Przepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczenie

Strona główna/Choroby/Przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczenie

Przepuklina rozworu przełykowego to patologia w budowie układu pokarmowego, która obejmuje przemieszczenie fragmentu żołądka do klatki piersiowej. Jako wada wrodzona występuje bardzo rzadko, ponieważ jedynie do 0,02% urodzeń. Zazwyczaj pojawia w wieku dorosłym, częściej u kobiet.

Rodzaje przepukliny rozworu przełykowego

Wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje omawianego schorzenia:

 • wślizgową;
 • okołoprzełykową.

Mianem przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego określa się przemieszczenie połączenia żołądkowo-przełykowego, czyli granicy górnego brzegu fałdów żołądkowych i płaskiego nabłonka przełykowego do klatki piersiowej na odległość 2 cm (fizjologicznie jest ono położone na poziomie rozworu przełykowego przepony). Z kolei w przepuklinie okołoprzełykowej wpust znajduje się poniżej przepony, a dno żołądka wpukla się obok przełyku przez rozwór przełykowy do klatki piersiowej.

Przepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczenie

Z czego wynika przepuklina rozworu przełykowego?

Uważa się, że przepuklina rozworu przełykowego rozpoznana w wieku dojrzałym może być następstwem zwężeń przełyku spowodowanych jego uszkodzeniem podczas choroby refluksowej przełyku, zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej i osłabienia napięcia przepony w obrębie rozworu przełykowego. Ponadto do rozwoju przepukliny może się przyczynić wzmożone ciśnienie wytwarzane przez tłocznię brzuszną podczas defekacji u osób z zaparciem.

Objawy przepukliny rozworu przełykowego

Przepuklina rozpoznana w wieku dorosłym może być bezobjawowa. U niektórych chorych występują objawy choroby refluksowej, czyli głównie:

 • zgaga;
 • odbijanie;
 • pieczenie w przełyku;
 • ból zamostkowy.

Dzieje się tak, ponieważ mechanizm zastawki (zwieracza) gdzie przełyk wchodzi do żołądka jest nieskuteczny i pozwala kwaśnym treściom żołądka na powrót do góry. W przypadku wieloletniego utrzymywania się dolegliwości może dojść do zwężenia przełyku. Inne powikłania to krwawienia z nadżerek powstałych w przebiegu refluksu, a nawet uwięźnięcie przepukliny.

Podstawowe znaczenie ma badanie radiologiczne przełyku w odpowiedniej pozycji, po doustnym podaniu środka cieniującego. Wówczas można nie tylko rozpoznać omawianą dolegliwość, ale i określić jej rodzaj. Endoskopię wykonuje się zwłaszcza w przypadku podejrzenia zmian zapalnych przełyku oraz przełyku Barretta, jak również w przypadku krwawienia lub zwężenia.

Przepuklina rozworu przełykowego – leczenie

Leczenie przepuklin wrodzonych odbywa się operacyjnie, jednak w przypadkach rozpoznanych w wieku dorosłym stosuje się je u mniej niż 5% chorych. Najczęściej wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, a objawy mają tak dużą intensywność, że wręcz uniemożliwiają normalne życie.

W trakcie operacji żołądek umieszcza się w prawidłowej pozycji, zaś osłabiona przepona wokół dolnej części przełyku jest zaciskana. Podstawowe znaczenie ma jednak leczenie zachowawcze, zwłaszcza inhibitorami pompy protonowej, łagodzące objawy choroby refluksowej przełyku. Dawki leków zależą od nasilenia zmian zapalnych w obrębie błony śluzowej przełyku.

Aby zminimalizować przykre objawy, należy przestrzegać także kilku zasad dotyczących stylu życia. Są to:

 • jedzenie mniejszych porcji, ale częściej (niż np. 3 duże dania dziennie);
 • unikanie ostrych przypraw, kawy, alkoholu i nadmiaru słodyczy;
 • unikanie jedzenia tuż przed pójściem spać – najlepiej ostatni posiłek zjeść 2-3 godziny przed snem, w zależności od jego strawności;
 • rzucenie palenia papierosów;
 • normalizacja masy ciała u osób z nadwagą i otyłością;
 • jeśli to możliwe – unikanie schylania się z głową w dół;
 • spanie na poduszce o grubości około 10 cm, aby grawitacja uniemożliwiała cofanie się treści pokarmowej.

Taki styl życia z pewnością pomoże zmniejszyć objawy chorobowe. Jeśli jednak wymienione sposoby nie przyczynią się do poprawy komfortu życia konieczna może być farmakoterapia zmniejszająca wydzielanie kwasu żołądkowego.

Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
 2. Korzonek M., Dziergas A., Kuczyńska M., Choroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2014.
 3. Szelachowski P., Strutyńska-Karpińska M., Grabowski K., Taboła R., Pelczar P., Olbrzymia przepuklina rozworu przełykowego – opis przypadku, Adv Clin Exp Med, 15/2006.

Przepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczenie Przepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczeniePrzepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczeniePrzepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczeniePrzepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczeniePrzepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczenieKolagen

 • Kwas hialuronowy
 • Spirulina
 • Chlorella
 • Czarnuszka
 • Koenzym Q10

Przepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczenie

Przepuklina rozworu przełykowego ALFA-LEK

Przepuklina rozworu przełykowego przepony – objawy i leczenie

Przepuklina rozworu przełykowego przepony występuje, gdy część żołądka ulegnie przemieszczeniu do jamy klatki piersiowej przez tzw. rozwór przełyku.

Głównymi objawami przepłukliny rozworu przełykowego są: piekący, napierający ból tuż za mostkiem oraz zgaga. Przyczynami tej przepukliny mogą być wszystkie czynniki, które powodują zwiększenie ciśnienia w obrębie jamy brzucha np.

: ciąża, zaparcia, otyłość, dźwiganie. Oprócz tego przepuklina może powstać wskutek palenia papierosów, urazów jamy brzusznej, podczas których została uszkodzona przepona, wrodzonego upośledzenia mięśni przepony.

Istnieją dwa rodzaje przepukliny rozworu przełykowego:

przepuklina okołoprzełykowa – w tym przypadku przez rozwór przełykowy może przemieścić się prawie cały żołądek. Objawami mogą być: duszności, zwiększenie akcji serca. Ponadto ściskany żołądek może w pewnym momencie zacząć krwawić.

przepuklina wślizgowa – w tym przypadku do klatki piersiowej przemieszcza się górna część żołądka razem z jego wpustem.

Osłabione zostają dolne mięśnie zwieracza przełyku i treść żołądka jest zarzucana do przełyku, powodując stan zapalny oraz owrzodzenia śluzówki żołądka.

Często jej objawy nakładają się z objawami choroby refluksowej przełyku, a ból umiejscowiony w śródpiersiu bywa błędnie odbierany, jako zawałowy.

W diagnostyce tego schorzenia stosuje się specjalistyczne badania, ponieważ często przebiega bezobjawowo. Wykonuje się: manometrię i pH –metrię przełyku, badanie radiologiczne ze środkiem cieniującym, gastrofiberoskopię, egzofiberoskopię.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego jest uzależnione od rodzaju schorzenia. Wrodzone uszkodzenia i bardzo ciężkie przypadki leczy się chirurgicznie. Bardzo ważne jest leczenie farmakologiczne z zastosowaniem inhibitorów pompy protonowej. Uzupełnieniem terapii jest wprowadzenie niezbędnych zmian w menu. Ponadto niewskazany jest jakikolwiek wysiłek fizyczny bezpośrednio po jedzeniu.

Należy bardzo poważnie podejść do kwestii leczenia przepukliny rozworu przełykowego, gdyż zbagatelizowana może wywołać poważne powikłania, jak chociażby owrzodzenie śluzówki przełyku, które może przerodzić się w nowotwór.

 • gastrolog
 • gastroenterolog
You might be interested:  Drobne urazy w jamie ustnej

POWRÓT

Tagi:

przepuklina przełyku, ból gardła, zgaga, rozwór przełykowy

*Wszystkie artykuły medyczne prezentowane na stronie są zgodne z wiedzą medyczną, ale żaden nie może być traktowany jako diagnoza lekarska, lecz wyłącznie jako materiał edukacyjny. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego to przemieszczanie się części żołądka przez rozwór przełykowy do klatki piersiowej. Wyróżniamy 5 typów przepukliny rozworu przełykowego: wślizgową, okołoprzełykową, mieszaną, wrodzony krótki przełyk oraz pourazową. Najczęściej występują w 4-7 dekadzie życia, częściej u kobiet niż mężczyzn.

Przepuklina wślizgowa

Przepuklina wślizgowa stanowi większość przypadków przepuklin rozworu przełykowego (nawet do 90%).

Dochodzi w niej do swobodnego przemieszczania się przełyku w rozworze przełykowym z udziałem otrzewnej i do osłabienia zwieracza dolnego przełyku oraz zarzucania treści żołądkowej. Wpust żołądka znajduje się powyżej przepony.

Chorzy skarżą się z tego powodu na zgagę, wymioty, zaburzenia połykania oraz bóle w klatce piersiowej.

Badania, jakie należy wykonać to: zdjęcie rentgenowskie z kontrastem w pozycji Trendelenburga (pozycja na wznak z obniżoną górną częścią ciała) oraz gastroskopię.

Przepuklina okołoprzełykowa

Przepuklina okołoprzełykowa polega na przemieszczaniu się do klatki piersiowej dna żołądka, wpustu i krzywizny większej. Wpust i czynność dolnego zwieracza przełyku są prawidłowe.

Objawy mogą nie występować lub dochodzi do powikłań: zapalenie worka przepuklinowego, niedrożność przewodu pokarmowego, duszności, zaburzeń rytmu serca, powstania wrzodów w miejscach zwężenia oraz krwawienia.

 • Badania, jakie należy wykonać to: zdjęcie rentgenowskie z kontrastem w pozycji Trendelenburga oraz gastroskopię.
 • Przepuklina mieszana jest połączeniem przepukliny wślizgowej i okołoprzełykowej.
 • Wrodzony krótki przełyk jest stanem, w którym żołądek jest na stałe zlokalizowany w klatce piersiowej lub dolny odcinek przełyku wysłany jest błoną śluzową żołądka.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego jest w zasadzie operacyjne ze względu na możliwe powikłania, szczególnie w przypadku przepukliny okołoprzełykowej. Zabieg wykonuje się przeważnie z dostępu brzusznego.

Najczęściej wykorzystywaną metodą jest fundoplikacja Nissena (również laparoskopowo), a poszerzony rozwór przełykowy zwężany przy użyciu nici chirurgicznych. Operacja zostaje zwykle również uzupełniona o stabilizację żołądka poniżej przepony. Rokowanie w przypadku zabiegów planowych jest dobre.

Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej, które łagodzą dolegliwości zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Dawki leków zależą od nasilenia dolegliwości i powinny być ustalane przez lekarza.

Dorota Kozera

Bibliografia:

 • A. Bochenek, M. Reicher: Anatomia człowieka, Tom 1.
 • W. Noszczyk: Chirurgia, Tom 2.
 • J. E. Skandalakis, S. N. Skandalakis, L. J. Skanadlakis: Anatomia chirurgiczna i technika zabiegów operacyjnych.

Przepuklina rozworu przełykowego – objawy, diagnostyka, leczenie

Przepuklina rozworu przełykowego to schorzenie polegające na zaburzeniu anatomii układu pokarmowego, w wyniku, którego dochodzi do przemieszczenia się części żołądka do klatki piersiowej przez rozwór przepony.

  W zależności od swojej wielkości przepuklina może być bezobjawowa lub może powodować cały szereg dolegliwości począwszy od zgagi, kwaśnego odbijania się, cofania się treści pokarmowej do przełyku, bólu w nadbrzuszu i klatce piersiowej do chrypki włącznie.

Do głównych przyczyn wpływających na powstanie przepukliny rozworu przełykowego zalicza się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej do którego dochodzi m.in. podczas kichania, wymiotów, dźwigania ciężarów, które wymaga napięci mięśni brzucha, ale na jej pojawienie mogą wpływać również otyłość, ciąża czy urazy klatki piersiowej.

O tym czym jest przepuklina rozworu przełykowego, jakie są jej charakterystyczne objawy, jak diagnozuje i leczy się to schorzenie rozmawiamy z prof. Tomaszem Rogulą – chirurgiem specjalizującym się w operacyjnym leczeniu tej choroby z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych w tym robota da Vinci.

Czym jest przepuklina rozworu przełykowego?

Przepona jest naturalną przegrodą, która oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej.

Ten cienki ale za to szeroki mięsień ma również za zadanie otaczać i zabezpieczać dolny fragment przełyku, w tym również miejsce w którym przełyk przechodzi przez przeponę przed wejściem do żołądka zwany rozworem.

W sytuacji kiedy dochodzi do osłabienia siły tego mięśnia, przestaje on pełnić swoją funkcję powodując, że wpust żołądka przemieszcza się ku górze z jamy brzusznej do klatki piersiowej, co w praktyce określa się mianem przepukliny rozworu przełykowego.

Przepuklina rozworu przełykowego – przyczyny powstawania

Przepuklina rozworu przełykowego jest schorzeniem na które o wiele częściej zapadają kobiety niż mężczyźni, albowiem jej pojawieniu się sprzyja okres ciąży jak również samego porodu, w których dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na tą chorobę są wiek i związane z nim zmiany w elastyczności przepony (większość zachorowań przypada u osób po 50 rż.), otyłość, urazy w okolicy klatki piersiowej, podczas których została uszkodzona przepona jak również niektóre rodzaje przeprowadzonych operacji.

Na powstanie przepukliny rozworu przełykowego wpływa również charakter wykonywanej pracy i o wiele bardziej na jej rozwój narażone są osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej i pochylonej do przodu, wymagającej dźwigania dużych ciężarów czy noszenia odzieży uciskającej klatkę piersiową.

Do rozwoju przepukliny rozworu przełykowego może dojść również na skutek intensywnego nacisku na mięśnie do którego dochodzi podczas przewlekłego kaszlu, wymiotów np. w trakcie ciąży oraz długotrwałego napinania mięśni podczas oddawania stolca np. u osób cierpiących na zaparcia.

Przepuklina rozworu przełykowego – rodzaje

Przepuklinę rozworu przełykowego można podzielić na dwa rodzaje:

 • przepuklinę wślizgową– diagnozą u ok. 90% pacjentów, w przypadku, której do klatki piersiowej na skutek osłabienia siły mięśniowej przedostaje się górna część żołądka oraz jego wpust. Charakterystycznymi objawami tego rodzaju przepukliny jest zarzucanie treści pokarmowej do przełyku, co powoduje powstanie stanów zapalnych śluzówki żołądka, którym towarzyszy ból w śródpiersiu, który często mylony jest z bólem towarzyszącym zawałowi,
 • przepuklinę okołoprzełykową– w przypadku, której do klatki piersiowej może przemieścić się prawie cały żołądek, a charakterystycznymi objawami tego rodzaju przepukliny są przede wszystkim duszności oraz przyspieszenie akcji serca.
You might be interested:  Trądzik a zespół policystycznych jajników

Przepuklina rozworu przełykowego – objawy

Przepuklina rozworu przełykowego jest schorzeniem, które przez wiele lat może rozwijać się w sposób bezobjawowy.

W przypadku pojawienia się symptomów tej choroby, pacjenci najczęściej wymieniają ból pod sercem i w nadbrzuszu, zgagę, odbijanie się kwaśną treścią, chrypkę, duszności czy problemy z przełykaniem, które manifestują się głównie godzinę po spożyciu posiłku lub podczas przybrania pozycji leżącej.

Przepuklina rozworu przełykowego – diagnostyka

Podstawę diagnostyki przepukliny rozworu przełykowego stanowi badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopia, podczas, której oprócz nieprawidłowości anatomicznych lekarz może także uwidocznić ewentualne owrzodzenia lub stany zapalne błony śluzowej żołądka jak również wrzody żołądka.

Dodatkowo w trakcie badania możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego i przeprowadzenie testu na obecność helicobacter pylori.

Do innych badań wykorzystywanych do diagnostyki przepukliny rozworu przełykowego zalicza się również: badanie RTG z kontrastem, tomografię komputerową czy manometrię, czyli badanie ciśnienia w przełyku.

Przepuklina rozworu przełykowego – leczenie 

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego uzależnione jest od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. W większości przypadków stosuje się leczenie farmakologiczne, które bazuje na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej (IPP) np.

pantoprazol, omeprazol, esomeprazol, a lekami drugiego rzutu są blokery receptora histaminowego H2.

Ważnym elementem terapii jest również zmiana diety na analogiczną jak w chorobie refluksowej  (lekkostrawną, bez ostrych przypraw, kwaśnych produktów, z ograniczeniem alkoholu i mocnej kawy i herbaty) oraz unikanie wysiłku fizycznego bezpośrednio po spożyciu posiłku.

W sytuacji kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających efektów lub lekarz ma do czynienia z ciężką postacią choroby lub wrodzonym uszkodzeniem rozworu przełykowego podejmowana jest decyzja o zabiegu chirurgicznym.

Przepuklina rozworu przełykowego – leczenie  operacyjne z wykorzystaniem robota da Vinci

Operacyjne leczenie przepukliny rozworu przełykowego może być przeprowadzone zarówno metodą tradycyjną,  laparoskopową oraz z wykorzystaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci.

 Celem każdego zabiegu operacyjnego jest przede wszystkim złagodzenie objawów choroby oraz zapobieganie jej ewentualnym powikłaniom poprzez chirurgiczną stabilizację żołądka w jamie brzusznej oraz wzmocnienie pierścienia okalającego rozwór przełykowy przepony.

W przeciwieństwie do pozostałych technik operacyjnych, operację da Vinci odróżnia fakt, że chirurg nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, tylko steruje ramionami robota zza poziomu specjalnej konsoli.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym i rozpoczyna ją wykonanie kilku nacięć (o średnicy nie przekraczającej 1 cm) w powłoce brzusznej pacjenta, przez które wprowadzane są mikronarzędzia chirurgiczne oraz kamera, przymocowane do ramion robota. Po utworzeniu odpowiedniego dostępu chirurg przedostaje się narzędziami w okolicę przepukliny.

  Następnym krokiem operacji jest wytworzenie z przedniej i tylnej ściany żołądka mankietu wokół przełyku, celem wzmocnienia siły mięśniowej dolnego zwieracza przełyku jak i poprawienia jego działania antyrefluksowego.  Następnie zamyka się szwami otwór przepukliny poprzez zeszyszenie odnóg przepony.

W trakcie operacji sprawdza się stan żołądka i przełyku endoskopowo. Ważne jest to, żeby odcinek przełyku znajdujący się poniżej przepony miał odpowiednią długość dla zapewnienia działania antyrefluksowego.

Operacyjne leczenie przepukliny rozworu przełykowego z wykorzystaniem robota da Vinci niesie ze sobą szereg korzyści po stronie pacjentów wśród których najczęściej wymienia się mniejszy uraz chirurgiczny a co za tym idzie mniejsze dolegliwości bólowe, niższe ryzyko infekcji i powikłań jak również mniejszą utratę krwi. Minimalnie inwazyjna chirurgia robotyczna pozwala pacjentom również na krótszy pobyt w szpitalu oraz szybszy powrót do swoich aktywności życiowych i zawodowych. Robot da Vinci umożliwia także przeprowadzenie zabiegu małoinwazyjnego o pacjentów z obciążonym wywiadem oraz ze znacznym stopniem otyłości.

Przepuklina rozworu przełykowego – profilaktyka

Wśród metod, które minimalizują ryzyko pojawienia się przepukliny rozworu przełykowego wymienia się przede wszystkim redukcję masy ciała (u osób z nadwagą), zaprzestanie palenia tytoniu, dbanie o higienę spożywanych posiłków (spożywanie ich bez pośpiechu i bez rozmowy w trakcie) oraz unikanie ucisku na przeponę w trakcie oddawania stolca.

Warto również zadać o dobrze zbilansowaną, lekkostrawną dietę i częstsze spożywanie mniejszych porcji jedzenia, przy czym ostatnia z nich powinna być najpóźniej 2-3 przed snem.  Niewskazany jest odpoczynek w pozycji leżącej oraz wysiłek fizyczny bezpośrednio po posiłku a w trakcie snu warto zadbać o to aby głowa była ułożona na wysokiej poduszce.

Leczenie choroby refluksowej przełyku lub przepuklin rozworu przełykowego

Informacje ogólne o operacji

Zgaga to popularne określenie zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, któremu towarzyszy pieczeniem oraz ból. Dolegliwość ta powoduje nie tylko dyskomfort, ale również może stać się przyczyną wielu chorób. Fundoplikacja metodą Nissena jest jednym ze sposobów chirurgicznego leczenia choroby refluksowej przełyku oraz przepukliny rozworu przełykowego.

Przebieg operacji

Po znieczuleniu ogólnym, przeprowadzanym przez anestezjologa, chirurg wykonuje pięć nacięć o długości 1 cm każde, przez które wprowadza do brzucha narzędzia oraz kamerę ze źródłem światła.

Zabieg polega na uwolnieniu dolnego (brzusznego) odcinka przełyku oraz odnóg przepony tworzących rozwór przełykowy. W następnym etapie otacza się dolny odcinek przepony dnem żołądka (jak mufką) – to właśnie jest fundoplikacja. Dno żołądka zszywa się ku przodowi od przełyku.

W drugim etapie zszywa się ze sobą odnogi przepony (utworzone z mięśni) celem zwężenia rozworu przełykowego.

Zmiana operacji laparoskopowej na otwartą

You might be interested:  Nietolerancja glukozy – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Zawsze może wystąpić zamiana operacji laparoskopowej na otwartą (tzw. konwersja). Konwersja jest zwykle spowodowana problemami technicznymi, na jakie chirurg natrafia podczas operacji.

W trakcie zabiegu może dojść do krwawienia, co może spowodować konieczność przetoczenia krwi i/lub osocza. Może wystąpić przedziurawienie ściany żołądka wymagające rozszerzenia skali operacji.

Jeśli tego typu powikłania pojawią się po operacji, mogą wymagać ponownego zabiegu – laparoskopowego lub na otwarto.

Możliwe powikłania

 • Najczęściej występującym powikłaniem są zaburzenia połykania pokarmu w pierwszym okresie po operacji. Związane jest to z uciskiem dna żołądka na przełyk i ustępuje zazwyczaj po kilku dniach.
 • Podobnie przemijający charakter ma łykanie powietrza z uwięzieniem go w żołądku. Osoby z przepukliną rozworu przełykowego w trakcie choroby łykają powietrze nieświadomie, ponieważ bańka powietrza w żołądku zmniejsza dolegliwości. Po operacji daje ona uczucie pełności, a przeprowadzona operacja uniemożliwia pozbycie się powietrza poprzez usta.
 • Mogą również wystąpić rzadkie powikłania, które są następstwem nieprzewidywalnych okoliczności.

W miarę upływu czasu dolegliwości związane z refluksem i przepukliną mogą nawrócić.

Wskazania do operacji i konsekwencje jej nieprzeprowadzenia

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego i refluksu stosuje się w sytuacji, kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektu lub na życzenie chorego. Odstąpienie od operacji pomimo dolegliwości może skutkować stanem zapalnym przełyku, w krańcowym przypadku prowadzącym do rozwoju nowotworu.

Postępowanie po operacji

Chory może wstać z łóżka po sześciu godzinach od operacji. Po upłynięciu 24 godzin pacjentowi podawane są doustnie płyny (woda, słaba i gorzka herbata lub słaba i gorzka kawa). Po 48 godzinach możliwe jest podanie pacjentowi pokarmów stałych. Wypis do domu następuje w drugiej dobie po operacji.

Od 25 maja 2018 r. obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.

w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) („RODO”), które przyznaje Państwu szereg praw związanych z przetwarzaniem Państwa danych osobowych…

Czytaj więcej o ochronie danych osobowych Ok, rozumiem

Metody leczenia przepukliny rozworu przełykowego (Blog)

Dla większości pacjentów przepuklina oznacza pojawiające się w czasie wysiłku fizycznego czy kaszlu uwypuklenie w obrębie powłok ciała. W sytuacji, gdy dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się narządów wewnętrznych do innych przestrzeni ciała, mówimy o tzw. przepuklinie wewnętrznej. Jedną z jej odmian jest przepuklina rozworu przełykowego.

W przebiegu przepukliny rozworu przełykowego dochodzi do nieprawidłowego przemieszczenia się części struktur żołądka przez rozwór przełykowy przepony w kierunku klatki piersiowej. Za rozwój tej dolegliwości może odpowiadać kilka czynników, w tym m.in.

otyłość czy uporczywy, nawracające kaszel. Objawy schorzenia nie są swoiste i obejmują najczęściej zgagę, ból okolicy nadbrzusza, odbijanie oraz uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku.

Właśnie dlatego przepuklinę rozworu przełykowego bez odpowiedniej diagnostyki można pomylić z refluksem.

Operacja przepukliny rozworu przełykowego – znajdź klinikę

 • Warszawa
 • Łódź
 • Wrocław
 • Katowice
 • Gliwice
 • Sosnowiec
 • Tychy

Pokaż placówki najbliżej mnie

Sposoby leczenia przepukliny rozworu przełykowego

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego obejmuje zarówno metody zachowawcze, jak i zabiegowe. Te pierwsze obejmują m.in. redukcję wagi ciała, unikanie tłustych, ciężkostrawnych potraw oraz spożywanie małych objętościowo posiłków.

Ulgę pacjentowi przynieść może również spanie z uniesioną głową, co zapobiega dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego. Chory powinien także unikać sytuacji, które predysponują do nadmiernych zwyżek ciśnienia wewnątrzbrzusznego, np.

dźwigania ciężkich przedmiotów.

 • Warto wiedzieć: Leczenie farmakologiczne przepukliny rozworu przełykowego obejmuje regularne przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego i zapobiegają objawom związanym z zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku.

Poprawę w zakresie opisanych powyżej dolegliwości przynoszą najczęściej leki z grupy H2-blokerów i inhibitorów pompy protonowej. Zastosowanie znajdują również tzw. leki prokinetyczne, których działanie polega na przyspieszeniu pasażu pokarmu przez żołądek i jelita.

Operacja przepukliny rozworu przełykowego – kiedy jest konieczna?

W bardziej zaawansowanych postaciach choroby, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi ulgi lub nie może być stosowane, a sam stopień przemieszczenia się żołądka jest znaczny, konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu chirurgicznego.

 Jedną z technik operacjiprzepukliny rozworu przełykowego jest przeprowadzenie tzw. fundoplikacji sposobem Nissena. Zabieg ten polega na odprowadzeniu powstałej przepukliny i wytworzeniu specjalnego mankietu z przedniej i tylnej  ściany żołądka wokół dolnego odcinka przełyku.

Tak wytworzony, ma on na celu m.in. odpowiednią stabilizację żołądka poniżej przepony oraz łagodzenie dolegliwości związanych z zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku.

Cała procedura jest przeprowadzana najczęściej metodą laparoskopową w znieczuleniu ogólnym, co skraca czas rekonwalescencji pacjenta oraz występujące po zabiegu dolegliwości bólowe.

Powikłania po operacji przepukliny rozworu przełykowego

Tak jak każdy zabieg operacyjny, także również fundoplikacja sposobem Nissena jest związana z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań. Na szczęście stwierdza się je stosunkowo rzadko i są one zazwyczaj związane z krwawieniem bądź zakażeniem rany pooperacyjnej.

Odpowiednia korekcja powstałej przepukliny rozworu przełykowego sprawia, że zgłaszanie wcześniej przez pacjentów objawy ustępują bądź ulegają znacznemu ograniczeniu. Poprawie ulegają m.in.

dolegliwości bólowe i uczucie pieczenia w nadbrzuszu, co przekłada się pozytywnie na jakość życia pacjentów.

Operacja przepukliny rozworu przełykowego

– sprawdź ceny w 7 klinikach!

Oceń artykuł: 3.6/5 (opinie 40)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *