Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Prosaki najczęściej określane są jako małe i nieestetyczne kropki. Na pierwszy rzut oka przypominają trądzik i równie ciężko ich się pozbyć. Pojawiają się zazwyczaj grupowo w okolicach oczu, na policzkach, skroniach, czole oraz nosie.

Najczęściej występują u niemowląt, ale mogą pojawiać się również u dorosłych. Nie są symptomem choroby, nie można się też nimi zarazić, jednak szpecą twarz.

Jakie są metody na ich pozbycie się? Czy można im zapobiec? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Zdjęcie Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Prosaki /©123RF/PICSEL

Wideo

Domowa emulsja dla cery trądzikowej – jak ją zrobić? Interia DIY

Zdjęcie Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Trudno jest się pozbyć prosaków /©123RF/PICSEL

Prosaki powstają w wyniku zatkania mieszków włosowych przez nagromadzone sebum. Ujścia zostają zablokowane i wytwarza się tkanka, którą trudno jest usunąć. W konsekwencji pojawiają się cysty, o kolorze kremowym bądź żółtawym. Najczęściej są one mylone z wągrami albo kaszakami, jednak są od nich mniejsze, a ich struktura jest bardziej zwarta.

Dlaczego powstają prosaki?

Na pytanie, dlaczego powstają prosaki, nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Jedni twierdzą, że przyczyna leży po stronie predyspozycji genetycznych, inni zaś łączą je ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie.

Jednak okazuje się, że pośrednim źródłem ich powstawania jest nieodpowiednia codzienna higiena. Zbyt rzadkie mycie twarzy, powoduje zapychanie się porów i meszków włosowych, a to zwiększa prawdopodobieństwo powstawania prosaków.

Zdjęcie Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Prosaki /©123RF/PICSEL

Nie istnieje wiele domowych sposobów na samodzielne pozbycie się prosaków. Najlepiej poddać się odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym w salonach medycyny kosmetycznej. Jednak na własną rękę można używać peelingów złuszczających oraz kremów, które zawierają w swoim składzie kwasy glikolowe albo migdałowe.

Codzienne stosowanie może przynieść wymierne efekty. Zaleca się, aby terapia była prowadzona zimą i jesienią, kiedy skóra nie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Ponadto można zastosować okłady z olejku herbacianego: wystarczy posmarować nim prosaki i po trzech godzinach dokładnie umyć twarz.

Po pewnym czasie powinny trwale zniknąć.

Zdjęcie Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Mikrodermabrazja /©123RF/PICSEL

Jeśli domowe metody zawodzą, trzeba udać się do profesjonalisty, który skutecznie usunie prosaki.

Najpopularniejszymi zabiegami jest elektrokoagulacja (metoda bezinwazyjna – za jej pomocą można zniwelować również brodawki i włókniaki), wymrażanie, peeling chemiczny, mikrodermabrazja, laser oraz ręczne przekłuwanie igłą przez kosmetyczkę (nie zaleca się robić tego zabiegu samodzielnie, ponieważ mogą powstać nieusuwalne blizny).

Jak zapobiegać powstawaniu prosaków?

Zapobieganie prosakom polega na zachowaniu w dobrej kondycji cery. Trzeba dbać o nią codziennie i oczyszczać ją odpowiednimi i delikatnymi kosmetykami.

Przynajmniej raz w tygodniu trzeba zafundować skórze peeling (naturalny bądź kosmetyczny) oraz unikać stosować kremów, które mogą zablokować pory i mieszki włosowe. Panie powinny używać oszczędnego makijażu, gdyż nadmiar fluidu blokuje tkankę skórną.

Należy również pamiętać, że zapominanie o wieczornym demakijażu, gdyż zapobiega on powstawaniu niedoskonałości.

Prosaki – jak się ich pozbyć?

Prosakami nie można się zarazić. Choć znamy mechanizm ich powstawania, nie wiemy, dlaczego jednych dotyka ta przypadłość, a innych nie. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale nie przydają wdzięku. Na szczęście, prosaków można się pozbyć.

Jak wyglądają prosaki?

Prosak zawdzięcza swoją nazwę podobieństwu do ziarna prosa. Ale kto chciałby mieć jakiekolwiek ziarna na twarzy? Zwłaszcza, że te zmiany są naprawdę widoczne. Są zmorą osób, które się z nimi borykają. Prosaki występują w postaci białych lub białożółtych grudek czy guzków. Mogą mieć od kilku do kilkunastu milimetrów.

Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Prosaki na twarzy

Pojawiają się najczęściej na powiekach, policzkach i skroniach, czasami w okolicach ust i na klatce piersiowej. Mogą być też umiejscowione na narządach płciowych (zarówno na prąciu jaki i na wargach sromowych). W zasadzie są typowe dla niemowlaków, ale z do końca niewiadomych przyczyn szpecą też dorosłych.

Prosaki jak powstają?

Przyczyny powstawania prosaków nie są do końca znane. Może być to uwarunkowane genetycznie, stanowić efekt zaburzeń hormonalnych lub zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Wiemy natomiast jak powstaje taka zmiana.

W naszej skórze są gruczoły łojowe, produkujące tzw. łój, czyli lepką i tłustą wydzielinę – dziennie około 2 gramy. Wydostaje się ona na powierzchnię skóry, gdzie tworzy cienką warstwę chroniącą ją przed podrażnieniami i infekcjami. Prosaki powstają na skutek zamknięcia gruczołów  łojowych.

Wewnątrz takiej zmiany znajduje się wydzielina, która nie mogła wydostać się na zewnątrz. W wyniku jej rogowacenia prosak staje się twardy i wyraźnie odgraniczony od otaczających go tkanek.

Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Prosaki usuwanie

Prosaki nie są objawem choroby i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Nie bolą ani nie swędzą. Nie dodają jednak uroku. Niestety, nie ma żadnych dermatologicznych maści czy kremów na prosaki. W internecie można znaleźć opisy cudownych metod z użyciem ziół czy innych naturalnych substancji. Rzadko bywają one jednak skuteczne.

Pamiętaj, że samodzielne próby usuwania prosaków są niebezpieczne i mogą skutkować powikłaniami. Bardziej skuteczna i bezpieczniejsza jest elektrokoagulacja przeprowadzona przez dermatologa.

Prosaki leczenie

Elektrokoagulacja to prosta i bezpieczna metoda znajdująca zastosowanie w dermatologii oraz kosmetologii, dzięki której można pozbyć się niechcianych prosaków i innych nieestetycznych zmian skórnych.

Zabieg wykorzystuje właściwości prądu elektrycznego. Dermatolog przykłada do zmiany skórnej elektrodę.

Wytwarzane przez urządzenie ciepło o odpowiedniej temperaturze powoduje uszkodzenie struktury tworzącej zmianę, a dokładnie ścięcie białka.

Na skutek elektrokoagulacji tkanka tworząca zmianę zostaje zniszczona. Zabieg jest jednorazowy i skuteczny. Bywa, w rzadkich przypadkach, że zmiana odrasta w tym samym miejscu. Wtedy zabieg należy powtórzyć.

Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć?

Elektrokoagulacja prosaków

Zabieg elektrokoagulacji prosaków może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub bez. W miejscu leczenia powstaje najczęściej niewielki strup, który znika w okresie od kilku do kilkunastu dni.

Przeciwwskazaniami do zabiegu elektrokoagulacji są:

 • ciąża,
 • opryszczka w miejscu, gdzie ma być wykonany zabieg,
 • posiadanie rozrusznika serca,
 • zdiagnozowane zaburzenia rytmu serca, krążenia i krzepnięcia,
 • cukrzyca.

Zabieg nie jest również wskazany u osób, które w niedawnym czasie stosowały peelingi chemiczne (kwasy) lub inwazyjne zabiegi kosmetyczne.

Po zabiegu zaleca się unikanie opalania i przebywania na słońcu, a także ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej do czasu zagojenia zmian.

Sprawdź dermatologów w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu lub Poznaniu

Naturalne metody pozbycia się prosaków

Niezwykły wpływ na ludzki organizm ma olej rycynowy. Wytłacza się go z nasion rącznika pospolitego i stosuje się przede wszystkim zewnętrznie. Olej rycynowy ma właściwości antybakteryjne i pomaga kontrolować wydzielanie łoju skórnego. Skutecznie rozprawia się ze zmianami trądzikowymi oraz z prosakami.

Olej za pomocą wacika kosmetycznego trzeba przykładać do miejsca chorobowo zmienionego i czekać, aż całkowicie się wchłonie. Prosaki powinny zacząć znikać po około miesiącu od pierwszego zastosowania.

Doskonale w walce z prosakami i zaskórniakami sprawdza się sauna. Dzięki wysokiej temperaturze ciało wydziela pot, a w raz z nim toksyny i zanieczyszczenia. Organizm wydala również nadmiar łoju skórnego, który odpowiada m.in. za powstawanie prosaków.

Dowiedz się więcej:

Dermatologia okresu noworodkowego – choroby skóry niewymagające leczenia

http://www.wple.net/plek/numery_2009/numer-9-2009/535-537-brzezinski.pdf

Trądzik w aspekcie farmakologicznym i socjologicznym

http://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=137

Genetycznie uwarunkowane choroby skóry

http://medwiekurozwoj.pl/articles/2012-3-3.pdf

Prosaki na twarzy – jak je usunąć?

Prosaki to nazwa, która brzmi dość groźnie, jednak w rzeczywistości to tylko drobne zmiany skórne, które nie powinny budzić naszego niepokoju. Nie zmienia to jednak faktu, że ich obecność na naszej twarzy nie dodaje nam urody. Jak zatem możemy się pozbyć prosaków na twarzy?

Prosaki na twarzy są zmianami skórnymi, które większości z nas kojarzą się po prostu z trądzikiem lub zaskórnikami. Prawda jest jednak taka, że od zaskórników i trądziku różni je nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też wewnętrzna struktura – prosaki są bardzo twarde i ciężko je wycisnąć.

Choć prosaki to zmiany typowe dla wieku niemowlęcego, to bardzo często pojawiają się one również u dorosłych. Najczęściej mamy z nimi do czynienia pod oczami, na ustach, powiece, czole, nosie lub skroniach, jednak równie często możemy mieć z nimi do czynienia pod pachami czy w okolicach intymnych.

Ich cechą charakterystyczną jest to, że występują grupowo – zazwyczaj kilka lub kilkanaście prosaków jednocześnie w jednym miejscu.

Czym dokładnie są prosaki? To bardzo małe, zaledwie milimetrowe grudki o białym, kremowym lub żółtym odcieniu, które wyraźnie wystają nad powierzchnię skóry.

Niedojrzałe prosaki są praktycznie niewyczuwalne w dotyku, ale z czasem wznoszą się ponad górę i można je wyczuć jako twarde grudki. Ich nazwa pochodzi od nasion prosa, które przypominają z wyglądu.

Nie pachną, nie wywołują bólu czy problemu swędzenia, ale przez ich mało estetyczny wygląd, większość posiadających je osób chce się ich po prostu pozbyć.

Te nieestetyczne grudki na twarzy są przede wszystkim wynikiem zatkania mieszków włosowo-łojowych przez nadmiar łoju zbierający się na twarzy. W zablokowanych ujściach gruczołów łojowych gromadzi się masa rogowo-łojowa, która stanowi źródło prosaków na twarzy.

Tworzenie się tego rodzaju grudek na twarzy może być również efektem naszych predyspozycji genetycznych czy też zmian hormonalnych w organizmie, jednak prawda jest taka, że najczęściej odpowiada za to po prostu brak odpowiedniej pielęgnacji.

You might be interested:  Co to jest fonoforeza?

Z prosakami na twarzy możemy mieć do czynienia w szczególności wtedy, gdy nieprawidłowo oczyszczamy skórę z nadmiaru sebum oraz martwych komórek naskórka. Dlatego dokładne oczyszczanie skóry wrażliwej, tłustej czy normalnej jest bardzo ważne.

Prosaków na twarzy możemy pozbyć się na kilka różnych sposobów – stosując wybrane domowe sposoby lub decydując się na usuwanie prosaków specjalistycznymi metodami. Jeśli zależy nam na tym, by pozbyć się prosaków na twarzy w prosty i bezbolesny sposób, powinnyśmy sięgnąć po:

* peeling z dodatkiem kwasu glikolowego, migdałowego, AHA, BHA, PHA, który pomoże nam wygładzić strukturę skóry i pozbyć się prosaków. Możemy zdecydować się na zakup gotowego peelingu w sklepie lub stworzyć go samodzielnie, łącząc ze sobą wybrane produkty, np. cukier, cytrynę i oliwę z oliwek.

Peeling należy wykonywać maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, by nie podrażnić zanadto skóry. Po wykonanym peelingu należy aplikować na twarz odpowiedni krem likwidujący prosaki.

W przypadku gdy mamy do czynienia z grudkami pod oczami, silne działanie peelingu może wywołać na skórze podrażnienia i zaczerwienienia, dlatego lepiej nie wykonywać go w tym miejscu i pozostać przy stosowaniu samego kremu,

* kremy z kwasami, które posiadają silne właściwości złuszczające. Kremy tego typu szybko i skutecznie wnikają w skórę, zwalczając nieestetyczne prosaki na twarzy. Takie preparaty powinno się stosować codziennie przez około 3 miesiące, by uzyskać zadowalające efekty. Złuszczanie może przynieść bardzo dobre efekty, jednak terapię tego typu powinniśmy stosować jednak wyłącznie jesienią lub wczesną wiosną, by nie narażać skóry na silne działanie promieniowania słonecznego lub mrozu. Kremy najlepiej stosować punktowo, gdyż ich silne działanie może nadmiernie przesuszyć i podrażnić pozostałą część twarzy,* okład z olejku herbacianego, który przykłada się do skóry na ok. 3 godziny dziennie. Właściwości olejku herbacianego skutecznie złuszczają skórę, a wraz z nią znajdujące się na niej prosaki,* okład z olejku rycynowego, który działa antybakteryjnie i pomaga regulować pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu pozwala skutecznie walczyć z prosakami. Olejek rycynowy należy aplikować na wacik, a następnie przykładać go raz dziennie do zmian skórnych i czekać aż całkowicie się wchłonie. Na efekty tej kuracji trzeba będzie poczekać ok. 1-2 miesiące, jednak już po pierwszym tygodniu stosowania zauważymy widoczną różnicę,* wizyta w saunie – zarówno w tej tradycyjnej, jak i przeznaczonej do pielęgnacji twarzy; w wyniku wysokiej temperatury nasza skóra zaczyna wydzielać pot, a wraz z nim toksyny oraz inne zanieczyszczenia. Gruczoły łojowe odblokowują się, a nasz organizm wydziela nadmiar łoju skórnego, który jest przyczyną prosaków. Jeżeli zmagamy się z prosakami wyłącznie w okolicy twarzy, zabieg tego typu (tzw. parówka) możemy wykonać samodzielnie w domu – wystarczy wypełnić miskę gorącą, parującą wodą, nachylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem; taka inhalacja pozwoli rozszerzyć pory, pozbyć się zanieczyszczeń oraz innych niedoskonałości. Po skończonej kuracji warto natrzeć kłopotliwe miejsca olejkiem herbacianym lub aplikować krem z kwasami.

Podczas stosowania domowej kuracji na prosaki pamiętajmy o tym, by nie blokować porów skóry tłustymi kosmetykami do pielęgnacji, a także unikać stosowania zbyt wielu warstw kosmetyków do makijażu – może to zwiększyć skłonności skóry do pojawiania się prosaków. Warto też zaznaczyć, że prosaki mają skłonności do nawracania, dlatego po zakończonej terapii należy nadal szczególną uwagę zwrócić na prawidłową pielęgnację skóry, a także stale obserwować swoje zmiany skórne.

Usuwanie prosaków domowymi metodami nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty i czasami niezbędne jest ich pozbywanie się przy pomocy bardziej specjalistycznych metod – w gabinecie kosmetycznym lub u dermatologa. Do najczęściej wykorzystywanych w tym przypadku metod leczenia należą:

* peeling chemiczny, mikrodermabrazja oraz inne profesjonalne zabiegi złuszczające skórę – tego typu metody pozwalają na starcie martwej warstwy naskórka, a wraz z nią prosaków na twarzy. Regularne wykonywanie peelingów lub mikrodermabrazji wygładzi strukturę skóry i ujednolici jej koloryt,

* nakłuwanie grudek na twarzy igłą pod odpowiednim kątem – to najskuteczniejszy sposób na odblokowanie ujścia łoju, a tym samym pozbycie się prosaków. Pamiętajmy jednak o tym, że jest metoda, której nie należy wykonywać samodzielnie w domu – nieprawidłowo wykonane nakłucie może nas narazić na wiele nieprzyjemnych konsekwencji, np. blizny lub zakażenie, dlatego na ten zabieg najlepiej wybrać się kosmetyczki lub dermatologa,* elektrokoagulacja, czyli technika wykorzystująca prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości do usuwania różnego rodzaju zmian – nie tylko prosaków, ale też rozszerzonych naczynek, włókniaków czy brodawek. Podczas tego zabiegu wytwarza się ciepło, które wywołuje termiczne uszkodzenie białek zlokalizowanych w tkance, powodując jednocześnie natychmiastowe uszkodzenie nieestetycznych zmian skórnych,* wymrażanie azotem, czyli popularna metoda usuwania kurzajek oraz innych zmian skórnych. Poddanie prosaków na twarzy niskiej temperaturze wywoła ich uszkodzenie i zniszczenie,* terapia laserowa, która polega na działaniu na wybrane zmiany skórne wiązką światła laserowego. Pomoże to pobudzić skórę do całkowitej przebudowy i regeneracji, a w efekcie sprawić, że skóra na której znajdują się prosaki zostanie zastąpiona zdrową tkanką. W związku z tym, że leczenie laserowe jest jedną z droższych technik usuwania prosaków na twarzy, najlepiej sięgnąć po nią wtedy, gdy wszystkie pozostałe metody zawiodą,* zabieg chirurgiczny, który stosuje się w przypadku, gdy wszystkie powyższe metody zawodzą. Nleży pamiętać o tym, że prosaki mogą [pojawiać się samoistnie lub wyniku niewłaściwej pielęgnacji czy nieprawidłowego leczenia rozrastać się do większych rozmiarów. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim specjalista powinien poinformować nas, czy zmiana kwalifikuje się jedynie do nacięcia czy całkowitego usunięcia.  Zdecydowanie nie należy usuwać prosaków samodzielnie – grozi to nadkażeniem bakteryjnym, w wyniku którego prosaki mogą zropieć i powodować jeszcze większe problemy.

Decydując się na usuwanie prosaków w okolicy oczu, pamiętajmy o tym, by wcześniej skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem lub nawet okulistą. Nie każdy z wymienionych wcześniej zabiegów będzie bezpieczny dla naszych oczu oraz skóry, która  w tej okolicy jest wyjątkowo delikatna, wrażliwa, cienka i podatna na mechaniczne uszkodzenia.

Prosaki są zmianami skórnymi typowymi dla niemowląt. Owe grudki spędzają jednak wielu rodzicom sen z powiek. Jak się ich skutecznie pozbyć?

W tym przypadku nie sprawdzi się większość metod, które wykorzystuje się przy usuwaniu prosaków u dorosłych. Leczenie laserowe, elektrokoagulacja, peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja – to zabiegi, które mogą jedynie uszkodzić delikatną skórę malucha.

Musimy bowiem pamiętać o tym, że skóra dzieci wyraźnie różni się od skóry dorosłych – nie jest w pełni dojrzała i przygotowana do pełnienia wszystkich swoich funkcji.

Cienki i delikatny naskórek nie stanowi wystarczającej ochrony przed silnymi substancjami leków czy kosmetyków, dlatego w tym przypadku trzeba zapomnieć również o stosowaniu kremów z kwasami, domowych peelingów czy okładów z olejku herbacianego.

Dobra wiadomość jest taka, że prosaki na twarzy lub ciele noworodka nie wymagają właściwie żadnego leczenia. W przeciągu kilku miesięcy od powstania grudki zazwyczaj samoistnie pękają i oczyszczają się bez pozostawiania jakichkolwiek blizn. Musimy jednak bacznie obserwować skórę noworodka – liczne, rozsiane i długo utrzymujące się zmiany mogą świadczyć o zaburzeniach w rozwoju włosów.

Prosaków u noworodka nie można samodzielnie nakłuwać ani wyciskać, bowiem możemy w ten sposób narazić dziecko na poważne konsekwencje. Ze względu na słabo wykształconą barierę ochronną skóry możemy wywołać ciężkie zakażenie w jego skórze, a przez niedojrzałość jego układu immunologicznego wywołać liczne problemy w centralnym układzie nerwowym.

W tym przypadku najlepiej zadbać o prawidłową pielęgnację skóry maluszka przy pomocy odpowiednich dermokosmetyków. Jeżeli zmiany na ciele maluszka nie ustąpią przez kilka najbliższych miesięcy lub dodatkowo się nasilą, najlepiej skontaktować się z pediatrą lub dermatologiem.

Prosaki bardzo często mylone są z brodawkami lub kaszakami – zarówno ze względu na ich podobny wygląd, jak i miejsce powstawania. Wszystkie te zmiany mogą bowiem pojawić się na twarzy, klatce piersiowej, dekolcie, karku czy skórze głowy.

Prosaki nie posiadają jednak typowych dla brodawek drobnych zagłębień w warstwie rogowej naskórka, a także czopów łojowych, które towarzyszą kaszakom.

Dlatego też bardzo ważne jest, by w przypadku jakichkolwiek zmian skórnych nie leczyć ich na własną rękę – specjalista najlepiej oceni rodzaj naszych niedoskonałości i źródło ich powstawania, a co za tym idzie, dobierze najlepszą metodę ich leczenia.

Pamiętajmy o tym, że wyleczone prosaki mogą mieć tendencje do nawracania, dlatego po zakończonej kuracji należy zadbać o prawidłową codzienną pielęgnację twarzy i higienę ciała. Szczególnie należy skupić się na właściwym sposobie oczyszczania skóry z nadmiaru sebum i kontrolowaniu pracy gruczołów łojowych przy pomocy odpowiednio dobranych kremów.

You might be interested:  Zapalenie miednicy mniejszej (narządów) – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Skórę należy dokładnie oczyszczać z zanieczyszczeń dwa razy dziennie – wieczorem m. in. z resztek kosmetyków do makijażu, a rano z nadmiaru sebum, które stanowi przyczynę prosaków na twarzy.

Wybierając kremy do twarzy, zwróćmy uwagę na to, by ich skład był idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb naszej skóry – kremy o zbyt tłustej i gęstej konsystencji będą przyczyniać się do powstawania niechcianych zmian. Aby uchronić się przed prosakami, warto też decydować się na regularne wykonywanie peelingu w domu lub gabinecie kosmetycznym.

Wystarczy jeden w tygodniu peeling domowy i jeden profesjonalny zabieg złuszczania naskórka na kilka miesięcy u kosmetyczki, by zachować zdrowy wygląd skóry.

Zobacz wszystkie artykuły

photos (c) Getty Images / (c) La Roche-Posay / (c) Centre Thermal de La Roche-Posay

Prosaki – czym są, gdzie występują i jak je skutecznie usunąć?

Prosaki to termin odnoszący się do zmian skórnych, pojawiających się na twarzy. Sama nazwa została zaczerpnięta od nasion prosa, ponieważ krostki wyglądem przypominają te nasiona. Choć diagnoza “prosaki” może budzić niepokój, w istocie nie jest to poważny powód do niepokoju.

Prosaki często mylone są z trądzikiem albo zaskórnikami, jednak są między nimi dość znaczące różnice, widoczne z zewnątrz i odnoszące się do wnętrza skóry. Podstawową różnicą jest to, że prosaków właściwie nie da się wycisnąć – są bardzo twarde. Wyróżniają się również tym, że atakują w grupie kilku lub kilkunastu prosaków naraz, w tym samym miejscu.

Krostki nie mają zapachu, nie swędzą i nie bolą, ale nie wyglądają estetycznie, gdy gromadnie pojawiają się na twarzy – na ustach, pod oczami, na powiece, na czole, nosie albo w okolicach skroni. Zdarza się również, że te nieprzyjazne krostki wystąpią w pobliżu części intymnych lub pod pachami.

Idealna cera bez podkładu? Zobacz, jak wyrównać kolor cery i nie wyglądać sztucznie

Jak właściwie wyglądają prosaki? Są to bardzo niewielkich rozmiarów (milimetrowe) grudki w kolorze białym, kremowym lub żółtym. Grudki są widoczne gołym okiem i w wyraźny sposób wystają ponad powierzchnię skóry.

Niedojrzałe prosaki trudno wyczuć palcami dłoni, jednak z czasem, gdy robią się coraz bardziej dojrzałe, unoszą się ku górze i są wyczuwalne w postaci twardych grudek. Prosaki są mniejszych rozmiarów niż kaszaki i przypominają brodawki, jednak mają o wiele bardziej jednolitą strukturę.

Pojawienie się prosaków jest wynikiem zatykania się mieszków włosowo-łojowych, spowodowanym zbyt dużą ilością wydzieliny łojowej. Podczas zablokowania ujścia gruczołów łojowych gromadzi się łój, czyli znane nam wszystkim sebum, stanowiące właśnie źródło prosaków.

Przyczyną powstawania prosaków mogą być uwarunkowania genetyczne organizmu lub zmiany zachodzące w układzie hormonalnym – coś, na co do końca nie mamy wpływu.

Do tworzenia się zmian skórnych tego rodzaju może przyczyniać się także przebywanie na słońcu przez dłuższy czas. Równie często jednak uciążliwe grudki są wywołane niewłaściwą pielęgnacją skóry twarzy.

Najczęściej chodzi tu o niewłaściwe lub niestaranne oczyszczanie skóry z sebum oraz martwych już komórek naskórka.

Choć w tym przypadku na prosaki są oczywiście narażone bardziej osoby ze skóra tłustą, to również właściciele cery normalnej czy wrażliwej muszą dbać o właściwą higienę.

 • Prosaki dzielą się na kilka rodzajów:
 • Prosaki można usunąć wykonując specjalistyczne zabiegi w salonie kosmetycznym lub stosując domowy metody.
 • Jeśli chodzi o domowe sposoby usuwania prosaków, to poleca się:
 • zastosowanie oleju rycynowego – najlepiej zmieszać go z oliwą z oliwek i nakładać na twarz. Potem należy odczekać aż się wchłonie, a dopiero potem zmyć.
 • “tonik” z soku z cytryny – należy zmieszać sok z połówki cytryny z dwiema łyżeczkami cukru i jedną olejku, a następnie nałożyć na buzię, pozostawić na około 30 min i zmyć. Ze względu na właściwości cytryny, mogące powodować szczypanie, lepiej omijać okolice oczu.
 • użycie miodu – ma on kojące, lecznicze właściwości – działa nakładany bezpośrednio na skórę.
 • przygotowanie kąpieli parowej, która otwiera pory na skórze, oczyszczając ją z toksyn.
 • zastosowanie liści kozieradki – przygotowując papkę z liści zmieszanych z wodą. Taką maseczkę nałożyć trzeba na buzię, pozostawić na 15 minut, by następnie zmyć. Liście działają antyseptycznie i oczyszczająco.smarowanie olejkiem herbacianym – olejek o właściwościach antyseptycznych, odkażających i zarazem oczyszczających działa na przemian wysuszająco i oczyszczająco. Najlepiej stosować go za pomocą okładów, miejscowo.

Pamiętaj, że domowe sposoby często zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Lepiej skonsultować się z dermatologiem.

Jeśli zaś chodzi o usuwanie prosaków u kosmetyczki lub w gabinecie dermatologicznym, to rozległe zmiany skórne specjalista może usuwać za pomocą laseroterapii, elektrokoagulacji lub wymrażania. Pojedyncze zmiany można również spróbować przebić igłą.

Jeśli zaś chodzi o grudki występujące w okolicach oczu bądź na powiekach, warto zasięgnąć opinii okulisty.

Niestety, prosaki są również częstą zmorą u noworodków. Leczenie tego typu dolegliwości skórnych w przypadku dzieci jest oczywiście o wiele trudniejsze i wymaga nieco innych działań, niż w przypadku dorosłych – odpadają zatem wszelkie zabiegi kosmetyczne i stosowanie inwazyjnych leków, czy kremów zawierających kwasy.

Rozważając sposoby na pozbycie się prosaków u maluchów, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wrażliwą skórę noworodków, która nie jest jeszcze dojrzała.

Niedojrzałość dziecięcej skóry przekłada się na brak możliwości pełnienia wszystkich niezbędnych funkcji.

Prosaków u dzieci nie wolno absolutnie samemu nakłuwać igłą, czy próbować wyciskać, ponieważ może to przyczynić się do powstania infekcji skórnej.

Jak zatem leczyć takie zmiany skórne u maluchów? Czasem najlepiej poczekać aż same znikną. Dzieje się tak najczęściej już po kilu tygodniach – najpierw samoistnie pękają, a potem zanikają, nie zostawiając blizn.

Prosaki u noworodków trzeba uważnie obserwować; jeśli nie znikają przez długi czas, warto wybrać się na konsultacje do lekarza. Szczególnie te pojawiające się w dużej ilości i bardzo rozsiane mogą być sygnałem świadczącym o zaburzeniach w rozwoju włosów.

Prosaki – czym są i jak się ich pozbyć? – Jak wyglądać młodo w każdym wieku

Dość dziwna nazwa, ale bardzo realny problem wielu osób – prosaki. Czym są, skąd się biorą, gdzie występują i jak się ich pozbyć? To pytania, które zadajemy sobie, kiedy dostrzeżemy na swojej twarzy lub na ustach białe grudki. Rozpoznać je jest dość łatwo.

To milimetrowe, białe, żółtawe lub zlewające się z kolorem skóry kuleczki, wystające na powierzchni skóry. Możemy je zaobserwować głównie w okolicy oczu, na skroniach, nosie lub przy ustach. Różnią się od wągrów, zaskórników czy trądziku tym, że są twarde i nie da się ich usunąć mechanicznie w domowym zaciszu.

Mogą pojawić się i zostać na naszej twarzy przez wiele miesięcy, o ile nie podejmiemy próby pozbycia się ich. Bardzo często mylone są także z kaszakami.

Prosaki – co to jest?

Prosaki to małe cysty zastoinowe, których powstawanie wiąże się z zatykającymi się ujściami mieszków włosowych. Z reguły nie są bolesne oraz nie swędzą. Nie są także szkodliwe czy zakaźne. Główny dyskomfort, który wywołują, wiąże się z ich nieestetycznym wyglądem. Powstawanie prosaków może mieć podłoże genetyczne, jak również być związane z niewłaściwą pielęgnacją skóry.

Prosaki na twarzy

Pierwszym etapem walki z prosakami na twarzy powinno być ich właściwe rozpoznanie. W tym celu najlepiej jest udać się do lekarza, który potwierdzi czy z tym problemem właśnie się mierzymy. Prosaki należy usunąć.

Mimo, że nie stanowią one zagrożenia dla naszego zdrowia, nie należy pozostawiać ich samym sobie. Może to doprowadzić do rozprzestrzenienia się ich na naszej twarzy, co znacząco wpłynie na nasze samopoczucie.

Jednym z domowych sposobów na przeciwdziałanie prosakom jest regularny peeling i pielęgnacja skóry. Należy jednak rozsądnie wybrać jego rodzaj. Jeśli problematyczna jest skóra na czole, najlepszy będzie zwykły peeling gruboziarnisty.

W przypadku zmian na delikatnej skórze pod oczami, najrozsądniejszym wyborem będzie peeling drobnoziarnisty bądź enzymatyczny, który nie uszkodzi wrażliwego naskórka.

Prosaki na ustach

Problem prosaków dotyczy nie tylko twarzy. Pojawiają się one wszędzie, także na ustach, wargach sromowych czy pod pachami. W tym przypadku również nie należy prosaków samodzielnie wyciskać bądź wycinać. Grozi to wszelkiego rodzaju infekcjami.

Doskonałym domowym sposobem, oprócz wspomnianych peelingów, jest też wizyta w saunie. Dzięki wysokiej temperaturze ciało pozbywa się razem z potem toksyn i zanieczyszczeń, a gruczoły łojowe odblokowują się.

You might be interested:  Jak leczyć guzki krwawnicze – sposoby leczenia hemoroidów

To właśnie regularne oczyszczanie skóry jest najważniejsze, przy wszelkiego typu problemach z mieszkami włosowymi gruczołami łojowymi. Specjaliści polecają także olejek rycynowy do przemywania zmian.

Usuwanie prosaków

Profesjonalną metodą usuwania prosaków jest zabieg elektrokoagulacji, który można wykonać w gabinecie kosmetologicznym.

Technika ta wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości i jest wykonywana w miejscowym znieczuleniu. Innym, bezinwazyjnym sposobem jest zabieg laserowy. Niektóre kosmetyczki oferują także zabieg nakłuwania prosaków.

Ważne jest, by przy tej metodzie skorzystać z pomocy profesjonalisty, by nie narazić się na powstanie blizn.

Prosaki – czym różnią się od kaszaków i jak się ich pozbyć?

Co zrobić, aby odzyskać gładką skórę i zapomnieć o prosakach? Podstawą ich leczenia jest trafna diagnoza. 

Twarde grudki wokół oczu i w innych rejonach twarzy, których nie przykryje makijaż, to właśnie prosaki. Krostek tych nie da się wycisnąć i lepiej nawet nie próbować tego robić, by nie dołożyć sobie kolejnych problemów.

Newralgiczne położenie sprawia, że czasami próby usunięcia prosaków nie podejmują się nawet dermatolodzy. Prosaki na twarzy często mylnie nazywa się kaszakami, tymczasem jest to zupełnie inny problem.

Czym się różnią?

Na pierwszy rzut oka te dwa schorzenia dermatologiczne są bardzo podobne. Jednak po bliższym przyjrzeniu się, najlepiej w dobrym oświetleniu oraz przy użyciu lusterka powiększającego, można dostrzec pewne różnice: 

 • Prosaki i kaszaki różni przede wszystkim rozmiar. Prosaki są mniejsze.
 • Kształtem oraz wyglądem prosaki przypominają bardziej brodawki. Kaszaki można porównać do ropnych krost.
 • Prosaki wyróżnia także jednolita struktura oraz występowanie w grupach – po kilka, kilkanaście sztuk na wybranym obszarze twarzy.

Miejsce występowania zmienia się wraz z wiekiem:

 • U noworodków te małe kulki najczęściej można zauważyć na twarzy, skórze głowy oraz tułowiu.
 • Starsze dzieci oraz osoby dorosłe mają prosaki najczęściej na twarzy w okolicy oczu, nosa oraz w okolicach intymnych.

Przyczyną powstawania tych twardych grudek jest proces rogowacenia mieszków włosowych, a to skutkuje zatkaniem gruczołu łojowego. Następnie pod skórą gromadzi się sebum, które z czasem zmienia się w twarde krostki.

 • Krosty wokół oczu, na czole oraz w miejscach intymnych to prosaki pierwotne. Zazwyczaj znikają same, ale są dosyć uciążliwe ze względu na towarzyszący im ból.
 • Powierzchniowe uszkodzenie skóry skutkuje powstaniem prosaków wtórnych.
 • Zaburzenia genetyczne, toczeń rumieniowaty czy liszaj mogą być bezpośrednią przyczyną występowania prosaków wysiewanych, które w dużych ilościach pojawiają się na powiekach, policzkach, tułowiu lub szczęce.

Odpowiednia pielęgnacja skóry może pomóc zapobiegać powstawaniu prosaków. Dokładny demakijaż, unikanie grubych warstw makijażu oraz tłustych kremów na noc pomoże unikać takich problemów ze skórą.

Prosaki, jeśli już się pojawią, można zwalczyć kremem złuszczającym oraz peelingiem. Kwas glikolowy i ten na bazie migdałów powinny sobie z nimi poradzić. Dla widocznego efektu krem złuszczający powinno się stosować przez co najmniej trzy miesiące. Jednorazowa pielęgnacja w przypadku prosaków na pewno nie zda egzaminu. Skutecznym sposobem na prosaki może być też olejek herbaciany.

Najbardziej rekomendowane są zabiegi przeprowadzane w gabinecie dermatologa. Prosaki można zamrozić, postawić na zabieg mikrodermabrazji lub peeling chemiczny głęboko oczyszczający. Wszystkie wspomniane wyżej zabiegi należy wykonać wczesną wiosną lub na jesień. Silne słońce oraz zbyt niska temperatura sprzyja przebarwieniom i dodatkowym uszkodzeniom skóry twarzy. 

Zobacz wideo Jak powinna wyglądać pielęgnacja dwudziestolatki?

Prosaki – jak wyglądają prosaki? Czy można się ich pozbyć domowymi sposobami?

Prosaki to małe nierówności skóry, które zazwyczaj są zlokalizowane w okolicach oczu, na czole, na nosie oraz na skroniach. Rzadziej pojawią się na skórze głowy, dekolcie czy rękach. Tworzą skupiska. Nie swędzą ani nie bolą, jednak ze względów estetycznych często decydujemy się na ich usunięcie.

Często prosaki są mylone z kaszakami lub brodawkami, choć znacząco różnią się od siebie. Kaszaki są większe od prosaków. Mogą występować pojedynczo. Kaszaki bardziej przypominają ropne krosty. W porównaniu do nich prosaki mają gładką strukturę. Zaś kaszaki, a także brodawki widoczne wgłębienie w warstwie rogowej naskórka.

Prosaki – przyczyny powstawiana

Prosaki powstają wskutek zrogowacenia mieszków włosowych. Przez to zostaje zatkany gruczoł łojowy, w którym zbiera się gęsta wydzielina – sebum. Prosaki mogą pojawiać się po nadmiernym wystawianiu skóry na słońce, a także jako objaw niektórych chorób skóry (np. porfirii skórnej). Prosaki możemy podzielić na trzy rodzaje:

 • prosaki pierwotne – ich pojawieniu się towarzyszy ból oraz zaczerwienie;
 • prosaki wtórne – pojawiają się, kiedy dojdzie do mechanicznego podrażnienia skóry;
 • prosaki wysiewowe – ich pojawianie się jest ściśle powiązane z chorobami autoimmunologicznymi skóry, a także zaburzeniami genetycznymi.

Prosaki u dorosłych – jak je usunąć?

Wiele osób zastanawia się, czy prosaki znikną samoistnie. W niektórych wypadkach. Dotyczy to prosaków pierwotnych, którego znikają po kilku tygodniach. Możemy również odwiedzić kosmetyczkę, która w bezbolesny sposób pozbędzie się nieestetycznych grudek wypełnionych sebum. Najczęściej prosaki są nakłuwane igłą pod specjalnym kątem, tak aby pozbyć się łoju.

Tego zabiegu nie powinniśmy wykonywać w domu, aby nie doprowadzić do powstania blizn. Wszelkiego rodzaju peelingi mechaniczne, a także mikrodermabrazja jest również odpowiednim sposobem, który pomoże nam w usunięciu prosaków. Najdroższym sposobem na ich pozbycie się jest skorzystanie z lasera. Zazwyczaj zabieg należy powtarzać.

Skuteczna jest również elektrokoagulacja polegająca na przyłożeniu elektrody do zmiany skórnej.

 • Przeczytaj też: Wszystko co musisz wiedzieć o peelingach

Prosaki – domowe sposoby leczenia

Nie istnieje wiele domowych sposobów na leczenie prosaków. Zmiany możemy smarować olejkiem rycynowym lub zastosować krem z kwasem glikolowym lub migdałowym. Ponadto prosaki mają tendencje do powracania. Z tego względu bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja twarzy, a także stosowanie domowych peelingów oraz obserwowanie skóry.

Wolne rodniki: czym są, jak działają i jak się przed nimi uchronić

Prosaki u noworodków – jak się ich pozbyć?

Prosaki u noworodków zazwyczaj pękają samoistnie po kilku tygodniach od powstania. W żadnych wypadku zmian nie można nakłuwać igła, tak aby nie doprowadzić do zakażenia maluszka. Rodzice mogą stosować dermokosmetyki do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Jeśli prosaki nie znikną, warto wybrać się na konsultacje do dermatologa.

Przeczytaj też:

 • Peeling do twarzy
 • Wągry na nosie
 • Oczyszczanie twarzy

Masz je na twarzy? Sprawdź, czym są i jak się ich pozbyć

Prosaki (z ang. milia)

Często bywają mylone z zaskórnikami. Wyglądają jak małe grudki o średnicy 1–2 mm i są białe lub biało-żółte. Z reguły pojawiają się wokół oczu, nosa i ust. Problem dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. U najmłodszych prosaki najczęściej ustępują samoistnie, w miarę dojrzewania gruczołów łojowych.

Prosaki na twarzy. Jak się pozbyć prosaków? Domowe sposoby

Dla dorosłych to większy problem, bo prosaki nie jest łatwo usunąć, a pojawiają się na uszkodzonej w jakiś sposób skórze, np. wystawionej na działanie promieni słonecznych, poparzonej czy po użyciu kremu steroidowego.

Jak usunąć prosaki?

Najlepszym sposobem jest niestety przekłucie zmiany igłą, co pozwoli pozbyć się łoju. Nie powinniście jednak robić tego w domu. To rozwiązanie zarezerwowane dla specjalistów – np.

doświadczonej kosmetyczki. W przeciwnym razie na waszej twarzy mogą powstać blizny lub może dojść do zakażenia. Poza tym nieodpowiednio usunięte prosaki mogą wkrótce znów pojawić się na skórze.

Koszt takiego zabiegu to ok. 50 zł.

Dobrą, profesjonalną metodą jest także peeling chemiczny lub mikrodermabrazja. Wszelkie zabiegi złuszczające skórę powinny pomóc wam pozbyć się prosaków.

 • Jak zapobiegać ich powstawaniu i radzić sobie z nimi domowymi sposobami?
 • 1. Sok z cytryny i cukier

To dobry sposób, jeśli prosaki są również w innych miejscach niż powieki. Zmieszaj dwie łyżeczki cukru z sokiem z połowy cytryny i jedną łyżeczką oleju. Nałóż na twarz (omijaj okolice oczu) i potrzymaj przez 20–30 min.

 1. 2. Naturalny miód

Miód również ma kojące właściwości. Dla lepszego efektu możecie go wymieszać z cukrem i posmarować tą miksturą zmiany skórne.

 • 3. Kąpiel parowa
 • Otwiera pory i oczyszcza z toksyn. 
 • 4. Olej rycynowy

Możesz go zmieszać z oliwą z oliwek i nałożyć na twarz.  Pozwól mu się wchłonąć, a później zmyj.

 1. 5. Chroń się przed słońcem i dbaj o skórę twarzy

Postaraj się nie wystawiać na działanie promieni słonecznych. Zawsze usuwaj makijaż przed snem i złuszczaj regularnie skórę twarzy. Używaj kremów zawierających kwas glikolowy lub migdałowy. Możesz też spróbować oleju herbacianego w formie okładu – przez 3 godziny przykładaj go do zmian skórnych.

 • 6. Liście kozieradki

Mają działanie antyseptyczne i oczyszczające. Garść liści zmieszaj z wodą. Powstałą pastę nałóż na twarz, potrzymaj 15 minut i zmyj.

thesun.co.uk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *