Protezy akronowe – wskazania, zalety, wady, opinie, cena

Protezy elastyczne są bardzo lekkie i miękkie, doskonale dopasowują się do podniebienia, dlatego cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentów i w świecie protetyki. Protezy elastyczne są alternatywą dla protez szkieletowych, jak również akrylowych. Jaka jest ich cena? Kto może stosować protezy elastyczne?

1. Protezy elastyczne – charakterystyka

Protezy elastyczne wykonywane są z materiałów termoplastycznych, a zwłaszcza z akronu. Dzięki niemu protezy są wytrzymałe, sztywne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Akron jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, w związku z czym proteza nie ma możliwości złamania się, czy nawet pęknięcie.

Jeżeli protezy elastyczne użytkowane są zgodnie z zaleceniami stomatologa, to niemalże nie można ich zniszczyć. Protezy elastyczne mocowane są zazwyczaj na klamrach, dlatego nie podrażnianiają dziąseł.

Dzięki temu służą pacjentowi o wiele lepiej i dłużej niż zwykłe protezy akrylowe.

Bardzo często gabinety stomatologiczne stosują akron przezroczysty, gdyż najlepiej dopasowuje się do uzębienia każdego pacjenta i jest niemalże niewidoczny.

2. Protezy elastyczne – zalety

Pacjenci wymieniają bardzo wiele zalet protez elastycznych, należą do nich:

 • wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne;
 • bezbarwne klamry;
 • brak jakichkolwiek alergenów, nie uczulają pacjentów;
 • brak zapachu i smaku;
 • cienkość;
 • lekkość;
 • możliwość napraw oraz regulacji płyty;
 • stałość koloru;
 • brak jakichkolwiek odkształceń, są bardzo wytrzymałe na zmiany temperatur;
 • łatwość w utrzymywaniu protez w czystości.

Wyżej wymienione zalety potwierdzają osoby, które wcześniej użytkowały protezy wykonane z innego materiału.

3. Protezy elastyczne – higiena

Protezy elastyczne są bardzo łatwe w czyszczeniu. Nie zbierają ani zapachów, ani nie ulegają odbarwieniom. Wystarczy rano i wieczorem czyścić je szczoteczką i pastą do zębów, tak by pozbyć się możliwych bakterii.

4. Protezy elastyczne – leczenie

Aby skorzystać z protezy elastycznej, należy udać się do stomatologa, który dobierze pacjentowi odpowiedni rodzaj protezy. Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje dwa odciski: górnej linii zębów i dolnej linii zębów.

Kolejna wizyta również polega na pobraniu wycisków, jednak jest to wykonywane w nieco inny sposób. Następnie stomatolog przedstawia pacjentowi prowizoryczną protezę elastyczną i wspólnie korygują niedogodności, tak aby na kolejnej wizycie proteza całkowicie odpowiadała pacjentowi.

Ostatnia wizyta ma na celu końcowe dopasowanie protezy elastycznej do pacjenta.

Proteza jest zakładana i powinna być idealnie dopasowana, w razie jakiegokolwiek dyskomfortu specjalista jest w stanie poprawić protezę jeszcze w gabinecie. Protezy elastyczne są gotowe do użytkowania po około dwóch tygodniach od pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie.

5. Protezy elastyczne – cena

Niestety ceny protez elastycznych nie należą do tanich, wręcz są bardzo wygórowane. Oczywiście każdy gabinet (w zależności od miasta, renomy, doświadczenia stomatologa) proponuje nieco różniące się od siebie ceny, dlatego dobrym sposobem jest dokładne szukanie jak najniższej z nich. Ceny szacuje się od 1500 do nawet 2000 złotych.

Protezy akronowe – wady, zalety i cena. Gdzie wykonać?

Spis treści

Czym są protezy akronowe? 

Protezy zębowe mają za zadanie uzupełniać częściowe lub całkowite braki w uzębieniu. Ich rodzajów oferowanych przez współczesną protetykę jest coraz więcej. Ze względu na formę użytkowania protezy dzielą się na: 

 • stałe – mocowane trwale do tkanki szczękowej pacjenta za pomocą implantów pełniących funkcję sztucznych korzeni, 
 • ruchome – wyjmowane, mocowane do zębów własnych pacjenta za pomocą specjalnych uchwytów lub na zasadzie przyssawek do dziąseł w przypadku całkowitego bezzębia. 

Protezy dzielą się też na różne rodzaje ze względu na materiały, z których są wykonywane: porcelanowe, ceramiczne, akrylowe itd. Jedną z nowszych technologii protetycznych są protezy akronowe

Akron jest tworzywem czystym strukturalnie, nie zawiera żadnych domieszek innych tworzyw, dzięki czemu nie powoduje reakcji alergicznych. Zalicza się on do tworzyw termoplastycznych i jest: 

 • bezsmakowy,
 • bezzapachowy,
 • biokompatybilny,
 • przezierny,
 • elastyczny,
 • jednolity strukturalnie (nie chłonie wilgoci). 

Wszystkie te cechy sprawiają, że akron świetnie nadaje się do wyrobu trwałych, odpornych na uszkodzenia protez zębowych o wysokich walorach estetycznych. 

Protezy akronowe – gdzie wykonać? Cena 

Protezy z akronu nie są jeszcze tak popularne jak tradycyjne ruchome protezy akrylowe, jednak coraz więcej gabinetów stomatologicznych i protetycznych świadczy usługę ich wykonywania i zakładania.

Adresy gabinetów, w których można zamówić protezy akronowe znaleźć można w Internecie.

Pacjenci mieszkający w większych miastach nie powinni mieć z tym żadnego problemu, ponieważ popyt na ten produkt ciągle rośnie i coraz liczniejsi specjaliści posiadają go w swej ofercie. 

Cena, jaką trzeba zapłacić za protezy zębowe akronowenie jest wygórowana. Koszt to około 80-120 zł za jeden ząb. Cena całości może zatem wahać się od 1000 do 2000 zł, w zależności od tego, ile ubytków w uzębieniu jest do uzupełnienia. Technika ta jest zatem nieco droższa niż tradycyjna proteza akrylowa, ale zdecydowanie tańsza niż proteza porcelanowa na implantach.

Protezy akronowe nie wszędzie oczywiście będą kosztować tyle samo, dlatego przed zdecydowaniem się na nie, warto porównać cennik kilku gabinetów oferujących ich wykonanie. 

Reklama

Zalety protezy akronowej 

Proteza akronowa jest rozwiązaniem posiadającym wiele zalet: 

 • wysokie walory estetyczne – proteza z akronu jest przezierna, idealnie dopasowuje się do własnych zębów pacjenta, dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie, 
 • przezroczyste klamry – przyczyniają się do estetyki całej protezy, nie wpływają na wygląd zębów z nią sąsiadujących, 
 • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – proteza taka z jednej strony jest sztywna, dzięki czemu dobrze się ją użytkuje, z drugiej strony – jest elastyczna, co czyni ją niezwykle odporną na pęknięcia i złamania, 
 • wysoka biozgodność – nie wywołuje reakcji alergicznych, nie powoduje podrażnień w jamie ustnej, 
 • higienicznych – akron jest materiałem nie absorbującym wody, co niweluje ryzyko rozwoju grzybów i drobnoustrojów, 
 • możliwość dostawiania kolejnych zębów – do gotowej protezy akronowej można w dowolnym momencie dokładać sztuczne zęby, w razie powstania nowych ubytków, 
 • trwałość kształtu i koloru – protezy akronowe nie odkształcają się z czasem ani nie zmieniają swojej barwy, dzięki czemu można używać ich przez lata w niezmienionej postaci, 
 • cienka powierzchnia – dzięki niej proteza idealnie przylega, nie wpływa na układ zębów sąsiadujących i łatwo jest się do niej przyzwyczaić, 
 • łatwość czyszczenia i pielęgnacji. 

Wady protezy akronowej 

Wady, jakie posiada proteza akronowa ograniczają się właściwie do tego, że nie można jej stosować przy całkowitym bezzębiu.

Może być ona mocowana w szczęce wyłącznie przezroczystymi klamrami do naturalnych zębów i dlatego pacjent musi posiadać co najmniej trzy zęby własne, by móc nosić termoplastyczną protezę z akronu.

W przypadku absolutnego braku zębów pozostaje wybór między tradycyjną protezą szkieletową (wciąż najpopularniejszą formą uzupełnień protetycznych) mocowaną w szczęce bez użycia klamer, a stałą protezą na implantach, która z pewnością jest rozwiązanie najwygodniejszym, ale i najbardziej kosztownym. 

Ponieważ protezy akronowe mają przystępną cenę i wiele zalet, a właściwie tylko jedną wadę, wielu pacjentów wyraża o nich pozytywne opinie, a liczba chętnych na nie rośnie, mimo że nadal są one nowością wśród protetycznych rozwiązań. 

Jak się wykonuje zęby akronowe? 

Wykonanie i założenie protezy z akronu nie różni się właściwie od procesu robienia tradycyjnej protezy szkieletowej. Pierwsza wizyta u specjalisty ma charakter konsultacyjny. Lekarz ocenia ogólny stan uzębienia pacjenta, wykonuje potrzebne badania (np.

zdjęcie RTG szczęki i żuchwy) i decyduje, czy konkretne rozwiązanie jest w danym przypadku najlepsze. Jeśli pacjent zaakceptuje proponowany plan leczenia, zrobiony zostaje wycisk, który następnie przesyła się do laboratorium, gdzie protetyk przygotowuje protezę.

You might be interested:  Terapia genowa – na czym polega, zastosowanie, rodzaje, choroby

Najpierw robiona jest jej próbna wersja z wosku. Po jej przymierzeniu i idealnym dopasowaniu, technik wykonuje ostateczną wersję z akronu. Cała procedura trwa zazwyczaj kilka tygodni.

Po tym czasie pacjent dostaje gotową protezę, która powinna już perfekcyjnie przylegać do dziąseł i zębów z nią sąsiadujących.

Dzięki właściwościom akronu pacjenci szybko przyzwyczajają się do protez z niego zrobionych i szybko mogą cieszyć się pełnym komfortem ich użytkowania. 

protezy akronowe – protezy zębowe

estetyczne klamry akronowe

płyta protezy wykonana z akronu

Fabryczne nazwy kopolimerów to – Acron, T-Crystal

Proteza acronowa to obecnie najnowsze i najlepsze rozwiązanie

dla pacjentów z częściowymi brakami zębowymi. Jest to następca protez nylonowych i acetalowych.

 • Akron – Acron nazwa handlowa materiału – łączy w sobie takie zalety jak elastyczność, wytrzymałość, funkcjonalność oraz estetykę.
 • Acron to tworzywo krystaliczne oraz strukturalnie czyste. 
 • Oznacza to, iż w jego składzie nie znajdziemy żadnych innych domieszek popularnych akryli, nylonu czy acetali, zatem mamy pewność, iż taka proteza nie będzie powodować  uczuleń.
 • Tworzywa termoplastyczne, do których zalicza się acron są bezsmakowe, bezzapachowe i w pełni biokompatybilne.
 1. Protezy zębowe acronowe mają różowawy kolor, ale jednocześnie
 2. są częściowo przejrzyste.
 3. Tego typu protezy doskonale pasują pod względem estetycznym
 4. do pozostałych zębów pacjenta. Osoby noszące częściowe protezy
 5. z acronu nie muszą odczuwać skrępowania podczas uśmiechu,
 6. gdyż klamry mocujące są niewidoczne –  w przeciwieństwie
 7. do klamer z drutu w protezach  akrylowych. 

Wykonanie klamer z akronu  jako integralnej  części płyty znacznie poprawia ich wytrzymałość. Klamry elastyczne nie powodują ścierania szkliwa zębowego oraz nie niszczą przyzębia.

 • Projekt klamer z materiałów elastycznych opiera się na  innych zasadach konstrukcji niż w przypadku klamer metalowych co  jest wynikiem właściwości mechanicznych użytych tworzyw.
 • Elementy te muszą być wymodelowane grubiej niż w tradycyjnej protezie szkieletowej, gdyż zbytnie wycienienie klamer zmniejsza siłę ich retencji i proteza może  spadca z podłoża.
 • Należy pamiętać, że  klamry krótkie i grube są  sztywniejsze i mają większą siłę utrzymania, natomiast klamry długie i cienkie
 • są  bardzo elastyczne jednak charakteryzuje je  niska retencja.
 • Klamry elastyczne można umieścić w bardzo głębokich podcieniach, w których zastosowanie tradycyjnych klamer metalowych jest trudne lub niemożliwe.
 • Wśród zalet protez elastycznych wymienia się przede wszystkim zadowalającą estetykę uzupełnień. Protezy wykonane z materiałów termoplastycznych mają kolory klamer zbliżone do  naturalnych tkanek jamy ustnej, dlatego budzą zainteresowanie pacjentów,
 • dla których estetyka metalu w protezie szkieletowej 
 • jest nie do  przyjęcia. 

lekko przezierne klamry acronowe

 1. Przy projektowaniu protez termoplastycznych należy kierować się względami medycznymi a nie marketingowymi. 
 2. Grubość płyt protez wykonanych z tworzyw termoplastycznych może być nieco cieńsza od płyt protez akrylowych,
 3. lecz zdecydowanie grubsza niż elementy protez wykonanych
 4. z metalu czyli protez szkieletowych.
 5. W wielu przypadkach dążenie do wykonania maksymalnie cienkiej
 6. i niepękającej płyty protezy powoduje poważne konsekwencje zdrowotne.
 7. Nadmierna cienkość elementów protez termoplastycznych opartych na materiałach o zmiennej sztywności, mimo krótkotrwałego atrakcyjnego wyglądu uzupełnienia oraz początkowego uczucia komfortu, prowadzi z czasem do wielu szkodliwych następstw.
 8. Takie uzupełnienia szybko tracą stabilność oraz higieniczny wygląd.
 9. Projektując protezy zębowe z materiałów termoplastycznych takich jak acetal bądź acron należy uwzględnić ich właściwości mechaniczne i dobrać odpowiednią grubość płyty protezy
 10. i elementów retencyjnych.

Klamry w protezie acronowej modeluje się nieco grubiej,

tak aby zachować  ich odpowiednie właściwości mechaniczne.

 • Ciernie stawiają opór siłom wtłaczającym.
 • Siły podczas gryzienia przenoszą się na mocne zęby filarowe dzięki czemu proteza nie wciska się nadmiernie w delikatną błonę śluzową wyrostka zębodołowego.
 • Ciernie acronowe są masywniejsze od metalowych
 • i potrzeba na nie odpowiednio więcej miejsca w zgryzie.

Obustronny brak międzyzębowy,

zębów przedtrzonowych

Wśród wielu zalet akronu najważniejszą dla pacjentów jest estetyka.  Przezroczyste klamry wykonane z tworzywa,  harmonizują

z naturalnymi zębami pacjenta. W porównaniu do protez akrylowych  nie wywołują odczynów alergicznych, nie podrażniają błony śluzowej jamy ustnej i są bardziej wytrzymałe mechanicznie.

 1. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii formowania ciśnieniowego uzyskujemy doskonale przylegające płyty protez,
 2. co przekłada się na komfort użytkowania takiego uzupełnienia. 
 3. Mimo wilgotnego środowiska w jamie ustnej, akron nie chłonie wody, co sprawia, że protezy te są bardziej higieniczne. 
 4. Istnieje minimalne ryzyko rozwoju grzybicy jamy ustnej.
 5. Kolor uzupełnienia jest niezmienny, nawet przy długoletnim użytkowaniu, a materiał nie odkształca się.
 6. Protezy akronowe doskonale sprawdzają się w przypadku uzupełnienia zgrupowanych braków zębowych (dwa lub więcej brakujących zębów)  lub  braków międzyzębowych.

Przy uzupełnieniu tego typu braku proteza akronowa jest doskonałym wyborem.

Protezę acronową można wykonać  w przypadku całkowitych braków skrzydłowych bocznych, jednak  w tej sytuacji elastyczny materiał jakim jest Acron poddaje się sile żucia, co może powodować nadmierny  ucisk na dziąsła. W dłuższej perspektywie takie działanie może być przyczyną  szybszego zaniku wyrostków zębodołowych .

W celu zapobiegania nadmiernemu  uciskowi protezy na dziąsła

 jej trzon   projektuje się nieco masywniej. Jest to szczególnie widoczne w protezach dolnych, gdzie przerzut podjęzykowy musi  zmieścić się na małej przestrzeni pola protetycznego.

 • Niestety zbyt masywna konstrukcja bywa trudna 
 • do zaakceptowania przez pacjentów.
 • W takim przypadku lepsze rozwiązanie stanowią protezy szkieletowe.

Obustronny brak zębów bocznych-

braki skrzydłowye

Masywniejszy projekt płyty protezy dolnej (acetalowej lub acronowej)

Znacznie delikatniejsza proteza szkieletowa

 1. Wadą protez akronowych jest to, że nie można nimi zrekonstruować uzębienia w przypadku całkowitego bezzębia.
 2. Aby móc  zastosować protezę wykonaną z akronu w jamie ustnej muszą znajdować się minimum trzy zdrowe zęby.
 3. Dodatkowo problem stanowi uzupełnienie ubytków pojedynczych braków zębowych- głównie w odcinku przednim, gdyż brak silnego połączenia chemicznego z trzonem protezy może powodować wyłamywanie się dostawionego zęba.
 4. Problem ten dotyczy wszystkich protez elastycznych (acronowych
 5. i acetalowych) czyli konstrukcji o zmiennym module sztywności.
 6. W przypadku konieczności dostawienia pojedynczego zęba zalecane jest wykonanie protezy zębowej o stałym module sztywności, czyli metalowej protezy szkieletowej. Jej sztywna mocna konstrukcja 
 7. zapewnia stabilne umocowanie nawet drobnych elementów
 8. w trzonie protezy.

Problemem protez elastycznych jest brak stabilnego umocowania, drobnych, pojedynczych zębów.

W przypadku konieczności uzupełnienia drobnych pojedynczych braków zębowych, należałoby wykonać protezę szkieletową.

 • Powszechnie stosowaną techniką wytworzenia protezy akronowej jest wykonanie jej  w całości z jednorodnego tworzywa akronowego, gdzie sztuczne zęby osadzamy bezpośrednio w materiał akronowy.
 • Takie rozwiązanie sprawia sporo komplikacji, ponieważ acron jest    materiałem  przeziernym. 
 • Osadzone w przeziernej płycie zęby wyglądają jakby były zawieszone  w powietrzu, dlatego  szyjki zębów akrylowych należy mocno przyciąć, gdyż nie mogą być widoczne w przeziernej płycie protezy.
 • Dodatkowo takie opracowanie zębów może osłabić ich utrzymanie
 • w trzonie protezy co stanowi kolejny problem – wypadanie,
 • gdyż zęby akrylowe utrzymują się w płycie akronowej tylko
 • w sposób mechaniczny. 
 • Ponadto brak szczelnego i  chemicznego połączenia między zębami a płytą bazową doprowadza w krótkim czasie do intensywnego przebarwienia na styku tych miejsc i estetyka takiej protezy staje się dla pacjenta trudna do zaakceptowania.

Przezierne klamry i  trzon płyty protezy i mniej przezierna imitacja dziąsła.

Wizualny efekt ‘zawieszenia w powietrzu’ zębów w protezie

w całości wykonanej z tworzywa acronowego.

 1. Metodą eliminującą podstawowe problemy wykonania protezy acronowej jest zastoswanie podziału technologicznego na dwa etapy.
 2. Najpierw  wykonujemy jednorodną płytę protezy wraz z klamrami retencyjnymi, a w drugim etapie wykonujemy imitację dziąsła
 3. z tworzywa o mniejszej przezierności, w którym osadzamy  prawidłowo opracowane zęby akrylowe .
 4. Zastosowanie preparatu poprawiającego połączenie chemiczne między tworzywem imitującym dziąsło a trzonem protezy 
 5. gwarantuje szczelność i estetykę protezy akronowej przez długi czas użytkowania, wyklucza efekt przebarwień nas styku zębów
 6. z płytą protezy i eliminuje ryzyko wypadania zębów.
 • Podczas pierwszej wizyty na podstawie wywiadu i badania stomatologicznego oraz oceny zdjęć rentgenowskich dentysta kwalifikuje pacjenta do wykonania protezy acronowej i przystępuje do pobrania dwóch wycisków: górnego (szczęki) i dolnego (żuchwy).
 • Wyciski odsyłane są do laboratorium protetycznego,
 • gdzie wykonywane są wszelkie czynności technologiczne
 • związane z wytworzeniem nowej protezy. 
 • W trakcie drugiej wizyty w gabinecie ustalana jest wysokość zwarcia
 • (stomatolog  sprawdza jak pacjent zagryza zęby oraz jaka powinna być wysokość zębów) i wraz z pacjentem dobiera kolor zębów
 • w  protezie.
 • W laboratorium dokonywane są następne etapy produkcji protezy na bazie   informacji przekazanych przez dentystę .
 • Kolejna wizyta to przymiarka  próbnej protezy , ocena koloru
 • i ustawienia zębów.
 • Podczas tej wizyty ustala się  termin wykonania protezy ostatecznej.
 • Technik dentystyczny opracowuje protezę z dbałością o jej staranne wykończenie.
 • Ostatnie spotkanie w trakcie, którego dentysta przymierza pacjentowi gotową protezę acronową, sprawdza przyleganie
 • i dokonuje ewentualnych korekt – daje  pacjentowi  możliwość oceny efektu estetycznego, sprawdzenia warunków zgryzowych, poznania zasad higieny użytkowania nowej  protezy akronowej.
 1. W zależności od liczby braków zębowych protezy akronowe kosztują w granicach od 1500 zł do 2500 zł
 2. W przypadku utraty kolejnego zęba naturalnego u pacjenta możliwe jest dostawienie sztucznego do protezy akronowej, co wiąże się z kosztem około 80–150 zł.
 3. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego typu uzupełnień.
You might be interested:  Proteza acetalowa – wskazania, wady, zalety, czyszczenie protezy szkieletowej acetalowej

Protezy akronowe – czym się charakteryzują?

Pacjenci, którym zbyt mocno dokucza niepełne uzębienie, coraz częściej decydują się na możliwości, jakie stwarza im współczesna protetyka. Jest to rozsądna decyzja, jednak kwestia wyborów na tym niestety się nie kończy.

Trzeba zdecydować się również na rodzaj protezy. W porównaniu do innych całkiem nowym rozwiązaniem jest proteza akronowa. Cena jest w miarę przystępna, a jej wytrzymałość całkiem satysfakcjonująca.

Wiążą się z nią jednak pewne ograniczenia – nie można zastosować tej metody w przypadku całkowitego bezzębia.

Dla kogo protezy akronowe?

Z uwagi na to, że protezy akronowe można zastosować jedynie u osób, które mają braki kilku zębów, zaleca się stosowanie ich praktycznie u wszystkich pacjentów, którzy kwalifikują się do tego leczenia i są zainteresowani daną metodą. Protezy te są również polecane osobom, które cenią sobie estetykę – są one niemal niewidoczne. Nadają się także dla osób, które oczekują wysokiej wytrzymałości, funkcjonalności i komfortu podczas użytkowania.

Jak wygląda proteza akronowa?

Protezy akronowe są nie tylko wygodne, ale również estetyczne. Idealnie komponują się z pozostałymi zębami. Dlatego osoby, które je noszą, nie muszą obawiać się, że podczas uśmiechania się proteza ta zostanie przez kogoś zauważona.

Klamry w tym przypadku są kompletnie niewidoczne i są częścią płyty. Ciekawe jest to, że kolor takiej płyty można dobrać indywidualnie pod konkretną osobę. Wystarczy odpowiednio dbać o swoją protezę, aby nie przyczynić się do zmiany koloru płyty.

W porównaniu do innych protez mają one cieńszą powierzchnię, przez co pacjent bardzo szybko się do niej przyzwyczaja.

Zalety i wady protez akronowych

Proteza akronowa ma wiele zalet. Jedną z nich jest idealne dopasowanie protezy i tym samym solidne utrzymanie oraz brak podrażnień. Mówiąc wprost – jest wygodna.

Jest też niezwykle funkcjonalna z uwagi na to, że nie jest zbyt gruba, a do tego charakteryzuje się niską wagą i przeziernością. Proteza akronowa jest zupełnie bezsmakowa i bezzapachowa.

Chcąc stać się użytkownikiem takiej protezy, nie trzeba uczestniczyć w bolesnych zabiegach z użyciem wiertarki dentystycznej czy innych narzędzi. Kolejną zaletą jest szybka adaptacja.

Ponadto jednolita, gęsta struktura materiału chroni protezę przed rozwojem grzybów i bakterii. Dodatkowo proteza akronowa wyróżnia się najniższym stopniem chłonności wilgoci.

Utrzymanie jej w czystości jest nie tylko proste, ale również nie wymaga skomplikowanych zabiegów, czy stosowania specjalistycznych środków. Inną zaletą protezy akronowej jest to, że się nie odkształca podczas jedzenia gorących posiłków.

Co więcej, istnieje możliwość dostawienia zęba po jego utracie. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym złamanie.

Przechodząc do wad, trzeba koniecznie podkreślić, że nie ma ich zbyt wiele. Jedyną jest to, że nie można jej zastosować w przypadku całkowitego bezzębia. Aby móc zrekonstruować nią uzębienie, w jamie ustnej muszą znajdować się minimum trzy zęby. Jednak nie często się zdarza, że pacjent jest całkiem pozbawiony zębów, więc wada ta nie jest aż tak istotna.

Podsumowanie

Protezy akronowe dziś oferowane są w wielu gabinetach. Właściwie różnią się nie tylko precyzją wykonania, ale również ceną. W porównaniu do innych rodzajów protez nie są wcale drogie.

Mając nieduże ubytki w uzębieniu warto wziąć pod uwagę to nowoczesne rozwiązanie, chociażby ze względu na to, że ma ono wiele zalet.

Decyzja w tej sprawie jest natomiast kwestią mocno indywidualną, dlatego każdy musi ją podjąć samodzielnie.

Protezy ruchome

Od dawna wiadomo, że lepiej zapobiegać niż, leczyć. I tym właśnie, dbając o dobro pacjenta zajmujemy się wykonując zabiegi higieniczne (popularnie zwane: usuwanie kamienia nazębnego, oczyszczaniem zębów z kamienia, piaskowanie zębów)

Kiedy doszło do utraty kilku lub nawet wszystkich zębów, konieczne jest zastąpienie ich odpowiednimi protezami. Jednym z dostępnych rozwiązań już omawianym, są protezy stałe, lecz niestety nie zawsze można je zastosować. W takich wypadkach należy sięgnąć po protezy ruchome.

Na szczęście współczesna protetyka oferuje różnorodne rozwiązania, dzięki którym możliwe jest najlepsze dopasowanie uzupełnienia do potrzeb pacjenta.

W naszym gabinecie  oprócz stanu i jakości zębów pozostałych w jamie ustnej pacjenta, uwzględniamy możliwości również finansowe osób, które nas odwiedzają.

Protezy akrylowe

To najprostsze uzupełnienia ruchome, wykonuje się je w wersji częściowej i całkowite w zależności od zapotrzebowania. Są one w całości wykonane z akrylu, który imituje zarówno kolor i budowę dziąseł, jak i zęby pacjenta.

Wykonuje się je pacjentom z bezzębiem, gdy już nic innego  (za wyjątkiem implantów) nie można zaproponować.  Protezy akrylowe to ekonomiczna wersja uzupełnień protetycznych.

Przeciwwskazaniem do wykonania protez akrylowych jest alergia na monomer resztkowy. Dla tego typu pacjentów jest cała gama protez o właściwościach antyalergicznych. Są to protezy elastyczne wykonane z nieakrylowych materiałów.

Protezy elastyczne

Stanowią one doskonałą alternatywę dla protez akrylowych. Protezy elastyczne polecane są zarówno w przypadku częściowych braków, jak niektóre z tych materiały do całkowitego bezzębia.

Tworzy się je z elastycznych materiałów takich jak nylon, acetal, acron, FJP, dentaflex. Są przy tym odporne na złamania (za wyjątkiem acronu) i uszkodzenia.

Pacjenci noszący protezy elastyczne cieszą się ich lekkością, przekładającą się na wygodę użytkowania.

Estetyczny i naturalny wygląd

Do zalet protez elastycznych można zaliczyć wysoką estetykę, którą osiągnięto przez brak widocznych klamer i możliwość dopasowania kolorystycznego do naturalnego uzębienia pacjenta. Dodatkowo wykluczenie metalowych klamer eliminuje metaliczny posmak w ustach, który towarzyszy protezom szkieletowym.

W naszym gabinecie wykonujemy zarówno protezy nylonowe (dentiflex), acronowe, acetalowe i z FJP

Protezy acronowe

Stosujemy je w przypadku częściowych braków w uzębieniu. Poza tym, protezy acronowe posiadają te same cechy, co te wykonane z nylonu lub acetalu. Dodatkowo są półprzezroczyste o lekko różowym zabarwieniu, co czyni je niemal niewidocznymi w ustach.

Wyróżnia je też mniejsza chłonność w porównaniu do protez elastycznych, co redukuje zagrożenie rozwoju grzybów i bakterii na protezie oraz w jej okolicach. To bezpieczne i wygodne protezy o właściwościach antyalergicznych.

Wadą protez acronowych jest ich łamliwość (jako jedynych z rodzaju protez elastycznych)

Protezy z F.J.P., Dentiflexu

Alternatywą dla  acetalowych czy też protez acronowych są uzupełnienia wykonane z F.J.P. i Dentiflexu. Materiały te jest idealny dla osób uczulonych na monomer resztkowy, ponadto protezy z F.J.P. polecane są pacjentom, którzy mają tendencję do łamania protez, gdyż materiały te są niełamliwe.

You might be interested:  Astma wysiłkowa – objawy i leczenie ataków astmy powysiłkowej

Protezy acetalowe

Uzupełnienia te są alternatywa dla protez szkieletowych.

Dzięki zwiększonej twardości materiału możemy zastosować podobnie jak w protezach szkieletowych podparcia na zębach, dzięki czemu protezy te mogą być protezami nieosiadającymi.

Acetal ma w swej ofercie bogatą kolorystykę, co można wykorzystać stosując materiał w zbliżony do koloru zębów pacjenta. Dzięki czemu klamry na zębach mniej rzucają się w oczy niż klamry metalowe.

Przeciwwskazaniem do zastosowania uzupełnień elastycznych jest zła higiena pacjenta. Protezy te poprzez swoją elastyczność są wykonane z mniej jednorodnych materiałów niż akryl, w skutek czego posiadają większą chłonność. Nie zaleca się też tych protez dla miłośników mocnej herbaty, kawy czy też palaczy.

Protezy szkieletowe

Jedną z podstawowych opcji w przypadku utraty częściowego uzębienia są protezy szkieletowe wykonane na podbudowie metalowej, tzw szkieletowej. Jest to proteza opierająca się zarówno na zachowanych zębach pacjenta jak i na wyrostkach zębowych, śluzówkach.

Dzięki klamrom i cierniom stabilnie utrzymują się w jamie ustnej pacjenta. Przez zastosowanie lanej konstrukcji metalowej można znacznie ograniczyć rozległość uzupełnienia protetycznego, dzięki czemu pacjenci bardzo szybko je akceptują.

Protezy szkieletowe są bardzo stabilne.

Protezy szkieletowe mogą też stanowić część konstrukcji odbudów z zatrzaskami i zasuwami. W takim wypadku mówimy o pracach kombinowanych.

Nie zaleca się ich jednak pacjentom uczulonym na składowe stopu dentystycznego, oraz takim, których układ zachowanych zębów wymuszałby zastosowanie klamry na zębach przednich.

Wykonujemy protezy akrylowe, szkieletowe, prace kombinowane, protezy elastyczne . Robimy wszystko, by wykonywane przez nas uzupełnienia były wygodne i w najwyższym stopniu przypominały naturalne uzębienie. Decyzja o doborze najlepiej dopasowanej protezy należy do całego zespołu: stomatologa, technika dentystycznego. Praca jest wykonywana przy pełnej akceptacji pacjenta.

W naszym gabinecie wykonujemy nowoczesne protezy elastyczne, będące jednym z najnowszych osiągnięć protetyki stomatologicznej.

Protezy zębowe — rodzaje i ich cena

Protezy zębowe to rozwiązanie oferowane dziś przez wiele gabinetów stomatologicznych. Takie rozwiązanie to doskonała propozycja dla osób, które borykają się z problemami wynikającymi z braków w uzębieniu.

Jeszcze kilka lat temu, pacjenci skarżyli się, że sztuczne szczeki są nieestetyczne i stosunkowo łatwe do rozpoznania przez osoby postronne. Dziś technologia poszła do przodu, a na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które są nie tylko wygodne, ale również estetyczne i do złudzenia przypominające naturalne zęby.

Nowoczesne protezy zębowe to przepis na piękny i zdrowy uśmiech. Jaką protezę zębową wybrać dla siebie? Ile to kosztuje? Oto najważniejsze informacje.

Czym jest proteza zębowa i kiedy warto o niej pomyśleć?

Proteza zębowa to rodzaj całościowego lub częściowego uzupełnienia wykonywanego w jamie ustnej. Jego celem jest wypełnienie przestrzeni, w której brakuje jednego lub kilku zębów, a także odbudowa poszczególnych zębów.

Wielu pacjentów sądzi, że o takim rozwiązaniu warto pomyśleć wyłącznie ze względów estetycznych, jednak to nie prawda.

Protezy zębowe nie tylko gwarantują ładny uśmiech, ale również pomagają zniwelować problemy zdrowotne w jamie ustnej.

Jeśli braki w uzębieniu występują przez dłuższy czas, dochodzi do przesuwania się zębów, a w rezultacie do zaburzenia ich właściwego ułożenia.

Co więcej, nieodpowiednio zabezpieczane z dwóch stron zęby stają się niestabilne i podatne na uszkodzenia oraz wypadania. Brak nawet jednego zęba może również powodować u pacjenta problemy ze spożywaniem pokarmów.

Jeśli więc borykamy się z taką przypadłością, warto jak najszybciej umówić się na wizytę do stomatologa i wykonać profesjonalną protezę.

Rodzaje protez wraz z cenami

Najprostszy podział protez obejmuje protezy ruchome i stałe. Te pierwsze powinny być zdejmowane na noc, co umożliwia odpoczęcie śluzówki, dziąseł i całej jamy ustnej. Protezy stałe, jak sama nazwa wskazuje, są montowane przez dentystę w gabinecie, a pacjent nie może i nie powinien samodzielnie ich zdejmować.

Kolejny podział dotyczy wielkości protezy, a mówiąc dokładniej-ilości zębów, które ma ona zastępować. W zależności od potrzeb pacjenta lekarz może zaproponować uzupełnienie jednego zęba lub nawet całej szczęki. Zarówno protezy częściowe, jak i całkowite, powinny zostać wykonane i założone z należytą starannością, bowiem ich użytkowanie i tak wymaga od pacjentów czasu na przyzwyczajenie.

Podziału protez można dokonać również ze względu na stopień ich elastyczności. Zależy od przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane mocowania:

 • Proteza acetalowa – nazywana również półelastyczną, ponieważ dzięki stosunkowo miękkim mocowaniom, częściowo dopasowuje się do kształtu szczęki i pozostaje odporna na odkształcenia.
 • proteza akronowa – wysoce funkcjonalna, niemal niewidoczna i wyjątkowo wygodna w codziennym noszeniu, jednak możliwa do założenia tylko w przypadku pacjentów, cierpiących na brak kilku zębów
 • Proteza nylonowa — będąca jednym z najnowszych rozwiązań w dziedzinie protetyki. Protezy elastyczne są cienkie, a przez to wygodne w noszeniu, jednak szybko ulegają odbarwieniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc u pacjentów, którzy posiadają co najmniej jeden własny ząb oraz poświęcają dużą uwagę codziennej higienie jamy ustnej.

Protezy zębowe różnią się między sobą również materiałem, którego zostały wykonane. Wśród wypełnień ruchomych, można wyróżnić kolejno:

 • Akrylowe — są zdecydowanie najtańsze, a ich cena waha się od 60 do 150 zł za jeden ząb wraz z montażem. Warunkiem założenia tego rodzaju protezy, jest obecność zdrowych zębów po dwóch stronach wypełnienia.
 • Częściowe protezy szkieletowe — będące zdecydowanie stabilniejsze niż pierwsza propozycja. Wynika to z faktu, że protezy szkieletowe opierają się na metalowych konstrukcjach, dzięki czemu proces przyzwyczajania się do nich jest zdecydowanie krótszy. Takie rozwiązanie niesie jednak ze sobą znacznie wyższe koszty: od 800 zł wzwyż.
 • nakładkowe – opierają się bezpośrednio na implantach. Takie rozwiązanie nie tylko nie naraża dziąseł na nadmierne obciążenie, ale również gwarantuje zdecydowanie wyższy komfort użytkowania oraz krótszy czas niezbędny na adaptację. Cena pojedynczego zęba, wchodzącego w skład protezy nakładkowej, to około 500 zł.

Protezy zębowe stałe dzielą się nie inaczej:

 • Proteza akrylowa mocowana jest z pomocą specjalnego kremu dostępnego w aptece, a jej koszt to około 150 zł za pojedynczy ząb.
 • Proteza mocowana na implantach to wydatek rzędu 1500 zł. Za wysoką ceną idzie jednak wyraźnie odczuwalny komfort użytkowania takiego uzupełnienia, które będzie służyło pacjentowi przez wiele lat.

W przypadku, kiedy pacjent nie posiada ani jednego własnego, zdrowego zęba, doskonale sprawdzają się protezy całkowicie osiadające z akrylu.

Jak przyzwyczaić się do protezy?

Bez względu na to, na jaką protezę ostatecznie zdecyduje się pacjent, potrzebny będzie czas, aby się do niej przyzwyczaić. Właściwe i codzienne użytkowanie sztucznych zębów wymaga nie tylko cierpliwości, ale również konsekwentnej nauki żucia i gryzienia.

Na początku konieczne będzie dzielenie pokarmów na niewielkie kęsy, unikanie twardych produktów, a także wyraźne artykułowanie słów w rozmowie. Pomocne może się również okazać czytanie na głos, w celu szybszego przyzwyczajenia się do nowej sytuacji.

Warto to jednak zrobić, ponieważ decydując się na wypełnienie protetyczne, pacjenci stawiają jednak istotny krok w walce o swoje zdrowie. Rozwój technologii dotyczy dziś również obszarów stomatologiczno-protetycznych, dzięki czemu z roku na rok wzrasta gama rozwiązań, z których mogą skorzystać osoby chcące poprawić stan swojego uzębienia.

Czasem wystarczy mini proteza, innym razem niezbędne jest założenie wypełnienia całościowego, dlatego warto zasięgnąć porad specjalistów i znów cieszyć się pięknym uśmiechem.

Nowoczesne metody mocowania protez zębowych Warsaw Dental Center

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *