Senność po jedzeniu (posiłku) – jakie mogą być przyczyny?

Czasem zdarza się, ze po posiłku jesteśmy senni. Przyczyną tego może być zbyt obfity lub zbyt ciężkostrawny obiad. Czasem jednak senność spowodowana jest różnego rodzaju schorzeniami. Jak rozpoznać senność która powinna nas zaniepokoić?

Senność po posiłku jest często uznawane za dość typowe zjawisko, ponieważ jego przyczyną są naturalne procesy po zjedzeniu posiłku. Jednak gdy zdarza się, że po jedzeniu czujesz senność, nadmierne zmęczenie i brak siły, na pewno należy się temu przyjrzeć. Powtarzająca się senność po jedzeniu może być wynikiem choroby metabolicznej, zaburzeń hormonalnych lub leków.

Czy należy się niepokoić?

Przyczyną senności po posiłku są zwykle procesy hormonalne i biochemiczne.

Po posiłku znacznie większa ilość krwi przemieszczana jest do jelit, które muszą poradzić sobie z wchłonięciem składników odżywczych z pokarmu i wydaleniem jego niestrawionych części.

Znacznie bardziej stymulowany jest układ przywspółczulny. Zmniejsza się natomiast ilość krwi dostarczanej do ośrodkowego układu nerwowego.

O ile senność po posiłku nie trwa zbyt długo, to nie należy się nią martwić. Ale jeśli się przedłuża lub jest na tyle intensywna, że przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, to znaczy, że należy się skonsultować ze specjalistą. Przyczyną takiej senności mogą bowiem być poważne choroby.

Senność po jedzeniu (posiłku) – jakie mogą być przyczyny?

Niedoczynność tarczycy

Uczucie osłabienia często jest też związane z zaburzeniami czynności gruczołu tarczowego. Tarczyca zajmuje się produkcją hormonów. Ich zadaniem jest mobilizacja ciała do działania.

Podczas obserwacji przebiegu niedoczynności tarczycy często pojawia się ospałość, która często jest zwiększona po spożyciu posiłku.

Jeśli do zmęczenia  po posiłku dochodzą jeszcze inne symptomy, takie jak: zaparcia, zaburzenia uwagi, oziębienie skóry czy spowolnieniem czynności serca należy się szczególnie temu przyjrzeć.

Senność po jedzeniu w ciąży

Jeżeli senność po jedzeniu występuje u kobiety w ciąży, to warto na to zwrócić szczególną uwagę. Może ona również być spowodowana niedoczynnością tarczycy. Schorzenie to jest niebezpieczne dla noworodka i może wywołać niebezpieczne dla niego powikłania. Dlatego też jeśli u przyszłej matki stwierdzono niedoczynność tarczycy, powinna ona jak najszybciej podjąć leczenie.

Senność po jedzeniu (posiłku) – jakie mogą być przyczyny?

Cukrzyca

Czujesz nagłą senność po jedzeniu? Sprawdź, co to znaczy

Jemy, aby uzupełnić energię niezbędną do wszystkich procesów życiowych. Skąd zatem senność i ociężałość po posiłku? Jakie mogą być jej przyczyny?

Zdjęcie Senność po jedzeniu (posiłku) – jakie mogą być przyczyny?

Są osoby, które świadomie rezygnują z posiłków w pracy, bo po zjedzeniu nie są w stanie skoncentrować się na zadaniach /123RF/PICSEL

Faktem jest, że po jedzeniu jelita pracują intensywnie i potrzebują więcej krwi, która odpływa z mózgu do jelit. Mózg nie ponosi z tego powodu uszczerbku, ale staje się mniej aktywny.

Z ogromnym apetytem siadasz do suto zastawionego stołu, a po posiłku trudno ci od niego wstać i zapanować nad samoczynnie opadającymi powiekami. Znasz ten scenariusz? Są osoby, które świadomie rezygnują z posiłków w pracy, bo po zjedzeniu nie są w stanie skoncentrować się na zadaniach. Nie najlepsze to rozwiązanie.

Warto poszukać przyczyn takiej sytuacji. Delikatny spadek koncentracji i niemożliwa do opanowania senność to nie ten sam kaliber sprawy.

Mniej i częściej

Trawienie jest jednym z najbardziej energochłonnych procesów życiowych. Nie jest tajemnicą, że cześć kalorii, które zjadamy, zapewnia tak zwaną ‘obsługę’ procesów metabolicznych. Pierwszą i jednocześnie najczęstszą, przyczyną senności są zbyt duże porcje pochłaniane w trakcie jednego posiłku.

Obrazowo można przedstawić to w następujący sposób: zamiast zastrzyku energii organizm dostaje trudną sprawę do rozpracowania – dużą paczkę, której rozpakowanie wymaga wiele wysiłku. Bilans energetyczny nie wychodzi zatem korzystnie, a my czujemy ociężałość i senność. Jakie jest rozwiązanie? Najprostsze sprawdza się najlepiej. Jedzmy częściej i mniejsze porcje.

Ciało dostanie niezbędne do działania kalorie bez zbędnego przeciążenia.

 • Senność po jedzeniu (posiłku) – jakie mogą być przyczyny?

Sygnał chorobowy

A jeśli niezależnie od wielkości porcji zamiast energii do działania po posiłku czujesz zmęczenie? Może to świadczyć o utajonych procesach chorobowych, które toczą się w organizmie.

Cukrzyca?

Jakie są przyczyny senności w ciągu dnia?

Senność po jedzeniu (posiłku) – jakie mogą być przyczyny?fot. Adobe Stock

Najczęstsza i najbardziej oczywista przyczyna. Senność może być po prostu objawem długotrwałego zmęczenia. Jest to naturalna i prawidłowa reakcja organizmu. Jeśli jesteśmy stale zapracowani i nie dosypiamy w nocy to organizm będzie dopominał się o sen w ciągu dnia. Senność zniknie jeśli organizm będzie miał szansę na regenerację sił podczas odpowiedniej ilości godzin snu.

Depresja

To kolejny problem cywilizacyjny. Trudności z porannym wstawaniem, brak motywacji, przewlekłe zmęczenie, senność i ospałość mogą mieć podłoże psychiczne.

Towarzyszy im poczucie beznadziejności, spadek samooceny i zanik radości życia. Nie należy ich bagatelizować, inaczej problem będzie narastał z dnia na dzień. Depresja jest chorobą.

Konieczna jest pomoc psychiatry i wsparcie ze strony najbliższych.

Zobacz też: Jak oswoić depresję zimową?

Alkohol

Początkowo alkohol może pomóc w zasypianiu. Nie jest to jednak zdrowy sen, lecz wynik toksycznego działania alkoholu na mózg. Człowiek często wybudza się, przez co nie ma szansy na prawidłową regenerację sił. Dodatkowo po przebudzeniu odczuwamy ból głowy, otępienie i znużenie, a w ciągu dnia senność.

Zobacz też: Alkohol

Bezdech senny i chrapanie

Nieprawidłowe oddychanie podczas snu uniemożliwia nam sukcesywną regenerację sił w nocy. Organizm nie jest odpowiednio dotleniony. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z problemu, ale zdarza się, że chory budzi się przerażony w nocy i odczuwa duszność.

You might be interested:  Zapalenie tchawicy – przyczyny, objawy, badania, leczenie

Badania wykonuję się w specjalnych pracowniach snu, a leczenie przynosi szybkie rezultaty. Chrapanie zaś jest przeważnie spowodowane otyłością, niedrożnością nosa czy polipami. Leczenie polega na likwidacji tej przyczyny, ponieważ chrapanie dotyczy przeważnie ludzi zdrowych.

Czasami wystarczy zmiana pozycji podczas snu.

Anemia

Uczucie osłabienia i senność mogą być spowodowane niedokrwistością, potocznie zwaną anemią. Przejawia się ona w spadku ilości hemoglobiny we krwi. Nie chodzi więc tu o niedobór krwi, lecz jej gorszą jakość. Spowodowana jest najczęściej niedoborem żelaza.

Innymi objawami są: blada skóra, uczucie przemęczenia, omdlenia, bóle w klatce piersiowej, zawroty i bóle głowy, łamliwe włosy i paznokcie, zajady. Anemie wykrywa się podczas podstawowych badan krwi. Lekarz stwierdza przyczynę niedokrwistości i rozpoczyna odpowiednie leczenie.

Najczęściej wystarcza zmiana diety na zdrowszą lub doustne przyjmowanie żelaza w formie tabletek.

Cukrzyca

Potrzeba snu w ciągu dnia może być także objawem nieprawidłowej gospodarki węglowodanowej organizmu – m.in. podczas cukrzycy. Tej choroby nie wolno zbagatelizować – nieleczona lub źle leczona powoduje liczne powikłania i choroby m.in. nerek, oczu i serca. Cukrzycę wykrywa się podczas badania zwanego próbą obciążeniową glukozy.

Niedoczynność tarczycy

Równoległymi objawami są: uczucie zimna, łamliwe włosy, przyrost masy ciała, zaparcia. Oznacza to, że nasza tarczyca produkuje za mało hormonów, co z kolei prowadzi do zaburzeń metabolicznych. Choroba dotyczy najczęściej kobiet, głównie po 40 roku życia. Stwierdza się ją podczas badań laboratoryjnych.

Mononukleoza

Mononukleoza to choroba wirusowa, wywołana wirusem Epsteina-Barra (EBV). Przenoszona jest przez ślinę, stąd też potocznie bywa nazywana chorobą pocałunków. Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo lub pojawia się właśnie senność.

Bardzo rzadko rozwijają się objawy ostrej mononukleozy – wysoka temperatura, ból gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych. Choroba może przybrać formę przewlekłego zespołu mononukleozy, który objawia się jako zespół przewlekłego zmęczenia. Możemy zaobserwować wtedy trudności z koncentracją, zmęczenie czy spadek aktywności.

Mononukleozę wykrywa się podczas badań krwi – morfologii i przeciwciał.

Czytaj też:Cukrzyca – jak ją rozpoznać i leczyć? Jak interpretować wyniki badań?Masz niedoczynność tarczycy? Oto 5 zasad twojej diety!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Senność po posiłku – przyczyny i leczenie

Spożywanie posiłku to dla naszego organizmu bardzo ważna aktywność, które wprowadza w ciele bardzo dużo zmian oraz przygotowuje nas do trawienia. Aby przetrawić jedzenie, jelita pracują intensywniej, a co za tym idzie potrzebują więcej krwi. Napływa ona z innych narządów, w tym z mózgu. Nie oznacza to oczywiście, że w takim momencie nasz mózg narażony jest na jakikolwiek ubytek.

Jednakże, rezultatem jest fakt, że jest on w tym czasie mniej aktywny, co często właśnie prowadzi do senności. Jest to jak najbardziej normalna reakcja organizmu, jednakże w niektórych przypadkach może to być również oznaka poważnych schorzeń, które natychmiastowo wymagają leczenia.

Zalecamy zatem dowiedzieć się czy sennosc po posilku w twoim przypadku nie jest objawem czegoś poważniejszego!   

Co oznacza senność po posiłku?

Senność po posiłku występuje naturalnie u wielu osób. Dotyczy ona szczególnie tych, które z natury mają niskie ciśnienie. Wtedy to oprócz niskiego tętna mamy do czynienia również z obniżoną aktywnością mózgu spowodowaną przez niedotlenienie.

Dzieje się to z bardzo prostego powodu – krew, która znajdowała się w mózgu została częściowo przeniesiona przez nasz organizm w dół, do obszarów trawiennych, aby wspomóc jelita podczas posiłku. Oprócz tego, senność po posiłku może również oznaczać małą ilość glukozy we krwi, co ma bezpośredni wpływ na nasz mózg.

Jednakże, bycie sennym po zjedzeniu obiadu może być również objawem poważnej choroby. Jakie są zatem przyczyny senności po posiłku?

Senność po jedzeniu (posiłku) – jakie mogą być przyczyny?

Sennosc po posiłku przyczyny

Zjedzenie potrawy może czasem wywołać chęć drzemki. O ile czasami jest to naturalna reakcja organizmu na wyżej opisane czynności, tak niekiedy jest to oznaka czegoś poważniejszego.

Jedną z przyczyn senności po zjedzeniu posiłku może być złe ukrwienie jelit spowodowane miażdżycą.

Przez miażdżyce i spowodowaną przez nią niedokrwistość jelit, może również dojść do gorszego wchłaniania składników odżywczych oraz pojawić się mogą bóle brzucha, zwane również chromaniem brzusznym.

Dlaczego ciągle chce ci się spać? 6 możliwych przyczyn

Na senność narzekają nie tylko osoby często nieprzesypiające nocy lub prowadzące wyjątkowo intensywny tryb życia. Senność w ciągu dnia, która wymusza drzemkę lub powoduje przysypianie np.

podczas wykonywania pracy, może mieć różne podłoże.

Choć bywa związana z poważnymi schorzeniami, w większości przypadków przyczyną ciągłego zmęczenia jest niewłaściwa dieta oraz codzienne nawyki i bagatelizowane, z pozoru błahe, dolegliwości zdrowotne.

Dlaczego ciągle chce mi się spać? Pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź…

Coraz więcej osób narzeka na senność w ciągu dnia. Przyczyną ogarniającej senności mogą być różne czynniki, które nie zawsze wiążemy z uczuciem zmęczenia i tym, że ciągle chce się nam spać.

You might be interested:  Zwyrodnienie siatkówki – przyczyny, objawy, leczenie

Osoby, które zauważają u siebie problem z nadmierną sennością, muszą przede wszystkim znaleźć przyczynę problemu, bo tylko wówczas możliwe będzie pozbycie się nieprzyjemnego uczucia ciągłego zmęczenia.

W jaki sposób znaleźć przyczynę ciągłego zmęczenia i senności? Na początek trzeba wykonać podstawowe badania profilaktyczne, które pozwolą ocenić ogólny stan zdrowia i wykryć np. powodująca niemożliwą do opanowania senność anemię lub inne choroby. Jeżeli stan zdrowia nie budzi niepokoju, to przyczyn senności trzeba poszukać w naszych nawykach żywieniowych i trybie życia.

Senność w ciągu dnia – przyczyny

Przyczyny senności mogą być bezpośrednio związane z naszym trybem życia. Uczucie zmęczenia bardzo często pojawia się u osób przepracowanych oraz niedbających o właściwą higienę snu.

Niewysypianie się, spanie po kilka godzin na dobę lub zaburzenia rytmu dobowego, które powoduje praca zmianowa lub konieczność nadrabiania zaległości w pracy i w domowych obowiązkach w godzinach, które zwykle przeznaczamy na sen, mogą spowodować, że w ciągu dnia będziemy odczuwali senność.

Senność może powodować także bogata w produkty wysoko przetworzone dieta, która sprawia, że poziom glukozy we krwi ulega ciągłym wahaniom. W tym przypadku uczucie senności może jednoznacznie wskazywać na rozwijającą się insulinooporność lub cukrzycę typu II.

6 częstych przyczyn senności w ciągu dnia

1. Dieta bogata w węglowodany proste

Dieta oparta na produktach wysoko przetworzonych powoduje niedobory żywieniowe, które objawiają się nadmierną sennością i pogorszeniem samopoczucia. Nagłe napady senności związane są też m.in.

z wahaniami poziomu glukozy we krwi, które pojawiają się po posiłkach bogatych w szybko przyswajalne węglowodany proste.

Po takim posiłku poziom glukozy we krwi zaczyna rosnąć, a następnie szybko spada, powodując uczucie senności i zmęczenia.

2. Odwodnienie organizmu

Senność w ciągu dnia może być też spowodowana odwodnieniem, które nie musi być związane z letnimi upałami i przebywaniem w pełnym słońcu.

U osób, które sporadycznie sięgają po wodę, jedzą mało owoców i warzyw oraz potraw płynnych mogą pojawić się nieprzyjemne objawy niedoboru wody w organizmie. Jednym z nich jest ciągła senność i zmęczenie, które mijają po nawodnieniu organizmu.

Ważne: prawidłowe nawadnianie organizmu nie powinno polegać na jednorazowym wypiciu dużej ilości wody. Aby nawodnić tkanki, trzeba pić systematycznie niewielkie ilości wody.

3. Chrapanie i bezdech senny

Chrapanie oraz związany z nim bezdech senny to częste przyczyny odczuwania senności w ciągu dnia.

Słaba jakość snu i związane z bezdechami sennymi niedotlenienie powodują zmęczenie i senność zarówno u osób starszych, jak i u dzieci.

W przypadku osób chrapiących kluczowe jest znalezienie przyczyny problemu i jego rozwiązanie, bo nieleczone chrapanie prowadzi do rozwoju wielu poważnych chorób.

4. Ciąża

W przypadku kobiet ciągła senność bywa pierwszym objawem ciąży. Przyszłe mamy bardzo często narzekają na ogarniające je w najmniej oczekiwanym momencie uczucie senności. Jeżeli nagle zaczynamy przysypiać w pracy, po posiłkach, w czasie czytania lub oglądania telewizji, to warto zrobić test ciążowy.

5. Anemia

Wspominania wcześniej anemia także powoduje senność w ciągu dnia. Choroba ta nie zawsze związana jest z naszą dietą i niedoborami żywieniowymi, które powodują obniżenie poziomu żelaza i witamin z grupy B w naszym organizmie. Niedokrwistość bywa pierwszym objawem poważnych schorzeń m.in. nowotworów.

6. Depresja

Depresja dotyka coraz więcej osób, a jednym z pierwszych objawów tej choroby może być nienaturalna senność. Jeżeli oprócz ciągłego zmęczenia odczuwamy także spadek nastroju, smutek, zniechęcenie oraz zaczynamy izolować się od naszych bliskich i przyjaciół, to trzeba jak najszybciej poszukać pomocy specjalisty.

Czytaj także:Dzięki tym sposobom wstaniesz rano bez problemów. Zamień się w skowronka już dziś

Bezsenność

Osoba, która spokojnie przesypia całą noc (przynajmniej siedem-osiem godzin), zapewniając organizmowi odpowiedni czas regeneracji, pomimo to odczuwa ciągłe zmęczenie i senność, powinna zgłosić się do specjalisty. Tego typu objawy mogą wskazywać na niebezpieczne zaburzenie nazywane hipersomnią.

Hipersomnia, określana jako nadmierna senność, jest chorobą, charakteryzującą się przewlekłymi zaburzeniami snu. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 5% populacji ogólnej.

U zdecydowanej większości jednostek można zidentyfikować przyczynę takiego stanu.

Do postawienia diagnozy najczęściej wystarczy przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, który może zostać uzupełniony specjalistycznymi badaniami diagnostycznymi.

Hipersomnia to patologicznie wzmożona ciągła senność, czyli utrzymywanie się potrzeby snu przez wiele dni, a nawet tygodni, gdyż pojawienie się takich objawów po jednej czy dwóch nieprzespanych nocach nie stanowią choroby.

Ciągłe zmęczenie i senność?

O nadmiernej senności najczęściej mówi się, gdy mamy do czynienia ze zbyt długim czasem snu, przekraczającym dziesięć godzin. Do diagnozowania tego rodzaju zaburzenia jest wykorzystywana tzw. skala senności Epworth, polegająca na określeniu przez pacjenta (w skali 0-3) prawdopodobieństwa zaśnięcia w kilku sytuacjach życia codziennego, m.in. w czasie:

 • czytania książki lub oglądania telewizji,
 • siedzenia w miejscu publicznym (kino, zebranie, narada),
 • godzinnej, nieprzerwanej jazdy jako pasażer,
 • leżenia i odpoczywania popołudniu,
 • spokojnego siedzenia po bezalkoholowym obiedzie,
 • podczas kilkunastominutowego postoju w korku, na światłach, itp.

W celu oceny, czy mamy do czynienia z ciągłym zmęczeniem i sennością, osoba badana do każdej wyżej wymienionej sytuacji musi dopasować najbardziej pasującą cyfrę:

 • 0 – zerowe prawdopodobieństwo zaśnięcia
 • 1 – małe prawdopodobieństwo zaśnięcia
 • 2 – średnie prawdopodobieństwo zaśnięcia
 • 3 – duże prawdopodobieństwo zaśnięcia

Jeżeli wynik przekroczy 15 punktów, wówczas rozpoznawane są umiarkowane zaburzenia ze snem. Natomiast, gdy suma wyniesie powyżej 18 punktów, wówczas najprawdopodobniej pacjent cierpi z powodu nadmiernej senności, wymagającej specjalistycznej konsultacji lekarskiej.

You might be interested:  Dyskopatia wielopoziomowa – objawy, leczenie, rehabilitacja, operacja

Nadmierna senność i zmęczenie – przyczyny

Ciągłe zmęczenie i brak energii jest uciążliwą przypadłością, która poważnie utrudnia prowadzenie normalnego trybu życia. Osoby cierpiące na hipersomnię gorzej funkcjonują na co dzień, co przekłada się między innymi na pracę, szkołę oraz rodzinę.

Przyczyn senności jest wiele, jednak należy pamiętać, że senność, której bezpośrednim powodem jest zmęczenie fizyczne, przepracowanie lub ciąża, stanowi zupełnie normalną reakcję organizmu, któremu nie dostarczyliśmy odpowiedniej ilości snu.

Natomiast chorobowe przyczyny nadmiernej senności to przede wszystkim:

 • pierwotne zaburzenia snu, takie jak narkolepsja, zaburzenia rytmu snu i wstawania, bezdechy w trakcie snu,
 • schorzenia somatyczne: udar mózgu, zapalenie mózgu i opon mózgowych, problemy z metabolizmem, zespół Kleinego-Levina,
 • zaburzenia psychiczne,
 • depresja,
 • nadwaga i otyłość,
 • cukrzyca,
 • alkoholizm i zespół abstynencyjny, który podczas odstawienia środka uzależniającego może wywoływać problemy ze snem,
 • infekcje bakteryjne i wirusowe,
 • zespół niespokojnych nóg i okresowe ruchy kończyn w trakcie snu,
 • urazy głowy,
 • nadużywanie substancji mogących powodować zaburzenia snu, głównie środków odurzających.

Najczęstsze objawy hipersomnii

Senność, zmęczenie cz brak energii to nie jedyne objawy hipersomnii. Osoby cierpiące na tego rodzaju przypadłość często zapadają w niekontrolowaną drzemkę w ciągu dnia. Dzieje się tak zazwyczaj nie tylko w domu, ale także w pracy, w szkole, na uczelni, podczas codziennego wykonywania rutynowych czynności.

Do częstych objawów ciągłego zmęczenia i senności lekarze zaliczają również trudności z wybudzaniem się ze snu.

Hipersomnię można ponadto zdiagnozować po wielu innych symptomach, takich jak:

 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • nieustanne uczucie lęku i niepokoju,
 • rozdrażnienie i irytacja z błahych powodów,
 • wolniejsza mowa niż zwykle,
 • senność po jedzeniu,
 • brak energii,
 • omamy przysenne,
 • utrata zdolności do funkcjonowania w rodzinie, życiu społecznym i zawodowym.

Pierwotną hipersomnię można zdiagnozować tylko wtedy, kiedy wykluczy się obecność schorzeń somatycznych, zaburzeń psychicznych, zażywania substancji odurzających oraz innych zaburzeń snu (bezsenności, zaburzeń rytmów okołodobowych, zaburzeń z nocną dysfunkcją oddechową). Objawy związane z sennością i ciągłym zmęczeniem muszą utrzymywać się przez ponad miesiąc.

Diagnostyka nadmiernej senności

Jeśli borykamy się z ciągłym zmęczeniem i brakiem energii, warto skonsultować się z lekarzem. Nadmierna senność jest bowiem chorobą, która wymaga kompleksowego różnicowania objawów. Niektórzy z pacjentów posiadają tzw. złą higienę snu, co wiąże się z niedostarczaniem organizmowi odpowiedniej lub nieregularnej ilości snu.

Zgłaszając się do lekarza z różnymi przyczynami senności, specjalista powinien w pierwszej kolejności zbadać nasze nawyki ze snem, a więc zapytać o liczbę przesypianych godzin w ciągu nocy, ilość drzemek w trakcie dnia, a także dowiedzieć się, czy występuje u nas senność po jedzeniu, itp. Gdy podstawowy wywiad lekarski nie pomoże ustalić źródła naszych kłopotów, wówczas lekarz może skierować nas na dalsze badania, m.in. na:

 • tomografię głowy,
 • badanie polisomnograficzne,
 • tzw. test wielokrotnej latencji snu (MSLT),
 • test utrzymania czuwania (MWT).

Badanie polisomnograficzne to pełne badanie snu wraz ze wzrokową i słuchową analizą stadiów snu, parametrów układu krążenia oraz ruchów kończyn w czasie snu. Istotnym elementem badania jest także zapis przepływu powietrza przez drogi oddechowe oraz zawartość tlenu we krwi.

Test wielokrotnej latencji snu (MSLT) stanowi specjalistyczną rejestrację szybkości zasypiania/czynności bioelektrycznej mózgu (EEG), która jest przeprowadzana w trakcie pięciu dwudziestominutowych drzemek zaplanowanych średnio co dwie godziny podczas dnia. Średni czas do zaśnięcia (latencja snu) poniżej pięciu minut świadczy o patologicznej senności.

Test utrzymania czuwania (MWT) obejmuje natomiast cztery kompleksowe testy, które pacjent spędza na wygodnym fotelu, w cichym i ciemnym pomieszczeniu, starając się nie zapaść w sen.

Podczas każdego z badań rejestrowana jest czynność bioelektryczna mózgu.

Test utrzymania czuwania jest wskazany w szczególności u osób skarżących się na ciągłe zmęczenie i senność, które wykonują pracę związaną z koniecznością utrzymania czuwania.

Na czym polega leczenie hipersomnii?

Leczenie hipersomnii, objawiającej się ciągłą sennością i zmęczeniem, polega przede wszystkim na stosowaniu metod behawioralnych, polegających na wydłużeniu czasu spędzanego w łóżku nocą, do co najmniej ośmiu godzin oraz na planowaniu krótkich (nie dłuższych niż trzydzieści-czterdzieści minut) drzemek w ciągu dnia.

Jeśli wyżej opisane przedsięwzięcia nie przynoszą rezultatów, wówczas ciągłe zmęczenie i senność najczęściej leczy się przy użyciu środków farmakologicznych. W leczeniu hipersomnii wykorzystuje się wiele różnego rodzaju preparatów stymulujących, a najpopularniejsze z nich to:

 • modafinil, środek pobudzający, podtrzymujący stan czuwania, który powoduje zmniejszenie senności, a także pobudza organizm, zapobiegając napadom drzemkiw ciągu dnia;
 • metylofenidat, inhibitor zwrotnego wychwytu dopaminy i noradrenaliny, który pomaga lepiej się skoncentrować na zajęciach i zorganizować codzienne życie;
 • selegilina, wybiórczy inhibitor MAO-B (monoaminooksydazy B), pozwalający na utrzymanie całkowitej lub częściowej zdolności pacjenta do pracy.

U pacjentów z nasilonymi objawami nadmiernej senności, dodatkowo może być podawany hydroksymaślan sodu. Substancja ta wykazuje działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy, prowadząc do zmian w strukturze aktywności mózgu, sprzyjając występowaniu snu wolnofalowego i wydłużając czas snu w nocy.

Współcześnie na zaburzenia snu cierpi coraz większa liczba ludzi.

Hipersomnia jest niezwykle popularną chorobą, na co wpływ ma wiele różnorodnych czynników, a przede wszystkim zbyt aktywny tryb życia, jaki jest narzucony nam, żyjącym w obecnych czasach.

Ludzie przepracowani, którzy na co dzień spotykają się z wieloma stresującymi sytuacjami oraz osoby, które nie mogą sobie pozwolić na odpowiednio długi wypoczynek, są najczęstszymi ofiarami hipersomnii.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *