Pulsujący ból zęba (martwego, po kanałowym, w nocy) – przyczyny i leczenie pulsowania w zębie

Pulsujący ból zęba (martwego, po kanałowym, w nocy) – przyczyny i leczenie pulsowania w zębie

Ból zęba jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością jamy ustnej. Jeżeli towarzyszy nam do tego pulsujący ból zęba o silnym natężeniu bywa, że nie jesteśmy w stanie sprawnie funkcjonować. Mamy trudności ze zmianą pozycji, ze skupieniem i mówieniem. Przeciwbólowo działają tylko najsilniejsze leki i na gwałt potrzebujemy wizyty u dentysty. Dlaczego zęby bolą w takich sposób? Jakie są tego przyczyny i jak im zaradzić podpowiadamy w poniższym artykule.

Pulsujący ból zęba – przyczyny

Przyczyn pulsującego bólu zęba może być kilka. Jedną z nich bywa usunięcie ósemki i stworzenie “suchego zębodołu“. Ostry i pulsujący ból jest powikłaniem tego zabiegu.

Jeżeli ból pojawia się w pozycji leżącej, może być spowodowany obecnością wysięku ropnego i kształtowaniem się ropnia tkanek okołowierzchołkowych. Najczęściej pojawia się to po nieprawidłowo wykonanych zabiegach dentystycznych.

W przypadku zaawansowanych zmian czujemy pulsowanie w obrębie tkanek dziąseł, szczęki i całej głowy. Pulsujący ból powoduje także wysadzenie zęba z zębodołu.

Najczęstszymi jednak przyczynami, pulsującego bólu zęba są zapalenia miazgi zęba. Stan zapalny powstaje w jamie ustnej, na przykład gdy nie prawidłowo będzie przeprowadzone leczenie kanałowe lub pojawią się nieoczekiwane zmiany na unerwionych tkankach.

Przyczyną pulsującego bólu zęba jest także nieprawidłowe plombowanie i wielokrotne uzupełnianie ubytków. Zaawansowana próchnica uszkadza ząb i powoduje stan zapalny miazgi, nadwrażliwość na temperaturę i w ostatecznej konsekwencji pulsujący ból zęba.

W ubytku następuje odsłonięcie przewodu nerwowego, czego konsekwencją są silne dolegliwości, takie jak pulsujący ból zęba.

Zapalenie miazgi zęba a pulsujący ból zęba

Stan zapalny miazgi musi być leczony w gabinecie stomatologicznym, same środki przeciwbólowe, nawet te najsilniejsze problemu nie rozwiążą.

Usunięcie zęba także nie jest rozwiązaniem, ponieważ przy dolegliwości stanu zapalnego miazgi należy zlokalizować i wyeliminować przyczyny, które znajdują się prawdopodobnie we wnętrzu martwego zęba lub w zębodołach, powstałych już po wyrwanych zębach.

Jeżeli ból odczuwamy w pozycji leżącej, oznacza to, że ciśnienie w okolicy zęba jest zwiększone. Bywają jednak przypadki, że po leczeniu kanałowym taki rodzaj dolegliwości utrzymuje się kilka dni. Dlatego niezbędne jest udanie się na wizytę do gabinetu, w którym poddawani byliśmy leczeniu.

Tam stomatolog oceni, czy wypełnienie jest nieprawidłowe, czy powstał ropień, czy przyczyną są inne powikłania. A może po prostu należy odczekać kilka dni, aż uszkodzenia się zagoją. Założony wówczas może być opatrunek znieczulający.

Pulsujący ból zęba (martwego, po kanałowym, w nocy) – przyczyny i leczenie pulsowania w zębie

Pulsujący ból zęba – sposoby leczenia

Znane są domowe sposoby na leczenie bólu zęba. Na pewno spotkaliśmy się kiedyś z radami, takimi jak zagryzanie goździków, ziołowe płukanki, zimne okłady, jedzenie przeciwną stroną, wkładanie nasączonych wacików w miejsce ubytków w zębie.

Najczęściej metody te nie wiele dają, gdy mamy do czynienia już z pulsującym bólem, jednak jeśli niosą chwilową ulgę, można z nich skorzystać, zanim dotrzemy do gabinetu stomatologicznego. Pamiętajmy jednak aby nie ingerować silnie w tkanki, aby nie utworzył się ropień lub inne rany i uszkodzenia. Zdarza się, że pacjenci, chcąc sobie ulżyć, pogarszają swój stan.

Najdziwniejsze pomysły przychodzą najczęściej w nocy. W nocy, w czasie snu pulsowanie występuje z reguły ze wzmocnioną siłą.

Środkiem doraźnym na ustanie dolegliwości pulsującego bólu jest tabletka przeciwbólowa. Jednak pamiętajmy, że bez stomatologa się nie obejdzie. Należy zrobić zdjęcie RTG i zdiagnozować przyczyny w naszym przypadku. Leczenie może odbywać się poprzez likwidację ognisk próchnicy i wypełnienia ubytków.

Gdy boli nas w obrębie miejsca po usunięciu ósemki, konieczne będzie wyeliminowanie “suchego zębodołu”. Gdy ból zdarza się zaraz po leczeniu kanałowym, należy tam szukać przyczyn i sprawdzić, czy pod ubytkiem nie utworzył się ropień lub inny stan zapalny.

Z pomocą doświadczonego dentysty dolegliwości powinny być szybko lokalizowane i usunięte.

Pulsujący ból zęba – zapobieganie

Podstawową czynnością przy silnym, nerwowym bólu zęba jest, jak najszybsze dostanie się do gabinetu stomatologicznego. Jednak jeszcze zanim pojawi się ból zęba, zadbajmy o uzębienie i wszelkie niepokojące objawy jamy ustnej.

Zaczerwienienia dziąseł, ruchy zębów, ubytki wypełnienia, wrażliwość na temperaturę, próchnica. Te objawy mogą świadczyć o pojawieniu się choroby lub zwiastują tworzące się zakażenie w obrębie jamy ustnej.

Zwracajmy na nie uwagę zawczasu, aby uniknąć nieprzyjemnego etapu z pulsującym już bólem.

Pulsujący ból zęba (martwego, po kanałowym, w nocy) – przyczyny i leczenie pulsowania w zębie

Jeżeli ból się jednak pojawi, wybierzmy sprawdzony i renomowany gabinet stomatologiczny. Wybierzmy się do kliniki z najnowocześniejszym sprzętem, gdzie leczy się przy użyciu mikroskopów z precyzyjną dokładnością. Zwiększa to szanse szybkiego wyleczenia i zapomnienia o bólu.

Martwy ząb – objawy i leczenie martwego zęba

Martwy ząb pozbawiony jest żywej miazgi, która zanika z powodu martwicy lub leczenia kanałowego. W drugim przypadku to stomatolog usuwa zakażone masy z wnętrza komory oraz kanałów.

Pomimo ogromnych zdolności miazgi do regeneracji, kiedy bodźce uszkadzające przekroczą granicę właściwości obronnych tkanki, dochodzi do definitywnej śmierci komórek. Z tego powodu martwicę miazgi zalicza się pulpopatii nieodwracalnych.

Martwica może obejmować część lub całą miazgę danego zęba. Ze względu na to rozróżnienie, dzieli się martwicę miazgi na częściową i całkowitą.

W pierwszym przypadku, dochodzi do obumarcia pewnej puli komórek, natomiast pozostałe objęte są zazwyczaj zaawansowanym stanem zapalnym, ale wykazują żywotność.

Częściowa martwica miazgi dotyczy zwykle tkanki wewnątrz komory zęba, a z upływam czasu może rozszerzać się na kanały korzeniowe, formując całkowitą martwicę miazgi.

Poważną konsekwencją tego stanu jest rozprzestrzenianie się zapalenia i zakażenia na struktury okolicy okołowierzchołkowej.

Zgorzel zęba

Z pojęciem martwego zęba nierozerwalnie łączy się zjawisko zgorzeli zęba, również zaliczanej do pulpopatii nieodwracalnych. Kiedy komórki miazgi obumierają, tracą zdolności obronne. Organizm również nie potrafi sam poradzić sobie z usunięciem martwiczych mas, z uwagi na ich położenie wewnątrz twardych struktur zęba.

Warunki panujące w jamie ustnej sprawiają, że bakterie gnilne mają doskonałe środowisko do rozwoju. Uważa się, że martwa miazga pozostawiona bez interwencji lekarza, prędzej czy później ulegnie rozkładowi gnilnemu. Jest to o tyle niebezpieczne, że toksyczne substancje produkowane przez drobnoustroje, uszkadzają zdrowe struktury i prowadzą do szerzenia się infekcji.

Jak powstaje martwy ząb?

Aby uznać ząb za martwy musi dojść do obumarcia komórek miazgi, u których nastąpiły uszkodzenia lub zaburzenia w dostawie niezbędnych składników pokarmowych oraz tlenu.

Martwica miazgi najczęściej ma swoje źródło w niewłaściwej higienie jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy na dobę, nitkowanie, płukanie jamy ustnej, regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym – te wszystkie działania mogą uchronić pacjenta przed rozwojem próchnicy.

W przypadku nieprzestrzegania zasad higieny jamy ustnej, próchnicotwórcze bakterie są w stanie zasiedlić odkładającą się płytkę nazębną.

Drobnoustroje zaczynają produkować liczne substancje, które powodują demineralizację twardych struktur zęba, prowadząc do powstania ubytków próchnicowych. Dzięki wytworzonym przerwom w szkliwie i zębinie, bakterie dostają się do wnętrza komory.

W odpowiedzi na wytwarzane przez chorobotwórcze drobnoustroje toksyny, organizm reaguje rozwojem stanu zapalnego. Infekcja miazgi znacznie osłabia jej mechanizmy obronne, co skutkuje powolnym obumieraniem komórek.

Jeśli masy martwicze zostaną zasiedlone przez bakterie beztlenowe, rozpoczyna się proces gnicia, a zakażenie może przedostawać się do sąsiadujących struktur.

Zakażenie miazgi, prowadzące do martwego zęba, może pojawić się także w wyniku infekcji krwiopochodnej. Dzieje się tak w przypadku, gdy w organizmie występuje już jakiś narząd objęty infekcją.

Bakterie przypływające wraz z krwią osiedlają się w miazdze i wywołują nowe ognisko zakażenia.

Scenariusz taki może wydarzyć się w przypadku zapalenia płuc, zapalenia układu moczowego lub anginy, ale infekcję krwiopochodną miazgi zalicza się do rzadkich zjawisk.

Inną przyczyną martwicy miazgi jest uszkodzenie szypuły naczyniowo–nerwowej, wchodzącej do wnętrza zęba od strony okolicy okołowierzchołkowej. Najczęstszą przyczyną tego typu urazów są czynniki mechaniczne, działające z niewielką intensywnością, ale przez długi czas. Sytuacje, w których może dochodzić do zaburzeń w ukrwieniu miazgi, to:

 • nawykowe obgryzanie paznokci, długopisów, ołówków,
 • zbyt szybkie ustawianie zębów w czasie procedur ortodontycznych,
 • źle dopasowane protezy zębowe.

Martwy ząb objawy

Obecność oraz nasilenie objawów przy martwym zębie zależy od stopnia zaawansowania martwicy. Jeśli część miazgi, wraz z zakończeniami nerwowymi, pozostaje żywa, pacjent będzie odczuwał ból w trakcie spożywania gorących posiłków. Aby lepiej określić faktyczny stan tkanek wewnątrz zęba, stomatolog może posłużyć się różnymi testami. Badanie żywotności odbywa się przez:

 • zgłębnikowanie,
 • użycie chlorku etylu,
 • test z pulpometrem,
 • rozgrzaną gutaperkę.

Te czynniki drażnią funkcjonujące zakończenia czuciowe, które wysyłają do ośrodkowego układu nerwowego impulsy bólowe.

W przypadku martwicy całkowitej chory nie odczuwa bólu, z powodu zniszczenia receptorów. Często zwraca uwagę na ciemniejszą barwę zęba oraz zmatowienie szkliwa.

W badaniu stomatologicznym lekarz zauważa przyczyny, mogące doprowadzić do powstania martwego zęba – ubytki próchnicowe, rozległe wypełnienia, urazy mechaniczne.

Przy podświetleniu zęba na czarnym tle wyłania się obraz zarysowanej na ciemno komory.

Granica między martwicą a zgorzelą jest bardzo płynna i często nieuchwytna, ale bardzo ważna z punktu widzenia rozprzestrzeniania się stanu zapalnego oraz zakażenia na sąsiadujące tkanki. Aby się o tym przekonać, stomatolog wykonuje testy opukiwania zęba i obmacywania okolicy okołowierzchołkowej.

You might be interested:  Nacięcie lub usunięcie błony dziewiczej (hymenotomia)

Gdy infekcja pozostaje ograniczona do komory zęba, badanie nie wywołuje przykrych dolegliwości ze strony tkanek otaczających. Zapalenie okolicy wierzchołka korzeni będzie się objawiało bólem w trakcie przeprowadzanych testów. W diagnostyce niezbędne wydaje się również wykonania zdjęć RTG zębów.

Stanowią one ważną wskazówkę w ocenie rozległości stanu zapalnego i pomagają w zaplanowaniu dalszego leczenia.

W przypadku zgorzeli, pacjent zgłasza przykry zapach wydobywający się z ust oraz uczucie nieprzyjemnego posmaku.

Martwy ząb powikłania

Organizm bardzo słabo radzi sobie z zakażeniem miazgi przez to, że jest ona zamknięta w obrębie twardych strukturach zęba. Martwe tkanki tej okolicy przy sprzyjających warunkach panujących w jamie ustnej, prawie zawsze ulegają rozpadowi gnilnemu. Pomimo że martwy ząb nie boli, zakażenie przedostaje się na sąsiadujące struktury, dając szereg poważnych powikłań.

Stan zapalny i infekcja przedostają się z martwej miazgi początkowo na okolicę okołowierzchołkową, formując ropień okołowierzchołkowy. Schorzenie to przechodzi przez kolejne etapy, dając następnie ropień podokostnowy oraz podśluzówkowy.

Ból, obrzęk twarzy czy zaczerwienienie, choć dokuczliwe, nie są najgorszym skutkiem występowania tych chorób. Bakterie z okolicy jamy ustnej mają prosty dostęp do różnych struktur – nie tylko głowy, ale także odległych narządów.

 Wysiew chorobotwórczych drobnoustrojów może być przyczyną ropni mózgu, śródpiersia, infekcyjnego zapalenia wsierdzia czy reaktywnego zapalenia stawów.

Uważa się również, że bakterie pochodzące z jamy ustnej mają swój udział w prowokowaniu rozwoju chorób autoimmunologicznych u osób z predyspozycjami.

W skrajnych przypadkach drobnoustroje atakujące miazgę mogą być źródłem zagrażającej życiu posocznicy, czyli uogólnionej reakcji organizmu na zakażenie z wystąpieniem niewydolności wielonarządowej.

Dlatego tak duży nacisk należy kłaść na postępowanie zgodne z zasadami właściwej higieny jamy ustnej oraz szybkie reagowanie na chore lub martwe zęby.

Pulsujący ból zęba (martwego, po kanałowym, w nocy) – przyczyny i leczenie pulsowania w zębie

Wybielanie martwego zęba

Piękny uśmiech to nie tylko wartość estetyczna, ale również gwarant dobrego samopoczucia i pewności siebie. Nawet w przypadku takim, jak martwy ząb, wybielanie jest możliwe. Na szczęście leczenie kanałowe nie przeszkadza w realizacji marzenia o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu.

Metody wybielania zębów dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwszy typ stosowany jest w rozjaśnianiu zębów z żywą miazgą. Drugi natomiast poleca się po leczeniu kanałowym.

Wewnętrzne metody wybielania opierają się na podaniu do wnętrza komory środków wybielających, które mają za zadanie rozjaśnić ząb. Najpopularniejszym wybielaczem stosowanym przez stomatologów jest nadtlenek wodoru w wysokim stężeniu (perhydrol).

Zabieg wykonuje się po ówczesnej higienizacji oraz zabezpieczeniu okolicznych tkanek przed toksycznym działaniem środka wybielającego. Po wykonaniu dostępu przez koronę, lekarz oczyszcza komorę, pozostawia w jej wnętrzu wybielacz i tymczasowo zamyka ubytek.

Po określonym czasie (zazwyczaj kilka dni; w zależności od użytego materiału) pacjent wraca na fotel, a stomatolog ocenia efekty działania. W razie potrzeby całą procedurę można powtórzyć.

Ten sposób określa się mianem techniki stopniowego wybielania (walking bleach).

Można spotkać się także z techniką termokatalityczną, polecaną w przypadku trudnych do usunięcia przebarwień. Metoda ta jest szybka. Dzięki użyciu specjalnej lampy, która przyspiesza działanie wybielacza, pozwala cieszyć się efektami od razu po zabiegu.

Pulsujący ból zęba (martwego, po kanałowym, w nocy) – przyczyny i leczenie pulsowania w zębie

Martwy ząb leczenie

W związku z potencjalnymi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, martwy ząb powinien zostać poddany terapii. Stomatolog w pierwszej kolejności zaproponuje leczenie kanałowe.

W sytuacji, kiedy przeszkody mechaniczne (zwapnienia) lub specyficzne ułożenie korzeni uniemożliwiają endodoncie pracę, alternatywą pozostaje hemisekcja (usunięcie jednego z korzeni wraz z częścią korony), radisekcja (usunięcie jednego z korzeni) lub ekstrakcja (usuniecie całego zęba).

Leczenie kanałowe ma za zadanie pozbycie się martwej miazgi z komory oraz kanałów zęba wraz z bakteriami.

Po opracowaniu ubytków próchnicowych oraz wykonaniu dojścia do wnętrza zęba stomatolog usuwa martwe masy z wnętrza korony, a następnie przechodzi do manipulacji na kanałach korzeniowych.

W tym celu wykorzystuje cienkie pilniki i obficie płucze miejsce zabiegu antyseptycznymi środkami dla zabicia całej flory bakteryjnej. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest zamknięcie kanałów specjalistycznym materiałem (najczęściej gutaperką) oraz odbudowa korony zęba.

Miazga może być niecałkowicie martwa, więc cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Kiedy jego wykonanie okazuje się niemożliwe (np. w wyniku uczulenia na środki znieczulające lub zaburzenia krzepnięcia), leczenie kanałowe przeprowadza się z dewitacją (uśmierceniem) miazgi.

Na pierwszej wizycie lekarz zakłada do wnętrza zęba substancje powodujące obumarcie tkanek.

Zniszczenie zakończeń nerwowych skutkuje brakiem odczuwania bólu, dzięki czemu na kolejnej sesji stomatolog jest w stanie przeprowadzić leczenie kanałowe bez podawania znieczulenia, a pacjent nie odczuwa przykrych dolegliwości związanych z zabiegiem.

Co prawda martwy ząb po właściwie wykonanym leczeniu kanałowym nie boli, jednak pierwsze dni po zabiegu mogą upłynąć pod znakiem dokuczliwych dolegliwości.

Spowodowane są one reakcją odczynową okolicznych tkanek na działania w okolicy przeprowadzonego zabiegu i szybko mijają.

Jeśli ból zęba pojawia się po przerwie bez uczucia dyskomfortu, może to oznaczać rozwój infekcji oraz zapalenia. Dzieję się tak w wyniku:

 • niedokładnego usunięcia martwiczych mas,
 • przetrwania drobnoustrojów, pomimo stosowania specjalnych środków,
 • nieszczelnego wypełnienia kanałów.

W takim przypadku, najczęściej wiąże się to z potrzebą powtórnego leczenia kanałowego.

Martwy ząb podsumowanie

Martwy ząb to potoczna nazwa stanu, w którym wnętrze zęba jest wypełnione obumarłymi tkankami lub specjalnymi materiałami po leczeniu kanałowym. Jeśli martwicy uległy wszystkie komórki miazgi, pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.

Z powodu możliwości rozwoju poważnych powikłań, martwy ząb powinien być poddany terapii. Najczęściej wykonuje się leczenie kanałowe, a w przypadku przeciwwskazań – usuwa się fragment lub cały ząb.

Najczęstszą przyczyną martwego zęba są bakterie próchnicowe, dlatego dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa to podstawa zdrowego uśmiechu.

Bibliografia

 • Współczesna endodoncja w praktyce, Arabska-Przedpełska B., Pawlicka H. (red.), Łódź, 2012;
 • Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M.: Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny. Warszawa, 2014.

Pulsujący ból zęba – co go może powodować? Jak leczyć?

Pulsujący ból zęba to dość uciążliwy objaw, za który odpowiadać mogą różne stany chorobowe. Pulsowanie zęba pojawia się w stanach zapalnych miazgi, które wywołuje najczęściej nieleczona próchnica głęboka.

Może być konsekwencją urazu i stanu zapalnego przyzębia czy świadczyć o ropniu okołowierzchołkowym w martwym zębie.

Osoby doświadczające uczucia pulsowania w zębie powinny udać się na konsultację do dentysty, który w zależności od przyczyny bólu dostosuje leczenie.

Pulsujący ból zęba wywołany stanem zapalnym miazgi

Pulsujący ból zęba może świadczyć o stanie zapalnym miazgi. Miazga jest tkanką wypełniającą komory i korzenie zębów, która jest bardzo wrażliwa, mocno unerwiona i unaczyniona.

Odpowiada za dotlenienie i odżywienie zęba, co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Przyczyną zapalenia zęba jest najczęściej nieleczona próchnica głęboka.

Stan ten może być też konsekwencją wielokrotnie przeprowadzanych w danym zębie zabiegów dentystycznych czy nieprawidłowo wykonanego wypełnienia.

Chorzy w początkowej fazie doświadczają lekkiego i przemijającego bólu, który pojawia się zwłaszcza podczas spożywania zimnych i gorących potraw oraz napojów.

Wraz z zaawansowaniem choroby ból staje się silny, uporczywy, tętniący, promieniujący na sąsiednie zęby i może być odczuwany zarówno w dzień, jak i w nocy. Świadczyć może to nawet o nieodwracalnym zapaleniu miazgi zębowej.

Wówczas oprócz dolegliwości bólowych zęba u chorych stwierdza się podwyższoną temperaturę ciała, ogólne złe samopoczucie, brak apetytu, rozbicie, ból głowy i gardła.

Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym u części osób mija. Niekiedy na kilka tygodni na bolący ząb zakłada się specjalne opatrunki zawierające wodorotlenek wapnia lub tlenek cynku. W przypadku silnie zaawansowanego stanu zapalnego konieczna okazać się może nawet ekstrakcja, czyli usunięcie zęba z martwą miazgą.

Pulsujący ból zęba martwego – ropień okołowierzchołkowy

Pulsujący ból zęba martwego może być objawem ropnia okołowierzchołkowego, czyli procesu zapalnego, który toczy się w tkankach okołowierzchołkowych zęba. W tym przypadku pulsujący ból zęba pojawia się zwłaszcza w nocy, po przyjęciu poziomego ułożenia ciała. Dolegliwości bólowe nasilają się przy nagryzaniu i działaniu ciepła.

Ból opisywany jest przez chorych jako ciągły i promieniujący. Nierzadko doświadcza się uczucia wysadzania zęba z zębodołu, pojawia się zaczerwienienie błony śluzowej i obrzęk. Ząb może być rozchwiany, a okoliczne węzły chłonne powiększone. Najczęstszą przyczyną powstawania ropni jest stan zapalny toczący się w zębie lub jego okolicy.

Leczenie ropnia okołowierzchołkowego wymaga trepanacji zęba, czyli otwarcia komory. Lekarz opróżnia (drenuje) ropień zęba. Podejmowane jest leczenie kanałowe lub otwarte z użyciem antybiotyku. Niekiedy konieczna okazuje się ekstrakcja zęba. Ukojenie dolegliwości bólowych przynoszą zimne okłady z lodu.

Pulsujący ból zęba po urazie przyzębia

Pulsujący ból zęba może pojawić się jako konsekwencja urazu przyzębia, czyli tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. W skład przyzębia wchodzą: dziąsła, okostna, ozębna, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy.

Za uraz przyzębia odpowiadać mogą: korzystanie z nieodpowiedniej szczoteczki do zębów o zbyt twardym włosiu, szczotkowanie z nadmierną siłą, nieprawidłowo założone uzupełnienie protetyczne czy bruksizm, czyli zgrzytanie zębami.

Inną przyczyną mogą być upadek, wypadek, bójka, które powodują uraz zęba i jego przyzębia. Najczęściej w ich wyniku dochodzi do uszkodzenia jedynki i pulsującego bólu tego zęba.

You might be interested:  Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja, powikłania

Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:

Pulsujący ból zęba przy zapaleniu przyzębia

Zapalenie przyzębia, potocznie określane paradontozą, może być źródłem pulsującego bólu zęba. W większości przypadków za stan ten odpowiadają bakterie płytki i kamienia nazębnego. Gromadzą się one na zębach w wyniku niewystarczającej higieny jamy ustnej. Infekcja tkanek przyzębia może przyczynić się do obnażenie szyjek zębów, krwawienia z dziąseł, rozchwiania i utraty zębów.

Szczególne znaczenie w leczeniu przypisuje się odpowiedniej higienie przyzębia, której utrzymanie zapewnia stosowanie szczoteczek do zębów o miękkiej lub średniej twardości włosia, wykonywanie szczoteczką okrężnych i/lub wymiatających ruchów, korzystanie z nici dentystycznej, płukanek i szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Wskazany jest także skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Niezbędne jest wykonanie wypełnień i/lub uzupełnień protetycznych. Zaawansowana postać wymaga przeprowadzenia kiretażu, czyli zabiegu oczyszczania powierzchni korzenia oraz uzupełnienia ubytków kostnych preparatami kościozastępczymi.

Inne przyczyny pulsującego bólu zęba

Prócz wyżej wymienionych dolegliwości przyczynami pulsującego bólu zęba mogą być także za wysokie wypełnienia i ich nieodpowiednie dostosowanie w zgryzie oraz zbyt szybkie przesuwanie zębów podczas leczenia ortodontycznego.

Zdarza się, że pulsujący ból zęba stanowi objaw nadwrażliwości pozabiegowej, pojawiającej się zwłaszcza w przypadku leczenia głębokiego ubytku próchnicowego.

Jest to typowa reakcja na tego typu leczenie i może się utrzymać nawet przez kilka dni.

Bibliografia:

1. Jańczuk Z., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Warszawa, PZWL, 2011.

2. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza – Zarys kliniczny, Warszawa, PZWL, 2007.

3. Barańska-Gachowska M., Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego, Lublin, Czelej, 2004.

Pulsujący ból zęba – poznaj przyczyny

Pulsujący ból zęba to dolegliwość, z którą każdy z nas zmierzy się co najmniej kilka razy w życiu.

Niewielki i ledwo wyczuwalny, czy silny i trudny do wytrzymania – każdy z nich jest nieprzyjemny i wpływa na życie codzienne. Aby móc go właściwie leczyć, należy poznać jego przyczyny.

Skąd bierze się pulsujący ból zęba? Co może oznaczać? Jak go leczyć, aby nie dokuczał dłużej, niż to konieczne? Oto garść najpotrzebniejszych informacji.

Pulsujący ból zęba to dolegliwość, z którą każdy z nas zmierzy się co najmniej kilka razy w życiu.

Niewielki i ledwo wyczuwalny, czy silny i trudny do wytrzymania – każdy z nich jest nieprzyjemny i wpływa na życie codzienne. Aby móc go właściwie leczyć, należy poznać jego przyczyny.

Skąd bierze się pulsujący ból zęba? Co może oznaczać? Jak go leczyć, aby nie dokuczał dłużej, niż to konieczne? Oto garść najpotrzebniejszych informacji.

Powodów bólu zęba może być naprawdę wiele. Bez szczegółowej diagnostyki trudno jest odkryć jego przyczynę, a następnie – dobrać i rozpocząć właściwe leczenie.

Pierwszym krokiem w kierunku postawienia trafnej diagnozy powinna być wizyta w pracowni radiologicznej i wykonanie kompleksowego zdjęcia RTG zębów. W ten sposób dajemy dentyście możliwość zauważenia schorzenia niewidocznego gołym okiem.

Pulsującemu bólowi zęba często towarzyszy również problem z nagryzaniem, nadwrażliwość na dotyk i widoczny obrzęk dziąsła.

Jedną z najczęściej spotykanych przyczyn pulsującego bólu jest zapalenie miazgi zęba. Nieprawidłowe plombowanie i wielokrotnie wypełniany ubytek w tym samym zębie mogą skończyć się jego uszkodzeniem.

Nie należy jednak zapominać, że to nieleczona próchnica jest głównym powodem wystąpienia i rozwoju stanu zapalnego miazgi. W pierwszej fazie choroby, pacjenci odczuwają ból przede wszystkim podczas picia gorących i zimnych napojów.

Choć początkowe objawy nie są zbyt uciążliwe, schorzenie rozwija się szybko i niebawem do nadwrażliwości na temperaturę dołączają również: wysoka gorączka, brak apetytu, ból głowy i gardła.

Dolegliwości związane z pulsującym bólem zęba mogą mieć również związek z leczeniem kanałowym. Tego rodzaju dolegliwości ustają jednak już po kilku dniach od zabiegu.

Zdarza się, że niezbędne jest założenie przez dentystę opatrunków uśmierzających objawy. Nadmiernie rozwinięty i nieleczony stan zapalny, może skutkować koniecznością ekstrakcji chorego zęba.

Z pewnością nie warto więc zwlekać z wizytą u dentysty.

Choć niektórym wydaje się to nieprawdopodobne, pulsujący ból o charakterze promieniującym może dotyczyć również zęba martwego. W przypadku takich dolegliwości najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem tkanek okołopowierzchniowych. Ropień okołowierzchołkowy daje o sobie znać głównie nocą oraz po przyjęciu pozycji leżącej. Poza objawem bólowym ropniowi towarzyszą również:

 • zaczerwienienie dziąsła
 • rozchwianie zęba
 • obrzęk okolicznych węzłów chłonnych

Opisując objawy, pacjenci często wspominają również o wrażeniu wysadzania zęba z zębodołu i bolesności dziąseł. Przyczyną wystąpienia ropnia może być stan zapalny zęba lub jego okolic.

Nie zawsze jednak ten rodzaj bolesności oznacza stan zapalny. Może on być również skutkiem użycia zbyt dużej siły podczas szczotkowania lub wyboru szczoteczki z za twardym włosiem. Do urazu tkanek przyzębia i pojawienia się pulsującej bolesności mogą prowadzić również:

 • uszkodzenia mechaniczne (na skutek uderzenia lub bruksizmu)
 • nieprawidłowo (zbyt wysoko) założone wypełnienie
 • wyjątkowo głęboki ubytek

Każdy dzień zwłoki może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia jamy ustnej. Bez względu na to, jaka jest rzeczywista przyczyna bólu, nie warto więc odkładać wizyty u dentysty w czasie.

Sposoby leczenia pulsującego bólu zębów

Metoda leczenia pulsującego bólu zęba zależy przede wszystkim od źródła jej wystąpienia. Zainfekowany próchnicą ząb należy oczyścić i opracować, a następnie wypełnić.

Jeśli objawy bólowe są efektem leczenia endodontycznego, niezbędne może się okazać usunięcie zęba wraz z martwą miazgą, w której wystąpiło zapalenie. Ropień okołowierzchołkowy najczęściej leczy się za pomocą trepanacji zęba, czyli otwarciu komory.

Stomatolog drenuje wówczas ropień oraz rozpoczyna leczenie kanałowe z wykorzystaniem antybiotyku. Niestety zdarza się, że takie metody nie przynoszą oczekiwanych efektów i konieczna okazuje się usunięcie zęba.

Bez względu na przyczynę pulsującego bólu zęba, zaleca się natychmiastową wizytę w gabinecie stomatologicznym. Placówka Warsaw Dental Center ma w swojej ofercie pełen zakres leczenia promieniującego bólu zęba o różnym podłożu. W razie potrzeby można oczywiście zastosować domowe sposoby jak na przykład:

 • okłady z lodu stosowane na zewnętrzną stronę jamy ustnej (przy opuchliźnie)
 • okłady ciepłe, jako metodę zmniejszenia bólu wynikającego z zapalenia miazgi.

Należy jednak pamiętać, że nie wyleczą one choroby, a jedynie doraźnie zmniejszą jej objawy.

Material partnera

Ból, stan zapalny pod koroną zęba – przyczyny i leczenie

Niewiele rodzajów bólu jest tak wyczerpujących jak ból zęba. Jeśli wydawało Ci się, że korona pozwoli Ci go uniknąć, mamy dla Ciebie przykrą wiadomość. Ból zęba pod koroną to rzeczywiste zjawisko. Jeśli od jakiegoś czasu lub od niedawna odczuwasz dyskomfort w okolicach korony, podjęcie odpowiednich środków zaradczych pozwoli Ci skutecznie złagodzić ból.

Przyczyny bólu zęba pod koroną

Przyczyny bólu powodowanego przez korony mogą być różne. Jeśli przed założeniem korony nie poddano Cię leczeniu kanałowemu w celu usunięcia miazgi zęba, nacisk na uszkodzony nerw może powodować ból.

Pacjenci z nieprawidłowym zgryzem (okluzją), u których występuje zgrzytanie zębami w nocy, mogą doświadczać bólu na skutek dociskania wyższych niż zwykle występów lub obszarów zęba.

Kolejną przyczyną bólu może być poprzednie wypełnienie zęba, zwłaszcza wykonane ze srebra, wokół którego wystąpił przeciek bakteryjny powodujący infekcję korzenia nerwowego.

Domowe leczenie

Przede wszystkim musisz ustalić, czy występuje u Ciebie zgrzytanie zębami w nocy, czyli nawyk zwany bruksizmem. Budzisz się wtedy z obolałymi, zaciśniętymi mięśniami szczęki. Inne objawy to przede wszystkim dźwięk powstający na skutek zgrzytania zębami podczas snu, a także długotrwały ból i sporadyczna opuchlizna w dolnej części twarzy lub szczęki.

Zwykła nakładka na zęby zakupiona w aptece lub w sklepie internetowym może Ci przynieść nieco ulgi, podobnie jak wykorzystanie przed pójściem do łóżka technik medytacji zmniejszających stres i lęk. Zanim zaśniesz, spróbuj odprężyć mięśnie szczęki, przykładając do policzków ręcznik zmoczony ciepłą wodą.

Upewnij się również, że prawidłowo dbasz o swoją jamę ustną i dziąsła, regularnie szczotkując i nitkując zęby. Używaj płynów do płukania ust, które zwykle eliminują 99% zarazków i dostarczają 12-godzinnej ochrony nawet po jedzeniu i piciu.

Kiedy należy udać się do dentysty i podjąć leczenie?

Jeśli ból zęba pod koron nadal się utrzymuje, należy jak najszybciej udać się do dentysty, który postawi profesjonalną diagnozę. Na spotkaniu możesz swobodnie opisać wszystkie objawy. Jeśli występuje u Ciebie bruksizm, nie zapomnij o tym wspomnieć, podobnie jak o zastosowanych środkach zmniejszających ból.

Uporanie się z problemem

Po wykonaniu badania jamy ustnej dentysta może Cię poprosić o zaciśnięcie zębów na kalce zgryzowej. Sprawdzi w ten sposób, czy okluzja nie jest spowodowana występami.

Jeśli ujawnione zostaną takie występy, dentysta odpowiednio je przypiłuje i wyrówna Twój zgryz. Jeśli cierpisz na bruksizm, możesz poprosić o odpowiednio dopasowaną nakładkę na zęby.

Podczas snu nakładka tworzyć będzie warstwę ochronną między górnymi a dolnymi zębami.

Jeśli dentysta wykryje infekcję zęba pod koroną, może zalecić leczenie kanałowe, które zwykle wymaga zdjęcia korony.

W niektórych przypadkach możliwe jest wywiercenie otworu w koronie, które umożliwia dentyście dostęp do kanału korzenia bez konieczności zdejmowania i zakładania kolejnej korony.

You might be interested:  Jakie są metody leczenia chrapania?

To złożona operacja, ale pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zdjęte korony często nie nadają się już do ponownego użytku.

Jeśli doświadczasz bólu pod koroną zęba, sprawą priorytetową jest jak najszybsze rozpoznanie przyczyny i zastosowanie odpowiednich środków zaradczych. Ten rodzaj bólu rzadko kiedy zanika samoistnie. Jeśli domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem okażą się nieskuteczne, nie czekaj dłużej i udaj się do dentysty, by uzyskać profesjonalną pomoc.

ból po leczeniu reendo

Dzień dobry. We wtorek (23.05) miałem (w znieczuleniu) powtórne leczenie kanałowe górnej dwójki (była to druga i ostatnia wizyta). Ząb został “skończony”, zrobione zostało zdjęcie po wypełnieniu i na rtg wszystko ok. Tego samego dnia ząb mnie trochę bolał, cały następny dzień również, ale nie był to wielki ból, nie brałam środków przeciwbólowych.

Trzeciego dnia – w czwartek – ząb stale bolał mnie cały dzień ale już mocno. Wziąłem 2 x ibuprom, ale nie bardzo pomógł. W piątek do stałego, ciągłego bólu, doszło mocne pulsowanie (nasilające się przy najmniejszym wysiłku, gwałtowniejszym ruchu), rwanie.

Po południu udałem się do stomatologa, który leczył ząb ale lekarz, po opukaniu zęba(bolał bardzo na opukiwanie), stwierdził, że nic nie może zrobić. Przepisał ketonal forte i w razie opuchnięcia lub gorączki Augumentin 1000mg. Dziś jest sobota, ząb dalej boli, pulsuje, rwie. Co może być tego przyczyną, co dalej robić?
Trudno powiedzieć bez zdjęcia w projekcji 3 D.

Może została podrażniona ozębna,lub materiał wypełniający kanał został przepchnięty poza wierzchołek.Czasem pomaga seria naświetleń laserem biostymulacyjnym na okolicę wierzchołka korzenia 2kJ na cm kwadratowy.Zdarza się,że ból jest tak silny i uporczywy,że niestety ząb trzeba usunąć. Od roku niezajmująca sie juz stomatologią, przykro mi nie pomogę….

każde leczenie kanałowe jest obarczone ryzykiem,liczymy na siły obronne organizmu,czasem musimy się wspomóc antybiotykiem ilekiem przeciwbóolowym.Mam nadzieję że w końcu atybiotyk zadziałał co naogół występuje po 24 godzinach.Chyba że jednak zabieg spowodował przepchnięcie materiału z kanału poza wierzchołek, Zawsze .

jeszcze można zrobić resekcję wierzchołka Witam,
trudno oceniać stan zęba oraz samo leczenie bez zbadania pacjenta oraz bez diagnostyki radiologicznej. Niestety zęby po leczeniu endodontycznym (również prawidłowo przeprowadzonym) mogą przez okres kilku tygodni dawać o sobie znać…
Zęby nie mają stałej liczby kanałów korzeniowych.

Czasem w zębie, który najczęściej ma 1 kanał, mogą być 2 lub więcej kanałów. Nie odnalezienie wszystkich może dawać opisane dolegliwości. W przypadku bólu utrzymującego się po leczeniu kanałówym należy rozważyć wykonanie badania tomograficznego.
Z poważaniem,

Tomasz Zbożeń

Szanowny Panie, po prawidłowo i skutecznie przeprowadzonym leczeniu kanałowym dolegliwości bólowe zazwyczaj utrzymuja się 2-3 dni i powinny byc coraz słabsze. Utrzymywanie się silnego i narastającego bólu jest objawem zlym rokowniczo. Najczęstszą przyczyną jest niedopełnienie kanałów, nie odnalezienie jednego lub więcej oraz sporadycznie podrażnienie tkanek wokół wierzchołka zęba spowodowane przepchnięciem materiału wypełniającego. Obawiam się, że natybiotyk menie rozwiązać Panskiego problemu. Sugeruję konsultację w innym gabinecie specjalizującym się w leczeniu endodontycznym. Ukłony Rafał Radzewski Może byc dodatkowy kanał ,trzeba zrobić tomografie komputerowa tego rejonu ,może byc podrażnienie chemiczne kości wokół zęba ,albo termiczne podrażnienie zęba
Pozdrawiamy zespół rojekdental.pl Dzień dobry, po leczeniu kanałowym może wystąpić ból zęba, który mija po kilku dniach ,czasami utrzymuje się dłużej nawet kilka tygodni. Niestety zęby po leczeniu reendo są obarczone większym ryzykiem takich powikłań, niż te leczone po raz pierwszy.
Radziłabym odczekać kilka dni , wziąć lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli ząb nadal będzie tak mocno bolał proszę zwrócić się do lekarza, można rozważyć podjęcie ponownego leczenia i wykonanie dodatkowych badań np.rtg. Z poważaniem

Ewa Kaniewska

Ciężko poradzić nie widząc zdjęcia, ale czasem w podobny sposób objawia się reakcja alergiczna na materiał, którym został wypełniony kanał. Sugeruję wizytę: Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę. Witam,
Ciężko stwierdzić co może być przyczyną bólu po samym tylko opisie. Leczenie powtórne kanałowe jest trudnym leczeniem. Być może w okolicach wierzchołka zęba pozostały jakieś bakterię które powodują ból. Jeśli ból po antybiotykoterapi nie ustąpi być może trzeba ponownie otworzyć ząb i leczyć długotrwale środkami przeciw bakteryjnymi lub wykonać resekcję wierzchołka. Pozostaję z poważaniem,

A. Gmerek.

Witam Pana, Czasami po leczeniu kanałowym odczuwać można bolesność lub rodzaj rozpierania. Te objawy pacjenci określają często jako dyskomfort na granicy bólu. To mija po krótszym lub troszkę dłuższym czasie, Czasami zaleca się antybiotyk. Zabieg reendo jest zawsze obarczony pewnym ryzykiem. Życzę zdrowia. Pozdrawiam Witam!
Zęby jednokorzeniowe posiadają zazwyczaj jeden kanał. Jenak często istnieje odstępstwo od reguły i istnieje prawdopodobieństwo istnienia drugiego kanału, który został pominięty w leczeniu i to on jest sprawcą tak długiego cierpienia. Po leczeniu kanałowym istnieje możliwość lekkiej bolesności przez kilka dni po zabiegu, lecz nie tak intensywnej , jak to Pan opisuje. Do tego należy wspomnieć o bliskości zatoki szczękowej oraz możliwości wystąpienia powikłań w przypadku takiego zabiegu, jak perforacja kanału zęba w trakcie leczenia. Wszystko się może zdarzyć, pomimo najszczerszych chęci. Powtórne leczenie kanałowe jest zabiegiem trudnym. Należy usunąć i oczyścić kanał, bądź kanały po poprzednim leczeniu, zastosować specjalne środki bakteriobójcze działające w obrębie kanału, jak i zębiny na długość owego kanału oraz ostatecznie go wypełnić. Pulsowanie świadczy o zaawansowanym stanie zapalnym. Konieczna jest wizyta konsultacyjna u lekarza specjalisty w zakresie endodoncji wraz ze zdjęciami rtg przed i po zakończonym leczeniu. Ta dyscyplina stomatologiczna – endodoncja – specjalizuje lekarza w szeroką dziedzinę, wiedzę i praktykę się w zakresie leczeń kanałowych, odstępstw, nowych metod, pracy z mikroskopem, powikłań, jak usunięcie złamanego narzędzia kanałowego w kanale, odnalezienie nadliczbowych kanałów korzeniowych, metody udrożniań itp.itd. Dziedzina ta jest bardzo rozległa oraz wymagająca precyzji, cierpliwości. Lekarza o tej specjalizacji nic nie zaskoczy w zakresie aberracji anatomicznych, powikłań w wyniku leczenia kanałowego. I ja sama dość często konsultuję się z lekarzem endodontą, kiedy mam wątpliwości. Uważam, iż lepiej poprosić o konsultację, niż trwać w błędzie za szkodą dla pacjenta. Tak jak wcześniej wspominałam w poprzednich postach “primum non nocere” , co oznacza – przede wszystkim, nie szkodzić.
Pozdrawiam

Joanna Ziółkowska

Witam serdecznie,
Czasami faktycznie po leczeniu kanałowym ząb może być wrażliwy i reagować, jednak nie powinny to być aż tak silne dolegliwości i w po kilku dniach powinny ustąpić.
Na pewno nie powinno się zęba zostawić w takim stanie – tylko trzeba dokładnie zdiagnozować co się stało z zębem i dlaczego jest on tak bolesny. Może być tutaj przydatna tomografia komputerowa, w celu sprawdzenia czy nie ma dodatkowych kanałów lub czy ząb nie jest złamany.

Z opisywanych objawów, najbardziej prawdopodobną przyczyną jest złamanie tego zęba. W takiej sytuacji niestety zwykle trzeba takiego złamanego zęba usunąć. Jest to niestety jedno z możliwych powikłań po leczeniu kanałowym.

Witam. Po leczeniu kanałowym, bez względu na to czy pierwotnym czy powtórnym, ząb może boleć. Zwykle ból nie jest tak nasilony jak w Pana przypadku jednak pogoda, jaka nam ostatnio towarzyszy sprzyja rozwojem stanów zapalonych. Bywa, ze leczenie kanałowe musi być uzupełnione antybiotykoterapią. Bywa również, ze samo leczenie kanałowe nie jest wystarczające i pomimo prawidłowo przeprowadzonej procedury konieczne jest jeszcze wycięcie wierzchołka korzenia (resekcja) co w przypadku siekacza jest bardzo przewidywalne. Ważna informacją jest to z jakiego powody leczenie kanałowe było przeprowadzone. Czy miał Pan jakieś dolegliwości ze strony zęba? Rokowanie w leczeniu knalow jest uzależnione m.in od stanu wyjściowego tkanek okołowierzchołkowych. Czasami, gdy zmiana jest duża, mobilizacja organizmu do gojenia może objawiać się silnym bólem. Czy poza bólem wystąpiły inne objawy takie jak obrzęk, podwyższona temperatura lub wysięk? Mam nadzieje, ze ból jednak minie.

Serdecznie pozdrawiam

Dzień dobry,czasami po leczeniu występuje powiklanie w formie bólu. Można spróbować doraźnie antybiotyk metronidazol i w celu diagnostyki cbct. Pozdrawiam Wzmożone dolegliwości bólowe po leczeniu endo mogą występować przez kilka dni, ale nie powinny mieć charakteru mocno nasilającego. Wszystko wskazuje że ząb może wymagać ponownego otwarcia a na pewno wnikliwej oceny i diagnostyki RTG. Trudno coś powiedzieć nie widząc chociażby zdj. RTG. Proponuję konsultację u innego stomatologa , najlepiej specjalisty endodonty dysponującego mikroskopem. Życzę powodzenia. Dzien dobry,
Przyczyna dolegliwosci moze byc nadwrazliwosc na uszczelniacz do wypelniania kanalow, która jest przejciowa lub powinna ustapic po terapii antybiotykuem. Do innych mozliwych przyczyn moga nalezec- obecnosc dodatkowego kanalu lub zmiana zapalna przy wierzcholku korzenia która jeszcze się nie zagoiła. W przypadku obecnosci niegojących się zmian zapalnych można spróbowac zabiegu resekcji wierzchołka korzenia.

Pozdrawiam

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *