Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

Świąd pochwy sygnalizuje, że doszło do podrażnienia miejsc intymnych. Może też być objawem infekcji intymnej. Dowiedz się, co może powodować swędzenie i pieczenie pochwy oraz jak zapobiec pojawieniu się takich dolegliwości!

Czy swędząca pochwa to powód do niepokoju?

Jednym z najczęstszych kobiecych problemów jest pojawiający się nagle świąd pochwy. Może się on pojawić niezależnie od wieku i okoliczności – dlatego trzeba być gotową na taką sytuację i wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Nigdy nie powinno się ignorować tego objawu, a w odpowiednim momencie należy podjąć decyzję o wizycie u ginekologa.

Świąd pochwy nie bierze się bowiem znikąd – najczęściej jest wynikiem zaburzonej równowagi flory bakteryjnej.

Do tego stanu może dojść z bardzo różnorodnych powodów: przemęczenia, stresu, zaburzeń hormonalnych, stosowanej antybiotykoterapii czy niewłaściwej higieny.

Naturalne – kwaśne – środowisko pochwy zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się patogennych bakterii i grzybów. Dlatego gdy odczyn pH staje się bardziej zasadowy, łatwiej jest o podrażnienie oraz infekcje miejsc intymnych.

Świąd pochwy – jak rozpoznać infekcję?

Dopóki świąd i pieczenie pochwy to jedyne nieprzyjemne dolegliwości, dopóty można mieć nadzieję, że to zwykłe podrażnienie. Jeżeli jednak towarzyszą im zmiany w kolorze, gęstości, strukturze czy zapachu wydzieliny, może to oznaczać, że doszło do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Infekcje dróg moczowo-płciowych najczęściej można łatwo wyleczyć – ważna jest jednak szybka reakcja na pojawiające się objawy i rozpoczęcie leczenia.

Jeżeli u kobiety pojawiają się objawy wskazujące na którąś z niżej opisanych infekcji, czym prędzej powinna zgłosić się do specjalisty.

Zbagatelizowane i nieleczone infekcje mogą być przyczyną stanów zapalnych wewnętrznych narządów płciowych – a te mogą prowadzić do problemów z płodnością.

Poniżej opisujemy najczęściej występujące rodzaje infekcji oraz towarzyszące im symptomy.

Grzybicze zapalenie pochwy i sromu, potocznie nazywane po prostu grzybicą pochwy, to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Wywołują ją drożdżaki, które naturalnie występują w pochwie.

W momencie zmiany jej środowiska na bardziej zasadowe, stworzone zostają warunki sprzyjające ich nadmiernemu namnażaniu – a w rezultacie dochodzi do infekcji. Grzybica to nie tylko zaczerwieniona, opuchnięta, piekąca i swędząca pochwa, ale również gęste, białe i serowate upławy.

Tym objawom towarzyszy także uczucie suchości w pochwie, które przyczynia się do bólu podczas stosunku.

Bakteryjne zakażenie pochwy (czyli bakteryjna waginoza) wywoływane jest przez bakterie beztlenowe. Najczęściej problem zaczyna się od zaburzeń hormonalnych, ale też niedokładnej higieny miejsc intymnych.

Symptomami infekcji są swędzenie i pieczenie pochwy (bardzo uporczywe), ból pojawiający się podczas oddawania moczu oraz bardzo obfita wydzielina z pochwy o szarawym lub żółtawym odcieniu i rybim zapachu.

Rzęsistkowica dróg moczowo-płciowych wywoływana jest przez pierwotniaka, rzęsistka pochwowego. Jest on przenoszony drogą płciową. Objawy, które wskazują na rzęsistkowicę, to świąd pochwy (głównie u jej wejścia), pieniste upławy o zielonawo-żółtawym kolorze, ból podczas stosunku.

Swędzenie pochwy – inne możliwe przyczyny

Swędzenie pochwy może być również spowodowane przez zupełnie inne czynniki.

Przede wszystkim kobieca strefa intymna może zostać podrażniona przez zbyt obcisłą bieliznę, zwłaszcza jeżeli jest ona wykonana z nieprzewiewnego materiału. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana wpinających się stringów z sztucznych tkanin na luźniejsze figi wykonane z bawełny.

Przyczyną wystąpienia świądu może być też uczulenie lub wrażliwość na stosowane detergenty jak np. proszek do prania lub kosmetyki do higieny i pielęgnacji ciała.

W ich składzie znajdują się substancje chemiczne, które mogą podrażniać okolice intymne, mogą również wywoływać reakcje alergiczne.

W takich przypadkach zazwyczaj wystarczy zmienić żel do higieny intymnej na taki o jak najbardziej naturalnym składzie (najlepiej o pH zbliżonym do pH pochwy oraz z zawartością pałeczek kwasu mlekowego), a bieliznę prać w delikatnych proszkach.

Swędzenie pochwy – zapobieganie

Żeby uniknąć problemu, jakim jest swędzenie i pieczenie pochwy (oraz wszelkie infekcje, których mogą być objawami!), należy stosować się do podstawowych zasad:

 • Do higieny miejsc intymnych należy wybierać kosmetyki do tego stworzone, o właściwym pH (najlepiej zawierające pałeczki kwasu mlekowego),
 • Po wizycie na basenie, w saunie czy w jacuzzi zawsze trzeba korzystać z prysznica,
 • Do wycierania miejsc intymnych zawsze używa się osobnego ręcznika niż do reszty ciała,
 • W czasie miesiączki należy często zmieniać podpaski i tampony,
 • Na co dzień powinno się nosić nienadmiernie obcisłą bieliznę, wykonaną z przewiewnego materiału,
 • Dorosła kobieta powinna wypijać każdego dnia minimum 1,5 litra wody – wpływa to również na suchość pochwy, a tym samym na jej podatność na podrażnienia,
 • W czasie leczenia antybiotykiem warto stosować dodatkową osłonę w postaci probiotyków ginekologicznych.

Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›

Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›

Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›

Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›

Swędzenie pochwy – jakie są przyczyny dolegliwości

Swędzenie pochwy – jakie mogą być przyczyny świądu pochwy?

Jeżeli uczuciu swędzenia pochwy nie towarzyszą upławy, prawdopodobnie przyczyna dolegliwości tkwi w podrażnieniu okolic intymnych przez jakąś alergizującą substancję, zmianę nawyków higienicznych lub niestosowanie się do zasad higieny intymnej. Przyczyną może być umycie miejsc intymnych jakimś nowym, pachnącym kosmetykiem pod prysznic. A może to nasz proszek lub płyn do płukania tkanin jest zbyt agresywny i podrażnia okolice intymnych? Aby uniknąć takich sytuacji, wystarczy sięgać po płyny do higieny intymnej o neutralnym pH i łagodne, np. dla dzieci, środki do prania oraz płukania bielizny. Warto też pamiętać, że podrażnienia może wywołać bielizna ze sztucznych materiałów, dlatego najlepiej używajmy tej bawełnianej. Unikajmy też perfumowany podpasek, tamponów i papieru toaletowego, bo mogą powodować świąd. Świądowi sprzyja też suchość pochwy, którą mogą wywołać dopochwowe środki antykoncepcyjne, lubrykanty, lateksowe prezerwatywy czy używanie tamponów w ostatnich dniach miesiączki. Unikanie tych czynników powinno nas uchronić od tego dokuczliwego problemu.

Główni winowajcy – grzyby i bakterie

Najczęściej jednak za swędzenie pochwy odpowiadają chorobotwórcze drobnoustroje. Dolegliwościom zwykle towarzyszy także pieczenie i zaczerwienienie warg sromowych, a cechą charakterystyczną są upławy o różnym zabarwieniu, konsystencji i zapachu. Takie zmiany zawsze wymagają wizyty u ginekologa i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Gdy oprócz świądu zauważymy na bieliźnie białą wydzielinę, która wyglądem przypomina grudkowaty twarożek i pachnie jak drożdże, mamy do czynienia z grzybiczym zakażeniem pochwy. Zwane jest ono także kandydozą albo drożdżycą, a wywołują je grzyby o nazwie Candida albicans.

Zdaniem specjalistów, większość kobiet chociaż raz w życiu przeszło takie zakażenie, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Gdy bytujących w pochwie pożytecznych bakterii kwasu mlekowego jest zbyt mało, grzyby te zaczynają się namnażać, zaburzając naturalną florę bakteryjną okolic intymnych. Dzieje się tak np.

po przebytej infekcji, antybiotykoterapii, a nawet przy ogólnym osłabieniu organizmu wynikającym np. z długotrwałego stresu. W przypadku grzybiczego zakażenia pochwy, oprócz świądu i upławów, wiele pań uskarża się także na ból w trakcie stosunku.

Aby prawidłowo ustalić leczenie, lekarz najpierw pobiera wymaz z pochwy, by zidentyfikować drobnoustroje. Następnie na tej podstawie zleca stosowanie doustnych i dopochwowych środków antygrzybiczych.

You might be interested:  Siniaki na nogach – skąd się biorą, jakie są przyczyny i jak leczyć sińce na nogach?

Inną przyczyną świądu jest bakteryjne zakażenie pochwy zwane waginozą pochwy. Odpowiadają za nią bakterie beztlenowe, głównie gardnerella vaginalis. Cechą charakterystyczną zakażenia jest żółta, białoszarawa lub biała wydzielina o rzadkiej i wodnistej konsystencji oraz charakterystycznym rybim zapachu.

Tak nieprzyjemnym upławom towarzyszą pieczenie oraz ból nasilający się w trakcie oddawania moczu. Dolegliwości nasilają się szczególnie przed miesiączką. W leczeniu rozwiniętej infekcji zaleca się stosowanie antybiotyków doustnie i dopochwowo.

Przy pierwszych objawach warto rozważyć aplikację naturalnych, sprawdzonych klinicznie preparatów, które szybko złagodzą pierwsze objawy zakażenia, bez działań niepożądanych.

Gdy poza swędzeniem pochwy pojawiają się wodniste, żółtawozielone upławy o nieprzyjemnym zapachu to prawdopodobnie rzęsistkowe zapalenie pochwy.

Odpowiada za nie pierwotniak o nazwie rzęsistek pochwowy, wywołujący przenoszoną drogą płciową chorobę o nazwie rzęsistkowica.

Świąd odczuwamy głównie u wejścia do pochwy, a daje on o sobie znać szczególnie w czasie kontaktów seksualnych. W leczeniu stosuje się antybiotyki i chemioterapeutyki, także u partnera.

Inne przyczyny świądu

Na świąd okolic intymnych często uskarżają się panie w okresie menopauzy. Związane jest to z zanikowym zapaleniem sromu i pochwy, które często towarzyszy zmianom hormonalnym zachodzącym w organizmie kobiet dojrzałych. Oprócz świądu pojawiają się też niewielkie plamienia i uczucie pieczenia.

Tu najważniejsze jest stosowanie się do zasad higieny intymnej, co pomoże uniknąć nadżerek nabłonka i wybroczyn.
Swędzenie pochwy i okolic intymnych może pojawić się także przy cukrzycy, bo czysta glukoza to doskonała pożywka dla drożdżaków.

Dlatego to takie ważne jest, by przy nieprzyjemnych dolegliwościach sprawdzić także poziom cukru we krwi, czego niestety nie robimy regularnie. Gdy diagnoza się potwierdzi, trzeba udać się i do diabetologa, i do ginekologa. Ten pierwszy podpowie, jaka dieta będzie dla nas korzystna i pomoże ustabilizować poziom cukru we krwi.

Ten drugi zleci odpowiednie preparaty antygrzybicze lub naturalne preparaty z prebiotykami odpowiadające za prawidłową równowagę flory bakteryjnej pochwy.

Swędzenie i pieczenie pochwy

To objawy szczególnie uciążliwe, bez względu na to, której części ciała dotyczą. Problem staje się wyjątkowo kłopotliwy, kiedy lokalizuje się w tych najbardziej wrażliwych i delikatnych okolicach kobiecego ciała. Gdzie szukać jego przyczyn i jak sobie poradzić z tymi niewygodnymi dolegliwościami?

Swędzenie – dolegliwość, której nie trzeba nikomu tłumaczyć ani obrazować, bo przytrafia się wielokrotnie każdemu z nas. Może być niewinna i delikatna, ale bywa i tak, że przybiera bardziej radykalne formy.

W każdym przypadku budzi chęć natychmiastowego wyeliminowania problemu, ale na szczęście – potarcie skóry zwykle przynosi ulgę (choć trudno ukrywać, że często jedynie krótkotrwałą).

I właśnie tak zazwyczaj reagujemy – spontanicznie, machinalnie drapiąc się tam, gdzie swędzi i zagłuszając tym samym powodujący uczucie swędzenia sygnał nerwowy.

O ile swędzi nas ręka, głowa czy nos – kłopot wydaje się więc błahy. Gorzej, jeśli swędzenie dotyczy miejsc intymnych, bo wtedy pozbycie się go urasta do rangi kolosalnego wręcz problemu. Co więcej, często towarzyszy mu pieczenie, czyli uczucie palenia, szczypania, a czasem także mrowienia skóry.

W niektórych przypadkach objawy pojawiają się jedynie w czasie korzystania z toalety, w trakcie lub po stosunku, ale bywa i tak, że towarzyszą kobiecie nieustannie. Nie należy ich lekceważyć, tym bardziej, że zignorować je trudno.

Zwykle przypominają o sobie dość uporczywie i konsekwentnie, drażniąc i utrudniając codzienne funkcjonowanie, a zwykłe, naturalne sytuacje, czyniąc wyjątkowo niewygodnymi. O czym świadczą swędzenie pochwy i/lub pieczenie pochwy?

Przyczyny swędzenia i pieczenia pochwy

Może ich być naprawdę sporo. I choć niektóre wydają się błahe, żadnej nie należy bagatelizować, bo tylko jej zupełne wyeliminowanie przyniesie uczucie pożądanej ulgi. Swędzenie i/lub pieczenie pochwy może być konsekwencją:

 • reakcji uczuleniowej, spowodowanej środkami chemicznymi, np. składnikami kosmetyków o niewłaściwym pH, wkładkami, podpaskami, proszkiem do prania lub płukania bielizny, sztucznymi barwnikami tkanin, itp.;
 • podrażnienia okolic intymnych w wyniku noszenia ciasnej, mocno przylegającej do ciała, nieprzewiewnej bielizny ze sztucznych tworzyw lub nazbyt obcisłych spodni;
 • podrażnienia skóry okolic intymnych i zapalenia mieszków włosowych podczas depilacji krocza, w wyniku niewystarczającego nawilżenia skóry czy zmiękczenia włosów;
 • przyjmowania określonych lekarstw, zwłaszcza antybiotyków, które zaburzają ekosystem pochwy;
 • stosowania antykoncepcji, zarówno hormonalnej, jak i mechanicznej;
 • podrażnienia i otarć powstałych w czasie stosunku;
 • nadmiernego wysuszenia pochwy, będącego wynikiem m.in. odwodnienia organizmu, kontaktu z chlorowaną wodą, używania tamponów w czasie ostatnich dni miesiączki, stosowania dopochwowych środków antykoncepcyjnych, stosunków bez wcześniejszego pobudzenia;
 • zmian atroficznych nabłonka pochwy i sromu, wywołanych fizjologicznymi niedoborami żeńskich hormonów płciowych, estrogenów (szczególnie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym);
 • spadku odporności;
 • stresu i przemęczenia, objawiającego się szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym;
 • kluczowej zmiany w dziedzinie życia intymnego, np. zmiany partnera seksualnego, zmiany metod antykoncepcyjnych czy zwyczajów higienicznych (np. przestawienie się z podpasek na tampony, zmiana środka do higieny intymnej), a także zmiany stylu życia.

I jeszcze jedna możliwa przyczyna, którą świadomie zostawiamy na koniec, by położyć nacisk na jej ważność. To infekcja intymna.

Niekomfortowe uczucie podrażnienia okolic intymnych (swędzenie pochwy, pieczenie pochwy), to bowiem jeden z częściej obserwowanych objawów stanów zapalnych narządów rodnych – towarzyszy większości infekcji, zarówno grzybiczych, jak i bakteryjnych.

W tym przypadku nie jest wynikiem działania żadnych zewnętrznych czynników drażniących, ale wzrostu poziomu pH pochwy, czyli procesu dziejącego się wewnątrz kobiecego organizmu – zaburzenia równowagi jego flory bakteryjnej.

W sytuacji więc, gdy wykluczymy wszelkie powyższe przyczyny swędzenia i/lub pieczenia pochwy, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przykre objawy są efektem infekcji intymnej – często grzybicy, waginozy czy rzęsistkowicy. Szczególnie, jeśli swędzeniu towarzyszy wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, zmienionej barwie i nieprawidłowej konsystencji.

Jak sobie radzić, gdy swędzi i piecze?

W przypadku wystąpienia swędzenia pochwy i/lub pieczenia pochwy należy w pierwszej kolejności zastanowić się, czy nie dotyczy nas żadna z opisywanych wyżej przyczyn.

Jeśli uda nam się wyeliminować je wszystkie, a uporczywe dolegliwości nadal nie ustępują i utrudniają codzienne funkcjonowanie, należy skontaktować się z ginekologiem, by sprawdzić, czy w okolicach intymnych nie rozwinął się stan zapalny.

Jeśli tak, wykonanie badań pozwoli ustalić rodzaj infekcji i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Pamiętajmy bowiem, że z tą uporczywą dolegliwością organizm kobiety nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie – same możemy co najwyżej złagodzić kłopotliwe objawy i zagłuszyć powodujący je czynnik.

Dolegliwość może chwilami zanikać, ale przyczyna z pewnością nie zniknie sama, a nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Co więcej, czasami swędzenie pojawia się jeszcze zanim infekcja się rozwinie.

Ignorowanie tego objawu to więc niejako danie patogenom zielonego światła do zupełnego rozpanoszenia się w naszym organizmie. Z tego też względu, niezwykle ważne jest jak najszybsze postawienie diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia.

Jak zapobiegać swędzeniu pochwy?

Odpowiednie dbanie o higienę intymną to pierwszy i podstawowy krok do zachowania prawidłowego pH okolic intymnych, czyli zadbania o utrzymanie w pochwie wystarczającej ilości pałeczek kwasu mlekowego.

You might be interested:  Tętniak serca – przyczyny, objawy, badania, leczenie tętniaka na sercu

Do mycia okolic intymnych należy stosować wyłącznie specjalne płyny o odpowiednim, neutralnym pH oraz działaniu hipoalergicznym, zaś do ich osuszania przeznaczyć osobny ręcznik (wszelkie czynności pielęgnacyjne w okolicach intymnych należy wykonywać w kierunku od przodu do tyłu).

Warto zrezygnować z częstych i długich kąpieli w wannie na rzecz prysznica, a także unikać wszelkich myjek czy gąbek, będących siedliskiem bakterii i grzybów.

Damska bielizna powinna być wykonana wyłącznie z naturalnych tworzyw, które zapewniają swobodny przepływ powietrza i nie zatrzymują wilgoci (najlepiej z bawełny), nie nazbyt obcisła i przylegająca.

Warto prać ją ręcznie, używając do tego wyłącznie delikatnych środków piorących oraz pamiętać, by zawsze dokładnie płukać materiał z ich pozostałości.

Do intymnej depilacji należy używać wyłącznie środków do tego przeznaczonych (żele, pianki), zaś – w przypadku golenia się maszynką, pamiętać o każdorazowym sprawdzeniu jej czystości oraz o tym, by przed zabiegiem zmiękczyć włosy ciepłą wodą z mydłem (skóra będzie wtedy mniej podatna na podrażnienie). Warto unikać korzystania z publicznych toalet, a jeśli jest to konieczne – nie siadać bezpośrednio na sedes i stosować jednorazowe nakładki. Dużą ostrożność należy zachować w czasie korzystania z publicznych basenów, pływalni, saun czy solariów, unikać siadania na mokrych ławkach czy płytkach, a po wizycie w takich miejscach zawsze dokładnie umyć okolice intymne.

Osoby ze skłonnościami do suchości zewnętrznych narządów płciowych, zaburzeń naturalnej mikroflory oraz nawracających stanów zapalnych powinny stosować odpowiedni żel.

To preparat, który można aplikować codziennie lub doraźnie w celu utrzymania równowagi mikroflory okolic intymnych, zachowania fizjologicznego pH oraz łagodzenia objawów zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, takich jak pieczenie, świąd czy ogólny dyskomfort.

Warto go też stosować profilaktycznie – w stanach zwiększonego ryzyka wystąpienia stanów zapalnych w okolicach intymnych, takich jak antybiotykoterapia, klimakterium, ciąża, podróż, depilacja, po wizytach w saunie czy na basenie.

Terapia antybiotykowa powinna być ostatecznością, której nie należy nadużywać, a w sytuacji, gdy jest konieczna, należy podjąć działanie prewencyjne i zastosować probiotyk ginekologiczny.

Probiotyk warto także stosować profilaktycznie – szczególnie w stanach zwiększonego zagrożenia zaburzeniem wewnętrznej równowagi (miesiączka, spadek odporności, ciąża, stosowanie środków hormonalnych).

Warto też pamiętać, że intymne strefy kobiety potrzebują nie tylko kompleksowej pielęgnacji, ale też systematycznej kontroli, która pozwoli na szybkie reagowanie w momencie, kiedy zacznie dziać się coś niepokojącego.

Stąd też wizyty w gabinecie ginekologicznym nie powinny być ostatecznością, spowodowaną dopiero męczącymi objawami (jak np. swędzenie pochwy czy pieczenie pochwy), ale elementem stałej troski o własne zdrowie.

Swędzenie pochwy – skąd się bierze? – prOVag

Swędzenie pochwy to bardzo niemiła i uciążliwa przypadłość, która dotyka wielu kobiet. Sprawia ona kłopot i dyskomfort, a ponadto drażni i przeszkadza.

Jej przyczyn może być kilka – od poważnych, które wymagają leczenia, po zaskakujące, które jedynie samoistnie mijają po dokonaniu zmiany stylu życia.

Warto więc przyjrzeć się dokładniej temu, skąd się bierze swędzenie pochwy i jak pozbyć się tego problemu.

Czy swędząca pochwa jest zawsze objawem choroby?

Na to pytanie zdecydowanie można odpowiedzieć – nie. Co prawda swędzenie, a nawet pieczenie okolic intymnych spowodowane jest przede wszystkim zaburzeniem naturalnego pH pochwy, jednak bardzo często dzieje się tak w wyniku podrażnienia przez jakieś czynniki środowiskowe. Jednym z nich są oczywiście kosmetyki.

Nie tylko podrażniają one pochwę, ale zawarte w nich substancje chemiczne mogą łatwo prowadzić do reakcji alergicznych, czyli między innymi swędzenia skóry. Podobnie drażniąco mogą działać na okolice intymne składniki proszku do prania lub płynu do płukania, z którymi skóra ma bezpośrednią styczność, zwłaszcza przez kontakt z bielizną.

Sztuczne tkaniny i zbyt ciasne ubrania nie poprawiają sytuacji.

Aby uniknąć swędzenia i pieczenia w powyższych przypadkach, wystarczy dbać o to, by myć się odpowiednio dobranymi płynami do higieny intymnej, prać bieliznę w łagodnych i ekologicznych środkach, a ona sama powinna być przede wszystkim z bawełny, co znacznie poprawi komfort życia.

Pieczenie i swędzenie pochwy – inne przyczyny

PH pochwy zaburza się także z innych powodów, a skutkuje to podobnymi dolegliwościami. Nadmierne wysuszenie okolic intymnych także prowadzi do odczucia świądu.

Może być to spowodowane kontaktem z chlorowaną wodą na basenie, lateksem w przypadku stosunku z prezerwatywą, używaniem niektórych środków antykoncepcyjnych lub higieny – na przykład tamponów w końcówce miesiączki. Przyjmowanie antybiotyków, zwłaszcza przez dłuższy czas, także może spowodować zmiany w kwaśnym środowisku pochwy.

I wreszcie warto wspomnieć o tym, że podczas menstruacji na kilka dni podwyższa się pH pochwy i może dojść do chwilowego wzrostu ilości szkodliwych bakterii. Wszystkie te okoliczności mogą objawiać się między innymi właśnie świądem okolic intymnych.

Swędzenie i pieczenie pochwy spowodowane infekcją

Niestety, swędzenie i pieczenie mogą być także symptomami choroby, czyli stanu zapalnego pochwy. Jego objawy są bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami infekcji intymnych – bakteryjną i grzybiczą.

W obu przypadkach dochodzi do zaczerwienienia okolic pochwy i sromu,a z tym wiąże się oczywiście uczucie pieczenia i swędzenia podrażnionych miejsc. Dodatkowo kobieta może czuć nieprzyjemną bolesność i pieczenie warg sromowych, a nawet ból podczas oddawania moczu.

Zdarzają się także bolesne stosunki.

O ile w przypadku wcześniej omówionych przyczyn swędzenia pochwy, wynikających z podrażnienia czy alergii, nie ma dodatkowych objawów, o tyle przy okazji infekcji pojawiają się dodatkowo dokuczliwe upławy.

Między innymi po nich właśnie jesteśmy w stanie odróżnić infekcję od dyskomfortu spowodowanego innymi przyczynami. Gdy chodzi o waginozę bakteryjną, czyli zakażenie bakteryjne, pojawiają się obfite, szarobiałe upławy o charakterystycznym, rybim zapachu.

Natomiast w przypadku infekcji grzybiczych, na przykład kandydozy, wydzielina jest najczęściej biała, gęsta i ma konsystencję twarożku.

Swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży również sugeruje obecność infekcji grzybiczej. Wywołują je drożdżaki i powodują między innymi właśnie swędzenie i pieczenie pochwy oraz warg sromowych.

W tej sytuacji oczywiście należy udać się po pomoc do ginekologa, który zleci przyjmowanie odpowiednich leków przeciwgrzybiczych zwalczających tego typu zakażenia.

Znacznie częściej swędząca pochwa bywa efektem zmian w naturalnym pH pochwy, które są spowodowane ciążą, a mogą prowadzić właśnie do podrażnień.

W takim przypadku ulgę przynosi zwykła kąpiel z dodatkiem sody i jak zawsze odpowiednia higiena osobista, noszenie przewiewnej bielizny i wkładek higienicznych, spanie w koszuli nocnej i mycie rąk. Świetnie w niesieniu pomocy sprawdzają się też odpowiednio dobrane probiotyki ginekologiczne oraz żel z lidokainą.

Jak uniknąć problemu swędzącej pochwy?

Jak już zostało wspomniane, swędzenie i pieczenie pochwy oraz jej okolic to przede wszystkim wynik zaburzenia równowagi flory bakteryjnej. Dzieje się tak z różnych powodów, ale efekt jest podobny – podrażnienie i związane z tym uczucie swędzenia i pieczenia.

Dlatego, aby pozbyć się tych uciążliwych objawów, należy kierować się kilkoma wskazówkami. Przede wszystkim, jeśli świąd jest wynikiem stanu zapalnego pochwy, trzeba udać się do lekarza po pomoc.

W przypadku infekcji bakteryjnej leczenie odbywa się przy użyciu antybiotyku, natomiast przy zakażeniu spowodowanym ingerencją drożdżaków, należy użyć środków przeciwgrzybiczych.

Po przebyciu każdej z tych kuracji powinno się także sprawić, by środowisko naturalnych bakterii w pochwie, broniących przed negatywnym wpływem środowiska, wróciło do całkowitej normy. Pomagają w tym probiotyki ginekologiczne, które zawierają kwas mlekowy. Przyjazne szczepy bakterii dbają natomiast o to, by pH pochwy zachowało równowagę.

Aby nie czuć świądu, zawsze warto też dbać o higienę, myć się odpowiednimi płynami do higieny intymnej, eliminować uczulające kosmetyki i środki piorące. Warto też uważać na ubrania i ogólnie w miarę możliwości unikać sytuacji, które przyczyniają się do osłabienia barier obronnych układu moczowo – rozrodczego.

You might be interested:  Tony serca – pierwszy, drugi, tony dodatkowe podczas osłuchiwania

Swędzenie okolic intymnych jest nie tylko bardzo niekomfortowe i uciążliwe, ale w niektórych przypadkach może być także jednym z objawów choroby. Dlatego nie wolno lekceważyć tego symptomu i zadbać o to, by pozbyć się jak najszybciej nie tylko samego swędzenia, ale i jego przyczyny.

Przyczyny, objawy i leczenie swędzenia sromu

Pieczenie i swędzenie pochwy to dość powszechna kobieca dolegliwość, która nierzadko sprawia wiele problemów. Często jednak zostaje zbagatelizowana, co czasami prowadzi do szeregu powikłań. Warto uświadomić sobie, co może być jego przyczyną, jak można go unikać, jakie objawy towarzyszące mogą się pojawić, oraz jak sobie radzić, jeśli infekcja już dała o sobie znać.

Co może spowodować swędzenie sromu i jak się objawia?

Kłopotliwe swędzenie, świąd, nierzadko towarzyszące mu pieczenie i podrażnienie – oto, co może się pojawić. Lista przyczyn jest znacznie bogatsza, niż początkowo mogłoby się wydawać. Powodem wystąpienia takich objawów, może być nawet:

 • noszenie nieodpowiedniej bielizny (np. nieprzewiewnej), które skutkuje zaburzeniem termoregulacji w okolicy pochwy.
 • używanie drażniących okolicę intymną produktów, takich jak żel pod prysznic czy proszek do prania. Należy zachować ostrożność
 • podczas zmiany używanych środków. Mogą wtedy wystąpić również rozmaite reakcje alergiczne.
 • obniżona odporność organizmu podczas używania podpasek. Warto wtedy używać podpasek dla alergików.
 • zabieg depilacji – gdy skóra zostaje podrażniona, istnieje ryzyko nieprawidłowego odczynu – po zabiegu zaleca się więc używanie
 • kremów łagodzących.
 • schorzenie układu moczowo-płciowego, takie jak: zapalenie pochwy i sromu, grzybica, rzęsistkowica czy nadżerka. Konieczna jestwtedy konsultacja z ginekologiem.

Swędzenie sromu podczas ciąży i miesiączki

W niektórych przypadkach, swędzenie sromu nie jest niepokojącym objawem. Często pojawia się podczas ciąży, co jest spowodowane zmianą odczynu pH pochwy. Na wszelki wypadek, lepiej jednak udać się do lekarza, by wyeliminować ewentualną infekcję.

Wrażenie swędzenia w okolicy intymnej podczas miesiączki (zanikające po jej zakończeniu) może natomiast wskazywać na infekcję grzybiczą. Jeśli towarzyszy mu pieczenie oraz charakterystyczne, „serowate” upławy, konieczna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty.

Co należy zrobić, jeśli pojawi się swędzenie?

Postępowanie zależy przede wszystkim od przyczyny tych nieprzyjemnych objawów. Niektóre z nich mogą bowiem prowadzić do poważnych powikłań, w innych przypadkach wystarczy zmienić choćby używany płyn do higieny intymnej, syntetyczną bieliznę zastąpić bawełnianą lub zmienić żel do depilacji na łagodniejszy.

W przypadku wątpliwości zawsze należy jednak udać się do lekarza ginekologa. Zdiagnozuje on dolegliwość i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Często dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie dopochwowego leku, takiego jak Lactovaginal.

Pozwala on usunąć zapalenie i przywrócić prawidłową florę bakteryjną w pochwie i jej okolicach.

Pamiętaj dolegliwości okolic intymnych nie wolno lekceważyć

Nie należy bagatelizować tego typu objawów. Nieleczone, w zależności od przyczyny, może bowiem prowadzić do poważnych zaburzeń okolic intymnych, a nawet nowotworu.

Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dzięki badaniu, będzie w stanie określić podłoże problemu, co pozwoli na przeprowadzenie skutecznego leczenia. Najczęściej nie jest ono skomplikowanym ani bolesnym procesem.

Profilaktyka ma naprawdę ogromne znaczenie i umożliwia komfortowe życie bez infekcji.

W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.

Swędzenie pochwy – przyczyny, objawy, domowe sposoby

Przyczyny swędzenia pochwy mogą być bardzo różne. Bardzo często ma związek z infekcjami intymnymi, które zaniedbane i nie poddane leczeniu grożą nie tylko dyskomfortem, ale i powikłaniami. Swędzenie i pieczenie pochwy to często również:

 • reakcja alergiczna na kosmetyki i detergenty. Wówczas dolegliwości pojawiają się po zmianie płynu do higieny intymnej lub płynu do kąpieli, proszku do prania czy płynu do płukania tkanin,
 • reakcja alergiczna na lubrykant, prezerwatywę (często spotyka się uczulenie na lateks) lub środki antykoncepcyjne (na przykład globulki dopochwowe),
 • skutek noszenia zbyt ciasnej bielizny, która jest uszyta z tkanin, które nie przepuszczają powietrza. W wyniku kontaktu z materiałem mogą pojawić się otarcia i podrażnienia,
 • efekt stosowania tamponów pod koniec menstruacji, kiedy wydzieliny jest mało, a pochwa jest nadmiernie sucha. Wówczas wprowadzanie tamponu skutkuje podrażnieniami mechanicznymi,
 • zmiany hormonalne, typowe dla kobiet w starszym wieku, powodujące suchość pochwy. Z tego powodu często zdarza się też swędzenie pochwy w ciąży,
 • skutek wzrostu poziomu pH pochwy, gdy doszło do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej,
 • przejaw odwodnienia organizmu,
 • skutek chodzenia na basen – konsekwencja kontaktu z chlorem,
 • cukrzyca. Wówczas pojawia się nie tylko swędzenie okolic intymnych, ale i nawracające stany zapalne.

Swędzenie pochwy nade wszystko kojarzy się z infekcją, której towarzyszy również pieczenie oraz zmieniona wydzielina z pochwy, czyli tak zwane upławy.

Najczęstszą infekcją, która objawia się swędzeniem i pieczeniem pochwy jest grzybica pochwy. Zwykle wywołują ją drożdżaki – grzyby z rodzaju Candida albicans. Innymi objawami infekcji są upławy: gęste, białe i serowate. Okolice narządów intymnych są czerwone, obrzęknięte i suche.

Inną infekcją intymną, która manifestuje się swędzeniem pochwy jest bakteryjne zakażenie pochwy. Zwykle odpowiadają za nią bakterie beztlenowe. Inne objawy to pieczenie pochwy i upławy: obfite, o szarym lub żółtym zabarwieniu, charakterystyczny rybi zapach.

Za infekcję pochwy objawiającej się swędzeniem może odpowiadać także pierwotniak – rzęsistkek pochwowy. Wówczas pojawia się również pieczenie pochwy, ból podczas stosunku oraz upławy: bardzo obfite, pieniste, żółtozielone.

Leczenie swędzenia pochwy i okolic intymnych zależy od przyczyny. Czasem wystarczy zmienić prezerwatywy na bezlateksowe, a tampony na podpaski, powrócić do sprawdzonego proszku czy płynu do higieny intymnej lub zacząć nosić przewiewną bielizną wykonaną z materiałów dobrej jakości.

Warto pamiętać, że do higieny miejsc intymnych powinno się używać preparatów o odpowiednim pH (pH zbliżone do odczynu miejsc intymnych, czyli 5,2-5,5), delikatnych i nie podrażniających skóry.

Do prania zaś warto stosować proszki, żele i płyny łagodne – choć by te przeznaczone dla dzieci i skóry wrażliwej oraz alergicznej.

Do mycia okolic intymnych nie należy używać myjek ani gąbek, ponieważ są siedliskiem bakterii i grzybów.

Domowe sposoby na swędzenie pochwy mogą być alternatywą dla aptecznych specyfików, ale wyłącznie wówczas, gdy ich przyczyną nie jest infekcja bakteryjna lub grzybicza. Specjalistyczne leczenie infekcji narządów płciowych jest konieczne z uwagi na ryzyko powikłań.

Jeśli swędzenie pochwy wywołane jest infekcją, postępowanie zależy uzależnione jest od tego, jaki patogen ją wywołał.

Zazwyczaj, po konsultacji lekarskiej, należy wdrożyć leczenie środkami przeciwgrzybiczymi – zarówno w postaci globulek dopochwowych, jak i środków doustnych.

Kiedy swędzenie pochwy związane jest z zakażeniem rzęsistkiem pochwowym lub też infekcją bakteryjną, należy włączyć antybiotyki – najczęściej w formie globulek dopochwowych, rzadziej w formie tabletek doustnych.

Leczenie można wspomagać kąpielami z sodą oczyszczoną. To znany sposób, który stosowały nasze mamy i babcie. Wystarczy do wanny wsypać sodę, jedną łyżeczkę na każdy litr wody. Kąpiel nie tylko ukoi  świąd, ale i pomoże przywrócić optymalny poziom pH pochwy.

Bardzo ważna jest dieta – racjonalna, dobrze zbilansowana, różnorodna, bogata w warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste oraz produkty z probiotykami (jogurty, maślanki, kefiry).  Funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy można wspierać probiotykami z apteki.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *