Ból piersi, szczególnie jeśli jest nietypowy lub występuje tylko w jednej z nich, może kojarzyć się z nowotworem. Tymczasem przyczyn bólu piersi może być mnóstwo – od źle dobranego biustonosza poprzez szalejące hormony aż po ciążę i wiele innych czynników.
Ból piersi przed okresem jest czymś, co zdarza się niezwykle często i nie jest objawem nieprawidłowym. Podobnie sprawa wygląda z bólem piersi w ciąży. Jest to zupełnie naturalne, że podczas magicznych 9 miesięcy piersi stają się wrażliwe, bolesne i nabrzmiałe.
Wiele kobiet uskarża się na bóle piersi pojawiające się na kilka dni przed planowaną miesiączką. Mogą występować również bóle piersi w połowie cyklu. Jest to naturalna reakcja tkanki gruczołowej, która zaczyna zatrzymywać wodę pod wpływem gwałtownego spadku estrogenów i jednoczesnego wzrostu progesteronu.
U niektórych kobiet ta zmiana hormonalna może zajść zaraz po jajeczkowaniu, dlatego bardzo często można usłyszeć o bólu piersi po owulacji. Ból związany z działaniem hormonów jest tępy, niekiedy kobiety określają go jako „kłujący”. Nasila się przy dotykaniu i zdejmowaniu stanika.
Poza tym piersi mogą wydawać się nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Należy pamiętać, że każdy cykl miesiączkowy może różnić się od poprzedniego, jeśli chodzi o poziom wzrostu i spadku hormonów. Ma to odzwierciedlenie właśnie w bólu piersi – nie zawsze musi być on tak samo intensywny lub pojawiać się w tych samych dniach cyklu.
Nawet przy regularnych, np. 25-dniowych cyklach, ból piersi może występować raz na tydzień przed okresem, a raz 2 dni po owulacji.
Polecamy:
Bolesność i tkliwość piersi może być pierwszym objawem ciąży. Nie jest to jednak ból wywołany spadkiem estrogenów. W tym przypadku poziom tych hormonów znacznie wzrasta, co pozwala na przeprowadzenie „rozbudowy” piersi przyszłej mamy. Zaczynają wytwarzać się w nich kanaliki mlekowe, dzięki którym będzie możliwe karmienie dziecka piersią.
Ból piersi w ciąży jest szczególnie uciążliwy w pierwszym trymestrze, a więc do końca 12. tygodnia. Po tym czasie staje się on nieco lżejszy i łatwiejszy do zniesienia, a piersi są mniej wrażliwe. Kobiety, które dotychczas sypiały bez biustonosza, mogą mieć z tym problem – piersi podczas zmiany pozycji w nocy mogą boleśnie „ciągnąć”.
Konieczna będzie również zmiana stanika na większy, ponieważ dotychczasowy może stać się za mały, co tylko będzie potęgować dyskomfort. Biust na początku ciąży znacznie się uwydatnia – dzieje się tak z powodu pojawienia się w nich kanalików mlekowych oraz zatrzymywania wody przez progesteron.
Oprócz bólu, tkliwości i powiększania się, przyszłe mamy zauważą ściemnienie brodawek i uwidaczniające się na piersiach żyły. Wiele kobiet uskarża się na swędzenie piersi i uczucie suchej skóry. Już od pierwszych dni ciąży warto zadbać o jej uelastycznienie i nawilżenie. Dobrym pomysłem jest wcieranie oliwki po każdej kąpieli czy prysznicu.
Pomimo że biust w drugim trymestrze już nie jest tak bolesny, należy rozpocząć odpowiednią pielęgnację piersi, poprzez używanie kremów zapobiegających rozstępom. Ból piersi podczas karmienia w pierwszych dniach po porodzie może świadczyć z kolei o niewłaściwym przystawianiu dziecka.
Jeśli pomimo prawidłowego karmienia bolesność nie mija, warto zasięgnąć porady lekarza – może być to infekcja piersi lub nawał pokarmu. Szczególnie niepokojącym objawem jest towarzysząca bólom gorączka.
Polecamy:
Odczuwanie nieznacznego bólu sutków na początku sesji karmienia piersią jest uznawane za normalne. Jeśli znaczny dyskomfort trwa przez cały czas trwania karmienia, zwykle wymaga to ustalenia i wyeliminowania jego przyczyny. Wśród powodów obecności bólu piersi w czasie laktacji wymienia się m.in.
występowanie na nich pęknięć, pęcherzów lub siniaków. Te objawy mogą pojawić się, gdy dziecko nieprawidłowo chwyta pierś, co często wynika z zastosowanej techniki przystawiania.
W niektórych przypadkach przyczyna leży w zaburzeniach anatomicznych, czego przykładem jest schorzenie nazywane ankyloglosją, polegające na występowaniu u dziecka zbyt krótkiego wędzidełka języka.
Stan ten może utrudniać karmienie piersią, a w przyszłości stanowić przyczynę wad zgryzu i zaburzeń wymowy, dlatego dąży się do wyeliminowania przyczyny na wczesnym etapie życia poprzez wykonanie chirurgicznego zabiegu podcięcia wędzidełka.
Występujący w czasie laktacji ból piersi w niektórych przypadkach może wynikać z powstania stanu zapalnego sutków (łac.
mastitis), które objawia się nabrzmieniem i zaczerwienieniem sutków, z towarzyszącą gorączką i złym samopoczuciem. Najczęściej symptomy zgłaszane są przez kobiety w czasie pierwszych 3 miesięcy laktacji.
Za podstawową przyczynę zapalenia sutków uznaje się zbyt słaby drenaż mleka, który może wynikać m.in. z:
- uszkodzenia sutka, powodującego obrzęk i ucisk na przewody mleczne,
- nadmiernej produkcji mleka,
- zbyt rzadkich sesji karmienia.
Jeśli stan ten utrzymuje się przez 12-24 h, może dojść do infekcji bakteriami obecnymi w mleku. Skutkiem zakażenia jest zapalenie i pojawienie się jego objawów wspomnianych powyżej. Szacuje się, że zapalenie sutków pojawia się u 2-10 proc. kobiet karmiących piersią.
Postępowanie w łagodnych przypadkach stanu zapalnego sutków obejmuje głównie leczenie objawowe, polegające na podawaniu niesteroidowych środków przeciwzapalnych oraz stosowaniu zimnych kompresów.
Zaprzestanie karmienia piersią nie jest konieczne w tej sytuacji – zaleca się całkowite opróżnienie piersi właśnie poprzez karmienie dziecka i/lub z wykorzystaniem laktatora. W zapaleniu sutków o cięższym przebiegu, przy dłuższym utrzymywaniu się objawów (powyżej 12-24 h) i obecności gorączki, konieczne może być dodatkowo zastosowanie antybiotyków.
Jeśli w ciągu 2-3 dni nie dojdzie do poprawy, powinna zostać przeprowadzona diagnostyka w kierunku innych przyczyn leżących u podłoża występujących objawów.
Polecamy:
Ból piersi i sutków rzadko związany jest z występowaniem raka. Do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki w kierunku nowotworu piersi, warto się jednak zgłosić, jeśli poza bólem zauważyłaś także co najmniej jeden z poniższych objawów:
- guzek lub zgrubienie w piersi, którego nie było wcześniej,
- zmiany w rozmiarze lub kształcie piersi,
- wydzielina z sutków,
- guzek lub opuchlizna pod pachą,
- wgłębienie pod skórą piersi,
- wysypka w okolicy brodawek sutkowych,
- zmiana w wyglądzie sutków, np. pojawienie się wgłobienia.
Wymienione symptomy częściej świadczą o obecności nowotworu piersi niż odczuwanie bólu sutków. Ból piersi może być objawem jednego z rzadko występujących typów nowotworów – zapalnego raka piersi.
U pacjentów z tą chorobą obserwuje się tkliwość i powiększenie piersi. Dodatkowo, skóra na piersi jest ciepła i pogrubiona, może wyglądem przypominać skórkę pomarańczową. Ten rodzaj nowotworu stanowi około 1 proc.
przypadków raka piersi.
Polecamy:
Bolesność piersi może mieć też zupełnie inne przyczyny, np. spowodowane urazem wywołanym przez nacisk pasów bezpieczeństwa w samochodzie w czasie gwałtownego hamowania lub noszenie ciężkiej torby na ramieniu.
Ból piersi może być efektem nadmiernego wysiłku fizycznego i to nie tylko w czasie ekstremalnych ćwiczeń na siłowni, ale nawet domowych porządków. Na ból piersi skarżą się także biegaczki.
Jak pokazały wyniki badania wśród uczestniczek maratonu w Londynie w 2012 roku, na taki dyskomfort uskarżała się 1/3 startujących pań, a część z nich musiała zejść z trasy z powodu bólu. Działają tu prawa fizyki: podczas chodzenia kobiece piersi przemieszczają się w górę i w dół oraz na boki – ok. 33 proc.
w każdym kierunku, a wraz ze zwiększającym się tempem wzrasta odległość, na jaką przemieszczają się piersi – nawet do 51 proc. w górę i w dół. Przykładowo piersi kobiet o rozmiarze D potrafią przemieszczać się w czasie biegu nawet ok. 15,2 ± 4,2 cm.
Źle dobrany stanik jako przyczyna bólu piersi
Na ból piersi mogą się też uskarżać kobiety noszące źle dobrane biustonosze. Bielizna o zbyt luźnym obwodzie pod biustem powoduje ból wynikający ze złego podtrzymywania piersi, natomiast biustonosze o zbyt małych miseczkach powodują dyskomfort związany z nieustannym deformowaniem piersi.
Przy doborze właściwego stanika najlepiej skorzystać z porad brafiterki. Jeśli dobieramy go samodzielnie, pamiętajmy, by zmierzyć obwód pod biustem (zaniżając wartość) oraz w biuście na wysokości brodawek (tym razem nie ściskając się mocno).
W miseczkach powinno być 1-2 cm luzu, bo piersi w ciągu miesiąca nabrzmiewają, zmieniają kształt, natomiast pod biustem stanik powinien mocno przylegać do ciała.
Ból piersi – gruczolakowłókniaki
Gruczolaki i gruczolakowłókniaki są fragmentami nadmiernie rozwiniętej tkanki gruczołowej i włóknistej w piersi, która odłączyła się od reszty.
Takie guzki są gładkie, twarde, ale – co ważne – są ruchome, czyli pod naciskiem dłoni przesuwają się pod skórą w stosunku do otaczających tkanek. Mogą być przyczyną powiększenia piersi, ale raczej nie bólu.
Pamiętajmy jednak, że żaden guz nie może być zdiagnozowany tylko za pomocą dotyku, wstępne rozpoznanie trzeba potwierdzić badaniami obrazowymi, a potem ewentualnie biopsją.
I chociaż gruczolakowłókniaki nie są złośliwe, lepiej dmuchać na zimne, dlatego w większości przypadków usuwa się je chirurgicznie, by potem każdą zmianę przebadać pod mikroskopem. Jedynie u kobiet poniżej 25. roku życia pozostawia się je do obserwacji (choć na życzenie pacjentki, po konsultacji z lekarzem, mogą być usunięte).
Polecamy:
Przyczyną bólu piersi mogą być torbiele. Czy bolą? W zależności od fazy cyklu mogą się zmniejszać lub powiększać, zwłaszcza przed miesiączką, co powoduje, że piersi stają się wówczas wrażliwe na dotyk, tkliwe.
Torbiele są okrągłe, zwykle miękkie, przypominają pęcherzyki wypełnione płynną lub galaretowatą substancją i tak jak gruczolaki przesuwają się pod wpływem dotyku. Torbiele zaczynają rosnąć, gdy wchodzimy w okres menopauzy, czyli wtedy, kiedy poziom hormonów zaczyna spadać.
Choć niekiedy bywają one duże i bolesne, to bardzo rzadko ulegają zezłośliwieniu. Ale na pewno należy je uważnie obserwować.
Silny ból piersi powodują także brodawczaki. Zmiany te tworzą się w przewodach mlecznych, blokują je, prowadząc do powstania stanów zapalnych i bolesnych ropni.
Inne przyczyny bólu piersi i sutków
Niecykliczny ból sutków może pojawiać się na skutek występowania kilku innych czynników. Wśród nich wymienia się:
- przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej – badania pokazują, że nawet u 1/3 kobiet otrzymujących pomenopauzalną hormonalną terapię zastępczą pojawia się problem bolesności piersi,
- nielaktacyjne zapalenie sutków – choć zapalenie sutków występuje najczęściej w czasie laktacji, czasami może dojść do tego stanu także z przyczyn niezwiązanych z karmieniem piersią; objawy to – tak jak u kobiet karmiących – ból, obrzmienie, zaczerwienienie oraz podwyższenie temperatury ciała,
- ropnie mnogie pach – choroba zapalna skóry, objawiająca się jako guzki zapalne; choć najczęściej objawy ograniczone są do dołów pachowych, czasami zajęte mogą być także brodawki sutkowe,
- zażywanie niektórych leków, np. antydepresyjnych, kardiologicznych, antybiotyków.
Źródła:
Ból piersi przed okresem a na początku ciąży. Różnica w bólu piersi przed okresem a ciąża
2020-08-18 11:18 Magda Mazurek Autor: Getty Images
Czy ból piersi różni się przed okresem a na początku ciąży? Czy może świadczyć o tym, że udało nam się zajść w ciążę? Zobaczcie, co mówią eksperci i kobiety.
Spis treści
Na wstępnie zaznaczmy, że na podstawie bólu piersi nie można wnioskować, czy doszło do zapłodnienia. Potwierdzić je może tylko test ciążowy lub test z krwi (beta-hCG).
Jednak ból piersi może sygnalizować, że jest się w ciąży. Ból piersi przed okresem i we wczesnej fazie ciąży jest bardzo zbliżony.
W przypadku ciąży – narasta i zazwyczaj przyszła mama odczuwa tkliwość piersi aż do trzeciego trymestru.
Pierwsze objawy ciąży są sprawą bardzo indywidualna i każda kobieta może odczuwać je inaczej. Zazwyczaj jeśli doszło do zapłodnienia już kilka dni po nim może pojawić się mrowienie i tkliwość piersi, zwłaszcza w okolicach brodawek sutkowych. Piersi mogą także powiększyć, co zazwyczaj następuje między 3. a 8. tygodniem ciąży.
Ból piersi w ciąży i przed okresem – dlaczego piersi bolą?
Bolesność, tkliwość, często powiększenie lub uczucie mrowienia są naturalną reakcją organizmu zarówno przed miesiączką jak i we wczesnej fazie ciąży. Piersi mogą także boleć w połowie cyklu. Jest to reakcja na gwałtowny spadek estrogenów i wzrost progesteronu w organizmie. W wyniku tego tkanka gruczołowa zaczyna zatrzymywać wodę w organizmie.
Czytaj: Nadmiar wody w organizmie – jak w ciąży pozbyć się nadmiaru wody?
Kobiety często określają ból jako tępy, kłujący. Nasila się on przy zakładaniu i zdejmowaniu stanika. Co ważne ból piersi przed okresem nie zawsze musi być taki sam – wiele zależy od stężenia hormonów w organizmie.
Czytaj: Hormony – dlaczego rządzą naszym ciałem?
W przypadku ciąży może być to inny rodzaj bólu, nie jest on bowiem wywołany spadkiem estrogenów. Ich poziom znacznie wzrasta na początku ciąży.
Dlaczego więc piersi bolą? Otóż zaczynają wytwarzać się w nich kanaliki mlekowe – mówiąc krótko przygotowują się do wytwarzania mleka i karmienia piersią.
Ten ból będzie dokuczliwy zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, jednak może doskwierać przez całą ciążę.
Innymi objawami ciąży, widocznymi właśnie po piersiach, będzie ich powiększenie, ciągnięcie – zwłaszcza po zdjęciu stanika, ściemnienie brodawek sutkowych oraz pojawienie się na piersiach widocznych żył.
Ból piersi w ciąży – relacje mam
Ból piersi jest odczuciem bardzo subiektywnym i indywidualnym. Z wypowiedziach mam na różnych grupach wynika, że wiele kobiet na samym początku nie odczuwały bólu piersi, choć nie wiedziały, że są w ciąży, a okres się zbliżał.
Te panie, które ból odczuwały, twierdziły, że ma on inny charakter. – Był zupełnie inny. Przed okresem piersi bolały mnie, ale we wczesnej ciąży – tak jakby ciągnęły do dołu – pisze Aga.
– Mnie piersi w ogóle nie bolały, ale za to ozdobiły je wychodzące żyły – dodaje Sylwia.
Tak więc drogie mamy – ile nas jest, tak różne mogą być odczucia. W celu potwierdzenia ciąży najlepiej wykonać test beta-hCG z krwi, który jest najbardziej wiarygodny.
Ból piersi w ciąży – jak sobie radzić?
Należy pamiętać, że jest on naturalny i nie stresować się jego pojawieniem. Warto też zadbać o skórę, żeby później nie pojawiły się rozstępy. W tym celu stosuj oliwkę lub krem na rozstępy po każdym prysznicu, najlepiej każdego dnia na noc. Pomóc także mogą chłodne (nie zimne) okłady.
Ból piersi – kiedy się niepokoić?
Ból piersi może utrzymywać się całą ciążę. Jeśli po porodzie piersi nadal bolą, a dziecko ssie je często, to może on świadczyć o niewłaściwym przystawianiu dziecka do piersi.
Może także zwiastować nawał pokarmu, albo zapalenie piersi (jeśli towarzyszy mu gorączka). Kiedy objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się, niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub położną.
Pamiętaj, że zapalenie piersi jest leczone antybiotykami.
Czytaj: Ciąża prowadzona przez położną – czy położna może zastąpić lekarza?
Bolesność piersi nie związana z ciążą i miesiączką, pojawienie się różnych zmian na piersiach – zarówno na skórze, na brodawkach, jak i wyczuwalne zgrubienia w piersiach są wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Warto wtedy wykonać USG piersi.
Pojawienie się wydzieliny z gruczołów jest naturalne tuż przed porodem. Jednak wydzielina sącząca się z piersi w innych sytuacjach również jest wskazaniem do jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
Ból piersi mogą powodować także torbiele, cysty, brodawczaki i mastopatia.
Obrzęk piersi
Pojawieniu się pokarmu pomiędzy drugim i szóstym dniem po porodzie towarzyszy wypełnianie się piersi, które stają się wówczas cięższe i nabrzmiałe; nie powinien jednak pojawiać się ból. Gdy poziom laktacji wzrasta intensywnie w ciągu kilku dni, wskutek czego powstaje więcej mleka, niż dziecko może pobrać, często dochodzi do bolesnego opuchnięcia, czyli obrzęku piersi.
Początkowy obrzęk piersi to przepełnienie pokarmem, które wywołuje zatory żylne i limfatyczne oraz obrzęknięcie tkanki gruczołowej. Obrzęk jest efektem gromadzenia się mleka, krwi oraz innych płynów ustrojowych w piersiach.
Często towarzyszy mu puchnięcie okolic piersi lub otoczek brodawek; same piersi stają się twarde i obolałe, a sutki napięte i spłaszczone. Obrzęku tego nie należy mylić z niedrożnością kanalików mlecznych, choć obie przypadłości są skutkiem niewystarczającego opróżniania.
Nieleczony obrzęk może prowadzić do zapalenia piersi oraz utrudniać niemowlęciu właściwe jej chwytanie.
Obrzęk występujący podczas okresu karmienia piersią może mieć także charakter patologiczny.
Jego przyczyną może być na przykład zbyt ciasny biustonosz lub niewłaściwie dopasowane nosidełko, które uciska kanaliki mleczne. W takim przypadku pewna część piersi staje się wrażliwa na dotyk.
Nieleczony obrzęk może prowadzić do obniżonej produkcji pokarmu, zapalenia piersi oraz pojawiania się ropni.
Początkowy obrzęk piersi pojawia się zazwyczaj w okresie zwiększonej produkcji mleka po aktywacji wydzielania, czyli od dwóch do sześciu dni po porodzie. Piersi stają się nabrzmiałe, bolące oraz wrażliwe, a skóra zaczerwieniona i błyszcząca. Te ogólne objawy zazwyczaj występują dwustronnie. Zaobserwować można także nieco podwyższoną temperaturę (
Rak sutka – jak wygląda? Objawy, leczenie | Poradnik NN.pl
Rak sutka od lat jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Aby szybko wykryć chorobę, badaj się systematycznie – rób samodzielne badanie piersi i regularne badania USG i mammograficzne.
Choroby nowotworowe, zaraz po chorobach układu krążenia, są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków. Pierwsze miejsce, zarówno pod względem zachorowalności, jak i umieralności u kobiet, ciągle zajmuje rak sutka. W profilaktyce najważniejsze jest regularne wykonywanie badań obrazowych (USG piersi i mammografii), a także samobadania.
Rak sutka – co to za choroba?
Rak sutka nazywany jest także rakiem piersi lub gruczołu sutkowego. To nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki nabłonkowej.
U mężczyzn zdarza się rzadko, ale jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Co więcej, według statystyk w Polsce na raka sutka z roku na rok choruje coraz więcej ludzi.
Dotyczy to osób w różnym wieku i z różnych grup społecznych, może przytrafić się każdemu.
Ubezpiecz się na wypadek raka
Zyskaj dostęp do profilaktyki i szybkiej diagnostyki, aby wykryć chorobę na wczesnym etapie oraz zapewnij sobie pieniądze na ewentualne leczenie (nawet do 900 tys. zł).
Dowiedz się więcej
Czynniki ryzyka zachorowania na raka sutka – kto i dlaczego choruje?
Dokładnie nie wiadomo, jakie są przyczyny raka piersi, jednak odkryto, co może sprzyjać jego rozwojowi. Ryzyko zachorowania na raka rośnie, jeśli ktoś z rodziny też chorował, zwłaszcza jeśli były to matka lub siostra. Bardzo ważne są czynniki dziedziczne – obecność mutacji BRCA1 i BRCA2 zwiększa ryzyko zachorowania.
Wiek również ma znaczenie. Grupą podwyższonego ryzyka zachorowania na raka sutka są kobiety po 50 roku życia. Inne czynniki to m.in.: wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze krwi, otyłość, niezdrowy tryb życia.
A co z karmieniem piersią? Jak się okazuje, naturalne karmienie ma działanie profilaktyczne.
Objawy raka sutka
Pierwszy objaw raka piersi to zwykle wyczuwalne, twarde, choć niebolesne zgrubienie. Dlatego tak ważne jest regularne samodzielne badanie piersi, które pozwala na szybkie wykrycie problemu, przez co zwiększa szansę na wyzdrowienie. Kolejne objawy raka sutka to:
- wciągnięcie i/lub owrzodzenie brodawki,
- zmiany skóry piersi – zaczerwienienie, usztywnienie, wciągnięcie,
- krwisty wyciek z brodawki,
- asymetria sutka (kiedy jedna pierś jest zdecydowanie większa od drugiej lub ma inny kształt),
- powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie wystąpienia nowotworu,
- poszerzone, bardziej widoczne żyły na piersi,
- delikatne kłucie lub dyskomfort w okolicy guza.
O zaawansowanym raku sutka świadczy tzw. skórka pomarańczowa, czyli zaczerwienienie, pogrubienie, obrzęk i dołeczki w skórze całej piersi. Ból pojawia się przeważnie wtedy, gdy już doszło do przerzutów na inne części ciała. Najczęściej są to kości, głównie nasady kości długich (m.in. kość ramienna, kość promieniowa, kość łokciowa, obojczyk), żebra lub kręgosłup.
Jak rozpoznać raka sutka?
Podstawowe metody rozpoznawania nowotworu złośliwego sutka, oprócz wspomnianego wcześniej samodzielnego badania, to:
- palpacyjne badanie piersi przez ginekologa (badanie dotykiem),
- USG (badanie ultrasonograficzne),
- mammografia (badanie piersi przy użyciu promieni rentgenowskich),
- galaktografia (mammografia z kontrastem),
- biopsja (pobranie próbki tkanki, żeby można ją było zbadać).
Najdokładniejszą metodą jest rezonans magnetyczny, który pokazuje dokładnie, jak zbudowana jest pierś (z czego się składa). Nie wolno zapomnieć też o badaniu podmiotowym, czyli szczerej i szczegółowej rozmowie z lekarzem.
Jak leczyć raka sutka?
Podstawowym sposobem leczenia raka sutka jest operacja:
- oszczędzająca – wycięcie węzłów chłonnych pachy i guza z odpowiednim marginesem tkanek zdrowych, czyli usunięcie guza i części zdrowych tkanek przylegających do niego,
- radykalna mastektomia – usunięcie całej piersi z węzłami chłonnymi pachy.
Natomiast po zabiegu, na podstawie oceny histopatologicznej (badania pod mikroskopem) i stanu chorego, lekarz układa plan dalszego leczenia – może zlecić radioterapię, chemioterapię, hormonoterapię czy terapię celowaną.
Jak można pomóc sobie w walce z rakiem sutka?
Pamiętaj, żeby badać się regularnie w ramach profilaktyki. Jeśli natomiast chcesz zabezpieczyć się na wypadek zachorowania na raka sutka i w ten sposób usprawnić ewentualne leczenie, pomyśl nad ubezpieczeniem na życie.
Możesz wybrać ubezpieczenie na wypadek nowotworu, w wersji dla kobiet w jednym z trzech wariantów: podstawowym, rozszerzonym lub pełnym.
Żebyś mogła zrobić niezbędne badania, wykupić leki, przejść na zalecaną dietę czy po prostu żyć na takim samym poziomie jak przed chorobą, zaraz po diagnozie wypłacimy Ci do 600 000 zł.
Będziesz mogła też zasięgnąć drugiej opinii przez konsultacje z zespołem specjalistów, którzy nie tylko przeanalizują Twoje wyniki i diagnozę, ale też zaproponują i ustalą leczenie, co może je usprawnić i przyspieszyć, zwiększając szanse na wyleczenie.
Choroba nowotworowa może wywrócić życie do góry nogami, dlatego wesprzemy Cię, byś mogła skupić się na rzeczach najważniejszych. Zapewnimy Ci pomoc psychologa, pielęgniarki i dietetyka, a dodatkowo wesprzemy w opiece nad dziećmi lub osobami niesamodzielnymi, które są pod Twoją opieką. Zapewnimy Ci też wsparcie w pracach domowych.
Ubezpieczenie możesz rozszerzyć o pakiety dodatkowe, dzięki którym zyskasz dostęp do szybkich konsultacji medycznych i nie będziesz musiała czekać w nieraz długiej kolejce na wizytę u specjalisty, będziesz mogła skorzystać też z badań specjalistycznych, by upewnić się, że jesteś zdrowa.
Zobacz też: Odszkodowanie za pobyt w szpitalu
Tagi:
#choroby cywilizacyjne
#nowotwory
Zmiany w piersiach w okresie menopauzy | Primavera Jastrzębia Góra
Zmiany w piersiach w okresie menopauzy
Skutki zachodzących w ciele kobiety przemian są rozległe, a do jednych z bardziej groźnych dla zdrowia należązmiany w piersiach w okresie menopauzy.
Okres menopauzy to szczególny czas w życiu kobiety, kiedy organizm przestaje produkować komórki jajowe i przekwita. Zachodzą w nim wówczas zmiany hormonalne, polegające na stopniowym obniżaniu się poziomu estrogenów i progesteronu. Objawiają się one zatrzymaniem miesiączek, suchością pochwy czy uderzeniami gorąca.
Po pierwsze – profilaktyka
Bardzo istotną kwestią jest regularna obserwacja i kontrola stanu zdrowia piersi. Dotyczy to kobiet w każdym wieku. Samobadanie powinno być wykonywane raz w miesiącu, aby w porę wykryć najmniejszy guzek. Innymi badaniami, które są nieodzowną częścią profilaktyki antynowotworowej, są: USG piersi, mammografia, biopsja i ewentualnie badania genetyczne.
Niegroźne zmiany w piersiach w okresie menopauzy
Zmiany w piersiach w okresie menopauzynie zawsze muszą oznaczać raka. Mogą na przykład być po prostu powodem modyfikacji w kanalikach mlekowych gruczołu piersiowego. Jest to wyraz starzenia się tkanek wewnątrz piersi i może dawać objawy w postaci guzka za brodawką sutkową lub powodować wypływ wydzieliny z brodawki, w kolorach od zieleni do czerwieni.
Innym rodzajem zgrubień, które mogą pojawić się w tym okresie w piersiach, są torbiele. Są one powodem obrzęku, bólu, jednak nie są to zmiany groźne dla zdrowia i życia. Czasami ustępują samoistnie, niekiedy potrzebna jest interwencja specjalisty, szczególnie jeżeli kobieta jest w trakcie hormonalnej terapii zastępczej.
Ból w piersi w okresie przekwitania związany jest zazwyczaj ze starzeniem się oraz zanikiem tkanki gruczołowej. Dolegliwości bólowe w obydwu piersiach na raz zazwyczaj nie oznaczają powstania zmian rakowych.
Rak piersi a menopauza
Pomimo tego, że zmiany w piersiach w okresie menopauzy nie zawsze świadczą o nowotworze, to jednak należy zachować czujność. Pamiętać trzeba, że rak gruczołu piersiowego jest bardzo groźny, bo często jego objawy pojawiają się późno i już świadczą o zaawansowaniu choroby. O groźnym przekształceniu tkanek gruczołu piersiowego mogą świadczyć:
- powiększenie węzłów chłonnych w okolicach pach,
- pojawienie się skórki pomarańczowej,
- zwiększenie temperatury piersi, pojawienie się zaczerwienienia i bólu,
- zmiana koloru skóry i asymetria piersi,
- zniekształcenie brodawki poprzez jej wyciągnięcie, owrzodzenie, zmianę zabarwienia,
- bryłowaty, twardy, zgrubiony obszar w piersi lub okolicach ramion,
- zmiany w wyglądzie sutka,
- obrzęk lub kurczenie się piersi, w sposób nieregularny i niewyjaśniony.
Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi dzieli się na te, na które ma się wpływ oraz te niezależne od trybu życia. Do tych pierwszych należą m.in. zła dieta, niezdrowy tryb życia, w tym brak aktywności fizycznej. Do drugich np.
predyspozycje genetyczne (choć to zaledwie 10% przypadków) oraz właśnie menopauza. Ryzyko wystąpienie zmiany w piersiach w okresie menopauzy w postaci raka piersi wzrasta wraz z wiekiem kobiety.
Ale wg badań naukowców z Centrum Badań nad Nowotworami, w przypadku menopauzy, im bardziej nasilone są jej objawy, tym mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju raka sutka. Dzieje się tak dlatego, że dochodzi do obniżenia poziomu hormonów, a nowotwory sutka są hormonozależne.
Niższy poziom hormonów to bardziej nasilone objawy. Większe ryzyko zachorowania dotyczy więc kobiet, które łagodniej przechodzą okres przekwitania.
Rak piersi może być także konsekwencją przerzutów w przebiegu czerniaka, nowotworu narządu rodnego lub przewodu pokarmowego. Wynika z tego ponownie, że styl życia może mieć wpływ na wzrost możliwości zachorowania.
Na raka piersi nie jest skazana każda kobieta u którejmenopauza weszła w finałowy etap, a zmiany w piersiach w okresie menopauzy nie zawsze go oznaczają.
Czynnikiem podnoszącym ryzyko jest co prawda wiek powyżej 50 lat, ale jest to również prowadzenie niezdrowego trybu życia. Należy pamiętać, że nowotwór piersi jest nowotworem BMI-zależnym.
O ile na upływ lat nie mamy wpływu, to regularne badania i dbanie o zdrowie i naszą sylwetkę to działania, które można wdrożyć w każdym czasie.
Ból piersi w drugiej fazie cyklu – jak można mu zaradzić?
Ból piersi przed miesiączką jest zmorą wielu kobiet. O ile pojawia się na dzień czy dwa przed okresem, można to jakoś wytrzymać. Jednak jeśli zaczyna się w drugiej fazie cyklu i trwa blisko 2 tygodnie, potrafi znacząco obniżyć standard życia. Czy tak musi być? O tym, w naszym programie, mówiła dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolog.
Mastalgia to łagodny ból piersi niewiadomego pochodzenia. Ma niestety subiektywny charakter i niejasną etiologię. Jest powodem większości skierowań do poradni piersi.
Trzeba badać piersi. USG jest badaniem niebolesnym, oczywiście wiąże się ze stresem, bo dygoczemy w środku, co się okaże. Ale 7 pań po badaniu będzie absolutnie uspokojona, a jedna będzie miała szansę na to, by szybko znaleźć rozwiązanie, więc nie uciekajmy od tego
– apeluje dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolog.
Wyróżniamy ból:
- cykliczny – pojawiający się 7-14 dni przed okresem i ustępujący wraz z miesiączką, zwykle u młodszych kobiet 30-40 roku życia
- niecykliczny – u kobiet zwykle po 40. roku życia, który pojawia się niezależnie od cyklu.
Dotyczy to 70 proc. kobiet w pewnym okresie życia. Menopauza szczęśliwie tu nam pomaga i te bóle wycisza
– wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Dlaczego piersi bolą?
Do tej pory nie wiadomo, co może być przyczyną mastalgii. Za najczęstsze, które można potwierdzić w badaniu, uważa się torbiele w piersi, zmiany łagodne, zmiany po operacjach i hyperplazję. “Pozapiersiowe” przyczyny, które mogą imitować ból w piersiach to choroby kardiologiczne, choroba wrzodowa i ból międzyżebrowy.
Tych przyczyn mamy bardzo dużo i wcale nie muszą być związane z rakiem piersi, ale o tym pamiętajmy
– podkreśla dr Agnieszka Nalewczyńska.
Ból piersi w drugiej fazie cyklu
Najczęściej ból piersi wywoływany jest przez naturalne zmiany w gospodarce hormonalnej. Odczuwany jest najbardziej przez kobiety w drugiej połowie cyklu. Przed pojawieniem się krwawienia spada poziom estradiolu, natomiast wzrasta ilość progesteronu.
Ta zmiana powoduje, że część pań jest na to wrażliwa. Wówczas piersi stają się bardzo twarde i nabrzmiałe, towarzyszy im bolesność. Bóle te nie muszą pojawiać się podczas każdego cyklu, zdarza się, że bywają bardzo łagodne.
Niekiedy jednak utrudniają codziennie funkcjonowanie, powodując ciągłe rozdrażnienie i nerwowość.
Jak złagodzić ból piersi w drugiej fazie cyklu?
Standardy postępowania to :
- diagnostyka w kierunku zmian w piersiach – czy to przypadkiem nie jest rak lub zmiana łagodna, torbiel etc.
- jeśli ból nie ma organicznej przyczyny dalsze postepowanie jest objawowe, pod względem hormonalnym można sprawdzić stan prolaktyny (czy nie mamy hiperprolaktynemii). Jednak zazwyczaj jest tak, że hormony są w porządku – bo w czasie trwania cyklu w sposób naturalny poziom jednego hormonu się obniża, a innego wzrasta i w badaniu wszystko wyjdzie dobrze
- u zdecydowanej większości pacjentek pomaga wizyta u dobrej brafiterki i dobranie odpowiedniego stanika. Nie tylko obwód i miseczka, ale też dobranie odpowiedniej wysokości ramiączek – takie szczegóły mają znaczenie!
- jeśli objawy nie ustąpią, dodanie miejscowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) przynosi ulgę 70-92% kobiet
- można wspomagać się homeopatią – niepokalanek, czarnuszka, len. Mówi się, że trzeba brać te preparaty co najmniej 3 miesiące, żeby było czuć efekt.
- zmniejszenie spożycia kawy i tłuszczu w diecie przynosi pewne korzyści, ale nie ma na to dużych badań
- terapia relaksacyjna, akupunktura i kinezjologia mogą być przydatne, ale brakuje dobrych dowodów na ich skuteczność
- leki hormonalne – działają, ale należy rozważyć korzyści i działania niepożądane. Zdarza się, że preparaty w postaci doustnej prowadzą do zaburzenia cyklu miesięcznego oraz bólu głowy, tycia i wypadania włosów
- w ostatnim czasie popularne stało się leczenie tzw. analogami, czyli substancjami chemicznymi przypominającymi hormony. Ich zadaniem jest hamowanie pracy jajników. Powodują one tzw. pseudoklimakterium – wówczas ból piersi ustępuje, jednak pojawiają się działania niepożądane: zlewne poty, uderzenia gorąca oraz ogólne złe samopoczucie (jak podczas prawdziwego okresu przekwitania). Należy zaznaczyć, że tego rodzaju skutki uboczne ustępują równocześnie z odstawieniem leku.
Jeśli cyklicznie bolą nas piersi, nie musimy się na to godzić. Każdy lekarz ginekolog powinien podejść indywidualnie do każdego przypadku i tak pokierować pacjentkę, by ta znalazła ulgę.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
Bolesne miesiączki – przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki
Stanik sportowy – jak dobrać? Na co zwracać uwagę?
Jak dopasować biustonosz do dużego biustu?
0 Co sądzisz o tym artykule?