Utrata zębów mlecznych raczej nie stanowi problemu – na ich miejsce wyrastają w końcu zęby stałe. Zdecydowanie gorzej mają pacjenci dorośli, którzy braki w uzębieniu muszą uzupełniać z pomocą medycznych specjalistów. Jedną ze stosowanych w takim przypadku metod są protezy, które cały czas są udoskonalane – nowością wśród nich są protezy acronowe.
W przypadku utraty zębów stałych rozwiązania problemu są zasadniczo dwa. Uzupełnianie braków zębowych może być wykonane poprzez umieszczenie w jamie ustnej implantów stomatologicznych lub przy pomocy protezy zębowej. Drugie z wymienionych rozwiązań jest popularniejsze choćby ze względu na niższą cenę oraz to, że protezy zębowe mogą być finansowane przez NFZ.
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Wszystkie miasta ———————————— Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Gdynia Szczecin Bydgoszcz Lublin Katowice Rzeszów Częstochowa Radom Gliwice ———————————— Kielce Olsztyn Opole Sosnowiec Toruń Tychy Zielona Góra Sprawdź ofertę »
Proteza protezie jest jednak nierówna. Jedne są całościowe (odtwarzają brak całego uzębienia), inne z kolei, określane jako częściowe, mają za zadanie uzupełnić brak tylko kilku zębów. Protezy różnią się również materiałem, z którego są wykonane – wśród tworzyw na uwagę zasługuje acron.
Czym protezy acronowe różnią się od innych rozwiązań protetycznych tego rodzaju?
Protezy acronowe wykonywane są z materiału, nazywanego acronitem lub acronem. Tworzywo to zostało stopracowane przez polskich naukowców.
Zastosowanie acronu w protezie zębowej niesie ze sobą szereg rozmaitych zalet – sięgają one od aspektów estetycznych aż do komfortu używającego przyrząd pacjenta. Acronit to materiał czysty, pozbawiony domieszek innych związków.
Jest to tworzywo termoplastyczne i elastyczne, dzięki czemu zakładanie wykonanej z niego protezy nie przysparza pacjentowi zbyt wielu trudności, a sam przyrząd dopasowuje się do wnętrza jamy ustnej.
Odmienności od innych protez zębowych widoczne są już na pierwszy rzut oka. Protezy zębowe acronowe mają różowawy kolor, ale jednocześnie są częściowo przejrzyste.
Efektem takiej kolorystyki tych aparatów jest to, że po umieszczeniu stapiają się one z resztą struktur jamy ustnej, dzięki czemu stają się mniej widoczne.
Możliwy jest też wybór nawet całkowicie przezroczystej protezy acronowej – tutaj wszystko zależy od preferencji pacjenta.
U części pacjentów, korzystających z protez, zauważyć można metalowe klamry, służące do mocowania odtwórczych zębów.
Sprawiają one, że proteza nie tylko rzuca się w oczy, ale i klamry te mogą powodować uszkodzenia szkliwa pozostałych, naturalnych zębów.
W przypadku protez acronowych wspomniane problemy nie występują: ich klamry stworzone są bowiem również z acronu i nie powodują destrukcji zdrowych zębów.
Inną korzyścią zastosowania acronu do konstrukcji protezy zębowej jest to, że materiał ten cechuje się bardzo niską chłonnością. Dzięki temu na protezach osadza się mniej resztek pokarmowych, co zdecydowanie ułatwia utrzymanie ich w czystości. Niska chłonność zmniejsza też ryzyko rozwoju na protezie i w jej okolicy komórek bakteryjnych oraz grzybowych.
Proteza acronowa może również zastąpić poprzednią protezę pacjenta.
Szczególnie dotyczy to tych chorych, u których umieszczenie odtwórczego uzębienia (wykonanego z innego materiału, np. z nylonu) we wnętrzu jamy ustnej skutkowało pojawianiem się reakcji alergicznej.
W przypadku acronu nie obserwuje się u pacjentów ani reakcji uczuleniowych, ani podrażnień okolicznych tkanek.
Protezę – na życzenie pacjenta – teoretycznie zawsze można wykonać z acronu. Najbardziej jednak uzupełnienie tego rodzaju przysłuży się tym osobom, u których istnieją co najmniej trzy naturalne zęby (na których to odtwórcze uzębienie będzie mocowane).
Związane jest to z faktem, że przy posiadaniu mniejszej ilości zębów rozmiary protezy acronowej musiałyby być tak duże, że zmniejszyłaby się jej elastyczność, a przez to komfort jej stosowania byłby podobny jak podczas korzystania z klasycznych protez akrylowych.
Protezy zębowe
– kliniki w
Wszystkie miasta ———————————— Warszawa Kraków Łódź Wrocław Poznań Gdańsk Gdynia Szczecin Bydgoszcz Lublin Katowice Rzeszów Częstochowa Radom Gliwice ———————————— Kielce Olsztyn Opole Sosnowiec Toruń Tychy Zielona Góra Sprawdź ofertę »
Źródło: www.labdent24.pl; www.stomatologia-protetyka.com
Oceń: Ocena: 3.4/5 (opinie 909)
protezy akronowe – protezy zębowe
estetyczne klamry akronowe
płyta protezy wykonana z akronu
Fabryczne nazwy kopolimerów to – Acron, T-Crystal
Proteza acronowa to obecnie najnowsze i najlepsze rozwiązanie
dla pacjentów z częściowymi brakami zębowymi. Jest to następca protez nylonowych i acetalowych.
- Akron – Acron nazwa handlowa materiału – łączy w sobie takie zalety jak elastyczność, wytrzymałość, funkcjonalność oraz estetykę.
- Acron to tworzywo krystaliczne oraz strukturalnie czyste.
- Oznacza to, iż w jego składzie nie znajdziemy żadnych innych domieszek popularnych akryli, nylonu czy acetali, zatem mamy pewność, iż taka proteza nie będzie powodować uczuleń.
- Tworzywa termoplastyczne, do których zalicza się acron są bezsmakowe, bezzapachowe i w pełni biokompatybilne.
- Protezy zębowe acronowe mają różowawy kolor, ale jednocześnie
- są częściowo przejrzyste.
- Tego typu protezy doskonale pasują pod względem estetycznym
- do pozostałych zębów pacjenta. Osoby noszące częściowe protezy
- z acronu nie muszą odczuwać skrępowania podczas uśmiechu,
- gdyż klamry mocujące są niewidoczne – w przeciwieństwie
- do klamer z drutu w protezach akrylowych.
Wykonanie klamer z akronu jako integralnej części płyty znacznie poprawia ich wytrzymałość. Klamry elastyczne nie powodują ścierania szkliwa zębowego oraz nie niszczą przyzębia.
- Projekt klamer z materiałów elastycznych opiera się na innych zasadach konstrukcji niż w przypadku klamer metalowych co jest wynikiem właściwości mechanicznych użytych tworzyw.
- Elementy te muszą być wymodelowane grubiej niż w tradycyjnej protezie szkieletowej, gdyż zbytnie wycienienie klamer zmniejsza siłę ich retencji i proteza może spadca z podłoża.
- Należy pamiętać, że klamry krótkie i grube są sztywniejsze i mają większą siłę utrzymania, natomiast klamry długie i cienkie
- są bardzo elastyczne jednak charakteryzuje je niska retencja.
- Klamry elastyczne można umieścić w bardzo głębokich podcieniach, w których zastosowanie tradycyjnych klamer metalowych jest trudne lub niemożliwe.
- Wśród zalet protez elastycznych wymienia się przede wszystkim zadowalającą estetykę uzupełnień. Protezy wykonane z materiałów termoplastycznych mają kolory klamer zbliżone do naturalnych tkanek jamy ustnej, dlatego budzą zainteresowanie pacjentów,
- dla których estetyka metalu w protezie szkieletowej
- jest nie do przyjęcia.
-
lekko przezierne klamry acronowe
- Przy projektowaniu protez termoplastycznych należy kierować się względami medycznymi a nie marketingowymi.
- Grubość płyt protez wykonanych z tworzyw termoplastycznych może być nieco cieńsza od płyt protez akrylowych,
- lecz zdecydowanie grubsza niż elementy protez wykonanych
- z metalu czyli protez szkieletowych.
- W wielu przypadkach dążenie do wykonania maksymalnie cienkiej
- i niepękającej płyty protezy powoduje poważne konsekwencje zdrowotne.
- Nadmierna cienkość elementów protez termoplastycznych opartych na materiałach o zmiennej sztywności, mimo krótkotrwałego atrakcyjnego wyglądu uzupełnienia oraz początkowego uczucia komfortu, prowadzi z czasem do wielu szkodliwych następstw.
- Takie uzupełnienia szybko tracą stabilność oraz higieniczny wygląd.
- Projektując protezy zębowe z materiałów termoplastycznych takich jak acetal bądź acron należy uwzględnić ich właściwości mechaniczne i dobrać odpowiednią grubość płyty protezy
- i elementów retencyjnych.
Klamry w protezie acronowej modeluje się nieco grubiej,
tak aby zachować ich odpowiednie właściwości mechaniczne.
- Ciernie stawiają opór siłom wtłaczającym.
- Siły podczas gryzienia przenoszą się na mocne zęby filarowe dzięki czemu proteza nie wciska się nadmiernie w delikatną błonę śluzową wyrostka zębodołowego.
- Ciernie acronowe są masywniejsze od metalowych
- i potrzeba na nie odpowiednio więcej miejsca w zgryzie.
-
Obustronny brak międzyzębowy,
zębów przedtrzonowych
Wśród wielu zalet akronu najważniejszą dla pacjentów jest estetyka. Przezroczyste klamry wykonane z tworzywa, harmonizują
z naturalnymi zębami pacjenta. W porównaniu do protez akrylowych nie wywołują odczynów alergicznych, nie podrażniają błony śluzowej jamy ustnej i są bardziej wytrzymałe mechanicznie.
- Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii formowania ciśnieniowego uzyskujemy doskonale przylegające płyty protez,
- co przekłada się na komfort użytkowania takiego uzupełnienia.
-
- Mimo wilgotnego środowiska w jamie ustnej, akron nie chłonie wody, co sprawia, że protezy te są bardziej higieniczne.
- Istnieje minimalne ryzyko rozwoju grzybicy jamy ustnej.
- Kolor uzupełnienia jest niezmienny, nawet przy długoletnim użytkowaniu, a materiał nie odkształca się.
- Protezy akronowe doskonale sprawdzają się w przypadku uzupełnienia zgrupowanych braków zębowych (dwa lub więcej brakujących zębów) lub braków międzyzębowych.
-
Przy uzupełnieniu tego typu braku proteza akronowa jest doskonałym wyborem.
Protezę acronową można wykonać w przypadku całkowitych braków skrzydłowych bocznych, jednak w tej sytuacji elastyczny materiał jakim jest Acron poddaje się sile żucia, co może powodować nadmierny ucisk na dziąsła. W dłuższej perspektywie takie działanie może być przyczyną szybszego zaniku wyrostków zębodołowych .
W celu zapobiegania nadmiernemu uciskowi protezy na dziąsła
jej trzon projektuje się nieco masywniej. Jest to szczególnie widoczne w protezach dolnych, gdzie przerzut podjęzykowy musi zmieścić się na małej przestrzeni pola protetycznego.
- Niestety zbyt masywna konstrukcja bywa trudna
- do zaakceptowania przez pacjentów.
- W takim przypadku lepsze rozwiązanie stanowią protezy szkieletowe.
Obustronny brak zębów bocznych-
braki skrzydłowye
Masywniejszy projekt płyty protezy dolnej (acetalowej lub acronowej)
Znacznie delikatniejsza proteza szkieletowa
-
- Wadą protez akronowych jest to, że nie można nimi zrekonstruować uzębienia w przypadku całkowitego bezzębia.
- Aby móc zastosować protezę wykonaną z akronu w jamie ustnej muszą znajdować się minimum trzy zdrowe zęby.
- Dodatkowo problem stanowi uzupełnienie ubytków pojedynczych braków zębowych- głównie w odcinku przednim, gdyż brak silnego połączenia chemicznego z trzonem protezy może powodować wyłamywanie się dostawionego zęba.
- Problem ten dotyczy wszystkich protez elastycznych (acronowych
- i acetalowych) czyli konstrukcji o zmiennym module sztywności.
- W przypadku konieczności dostawienia pojedynczego zęba zalecane jest wykonanie protezy zębowej o stałym module sztywności, czyli metalowej protezy szkieletowej. Jej sztywna mocna konstrukcja
- zapewnia stabilne umocowanie nawet drobnych elementów
- w trzonie protezy.
Problemem protez elastycznych jest brak stabilnego umocowania, drobnych, pojedynczych zębów.
W przypadku konieczności uzupełnienia drobnych pojedynczych braków zębowych, należałoby wykonać protezę szkieletową.
- Powszechnie stosowaną techniką wytworzenia protezy akronowej jest wykonanie jej w całości z jednorodnego tworzywa akronowego, gdzie sztuczne zęby osadzamy bezpośrednio w materiał akronowy.
- Takie rozwiązanie sprawia sporo komplikacji, ponieważ acron jest materiałem przeziernym.
- Osadzone w przeziernej płycie zęby wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu, dlatego szyjki zębów akrylowych należy mocno przyciąć, gdyż nie mogą być widoczne w przeziernej płycie protezy.
- Dodatkowo takie opracowanie zębów może osłabić ich utrzymanie
- w trzonie protezy co stanowi kolejny problem – wypadanie,
- gdyż zęby akrylowe utrzymują się w płycie akronowej tylko
- w sposób mechaniczny.
- Ponadto brak szczelnego i chemicznego połączenia między zębami a płytą bazową doprowadza w krótkim czasie do intensywnego przebarwienia na styku tych miejsc i estetyka takiej protezy staje się dla pacjenta trudna do zaakceptowania.
-
-
-
Przezierne klamry i trzon płyty protezy i mniej przezierna imitacja dziąsła.
Wizualny efekt ‘zawieszenia w powietrzu’ zębów w protezie
w całości wykonanej z tworzywa acronowego.
- Metodą eliminującą podstawowe problemy wykonania protezy acronowej jest zastoswanie podziału technologicznego na dwa etapy.
- Najpierw wykonujemy jednorodną płytę protezy wraz z klamrami retencyjnymi, a w drugim etapie wykonujemy imitację dziąsła
- z tworzywa o mniejszej przezierności, w którym osadzamy prawidłowo opracowane zęby akrylowe .
- Zastosowanie preparatu poprawiającego połączenie chemiczne między tworzywem imitującym dziąsło a trzonem protezy
- gwarantuje szczelność i estetykę protezy akronowej przez długi czas użytkowania, wyklucza efekt przebarwień nas styku zębów
- z płytą protezy i eliminuje ryzyko wypadania zębów.
- Podczas pierwszej wizyty na podstawie wywiadu i badania stomatologicznego oraz oceny zdjęć rentgenowskich dentysta kwalifikuje pacjenta do wykonania protezy acronowej i przystępuje do pobrania dwóch wycisków: górnego (szczęki) i dolnego (żuchwy).
- Wyciski odsyłane są do laboratorium protetycznego,
- gdzie wykonywane są wszelkie czynności technologiczne
- związane z wytworzeniem nowej protezy.
- W trakcie drugiej wizyty w gabinecie ustalana jest wysokość zwarcia
- (stomatolog sprawdza jak pacjent zagryza zęby oraz jaka powinna być wysokość zębów) i wraz z pacjentem dobiera kolor zębów
- w protezie.
- W laboratorium dokonywane są następne etapy produkcji protezy na bazie informacji przekazanych przez dentystę .
- Kolejna wizyta to przymiarka próbnej protezy , ocena koloru
- i ustawienia zębów.
- Podczas tej wizyty ustala się termin wykonania protezy ostatecznej.
- Technik dentystyczny opracowuje protezę z dbałością o jej staranne wykończenie.
- Ostatnie spotkanie w trakcie, którego dentysta przymierza pacjentowi gotową protezę acronową, sprawdza przyleganie
- i dokonuje ewentualnych korekt – daje pacjentowi możliwość oceny efektu estetycznego, sprawdzenia warunków zgryzowych, poznania zasad higieny użytkowania nowej protezy akronowej.
- W zależności od liczby braków zębowych protezy akronowe kosztują w granicach od 1500 zł do 2500 zł
- W przypadku utraty kolejnego zęba naturalnego u pacjenta możliwe jest dostawienie sztucznego do protezy akronowej, co wiąże się z kosztem około 80–150 zł.
-
- Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego typu uzupełnień.
Protezy nylonowe: opinie pacjentów, zdjęcia
Według opinii protezy nylonowe są stosunkowo niedawno stosowane w nowoczesnych protetyce. Stały się popularne i zyskują uznanie wielu pacjentów. Tworzywa sztuczne i elastyczne są znacznie wygodniejsze niż akryl, ponieważ zastosowany materiał jest dość wygodny.
Definicja
Proteza wykonana jest z nylonowej bazy, która wygląda dokładnie jak naturalne dziąsła, a także jest miękkim i elastycznym materiałem. Według opinii, zdejmowane protezy nylonowe mają postać dziąseł i podniebienia, co poprawia komfort noszenia dzięki wysokiej jakości utrwalaniu. Ten typ jest stosowany do protez całkowitych i częściowych. Po przyzwyczajeniu się do pacjenta otrzymuje odpowiednią i wygodną w użyciu protezę.
Istnieją następujące rodzaje wzorów, które można wykonać zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych:
- Częściowe – stosowane w przypadku braku kilku kolejnych zębów.
- Pełny – ten widok jest wybierany przy pełnej adentii lub przy braku pełnego rzędu jednej szczęki.
- Mikroproteza ma drugie imię – ‘motyl’. Służy do przywracania nie więcej niż dwóch, ale najczęściej tylko jednego zęba.
Utrwalanie protez częściowych i mikrochirurgicznych
Częściowe zdejmowane protezy nylonowe, których zdjęcia przedstawiono poniżej, są instalowane tylko wtedy, gdy zęby oporowe znajdują się po obu stronach ubytku, który należy usunąć. Projekt jest do nich przymocowany białymi lub różowymi klamrami.
Standardowymi wskazaniami do zainstalowania takiej protezy jest brak od 3 do 8 zębów, ale czasami istnieje również proteza na jeden ząb, który u zwykłych ludzi nazywany jest ‘motylkiem’.
Często stosowany w stomatologii dziecięcej, gdy dziecko wcześnie traci zęby mleczne.
Ich przedwczesne wyrywanie może wywołać masowy wzrost zębów stałych, ponieważ nieusuwane elementy pozostaną bez wsparcia bocznego.
Dość często wykonuje się częściowe równoległe połączenie między częściowymi protezami nylonowymi a mostami, ponieważ wykonywane są dla nich te same fiksacje. Należy zauważyć, że te ostatnie wyglądają bardziej naturalnie. Ich koszt jest wyższy, a ich instalacja nie jest tak bezpieczna jak nylon, ponieważ konieczne jest szlifowanie zębów filarów, co powoduje ich uszkodzenie.
Mocowanie protez całkowitych
Wiekowi często towarzyszy obecność różnych chorób, ta sama sytuacja z zębami. Często u osób starszych zdiagnozowano edentię. Zęby stają się kruche, a korzenie stają się luźne, więc w wieku 60-70 lat można stracić wszystkie zęby. Takie niedogodności znacznie komplikują życie, a zatem wymagają szybkiej terapii. Do takich celów używa pełnej elastycznej protezy nylonowej.
Do mocowania służy specjalny klej lub ‘efekt ssania’. Projekt wykonany jest zarówno na górnej szczęce, jak i na dolnej. Bardzo popularnym przedstawicielem grupy klejów jest ‘Korega’. Ze względu na zastosowanie komponentu, proteza utrzymuje się dobrze, kawałki jedzenia nie wchodzą pod nią.
Należy zauważyć, że kompletne konstrukcje są bardziej sztywne niż częściowe. Jest to dość wytłumaczalne ze względu na ich specyfikę, ale nie uniemożliwia doskonałego usunięcia i wstawienia produktu.
Etapy produkcji
Zgodnie z opiniami nylonowe protezy, których zdjęcia widać poniżej, są produktami najnowszej generacji. Dlatego, aby uzyskać najbardziej komfortowy projekt dla pacjenta, wymagane jest przestrzeganie szeregu dość skomplikowanych norm technologicznych.
Początkowo lekarz robi wrażenie obu szczęk. W tym celu stosuje się specjalne masy silikonowe. Na tym etapie ważne jest, aby wykonać prawidłowe pomiary, aby zminimalizować późniejszy montaż. Dentysta musi prawidłowo ustalić położenie szczęk i zamknięcie zębów.
Następnie nadchodzi faza planowania. Jak wiadomo z przeglądów dotyczących protez nylonowych, w chwili produkcji model szczęki jest instalowany w specjalnym urządzeniu, które może odtwarzać tarcie żucia dolnej szczęki, ponieważ tylko w ten sposób można zaprojektować konstrukcję, która może doskonale uczestniczyć w procesie żucia.
Następnie w warunkach laboratoryjnych wykonano wzór woskowy dla kolejnej protezy. W tym okresie wymagane jest wstępne dopasowanie, dzięki któremu możliwe jest wyeliminowanie niedokładności i wybór odpowiedniego odcienia podstawy i sztucznych zębów.
Dopiero potem istnieje możliwość przystąpienia do produkcji ramy i odlewania protezy w prasie termicznej.
Ostatnim etapem jest etap polerowania, w którym używane są specjalne szczotki i akcesoria.
Korzyści
Według opinii protezy nylonowe mają wiele zalet, dlatego są tak często wybierane do protetyki:
- Elastyczność i elastyczność – dzięki takim cechom czas adaptacji ulega znacznemu skróceniu, ponieważ konstrukcja powtarza ruchy szczęki. I ten rodzaj protetyki może być również stosowany przez osoby, które z racji określonego zawodu nie mogą mieć przy sobie bardziej sztywnych materiałów.
- Doskonałe utrwalenie – dla przygotowanej struktury mocowanie opiera się na zasadzie ‘mokre szkło’, dlatego nie jest konieczne stosowanie różnych żeli i past we wszystkich wariantach protetycznych. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na zakupie specjalnych kosmetyków.
- Estetyczny wygląd – podstawa całkowicie powtarza naturalną błonę śluzową, a elementy mocujące, jeśli takie istnieją, są niewidoczne dla innych. Możesz ocenić, jak proteza nylonowa wygląda po protezie, zgodnie ze zdjęciem. W rzeczywistości są one dość trudne do odróżnienia od własnego uzębienia.
- Łatwa pielęgnacja, wygodne noszenie i łatwy w użyciu. Jeśli porównasz wzór z wariantami akrylowymi, nie ma potrzeby usuwania ich w nocy, a to jest świetne, może pomóc nie być w nieoczekiwanej sytuacji, szczególnie gdy nie ma w domu osoby.
- Nylon ma właściwości hipoalergiczne.
- Niezbyt wysoka cena. Oczywiście są znacznie droższe niż akrylowe, ale są znacznie tańsze niż inne konstrukcje ortopedyczne, które są również stosowane w protetyce (byugelny, bruk).
Ze względu na znaczną ilość pozytywnych informacji zwrotnych i korzyści, takie konstrukcje są często wystarczająco dobrane, aby wypełnić uzębienie.
Wady
Pomimo dużej liczby zalet takich protez, według opinii, zdejmowane protezy nylonowe mają również wady:
- Uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej i tkanki kostnej. Nylon jest raczej elastycznym i miękkim materiałem, dlatego podczas przeżuwania ciśnienie pokarmowe poprzez protezę jest kierowane na błonę śluzową. Z tego powodu istnieją takie komplikacje, jak zmniejszenie wysokości dziąseł i atrofia tkanek miękkich jamy ustnej. Z powodu tej samej miękkości, nacisk jest przekierowywany nie do całej protezy całkowicie, ale tylko do tego małego obszaru, który jest odpowiedzialny za żucie pokarmu. Może to powodować dyskomfort i ból, zwłaszcza jeśli projekt zastępuje nie jeden, ale kilka elementów rzędu do żucia.
- Według opinii, żywotność protez nylonowych nie jest bardzo długa i waha się od 3-5 lat. Jeśli odpowiednio się nimi zajmiesz, możesz nieco przedłużyć okres eksploatacji, a następnie ponownie zainwestować pieniądze w produkcję nowych.
- Stała i wysokiej jakości opieka. Należy zauważyć, że dzisiaj nylon dentystyczny nie jest podawany do polerowania, więc jeśli nie wykonasz wysokiej jakości pielęgnacji, drobnoustroje będą gromadzić się na jego szorstkiej powierzchni, a to jest obarczone znaczącymi procesami zapalnymi.
- Jeśli nie nosisz protezy przez długi czas i zapomnisz wysłać ją do pojemnika z wodą, wówczas struktura zostanie uszkodzona bez naprawy.
Wskazania i przeciwwskazania
Według opinii protezy nylonowe są zalecane w następujących przypadkach:
- alergia akrylowa;
- utrata jednego lub więcej zębów;
- niezdolność lub niechęć pacjenta do przetwarzania zębów filarowych;
- zapalenie jamy ustnej, choroby przyzębia i inne choroby błony śluzowej jamy ustnej.
Istnieją również przeciwwskazania do noszenia takich konstrukcji:
- zapalenie dziąseł;
- znaczna atrofia tkanki kostnej lub dziąseł.
Wciągająca
W związku z fizjologią człowieka znacznie trudniej jest przyzwyczaić się do ruchomej protezy niż do stałej. Jeśli wszystko jest dobrze, to ten okres trwa kilka dni. Zależy to od reakcji człowieka na obecność ciała obcego, wielkości struktury i indywidualnych cech pacjenta. Zdarza się, że ten okres może zostać opóźniony do 3 miesięcy.
Aby przyspieszyć uzależnienie, potrzebujesz:
- w pierwszych dniach po założeniu konstrukcji używać wyłącznie mielonej i płynnej żywności;
- usuwaj grubą lub twardą żywność (orzechy, krakersy, nasiona);
- stałe jedzenie powraca do diety dopiero po zniknięciu problemu, a pacjent przestaje zauważać obecność nylonu;
- w przypadku odruchu wymiotnego musisz głęboko oddychać przez nos, rozpuścić mennice i wypłukać jamę ustną preparatami solnymi;
- jeśli dyskomfort jest obecny w czasie jedzenia, to aby go przepuścić, można użyć specjalnie zaprojektowanych maści lub kremów;
- czasami dochodzi do naruszenia dykcji; Aby zapobiec problemom, zaleca się odczytywanie głośno, wyraźnie i głośno wypowiadanych słów.
Jeśli przyzwyczajenie nie występuje po trzech miesiącach, najprawdopodobniej projekt został wykonany niepoprawnie. W takiej sytuacji należy udać się do dentysty.
Napraw
Nawet najlepsze protezy nylonowe wymagają niewielkich modyfikacji, dlatego są wysyłane do kliniki raz do roku, aby przeprowadzić niezbędne manipulacje. Taką usługę mogą świadczyć nie tylko instytucje posiadające własne laboratoria, ale prawie wszystkie z własnym sprzętem. Usługa nie jest wcale tania, ale jej użycie może zapobiec ogromnej liczbie problemów.
W takich przypadkach mogą być potrzebne prace naprawcze mające na celu zastosowanie elastycznej protezy:
- wymaga aktywacji klamr;
- konieczne jest uzupełnienie struktury w przypadku utraty własnego zęba;
- konieczna jest zmiana niektórych obszarów struktury, może to być przydatne w przypadku procesu zapalnego, jak również zmian próchniczych;
- wymagane dopasowanie;
- trzeba wyczyścić elementy kamienia nazębnego.
Urazy
Clammery są używane jako fiksacja, dlatego w momencie żucia pokarmu ładunek nie jest przenoszony na zęby filaru. Jest oczywiście dobrze, że pozostałe żywe zęby nie są uszkodzone, ale w tym przypadku występują problemy z błoną śluzową. Jeśli nie zwrócisz na to uwagi, to z czasem może to spowodować pojawienie się choroby przyzębia i zapalenia.
Ponieważ nie ma sztywnej ramy, nacisk podczas żucia na protezy jest nierównomiernie rozłożony. W związku z tym błona śluzowa również cierpi, ponieważ niektóre jej części są bardziej obrażone. Z tego powodu w czasie jedzenia występuje dyskomfort, a następnie następuje zanik tkanki kostnej. W takim przypadku produkt zacznie się zapadać, co będzie powodować dyskomfort dla właściciela.
Należy zauważyć, że wszyscy ludzie są narażeni na występowanie takich urazów, niezależnie od tego, którą protezę wybrali. Problem polega jedynie na nieznajomości czasu wystąpienia i ostatecznego poziomu atrofii. Chociaż jeśli używasz sztywnych struktur, to podobny proces pojawia się znacznie później.
Jak już wspomniano, protezy nylonowe wymagają ogromnej uwagi. Na przykład musisz regularnie odwiedzać dentystę, który poprawi pozycję struktury, a to z kolei wymaga dodatkowych kosztów.
Oczywiście takie projekty są porównywalne z ich odpowiednikami. Mają wiele pozytywnych cech na tle metalu, ciężkich i niewygodnych produktów lub litego tworzywa sztucznego. Ale niektóre cechy tych protez są nadal ujemne, obejmują one elastyczność i elastyczność.
Właściwa opieka
Według opinii, elastyczne protezy nylonowe wymagają wysokiej jakości czyszczenia. Zapewnia to, że będą one trwać długo, a higiena osobista zostanie zachowana. Do tego potrzebne są:
- dokładnie opłukuj usta po każdym posiłku;
- 2 razy dziennie, aby oczyścić protezę specjalną pastą, dzięki której można usunąć całą tabliczkę z kawy, herbaty i papierosów;
- głębokie czyszczenie jest wymagane kilka razy w roku;
- chronić strukturę przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład przed pożywieniem, które mogłoby je uszkodzić;
- według opinii protez akrylowych lub nylonowych, jeśli pacjent nie będzie ich nosił przez dłuższy czas, są one wysyłane do wody za pomocą dezynfektora do czyszczenia;
- naprawa lub dodatkowa regulacja powinna być przeprowadzana tylko w klinice dentystycznej;
- jeśli przez jakiś czas muszą być usunięte, to muszą być w wodzie, aby zapobiec wysychaniu.
Alternatywa dla protez nylonowych
Kiedy nie ma pewności, że chcesz kupić dokładnie nylonową konstrukcję, lekarze mogą wybrać inne opcje.
W przypadku częściowej utraty zębów można zastosować protezę klamrową. Chociaż istnieją również ich wady. Należą do nich metalowe klamry, które są przymocowane do zewnętrznej powierzchni zębów, dzięki czemu są zauważalne.
Jeśli uzębienie jest całkowicie nieobecne, możesz wybrać akrylową konstrukcję. Jest bezpiecznie zamocowany i niezbyt drogi. Tutaj tylko prawdopodobieństwo pęknięcia w tym przypadku będzie wyższe. A także należy zauważyć, że ten materiał może powodować alergie. Zgodnie z przeglądami protezy nylonowej lub akrylowej, należy dokładnie ocenić zalety i wady, a następnie podjąć świadomą decyzję.
Zdaniem ekspertów, dzięki wysokiej jakości pielęgnacji i właściwej selekcji, protezy takie służą od 3-5 lat, a może dłużej. Ponadto jakość produktów zależy od kwalifikacji techników dentystycznych i dentystów.
Zdjęcie
Recenzje protez nylonowych są różne, ale wciąż eksperci są bardziej skłonni wierzyć, że ten rodzaj protezy jest konieczny, więc musicie zrozumieć, dlaczego tak jest. Obrazy z nylonowymi wzorami przedstawiono poniżej.
Poniższe zdjęcie wyraźnie pokazuje, jak zachować protezy, które tymczasowo nie są używane.
Protezy nylonowe są naprawdę bardzo elastyczne, co widać na następnym zdjęciu.
Łatwo uzyskać nylonową konstrukcję, w tym celu specjalne umiejętności nie są konieczne.
Koszt
Dla wielu klientów, przy wyborze rodzaju protezy, głównym kryterium jest cena produktu. Według opinii pacjentów na temat protez nylonowych nie jest to tania przyjemność. Należy zauważyć, że koszt nadal zależy od wielu czynników, które obejmują konstrukcję ortopedyczną, materiały, koszty instalacji i kwalifikacje dentysty.
Na przykład koszt protezy na ząb wynosi od 2000 do 4000 rubli. Ale jeśli pacjent chce zainstalować kompletną strukturę, to będzie kosztował go 15 000-90 000 rubli. Kiedy protetyka częściowa jest obecna, wymagane jest pozostawienie w klinice 5 000-60 000 rubli, w zależności od ilości pracy.
Opinie pacjentów i specjalistów wskazują, że taka protetyka jest naprawdę warta wydanych pieniędzy.
Recenzje pacjentów dotyczące protez nylonowych
Zdaniem pacjentów, dzięki właściwościom elastycznych protez lekarze oferują im rozwiązanie szerokiej gamy ubytków uzębienia. Należy zauważyć, że ze względu na łatwość, nawet pacjenci z luźnymi zębami, cierpiącymi na zapalenie ozębnej, problemy sercowo-naczyniowe i cukrzycę wskazują, że projekty są praktycznie jedyną opcją przywrócenia funkcji żucia.
- Troskliwi rodzice twierdzą, że przy wczesnej utracie zębów mlecznych protetyka taka jest nieodzowna, ponieważ jej przywiązanie nie szkodzi zdrowiu sąsiednich zębów.
- Pacjenci z niewielkim zgrysem zauważają, że nylonowe protezy ruchome nie są dla nich odpowiednie, ponieważ mocowanie wymaga, aby zęby były wystarczająco długie.
- Ważną wadą jest wysoki koszt takich konstrukcji.
- Pomimo zalet i wad takich struktur, ten rodzaj protetyki jest bardzo popularny i powszechny.
Proteza nylonowa – wady i zalety protezy nylonowej
Spis treści
Co to jest proteza nylonowa?
Proteza zębowa nylonowa należy do protez zębowych termoplastycznych, które zastępują braki w uzębieniu. Jest zbudowana z elastycznego, odpornego na złamania i zniszczenia tworzywa – nylonu.
Można ją założyć pacjentowi pod warunkiem, że posiada on chociaż jednego własnego zęba. Protezy nylonowe są ruchome, tzn. że nie są przymocowane do dziąseł na stałe, można je wyjmować, a nawet należy to robić na noc po całym dniu użytkowania.
Ten rodzaj uzupełnienia jest dość nowoczesnym „wynalazkiem” protetyki, którym pacjenci z chęcią zastępują ciężkie, duże i sztywne protezy akrylowe.
Zalety protezy nylonowej
Jako pierwszą jej zaletę należy wymienić lekkość, a także niewielki rozmiar (w porównaniu ze standardową protezą akrylową zajmuje niewiele miejsca w jamie ustnej) oraz cienkość. Protezy nylonowe nie uczulają, co ma istotne znaczenie dla alergików uczulonych na metal (wyklucza to wówczas możliwość stosowania protez akrylowych).
Ten typ uzupełnienia protetycznego wykazuje dużą wytrzymałość na ewentualne zniszczenia i złamania.
Kolejną zaletą jest materiał, z jakiego są wykonane klamry utrzymujące protezę. Protetycy robią je w kolorze dziąsła, co wzmacnia efekt estetyczny, a także komfort pacjenta, który nie musi się obawiać, że proteza będzie widoczna podczas mówienia, czy jedzenia.
- Ten rodzaj protez dobrze trzyma się podłoża, co również ugruntowuje pewność w pacjencie, że proteza nie wypadnie oraz nie przesunie się w najmniej oczekiwanym momencie.
- Wszystko to sprawia, że pacjenci szybciej i łatwiej przyzwyczajają się do noszenia protezy nylonowej w porównaniu do adaptacji do protez akrylowych.
- Reklama
Wady protez nylonowych
Oprócz wspomnianych wyżej zalet wskazać można także kilka wad protez nylonowych, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Na pierwszy rzut wyłania się kwestia przebarwień, które mogą dość szybko pojawić się na tej protezie, zwłaszcza jeśli jest ona niewłaściwie użytkowana, a pielęgnacja – niewystarczająca.
Cena protezy z pewnością stanowi czynnik, który odstraszy sporą grupę pacjentów. Niestety, tę odmianę protez dość wysoko się ceni. Może ona kosztować od 900 zł do nawet 2 000 zł. Ta duża rozpiętość cenowa jest uzależniona od wielkości miejscowości, w której wykonuje się protezę oraz od renomy i doświadczenia stomatologa podejmującego się tego zadania.
Jak się ją zakłada protezę nylonową?
Protezę nylonową zakłada się oczywiście w gabinecie stomatologicznym. Proces tworzenia i dopasowywania jej do konkretnego pacjenta trwa od 7 do około 14 dni, z reguły z lekarzem trzeba się spotkać 3-4 razy.
Podczas pierwszej wizyty protetyk ocenia stan naturalnego uzębienia oraz dziąseł i podniebienia pacjenta. Jeśli własne zęby pacjenta są wyleczone, medyk wykonuje odcisk górnej i dolnej szczęki pacjenta.
Na drugiej wizycie dentysta powtarza czynność robienia odcisków, ale tym razem na specjalnych łyżkach, które powstały w oparciu o poprzednie wyciski. Ponadto lekarz pobiera od pacjenta wysokość zgryzu oraz ustala długość zębów.
Trzecia wizyta mija na przymierzaniu próbnej protezy z wosku, dopasowywany jest też kolor zębów. Ostatnia, zwykle – czwarta – wizyta polega na przekazaniu pacjentowi gotowego produktu do użytkowania. Jeśli proteza nie satysfakcjonuje użytkownika, dentysta dokonuje poprawek i protezę można już założyć do jamy ustnej.
Higiena i pielęgnacja
W przypadku protezy nylonowej niezmiernie ważna jest uważna pielęgnacja protezy.
Aby pacjenta nie irytowały przebarwienia powstałe na tym uzupełnieniu, protezę należy systematycznie czyścić, chociaż jeden raz dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
Poza starannym myciem protezy pod ciepłą wodą (przy użyciu odpowiednich środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do tego), powinno się ponadto tyleż często szczotkować własne zęby.
Na noc trzeba ściągać protezę i po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu jej, schować ją do specjalnego, zamykanego pojemnika. Nie mniej ważka wydaje się także dieta osoby używającej tej protezy. Warto wykluczyć z jadłospisu kawę, mocną herbatę, alkohol (szczególnie ten wysokoprocentowy), słodycze i cukier.
Dowiedz się więcej:
Protezy elastyczne – charakterystyka, zalety, higiena, leczenie, cena
Protezy elastyczne są bardzo lekkie i miękkie, doskonale dopasowują się do podniebienia, dlatego cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentów i w świecie protetyki. Protezy elastyczne są alternatywą dla protez szkieletowych, jak również akrylowych. Jaka jest ich cena? Kto może stosować protezy elastyczne?
1. Protezy elastyczne – charakterystyka
Protezy elastyczne wykonywane są z materiałów termoplastycznych, a zwłaszcza z akronu. Dzięki niemu protezy są wytrzymałe, sztywne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Akron jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, w związku z czym proteza nie ma możliwości złamania się, czy nawet pęknięcie.
Jeżeli protezy elastyczne użytkowane są zgodnie z zaleceniami stomatologa, to niemalże nie można ich zniszczyć. Protezy elastyczne mocowane są zazwyczaj na klamrach, dlatego nie podrażnianiają dziąseł.
Dzięki temu służą pacjentowi o wiele lepiej i dłużej niż zwykłe protezy akrylowe.
Bardzo często gabinety stomatologiczne stosują akron przezroczysty, gdyż najlepiej dopasowuje się do uzębienia każdego pacjenta i jest niemalże niewidoczny.
2. Protezy elastyczne – zalety
Pacjenci wymieniają bardzo wiele zalet protez elastycznych, należą do nich:
- wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne;
- bezbarwne klamry;
- brak jakichkolwiek alergenów, nie uczulają pacjentów;
- brak zapachu i smaku;
- cienkość;
- lekkość;
- możliwość napraw oraz regulacji płyty;
- stałość koloru;
- brak jakichkolwiek odkształceń, są bardzo wytrzymałe na zmiany temperatur;
- łatwość w utrzymywaniu protez w czystości.
Wyżej wymienione zalety potwierdzają osoby, które wcześniej użytkowały protezy wykonane z innego materiału.
3. Protezy elastyczne – higiena
Protezy elastyczne są bardzo łatwe w czyszczeniu. Nie zbierają ani zapachów, ani nie ulegają odbarwieniom. Wystarczy rano i wieczorem czyścić je szczoteczką i pastą do zębów, tak by pozbyć się możliwych bakterii.
4. Protezy elastyczne – leczenie
Aby skorzystać z protezy elastycznej, należy udać się do stomatologa, który dobierze pacjentowi odpowiedni rodzaj protezy. Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje dwa odciski: górnej linii zębów i dolnej linii zębów.
Kolejna wizyta również polega na pobraniu wycisków, jednak jest to wykonywane w nieco inny sposób. Następnie stomatolog przedstawia pacjentowi prowizoryczną protezę elastyczną i wspólnie korygują niedogodności, tak aby na kolejnej wizycie proteza całkowicie odpowiadała pacjentowi.
Ostatnia wizyta ma na celu końcowe dopasowanie protezy elastycznej do pacjenta.
Proteza jest zakładana i powinna być idealnie dopasowana, w razie jakiegokolwiek dyskomfortu specjalista jest w stanie poprawić protezę jeszcze w gabinecie. Protezy elastyczne są gotowe do użytkowania po około dwóch tygodniach od pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie.
5. Protezy elastyczne – cena
Niestety ceny protez elastycznych nie należą do tanich, wręcz są bardzo wygórowane. Oczywiście każdy gabinet (w zależności od miasta, renomy, doświadczenia stomatologa) proponuje nieco różniące się od siebie ceny, dlatego dobrym sposobem jest dokładne szukanie jak najniższej z nich. Ceny szacuje się od 1500 do nawet 2000 złotych.