Skurcze w łydkach i skurcze w nogach – jakie są przyczyny?

Nocne skurcze nóg nie tylko są bolesne, ale również mogą uniemożliwić dalszy sen, co odbija się później na zdrowiu i samopoczuciu. Niedobór płynów i słaby dopływ krwi do nóg to jedne z najczęstszych przyczyn nocnych skurczy nóg. Skurcz może trwać kilka sekund, lecz ból mięśni może trwać nawet kilka dni. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec skurczom nóg.

Zdjęcie Skurcze w łydkach i skurcze w nogach – jakie są przyczyny?

skurcze nóg /© Photogenica

Zdjęcie Skurcze w łydkach i skurcze w nogach – jakie są przyczyny?

nocne skurcze nóg /© Photogenica

Znany ze swych właściwości odprężających, magnez jest doskonałym środkiem do łagodzenia skurczów nóg. Jedzenie pokarmów bogatych w magnez takich jak warzywa liściaste, nasiona dyni, figi, jogurty, banany czy ciemna czekolada mogą być nie wystarczające. Wówczas należy wykorzystać olej magnezowy, który należy wetrzeć w nogi przed położeniem się do łóżka.

Taki olej można kupić lub zrobić samemu. A jak to zrobić? Potrzebujesz ½ szklanki płatków chlorku magnezu i ½ szklanki wody destylowanej. Doprowadź wodę do wrzenia i dorzuć płatki magnezowe. Wymieszaj wszystko, aż się rozpuści. Zdejmij z ognia i pozostaw do wystygnięcia. Przechowuj w butelce ze sprajem.

Przed pójściem do łóżka, zaaplikuj po 5-10 „psiknięć” na każdą z nóg.

Zdjęcie Skurcze w łydkach i skurcze w nogach – jakie są przyczyny?

skurcze łydek /© Photogenica

Jeśli już odżywiasz się zdrowo, ale nadal łapią cię skurcze, które mogą być spowodowane przez niedobór witaminy D. Witamina D odgrywa ważną rolę w przyswajaniu wapnia. Wapń jest ważnym elektrolitem, który pomaga utrzymać równowagę płynów w organizmie.

Najprostszym sposobem jest wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych, ale nie zawsze jest to możliwe w zależności od miejsca zamieszkania. Jeśli nie masz dostępu do słońca, jedz więcej grzybów i owoców morza.

Rozważ również suplementację witaminą D.

Zdjęcie Skurcze w łydkach i skurcze w nogach – jakie są przyczyny?

nogi skurcze /© Photogenica

Skurczom nów można zapobiec poprzez kilka prostych ćwiczeń rozciągających. Ćwiczenia te poprawią przepływ krwi i pomogą w transporcie tlenu i składników odżywczych. Do wykonania ćwiczenia wystarczy ci mała piłeczka i półka, której może się przytrzymać. Włóż piłkę pod podbicie stopy, podczas gdy stopa dotyka podłogi.

Następnie powoli przesuwaj ciężar ciała do przodu, naciskając na piłę stopą, jak podczas wciskania pedału gazu w samochodzie. Utrzymaj pozycję przez 2 sekundy, a następnie puść i odpocznij 10 sekund. Powtórz ćwiczenie 6-8 razy na każdej stopie.

To ćwiczenie doskonale rozciągnie mięśnie łydek, którym najczęściej dokuczają skurcze.

Zdjęcie Skurcze w łydkach i skurcze w nogach – jakie są przyczyny?

skurcz mięśni nóg /© Photogenica

Wydaje ci się, że dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość płynów, lecz dalej masz skurcze nóg. Wygląda na to, że być może masz zaburzoną ilość elektrolitów. W tym przypadku pomoże ci prosty napój.

Potrzebujesz 1 litr wody, 6 łyżeczek cukru i ½ łyżeczki niejodowanej soli morskiej bądź kamiennej. Cukier możesz zastąpić ¼ szklanką miodu. Dodaj sok wyciśnięty z jednej cytryny.

Zamieszaj i wypij całą porcję w ciągu dnia.

Skurcze łydek w ciąży: jak sobie z nimi radzić?

2021-01-13 11:28 Agnieszka Roszkowska Joanna Gniadek Skurcze w łydkach i skurcze w nogach – jakie są przyczyny? Autor: Getty images Skurcze łydek w ciąży: jak sobie z nimi radzić?

Skurcze łydek w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości. Nagły skurcz łydki wyrywa ze snu, poraża bólem, czasem aż do łez. Przeczytaj, skąd się biorą skurcze łydek w ciąży i jak sobie z nimi radzić.

Skurcze łydek w ciąży nie są objawem niepokojącym w tym sensie, że nie mają żadnych negatywnych konsekwencji dla dziecka.

Jednak jest to wyjątkowo nieprzyjemna ciążowa dolegliwość. Ból, jaki temu towarzyszy, jest związany z faktem, że mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez minutę lub dłużej.

Podpowiadamy, jak sobie poradzić ze skurczami łydek w ciąży.

Spis treści

Kurcze łydek w ciąży pojawiają się z różnych powodów. Po pierwsze: w twoim organizmie mogło dojść do zaburzeń gospodarki elektrolitowej i masz zbyt mało potasu, magnezu oraz wapnia, a za dużo fosforu.

Po drugie: rośnie brzuch i pogłębiają się nienaturalne krzywizny kręgosłupa, a to może sprawiać, że dochodzi do ucisku na nerwy biegnące wzdłuż miednicy do nóg.

A po trzecie: coraz większa macica naciska na naczynia tętnicze, przez co mięśnie nóg są gorzej ukrwione. Inną przyczyną tego problemu może być zastój w układzie żylnym, np. wskutek częstego zakładania nogi na nogę podczas siedzenia czy długiego przebywania w jednej pozycji, staraj się więc takich zachowań unikać.

Skurcze łydek w ciąży mogą być też spowodowane brakiem płynów, dlatego codziennie wypijaj dwa litry wody mineralnej.

Czy można zapobiec kurczom łydek w ciąży? Dbaj o dietę

Przyczyną skurczów zazwyczaj są zaburzenia gospodarki elektrolitowej, dlatego powinnaś jeść więcej produktów bogatych w te składniki mineralne, których ci brakuje.

Dobrymi źródłami potasu są: pomidory, suszone morele, banany, awokado, warzywa strączkowe, kasza gryczana, otręby pszenne. Magnez zawierają m.in.: warzywa strączkowe, kakao, orzechy, kiełki pszenicy, otręby. Wapń znajdziesz w produktach mlecznych, suszonych figach i morelach, sardynkach.

Przy częstych i dokuczliwych skurczach wskazana jest suplementacja tych pierwiastków, a być może także witaminy B6. Po konsultacji z lekarzem możesz przyjmować preparaty z magnezem i potasem dostępne w aptekach bez recepty.

Zapobieganie kurczom łydek w ciąży – ruszaj się

Kurczom łydek sprzyja długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. W ciągu dnia staraj się więc jak najwięcej ruszać. Jeśli dłużej stoisz – przejdź się, usiądź na chwilę z nogami ułożonymi np. na stołku. Jeżeli dłużej siedzisz – wstań i poprzeciągaj się, stań kilka razy na przemian na palcach i na piętach.

Ćwicz codziennie, najlepsza będzie dla ciebie gimnastyka przeznaczona specjalnie dla kobiet w ciąży. Warto zapytać w szkole rodzenia o odpowiedni zestaw ćwiczeń. A jeśli problem z kurczami łydek dokucza ci poważnie, wykonuj ćwiczenia rozciągające:

 1. Stań pół metra od ściany i całym ciałem oprzyj się na niej, uginając ręce w łokciach – stopy powinny na całej długości przylegać do podłogi. Taka pozycja rozciąga mięśnie łydek, wytrzymaj w niej 10 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 2. Stań na palcach i powoli zginaj nogi w kolanach, licząc do 5. Powtórz 10 razy.
 3. Usiądź na podłodze w siadzie płaskim, tak aby całe stopy oparte były o ścianę. Postaraj się odgiąć od ściany duże palce obu stóp, nie odrywając pięt od podłogi.

Zapobieganie kurczom łydek w ciąży – dbaj o swoją wygodę

Chodź w wygodnych butach z szerokim noskiem i na grubszej, elastycznej podeszwie. Nie noś zbyt obcisłych ani krępujących ruchy ubrań. Układając się w łóżku, kładź się na lewym boku. Możesz też zainwestować w specjalną ortopedyczną poduszkę dla kobiet w ciąży – jest ona wyprofilowana w taki sposób, by po podłożeniu jej pod wyprostowane nogi, stopy były lekko uniesione.

Przed snem zapobiegawczo masuj łydki, używając maści rozgrzewających.Jeśli możesz, zrób sobie masaż nóg, wykonując dłońmi posuwiste ruchy od kostek w kierunku bioder. Gdy brzuch przeszkadza ci w zrobieniu masażu, poproś o tę drobną przysługę kogoś z rodziny.

Czytaj również: Obrzęki nóg w ciąży: co na SPUCHNIĘTE NOGI w ciąży?

Zespół NIESPOKOJNYCH NÓG w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Szybka pomoc na skurcze łydek w ciąży w nocy

 • Kiedy w nocy dopadnie cię silny skurcz łydki, postaraj się jak najszybciej usiąść i chwycić palce stopy, przyginając je w kierunku kolana. Trzymaj stopę w takiej pozycji, jednocześnie prostując nogę w kolanie – sprzyja to rozciągnięciu bolących mięśni. Jeśli brzuszek jest już bardzo duży, uchwycenie stopy może być trudne – poproś wtedy o pomoc partnera.
 • Inną dobrą metodą jest rozmasowanie bolącej łydki: równomiernie rozcieraj bolące mięśnie ciepłymi dłońmi. W miarę możliwości staraj się wykonywać masaż łydki w kierunku przeciwnym do skurczu.
 • Rozluźniająco na skurczone mięśnie działają także ciepłe okłady, warto więc na 10 minut owinąć łydkę ręcznikiem zmoczonym w bardzo ciepłej wodzie. Gdy ból minie, przespaceruj się jeszcze po pokoju, zginając kilkakrotnie nogę w kolanie. I napij się wody.
 • Zobacz: Ból pięty w ciąży: przyczyny bólu pięt w ciąży
 • 11 sposobów na ból pleców w ciąży
 • Ćwiczenia na bóle pleców, karku, szyi i miednicy w 3 trymestrze ciąży. Propozycje ćwiczeń
 • miesięcznik “M jak mama”

Przyczyny skurczów w nogach

Chyba prawie każdy z nas wie, co to skurcz łydki i jaki ból wywołuje.

Gdy skurcze pojawiają się sporadycznie, najczęściej po dużym wysiłku fizycznym czy stresie, nie musisz się martwić, ponieważ jest to całkowicie normalne. Lecz zdarza się również, że skurcze są przyczyną chorób np.

: cukrzycy, przewlekłej niewydolności żylnej (żylaki nóg), nadciśnienia tętniczego bądź zespołu niespokojnych nóg (RLS).

Najczęstszych skurczów nóg mogą spodziewać się osoby, które intensywnie ćwiczą, ponieważ przez długotrwały wysiłek fizyczny dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Osoby uprawiające sporty nie zawsze dobrze się do tego zabierają. Musisz pamiętać, aby przed wysiłkiem fizycznym przejść odpowiednią rozgrzewkę.

Bardzo ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu, które często skutkuje niedoborem minerałów i odwodnieniem.
Kolejną przyczyną występowania skurczów nóg jest ciąża. Najwięcej pojawia się ich w trzecim trymetrze.

W trakcie ciąży zachodzą zmiany, które prowadzą do zaburzeń ukrwienia dolnych kończyn, zwiększenia zapotrzebowania na elektrolity czy zastoju krwi.

Skurcz w nodze a niedobór elektrolitu

Najczęstszą przyczyną skurczu łydki jest mały poziom elektrolitów tj. wapń, potas, żelazo, magnez. Niedobór jest najczęściej spowodowany dietą, która jest uboga w minerały czy niepoprawnie zbilansowana.

You might be interested:  Ochrona skóry przed słońcem

Do niskiego poziomu elektrolitów prowadzi również dostarczanie do organizmu zbyt dużej ilości płynów i pokarmów, np.: kawa, alkohol, napoje energetyczne. Kolejnym powodem skurczu w nogach są przyjmowane leki, np. środki przeczyszczające bądź diuretyki. Następną przyczyną są odwodnienia.

Pojawiają się przy ostrej biegunce, wymiotach czy w trakcie chorób z gorączką.

Kiedy skurcze łydek są przyczyną choroby?

Nawracające skurcze łydek (zwłaszcza towarzyszące innym objawom) są objawem chorób, np. przewlekłej niewydolności żylnej, miażdżycy, żylaków, zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń. Skurcze pojawiają się w wyniku zaburzeń ukrwienia mięśni.

Częstym powikłaniem w przypadku cukrzycy jest uszkodzenie naczyń krwionośnych. Prowadzi to do niedokrwienia łydek bądź nerwów, co dodatkowo prowadzi do odczucia mrowienia czy bólu łydek. Dodatkowym objawem jest poliuria – nadmierne oddawanie moczu, które prowadzi do niskiego poziomu płynów w organizmie.

RLS, czyli zespół niespokojnych nóg, to przyczyna drętwienia nóg. Objawy tej choroby to: skurcze i ból w kończynach dolnych (pojawiają się w nocy), mrowienie bądź drętwienie. Nikotyna, alkohol czy kofeina na pewno nie sprzyjają tym objawom. RLS w dużym stopniu uwarunkowane jest genetyką.

Skurczom nóg nie sprzyjają również choroby neurologiczne, zwłaszcza nerwowo-mięśniowe, ponieważ prowadzą do mimowolnych skurczów różnych grup mięśni.

Skurcze w łydkach – co robić?

Skurcze w łydkach wywołują nieprzyjemny ból. Gdy ich doznajemy, odruchowo masujemy obolałą łydkę bądź próbujemy rozciągnąć mięśnie nóg. Jakie są inne metody na skurcze łydek?

Sposobem na zmniejszenie ryzyka występowania skurczu w łydkach jest:

 • przyjmowanie preparatów z diosminą (łagodzi skurcze i uczucie ciężkich kończyn dolnych);
 • dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki płynów oraz stosowanie zbilansowanej diety;
 • rezygnacja z używek, czyli alkoholu, kawy czy napojów energetycznych;
 • unikanie długotrwałego stania bądź siedzenia (zwłaszcza zakładania nogi na nogę);
 • dbanie o regularną aktywność fizyczną, lecz również unikanie przetrenowania;
 • odpoczynek z nogami uniesionymi do góry;
 • noszenie wygodnych butów i odzieży.

Gdy skurcze nóg nawracają, należy udać się do lekarza. Po dokładnym badaniu specjalista postawi diagnozę lub poprosi o badania dodatkowe, które pomogą wykryć problem.

Natalia Kulesza

 1. Skurcze – objawy niedoboru magnezu
 2. Kiedy suplementować magnez?

Zobacz wszystkie »

Skurcz mięśni w wodzie – przyczyny, skutki i zapobieganie skurczom podczas pływania

Skurcze łapią nas w różnych okolicznościach – podczas oglądania telewizji, podczas pracy czy w trakcie ćwiczeń fizycznych. Na skurcze łydek skarżą się też panie, które chodzą w szpilkach.

Jednak są sytuacje, w których skurcze są nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne. Skurcze mięśni podczas pływania lub prowadzenia samochodu mogą zakończyć się nawet śmiertelnym wypadkiem.

Dlaczego łapią nas skurcze i jak możemy im zapobiegać?

Dlaczego łapią skurcze? Przyczyny bolesnych skurczy mięśni

Skurcze to bolesne, nagłe i mimowolne spięcia jednego mięśnia lub partii mięśni. Objawiają się one ostrym, najczęściej krótkotrwałym bólem. Zdarza się jednak tak, że skurcz trwa znacznie dłużej, nawet godzinę. Przyczyną skurczów jest niedobór elektrolitów w organizmie, co z kolei zaburzą naszą gospodarkę kwasowo-zasadową.

Elektrolity to naładowane dodatnio kationy magnezu, potasu, sodu czy wapnia, naładowane ujemne aniony oraz jony soli, które rozpuszczają się w płynach ustrojowych.

Aby utrzymać elektrolity na właściwym poziomie, należy jeść zbilansowane posiłki i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

W największe upały warto dostarczać dodatkowych porcji elektrolitów, a osoby, które intensywnie ćwiczą, powinny badać poziom magnezu i potasu i w razie potrzeby uzupełniać je, zażywając suplementy diety.

Skurcze łapią nas także w przypadku nagłej zmiany temperatury, szczególnie gdy różnica jest duża. Dlatego nie wolno szybko wbiegać do zimnej wody, a należy stopniowo się schładzać. Innymi przyczynami mogą być:

 • Zaburzenia układu krążenia – np. zapalenie żył
 • Przetrenowanie – organizm potrzebuje regeneracji
 • Pływanie (i inny wysiłek fizyczny) po obfitym posiłku

Rozciąganie, skakanie i suplementacja – jak zapobiegać skurczom?

Osoby, które odczuwają skurcze, najczęściej sięgają po magnez w postaci tabletek lub tabletek musujących. Można w ten sposób uzupełnić niedobory magnezu, ale warto zadbać o to, by magnez i inne minerały dostarczać w pożywieniu.

Ponadto należy unikać sytuacji, kiedy minerały te wypłukujemy. W trakcie choroby, biegunki, strucia pokarmowego powinniśmy dostarczyć dodatkową porcję minerałów i wypić więcej wody. Wchłanianiu się minerałów przeszkadza także palenie tytoniu.

Jeśli trenujesz, w szczególny sposób zadbaj o rozciąganie po treningu. Rozciągaj się bardzo dokładnie i powoli, możesz także rolować mięśnie. Dzięki temu nie tylko unikniesz skurczów, ale także uchronisz się przed zakwasami i co najważniejsze – przed kontuzjami.

Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Sprzeczne są natomiast informacje na temat wpływu picia kawy na wypłukiwanie magnezu. Coraz liczniejsze badania naukowe dowodzą, że dwie filiżanki kawy dziennie nie mają negatywnego wpływu na wypłukiwanie się magnezu, a wręcz go uzupełnią. Sama kawa dostarcza nam bowiem tego cennego pierwiastka, a za jego wypłukiwanie odpowiedzialne są właściwości moczopędne kawy.

Co powoduje bolesne skurcze łydek i jak się ich pozbyć? Leczenie zaburzeń pracy mięśni. Co robić, gdy w nocy złapie silny skurcz nóg?

Skurcze pojawiają się zwykle przy przemęczeniu nóg, niedostatecznej ilości ruchu i zaburzeniach krążenia. Pomocne są wtedy ćwiczenia rozciągające, unoszenie nóg w górę i masaż.

Anyakin Viacheslav/123RF

Nagłe, bolesne skurcze łydek często wyrywają nas ze snu w nocy. To problem nie tylko osób aktywnych i kobiet w ciąży, ale także chorych z zaburzeniami krążenia czy przyjmujących pewne leki.

Jakie są przyczyny silnych kurczów mięśni nóg, co wtedy robić i jak zapobiegać tej dolegliwości?

Kurcze łydek, najczęściej nazywane skurczami, to dolegliwość, która może pojawić się w dowolnej chwili, choć najczęściej następuje to podczas relaksu czy przy określonym ustawieniu nogi.

Kurcze często są mylnie nazywane skurczami, tymczasem skurcz to jeden z etapów normalnej pracy mięśnia, obok jego rozkurczu.

Kurcz to objaw nadmiernej aktywności włókien mięśniowych, która nie może być przez nas kontrolowana oraz powoduje, że mięsień nie daje się łatwo rozluźnić.

Skurcze nóg – przyczyny dolegliwości

Gdy pojawiają się kurcze łydek, wiele osób szuka przyczyny w niedoborze magnezu. Faktycznie, to jeden z najczęstszych powodów tej dolegliwości. Warto też jednak rozważyć inne przyczyny nocnych bólów nóg:

 • Niedobór elektrolitów – bóle i kurcze mięśni mogą wynikać z niedoboru pierwiastków biorących udział w kurczeniu się włókien mięśniowych: wapnia, sodu, potasu. To tzw. elektrolity, które odpowiadają za procesy związane z ruchem i przewodnictwem impulsów nerwowych. O ich niedobory nietrudno przy sięganiu po przemysłową żywność i przemęczeniu. Zwiększone zapotrzebowanie na związki mineralne dotyczy również w okresie ciąży.

Magnez dla relaksu – sprawdź 10 najlepszych źródeł tego pierwiastka

 • Przyjmowanie leków – za częste kurcze mięśni łydek odpowiedzialne bywają niektóre leki, m.in. przeciw nadciśnieniu, o działaniu moczopędnym, przeciw astmie czy stosowane w leczeniu choroby Parkinsona i Alzheimera.
 • Nadmiar kofeiny – kofeina zawarta w kawie, napojach energetycznych i typu cola, herbacie, yerba mate, guaranie czy niektórych tabletkach przeciw bólom głowy działa odwadniająco i wpływa na nadmierną utratę elektrolitów z moczem.
 • Urazy mięśni – niekiedy skurcze ludek występują po uszkodzeniu włókien nerwowych lub naciągnięciu mięśnia w wyniku mechanicznego urazu czy kontuzji sportowej.
 • Przewlekłe zmęczenie i nadmierne obciążenie treningami – przemęczenie jest związane z nadmiernym wydzielaniem niektórych hormonów (m.in. adrenaliny, hormonu wzrostu, kortyzolu, adrenokortykotropiny, hormonu antydiuretycznego). Ma to negatywny wpływ na przemianę materii i gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie. Jednym ze skutków tych zmian mogą być nagłe kurcze w łydkach.
 • Siedzący tryb życia i stres – powodują zmniejszenie dopływu krwi do mięśni, ich niedotlenienie, i dolegliwości bólowe.
 • Odwodnienie i przegrzanie organizmu – niedobór wody zwłaszcza przy wysokim zapotrzebowaniu na ten składnik powoduje zagęszczenie krwi i poważne zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej, co objawia się kurczami mięśni.
 • Dieta bogata w kwasotwórcze produkty – menu obfitujące w produkty takie jak mięso, nabiał, cukier, białą mąkę, przetworzone tłuszcze, fast food, przemysłowe słodycze zaburza gospodarkę mineralną organizmu, a co za tym idzie – przewodnictwo nerwowe mięśni.

Przy częstych skurczach stóp ulgę przynoszą ich masaże, które można przeprowadzić również samemu. Świetnym przyrządem do rozluźniania nadmiernie napiętych mięśni nóg są piankowe piłki i inne rollery. andreas160578/pixabay.com

 • Zaburzenia krążenia – przy niektórych przewlekłych chorobach lub dolegliwościach kurcze łydek występują szczególnie często lub bywają ich nieodłącznymi objawami. Najczęściej wynika to z ich następstw, do których należą zmniejszenie ukrwienia nóg i zaburzenia przewodnictwa nerwowego. Są to między innymi:
 • żylaki,
 • nadciśnienie,
 • cukrzyca,
 • miażdżyca i inne zaburzenia krążenia krwi.

Sporadyczne kurcze łydek przytrafiają się niemal każdemu. Gdy zaczynają pojawiać się częściej, warto poszukać ich przyczyny.

Przy napadzie kurczu łydki pierwszym odruchem powinno być złapanie za palce stopy i przyciągnięcie ich do siebie (ku górze), by rozciągnąć skurczony mięsień. Temu ruchowi może towarzyszyć masowanie mięśni drugą dłonią.

Pomocny jest zimny lub przynajmniej chłodny okład, który zmniejsza intensywność odczuwanego bólu.

Niepokojącym objawem jest też silny, długotrwały ból łydki wraz z jej zaczerwienieniem i opuchnięciem, co można sprawdzić, porównując obwód obu łydek – różnica nie powinna przekraczać 2 cm. Takie objawy mogą oznaczać powstanie stanu zapalnego towarzyszącego zakrzepowi krwi, co jest zagrożeniem życia. Wskazana jest szybka pomoc lekarska.

You might be interested:  Zwyrodnienie siatkówki – przyczyny, objawy, leczenie

Rozciąganie mięśni zapobiega ich bolesnym skurczom. Warto wybrać stretching lub bardziej wymagającą jogę. RachelScottYoga/pixabay.com

Zapobieganie kurczom zależy w dużej mierze od przyczyn, jakie za nimi stoją. Jeśli jest to niedobór elektrolitów, warto zadbać o zwiększone spożycie produktów bogatych w magnez, potas, wapń i witaminę B6. Polecane są nieprzetworzone produkty roślinne, m.in. banany, cytrusy i inne owoce, pomidory, ziemniaki, warzywa kapustowate, a także rozmaite nasiona i orzechy.

W przypadku nawracających kurczów łydek warto wykonać kompleksowe badania krwi i po konsultacji z lekarzem uzupełnić dietę w brakujące składniki za pomocą suplementacji diety.

Jeśli przyczyna tkwi w trybie życia, jedynym sposobem na pozbycie się dolegliwości jest zwiększenie codziennej porcji aktywności fizycznej, zwłaszcza tej angażującej nogi, jak np. bieganie, marsze, nordic walking, zumba, taniec, pływanie.

Polecane są też proste ćwiczenia rozluźniające mięśnie nóg, jak i aktywność sprzyjająca prawidłowej relaksacji mięśni, m.in. stretching, joga, pilates, rollery, a ponadto masaż mięśni nóg, zwłaszcza łydek i stóp.

Joga na problemy – 15 pozycji o leczniczym działaniu

ZOBACZ: Dlaczego puchną nam nogi?

Skurcze nóg – jak radzić sobie ze skurczami łydek?

Kurcze mięśni są nagłymi, mimowolnymi naprężeniami mięśni, występującymi głównie w obrębie ud i łydek. Mogą objawiać się również silnym wygięciem stopy i palców u stóp. Co ciekawe – dolegliwość często nazywana jest skurczami mięśni, co stanowi określenie prawidłowej i fizjologicznej czynności mięśnia.

Kurcze mięśni dzielą się na idiopatyczne – czyli takie, o nieznanej przyczynie, oraz kurcze towarzyszące schorzeniom przewlekłym.

Częstotliwość kurczów znacznie zwiększa się po ukończeniu 50 roku życia, a na ich występowanie narażone są również kobiety w ciąży oraz sportowcy.

Mimo, że wystąpienie kurczu i czas jego trwania ograniczają się do kilku minut – dolegliwość ta znacząco obniża komfort życia i wpływa na jakość naszego wypoczynku nocą.

Przyczyny kurczów mięśni

 • Zaburzenia elektrolitowe – niedobór minerałów, takich jak magnez, potas, wapń czy żelazo. Może to być spowodowane przyjmowaniem leków moczopędnych (diuretyków) na nadciśnienie, leków przeczyszczających, czy np. furaginy (furazydyny) – popularnego leku stosowanego do leczenia niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych. Przyjmowanie wymienionych preparatów wiąże się ze zwiększonym wydalaniem wody z organizmu i tym samym – z utratą mikroelementów. Zaburzenia elektrolitowe mogą być też powodem mało zbilansowanej diety czy wzmożonego wysiłku fizycznego.
 • Współistniejące choroby przewlekłe – cukrzyca, niewydolność żylna, choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona).
 • Ciąża
 • Używki – nadmiar kofeiny przyjmowanej z kawą czy napojami energetycznymi, skutkuje wypłukaniem minerałów z organizmu.
 • Intensywny, długotrwały wysiłek lub podjęcie aktywności fizycznej po długiej przerwie – wówczas aktywizujemy partie ciała i mięśnie, które wcześniej nie były przez nas eksploatowane, stąd – zwłaszcza na początku jesteśmy narażeni na kurcze.
 • Stres
 • Siedzący tryb życia i nieprawidłowe pozycje wypoczynkowe – zakładanie nogi na nogę powoduje ucisk tkanek, zmniejsza ukrwienie nóg i przewodnictwo nerwowe.

Leczenie kurczów mięśni

 • Lekami pierwszego wyboru są witaminy z grupy B – badania wykazały, że przyjmowanie witaminy B2 (np. Vitaminum B2 Teva), B6 (np. Vitaminum B6 Teva) oraz B12 (np. Witamina B12 Naturell) wpływa na zmniejszenie częstotliwości kurczów, prawdopodobnie przez wpływ na przewodnictwo nerwowe.
 • Przy zapobieganiu kurczom mięśni, pomocna może się również okazać witamina E w dziennej dawce 800 jednostek (np. Vitaminum E 400 mg HASCO).
 • Suplementacja magnezu w niwelowaniu kurczy, jest metodą szeroko rozpowszechnioną. Mimo tego, że brakuje jednoznacznych danych o skuteczności tej metody – samo przyjmowanie magnezu jest ogólnie bezpieczne dla pacjentów. Wśród preparatów z magnezem wyróżnić można np. Magne B6, Maglek B6, Magvit B6, Slow-Mag, Aspargin, Asmag. Organiczne związki magnezu (takie jak cytryniany, mleczany) i chlorki magnezu cieszą się zdecydowanie najlepszą przyswajalnością i wchłanialnością do organizmu. Warto mieć to na uwadze, stojąc przed wyborem dobrego preparatu z magnezem.
 • Potas jest odpowiedzialny w organizmie za przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Jeśli nie dostarczamy go w diecie (wraz z bananami, pomidorami czy fasolą), można go suplementować. Potas w formie chlorku (obecny np. w preparacie Potazek) jest najlepiej przyswajalną formą tego pierwiastka, aczkolwiek słonawą w smaku – stąd część pacjentów wybiera inne preparaty, np. Asparaginian Extra, Potas Olimp.
 • Leki flebotropowe, czyli usprawniające krążenie krwi. Ich stosowanie sprawdzi się zwłaszcza u osób, u których kurcze nóg wynikają z zaburzeń krążenia obwodowego. Do tej grupy, zaliczają się preparaty z diosminą (np. Diohespan max, Diosminex, DIH), dobesylanem wapnia (np. Dobenox, Rostil), hesperydyną (np. Cyclo 3 fort) czy rutozydem (np. Niverosin)
 • Kwas alfaliponowy (np. Alanerv, Axolan, Thionerv600) jest zalecany do stosowania w przypadku kurczów u osób z neuropatią cukrzycową.
 • Istnieją również preparaty na receptę, których stosowanie w konkretnych dawkach, może okazać się pomocne w niwelowaniu kurczów mięśni. Do tych substancji zaliczamy diltiazem, werapamil i difenhydraminę. Dowody świadczące o skuteczności takich terapii są dość słabe, dlatego preferowanym działaniem w niwelowaniu kurczów jest stosowanie preparatów dostępnych bez recepty lub działanie niefarmakologiczne.

Domowe metody walki ze skurczami mięśni

W przypadku nagłego kurczu, najlepiej zastosować rozciąganie mięśnia przy użyciu rollera lub po prostu – wykonać ćwiczenia rozciągające na tę partię, która została dotknięta kurczem. Ponadto, można skierować strumień gorącej wody na mięsień lub wykonać masaż kostkami lodu.

Aby zapobiegać nawrotom kurczy, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie) oraz o regularną aktywność fizyczną. Może to być jogging, joga czy chociażby codziennie spacery.

Warto również wziąć pod lupę i modyfikować swoje codzienne nawyki – wypijać mniejszą ilość kawy, jeśli jej nadużywamy, zrezygnować na jakiś czas z chodzenia w butach na obcasie, starać się siedzieć bez zakładania nogi na nogę oraz zapewnić sobie należytą dawkę wypoczynku.

Kiedy zgłosić się do lekarza ze skurczami nóg?

Zazwyczaj kurcze trwają krótko, ustępują samoistnie i nie wymagają interwencji lekarza. Jeśli jednak stają się one wyjątkowo uciążliwe, nawracają, mięśnie stają się osłabione, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona lub zmieniona chorobowo – wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Zaleci on stosowne leczenie lub skieruje na fizjoterapię.

Polub nasz profil

Co pomaga na skurcze nóg?

Z tekstu dowiesz się:

 • co pomaga na skurcze łydek po wysiłku fizycznym,
 • jak radzić sobie ze skurczami mięśni wywołanymi niedoborami pokarmowymi,
 • czym może być spowodowany skurcz łydki u kobiety w ciąży,
 • jakie są inne możliwe przyczyny skurczów nóg.

Skurcze mięśni zwykle dopadają nas znienacka, wywołując ból. Przynajmniej raz w życiu odczuł je chyba każdy, choć oczywiście ich przyczyny mogą być bardzo różne.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cape Town skurcze mięśni bardzo często pojawiają się po wysiłku fizycznym. Boryka się z nimi 79% triatlonistów, 60% rowerzystów i 39% maratończyków.

Oczywiście nie jest to wyłącznie problem zawodowych sportowców – skurcze w nogach mogą się pojawić także po treningu rekreacyjnym, a nawet po intensywniejszej niż zwykle pracy w ogrodzie, sprzątaniu itp.

Ich przyczyną mogą być niedostateczny poziom nawodnienia, utrata dużej ilości elektrolitów z potem oraz zbyt duża intensywność ruchu.

Jak zatem zapobiegać skurczom wysiłkowym? Przed treningiem – bez względu na to, jaki sport uprawiamy – konieczna jest odpowiednia rozgrzewka, która przygotuje mięśnie do wysiłku. Prostymi ćwiczeniami stretchingowymi należy także zakończyć trening.

W trakcie ćwiczeń należy też dużo pić – może to być zwykła niegazowana woda mineralna albo specjalne napoje zawierające duże ilości elektrolitów (ważne, by nie były to napoje z kofeiną czy sztucznie dosładzane).

Po treningu warto też zjeść lekki posiłek regeneracyjny.

Skurcze mięśni bywają efektem niedoborów pewnych pierwiastków w organizmie – przede wszystkim magnezu, ale również potasu oraz sodu.

Ich deficyty niekorzystnie wpływają na przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni.

Niedobory te są zazwyczaj efektem błędów żywieniowych, ale niekiedy bywają wywoływane również wrodzonymi zaburzeniami wchłaniania czy chorobami ogólnoustrojowymi.

Jeśli często zauważamy u siebie skurcze w stopach czy skurcze łydek, warto wykonać badania laboratoryjne określające stężenie kluczowych pierwiastków w organizmie.

W przypadku ich niedoborów konieczna będzie zmiana diety i uwzględnienie w niej produktów bogatych w poszczególne składniki (źródłem magnezu są m.in.

orzechy i czekolada, a potasu – banany, awokado i suszone owoce) lub suplementacja prowadzona pod kontrolą lekarza.

Skurcze łydek i skurcze stopy są częstą dolegliwością u kobiet w ciąży. Ich przyczyn mogą być:

 • przemęczenie nóg wywołane długotrwałym siedzeniem lub staniem,
 • niedobory magnezu i potasu.

W wielu przypadkach są to skurcze nocne, wybudzające ze snu i uniemożliwiające efektywny wypoczynek. Ciężarna może w takich sytuacjach zadbać o odpowiednią suplementację magnezu i potasu w pożywieniu, a także zdecydować się na lekkie ćwiczenia fizyczne. Aktywność w ciąży pozwala usprawnić krążenie i poprawić kondycję mięśni, dzięki czemu ryzyko występowania skurczów się zmniejsza.

Warto mieć świadomość, że czasami skurcze mięśni są objawem różnego rodzaju chorób, i to dość niebezpiecznych. Mogą one towarzyszyć m.in.:

 • chorobie wieńcowej,
 • miażdżycy,
 • niedoczynności tarczycy,
 • niewydolności nerek,
 • cukrzycy,
 • stwardnieniu rozsianemu.
You might be interested:  Zespół li-fraumeni – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Skurcze mięśni bywają również skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków (np. przeczyszczających), długotrwałych wymiotów i biegunek. Są także jednym z objawów odwodnienia.

Jeśli skurcze łydek czy skurcze stopy pojawiają się bardzo często i są silne, warto skontaktować się z lekarzem. Może on zlecić np.

badanie EMG (elektromiografię), które pozwoli ocenić pobudliwość mięśni.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152437,kurcze-i-sztywnosc-miesni
https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/20100/15803
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/140530,elektromiografia

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp – jak zapobiegać?

Niemal co noc ze snu wyrywa cię nagły ból? Uciążliwe skurcze ud, łydek, a nawet stóp często przytrafiają ci się nad ranem i przy próbie wstania z łóżka? Przyczyn takiego stanu może być wiele od przemęczenia nóg po niedobory minerałów. Jak walczyć ze skurczami? Poznaj domowe sposoby na pozbycie się bólu.

Skurcze nóg podczas snu i w nocy – przyczyny

Nocne skurcze mięśni nóg mogą wydawać się błahostką, w końcu przechodzą po paru minutach, a czasem nawet po kilku sekundach.

Jednak ich wpływ na komfort życia jest bardzo znaczący – silny ból budzi w nocy, co często utrudnia późniejsze zaśnięcie.

Wiele osób cierpiących na podobne dolegliwości ma też problemy ze wstaniem z łóżka rano i ich samopoczucie już na początku dnia nie jest najlepsze. Skąd biorą się problemy z nocnymi skurczami? Co przyczynia się do ich występowania?

Niewstawanie od komputera przez długie godziny, czy nieprawidłowe siedzenie np. trzymanie nogi na nogę przez dłuższy czas może powodować ucisk naczyń krwionośnych w nogach. Skutkuje to zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych i niedotlenieniem mięśni.

Nadmierny wysiłek nóg, częste chodzenie w obcasach, duże obciążenie nóg (przy otyłości) mogą sprzyjać mikrourazom w mięśniach, które z kolei przyczyniają się do występowania skurczów i bólu nóg. Szkodliwe jest też przeforsowywanie mięśni zbyt intensywnymi ćwiczeniami lub treningami bez rozgrzewki.

Dorosły człowiek powinien dostarczać organizmowi ok. 2-2,5 litra wody dziennie. Zbyt rzadkie dostarczanie płynów, a także problemy żołądkowe jak silnie odwadniające biegunki lub wymioty przyczyniają się do występowania skurczów. Objawy tego typu nasilać może również gorączka i zażywanie leków o działaniu moczopędnym np. przy nadciśnieniu tętniczym lub przeczyszczających przy zaparciach.

Elektrolity to minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni. Należą do nich:

 1. magnez,
 2. potas,
 3. wapń,
 4. żelazo.

Ich niedobory zazwyczaj spowodowane są niezbilansowaną i mało różnorodną dietą. Utratę elektrolitów przyspiesza też wzmożony wysiłek fizyczny, dlatego po treningu często zaleca się sięganie po napoje izotoniczne.

Za utratę cennych pierwiastków odpowiedzialne mogą być też niektóre leki – przeczyszczające, moczopędne.

Alkohol i kofeina (kawa i napoje energetyczne) nie tylko sprzyjają wypłukiwaniu elektrolitów, ale również zmniejszają przyswajalność cennych pierwiastków przy suplementacji i wzbogaceniu o nie diety.

Kawa szczególnie wpływa na wypłukiwanie magnezu z organizmu (działa moczopędnie a z moczem wydalany jest magnez).

Jego niedobory skutkują objawami takimi jak drganie powieki, drżenie dłoni i skurcze w ciągu dnia oraz w nocy.

Skurcze mogą nasilać się szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, gdy nogi są wyjątkowo obciążone, a ponadto w organizmie kobiety zachodzą też zmiany prowadzące do zaburzeń ukrwienia kończyn dolnych i zastoju krwi w ich obrębie. W okresie ciąży zapotrzebowanie na elektrolity jest też znacznie wyższe, przez co mało zróżnicowana dieta i brak uzupełniania niedoborów szybciej dają się we znaki.

U diabetyków częstym powikłaniem jest uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów. Pierwsze prowadzi do niedokrwienia dolnych kończyn, z kolei drugie powoduje odczuwanie mrowienia w łydkach i większą skłonności do skurczów. Cukrzycy często też cierpią na nadmierne oddawanie moczu, które także przyczynia się do utraty elektrolitów i niedoboru płynów w organizmie.

Skurcze mięśni nóg nie muszą, ale mogą być objawem wielu poważniejszych chorób np. przewlekłej niewydolności żylnej, miażdżycy lub nadciśnienia tętniczego, które powodują zaburzenia ukrwienia w nogach. Ból w łydkach jest też częstym następstwem żylaków kończyn dolnych.

Skurcze mięśni – gdzie tkwi przyczyna?

Skurcze mięśni, często nazywane także kurczami, dotykają znacznej części społeczeństwa. Niektórym zdarzają się jedynie okazjonalnie, lecz dla wielu stanowią często powtarzający się i uprzykrzający życie problem.  

Podczas kurczu dochodzi do niezależnego od naszej woli, gwałtownego skrócenia mięśnia, który jeszcze przez jakiś czas pozostaje w stanie napięcia. Wiąże się z to z ostrym bólem i ograniczeniem ruchomości części ciała, w której występuje.

Skurcze najczęściej dotykają mięśni nóg, zwłaszcza łydek. Często zdarzają się w nocy, wyrywając pacjenta ze snu, lub w trakcie wysiłku fizycznego (np. pływania), co może być już niebezpieczne.

Przyczyn występowania takich dolegliwości może być wiele, od wysiłku fizycznego przez zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej po choroby układu nerwowego czy krążenia. 

Najpopularniejszą przyczyną skurczów mięśni są niedobory składników mineralnych. Wbrew powszechnej opinii nie chodzi tu tylko o magnez. Skurcze mogą wynikać także z niedoborów potasu oraz sodu.

To właśnie te pierwiastki odgrywają kluczową rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych w mięśniach. W przypadku intensywnych i często nawracających skurczów mięśni warto sprawdzić również poziom wapnia.

Znaczny niedobór wapnia (hipokalcemia) jest jedną z przyczyn występowania choroby nazywanej tężyczką.  

Aby upewnić się, że poziom elektrolitów w organizmie jest prawidłowy, należy wykonać jonogram. Jonogram jest zestawem badań laboratoryjnych pozwalającym określić stężenia wszystkich wymienionych wyżej elektrolitów.

Otrzymane wyniki warto skonsultować z lekarzem, który pomoże w ich prawidłowej interpretacji. W przypadku niedoborów zaleci wzbogacenie diety o składniki mineralne, których poziomy są zbyt niskie, np. poprzez suplementację.

 

Przeczytaj również: Co to jest tężyczka?Czym jest jonogram i kiedy się go wykonuje?

Skurcze mięśni – po wysiłku fizycznym 

Jedną z przyczyn występowania skurczów powysiłkowych może być odwodnienie i utrata elektrolitów wraz z potem. Spadki stężenia elektrolitów na skutek wysiłku fizycznego są chwilowe, dlatego łatwo można je wyrównać środkami dostępnymi w aptekach. Jeżeli skurcze występują niezależnie od wysiłku fizycznego, podanie elektrolitów może być niewystarczające.

Wtedy warto wykonać wcześniej wspomniany jonogram. Inną przyczyną skurczy powysiłkowych jest zmęczenie mięśnia. Skurcze mogą występować, kiedy dochodzi do braku równowagi pomiędzy sygnałami nerwowymi pobudzającymi i hamującymi mięsień. Rozwiązaniem może być zmniejszenie intensywności ćwiczeń oraz dbanie o odpowiednie rozciąganie po zakończeniu treningu.

 

Przeczytaj również: Czym grożą zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej?

Skurcze mięśni – choroby krążenia 

Występowanie bolesnych skurczów mięśni, zwłaszcza nóg, może być spowodowane również niedokrwieniem. Miażdżyca, w której dochodzi do zwężenia światła naczyń krwionośnych, sprawia, że do kończyn nie jest dostarczana wystarczająca ilość krwi.

Skurcze związane z chorobami krążenia pojawiają się często w nocy oraz w trakcie wysiłku. Co ważne, mijają podczas odpoczynku. Skuteczną metodą radzenia sobie ze skurczami tego typu jest ułożenie nóg wyżej lub wykonanie masażu. Miażdżyca nie jest jednak jedyną chorobą, na którą mogą wskazywać skurcze mięśni.

Powodem występowania dolegliwości może być również nadciśnienie tętnicze, w którym dochodzi do zaburzenia ukrwienia kończyn. Jeżeli skurczom towarzyszą obrzęki stóp i kostek, prawdopodobną przyczyną są żylaki. Objawów tych nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone choroby krążenia mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Warto więc samodzielnie kontrolować ciśnienie tętnicze i wykonać badania laboratoryjne, przede wszystkim lipidogram.  

Skurcze mięśni – choroby neurologiczne 

Nawracające skurcze mogą mieć też podłoże neurologiczne. Pojawiają się one w przebiegu dystonii, stwardnienia rozsianego oraz choroby Parkinsona. Są to jednak znacznie rzadsze przypadki.

Skurcze mięśni – inne przyczyny 

Zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz choroby metaboliczne mogą również przyczyniać się do występowania uciążliwych, bolesnych skurczów mięśni. Do chorób, którym towarzyszyć mogą te objawy, zalicza się cukrzycę i choroby tarczycy, które stają się obecnie niemalże plagą.

Skurcze mięśni mogą pojawić się również na skutek udaru cieplnego czy przegrzania organizmu. Często z powodu odwodnienia i utraty elektrolitów doskwierają również przy wymiotach i biegunkach. Dolegliwości te mogą wynikać także z zaburzeń czynności nerek i wątroby.

 

Skurcze mięśni – skutki uboczne przyjmowania leków 

Skurcze mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych grup leków. Jak wcześniej wspomniano, mogą pojawić się na skutek odwodnienia i utraty elektrolitów, czyli również w przypadku stosowania leków moczopędnych i środków przeczyszczających.  

Nawracające, bolesne skurcze mięśni to dolegliwość, której nie należy ignorować.

Często wynikają jedynie z niedoboru składników mineralnych, które łatwo uzupełnić, jednak w wielu przypadkach mogą wskazywać na znacznie poważniejsze przyczyny.

Jeśli skurcze pojawiają się często, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednią diagnostykę i na podstawie otrzymanych wyników dopasuje terapię.

Źródła: 

 • Miller, Timothy M., and Robert B. Layzer. „Muscle cramps.” Muscle & Nerve: Official Journal of the American Association of Electrodiagnostic Medicine 32.4 (2005): 431-442. 
 • Roy, Sayak. „Kurcze mięśni—krótki przegląd możliwych przyczyn i dostępnych opcji leczenia ze szczególnym naciskiem na występowanie tego zaburzenia w cukrzycy.” Diabetologia Praktyczna 5.6 (2019): 346-354. 
 • Kołłątaj W., Kołłątaj B, Klatka M., Kapczuk I., Tężyczka utajona i pobudliwość nerwowo-mięśniowa, Endokrynologia Pediatryczna 2018.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *