Piaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowania

Piaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowaniaPiaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowaniaPiaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowaniaPiaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowaniaPiaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowaniaPiaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowaniaPiaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowaniaPiaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowaniaPiaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowaniaPiaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowania

 • Lakierowanie
 • Jest to zabieg fluoryzacji zabezpieczający powleczone powierzchnie zębów.
 • Wskazania: wysokie ryzyko próchnicy u dzieci, złe nawyki dietetyczne u dorosłych, noszenie aparatów ortodontycznych, obnażone szyjki zębów, plamy próchnicowe (próchnica początkowa), nadwrażliwość odsłoniętych szyjek zębowych, powierzchnie zębów pokrytych klamrą protezy

Piaskowanie

Piaskowanie zębów to proces polegający na usuwaniu kamienia nazębnego znajdującego się na zębach – ich powierzchni i okolicach. W naszej klinice stosujemy bezpieczny system piaskowania marki EMS, dzięki czemu czyszczenie przebiega z użyciem proszku uderzającego wraz z wodą pod ciśnieniem w osadzający się kamień.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny usuwany jest poprzez wibrację ultradźwiękowej końcówki, dodatkowo chłodzonej wodą, przez co zabieg jest dobrze znoszony przez pacjenta i prawie bezbolesny. Taki zabieg nie powoduje uszkodzenia szkliwa nazębnego.

Wskazania: Zalegające złogi kamienia powodujące stany zapalne dziąseł, próchnicę i nieświeży oddech, przy schorzeniach paradontozy

NASZ EKSPERT RADZI:

Podstawą profilaktyki jest codzienna higiena. SZCZOTKOWANIE ZĘBÓW i używanie nitki dentystycznej pomagają usunąć gromadzącą się płytkę nazębną i zapobiegają powstawaniu ubytków.

Tylko wtedy działanie fluoru będzie skuteczne.Przed snem zaleca się aby zęby myć dłużej i dokładniej niż rano. Doskonałym uzupełnieniem szczoteczki do zębów i nici dentystycznej jest płyn do płukania jamy ustnej zawierający fluor.

Obejrzyj film, by dowiedzieć się, jak prawidłowo myć zęby.

PROFILAKTYKA DOPASOWANA DO TWOJEGO UŚMIECHU

W trakcie wizyty specjaliści Medix pomogą Ci indywidualnie dobrać artykuły higieniczne, które będą dopasowane wprost dla Twojego uśmiechu. Począwszy od doboru profesjonalnej szczoteczki do zębów, poprzez odpowiednią nić dentystyczną, pastę do zębów, skończywszy na płynie do płukania ust.

Remineralizacja to zabieg, który ma na celu przede wszystkim wzmocnić szkliwo zębów. W gabinecie stomatologicznym Medix dostosowuje się konkretną metodę pod potrzeby i wymogi danego Pacjenta. Obecnie stosujemy zabiegi:

 • piaskowania zębów – specjalnymi preparatami, których działanie jest niezwykle skuteczne. Proces remineralizacji jest niezwykle szybki, a efekt niemalże natychmiastowy,
 • fluoryzacji – która ma na celu uzupełnić w szkliwie fluor, wzmocnić je a także wypełnić ewentualne luki,
 • leczenia objawowego – stosowanego, gdy u Pacjentów stwierdzone są ubytki w samym szkliwie. Wówczas można je wypełnić specjalnymi plombami, które doskonale uzupełniają daną powierzchnię.

NADWRAŻLIWOŚĆZĘBÓW I DZIĄSEŁ

Powinna opierać się także o stałe i kompleksowe dbanie o tę część zęba. W tym celu należy skorzystać z wcześniej dobranego preparatu. Może być nim:

 • specjalna remineralizująca pasta,
 • preparat wzmacniający,
 • płyn remineralizujący.

Oczywiście każdy z tych środków powinien być używany cyklicznie. W moim gabinecie stomatologicznym ‘Medix’, po wcześniejszym zbadaniu poziomu szkliwa, uzyskają Państwo dokładną informację, jakiego i w jaki sposób używać konkretnego preparatu.

Remineralizacja szkliwa zapobiega przede wszystkim licznym chorobom zębów i dziąseł. W połączeniu z odpowiednią profilaktyką, można za pomocą tego prostego zabiegu zapewnić sobie zdrowe i mocne zęby.

Piaskowanie zębów – jakie są wskazania do piaskowania?

Piaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowania

30-minutowy, stosunkowo niedrogi, bezbolesny zabieg piaskowania zębów znacznie poprawia estetykę uśmiechu, działa profilaktycznie w zakresie chorób przyzębia i jest jednym z podstawowych kroków w ich leczeniu. Kto powinien się zdecydować na piaskowanie, na czym polega i jak przebiega ten proces?

Piaskowanie zębów to higienizacyjny zabieg, który może być wykonany w każdym gabinecie stomatologicznym. Nie jest on refundowany przez NFZ, ale jego koszt nie jest wysoki. Za piaskowanie płaci się zazwyczaj od 100 do 200 zł, a wykonuje się je nie częściej niż raz czy dwa razy w roku, bo efekt utrzymuje się długo.

Czemu służy piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to skuteczna, mechaniczna metoda usuwania z nich osadu – tzw. płytki nazębnej, która z czasem przekształca się w kamień. To z kolei – poza negatywnymi skutkami estetycznymi – powoduje także nieprzyjemny zapach z ust, rozwój próchnicy, stany zapalne w jamie ustnej, parodontozę…

Jakie są wskazania do piaskowania?

Na tworzenie się osadu na zębach narażony jest praktycznie każdy, kto niedostatecznie dba o higienę i/lub ci, którzy to dbanie mają w jakiś sposób utrudnione (np.

z powodu niemożności dotarcia do szczelin między zębami zwykłą szczoteczką).

Aby nie dopuścić do powstawania płytki nazębnej, warto stosować szczoteczki soniczne albo irygatory, jeśli jednak na zębach już pojawił się osad lub przebarwienia, piaskowanie jest niezbędne. Komu szczególnie się je poleca?

 • tym, którzy na co dzień piją dużo kawy czy herbaty, ponieważ napoje te przebarwiają zęby i przyczyniają się do powstawania na nich osadu,
 • osobom z różnego rodzaju wadami zgryzu, krzywymi, stłoczonymi zębami, które trudno dokładnie oczyścić,
 • tym, którzy są w trakcie leczenia ortodontycznego i noszą stałe aparaty na zębach, co bardzo utrudnia dokładne ich czyszczenie,
 • palaczom tytoniu, zwłaszcza nałogowym, wieloletnim palaczom papierosów, których zęby z tego powodu narażone są na przebarwienia,
 • osobom leczącym choroby przyzębia, chorującym na paradontozę, próchnicę i inne choroby zębów oraz jamy ustnej wywoływane bakteriami,
 • tym, którzy planują zabieg wybielania zębów (gabinetowy albo domowy) oraz osobom poddającym się skalingowi (ultradźwiękowemu usuwaniu kamienia nazębnego).

Jak przebiega piaskowanie zębów?

Zabieg wykonuje dentysta lub higienistka, używając do tego piaskarki.

Z urządzenia tego pod dużym ciśnieniem wydobywa się strumień powietrza, wody i piasku stomatologicznego, który – skierowany na zęby – skutecznie usuwa z nich osad i niektóre przebarwienia, nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc. Po piaskowaniu zęby poleruje się specjalną pastą.

W efekcie są jaśniejsze i gładsze. Czasami aplikuje się dodatkowo także preparat fluorowy chroniący szkliwo i zabezpieczający zęby przed nadwrażliwością po zabiegu. Rezultaty piaskowania utrzymują się parę miesięcy, ale w ciągu kilku dni od jego wykonania, należy stosować tzw. białą dietę.

Chodzi o to, aby tuż po piaskowaniu unikać napojów i jedzenia, które mogą powodować przebarwienia szkliwa. A są to m.in.: wspomniana już kawa i herbata, czerwone wino, jagody, buraki, wszelkie „kolorowe” zupy i sosy, barwione słodycze etc.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Piaskowania zębów nie można wykonać, jeżeli u pacjenta występuje uczulenie na którykolwiek ze składników mieszanki stosowanej w piaskarce.

Zabiegu nie robi się także – z oczywistych względów – w przypadku ran w jamie ustnej (na przykład po ekstrakcji zęba czy przy różnego rodzaju owrzodzeniach), a także w trakcie chorób układu oddechowego (zarówno tych przejściowych, np. zapalenie gardła, jak i tych przewlekłych, np. astma, pylica).

Poznaj linię produktów Sunstar Gum (https://www.sunstargum.com/pl/), które pomogą w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Piaskowanie zębów – na czym polega?

Piaskowanie zębów – efekty, przebieg i wskazania do piaskowania

Jednym z najczęściej wykonywanych profesjonalnych zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej jest piaskowanie zębów. Polega ono na usunięciu płytki nazębnej oraz powierzchownych przebarwień za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. Wyjaśniamy, co to jest piaskowanie zębów i kiedy warto je przeprowadzić.

Rozważania na temat piaskowania zębów warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest płytka nazębna. Mianem tym określa się lepki osad o lekko brązowym zabarwieniu, który powstaje z pozostałości pokarmów, obumarłych komórek błony śluzowej oraz drobnoustrojów zamieszkujących jamę ustną.

Osad ten – jeśli nie jest regularnie usuwany – oblepia zęby, a znajdujące się w nim bakterie osłabiają szkliwo, powodując próchnicę. Z biegiem czasu płytka nazębna twardnieje, przekształcając się w kamień nazębny. Jego duże ilości zwiększają natomiast ryzyko zachorowań na schorzenia przyzębia. Aby zachować zdrowie i urodę zębów, płytkę nazębną należy regularnie usuwać.

Niestety, samo szczotkowanie bywa niewystarczające – wówczas z pomocą przychodzi piaskowanie zębów.

Co do zasady, piaskowanie zębów można przeprowadzić u każdego pacjenta, któremu zależy na estetycznym wyglądzie i zdrowiu zębów. W takich przypadkach wystarczający jest jeden zabieg co pół roku.

Nieco częściej – nawet co trzy miesiące – piaskowanie zębów wskazane jest u palaczy, osób pijących dużo kawy i herbaty oraz z tzw. zębami stłoczonymi, które trudno dokładnie oczyścić podczas codziennego szczotkowania.

Regularne piaskowanie zębów usuwa osad i powierzchowne przebarwienia, a także pomaga zapobiegać najczęstszym chorobom jamy ustnej.

Istnieje również kilka przeciwwskazań do piaskowania zębów. Zabiegu nie przeprowadza się m.in. u pacjentów ze stanem zapalnym dziąseł i jamy ustnej, owrzodzeniami lub uszkodzeniami błon śluzowych, a także borykających się z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu płuc.

You might be interested:  Stłoczenie zębów – przyczyny, leczenie, powikłania stłoczonych zębów

Jak przebiega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym – jedynie niewielki odsetek pacjentów odczuwa po nim dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Trwa on około 30 minut.

W jego trakcie stomatolog za pomocą specjalnego urządzenia zwanego piaskarką pod wysokim ciśnieniem i z wykorzystaniem pewnej ilości wody rozpyla w jamie ustnej piasek dentystyczny. Dociera on nawet do najtrudniej dostępnych powierzchni zębów, usuwając osad oraz drobne przebarwienia.

Następnie piasek jest za pomocą ssaka odsysany z jamy ustnej. Piaskowanie jest często łączone z zastosowaniem lakieru fluorkowego, którego aplikacja ma na celu wzmocnienie szkliwa.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Piaskowanie zębów nie wymusza na pacjentach zbyt uciążliwych zmian w normalnym trybie życia. Przez 2-3 godziny po zabiegu nie wolno tylko pić kawy, herbaty ani mocno barwiących soków i napojów, gdyż w tym czasie zęby są nieco mocniej narażone na przebarwienia.

Należy przy tym pamiętać, że utrzymanie efektów piaskowania zębów jest zależne od poziomu higieny jamy ustnej – zęby należy myć po każdym posiłku przez 2-3 minuty, stosować nici dentystyczne, płyny do płukania ust, a także regularnie odwiedzać dentystę.

Na czym polega piaskowanie zębów i w jakim celu się go wykonuje – wyjaśnia lekarz dentysta Katarzyna Bogusławska-Bielecka.

AF

Polerowanie zębów – piaskowanie, przebieg i efekty, skaling, fluoryzacja

Polerowanie zębów to jeden z profilaktycznych zabiegów, które wykonuje się w gabinetach stomatologicznych. Polerowanie zębów polega głównie na usunięciu z powierzchni zębów nalotów, osadów, przebarwień oraz złogów. Najczęściej razem z nim w parze idzie ich piaskowanie, fluoryzacja oraz skaling, które wykonuje się przed i po polerowaniu zębów.

1. Piaskowanie zębów

Najczęściej przed zabiegiem polerowania zębów wykonywane jest ich piaskowanie.

Za pomocą profesjonalnego narzędzia zwanego piaskarką, które wyrzuca z siebie pod dużym ciśnieniem drobinki piasku dentystycznego zmieszanego z wodą z zębów znikają przebarwienia oraz osad.

Dzięki specjalnym sprzętom dentysta może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jak np: szczeliny międzyzębowe. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

2. Przebieg i efekty polerowania zębów

Polerowanie zębów najczęściej wykonuje się zaraz po piaskowaniu. Zabieg trwa około 15 minut i jest całkowicie bezbolesny.

Do wykonania zabiegu polerowania zębów wykorzystuje się specjalne pasty, które mają właściwości oczyszczające i polerujące. Pasty nakładane są na zęby, które są w nastepnej kolejności polerowane.

Do tego celu wykorzystywane są specjalne gumki i szczotki dentystyczne. Zęby po polerowaniu są bardzo gładkie i błyszczące.

Zęby, które zostały poddane zabiegowi piaskowania i polerowania, są znacznie jaśniejsze, wygładzone i bardzo dokładnie oczyszczone. Efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu polerowania zębów.

Bardzo ważnym faktem jest to, że po polerowaniu zębów znacznie wolniej osadzają się na zębach kamień oraz zanieczyszczenia.

Dodatkowym atutem polerowania zębów jest także to, że dużo łatwiej będzie czyścić uzębienie za pomocą szczoteczki i płynów do płukania.

3. Co to jest skaling?

Jeśli pacjent decyduje się piaskowanie i polerowanie zębów, bardzo często wykonuje także skaling. Polega on na usuwaniu kamienia nazębnego. Częste mycie zębów i dbanie o higienę jamy ustnej nie uchroni nas od osadzania się kamienia nazębnego pod i nad dziąsłami.

Stanowi on doskonałe miejsce dla rozwijania się wszelkich bakterii. W gabinecie stomatologicznym jest do wyboru wiele metod skalingu. Po zabiegu pacjent może odczuwać nadwrażliwość zębów.

Raz lub dwa razy do roku zafundowanie piaskowania, skalingu i polerowania zębów jest wręcz konieczne.

4. Fluoryzacja

Zęby, które zostały dokładnie oczyszczone, trzeba dobrze zabezpieczyć. Zabieg fluoryzacji można przeprowadzić po polerowaniu zębów. Jest całkowicie bezbolesny, zabezpiecza przed próchnicą oraz wzmocnienia szkliwo.

Fluoryzacja polega na nałożeniu na zęby preparatu, który posiada w składzie fluor o bardzo wysokim stężeniu, który pozostawia się na kilka minut na zębach, aby mógł zadziałać. Podstawą pięknego uśmiechu i zdrowych zębów jest odpowiednia higiena jamy ustnej.

Aby tak było, należy minimum raz w roku udać się na serię zabiegów w których skład wchodzą: polerowanie zębów, piaskowanie, skling oraz fluoryzacja.

Blog – Piaskowanie zębów – co warto wiedzieć – Denthelp.pl

5 lis 2018 11:18:07Autor: Lena

Piaskowanie zębów to zabieg, który wykonuje się, by usunąć płytkę nazębną oraz powierzchniowe przebarwienia. Używa się w tym celu piaskarki. Najlepsze efekty osiąga się, kiedy połączy się zabieg ze skalingiem (usuwaniem kamienia nazębnego).

Płytka nazębna – wpływ na zęby

Płytka nazębna to lepki osad, który pokrywa nasze uzębienie. Ma on delikatny odcień brązu. Tworzy się ona w wyniku spożywania pokarmów, obumierania komórek błony śluzowej oraz działalności drobnoustrojów, które znajdują się w jamie ustnej.

Ważnym jest, by osad ten usuwać regularnie, ponieważ oblepia on zęby. Poza tym bakterie, które stanowią składową płytki nazębnej, osłabiają szkliwo, przyczyniając się do powstania próchnicy. Kiedy płytka nazębna stwardnieje, jest trudniej ją usuwać. Przemienia się wtedy w kamień nazębny.

Kiedy ten występuje na powierzchni naszych zębów, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wystąpią u nas schorzenia przyzębia. Z tego właśnie powodu warto zatroszczyć się o regularne usuwanie płytki nazębnej.

Okazuje się, że szczotkowanie zębów jest często niewystarczające, by dokładnie pozbyć się powstającego na nich osadu. Wtedy właśnie warto rozważyć wykonanie zabiegu jakim jest piaskowanie.

Irygator Waterpik WP-250 E2 Nano

345,90 zł

Irygator Waterpik WP-260 E2

349,90 zł

Irygator Waterpik WP-700 E2 Nano 2w1

419,00 zł

Piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania

Piaskowanie zębów może być wykonane u każdego pacjenta, któremu zależy na poprawie kondycji swojego uzębienia. Najlepiej udać się na przeprowadzenie go raz na pół roku. Może to nastąpić podczas rutynowej wizyty kontrolnej u lekarza dentysty.

Jeśli nic złego nie dzieje się z naszymi zębami, co wizyta w gabinecie potwierdzi, możemy poświęcić dany nam czas na to, by pozwolić stomatologowi wykonać zabieg piaskowania. Jeśli jesteśmy palaczami, powinniśmy wykonywać go raz na trzy miesiące.

Dobrze by było gdyby częstszym piaskowaniem zębów zainteresowały się osoby, które piją dużo kawy, herbaty oraz mają zęby stłoczone. Taki typ uzębienia sprawia, że trudniej jest doczyścić zakamarki pomiędzy poszczególnymi zębami podczas szczotkowania czy nawet używania nici dentystycznej.

Piaskowanie jest wskazane zawsze wtedy, kiedy zależy nam na usunięciu gromadzącego się osadu i powierzchniowych przebarwień. Dzięki stosowaniu tego zabiegu możemy zapobiegać powstaniu chorób jamy ustnej, które często występują, gdy zaniedbuje się dokładne czyszczenie zębów.

Piaskowania zębów nie można wykonać u kilku grup pacjentów. Należą do nich osoby, u których występuje stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, owrzodzenia, uszkodzenia błony śluzowej czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc. Warto o tym pamiętać, kiedy decydujemy się wykonać zabieg.

Jak przebiega piaskowanie zębów?

Pierwszym pytaniem, które zadają pacjenci, gdy usłyszą o tym, że poleca się wykonać ten zabieg jest zazwyczaj to, czy piaskowanie boli. Musimy w tym miejscu podkreślić, że nie. Jedynie część pacjentów odczuwa podczas jego przeprowadzania dyskomfort, który wynika z podrażnienia dziąseł. Jednak nie utrzymuje się on zazwyczaj dłużej niż pół godziny.

Piaskowanie zostaje wykonane przy użyciu specjalnego urządzenia – piaskarki. Korzysta ona z wysokiego ciśnienia, które pomaga w rozpyleniu wody z piaskiem dentystycznym w obrębie jamy ustnej. Mieszanka ta dociera nawet do trudnodostępnych powierzchni zębów. Odpowiada za usuwanie wszelkich osadów obecnych na zębach oraz powierzchniowych przebarwień.

You might be interested:  Cukrzyca – przyczyny, objawy, badania, leczenie, powikłania

Z tego powodu zaleca się, by przed wykonaniem wybielania zębów, najpierw przeprowadzić piaskowanie i skaling. Efekt może okazać się w zupełności zadowalający. Po tym jak zęby zostaną potraktowane mieszanką wody i piasku następuje usuwanie tych składników z jamy ustnej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że piaskowanie często stosuje się w połączeniu z lakierem fluorkowym.

Pomaga on wzmocnić szkliwo zębów.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Piaskowanie zębów nie jest zabiegiem, który wymagałby od pacjentów jakiegoś szczególnego postępowania po jego wykonaniu. Po tym jak je przeprowadzimy, powinniśmy przez 2-3 godziny powstrzymać się od picia kawy, herbaty i mocno barwiących soków i napojów.

Wynika to z tego, że przez ten czas zęby są bardziej narażone na pojawienie się na ich powierzchni przebarwień. Od tego, jak zadbamy o higienę jamy ustnej będzie zależało to, jak długo efekty wykonanego zabiegu się u nas utrzymają. Najlepiej jest myć zęby po każdym posiłku.

Jeśli jednak nie możemy tego zrobić, powinniśmy wyszczotkować je co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem przed pójściem spać). Poza tym warto stosować nici dentystyczne i płyny do płukania ust. Pozwalają one dotrzeć tam, gdzie nie sięga szczoteczka.

Nie możemy zapomnieć także o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego na kontrole.

Umów się na wizytę

Skaling to zabieg higienizacyjny polegający na profesjonalnym usunięciu kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków. Do tego zabiegu używa się specjalnego urządzenia zwanego skalerem. Zabieg powinien być przeprowadzany co najmniej raz do roku.

Złogi nazębne powodują uszkodzenie tkanek przyzębia, czyli dziąseł i kości, w których umocowane są zęby. Nie usuwany przez dłuższy czas powoduje stopniową i nieodwracalną destrukcję, co prowadzi do rozchwiania i w konsekwencji utraty zębów.

Systematyczne usuwanie złogów nazębnych jest w pełni skuteczne, jeśli utrzymywana jest równocześnie prawidłowa higiena jamy ustnej.

 • W celu usunięcia nadmiernego kamienia i osadów
 • Jest niezbędny przed leczeniem zachowawczym, periodontologicznym, ortodontycznym i protetycznym
 • Jest absolutnie konieczny przed zabiegami estetycznymi, jak wybielanie zębów
 • Jest niezbędny przed zabiegami fluoryzacji
 • Gojenie po zabiegach chirurgicznych przebiega szybciej po oczyszczeniu zębów z kamienia i miękkich złogów

Usunięcie złogów nazębnych odbywa się przy użyciu narzędzia ultradźwiękowego. Kontakt końcówki skalera z kamieniem powoduje przeniesienie wibracji na złogi, co prowadzi do ich pękania i usunięcia z powierzchni zęba.

Używana w trakcie zabiegu woda wypłukuje drobnoustroje i rozcieńcza ich toksyny.

Po każdym skalingu wykonywany jest polishing, czyli polerowanie oczyszczonych powierzchni zębów przy użyciu gumek i pasty polerskiej, który ułatwia usunięcie pozostałych osadów spowodowanych piciem herbaty lub kawy. Zęby odzyskują wówczas swoją jasną barwę.

Na koniec przeprowadza się fluoryzację celem remineralizacji zębów i profilaktyki nadwrażliwości. Skaling przez większość pacjentów uważany jest za zabieg bezbolesny. W przypadku odsłoniętych szyjek zębów i ich nadwrażliwości może mu towarzyszyć uczucie dyskomfortu.

 • Rozrusznik serca
 • Mocno rozwinięta osteoporoza
 • Usuwanie przebarwień i miękkich nalotów
 • Skaling w okolicy przydziąsłowej implantów (ręczne kirety plastikowe)
 • Głębokie kieszonki – skalery imitują ciepło

Bezpośrednio po zabiegu oczyszczania (skalingu) i/lub piaskowaniu zalecane jest powstrzymanie się od jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę (za wyjątkiem wody). Bezpośrednio po zabiegu, a najlepiej przez 24 godziny, zalecane jest stosowanie tzw.

“białej diety” (unikanie pokarmów i napojów mogących przebarwiać powierzchnię zębów np. jagód, buraków, kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, Coca –  Coli) itp. Ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości zębów zalecane jest stosowanie pasty na nadwrażliwość.

Dolegliwości ustępują zwykle po 3 dniach.

Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, niezmiernie istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Efekty leczenia zależą nie tylko od lekarza stomatologa, lecz także od samych pacjentów.

Cena 120 – 250 zł

Fluoryzacja zębów – wskazania

Usuwanie kamienia nazębnęgo

Regularne mycie zębów nie uchruni Cie od powstawania kamienia nazebnęgo . Dlaczego ? To proste.  Pozostałości jedzenia na zębach tworzą tzw.

błonę zbudowaną z białek , z kolei na tej błonie zaczyna osadzać sie płytka nazębna zbudowaną z pozostałości jedzenia oraz m.in.  bakterii.

  Płytka taka łatwo się mineralizuje a wtedy jest już bardzo trudna do usunięcia . To właśnie jest kamień nazębny . 

Kamień powoduje stany zapalne, krwawienia, nadwrażliwość podczas jedzenia i mycia zębów. Jest również odpowiedzialny za odsłanianie szyjek zębowych a to już krótka droga  do paradontozy. 

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego . 

 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej
 • uwarunkowania genetyczne
 • palenie papierosów
 • picie dużej ilości kawy i herbaty
 • wady zgryzu
 • źle wykonane plomby
 • zła dieta bogata w węglowodany i nabiał

Metody usuwania kamienia nazębnego?

1. Skaling

Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego. Przeprowadza ją dentysta w gabinecie stomatologicznym. Najskuteczniejszy skaling to ten wykonany przy pomocy ultradźwięków. 

Scaling jest całkowicie bezbolesny.

2. Piaskowanie  –wskazania i przeciwwskazania

Co do zasady, piaskowanie zębów można przeprowadzić u każdego pacjenta, któremu zależy na estetycznym wyglądzie i zdrowiu zębów. W takich przypadkach wystarczający jest jeden zabieg co pół roku.

Nieco częściej – nawet co trzy miesiące – piaskowanie zębów wskazane jest u palaczy, osób pijących dużo kawy i herbaty oraz z tzw. zębami stłoczonymi, które trudno dokładnie oczyścić podczas codziennego szczotkowania.

Regularne piaskowanie zębów usuwa osad i powierzchowne przebarwienia, a także pomaga zapobiegać najczęstszym chorobom jamy ustnej.

Istnieje również kilka przeciwwskazań do piaskowania zębów. Zabiegu nie przeprowadza się m.in. u pacjentów ze stanem zapalnym dziąseł i jamy ustnej, owrzodzeniami lub uszkodzeniami błon śluzowych, a także borykających się z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu płuc.

Jak przebiega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym – jedynie niewielki odsetek pacjentów odczuwa po nim dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Trwa on około 30 minut.

W jego trakcie stomatolog za pomocą specjalnego urządzenia zwanego piaskarką pod wysokim ciśnieniem i z wykorzystaniem pewnej ilości wody rozpyla w jamie ustnej piasek dentystyczny. Dociera on nawet do najtrudniej dostępnych powierzchni zębów, usuwając osad oraz drobne przebarwienia.

Następnie piasek jest za pomocą ssaka odsysany z jamy ustnej. Piaskowanie jest często łączone z zastosowaniem lakieru fluorkowego, którego aplikacja ma na celu wzmocnienie szkliwa.

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Piaskowanie zębów nie wymusza na pacjentach zbyt uciążliwych zmian w normalnym trybie życia. Przez 2-3 godziny po zabiegu nie wolno tylko pić kawy, herbaty ani mocno barwiących soków i napojów, gdyż w tym czasie zęby są nieco mocniej narażone na przebarwienia.

Należy przy tym pamiętać, że utrzymanie efektów piaskowania zębów jest zależne od poziomu higieny jamy ustnej – zęby należy myć po każdym posiłku przez 2-3 minuty, stosować nici dentystyczne, płyny do płukania ust, a także regularnie odwiedzać dentystę.

    Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne.

3. Fluoryzacja

Fluor to pierwiastek bezcenny dla zdrowia zębów. Wzmacnia on szkliwo i uodparnia zęby na działanie szkodliwych bakterii. Większość z nas dostarcza sobie codzienną dawkę fluoru poprzez wodę, żywność oraz środki do higieny jamy ustnej. Czasem jednak to nie wystarcza – wówczas wskazanym zabiegiem jest fluoryzacja zębów, polegająca na pokryciu ich lakierem lub żelem o wysokim stężeniu fluoru.

Fluor to naturalnie występujący pierwiastek chemiczny, który w stanie wolnym występuje w postaci silnie trującego gazu, o ostrym, podobnym do chloru zapachu. Mimo dość dużej toksyczności, fluor – w odpowiednich ilościach – jest niezbędny do prawidłowego rozwoju zębów i kości.

Mówiąc wprost, fluor zawarty w pastach do zębów (ale także wodzie i pożywieniu) przenika szkliwo zębów, działając na znajdujące się w nim związki wapnia. Dzięki temu wapń o wiele słabiej rozpuszcza się w kwasach znajdujących się w jamie ustnej, a będących efektem metabolizmu bakterii oraz dostarczanych w żywności.

You might be interested:  Rzeżączka – objawy, przyczyny, badania, leczenie, powikłania, zapobieganie

W efekcie, szkliwo staje mocniejsze, bardziej odporne na działanie kwasów oraz bakterii powodujących próchnicę.

Jak już wcześniej wspomniano, fluor występuje przede wszystkim w środkach do higieny jamy ustnej, czyli pastach do zębów i płynach do płukania ust, ale także wodzie pitnej i niektórych produktach spożywczych (chlebie żytnim, serze cheddar, płatkach kukurydzianych). Dostarczane w ten sposób dawki pierwiastka w większości przypadków nie wystarczają jednak do zachowania zdrowia zębów. Wówczas konieczna jest fluoryzacja zębów, czyli aplikacja dodatkowych ilości fluoru w postaci lakieru lub żelu nakładanego na zęby.

Głównymi wskazaniami do zabiegu fluoryzacji zębów są:

• zapobieganie próchnicy u dorosłych i dzieci,• remineralizacja szkliwa,• zapobieganie próchnicy wtórnej przy leczeniu ortodontycznym,• zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień i uzupełnień protetycznych,• leczenie nadwrażliwości zębów.

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Aplikacja dodatkowych dawek fluoru na zęby może mieć kilka postaci. W zależności od indywidualnego przypadku, lekarz może zalecić np.

szczotkowanie zębów pastami o zwiększonym stężeniu fluoru lub zaproponować nakładanie na powierzchnię zębów specjalnych żelów lub lakierów z fluorem Uwaga – fluoryzacja zębów to zabieg, który przeprowadza się pod ścisłą kontrolą stomatologa, gdyż jak już informowaliśmy, nadmiar fluoru może szkodzić zębom.

Spośród wszystkich dostępnych metod fluoryzacji, największą skutecznością charakteryzuje się lakierowanie zębów. Według badań, pozwala ono na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy nawet o 40%.

Lakierowanie może być wykonywane zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych, bez względu na wiek pacjenta. Przed zabiegiem zęby muszą jednak zostać dokładnie oczyszczone z osadu oraz kamienia.

Fluoryzacja przy pomocy lakierów powinna być przeprowadzana co około 6 miesięcy. Koszty zabiegu rozpoczynają się od 100 zł.

Stomatologia estetyczna Poznań, licówki | Candeo Dental Clinic

W ofercie posiadamy zabieg laserowy, nakładkowy, piaskowanie zębów, zakładanie porcelanowych licówek oraz usuwanie przebarwień zębów. Oto cechy poszczególnych metod oraz opis tego, jak przebiega leczenie.

Wybielanie laserowe

 • Wizyta I: podczas pierwszej wizyty stomatolog zajmuje się oczyszczeniem zębów z osadów, następnie nakłada na dziąsła żel ochraniający oraz utwardza go lampą UV. Następnym etapem jest nałożenie przez stomatologa na zęby preparatu wybielającego oraz naświetlenie go przez czas 15 minut – by uzyskać lepszy efekt czynność ta powtarzana jest 3, 4 razy. Śnieżno białe zęby w godzinę są u nas jak najbardziej do osiągnięcia.

Wybielanie nakładkowe

 • Wizyta I: następuję wstępne badanie oraz usunięcie osadu nazębnego, następnie stomatolog pobiera wyciski na łyżkach wyciskowych.
 • Wizyta II: pacjent otrzymuje od stomatologa specjalnie przygotowane wcześniej przez technika nakładki na zęby, strzykawki oraz żel wybielający. Zgodnie z instrukcją otrzymaną przez stomatologa nakładki należy zakładać na noc przez następne 3-4 noce.

Piaskowanie zębów

Stomatologia estetyczna to również piaskowanie zębów – zabieg ten jest stosunkowo prosty. Pozwala on naszym uzyskać naszym zębom dawny kolor i blask. Oto schemat przedstawiający zabieg:

 • Wizyta I: wszystko odbywa się w ramach jednej wizyty i trwa stosunkowo krótko. Stomatolog czyści strumieniem piasku z wodą nawierzchnię zębów (zużyty piasek odsysany jest z jamy ustnej przy pomocy ssaka chirurgicznego). Wszystko trwa około 15-20 minut.

Licówki porcelanowe

Stomatologia estetyczna w swoim wachlarzu zabiegowym posiada również licówki porcelanowe. Licówki te to nic innego jak stałe uzupełnienia protetyczne wykorzystywane do przykrycia nieestetycznych, zewnętrznych powierzchni zębów dolnych oraz górnych.

Licówki w całości wykonane są z porcelany – nie posiadają podbudowy metalowej co pozwala otrzymać świetne efekty estetyczne. Sporą zaletą licówek jest to, że nie wymagają one intensywnego szlifowania niż pod korony protetyczne. W zależności od potrzeby grubość licówek waha się w przedziale od 0,4 do 0,8 mm, co znaczy, że ingerencja w tkankę twardą zęba jest naprawdę niewielka.  

Poniżej prosty schemat zabiegu:

 • Wizyta I: zęby pacjenta po zakwalifikowaniu ich do leczenia zostają poddane oszlifowaniu pod licówki oraz pobrany zostaje również wycisk masą wyciskową.
 • Wizyta II: stomatolog przymierza gotowe licówki po czym cementuje je na stałe pacjentowi.

Usuwanie przebarwień zębów

Przebarwienia zębów powodują, że uśmiechamy się rzadziej i oszczędniej. Stomatologia estetyczna, jaką Klinika Candeo z Poznania oferuje pacjentom składa się również z zabiegów usuwania przebarwień zębów. Przebarwienia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzpochodne oraz zewnątrzpochodne.

Oto jak wygląda przebieg leczenia:

Przebarwienia zębów wewnątrzpochodne

 • Wizyta I: na ogół przebarwienia te są wynikiem przyjmowania leków lub też są powikłaniem leczenia kanałowego. By wybielić martwy ząb stomatolog Poznań umieszcza w komorze zęba wkładkę wybielającą i zostawia ją na okres 3-5 dni. Tego rodzaju zabieg powtarzany jest 2-3 krotnie po czym zakłada się wypełnienie. Dzięki temu efekt wybielania jest naprawdę trwały i nie wymaga powtarzania. Metoda ta jest jednak stosowana w celu wybielenia pojedynczych zębów.

Przebarwienia zębów zewnątrzpochodne

 • Wizyta I: przeważnie przebarwienia te są spowodowane czynnikami zewnętrznymi takimi jak: picie kawy, herbaty czy palenie papierosów. Klinika Candeo (Poznań) w celu usunięcia przebarwień zaleca skorzystanie z zabiegu piaskowania oraz wybielania zębów. 

Słowniczek pojęć

Stomatologia estetyczna: w skład tej dziedziny wchodzi wiele różnego rodzaju zabiegów mających na celu poprawienie wyglądu uzębienia pacjenta. Klasycznym zabiegiem z dziedziny jaką jest stomatologia estetyczna to wybielanie zębów.  Równie często stomatologia estetyczna wykorzystuje licówki oraz korony, wszystko po to by został zachowany właściwy efekt estetyczny.

Kamień nazębny: jest zmineralizowaną warstwą nazębnej płytki. Może on powstawać pod lub też na brzegu dziąsła oraz podrażniać tkankę dziąsła.

Kamień nazębny daje możliwość tworzenia się bakteryjnej płytki jak i tworzy na uzębieniu lepką powierzchnię, co często powoduje poważne problemy takie jak: ubytki zębów oraz choroby dziąseł.

Kamień nazębny jest również problemem natury kosmetycznej, ponieważ charakteryzuje się zwiększoną porowatością przez co bardzo łatwo może pokryć się plamami. Szczególną uwagę na powstawanie kamienia nazębnego powinny zwracać uwagę osoby palące, pijące kawę, herbatę.

Niestety kamień nazębny jest twardszy od płytki nazębnej przez co nie można pozbyć się go przy pomocy typowych narzędzi do higieny jamy ustnej takich jak np. szczoteczka do zębów lub też nić dentystyczna. Pozbycie się kamienia nazębnego wymaga skorzystania z zabiegu piaskowania.

Jak wygląd ma kamień nazębny? Na ogół jest on koloru żółtego, jednak czasami przebarwia się po przez barwniki zawarte w pożywieniu – czerwone wino, herbata, także w wyniku palenia papierosów. Kamień nazębny przylega mocno do powierzchni zębów.

Piaskowanie: zabieg ten polega na pozbyciu się osadu, przebarwień oraz kamienia nazębnego przy pomocy strumienia wody z dodatkiem drobinek czyszczących oraz innych substancji.

Ze względu na to, że piaskowanie nie należy do zabiegów leczniczych może być wykorzystywany przez higienistę dentystycznego. Piaskowanie polega na czyszczeniu zauważalnych powierzchni każdego zęba.

Pacjent zmuszony jest do dość częstego wypluwania słonej zawiesiny (stosuje się również odsysacz, dzięki któremu unika się problemu wypluwania).  Cały zabieg jest w zasadzie bezbolesny, jednak pacjent może odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust – około 20 minut.

Od pewnego czasu stosuje się również piaskowanie do wyleczenia próchnicy. Z powodu składu proszku służącego do piaskowania, zęby nie są czyszczone u osób chorych na astmę oraz stosującą dietę małosolną.

WAŻNA INFORMACJA!

Zabrania się picia herbaty, kawy oraz palenia papierosów 3 godziny po zabiegu. W tym czasie zęby są pozbawione warstwy ochronnej. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *