Opuchlizna twarzy i obrzęk na twarzy

Sposoby na opuchliznę twarzy – moja złota 5!

No i dobra. Jesteś już po zabiegu/operacji. Znieczulenie puszcza/wybudzasz się. Teraz tylko czekać, aż zaczniesz przypominać dorodną świnię. Na razie jesteś tylko nieśmiałym prosiątkiem. Ale jak nie zaczniesz działać JUŻ, to chwila moment i szybko przeistoczysz się w monstrum. Dlatego dziś mam dla Ciebie moje sposoby na opuchliznę twarzy!

Jak temu zapobiec?

Raczej należałoby zadać sobie pytanie: czy w ogóle da się zapobiec opuchliźnie po operacji lub zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy? Zdecydowanie nie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zabiegi prewencyjne, choć nie zniwelują całkowicie obrzęku, to znacząco wpłyną na jego wielkość i czas utrzymywania się.

No dobra jedziemy z tym koksem!

Opuchlizna twarzy i obrzęk na twarzy

Zimne okłady

Klasyka gatunku. Jeśli myślicie sobie “eee tam… okłady… na co to komu… phi!”, to bieda Wam i Waszym twarzom. Najważniejszym czynnikiem w niwelowaniu opuchlizny jest PREWENCJA!!! Zmniejszanie opuchlizny rozpoczynamy od zapobiegania jej.

Czyli od razu po zabiegu (lub wybudzeniu po operacji) przykładamy sobie do twarzy okłady chłodzące w formie kompresów żelowych lub buteleczek z zamarznięta wodą. Pamiętamy jednak o owinięciu takiego okładu w ściereczkę, by nie przykładać go bezpośrednio do skóry (grozi odmrożeniem!). Trzymamy tak ok.

20 min, potem robimy sobie przerwę i znowu przykładamy nowe. Nie można też trzymać ich non stop, żeby nie narobić sobie biedy. W niektórych szpitalach mają specjalne maski chłodzące dla pacjentów po operacji.

Masek tych nie kupicie na własną rękę, albowiem podłącza się je do specjalnego urządzenia, które chłodzi płyn przepływający przez maskę. Fajna sprawa. No ale na razie nie ma co liczyć, że wszystkie szpitale (szczególnie państwowe) zaopatrzą się w taki sprzęt (kasa kasa kasa).

Trzeba liczyć na siebie i swoje okłady chłodzące. Uwierzcie mi na słowo, nic tak nie przynosi ukojenia jak zimny kompres na rozpalonej twarzy.

Opuchlizna twarzy i obrzęk na twarzy

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz: Bez odpowiedniego chłodzenia od razu po zabiegu/operacji opuchlizna rośnie jak szalona, bo nic jej nie powstrzymuje. A nie wiem czy macie ochotę być dorodnym ziemniakiem, lub zamienić swoją twarz na balona (bez helu).

Żele chłodzące

Żele mają zastosowanie drugorzędne. Smarujemy się nimi aby zaznać uczucia chłodzenia, bez ciągłego trzymania kompresu przy twarzy. Ponad to pomagają szybciej zniknąć siniakom. Tak pięknie to wszystko wygląda w teorii. Wypróbowałam żel Arnikowy i Lioton 1000.

Arnikowym smarowałam się jak szalona po dystrakcji, jednak skutki były marne. Fajnie chłodził (przez chwilę, i jeśli trzymałam go w lodówce), ale na obrzęk i siniaki nic nie zdziałał. Natomiast Lioton 1000 zakupiłam na czas operacji dwuszczękowej. Użyłam go w szpitalu kilka razy.

I muszę przyznać, że strasznie śmierdzi. Jak męska woda kolońska. Na dodatek nieprzyjemnie się lepi i zasycha tworząc skorupę. Jednak na siniaki pomógł znakomicie. Znikły już po kilku dniach. Niestety jego oddziaływanie na opuchliznę było marne. Wręcz nijakie.

Także na zbicia i siniaki tak, ale na opuchliznę nie polecam.

Opuchlizna twarzy i obrzęk na twarzy

Tabletki

Magiczne piksy o przewrotnej nazwie Aescin (Asecin?), zawsze mi się to myli. W aptece sprzedają tylko po jednym blistrze ale taki blister starcza na tydzień. Moim zdaniem nie ma sensu dłużej tego brać, bo albo zobaczycie efekty po tym czasie albo dupa. Używałam po dystrakcji – gdy po dwóch tygodniach byłam jeszcze spuchnięta, zeżarłam taki blisterek i pomogło.

Natomiast po dwuszczękowej zaczęłam jeść od razu po wyjściu ze szpitala, no i szalonych efektów te tabletki mi nie przyniosły. Także widocznie to zależy od przypadku. Albo w ogóle nie działa. Chociaż niektórzy polecają zacząć brać te tabletki tydzień przed zabiegiem.

Ja polecam skonsultować takie branie ze swoim lekarzem, ponieważ nasila on działanie leków przeciwzakrzepowych.

Opuchlizna twarzy i obrzęk na twarzy

Maska twarzowa

Nie chcę tu się rozpisywać, ponieważ masce twarzowej będzie poświęcony oddzielny wpis-recenzja. Także powiem tylko tyle, że nosi się ją aby zmniejszyć obrzęk, a także ustabilizować twarz.

Należy również w niej spać, jeśli macie skłonność do spania na boku, a nie na wznak (a po operacji zalecane jest spanie na plecach, aby nie obciążać połamanych kości). Maska taka uciska opuchliznę.

Czy daje efekty? Przekonacie się jak przeczytacie recenzję ????

Opuchlizna twarzy i obrzęk na twarzy

Okłady z kapusty

Szczerze to był najlepszy sposób. Najtańszy (bo główka kapusty kosztuje ok. 5 zł) i najskuteczniejszy. Mam porównanie. W zeszłym roku, gdy miałam dystrakcję, spuchłam jak świnka i nie mogłam pozbyć się tej pierwszej opuchlizny chyba z 3 tyg. od ope.

W tym roku po dwuszczękówce, od razu po wyjściu ze szpitala, kupiłam sobie główkę kapusty i codziennie robiłam sobie z niej okłady. Odrywałam po dwa liście, ubijałam je tłuczkiem, tak żeby puściły sok, jednocześnie uważając aby się nie porwały. I układałam sobie po jednym na każdą stronę twarzy.

Żeby było mi wygodniej wkładałam sobie te liście pod maskę twarzową (wtedy nie musiałam ich trzymać). Najczęściej tak spałam. Efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Po tygodniu w domu (a po dwóch od ope) różnica w wielkości mojej twarzy była ogromna. A po dwóch tygodniach poszłam na wesele.

Po pierwszej opuchliźnie nie było prawie śladu.

*Piszę po pierwszej, bo ta głęboka będzie się utrzymywała przez kilka miesięcy, jeśli nie dłużej.

Opuchlizna twarzy i obrzęk na twarzy

No to co? ????

Podsumowując, stosując w/w zalecenia pozbyłam się pierwszej opuchlizny w zaskakująco krótkim czasie. Ludzie na weselu nie byli w stanie uwierzyć, że ja dwa tygodnie temu miałam taką poważną operację. Co więcej, po miesiącu byłam na konferencji ILPoznań.

Osoby z którymi tam rozmawiałam, również były zaszokowane. Twierdziły, że nic po mnie nie widać. Tak trzeba żyć moi drodzy ???? Ale nie martwcie się na zapas. Teraz macie naprawdę duże szanse, żeby wasza opuchlizna równie szybko zniknęła z waszej twarzy.

Wystarczy, że zastosujecie się do mojej złotej piątki. A potem dzielcie się efektami! ????

Opuchlizna twarzy i obrzęk na twarzy

Opuchnięta twarz? Sprawdzone sposoby na pozbycie się obrzeków twarzy – Turkey from Europe

Chyba niewiele rzeczy jest równie niepokojących, jak pojawiająca się na twarzy opuchlizna. Nic nadzwyczajnego, gdy opuchlizna pojawi się po nieprzespanej nocy, lub po intensywnym spożyciu alkoholu.

Jeśli jednak prowadzimy zdrowy tryb życia, dobrze się odżywiamy i wysypiamy, a mimo to towarzyszą nam uporczywy obrzęk twarzy, to znak, że powinniśmy przyjrzeć się temu problemowi bliżej.

Jakie są sposoby na opuchliznę? Czego objawem może być opuchlizna twarzy? Kiedy spuchnięta twarz powinna skłonić nas do wizyty lekarskiej?

Opuchlizna twarzy i obrzęk na twarzy

Opuchnięta twarz – przyczyny

Przyczyn opuchniętej twarzy jest bardzo dużo – począwszy od błahych, wymienionych we wstępie (nadużycie alkoholu, niewyspanie się, zmęczenie), aż po bardzo poważne, które powinny nas skłaniać do niezwłocznej wizyty lekarskiej. Z tego względu niemożliwe jest zdiagnozowanie jakiegokolwiek problemu zdrowotnego wyłącznie na podstawie występowania obrzęku. Wśród najczęściej występujących schorzeń, którym towarzyszy opuchlizna na twarzy można wymienić:

  1. Wahania hormonów (u kobiet). Jest to najczęstsza przyczyna obrzęków u kobiet, na szczęście nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Pojawia się zazwyczaj na kilka dni przed okresem i świadczy o znacznym nagromadzeniu się wody w organizmie. Rzadko taka opuchlizna ulokowana jest jedynie na twarzy – puchnie ona zazwyczaj razem z rękami, stopami i innymi częściami ciała. Jeśli trwa tylko kilka dni i później znika, to poza pogorszeniem samopoczucia, spowodowanym mniej atrakcyjnym wyglądem, jest zjawiskiem zupełnie normalnym.
  2. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek. Podobnie jak w przypadku zmian hormonalnych, również problemy ze strony układu moczowego (nerki) mogą objawiać się nadmiernym odkładaniem wody w organizmie. Również w tym przypadku najczęściej opuchlizna manifestuje się w różnych miejscach na ciele, nie tylko na twarzy. Jednym z dość charakterystycznych objawów są tzw. worki pod oczami, sugerujące wizytę kontrolną u lekarza. Warto się na to zdecydować, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, ponieważ bardzo często schorzenia nerek przebiegają dość bezobjawowo, przez co są zauważalne dopiero gdy przybierają poważniejszą postać. Od opuchlizny spowodowanej hormonami może odróżnić ją czas trwania – jeśli przyczyna tkwi w nerkach, opuchlizna będzie raczej trwała.
  3. Alergia – puchnięcie twarzy jest jednym z częstszych objawów alergii. Zazwyczaj jednak nie jedynym – jej typowym akompaniamentem jest pieczenie, swędzenie i wysypka. Nierzadko opuchnięcie twarzy występuje razem z problemami ze strony układu oddechowego, co jest potwierdzeniem reakcji alergicznej. Co może powodować przejawiającą się w ten sposób alergię? Przyczyn jest wiele – może to być zarówno alergia kontaktowa, np. wywołana stosowanymi kosmetykami, czy ukąszeniem przez niektóre owady (np. pszczoły, osy czy szerszenie), ale także może to być alergia pokarmowa.
  4. Niewłaściwa dieta. Jak większość osób już wie, nadmiar sodu w diecie ma negatywne skutki dla zdrowia. Sól kuchenna powoduje zwiększoną retencję (zatrzymywanie) wody w organizmie, co może prowadzić do występujących w różnych miejscach opuchlizn. Problem ten występuje zwłaszcza u osób regularnie spożywających tzw. fast foody.
  5. Opuchlizna twarzy spowodowana problemami z zębem/zębami – bardzo łatwa w rozpoznaniu przyczyna obrzęku. Ból zęba jest zazwyczaj bardzo intensywny, w nocy nie daje spać, przez co trudno pomylić go z innym problemem zdrowotnym. Pojawiający się obrzęk również jest miejscowy, dobitnie wskazując źródło problemu.
  6. Niedoczynność tarczycy – jednym z najczęściej występujących objawów problemów z tarczycą jest właśnie pojawianie się opuchlizny na twarzy, przybierającej dość charakterystyczny wygląd (wrażenie tzw. nalanej twarzy). Wskazana jest wówczas wizyta u endokrynologa, który odpowiednim leczeniem dość szybko powinien nam pomóc.
  7. Stosowane leki – antykoncepcja hormonalna, steroidy, leki obniżające ciśnienie tętnicze czy uspokajające – wszystkie te leki mogą w pewnym stopniu przyczyniać się do puchnięcia twarzy. W takim przypadku zjawisko to należy uznać za normalne.
You might be interested:  Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny, badania, leczenie, leki, domowe sposoby

Co na opuchliznę twarzy?

Jeśli podejrzewamy u siebie któreś z wymienionych powyżej poważnych schorzeń, bez zwlekania powinniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty. Szczególnie jeśli opuchlizna jest np.

efektem problemów z nerkami, stanem zapalnym zęba czy okostnej, czy problemów z funkcjonowaniem tarczycy (choć tu nie trzeba aż tak się spieszyć).

W innych przypadkach można spróbować samodzielnie wprowadzić pewne zmiany lub wypróbować suplementy czy kremy, redukujące ten problem.

Można wypróbować specjalną maść na opuchliznę – większość z nich pomaga w oczyszczeniu się układowi limfatycznemu, co powinno przynieść szybko zauważalne rezultaty.

Jedni z lepiej działających, naturalnych składników jest żywokost, którego działanie potwierdziło na sobie wiele osób.

Przy jej nakładaniu należy unikać okolic oczu, bowiem przedostanie się do nich maści, może być bardzo bolesne.

Kolejną zamianą, na którą zawsze warto się zdobyć, niezależnie czy już wywołała u nas opuchliznę, jest zredukowanie ilość spożywanej soli kuchennej.

Zalecenia WHO mówią o nie więcej, niż 5 gramach (płaskiej łyżeczce od herbaty) soli na dobę, podczas gdy przeciętna „zachodnia” dieta przekracza tę ilość trzykrotnie.

W dłuższej perspektywie może prowadzić to do nadciśnienia, problemów z nerkami i innych schorzeń.

Zobacz także

Opuchnięta twarz – jak wyleczyć i co może oznaczać?

Do obrzęku twarzy dochodzi w momencie, gdy w tkankach pod powierzchnią skóry zbiera się nadmierna ilość wody, limfy lub krwi. Opuchlizna twarzy może mieć podłoże zapalne (co świadczy o chorobie) lub niezapalne. Zmiany pojawiają się najczęściej na policzkach, powiekach, pod oczami lub na żuchwie. Obrzęk może wystąpić symetrycznie po obydwu stronach twarzy lub jednostronnie.

Opuchnięta twarz – przyczyny

Zmiany hormonalne

W przypadku niektórych kobiet, na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki pojawia się obrzęk twarzy. Związane jest to z zatrzymywaniem się wody w organizmie, co wówczas widoczne jest także w przypadku nóg i dłoni. Dodatkowo może pojawić się uczucie nabrzmienia całego ciała.

Jeżeli dolegliwości mijają po kilku lub kilkunastu dniach, nie ma powodów do niepokoju. Kolejne zmiany hormonalne, które przyczyniają się do wystąpienia opuchlizny, to niedoczynność tarczycy. Charakterystyczny dla tej choroby jest obrzęk powiek oraz pogrubienie rysów twarzy (tzw.

obrzęk śluzowaty).

Reakcje alergiczne

Opuchlizna twarzy może być również reakcją alergiczną po kontakcie z alergenem. Dolegliwości towarzyszące to świąd i zaczerwienienie skóry. Objawy powinny zniknąć po kilkunastogodzinnym odstawieniu alergenu (np. kosmetyków).

Nie należy lekceważyć opuchlizny, która utrzymuje się dłużej i towarzyszy jej opuchnięcie szyi, czy problemy z oddychaniem (po kontakcie z silnym alergenem). To sygnały, że obrzęk alergiczny dotyczy układu oddechowego.

Tego typu sytuacje mogą być groźne dla życia, dlatego trzeba bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Obrzęk Quinckego

Z powodu silnej reakcji alergicznej może też dojść do obrzęku Quinckego (naczynioruchowego). Mówimy o nim w przypadku wystąpienia gwałtownego, niemal całkowitego nabrzmienia skóry właściwej i tkanki podskórnej twarzy oraz innych partii ciała.

Schorzenia nerek

Objawów nie można lekceważyć również z tego względu, że zmiany w wyglądzie twarzy mogą świadczyć o trwającej chorobie nerek. Niepokojące sygnały to obrzęk powiek i tzw. worki pod oczami oraz opuchlizna stóp i łydek. Należałoby sprawdzić w tym momencie, jaką ilość wody wypijamy dziennie, jaka jest częstotliwość oddawania moczu oraz czy nie ma problemów po stronie układu moczowego.

Styl życia

Trzeba też pamiętać, że zwiększona objętość twarzy bywa efektem niewłaściwej diety, czyli zbyt późnego jedzenia obfitych posiłków, nadmiernego spożywania soli i alkoholu. Jedną z możliwych do zastosowania kuracji jest dieta ketogeniczna.

Lekarstwa

Opuchlizna twarzy może ponadto wynikać z przyjmowania leków sterydowych (np. na astmę), na nadciśnienie tętnicze oraz tabletek antykoncepcyjnych.

Opuchnięta twarz – jak się pozbyć?

W przypadku, gdy obrzęk twarzy jest objawem choroby, wówczas to jej leczenie, czy łagodzenie przebiegu w konsultacji z lekarzem przyniesie oczekiwane efekty.

Jeżeli problem pojawił się na skutek przyjmowania określonych leków, wówczas także ze specjalistą warto ustalić ich zmianę lub częstotliwość dawkowania.

Zmiana sposobu odżywiania, regularne nawadnianie organizmu oraz rzucenie nałogów to z kolei rozwiązanie dla osób, u których opuchnięta twarz wynika z niehigienicznego trybu życia.

Poza tym istnieją domowe sposoby na złagodzenie obrzęku. Można spróbować m.in. kompresu ze zwykłej herbaty lub rumianku, okładów z lodem lub ze schłodzonego mleka. Innym rozwiązaniem są maseczki np. z utartego świeżego ziemniaka lub ogórków oraz z białka kurzego. Sprawdzają się też masaże palcami, opukiwanie nimi twarzy, czy przykładanie zimnej łyżeczki np. do opuchniętych powiek.

Autor artykułu:tech. farm. Małgorzata Kruszewska

Opuchnięcie twarzy – przyczyny i co na opuchliznę?

Opuchnięcie twarzy może być wynikiem nieprawidłowej diety i picia zbyt małej ilości płynów. Przyjmowanie około 2 litrów płynów dziennie to bardzo prosty sposób na opuchliznę, choć nie zawsze w pełni skuteczny. Warto również zadbać o zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały, a także wykonywać masaż twarzy za pomocą dłoni lub wałka do twarzy i stosować poranne kompresy. 

Wybierz kultowe kosmetyki dla siebie i zgarnij do Wizaż24 rabat.

Zapomnij o opryszczce! Ten sposób wyleczy ją szybciej niż inne!

Skąd bierze się opuchnięcie twarzy?

Obrzęk najczęściej pojawia się wskutek zatrzymania wody w organizmie – w tkankach gromadzi się za dużo płynów, które nie zostały odfiltrowane przez nerki podczas nocy.

W efekcie po przebudzeniu mamy opuchnięte okolice oczu, a czasem nawet całą twarz. Jeśli przydarza nam się to cyklicznie, kilka dni przed spodziewaną miesiączką – winne są wahania hormonów.

Jednak gdy brakuje takiej zależności, a podpuchnięcia towarzyszą nam zbyt często, warto się zastanowić, czy nie popełniamy jednego, prostego błędu.

Odwodnienie to jedna z najczęstszych przyczyn obrzęków. Dodajmy do tego zbyt późną kolację, zwłaszcza z dużą ilością soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i spanie na płaskiej poduszce – poranne opuchnięcie twarzy mamy niemal jak w banku.

Uwaga: pamiętajmy, że poranne obrzęki czasami mogą być objawem poważnych chorób – jeśli mimo wszystko nadal się utrzymują, należy udać się do lekarza. Szczególnie niepokojącym sygnałem jest puchnięcie nóg w nocy, które może świadczyć o problemach z krążeniem, a nawet pracą serca – w takim wypadku nie zwlekajmy ze zgłoszeniem się do specjalisty.

Co na opuchniętą twarz?

Znalazłyśmy dla was kilka szybkich i bardzo skutecznych sposobów na opuchnięcie twarzy. W tym przypadku powinniśmy zadziałać zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Chodzi o to, aby prawidłową dietę i nawodnienie organizmu uzupełnić kompresami i masażem twarzy.

Nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do pozbycia się porannej opuchlizny. Jeżeli jesteśmy odwodnieni, nasz organizm dostaje sygnał, aby magazynować wodę, co prowadzi do opuchlizny. Powinniśmy więc zadbać, aby każdego dnia pić co najmniej 1.5-2 litry wody. Dodatkowo woda pomoże oczyścić organizm z toksyn, które często powodują zastój limfy pod skórą.

You might be interested:  Ból skóry głowy – jakie są przyczyny bolącej skóry na głowie?

Masaż wałkiem do twarzy

Masaż wałkiem jadeitowym lub kwarcowym to świetny sposób na pozbycie się podskórnych zatorów limfy i szybkie usunięcie opuchlizny. Zadziała on jeszcze lepiej, jeśli najpierw schłodzimy go przed 1-2 godziny w lodówce. To jednak nie jest jego jedyne działanie. Taki masaż twarzy działa również ujędrniająco i zwiększa absorpcję kosmetyków pielęgnacyjnych.

Kompresy na twarz

Świetnym rozwiązaniem na opuchnięcie twarzy są również kompresy. Najlepiej sprawdzi się tutaj łagodzący kompres z rumianku, pokrzywy lub zielonej herbaty, który natychmiastowo ściągnie opuchliznę, a dodatkowo rozświetli skórę. Warto również zastosować kompres chłodzący.

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta jest jednym z kluczowych elementów, jeśli chodzi o opuchliznę, ale również ogólnie pielęgnację. Przede wszystkim powinniśmy unikać nadużywania soli, cukru i ograniczyć spożywanie wysoko przetworzonych produktów, które skutkują nie tylko opuchnięciem twarzy, ale również negatywnym wpływem na urodę i zdrowie.

Opuchnięta twarz – przyczyny. Jak się jej pozbyć?

Opuchlizna twarzy pojawia się wówczas, gdy w tkance skórnej lub pod nią gromadzi się nadmiar wody, limfy bądź krwi. Jest to zjawisko, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Podłoże zapalne wskazuje na jakąś chorobę.

Czasem opuchnięta twarz może pojawić się też bez stanu zapalnego. Nagły obrzęk twarzy obejmuje zwykle policzki, żuchwę, ale też chociażby powieki. Może przytrafić ci się opuchnięta twarz z jednej strony lub symetrycznie.

Czy znasz możliwe przyczyny opuchniętej twarzy? Pomożemy ci je rozpoznać i zwalczyć.

Opuchnięta twarz – przyczyny

Spuchnięta twarz może być objawem wielu różnych dolegliwości. Rozpoznanie źródła objawów pozwoli ci szybciej pozbyć się problemu, jakim jest opuchlizna twarzy. Poniżej przedstawiamy najczęściej powtarzające się przyczyny.

  • Zmiany hormonalne – mogą one zachodzić w organizmie na skutek wielu różnych sytuacji. Wśród kobiet najczęstszą jest menstruacja. Niewielka opuchlizna na twarzy przed lub w trakcie trwania okresu jest całkowicie normalna. W tym czasie zwiększa się retencja wody w twoim ciele. Może być to zauważalne także na kończynach i brzuchu. Opuchnięta twarz powinna samoczynnie powrócić do normy po paru dniach.

Jeżeli minęło już kilkanaście dni, a twoje rysy wciąż nie wróciły do normy, przyczyna opuchlizny twarzy może być poważniejsza. Trwale zaburzony poziom hormonów wiąże się m.in.

z niedoczynnością tarczycy. Wówczas zauważysz też powiększone powieki i znacznie chłodniejszą niż zwykle skórę.

Tę chorobę należy jak najszybciej zdiagnozować oraz natychmiast rozpocząć odpowiednie leczenie.

  • Chore zatoki – zapalenie zatok to bardzo częsty powód opuchnięcia twarzy. Obrzęk pojawia się na kościach policzkowych, w obrębie żuchwy, a przede wszystkim – nosa. Objawom tym towarzyszy też złe samopoczucie, katar, uczucie rozbicia, gorączka, ból głowy i wrażenie rozpierania zatok od środka.
  • Reakcje alergiczne – jeśli miałaś kontakt z alergenem, który cię uczula, skutkiem może być właśnie opuchnięta twarz. Tę przyczynę rozpoznasz też po swędzeniu i miejscowym zaczerwienieniu skóry. Do tego typu reakcji może dojść po spożyciu uczulających substancji lub przy kontakcie skórnym. 

Jeżeli szybko odstawisz lub spłuczesz alergen, nagły obrzęk twarzy powinien zniknąć po kilku–kilkunastu godzinach. Natomiast jeśli opuchlizna policzka nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem. Sytuacja jest wyjątkowo poważna, gdy opuchlizna rozprzestrzenia się na szyję i utrudnia oddychanie. Przy takich objawach zalecana jest niezwłoczna wizyta w szpitalu.

  • Obrzęk Quinckego – jest to następstwo silnej reakcji alergicznej. Dolegliwość ta znana jest też pod nazwą obrzęku naczynioruchowego. Opuchnięta twarz nie jest przy tym jedynym problemem. Dochodzi wówczas do opuchnięcia skóry i tkanki podskórnej na obszarze całego ciała. Obrzęk Quinckego ma zwykle podłoże genetyczne. Nasila się przy podwyższonej temperaturze otoczenia oraz przy bardzo silnym stresie.
  • Rak płuc – jeżeli nowotwór zacznie uciskać na żyłę ciągnącą się od głowy do serca, może pojawić się puchnięcie twarzy. Rak w płucach, węzłach chłonnych, tarczycy, piersi i chłoniaki często powodują niedrożność żyły głównej górnej. 
  • Choroby nerek – puchnięcie twarzy występuje w tym przypadku wraz z opuchlizną stóp i łydek. Możesz zauważyć też zmiany w okolicy oczu – powszechne dolegliwości towarzyszące to nabrzmiałe powieki i cienie pod oczami. Problemy z układem moczowym mogą mieć też inne, poważniejsze objawy niż sam obrzęk twarzy i innych części ciała. W celu diagnozy skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Choroby nerek mogą długo rozwijać się bezobjawowo. Najczęściej powstają u ludzi, którzy piją niedostateczną ilość wody. Czasem pojawiają się też jako konsekwencja powikłań różnych infekcji bakteryjnych.

  • Niektóre lekarstwa – leki często powodujące obrzęk twarzy to m.in. sterydy, antykoncepcja i tabletki na nadciśnienie. Upewnij się, czy substancje, które zażywasz regularnie mogą powodować takie skutki uboczne.
  • Dieta i styl życia – opuchnięta twarz bywa też wynikiem regularnego spożywania zbyt dużej ilości soli, alkoholu i ciężkostrawnych posiłków. Postaraj się przestawić swój organizm na mniejsze, a częstsze porcje. Jeśli zadbasz o swój układ trawienny poprzez zdrowe odżywianie, opuchlizna twarzy powinna wkrótce zejść sama. Ogranicz ilość spożywanej soli, a zwiększ dzienną dawkę białka. Opuchnięta twarz stanie się rzadszym zjawiskiem, jeżeli wprowadzisz do swoich dni więcej aktywności fizycznej.

Czasem przyczyny opuchniętej twarzy są bardzo błahe – wynikające z uszkodzeń mechanicznych. Zalicza się do nich chociażby urazy głowy spowodowane pobiciem, upadkiem lub innym nieszczęśliwym wypadkiem. 

Opuchlizna twarzy od zęba

Niektóre zmiany w obrębie zębów powodują spuchnięte policzki, dziąsła, wargi lub węzły chłonne. Opuchlizna twarzy od zęba może pojawić się po leczeniu kanałowym bądź wyrwaniu zęba.

Niekiedy pojawia się wraz z ropniem – ostrym zapaleniem tkanek.

Opuchlizna policzka po jednej lub obu stronach twarzy przytrafia się też ludziom, którzy nieprawidłowo dbają o higienę jamy ustnej.

Jeśli źle dbasz o swoje zęby, opuchnięta twarz może być naturalnym następstwem. Zdarza się na skutek niewłaściwego lub zbyt rzadkiego mycia zębów oraz braku podjęcia wskazanego przez lekarza leczenia.

Wówczas wytwarza się stan zapalny w obszarze tkanki przyzębnej. Spuchnięte policzki, krwawienie dziąseł, ból zęba – to jasne sygnały, że coś jest nie tak.

Jeśli zauważysz u siebie powyższe dolegliwości, jak najszybciej udaj się do dentysty.

Opuchnięta twarz rano

Jeśli po przebudzeniu zauważyłeś u siebie opuchniętą twarz, jest to prawdopodobnie objaw przejedzenia. Opuchnięta twarz rano jest powiązana z wieczornym przejadaniem się.

Jest to naturalna konsekwencja zakłóconej pracy twojego układu trawiennego. Pojawia się też czasem, kiedy dobrze zjadłeś, lecz źle spałeś.

Opuchlizna na twarzy następuje, gdy twoja twarz przez większość nocy była przyciśnięta do poduszki.

Czasem opuchnięta twarz rano może mieć też podłoże chorobowe. Nie należy bagatelizować tego typu objawów, jeżeli często się powtarzają. Zacznij od zmiany swoich nawyków żywieniowych. Postaw na dietę zdrową i lekkostrawną.

Wieczorem postaraj się powstrzymać od podjadania i spożywania alkoholu. Jeśli po paru dniach nie zauważysz poprawy, opuchnięta twarz może być konsekwencją jakiejś choroby lub poważniejszej dolegliwości.

Najlepiej udaj się do lekarza, aby przeprowadzić diagnostykę.

Sposoby na opuchliznę

Zastanawiasz się, jak pozbyć się opuchlizny szybko i skutecznie? Niektórych źródeł opuchniętej twarzy nie da się prędko usunąć. Poważnymi przyczynami powinien zająć się lekarz specjalista. Jeśli nagły obrzęk twarzy wygląda dla ciebie niepokojąco, udaj się do najbliższej przychodni. Doktor pomoże ci ustalić, dlaczego pojawiła się opuchlizna twarzy oraz jak jej zaradzić.

W przypadku chorobowych przyczyn opuchlizny twarzy prawidłowe leczenie jest jedynym sposobem na redukcję dolegliwości. Próby zmniejszenia opuchlizny na własną rękę prawdopodobnie nie będą skuteczne.

Jeśli problem pojawił się na skutek przyjmowania leków, powinieneś powiadomić o tym swojego lekarza. Być może opuchnięta twarz jest reakcją twojego organizmu na jakiś alergen lub drażniącą substancję. Lekarz może zalecić ci zmianę tabletek na inne bądź zmodyfikować dawkowanie.

Co na opuchliznę? Domowe sposoby

Jeśli chcesz zwalczyć sam obrzęk twarzy, możesz wypróbować nasze domowe sposoby na opuchliznę. Czasem wystarczy łagodny kompres z materiału nasączonego rumiankiem lub herbatą (czarną lub zieloną). Napar musi się dobrze zaparzyć i wystudzić, zanim nałożysz go na twarz.

You might be interested:  Złamanie kości łonowej – objawy, leczenie, rehabilitacja

Rumianek zmniejszy zaczerwienienie i zredukuje obrzęk twarzy. Herbata też wykazuje miejscowe działanie kojące. Możesz zastąpić ją też zwykłą szałwią. To zioło ma działanie ściągające i przeciwobrzękowe.

Dobrze sprawdzi się także jako płukanka jamy ustnej przy opuchliźnie twarzy od zęba.

Mogą pomóc ci też okłady z lodu, chłodnego mleka lub kefiru. Niska temperatura jest bardzo skuteczna w kwestii redukcji opuchlizny twarzy. Wypróbuj też kojąco-chłodzące maseczki:

  • ze świeżego ogórka,
  • ze startych ziemniaków,
  • z białka jajka.

Pomogą ci też delikatne masaże twarzy opuszkami palców. Przy swędzeniu, dla większej ulgi postaraj się o jak najniższą temperaturę przykładanych do twarzy produktów.

Jeśli walczysz z opuchlizną na twarzy od zęba, prawdopodobnie towarzyszy jej też silny ból i dyskomfort wewnątrz jamy ustnej.

Do ich redukcji pomogą zwykłe tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdej aptece – paracetamol, ibuprofen lub metamizol. 

Blond włosy – czy to kolor dla ciebie?

Pamiętaj też o ogólnych zasadach przeciwdziałających spuchniętym policzkom:

  • dbaj o higienę swojej jamy ustnej, twarzy i całego ciała, 
  • wprowadź bardziej lekkostrawną dietę – pamiętaj o ograniczeniu posiłków przed snem,
  • wysypiaj się – jeśli codziennie budzisz się niewyspany, zwiększasz ryzyko często opuchniętej twarzy.
  • postaraj się skończyć z nałogami (alkohol, papierosy itp.),
  • codziennie pij dużą ilość zwykłej, niegazowanej wody, najlepiej mineralnej,
  • regularnie wykonuj masaż twarzy, który poprawi ukrwienie i funkcjonowanie tkanek w tym obszarze.

Opuchnięta twarz przeważnie nie jest powodem do obaw. Zwykle wystarczą chłodne kompresy, aby zredukować obrzęk i złagodzić ewentualne swędzenie. Jeżeli opuchlizna twarzy długo nie schodzi lub pojawia się dość często, może być to objaw chorobowy. W takim przypadku najlepiej udać się do lekarza.

Opuchnięta twarz – skuteczne sposoby na obrzęk twarzy

Opuchnięcia na twarzy i wokół oczu mogą w sposób istotny zmienić nasz wygląd – jest to problem, który zdecydowanie dodaje nam lat i sprawia, że wyglądamy na chorych lub zmęczonych.

Przyczyny tego stanu mogą być naprawdę różne, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy potrafili przede wszystkim odkryć źródło problemu.

Podpowiadamy, co może być powodem opuchniętej twarzy i w jaki sposób możemy zminimalizować obrzęk w tym rejonie!

Opuchnięta twarz – przyczyny

Opuchnięta twarz to problem, z którym raz na jakiś czas każdy z nas może mieć do czynienia, np. po nieprzespanej nocy, w wyniku przepracowania czy po wypiciu większych ilości alkoholu. Nabrzmiała twarz może jednak towarzyszyć nam stale np. przez problemy z tarczycą, nerkami czy innymi organami, a także przez niedobór istotnych dla organizmu witamin i składników mineralnych, np. w wyniku niewłaściwej diety. Bardzo często jest to również efekt reakcji alergicznej na wybrane składniki kosmetyków, pożywienia czy unoszących się w powietrzu pyłków. Jeżeli obrzęk na twarzy utrzymuje się przez dłuższy czas, zdecydowanie nie powinniśmy lekceważyć tego objawu i zgłosić się z nim do odpowiedniego specjalisty – opuchnięcia i obrzęki mogą być oznaką poważnych zaburzeń w naszym organizmie. Bez względu na przyczynę warto jednak poznać skuteczne, domowe sposoby na opuchnięta twarz, by złagodzić ten stan i przywrócić twarzy naturalny wygląd.

Opuchnięta twarz rano – jak zmniejszyć obrzęk?

Opuchnięta twarz i oczy to problem, który wielu osobom towarzyszy przede wszystkim rano. Większość z nich zmniejsza się samoistnie po około 20-30 minutach po przebudzeniu, jednak możemy przyspieszyć ten proces poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Na początku warto przemyć twarz zimną wodą, postarać się delikatnie napiąć mięśnie twarzy, a także wykonać delikatny masaż twarzy i skóry wokół oczu – to pomoże uruchomić pracę układu limfatycznego i przyspieszyć odpływ zalegających na twarzy płynów ustrojowych. Bardzo pomocne mogą też okazać się zimne okłady np. z lodu, zimnej herbaty czy rumianku. Jeśli nie możesz wyeliminować przyczyn zmęczonej twarzy, staraj się złagodzić objawy.

Sposoby na opuchniętą twarz – pielęgnacja skóry

Spuchnięta twarz i oczy wymagają od nas również zastosowania odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, które powinny być bogate w substancje łagodzące, nawilżające i pobudzające skórę do pracy. Tak, aby mogły szybko przywrócić równowagę warstwy hydrolipidowej.

Co na podpuchnięte oczy?

Jeśli nasze oczy mają skłonności do obrzęków, zdecydowanie powinniśmy wyposażyć się w krem pod oczy z dodatkiem takich składników, jak: kofeina, miłorząb japoński, algi, kasztanowiec, bluszcz, skrzyp czy zwykła pietruszka.

Są to substancje, które pobudzą krążenie krwi i limfy w skórze, a tym samym pomogą zlikwidować opuchliznę wokół oczu. Ważnym jest, by wiedzieć jak nakładać krem pod oczy – pamiętajmy o wykonaniu delikatnego masażu, który pomoże uzyskać jeszcze lepsze rezultaty.

Przy coraz częściej utrzymujących się obrzękach pod oczami, warto rozważyć wykonanie specjalnego zabiegu w gabinecie kosmetycznym, np. drenażu limfatycznego.

Co na opuchliznę twarzy?

Na opuchniętą twarz najlepiej zastosować krem nawilżający z dodatkiem łagodzących i zmniejszających opuchliznę substancji, np. aqua – żel do twarzy Vichy Aqualia Thermal SPA.

Możemy też przed zastosowaniem wybranego kremu nawilżającego aplikować na skórę wodę termalną w sprayu bądź chłodzący kompres, aby zmniejszyć obrzęk.

Liczy się nie tylko skład kremu nawilżającego, ale też sposób jego nakładania – kosmetyk należy wcierać w skórę kolistymi ruchami, kierując się od dołu do górnych obszarów twarzy.

Opuchlizna twarzy, worki pod oczami| Klinika Miracki Warszawa

Zmęczenie, stres i brak ruchu najczęściej odbijają się na naszym organizmie w sposób widoczny dla innych. Przejawem tego jest opuchnięta twarz i obrzęki pod oczami. Niestety zdarza się również, że tego rodzaju objawy są przyczyną chorób ogólnoustrojowych.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka lekarza pierwszego kontaktu, w celu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości.

Jeśli podłożem worków pod oczami jest wyłącznie zbyt aktywny styl życia, dobrze jest zasięgnąć opinii kosmetologa na temat sposobów skutecznej redukcji defektów urody.

Opuchlizna na twarzy – przyczyny

Źródłem powstawania opuchlizny na twarzy i worków pod oczami jest najczęściej niewyspanie się, długotrwały płacz, stres, przemęczenie, opalanie się, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Czasem zdarza się też, że za opuchniętą twarzą stoi alergia.

Ponadto, worki pod oczami i sińce mogą być symptomem schorzeń stomatologicznych. Takie same objawy występują w przypadku chorób nerek, serca, tarczycy i zaburzeniach układu krążenia. Czynnikiem wywołującym opuchliznę na twarzy oraz cienie pod oczami jest także zastój limfy w tkankach podskórnych, spowodowany siedzącym trybem życia.

Opuchlizna na twarzy może być również uwarunkowana genetycznie.

Opuchlizna na twarzy, obrzęki pod oczami, sińce – leczenie

Po ustaleniu przyczyny opuchniętej twarzy i pojawieniu się obrzęków pod oczami czy sińców, a także wykluczeniu lub diagnostyce ewentualnych chorób ogólnoustrojowych, warto podjąć środki, które pomagają w leczeniu tych niedoskonałości. Medycyna estetyczna doskonale radzi sobie z likwidacją oznak zmęczenia na twarzy, w tym również redukcji worków pod oczami. Jednym z nich jest na przykład mezoterapia igłowa czy laseroterapia.

Opuchlizna na twarzy – domowe sposoby leczenia i profilaktyka

Domowe sposoby leczenia opuchlizny na twarzy i worków pod oczami to przede wszystkim wykorzystanie naturalnych środków, dostępnych w każdej kuchni. Pozytywnym efektem działania cieszą się okłady z herbaty rumianku, a także maseczki, na przykład ze świeżego ogórka czy pietruszki.

Ponadto, można też zastosować okład z surowego ziemniaka oraz masaż kostkami lodu. Profilaktyką wobec opuchniętej twarzy i powstawania obrzęków pod oczami jest unikanie stresu, dbałość o odpowiednią ilość snu, minimum osiem godzin dziennie, a także rezygnacja z używek, takich tytoń czy alkohol.

Wskazane jest również podjęcie systematycznej aktywności fizycznej i picie wody niegazowanej, przynajmniej 1,5 litra dziennie.

Działaniem zapobiegawczym względem pojawiania się na twarzy niechcianej opuchlizny jest także przestrzeganie zasad zbilansowanej diety, unikanie fast foodów, tłustych potraw i słodyczy.

Polecane zabiegi, pomocne w likwidacji opuchlizny na twarzy i cieni pod oczami

Skutecznymi zabiegami medycyny estetycznej w przypadku chęci pozbycia się opuchlizny i cieni pod oczami są, między innymi: Kwas hialuronowy, Karboksyterapia czy ClearLift.

Endermolift Mikrodermabrazja wodna Hydrafacial Drenaż limfatyczny

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *