Pen do insuliny – jak podawać insulinę, przechowywanie, gdzie kupić, cena

Od wielu lat obserwuje się tendencję do spożywania coraz to większej ilości węglowodanów, szczególnie tych prostych. Wpływa to niekorzystnie na nasz organizm, a jednym z przypadków gdy szczególnie musimy uważać na to co jemy są choroby związane z insuliną.

Prawidłowy poziom insuliny jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

W przypadku zaburzeń związanych z tym istotnym dla gospodarki węglowodanowej hormonem mówimy o cukrzycy, typu I lub II.

Zbyt niski poziom glukozy we krwi może doprowadzić do utraty przytomności lub śpiączki, ponieważ jest to jedyne paliwo dla naszego mózgu. Warto zapoznać się z tym transporterem i zrozumieć jego pracę.

Insulina jak każdy hormon w naszym organizmie jest białkiem składającym się z dwóch łańcuchów polipeptydowych: A i B. Swoją nazwę zawdzięcza miejscu wytwarzania – z łac.

insula – wyspa, pochodzi od wysepek Langerhansa trzustki przez komórki B (β).

Jej zdaniem w organizmie jest transportowanie substancji wchłoniętych przez układ pokarmowy do komórek: mięśniowych (miocytów), tłuszczowych (adipocytów) oraz wątrobowych (hepatocytów).

Została odkryta w 1922 roku, a jej odkrywca Frederick Banting został uhonorowany nagrodą Nobla rok później. Jako pierwszy hormon udało się ją uzyskać sztucznie, przy użyciu metod inżynierii genetycznej, już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Produkcja tego ważnego dla gospodarki węglowodanowej hormonu jest kontrolowana przez stężenie glukozy we krwi. Spożycie pokarmu powoduje wzrost stężenia tego cukru we krwi, następuje wzmożona produkcja insuliny, która transportuje go z krwi do komórek ciała. Efektem tego jest spadek zawartości cukru we krwi i zmniejszenie produkcji insuliny przez trzustkę.

Insulina – zastosowanie

Hormon ten jest podawany chorym w przypadku, gdy ich organizm z różnych przyczyn sam nie produkuje odpowiedniej jego ilości, a więc szczególnie w przypadku cukrzycy typu 1.

Czasami zdarza się, że osoby z cukrzycą typu 2 także zażywają insulinę – jest to zalecane przez lekarzy, jeśli leki doustne przestają być skuteczne lub kiedy kuracja lekami nie może być przeprowadzona. Niekiedy decydują o tym przewlekłe powikłania choroby. Kobiety chore na cukrzycę zamieniają leki na insulinę w okresie ciąży i czasie jej planowania.

Ta zmiana wymagana jest również u osóbz cukrzycą, które nagle zachorują na zapalenie płuc, zawał serca, udar mózgu. O doborze preparatów decyduje diabetolog, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby chorego.

Taka insulina jest produkowana w specjalnych ośrodkach przez wykorzystanie zmienionych genetycznie komórek drożdży lub bakterii z rodziny Escherichia Coli.

Insulina – rodzaje

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów insulin, różniących się między sobą:

 • czasem działania,
 • szybkością rozpoczęcia działania,
 • szczytem pełnego działania.

Dzięki temu osoba przyjmująca insulinę ma większą elastyczność co do pory oraz liczby zastrzyków. Pozwala to na lepszą regulację prawidłowego poziomu cukru we krwi, którego zaburzenia mogą nieść niebezpieczne powikłania jak utrata przytomności czy nawet śpiączka.

Zrozumienie, jak działają poszczególne typy insulin, pozwala odpowiednio zaplanować swoje posiłki, przekąski i zakresy aktywności fizycznej.

Jest to wcześniej produkowana odmiana insuliny. Jej budowa jest niemal identyczna w porównaniu do hormonów naturalnie produkowanych przez trzustkę.

Zaczyna działać po 30 – 45 minutach od wstrzyknięcia, szczyt aktywności przypada między 2 a 4 godziną od zastrzyku, a przestają działać 7 – 8 godzin od podania.

Dlatego, żeby nie dopuścić do zbyt dużego podwyższenia poziomu cukru we krwi po jedzeniu, insulinę klasyczną trzeba podawać co najmniej 30 minut przed posiłkiem. Chory musi jeść regularnie, a ze względu na długi okres działania preparatu – także między posiłkami.

Pen do insuliny – jak wybrać i jak podawać insulinę penem? | Poradnik NN.pl

Pen insulinowy służy do podskórnego wstrzykiwania insuliny. Zobacz, jak wygląda obsługa takiego urządzenia.

Cukrzyca typu 1, a niekiedy również cukrzyca typu 2, wymaga insulinoterapii, czyli podskórnego wstrzykiwania insuliny. Urządzeniem, które ułatwia to zadanie, jest pen insulinowy. Dzięki niemu zabieg jest prosty, bezbolesny i może być wykonywany samodzielnie w domu.

You might be interested:  Rak jamy ustnej – jakie objawy daje i jak go rozpoznać?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi na skutek uszkodzenia komórek trzustki (cukrzyca typu 1) lub oporności tkanek organizmu na insulinę (cukrzyca typu 2).

U części kobiet pod wpływem hormonów ciążowych rozwija się cukrzyca ciężarnych, która ustępuje po porodzie. Leczenie choroby zależy od jej rodzaju i stanu pacjenta. Niekiedy konieczne jest wstrzykiwanie insuliny.

Wówczas osoba chora powinna zaopatrzyć się w pen insulinowy.

Czym jest pen do insuliny?

Pen insulinowy to automatyczne urządzenie, które służy do samodzielnego wstrzykiwania insuliny pod skórę.

Składa się ono z plastikowej obudowy, pokrętła do ustawienia dawki, tłoka, bardzo cienkiej igły o długości od 4 do 8 milimetrów oraz osłony zabezpieczającej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nazwa pena do insuliny pochodzi od jego kształtu – przypomina on pióro do pisania (ang. pen).

Na rynku dostępne są wstrzykiwacze w różnych rozmiarach, kolorach i rodzajach (np. specjalne dla dzieci, osób słabowidzących lub przeznaczone do konkretnych rodzajów insuliny).

Pen do insuliny – gdzie kupić?

Pen do insuliny możesz otrzymać bezpłatnie w poradni diabetologicznej. Musisz jednak pamiętać o tym, że urządzenie powinieneś regularnie wymieniać – moment, w którym należy to zrobić, jest ściśle określony przez producenta. Istnieje także opcja samodzielnego zakupu nowoczesnego wstrzykiwacza do insuliny w sklepie ze sprzętem medycznym.

Jeśli ubezpieczyłeś się na wypadek zachorowania na cukrzycę i zdiagnozowano u Ciebie tę chorobę, koszt zakupu pena do insuliny możesz pokryć przy pomocy świadczenia wypłacanego w ramach ubezpieczenia cukrzycowego.

Pakiet dla chorych na cukrzycę, który jest pakietem dodatkowym do ubezpieczenia na życie, poza wsparciem finansowym, zapewnia również dostęp do badań i konsultacji specjalistycznych.

Jak podawać insulinę penem?

Insulinoterapię możesz przeprowadzać samodzielnie w domu. Obsługa pena do insuliny jest prosta. Zasady korzystania z tego urządzenia przedstawi Ci lekarz prowadzący lub pielęgniarka z poradni diabetologicznej. W razie wątpliwości lub trudności zawsze możesz poprosić kogoś z personelu medycznego o ponowny instruktaż.

Podawanie insuliny penem insulinowym powinno przebiegać w następujący sposób:

 1. Umyj ręce ciepłą wodą z mydłem.
 2. Dokonaj pomiaru stężenia glukozy we krwi przy pomocy glukometru.
 3. Sprawdź drożność igły w penie insulinowym – ustaw jedną jednostkę leku i wypuść ją (kropla na końcu igły oznacza, że urządzenie działa prawidłowo).
 4. Ustaw odpowiednią dawkę insuliny.
 5. Wybierz miejsce wkłucia (np. brzuch).
 6. Chwyć skórę w miejscu wkłucia w fałd i wprowadź w niego igłę pod kątem prostym.
 7. Powoli naciśnij tłok i wprowadź insulinę pod skórę.
 8. Odczekaj kilka sekund, wyjmij igłę i puść fałd skóry.
 9. Wymień igłę na nową (starą zabezpiecz i wyrzuć).
 10. Umieść urządzenie w specjalnym etui na pen insulinowy i odłóż w bezpieczne miejsce.
 11. Ponownie umyj ręce.

Samodzielne podawanie insuliny przy pomocy wstrzykiwacza jest bezpieczne. Musisz jednak pamiętać o tym, aby:

 • upewnić się, że ustawiłeś odpowiednią dawkę insuliny,
 • nie dzielić się penem insulinowym z inną osobą,
 • używać dwóch osobnych penów do każdego rodzaju insuliny,
 • nie naciskać tłoku pena do insuliny przed wprowadzeniem igły pod skórę.

Pamiętaj, że nie musisz dezynfekować skóry w miejscu, w które zamierzasz wprowadzić igłę wstrzykiwacza do insuliny. Ważne jest jednak, aby była ona czysta i sucha. W razie trudności możesz poprosić o pomoc w podaniu leku inną osobę. Jest to niezbędne, gdy zmieniasz miejsce wkłucia (co jest zalecane, aby uniknąć lipoatrofii – miejscowego zaniku tkanki tłuszczowej).

Zobacz też: Dieta w cukrzycy – co można jeść?

Tagi: #choroby cywilizacyjne #cukrzyca #zdrowie

Pen Do Insuliny – Zdrowie

Zduńska Wola dzisiaj 10:53
Warszawa, Wola wczoraj 21:22
Poznań, Górczyn wczoraj 15:36
Ostrów Wielkopolski wczoraj 08:59
Brak zdjęcia
Kraków, Zwierzyniec 6 wrz
Brak zdjęcia
Warszawa, Śródmieście 30 sie
Katowice, Dąbrówka Mała 29 sie
Wrocław, Fabryczna 28 sie
Kraków, Bieżanów-Prokocim 23 sie

« poprzednia 1 2 następna »

You might be interested:  Depresja endogenna – przyczyny, objawy i leczenie

Czy chcesz zapisać aktualne kryteria wyszukiwania? Zapisz wyszukiwanie Zobacz zapisane

Aktualne kryteria wyszukiwania są zapisane Usuń Zobacz zapisane

aBi+OMZ/rDETrvY2SlLVLnI4aqzvsBi7HBb2Web4U9/OfDlPUXwX/Sd7HdYhXCXjKVxXGsFUOABsri1xxVhZFchHA0oP1HTGJMGCgaHmuPLQzTissSv6loFyVHU0lo6He2zAnlfQpUDr4E1gtfiG2F/8vZ/385RrRka73S2sUi8nYh6ixsAZRSLg/KsLF78n97x0YD97jaj4MR7dmt3B5aZxlfcAr/gfrpyrK3DlhalwXEaMVps1bLLxTUWSLR7zZ3hjx0tDO2fFe3dF8+jq6PYvcOe5IwvJ

44c515d370019eb775483ffd6521d5be

Humalog cena i dostępność w aptekach w Warszawie

 • 0,77 km Cosmedica ul. Śliska 3, Warszawa pokaż
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 2 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 3 minut temu
 • 1,20 km

  Apteka Pańska

  ul. Pańska 61, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 5 minut temu
 • 2,19 km

  Cosmedica

  ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 17/u5, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około minutę temu
 • 2,22 km

  Cosmedica

  ul. Przyokopowa 33/b2, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 9 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około 6 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • wiele sztuk
  • około 7 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 8 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około minutę temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. wiele sztuk
  4. około 18 minut temu
 • 3,02 km

  Cosmedica

  pl. Przymierza 8, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • 11 sekund temu
 • 3,11 km

  EURO-APTEKA

  ul. Kijowska 1, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. wiele sztuk
  4. około 3 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 4 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 7 minut temu
 • 3,47 km

  EURO-APTEKA

  ul. Płocka 49, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 8 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. wiele sztuk
  4. około 8 minut temu
 • 3,54 km

  Cosmedica

  ul. Czerska 18 lok. 2U, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 7 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 2 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 6 minut temu
 • 3,75 km

  Super-Pharm

  ul. Kijowska 20, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około 6 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 3 minut temu
 • 3,90 km

  Cosmedica

  ul. Odyńca 71 lok. 67, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około 4 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • wiele sztuk
  • około 3 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 3 minut temu
 • 4,07 km

  Cosmedica

  ul. Antoniego Malczewskiego 48/50, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 2 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. wiele sztuk
  4. około 5 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 6 minut temu
 • 4,43 km

  EURO-APTEKA

  ul. Spartańska 1, Warszawa pokaż

 • 4,45 km

  Cosmedica

  ul. Szwedzka 43/U4, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 2 minut temu
 • 4,49 km

  Cosmedica

  ul. Terespolska 4 (lok. 512-514), Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 4 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około 7 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 4 minut temu
 • 4,83 km

  Cosmedica

  ul. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego 37, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około minutę temu
 • 5,27 km

  Cosmedica

  ul. Jana Kazimierza 45/1, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 4 minut temu
 • 5,33 km

  EURO-APTEKA

  ul. Postępu 21C, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. 42 sekund temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • 11 sekund temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 4 minut temu
 • 5,54 km

  Apteka Główna

  ul. gen. Romana Abrahama 18 lok. 310, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 3 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 4 minut temu
 • 5,59 km

  Super-Pharm

  ul. Wołoska 12, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 6 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 6 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 9 minut temu
 • 5,85 km

  Apteka

  ul. Dalanowska 46 lok. U1, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. 43 sekund temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • 28 sekund temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 4 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 6 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. wiele sztuk
  4. około 5 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około minutę temu
 • 6,70 km

  Cosmedica

  ul. Rembielińska 20, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 6 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 8 minut temu
 • 6,92 km

  EURO-APTEKA

  ul. Czumy 3C, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 5 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • wiele sztuk
  • około 6 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 3 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 5 minut temu
 • 7,41 km

  Cosmedica

  ul. Malborska 1, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. wiele sztuk
  4. około minutę temu
 • 7,50 km

  Cosmedica

  ul. Łabiszyńska 16, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • 11 sekund temu
 • 7,95 km

  Cosmedica

  ul. Lazurowa 69, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około minutę temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 8 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około 7 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 5 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około minutę temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • wiele sztuk
  • około minutę temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. 31 sekund temu
 • 8,93 km

  Super-Pharm

  ul. gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego 4, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 6 minut temu
 • 9,03 km

  Cosmedica

  ul. Reymonta 30, Ząbki pokaż

 • 9,23 km

  Apteka Centralna

  ul. Pużaka 1, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 6 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 2 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 6 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 5 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około 6 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 5 minut temu
 • 9,77 km

  Apteka Amica

  ul. Wiosenna 14, Ząbki pokaż

 • 9,78 km

  Cosmedica

  ul. Zygmunta Vogla 62, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około 6 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 6 minut temu
 • 10,21 km

  Cosmedica

  ul. Korkowa 165, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. 8 sekund temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 7 minut temu
 • 10,45 km

  Cosmedica

  ul. Belgradzka 3, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około 8 minut temu
 • 10,60 km

  Cosmedica

  ul. Światowida 41, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 4 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 2 minut temu
 • 10,94 km

  Cosmedica

  ul. Myśliborska 104, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około minutę temu
 • 11,42 km

  Cosmedica

  Aleja Komisji Edukacji Narodowej 20 U-4, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. 58 sekund temu
 • 11,94 km

  Apteka Amica

  ul. Fabryczna 4, Marki pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 7 minut temu
 • 12,06 km

  Cosmedica

  ul. Światowida 57, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 9 minut temu
 • 12,29 km

  Cosmedica

  ul. Książkowa 9C, Warszawa pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 4 minut temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. ostatnia sztuka
  4. około 6 minut temu
 • 13,18 km

  Apteka Amica

  ul. Kolejowa 5B, Zielonka pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około 9 minut temu
 • 14,28 km

  Cosmedica

  ul. Patriotów 110, Warszawa pokaż

  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. 57 sekund temu
 • 14,72 km

  Twoja Apteka

  ul. Wiślana 3A, Łomianki pokaż

  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • kilka sztuk
  • około minutę temu
  1. zarezerwuj
  2. lub zadzwoń
  3. kilka sztuk
  4. około 2 minut temu
  • zarezerwuj
  • lub zadzwoń
  • ostatnia sztuka
  • około 6 minut temu
You might be interested:  Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego – CPPS

Poleć znajomym:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *