Operacja przegrody nosowej (septoplastyka)

SPIS TREŚCI

Septoplastyka to operacja wykonywana w znieczuleniu ogólnym, podczas którego koryguje się skrzywioną przegrodę nosową.

Przegroda nosa dzieli jamę nosa na dwie części, a jej skrzywienie to jedno z najczęstszych zaburzeń laryngologicznych. Może być to schorzenie wrodzone lub nabyte – np. podczas urazu.

Prowadzić może do problemów z oddychaniem przez nos, chrapania, czy bezdechów sennych. U wielu pacjentów problem jest szczególnie uporczywy w okresach przeziębienia – gdy pojawia się katar.

Septoplastyka – wskazania

Operacja przegrody nosowej (septoplastyka) Wskazania do wykonania zabiegu septoplastyki to:

 • problemy z oddychaniem przez nos,
 • częste krwawienia z nosa,
 • problemy z węchem oraz mową,
 • częste zapalenia nosa i zatok nosa,
 • chrapanie,
 • bezdech senny.

Septoplastyka – przeciwwskazania

Zabiegów nie powinno się wykonywać w takich przypadkach, jak:

 • ostre zapalenie zatok,
 • ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
 • infekcja o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybicznym,
 • zaburzenia krzepliwości krwi.

Skrzywienie przegrody występuje u większości ludzi, jednak nie każda osoba ma w związku z tym dolegliwości. Nie musimy więc poddawać się operacji z samego tytułu posiadania krzywej przegrody. Leczenie chirurgiczne wskazane jest tylko w sytuacjach, gdy krzywa przegroda wywołuje uciążliwe problemy – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Septoplastyka przegrody nosowej. Jak wygląda zabieg?

Operacja przegrody nosowej (septoplastyka)Septoplastyka przegrody nosowej może być wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia. Czasem pobyt w szpitalu może przedłużyć się do około 3. dni. W dniu zabiegu podawane są leki uspakajające i przeciwbólowe. Septoplastyka wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym i trwa około 45 – 60 minut.

Septoplastyka wykonywana jest przez nozdrza przednie – poprzez wykonanie nacięcia w przedsionku nosa od chrząstki oddzielana jest błona śluzowa.

Kolejnym krokiem jest skorygowanie nieprawidłowego kształtu chrząstki. Następnie stabilizuje się pozycję chrząstki poprzez specjalne szwy oraz aplikuje opatrunki do przewodów nosowych.

Przygotowanie do zabiegu

Septoplastyka nosa zawsze zaczyna się od szczegółowego badania podczas wizyty konsultacyjnej. Pierwszym krokiem jest dokładny wywiad z pacjentem, podczas którego ocenia się ogólny stan zdrowia oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania. Kolejny etap to badanie jamy nosowej. Następnie zleca się wykonanie dalszych badań laboratoryjnych.

Przed zabiegiem należy zadbać o stan zdrowia. Najczęściej konieczne jest również odstawienie leków, które przedłużają krwawienie. W dniu septoplastyki należy być na czczo.

Septoplastyka – powikłania

Septoplastyka nie jest skomplikowaną operacją, ale jak w przypadku każdego zabiegu, istnieje ryzyko wystąpienia powikłań. Najczęściej obserwuje się nadmierne krwawienie z nosa lub jamy ustnej, wysoką temperaturę oraz nudności. W takim wypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Septoplastyka nosa – rekonwalescencja

Przez kilka kolejnych dni należy dużo wypoczywać i unikać wysiłku fizycznego. Konieczne jest przyjmowanie leków przeciwkrwotocznych, a w wielu przypadkach także przeciwbólowych. Po 1-2 dniach usuwane są opatrunki.

Septoplastyka – FAQ

1. Krzywa przegroda nosowa – jak rozpoznać tę dolegliwość?

Uważa się, że większość osób nie ma symetrycznej przegrody nosowej, ale samo skrzywienie nie jest wskazaniem do wykonania septoplastyki. Wskazaniem są dopiero dolegliwości, które z tego skrzywienia wynikają, jak na przykład: problemy z mową i węchem, chrapanie i bezdech senny, niedrożność nosa, krwawienia z nosa, oraz częste stany zapalne nosa i zatok.

2. Czy operacja przegrody nosowej jest bezpieczna? Jakie jest ryzyko wystąpienia powikłań?

Septoplastyka jest stosunkowo małoinwazyjnym i bardzo bezpiecznym zabiegiem. Ryzyko wystąpienia powikłań szacuje się na poziomie 3-5%. Chcąc do minimum ograniczyć to ryzyko należy zdecydować się na zabieg u dobrego specjalisty, w renomowanym gabinecie. Nie można też zapominać o regularnych kontrolach po zabiegu, co pomoże nam ograniczyć ryzyko powstania zrostów.

3. Prostowanie przegrody nosowej. Ile zwolnienia najczęściej potrzeba?

Długość zwolnienia lekarskiego zależy zarówno od indywidualnego samopoczucia, jak i rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku osób pracujących fizycznie okres ten będzie dłuższy niż u osób pracujących w biurze. Okres ten oscyluje w granicach tygodnia – dwóch. W przypadku pracowników fizycznych mogą to być nawet trzy tygodnie.

4. Ile kosztuje setoplastyka?

Koszt septoplastyki zależy od wielu czynników, ale najczęściej jest to około 5500 zł. Cena będzie wyższa, na przykład jeżeli zdecydujemy się dodatkowo skorygować przerośnięte małżowiny.

5. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu prostowania przegrody nosowej?

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania septoplastyki, a są to: zaburzenia krzepliwości krwi, ostre stany zapalne nosa i zatok oraz infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe.

6. Jak wygląda operacja przegrody nosowej? Czy wykonywana jest pod narkozą?

Septoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Cięcia wykonywane są od wewnątrz, dzięki czemu są one zupełnie niewidoczne. Podczas zabiegu oddziela się błonę śluzową od chrząstki, a następnie wycina ją i koryguje kształt. Ostatnim krokiem jest ustabilizowanie nowej pozycji poprzez zaaplikowanie szwów i tamponady.

7. Ile trwa operacja przegrody nosowej (septoplastyka)?

Długość zabiegu zależy od tego z jak skomplikowanym przypadkiem mamy do czynienia. W większości przypadków czas ten waha się między 30 a 60 minut.

8. Operacja przegrody nosowej – czy boli? Czy trzeba stosować leki przeciwbólowe?

Podczas operacji pacjent nie odczuwa bólu, gdyż znajduje się pod narkozą. Kiedy przestaje działać znieczulenie, podane przed operacją, pojawia się ból. Wtedy zastosować można leki przeciwbólowe, także te, przepisane przez lekarza. Taki stan może utrzymywać się przez kilka dni.

9. Operacja przegrody nosowej. Jak długo w szpitalu należy pozostać?

Pobyt w szpitalu w związku z septoplastyką ogranicza się do jednego – dwóch dni.

10. Czy po zabiegu prostowania przegrody zakładana jest tamponada nosa?

Po zabiegu prostowania przegrody nosowej aplikuje się tamponadę i jest ona usuwana po około jednym – dwóch dniach.

11. Czy można smarkać po operacji przegrody nosowej? Czy można w ten sposób uszkodzić nos?

Zanim tamponada nie zostanie zdjęta, czyszczenie nosa jest niemożliwe. Później można dmuchać nos, ale trzeba uważać, aby robić to delikatnie i nie na siłę.

12. Operacja przegrody nosowej – jak długo się goi przegroda nosowa?

Już po około 3 tygodniach można wrócić do wszystkich zajęć, wykonywanych przed operacją, ale dopiero po upływie 5 – 6 tygodni mówi się o całkowitym wygojeniu.

13. Czy prostowanie przegrody nosowej zmienia kształt nosa? Czy w ten sposób można skorygować krzywy nos?

Septoplastyka nie ma wpływu na wygląd zewnętrzny nosa, a za jej pomocą nie można skorygować ani kształtu, ani wielkości. Istnieje możliwość wykonania jednoczesnego wyprostowania przegrody oraz wykonania operacji plastycznej, jednakże jest to o wiele bardziej skomplikowane i wymaga znalezienia specjalisty, który jest biegły w obu tych dziedzinach.

14. Jak wygląda okres rekonwalescencji po septoplastyce?

Tamponada usuwana jest przez lekarza po jednym – dwóch dniach po operacji. Po zdjęciu opatrunków zaczyna się okres, w którym pacjent samodzielnie pielęgnuje jamę nosową – nakłada maść z antybiotykiem, stosuje krople obkurczające oraz płucze nos.

Przez około 3 tygodnie nie powinno się korzystać z gorących kąpieli, sauny, nie powinno się nurkować oraz latać samolotem. Podstawą zapobiegania powikłaniom są regularne kontrole u lekarza, które obejmują najczęściej około 2 – 3 wizyty przez 6 tygodni.

Właśnie po upływie 5 – 6 tygodni mówi się o całkowitym wygojeniu.

Bibliografia

1. Banaszewski J: Zaburzenia oddychania w czasie snu [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2003, s. 120-123 2. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28

Operacja przegrody nosowej

Operacja przegrody nosowej, określana też jako septoplastyka, czy plastyka przegrody nosa, należy do najczęściej przeprowadzanych zabiegów w laryngologii.

You might be interested:  Cukrzyca a wzrok – jakie choroby oczu występują przy cukrzycy?

Jej celem jest korekcja skrzywionej przegrody, której wadliwa konstrukcja może być wrodzona lub nabyta.

Operacja przegrody znacznie zwiększa komfort życia pacjenta, ponieważ sprawia, że oddychanie przez nos staje się bezproblemowe.

Operacja przegrody nosowej – najczęstsze wskazania

Sama krzywa przegroda nosowa nie jest wskazaniem do przeprowadzenia jej operacji. Dopiero wtedy, gdy pojawią się dolegliwości utrudniające codzienne życie oraz zostaną wykluczone przeciwwskazania pacjent kwalifikuje się do zabiegu.

Operacja przegrody nosowej może być więc wykonana z następujących przyczyn:

 • utrudnione oddychanie,
 • całkowita lub częściowa niemożność oddychania przez nos,
 • częste bóle głowy,
 • bezdech senny,
 • nawracające infekcje zatok.

Wskazaniem do operacji przegrody nosowej jest upośledzone oddychanie przez nos, zarówno jedno- lub obustronne, bezdechy senne, a nawet chrapanie – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Jak dochodzi do skrzywienia przegrody nosowej? Może to być wrodzona nieprawidłowość. Bywa też wynikiem złamania w czasie porodu lub innego urazu.

Septoplastyka nosa – co daje operacja krzywej przegrody?

Dzięki septoplastyce nosa zostają zniwelowane dolegliwości, które wcześniej powodowały dyskomfort w codziennym życiu pacjenta. Nie jest to jednak jedyna korzyść z zabiegu. Operacja przegrody nosowej zapobiega wystąpieniu wielu powikłań.

Krzywa przegroda nosowa to częsta przyczyna niedrożności nosa. Gdy oddychanie przez nos jest utrudnione, może dojść do rozwinięcia się przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych, a to z kolei przyczynia się do powstania polipów w jamie nosowej i zatokach.

Jeśli zamiast przez nos oddychamy przez usta, czyli niezgodnie z naszą fizjologią, będziemy niedotlenieni, może pojawić się uczucie przewlekłego zmęczenia, senność dzienna oraz chrapanie – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Operacja przegrody nosowej – przeciwwskazaniaOperacja przegrody nosowej (septoplastyka)

Istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu septoplastyki.

Operacja przegrody nosowej nie może zostać wykonana w następujących przypadkach:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • ostre zapalenie błony śluzowej nosa,
 • ostre zapalenie zatok,
 • infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze.

Co może się stać, jeśli będziemy odwlekać zabieg przegrody nosowej?

Problemy spowodowane krzywą przegrodą nie ustąpią samoistnie. Co więcej, jeśli będziemy je ignorować, musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Krzywa przegroda nosowa nie jest wcale czymś rzadkim, wiele osób ma ten defekt w mniejszym czy większym stopniu. Istotne jest to, czy umożliwia ona prawidłowe oddychanie przez nos. Jeżeli nie, to musimy wiedzieć, że problem będzie postępował i nasilał się. Może dojść do przewlekłych zmian w jamie nosa i zatokach przynosowych, spadku kondycji fizycznej, niedotlenienia w nocy i groźnych bezdechów sennych. Z tego powodu warto wykonać zabieg przegrody nosowej, który zastopuje te zmiany – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Septoplastyka – przygotowania do zabiegu

Operacja przegrody nosowej to zabieg, o którego konieczności wykonania decyduje specjalista laryngolog. Dlatego najpierw należy udać się do niego na konsultacje, na których przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci wykonanie potrzebnych badań.

Przed zabiegiem septoplastyki powinno się:

 • odstawić leki obniżające krzepnięcie krwi (wyłącznie za zgodą lekarza),
 • zadbać o swoje zdrowie,
 • być na czczo w dniu zabiegu.

Prostowanie przegrody nosowej – jak wygląda zabieg?

Operacja przegrody nosowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonywany jest przez otwory nosowe.

Specjalista laryngolog nacina błonę śluzową przegrody nosowej w okolicy przedsionka nosa. Następnie odseparowuje błonę śluzową od chrząstki i modeluje kształt chrząstki.

Skorygowana przegroda stabilizowana jest za pomocą szwów. Zabieg kończy się założeniem opatrunków do wnętrza nosa.

Prostowanie przegrody nosowej nie wymaga długiego pobytu w szpitalu, najczęściej jest to tylko jeden dzień, w wyjątkowych przypadkach dwa.

Septoplastyka – czego można się spodziewać po zabiegu i jakie są zalecenia?

Zabieg przegrody nosowej nie wiąże się z długą rekonwalescencją. Po zabiegu pacjent musi przyjmować leki zalecone przez lekarza, są to środki przeciwbólowe, przeciwkrwotoczne oraz antybiotyki.

Opatrunki są wyjmowane zwykle po jednej dobie. Bardzo ważne jest to, by przez następne 3-4 tygodnie pacjent odpowiednio dbał o jamę nosa, m.in. poprzez jej płukanie i smarowanie specjalną maścią.

Przez 2-3 tygodnie po operacji przegrody nosowej koniecznie jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, lotów samolotem, sauny i nurkowania.

Pacjent powinien regularnie przychodzić na kontrole u laryngologa, zwykle są to 2-3 kontrole w ciągu sześciu tygodni od operacji.

W ten sposób możliwe jest kontrolowanie procesu gojenia i przeciwdziałanie mogącym się zdarzyć zrostom w jamie nosa. Wszelkie niepokojące objawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Operacja przegrody nosowej (septoplastyka)

Operacja przegrody nosowej – możliwe skutki uboczne

Korekta przegrody nosowej może nieść za sobą pewne powikłania. Ryzyko to można obniżyć, wykonując zabieg w renomowanej placówce i stawiając się na wszystkie potrzebne kontrole u laryngologa.

Powikłania po septoplastyce dotyczą od 3 do 5% przypadków, jest to więc niewielkie ryzyko. Jako najczęściej spotykane powikłania można wymienić krwiaka przegrody nosowej, jej perforację, ponowne skrzywienie przegrody nosowej po operacji, zrosty w jamie nosa – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Podsumowanie

Operacja przegrody nosowej jest najskuteczniejszą metodą leczenia skrzywionej przegrody . Pacjenci po zabiegu czują sporą poprawę jakości życia, mogą swobodnie oddychać przez nos, pozbywają się częstych bóli głowy.

Zapraszamy na konsultację do kliniki Lifemedica. Dr n. med. Dmitry Tretiakow – specjalista laryngolog przeprowadzi kwalifikacje do zabiegu.

Jeśli stwierdzi, że operacja przegrody nosowej jest w danym przypadku wskazana, to udzieli dalszych wskazówek.

Skontaktuj się z naszym specjalistą- zadzwoń+48 794 795 738

Operacja przegrody nosowej – najczęstsze pytania i odpowiedzi

2. Ile trwa operacja przegrody nosowej?

Septoplastyka nosa, przy której zastosowano znieczulenie ogólne, trwa około 40-60 minut, natomiast w znieczuleniu miejscowym 30-40 minut.

4. Czy po operacji przegrody nosowej trzeba wziąć zwolnienie z pracy?

Wszystko zależy od charakteru pracy. Osoby pracujące fizyczne potrzebują co najmniej trzytygodniowego zwolnienia. Natomiast osobom pracującym w biurze wystarczy kilka dni zwolnienia.

Operacje przegrody nosowej Białystok

Problem z przegrodą nosa dotyczy wielu osób, które urodziły się z jej skrzywieniem lub nabyły je w wyniku urazu. Septoplastyka ma za zadnie przywrócić fizjologiczne oddychanie, jakim jest oddychanie przez nos.

Na czym polega zabieg septoplastyki?

Operacja przegrody nosa, czyli septoplastyka, polega na usunięciu skrzywienia, listw i kolców w części chrzęstnej i kostnej nosa oraz na ustawieniu jej w linii pośrodkowwej.

 Zabieg przeprowadzany jest, w zależności od wielkości i rodzaju skrzywienia, w znieczuleniu miejscowym lub – częściej – ogólnym. Odtworzenie prawidłowej struktury nosa wiąże się z szeregiem czynności poprzedzających sam zabieg.

Pacjent musi przeprowadzić odpowiednie badania – na przykład: badanie pomiaru oporów w jamach nosowych. Pozwala to dokładnie sprecyzować, gdzie jest umiejscowiony problem i jak najskuteczniej go wyeliminować.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu w obrębie przegrody nosowej

Operacja przegrody nosowej (septoplastyka)Operacji przegrody nosowej poddawani są Pacjenci cierpiący przede wszystkim na:

 • niedrożność nosa – Pacjenci, u których skrzywienie przegrody nosa nie pozwala lub utrudnia oddychanie przez nos,
 • intensywne krwawienia z nosa – septoplastyka pozwala usunąć zniekształcone części przegrody nosa, na których błona śluzowa nosa układa się nieprawidłowo,
 • dolegliwości związane wydolnością – uczucie zmęczenia, chrapanie, bezdech, problemy z zasypianiem;
 • bóle zatok, intensywne bóle głowy.

Każda z osób, u których pojawiają się tego typu problemy powinna zgłosić się do Gabinetu Laryngologicznego Ewy Olszewskiej w Białymstoku, by zdiagnozować przyczynę dysfunkcji nosa. Nieprawidłowości budowy przegrody nosa zostaną usunięte w czasie zabiegu operacyjnego, po którym rekonwalescencja trwa od kilku dni do 2 tygodni.

You might be interested:  Jak rozwija się uzależnienie?

Jeśli wymienione objawy dotyczą także Państwa, zapraszamy do zapoznania się z procedurą zabiegu septoplastyki, wykonywanej w Gabinecie Laryngologicznym Ewy Olszewskiej.

Septoplastyka (operacja przegrody nosa) | Prywatny szpital z przychodnią

 • Zaburzenia oddychania przez nos spowodowane skrzywieniem przegrody nosa.
 • Upośledzenie powonienia jedno- lub obustronne.
 • Nawracające zapalenie zatok przynosowych, dróg łzowych, migdałków podniebiennych.
 • Krwawienia z nosa.
 • Przewlekłe, wysiękowe zapalenie ucha z powodu niedrożności trąbek słuchowych.
 • Naczynioruchowy nieżyt błony śluzowej nosa.
 • Deformacje pourazowe i pozapalne przegrody nosa.

Septoplastyka, czyli operacja skrzywienia przegrody nosa, może być wykonana różnymi technikami.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Pacjent przychodzi na zabieg na czczo.

Pielęgniarka zakłada wkłucie do żyły, następnie przez wkłucie podawana jest premedykacja – leki uspokajające i przeciwbólowe. Na sali operacyjnej pacjent jest intubowany i usypiany przez anestezjologa.

Zabieg wykonywany jest przez jamę nosa. Wykonuje się cięcie w przedsionku nosa, odwarstwia się błonę śluzową przegrody nosa od części chrzęstnej. Następnie usuwa się zdeformowaną chrząstkę, po czym po odpowiednim spreparowaniu ponownie umieszcza się chrząstkę w poprzednie miejsce. zakłada się szwy stabilizujące i utrzymujące we właściwej pozycji przegrodę nosa.

Na koniec zakłada się opatrunki do obu przewodów nosowych. Czas trwania zabiegu to przeciętnie 45-60 min.

W zależności od stanu miejscowego i wskazania do operacji stosuje się pewne modyfikacje zabiegu, które zostaną omówione przez operatora podczas kwalifikacji do zabiegu.

Jak się przygotować?

Operacja przegrody nosowej (septoplastyka)

Przed zabiegiem podajemy leki ograniczające krwawienie: Cyclonamina, Vitacon (przeważnie przez 3-5 dni).

W dniu zabiegu pacjent musi być bezwzględnie na czczo.

Zalecana diagnostyka przed zabiegiem

Do zabiegu należy wykonać badania krwi: morfologię z trombocytami, układ krzepnięcia (oznaczenie czasu PT i APTT), grupę krwi oraz inne dodatkowe badania zlecone przez specjalistę.

Jeśli pacjent cierpi na przewlekłe schorzenia, wymagane są konsultacje właściwych specjalistów (kardiolog, endokrynolog, neurolog, itp.).

Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja anestezjologiczna, w celu kwalifikacji do znieczulenia ogólnego.

Przewidywany czas hospitalizacji

Czas pobytu w szpitalu: 1 dzień (do 3 dni). Zabieg przeprowadza się w trybie chirurgii jednego dnia.

 • Pacjent przyjmowany jest na oddział w godzinach porannych i wypisywany po południu.
 • W razie konieczności pacjent może zostać zatrzymany na obserwacji przez kolejne dni.

Zalecenia po zabiegu – rekonwalescencja

 • Po zabiegu należy podawać przez kilka dni leki przeciwbólowe i przeciwkrwotoczne.
 • Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej przez tydzień.
 • Opatrunki usuwa się z nosa po 2-3 dniach.
 • Po zabiegu należy zwrócić szczególną uwagę na pojawienie się krwawienia z nosa i jamy ustnej, wymioty, podwyższoną temperaturę ciała. We wszystkich takich przypadkach wymagana jest konsultacja lekarska.

Opracowanie: lek. med.

Tomasz Broda

 Lekarz wykonujący zabieg:

dr hab. n. med. Piotr Trojanowski

zobacz profil lekarza

Opinie naszych pacjentów potwierdzają, że dzięki zabiegowi znacznie poprawił się ich komfort życia, co nas bardzo cieszy.

 Beata

Mam nowy nos i nowe życie. Jestem szczęśliwa, wreszcie wyglądam atrakcyjnie. Podziękowania dla Pana doktora! Miałam dużo doświadczeń z próbą poprawy mojego nosa. Dopiero dr.

Trojanowski zabrał się do sprawy w sposób profesjonalny i powiedział mi co dokładnie krok po kroku należny zrobić.

Posłuchałam się i mam efekty! Na wizyty i zabieg musiałam za każdym razem jechać kilkadziesiąt kilometrów, ale było warto! Polecam doktora z całego serca!

 Em

Polecam Pana Doktora ???? Godny zaufania.

 Aneta K.

Dwa dni temu miałam operację nosa, która przeprowadzał Dr Trojanowski.

Miałam co prawda tylko naprostować przegrodę nosową, ale był tak uprzejmy, że zrobił mi parę poprawek plastycznych za co jestem bardzo wdzięczna, nie musiałam nawet specjalnie tłumaczyć o co mi konkretnie chodzi wystarczy, że powiedziałam ogółem Dr od razu wszystko zrozumiał i wiedział o co mi chodzi. Potrafi idealnie wczuć się w pacjenta. Nie odmawia pomocy i widać, że jest bardzo zaangażowany w swoja pracę. Brak słów aby wyrazić wdzięczność… naprawdę… Podziwiam i życzę sukcesów w życiu osobistym i zawodowym

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: 

Nos i zatoki przynosowe

Zadaniem septoplastyki jest zmniejszenie niedrożności nosa, poprawienie oddychania podczas snu, eliminacja chrapania i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania aparatu rzęskowego, którego zadaniem jest oczyszczanie i ocieplanie wdychanego powietrza.

Septoplastyka polega na wewnątrznosowym cięciu błony śluzowej, które pozwala skorygować zdeformowaną część chrzęstną i kostną przegrody nosowej bez pozostawienia blizn.

Zabieg jest bardzo precyzyjny dzięki wykorzystaniu techniki endoskopowej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i twa około 1 godziny.

Znieczulenie ogólne zapewnia komfort pacjentowi, pozwala także na odpowiednie sterowanie ciśnieniem tętniczym krwi, co wpływa na zmniejszenie krwawienia w trakcie zabiegu.

Przegroda nosowa dzieli wnętrze nosa. Utworzona jest z kości i chrząstki. Przegroda nosowa winna przebiegać w linii pośrodkowej nosa. Gdy jej skrzywienie ogranicza drożność jamy nosa utrudnia przepływ powietrza. Najczęstszą przyczyną skrzywienia przegrody nosa jest uraz.

Może to być uraz nosa przebyty niedawno lub w odległej przeszłości, np.

w dzieciństwie, a nawet uraz okołoporodowy, gdyż skrzywienie może powodować dolegliwości długo po wystąpieniu urazu, ze względu na to, że zmiany często nasilają się wraz z upływem czasu, a u dzieci wygięcie przegrody może się zwiększyć w miarę wzrostu.

Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci ze skrzywieniem przegrody nosa, jest jednostronne lub obustronne ograniczenie drożności nosa. Niedrożność w takich przypadkach często nasila się w nocy i może powodować zaburzenia snu. Innym objawem deformacji przegrody nosa mogą być nawracające zakażenia zatok nosa przynosowych.

Wskazaniami do operacji w przypadku skrzywienia przegrody nosa są:

 • trudności w oddychaniu przez nos,
 • nawracające choroby zatok przynosowych czy dróg łzowych,
 • nawracające krwawienia z nosa,
 • niedostateczna drożność nosa wpływająca na mowę,
 • nasilone zmiany alergiczne błony śluzowej,
 • względy kosmetyczne w przypadkach widocznego skrzywienia chrząstki przegrody.

Zadaniem septoplastyki jest wyprostowanie (skorygowanie) przegrody. Septoplastyka polega na minimalnej resekcji chrząstki i kości (np. usunięciu tylko wypukłości i ostróg) oraz na starannym ustawieniu zmobilizowanego szkieletu chrzęstno-kostnego przegrody w linii pośrodkowej ciała.

Celem operacji jest polepszenie oddychania przez nos, przywrócenie symetrii wnętrza nosa bez zmiany jego wyglądu zewnętrznego, usunięcie niedrożności nosa, prowadzące do zmniejszenia objawu chrapania. Zazwyczaj jest prowadzona w znieczuleniu ogólnym. Operacja trwa ok. 1 godz. Zazwyczaj jest zabiegiem wykonywanym w trybie jednodniowym.

Po operacji może dojść do obrzęku błony śluzowej, który może utrzymywać się do 10-14 dni. Przez ponad 4 dni może występować wydzielina podbarwiona krwią. Nos może być opuchnięty i zaczerwieniony. Powinno się unikać podróżowania samolotem i wykonywania ćwiczeń przez 10 dni po zabiegu.

Istnieje kilka możliwych komplikacji zabiegu: ryzyko krwawień z nosa wymagających powrotu do szpitala, zakażenie nosa wymagające leczenia antybiotykami, czasami mogą wystąpić perforacje w przegrodzie nosa po jej skorygowaniu.

Rynoplastyka – korekta deformacji nosa zewnętrznego

Wyróżniamy dwie grupy technik operacji nosa: Rynoplastyka z dostępu wewnętrznego (ang. internal rhinoplasty approach), zwaną także rynoplastyką zamkniętą – prowadzona za pomocą cięcia wnętrza nosa, dzięki temu blizny są niewidoczne. Dostęp wewnętrzny może być bez wydobycia i z wydobyciem. Dostęp bez wydobycia (ang. non-delivery approach) – zaleca się w przypadkach:

 • niewielkiego zmniejszenia objętości odnogi bocznej chrząstki skrzydłowej większej;
 • niewielkiej czaszkowej rotacji wierzchołka nosa.

Dostęp z wydobyciem (ang. delivery approach). Metoda ta, jest wskazana w przypadkach, w których celem operacji jest zmiana kształtu wierzchołka nosa w szerszym zakresie niż proste, niewielkie zmniejszenie jego objętości. Wskazaniami do zastosowania tego dostępu są:

 • asymetria wierzchołka;
 • rozdwojenie wierzchołka nosa;
 • nadmierna rotacja wierzchołka w kierunku czaszkowym;
 • zmniejszenie projekcji wierzchołka. Ten dostęp umożliwia modelowanie chrząstek skrzydłowych większych aż do rejonu kopuł i obszaru między nimi pod bezpośrednią kontrolą wzroku.
You might be interested:  Zakwasy – przyczyny i objawy – jakie są sposoby na zakwasy?

Rynoplastyka z dostępu zewnętrznego (ang. external rhinoplasty approach), zwaną także rynoplastyka otwartą – blizny pooperacyjne mogą być widoczne, gdyż chirurg prowadzi cięcie prostopadle do przegrody nosowej.

Dostęp do głębiej leżących struktur anatomicznych nosa uzyskuje się przez połączenie poprzecznego cięcia skóry słupka nosa z obustronnymi cięciami skrzydełek nosa. Cięcie w słupku nosa prowadzi się w połowie odległości między górnym brzegiem nozdrzy a punktem przy podstawie nosa.

Przez ten dostęp chirurg modyfikuje struktury anatomiczne leżące wewnątrz nosa. Metoda ta ma liczne zalety ale i także wady. Zaletą jest lepsza dostępność do struktur anatomicznych nosa, będących przyczyną zewnętrznego zniekształcenia nosa.

Techniki rynoplastyki z dostępu zewnętrznego, zapewniające maksymalną ekspozycję, umożliwiają dokładne szycie.

Cięcie w słupku nosa

Do zniekształceń, do których często wykorzystuje się tą metodę należą:

 • asymetria wierzchołka nosa,
 • skrzywienie nosa, nos siodłowy,
 • niewłaściwe ustawienie wierzchołka nosa,
 • zniekształcenia u pacjentów z grubą skórą nosa.

Za wyborem tej metody przemawia potrzeba uzupełniania tkanek tzw. augumentacja. Wadą jest długo utrzymujący się obrzęk i ślady po cięciach chirurgicznych.

Wtórna rynoplastyka – polega ona na powtórnej operacji nosa – reoperacji. Tkanki są w tej sytuacji zdeformowane i zmienione, niewłaściwie ukrwione w wyniku jednej lub kilku operacji plastycznych.

Operacja garbu nosa

Chirurg na początku zabiegu odwarstwia skórę od szkieletu na grzbiecie nosa na zewnątrz, a błonę śluzową od wewnątrz, w tym celu wykonuje on jedno z możliwych cięć np.: cięcie pod chrząstką skrzydłową lub w poprzek przegrody nosowej.

Garb nosa usuwany jest za pomocą specjalnych narzędzi. W niektórych przypadkach odcięta tkanka wykorzystywana jest w celu remodelacji grzbietu nosa. Wszczepiany implant musi być zabezpieczony przed przemieszczaniem się.

Niekiedy w celu unieruchomienia implantu, wystarczy założenie zewnętrznego opatrunku gipsowego.

Modelowanie garbu

Modelowanie nosa siodłowego

Konsultacja lekarska:

Podczas pierwszej konsultacji ustala się szczegóły korekcji i rodzaju znieczulenia, dokumentację fotograficzną i komputerową symulację wyniku pooperacyjnego, określa czas pobytu w klinice (najczęściej pacjent wychodzi tego samego dnia).

Pełna i dokładna ocena nosa zewnętrznego i wewnętrznego na podstawie badania palpacyjnego i rynoskopii umożliwia określenie istoty problemu i wybór techniki operacyjnej.

Podczas pierwszej wizyty chirurg przeprowadza dokładną rozmowę z pacjentem, podczas której przedstawiane są możliwości leczenia chirurgicznego. Omawiane są koncepcje operacji, jej ograniczenia, ryzyko czy możliwość wystąpienia komplikacji pooperacyjnych.

Pacjent ma prawo zadawania pytań lekarzowi tak aby mógł on zdobyć wszystkie konieczne informacje i być w pełni świadomy przyszłego zabiegu. Przeprowadzana jest także konsultacja lekarza anestezjologa.

Badania przed zabiegiem:

Niezbędne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych: morfologii krwi, określenie czasu krwawienia i krzepnięcia, grupy krwi oraz badania EKG. Możliwe jest, iż wskazane będzie wykonanie tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych. Brak jest jednoznacznych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu rynoplastyki.

 • Przeciwwskazania:
 • Względne przeszkody to: cukrzyca, niedokrwistość, nie leczone nadciśnienie, stany zapalne zapalenie zatok przynosowych i twarzy.
 • Przebieg operacji:

Operacja w większości przypadków trwa 1 – 3 godz. Lecz czas zabiegów bardziej skomplikowanych może być znacznie dłuższy. Klasyczny przebieg operacji polega w pierwszej kolejności na odseparowaniu skóry od nosa, częściowym usunięciu i ewentualnym modelowaniu chrząstek skrzydłowych i czubka nosa oraz, jeżeli sytuacja tego wymaga usunięciu garbu i zwężeniu kostnej części nosa.

 1. Znieczulenie:
 2. Operacje nosa w zależności od potrzeb i preferencji pacjenta dokonuje się w znieczuleniu ogólnym czasem w miejscowym.
 3. Czas rekonwalescencji:

Pacjent przebywa w klinice przez kilka godzin po zabiegu. Po operacji nos stabilizowany jest opatrunkiem termoplastycznym (nowoczesny gips) od zewnątrz przez 7 dni, a do wnętrza nosa wkłada się delikatne opatrunki. Rekonwalescencja trwa ok. 2 tygodni.

Przebieg około operacyjny jest najczęściej bezbolesny. Mogą występować “bokserskie” sińce pod oczami ustępujące po 7-10 dniach. Całkowite efekty zabiegu ze względu na proces gojenia i obrzęki widoczne są dopiero po kilku tygodniach. Powrót do socjalnej aktywności jest możliwy po 7-14 dniach.

Kontrola pooperacyjna ma miejsce po 3, 6 i 12 miesiącach.

Komplikacje:

Ciężkie komplikacje po operacjach nosa nie zdarzają się często. Z lżejszych powikłań wymienić możemy: zmiany barwy nosa, pękanie drobnych naczynek krwionośnych, opóźnione gojenie rany pooperacyjnej, bóle głowy.

Korekta przerostu i odmienności budowy anatomicznej małżowin nosowych

Chirurgia małżowin nosowych dolnych (konchoplastyka) polega głównie na redukcji objętości śluzówki małżowin. Obecnie powszechnie uznanym sposobem leczenia przerostu małżowin nosowych jest konchoplastyka metodą radiochirurgii.

Polega ona na wprowadzeniu pod śluzówkę małżowin nosowych specjalnych elektrod i stymulacji tkanek miękkich falami o częstotliwości radiowej. Efektem tego działania jest powstawanie blizn (tkanki łącznej) wewnątrz tkanek małżowin nosowych (podśluzówkowo), co prowadzi do obkurczenia małżowin i redukcji ich objętości.

Dzięki zastosowaniu radiochirurgii jest to zabieg małoinwazyjny. Wiodącą techniką operacyjną jaką stosujemy w korekcji małżowin nosowych jest termoablacja bipolarna RFITT aparatem Celon. Zabieg polega na koagulacji niskotemperaturowej (około 80 st. C) falami wysokiej częstotliwości o precyzyjnie ustalanym zakresie.

Operację wykonujemy przeważnie w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa od 10 do 20 minut inie wymaga hospitalizacji.

Endoskopowe operacje zatok przynosowych

FESS – Funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok przynosowych (ang.functional endoscopic sinus surgery)

Metoda ta polega na zmniejszeniu objawów zapalenia zatok przynosowych oraz/lub polipów nosa. Jest minimalną interwencją chirurgiczną. Indywidualnie dostosowana jest do potrzeb każdego pacjenta.

Zwykle przeznaczona jest dla pacjentów, u których leczenie samymi lekami donosowymi lub antybiotykoterapia nie przynoszą poprawy. Jest przeprowadzona przez nozdrza w znieczuleniu ogólnym. Nie powoduje blizn na skórze twarzy. Podczas operacji zostają usunięte cienkie blaszki kostne i błona śluzowa objęte stanem zapalnym.

Podczas operacji stosuje się narzędzia specjalnie przystosowane do zabiegu tak aby uzyskać zminimalizowanie bliznowacenia podczas gojenia się ran pooperacyjnych w nosie, co umożliwia znacznie szybszy powrót do zdrowia. Po zabiegu nos może mieć ograniczoną drożność do 2 tygodni.

Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort lub czuć się zmęczony przez pewien czas.

Zabiegi FESS są obecnie podstawową i nowoczesną metodą przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Kwalifikacja do leczenia operacyjnego odbywa się na podstawie konsultacji laryngologicznej w trakcie wizyty u lekarza, podczas której jest wykonywane badanie endoskopowe nosa.

Przed zabiegiem wykonuje się tomografię komputerową nosa i zatok przynosowych, dzięki której możliwe jest określenie zmian w obrębie zatok przynosowych. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym z zastosowaniem mikrochirurgii zatok przynosowych, której towarzyszy wizualizacja.

Założeniem tej metody jest usunięcie zmian w obrębie ujść zatok przynosowych będących przyczyną zaburzeń wentylacji i drenażu zatok przynosowych.

Czynnościowa mikrochirurgia endoskopowa przewlekłego stanu zapalnego zatok przynosowych jest techniką operacyjną z wyboru, polega na minimalnej interwencji chirurgicznej w początkowych fazach procesu zapalnego. Przeprowadzana jest wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy.

Zabieg prowadzony jest pod kontrolą endoskopu, co umożliwia usunięcie tylko tych tkanek, które objęte są procesem chorobowym z zachowaniem nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem zapalnym. Jedną z zalet zabiegów FESS jest krótki czas hospitalizacji chorego.

Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowej wentylacji zatok przynosowych. Długotrwałe utrzymywanie się stanu zaburzonej wentylacji jest główną przyczyną powstawania zmian w obrębie błony śluzowej i gromadzenia się wydzieliny wewnątrz światła zatok, co stanowi podstawę procesu zapalnego.

Usunięcie błony śluzowej obejmującej tylko tkankę zmienioną zapalnie wpływa korzystnie na skrócenie procesu gojenia i skuteczne wyeliminowanie przyczyn zapalenia zatok przynosowych.

FESS przeprowadzany jest z zastosowaniem specjalnych mikrochirurgicznych narzędzi wprowadzanych przez otwory nosowe, co umożliwia uniknięcie cięć skórnych na twarzy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *