Rzucanie palenia – sposoby, korzyści i skutki, objawy

Nikotynizm to uzależnienie, z którym nie jest łatwo wygrać. Warto jednak próbować, zwłaszcza kiedy na szali kładzie się zdrowie. Co więcej, na pierwsze efekty nie trzeba długo czekać.

Zdaniem działaczy organizacji American Cancer Society „kiedy rzucasz palenie, Twoje ciało natychmiast podejmuje proces regeneracji”. Oto 5 skutecznych metod na oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia.

Jak rzucić palenie i żyć zdrowiej i dłużej?

Każdy, kto kiedykolwiek rzucał palenie, na pewno potwierdzi, że pierwsze rezultaty widoczne są szybko. Nie jest zresztą tajemnicą, że już po 20 minutach od odstawienia nikotyny w organizmie zaczynają zachodzić pozytywne zmiany. Można to zobrazować w następujący sposób:

  • po 20 minutach niepalenia: puls uspokaja się,
  • po 2 godzinach: tętno i ciśnienie krwi wracają do prawidłowego poziomu,
  • od 2 do 12 godzin po rozstaniu z używką: widoczne są tzw. symptomy odstawienia,
  • po upływie do dwóch tygodni: praca płuc normalizuje się, wraca właściwa cyrkulacja powietrza,
  • po upływie roku: o połowę – w porównaniu z palaczami – zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób serca,
  • po upływie 5 lat: ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych, raka szyjki macicy i pęcherza jest mniejsze,
  • po upływie 10 lat: o połowę zmniejsza się również ryzyko zachorowania na raka płuc,
  • po upływie 15 lat: ryzyko wystąpienia chorób serca dotyczy byłych palaczy już w takim samym stopniu, co niepalących.

Brzmi obiecująco, prawda? Jednakże regeneracja organizmu po rzuceniu palenia to długi proces. Jak można go przyspieszyć – i jak ostatecznie oczyścić płuca z substancji smolistych?

Jak skutecznie rzucić palenie?

Rzuć palenie i odkryj nową jakość życia! Jak rzucić palenie? Proces ten zależy od kilku czynników – ważny jest wiek rozpoczęcia palenia, liczba wypalanych dziennie papierosów obecnie i w poprzednich latach życia, liczba prób rzucenia nałogu.

Ważna jest też długość okresów, w których nie paliłeś, a także przyczyny powrotu do nałogu – czy winne jest określone zdarzenie z życia, sytuacje, które wzmagają stres czy też wpływ środowiska lub członków rodziny i przyjaciół, albo współpracowników, również uzależnionych od tytoniu.

Jeśli spróbujesz ograniczyć czynniki ryzyka i w czytelny sposób poinformujesz o swoim postanowieniu najbliższych, będzie Ci o wiele łatwiej walczyć z uzależnieniem.

Rzucanie palenia – sposoby, korzyści i skutki, objawy

Rzuć palenie z pomocą specjalisty

Jeśli czujesz, że nie możesz samodzielnie poradzić sobie z rzuceniem nikotyny, możesz skorzystać z porady specjalisty lub lekarza pulmonologa, przydatna jest także wizyta w poradni antynikotynowej. Dzień bez papierosa – czy to możliwe? Lekarz oceni Twoją motywację do rzucenia palenia oraz gotowość do zaprzestania palenia. 

Ważne jest, abyś uświadomił sobie, że powrót do nałogu nie wynika często z braku silnej woli, ale jest procesem nauki zachowania osoby niepalącej. Zazwyczaj potrzeba 5 do 7 prób, aby ostatecznie zerwać z nałogiem. Warto jednak walczyć, gdyż korzyści z odstawienia nikotyny wpływają na większość aspektów naszego życia. 

Jak rozpoznać uzależnienie od tytoniu?

Uzależnienie od tytoniu niekiedy trudno zauważyć. Warto jednak, abyś przyjrzał się swojemu zachowaniu i w obiektywny sposób ocenił problem, z którym przyszło Ci się zmierzyć. Przyznanie się do istnienia problemu to pierwszy i najważniejszy krok do wyleczenia.

Lekarze oceniają, że uzależnienie od tytoniu, które wymaga leczenia i pomocy, wyznacza pojawienie się lub zaobserwowanie przynajmniej trzech z następujących objawów: odczucie potrzeby palenia, trudności kontrolowania zachowań, które dotyczą palenia i  występowanie zespołu abstynencyjnego (syndrom odstawienia). 

To także zwiększenie tolerancji dawki – z czasem musisz palić coraz więcej i więcej, zaniedbywanie swoich zainteresowań oraz kontaktów ze znajomymi ze względu na konieczność palenia, a także kontynuowanie palenia mimo świadomości posiadania chorób, które palenie pogłębia i intensyfikuje, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem przedwczesnego zgonu.

Rzucanie palenia – sposoby, korzyści i skutki, objawy

Syndrom odstawienia – najtrudniejszy pierwszy krok

Jak skutecznie rzucić palenie? Istotne w tym niekiedy żmudnym i długim procesie jest świadomość wszystkich trudności, które mogą pojawić się na Twojej drodze. Odstawiasz papierosy? Świetnie! Niech wszyscy Twoi bliscy to wiedzą, pomogą w momentach zwątpienia i załamania. Nie wstydź się mówić o pojawiających się kryzysach i momentach zwątpienia. To zupełnie normalne. 

Jak rzucić palenie na zawsze? Miej świadomość, że rzucaniu palenia często towarzyszy zespół abstynencyjny.

Objawy subiektywne, które możesz odczuwać, to psychiczny głód nikotyny, psychiczny niepokój, napięcie, drażliwość lub agresja, niemożność skupienia się, depresja, obniżony nastrój, zwiększony apetyt i problemy z zasypianiem.

Możesz obserwować zwolnienie akcji serca, zaburzenia pamięci i zaburzenia uwagi. To jednak wszystko objawy przejściowe – jeśli się zmotywujesz i je przetrzymasz, wygrasz z uzależnieniem! 

Udało się? Pokonałeś nałóg? Czas na przywrócenie równowagi organizmu. Oto kilka przydatnych porad, które wspomagają walkę z efektami uzależnienia.

1. Woda zdrowia doda i… wspomoże oczyszczanie płuc po rzuceniu

paleniaWoda jest podstawą życia. W końcu Twój organizm składa się z niej aż w 60-70%. Bez wody możesz przeżyć maksymalnie do pięciu dni. Jest ona zatem konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, m.in.

ze względu na udział w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych, produktów przemiany materii i innych.

Woda – co szczególnie istotne podczas rzucania palenia – oczyszcza organizm z toksyn, usuwa zbędne składniki i dotlenia organizm.

Należy pamiętać, że z 1,5 litra przyjmowanej wody aż 0,5 jest wydalane przez skórę, a 0,7 – z moczem.

Przyjmuje się, że minimalna ilość wody dziennie to 1 l na 30 kg masy ciała – zapotrzebowanie to zwiększa się podczas gorączki, intensywnego wysiłku fizycznego, ciąży lub w przypadku występowania określonych chorób.

Dlatego, aby uzupełnić ilość wody niezbędnej dla oczyszczenia organizmu, powinieneś wypijać jej od 2,5 do nawet 3,5 litra dziennie. 

You might be interested:  Co Na Gesty Zielony Katar?

Rzucanie palenia – sposoby, korzyści i skutki, objawy

2. Jeśli dieta – to bogata w antyoksydanty

Wiesz doskonale, że zdrowa, zbilansowana dieta to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Dym tytoniowy zatruwa nie tylko płuca, ale cały organizm. Tlenek i dwutlenek azotu obecne w dymie tytoniowym tworzą niezwykle groźny rodnik hydroksylowy, który niszczy każdą napotkaną komórkę – może to prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej. Jak oczyścić płuca palacza? Dietą.

Dieta oczyszczająca bogata w antyoksydanty ma za zadanie odbudować mikroflorę jelitową, a także wspomóc metabolizm i wątrobę w procesie oczyszczania z toksyn.

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, hamują powstawanie wolnych rodników – zbyt duża ilość może sprzyjać m.in. rozwojowi chorób układu krążenia, a nawet nowotworowych. Z neutralizowaniem wolnych rodników doskonale radzą sobie witaminy C, E i A.

Dobrze, aby były one czerpane z pożywienia – wówczas ryzyko ich przedawkowania jest znikome.

3. Sport to zdrowie – postaw na aktywność fizyczną

W zdrowym ciele zdrowy duch – to hasło słyszane od dawna. Należy jednak pamiętać, że u osób palących papierosy pojemność płuc jest znacznie mniejsza. Wysiłek fizyczny więc jest wskazany, jednak trzeba dostosować go do własnych możliwości – i w miarę upływu czasu zwiększać. Dlatego szczególnie ważne są treningi wydolnościowe.

30 minut dziennie aktywności fizycznej to niezbędne minimum. Kiedy ćwiczymy, zwiększa się pojemność płuc. Więcej tlenu to więcej substancji odżywczych i energii.

Wysiłek fizyczny podnosi odporność, co zmniejsza ryzyko infekcji, które są częstsze u osób palących papierosy. Ruch ma nie tylko zbawienny wpływ na mięśnie, ale także na mózg i sprawność intelektualną. Co więcej, uruchamia wydzielanie endorfin.

Dzięki temu jesteśmy bardziej zmotywowani do tego, aby nie sięgać po papierosa.

Rzucanie palenia – sposoby, korzyści i skutki, objawy

4. Unikaj towarzystwa palaczy – bądź egoistą

Przebywanie w towarzystwie palaczy osoby, która rzuca palenie, to pewne niepowodzenie. Sama decyzja o rzuceniu palenia jest trudna. Każdy kolejny dzień to wyzwanie. Wspomaganie organizmu odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną oznacza niekiedy przebudowanie całkowicie dotychczasowego życia.

Pamiętaj, że palenie papierosów to uzależnienie, dlatego nie powinieneś narażać się dodatkowo na czynniki, które mogą ponownie pchnąć Cię na złe tory.

Musisz przede wszystkim myśleć o sobie, być w pewnym sensie egoistą i nauczyć się odmawiać przebywania wśród osób palących – lub wręcz zwracać uwagę, żeby nie palono w Twoim towarzystwie.

Po co narażać się na dodatkowe bodźce? Warto wiedzieć, że osoby, które nie palą wiele lat oraz osoby, które nigdy nie paliły papierosów są narażone na tzw. palenie bierne, które także jest szkodliwe.

5. Zrelaksuj się… na przykład w kopalni

Niezaprzeczalnie miejscem, które umożliwia odpowiednią regenerację organizmu po rzuceniu palenia, jest Uzdrowisko Kopalni Soli „Wieliczka”.

Naturalne solne komory, zdrowy mikroklimat ma zbawienny wpływ na przeciążone dymem tytoniowym drogi oddechowe.

Dzień dla Zdrowia to aktywny wypoczynek, a także okazja do poprawy kondycji fizycznej i złagodzenia negatywnych skutków dymu tytoniowego.

Tężnia solankowa to z kolei możliwość terapii wziewnej przy pomocy naturalnego aerozolu – podobnego do tego znad morza. To doskonałe rozwiązanie dla osób chcących się zregenerować po rzuceniu palenia. Terapia wziewna pomaga oczyścić drogi oddechowe, zwiększa pojemność płuc, a aktywność fizyczna w postaci spaceru doskonale uzupełnia proces regeneracji organizmu.

Światowy Dzień Bez Papierosa przypada na dzień 31 maja. To dobra okazja, by poznać najskuteczniejsze metody profilaktyki i oczyszczania organizmu z tytoniu. W tym dniu organizowanych jest wiele spotkań i szkoleń na temat korzyści z rzucenia palenia, możesz poznać inne osoby, borykające się z tym problemem i stworzyć grupę wsparcia.

Rzucanie palenia – sposoby, korzyści i skutki, objawy

Regeneracja organizmu po rzuceniu palenia rozpoczyna się już po wypaleniu ostatniego papierosa. Sama decyzja o rzuceniu palenia wymaga wiele odwagi i samozaparcia. Warto sobie pomóc, aby proces regeneracji organizmu był łatwiejszy, ponieważ jest on długotrwały.

Jak zatem oczyścić organizm po rzuceniu palenia? Picie dużej ilości wody, odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty to niewątpliwie niezbędne elementy wspomagające proces regeneracji. Dobrze do tego dołączyć odpowiednią aktywność fizyczną i unikać towarzystwa palaczy – wówczas regeneracja będzie przebiegała w optymalny sposób.

Ukoronowaniem tych metod może być wypoczynek w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Bibliografia:

1.      Uzależnienie od tytoniu [w:] Interna Szczeklika. Mały Podręcznik 2019/20, pod. red. Piotra Gajewskiego, Kraków 2019, s. 562-568.

2.      Dorota Górecka, Małgorzata Bała, Leczenie uzależnienia od tytoniu, Psychiatria w POZ, https://www.mp.pl/poz/psychiatria/uzaleznienia/89907,leczenie-uzaleznienia-od-tytoniu

Objawy odstawienia nikotyny i sposób radzenia sobie z nimi

PsychologiaUzależnieniaTerapieZdrowieWellbeing Rzucanie palenia – sposoby, korzyści i skutki, objawy Złamany papieros / Źródło: Fotolia / nito Kiedy nikotyna zaczyna opuszczać ciało po wieloletnim paleniu tytoniu, ludzie odczuwają fizyczne i psychiczne skutki odstawienia. To właśnie z ich powodu osoba uzależniona rezygnuje z dalszej walki.

Fakt – nikotyna jest jedną z najsilniej uzależniających substancji. Gdy organizm dostosowuje się do regularnego przyjmowania nikotyny, ludzie mają trudności z rzuceniem palenia z powodu nieprzyjemnych objawów odstawienia nikotyny.

Objawy odstawienia zwykle nasilają się po 1–3 dniach, a następnie zmniejszają w ciągu 3–4 tygodni. Po tym czasie organizm wydalił większość nikotyny, a skutki odstawienia są głównie psychiczne.

Kiedy nikotyna dociera do mózgu, aktywuje obszary związane z uczuciem przyjemności i nagrody oraz podnosi poziom substancji chemicznej zwanej dopaminą.

Nikotyna wpływa również na obszary mózgu związane z:

  • oddechowy,
  • pamięć,
  • apetyt,
  • tętno.

Kiedy ludzie używają nikotyny przez dłuższy czas, prowadzi to do zmiany równowagi chemicznych przekaźników w ich mózgu.

Gdy dana osoba szybko przestaje używać nikotyny, zaburza równowagę chemiczną i doświadcza fizycznych i psychicznych skutków ubocznych, takich jak głód i niski nastrój.

You might be interested:  Uczulenie Na Słońce Jak Wygląda?

Fizyczne i psychiczne objawy odstawienia nikotyny

Fizyczne działania niepożądane utrzymują się tylko przez kilka dni, podczas gdy nikotyna opuszcza ciało, ale psychologiczne działania niepożądane mogą trwać znacznie dłużej.

Objawami psychicznymi odstawienia nikotyny są:

  • silne pragnienie nikotyny,
  • drażliwość lub frustracja,
  • niski nastrój,
  • trudności z koncentracją,
  • niepokój,
  • wahania nastroju.

Ludzie mogą również doświadczyć następujących fizycznych objawów odstawienia nikotyny:

  • bóle głowy,
  • niepokój,
  • drżenie mięśni,
  • trudności ze snem,
  • budzenie się w nocy,
  • zwiększony apetyt,
  • skurcze brzucha,
  • problemy trawienne, w tym zaparcia.

Warto podkreślić, że nasilenie objawów jest kwestią indywidualną. Objawy osiągają szczyt około 3 dnia odejścia, a następnie stopniowo ustępują w ciągu kolejnych 3 do 4 tygodni.

Jak sobie pomóc w trakcie rzucania palenia?

Nikotynowa terapia zastępcza polega na tym, że osoba przestaje używać tytoniu i zamiast tego stosuje jedną z następujących substancji, które zawierają mniejsze ilości nikotyny np.:

  • guma do żucia,
  • plastry skórne,
  • inhalatory,
  • tabletki,
  • spraye do nosa lub jamy ustnej.

Można także zgłosić się do lekarza i poprosić o lek na receptę, który pomaga walczyć z objawami odstawienia. Poradnictwo może pomóc niektórym osobom poradzić sobie z psychologicznym i fizycznym aspektem odstawienia nikotyny. Poradnictwo może pomóc ludziom zidentyfikować czynniki wyzwalające, które uniemożliwiają im zerwanie z nałogiem.

Wiele osób uważa, że ​​następujące wskazówki i strategie mogą pomóc im poradzić sobie z objawami odstawienia nikotyny:

  • mentalnie przygotowanie się na objawy odstawienne,
  • sporządzenie listy korzyści z rzucenia palenia i ponowne przeczytanie ich, gdy pojawi się pragnienie,
  • ćwiczyć częściej podczas odstawienia, szczególnie jako odwrócenie uwagi od głodu nikotynowego,
  • zwiększanie presji społecznej poprzez informowanie ludzi o swojej decyzji o odejściu od palenia,
  • unikanie wyzwalaczy, takich jak picie alkoholu lub odwiedzanie określonych miejsc,
  • świadomość, jak długo może trwać rzucanie palenia,
  • podejmowanie nowych zainteresowań i zajęcie się,
  • spędzać więcej czasu z przyjaciółmi, którzy nie używają nikotyny.

Czytaj także:20 postanowień noworocznych, które pozytywnie zmienią twoje życie

Źródło: Medical News Today Informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane na indywidualnej wizycie lekarskiej z lekarzem specjalistą.

Skutki uboczne po rzuceniu palenia: co dzieje się z organizmem, gdy się oczyszcza?

Skutki rzucenia palenia nie u każdej osoby, która zerwała z nałogiem, są takie same. Każdy były palacz wskazuje na nieco inne skutki odstawienia nikotyny. Jedni odczuwają przede wszystkim pozytywne skutki rzucenia palenia, inni negatywne, a u jeszcze innych jedne łączą się z drugimi. Jakie są skutki rzucania palenia?

Rzucanie palenia – skutki

Rozdrażnienie, kaszel po rzuceniu palenia, wyraźnie wyostrzony zmysł smaku, problemy z koncentracją, niższe tętno i ciśnienie krwi, większy apetyt, bezsenność – to najczęściej wymieniane przez byłych palaczy skutki rzucenia palenia. Można je podzielić na negatywne skutki rzucenia palenia, pozytywne oraz uboczne, czyli skutki odstawienia nikotyny nie związane bezpośrednio z drogami oddechowymi lub wpływem nikotyny na układ nerwowy.

Negatywne skutki rzucenia palenia

Zacznijmy od negatywnych skutków rzucenia palenia – to one są najbardziej zauważalne przez osoby, które zdecydowały się zerwać z nałogiem tytoniowym.

Jednym z pierwszych negatywnych objawów odstawienia nikotyny jest rozdrażnienie. To bardzo częsty objaw abstynencji nikotynowej. Pojawia się najczęściej już kilka godzin po wypaleniu ostatniego papierosa i może się utrzymywać przez kilka tygodni.

Rozdrażnienie powoduje brak dopaminy i endorfin, czyli neuroprzekaźników odpowiedzialnych m.in. za odczuwanie przyjemności. Każdy wypalony papieros stymulował mózg do wytwarzania tych neuroprzekaźników, kiedy zaczyna ich brakować, były palacz odczuwa rozdrażnienie, spadek nastroju.

To jeden z najbardziej niebezpiecznych skutków rzucenia palenia. Niekiedy napięcie wewnętrzne u osoby próbującej zerwać z nałogiem jest tak silne, że sięga po papierosa. Zanim jednak walkę z nałogiem spisze się na straty, warto wypróbować nikotynową terapię zastępczą, która pomoże zmniejszyć rozdrażnienie.

Należy także pamiętać, że ten negatywny skutek rzucenia palenia z każdym dniem będzie mniej dokuczliwy.

Inny negatywny skutek rzucenia palenia to kaszel. Po około 24 godzinach od wypalenia ostatniego papierosa, organizm całkowicie pozbywa się dwutlenku węgla, a płuca zaczynają się oczyszczać.

Procesowi oczyszczania płuc towarzyszy jednak negatywny objaw w postaci uporczywego i długotrwałego kaszlu. Kaszel nie powinien byłego palacza niepokoić, jest bowiem sygnałem od organizmu, że płuca zaczęły się oczyszczać.

Jeśli jest bardzo dokuczliwy, można spróbować go złagodzić pastylkami do ssania, syropem lub tabletkami rozrzedzającymi zalegającą w płucach wydzielinę.

Byli palacze często skarżą się na bóle głowy. Ten skutek odstawienia nikotyny wynika z…dotlenienia mózgu.

Z każdym wypalonym papierosem do organizmu dostawał się dwutlenek węgla, który zmniejszał stężenie tlenu we krwi, a zawarta w papierosie nikotyna powodowała zwężenie naczyń krwionośnych.

Po zerwaniu z nałogiem zmienił się przepływ krwi w naczyniach krwionośnych w mózgu, a to z kolei zaowocowało bólami głowy. Również ten skutek odstawienia palenia powinien być odczuwany tylko przez pierwsze dni nikotynowej abstynencji.

Osoby zrywające z nałogiem nikotynowym powinny pamiętać, że wymienione skutki rzucenia palenia mają marginalny wpływ na organizm w porównaniu z pozytywnymi skutkami rzucenia palenia.

Zobacz także: Leki na rzucenie palenia – tabletki, plastry, leki, gumy

Pozytywne skutki rzucenia palenia

Mimo, że negatywne skutki rzucenia palenia są często bardziej odczuwane przez byłych palaczy niż pozytywne, to bez wątpienia tych pozytywnych jest o wiele więcej i mają dużo większe znaczenie dla organizmu.

Pozytywne skutki rzucenia palenia można zaobserwować bardzo szybko.

  • 20 minut po zgaszeniu ostatniego papierosa tętno oraz ciśnienie krwi zaczynają wracać do normy.
  • 8 godzin później wzrasta stężenie tlenu we krwi, a co za tym idzie poprawia się krążenie krwi w całym organizmie.
  • 16 godzin później z organizmu zostaje całkowicie usunięty dwutlenek węgla.
  • Dwa dni po wypaleniu ostatniego papierosa wyostrzają się zmysły smaku i zapachu.
  • Kolejna doba przynosi rozluźnienie oskrzeli, a byłemu palaczowi znacznie lepiej się oddycha.
You might be interested:  Ile Zus Płaci Za Złamanie Nogi?

Każdy kolejny dzień obfituje w pozytywne skutki rzucenia palenia. Pośród nich można wymienić:

  • bardziej nawilżoną cerę,
  • lepszą kondycję fizyczną,
  • większą wydajność płuc,
  • bielsze zęby.

Skutki rzucania palenia odczuwa się przez wiele lat. Po roku wyraźnie zmniejsza się ryzyko zawału serca – o połowę w porównaniu z osobami palącymi papierosy.

Po 10 latach również o połowę spada ryzyko zachorowania na raka płuc, a po 15 latach prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca jest takie samo jak u osób niepalących papierosów. To nie wszystkie pozytywne skutki rzucenia palenia. Według specjalistów, rzucając palenie, można przedłużyć sobie życie o około 10 lat.

Statystycznie bowiem palacze żyją o 10 lat krócej. Skutki rzucenia palenia można też zobaczyć w portfelu. W skali roku więc można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Sprawdź: Jak długo chce się palić po rzuceniu palenia – objawy

Skutki uboczne rzucenia palenia

Tak, są także skutki uboczne rzucenia palenia. Głównym i najczęściej wymienianym przez byłych palaczy jest przyrost masy ciała. Niestety ten skutek rzucenia palenie dotyczy 80-90 procent osób. Dzieje się tak dlatego, że nikotyna zmniejszała głód oraz przyspieszała przemianę materii.

Brak nikotyny sprawia, że nie tylko odczuwa się większy głód nikotynowy, ale do tego spowalnia metabolizm. Zdaniem specjalistów w ciągu pierwszego roku tyje się średnio 4,7 kilograma.

Jak się uchronić przed tym skutkiem ubocznym rzucenia palenia? Ważne jest by kontrolować wagę.

Jeśli tyje się więcej niż kilogram na miesiąc, trzeba zmienić nawyki żywieniowe – przejść na niskokaloryczną dietę, jeść produkty bogate w błonnik, pić dużo wody mineralnej oraz unikać słodkich przekąsek.

Czytaj także: Uzależnienie od nikotyny – test, objawy, leczenie, fazy

Korzyści z rzucania palenia

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Strona zarządzana jest przez © Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o., 2019

*Dotyczy grupy pacjentów, którzy w badaniu klinicznym kontrolowanym placebo prowadzonym metodą podwójnie ślepej próby, otrzymywali Nicorette Invisipatch w dawkach 15 mg/16 h lub 25 mg/16 h.; Tonnesen P., Paoletti p.

, Gustavsson G., Rusell M.A., Saracci R., Gulsvik A., Rijcken B., Sawe U.

Higher Dosage nicotine patches increase one-year smoking cessation rates: results from the European CEASE trial; Eur Respir J 1999: 13 :238-246

Gama produktów NICORETTE® zawiera: NICORETTE® Spray, NICORETTE® Cool Berry, Tabletki do ssania: NICORETTE® Coolmint, NIOCRETTE® Fruit, gumy: NICORETTE® Classic Gum, NICORETTE® Freshmint, NICORETTE® FreshFruit, NICORETTE® Icy White, plastry NICORETTE® INVISIPATCH™. NICORETTE® pomaga rzucić palenie. Zawiera nikotynę. Wymagana jest silna wola rzucającego.

Gumy NICORETTE®: Jedna guma do żucia, lecznicza zawiera jako substancję czynną 2 mg lub 4 mg nikotyny, w postaci nikotyny z kationitem.Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia. Przeciwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB. 

NICORETTE® Spray, NICORETTE® Cool Berry: Jedna dawka aerozolu do stosowania w jamie ustnej, roztworu dostarcza 1 mg nikotyny w 0,07 ml roztworu. 1 ml roztworu zawiera 13,6 mg nikotyny.

Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób dorosłych poprzez łagodzenie objawów odstawiennych, w tym głodu nikotynowego, podczas próby rzucania palenia. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych. W miarę możliwości stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na nikotynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 18 lat. Stosowanie u osób, które nigdy nie paliły. Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB.

Tabletki do ssania NICORETTE® Coolmint, Tabletki do ssania NICORETTE® Fruit: Każda tabletka zawiera 2 mg lub 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem).

Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych poprzez łagodzenie objawów odstawienia nikotyny i głodu nikotynowego u osób palących w wieku 18 lat i starszych. Końcowym celem stosowania jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych.

W miarę możliwości NICORETTE® Coolmint należy stosować w połączeniu z programem wsparcia behawioralnego. Stosowanie u osób palących w wieku 12-17 lat według uznania lekarza. Przeciwskazania: Nadwrażliwość na nikotynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Stosowanie u osób, które nigdy nie paliły. Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB. 

NICORETTE® INVISIPATCH™: Jeden system transdermalny, plaster 15 mg/ 16 h zawiera jako substancję czynną 23,62 mg nikotyny. Jeden system transdermalny, plaster 25 mg/ 16 h zawiera jako substancję czynną 39,37 mg nikotyny.

Wskazania: Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: McNeil AB.

Strona zarządzana jest przez Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o., ul. Iłżecka 24F, 02-135 Warszawa. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m. st.

Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000032278, NIP 113-00-20-467, wysokość kapitału zakładowego: 39.751.500 PLN. Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.

ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zawarte na niniejszej stronie. Strona jest przeznaczona dla użytkowników z Polski.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *