Onycholiza jest chorobą paznokci polegającą na odklejeniu się płytki paznokcia od łożyska. Pod płytką w jej części dystalnej gromadzą się masy rogowe. Powstaje pusta przestrzeń wypełniona powietrzem.
Płytka paznokcia z koloru różowego, za który odpowiedzialne są naczynia krwionośne, przybiera kolor żółtawy. Zazwyczaj dolegliwość ta nie jest bolesna, jednak w wyjątkowych przypadkach może stwarzać dyskomfort. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
Może występować na paznokciach stóp i dłoni.
Co może przyczyniać się do powstania onycholizy?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przyczyn należy dopatrywać się zarówno w czynnikach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Należeć mogą do nich m.in.:
Urazy mechaniczne – uderzenia pośrednie lub bezpośrednie w paznokieć dłoni, lub stopy
- Noszenie niewygodnego (zazwyczaj za ciasnego) obuwia.
- Błędy przy wykonywaniu manicure (mikrourazy lub nieprofesjonalne nakładanie masy akrylowej, żelowej, nieprawidłowe „ściąganie” paznokci)
- Choroby skóry (m.in. łuszczyca, liszaj, AZS)
- Inne choroby (m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca, niedokrwistość)
- Niedobory witamin
- Przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków z grupy tetracyklin)
Jakie są pierwsze objawy onycholizy?
Tak jak wcześniej wspomniano, przy odklejaniu się płytki paznokcia od łożyska jej kolor przyjmuje żółtawy odcień. Należy jednak pamiętać, że objaw ten nie zawsze powinien wskazywać, że mamy do czynienia z onycholizą. Zawsze należy w pierwszej kolejności wykluczyć zakażenia grzybicze.
Dopiero po wykonaniu badania mykologicznego i wykluczenia występowania grzybicy możemy podejrzewać onycholizę. Ostateczną diagnozę powinien wydać lekarz dermatolog lub podolog. Nigdy nie należy wdrażać leczenia bez fachowej porady.
Podczas wizyty w gabinecie specjalista podolog zdecyduje o stopniu skrócenia chorego paznokcia. Powinny zostać one skrócone możliwie aż do miejsca, gdzie płytka jest jeszcze przyklejona do łożyska. Pozwoli to na odpowiednie oczyszczenie miejsca poddanego terapii.
Kolejnym krokiem jest pobudzenie paznokcia do wzrostu. W takich przypadkach specjaliści zazwyczaj doradzają smarowanie leczonych paznokci kremem ONYGEN.
Systematyczność używania kremu przynosi znaczące korzyści. Po stronie pacjenta jest wyeliminowanie czynników drażniących, czyli np. zrezygnowanie z malowania paznokci lakierem hybrydowym czy chodzenia w za ciasnym obuwiu. Bardzo ważne jest też uzbrojenie się w odpowiednią dawkę cierpliwości. Paznokcie u rąk odrastają zazwyczaj w przeciągu 4–6 tygodni (cała płytka potrzebuje aż 3 do 6 miesięcy na całkowity odrost), u stóp wzrost jest jeszcze wolniejszy. Nie zaszkodzi w czasie terapii stosować dodatkową suplementację w postaci preparatów z biotyną i kolagenem oraz witaminami A i E. Przyśpieszą one wzrost paznokci i wspomogą regenerację odrastającej płytki. Pacjent w trakcie terapii powinien pozostawać pod kontrolą specjalisty, aby ten mógł obserwować postęp leczenia i w razie konieczności go skorygować.
Jak zapobiegać onycholizie?
Osoby z tendencją do nawrotów choroby powinny również profilaktycznie stosować środki zapobiegawcze takie jak, ochrona dłoni przed drażniącymi substancjami w postaci rękawic ochronnych, zwracanie szczególnej uwagi na odpowiednio wygodne obuwie, ograniczyć czynniki mogące spowodować urazy paznokci, w niektórych przypadkach zaleca się również zrezygnowanie ze stosowania lakierów hybrydowych czy stosowania żeli lub akryli i przestawienie się na mniej drażniące płytkę paznokcia naturalne preparaty jak np. lakiery wegańskie. Warto dodać, że na początkowe stadia onycholizy wystarczającym preparatem może okazać się peclavus® PODOcare sztyft do pielęgnacji paznokci.
Jak leczyć onycholizę? Przyczyny, objawy, leczenie
- Onycholiza najczęściej występuje u kobiet, które na co dzień noszą długie paznokcie. Przyczyn występowania tej choroby jest jednak znacznie więcej.
- Onycholiza paznokcia nie jest jedynie wynikiem urazów mechanicznych. Mogą ją powodować również inne choroby oraz przyjmowanie niektórych leków.
- Leczenie onycholizy zależy od przyczyny, jaka ją wywołała. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, najlepiej udać się do specjalisty oraz stosować domową profilaktykę.
Przebarwienia na paznokciach – białe, żółte. Jak usunąć?
Spis treści
Onycholiza paznokci – co to jest?
Onycholiza jest chorobą paznokci i jest to stan, w którym dochodzi do odwarstwienia płytki paznokcia od jego łożyska. Pod spodem zbiera się powietrze, zanieczyszczenia czy też złuszczająca się keratyna z płytki, a paznokieć, wskutek utraty kontaktu z łożyskiem, zaczyna zabarwiać się na biało.
Gdy dodatkowo dochodzi do zakażenia, to jego kolor zmienia się na szary, żółty, brązowy lub nawet czarny. Onycholiza często traktowana jest jako problem natury przede wszystkim estetycznej, jednak nie należy jej lekceważyć. Może być bowiem objawem choćby cukrzycy czy chorób tarczycy.
Przyczyny onycholizy
Onycholiza, czyli tzw. odstający paznokieć, często występuje u kobiet, które na co dzień noszą długie paznokcie u rąk. Są one bowiem bardziej podatne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Inne przyczyny występowania onycholizy to:
- noszenie niewygodnych, zbyt ciasnych butów lub butów na obcasie,
- mikrourazy spowodowane przez niestaranne wykonywanie manicure lub pedicure,
- nieprofesjonalnie wykonany manicure akrylowy, żelowy lub hybrydowy (np. poprzez nałożenie na paznokieć za ciepłej masy lub zbyt agresywne ściąganie kolorowej warstwy z paznokcia),
- urazy mechaniczne spowodowane przez podważanie paznokciem różnych powierzchni,
- infekcje płytki paznokcia (np. z powodu grzybicy),
- choroby skóry (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy liszaj płaski),
- choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, niedobór żelaza),
- przyjmowanie niektórych leków.
Rodzaje onycholizy
Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów onycholizy – pierwotną, wtórną i polekową.
- Onycholiza pierwotna związana jest ze zbyt częstym stosowaniem silnych środków mających pielęgnować paznokcie. Mogą więc jej doświadczyć przede wszystkim kobiety, które często wykonują manicure lub pedicure akrylowy, żelowy, hybrydowy czy też stosują odżywki zawierające formaldehyd. Długie kobiece paznokcie częściej są również narażone na urazy mechaniczne.
- Onycholiza wtórna może być z kolei znakiem występowania chorób skóry, takich jak choćby łuszczyca czy liszaj płaski. Ważnym jest, aby regularnie kontrolować stan płytek swoich paznokci, bo to właśnie na nich możemy dostrzec objawy wielu schorzeń. Onycholiza może być objawem między innymi cukrzycy, niedokrwistości, niedoczynności czy nadczynności tarczycy.
- Onycholiza polekowa może wystąpić na skutek przyjmowania niektórych leków, jak np. te stosowane na łuszczycę czy trądzik. Może być ona również skutkiem ubocznym przyjmowania antybiotyków z grupy tetracyklin, którymi leczy się choroby skórne.
Pierwsze objawy onycholizy
Paznokieć odkleja się od podłoża i przyjmuje barwę białą lub żółtą, szarą, brązową, lub nawet czarną, jeśli dodatkowo doszło do zakażenia. Cały proces przebiega powoli, ale systematycznie. Zaczyna się zazwyczaj od wolnego brzegu paznokcia lub od jego boków.
Onycholiza najczęściej przebiega bezboleśnie, choć może jej towarzyszyć ból, jeśli pojawia się dodatkowa infekcja lub odwarstwienie zachodzi w stronę macierzy. Dzieje się tak najczęściej w przypadku urazów mechanicznych. W powstałych wolnych przestrzeniach pod paznokciem może pojawiać się hiperkeratoza, czyli nadmierne rogowacenie naskóra.
Jak leczyć onycholizę?
Sposób leczenia onycholizy zależy od jej rodzaju i przyczyny występowania. Aby nie doprowadzić do pogłębienia choroby, warto od razu udać się do dermatologa, który zdiagnozuje powody wystąpienia u nas tej zmiany.
W przypadku onycholizy pierwotnej ważnym jest, żeby wyeliminować czynniki powodujące schorzenie. Mogą być to produkty do pielęgnacji paznokci, lakiery czy też zbyt ciasne buty. Zaleca się również obcięcie paznokci na krótko.
Specjalistą, który zajmie się chorym miejscem jest podolog. Paznokieć należy odciąć aż do miejsca, w którym płytka przylega do łożyska, a następnie oczyścić i pobudzić łożysko. Cały proces może być bolesny, dlatego warto, żeby zajął się nim ktoś, kto dysponuje profesjonalnym sprzętem i odpowiednimi umiejętnościami.
Próbując odtworzyć zabieg w domu możemy sobie zrobić jeszcze większą krzywdę. W czasie odbudowy paznokcia warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż cały proces może potrwać dość długo.
Paznokcie u rąk powinny odrosnąć w przeciągu 4-6 miesięcy, ale te u nóg rosną niestety jeszcze wolniej. W tym czasie dobrze będzie stosować suplementy diety, które wpływają na kondycję paznokci, czyli te zawierające w składzie np.
cynk, kolagen czy biotynę. Jeśli przyczyną onycholizy są choroby ogólnoustrojowe czy też choroby skóry to leczenie należy oprzeć na ich zlikwidowaniu.
Niezbędna będzie wizyta nie tylko u podologa, który opracuje uszkodzony paznokieć, ale także u lekarza specjalisty.
Domowe sposoby na onycholizę
Domowe sposoby na onycholizę to przede wszystkim odpowiednia profilaktyka. Na stopach i dłoniach powinniśmy unikać wilgoci, a przy sprzątaniu wszystkie czynności z detergentami wykonywać w rękawiczkach ochronnych.
Paznokcie u stóp i rąk powinno się zawsze obcinać na krótko – to zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia. Jeśli mamy tendencję do nawracania schorzenia, to dobrze będzie unikać wykonywania akrylowego, żelowego czy hybrydowego manicure.
Wskazane jest za to stosowanie preparatów wzmacniających płytkę paznokcia. Wśród nich olejek herbaciany, który ma także działanie bakteriobójcze. Pomóc mogą także kąpiele w szałwii bądź rumianku. Na domowe sposoby możemy się jednak zdecydować, kiedy zmiana jest niewielka.
W przypadku zaawansowanej onycholizy zdecydowanie lepiej od razu udać się do specjalisty.
Czytaj także:
Onycholiza – zaburzenie płytki pazknokcia
Onycholiza polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od łożyska i powstaniu w tej przestrzeni pęcherzyków powietrza. Nie jest to jedynie defekt kosmetyczny, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Pod uniesionym paznokciem może rozwinąć się stan zapalny lub grzybica. Problem dotyczy zarówno paznokci dłoni, jak i stóp. Obserwuje się, że częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.
Po czym rozpoznać onycholizę? Kiedy zauważymy na płytce paznokcia biały nalot na górnej krawędzi lub z boku, które postępuje w głąb – to mamy do czynienia z odwarstwieniem się płytki od łożyska. Na początku paznokieć ma zabarwienie lekko różowe, bo prześwitują pod nim naczynia krwionośne. Jeśli dojdzie do zakażenia, kolor zmienia się na żółty, szary lub brązowy.
Co jeść by mieć piękne włosy i paznokcie?
Istnieje wiele przyczyn powstawania onycholizy. Badania wskazują, że mogą ją wywołać choroby skóry i choroby ogólnoustrojowe:
łuszczyca,
cukrzyca,
nadczynność tarczycy,
atopowe zapalenie skóry,
wyprysk kontaktowy,
łysienie plackowate,
choroby autoimmunologiczne,
niedokrwistość,
niedobory witamin.
Wśród przyczyn wymienia się również:
urazy mechaniczne płytki paznokcia,
predyspozycje genetyczne,
zaburzenia w budowie płytki paznokcia,
źle dobrane, ciasne obuwie,
permanentny ucisk na paznokcie z zewnątrz,
uderzenie, przytrzaśnięcie, zgniecenie płytki paznokcia,
środki chemiczne zawarte w lakierach do paznokci, zmywaczach oraz kwasy zawarte w skarpetkach złuszczających,
pot i brak dbałości o higienę stóp mogą osłabiać strukturę płytki i sprawiać, że będzie ona bardziej podatna na uszkodzenia,
zbyt intensywne piłowanie paznokci,
nieodpowiednia technika piłowania też prowadzi do uszkodzeń płytki paznokcia,
grzybice paznokci,
onycholiza może być wywołana przez niektóre antybiotyki i chemioterapię stosowaną w leczeniu nowotworów,
może też pojawić się w ciąży.
Często wskazuje się manikiur hybrydowy jako winowajcę onycholizy. Jeśli zabieg jest przeprowadzony nieumiejętnie, paznokcie są uszkadzane przez nadmierne spiłowanie warstwy wierzchniej, dochodzi do odwarstwienia płytki paznokcia. Jeśli nosimy hybrydę stale, możemy nie zdawać sobie sprawy, że coś się dzieje z naszą płytką, ponieważ nie widzimy pojawiających się objawów.
Zarówno silne piłowanie, jak i preparaty do hybrydy mocno ingerują w płytkę paznokcia. Należy korzystać z usług sprawdzonych salonów manikiur, aby zabieg był przeprowadzony z najwyższą starannością i dbałością o paznokcie.
Odwarstwienie płytki paznokcia od łożyska rozpoznamy, obserwując zmiany w wyglądzie płytki. Jeśli zauważymy białą kreskę, ślad na płytce i zaróżowienie, należy udać się do dermatologa albo podologa. Specjalista ustali przyczynę tego schorzenia i dobierze odpowiednią terapię.
Leczenie onycholizy opiera się na eliminowaniu czynników, które mogą ją powodować oraz na dbaniu o odpowiednią pielęgnację płytki. Zaleca się krótką długość płytki, właściwe oczyszczanie i dezynfekowanie oraz stosowanie odżywek, by pobudzić łożysko do odnowy. W czasie leczenia nie zaleca się malowania paznokci lakierem ani stosowania manikiuru hybrydowego.
Z domowych sposobów leczenia zaleca się stosowanie olejków przeciwbakteryjnych i regenerujących, np. olejek herbaciany, olejek rycynowy.
Leki przepisane przez lekarza mają zazwyczaj działanie miejscowe. Jeśli dojdzie do zakażenia, chorobowo zmieniony paznokieć usuwa się chirurgicznie, a pacjentowi podaje się antybiotyk. W przypadku grzybicy pacjent otrzymuje leki przeciwgrzybiczne.
Onycholiza jest schorzeniem wyleczalnym, ale może nawracać w zależności, jaki czynnik ją wywołał.
To może cię zainteresować:
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.
Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.
pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Teraz z e-konsultacji możesz skorzystać także bezpłatnie w ramach NFZ.
Onycholiza – choroba paznokci. Leczenie, przyczyny i objawy onycholizy
Choroby paznokci to coraz częściej występujący problem. Mają one związek m.in. z nieumiejętnie wykonywanymi zabiegami manicure i pedicure, niedoborami żywieniowymi oraz urazami mechanicznymi. Jedną z chorób paznokci jest onycholiza.
Dłonie są naszą wizytówką, dlatego staramy się, aby były zadbane i właściwie wypielęgnowane. Niestety, nawet u osób dbających o wygląd skóry dłoni oraz paznokci, mogą pojawić się objawy, które wskazują na różne schorzenia.
Czasami dotyczą one jedynie płytki paznokcia, jednak mogą też świadczyć o schorzeniach ogólnoustrojowych. Jedną z częściej diagnozowanych chorób paznokci jest onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska.
Choroby paznokci – onycholiza. Jak wygląda?
Onycholiza paznokci atakuje nie tylko paznokcie dłoni, ale także stóp. Częściej diagnozowana jest u kobiet, co ma związek m.in. ze stosowaniem lakierów do paznokci oraz silnie drażniących zmywaczy i innych chemicznych substancji np. środków czyszczących i detergentów. Onycholiza paznokci u stóp może być także skutkiem noszenia ciasnego obuwia.
Aby lepiej poznać tę chorobę, trzeba wiedzieć, w jaki sposób zbudowane są paznokcie. Zewnętrzna budowa paznokci uwzględnia: płytkę paznokcia, wał paznokciowy i obrąbek nabłonkowy.
Wewnętrzna budowa paznokci uwzględnia: łożysko paznokcia, na którym spoczywa płytka paznokcia, obłączek oraz macierz paznokcia. Choroba ta nie powoduje bólu, jednak nie powinna być postrzegana jedynie jako defekt kosmetyczny.
Właściwe rozpoznanie i zdiagnozowanie przyczyn onycholizy pozwala nie tylko szybko uporać się z problemem, ale także w porę wykryć różne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu.
Onycholiza – przyczyny
Do głównych przyczyn rozwoju onycholizy zaliczamy przede wszystkim urazy i uszkodzenia płytki paznokcia wskutek agresywnych zabiegów kosmetycznych np. korzystania z metalowych pilników i nieumiejętnego usuwania skórek.
Choroba ta może mieć także inne podłoże. Wywoływana jest zarówno przez czynniki zewnętrzne m.in.
wspomniane wcześniej substancje chemiczne, jak i nieprawidłowo wykonywany manicure i pedicure, obgryzanie paznokci, a także częste urazy mechaniczne.
Onycholiza częściej dotyka kobiety z długimi paznokciami, które systematycznie wykonują manicure hybrydowy oraz żelowy z zastosowaniem lamp UV.
Innym podłożem onycholizy mogą być nieprawidłowości występujące wewnątrz naszego organizmu, które dotyczą niedoborów żywieniowych, schorzeń ogólnoustrojowych, zaburzeń hormonalnych i przewlekłych stanów zapalnych.
Nie należy bagatelizować pojawiających się na paznokciach zmian, bo mogą być one pierwszym objawem rozwijających się w organizmie chorób. Przyczyną rozwoju onycholizy, oprócz czynników zewnętrznych, mogą być m.in.:
- zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy,
- skłonności genetyczne,
- Cukrzyca,
- niedobory witamin i minerałów,
- AZS (atopowe zapalenie skóry),
- schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,
- przyjmowanie niektórych leków i stosowanie terapii antynowotworowych,
- anemia z niedoboru żelaza oraz witaminy B12.
Onycholiza – objawy
Onycholiza jest chorobą, która powoduje zmiany w wyglądzie paznokci. Jej skutkiem jest oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska.
W powstałe w ten sposób wolne miejsce przedostaje się powietrze, co powoduje pojawienie się białych zmian wzdłuż wału paznokciowego lub brzegu wzrastającej płytki paznokcia. Zmiany z czasem postępują, obejmując coraz większą część płytki paznokcia.
Nieleczona onycholiza doprowadza do zniszczenia paznokcia. Objawami postępującej choroby są łuszczenie się płytki paznokciowej oraz zmiana jej zabarwienia na żółtą lub szarą.
Onycholiza – leczenie
Jak leczyć onycholizę? Zanim przystąpimy do leczenia onycholizy, konieczne jest wykrycie jej podłoża, bo tylko wówczas można dobrać odpowiednią terapię. Kluczowa jest w tym przypadku eliminacja czynników, które powodują oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska.
Leczenie podzielone jest na kilka etapów i uwzględnia m.in. wywiad lekarski, wykonanie badań, redukcję ewentualnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które wywołują chorobę oraz terapię ukierunkowaną na odbudowę i regenerację uszkodzonych paznokci.
Czytaj też:Masz kruche i łamliwe paznokcie? Sprawdź, czy odpowiedzialny za to może być niedobór tego pierwiastka
Masz białe lub żółte paznokcie? To może być onycholiza
Gdy płytka paznokciowa zaczyna robić się nienaturalne biała lub żółta, wiele osób myśli, że może to być znak niedoboru witamin i minerałów.
Tymczasem jest to charakterystyczny objaw onycholizy – choroby paznokci polegającej na oddzielaniu się płytki od łożyska.
Onycholiza może być objawem choroby, ale może być także wynikiem nakładania na paznokcie chemicznych substancji. Sprawdź, czym jest onycholiza i jak ją rozpoznać.
Onycholiza to morfologiczna choroba paznokci, która polega na oddzielaniu się płytki paznokciowej od łożyska. Onycholiza dotyczy zarówno paznokci dłoni, jak i stóp.
Onycholiza: przyczyny
Przyczyną onycholizy mogą być choroby wirusowe (opryszczka, półpasiec), bakteryjne (zakażenie pałeczką ropy błękitnej), pasożytnicze (świerzb), grzybicze.
Na rozwój onycholizy wpływ mogą mieć także choroby ogólnoustrojowe, na przykład:
- choroby tarczycy,
- cukrzyca,
- niedokrwistość,
- niedobór żelaza,
- kolagenozy,
- toczeń rumieniowaty,
- kiła,
- rak płuc,
- łuszczycowe zapalenie stawów.
Oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska może być również powodowane przez szkodliwe substancje chemiczne zawarte w preparatach do paznokci oraz w środkach, z którymi mają styczność dłonie. Przyczyną mogą być także powtarzające się urazy mechanicznie, nieprawidłowo i nadgorliwie obcinane paznokcie, zbyt agresywne podważanie płytki paznokciowej, źle dopasowane obuwie.
Onycholiza może towarzyszyć: łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry, wypryskowi kontaktowemu, łysieniu plackowatemu. Często dotyka też kobiety w ciąży.
Onycholiza: objawy
Onycholiza polega na samoistnym odklejaniu się płytki paznokcia od łożyska.
Jak rozpoznać onycholizę? Paznokieć dotknięty tą chorobą jest biały lub lekko żółty, dlatego, że przestrzeń pomiędzy płytką a łożyskiem wypełniona jest powietrzem. Przestaje zatem prześwitywać naturalne, różowe zabarwienie skóry.
Oddzielanie się paznokcia od łożyska zaczyna się zwykle od jego końca lub boków i postępuje w stronę macierzy.
Onycholiza: leczenie
Onycholizę diagnozuje dermatolog. Jeśli pojawią się objawy mogące wskazywać na chorobę, to należy zgłosić się na wizytę do lekarza.
Przede wszystkim zaleca się obcięcie paznokci na krótko i wyeliminowanie wszelkich szkodliwych czynników, na przykład lakierów i zmywaczy do paznokci. Należy utrzymywać paznokcie w czystości i suchości (unikać zmywania i moczenia dłoni, o ile to możliwe).
Lekarz zleca wykonanie badania mikrobiologicznego, które wykaże, czy nie doszło do infekcji bakteryjnej. Jeśli badanie to potwierdzi, zostanie wdrożone leczenie przeciwbakteryjne.
W zależności od stanu paznokci i przyczyny onycholizy, lekarz może zalecić chirurgiczny zabieg usunięcia części lub całego paznokcia. W przebiegu onycholizy wytwarza się wolna przestrzeń pod płytką paznokciową, w której niestety może gromadzić się brud i fragmenty keratyny. Z tego powodu po usunięciu płytki może być wyczuwalny nieprzyjemny zapach.
Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
Onycholiza – leczenie i początki tej choroby paznokci. Jak leczyć skutecznie, czy pomogą olejek herbaciany, leki?
Regularna pielęgnacja stóp może uchronić cię przed onycholizą paznokci. 123rf
Onycholiza to choroba paznokci, której leczenie jest wymagające. Podpowiadamy, jak ją leczyć, czy wystarczą olejek herbaciany i leki. Zobacz, jakie są objawy onycholizy u stóp i dłoni. Domowe sposoby na onycholizę – czy takie istnieją?
Onycholiza to stan, w którym dochodzi do odwarstwiania płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza, ale paznokcie są twarde i bez oznak stanu zapalnego.
Większości osób onycholiza przytrafia się choć raz w życiu, zazwyczaj w sytuacji stłuczenia lub uderzenia paznokcia.
Obrazowo można przedstawić to następująco: paznokieć zmienia kolor, zaczyna odstawać, potocznie mówimy, że zaczyna “schodzić”.
Onycholiza – leczenie
Nie wystarczy pozbyć się odchodzącego paznokcia, lecz znaleźć przyczynę choroby i ją zlikwidować. Dobrym adresem, pod który powinniśmy zapukać w pierwszej kolejności jest ekspert – podolog bądź dermatolog.
Kluczowe będzie wykonanie badania mikrobiologicznego, które pozwoli stwierdzić, czy onycholizie towarzyszy zakażenie grzybicze. Specjalista może zalecić usunięcie paznokcia.
Gdy mamy do czynienia z onycholizą pierwotną lub nabytą potrzebna jest duża cierpliwość – leczenie zwykle trwa od 4 do 6 miesięcy u dłoni, a nawet dwa razy dłużej w przypadku stóp. Dobra wiadomość jest taka, że paznokcie odzyskują całkiem zdrowy wygląd.
W przypadku onycholizy wtórnej lepszy wygląd paznokci może zapewnić leczniczy manicure bądź pedicure – jednak uwaga – ten powinien zostać wykonany przez wykwalifikowanego kosmetologa.
Olejki od lat znane są ze swoich drogocennych właściwości. W leczeniu onycholizy przyda się olejek z drzewa herbacianego. 123rf
Onycholiza – olejek herbaciany. Jak leczyć?
Dość powszechnie stosuje się w leczeniu onycholizy olejek z drzewa herbacianego, który działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Warto smarować nim schorowane miejsce dwa razy dziennie, by przyspieszyć powrót do zdrowia.
Przyczyny onycholizy bywają różne. Onycholizę możemy podzielić na wrodzoną i nabytą. W pierwszym przypadku decydują o niej uwarunkowania genetyczne. Ale przyczyny powstania onycholizy mogą być także inne. Oto one:
- nabyte choroby wirusowe – opryszczka, półpasiec
- nabyte choroby bakteryjne – zakażenie pałeczką ropy błękitnej, pasożytnicze – świerzb, grzybicze
- choroby ogólnoustrojowe – tarczyca, cukrzyca, niedokrwistość, niedobór żelaza, kolagenozy, toczeń rumieniowaty, kiła, rak płuc, łuszczycowe zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowate
- stosowanie nieodpowiednich preparatów (na przykład zbyt często lakierów i zmywaczy do paznokci), używanie nieodpowiedniego obuwia
- szkodliwe substancje chemiczne zawarte w preparatach do paznokci – głównie formaldehyd i fenol
- ostre lub długotrwałe urazy, podrażnienia
- nadmierna wilgoć
- opryszczka
- niektóre leki – tetracykliny, indometacyna, allopurynol, doksorubicyna, bleomycyna, leki moczopędne z grupy tiazydów
Zdarza się, że onycholiza paznokci występuje bez wyraźnego powodu – wtedy mówimy o onycholizie idiopatycznej.
Onycholizę może wywołać nieodpowiednie stosowanie preparatów, na przykład zbyt częste sięganie po lakiery i zmywacze do paznokci.123rf
Onycholiza – objawy
Onycholiza objawia się białym zabarwieniem w miejscu, gdzie dochodzi do odwarstwienia paznokcia. Paznokcie przy tym pozostają twarde i gładkie. Odwarstwienie jest widoczne, w sposób wyraźny oddziela się od pozostałej powierzchni paznokcia.
Dochodzi do niego na skutek utraty łączności z łożyskiem i wypełnienia wolnej powierzchni powietrzem. Zanika naturalne różowe zabarwienie paznokcia.Zdarza się, że w miejscu onycholizy dochodzi do nadkażenia. Zauważymy je, ponieważ kolor może zmienić się wtedy na szary, żółty, brązowy bądź czarny.
Onycholiza raczej nie boli. Proces odklejania się płytki paznokcia od łożyska przebiega powoli, ale systematycznie. Odczuwalna może być jedynie infekcja bądź odwarstwienie zachodzące w kierunku macierzy. Pod paznokciem, w wolnych przestrzeniach może pojawić się hiperkeratoza.
Ta z kolei oznacza nadmierne rogowacenie naskórka. Nieleczona prowadzi do powstania bolesnych pęknięć, nagniotków, bruzd.
Zobacz również, jak zadbać o stopy, by były piękne i gładkie
Pokaż stopy! 10 niezawodnych sposobów na piękne i gładkie st…
Onycholiza może mieć różne przyczyny. Z tego powodu dzielimy ją na różne rodzaje:
- Onycholiza pierwotna – pojawia się u osób, które nadmiernie poddają się zabiegom pielęgnacyjnym stóp bądź dłoni. Mowa tu o manicure, pedicure. Drażniąco na płytkę paznokcia działają także stosowane w trakcie zabiegów lub podczas domowej pielęgnacji środki, jak na przykład odżywki zawierające formaldehyd. W trakcie ich stosowania zaleca się robienie przerw;
- Onycholiza wtórna – pojawia się na skutek przebytych bądź występujących chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, liszaj płaski czy łysienie plackowate. Występuje też przy zażywaniu niektórych leków albo przy chorobach ogólnoustrojowych. Wymienić tu należy zwłaszcza nadczynność lub niedoczynność tarczycy, raka płuc, niedokrwistość, cukrzycę, chorobę naczyń obwodowych, ale też powstaje przez pleśnie, dermatofity, drożdżaki, wirus HPV;
- Onycholiza polekowa – pojawia się w wyniku leczenia innych chorób, jak na przykład łuszczycy, trądziku (przy stosowaniu retinoidów), nowotworów (przy chemioterapii). Onycholizę mogą wywołać także leki moczopędne, antybiotyki z grupy tetracyklin, które stosuje się głównie w leczeniu chorób skórnych.
Onycholizę mogą wywołać niektóre leki, na przykład na trądzik lub łuszczycę. 123rf
Onycholiza – zapobieganie nawrotom
Onycholiza to przypadłość, która może powracać, ponieważ bywa uwarunkowana genetycznie. Możemy jednak zastosować profilaktykę, która zmniejszy ryzyko nawrotów onycholizy. Zalecana jest dbałość o stan paznokci. Przede wszystkim warto obcinać je krótko, rezygnować z inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, postawić natomiast na naturalną pielęgnację.
Odradzane są zatem takie zabiegi, jak manicure żelowy, akrylowy bądź hybrydowy ze względu na zawarte w nich substancje chemiczne i dość agresywny proces ich ściągania. W czasie wykonywania prac domowych lepiej zastosować rękawiczki ochronne, by zabezpieczyć łożysko paznokci przed środkami chemicznymi.
W pielęgnacji zalecane są naturalne preparaty na bazie olejków pochodzenia naturalnego.
Onycholiza – czym jest? objawy, leczenie onycholizy
Paznokcie to część ciała, która także może być podatna na choroby. Jedną z nich jest właśnie onycholiza, która pojawia się zarówno na paznokciach dłoni, jak i stóp. Powoduje, że paznokcie nie wyglądają estetycznie, a leczenie tego schorzenia jest wymagające. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie jest onycholiza i jak ją rozpoznać?
Czym jest onycholiza?
Onycholiza to choroba związana z płytką paznokcia i jej wzrostem. Jako onycholizę określa się odklejanie płytki paznokcia od łożyska, przy czym warto podkreślić, że jest to odklejanie bezbolesne.
Mimo, że onycholiza nie sprawia bólu, jest niebezpiecznym stanem dla zdrowia. Na oddzielającym się paznokciu można zauważyć jasne przebarwienia.
Na skutek oddzielenia się paznokcia od łożyska powstają pęcherzyki powietrza oraz wolne przestrzenie, które nie zabezpieczają przed wnikaniem do organizmu szkodliwych drobnoustrojów oraz wirusów.
Ich przedostanie się do organizmu może skutkować stanami zapalnymi, grzybicą lub zakażeniem chorobami. W przypadku braku leczenia i postępującej infekcji pojawiają się dolegliwości bólowe, a na skutek gromadzonych zanieczyszczeń może pojawić się nieprzyjemny zapach.
Podstawowe objawy
Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest pojawienie się jaśniejszego od barwy paznokcia przebarwienia. Zazwyczaj występuje ono na górnej lub bocznej krawędzi paznokcia, a następnie postępuje w głąb. Jest to oznaka oderwania łożyska od paznokcia.
W przypadku nieodpowiedniego postępowania oraz braku leczenia, gromadzące się pod paznokciem zanieczyszczenia i bakterie prowadzą do zakażeń, które objawiają się zmianą koloru paznokcia na żółty, szary lub brązowy.
Często przebarwienia na paznokciach są bagatelizowane lub niezauważane – szczególnie w przypadku osób regularnie wykonujących manicure.
Przyczyny onycholizy
Pojawienie się onycholizy może mieć różne podłoże. Najczęściej oderwanie się łożyska od paznokcia spowodowane jest urazem mechanicznym.
Nawet jednorazowe, ale mocne uderzenie może spowodować oderwanie się łożyska od paznokcia.
Ponadto w przypadku paznokci u stóp, za częstą przyczynę onycholizy uważa się noszenie zbyt ciasnego obuwia, które powoduje stały ucisk na paznokieć lub naruszanie paznokcia podczas chodzenia.
Jednak jak pokazują badania za pojawienie się onycholizy odpowiedzialne mogą być również inne choroby. Przede wszystkim większe prawdopodobieństwo tego schorzenia występuje u osób, które cierpią na choroby skóry, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry lub łysienie plackowate.
Ponadto przyczyną onycholizy mogą być choroby takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy lub choroby związane z układem krążenia. Warto mieć na uwadze, że nieodpowiednia dieta i niedobór ważnych witamin i minerałów, jak chociażby żelaza, może sprzyjać rozwojowi onycholizy.
Oderwanie łożyska od płytki paznokcia może być spowodowane nieprzemyślanymi i zbyt intensywnymi zabiegami kosmetycznymi na paznokcie oraz przez alergie wywołane kosmetykami do stylizacji paznokci. Również aktywny styl życia i częste urazy mogą zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się onycholizy.
Leczenie onycholizy
Bardzo ważne w rozpoczęciu skutecznego leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy. Niestety onycholiza często mylnie diagnozowana jest jako grzybica paznokci lub infekcja bakteryjna. Jest to błąd, ponieważ onycholiza nie jest infekcją samą w sobie, a dopiero na skutek braku leczenia może prowadzić do poważnych infekcji oraz zakażeń.
Pierwszy krok, jaki wykonywany jest podczas leczenia, to oczyszczenie fragmentu nieprzylegającej płytki paznokcia. Po oczyszczeniu następuje odżywienie oraz nawilżenie łożyska przy pomocy odpowiednich środków. Jest to zabieg bezbolesny, który pozwala na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń oraz mas rogowych. Na koniec aplikowany jest preparat, który wspomaga leczenie.
Jednak, aby opisany wyżej zabieg przyniósł skuteczne efekty i zapobiegał dalszemu rozwojowi onycholizy i wszelkich skutków z nią związanych, ważne jest prawidłowe określenie przyczyny powstania oderwania się paznokcia od łożyska. Dopiero wtedy dobiera się odpowiednio dostosowane preparaty lecznicze.
Aby pozbyć się problemu i nawrotów schorzenia należy również wyeliminować przyczynę odpowiedzialną za jej powstanie. Dlatego ważny jest obszerny wywiad oraz obserwacja swojego ciała.
Jak zapobiegać onycholizie?
Jeśli poprzez współistniejące choroby lub dużą aktywność fizyczną jesteśmy bardziej narażeni na pojawienie się onycholizy, warto zachować odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim osoby uprawiające sport oraz o dużej aktywności w ciągu dnia powinny zadbać o odpowiednie buty.
Muszą być dopasowane do stopy pod względem długości oraz szerokości. Nie mogą być ani za małe, ani za duże. Dobrze, jeśli będą wyprodukowane z naturalnych materiałów, które zapewniają wentylację.
Ponadto buty należy wybierać w zależności od rodzaju uprawianej aktywności, nieco inne będą buty do biegania, a inne do wędrówek górskich.
Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja paznokci u rąk oraz stóp, która przede wszystkim polega na regularnym skracaniu długości płytki paznokcia. Szczególnie paznokcie u stóp wymagają skracania, najlepiej do długości nie dłuższej od opuszka palca. W ten sposób podczas chodzenia na paznokieć nie będzie wywierany zbyt duży nacisk.
Warto również zrezygnować z częstego pedicure przy pomocy lakierów hybrydowych, żelowych oraz akrylowych. W przypadku nacisku na płytkę paznokcia podczas chodzenia lub urazu mechanicznego nie jest ona tak elastyczna, przez co nie ma możliwości naturalnego wyginania się w celu redukcji mikrourazów.
Dodatkowo stopy można wspomóc wybierając specjalistyczne ortezy lub wkładki. Jednak ich wybór powinien być oparty o konsultację z podologiem, który wybierze odpowiedni rodzaj oraz materiał ortezy lub wkładki. Dzięki temu zbyt mocny nacisk na konkretne partie stopy zostanie zniwelowany, a miejsca narażone na urazy zostaną odciążone.
Onycholiza – przyczyny, objawy, leczenie
Odstający paznokieć, który zmienia kolor na biały? Czym jest? Czy to już grzybica? Nie trzeba od razy wpadać w panikę, ponieważ może się okazać, że to onycholiza. Zobacz, czym jest onycholiza i jak sobie z nią poradzić.
1. Czym jest onycholiza
Onycholiza to choroba paznokci, która polega na odwarstwieniu się płytki paznokcia od jej łożyska. Zjawisko to potocznie określa się sformułowaniem, że “schodzi paznokieć”. Onycholiza może pojawić się zarówno u palców u stóp, jak i u rąk.
Przyczyny onycholizy mogą być różne. Należą do nich:
- uraz mechaniczny,
- źle wykonany manicure i pedicure,
- infekcje: wirusowe (opryszczka, półpasiec), bakteryjne (zakażenie pałeczką ropy błękitnej), pasożytnicze (świerzb),
- środki chemiczne
- wilgoć
- choroby skóry (łuszczyca, liszaj płaski, łysienie plackowate, atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, twardzina)
- choroby genetyczne
- leki
- kiła
- porfiria
- trąd
*szpiczak mnogi - niedobór żelaza
- ciąża
2. Objawy onycholizy
Objawy onychilozy to przede wszystkim biała barwa paznokcia. W chwili kiedy płytka paznokcia oddziela się od łożyska, dostaje się pod nią powietrze. Odwarstwienie paznokcia zwykle jest bezbolesne. Onycholiza zaczyna się najczęściej od brzegu paznokcia.
Zdarza się, że wraz z onycholizą pojawiają się infekcje i może dojść do nadkażenia. Wówczas paznokieć może zmienić kolor na szary, żółty, brązowy lub czarny.
Onycholiza paznokci związana z nadczynnością tarczycy zwykle obejmuje paznokcie czwartego i piątego palca (tzw. paznokcie Plummera).
3. Jak leczyć onycholizę?
Łagodna onycholiza zwykle ustępuje sama po kilku tygodniach. Wówczas nie potrzebujemy leczenia. Jeżeli onychiloza nie znika, a stan naszego paznokcia jest coraz gorszy, trzeba udać się do dermatologa, który podejmie stosowne leczenie.
Jeżeli onycholię spowodował grzyb, stosuje się lakier antygrzybiczy, jeżeli mamy do czynienia z bakteriami, trzeba zastosować antybiotyki. W ekstremalnych sytuacjach może okazać się, że płytkę paznokcia trzeba będzie usunąć chirurgicznie.
W leczeniu onychilozy można zastosować olejek herbaciany.
Bardzo ważna jest także odpowiednia higiena rąk i pielęgnacja paznokci. Trzeba ograniczyć kontakt z detergentami, zmywaczem do paznokci oraz lakierami do paznokci. Chore łożysko powinno być suche i czyste.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.