Ochrona skóry przed słońcem

Chętnie uprawiasz sport na świeżym powietrzu? Kompleksowa ochrona przeciwsłoneczna jest wręcz nieunikniona! Zapewnij sobie solidną dawkę ochrony, sięgając po wodoodporny krem przeciwsłoneczny i odzież z filtrem UV. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do naszego poradnika.

Początkowo niepozorne światło słoneczne daje uczucie przyjemnego ciepła, jednak po dłuższej chwili może spłatać ci niezłego figla i wywołać poważne oparzenie.

Winowajcą jest tu niewidoczne gołym okiem promieniowanie ultrafioletowe (UV), które, bez odpowiedniej ochrony, może przyczynić się do rozwoju wielu chorób skóry. Najbardziej niebezpieczne okazują się krótkofalowe promienie UV-B.

Ten rodzaj promieniowania słonecznego jest szczególnie intensywny, przez co daje on silniejszy efekt cieplny. A to sprawia, że chętniej przebywamy na słońcu i narażamy naszą skórę na uszkodzenia[1].

Rzecz jasna, skóra początkowo samodzielnie podejmuje walkę ze słońcem, aktywując własne mechanizmy obronne.

W wyniku kontaktu promieni słonecznych z powierzchnią skóry pogrubia się warstwa rogowa naskórka, który utrudnia przenikanie promieni UV-A i UV-B w głąb skóry i chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.

Co więcej, promieniowanie słoneczne wpływa stymulująco na produkcję melaniny – pigmentu, dzięki któremu nasza skóra przybiera oliwkowy lub brązowy odcień[2]. Wprawdzie oba mechanizmy zabezpieczają skórę przed promieniowaniem słonecznym, to jednak należy pamiętać, że ochrona ta nie jest ani trwała, ani kompleksowa.

Niemowlęta i dzieci są niewątpliwie najbardziej podatne na nadmierną ekspozycję na słońce. Maluchy mają zdecydowanie większe skłonności do oparzeń słonecznych niż ich rodzice, co jest uwarunkowane bardzo cienką i delikatną skórą szkrabów.

Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe nie podlegają grupie ryzyka. Wręcz przeciwnie – dorośli mogą równie szybko odczuć nieprzyjemne skutki długotrwałego przebywania na słońcu.

A należą do nich osoby o jasnej karnacji, a także posiadacze pieprzyków, znamion lub większych blizn, które nie mają jeszcze 6 miesięcy.

Ochrona skóry przed słońcem

Podsumowując, osoby ze skłonnościami do oparzeń powinny zwracać szczególną uwagę na właściwą ochronę przeciwsłoneczną i zdecydowanie częściej przebywać w cieniu. Dodatkowo, jeśli należysz do grupy ryzyka, regularnie zgłaszaj się na wizyty kontrolne u dermatologa.

Jeśli chcesz uniknąć oparzeń słonecznych, a tym samym zapobiec rozwojowi wielu chorób skóry, opalaj się świadomie, a przede wszystkim bezpiecznie. A sposobów ochrony przed bezlitosnym słońcem jest co niemiara! W pierwszej kolejności unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i sięgaj po kosmetyki do ochrony i pielęgnacji skóry.

Ponadto zwróć uwagę na to, by zawsze mieć na sobie odpowiednią odzież i nakrycie głowy. Czyli, krótko mówiąc, przestrzegaj zasad bezpiecznego przebywania na słońcu. A co należy do kompleksowej ochrony przeciwsłonecznej? O tym dowiesz się z kolejnych stron naszego poradnika.

Ponadto przedstawimy ci kilka sposobów na to, jak zapewnić sobie odrobinę cienia, przebywając na plaży, w ogrodzie lub podczas wycieczek.

Jak właściwie wybrać filtr UV?

Aby zapewnić sobie maksimum ochrony, dowiedz się, jak długo możesz przebywać na słońcu w danym regionie i jaki krem do opalania z filtrem UV będzie dla ciebie odpowiedni.

Czas naturalnej ochrony skóry jest zależy od jej fototypu. Rodzaj karnacji, a tym samym czas działania mechanizmów obronnych można określić za pomocą rozmaitych testów. W zależności od reakcji skóry na promieniowanie ultrafioletowe, przyjęte są fototypy zgodne z klasyfikacją amerykańskiego dermatologa Thomasa Fitzpatricka[3].

 • Fototyp I – blady kolor skóry, niebieskie lub piwne oczy, blond lub rude włosy, bardzo często piegi; skóra nigdy się nie opala, praktycznie zawsze ulega oparzeniom
 • Fototyp II – jasny kolor skóry, zielone lub piwne oczy, blond, rude lub brązowe włosy, często piegi; skóra trudno się opala, zazwyczaj ulega oparzeniom
 • Fototyp III – kremowy kolor skóry, włosy ciemny blond lub brązowe, szare lub brązowe oczy, rzadko piegi; skóra opala się przeciętnie, umiarkowanie ulega oparzeniom
 • Fototyp IV – skóra jasnobrązowa do oliwkowej, ciemne włosy, brązowe lub ciemnobrązowe oczy, brak piegów; skóra zawsze się opala, bardzo rzadko ulega oparzeniom
 • Fototyp V – brązowa skóra, ciemne lub czarne włosy, ciemnobrązowe oczy; skóra łatwo i mocno się opala, bardzo rzadko ulega oparzeniom
 • Fototyp VI – skóra ciemnobrązowa lub czarna, czarne włosy, ciemnobrązowe oczy, brak piegów; skóra nigdy się nie opala i nigdy nie ulega oparzeniom

Do fototypów najczęściej występujących w Polsce zalicza się[4]:

 • Fototyp celtycki – cera blada, włosy rude lub jasny blond, bardzo często piegi; czas bezpiecznego opalania: 10 minut
 • Fototyp północnoeuropejski – cera jasna, włosy jasne lub ciemny blond, często piegi; czas bezpiecznego opalania: 10-20 minut
 • Fototyp środkowoeuropejski – cera śniada, włosy ciemny blond lub brązowe, czas bezpiecznego opalania: 20-30 minut
 • Fototyp południowoeuropejski – cera jasnobrązowa lub oliwkowa, włosy ciemne lub czarne; czas bezpiecznego opalania: powyżej 30 minut

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a ty już dziś planujesz z rozmachem rozpocząć porządki ogrodowe? Dowiedz się, jaki Indeks całkowitego promieniowania słonecznego UV (Global Solar UV Index) występuje w twojej szerokości geograficznej.

Indeks UV to nic innego jak miara intensywności promieniowania ultrafioletowego Słońca w danym miejscu i dniu, wyrażana w skali od 1 do 12[5]. W Polsce, na terenach górzystych, Indeks UV nierzadko osiąga wartość 10[6].

W niskich szerokościach geograficznych Indeks może przekroczyć nawet wartość 11.

Brzmi strasznie? Nic bardziej mylnego! Informacja o intensywności promieniowania słonecznego jest podawana w większości prognoz pogody, a w wielu krajach również z wymaganym stopniem zastosowania środków ochrony przeciwsłonecznej. Przykładową prognozę Indeksu UV znajdziesz pod adresem www.pogodynka.pl.

Aby dowiedzieć się, jaką wartość wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej wybrać, zastosuj poniższy wzór:

 • Jeśli posiadasz fototyp 1, pomnóż wartość Indeksu UV przez 4.
 • Jeśli posiadasz fototyp 2, pomnóż wartość Indeksu UV przez 3.
 • Jeśli posiadasz fototyp 3, pomnóż wartość Indeksu UV przez 2.

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, znany również jako filtr SPF (Sun Protection Factor), służy do oznaczania stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB.

Jego wartość wskazuje na to, jak długo skórę chronioną filtrem UV można poddawać działaniu słońca bez wywołania reakcji rumieniowej[7].

Aby określić dokładny czas ochrony przeciwsłonecznej, wystarczy pomnożyć czas naturalnej ochrony skóry – zależny od jej fototypu – przez filtr SPF zawarty w danym kremie.

Dzięki temu dowiesz się, jak długo możesz przebywać na słońcu, unikając ryzyka pojawienia się rumienia. Pamiętaj: dodatkowa warstwa kremu nie przedłuży czasu trwania twojej maksymalnej ochrony przed słońcem!

Przykład:

Maciek chce spędzić dzisiaj większość dnia w ogrodzie. Nastolatek ma rude włosy, jasne oczy, piegi i bardzo jasną karnację – można go więc przyporządkować do fototypu 1.

Z prognozy pogody wynika, że tego dnia dla jego regionu wartość Indeksu UV wyniesie 8. Aby wybrać właściwy filtr SPF, pomnóż wartość Indeksu przez współczynnik 4, ponieważ ten odpowiada fototypowi jego skóry.

W ten sposób otrzymasz wartość 32, czyli tyle, ile wyniesie minimalny filtr SPF Maćka.

Podsumowując: aby skóra Maćka uniknęła negatywnego oddziaływania promieni słonecznych, musi on zastosować krem z filtrem co najmniej SPF 32.

Teraz nadszedł czas na określenie maksymalnego czasu trwania ochrony z zastosowaniem kremu z filtrem.

Aby obliczyć, jak długo skóra Maćka będzie odpierała atak promieni bestialskiego słońca, należy pomnożyć filtr UV przez czas naturalnej ochrony jego skóry.

Jako że Maciek jest posiadaczem fototypu 1, wynosi on mniej niż 10 minut. Oznacza to, że maksymalny czas przebywania na słońcu bez wystąpienia reakcji rumieniowej to w przypadku Maćka 320 minut.

Tak oto nastolatek ma w ręku wszystkie informacje niezbędne do zapewnienia sobie właściwej ochrony przed słońcem w jego regionie. Dzięki nim Maciek może teraz odpowiednio zaplanować swój pobyt w ogrodzie.

Stosowanie właściwych kosmetyków to bez wątpienia jedna z najbardziej skutecznych metod ochrony przed nadmiernym promieniowaniem UV.

Sięgając po krem lub olejek do opalania z odpowiednio dobranym filtrem UV, możesz mieć pewność, że twoja skóra uniknie bolesnych oparzeń.

Rynek kosmetyczny aż pęka w szwach od różnorodności ofert produktów przeciwsłonecznych, a ty zastanawiasz się, który wybrać? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, czym kierować się podczas zakupu:

 • Właściwie dobierz filtr przeciwsłoneczny.
 • Zwróć uwagę na ochronę przed promieniami UV-A i UV-B.
 • Sprawdź przyczepność kremu do skóry.
 • Przetestuj preparat i sprawdź jego tolerancję przez skórę.
 • Dopilnuj, by produkt był wodoodporny.

Ochrona skóry przed słońcem

Wybór optymalnego produktu ochrony przeciwsłonecznej zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i fototypu skóry.

Osoby posiadające skórę suchą powinny stosować kremy z filtrem UV – zawierają one bowiem więcej olejów i fazy tłuszczowej, które zabezpieczają skórę przed nadmiernym wysychaniem. W przypadku skóry mieszanej najlepiej sprawdzi się mleczko do opalania, ponieważ charakteryzuje się ono wysoką zawartość wody.

Olejek do opalania jest natomiast łatwy i szybki w aplikacji, jednak co jakiś czas należy nakładać nowe warstwy preparatu, ponieważ pot i woda powodują jego zmywanie.

Złota zasada: jeśli chcesz zapewnić sobie maksimum ochrony, aplikację kremów z filtrem powtarzaj kilkakrotnie w ciągu dnia.

Pamiętaj jednak o tym, że częstsze stosowanie preparatów do ochrony przeciwsłonecznej nie wydłuży maksymalnego czasu przebywania na słońcu bez wystąpienia reakcji rumieniowej! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo stosować produkty do ochrony przed słońcem, zajrzyj do naszego poradnika.

Podstawą skutecznej ochrony przed słońcem nie są wyłącznie produkty z filtrem UV.

Jeśli chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę zarówno na co dzień, jak i podczas wakacji, łącz preparaty do ochrony przeciwsłonecznej z właściwą odzieżą.

Planujesz intensywne opalanie? Weź ze sobą jasne, zwiewne ubranie i odpowiednie nakrycie głowy – tylko tak unikniesz oparzeń słonecznych i udaru!

Kolejnym, niezawodnym sposobem na to, jak uniknąć negatywnych skutków promieniowania ultrafioletowego, jest specjalna odzież z filtrem UV.

You might be interested:  Żebro szyjne (zespół naffzigera) – przyczyny, objawy, leczenie

A to za sprawą tekstyliów wykonanych z wyjątkowo gęstej sieci pojedynczych włókien, które tworzą barierę ochronną i w ten sposób zatrzymują znaczną część promieniowania UV[8].

Dodatkowo do ubrań z serii ochronnej wykorzystuje się często specjalne nici poliamidowe, które są miłe w dotyku, niezwykle elastyczne, a przede wszystkim odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Przy zakupie zwróć szczególną uwagę na to, czy odzież zawiera filtr przynajmniej SPF 30 (optymalnie SPF 40 lub więcej) i czy jej jakość jest potwierdzona licznymi certyfikatami. Odzież ochronna UV to doskonała alternatywa dla niemowląt, małych dzieci, dorosłych pracujących w pełnym słońcu, a także sportowców.

Eksperci radzą, by przed niebezpiecznym promieniowaniem chronić nie tylko ciało, lecz także… oczy. Powód? Intensywna ekspozycja na promieniowanie UV może wywołać reakcje alergiczne, a w najgorszym przypadku nawet zapalenie spojówek, które z kolei prowadzi do owrzodzenia rogówki[9].

Dlatego, aby tego uniknąć, koniecznie sięgnij po okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy z rondem lub daszkiem, które okazują się niezastąpione również na dużych wysokościach i na śniegu.

Najważniejsze kryterium wyboru okularów stanowią bez wątpienia atest CE, normy jakościowe EN 1836 lub EN 172, a także kolor soczewek[10]. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że dokonasz właściwego wyboru, koniecznie poproś o pomoc specjalistę.

Ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?

Światło słoneczne jest nam niezbędne do życia, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze związanych z nim zagrożeń, na które najbardziej jest narażona nasza skóra.

Promieniowanie z zakresu UV powoduje wystąpienie opalenizny, która jest ochronną odpowiedzią skóry, ale świadczy również o tym, że doszło do uszkodzeń materiału genetycznego na poziomie komórkowym.

Ponadto wpływa też negatywnie na wygląd skóry, która staje się przesuszona, szorstka, pojawiają się przebarwienia i głębokie zmarszczki (ang. photo-aging).

Wiadomo również, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do powstania nowotworów skóry [1]. 

Warto pamiętać, aby zawsze chronić skórę, niezależnie od pogody i tego, czy łatwo ulegamy oparzeniom słonecznym, czy opalamy się szybko na ładny brązowy kolor.

Podstawową barierę stanowi ubranie, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, ale nie należy zapominać o preparatach fotoprotekcyjnych. Zawierają one związki, które odbijają lub rozpraszają promieniowanie (tzw. filtry fizyczne), lub je pochłaniają (tzw. filtry chemiczne).

Obecnie najczęściej stosuje się układy złożone z kilku substancji w jednym produkcie, co zapewnia szerokie spektrum ochrony [2]. 

Należy pamiętać, aby podczas stosowania preparatów zawierających filtry UV nałożyć na skórę odpowiednią ilość produktu (ok.

30 ml wystarczy, aby zabezpieczyć powierzchnię całego ciała dorosłego człowieka), i powtarzać aplikację co 2–3 godziny [3].

Z uwagi na fakt, że zablokowanie dostępu promieniowania UV do skóry hamuje naturalny proces syntezy witaminy D, warto pamiętać o odpowiedniej suplementacji tego związku, w zależności od naszych potrzeb. 

Literatura: 

 1. Balk S. J.: „Technical report – ultraviolet radiation: a hazard to children and adolescents” Pediatrics, 2011, 127, 791–817
 2. Antoniou C., Kosmadaki M. G., Stratigos A. J., Katsambas A. D.: „Sunscreens – what’s important to know” Journal of European Academy of Dermatology and Venereology, 2008, 22, 1110–1119
 3. Bojarowicz H., Bartnikowska N.: „Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część II. Wybór optymalnego preparatu” Problemy Higieny i Epidemiologii, 2014, 95, 602–608

Ochrona skóry przed słońcem Ochrona skóry przed słońcem

Zasady ochrony skóry przed słońcem i promieniowaniem UV

Słońce jest nam potrzebne do życia tak samo, jak woda czy powietrze. Korzystnie wpływa na odporność organizmu, pozytywnie działa na nastrój, stymuluje syntezę witaminy D3. Musicie jednak pamiętać, że kilkanaście minut dziennie wystarczy, aby w pełni wykorzystać jego dobroczynne działanie. Przedawkowanie promieni słonecznych ma bowiem bardzo niekorzystne skutki dla zdrowia i urody.

Ochrona skóry przed słońcem

UVA i UVB – co to jest?

Promieniowanie UV, czyli promieniowanie ultrafioletowe, to niewidzialne dla człowieka fale elektromagnetyczne emitowane m.in. przez słońce. Dla skóry są jednak bardzo niebezpieczne. W przypadku nadmiernej ekspozycji na słońcu mogą spowodować jej poważne uszkodzenia.

Słońce emituje ultrafiolet w zakresie UVA, UVB i UVC, ale atmosfera ziemska w całości pochłania UVC. Promieniowanie UVB przyczynia się do zwiększonej produkcji melaniny, czyli barwnika, który przejściowo zmienia zabarwienie skóry. To właśnie dzięki niemu możemy pochwalić się piękną opalenizną.

Jednak nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UVB skutkuje bolesnymi zaczerwieniami skóry oraz oparzeniami (preparaty na oparzenia słoneczne).

Zupełnie inaczej jest w przypadku UVA. Promienie te nie powodują widocznych na pierwszy rzut oka zmian, wnikają natomiast w głębokie warstwy skóry. Skutki ich działania zauważalne są dopiero po kilku latach. Odpowiedzialne są przede wszystkim za tworzenie wolnych rodników, co w długim okresie przyczynia się do fotostarzenia skóry, nietolerancji na słońce, a także rozwoju nowotworów skóry.

Słońce a dziecko – chroń skórę dziecka przed słońcem

Dzieci są szczególnie narażone na negatywne skutki działania promieni słonecznych. Ich skóra jest cieńsza, przez co wrażliwsza, a mechanizmy obronne jeszcze nie w pełni ukształtowane. Co więcej dzieci zazwyczaj dłużej przebywają na słońcu niż dorośli.

Dlatego tak ważna jest ochrona skóry przed działaniem promieni UV już od najmłodszych lat. Jak chronić się przed szkodliwym działaniem słońca? Pierwszą ważną kwestią jest odpowiednia odzież. Noście luźne i przewiewne ubranie, wykonane z naturalnych materiałów.

Powinno zakrywać ramiona, dekolt oraz uda, czyli miejsca wyjątkowo narażone na działanie słońca. Ogromnie ważne jest również nakrycie głowy. Jest obowiązkowym elementem letniego stroju, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie zapominajcie o ochronie oczu.

Częsta ekspozycja na słońce może prowadzić do poważnych uszkodzeń siatkówki. Prawidłowo dobrane okulary przeciwsłoneczne chronią oczy w 100% przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Dobór kosmetyków przeciwsłonecznych

Poza odpowiednim ubraniem, bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. SPF to współczynnik ochrony przed promieniami UVB. Powinien być dobrany do rodzaju skóry – im jaśniejsza, tym wyższy filtr.

Dla dzieci, z uwagi na ich delikatną i wrażliwą skórę, stosuje się kosmetyki wyłącznie z filtrem 50+. O tym, czy produkt chroni nas przed działaniem promieni UVA, informuje nas umieszczone na opakowaniu napis UVA w kółeczku.

Pamiętajcie – kosmetyk musi chronić was przed obydwoma rodzajami promieniowania, tylko wtedy będzie stanowił barierę dla słońca.

Oprócz informacji o wysokości filtra przeciwsłonecznego, zwróćcie również uwagę na to, czy produkt jest wodoodporny. Takie właściwości są przydatne nawet wtedy, kiedy nie zamierzacie się kąpać.

Latem skóra znacznie bardziej się poci, co powoduje zmywanie kosmetyków z jej powierzchni. Skład produktów przeciwsłonecznych to także niezwykle ważna informacja. Im więcej naturalnych składników, tym mniejsze ryzyko podrażnień skóry.

Zwróćcie na to szczególną uwagę, kiedy wybieracie kosmetyki dla dzieci.

Aplikacja kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym

O skuteczności kosmetyków przeciwsłonecznych, poza składem, decyduje także sposób ich aplikacji. Pamiętajcie, aby użyć produktu z filtrem ochronnym co najmniej na 20 minut przed wyjściem z domu.

Ten czas jest konieczny, aby składniki zawarte w kremie mogły aktywnie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Aplikację kosmetyku należy powtarzać mniej więcej co dwie godziny w trakcie całego czasu ekspozycji na słońce, a także po każdej kąpieli – nawet w przypadku kosmetyków wodoodpornych!

Co po opalaniu?

Czasem zdarzy się, że nawet po odpowiednim zabezpieczeniu skóry, po całym dniu pojawią się na niej zaczerwienienia. Warto więc wyposażyć się w preparat, który je złagodzi. Powinien w swoim składzie mieć substancje, które pomogą skórze w jej regeneracji.

Cieszcie się słońcem! Nie zapominajcie jednak przy tym o odpowiedniej ochronie skóry. Jeśli mądrze zabezpieczycie się przed negatywnym działaniem słońca, będziecie mogli bezpiecznie korzystać z uroków lata.

Pierwsze zmarszczki mimiczne zazwyczaj pojawiają się w kącikach oczu oraz na czole. Te z nas, które często się śmieją również mogą odnaleźć oznaki starzenia się właśnie w tamtym rejonie.

Właściwa pielęgnacja skóry jest ważna niezależnie od wieku. Wraz z upływem lat staje się sucha i mało elastyczna, gdyż zanika praca gruczołów łojowych. Brak odpowiedniego nawilżenia może dodatkowo przyspieszyć powstawanie widocznych zmarszczek. Dlatego tak ważna jest codzienna aplikacja kremu. 

Rozstępów można uniknąć. To obietnica Lierac Phytolastil. Ten kultowy i znany od lat preparat opracowany przez Laboratoria Lierac z sukcesem towarzyszy wielu mamom. Może wkrótce przyda się i Tobie?

Chcesz pokazać światu swoja „lepszą” twarz? Zastanawiasz się, jak zrobić dobre selfie? Poznaj 9 patentów, jak to osiągnąć.

Przyszła wiosna, wielkimi krokami zbliża się lato, więc chcemy żeby nasze włosy wyglądały pięknie i zdrowo, aby były naszą ozdobą i wizytówką podczas wakacyjnych miesięcy. Jednak, aby tak się stało powinniśmy zadbać o nie kompleksowo i dostarczyć drogocennych składników, które poprawią ich kondycję i wygląd. Sprawdź jakie minerały na włosy warto stosować.

Złuszczają, nawilżają, ujędrniają, walczą z trądzikiem – różnią się właściwościami i zastosowaniem. Skóra je uwielbia, więc warto ich używać, także w codziennej pielęgnacji. Jakie kwasy można znaleźć w kosmetykach? Wybierz odpowiedni dla potrzeb swojej skóry.

Jeśli miałoby się wskazać kraj, w którym pielęgnacja skóry jest po prostu kluczowym elementem kultury, a kobiety kultywują wieloletnie tradycje używając naturalnych składników (tych samych od tysięcy lat!) byłaby to bez wątpienia Korea.

Dzięki intensywnemu odchudzaniu nasza sylwetka nabiera upragnionego kształtu w dość szybkim czasie. Niestety prócz niewątpliwych zalet tego procesu, trzeba zauważyć, że częstym efektem ubocznym może być utrata jędrności i zwiotcznie skóry. Zdradzamy sposoby na poprawę wyglądu skóry.

Jak chronić dziecko przed słońcem?

Ogólnie znanymi negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego są:

 • poparzenia,
 • osłabienie odporności,
 • przedwczesne starzenie się skóry
 • ryzyko nowotworu.

Świadomość zagrożenia, jakie płynie z braku ochrony skóry dziecka przed słońcem to pierwszy krok do wprowadzenia odpowiednich środków zapobiegawczych ewentualnym chorobom skóry w przyszłości.

You might be interested:  Pelagra (rumień lombardzki) – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Dlaczego dziecko jest bardziej narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych, niż dorośli?

Skóra dziecka różni się do skóry dorosłego człowieka zarówno pod względem anatomicznym, jak i funkcjonalnym.

W chwili narodzin, rozwój jego skóry nie jest jeszcze w pełni zakończony, a co za tym idzie, jest ona dużo bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Posiada też niedobór melaniny, czyli pigmentu chroniącego ją przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jest też szczególnie wrażliwa na działanie ultrafioletu – nie ma bowiem jeszcze wykształconych mechanizmów, które choć częściowo by ją przed nim chroniły.

Jeżeli nie będzie odpowiednio zabezpieczona, promienie ultrafioletowe mogą szybko przedostać się przez wierzchnie warstwy skóry, powodując wiele szkód – od natychmiastowego wystąpienia poparzenia słonecznego, aż po czerniaka w przyszłości. Poparzenie może pojawić się już kilka godzin po nadmiernej ekspozycji na słońce, czerniak – czyli odmiana złośliwego nowotworu skóry, może wystąpić nawet od kilku do kilkunastu lat później.

Wybór odpowiednich kosmetyków

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć, aby zabezpieczyć delikatną skórę dziecka przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, jest wybór odpowiednich kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym SPF i PPD.

Mustela opracowała gamę produktów do ochrony przeciwsłonecznej na bazie unikalnego systemu filtrów organiczno-mineralnych, łączących w sobie wysoką ochronę filtrów SPF 50+, PPD 25 oraz Avocado Perseose® – opatentowany naturalny składnik aktywny, który wzmacnia barierę ochronną skóry i chroni bogactwo komórek przed promieniowaniem UV.

Mleczko przeciwsłoneczne Mustela jest przeznaczone specjalnie do ochrony wrażliwej skóry niemowląt, już od pierwszych dni życia.

Zapewnia wzmożoną ochronę komórek pozwalającą zachować naturalne mechanizmy obronne skóry i zapobiegać uszkodzeniom na poziomie komórkowym.

Istotna jest świadomość, że kremy ochronne nigdy nie gwarantują pełnej fotoprotekcji i należy unikać nadmiernej ekspozycji dziecka na promieniowanie słoneczne szczególnie w okresach jego szczytowego nasilenia, czyli między godziną 12:00 a 16:00.

Specjaliści zalecają całkowite unikanie bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie dzieciom, które nie ukończyły 3 lat.

Przed każdym wyjściem na świeże powietrze, zaleca się nakładanie grubej warstwy kremu na całą powierzchnię ciała maleństwa i powtarzanie tej czynności regularnie co 2 godziny, a także każdorazowo po kontakcie z wodą.

Po kąpieli słonecznej wskazane jest nawilżanie delikatnej skórę niemowląt np. Mleczkiem po opalaniu Mustela. Zawarte w nim olejki z jojoby i masła shea błyskawicznie koją i nawilżają skórę podrażnioną przez promieniowanie słoneczne.

Praktyczna postać mleczka w tubie z pompką, pozwala użytkować produkt w każdej pozycji, co ułatwia szybką aplikację na całym ciele dziecka. Leciutka i płynna konsystencja sprawia, że produkt łatwo rozprowadza się na skórze i nie pozostawia lepkiej warstwy.

Dodatkowe środki ochrony przeciwsłonecznej

Wybierając się z dzieckiem na spacer w słoneczny dzień, należy zadbać o jego odpowiedni ubiór. Tkanina powinna osłaniać ciało możliwie jak najszczelniej, ale nie może jednocześnie uniemożliwiać skórze swobodnego oddychania. Najlepiej wybrać bawełniane, przewiewne odzienie z długimi nogawkami oraz długim rękawem.

Niezwykle ważne jest także odpowiednie nakrycie głowy – z jednej strony nie może ono przeszkadzać dziecku, a z drugiej powinno zapewnić mu całkowitą ochronę – z tyłu osłaniać kark, a z przodu oczy. Wychodząc na słońce z niemowlęciem, powinniśmy zapewnić mu cień w wózku.

Świadomość szkodliwego oddziaływania promieni słonecznych oraz połączenie dwóch wspomnianych metod, czyli nałożenia odpowiedniego kremu z filtrem oraz zapewnienia dziecku właściwego ubioru, to sposób na zapewnienie delikatnej skórze malucha skutecznej ochrony przeciwsłonecznej.

Jak chronić skórę przed słońcem? 7 sprawdzonych sposobów!

Niekorzystny wpływ słońca na skórę jest większości z nas bardzo dobrze znany. Intensywne i długotrwałe opalanie się na słońcu wysusza skórę, przyspiesza jej starzenie i zwiększa ryzyko chorób nowotworowych skóry.

Jednak promienie UV mogą działać na skórę w sposób szkodliwy nie tylko podczas opalania, ale też w trakcie wielu codziennych sytuacji.

Jak zatem chronić skórę przed słońcem? Podpowiadamy, na czym powinno polegać bezpieczne opalanie i skuteczna ochrona przeciwsłoneczna!

1. Jak chronić skórę przed słońcem podczas opalania?

Największym niebezpieczeństwem dla skóry jest bezpośrednia ekspozycja na słońce bez uprzedniego zastosowania odpowiednich kosmetyków przeciwsłonecznych.

Stosowane przez nas kremy przeciwsłoneczne powinny mieć jak możliwie najwyższe filtry UV, abyśmy mogli skutecznie ochronić skórę przed niszczącym ją działaniem słońca.

Na naszym ciele powinien znaleźć się krem z filtrem minimum SPF 30, podczas gdy na twarz warto wybierać wyższy faktor — SPF 50, który znajdziemy m.in. w matującym kremie przeciwsłonecznym Vichy Idéal Soleil.

Dzięki temu uchronimy swoją twarz przed uszkodzeniami słonecznymi, przebarwieniami słonecznymi, a przy tym uzyskamy naturalną i atrakcyjną opaleniznę. Bardzo ważne jest też to, by wybranym przez nas preparacie znalazły się filtry ochronne przed promieniowaniem UVA i UVB — to dwa różne rodzaje promieniowania, które są odpowiedzialne za różne uszkodzenia na skórze.

2. Odpowiednia aplikacja kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej

Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinny znaleźć się na naszej skórze na około 30 min przed wyjściem na słońce.

Jest to niezbędna ilość czasu do tego, aby składniki aktywne zawarte w balsamie czy kremie do opalania mogły wchłonąć się w skórę, a tym samym móc przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi promieni słonecznych.

Pamiętajmy też o tym, że jednorazowe nałożenie kosmetyku na skórę nie ochroni nas skutecznie przed słońcem przez cały dzień — aplikację preparatu należy powtarzać co ok. 1,5-2 godziny, a dodatkowo za każdym razem po wyjściu z wody.

3. Wodoodporne kosmetyki przeciwsłoneczne

Jeżeli chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych, nie możemy zapomnieć o zabraniu ze sobą na wakacje kosmetyków przeciwsłonecznych o właściwościach wodoodpornych.

Warto uświadomić sobie to, że na głębokość jednego metra wody może docierać nawet 50% promieniowania UVB i 77% promieniowania UVA.

Po kąpieli należy też jak najszybciej osuszyć ciało, bowiem schnięcie na słońcu grozi poparzeniem!

4. Unikanie słońca podczas jego największej aktywności

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak chronić skórę przed słońcem podczas wakacji, musimy wiedzieć, że najlepszym wyjściem jest unikanie słońca w chwilach jego największej aktywności — to znaczy między godz. 11.00 a 15.00. To właśnie w tych godzinach bezpośrednia ekspozycja na słońce może wyrządzić naszej skórze i zdrowiu najwięcej szkód.

5. Okulary i krem przeciwsłoneczny pod oczy

Cienka, delikatna i wrażliwa skóra wokół oczu jest szczególnie podatna na niekorzystne działanie promieni UV, które z łatwością rzeźbią na jej powierzchni nieestetyczne zmarszczki.

Dlatego nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie tego obszaru na twarzy — nie tylko podczas opalania, ale też na co dzień.

W związku z tym w naszym posiadaniu powinien znaleźć się odpowiedni krem pod oczy z filtrami UV, a także dobre okulary przeciwsłoneczne, które będą ograniczały przepuszczalność niekorzystnych promieni ultrafioletowych.

6. Filtry przeciwsłoneczne w kremie do twarzy

Wybierając krem do twarzy do stosowania na dzień, należy pamiętać o tym, by również zawierał on odpowiednie filtry przeciwsłoneczne.

Warto uświadomić sobie, że wystarczy jedynie 15-20 min ekspozycja na słońce, by uruchomić enzymy, które przez kolejne 72 godziny będą niszczyć fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny, a tym samym przyspieszać proces starzenia się naszej skóry.

Filtr przeciwsłoneczny w kremie do twarzy, nie musi być jednak tak wysoki, jak w kremie do opalania — w tym przypadku wystarczy SPF 15-20.

7. Osłona przeciwsłoneczna do samochodu

Trzeba zaznaczyć, że promieniowanie UVA, które posiada wyjątkowo szkodliwy wpływ na naszą skórę, działa przez cały rok i zajmuje 95% całego promieniowania słonecznego.

Co więcej, działa niekorzystnie na skórę nawet wtedy, gdy słońce jest zachmurzone, a do tego jest w stanie przenikać przez ubrania i szyby.

Jeśli więc zależy nam na skutecznej ochronie przeciwsłonecznej również podczas codziennych podróży do pracy, warto wyposażyć się w specjalną osłonę przeciwsłoneczną do samochodu.

Zespół Vichy

piątek 9 czerwca 2017

Ochrona przed słońcem, czyli co tak naprawdę robi promieniowanie UV?

Za co kochasz słońce? Sprawia, że jesteś w dobrym nastroju? Otula Twoją skórę piękną opalenizną? To nie jest odwzajemniona miłość! Ekspozycja na słońce jest dobra, ale istnieje pewien limit.

Promienie słoneczne są jednym z najbardziej szkodliwych czynników dla skóry. Mogą naznaczyć ją nie tylko przebarwieniami i zmarszczkami, ale również być przyczyną nowotworu.

Poniżej znajdziesz informacje o szkodach spowodowanych promieniami słonecznymi i rady, jak się przed nimi uchronić.

 • spis treści

W jaki sposób słońce może szkodzić skórze?

Skóra mocno muśnięta słońcem kojarzona jest z oznaką zdrowia. Nic bardziej mylnego. Opalenizna to w rzeczywistości efekt uboczny działania melaniny, której zadaniem jest ochrona naskórka przed promieniowaniem UV. Jego znaczna część nie dociera do nas za sprawą atmosfery, ale nie jesteśmy wolni od działania promieniowania UVA i UVB.

Promieniowanie UVA koncentruje się na głębszych warstwach skóry. Powoduje zaczerwienienia i alergie, uszkadza włókna kolagenowe – jest odpowiedzialne za fotostarzenie, powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry.

– Promieniowanie UVB skupia się na powierzchownych warstwach skóry. To ono odpowiada za oparzenia słonecznie, uszkodzenia komórek i powstawanie rumienia.

Przewlekłe nadmierne wystawienie na słońce może zmienić teksturę i osłabić elastyczność skóry. Wywołane słońcem uszkodzenia powodują przebarwienia, przedwczesne zmarszczki, utratę jędrności oraz łatwe powstawanie siniaków. Nawet 90% zmian na skórze, które zwykle przypisywane są starzeniu, może być spowodowane ekspozycją na słońce.

Jak chronić skórę przed słońcem?

Na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego najbardziej narażone są osoby o jasnym fototypie (blady odcień skóry, włosy koloru blond lub rude). Optymalną ochronę przeciwsłoneczną należy wybrać ze względu na indywidualną wrażliwość skóry na słońce i natężenie promieniowania. Oto kilka rad, jak ustrzec się przed szkodliwym działaniem słońca:

 1. Wybierz filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Upewnij się, że jest wodoodporny i ma współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) równy 30 lub wyższy. Inne rodzaje ochrony przeciwsłonecznej mogą pomóc w zapobieganiu poparzeniom słonecznym, ale nie ochronią Cię przed rakiem skóry.
 2. Smaruj się na kilkanaście minut przed wyjściem na słońce i ponawiaj aplikację co 2-3 godziny.
 3. Używaj kremu z filtrem każdego dnia, kiedy przebywasz na zewnątrz – nawet w pochmurne dni.
 4. Użyj balsamu do ust lub szminki, która zawiera filtr przeciwsłoneczny o SPF co najmniej 30.
 5. Ogranicz ekspozycję na słońce. Promienie słoneczne są najbardziej intensywne między godziną 10:00 a 16:00.
 6. Zachowaj ostrożność wokół odblaskowych powierzchni. Woda, śnieg i piasek odbijają szkodliwe promienie słońca i zwiększają ryzyko poparzenia słonecznego.
 7. Noś odzież ochronną i okulary przeciwsłoneczne. Najlepsze będą koszule z długimi rękawami, długie spodnie i kapelusz, który ochroni twarz, szyję i uszy. Pamiętaj, że Ciemne ubrania bardziej blokują promienie słońca niż białe.
 8. Zwróć uwagę na przyjmowane leki. Niektóre z nich mogą być światłouczulające
You might be interested:  Zapalenie kaletki – przyczyny, objawy, badania, leczenie, operacja, rehabilitacja

Jak cieszyć się słońcem, bez narażania skóry?

Zrozumieć skórę

Wszyscy lubią słońce. Poprawia nastrój, dodaje energii i pozwala organizmowi przyswajać witaminę D, ważną dla wchłaniania wapnia. Słońce stymuluje również wydzielanie melatoniny, hormonu snu i dobrego samopoczucia. Takie są pozytywne strony przebywania na słońcu.

 • Ale i druga strona jest ważna: ekspozycja na promienie słoneczne ma wiele szkodliwych konsekwencji dla skóry i dla zdrowia.
 • Odpowiedzialne podejście do opalania oznacza dziś obowiązkowo skuteczną ochronę przeciwsłoneczną, dostosowaną do intensywności promieniowania i typu skóry. 
 • Skóra dzieci wymaga specjalnej ochrony, podobnie jak skóra zraniona lub uszkodzona, na której łatwiej mogą pojawić się przebarwienia posłoneczne.

Słońce emituje nieograniczone promieniowanie świetlne o różnej długości fal, od najkrótszych po najdłuższe. Wyróżnia się zatem: promieniowanie kosmiczne, promieniowanie gamma, promieniowanie rentgenowskie, promieniowanie ultrafioletowe UV (składające się z UVC, UVB oraz UVA), promieniowanie widzialne, podczerwień (IR) oraz fale radiowe. 

Najniebezpieczniejsza część promieniowania jest filtrowana przez atmosferę. Dwie trzecie tego promieniowania dociera na Ziemię. Promieniowanie kosmiczne, promienie gamma, promienie X oraz UVC nie docierają do jej powierzchni.

Promieniowanie, które dociera do nas (UVB, UVA, promieniowanie widoczne i podczerwień), ma istotny wpływ na nasz organizm.

Podczerwień uwalnia ciepło i wywołuje uczucie ciepła na skórze, w przeciwieństwie do UVB i UVA, które są niewidoczne i zimne, ale mają bardzo ważne znaczenie biologiczne.

Promieniowanie słoneczne działa destrukcyjnie na skórę, wywołując poparzenia słoneczne, szybsze starzenie się skóry, a nawet nowotwory skóry. Ekspozycja na słońce jest pierwszą przyczyną nowotworów skóry. Wychodząc na słońce, trzeba mieć również świadomość ryzyka wystąpienia udaru słonecznego, porażenia skóry, zwiększonej światłoczułości, zapalenia oka czy alergii na słońce.

 • UVB są zatrzymywane w 85% przez naskórek, jedynie 15% dociera do skóry właściwej

Ilość promieni zależy od pory roku, wysokości i pory dnia. To te promienie powodują opaleniznę i poparzenia słoneczne, które są naturalnym sygnałem alarmowym skóry, wskazującym na nadmiar UVB. Najpoważniejszym skutkiem nadmiaru UVB są zmiany rakotwórcze.

 • UVA wnikają głęboko do skóry, ponieważ 50% UVA dociera do skóry właściwej.

Występują one przez cały rok, przenikają przez chmury i szyby. Są odpowiedzialne za starzenie się skóry (fotostarzenie) i doprowadzają do tworzenia się wolnych rodników, które atakują struktury komórkowe i DNA. Mają działanie rakotwórcze, ale w mniejszym stopniu niż UVB.

Different areas diffuse varying amounts:

 • śnieg rozprasza ok. 80% promieni UV, piasek 15%, woda 25%
 • Na głębokości 40 cm pod powierzchnią wody ekspozycja na promienie UV wynosi jeszcze ok. 40% promieniowania na ziemi.

UVA oraz UVB są odpowiedzialne za nowotwory skóry, ponieważ osłabiają system odpornościowy skóry, powodują spory stres oksydacyjny oraz uszkodzenie DNA, które mogą doprowadzić do pojawienia się komórek nowotworowych.

Różne typy skóry nie reagują w ten sam sposób na promieniowanie słoneczne, ponieważ każdy człowiek dysponuje własną światłoczułością, zależną od fototypu skóry. Fototyp jest rodzajem odpowiedzi na działanie promieni słonecznych. Istnieje 6 fototypów określonych w zależności od karnacji, koloru włosów, obecności piegów lub ich braku, podatności na poparzenia słoneczne lub szybką opaleniznę.

 • Fototyp I: mlecznobiała skóra, zawsze ulega poparzeniom, nigdy się nie opala, bardzo liczne piegi.
 • Fototyp II: skóra jasna, zawsze ulega poparzeniom, może się lekko opalać, liczne piegi.
 • Fototyp III: skóra jasna do oliwkowej, często ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna jasna do średniej), możliwe piegi.
 • Fototyp IV: skóra oliwkowa, rzadko ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna brązowa), brak piegów.
 • Fototyp V: skóra brązowa, nigdy nie ulega poparzeniom, zawsze się opala (opalenizna bardzo ciemna), brak piegów.
 • Fototyp VI: skóra czarna, nigdy nie ulega poparzeniom, brak piegów.

Im jaśniejszy fototyp (fototyp III, a szczególnie I i II), tym wyższą ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy stosować.

Wywoływane w szczególności przez UVB przy „naturalnym” słońcu, opalanie jest reakcją dostosowania się, ochrony skóry przed działaniem słońca, ale nie stanowi bariery nie do pokonania. Opalenizna chroni często przed poparzeniem słonecznym, ale nie powinno to zachęcać do kontynuowania ekspozycji w sposób nieumiarkowany, co powodować może długoterminowe skutki (nowotwory skóry chociażby).

Ekspozycja na słońce aktywuje melanocyty, czyli komórki barwnikowe produkujące melaninę w celu ochrony przed podrażnieniem słonecznym. Melanina przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry. Równocześnie skóra pogrubia się (wzrost grubości warstwy rogowej), wnosząc dodatkowy element ochronny oprócz pigmentacji.

Uwaga: promieniowanie UVA powoduje natychmiastową pigmentację, trwającą jedynie kilka godzin – nie jest to opalenizna, ale utlenianie widoczne natychmiast po ekspozycji na słońce.

 Promieniowanie UVB jest jedynym odpowiedzialnym za „prawdziwe” opalanie, które rozpoczyna się 2 do 3 dni od ekspozycji na słońce i osiąga swój maksymalny poziom po 3 tygodniach.

Zadaniem produktów odpowiedzialnych za fotoprotekcję jest filtrowanie zarówno promieniowania UVB, jak i UVA, z zachowaniem prawidłowej równowagi pomiędzy nimi.

Zdolność kosmetyków do filtracji jest zdefiniowana za pomocą wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF – Sun Protector Factor).

SPF musi zostać wybrany w zależności od fototypu skóry oraz intensywności promieni słonecznych i lokalizacji (morze, góry).

 • SPF 6 = niska ochrona
 • SPF 15 = średnia ochrona
 • SPF 30 = wysoka ochrona
 • SPF 50 = wysoka ochrona
 • SPF 50+ = bardzo wysoka ochrona

Odpowiednią ochronę skóry przed promieniowaniem UV należy zacząć od wyboru odpowiedniej mocy ochrony i konsystencji produktu. Przyjemność stosowania pomoże w zachowaniu regularności. Produkty chroniące przed słońcem należy nakładać co 2 h w celu utrzymania odpowiedniej ochrony. Zwróć uwagę na to, czy są wodoodporne.

Według specjalistów* 80% starzenia się skóry twarzy jest spowodowane ekspozycją na słońce! Starzenie się związane z przebywaniem na słońcu jest nazywane heliodermią:

Objawia się głębokimi zmarszczkami, przebarwieniami oraz teleangiektazją, widocznym rozszerzeniem niewielkich naczyń krwionośnych pod skórą.

Ten typ przyspieszonego starzenia dotyczy przede wszystkim części ciała często eksponowanych, takich jak twarz, zewnętrzna część dłoni, przedramiona, dekolt.

 Promieniowanie UVB oraz UVA poważnie zmienia komórki skóry, niszczy kolagen i elastynę, przyczyniając się do utraty jędrności skóry oraz może być przyczyną rozwoju nowotworów.

Właśnie dlatego należy zachować umiar w przebywaniu na słońcu i zawsze stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. 

*Gilchrest B A et al, Effect of chronologic aging and photoaging: an overview., J Am Acad Dermatol, 1989; 21(3 Pt 2): 610-3

 • Unikaj ekspozycji na słońce, gdy promieniowanie słoneczne jest największe. Im słońce znajduje się wyżej na niebie, tym promieniowanie ultrafioletowe jest większe. Latem, w Europie Zachodniej, ma to miejsce między godziną 11 a 16.
 • Nie zostawaj dłużej na słońcu pod pretekstem tego, że zastosowałaś ochronę przeciwsłoneczną o wysokim wskaźniku. Celem tych produktów nie jest zwiększenie liczby godzin spędzonych na słońcu, ale zmniejszenie niebezpieczeństwa z tym związanego.
 • Generalnie odradza się pozostawanie na plaży przez cały dzień.
 • Używaj okularów słonecznych o dużym wskaźniku anty-UV, kapelusza z szerokim rondem, luźnych ubrań, noś T-shirty z długimi rękawami i długie spodnie. Pamiętaj, że ubrania, zwłaszcza w ciemnych kolorach, pozostają najbardziej skuteczną ochroną!
 • W trakcie upałów chroń dzieci przed poparzeniami i udarami. Zadbaj o to, aby regularnie piło wodę.
 • Nie ufaj swoim wrażeniom. Biorąc pod uwagę, że to podczerwień powoduje uczucie ciepła, a nie UV, można ulec poparzeniu słonecznemu, nie mając wcale uczucia nierozważnego eksponowania (jak np. na statku lub latem przy pochmurnym niebie).
 • Wystrzegaj się wiatru i wody, które eliminują sygnały alarmowe związane z podczerwienią – uczucie ciepła zmniejsza się, a promienie UV wciąż są obecne! Jeżeli temperatura jest wysoka, uważaj na ryzyko poparzenia cieplnego i słonecznego u swojego dziecka. Regularnie podawaj dziecku napoje.
 • Zachmurzone niebo nie oznacza wcale, że można być mniej czujnym na działanie słońca. W rzeczywistości chmury przepuszczają dużo więcej promieni UV niż podczerwieni i widocznego światła. W ten sposób temperatura i światło mogą się obniżać, nie zmniejszając tym samym niebezpieczeństwa związanego z promieniowaniem ultrafioletowym.
 • W górach niebezpieczeństwo istnieje mimo wszystko, nawet jeżeli temperatury są bardzo niskie. Tarcza tworzona przez atmosferę zmniejsza się z powodu wysokości, w związku z tym słońce jest bardziej niebezpieczne (ilość UVB docierająca do skóry wzrasta o 4% co 300 metrów). Ponadto śnieg odbijający promienie znacznie zwiększa ilość promieniowania ultrafioletowego docierającą do skóry (śnieg może odbijać 80% promieniowania UV).

Nigdy nie wychodź na słońce po zastosowaniu perfum. W przypadku niektórych lekarstw skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Skóra wrażliwa

patent CELLULAR BIOPROTECTION™

Wysoka ochrona bez rozsmarowywania.

Dla całej rodziny (dzieci powyżej 3. roku życia)

Skóra niemowląt i dzieci

patent CELLULAR BIOPROTECTION™

Ochronny spray dla dzieci polecany przez pediatrów

Dla całej rodziny (dzieci powyżej 12. miesiąca życia)

Skóra wrażliwa

patent CELLULAR BIOPROTECTION™

Maksymalna ochrona skóry ciała i twarzy przy zachowaniu lekkiej konsystencji.

Dla całej rodziny (dzieci powyżej 12. miesiąca życia)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *