wystąpienia nieregularnej pracy serca (arytmii, dysrytmii), są ściśle związane z:

 • paleniem papierosów
 • nadciśnieniem tętniczym
 • cukrzycą
 • dziedziczeniem genetycznym
 • wysokim cholesterolem

Pamiętajmy, że nie zawsze zmiany w odczuwanym przez nas biciu serca, jako szybsze czy wolniejsze będą związane z chorobą :

 • tachykardia fizjologiczna – przyspieszone bicie serca, wystąpi w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego, pod wpływem stresu, czy silnych emocji, oraz gdy mamy gorączkę.
 • bradykardia fizjologiczna – wolne bicie serca, może występować u zawodowych sportowców w trakcie odpoczynku, u zdrowych osób w podczas trawienia posiłku, oraz naturalnie u osób starszych co jest związane z postępującymi zmianami degeneracyjnymi w układzie bodźcowo-przewodzącym serca.

Subskrybuj nasz newsletter.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *