Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy rwy kulszowej to ból pleców i ból nerwu kulszowego. Przyczyną jest przepuklina kręgosłupa, a jej leczenie stanowią ćwiczenia, leki oraz zastrzyki. Niezwykle dokuczliwy ból trwa od kilku tygodni do wielu lat. Skuteczny lek na rwę kulszową to podany do źródła bólu zastrzyk nadtwardówkowy, który pozwala szybko wygasić zapalenie i uśmierzyć ból.

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to zespół objawów pochodzących z podrażnienia lub uszkodzenia nerwu kulszowego lub jego korzeni.

Najczęściej jest to drętwienie, mrowienie i silny rwący ból w pośladku promieniujący na nogę.

Czasem dołączają się objawy neurologiczne, takie jak na przykład opadanie stopy lub zaburzenia czucia, czyli drętwa noga. Najczęściej oznacza się ją kodem ICD 10 M 54.

Rwa kulszowa – objawy

Objawy rwy kulszowej to przede wszystkim ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do pośladka, ból w pośladku promieniujący na nogę, szczególnie do tylnej części uda i do łydki.

Atak rwy kulszowej

Atak rwy kulszowej może nadejść niespodziewanie, ale może też być poprzedzony przewianiem lub wyziębieniem organizmu. Często zaczyna się przy podnoszeniu przedmiotów z podłogi na prostych nogach i ze skrętem tułowia. Czasem czujemy wtedy strzał w lędźwiach i zostajemy zablokowani w danej pozycji.

Ból pleców

Atak rwy kulszowej z reguły zaczyna się silnym bólem kręgosłupa lędźwiowego i bólem krzyża. Ból pleców może ustąpić w ciągu kilku dni, lub utrzymywać się przez długi czas.

Ból nogi

Po kilku godzinach lub dniach ból zaczyna schodzić do pośladka i nogi. Dolegliwości są zlokalizowane wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, dlatego odczuwamy ból pośladka promieniujący do uda, łydki i stopy. Nieszczęśnicy, którzy na własnej skórze doświadczyli jak boli rwa kulszowa opisują ten ból jako nieznośnie rwanie, cierpnięcie i mrowienie w nodze.

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie

Rwa kulszowa boli z tyłu i z boku uda. Jeżeli podobny ból pojawia się z przodu uda lub w pachwinie, czyli tam gdzie znajduje się nerw udowy, może to być rwa udowa. Jeżeli ból promieniuje od barku do ręki, możemy mieć do czynienia z rwą barkową, czyli ramienną.

Rwa kulszowa może być lewo lub prawostronna, wyjątkowo atakuje obie nogi i wtedy pacjenci odczuwają obustronny ból w pośladkach promieniujący do nóg. Rwa kulszowa obustronna często jest spowodowana przez masywną przepuklinę kręgosłupa.

Czasami dolegliwości są tak silne, że niektórzy nie mogą chodzić i poruszają się na czworakach.

Objawy neurologiczne

Przy ciężkiej rwie może dołączyć się osłabienie czucia, czyli drętwienie nogi i palców w zakresie unerwienia uciśniętego nerwu kulszowego.

W bardzo ciężkich przypadkach dochodzi do znacznego uszkodzenia nerwu kulszowego. Pojawiają się tzw. objawy alarmowe, czyli objawy neurologiczne przy których wystąpieniu należy udać się do szpitala. Noga staje się całkowicie drętwa i nieczuła na dotyk.

Dołącza się paraliż lub osłabienie mięśni. Objawia się to jako opadanie stopy lub niemożność stanięcia na palcach – taki zespół objawów jest określany jako rwa kulszowa porażenna. Mogą również pojawić się problemy z kontrolowaniem oddawanie moczu i stolca.

Skrzywienie kręgosłupa

Silne napięcie mięśni dodatkowo powoduje sztywność i ból. Skurcz mięśni może być tak silny, że powoduje skrzywienie kręgosłupa. Nie jest to prawdziwa skolioza i po wyleczeniu rwy wykrzywienie tułowia najczęściej mija.

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie

Ile trwa rwa kulszowa?

Czas trwania objawów to kilka tygodni, miesięcy lub lat. Czasami ostra rwa kulszowa przechodzi w rwę przewlekłą. Wtedy do istniejących objawów dołączają się kolejne powikłania rwy kulszowej takie jak punkty spustowe i przykurcze mięśniowe. To, jak długo trwa leczenie zależy od stopnia ucisku nerwu oraz skuteczności stosowanego leczenia.

Rwa kulszowa – przyczyny

Rwa kulszowa może mieć wiele przyczyn, a najczęstszą z nich jest dyskopatia pod postacią wypukliny lub przepukliny kręgosłupa.

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie

Dyskopatia

Przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na nerw kulszowy lub na tworzące go korzenie (tzw. korzonki nerwowe), czyli nerwy w kręgosłupie.

W zdecydowanej większości przypadków za ucisk i zapalenie korzonków w kręgosłupie jest odpowiedzialna dyskopatia lędźwiowa, a dokładniej – wypuklina lub przepuklina kręgosłupa, najczęściej na poziomie L5 S1 lub L4 L5.

Przepuklina to inaczej wypadnięcie dysku, czyli krążka międzykręgowego. Ucisk dysku na nerw powoduje silne zapalenie, obrzęk i niedokrwienie.

Zapalenie nerwu kulszowego

Nerw kulszowy to największy nerw w ciele człowieka. Powstaje on poprzez splatanie się ze sobą wychodzących z kręgosłupa lędźwiowego korzonków nerwowych. Do zapalenia nerwu kulszowego najczęściej dochodzi na skutek dyskopatii i ucisku nerwu w kręgosłupie przez przepuklinę.

Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa to przerost stawów międzywyrostkowch, pogrubienie więzadeł żółtych i narastanie wyrośli kostnych, tak zwanych ostefitów. Te zmiany mogą wywierać ucisk na nerw w kręgosłupie.

Najczęściej prowadzi to do objawów zwężenia kanału kręgowego, czyli stenozy lędźwiowej. U takich chorych występuje ból przy staniu i chodzeniu. W takim przypadku nie można chodzić bez bólu dalej niż określony dystans.

Choroba zwyrodnieniowa przebiega szybciej przy wadach kręgosłupa, na przykład przy jego skrzywieniu, czyli skoliozie.

Rwa kulszowa gruszkowata

Zespół mięśnia gruszkowatego, czyli rwa gruszkowata polega na ucisku nerwu kulszowego przez znajdujący się w pośladku mięsień gruszkowaty. Typową przyczyną jest jego nadmierne napięcie spowodowane uciskiem na nerw w kręgosłupie. Precyzyjne zastrzyki w ten głęboko położony mięsień rozkurczają go, przez co zmniejsza się nacisk na nerw kulszowy i znika ból.

Rwa kulszowa w ciąży

Ciąża zwiększa ryzyko ataku rwy kulszowej. Przyczynami tego są:

  • wzrost masy ciała
  • przesunięcie punktu ciężkości
  • nadmierne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego (hiperlordoza)
  • zmiany hormonalne rozluźniające stawy i ścięgna

Rwa po porodzie jest również dość częsta. Jej przyczyną może być dyskopatia, ale również uszkodzenie korzeni i splotów nerwowych w miednicy oraz zespół mięśnia gruszkowatego.

Rwa kulszowa, a korzonki

Korzonki to potoczne określenie. Niektórzy nazywają tak ból kręgosłupa lędźwiowego. Jednak w ścisłym znaczeniu tego słowa, korzonki to korzenie nerwowe, które mogą być uciśnięte w kręgosłupie przez dysk. Dlatego ból korzonków nerwu kulszowego jest odczuwany w pośladku i w nodze, a nie w kręgosłupie.

Jak rozpoznać rwę kulszową

Diagnostyka przyczyn rwy kulszowej polega na badaniu przez lekarza od kręgosłupa oraz przeprowadzeniu odpowiednich badań, z których najbardziej pomocnym jest rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Podczas badania fizykalnego często sprawdza się objaw Lasegue’a.

Rwa kulszowa – jaki lekarz?

Do jakiego lekarza z rwą kulszową? To pytanie często jest zadawane przez cierpiących pacjentów. Wybór specjalisty zależy od ciężkości objawów i tego, ile trwa rwa kulszowa.

Z lekkimi przypadkami poradzi sobie lekarz rodzinny. Cięższymi schorzeniami zajmuje się lekarz od kręgosłupa, który wie jak leczyć rwę kulszową przy pomocy bezoperacyjnej terapii przepukliny kręgosłupa.

Najcięższe przypadki operuje neurochirurg lub ortopeda.

Rwa kulszowa – leczenie

Leczenie rwy kulszowej może przebiegać w tradycyjny sposób, czyli przyjmowanie leków w formie tabletek lub licznych i bolesnych zastrzyków domięśniowych oraz rehabilitacja. Taka terapia sprawdza się w lekkich przypadkach rwy.

Przy znacznym ucisku dysku na nerw takie leczenie może jednak nie wystarczyć. Aby szybko wyleczyć rwę kulszową należy zastosować wysoce skuteczne zastrzyki nadtwardówkowe, które bezpośrednio podają leki przeciwzapalne w okolicę ucisku nerwu.

W najcięższych przypadkach wykonuje się operację kręgosłupa.

 

Zastrzyki nadtwardówkowe

Zastrzyki nadtwardówkowe to popularna w USA metoda leczenia rwy kulszowej, udowej i barkowej polegająca na precyzyjnym podaniu leku w w okolicę ucisku nerwu w kręgosłupie. Podany płyn wypłukuje substancje zapalne i neutralizuje kwasicę, a silny lek wygasza zapalenie korzonków nerwowych.

Dzięki temu, że działamy bezpośrednio na źródło bólu zastrzyki są bardzo skuteczne, nawet wtedy, kiedy inne zastrzyki nie pomagają. Zastrzyki nadtwardówkowe przeprowadzane pod kontrolą fluoroskopii to coś innego niż zwykła blokada na rwę kulszową, gdyż dokładnie, bezpiecznie i skutecznie podaje lek okolicę przepukliny.

You might be interested:  Co Zrobic Gdy Miesieczne Dziecko Ma Katar?

Technika zabiegu jest indywidualnie dobierana dla każdego pacjenta. Po takim zabiegu przepuklina kręgosłupa może się cofnąć.

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie

Rwa kulszowa – leki przeciwzapalne

Preparaty przeciwzapalne to dobre leki na rwę kulszową, gdyż pozwalają zarówno złagodzić ból i w tym sam czasie wygaszają zapalenie, które jest najczęstszą przyczyną rwy. Niektóre z nich są dostępne bez recepty w postaci tabletek lub maści, żelów i plastrów.

Leki przeciwbólowe na rwę kulszową

Stosowanie jedynie leków przeciwbólowych to nie sposób na rwę kulszową, gdyż nie działają one na przyczynę. Jednak mogą uśmierzyć ból i pomóc przetrwać atak. Pomagają również spać.

Rwa kulszowa – leki rozkurczowe

W rwie kulszowej mięśnie często spinają się. Ich skurcz może być bardzo bolesny i wykrzywiać tułów. Leki rozluźniające, potocznie nazywane lekami rozkurczowymi zmniejszają napięcie mięśni i mogą przynieść ulgę w bólu. Pomagają też w rehabilitacji.

Rwa kulszowa – rehabilitacja

Prawidłowa rehabilitacja na rwę kulszową powinna być dostosowana do przyczyny bólu. Dobry terapeuta pomoże pozbyć się objawów oraz wyjaśni jak zapobiegać nawrotom. Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego poprzez odpowiednie ćwiczenia może zmniejszyć ucisk korzonków nerwu kulszowego.

Masaż

Masaż na rwę kulszową rozluźnia spięte mięśnie oraz przynosi ulgę w bólu. Ta metoda leczenia działa najlepiej po wyleczeniu zapalenia w kręgosłupie.

Rwa kulszowa – ćwiczenia

Ćwiczenia na rwę kulszową powinny być indywidualnie dobrane do przyczyny bólu korzonków oraz do stanu pacjenta. Ćwiczenia rozciągające zapobiegają przykurczom, ale należy je stosować umiejętnie, aby nie zwiększać ucisku nerwu kulszowego.

Leczenie rwy kulszowej metodą McKenziego powinno być indywidualnie dostosowane dla każdego pacjenta, gdyż niektórym osobom przeprosty mogą zaszkodzić.

Odpowiednia gimnastyka jest wskazana również po wyleczeniu rwy kulszowej, aby wzmocnić mięśnie, rozciągnąć przykurcze oraz zapobiec nawrotom.

Fizykoterapia

Często stosowane są zabiegi fizykoterapeutyczne na rwę kulszową. TENS i diadynamic przejściowo zmniejszają uczucie bólu. Ultradźwięki mogą rozluźnić mięśnie. Leczenie laserem działa przeciwzapalnie.

Fizjoterapia

Doświadczeni fizjoterapeuci wiedzą co stosować na rwę kulszową. Wiedzą, że terapia manualna może pomóc, jednak dopiero po wygaszeniu ostrego zapalenia. Fizjoterapia oferuje wiele metod leczenia, wśród nich terapię mięśniowo powięziową. Stosują również kinesiotaping polegający na przyklejaniu na skórę specjalnych taśm.

Leczenie naturalne i niekonwencjonalne

Niekonwencjonalne oraz naturalne metody leczenia rwy kulszowej mają swoich zwolenników. Najbardziej uznana jest akupunktura, która może zmniejszyć ból i napięcie mięśniowe. Inną często stosowaną metodą są bańki chińskie.

Jak leczyć rwę kulszową domowymi sposobami?

Niektórzy chcą spróbować wyleczyć rwę kulszową domowym sposobem Jest to możliwe w lekkich przypadkach, gdyż nawet nieleczona rwa kulszowa w sama przejdzie jeżeli przepuklina lub wypuklina jest bardzo mała.

W domu można sobie pomóc stosując leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne bez recepty. W wielu przypadkach należy wziąć zwolnienie lekarskie L4.

Jeżeli ból nie przechodzi lub pojawią się objawy alarmowe, należy skontaktować się z lekarzem.

Rwa kulszowa – operacja

Jeśli inne metody nie pomagają lub wystąpią ostre objawy uszkodzenia nerwu kulszowego takie jak paraliż, wykonuje się operację polegającą na odbarczeniu korzeni nerwu kulszowego. Jest to albo tradycyjna operacja otwarta lub minimalnie inwazyjna mikrodyscektomia.

  1. „Sciatica”. Archived from the original on 7 January 2017. Retrieved 2 July 2015.
  2. Butterworth IV, John F. (2013). Morgan & Mikhail’s Clinical Anesthesiology. David C. Mackey, John D. Wasnick (5th. ed.). New York: McGraw-Hill. pp. Chapter 47. Chronic Pain Management. ISBN 9780071627030. OCLC 829055521.
  3. Miller TA, White KP, Ross DC (September 2012). „The diagnosis and management of Piriformis Syndrome: myths and facts”. Can J Neurol Sci. 39 (5): 577–83. doi:10.1017/s0317167100015298. PMID 22931697.
  4. Chou R, Hashimoto R, Friedly J, Fu R, Bougatsos C, Dana T, Sullivan SD, Jarvik J (September 2015). „Epidural Corticosteroid Injections for Radiculopathy and Spinal Stenosis: A Systematic Review and Meta-analysis”. Ann. Intern. Med. 163 (5): 373–81. doi:10.7326/M15-0934. PMID 26302454.

​Rwa kulszowa – objawy, leczenie. Jak boli rwa?

Rwa kulszowa (korzonki, zespoły korzeniowe, ischialgia) to ucisk nerwu kulszowego, który wywołuje objawy: silny ból pleców i nóg, ból kręgosłupa lędźwiowego, ból krzyża, ból kręgosłupa promieniujący do nóg. Inne objawy rwy kulszowej to m.in. drętwienie, mrowienie, osłabienie mięśni, parestezje i zaburzenia czucia.

W diagnostyce rozróżnia się trzy rodzaje rwy kulszowej: rwa kulszowa lędźwiowa, rwa barkowa (ramienna) i rwa udowa. Leczenie rwy kulszowej to przede wszystkim leczenie zachowawcze (odciążenie kręgosłupa), rehabilitacja, masaże. Leki na rwę kulszową to przede wszystkim leki przeciwbólowe (paracetamol, tramadol) i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Ile trwa rwa kulszowa? Jak leczyć rwę kulszową?

Co to jest rwa kulszowa? To zespół objawów, którego przyczyną najczęściej jest ucisk na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy (często są to nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1). Rwa kulszowa (łac. ischias), potocznie ‘korzonki’, to ból występujący w unerwionym przez nerw kulszowy miejscu.

Warto wiedzieć, że nerw kulszowy jest największym nerwem ludzkiego ciała – jego korzenie sięgają od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa (L5, S1, S2, S3 i częściowo L4, czyli korzenie tworzące splot krzyżowy), przez dolny brzeg mięśnia gruszkowatego i mięśnia pośladkowego wielkiego, udo i podudzie, dół podkolanowy – aż do stopy.

Atak rwy kulszowej można zdefiniować jako najbardziej charakterystyczne objawy rwy kulszowej – czyli paraliżujący, ostry ból pleców, ból kręgosłupa (jednostronny), ból kończyny dolnej i ból kręgosłupa w części lędźwiowej.

Czytaj też: Korzonki – ból, objawy, leki. Ile trwa ból korzonków?

Rwa kulszowa – przyczyny

Jak boli rwa kulszowa i jakie są jej przyczyny? Przyczyną rwy kulszowej najczęściej jest zwyrodnienie kręgosłupa (dyskopatia tej okolicy kręgosłupa), ucisk na korzeń nerwowy – do ucisku może dojść na całej długości nerwu kulszowego, ale najczęściej rwa kulszowa wynika z ucisku fragmentu krążka międzykręgowego na korzeń nerwowy w kanale kręgowym. Występuje wówczas ból korzeniowy (tzw. zapalenie korzonków).

Do rwy kulszowej może doprowadzić również zwężenie kanału kręgowego, które może powstać zarówno w wyniku procesu zwyrodnieniowego, jak i przesunięcia trzonów sąsiednich kręgów (kręgozmyk). Innymi przyczynami rwy kulszowej mogą być m.in.: ucisk korzeni przez guzy nowotworowe; zmiany ropne uciskające nerwy w kanale kręgowym; cukrzyca; stany zapalne; choroby zakaźne.

W przypadku rwy kulszowej ważne jest różnicowanie – lumbago to czasowy obrzęk jądra miażdżystego, w przebiegu tej choroby najczęściej nie występują typowe objawy rwy kulszowej, takie jak promieniowanie bólu do uda, pośladków i stopy.

Czynniki ryzyka rwy kulszowej

Do rwy kulszowej, czyli ucisku nerwu na korzeń nerwowy, predestynują m.in. takie czynniki, jak: nadmierny wysiłek fizyczny, stałe nadwyrężanie krążków międzykręgowych, ciąża (w ciąży przesuwa się środek ciężkości, zmienia się obciążenie kręgosłupa), uboga dieta, nieprawidłowa budowa miednicy.

Przyczyną rwy kulszowej najczęściej jest zwyrodnienie kręgosłupa (dyskopatia tej okolicy kręgosłupa), ucisk na korzeń nerwowy – do ucisku może dojść na całej długości nerwu kulszowego, ale najczęściej rwa kulszowa wynika z ucisku fragmentu krążka międzykręgowego na korzeń nerwowy w kanale kręgowym. Występuje wówczas ból korzeniowy (tzw. zapalenie korzonków).

Rwa kulszowa – objawy

  • ból krzyża i pleców;
  • osłabienia siły mięśniowej;
  • bóle korzeniowe;
  • ostry ból kręgosłupa lędźwiowego;
  • ból promieniujący do pośladka;
  • promieniowanie bólu do tylnej części uda;
  • drętwienie, mrowienie pleców;
  • parestezje czuciowe;
  • niedowład mięśni prostujących stopę;
  • przykurcze mięśni;
  • zaburzenia czucia w nogach;
  • bóle nocne;
  • opadanie stopy (zaczepianie stopy o podłoże);
  • problem z odruchem skokowym;
  • nietrzymanie moczu.

Typowym objawem rwy kulszowej jest przeszywający i promieniujący ból pleców – opisywany jako ból ostry, kłujący, rwący ból kręgosłupa, który promieniuje na lędźwie.

You might be interested:  Jak Zrobić Domową Inhalacje Na Katar?

Objawy rwy kulszowej zależą od rodzaju rwy (czyli miejsca ucisku nerwu) – rwa kulszowa może mieć ostry przebieg (paraliżujący ból związany z nagłym przeciążeniem, urazem kręgosłupa, kontuzją lub przeciążeniem) lub objawiać się jako stopniowo narastający ból kręgosłupa.

Atak rwy kulszowej – objawy

Atak rwy kulszowej może skutkować brakiem możliwości poruszania się – najczęściej ból dotyczy tylko jednej strony ciała, nasila się nawet przy najmniejszym ruchu. Objawy rwy kulszowej nasilają się nawet podczas kaszlu, kichania i każdej innej czynności zwiększającej ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Atak rwy kulszowej może również skutkować problemami z wypróżnianiem, może też wystąpić nietrzymanie moczu, co może wskazywać na bardzo poważne uszkodzenie krążka międzykręgowego. Bóle nocne, nagły spadek masy ciała, niedowład mięśniowy, ostry ból pleców – wszystkie te objawy rwy kulszowej wymagają pilnej konsultacji neurochirurgicznej.

Rodzaje rwy kulszowej

W zależności od miejsca ucisku na nerw kulszowy można wyróżnić trzy rodzaje rwy kulszowej:

  • rwa kulszowa udowa – ucisk w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa oraz w udzie; ból promieniuje często od pachwiny do przedniej powierzchni uda; mięsień czworogłowy uda może ulec osłabieniu; ból występuje też po przedniej stronie nogi; dodatkowo może wystąpić mrowienie w nogach, parestezje, przykurcz mięśni nóg.
  • rwa kulszowa lędźwiowa – ból występuje w odcinku lędźwiowym, może promieniować do pośladków, w skrajnym przypadku ten rodzaj rwy kulszowej łączy się z rwą udową – ból pojawia się wówczas wzdłuż całej nogi aż do palucha w stopie;
  • rwa kulszowa ramienna (rwa barkowa) – występuje ból promieniujący do szyi, ramion i kończyn górnych; w przypadku rwy ramiennej również mogą występować parestezje, przykurcze mięśni, mrowienie i drętwienie dłoni.

Rwa kulszowa – ile trwa?

W większości przypadków ostre objawy rwy kulszowej mijają samoistnie.

Ile trwa atak rwy kulszowej? Każdy przypadek rwy kulszowej może przebiegać nieco inaczej, ale zazwyczaj ból kręgosłupa mija po kilku godzinach od momentu podania środków przeciwbólowych.

Jeśli ból pleców nie mija, nasila się lub pojawiają się dotykowe objawy rwy kulszowej, konieczne jest wezwanie pogotowia.

Ile trwa rwa kulszowa? Rwa kulszowa, której najbardziej charakterystycznym objawem jest ostry, przeszywający i promieniujący ból pleców, w każdym przypadku może przebiegać inaczej. Czas trwania dolegliwości bólowych zależy od stopnia zwyrodnienia, metody leczenia rwy kulszowej oraz rodzaju rwy kulszowej / Pixabay

Po ataku rwy kulszowej zaleca się odpoczywać (1-3 dni leżeć na boku, najlepiej z podkurczonymi nogami i poduszką między kolanami).

Gdy ustąpią ostre objawy – warto wstać i się rozruszać (jeśli ból nie ustępuje w ciągu 3-4 dni, to konieczna jest wizyta u lekarza, który może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe, leki przeciwbólowe z grupy opioidów lub zastrzyki przeciwbólowe). Proces regeneracji po ataku rwy kulszowej trwa zazwyczaj około 4-6 tygodni.

Czytaj więcej: Jak długo trwa rwa kulszowa? Ile trwa ból korzonków?

Rwa kulszowa – leczenie

Podstawą w okresie ostrego bólu wynikającego z rwy kulszowej jest leczenie zachowawcze i leczenie objawowe.

Zachowawcze leczenie rwy kulszowej polega na czasowym odciążeniu kręgosłupa, ograniczeniu ruchów, rezygnacji z wysiłku fizycznego. Warto pamiętać, że unieruchomienie w łóżku nie powinno trwać dłużej niż 4-5 dni (po tym czasie objawy rwy powinny łagodnieć).

Objawowe leczenie rwy kulszowej polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Uzupełnieniem leczenia rwy kulszowej są najczęściej rehabilitacja i fizykoterapia. Im wcześniej wdroży się terapię poprzez wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, tym mniejsze ryzyko nawrotów rwy kulszowej. Zabiegi fizykoterapeutyczne i rehabilitacja nie są wskazane w okresie ataku rwy kulszowej – ćwiczenia wykonuje się dopiero po ustąpieniu ostrych objawów rwy.

Zachowawcze leczenie rwy kulszowej polega na czasowym odciążeniu kręgosłupa, ograniczeniu ruchów, rezygnacji z wysiłku fizycznego. Warto pamiętać, że unieruchomienie w łóżku nie powinno trwać dłużej niż 4-5 dni (po tym czasie objawy rwy powinny łagodnieć).

Leczenie operacyjne rwy kulszowej stosowane jest u 1-10 proc. pacjentów ze stwierdzoną rwą kulszową. Wykonywane są zabiegi:

  • mikrodiscektomia,
  • laminektomia,
  • usunięcie przepukliny jądra miażdżystego.

Ważnym elementem leczenia rwy kulszowej jest edukacja pacjenta – zrozumienie przyczyn występowania rwy kulszowej może pomóc w zapobieganiu atakom choroby i poprawić komfort życia.

Rwa kulszowa – leczenie farmakologiczne

W leczeniu farmakologicznym rwy kulszowej stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). W niektórych przypadkach podawane są również leki obniżające napięcie mięśniowe.

Jeśli leczenie nie przynosi rezultatu, czasami metodą farmakologicznego leczenia rwy kulszowej jest steroidoterapia. W przypadku problemów ze snem lub gdy występują bóle nocne, stosowane są u pacjentów z rwą kulszową leki uspokajające i nasenne.

Jeśli ból jest ostry, czasami konieczne jest zastosowanie leku z grupy opioidów. Uzupełnieniem leczenia mogą być zastrzyki z witaminy z grupy B.

Czytaj też: Rwa kulszowa – leki bez recepty, na receptę

Rwa kulszowa – leki

Leki w przebiegu rwy kulszowej dobierane są w zależności od rodzaju rwy kulszowej i nasilenia objawów. Leki na rwę kulszową podawane są zarówno doustnie jak i we wstrzyknięciach.

Pacjenci mogą otrzymać receptę na NLPZ (np. ketoprofen) oraz lek zwiotczający mięśnie szkieletowe (np. tetrazepam).

W przypadku nawracającego zapalenia korzonków taka terapia powinna przynieść ulgę (w czasie przyjmowania leków należy odciążyć kręgosłup i odpoczywać).

Leki na rwę kulszową podawane są zarówno doustnie jak i we wstrzyknięciach. Pacjenci mogą otrzymać receptę na NLPZ (np. ketoprofen) oraz lek zwiotczający mięśnie szkieletowe (np. tetrazepam).

Rwa kulszowa – zastrzyki

Jeśli leki dobrane na pierwszej wizycie u lekarze nie przyniosą ulgi (lub jeśli objawy rwy kulszowej nasilają się, a dodatkowo występują np. objaw Laseque’a, czyli niemożność podniesienia kończyny dolnej w pozycji leżącej; osłabienie odruchu skokowego), to konieczna jest kolejna konsultacja lekarska.

Leczenie farmakologiczne może być wówczas przedłużone, uzupełnione o lek podawany domięśniowo (np.

meloksykam – przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy lek, który hamuje produkcję prostaglandyn, odpowiedzialnych za powstawanie procesu zapalnego); ketoprofen może być zastąpiony preparatem złożonym, który zawiera tramadol i paracetamol.

Leki na rwę kulszową zawsze dobiera lekarz – jeśli leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów, konieczna jest wizyta w poradni neurologicznej oraz wykonanie dalszych badań diagnostycznych.

Rwa kulszowa – ćwiczenia

Ważnym elementem leczenia zachowawczego rwy kulszowej są ćwiczenia. Fizykoterapia i rehabilitacja powinny być wprowadzone jak najwcześniej – dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka przejścia sporadycznych ataków rwy kulszowej w przewlekły zespół bólowy kręgosłupa, który może wymagać leczenia operacyjnego.

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenieW ćwiczeniach rozciągających na rwę kulszową nie wykonuj gwałtownych, pulsacyjnych ruchów – ważne są płynne ruchy, delikatne rozciągnięcia poszczególnych mięśni i przytrzymywanie rozciąganego mięśnia przez minimum kilkanaście sekund / Pexels

Program ćwiczeń dla osób z rwą kulszową, tak samo jak leczenie farmakologiczne, powinien być dobrany indywidualnie od każdego przypadku. W pierwszej fazie rehabilitacji konieczne jest wsparcie rehabilitanta, który będzie czuwał nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń.

Czytaj więcej: Rwa kulszowa – ćwiczenia, rehabilitacja (metoda McKenziego, basen, joga)

Ćwiczenia często polecane przy rwie kulszowej:

  • pływanie w pozycji grzbietowej;
  • lekki trening wzmacniający mięśnie grzbietowe;
  • ćwiczenia rozciągające na rwę kulszową: kołyska, rozciąganie baletnicy, spinanie mięśni grzbietu, przekładanka, koci grzbiet;
  • ćwiczenia wzmacniające: brzuszki, rowerek, lekki trening kardio.

Rwa kulszowa – ćwiczenia McKenziego

Metoda McKenziego to jedna z metod fizjoterapeutycznych stosowanych w leczeniu bólu kręgosłupa – metodę opracował Robin McKenzie. Ważną zasadą metody McKenziego jest uzupełnienie technik wykonywanych przez terapeutę autoterapią i ćwiczeniami wykonywanymi w domu.

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenieRwa kulszowa udowa to zespół objawów, który wynika z ucisku lub podrażnienia nerwu udowego. To jeden z rodzajów rwy kulszowej – poza rwą udową wyróżnia się jeszcze rwę kulszową lędźwiową i rwę ramienną (inaczej: rwę barkową) / Pexels

You might be interested:  Jak Sie Leczy Zlamanie Kosci Ogonowej?

Metoda McKenziego (McKenzie MDT – Mechanical Diagnosis and Therapy) zaliczana jest do kinezyterapii. Inne metody kinezyterapeutyczne to m.in.

PNF (Prioproceptive Neuromuscular Facilitation), czyli odtwarzanie funkcji, które uległy zaburzeniu w wyniku chorób neurologicznych i ortopedycznych; Kaltenborn-Evjenth (usuwanie dysfunkcji stawów); NDT – Bobath i Vojty (rehabilitacja dzieci i młodzieży).

Wybór techniki leczenia i dobór ćwiczeń zawsze jest indywidualny i wynika z oceny stanu funkcjonalnego chorego.

Rwa kulszowa – rehabilitacja (zabiegi)

Zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane w leczeniu rwy kulszowej:

  • przezskórna elektrostymulacja (TENS);
  • ultradźwięki;
  • leczenie ciepłem;
  • krioterapia.

Wymienione metody fizykoterapeutyczne stanowią uzupełnienie równoczesnego stosowania zabiegów i ćwiczeń fizycznych. Niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne nie są zalecane w ostrej fazie rwy kulszowej (np. ultradźwięki nie są wskazane w okresie ostrym) – o doborze zabiegów powinien indywidualnie zadecydować lekarz.

Rwa kulszowa – domowe sposoby

Objawy rwy kulszowej może łagodzić przykładanie do bolących miejsc termoforu lub poduszki elektrycznej (rozgrzanie bolącego miejsca u niektórych wywołuje nasilenie objawów – metodę należy więc dobrać indywidualnie). Pomóc mogą również rozgrzewające kąpiele z dodatkiem olejków (np. eukaliptusowego, sosnowego).

Objawy rwy kulszowej może łagodzić przykładanie do bolących miejsc termoforu lub poduszki elektrycznej (rozgrzanie bolącego miejsca u niektórych wywołuje nasilenie objawów – metodę należy więc dobrać indywidualnie).

Rwa kulszowa – masaż

Masaże stanowią ważny element leczenia rwy kulszowej – nie są jednak polecane w momencie ataku rwy kulszowej, mogą wówczas tylko nasilić objawy. Rozluźniający masaż na rwę kulszową może więc być elementem leczenia zachowawczego. Masaż powinien obejmować mięśnie pośladka i kończyny dolnej, mięśni przykręgosłupowych aż do poziomu kręgosłupa szyjnego.

Ostry ból kręgosłupa lędźwiowego, silny ból pleców promieniujący do pośladka, promieniowanie bólu do tylnej części uda – te objawy ataku rwy kulszowej powinny minąć po kilku godzinach od momentu podania środków przeciwbólowych. / Pixabay

Rwa kulszowa w ciąży

Ból pleców w ciąży (szczególnie ból w dole pleców i ból kręgosłupa promieniujący do pośladków i nóg) nie musi wskazywać na atak rwy kulszowej, ale może być zwiastunem tej choroby. Kręgosłup kobiet w ciąży jest dodatkowo obciążony, zmienia się środek ciężkości, szczególnie odcinek lędźwiowo-krzyżowy narażony jest na przeciążenie.

Program ćwiczeń dla kobiet w ciąży z rwą kulszową powinien być dobrany indywidualnie. Na każdym etapie rehabilitacji konieczne jest wsparcie rehabilitanta, który będzie czuwał nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń / Pexels

Czytaj więcej: Rwa kulszowa w ciąży – objawy, ćwiczenia, poród

Rwa kulszowa w ciąży może być wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie – szczególnie w przypadku poważnego zwyrodnienia kręgosłupa. U ciężarnej, u której występuje rwa kulszowa, wskazany jest poród w wodzie lub w pozycji kucznej.

Rwa kulszowa – jak ją rozpoznać i leczyć?

Rwa kulszowa, zwana również ischialgią, objawia się nagłym bólem w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do pośladka, tylnej powierzchni uda do łydki, a nawet stopy.

Ból bywa bardzo silny, powodując drętwienia, przykurcze mięśni i problemy z poruszaniem kończynami. Objawy nasilają się w momencie zwiększania ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, zatem kichanie czy śmiech mogą się okazać bardzo bolesne.

Przyczyną tych dolegliwości jest ucisk nerwu kulszowego lub korzeni nerwowych, z połączenia których ten nerw powstaje. Z tego powodu rwa kulszowa bywa też nazywana ‘atakiem korzonków nerwowych’.

Jeżeli nie mamy pewności, czy powodem bólu jest rwa kulszowa, można wykonać tzw. test Laségue’a. Należy położyć się na plecach i powoli unieść wyprostowaną nogę. Jeżeli przy kącie uniesienia poniżej 45° pojawi się ból w odcinku lędźwiowym (promieniujący do nogi), możemy mówić o ataku rwy kulszowej.

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego bolą Cię mięśnie?

Przyczyny rwy kulszowej

Atak rwy kulszowej to w głównej mierze efekt wcześniejszych zaniedbań. Kręgosłup  z pewnością już wcześniej wysyłał sygnały, świadczące o nasilających się problemach. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia, która często jest początkowym stadium choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Kręgosłup jest zbudowany z kręgów oraz występujących między nimi krążków międzykręgowych, potocznie zwanych dyskami. Dzięki nim kręgosłup jest sprężysty i odporny na wstrząsy. Jednak gdy dyski zaczynają się przesuwać poza oś kręgosłupa, mogą uciskać korzonki nerwowe, a to prowadzi do powstania stanu zapalnego, który może być źródłem odczuwania bólu.

Co może spowodować takie przesunięcie się dysku? Zwykle jest to stopniowy proces, charakteryzujący się degeneracją tkanki dysku i stopniowej jego deformacji. Może wówczas dojść do powstania tzw. przepukliny dysku.

Czasem jednak wystarczą zbyt intensywne ćwiczenia lub gwałtowny ruch. Rwa kulszowa to także częsty problem kobiet ciężarnych, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, gdy kręgosłup jest już mocno przeciążony.

Do grupy podwyższonego ryzyka należą również osoby otyłe.

Rwa kulszowa – przyczyny, objawy, leczenie

Jak leczyć rwę kulszową?

Uciążliwy ból w odcinku lędźwiowym to znak, że konieczna jest wizyta u lekarza. Na miejscu możemy się spodziewać szczegółowego wywiadu, na podstawie którego lekarz ustali przyczynę bólu.

W trakcie takiej rozmowy należy dokładnie określić wszystkie objawy oraz czynniki nasilające i zmniejszające ból. Przeprowadzone zostaną także badania oceniające odruchy w dolnej połowie ciała, siłę mięśniową oraz czucie i napięcie korzeni nerwowych.

Jeżeli dolegliwościom nie towarzyszą żadne zaburzenia neurologiczne, lekarz może zdecydować o niewykonywaniu prześwietlenia kręgosłupa.

Leczenie rwy kulszowej najczęściej polega na odciążeniu kręgosłupa. Przez kilka dni chory powinien leżeć w pozycji na plecach z podłożoną poduszką pod kolanami. Łóżko nie może być zbyt miękkie, w przeciwnym razie dolegliwości mogą się nasilać. Już po około 2 dniach dolegliwości powinny zelżeć. Jeśli jednak w ciągu 3-4 dni ból nie ustąpi, należy zgłosić się do lekarza.

W przypadku ostrego bólu lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych na bazie ibuprofenu (Ibuprom, Nurofen, Ibupar), metamizolu (Pyralgina), meloksykamu (Opokan, Aspicam Bio) lub diklofenaku (Voltaren Acti Forte).

Ulgę przyniosą także stosowane miejscowo maści i żele o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, jak Voltaren Emulgel, Diclac Lipogel, Metafen żel Forte, Dip Rilif. Nim sięgniemy po wspomniane preparaty, warto sprawdzić dostępne w portalu KtoMaLek.pl informacje na temat możliwych skutków ubocznych i przeciwwskazań.

Serwis umożliwia także zamówienie i odbiór leków w ponad sześciu tysiącach aptek.

Po ustąpieniu najbardziej uciążliwych dolegliwości można rozpocząć rehabilitację. Jako uzupełnienie terapii stosuje się także zabiegi fizykoterapeutyczne, jak krioterapia, ultradźwięki i elektrostymulacja. Należy pamiętać, by po zakończeniu pracy z rehabilitantem kontynuować ćwiczenia w domu, zgodnie z zaleceniami nawet gdy objawy bólowe ustąpią.

ZOBACZ TEŻ: e-Recepta: czym jest elektroniczna recepta i kiedy zacznie obowiązywać?

  • Przy ostrych atakach rwy kulszowej, którym towarzyszą niedowłady i zaburzenia czucia w kończynach, konieczne może być leczenie operacyjne.

ZOBACZ TEŻ: Czy leki przeciwbólowe niszczą wątrobę?

Profilaktyka, czyli lepiej zapobiegać

Ataki rwy kulszowej są wyjątkowo uciążliwe, dlatego lepiej zrobić wszystko, by pojawiały się jak najrzadziej. Aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia objawów, należy zadbać o zdrowie kręgosłupa i wykluczyć czynniki, które mogą się przyczynić do nawrotu rwy kulszowej. Co robić, a czego należy unikać? Przede wszystkim:

  • kontrolować postawę ciała i unikać niekorzystnych dla kręgosłupa obciążeń – gwałtownych skłonów, nieprawidłowego podnoszenia ciężarów, noszenia ciężkich toreb na jednym ramieniu;
  • systematycznie uprawiać ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha np. pływanie, ćwiczenia aerobowe;
  • zredukować masę ciała, aby dodatkowo nie obciążać kręgosłupa;
  • zadbać o odpowiedni materac, który zapewni odpowiednią pozycję kręgosłupa w trakcie snu.

ZOBACZ TEŻ: Co stres robi z Twoim organizmem?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *