Pieprzyki – zmiany na skórze

Gdy na naszym ciele pojawia się nagle pieprzyk , obawiamy się przede wszystkim, czy zmiana ta może być groźna. Jak jednak rozróżnić poszczególne znamiona barwnikowe i kiedy należy rozważyć usuwanie pieprzyków? W poniższym artykule opiszemy najczęstsze ciemne zmiany skórne, czyli pieprzyki.

Pieprzyki na ciele – rodzaje i opis

Na skórze każdego człowieka znajdują się różnego rodzaju znamiona barwnikowe czyli tzw. pieprzyki. Powstają one w wyniku odkładania w skórze nadmiaru ciemnego barwnika – melaniny. Produkowana w komórkach barwnikowych skóry (melanocytach) melanina tworzy skupiska, widoczne przez skórę jako pieprzyk.

Pieprzyki – zmiany na skórze

 • W zależności od cech charakterystycznych widocznej zmiany, pieprzyk może być uznany przez lekarza dermatologa za znamię łagodne bądź podejrzane.
 • Znamiona barwnikowe dzielimy na:
 • Wrodzone istnieją od momentu urodzin; występują dosyć rzadko, są  zazwyczaj pojedyncze, duże, o jednolitym zabarwieniu i grudkowatej powierzchni, często pokryte są również włosami.
 • Nabyte znamiona barwnikowe nie są obecne tuż po urodzeniu, rozwijają się natomiast w późniejszych okresach życia i mogą być:
 • łagodne, typowe
 • atypowe (dysplastyczne)

Znamiona łagodne pojawiają się przeważnie w okresie dziecięcym, a ich ilość zwiększa się podczas dojrzewania i wczesnej młodości (pod wpływem zmian hormonalnych); są regularne, symetryczne, mają równe brzegi i równomiernie rozmieszczony barwnik.
Ryzyko powstania nowotworu na ich podłożu jest bardzo małe, stąd zalecana jest jedynie regularna obserwacja zmian i w razie potrzeby konsultacja u specjalisty.

Pieprzyki – zmiany na skórzeZnamiona atypowe swym wyglądem stanowią zupełne przeciwieństwo znamion łagodnych: są asymetryczne, większe, mają nierówny brzeg, obszary o różnych barwach i zmieniający się wygląd. Mogą ponadto krwawić czy wystawać ponad powierzchnię skóry, a rozdrapany pieprzyk może trudno się goić.

Pieprzyki – zmiany na skórzeTego typu zmiany mogą być podłożem do rozwoju nowotworów złośliwych, więc w przypadku, gdy napotkamy czarny pieprzyk budzący jakiekolwiek podejrzenia, powinniśmy czym prędzej zgłosić się do lekarza dermatologa.

Badanie i postępowanie w przypadku pieprzyków

W gabinecie lekarz najpierw oceni zmianę gołym okiem, a następnie wykona badanie za pomocą specjalnego urządzenia – dermatoskopu.
Dzięki dużemu powiększeniu oraz wykorzystaniu odpowiedniego oświetlenia (światło spolaryzowane) badający może dokładnie wnioskować o charakterze zmiany i zadecydować o dalszym postępowaniu.

Pieprzyki – zmiany na skórze

Kiedy lekarz uzna, że znamię jest potencjalnie groźne, zasugeruje pacjentowi usunięcie pieprzyka.

Wycinanie pieprzyka z zachowaniem odpowiedniego marginesu zdrowej skóry odbywa się najczęściej przy użyciu skalpela, po uprzednim dokładnym znieczuleniu miejscowym okolicy zmiany.

Sprawia to, że usuwanie pieprzykow jest szybkie, a przede wszystkim bezbolesne.

Pobrany materiał wysyłany jest do lekarza patomorfologa w celu oceny wycinka pod mikroskopem i wydania ostatecznego rozpoznania.

Jednak gdy specjalista po uprzednim badaniu stwierdzi, że nie ma powodu do obaw, zaleci jedynie kontrolę po upływie kilku miesięcy, by zbadać i monitorować zmianę, a usuwanie pieprzyków odłoży w czasie.

Czerniak, a pieprzyk

Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka?

Nie da się zrobić tego gołym okiem, gdyż pewne rozpoznanie można uzyskać jedynie po badaniu histopatologicznym.
Jest jednak kilka cech, które bywają pomocne w różnicowaniu: czerniak a pieprzyk – można je łatwo zapamiętać, gdyż angielskie określenia tych cech tworzą akronim ABCDE:

 • A – asymmetry (asymetria kształtu zmiany)
 • B – border (nieregularny brzeg zmiany)
 • C – color (kilka kolorów w obrębie jednego znamienia)
 • D – diameter (średnica zmiany przekraczająca 5 mm)
 • E – evolution (ewolucja, dynamika zmiany)

Pieprzyki – zmiany na skórzeInne pieprzyki

Oprócz klasycznych ciemnych znamion barwnikowych istnieją też odmiany rzadsze, takie jak znamię Spitza, Reeda czy Suttona.

Natomiast z pewnością częściej napotkać można specyficzne czerwone pieprzyki o małej średnicy, zróżnicowanym kształcie, lekko wystającej i pofałdowanej powierzchni.
Taki czerwony pieprzyk to najczęściej naczyniak – zmiana łagodna, która często zanika samoistnie.

Usuwanie pieprzyków tego rodzaju można również wykonać za pomocą lasera czy metod elektrokoagulacji (,,wypalania” tkanek prądem wysokiej częstotliwości).

Pieprzyki jako problem kosmetyczny

Nierzadko bywa, że pieprzyki na ciele tworzą się w widocznych miejscach (jak np. pieprzyki na twarzy) i stanowią dla posiadacza defekt kosmetyczny – wpływa to czasami na jego samoocenę i relacje z innymi ludźmi. Zatem jak pozbyć się pieprzyków?

W takich przypadkach z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, oferując m.in. laserowe usuwanie pieprzyków czy zwykłe wycinanie szpecących zmian. Lekarz z pewnością podpowie nam, jak usunąć pieprzyki w najbardziej bezpieczny i optymalny sposób.

Pieprzyki (znamiona barwnikowe) na skórze – rodzaje znamion skórnych

Pieprzyki – zmiany na skórze

Pieprzyki na ogół są niegroźne, jednak ich prawidłowe rozpoznanie umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych skóry. Kwestia ta jest istotna, gdyż problem nie jest jednostkowy. W Polsce rocznie odnotowuje się 50 000 nowych zachorowań na złośliwy nowotwór skóry. Z tego 3 000 to dobrze znany większości czerniak. Warto więc poznać rodzaje znamion skórnych.

Skąd się biorą pieprzyki?

Pieprzyki to inaczej znamiona barwnikowe (melanocytowe) skóry. Powstają na skutek rozmnażania się melanocytów, czyli komórek pigmentowych (barwnikowych) pod wpływem promieniowania UV.

Znamiona barwnikowe łagodne i atypowe

Znamiona barwnikowe dzieli się na łagodne i atypowe. Ich rozróżnienie ma szczególne znaczenie w odniesieniu do możliwości rozwoju komórek nowotworowych. Łagodne znamiona pojawiają się na ogół w dzieciństwie. Mają regularną budowę i symetryczny kształt. W przypadku łagodnych pieprzyków istnieje naprawdę niewielkie ryzyko rozwoju czerniaka.

Z kolei znamiona atypowe często charakteryzują się asymetrycznym kształtem. W ich wypadku pojawienie się nowotworu jest bardziej prawdopodobne. W związku z tym pacjentom z atypowymi pieprzykami zaleca się obserwację stanu znamion co 6-12 miesięcy. Ponadto miejsca ich występowania należy chronić przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Rodzaje znamion skórnych

Pojawianie się pieprzyków to dość powszechne zjawisko. Przeciętnie ludzie posiadają 10-40 pojedynczych znamion skórnych. Jeśli dziecko rodzi się z pieprzykiem, może on się powiększać w okresie dojrzewania i około drugiej dekady życia.

Z kolei u dorosłych pacjentów pieprzyki na ogół nie ulegają znaczącym przeobrażeniom. Bardziej narażone są osoby w 7 lub 8 dekadzie życia. Wówczas występuje większe ryzyko transformacji zmian melanocytowych w nowotworowe.

Jednak każdy rodzaj znamienia ma odrębne właściwości i specyfikę, w związku z tym wyróżnia się kilka szczególnych rodzajów pieprzyków.

Znamię płaskie (nevus spilus)

Nevus spilus (NS) ten typ znamienia charakteryzuje naprzemienne występowanie różnego typu jasnobrązowych i ciemnobrązowych plamek. Jest to znamię wrodzone, bardzo rzadko pojawiające się w okresie wczesnego dzieciństwa, jako nabyte. Częstotliwość występowania u ogólnej populacji wynosi ok. 0,2-2,4%.

Znamię błękitne (blue nevi)

Pieprzyki – zmiany na skórze

Niebiesko-czarne zabarwienie to cecha charakterystyczna znamienia błękitnego. Na ogół jest ono obecne już od momentu urodzenia lub pojawia się we wczesnym dzieciństwie. Rzadko pieprzyki te ulegają zezłośliwieniom, ale czasem mogą przypominać czerniaka. Wyróżnia się cztery rodzaje znamion błękitnych: klasyczne, komórkowe, złożone i złośliwe. Te pierwsze mogą mieć wielkość 0,1-0,3 mm, z kolei komórkowe i złośliwe 1-3 cm.Znamię Shuttona (halo nevus)

Okolice tułowia to miejsca, w których najczęściej zlokalizowane są brunatne znamiona Shuttona. Mają one regularny kształt z tzw.

halo, czyli białą otoczką, która pojawia się na skutek działania układu odpornościowego, atakującego komórki melanocytowe w celu ich usunięcia.

Pieprzyki tego rodzaju pojawiają się najczęściej u dzieci i nastolatków w postaci złożonej lub mnogiej. Mogą również towarzyszyć takim jednostkom chorobowym jak Hashimoto, czy bielactwo.

Znamię Spitz (Reeda)

Twarde i okrągłe guzki o barwie czerwonej to główne cechy znamienia Spitz. U 70% badanych pojawiają się przed 20 rokiem życia, a więc zazwyczaj u dzieci i młodzieży. Najczęściej w okolicach twarzy lub kończyn dolnych. Mają tendencję do znaczącego wzrostu i bywają mylone z czerniakiem.

Znamię Beckera (Becker's nevus)

Zlokalizowana w okolicy barków, ramion i miednicy nieregularna, brunatna plama pokryta włoskami, to najprawdopodobniej znamię Beckera. Może mieć ono charakter wrodzony lub nabyty. Na ogół pojawia się u mężczyzn i na tle innych znamion występuje rzadko. Jest to łagodna zmiana, jednak istnieje możliwość wystąpienia czerniaka.

Znamię Clarka

Znamię Clarka to lekko wypukły i odstający pieprzyk o brodawkowatej formie w kolorze brązowym. Z tego względu niekiedy zaliczany jest do zmian atypowych. Większość tego typu pieprzyków nie przekracza wielkości 1 cm i na ogół pojawiają się na tułowiu lub kończynach.

 Występowanie znamion u dziecka

Jeśli rodzice w pierwszych dniach po narodzinach dziecka zaobserwują pieprzyki, to na ogół oznacza, że mamy do czynienia ze znamieniem wrodzonym (

Czerniak czy niegroźna zmiana – jak odróżnić? | Poradnik NN.pl

Jak wskazuje Krajowy Rejestr Nowotworów, w 2010 roku w Polsce częstotliwość zachorowań na czerniaka skóry była niemal dwukrotnie niższa niż średnia dla krajów UE. Wydawać się może, że to dobra wiadomość.

Jak się jednak okazuje umieralność na tę chorobę wzrosła w ciągu trzech ostatnich dekad aż o 20 %.

Z czego się to wynika? Między innymi ze zbyt małej świadomości społecznej, a także zbyt późnej wykrywalności choroby czerniaka.

You might be interested:  Rak ślinianki – jakie daje objawy i jego go leczyć?

W opinii publicznej często pojawia się stwierdzenie, że czerniak to rak skóry. Należy w tym miejscu zestawić ze sobą pojęcia raka i nowotworu. W pierwszym przypadku komórki nowotworowe pojawiają się w tkance nabłonkowej. Czerniak nie jest zatem rakiem, ponieważ powstaje w tkance nienabłonkowej.

Określa się go więc mianem nowotworu złośliwego. Jak wskazują definicje, czerniak złośliwy wywodzi się z melanocytów, czyli komórek pigmentowych, które występują w warstwie podstawowej naskórka, ale również w błonie naczyniowej oka, uchu wewnętrznym i oponach mózgowo-rdzeniowych.

Krajowy Rejestr Nowotworów podaje, że czerniak złośliwy „z największą częstością występuje wśród osób rasy kaukaskiej szczególnie narażonych na promieniowanie słoneczne”.

Pieprzyki – zmiany na skórze

Ubezpiecz się na wypadek raka

Zyskaj dostęp do  profilaktyki i szybkiej diagnostyki, aby wykryć chorobę na wczesnym etapie oraz zapewnij sobie pieniądze na ewentualne leczenie (nawet do 900 tys. zł).
 

Dowiedz się więcej

Objawy czerniaka

Wykrycie czerniaka przez osobę niebędącą lekarzem lub dermatologiem może okazać się niezwykle trudne. Warto pamiętać, że co prawda nie każdy pieprzyk jest czerniakiem, jednak nowotwór może pojawić się właśnie w formie pieprzyka.

Dlatego też należy reagować na objawy fizyczne czerniaka. Co powinno być alarmujące? Przede wszystkim zaczerwienienie powstające wokół pieprzyka lub innej zmiany barwnikowej. Poza zaczerwienieniem, powstać może także obrzęk skóry.

Objawem zmian nowotworowych często jest także zmiana wielkości lub kształtu pieprzyka – znacząco się on zwiększa, a jego kształt przypomina kalafior. Do tego dochodzi także zmiana zabarwienia. W skrajnych przypadkach występuje również krwawienie, a nawet owrzodzenie.

Czy czerniak boli? Jednym z objawów nowotworu może być mrowienie wokół zmiany barwnikowej, świąd, ale także dość intensywny ból. Biorąc pod uwagę fakt, iż czerniak może rozwinąć się wokół pieprzyków, niektóre z nich są usuwane profilaktycznie. Należy jednak pamiętać, że wspomniane objawy pojawiają się także na „czystych” fragmentach skóry. 

Jak szybko rozwija się czerniak?

Jak wskazują badania, czerniak to jeden z najszybciej rozwijających się nowotworów skóry. Jego komórki w przeciągu około czterech godzin tworzą połączenia między sobą. Szybkość rozwijania się komórek czerniaka nie jest jednak jedynym problemem.

Na pewnym etapie rozwoju nowotworu, mogą one migrować w głąb skóry brodawkowej. Jeszcze później dojść może do przerzutów, które powstają przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Z tego też powodu, po kilku latach od usunięcia guza komórki czerniaka nadal mogą migrować.

Jak wygląda czerniak?

Najczęstszym powodem późnego wykrycia nowotworu jest zbyt mała świadomość społeczeństwa. Wiedza na temat tego, jak rozpoznać czerniaka jest bardzo ważna, pozwala bowiem zareagować w odpowiednim czasie.

Choć nowotwór rozwija się najczęściej na skórze, jego komórki mogą pojawić się również w błonie śluzowej gałki ocznej, nosa czy też ust. Do tego dochodzi przewód pokarmowy i opony mózgowo-rdzeniowe. Mówiąc krótko – wszędzie tam, gdzie są melanocyty.

Jak wygląda czerniak w początkowej fazie? 
Jest to zmiana naskórna o nierównomiernym zabarwieniu (w jednym miejscu może być ciemniejsza, a w innym jaśniejsza) i asymetrycznym kształcie. Jej powierzchnia jest nieregularna (mogą pojawić się uwypuklenia). Co jednak najistotniejsze, czerniak rośnie bardzo szybko.

Pieprzyki – zmiany na skórze

Jak odróżnić czerniaka od pieprzyka?

Brak reakcji najczęściej związany jest z myleniem groźnej zmiany ze zwykłym pieprzykiem. Jak się jednak okazuje, dokładniejsze oględziny często wystarczają, by dojść do tego, że coś jest nie tak.

Czerniak a pieprzyk – na co zwrócić uwagę? Podkreślić należy przede wszystkim fakt, że zabarwienie pieprzyka jest jednolite. W przeciwieństwie do czerniaka, wyróżnia się także symetrycznym kształtem, regularnymi brzegami i równą powierzchnią. Pieprzyk co prawda może rosnąć, ale odbywa się to bardzo wolno (na przestrzeni kilku lat).

Czerniak – grupa ryzyka

Choroba dotknąć może każdego, niezależnie od wieku czy koloru skóry, choć badania wskazują, że najczęściej czerniak złośliwy pojawia się u osób białych. Ponad 90% przypadków zachorowań dotyczy oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Dlatego też tak groźne jest częste opalanie się bez kremów z filtrem, a także nałogowe korzystanie z solarium.

W grupie ryzyka znajdują się również osoby piegowate, o jasnej karnacji, z licznymi znamionami oraz ci, w rodzinach których pojawiały się przypadki zachorowań. Do zmian nowotworowych może dojść także w przypadku znacznego osłabienia układu immunologicznego. 

Ponadto, lek. med. Wiesław Zmysłowski podkreśla, że ryzyko zachorowania zwiększa intensywne opalanie “W naszej szerokości geograficznej, przy panującym nasłonecznieniu, największe zagrożenie nowotworem złośliwym skóry – czerniakiem, niosą poparzenia słoneczne.

Zwłaszcza że jesteśmy ludźmi o jasnej karnacji, u których podatność na poparzenia jest uwarunkowana genetycznie. Większość skórnych zmian nowotworowych spowodowanych jest promieniowaniem ultrafioletowym UVB i UVA.

Intensywne i nierozsądne opalanie się w pełnym słońcu lub za pomocą sztucznego promieniowania UV znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka (o 70%) oraz innych złośliwych nowotworów skóry (50% do nawet 100%)”.

Warto podkreślić, że czerniak jest nowotworem, który często jest objętym ubezpieczeniem na życie – składka miesięczna w przypadku takiej polisy zapewni dostęp do badań i dodatkowych środków na leczenie. Więcej na temat samego ubezpieczenia, możesz przeczytać w naszym artykule Polisa na życie – co warto wiedzieć?

Czerniak – jak przebiega leczenie?

Proces leczenia zależny jest od stadium rozwoju czerniaka. Rokowania są oczywiście najlepsze na wczesnym etapie – usuwana jest wtedy zmiana skórna oraz okoliczna tkanka. Jeśli czerniak ma grubość ponad 1 mm, lekarze wykonują biopsję węzłów chłonnych. W przypadku wykrycia komórek nowotworowych, dochodzi do ich wycięcia, a także do leczenia systemowego.

Leczenie czerniaka w zaawansowanym stadium polega natomiast na:

 • chemioterapii – przy wykorzystaniu cyklostatyków,
 • radioterapii – stosowane jest promieniowanie elektromagnetyczne,
 • immunoterapii – czyli pobudzeniu układu odpornościowego,
 • terapii celowanej – poprzez podawanie leku blokującego receptory lub mechanizmy komórek nowotworowych.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są polisy uwzględniające ewentualność zachorowania na nowotwór. Składka miesięczna ubezpieczenia na życie nie jest wysoka, dlatego warto się nim zainteresować, zwłaszcza będąc w grupie ryzyka.

Ma to ogromne znaczenie szczególnie w kontekście nowotworów, które często pojawiają się nagle, a ich rozwój następuje szybko. Działać trzeba więc od razu, warto pomyśleć więc o wykupieniu polisy na życie, która połączy kilka rodzajów ubezpieczeń, np. na życie i zdrowotne.

Składka miesięczna ubezpieczenia na życie może wynosić zaledwie 150-200 zł. To nieduża kwota w porównaniu do kosztów leczenia, jakie trzeba ponieść w przypadku tak poważnej choroby, jaką stanowi nowotwór.

 Dobrym rozwiązaniem okaże się także ubezpieczenie na wypadek nowotworu, które gwarantuje wypłatę 100% kwoty ubezpieczenia zaraz po diagnozie. Nieocenionym wsparciem jest jednocześnie pomoc assistance w codziennym życiu, która może przyjąć formę np. transportu medycznego i dostarczania leków.

Jak rozmawiać z bliskimi o chorobie?

Czerniak to choroba, która wywołuje niepokój wśród bliskich. Obawy dotyczą także najmłodszych, którzy często nie mają pojęcia do właściwie się dzieje, ponieważ rodzice nie chcą wtajemniczać ich w tak trudne tematy.

Jak się okazuje, nie do końca jest to właściwie postępowanie. O chorobach warto rozmawiać. W jaki sposób to zrobić? O tym możesz przeczytać w naszym artykule Trudne tematy wcale nie takie trudne.

Wsparcie najbliższych ma przecież bardzo duże znaczenie.

Tagi:

Pieprzyki – niegroźne zmiany czy powód do niepokoju?

Każdy człowiek ma na swoim ciele przynajmniej jednego pieprzyka.

W medycynie takie zmiany skórne określa się mianem znamion barwnikowych lub melanocytowych, ponieważ powstają one na skutek namnażania się komórek pigmentowych (melanocytów), wywołanego promieniowaniem UV.

Mogą mieć barwę od jasnego do ciemnego brązu, niekiedy przybierają niebieski odcień. Według szacunków każdy człowiek ma od około dwudziestu do czterdziestu pieprzyków, głównie na tych częściach ciała, które są najczęściej narażone na działanie promieni słonecznych.

ZOBACZ TEŻ: Kaszaki – skąd się biorą? Jak pozbyć się kaszaków?

Pieprzyki łagodne (zwykłe) i atypowe

Znamiona barwnikowe dzieli się na wrodzone i nabyte. Te pierwsze obecne są na naszej skórze już w chwili narodzin, przeważnie jest ich niewiele. Mają regularny, owalny kształt i jednolity kolor. Rzadziej spotyka się duże zmiany o guzkowatej bądź brodawkowatej powierzchni, pokrytej włosami.

Pieprzyki nabyte, pojawiające się na skórze w ciągu całego życia i dzieli się je na:

 • znamiona łagodne – ten rodzaj pieprzyków może pojawiać się już w wieku dziecięcym, a nasilenie ich rozwoju następuje po drugiej dekadzie życia. Znamiona te mają regularną budowę, są symetryczne i odznaczają się dobrze odgraniczonym brzegiem. Wielkością nie przekraczają kilku milimetrów, a ich barwa jest jednolita.
 • znamiona atypowe – cechują się nieprawidłową wielkością (powyżej 5 milimetrów), asymetrycznym kształtem i nieregularnym brzegiem. Mają nierównomierne zabarwienie – od jasnego beżu, przez brąz, po odcienie bliskie czerni.
You might be interested:  Zapalenie oskrzeli bez gorączki (temperatury) – jak leczyć objawy u dzieci i dorosłych

Rozróżnienie na znamiona łagodne i atypowe na znaczenie w kontekście możliwości rozwoju komórek nowotworowych. Ryzyko rozwoju czerniaka ze znamion łagodnych jest znikome, jednak w przypadku znamion atypowych wystąpienie nowotworu jest bardziej prawdopodobne, dlatego zaleca się regularne monitorowanie znamion oraz chronienie ich przed nadmierną ekspozycją na słońce.

ZOBACZ TEŻ: Trądzik hormonalny – przyczyny i sposoby leczenia

Nietypowe pieprzyki – kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli obecne na skórze znamiona wzbudzają nasz niepokój, powinniśmy skonsultować nasze obawy z lekarzem rodzinnym bądź dermatologiem. Należy zrobić to tym bardziej, jeżeli występują objawy, takie jak:

 • widoczne zgrubienie lub zaczerwienienie wokół znamienia;
 • swędzenie skóry wokół znamienia;
 • krwawienie z okolic znamienia;
 • zauważalna asymetria pieprzyka i/lub nieregularne zabarwienie.

Podczas wizyty lekarz dokładnie przyjrzy się znamieniu i oceni, czy zmiana skórna powinna być poddana dalszej diagnostyce. Jednym z elementów tego procesu jest dermatoskopia – badanie z wykorzystaniem dermatoskopu (mikroskopu powierzchniowego), które umożliwia dokładną obserwację granicy znamienia oraz górnych warstw skóry właściwej.

Dermatolog może podjąć decyzję o profilaktycznym usunięciu niektórych zmian. Chirurgiczne usunięcie pieprzyka to prosta procedura, którą wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Całość trwa nie dłużej niż 30 minut, a podejrzany wycinek wysyła się do badania histopatologicznego.

Jeżeli występuje uzasadnione podejrzenie nowotworu skóry, pacjent zostaje pilnie skierowany do ośrodka onkologicznego celem wykonania dalszych badań.

ZOBACZ TEŻ: Gradówka – przyczyny powstawania i metody leczenia

Profilaktyka nowotworów skóry

Czerniak złośliwy jest wyjątkowo groźnym nowotworem skóry. Szacuje się, że stanowi około 5-7% wszystkich nowotworów skóry w Polsce.

Niska świadomość pacjentów oraz kiepska profilaktyka sprawiają, że czerniak rzadko wykrywany jest we wczesnym stadium.

Głównym czynnikiem rozwoju choroby jest nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, zwłaszcza UVB, które pochodzi ze słońca oraz sztucznych źródeł (np. solarium). Właśnie dlatego należy szczególnie zadbać o ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Zawsze warto czytać ulotki leków, by znać ich działanie i ewentualne działania niepożądane. Te same informacje na temat farmaceutyków znajdziesz na KtoMaLek.pl w wygodnej i przejrzystej formie.

Najprostszym sposobem jest unikanie bezpośredniego kontaktu skóry z promieniowaniem słonecznym, szczególnie w godzinach od 11:00 do 16:00. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego skórę oraz znamiona barwnikowe powinniśmy chronić stosując kremy ochronne z wysokimi filtrami UVA oraz UVB (np.

 AVA Krem do twarzy SPF 50, EAU THERMALE AVENE Krem SPF 50+, BIODERMA CICABIO Krem SPF 50+, CLOCHEE Krem rozświetlający SPF 30, IWOSTIN Solecrin SPF 50 Krem ochronny, Vichy Ideal Soleil SPF 50 krem matujący). Wśród aptecznych mleczek i kremów dostępne są także produkty dedykowane do pielęgnacji skóry dzieci (np.FLOS-LEK FOR KIDS Krem ochr.przeciwsł.

SPF 50+, EAU THERMALE AVENE Mleczko dla dzieci SPF 50+, BIODERMA PHOTODERM KID MOUSSE Pianka SPF 50+ ochr.dla dzieci, DERMEDIC SUNBRELLA Mleczko ochronne dla dzieci i niemowląt SPF 50, LINOMAG SUN Krem p/słoneczny SPF50 d/dzieci od 6 mies.).

Dermatolodzy rekomendują aplikację obfitej ilości produktu przed wyjściem na słońce oraz częste, ponowne nakładanie podczas całego dnia, aby utrzymać odpowiedni poziom ochrony. Pamiętajmy, by chronić także skórę głowy oraz oczy, więc w słonecznie dni zawsze miejmy przy sobie okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy.

Istotny jest odpowiedni poziom beta-karotenu, który działa jak naturalny filtr, chroniąc nas przed poparzeniami i przebarwieniami (np. Beta Karoten Plus, Beta Karoten Sun, Olimp Beta Solar). Miłośnikom sztucznej opalenizny rekomenduje się całkowitą rezygnację z solarium.

W ramach profilaktyki ważne jest regularne kontrolowanie stanu skóry i istniejących znamion. Dzięki temu nawykowi można szybko zidentyfikować nowe pieprzyki lub zauważyć nietypowe zmiany w istniejących już znamionach. W takich sytuacjach szybka reakcja jest na wagę złota.

ZOBACZ TEŻ: Łojotokowe zapalenie skóry – uciążliwa dermatoza

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka?

Nie każdy pieprzyk jest czerniakiem, jednak czerniak może mieć formę pieprzyka. Porównaj zdjęcia zwykłych znamion i typowych czerniaków. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie wiedzy na temat obserwacji i różnicowania zmian skórnych.

Zwykłe znamiona

Znane wszystkim zwykłe pieprzyki to inaczej znamiona barwnikowe powstałe w wyniku namnażania się komórek pigmentowych – głównie pod wpływem promieniowania UV. Większość z nich jest neutralna dla zdrowia i co najwyżej tworzy problem jako defekt kosmetyczny.

 • zwykłe znamię
 • zwykłe znamię
 • zwykłe znamię
 • zwykłe znamię
 • zwykłe znamię
 • zwykłe znamię

Czy to podrażniony pieprzyk?

Zwykle nie zwracamy uwagi na swoje znamiona do czasu kiedy nie dzieje się z nimi coś niepokojącego.

Wówczas zastanawiamy się czy zaczerwienione znamię to tylko przejściowo podrażniony, rozdrapany pieprzyk czy poważniejszy stan zapalny.

Często staramy się przeczekać aż nabrzmiałe znamię wróci do stanu, który przestanie nas niepokoić. Ale czy na pewno naderwanie, podrapanie czy inny uraz mechaniczny jest tego przyczyną?

podrażniona brodawka łojotokowa

Uwaga, niepokojące objawy, które mogą wskazywać na obecność komórek rakowych i wymagają pilnej konsultacji lekarskiej z dermatoskopową oceną podrażnionych zmian skórnych to m.in

 • zaczerwienienie
 • dolegliwości bólowe
 • krwawienie
 • stan zapalny
 • uwypuklenie
 • swędzenie
 1. Należy także pamiętać o nowych pieprzykach, które także wymagają kontroli i obserwacji, gdyż czerniak najczęściej powstaje “de novo” czyli jako nowa zmiana na skórze, która zwykle różni się od pozostałych znamion.
 2. Czerniak może na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominać podrażnioną brodawkę łojotokową czy naderwany pieprzyk dlatego nie odkładaj wizyty u lekarza na później.
 3. czerniak
 4. czerniak

Czerniak złośliwy

Niestety część znamion pod wpływem różnych czynników rakotwórczych (kancerogennych) może przekształcić się w czerniaka skóry. To jeden z najbardziej niebezpiecznych i złośliwych nowotworów. Jego wczesne wykrycie znacznie jednak poprawia rokowania, czerniak wykryty we wczesnym stadium jest praktycznie 100% wyleczalny.

 • czerniak
 • czerniak
 • czerniak
 • czerniak

Jak wygląda czerniak?

Dla profilaktyki raków skóry i czerniaka istotna jest samoobserwacja znamion występujących na powierzchni całego ciała. Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Jakie zmiany powinny wzbudzić zainteresowanie? Kiedy udać się do lekarza?

Dla pacjentów najprostszym sposobem różnicowania pieprzyków jest posługiwanie się kryteriami ABCDE (angielski akronim Asymetry, Border, Color, Diameter, Evolution), które zostały stworzone na Uniwersytecie Nowy Jork 35 lat temu. Kryteria te miały być prostym narzędziem w codziennej praktyce, łatwym do zapamiętania, wzbudzającym czujność zarówno pacjentów jak i lekarzy na cechy kliniczne wczesnego czerniaka. Tak się też stało.

Obejrzyj film i sprawdź jak obserwować się w domu!

Film edukacyjny – kryteria ABCDE

Opierając się na własnym doświadczeniu w ocenie chorych, członkowie New York University School of Medicine Melanoma Cooperative Group stwierdzili, że asymetria wczesnej postaci czerniaka, nieregularność jej brzegów oraz różnorodność barw były ściśle związane z przekraczaniem przez nią średnicy 6 mm. Co nie zmienia faktu, że ta metoda pozwala wykryć i zróżnicować nieco mniejsze i wcześniejsze pod względem zaawansowania postaci czerniaka.

 1. czerniak
 2. czerniak
 3. czerniak
 4. czerniak
 5. Reasumując każdy pieprzyk o asymetrycznych kształtach, nierównych brzegach, zmieniający kolor i/lub średnicę, nabrzmiały, podrażniony, krwawiący wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem specjalistą i wykonania badania dermatoskopowego.

Zobacz również:

Jeśli masz podobne znamię na skórze umów się na badanie wideodermatoskopowe

Uproszczeniem kryteriów ABCD przy samoobserwacji i badaniu jest dla pacjenta zasada “brzydkiego kaczątka”, jeśli jakiekolwiek znamię odbiega wyglądem od pozostałych warto, a nawet trzeba to skonsultować z lekarzem i poddać się wideodermatoskopii w specjalistycznym ośrodku. Dzięki temu podejrzane znamię zostanie szybko sklasyfikowane jako kancerogenne lub nie. Będzie możliwa też jego dalsza skrupulatna obserwacja w czasie.

brzydkie kaczątko – czerniak

brzydkie kaczątko – znamię dysplastyczne

Wideodermatoskopia ma jeszcze jedną dużą zaletę. Umożliwia mapowanie powierzchni całego ciała i znalezienie oraz kontrolę pieprzyków, których pacjent sam nie jest w stanie zaobserwować.

Wideodermatoskopia – mapowanie znamion.

Zobacz również:

Sprawdź czy w Twoim mieście można wykonać wideodermatoskopię

 • Wideodermatoskopia – zmapowane znamię nr 22.
 • Wideodermatoskopia – zmapowane znamię nr 35.
 • Wideodermatoskopia – zmapowane znamię nr 40.
You might be interested:  Filarioza – objawy i leczenie zakażenia filariami

Typowy czerniak

W bardzo zaawansowanym stadium czerniak będzie już wrzodziejącym znamieniem lub będzie dawał inne objawy jak: łuszczenie, rogowacenie, krwawienie lub inny wysięk w jego obrębie. Takie sytuacje oznaczają konieczność natychmiastowej interwencji najlepiej w specjalistycznym ośrodku, gdzie nie ma mowy o wielomiesięcznym oczekiwaniu.

 1. czerniak
 2. czerniak
 3. czerniak
 4. czerniak
 5. Uwaga!

Nie ma jednego wzorca czerniaka dlatego różnicowanie ze zwykłymi znamionami bywa trudne nawet dla specjalistów w tej dziedzinie. W diagnostyce dermatologicznej do każdego przypadku podchodzi się indywidualnie.

Samoobserwację należy prowadzić przynajmniej raz w miesiącu, a z nowoczesnych i bezinwazyjnych metod dermatoskopowego obrazowania skóry skorzystać przynajmniej raz w roku. Są one bezbolesne i bezinwazyjne, nie obciążają zdrowia pacjenta. Skóra wymaga uwagi zawsze po intensywnym eksponowaniu na promieniowanie słoneczne lub inne czynniki drażniące.

Niestety znamiona mogą do złudzenia przypominać czerniaki więc odróżnienie zwykłego pieprzyka od typowego czerniaka może być trudne. Znamiona atypowe- dysplastyczne mogą imitować czerniaki, a niektóre czerniaki bardzo przypominają znamiona i dopiero usunięcie zmiany i badanie histopatologiczne pozwalają na postawienie trafnej diagnozy.

 • Porównaj zestawienie zdjęć zwykłych znamion i czerniaka i zobacz ich możliwe podobieństwo!
 • po lewej stronie znamię, po prawej stronie czerniak
 • po lewej stronie brodawka łojotokowa, po prawej stronie czerniak
 • po lewej stronie znamię dysplastyczne, po prawej stronie czerniak

Zobacz również:

Zobacz więcej zdjęć czerniaka

Pieprzyki i znamiona skórne – kiedy warto je usunąć? – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Czas na Zdrowie

Każdy z nas ma na swojej skórze mniejszą lub większą ilość pieprzyków, znamion lub przebarwień. Podczas pory letniej pojawia się ich więcej, jednak wiele z nich mamy od urodzenia. Niektórzy z nas czują dyskomfort wywołany pieprzykiem np. na twarzy, ze względu na nieestetyczny wygląd.

Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na usunięcie pieprzyków. Szczególnie myślimy o tym, gdy dni stają się coraz cieplejsze i wystawiamy nasze ciała na promienie słoneczne.

Czy działanie promieni słonecznych ma wpływ na pieprzyki ? Kiedy pieprzyk lub zmiana na skórze jest niebezpieczna i wymaga konsultacji z dermatologiem?

Znamiona barwnikowe – co to jest?

Znamiona barwnikowe to nic innego, jak potocznie zwane pieprzyki. To ciemne plamki na skórze, płaskie lub wystające poza strukturę skóry. Znamiona barwnikowe dzielą się na wrodzone i nabyte, atypowe oraz zwykłe. Mają różną barwę. Występują w kolorze jasnego lub ciemnego brązu a nawet w kolorze niebieskim.

Praktycznie każdy z nas urodził się z kilkoma pieprzykami na swoim ciele, a przybywa ich szczególnie w okresie dojrzewania. Najczęściej większa ilość pieprzyków pojawia się w okresie letnim, gdy nasze ciało wystawione jest na działanie promieni słonecznych.

Bardzo ważne jest obserwowanie znamion barwnikowych, czyli pieprzyków, gdyż mogą przekształcić się w czerniaka. Czerniak to rak skóry, powstaje w komórkach barwnikowych. Występowanie pieprzyków na naszej skórze powinniśmy regularnie obserwować, a wszelkie zmiany skórne należy skonsultować z dermatologiem.

Najczęstsze zmiany pieprzyków, oznaczające powstawanie czerniaka to:

 • nieregularne brzegi,
 • zmiana kształtu pieprzyka,
 • zmiana koloru ( w przypadku powstania czerniaka, jednolity kolor pieprzyka zamienia się w pojawiające się zaciemnienia lub przejaśnienia),
 • gwałtowny wzrost średnicy znamiona,
 • nierówna powierzchnia,
 • występujące krwawienia.

Jeśli zauważymy u siebie, że występują zmiany pieprzyków podane wyżej, powinniśmy niezwłocznie umówić się na wizytę u dermatologa.

Szczególnie osoby, które posiadają dużą ilość pieprzyków powinny przynajmniej raz w roku udać się na obejrzenie każdego znamiona, w celu kontroli. Nawet jeśli sami nie zauważymy żadnej niepokojącej zmiany.

Znamię barwnikowe najczęściej usuwa się chirurgicznie, po uprzedniej konsultacji z dermatologiem.

Kiedy usunąć pieprzyk ?

Wiele osób decyduje się na usuwanie pieprzyków ze względów estetycznych, szczególnie gdy znajdują się na twarzy, ale także ze względów zdrowotnych.

Wielu lekarzy najczęściej zaleca usuwanie pieprzyków, które najbardziej narażone są na działanie promieni słonecznych, ale także w tych miejscach, które narażone są na wszelkiego rodzaju podrażnienia odzieżą lub bielizną.

Szczególnie powinniśmy usunąć pieprzyki, gdy istnieje ryzyko przekształcenia się w czerniaka.

Wiele osób decyduje się też usunąć znamię na twarzy, ponieważ zaburza estetyczny wygląd twarzy. Przede wszystkim należy udać się do lekarza dermatologa, który obejrzy znamiona i rozróżni te nieszkodliwe, od tych zagrażających naszemu zdrowiu.

Badanie może odbywać się również przy użyciu dermatoskopu. Polega ono na przyłożeniu dermatoskopu do pieprzyka i obejrzeniu go w kilkunastokrotnym powiększeniu. Badanie dermatoskopii jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne.

Podejmując decyzję o usunięciu znamiona barwnikowego należy pamiętać, że wygląd estetyczny, czas gojenia się czy powstanie blizny w tym przypadku nie jest najważniejsze.

Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj komórek barwnikowych oraz przebadać skórę badaniem histopatologicznym, w celu wykluczenia rozwoju nowotworu.

Do najczęściej wybieranych miejsc, gdzie usuwa się znamiona należą miejsca narażone na wszelkiego rodzaju podrażnienia odzieżą lub bielizną, podczas wykonywania codziennych czynności oraz które negatywnie wpływają na estetyczny wygląd, najczęściej na twarzy. Do tych miejsc należą okolice ramion i pleców.

Noszenie plecaków, toreb lub biustonosza może podrażniać pieprzyk na skórze. Podobnie jak w okolicy karku – noszenie biżuterii, promienie słoneczne oraz rodzaj ubieranej odzieży podrażnia znamię na skórze.

Znamiona występujące na skórze głowy narażone są na działanie promieni słonecznych, a dodatkowo owłosienie głowy może utrudniać obserwację.

Metody usuwania znamion

Jedną z kilku metod usuwania znamion  jest metoda chirurgiczna, która polega na usunięciu pieprzyka za pomocą skalpela. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zazwyczaj po wykonaniu zabiegu usunięcia pieprzyka przechodzi się do wykonania badania histopatologicznego, które ma na celu zbadanie charakteru zmiany skórnej.

Po przebadaniu usuniętych zmian skórnych można stwierdzić, czy istniało zagrożenie czerniakiem i czy zmiana została usunięta w całości.

Kolejną, często wybieraną metodą usuwania pieprzyków jest metoda laserowa. Wykonanie zabiegu laserem jest niezwykle precyzyjne,  a dodatkowo możemy usunąć zmiany skórne występujące w miejscach ciężko dostępnych dla skalpela.

Dużym plusem wykonania zabiegu metodą laserową jest brak blizn, szybki czas gojenia rany, których nie ma potrzeby szyć. Dodatkowo zabieg laserem jest praktycznie bezbolesny, dlatego większość osób wykonuje go bez znieczulenia.

Samo wykonanie zabiegu trwa około 30 minut, a czas gojenia niewielkiej rany wynosi do kilku dni po wykonaniu zabiegu. Zapraszamy na konsultację z dermatologiem w gabinecie Czas Na Zdrowie w Krakowie.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat wizyty zachęcamy do kontaktu dzwoniąc pod numer telefonu podany na stronie.

Jak zapobiegać powstawaniu pieprzyków?

Występowanie licznych znamion barwnikowych na ciele potęguje szansę na powstanie czerniaka, czyli nowotworu złośliwego, który zagraża naszemu zdrowiu oraz życiu. Najwięcej pieprzyków powstaje w okresie letnim, gdy nasze ciało jest szczególnie wystawione na promienie słoneczne.

By zapobiec powstawaniu nowych znamion oraz aby uchronić pieprzyki przed rozwojem czerniaka powinniśmy chronić skórę przed słońcem. Szczególnie ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV, szczególnie w czasie największego promieniowania. Znaczenie ma również unikanie słońca w godzinach, gdy świeci ono najmocniej.

Warto też zakrywać ciało przed działaniem promieni słonecznych. Jednak w przypadku, gdy jesteśmy na wakacjach nad morzem, najlepszym rozwiązaniem jest posmarować ciało kremem z filtrem UV.

Osoby, które posiadają znamiona barwnikowe w większych rozmiarach lub obawiają się rozwoju czerniaka powinny zakryć pieprzyk plastrem, aby zapobiec docieraniu promieni UV.

Większość osób posiada na swojej skórze po kilkanaście znamion barwnikowych oraz wszelkiego rodzaju zmian na skórze, jednak należy pamiętać o systematycznym kontrolowaniu i obserwowaniu pieprzyków. Nawet najmniejsze zmiany mogą często sygnalizować rozwój choroby nowotworowej skóry.

Szczególnie narażone na rozwój czerniaka są osoby pracujące fizycznie na zewnątrz, które mają większe możliwość do obtarć znamion lub ich zranienia. Dermatolodzy przestrzegają przed odpowiednim zabezpieczeniem przed promieniami UV w okresie letnim, gdy nasze ciało jest szczególnie wystawione na ostre promienie słoneczne.

Ważne jest stosowanie kremów z filtrem i zapobieganie powstania poparzeń skóry, które znacznie zwiększają szanse rozwój czerniaka.                                                       

Jeśli czujemy jakiekolwiek obawy, że pieprzyk na naszej skórze może zamienić się w czerniaka, powinniśmy umówić się na wizytę z dermatologiem, który oceni stan naszej skóry, przebada każde znamię na skórze oraz określi, czy znamię barwnikowe ma postać złośliwą.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *